Ketvirtasis (4) posėdis
2008 m. lapkričio 20 d.

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas A. VALINSKAS ir Seimo Pirmininko pavaduotojas R. ŠUKYS

 

 

PIRMININKAS (A. VALINSKAS). Labas rytas, gerbiamieji kolegos. Prašyčiau visus sėstis į vietas. Visiems palinkėsime geros nuotaikos ir produktyvaus darbo. Dažniau šypsokimės ir kalbėkime iš esmės. Sėkmės!

Šiandien mes turime pasitvirtinti darbotvarkę. Pirmiausia skelbiu posėdžio pradžią.

 

Seniūnų sueigos patikslinta 2008 m. lapkričio 20 d. (ketvirtadienio) plenarinių posėdžių darbotvarkė

 

Darbotvarkę turbūt turite visi, mes ją aptarėme Seniūnų sueigoje. Ji yra šiek tiek pakoreguota, nes Prezidento atvykimas į Seimą (man teko kalbėtis) numatytas antradienį 10 val. ryto. Yra tokia žinia, kad šiandien greičiausiai tas dekretas bus pasirašytas, bet oficialiai bus teikiamas tik antradienį, nes iki to laiko Prezidentas fiziškai negali atvykti. Ar būtų pastabų dėl darbotvarkės? Manau, galime jai pritarti bendru sutarimu. Ačiū.

Galime registruotis, pažiūrėkime, kiek mūsų yra.

Iš viso mūsų yra 138, užsiregistravo 86 Seimo nariai.

 

Seimo narių prisaikdinimas

 

Iš viso mūsų bus 141, nes pirmasis darbotvarkės klausimas yra Seimo narių prisaikdinimas. Manau, kad visi trys būsimieji Seimo nariai jau yra čia, salėje. Aš su malonumu pristatau ir kviečiu Konstitucinio Teismo pirmininką K. Lapinską.

K. LAPINSKAS. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai, prieš priimdamas Seimo narių priesaiką, turiu glaustai paaiškinti kai kurias konstitucines ir Seimo statuto nuostatas, susijusias su šia procedūra.

Konstitucijos 59 straipsnio 2 ir 3 dalyse skelbiama: „Išrinktas Seimo narys visas tautos atstovo teises įgyja tik po to, kai Seime jis prisiekia būti ištikimas Lietuvos Respublikai. Seimo narys, įstatymo nustatyta tvarka neprisiekęs arba prisiekęs lygtinai, netenka Seimo nario mandato. Dėl to Seimas priima nutarimą“. Pagal Seimo statuto 4 straipsnį Seimo nario priesaiką priimta Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininkas, o jei jo nėra arba jei jis laikinai negali eiti šių pareigų, – laikinai einantis jo pareigas Konstitucinio Teismo teisėjas. Seimo narys prisiekia stovėdamas prieš priimantį priesaiką asmenį, skaito priesaiką padėjęs ranką ant Konstitucijos. Konstitucijos sudedamosios dalies – įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos įsigaliojimo tvarkos“ 5 straipsnyje yra nustatytas Seimo nario priesaikos tekstas. Duodant priesaiką minėtas tekstas turi būti persakomas ar perskaitomas, o vardinis priesaikos tekstas pasirašomas. Priesaikos tekstas netaisomas ir nekeičiamas, išskyrus tai, kad prisiekti leidžiama ir be paskutiniojo priesaikos teksto sakinio. Vardiniai priesaikos lapai perduodami priėmusiam priesaiką Konstitucinio Teismo pirmininkui ar Konstitucinio Teismo teisėjui, kuris juos patikrina ir paskelbia Seimo narių, įgijusių visas tautos atstovo teises, pavardes.

Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija 2008 m. lapkričio 18 d. priėmė sprendimą Nr.208 „Dėl 2008 m. lapkričio 2 d. sprendimo Nr.191 „Dėl 2008 m. spalio 12 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų galutinių rinkimų rezultatų“ papildymo ir pakeitimo“, kuriame nusprendė: „Pripažinti Rūtą Rutkelytę nuo 2008 m. lapkričio 18 d. Lietuvos Respublikos Seimo nare, išrinkta daugiamandatėje rinkimų apygardoje pagal Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų sąrašą.

2. Pripažinti Dailį Alfonsą Barakauską nuo 2008 m. lapkričio 18 d. Lietuvos Respublikos Seimo nariu, išrinktu daugiamandatėje rinkimų apygardoje pagal partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatų sąrašą.

3. Pripažinti Aleksandrą Sacharuką nuo 2008 m. lapkričio 18 d. Lietuvos Respublikos Seimo nariu, išrinktu daugiamandatėje rinkimų apygardoje pagal Tautos prisikėlimo partijos kandidatų sąrašą.“

Minėtas Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimas paskelbtas 2008 m. lapkričio 19 d. internete, o 2008 m. lapkričio 20 d. „Valstybės žiniose“. Taigi šis sprendimas įsigaliojo ir minėti išrinktieji Seimo nariai gali prisiekti pirmajame po šio sprendimo įsigaliojimo Seimo posėdyje.

Pagal Seimo tradiciją, priimant Seimo narių priesaiką, Seimo salėje visi stovi. Taigi pradedame priesaikos priėmimo procedūrą. Prašom Seimo narius stoti.

Kviečiu išrinktą Seimo narę Rūtą Rutkelytę prisiekti.

R. RUTKELYTĖ. Aš, Rūta Rutkelytė, prisiekiu būti ištikima Lietuvos Respublikai; prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą; prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Tepadeda man Dievas!

K. LAPINSKAS. Kviečiu išrinktą Seimo narį Dailį Alfonsą Barakauską prisiekti.

D. A. BARAKAUSKAS. (Priesaika) (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu išrinktą Seimo narį Aleksandrą Sacharuką prisiekti.

A. SACHARUK. (Priesaika) (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Prašom sėsti. Skelbiu, kad išrinktieji Lietuvos Respublikos Seimo nariai Rūta Rutkelytė, Dailis Alfonsas Barakauskas ir Aleksandras Sacharukas prisiekė 2008 m. lapkričio 20 d. Seimo posėdyje ir nuo šios dienos, remiantis Konstitucijos 59 straipsniu, įgijo visas Tautos atstovo teises.

Sveikinu naujuosius Seimo narius, linkiu pasišventimo dirbant Lietuvos žmonių gerovei, tėvynės labui, ištvermės einant nelengvas Tautos atstovo pareigas.

Priesaikos priėmimo procedūra baigta.

PIRMININKAS. Dėkoju Konstitucinio Teismo pirmininkui K.Lapinskui. Ir sveikinu – mūsų jau yra 141. Ypač džiaugiuosi, kad Seime padaugėjo šeiminių duetų. Tikiuosi, kad viską taip ir spręsim, kaip šeimoje. Norėčiau šiandienos posėdį, nors jis jau pradėtas… Bet dar šventinis akcentas – šiandieną vienam Seimo nariui labai apvalus jubiliejus, su kuriuo norėčiau nuoširdžiai pasveikinti, – 50 metų. Algirdas Butkevičius. (Plojimai)

Mielieji kolegos, dar kartą linkėjimai jubiliatui.

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo Pirmininko pirmojo pavaduotojo“ projektas Nr. XIP-37 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

Galime pradėti? Pirmiausia norėčiau ypatingos skubos tvarka teikti nutarimą dėl I. Degutienės skyrimo Seimo Pirmininko pirmąja pavaduotoja. Turite nutarimo projektą? Taip, teikiu nutarimą. Ar būtų klausimų? V. M. Čigriejienė. Prašau.

V. M. ČIGRIEJIENĖ (TS-LKDF*). Aš užsiregistravau. Gerbiamoji pretendente, prašom pasakyti, ką jūs laikote… Galiu kalbėti? (Balsai salėje) Jūs be reikalo įjungėt.

PIRMININKAS. Ar norite paklausti, nes, mačiau, yra užsirašiusių, bet… (Balsai salėje) Ar klausimas dėl teikimo? Ar yra klausimų man arba kandidatei I. Degutienei? Kandidatei. Tada kviečiu. Jeigu yra klausimų, tada kviečiu kandidatę I. Degutienę. Prašau. Prašau. Jūsų nori paklausti Seimo narė ponia V. M. Čigriejienė Prašau.

V. M. ČIGRIEJIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamoji pretendente, prašau pasakyti, kokį darbą jūs laikysite prioritetu Seimo valdyboje? Ačiū.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Prioritetas bus tas darbas, kurį man pagal Statuto 30 straipsnį suteikia Seimo Pirmininkas. O pirmasis pavaduotojas yra atsakingas už Seimo posėdžių darbo organizavimą, už darbotvarkes, už santykius ir komunikaciją tarp frakcijų. Taigi yra toks daugiau Seimo organizacinis darbas.

PIRMININKAS. J. Olekas. Prašau.

J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Aš sveikinu pretendentę. Mano klausimas yra jums, kaip Pirmininkui.

Paprastai Seime buvo tradicija, kad nutarimus pateikiame iš tribūnos. Ar dabar naujos permainos, kad pateiksim iš savo darbo vietų? Tiesiog norėčiau žinoti naujas instrukcijas, jeigu tokių yra. Ačiū.

PIRMININKAS. Gerai, jeigu tai ką nors keis, aš galiu pateikti iš tribūnos.

Mielieji kolegos, aš manau, kad, siekiant konstruktyviai dirbti, nereikėtų kabinėtis prie smulkmenų. Iš tiesų, kadangi transliuoja žiniasklaida, nebūkime kartais juokingi. Aš tiesiog kreipiuosi labai geranoriškai. Ačiū. V. P. Andriukaitis klausia.

V. P. ANDRIUKAITIS (LSDPF). Mano iš tikro geranoriškas palinkėjimas, kad kuo greičiau galėtume suformuoti visą iki galo veikiančią Seimo valdybą su visomis funkcijomis ir visais pavaduotojais. Iš tikrųjų ši tribūna, kurioje stovi gerbiamoji pretendentė, yra labai garbinga. Paprastai garbingiausi pateikimai daromi iš šios tribūnos. Aš linkiu gerbiamajai I. Degutienei tapti Seimo Pirmininko pirmąja pavaduotoja. Tikrai paremsiu šią kandidatūrą. Bet noriu palinkėti, kad kuo greičiau šalia Seimo Pirmininko būtų ir pavaduotojas, kad jeigu būtų nutarimų pateikimai, tai jie būtų daromi taip, kaip to reikalauja Statutas. Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū. Daugiau nėra užsiregistravusių. Ačiū. Ar yra norinčių kalbėti dėl balsavimo motyvų? V. M. Čigriejienė. Prašau. Už.

V. M. ČIGRIEJIENĖ (TS-LKDF). Aš noriu tik kalbėti. Iš esmės aš dar kartą noriu pagirti Seimo Pirmininką, kad jis žino, ką daro, ir pasirenka žavias ir nuostabias racionalaus proto moteris, kurios jam padės ir tikrai atgaivins Seimo valdybą, ir jūs priimsite gerus sprendimus, pateiksite Seimui, o mes jus palaikysime. Ačiū už tai, kad pateikėte Irenos kandidatūrą. Manau, kad Seimas jai tikrai pritars.

PIRMININKAS. Ačiū. Ar galime bendru sutarimu pritarti po pateikimo? Taip.

Tuomet aš teikiu Seimui balsuojant patvirtinti šį nutarimą ypatingos skubos tvarka, jeigu nėra prieš. Gerai, prašau registruotis ir balsuoti.

Mielieji kolegos, 115 – už, 1 susilaikė. Prašom. Pirmoji pavaduotoja.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamasis Seimo Pirmininke, gerbiamieji kolegos, nuoširdžiai noriu jums padėkoti. Toks balsavimas – tai yra ir pasitikėjimas, ir man įpareigojimas tvarkingai, gražiai organizuoti darbą, kad posėdžiai būtų sklandūs ir kad mes priimtume darniai, taikiai, aišku, išreiškiant savo politines mintis, tuos teisės aktus, kurie yra būtini Lietuvos žmonių gyvenimui. Dar kartą jums labai ačiū. (Plojimai)

PIRMININKAS. Nutarimas priimtas. Sveikiname pirmąją Seimo Pirmininko pavaduotoją.

Dabar oficialiai iš tribūnos kviečiu pirmąją Seimo Pirmininko pavaduotoją I. Degutienę. Ačiū. (Plojimai)

Mielieji kolegos, yra pareiškimas dėl tam tikrų pokyčių frakcijose. Aš jį iš karto paskelbsiu: „Mes, Mišrios Seimo narių grupės nariai –V. Tomaševski, M. Mackevič ir J. Narkevič, pranešame, kad prisijungiame prie Lietuvos Respublikos Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“. Ir parašai. Dabar frakcijoje „Tvarka ir teisingumas“ yra 18 narių, jeigu aš neklystu, taip?

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“ pakeitimo ir papildymo“ projektas Nr. XIP-38 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

Mielieji kolegos, mes pagal darbotvarkę dabar turėtume svarstyti Seimo nutarimo „Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“ pakeitimo ir papildymo projektą. Kviečiu pranešėją I. Degutienę. Prašom.

V. MAZURONIS (TTF). Gerbiamasis Pirmininke, jūs ką tik perskaitėte, kad mūsų frakcija padidėjo, tai faktiškai mes negalime svarstyti šio sprendimo, nes ten yra pakeitimų, kuriuos siūlė Mišri grupė dėl narių, o jie jau nebėra tos grupės nariai, ir keičiasi proporcijos. Todėl dabar svarstyti šio klausimo negalima, reikėtų paprasčiausiai pakoreguoti tą sprendimą, nes jis netinka. Galbūt pasižiūrėti, pakoreguoti, šiek tiek vėliau, kai tie dalykai bus sutvarkyti, gal bus galima tą priimti. Nes dabar Mišri grupė siūlo keisti narius, kurie nėra jų grupėje.

PIRMININKAS. Aš supratau. Tai jūsų pasiūlymas nukelti šį klausimą ar daryti pertrauką?

V. MAZURONIS (TTF). Mūsų pasiūlymas yra nukelti šį klausimą. Jeigu ten sudėstom, viskas gerai. Jeigu kas nors užklius, tai padarysime pertrauką. Pabandykime šiek tiek nukelti.

PIRMININKAS. Gerai. Kiek suprantu, yra logiškas pasiūlymas 1-4 punktą perkelti po pertraukos, taip? Į popietinę darbotvarkę.

V. MAZURONIS (TTF). Taip.

PIRMININKAS. Ar galim bendru sutarimu… A. Čaplikas. Prašom. Dar minutėlę. Prašom.

A. ČAPLIKAS (LCSF). Galbūt ir ponas V. Mazuronis sutiktų, kad, taupant laiką, reikėtų pritarti po pateikimo, pritarti po svarstymo, tada priėmimo stadijoje būtų galima padaryti minėtas korekcijas. Tada mes galėsime greičiau judėti į priekį.

PIRMININKAS. Ar šiam pasiūlymui neprieštarautų frakcija „Tvarka ir teisingumas“, nes iš esmės tai nieko nekeičia, tik tiek, kad sutaupytume laiko?

V. MAZURONIS (TTF). Pirmininke, man atrodo, nelogiška. Kolegos, žinoma, mes galime ką norim buldozeriu važiuoti… Dabar Seime pasikeitė situacija, pasikeitė frakcijų dydžiai, pasikeitė kvotos, o mes teikiame tarsi niekas nepasikeitė. Taigi darome nesąmonę. Čiagi esmė yra ne pateikimas, kažkoks ilgas svarstymas, bet turi būti parengtas normalus dokumentas taip, kaip turi būti. Kam mes dabar tuščiai pateiksime tai, kas, žinome, turi keistis. Man atrodo, čia visiškai nelogiška. Mes prašytume frakcijos vardu daryti pertrauką.

PIRMININKAS. Gerai. Tiksliau, gal ne pertrauką, o klausimą nukeliame į popietę, nes, manau, tai nieko nepakeis. Bendru pritarimu tvirtiname. Ačiū. Sveikinu pagausėjus.

Seimo narys Č. Juršėnas. Prašom.

Č. JURŠĖNAS (LSDPF). Gerbiamasis Pirmininkas, mielieji kolegos, klausimas yra šiek tiek platesnis, negu jį formuluoja kolega V. Mazuronis. Kadangi frakcija pasipildė, tai ir jos proporcijos komitetuose yra kitokios. Gali būti taip, kad kai kuriuose komitetuose dabar jų yra per daug. Reikia patikslinti ir komitetų sudėtį, pasižiūrėti. Jeigu viskas gerai, tai okay, jeigu ne, tai po pertraukos mes ramiai galime toliau dirbti.

PIRMININKAS. Aš suprantu, kad tą klausimą mes galėtume kompleksiškai spręsti ir su Pirmininko pavaduotojais, ir dėl kvotų pasikeitimo.

Č. JURŠĖNAS (LSDPF). Taip, be abejo. Bet, Pirmininke, pagrindas yra background, tai yra komitetų sudėtis, o ji yra šiek tiek pasikeitusi. Plius atsirado nauji trys nariai.

PIRMININKAS. Tai mes taip ir darysime, pritariam, kad tą klausimą reikės žiūrėti kompleksiškai, sprendžiant ir dėl komitetų sudėties, ne tik vadovaujančių asmenų. Gerai. Ačiū.

Žodį suteikiu Seimo nariui Z. Balčyčiui. Prašom.

Z. BALČYTIS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, norėčiau perskaityti bendrą deklaraciją, kurią šiandien pasirašė Darbo partijos frakcijos vadovas ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos vadovas.

Siekdamos efektyviai įgyvendinti Lietuvos žmonėms duotus rinkimų pažadus, opozicinė Darbo partijos frakcija ir opozicinė Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija, vadovaudamosios Lietuvos Respublikos Seimo statuto 8 skirsnio nuostatomis ir opozicinėms frakcijoms suteiktomis teisėmis, skelbia šią politinę opozicinių frakcijų deklaraciją. Joje sakoma: sieksime, kad neigiamos finansų krizės pasekmės nebūtų perkeliamos ant neturtingiausių visuomenės narių pečių, priiminėjami sprendimai nemažintų socialinių garantijų labiausiai pažeidžiamoms Lietuvos žmonių grupėms, vaikams, vaikus auginančioms motinos, pensininkams, neįgaliesiems, taip pat atskirų profesijų, švietimo, sveikatos, kultūros, socialiniams, policijos darbuotojams, prioritetų pagrindu būtų remiamas smulkus ir vidutinis verslas, sveikatos apsauga, švietimas, mokslas, žemės ūkis, būtų sumažinta monopolijų įtaka, būtų vystoma geros kaimynystės politika.

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 41 straipsnio 2 ir 5 dalimis, skelbiame apie Lietuvos Respublikos Seimo opozicinių frakcijų bendradarbiavimą. Kartu stiprindami demokratines institucijas, skelbiame, kad Lietuvos Respublikos Seimo opozicijos lyderis būtų iš didžiosios opozicinės frakcijos, tai yra socialdemokratų.

Prie šios politinės deklaracijos kviečiame prisijungti visas opozicines frakcijas bei atskirus Seimo narius. Darbo partijos frakcijos vardu – V. Uspaskich, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos vardu – Z. Balčytis.

PIRMININKAS. Dėkoju Seimo nariui Z. Balčyčiui. (Plojimai) Taip, paplokite, kolegos, patys sau.

 

Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto 43, 60, 611, 64, 68, 81, 172, 177, 188, 205 ir 208 straipsnių pakeitimo“ projektas Nr. XIP-26 (pateikimas)

 

Dabar turėtume svarstyti 1-5 klausimą – Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto tam tikrų straipsnių pakeitimo“ projektą. Kviečiu pranešėją Seimo narį J. Razmą. Prašom.

J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, svarstant dabartinį Statutą, buvo pastebėta, kad galima atlikti kai kuriuos prasmingus patobulinimus, pirmiausia siekiant tolygiau paskirstyti darbo krūvį visiems komitetams, nes akivaizdu, kad šiandien esantis Informacinės visuomenės plėtros komitetas tikrai neturi reikiamo darbo krūvio – jis tiesiogiai nevykdo nė vienos ministerijos parlamentinės kontrolės, o kiti komitetai turi net po kelias atskaitingas ministerijas. Todėl siūloma šiek tiek koreguoti kai kurių komitetų veiklos kryptis: keisti dabartinį Informacinės visuomenės plėtros komiteto pavadinimą į Informatikos ir komunikacijų ir šiam komitetui priskirti transporto ir ryšių klausimus bei Susisiekimo ministerijos parlamentinę kontrolę.

Atitinkamai keistųsi ir Ekonomikos komiteto veiklos kryptys. Ten liktų verslo plėtros, energetikos klausimai, taip pat siūloma jam priskirti ir darbo santykių reguliavimo klausimus suprantant, kad iš tikrųjų verslo plėtra ir darbo vietų kūrimas yra vienas nuo kito neatsiejami dalykai.

Greta to, siūloma tikslinti dabartinio Socialinių reikalų ir darbo komiteto veiklos kryptis. Kaip jau buvo sutarta ankstesnės kadencijos Seime, tikslinga įkurti Šeimos ir socialinių reikalų komitetą, akcentuojant šeimos politikos, šeimos rėmimo svarbą, todėl atitinkamai tikslinamas straipsnis, kuris nustato šio komiteto veiklos kryptis.

Taip pat siūloma šiek tiek mėginti reglamentuoti tarpparlamentinių ryšių grupių kūrimąsi. Mes jau matėme šio proceso pradžios stichiškumą ankstesniuose mūsų posėdžiuose: atsiranda net kelios iniciatyvinės grupės, steigiančios ryšių su ta pačia šalimi grupę. Gali būti, kad tų iniciatyvų atsiras labai daug, nelabai prasmingų, o visuomenei tai suprantama kaip siekis kuo labiau plėtoti tokį, kaip jau pavadinta, politinį turizmą.

Manau, nieko blogo nebūtų, jeigu Užsienio reikalų komitetas šiek tiek prižiūrėtų tą procesą, nes vis dėlto tarpparlamentinių ryšių grupės nėra suprantamos kaip vien tik privati Seimo narių iniciatyva. Vis dėlto suprantama, kad tai yra tam tikra prasme ir viso parlamento sprendimas. Dėl to siūloma tą procesą koordinuoti. Kita vertus, nebūtų uždrausta, kaip ir dabar yra, Seimo nariams burtis į pačias įvairiausias grupes. Tai yra kitas straipsnis, kuriame pasakoma, kad Seimo nariai gali burtis į visokias grupes, gali kurtis, pavyzdžiui, gyvūnų mylėtojų grupė, gali kurtis ir grupės, kurios turės kokį nors tarpparlamentinių ryšių pobūdį. Tokios galimybės lieka ir jos nevaržomos.

Kas dar siūloma mano teikiamomis pataisomis. Siūloma šiek tiek tikslinti valstybės biudžeto svarstymo procedūras Seime, nes dabar mes matome, kad susiduriame su konkrečiomis problemomis, kai štai Vyriausybė prieš antrąjį svarstymą turi pateikti išvadą dėl valstybės biudžeto, atsižvelgdama į įvairius pasiūlymus, šiuo atveju iki lapkričio 28 d. Akivaizdu, kad tokią išvadą būtų priversta pateikti dabartinė G. Kirkilo Vyriausybė. Todėl aš siūlau šią datą šiek tiek nutolinti. Siūlau gruodžio 15 d. datą. Manau, tada jau nauja patvirtinta Vyriausybė galėtų tą išvadą pateikti Seimui. Tas būtų kur kas logiškiau.

Taip pat siūloma tikslinti Seimo Pirmininko pavaduotojų skaičių, nes dabar yra nurodytas labai didelis galimų opozicijos atstovų skaičius eiti tas pareigas, t. y. nuo dviejų iki trijų.

Ką tik girdėjome, kad susikuria opozicinių frakcijų koalicija. Turėkime omeny, kad opozicinės frakcijos turi galimybę deleguoti ir opozicijos lyderį, kuris iš esmės tolygus Seimo Pirmininko pavaduotojui. Jeigu lieka dabartinis skaičius – trys pavaduotojai opozicijai, plius opozicijos lyderis, vadinasi, iš viso keturi opozicijos atstovai Seimo valdyboje. O mes puikiai suprantame, kad kiekvienu atveju valdančioji koalicija norės turėti persvarą valdyboje, kad galėtų priimti norimus sprendimus. Tokiu atveju galime įsivaizduoti, kad pavaduotojų skaičius padidėja iki 8–9. Manau, visi suprantame, kad nėra tiek Seimo Pirmininko atsakomybės sričių, kurias būtų galima paskirstyti kiekvienam pavaduotojui.

Siekiant taupyti lėšas visose srityse artėjant rimtai krizei, manau, ir čia galima pataupyti, todėl siūlau įrašyti toje vietoje, kad Seimo Pirmininkas turi nuo vieno iki dviejų pavaduotojų, atstovaujančių opozicinėms frakcijoms. Vadinasi, būtų galimybė išrinkti dar ir antrą opozicijos atstovą eiti šias pareigas. Aš nesiūlau, kad būtų tik vienas, siūlau, kad būtų vienas du. Ačiū.

PIRMININKAS. Dėkojame Seimo nariui J. Razmai. Klausimams skirta 10 min. M. Bastys. Prašau.

M. BASTYS (LSDPF). Dėkoju, gerbiamasis Seimo Pirmininke. Norėčiau paklausti keleto dalykų. Visų pirma dėl biudžeto tvirtinimo. Jūs siūlote nukelti iki gruodžio 15 d. Be abejo, suprantama, kad norisi, jog esant naujai suformuotai Vyriausybei šis klausimas būtų dar kartą sprendžiamas ir tvirtinamas Seime. Bet, kaip rodo kelių Seimo kadencijų praktika, tai sukeltų daug neaiškumų ir nestabilumo valstybėje, nes persvarstyti biudžetą per trumpą laiką naujai Vyriausybei yra labai sudėtinga, juk biudžetas formuojamas faktiškai visus metus. Kaip jūs galvojate išsisukti iš tos situacijos dėl nestabilumo?

J. RAZMA (TS-LKDF). Gal tai buvo pernelyg sudėtingas uždavinys socialdemokratų Vyriausybei, ką jūs dabar teigėte, aš taip suprantu, bet nemanau, kad tai bus labai sudėtingas uždavinys dabartinei valdančiosios koalicijos Vyriausybei, kuri jau dabar yra aptarusi antikrizinių veiksmų planą, ir biudžeto projektas, be abejo, su tuo yra tiesiogiai susijęs. Jeigu mes paliktume kaip yra dabar, įsivaizduokime, kokį rezultatą galėtume turėti. Štai G. Kirkilo Vyriausybė tikriausiai pateiks iš esmės tą patį biudžeto projektą, su kuriuo tikrai nesutinkame ir kurio ydingumą jau ne kartą akcentavome. Tai kas atsitinka? Lapkričio pabaigoje ar gruodžio pabaigoje, tikėtina, biudžeto projektui mes nepritarsime. Vadinasi, procedūros prasidės nuo pat pradžių. Bus rengiamas naujas biudžeto projektas ar grįžtama į kokią ankstesnę stadiją.

Aš manau, yra galimybė racionaliai tą datą numatyti šiek tiek tolesnę, o naujoji Vyriausybė (be abejo, ji, manau, pasinaudos ir ankstesnės Vyriausybės įdirbiu toje srityje) tikrai gali suspėti pateikti savo išvadą ir iki Naujųjų metų Seimas tikrai gali užbaigti biudžeto tvirtinimo procedūrą. Po gruodžio 15 d. dar pora savaičių yra.

PIRMININKAS. Seimo narys E. Klumbys. Prašau.

E. KLUMBYS (TTF). Gerbiamasis pranešėjau, norėjau paklausti dėl jūsų taupymo politikos. Jūs sakote, kad pavaduotojų skaičius mažinamas dėl taupymo politikos. Sakykite, kodėl taupoma tik opozicijos sąskaita ir kodėl jūs nesiūlote, tarkim, Seimo Pirmininko pavaduotojų skaičiaus sumažinti nuo šešių iki keturių, nubraukiant po vieną komiteto pirmininko poziciją tiek opozicijos, tiek pozicijos? Ar nebūtų taip kur kas sąžiningiau ir krikščioniškiau? Jūs esate krikščionys demokratai.

Antra klausimo dalis. Sakykite, ar nėra politinės cenzūros pradžia parlamentinių grupių cenzūravimas per Užsienio reikalų komitetą? Tai anksčiau kildavo iš apačios, o dabar viskas bus nuleidžiama iš viršaus? Tai yra irgi naujos politikos pradžia?

J. RAZMA (TS-LKDF). Dėl pavaduotojų valdančioji koalicija tikrai, mano žiniomis, nebeplanuoja skirti daugiau pavaduotojų, atstovaujančių valdančiajai koalicijai. Kiek žinau, pavaduotojai tariasi, kaip prisidėti prie taupymo programos, pavyzdžiui, tariasi, kad patarėjų koeficientas būtų mažesnis, gal ir jų skaičius mažesnis. Apie tai tikrai yra galvojama. Aš minėjau, kad opozicijos pavaduotojų skaičius yra netiesiogiai susijęs ir su valdančiosios koalicijos pavaduotojų skaičiumi, nes visada valdančioji koalicija norės turėti Seimo valdybą, kuri gali priimti sprendimus, ir norės, kad čia būtų bent vieno nario persvara. Viskas čia yra susiję, o Statute nėra tokio straipsnio, kur būtų parašyta, kiek yra valdančiosios koalicijos pavaduotojų, tai aš nieko čia ir nekeičiu.

Dėl grupių tai aš manau, kad Užsienio reikalų komitete bus galimybė pasvarstyti, ar toks mano siūlomas variantas čia yra tinkamas, ar koks nors kitas šio proceso koordinavimas. Aš dėl to nesu kategoriškai nusistatęs. Tiesiog matau, kad procesas yra stichiškas, visuomenės vertinamas kritiškai, mano supratimu, kažką reikia daryti. Dėl grupių steigimo pagal kitą straipsnį jokių suvaržymų nėra ir ta galimybė išlieka bet kuriuo atveju. Čia jokia cenzūra, manau, negresia.

PIRMININKAS. Seimo narys J. Veselka. Prašom.

J. VESELKA (TTF). Gerbiamasis pranešėjau, jūsų noras sumažinti pavaduotojų skaičių šiuo laiku man yra suprantamas, nes iš tikrųjų dauguma turi turėti daugumą valdyboje, jeigu plėsime, tuomet išsiplėsime be galo. Bet aš norėčiau, kad jūs vadovaudamasis šia taupymo ir racionalaus valdymo logika žiūrėtumėte ir į komitetus, o dabar jūs siūlote iš Ekonomikos komiteto paimti ryšius ir transportą ir perduoti Informacinės visuomenės plėtros komitetui aiškindamas, kad iki šiol Informacinės visuomenės plėtros komitetas neturėjo per daug darbo, taip pat neturėjo ministerijos. Bet mes abu dirbome dvi kadencijas Ekonomikos komitete, kaip žinote, nepersidirbome, nes visi komiteto nariai balotiravosi į Seimą, išskyrus vieną, kuris sakė, kad jam verslas yra malonesnis.

Dabar jūs iš mūsų perspektyvoje žadate paimti energetiką, nes žadate Energetikos ministeriją kurti, tai ar ne racionaliau būtų Informacinės visuomenės plėtros komitetą panaikinti, padidinti Ekonomikos komitetas pirmininko pavaduotojų skaičių vienu ir Ekonomikos komiteto funkcijas palikti tas pačias? Lygiagrečiai, pavyzdžiui, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Kaip žinote, mano galva, darbas ir jų sukurta visa sistema turbūt yra kompiuterizuota, todėl ir dabar atskirti darbą ir palikti tik ministeriją, kaip aš ją vadinu, pinigų kaulijimo ministerija, tai gal nėra logikos. Jeigu einame taupymo keliu, tai mano pasiūlymas būtų nedraskyti Ekonomikos komiteto funkcijų, Informacinės visuomenės plėtros komitetą panaikinti, padidinti tik vienu pavaduotoju Ekonomikos komitetą ir pridėti tris ar keturis Ekonomikos komiteto narius. Tai valdymo ir lėšų taupymo požiūriu būtų racionaliau. Koks jūsų požiūris būtų šiuo atveju?

J. RAZMA (TS-LKDF). Na, aš nepritarčiau jūsų pozicijai ir nesutikčiau, kad mano siūlymas dėl komitetų kokiu nors būdu reikalauja papildomų lėšų. Jokių nereikalauja. Tas tiesa, nieko čia jis ir netaupo. Bet aš nedrįsčiau teikti tokio pasiūlymo, kad išvis reikia panaikinti komitetą, kuris užsiima informacinės visuomenės plėtojimo klausimais. Šių klausimų svarba tikrai nemažės, nuskambėtų tikrai labai prastai, jeigu mes Seime tuos klausimus sumenkintume ir jų nebepriskirtume konkrečiam komitetui.

Dėl transporto reikalų. Čia su jumis nesutikčiau, kad Ekonomikos komitete mes gana giliai tuos klausimus nagrinėdavome. Aš kaip tik drįsčiau teigti, kad mums pritrūkdavo kartais laiko įsigilinti į šios srities politikos formavimą. Dabar, kai jie būtų priskirti ne taip apkrautam Informatikos ir komunikacijų komitetui, manau, būtų galima tikėtis gerų poslinkių formuluojant šios krypties politiką. O energetikos nėra siūloma paimti iš Ekonomikos komiteto veiklos krypčių.

PIRMININKAS. Seimo narys A. Sysas. Prašom.

A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, jūs kalbose ir savo skelbtuose dokumentuose kalbate apie taupymą ir rūpinimąsi žmonėmis. Bet sprendžiant iš to, ką jūs šiandien siūlote, t. y. tolesnis žingsnis ir į ministerijų funkcijų keitimą, siūlote visiškai atvirkštinius dalykus. Pirma, tai tikrai nebus taupymas, nes tai bus papildomos išlaidos. Antra, aš labai abejoju dėl darbo santykių, kurie šiandien Lietuvoje ir taip neužtikrinti, perdavimo Ekonomikos ministerijai, nuo to trintis darbo srityje tik padidės. Mano klausimas būtų toks: kodėl Lietuva nori eiti visiškai priešingu keliu, negu eina Europos Sąjungos valstybės, kurios kuria atskiras ministerijas – Užimtumo arba Darbo, o ne prijungia jas prie Ekonomikos, o mes kitaip negu visa Europa bandome sukurti naują darinį, kuris jau nepasitvirtino nei Suomijoje, nei Vengrijoje, nes ten tokie dalykai buvo padaryti ir buvo sugrįžta prie senos tvarkos? Mano klausimas būtų toks.

J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamasis kolega, jūs šiek tiek užbėgate įvykiams už akių, jūs kalbate apie galimas Vyriausybės įstatymo pataisas dėl ministerijų krypčių koregavimo, bet aš čia teikiu tik komitetų krypčių patikslinimus. Mano teikiamas projektas tikrai jokių papildomų lėšų poreikio nesukuria. Priešingai, jis teoriškai gal šiek tiek ir sutaupo dėl mažesnio pavaduotojų skaičiaus. Tai apie tai, ko jūs dabar klausėte, manau, bus proga pakalbėti, jeigu bus atitinkamos Vyriausybės įstatymo pataisos.

PIRMININKAS. Dėkoju pranešėjui, dėkoju klaususiems. Laiko limitas, deja, baigėsi. (Balsas salėje: „Tai jūs nesilaikėte tvarkos.“) Dar norėtumėte paklausti, bet mes jau dabar turime… (Balsai salėje) Yra siūlymas šiek tiek pratęsti? (Balsai salėje) Gerai, vieną klausimą. Kadangi klausė vieni vyrai, tai… (Balsai salėje) Vieną klausimą. Ar nebūtų prieštaraujama dar vieną klausimą pateikti? (Balsai salėje)

V. BLINKEVIČIŪTĖ (LSDPF). Labai ačiū, Pirmininke, už tokią galimybę. Gerbiamasis pranešėjau, iki šiol darbo ir socialinės apsaugos politikos klausimai buvo sprendžiami bendrame kontekste, nes darbo santykių teisinio reguliavimo esmė silpnesniosios darbo santykio pusės, t. y. visų pirma darbuotojų, interesų gynimas. Tokiu principu yra priimtos visos Tarptautinės darbo organizacijos konvencijos, toks yra ir Lietuvos Darbo kodeksas. Į darbo santykių reguliavimą pirmiausia žiūrima iš darbuotojų pozicijų, kad darbuotojas nenukentėtų. Ar jūsų pozicija perduoti darbo santykių teisinį reguliavimą, darbo saugos, darbo sąlygų klausimus Ekonomikos komitetui reiškia, kad jūsų valdančioji koalicija pirmiausia gins ir rūpinsis įtakingų darbdavių interesais, o ne silpnosios pusės, kaip yra daugelyje Europos Sąjungos valstybių, darbuotojų interesais?

J. RAZMA (TS-LKDF). Aš manau, kad darbo santykių klausimus galės svarstyti keli komitetai. Jūsų paminėtus aspektus tikrai gali ir toliau sėkmingai svarstyti Socialinių reikalų ir darbo komitetas, nes turime visada galimybę skirti pagrindinį ir papildomą komitetą. Bet tikrai nesutikčiau, kad galima atsieti darbo santykius nuo verslo plėtros ir kalbėti apie kažkokius vien mistinius darbo vietų kūrimus, kaip savarankišką kažkokį procesą, vien tam kurti į tai orientuotą sistemą, tai ta sistema pasidaro dirbanti dėl savęs. Aš manau, mes galime rasti daug problemų dabar jūsų ginamoj sistemoj tuo klausimu.

PIRMININKAS. Dėkoju. Manau, galime padėkoti. Prašau, dėl vedimo tvarkos J. Sabatauskas.

J. SABATAUSKAS (LSDPF). Gerbiamasis Pirmininke, iš tikrųjų šis klausimas yra kur kas svarbesnis, nes nuo jo priklauso tolesnis Seimo darbas. Aš siūlyčiau frakcijos vardu pratęsti klausimų pateikimo laiką. Juo labiau kad mums reikia laukti komitetų sudėties patikslinimo. Iš tiesų, manau, iki pertraukos bus vaisingai padirbėta, jeigu bus dar papildomai užduota klausimų, darbo kokybei tik padės. Ačiū.

PIRMININKAS. Gerai. Aš suprantu, jeigu reikės kalbėti dėl motyvų, tai šiek tiek vėliau. Ar bendru sutarimu galime pritarti šiam siūlymui? Ne. Teks balsuoti. Minutėlę. Prašau.

J. JAGMINAS (LSDPF). Dėl vedimo tvarkos. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, klausimas, kurį pristatė kolega J. Razma, iš tikrųjų labai svarbus. Ir jūs gal iš nepatyrimo, o gal specialiai taip darydamas pažeidėte tvarką. Klausimams ir atsakymams yra reglamentuotas laikas. Šitas laikas buvo iškreiptas. Tiek klausiantis, tiek atsakantis nesilaikė nustatyto laiko parametrų, todėl mes, kurie norėjome paklausti, neturėjome tokios galimybės, o turėjome gana svarbių klausimų pranešėjui.

PIRMININKAS. Aš nesupratau, kas čia iškreipė, ar tie, kurie klausė, ar tas, kuris atsakinėjo?

J. JAGMINAS (LSDPF). Tie, kurie… Šiuo atveju, gerbiamasis Pirmininke, jūs, nes jūs leidote ir klausiantiems ilgiau klausti ir atsakinėti ilgiau, negu numatyta 1 minutė.

PIRMININKAS. Tai tiesiog bus įpareigojimas tiems, kurie klausia, suformuluoti klausimą per tam tikrą skirtą, numatytą laiką ir atsakinėti taip pat.

Mes dabar turime kitą pasiūlymą – balsuoti dėl pratęsimo klausinėti. Kadangi bendru sutarimu nepriimta, tai siūlau registruotis ir balsuoti. Kas už, kad klausimų laikas būtų pratęstas?

Užsiregistravo 99 Seimo nariai. Už – 44, prieš – 42, susilaikė 13. Reikalingų balsų skaičiaus negauta ir pasiūlymas nepriimtas.

Prašau motyvus, vienas – už, kitas – prieš. M. Adomėnas. Prašau.

M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). Pirmiausia iš visų siūlymų, kurie yra racionalūs, logiški ir tikslingi, norėčiau išskirti dėl tarpparlamentinių ryšių grupių sudarymo. Čia buvo paminėta, jog tai yra cenzūra. Visiškai atvirkščiai, ką matėme praeitame parlamente ir kas smarkiai kirto parlamento prestižui, tai galimybės, pasinaudojant stichiškai sudarytomis netikslingomis, visiškai egzotiškomis tarpparlamentinių ryšių grupėmis, užsiimti parlamentiniu turizmu. Perdavimas Užsienio reikalų komiteto žinion kaip tik gali padėti išryškinti užsienio politikos prioritetus, kuriuos galima vykdyti per tarpparlamentinių ryšių grupes, ir plėtoti į rezultatus orientuotą veiklą, ko iš tikrųjų šiame Seime trūko. Jų sumažinimas, tikslingesnis išdėliojimas būtų labai pageidautinas, todėl siūlau šio pasiūlymo, kaip ir kitų pagrindu balsuoti už pateiktą siūlymą.

PIRMININKAS. Dėkoju. Seimo narys E. Klumbys. Prašau.

E. KLUMBYS (TTF). Gerbiamieji kolegos, man taip smagu klausytis, kai atsiranda tokios formuluotės, kad visuomenė yra labai susirūpinusi arba, verčiant iš anų laiko kalbos, yra nuomonė. Kai kalbama apie politinį turizmą, kad būtent tos parlamentinės grupės yra politinio turizmo įrankis, tai taip kalbėti gali tik tas, kuris iš tikrųjų nebuvo Seime ir nežino visų šitų dalykų. Aš buvau ne vienoje parlamentinėje grupėje per visas savo kadencijas ir niekada per tas grupes turizmas nevyksta.

Gerbiamieji naujieji valdantieji, politinis turizmas vyksta per Seimo valdybą ir Užsienio reikalų komitetą. Štai yra įrankis politinio turizmo. Aš galiu pasakyti, kad praeitą kadenciją, tai yra socdemų valdymo metais, didžiausiais politiniais turistais buvo du konservatoriai. Gana įdomus dalykas, bet tai yra faktas. Todėl dabar, remiantis šituo dalyku, apriboti Seimo narių iniciatyvą kurti parlamentines grupes yra labai neteisinga. Aš kaip pavyzdį pasakysiu. Dabar įvedamas šitas draudimas, kad tik patvirtinus Užsienio reikalų komitetui, o aš noriu užmegzti parlamentinius ryšius su Venesuela ar su Iranu. Tikrai Užsienio reikalų komitetas čia įves cenzūrą, o aš nieko negalėsiu padaryti. Aš manau, kad šitas sprendimas labai blogas…

PIRMININKAS. Mielasis kolega, laikas.

E. KLUMBYS (TTF). …(baigiu) ir nenorėčiau, kad už tai būtų balsuojama mūsų Seime.

PIRMININKAS. Ačiū. Dar kartą kviečiu, kad iš tiesų nebūtų kaip toje pasakėčioje, kai pats muša, pats ir šaukia. Taigi patys stebėkime reglamentą, kuris yra skirtas jūsų klausimams ir atsakymams, tada nebus pretenzijų, kaip sakė Seimo narys ponas J. Jagminas. Ačiū.

Kas už tai, kad būtų pritarta po pateikimo? Kadangi visos procedūros, prašom registruotis ir balsuoti.

Užsiregistravo 110 Seimo narių. Už – 66, prieš – 23, susilaikė 21. Pritarta po pateikimo. Dabar aš siūlyčiau, jeigu nebus pastabų, pritarti bendru sutarimu komitetams, kurie yra įtraukti. Pagrindinis – Teisės ir teisėtvarkos komitetas, papildomi – Ekonomikos, Informacinės visuomenės plėtros, Užsienio reikalų ir Socialinių reikalų ir darbo komitetai. Ar galima pritarti bendru sutarimu ar būtų kitų pasiūlymų? Prašau.

V. P. ANDRIUKAITIS (LSDPF). Gerbiamasis Seimo Pirmininke, Seimo statutas yra įstatymo galią turintis teisės aktas, nėra profilinis, paminėtas Konstitucijoje. Šiuo atveju keitimas šio įstatymo turėtų būtinai būti Teisės ir teisėtvarkos komiteto kompetencija.

Kita vertus, turbūt reikėtų dar svarstyti, kad šį teisės aktą nagrinėtų ir Europos reikalų komitetas, nes susidursime su daugeliu dalykų, kurie yra europinio reguliavimo kontekste. Neabejotinai, aš manau, šis pasiūlymas yra labai kontroversiškas, bet tai atskleis diskusijos. Manau, tie 29 Seimo nariai, kurie pateikė šias Statuto pataisas, turės pagrįsti, kuo remdamiesi jie tai darė, nes tai padaryta, mano nuomone, visiškai be jokio valdymo audito ir visų kitų dalykų. Taigi manau, kad Europos reikalų komitetas, aš nekalbu apie tai, kad profiliniai kiti komitetai turėtų kalbėti, o galbūt net visi profiliniai komitetai turi išsakyti savo nuomonę.

PIRMININKAS. Ačiū. Ponas Č. Juršėnas. Prašau.

Č. JURŠĖNAS (LSDPF). Gerbiamasis Pirmininke, mielieji kolegos, viena nedidelė pastaba dėl to, kas buvo pasakyta, ir vienas esminis procedūrinis siūlymas.

Pirmiausia dėl valdybos darbo. Noriu priminti, kad pagal galiojantį Statutą, jeigu balsai valdyboje pasiskirsto, lemia pirmininko arba jį pavaduojančio pavaduotojo balsas, taigi nėra jokios problemos daugumai būtinai turėti vienu arba dviem daugiau. Tai čia, kad žinotų visi naujokai, čia jokios problemos, ne nuo to galo reikia mažinti. Bet jeigu dauguma siūlo, jos valia.

O mano esminis procedūrinis siūlymas yra toks. Projektas yra iš tikro prastas ir kontroversiškas. Bet vienas dalykas yra svarbus, tai yra biudžeto klausimas. Todėl mano siūlymas, kad nagrinėjant komitete šis klausimas būtų išskirtas ir mes priimtume jį kaip laikiną, negadindami Statuto su datų kaitaliojimu. Biudžeto klausimą išskiriame ir šį dalyką priimame kitą savaitę arba artimiausiame posėdyje. O kitus klausimus ramiai nagrinėjame su visokiais kitokiais Statuto siūlymais. Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū už pasiūlymą. Seimo narys V. Kurpuvesas. Prašom.

V. KURPUVESAS (TPPF). Labai ačiū. Gerbiamasis Pirmininke, mes norėtume paprašyti, kad į šio projekto svarstymą būtų įtrauktas Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas kaip papildomas komitetas.

PIRMININKAS. Prašom. A. Endzinas.

A. ENDZINAS (LSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Iš tikrųjų mes visi puikiai žinome, kad niekas nedraudžia visiems komitetams svarstyti pateiktus klausimus kaip pagalbiniams komitetams, ir nėra reikalo laužyti iečių.

O dėl gerbiamojo Č. Juršėno pasiūlymo iš tikrųjų verta pagalvoti ir apsispręsti, bet taip pat tai gali daryti klausimo pateikėjai, išskirdami jį atskiru punktu. Dėkoju.

PIRMININKAS. Ačiū. Prašom.

A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Aš tik norėčiau nuraminti kolegas, kurie kalbėjo, kad neva galima kažkokia parlamentinių laisvių cenzūra. Jokiu būdu ne. Tačiau šie pasiūlymai dėl tarpparlamentinių grupių yra pretekstas gauti visų Seimo narių pasiūlymus, kad būtų priimtas racionaliausias sprendimas. Nes taip, kaip buvo praėjusiame Seime, kai buvo įkurtos 54 grupės, didžiulė jų dalis valgė parlamentinio turizmo pinigus, taip pasakyčiau, neatnešdamos realios naudos. Mes turime surasti balansą tarp gyvybiškai svarbių vizitų mums, Lietuvai, į svarbiausias užsienio šalis ir tarp to, kad parlamentarai vengtų kelionių, sakykime, į Prancūzų Gvianą svarstyti kosmoso problemų. Ir čia yra tiesiog pretekstas. Ačiū.

PIRMININKAS. Dėkoju. Prašom. A. Sysas. Minutėlę. Prašom.

A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamasis Pirmininke, aš norėčiau paprašyti. Kadangi Statutas liečia ir socialinių partnerių santykius, o mes ne vieną kartą Seime svarstėme, kad Trišalė taryba tokiais atvejais pareikštų savo nuomonę, nes tai yra esminis dalykas, kai mes norime perduoti darbo reguliavimo sritį į kitą komitetą, todėl aš prašyčiau, kad Seimas priimtų protokolinį nutarimą ir gautų Trišalės tarybos nuomonę. Anos kadencijos pabaigoje čia buvo atvykusi darbdavių, profsąjungų delegacija ir jie prašė iš viso keisti Statutą, kad į jų nuomonę būtų atsižvelgiama. Todėl būtų labai gerai šiuo atveju, kad Trišalė taryba išsakytų savo pozicijas, ar ji pritaria siūlymui darbo santykius perduoti Ekonomikos komitetui. Kartu ir visas valdymas pereina į kitas rankas. Ačiū.

PIRMININKAS. Dėkoju už siūlymą. Bet, manau, ar negali Socialinių reikalų ir darbo komitetas svarstymo metu pasikviesti Trišalę tarybą ir įtraukti tą nuomonę?

A. SYSAS (LSDPF). Mes tą ir padarysime. Bet daug svariau, kai parlamentas siunčia laišką, kad yra svarstomas toks klausimas, ir tai būtų jų nuomonė.

PIRMININKAS. Aš manau, kad komitetas yra lygiai tas pats parlamentas.

A. SYSAS (LSDPF). Aš manau, to bijoti nereikia. Nes kai mes buvome daugumoje, tai visą laiką iš dešiniosios pusės aš girdėdavau, kad Trišalės tarybos nuomonė yra labai svarbu, ir mes tą darydavome, ir nebijodavome.

PIRMININKAS. Ačiū už nuomonę. Seimo narys E. Zingeris. Prašom.

E. ZINGERIS (TS-LKDF). Aš atsakydamas į ką tik buvusias replikas norėčiau pasakyti, kad tarpparlamentinių grupių veikla su reikšmingomis šalimis atnešė mūsų šaliai labai daug gero. Tai buvo Lenkijos, Ukrainos kryptis, Europos Sąjungos kaimynystės kryptys. Tai buvo svarbi priemonė mūsų santykiams gilinti. Toks nurašymas Lietuvos parlamento veiklos, kuri yra statutinė ir privaloma, į tai, kad tai yra laisvalaikio praleidimas, yra iš esmės pasidavimas viešosios nuomonės stereotipams. Ačiū.

PIRMININKAS. Mielieji kolegos, siūlau kalbėti dėl vedimo tvarkos tuo klausimu, bet ne agituoti arba nagrinėti, nes kol kas yra tik pateikimas. Paskutinis žodis Seimo narei L. Graužinienei ir pereisime prie kito klausimo. Prašom.

L. GRAUŽINIENĖ (DPF). Ačiū, Pirmininke. Kadangi visi šie klausimai yra susiję su racionaliu lėšų panaudojimu ir Audito komitetas nagrinėja šiuos klausimus, todėl į papildomų komitetų sąrašą prašau įtraukti Audito komitetą.

PIRMININKAS. Gerai. Ačiū, kolegos. Manau, kad galime pritarti siūlymams, kurie buvo pateikti įtraukti papildomus komitetus: Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetą (niekas neprieštarauja), taip pat Europos reikalų komitetą. Ir visi komitetai, kurie mano, kad reikia pasakyti nuomonę, gali dalyvauti svarstyme, niekas jokių kliūčių nedaro. Ne svarstyme, o pateikime ir analizėje viso šio projekto, kurį pateikė Seimo narys J. Razma. Ačiū. Ir dar Audito komitetas. O dėl Seimo nario V. P. Andriukaičio prašymo, kad būtų Teisės ir teisėtvarkos komitetas, tai aš siūlau atkreipti dėmesį, kad jis yra skirtas pagrindiniu.

Siūlau bendru sutarimu pritarti, kad šis projektas būtų svarstomas lapkričio 27 d. posėdyje.

V. P. ANDRIUKAITIS (LSDPF). Pirmininke, aš siūliau papildomą Europos reikalų komitetą įrašyti. Įrašėte?

PIRMININKAS. Taip, viskas. Ar bendru sutarimu galime sutarti dėl svarstymo datos – 27 dieną? Kol kas nepritariate. Tuomet gal balsuojame. Ar galima pritarti balsuojant? Kas už datą – 27 dieną? Prašom registruotis ir balsuoti.

Mielieji kolegos, balsavo 106. Už – 70, prieš – 6, susilaikė 30. Dėl datos sprendimas priimtas – lapkričio 27 d.

Mielieji kolegos, aš norėčiau šiek tiek pakeisti dabartinę mūsų patvirtintą darbotvarkę dėl pateiktų frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ tam tikrų pokyčių ir 1-6 klausimą perkelti į vėlesnę darbotvarkės vietą po pertraukos, jeigu nebūtų prieš, nes reikėtų ir dėl komitetų pirmininkų, ir pavaduotojų patvirtinimo kažką peržiūrėti. J. Razma. Minutėlę.

J. RAZMA (TS-LKDF). Matau, kad A. Sysas griežtai reikalauja balsuoti už jo siūlomą protokolinį nutarimą, bet jis puikiai žino, kad tokie balsavimai yra galimi tada, kai tekstas yra parengtas raštu ir išdalintas Seimo nariams. Jeigu jūs tą padarysite, tai vėliau bus galima spręsti. O dabar tikrai nėra formalios galimybės tą daryti. Bet nėra reikalo, tikrai ta taryba pati gali pareikšti savo nuomonę.

PIRMININKAS. Prašom.

A. SYSAS (LSDPF). Labai prašau, Jurgi, prisiminti, ar kairioji pusė buvo tokie formalistai, kokiais tampate jūs nuo pirmos dienos. Mes niekada nereikalavome protokolinio projekto, kai aiškiai galima suformuluoti vieną sakinį. Bet jeigu jūs norite būti biurokratai ir kalbėti apie vieną langelį ir vieną vokelį, tai aš galiu parašyti šitą. Bet esmė yra ta, mes teigiame viena, o darome visiškai priešingai. Reikalingas balsavimas, balsuokime. Ko jūs bijote? Bus matyti, kas kaip balsavo, ir galima tada parodyti rinkėjams. Kalbame viena, o darome kita. Ir viskas. Labai paprasta. Aš nekeliu vėjo. Balsuokime, Pirmininke, čia labai paprastas dalykas.

PIRMININKAS. Manau, kad po pertraukos bus galima pateikti tą raštu ir mes patvirtinsime. Tik ne biurokratai, biurokratai.

Ar bendru sutarimu galime paskelbti 30 min. pertrauką? Toliau svarstysime klausimus pagal darbotvarkę. Ačiū. 30 min. pertrauka. Mielieji kolegos, kviečiu visus 12 val. 48 min. grįžti ir tęsti mūsų šiandienos darbą.

 

 

Pertrauka

 

 

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, gavome protokolinį nutarimą. Kai visi susirinks, gal kas vėluoja, mes jį priimsime, pritarsime arba ne. Kol kas informacija dėl tarpparlamentinių ryšių grupių. Yra pateikta paraiška dėl grupių su Italijos Respublika ir su Kanada. Priminsiu, kad iki 27 d. 17 val. reikia užsirašyti II rūmų 216 kabinete.

Sekretoriatas gavo informaciją dėl Darbo partijos frakcijos vadovybės pasikeitimo. V. Baltraitienei tapus Seimo Pirmininko pavaduotoja, pasikeitė Darbo partijos frakcijos vadovybė. Nuo lapkričio 18 d. Darbo partijos frakcijos seniūno V. Uspaskicho pirmuoju pavaduotoju išrinktas V. Gapšys, pavaduotoju – V. Bukauskas.

Prašom. S. Pečeliūnas.

S. PEČELIŪNAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Čia jūs informavote, kad visos tarpparlamentinės grupės turėtų atlikti visas procedūras. Atkreipiu dėmesį, kad pagal Seimo statutą yra dvi galimybės steigti grupes. Vienos yra tarpparlamentinės, kitos yra šiek tiek kitokios, jos yra laisvesnės. Jeigu atsimenate aną posėdį, kalbu apie Baltarusiją, yra tam tikrų politinių dalykų, dėl kurių mes patys sau ir Europai atrodytume keistai, jeigu steigtume tarpparlamentinių ryšių su parlamentu, kurio rinkimų Europa nepripažino kaip demokratinių rinkimų, grupę. Todėl buvo pasirinktas kitas būdas – stiegti pagal kitą straipsnį – ryšių demokratijai Baltarusijoje remti. Ji galėtų, kaip ir sakiau, apimti visas kryptis, bet mes neįsivarytume į kampą.

Kaip minėjau ir ką jau kartą sakiau, rytoj savo skyriukuose rasite preliminarias konferencijos programas… tiesiog susipažinti su opozicijos atstovais. Gal kitą kartą su kitais surengsime konferenciją. Būtų gerai šiandien tą visų inicijavusių susirinkimėlį 14 val., kai bus pertraukėlė, surengti ir tais klausimais bent jau pasikalbėti, suderinti pozicijas. Mano teikime buvo siūlyta 14 val. 209 kabinete. Jeigu mūsų darbotvarkė dėliojasi kitaip, tai patys parinkite pertraukos laiką, kad būtų patogu ir nesitrukdytų Seimo darbas. Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū. Yra šiek tiek paradoksali situacija, nes, kaip sakom, pats muša, pats rėkia. Pone Seimo nary Sauliau Pečeliūnai, bet kaip tik jūsų grupė ir nurodė ne tą Statuto straipsnį. Gerai, atsiprašymas priimtas. Gerai, neskubėkime. Manau, kad mes statome vežimą prieš arklį.

 

Seimo protokolinis nutarimas

 

Lietuvos Respublikos Seimo nario A.Syso projektas. Aš jį perskaitysiu. Yra protokolinis nutarimas, kuriam turėsime pritarti arba ne.

„Prašyti Lietuvos Respublikos trišalės tarybos pateikti nuomonę dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto 43, 60, 611, 64, 68, 81, 172, 1771, 488, 205 ir 208 straipsnių pakeitimo“. Nuomonę prašome pateikti iki 2008 m. lapkričio 27 d. Teikia Seimo narys A.Sysas.“ Parašas.

Ar galime bendru sutarimu? (Balsai salėje) Siūlo balsuoti. Kolegos, prašome registruotis. Kas už tai, kad protokolinis nutarimas būtų priimtas?

Už – 40, prieš – 10, susilaikė 24. Protokolinis nutarimas priimtas.

Mielieji kolegos, prieš einant pagal darbotvarkės klausimus, norėčiau pasiūlyti papildomai įtraukti du klausimus, du nutarimus: nutarimą „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo valdybos patvirtinimo“ papildymo“ ir nutarimą „Dėl Seniūnų sueigos sudarymo pakeitimo ir papildymo“. Jeigu bendru sutarimu galime… Galim? Ačiū.

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“ pakeitimo ir papildymo“ projektas Nr.XIP-38 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

Mielieji kolegos, norėčiau pereiti prie darbotvarkės klausimo – prie Seimo nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“ pakeitimo ir papildymo“ projekto. Pranešėja – Seimo narė I. Degutienė. Prašom.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, tai, ką turėjome spręsti pirmoje dienos pusėje, aš siūlyčiau dar kartą peržiūrėti, kokie buvo numatyti skaičiai ir kokios numatytos kvotos kiekvienam atskiram komitetui. Tos kvotos yra išlaikytos, ir yra papildymas kai kuriais Seimo nariais arba pakeitimai vienos ar kitos frakcijos siūlymu.

Atsižvelgiant į tai, ką kalbėjo ponas V. Mazuronis, tartum iškiltų klausimas dėl Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto, bet čia kvotos iš esmės išlieka tos pačios, t. y. yra du žmonės iš „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos, jie ir yra įrašyti. Mes išanalizavome, ir čia nieko keisti nereikia. Gal šiek tiek keičiasi situacija Švietimo, mokslo ir kultūros komitete bei Seimo Sveikatos reikalų komitete. Kadangi mes raštu nieko negavome nei iš frakcijos „Tvarka ir teisingumas“, nei iš Mišrios Seimo narių grupės, tai siūlyčiau, jei nėra jokių problemų, patvirtinti vieno ar kito Seimo komiteto sudėtį.

Dar kartą sakau, kad nėra problemų dėl Seimo Audito komiteto, Seimo Ekonomikos komiteto, Seimo Europos reikalų komiteto sudėties. Dėl Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto iš esmės problemų irgi nėra, nes kvotos yra išlaikomos. Problemų, kaip sakiau, yra dėl Sveikatos reikalų komiteto ir Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto. Toliau, be problemų Seimo Užsienio reikalų komitetas ir Seimo Žmogaus teisių komitetas. (Balsai salėje) Taip pat ir Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Tai aš siūlyčiau pritarti mano išvardytiems komitetams, kur nėra problemų ir yra papildymų, suderintų su frakcijomis, o Sveikatos ir Švietimo ir mokslo komitetams, kai gausim „Tvarkos ir teisingumo“ ir Mišrios grupės pasiūlymus. (Balsai salėje)

PIRMININKAS. Minutėlę, ne iš vietos. Prašau… Taip, A. Endzinas.

A. ENDZINAS (LSF). Dėkoju. Atrodo, kad problemų nėra ir dėl Biudžeto komiteto, gerbiamoji pranešėja.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Taip, atsiprašau, praleidau. Ir dėl Biudžeto komiteto taip pat problemų nėra. Du probleminiai, dar kartą akcentuoju, yra du probleminiai komitetai – Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas ir Sveikatos reikalų komitetas. Visi kiti – be problemų.

PIRMININKAS. Prašau, Seimo narys Č. Juršėnas.

Č. JURŠĖNAS (LSDPF). Gerbiamasis Pirmininke, mieloji kolege, aš šiek tiek nenorėčiau su tamsta sutikti. Jeigu imsim Sveikatos reikalų komitetą, tai mums priklauso 1,87. Taigi iš esmės du, o mes turim vieną. Tuo tarpu frakcijai, kokia buvo „Tvarka ir teisingumas“, plius Mišri grupė, priklauso 1,51. Jiems du. Tai ar čia teisybė, ar neteisybė? Tai vienas pavyzdys. O antras pavyzdys – Žmogaus teisių komitetas. Mums priklauso pusantro. Mes turim vieną, ir aš nieko prieš, nes tas vienas esu aš. (Juokas salėje) Bet „Tvarka ir teisingumas“ turi 0,81 ir su Mišria grupe – 0,40. Sudėjus (senais laikais, trečioje klasėje, buvo) 1,21. Ir jie du turi. Jeigu čia jums atrodo teisybė, tai aš nenoriu ginčytis.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Aš dabar jums, gerbiamasis Česlovai, atsakysiu. Jeigu jūs gerai klausėt, aš taip ir sakiau, kad dėl Sveikatos reikalų komiteto yra problemų, ir mes turim išspręsti. Dėl Žmogaus teisių komiteto. Avansu buvo duota „Tvarkai ir teisingumui“ iš tikrųjų du, nes apvalinant neišėjo dviejų. O dabar, kai jų frakcija pasipildė trimis žmonėmis, jau jiems šventai du priklauso. Dėl to ir pasakiau, kad ir čia problemų nėra. (Balsai salėje) Tai dar trimis žmonėmis jie pasipildė. Ne, čia yra senas variantas. (Balsai salėje)

PIRMININKAS. Ne iš vietos.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Be jų dar, be naujų žmonių.

PIRMININKAS. Seimo narys E. Klumbys. Prašau.

E. KLUMBYS (TTF). Gerbiamasis Seimo Pirmininke, gerbiamoji Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja, gerbiamoji Irena, patikėkit, ten yra daugiau neatitikimų tarp proporcijų. Užtenka tiktai akį užmesti. Aš siūlyčiau jums rimtai atsisėsti ir perskaičiuoti visas proporcijas, kad mums nereikėtų kitą savaitę iškilus vėl kažkieno nepasitenkinimui, kad vienas turi daugiau, kitas turi mažiau, šitą klausimą išspręsti. Nieko neatsitiks per tą savaitę, kol jūs gražiai nesusidėliosit skaičių.

PIRMININKAS. Dėkoju. Seimo narys J. Razma.

J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš norėčiau paremti projekto teikėjos poziciją, kad iš tikrųjų šiandien galim patvirtinti visus straipsnius, išskyrus tuos du dėl Sveikatos ir Švietimo komitetų, nes taip mes sudarysim naujai prisiekusiems Seimo nariams būti kokio nors komiteto nariais ir dirbti visu pajėgumu. O proporcijas tikrai bus galima patikslinti. Bet tą galima daryti jau padarius tuos pakeitimus, kurie šiandien čia, projekte, yra aiškūs, man atrodo, neginčijami. Čia socialdemokratai kelis narius nori sukeisti tarp komitetų… Tai turbūt tą irgi jie nori, kad padarytume greičiau. Jeigu jie nenori, galim nekeisti. Aš nežinau, kodėl jie patys priekaištauja, kad šiandien nieko nedarytume.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš antrindama tam, ką sakė J. Razma… Iš esmės šis Seimo nutarimo projektas yra dėl to, kad Seimo komitetų sudėtis jau buvo patvirtinta. Bet kai šiandien prisiekė trys nauji Seimo nariai, jie buvo integruoti į vieną ar kitą komitetą, todėl kai kur pasikeitė, pačios frakcijos pasiūlė padaryti pakeitimus. Tada jau tie naujieji Seimo nariai turės darbą viename ar kitame, ar trečiame komitete, todėl aš siūlyčiau dar kartą pritarti tokiam nutarimo projektui. O kitą savaitę, jeigu turit kokių nors dar pasiūlymų (ypač kreipiuosi į „Tvarkos ir teisingumo“ ir Mišrią frakciją), dar kartą peržiūrėsim tas proporcijas ir tada pakeisim. Bet jau kažkoks pradinis veiklos etapas būtų įteisintas.

PIRMININKAS. Prašau, Seimo narys Z. Balčytis.

Z. BALČYTIS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Iš tikrųjų mes irgi esam suinteresuoti, kad kuo greičiau būtų padaryti pakeitimai. Tų judėjimų, matyt, dar bus pirmus du mėnesius, ir čia visada regėsim būtinybę keisti. Tai aš irgi pritarčiau, kad reikia šiandien priimti tuos sprendimus, o kas bus pirmadienį ar antradienį, vėl diskutuosim.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Ačiū. Tai tvarka.

PIRMININKAS. Ar galima būtų tuomet bendru sutarimu pasakyti, kad tai, kas yra čia, iš tiesų su tam tikromis problemomis ir opozicijos išsakytomis, sakysim, išlygomis, galėtų būti priimta, kad būtų galima normaliai pradėti dirbti? (Balsai salėje) Galima. Minutėlę. Prašau.

V. TOMAŠEVSKI (TTF). Gerbiamasis Pirmininke, manau, kad mes negalim pritarti, nes mūsų pritarimas pažeis Seimo statutą. Šiandien įvyko pakeitimai, ne tik trys nauji Seimo nariai atėjo į Seimą, bet gerokai pasikeitė kai kurių frakcijų sudėtis. Tai iš esmės šiandien mes tokio projekto ir negalim svarstyti. Jis neatitinka mūsų Seimo statuto 44 straipsnio dėl komitetų sudarymo, dėl proporcingos sistemos. Kvotos pasikeitė.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Ne.

PIRMININKAS. Bet ar būtų galima, sakysim, pagal iš tiesų protingumo kriterijų tą visą dalyką žinant, kad į tai reikės atsižvelgti, priimti, kad pasikeitimai dėl frakcijos nestabdytų viso Seimo darbo?

V. TOMAŠEVSKI (TTF). Tai tik po pateikimo pritarti? Tik po pateikimo, taip? (Balsai salėje) Čia nebus priėmimas.

PIRMININKAS. Už priėmimą. Ta prasme, kad atsižvelgiam į pastabas, kurias išsakė ir socialdemokratai, ir jūs lygiai taip pat, bet iš tiesų mes galėsim tas problemas nukelti į kitą savaitę komitetai jau dirbs.

V. TOMAŠEVSKI (TTF). Mes negalim priimti neteisėtų sprendimų. Šis mūsų sprendimas prieštaraus Seimo statutui. Tai aš siūlau nepriimti, nes čia akivaizdus Statuto pažeidimas. Mes negalim priimti neteisėtų sprendimų.

PIRMININKAS. Gerai, ačiū už nuomonę. Prašau, Seimo narys…

A. ENDZINAS (LSF). Dėkui, gerbiamasis Seimo Pirmininke. Jeigu palaikytume gerbiamojo kolegos nuomonę, šitaip galima visiškai blokuoti Seimo darbą. Seimo nariai kas savaitę gali pradėti migruoti iš vienos frakcijos į kitą, ir taip mes turėsim parlamentinę krizę. Aš manau, kad darbas iš tikrųjų nelaukia, mes ne tam čia esam susirinkę ir turim judėti į priekį, pragmatiškai pasidėdami tam tikras ambicijas dėl rezultatų. Aš siūlyčiau pritarti gerbiamojo Z. Balčyčio pasiūlymui ir baigti diskusiją.

PIRMININKAS. Prašau.

Č. JURŠĖNAS (LSDPF). Gerbiamasis Seimo Pirmininke, mielieji kolegos, patenkinti ir nepatenkinti, nes ne visai patenkintas esu ir aš, bet Seimas turi dirbti nepertraukiamai. Vadinasi, jeigu mes galim patvirtinti ne visai tobulą dokumentą, užuot patvirtinę labai tobulą, bet tam tobulam reikia daug laiko, tai patvirtinkim tą ne visai tobulą ir dirbkim. O darbo metu, juo labiau kad tarpfrakcinių fliuktuacijų bus dar daugiau, vėliau viską sutvarkysim. O dabar patvirtinkim tą mažiau tobulą arba ne visai tobulą projektą, bet jis leis komitetams dirbti.

PIRMININKAS. Manau, kad iš tiesų tai nuomonė, kurią reikėtų išgirsti ir įtvirtinti. Prašau, paskutinė replika ir…

V. TOMAŠEVSKI (TTF). Gerbiamasis Pirmininke, aš manau, kad mes galim ir teisės nepažeisti, mūsų Statuto, įstatymo nepažeisti ir priimti gerą sprendimą. Aš siūlau tokį kompromisą, bet tai bus jau teisėtas sprendimas. Kad patvirtintume šį sprendimą be 6 ir 7 straipsnio.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Taip. Aš tą ir norėjau pasiūlyti.

PIRMININKAS. Mes negalime išbraukti iš šio nutarimo, tiesiog reikia rengti naują.

V. TOMAŠEVSKI (TTF). Tai galim kitaip įforminti ir po pietų patvirtinti. Mes nestabdysime darbo. Tai bus tikrai teisėtas sprendimas, nes 6 ir 7 straipsniai yra naujas pasiūlymas. Mes jau pritarėme kitai komiteto sudėčiai, o 6 ir 7 straipsniai keičia jau mūsų priimtą sprendimą. Tai ir yra pakeitimas. Mes galime šito pakeitimo atsisakyti, tada būtų šimtu procentų teisėtas sprendimas.

PIRMININKAS. Ačiū už nuomonę, bet, aš manau, Statutas numato galimybę ateityje keisti kvotas pagal pasikeitusią situaciją. Taigi čia nieko nėra neteisėto.

Prašom. A. Čaplikas.

A. ČAPLIKAS (LCSF). Pirmininke, aš norėčiau atkreipti dėmesį. Aš nelabai suprantu, koks čia žanras pagal Statutą dabar vyksta. Yra pateikimas, nuomonės už ir prieš turėjo būti išsakytos, ir balsuojame po pateikimo. Jeigu Seimas pritaria, pereiname prie svarstymo, jeigu pritariame, dirbame toliau. Aš nesuprantu, kas čia vyksta. Mes nebaigsime su replikomis iki vakaro.

PIRMININKAS. Ačiū. Taigi pereiname prie nuomonių pasakymo: 1 – už, 1 – prieš. Nėra (Balsai salėje) Negalima užsirašyti? Minutėlę. Ar yra už, ar taupysime laiką? (Balsai salėje) Gerai. Taupome laiką – už nėra. Prieš. Prašom užsirašyti. Galima užsirašyti. Nėra nė vieno, norinčio kalbėti. Yra. E. Klumbys. Prašom.

E. KLUMBYS (TTF). Gerbiamieji kolegos, matyti probleminės vietos šio nutarimo projekto. Nematau jokios prasmės taip forsuoti, juo labiau kad iki antradienio jokių komitetų posėdžių nenumatyta… (Balsai salėje) Jokių komiteto posėdžių nenumatyta. Aš manyčiau, ramiai sudėlioję taškus, mes galėtume antradienį šitą dalyką ir priimti, o ne forsuoti per jėgą šį sprendimą. Manau, tai būtų kur kas korektiškiau ir tai nesutrikdys Seimo darbo.

PIRMININKAS. Ačiū už nuomonę. Už – E. Masiulis. Prašom.

E. MASIULIS (LSF). Ačiū, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Gerbiamieji kolegos, šis nutarimo projektas buvo rengiamas ne vieną dieną. Ir tai, kad rengiant šį projektą prasidėjo vaikščiojimai iš frakcijų į frakcijas, nereiškia, kad mes dabar turime stabdyti šio nutarimo priėmimą. Aš noriu pasakyti, kad reikėtų dar palaukti žmonių, kurie dabar perėjo į frakciją „Tvarka ir teisingumas“, ir pažiūrėti, ar jie pabus toje frakcijoje. Gal atsitiks taip, kad kitą savaitę jie vėl išeis iš tos frakcijos ir vėl reikės keisti šį Seimo nutarimą. Kviečiu judėti į priekį, pritarti, o kitą savaitę, jeigu frakcija „Tvarka ir teisingumas“ liks tokio paties dydžio, kokia yra šią akimirką, atitinkamai nustatyti jiems reikiamas pagal Statutą kvotas. (Balsai salėje)

PIRMININKAS. Dėl vedimo tvarkos? Prašom. Tik dėl vedimo tvarkos.

V. MAZURONIS (TTF). Aš tik noriu gerbiamajam Eligijui pasakyti. Toks patyręs parlamentaras, o nežino, kad Mišri Seimo narių grupė yra jokia frakcija, ir lakstymas iš frakcijos į frakciją čia netinka. Paskaitykite Statutą, kolega.

PIRMININKAS. Ačiū. Pone Mazuroni, esate patyręs parlamentaras, bet kalbate ne apie vedimo tvarką, o veliatės į diskusijas.

Gal pabandykime balsuoti. Kas už tai, kad būtų pritarta po pateikimo?

Balsavo 105: už – 93, prieš – 10, susilaikė 2. Pritarta.

Dabar teikiu šį nutarimą tvirtinti ypatingos skubos tvarka. Ar būtų galima tam pritarti bendru sutarimu? Galima? Ačiū, kolegos.

Pradėsime priėmimo… Dėl vedimo tvarkos. Prašom. E. Klumbys.

E. KLUMBYS (TTF). Gerbiamasis posėdžio pirmininke, kadangi jau jūs pradėjote svarstymą, mūsų frakcija prašo šio klausimo svarstymo pertraukos iki kito posėdžio. (Balsai salėje)

PIRMININKAS. Kol kas užsirašiusius diskutuoti, matyt, nukelsime pagal rezultatus. Dabar balsuojame dėl prašymo dėl pertraukos. Kas už tai, kad frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ prašymas būtų priimtas? Balsuojame, ar pritarti, ar nepritarti. Prašom.

Pagal Statutą turėjo balsuoti penktadalis balsavusiųjų. Balsavo 108: už – 19, prieš – 82, susilaikė 7. Nepritarta. Ačiū.

Siūlau pradėti svarstymo stadiją. Prašom dėl šio nutarimo… Minutėlę, gal nepiktnaudžiaukime, nes kalbės tik po vieną. Dabar pradėkime diskusijas, prašom užsirašyti ir bus galima savo nuomonę išreikšti. Prašom. (Balsai salėje) Mes dar svarstome. Galima diskutuojant pateikti ir žodžiu. Prašom užsiregistruoti. (Balsai salėje) Be jokių problemų, raštu iki kito posėdžio bus galima pateikti ir juos svarstyti bendrąja tvarka. Ačiū. Prašom užsirašyti diskutuoti. J. Veselka buvo užsirašęs, bet išsibraukė. Dėl motyvų po svarstymo kas? Už nėra, prieš irgi nėra.

Kas už tai, kad būtų pritarta po svarstymo, balsuojame.

Mielieji kolegos, balsavo 105: už – 91, prieš – 7, susilaikė tiek pat – 7. Pritarta. Ačiū. Prašom.

E. KLUMBYS (TTF). Replika po balsavimo. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, štai jūs puikiai įjungėte balsavimo buldozerį. Mes svarstome nutarimą. Įvyko pateikimo procedūra. Po pateikimo procedūros Seimo nariai turi teisę siūlyti savo pakeitimus nutarimo projektui. Kada tai buvo galima padaryti? Jūs sakote – žodžiu. Šito Seime negalima daryti žodžiu. Aš siūlysiu jums įsigilinti į Statutą ir suteikti Seimo nariams… pasinaudoti jų teisėmis. Negalima taip dirbti, nes mes matome defektų ir tuos defektus reikia taisyti. Jeigu jūs visada dabar taip elgsitės, įjungsite mašiną, ji eis, mes dirbsime ir važiuosime tol, kol papulsime į didesnę duobę. Jau kartą buvome papuolę.

PIRMININKAS. Dėkoju už pastabas. Pone Klumby, jūs savo ekskavatoriumi kasate mūsų buldozeriui duobę. Ir ne tik šitam, bet ir visam Seimo darbui. Prašau šiek tiek atsakingiau, kad mes galėtume dirbti, o ne kalbėti. (Plojimai)

Prašom. V. Mazuronis. Ne. Prašom. Seimo narys J. Razma.

J. RAZMA (TS-LKDF). Vis dėlto kad neliktų paskutinis pasakymas, kad čia kažkaip varžomos teisės. Būna atvejų, kai dar skubiau priimami projektai ypatingos skubos tvarka. Darbotvarkėje priėmimas ypatingos skubos tvarka buvo matomas nuo pat ryto. Buvo net kelios valandos įregistruoti pasiūlymams, taigi tos teisės tikrai čia nėra suvaržytos. Pasiūlymus galima įregistruoti ne tik po pateikimo, o galima įregistruoti ir iš karto. (Balsai salėje)

PIRMININKAS. Mielieji kolegos, iškilo vienas nesklandumas. Statuto 164 straipsnio 4 punktas nurodo, kad ypatingos skubos tvarka svarstant projektą reikalaujama 3 val. pertraukos, kad būtų pateikti… Galbūt mes galėtume bendru sutarimu pasiūlyti tokį kompromisinį variantą, kad tai būtų padaryta šiandiena ne per 3 val., bet per 1 val. pertrauką? Ar galime taip padaryti? Prašau.

V. MAZURONIS (TTF). Iš tiesų labai ačiū. Mes rengiame tą pasiūlymą, mums valandos tikrai užteks. Mes nesirengiame kažko tempti arba trukdyti, mes per valandą pateiksime tai, užregistruosime, ir bus labai ačiū. Dirbsime kartu toliau.

PIRMININKAS. Gerai. Darome šio klausimo svarstymo 1 val. pertrauką. Dėkoju I. Degutienei. Tada galime pereiti prie kitų klausimų. Prašau.

V. TOMAŠEVSKI (TTF). Ačiū, Pirmininke. Dar replika ponui J. Razmai. Jis sakė, kad kažkas nespėjo užregistruoti pataisos. Aš manau, kad pasikeitus teisinei situacijai šis projektas negalėjo nueiti toliau negu pateikimas, tai būtų teisėtas sprendimas.

PIRMININKAS. Dėkojam už pastabas.

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo komitetų pirmininkų ir jų pavaduotojų patvirtinimo“ projektas Nr. XIP-41 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

Dėl komitetų pirmininkų vėl kviečiu Seimo narę I. Degutienę. Prašau. Svarstome klausimą – 1-6 projektą Nr.XIP-41.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, teikiamas Seimo nutarimo „Dėl Seimo komitetų pirmininkų ir jų pavaduotojų patvirtinimo“ projektas. Jeigu paanalizuosite pagal straipsnius, tai kai kurie straipsniai sprendžia ir dėl pirmininko statuso, arba patvirtina pirmininką, tačiau kai kur dar nėra sutarta dėl pavaduotojų. Šiuo atveju aš siūlau pritarti pateiktam Seimo nutarimui ten, kur yra aiškūs pirmininkai ir nėra jokių problemų dėl tų straipsnių.

Kalbant apie „Tvarkos ir teisingumo“ frakciją, tai 6 straipsnyje Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotoju yra siūloma tvirtinti J. Veselką, 9 straipsnyje Informacinės visuomenės plėtros komiteto pavaduotoju siūloma tvirtinti E. Klumbį. Nebent „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija turėtų kitų pasiūlymų pasikeitus jų frakcijos situacijai. Bet visi kiti yra suderinti ir šio Seimo nutarimo papildymas būtų kitą savaitę, nes kalbantis su komitetų pirmininkais jie tikrai žadėjo, kad artimiausiu metu bus pateikti ir pavaduotojai. Lygiai taip pat buvo suderinta ir su frakcijomis.

Aš siūlau pritarti tokiam Seimo nutarimo „Dėl Seimo komitetų pirmininkų ir pavaduotojų patvirtinimo“ projektui, koks yra teikiamas dabar, o kitą savaitę tai, kas neišspręsta, mes išspręsime. Tačiau jau patvirtinti komitetų pirmininkai turės teisinį statusą ir yra daug komitetų pirmininkų, kurie nori rytoj ir penktadienį organizuoti tam tikrą darbą ir veiklą. Aš prašyčiau patvirtinti šį Seimo nutarimą.

PIRMININKAS. Klausti užsiregistravusių nėra. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, kolegos.

Teikiu ypatingos skubos tvarka. Ar taip pat galime pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Ačiū.

Galime pereiti prie priėmimo?

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Taip.

PIRMININKAS. Galime, ačiū. Dėl motyvų už, prieš ar galime iš karto pereiti ir tvirtinti? Dėkoju. (Balsai salėje: „Balsuojam.“) Nėra. Ar būtų galima priimti visą nutarimą nebalsuojant dėl atskirų straipsnių? (Balsai salėje) Taip. Ačiū.

Siūlau balsuoti. Kas už nutarimą „Dėl Seimo komitetų pirmininkų ir jų pavaduotojų patvirtinimo“? Registruojamės.

Užsiregistravo 100, balsavo 99. Už – 98, susilaikė 1. Nutarimas priimtas. Sveikiname pirmininkus.

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo Etikos ir procedūrų komisijos sudarymo“ papildymo“ projektas Nr. XIP-39 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

Pereiname prie 1-7 klausimo – Seimo nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo Etikos ir procedūrų komisijos sudarymo“ papildymo“ projekto Nr.XIP-39. Pranešėja – I. Degutienė. Prašom.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, teikiamas Seimo nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo Etikos ir procedūrų komisijos sudarymo“ papildymo“ projektas. Papildoma naujai išrinkta Seimo nare Rūta Rutkelyte. Prašyčiau pritarti.

PIRMININKAS. Ar galime pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Ačiū.

Ar galime priimti ypatingos skubos tvarka? (Balsai salėje) Galime.

Pone Kęstuti, reikia balsuoti už žmoną, pasiruoškite. Ar galime?.. prie priėmimo. (Balsai salėje) Galime. Ačiū. Dėl motyvų? Už, prieš nėra.

Siūlau balsuoti ir pritarti nutarimui dėl papildymo.

Mielieji kolegos, užsiregistravo 102, balsavo 102. Už – 101, susilaikė 1. Nutarimas priimtas. Sveikiname komisijos narę.

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos sudarymo“ pakeitimo ir papildymo“ projektas Nr. XIP-40 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

Taip pat analogiškas 1-8 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos sudarymo“ pakeitimo ir papildymo projektas Nr.XIP-40. Pranešėja – I. Degutienė. Prašau.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, teikiamas Seimo nutarimo „Dėl Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos sudarymo“ pakeitimo projektas susideda iš dviejų straipsnių. 1 straipsnis, kad Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisija iš aštuonių septyni nariai. Toliau. Naujas Seimo narys Aleksandr Sacharuk yra įtrauktas į Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos sudėtį. Išbraukiamas K. Daukšys. Siūlyčiau pritarti ir šiam Seimo nutarimui.

PIRMININKAS. Ar klausimų nėra? Motyvai? Bendru sutarimu po pateikimo galime pritarti? Ačiū. Ar galime bendru sutarimu pritarti ypatingos skubos tvarkai? Dėkoju. Ar galime pereiti prie priėmimo stadijos? Galime. Ačiū. Norinčių kalbėti dėl motyvų bendru sutarimu, matau, nėra. Dėkui. Siūlau balsuoti. Kas už tai, kad šis nutarimas būtų priimtas, prašau balsuoti.

Balsavo 103 Seimo nariai, už – 100, prieš nėra, susilaikė 3. Nutarimas priimtas.

Kviečiu Seimo Pirmininko pavaduotoją R. Šukį toliau pirmininkauti Seimo posėdžiui.

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo valdybos patvirtinimo“  pakeitimo“ projektas Nr. XIP-42 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

PIRMININKAS (R. ŠUKYS, LCSF). Prašau į Seimo tribūną gerbiamąjį Seimo Pirmininką poną A. Valinską, kuris pristatys nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo valdybos patvirtinimo“ papildymo“ projektą. Prašau.

A. VALINSKAS. Kolegos, teikiu nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo valdybos patvirtinimo“ papildymo“ projektą. Siūloma pakeisti 1 straipsnį patvirtinant šią Seimo valdybą. Viskas lieka kaip buvę, tiesiog I. Degutienė tvirtinama kaip Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja ir nutarimas įsigaliotų nuo priėmimo.

PIRMININKAS. Kadangi niekas nenori klausti, gal galėtume bendru sutarimu pritarti nutarimo projektui po pateikimo? Galime. Ačiū. Seimo Pirmininkas siūlo ypatingos skubos tvarką. Ar galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū. Pritarta. Ar yra norinčių kalbėti dėl balsavimo motyvų? Jeigu nėra norinčių kalbėti dėl balsavimo motyvų, prašyčiau tuomet balsuoti. Kas už tai, kad nutarimo projektas būtų priimtas?

Gerbiamieji kolegos, už – 96, prieš ir susilaikiusių nėra. Nutarimas priimtas. Ačiū.

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo seniūnų sueigos sudarymo" pakeitimo“ projektas Nr. XIP-43 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

Prašau gerbiamąjį Seimo Pirmininką pateikti Seimo nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo Seniūnų sueigos sudarymo“ pakeitimo ir papildymo“ projektą. Prašau.

A. VALINSKAS. Ačiū. Taip pat teikiu nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo Seniūnų sueigos sudarymo“ pakeitimo ir papildymo“ projektą. 1 straipsnio pakeitimas. Siūloma, kad I. Degutienė – Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja.

PIRMININKAS. Ar yra norinčių paklausti? Nėra norinčių paklausti. Gerbiamasis Seimo narys Č. Juršėnas. Prašom. Matyt, neveikia elektroninė sistema, taip, kažkas ne taip, sekundę! Prašom.

Č. JURŠĖNAS (LSDPF). Kaip sakoma, Platonas draugas, bet teisybė dar didesnis draugas.

Kadangi frakcija „Tvarka ir teisingumas“ padidėjo, kiek dabar jūs turite? (Balsai salėje) O! Jiems priklauso dar vienas narys valdyboje. Ar jie jau turi? (Balsas iš salės: „Jie turi.“) Tai yra ne valdyboje, o Seniūnų sueigoje. (Balsai salėje) Ar du žmonės jų yra? (Balsas iš salės: „Vienas.“) Tai antras turi būti.

PIRMININKAS. Šiuo metu nėra pasiūlymo, tai ir neteikiamas nutarimo projektas. Bus pasiūlymas, įtrauksime. Toks būtų atsakymas. Aš atsiprašau už Pirmininką, bet tokia yra situacija. Nutarimas teikiamas toks, koks jis yra šiandien. Ačiū.

Jeigu daugiau klausimų nėra, ar yra norinčių kalbėti dėl balsavimo motyvų? Jeigu nėra norinčių kalbėti dėl balsavimo motyvų, ar galime bendru sutarimu pritarti po pateikimo šiam pristatytam projektui? Galime. Ačiū. Seimo Pirmininkas siūlo ypatingos skubos tvarką. Jeigu nėra prieštaraujančių ypatingos skubos tvarkai, siūlau pereiti prie priėmimo. Nėra. Prašau, kolegos, balsuoti. Kas už pateiktą nutarimo projektą? Ačiū Seimo Pirmininkui. Dėkoju Seimo Pirmininkui, jūs galite grįžti pirmininkauti.

A. VALINSKAS. Ačiū.

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, balsavo 98 Seimo nariai, už – 94, prieš nėra, susilaikė 4. Nutarimo projektas priimtas. Ačiū.

 

Savaitės (nuo 2008-11-24) – 2008 m. lapkričio 25 d. (antradienio) ir 27 d. (ketvirtadienio) plenarinių posėdžių darbotvarkių projektai

 

PIRMININKAS (A. VALINSKAS). Mielieji kolegos, pereiname prie r-3 klausimo – savaitės, prasidedančios lapkričio 24 d., plenarinių posėdžių darbotvarkės tvirtinimo. Pranešėja – I. Degutienė. Prašau.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, norėčiau pristatyti lapkričio 25 ir 27 d. plenarinių posėdžių darbotvarkių projektus. Pirmiausia dėl lapkričio 25 d., antradienio, plenarinių posėdžių darbotvarkės. Pirmoje dalyje iki pertraukos numatyta pabaigti mūsų procedūrinius klausimus formuojant komisijas, delegacijas, tvirtinant komitetų pirmininkus ir pavaduotojus, tai, ką mes šiandien priėmėm, bet dar iki galo nepabaigėm. Po pertraukos ypač norėčiau priminti naujiems Seimo nariams ir senbuviams tai, kad mes nuo praeitos kadencijos turime dar įvairių konvencijų, kurios turėtų būti ratifikuotos Lietuvos Respublikos Seime. Nuo 13 val. siūlomas įstatymas „Dėl konvencijos dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkosaugos klausimais protokolo“, „Dėl išleidžiamų ir parduodamų teršalų registrų ratifikavimo“, įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Kirgizijos Respublikos Vyriausybės sutarties dėl pajamų dvigubo apmokestinimo išvengimo ir mokesčių slėpimo prevencijos ratifikavimo“ projektas, taip pat įstatymo „Dėl Muitinių bendradarbiavimo tarybos įsteigimo konvencijos, pasirašytos 1950 m. gruodžio 15 d. Briuselyje, pakeitimų ratifikavimo“ projektas.

Dar kartą norėčiau priminti, kad anos kadencijos Seime dar yra likę kai kurių įstatymo ratifikavimo projektų ir tikrai jie artimiausiu metu jums bus teikiami plenarinio posėdžio darbotvarkėje. Tačiau noriu dar pasakyti tokią pastabą, kad antradienio darbotvarkė gali iš esmės keistis, jeigu bus Prezidento dekretas dėl Ministro Pirmininko teikimo. Jeigu bus Prezidento dekretas dėl Ministro Pirmininko teikimo pagal Jo Ekscelencijai patogų laiką, tai tikrai gali būti taip, kad tai bus pirmoji dienos pusė, tai yra nuo 11.00 val., arba jeigu Prezidentui bus patogus popietinis laikas, tai bus teikiama po pietų, todėl darbotvarkė bus koreguojama ir taisoma atsižvelgiant į informaciją, kurią gausime iš prezidentūros. Tokia preliminari lapkričio 25 d. plenarinių posėdžio darbotvarkė.

Lapkričio 27 d. pirmiausia mes turėsime svarstyti Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto kai kurių straipsnių pakeitimo“ projektą, kurį šiandien pateikė J. Razma ir po pateikimo buvo pritarta. Šiandien yra tokia situacija, kad dar anos kadencijos Seimas po pateikimo pritarė Valstybės ir savivaldybių biudžeto 2009 metų įstatymo projektui, Sveikatos draudimo įstatymo projektui, tačiau nebuvo pritarta Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2009 metų rodiklių patvirtinimo įstatymo projektui, todėl numatoma, kad ketvirtadienį bus pateikiamas Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2009 metų įstatymo projektas, tada visi biudžetų įstatymų projektai susilygins ir bus tos pačios stadijos.

Kaip visada aktyvus Seimo narys J. Razma jau šios kadencijos Seime yra įregistravęs įstatymo projektus, mes jų pateikimą įtraukiame į ketvirtadienio plenarinių posėdžių darbotvarkę.

Naudodamasi proga ir šia tribūna, kalbėdama apie darbotvarkę Seimo narius ir naujuosius, ir tuos, kurie iš anos kadencijos, kviečiu, jeigu turite kokių sumanymų pateikti įstatymo projektus, prašau, turite galimybę teikti, mes juos įtrauksime į plenarinių posėdžių darbotvarkes.

Dar noriu kreiptis (nors jūs gausite raštu iš Posėdžių sekretoriato), kad dalykiniai komitetai apsvarstytų praeitą kadenciją pateiktus projektus ir nuspręstų dėl jų aktualumo ir tikslingumo šiandieną, ar pabaigti jų svarstymą ir priėmimą, ar juos atiduoti į archyvą. Mes darbotvarkes turėsime kur kas platesnes, ilgesnes nei kitą savaitę, kaip matote, jos yra tikrai gana trumpos, dirbsime tik po pusdienį, tačiau po truputį, manau, įsibėgėsime, bus registruojama daugiau įstatymo projektų ir, be abejo, darbotvarkės bus ilgesnės. Viena pažadu, kad Seimo valdyboje kontroliuosiu, kad darbotvarkės, kadangi pati sudarinėsiu, nebūtų ilgesnės kaip iki 18.00 valandos. Saugosiu ir jūsų sveikatą. Ačiū. (Plojimai)

PIRMININKAS. Dėkojame Seimo narei I. Degutienei. Yra norinčių paklausti, bet naudodamasis (ne pagal reglamentą) tarnybine padėtim norėčiau vieną repliką. Mielieji kolegos, jeigu du, tai tūkstančiai, bet ne „du tūkstantis antrieji“, du tūkstančiai.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Labai atsiprašau, pasitaisysiu, bet nežinau, ar tikrai.

PIRMININKAS. Ačiū. A. Sysas. Prašau.

A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Pirmiausia dėkoju Irenai. Jeigu bus ištesėtas žodis dėl sveikatos, tai, aš manau, iš to mes visi išlošime. Mano klausimas, gal patikslinimas. Ar aš teisingai supratau, kad Ministro Pirmininko kandidatūros teikimas antradienį įmanomas įtraukti į darbotvarkę ir tai būtų rytinėje posėdžio dalyje? Taip.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Pakartosiu, gal neaiškiai kalbėjau. Greičiausiai teikimas bus, tik aš negaliu pasakyti, ar pirmoje dienos pusėje, ar antroje, priklausys nuo Ekscelencijos laiko.

A. SYSAS (LSDPF). Dėkui.

PIRMININKAS. Galėčiau patikslinti. Yra žinoma (aišku, galbūt neetiška iš Seimo kalbėti apie prezidentūrą), kad antroje dienos pusėje Prezidentas negalės teikti, nes turi suplanuotą darbotvarkę, todėl jeigu bus teikiama, tai bus tik pirmoje dienos pusėje. S. Pečeliūnas. Prašau.

S. PEČELIŪNAS (TS-LKDF). Ačiū. Mielieji kolegos, mano klausimas turbūt yra ir Seimo Pirmininkui, ir jo pirmajai pavaduotojai. Kaip žinote, mes turime vieną konstitucinį klausimą iš Vyriausiosios rinkimų komisijos. Vyriausioji rinkimų komisija kreipėsi ir į Seimo Pirmininką, ir į Prezidentą. Mano klausimas yra toks: ar tikrai Seimas yra tokį raštą gavęs? Jeigu gavęs, tai informuokite, ar tikrai taip? Šitą reikia daryti visuomet, kai gauname tokios svarbos kreipimąsi į Seimą. Jeigu esate gavę, tada turbūt rengiamas kreipimosi dokumentas dėl išvados į Konstitucinį Teismą. Tiesiog prašyčiau, kad jūs informuotumėte, jeigu taip yra, kada maždaug tai bus padaryta ir kada Seimas galės tą klausimą spręsti. Mes turime žinoti, nes tai yra svarbu ne tik mums. Konstitucija yra šventas dokumentas. Ir jeigu iškilo klausimas, mes turime gauti visus atsakymus kuo greičiau ir laiku. Ačiū.

PIRMININKAS. Labai trumpai atsakysiu į tokį ilgą klausimą. Nieko negavome, bet kai gausime, informuosime. Ačiū. Daugiau nėra norinčių kalbėti. Ar galime bendru sutarimu (ačiū Seimo narei I. Degutienei) pritarti pasiūlytai darbotvarkei su galimom išlygom, kad ji keisis, bet tai mes spręsime Seniūnų sueigoje? Galime. Ačiū. Lyg ir viskas, išskyrus tą klausimą, kuriam mes turime dabar pagal pritartą reglamentą 1 val.… rinktis 14.20 valandą. O gal jau dabar yra? Ne. Matau, kad dar nėra. Ar galime to klausimo sprendimą nukelti po pertraukėlės, kurią patys numatėme, nuo 14.20 val. 14.20 val. – bendru sutarimu. S. Pečeliūnas. Prašau.

S. PEČELIŪNAS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamasis Pirmininke ir kolegos, dabar aš kai ko nesuprantu. Rinkimų komisija yra tame pačiame pastate, internete paskelbtas jų kreipimosi į Seimą ir į Prezidentą tekstas. Iš vieno koridoriaus galo į kitą kiek dienų yra nešamas raštas? Čia klausimas ne mums, čia klausimas komisijai, kuri yra iš esmės ir mums svarbi.

PIRMININKAS. Aš galiu pats nueiti ir pasiimti, jeigu ką. Bus išspręstas klausimas iš esmės. Ačiū. 14.20 val. tęsime posėdį. Prašau.

V. M. ČIGRIEJIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamasis Pirmininke, aš noriu pakviesti Etikos ir procedūrų komisijos narius susirinkti į kabinetą III rūmų 5 aukšte ir pratęsti kai kurias procedūras, nes vienas Seimo narys nebuvo prisiekęs. Ačiū. Prašom dabar.

PIRMININKAS. Ačiū. 14.20 valandą.

 

 

Pertrauka

 

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“ pakeitimo ir papildymo“ projektas Nr. XIP-38 (priėmimas)

 

PIRMININKAS (R. ŠUKYS, LCSF). Gerbiamieji kolegos Seimo nariai, prašyčiau užimti savo vietas salėje. Pertraukos laikas pasibaigė, norėčiau toliau tęsti mūsų posėdį. Kaip žinome, pertrauka buvo padaryta dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“ pakeitimo ir papildymo. Kviečiu į tribūną pranešėją – Seimo Pirmininko pirmąją pavaduotoją ponią I. Degutienę. Ypatinga skuba. Buvo padaryta pertrauka, kad būtų galimybė pateikti pasiūlymus. Pasiūlymų gauta du. Vienas yra gautas kolegos Seimo nario V. Mazuronio pasiūlymas. Kitas pasiūlymas, ir jis yra visiškai identiškas, gautas iš Seimo narių grupės: V. Tomaševskio, V. P. Andriukaičio ir ponios kolegės L. Graužinienės. Tačiau pasiūlymai yra identiški. Aš siūlyčiau tęsti priėmimą pastraipsniui ypatingos skubos tvarka ir norėčiau pakviesti kolegas apsispręsti balsuojant.

Dėl 1 straipsnio galime apsispręsti bendru sutarimu ar reikėtų balsuoti? Nereikia balsuoti. Ačiū.

Dėl 2 straipsnio. Pasiūlymų keisti šį straipsnį nėra. Patvirtinti Seimo Audito komiteto sudėtį. Ar galėtume bendru sutarimu priimti šį straipsnį? Ačiū.

Dėl 2 straipsnio. Pasiūlymų keisti šį straipsnį taip pat negauta. Galime apsispręsti ir priimti bendru sutarimu, kolegos? Negirdžiu pasiūlymų, prieštaravimų. Todėl siūlyčiau… Laikome, kad priėmėme bendru sutarimu.

3 straipsnis. Taip pat nėra gauta pasiūlymų šiam straipsniui. Galėtume jį priimti bendru sutarimu? Ar galima, kolegos? Prieštaravimų nėra. Ačiū. Priimta.

Dėl 4 straipsnio – dėl Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto sudėties patvirtinimo – pasiūlymų taip pat nėra gauta. Ar galime jį priimti bendru sutarimu? Priimta. Ačiū.

Dėl 5 straipsnio – dėl Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto sudėties patvirtinimo – pasiūlymų nėra gauta. Ar galėtume jį priimti bendru sutarimu? Prieštaravimų negirdžiu. Priimta.

6 straipsnis – dėl Seimo Sveikatos reikalų komiteto sudėties patvirtinimo. Šiam straipsniui yra gauta… Kaip minėta, abu pasiūlymai šiam straipsniui yra identiški – išbraukti kolegos J. Narkevičiaus pavardę iš šio komiteto ir įrašyti M. Mackevičių.

Ar norėtų kalbėti pasiūlymų autoriai? Prašom. V. Mazuronis. Prašom, galite kalbėti. Nesuveikė. Aš įjungsiu šoninį mikrofoną. Prašom.

V. MAZURONIS (TTF). Kolegos, iš tiesų tie du pasiūlymai yra pateikti tokie pat. Su tais pasiūlymais sutinka ir mūsų frakcija, ir Mišri grupė, su kuria mes susiderinome. Dėl visų trijų punktų. Todėl kviesčiau pritarti.

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, dėl motyvų kalbančių nėra. Prašyčiau apsispręsti. Ar galėtume pasiūlymui pritarti bendru sutarimu, be balsavimo? Prieštaravimų negirdžiu, pasiūlymui pritarta. Kartu prašyčiau apsispręsti dėl viso straipsnio priėmimo. Jeigu nėra prieštaravimų, galėtume priimti viso straipsnio redakciją su pasiūlymais bendru sutarimu? Prieštaravimų nėra. Priimta.

Kitas straipsnis, 7 straipsnis, kuriuo patvirtinamas Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas. Šiam straipsniui yra gauti pasiūlymai. Pasiūlymas yra išbraukti V. Simuliko pavardę ir įrašyti J. Narkevičių. Ar pasiūlymų autoriai norėtų kalbėti? Jeigu kolega V. Mazuronis norėtų kalbėti, prašom.

V. MAZURONIS (TTF). Aš tik pakartočiau tą patį, ką prieš tai kalbėjau. Visi tie trys punktai ir pasiūlymai. Aš nekartosiu ir kviečiu pritarti.

PIRMININKAS. Gerai, ačiū. Dėl balsavimo motyvų kalbėti norinčių nėra. Ar galėtume pritarti pasiūlymui bendru sutarimu? Jeigu pasiūlymui pritariama, dėkoju.

Galime bendru sutarimu priimti šį straipsnį su pataisa? Ar yra prieštaraujančių? Prieštaraujančių nėra. Dėkoju. Straipsnis priimtas.

Toliau 7 straipsnis. Tvirtinama Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto sudėtis. Šiam straipsniui pasiūlymų nebuvo gauta. Ar galime bendru sutarimu priimti šį straipsnį? Prieštaravimų nematau. Dėkoju. Mes jau priėmėme dėl Švietimo.

Turiu atsiprašyti, aš pagal pataisas ne taip pasakiau. Dėl Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto mes jau esame apsisprendę. Noriu pasitaisyti, tą straipsnį mes priėmėme faktiškai du kartus.

Dėl 8 straipsnio – tvirtinama Seimo Užsienio reikalų komiteto sudėtis. Ir šiam straipsniui pasiūlymų nebuvo gauta. Ar galime straipsnį priimti bendru sutarimu? Nematau prieštaravimų. Priima.

9 straipsnis – Seimo Žmogaus teisių komiteto sudėties patvirtinimas. Šiam straipsniui yra pateikta pasiūlymų. Siūloma išbraukti M. Mackevičiaus pavardę ir įrašyti V. Simuliko pavardę. Tokie yra abu pasiūlymai. Ar norėtų kalbėti projekto autoriai? Jeigu nėra kalbančių dėl balsavimo motyvų už, prieš, ar galime bendru sutarimu pasiūlymui, kurį aš minėjau, pritarti? Negirdžiu prieštaravimų. Ačiū. Pritarta. Galime priimti 3 straipsnį… Atsiprašau, jis mano dokumente yra ne 3, jis yra 9 pagal originalųjį nutarimo projektą. Ar galime 9 straipsnį priimti bendru sutarimu? Priimta. Dėkoju.

Ir 10 straipsnis – dėl nutarimo įsigaliojimo, kad įsigalioja nuo priėmimo. Jeigu prieštaravimų nėra, ar galime bendru sutarimu priimti? Ačiū, kolegos.

Pastraipsniui nutarimas yra priimtas. Dėkoju pranešėjai už kantrybę.

Siūlyčiau apsispręsti dėl viso nutarimo. Ar yra norinčių kalbėti dėl balsavimo motyvų? Nematau užsirašiusių. Prašyčiau balsuoti dėl viso nutarimo priėmimo. Prašom išreikšti savo valią.

Gerbiamieji kolegos, užsiregistravo 64 Seimo nariai, balsavo 63. Už balsavo 63 Seimo nariai, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Nutarimas priimtas. Dėkoju.

Pagal darbotvarkę yra likę Seimo narių pareiškimai. Niekas nėra išreiškęs valios jų pateikti Seimui. Taigi man lieka tik paskelbti šio posėdžio paskutinę registraciją. Prašom, kolegos, registruotis.

Gerbiamieji kolegos, užsiregistravo 65 Seimo nariai. Skelbiu šio Seimo posėdžio pabaigą. Ačiū.



* Santrumpų reikšmės: DPF – Darbo partijos frakcija; LCSF – Liberalų ir centro sąjungos frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; MSG – Mišri Seimo narių grupė; TPPF – Tautos prisikėlimo partijos frakcija; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF – frakcija „Tvarka ir teisingumas“.