Trečiasis (3) posėdis
2008 m. lapkričio 18 d.

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas A. VALINSKAS

 

 

PIRMININKAS. Mielieji kolegos, sveiki sugrįžę. Manau, kad galime pradėti, nors šiek tiek vėluodami, tačiau tikėsimės, kad dirbsime greitai ir padarysime daugiau, negu planavome.

Pirmiausia, jums leidus, norėčiau perskaityti pareiškimą dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko veiklos sustabdymo Tautos prisikėlimo partijos frakcijoje: „Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Seimo statuto 24 straipsnio 5 dalimi, sustabdau savo veiklą Tautos prisikėlimo partijos frakcijoje. Seimo Pirmininkas A. Valinskas.“ Ačiū.

Dabar, kol dar laukiame, kiek suprantu, ten yra dėliojamos kandidatūros, pažvelkime į visą šūsnį pareiškimų dėl įvairiausių grupių. Jau yra pateiktos iniciatyvos, kai kurios net po dvi, taigi: su Ukrainos Respublika, Ukrainos Aukščiausiąja Rada, netgi dvi; su Indija, kitas – su Indijos Respublika, tai du, su Japonija ir dar vienas su Japonija, vienam trylika parašų, kitam penkiolika parašų; su Kazachstano Respublika taip pat dvi iniciatyvos; su Turkijos parlamentu, su Turkijos Respublika, po du. Dabar šiek tiek daugiau, bet po vieną: su Vakarų Balkanais, Vokietijos Federacine Respublika, Taivaniu, Šveicarijos Konfederacija, Šiaurės Europos šalimis (Danijos Karalyste, Islandijos Respublika, Norvegijos karalyste, Suomijos Respublika ir Švedijos Karalyste). (Balsai salėje) Gali būti, kad tuojau bus. Su Slovėnijos Respublika, Tibetu, ką tik atsirado su Rusija antrasis, su Rusijos Federacija, su Prancūzijos Respublika, su Mongolija, su visa Lotynų Amerika, su Libano Respublika, su Lenkijos Respublika, su Latvijos Respublika, su Kinija, su Irako Respublika, su Gruzijos Respublika. Toliau. Teikimas dėl įsirašymo į Seimo tarpparlamentinių ryšių grupę Europos parlamentarų asociacija Afrikai. Su Jungtine Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalyste, su Azerbaidžano Respublika, su Austrijos Respublika, dar vienas su Vokietijos Federacine Respublika, dar čia, visai šalia, pildoma su Portugalija ir Čile. (Balsai salėje) Tuoj, minutėlę. Kadangi yra daugiau grupių, netgi po dvi, kai kur po tris grupes į vieną šalį, tai siūlytume visas iniciatyvas iki lapkričio 27 dienos 17 val. pateikti į Seimo posėdžių sekretoriatą, 216 kabinetą. Tuomet, jeigu bus grupių ne po vieną, o po daugiau, dvi ir tris į vieną respubliką arba vieną valstybę, matyt, vis dėlto teks susitarti ne pirmenybės teise, kas atnešė anksčiau minute ar vėliau, bet tiesiog sprendžiant bent jau sveiko proto principu, nes negalime siųsti penkių grupių. Taip, tiesiog reikės apsispręsti.

Minutėlę! Dar viena iniciatyva – dėl Seimo grupės už demokratinę Baltarusiją sudarymo.Yra dvi iniciatyvos, bet viena aiškiai yra ne pagal tą Statuto straipsnį. Galiu paaiškinti. Už demokratišką Baltarusiją pasirašo Seimo narys S. Pečeliūnas ir vadovaujasi Seimo statuto 81 straipsnio 3 dalimi. Čia yra problema, kad tai yra nelabai tas parlamentas, su juo nėra tarpparlamentinių ryšių. Prašau.

S. PEČELIŪNAS (TS-LKDF*). Ačiū. Gerbiamasis posėdžio ir Seimo Pirmininke, tokia grupė egzistavo ir ankstesniame Seime, jūs žinote, Europos Sąjungos ir Baltarusijos santykius ir požiūrį į paskutinius rinkimus ir į aną parlamentą. Ieškodami diplomatinių išeičių ir nenorėdami ieškoti konfliktų, steigiame būtent tokią grupę, kuri leidžia bendrauti ir su pozicija, ir su opozicija neskirstant. Dar norėčiau jus informuoti.

Gerbiamasis Pirmininke, ten yra surašytos datos, prašymas tą padaryti, bent pradžią, ganėtinai greitai, nes jau šios savaitės pabaigoje Seime bus bendra konferencija. Atvyksta visas opozicijos žiedas. Būkite malonūs, ateikite susipažinti, pabendrauti, savo akimis pamatyti, pakalbėti įsitikinti, kas ten yra iš tikrųjų, o ne vien tik iš laikraščių ir žiniasklaidos. Ačiū.

PIRMININKAS. Manau, kad tikrai negesinsime iniciatyvos draugauti su demokratine Baltarusija, bet galbūt dėl tų netikslumų vis dėlto reikėtų iš tų dviejų iniciatyvą pareiškusių grupių sukurti vieną laikinąją ir susitikti su jais šią savaitę, o paskui išspręsti po 27 d. Taigi dar kartelį: iki lapkričio 27 d., 17 val., Seimo sekretoriatas, 216 kabinetas. Labai ačiū. (Balsas salėje)

Prašom. Paskui J. Razma.

J. JAGMINAS (LSDPF). Gerbiamasis Seimo Pirmininke, dėl Tarpparlamentinės ryšių grupės su Ukraina aš vakar įteikiau pareiškimą, pateikėme jums iniciatyvinės grupės sąrašą ir įteikėme daugelio Seimo narių parašus, paskui atsirado dar kita grupė. Mes nurodėme, kada norėtume rengti steigiamąjį susirinkimą, nurodėme vietą, nurodėme laiką. Jūs turėtumėte priimti sprendimą. Paskui kitos atsiradusios grupės gali prisijungti prie mūsų, mes nieko prieš. Dviejų grupių juk nekursime, viskas suprantama. Mes parodėme iniciatyvą, ir visą laiką tvarka būdavo tokia, kad jeigu padaro pareiškimą, tai tiems Seimo nariams ir priklauso iniciatyva.

PIRMININKAS. Ačiū. Iniciatyva buvo parodyta netgi šiek tiek anksčiau negu atnešta…

J. JAGMINAS (LSDPF). Netiesa, gerbiamasis Pirmininke. Aš pirmasis perskaičiau pareiškimą prie šio mikrofono dėl Ukrainos tarpparlamentinių ryšių grupės. Paskui gal ten kur nors ir atsirado, bet pareiškimas buvo padarytas vakar, tai yra šiandien prieš keturias ryto. Ačiū.

PIRMININKAS. Kitas buvo gautas, bet anksčiau nepaskelbtas dėl čia virusių aistrų. Manau, gal mes galėtume rasti kokį nors protingumo kriterijų, pagal kurį sujungtume norinčius draugauti, bet ne pagal tai, kurią minutę kas yra atnešęs. Taip būtų galbūt geriau.

Kita vertus, jeigu Seimo Pirmininkas nurodo datą, iki kada tos iniciatyvos turi būti pareikštos, tai jas pareiškus iki to laiko žvelgiama, kiek jų yra, ir kaip paskui su jomis elgtis. Tai iki lapkričio 27 d. Ačiū.

Dar viena – su Čečėnijos Respublika Ičkerija. Prašom.

J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš matau, jūs patys suvokiate, koks chaosas ir lenktyniavimas kyla dėl parlamentinių ryšių grupių. Išgirdus, kad atsiranda grupė dėl ryšių su Čile, manau, jau yra svajojančių apie pagrindinį dalyką – kokią nors mūsų parlamentarų išvyką į šią egzotišką šalį. Buvo daug kritikos spaudoje ir visuomenėje dėl praėjusioje kadencijoje chaotiško ir labai gausaus tų grupių steigimo, dėl parlamentinio turizmo. Jeigu šioje koalicijoje, šioje naujojoje kadencijoje, mes kalbame apie permainas, manau, reiktų permainų susitvarkant ir su tomis tarpparlamentinių ryšių grupių iniciatyvomis.

Aš informuoju, kad šiandien esu įregistravęs Statuto pataisą, kurioje yra numatytos tam tikros galimybės Seimo Užsienio reikalų komitetui prižiūrėti šį procesą. Ten yra siūlymas, kad komitetas patvirtintų bendrą tų grupių sąrašą ir kitų grupių nesteigtume, jeigu jos nebus tame sąraše. Sveikinu Pirmininko iniciatyvą šiek tiek įšaldyti šį grupių inicijavimo procesą. Apsisprendę dėl Statuto, aš manau, šį veiksmą mes įstatytume į konkrečius rėmus.

PIRMININKAS. Gerai. Ačiū. Tas grupes turite pateikti iki lapkričio 27 d. 17 val. Prašom.

B. BRADAUSKAS (LSDPF). Gerbiamasis Pirmininke, ačiū už suteiktą žodį. Aš norėčiau sužinoti, kas yra antros Turkijos grupės iniciatorius, susitikti su juo ir pasikalbėti. Aš nežinau, kas yra iniciatorius.

PIRMININKAS. Viskas Sekretoriate, nes dabar reikės ilgai ieškoti. Bus Sekretoriate, ir jeigu girdėjote, kad jūsų grupė dubliuojasi, matyt, ten bus nesunku ir paklausti, kas kitoje grupėje yra. Šiandien bus Sekretoriate. Prašom.

J. DAUTARTAS (TS-LKDF). Aš irgi antrinu ponui Jurgiui. Noriu pasakyti gerbiamajam Jonui, kad mes nustatyta tvarka dieną užregistravome Sekretoriate. Susijungsime, pakalbėsime. Pas mus yra per 30 parašų, ir viską suderinsime. Manau, gera iniciatyva, kad Užsienio reikalų komitetas tą procesą prižiūrėtų.

PIRMININKAS. Prašom.

Č. V. STANKEVIČIUS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamasis Pirmininke, gerbiamieji kolegos Seimo nariai, planuojant ryšių grupių veiklą labai rekomenduočiau atsižvelgti į Seimo biudžeto galimybes. Matyt, ne tik Užsienio reikalų komitetas, kuris svarstys pasikeitimo delegacijomis klausimus… neabejotinai atsiras suvaržymų dėl labai limituotų galimybių keistis delegacijomis bent jau artimiausiais metais. Siūlyčiau į tai atsižvelgti. Svarbiausia dėl bendradarbiavimo ryšių, ypač tų, kurie tęsiasi, nepriimti įsipareigojimų keistis delegacijomis, kol nėra garantijų, kad finansavimas bus galimas.

PIRMININKAS. Ačiū. Manau, mums užteks valios geruoju susitarti, nepaisant kas pirmas atnešė ar kurio sąraše yra daugiau žmonių. Prašom.

V. MAZURONIS (TTF). Gerbiamasis Pirmininke, iš dalies pritardamas J.Razmai, siūlyčiau, kad draugauti Seime gali, kas kiek nori, grupių steigti, kas kiek nori, bet į visas keliones važiuotų už savo asmeninius pinigus. (Plojimai)

PIRMININKAS. Puikus pasiūlymas. Formalūs klausimai aptarti. Ar mes galime tęsti ir grįžti prie mūsų lapkričio 18 d. darbotvarkės ir ar būtų pasiūlymų dėl darbotvarkės papildymo ir pakeitimo? Prašom.

J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamasis Pirmininke, pirmojo posėdžio pradžioje mes sąlyginai lyg ir įrašėme, lyg ir neįrašėme klausimo dėl Seimo Pirmininko pavaduotojų, kaip supratau, sutarę, kad galutinai apsispręsime šio posėdžio pradžioje. Aš siūlau, jeigu jūs esate parengęs teikimus dėl pavaduotojų, tokį klausimą įrašyti ir galutinai papildyti šios dienos vakarinio posėdžio darbotvarkės klausimus dėl Seimo Pirmininko pavaduotojų rinkimo.

PIRMININKAS. Aš esu gavęs kandidatūras, iš kurių jau galima pasirinkti ir teikti. Aš būčiau linkęs teikti patvirtinti klausimą, pasiūlytą dėl darbotvarkės papildymo šiuo klausimu.

Prašom.

A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, iš mūsų tauta pradeda juoktis, kai mes pradedame dirbti naktį. Aš manau, mes ne tam susirinkome, kad posėdžiautume naktimis. Todėl labai prašau netraukti naujų klausimų, kol neišsprendėme to, ką mes šiandien numatėme. Niekas mums netrukdo susirinkti, jeigu reikia, ir rytoj į neeilinį posėdį, kai šviečia saulė, kai šviesu, kai visi Lietuvos žmonės eina į darbą, o ne posėdžiauti iki 3–4 val. nakties tam, kad išrinktume dar du pavaduotojus. Nuo to Seimo įvaizdis nė kiek nepagerės, jis tik pablogės.

PIRMININKAS. Ačiū. Galiu pasakyti, kad antros dalies 2-1 klausimas, matyt, negalėtų būti dabar išsamiai svarstomas, nes mes realiai nesame pasiruošę ir detaliam personalijų aptarimui komitetuose. Šiuo atveju laikas labai nesikeistų. Nemanau, kad mes naktinėtume.

Prašom.

V. USPASKICH (DPF). Darbo frakcijos vardu palaikytume darbotvarkės pasikeitimus ir papildymus. Aš manau, kuo greičiau suformuosime valdybą, tuo geriau dirbs Seimas.

PIRMININKAS. Gerai. Teikiu Seimui pasiūlymą, dėl kurio siūlyčiau balsuoti, t. y. dėl šios dienos darbotvarkės plenarinio posėdžio papildymo įtraukiant klausimą dėl dviejų Seimo Pirmininko pavaduotojų išrinkimo. Kas už, prašom registruotis ir balsuoti. Ačiū.

Atsiprašome už techninius nesklandumus, bet atrodo, kad jie jau pašalinti. Prašome registruotis ir balsuoti, kas už darbotvarkės pakeitimą įtraukiant klausimus dėl dviejų Seimo Pirmininko pavaduotojų išrinkimo.

Mielieji kolegos, balsavo 114: už – 85, prieš – 9, susilaikė 20. Taigi darbotvarkės pakeitimas priimtas.

 

Seimo Pirmininko pavaduotojų rinkimai

 

Mielieji kolegos, teikiu Seimui svarstyti Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo projektą „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojų išrinkimo“.

„Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaudamasis Seimo statuto 187, 188 ir 190 straipsniais, nutaria:

1 straipsnis. Išrinkti Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja Seimo narę Virginiją Baltraitienę.

2 straipsnis. Nutarimas įsigalioja nuo priėmimo.“

Ir antrasis projektas – Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo projektas „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojų išrinkimo“.

„Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaudamasis Seimo statuto 187, 188 ir 190 straipsniais, nutaria:

1 straipsnis. Išrinkti Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja Seimo narę Ireną Degutienę.

2 straipsnis. Nutarimas įsigalioja nuo priėmimo.“

Taip, prašau.

A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamasis Pirmininke, aš siūlau panaudoti vakarykštę, atrodo, B. Bradausko labai gerą iniciatyvą. Kadangi abi kandidates labai gerai pažįstame, tai siūlom balsuoti.

V. USPASKICH (DPF). Taip pat sveikinam Seimo Pirmininką, kad šį kartą bus pasirinkta pavaduotoja moteris.

PIRMININKAS. Ačiū. (Plojimai) Ačiū Seimo nariui Viktorui. Tuomet kviesčiau ta tvarka, kaip pateikiau nutarimų projektus, į tribūną pirmiausia Seimo narę V. Baltraitienę. Prašau. (Balsai salėje) Prašau. Pagal Statutą kalbai skirta iki 15 min., klausimams pateikti – taip pat iki 15 min.

V. BALTRAITIENĖ (DPF). Ačiū. Mano kalba tikrai bus trumpesnė. Kadangi Seimo Pirmininko užtruko trumpai, manau, pavaduotojo negali būti ilgesnė negu Seimo Pirmininko.

Aš labai džiaugiuosi, kad gavau šį pasiūlymą, ir Seimo Pirmininkas teikia mano kandidatūrą. Manau, jūs apsispręsite balsuodami. Aš tikrai nenorėčiau čia savo gerųjų ar blogųjų savybių vardyti, jūs patys turbūt klausdami tai išsiaiškinsite. Manau, šiokią tokią patirtį turiu, nes vadovavau rajono tarybai, dirbau mere, taip pat Seime frakcijai. O kaip sektųsi dirbti Seimo Pirmininko pavaduotoja, turbūt parodytų laikas. Negimstame viską mokėdami. Svarbu yra noras išmokti dirbti ir mokėjimas dirbti. Aš manau, kad šią savybę turiu.

O dabar mano prisistatymas tuo ir baigtųsi.

PIRMININKAS. Ačiū. Dėkoju Seimo narei V. Baltraitienei. Jau yra užsirašiusių kalbėti. Priminsiu, klausimams kandidatei pateikti yra skiriama 15 min. Prašau, Seimo narys P. Auštrevičius.

P. AUŠTREVIČIUS (LSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Man atrodo, tamsa netrukdo užduoti klausimą ir tikėtis atsakymo.

Gerbiamoji kolege, jūs pasiryžote atstovauti įvairiaspalvei opozicijai. Ko, jūs manytumėt, opozicija galėtų suteikti Permainų koalicijos programai, kuri iš esmės atsiranda dėl to, kad mes visi pripažįstam, jog reikalai mūsų valstybėje pakrypo tikrai ne ta linkme, ir žmonės tą mato. Ką jūs, kaip Seimo Pirmininko pavaduotoja, aš labai sveikinu moterų atsiradimą tokioje rimtoje komandoje, padarytumėt, kad opozicijos balsas konstruktyviai papildytų Permainų koalicijos veiklos programą? Ačiū.

V. BALTRAITIENĖ (DPF). Aš manau, visų pirma mes turėtume išgirsti tą permainų programą, kokia ji bus. Tikiuosi, ji greitai bus pateikta. Mes, Darbo partijos frakcija, pasiskelbėme kaip konstruktyvi opozicija, opozicinė frakcija. Manau, mes konstruktyviai ir dirbsime. Pažiūrėję, kokią permainų programą pateiksite, matysime, ar mes galim visoms tos programos nuostatoms pritarti, ar ne. Tik norim pasakyti, kad tikrai, mūsų nuomone, mes negalime viso taupymo ir visos permainų programos suversti ant paprastų žmonių pečių. Manau, visų pirma permainos turi vykti pačioje valstybėje, pačioje valdymo struktūroje, tik paskui galime kalbėti apie žmones.

PIRMININKAS. Atsiprašau. Seimo narys E. Klumbys. Prašau.

E. KLUMBYS (TTF). Gerbiamoji pretendente, jūs Seime jau buvote vieną kadenciją, maždaug įsivaizduojate Seimo darbą, ypač Seimo vadovybės darbą. Sakykit, kokį darbo barą jums pažadėjo, ar jūs sutarėt su Seimo Pirmininku? Už ką jūs būsite atsakinga ir ką veiksite užėmusi šį gana atsakingą postą?

V. BALTRAITIENĖ (DPF). Iš tikrųjų nėra sutarta. Apie tai nebuvo šnekėta. Manau, yra Seimo Pirmininko teisė siūlyti. Tiktai tikrai galiu garantuoti, kad nebūsiu pirmąja pavaduotoja.

PIRMININKAS. Ačiū. Seimo narė L. Graužinienė. Prašau.

L. GRAUŽINIENĖ (DPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamoji Virginija, aš tikrai šiandien džiaugiuosi moterų pergale, tuo labiau kad ir antra kandidatė bus moteris, ir kad vis dėlto su nauju Seimo Pirmininku ateina permainos į Seimą. Norėčiau moteriškai paklausti.

Žinau, kad esate darboholikė, kad labai daug dėmesio skiriate darbui ir kad darbą laikote prioritetu. Aš norėčiau paklausti, ar neužmiršite Darbo partijos frakcijos dirbdama pavaduotoja?

V. BALTRAITIENĖ (DPF). Tikrai galiu pažadėti, kad neužmiršiu. Aš į Seimą atėjau Darbo partijos dėka, Darbo partijos frakcija pasiūlė šias pareigas. Aš manau, tokių dalykų normalūs, sąžiningi žmonės niekada nepamiršta. Manau, aš tokia esu.

PIRMININKAS. Seimo narys B. Bradauskas. Prašau.

B. BRADAUSKAS (LSDPF). Dėkoju, Ekscelencija Pirmininke. Aš manau, kad mes Virginiją visi labai puikiai pažįstame ir tas klausinėjimas dėl klausinėjimo man nelabai suprantamas. Jeigu naujieji Seimo nariai ko nors klaustų, taip, jie nežino, nepažįsta žmogaus. Aš noriu pasveikinti Virginiją su išrinkimu ir palinkėti jai sėkmės. Dėkoju.

V. BALTRAITIENĖ (DPF). Ačiū.

PIRMININKAS. Dėkoju Seimo nariui B. Bradauskui už Ekscelenciją, bet šiek tiek per aukštai. Seimo narys L. Sabutis. Prašom.

L. SABUTIS (TS-LKDF). Gerbiamoji kolege, vis dėlto gal jūs pasakytumėte iš tos ketverių metų patirties, kokią matėte silpniausią vietą Seimo valdybos darbe, ypač Seimo Pirmininkų ir pavaduotojų darbe, ir į ką jūs sutelktumėte savo dėmesį būdama Seimo Pirmininko pavaduotoja?

V. BALTRAITIENĖ (DPF). Silpniausia, nežinau, gal buvo dirbama su tam tikromis išankstinėmis nuostatomis dėl darbotvarkių, ypač kai kurių klausimų nenoro įrašyti, ir parlamentinės kontrolės. Nenoriu peikti nei vieno dirbusio Pirmininko, nei pavaduotojo, bet, deja, iš tuometinės valdančiosios Vyriausybės niekada laiku nesulaukdavome išvadų. Manau, kad tas darbas turėtų būti sustiprintas ir parlamentinei kontrolei reikėtų skirti patį didžiausią dėmesį.

PIRMININKAS. Seimo narys J. Sabatauskas.

J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamoji kolege, ankstesniuose parlamentuose kandidatai į Seimo Pirmininkus prisistatydami visada pabrėždavo, kad nori sustabdyti įstatymų projektų priėmimo laviną, nes po pusmečio, po metų tas įstatymas vėl būna taisomas ir panašiai. Tam mes priėmėme Teisėkūros koncepciją, kurioje aiškiai pasakyta, kaip turi būti priimami įstatymai, kad po to nereikėtų jų dešimt kartų taisyti. Koks jūsų požiūris dabar? Vakar to negalėjau paklausti kandidato į Seimo Pirmininkus, nes posėdžio pirmininkė man neleido, bet aš klausių jūsų, kuriai teks dirbti valdyboje ir pirmininkauti posėdžiams Noriu to paties paklausti, koks jūsų požiūris į tą procesą?

V. BALTRAITIENĖ (DPF). Manau, kad tą procesą reikia suvaldyti, nes dėl to, kaip mes priimame įstatymus, yra padaroma labai daug klaidų, todėl tiems, kuriems reikia juos vykdyti, jie paprasčiausiai yra nesuvokiami ir nesuprantami. Manau, kad taip yra todėl, kad kiekvienas stengiamės pateikti savo pataisas, savo pasiūlymus, bet į tai neįsigiliname. Skubotai priimdami įstatymus iš tiesų padarome labai daug klaidų. Kartais vienas žodis įstatyme pakeičia jo esmę. Aš pati esu susidūrusi su žmonėmis, kurie kreipėsi į mane ne kaip pavieniai žmonės, bet atstovaudami tam tikroms institucijoms, tam tikroms socialinėms grupėms, dėl priimamo įstatymo vieno praleisto žodžio, kuris iškreipė pačią esmę. Arba būna, kad atsiranda vienas žodis. Vadinasi, reikia labai atsakingai žiūrėti į tą darbą, labai atsakingai svarstyti visas pataisas ir pasiūlymus. Aš manau, kad tai labai atsakingai turėtų padaryti komitetai ir jame dirbantys žmonės. Tą atsakomybę pirmiausia turėtų prisiimti jie, o po to visas Seimas.

PIRMININKAS. Seimo narys P. Saudargas. Prašom.

P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Gerbiamoji kandidate į Seimo Pirmininko pavaduotojus, kadangi Darbo partijos frakcijos pareiškime pasiskelbiant opozicine partija nuskambėjo vienas esminis žodžių junginys „konstruktyvia opozicija“, tai ir norėčiau, kad jūs detalizuotumėte šį aspektą. Jeigu jūs būsite išrinkta, tapsite ne tik Seimo Pirmininko pavaduotoja, bet Seimo Pirmininko pavaduotoja iš opozicijos ir jums bus skiriamas didelis dėmesys, kaip jūs realizuosite tą konstruktyvumą, kaip jūs tai įsivaizduojate?

V. BALTRAITIENĖ (DPF). Mes ir dalyvaudami rinkimuose kalbėjome, kad reikia gerinti Seimo darbą. Negalima atėjus į Seimą kalbėti vien tik prieš, prieš, prieš. Manau, kad kuo daugiau bus už, kuo didesnis bus susitarimas, kuo dažniau mes kalbėsime už teigiamus sprendimus, už naudingus sprendimus Lietuvos žmonėms, tuo bus geriau. Kaip vakar Seimo Pirmininkas savo kalboje sakė, reikia daugiau tolerancijos ir supratimo. Aš tą konstruktyvumą suprantu taip, kad negalima balsuoti kitaip vien todėl, kad tai pasiūlė dauguma. Reikia įsigilinti, ar tie sprendimai yra naudingi. Jeigu jie bus nenaudingi Lietuvos žmonėms, jeigu tai prieštaraus mūsų programai, aišku, mes, Darbo partija, balsuosime prieš. Bet jeigu jie bus naudingi ir atitiks mūsų programos nuostatas, kurias mes skelbėme eidami į rinkimus, nematau nieko bloga, jeigu tai bus pasiūlytas konservatorių ar kitos valdančiosios daugumos frakcijos pasiūlytas sprendimas, jeigu tai bus naudinga žmonėms. Aš taip suprantu konstruktyvumą.

PIRMININKAS. Seimo narys J. Karosas. Prašom.

J. KAROSAS (LSDPF). Dėkoju. Aš labai džiaugiuosi, kad viską teisingai suprantate, bet noriu paklausti dar vieno dalyko. Praėjusioje kadencijoje opozicija turėjo tris pavaduotojus, dabar aš matau vieną, nesvarbu, kad tai yra moteris, nors, žinoma, tai labai daug. Kaip jūs žiūrite į šią problemą ir ko tikitės?

V. BALTRAITIENĖ (DPF). Manau, kad nuo opozicijos turėtų būti bent antras pavaduotojas. Tai yra mano asmeninė nuomonė, bet teisę priimti ir siūlyti sprendimą turi Seimo Pirmininkas. Tai mano asmeninė nuomonė.

PIRMININKAS. Mielieji kolegoms, klausimams dar skirtos trys minutės, bet užsirašiusių klausti nėra. Dėkojame pretendentei.

V. BALTRAITIENĖ (DPF). Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū V. Baltraitienei.

Kviečiu į tribūną kandidatę į Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojo pareigas Seimo narę I. Degutienę. Prašom. 15 minučių kalbai ir tiek pat minučių jūsų klausimams.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, pirmiausia aš noriu padėkoti savo frakcijai už man suteiktą galimybę kandidatuoti ir Seimo Pirmininkui už teikimą. Manau, kad baigus Seimo gimnaziją, o gimnazijoje mokomasi dvylika metų, tiek aš čia buvau, turbūt šiek tiek turi patirties, supratimo. Kai kada buvau komandiruota dirbti kitą darbą, tai yra ketverius metus buvau Vyriausybėje, vadovavau Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, o esant Vyriausybės krizinėms situacijoms teko pavaduoti ir Ministrą Pirmininką. Dvylikos metų darbo patirtis turbūt suteikia man galimybę įgauti jūsų pasitikėjimą ir dirbti čia, Seime, Seimo Pirmininko pavaduotoja sprendžiant mūsų bendras susidariusias problemas. Vakar aš įdėmiai klausiau to, ką kalbėjo Seimo Pirmininkas, ir visiškai jam pritariu. Betarpiškai buvau Seimo gyvenime dvylika metų, tikrai pribrendo ir galimybė, ir reikalas iš esmės mums visiems susitelkti ir keisti mūsų įvaizdį. Įvaizdį gali pakeisti tik darbu. Vien tik viešieji ryšiai čia nepadės.

Vakar dienos mūsų pirmasis plenarinis posėdis, su širdgėla galiu pasakyti, to įvaizdžio nepakeis. To nebus, jeigu mes ir toliau dirbsime taip, kaip dirbome vakar: jeigu ginčysimės todėl, kad norime ginčytis, todėl, kad norime parodyti savo ambicijas, o ne iš esmės spręsti klausimus taupydami savo ir kitų laiką. Bet svarbiausia – būkime orūs. Jeigu mes patys savęs negerbiame, tai kaip galime norėti, kad mus gerbtų žmonės, kurie yra šių sienų, šių langų kitoje pusėje? Aš norėčiau, kad Seimo Pirmininkas įpareigotų, nes pagal Seimo statuto 30 straipsnį Seimo Pirmininkas suteikia įgaliojimus pavaduotojui, kokią sritį jis turėtų kuruoti.

Šiandien klausydama, ką mano kolegė Virginija kalbėjo, visiškai pritariu, kad silpnoji mūsų Seimo darbo grandis yra parlamentinė kontrolė. Iš tiesų mes išleidžiame labai daug teisės aktų į gyvenimą, tačiau mažai domimės, kaip tie teisės aktai kasdieniniame gyvenime veikia. Yra kai kurie komitetai, kurie tų komitetų pirmininkų iniciatyva atlieka parlamentinę kontrolę, tačiau Seime, šioje salėje, ar mes išklausome konkrečiai tuos žmones, kurie, tarkim, ar tai verslo subjektai, ar tai nevyriausybinės organizacijos, ar tai medikai, ar tai pacientai, kurie išsakytų savo pozicijas, o kaipgi vienas ar kitas priimtas teisės aktas veikia realiame gyvenime.

Kita, ką aš matau, tai iš tiesų mes per mažai tarpusavyje frakcijos bendraujame. Turbūt irgi reikalingas žmogus, kuris išsiaiškintų, kokios balsuojant galimos pozicijos vienos ar kitos frakcijos. Galbūt galima suderinti tas pozicijas? Visiškai nesvarbu, ar tu esi šiandien valdančioji dauguma, ar esi iš opozicinių frakcijų, tikrai kalbantis, ieškant sprendimo būdų ir, be abejo, turint kompromisinių tam tikrų nuostatų galima visa tai atrasti.

Dar viena. Jeigu mes kalbame apie tai, kiek daug yra išleidžiama teisės aktų, ir pagal tai sprendžiama, kuris Seimo narys yra darbščiausias, jeigu jis užregistravo labai daug Seimo įstatymų pataisų, galbūt aš klystu ir jūs turite kitokią nuomonę, bet, mano nuomone, tai tikrai nėra rodiklis, o kartais tas rodiklis yra atvirkštinis, nes bazinius įstatymus arba sisteminį įstatymą gali pateikti Seimui Vyriausybė, nes jis yra išdiskutuotas ir su socialiniais partneriais, ir su ekspertais, ir tik tada priimamas. O kai mes pradedame priimtą įstatymą nagrinėti teikdami vieno straipsnio vienos eilutės pataisą, po to kitas Seimo narys kito straipsnio kitos eilutės pataisą, tada iš tikrųjų visiškai išsibalansuoja įstatymas ir kartais nebegali susigaudyti, koks buvo jo pirminis variantas ir kokį jį šiandien turime. Tačiau ar kas nors paklausė žmonių, kurie tuos įstatymus vykdo? Ar jis gali susigaudyti, jeigu, tarkim, per vieną pavasario ar rudens sesiją įstatymas keičiamas dvylika kartų, tiksliau, daromos įvairių straipsnių įstatymo pataisos. Tikrai liaudis ir sako, galima galvą nusisukti, kad išsiaiškintum, koks gi dabar yra tas įstatymas ir kaip tos įstatymo pataisos bus įgyvendintos. Aš jau nekalbu apie tai, kad po to yra priimami įstatymus įgyvendinamieji aktai. Taigi tikrai matau daug dalykų, kuriuos mes kartu galėtume keisti. Jeigu jūs pritarsite mano kandidatūrai, tikrai sąžiningai stengsiuosi savo pareigas vykdyti. Ačiū.

PIRMININKAS. Dėkojame pretendentei. Užsirašę klausti yra net vienuolika Seimo narių. Pirmasis klausia A. Šedžius. Prašau.

A. ŠEDŽIUS (LSDPF). Gerbiamoji pretendente, aš neprieštarauju, kad jūs būtumėte pavaduotoja, tačiau man kyla įdomus klausimas. Jūsų parengtame antikriziniame plane daug kalbama, kad bus taupoma, pradėsite taupyti, tačiau praeitas Seimas turėjo tris Seimo Pirmininko pavaduotojus iš opozicijos, tris iš pozicijos, bendra suma – šeši. Viskas gerai. Dabar trys jau patvirtinti. Lyg ir iš opozicijos būtų gražu, jeigu būtų du pavaduotojai, tačiau, kiek mes matome, jūs stengiatės užimti visus postus, kokie tik įmanomi. Gal būtų gražu, jeigu Pirmininkas pradėtų, kaip jis mėgsta minėti, nuo savęs taupyti ir vis dėlto sumažintume, gal užteks ir keturių postų. Vienas – opozicijos ir trys – pozicijos. Jūsų nuomonė?

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Tai iš tikrųjų yra paties Seimo apsisprendimas, taip pat tai yra jūsų valia, t. y. Socialdemokratų frakcijos. Galbūt jūs siūlysite opozicijos lyderį, jeigu susitarsite, viskas yra mūsų visų valia. Aš tikrai pati nesiūliau būti Seimo Pirmininko pavaduotoja. Jeigu bus nuspręsta, kad Seimo Pirmininko pavaduotojų reikia mažiau ir mes balsuosime už tai, tai toks sprendimas ir bus priimtas.

PIRMININKAS. Seimo narė R. Baškienė. Prašau.

R. BAŠKIENĖ (MSG). Labai ačiū. Gerbiamoji kolege, įdėmiai klausiausi jūsų kalbėjimo, išties pasakėte labai daug tiesos. Tiesiog linkiu, kad tai pavyktų įgyvendinti. Jūsų ir kolegės V. Baltraitienės pasiūlymas į Seimo Pirmininko pavaduotojas sukelia labai daug vilties, kad Lietuvos Respublikos Seime bus puoselėjamos didžiosios vertybės. Jūsų veikla ir tai, ką jūs darėte, ar leidžia tikėtis, kad tai, ką jūs puoselėjote, šeimos vertybes, kad ir toliau jūs tai nuosekliai vykdysite.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, Rima, už šį klausimą. Jūs puikiai žinote, puikiai mane pažįstate, man tai yra šventos vertybės, aš jas puoselėjau ir puoselėsiu toliau.

PIRMININKAS. Seimo narys V. Matuzas. Prašau.

V. MATUZAS (TS-LKDF). Labai ačiū. Gerbiamieji kolegos, matyt, ateina toks laikas ir į Lietuvą per pasaulį ritasi krizė. Mes ją matome tokią, kokios dar pasaulis neregėjo. Matyt, leisiu sau pajuokauti, kad ateina toks laikas, kai mes, vyrai, prisidirbę galų gale ieškome užuovėjos tarp moterų Seimo Pirmininko pavaduotojų. Tai sveikintinas dalykas. Prisiminkime Didžiąją Britaniją ir Margaret Thatcher.

Bet, gerbiamoji kandidate, jūs apie tai kalbėjote. Kaip jūs manote, ne kartą esu kalbėjęs, rašęs apie tai, kad norint įveikti šią krizę, kurios mes masto galbūt šiandien dar nesuvokiame, turime visų pirma susitarti čia, nepriklausomai nuo to, ar esame dešinėje, ar kairėje, ar vidury. Mano giliu įsitikinimu, jeigu šito mes nepadarysime, tai tie priemonių planai, kuriuos mes planuojame pateikti, antikriziniai planai, gali atsisukti visiškai priešingu galu. Aš girdėjau, jūs sakėte, kad bandysite kalbėti, susitarti. Būtent šiuo klausimu norėčiau išgirsti, kokie būtų jūsų veiksmai ir kokia jūsų nuomonė? Ačiū.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Ačiū už klausimą. Aš pasikartosiu sakydama tai, kad iš tikrųjų sprendžiant valstybės problemas, o ne partines problemas, reikalingas susitarimas ir mes visi puikiai pajėgūs susitarti.

Kita, mes visi čia, nesvarbu, kokiai frakcijai priklausome, esame išrinkti Lietuvos žmonių. Šiandien Lietuvoje yra bloga ekonominė padėtis, krizinė padėtis ir mūsų visų interesas susiburti, susitelkti ir tas problemas spręsti, spręsti taip, kad tos visuomenės grupės, t. y. tie visuomenės nariai, kurie šiandien galbūt gyvena skurdžiausiai, kurie yra labiausiai pažeidžiami, t. y. pagyvenę žmonės, vaikai, per šią krizę nukentėtų mažiausiai. Aš manau, kad mes tokį sprendimo būdą čia, šioje salėje, tikrai atrasime ir tikrai prioritetų, katras gudresnis arba katras mažiau populiarus, nespręsim. O spręsim susidariusios krizinės padėties problemas ir kaip mūsų žmonėms per šią krizę lengviau išgyventi.

PIRMININKAS. Seimo narys B. Bradauskas. Prašom.

B. BRADAUSKAS (LSDPF). Iš tikrųjų mes visi pažįstame ponią Ireną, aš pritariu jos kandidatūrai, viskas gerai, bet jūs kalbėjote apie parlamentinę kontrolę ir ypač įstatymų, kurie išleidžiami į gyvenimą, kaip jūs sakėte, ir paskui staiga pasirodo, kad įstatymas neveikia. Kaip ir Teritorijų planavimo įstatymo 22 straipsnis, kurį jūs blokavote, kurio pataisa labai palengvintų žmonėms ir investicijas, ir sutaupytų daug pinigų individualių namų statybai. Sakykite, ar jūs dabar, kai būsite Seimo Pirmininko pavaduoja, nedarysite įtakos, kad vis dėlto nebūtų blokuojami tokie įstatymai arba tokios įstatymų pataisos, kurias gyvenimas aiškiai diktuoja, kad juos reikia keisti? Tai yra susiję su parlamentine mūsų kontrole, apie kurią jūs kalbėjote. Ačiū.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamasis Broniau. Turbūt jūs dar kartą mane patikinate, kad parlamentinė kontrolė būtina, bet būtinai turi būti ir klausymai čia, Seime. Nesupykite, nors aš nesu tos srities žinovė, bet girdžiu iš vienos pusės kalbant apie tą patį įstatymą vienaip, iš kitos pusės apie tą patį įstatymą kitaip. Jeigu būtų klausymai, jeigu tie žmonės, kurie įgyvendintų Teritorijų planavimo įstatymą, čia, šioje salėje, mums visiems pasakytų, čia yra spraga, mums trūksta to ir to, mums nekiltų kairės, dešinės ginčų, kaip geriau padaryti ir kur kieno interesas. Tada mes aiškiai matytume po tų klausymų, kad tai yra visuomenės interesas, ir mes privalome nedelsiant šį įstatymą taisyti ir keisti, tarkim, Teritorijų planavimo įstatymo 22 straipsnį. Taigi aš su jumis visiškai sutinku.

PIRMININKAS. Seimo narys J. Sabatauskas. Prašau.

J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamoji kolege, jūs daug metų dirbote socialinės apsaugos srityje, buvote ministrė, dirbote analogiškame komitete, ir prisistatydama daug kalbėjote apie tam tikrus dalykus. Aš noriu paklausti dėl įstatymo iniciatyvos teisės realizavimo. Įstatymai ateina iš Vyriausybės, kaip sakėte, nuodugniai parengti, suderinti su įvairiom žinybom, specialistais, taip pat teikia Seimo nariai. Bet labai dažnai pasigendame, kad nėra socialinės ekspertizės, arba ekspertizės, kokias pasekmes sukels socialinei aplinkai, visuomenei to įstatymo priėmimas. Statute yra nurodyta, kad aiškinamajame rašte turi būti parašyta, koks poveikis kriminogeninei situacijai, koks poveikis verslo aplinkai, tačiau pagrindinis dalykas, koks poveikis mūsų žmonėms, kurie kasdien dirba ir savo kailiu pajunta daugelio įstatymų netobulumą. Būtent aš prieš tai klausiau kitos kolegės, kuri pretenduoja į vicepirmininkus, dėl tos…

PIRMININKAS. Kolega, laikas.

J. SABATAUSKAS (LSDPF). Kaip dėl tų ekspertizių, ar mes vertinsime pagaliau ar ne poveikį socialinei aplinkai?

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Labai ačiū už klausimą. Aš seniai buvau viena iš iniciatorių, kad būtų toks vertinimas, nes mes šiandien rašydami įstatymus kalbame tik apie tai, kiek reikės lėšų, koks finansų poreikis ir koks ekonominis poreikis, tačiau visiškai nevertiname socialiniu teisiniu aspektu. Aš tikrai labai pritarčiau, jeigu mes visi sutartume, kad toks vertinimas būtinas. Taip, pinigus reikia skaičiuoti, tačiau kartais būna kur kas skaudesnės socialinės pasekmės, kurios vėliau pareikalauja daug didesnių lėšų negu mes įstatymo įsigaliojimui esame numatę. Aš visai pritariu.

PIRMININKAS. Seimo narys J. Karosas. Prašau.

J. KAROSAS (LSDPF). Labai ačiū. Gerbiamoji Irena, prieš 8 metus mudu konkuravome toje pačioje rinkimų apygardoje. Nežiūrint to, kad jūs pralaimėjote tuos rinkimus, jūs buvote labai korektiška, tokia ir likote. Todėl gerai žinodamas jūsų politinį korektiškumą, kultūringumą ir tam tikrą subtilumą, sakyčiau, noriu klausti, ar šiandieną, kai jūs esate keliama kaip ketvirta valdančiosios daugumos kandidatė į Seimo Pirmininko pavaduotojus, jūsų negraužia tam tikras moralinis kirminėlis?

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Gal šiek tiek ir graužia, atvirai pasakius. Jeigu galvotume, kaip kiti elgiasi tokioje pačioje situacijoje ar kaip buvo anoje kadencijoje, tai buvo Seimo Pirmininko keturi pavaduotojai, dirbo savo darbą. Ir kitas dalykas, aš manau, kad Seimo Pirmininkas pats irgi sprendžia, ar jam reikalingi Seimo Pirmininko pavaduotojai, kam reikalingi, kokį darbą jie dirbs. Manau, jeigu teikia, tai mano, kad dėl to Seimo darbo kokybė bus geresnė. Šioje pozicijoje aš jaučiuosi visiškai ramiai.

PIRMININKAS. Seimo narys V. Žiemelis. Prašom.

V. ŽIEMELIS (TS-LKDF). Gerbiamoji pretendente, mieloji Irena, pamenu pirmuosius jūsų žingsnius 1990 m. pirmajame parlamente. Jau tada jūs buvote ryški asmenybė, ryški politikė ir augote, augote ir šiandien sužibote puikiausiomis spalvomis kaip politikė. Matydamas praeito Seimo valdybos, drįstu teigti, sudėtingą darbą, neabejoju, kad jūsų savybės, jūsų teisingumas, korektiškumas ir reikiamu momentu pareikšta drąsa, konstruktyvumas pasitarnaus geram valdybos darbui. Aš neabejoju, kad jūs šias savybes perkelsite į valdybą. Tikiuosi taip, Irena.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, Vidmantai, už palinkėjimą.

PIRMININKAS. Seimo narys K. Daukšys. Prašom.

K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Iš tikrųjų manau, jūs šiandien padarėte vieną iš geriausių pasirinkimų, kuriuos galėjote padaryti, tai išsirinkote pavaduotojas dvi moteris, kurios iš tikrųjų bus be galo darbščios. Mes žinome, kad kai sunku, tai moterys paprastai gelbsti valstybę. Turint omeny jūsų visų deklaruojamą sunkumų metą, tai čia pats geriausias pasirinkimas. Tie, kurie dirba Seime ne pirmą kadenciją, labai gerai pažįsta ir ponią Ireną, ir Virginiją ir, neabejoju, žino jų geras savybes – ir dalykines, ir moralines, ir galų gale bendravimo. Bet aš norėčiau, mieloji Irena, paklausti jūsų vieno dalyko. Ar jūs sugebėsite atsilaikyti dažnam konservatoriams būdingam norui kartais paleisti buldozerį. Iš jūsų mes tikimės, kai vadovausite Seimo posėdžiams, tolerancijos, kurią jūs ir taip skleidžiate paprastai sėdėdama salėje.

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, Kęstuti. Manau, kad aš esu jau tokio amžiaus, kad manęs buldozeriais nelabai kas pastumdys. Ar aš nevairuosiu buldozerio? Ar aš į tokią panaši?

PIRMININKAS. Mielieji kolegos, liko dar viena minutė. V. Gedvilas. Prašau.

V. GEDVILAS (DPF). Dėkoju, gerbiamasis Pirmininke. Frakcijos sprendimas iškelti kandidatais į Seimo Pirmininko pavaduotojus moteris yra sveikintinas, ir aš neabejoju, kad jos dirbs puikiai, tuo labiau kad šios moterys tai įrodė savo darbu Lietuvos Respublikos Seime. Aš norėčiau paklausti gerbiamosios Irenos. Dirbdama valdyboje už kokią veiklos sritį jūs planuojate būti atsakinga kaip Seimo Pirmininko pavaduotoja? Kuri veiklos sritis jus labiausiai domina?

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Ačiū už klausimą. Aš pasikartosiu sakydama, kad Seimo statuto 30 straipsnis nurodo, kad Seimo Pirmininkas man suteiks kažkokias funkcijas, nes jam tai priklauso. Man prie širdies labiausiai būtų arba parlamentinės kontrolės veikla, arba tarpfrakcinė veikla.

PIRMININKAS. Ačiū. Laikas baigėsi. Ačiū pretendentei Seimo narei I. Degutienei. Pažiūrėkime, ar yra užsirašiusių diskusijoms. J. Olekas. Prašom, jeigu diskusijai, į tribūną.

J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, iš tikrųjų džiugu matyti šioje tribūnoje pretendentes į Seimo Pirmininko pavaduotojas mūsų koleges moteris. Tikiu, kad jos sugebės gerai atlikti šį joms pavestą darbą.

Tačiau mane jaudina kitas dalykas. Mes vakar iš šios tribūnos girdėjome kalbantį dabar jau Seimo Pirmininką. Jis aiškiai pasakė, kad, siekdamas taupyti lėšas, numato tam tikras ir Seimo vadovybės permainas, kurios skiriamos vadovybei išlaikyti. Mūsų Statutas labai aiškiai aprašo, kokia yra Seimo vadovybė, kiek Seimo Pirmininkas gali turėti pavaduotojų ir kaip jie turi būti paskirstyti. Ne gali būti, bet turi būti paskirstyti. Yra labai konkretus straipsnis, numatantis, kad iš galimų šešių pavaduotojų du arba trys turi būti opozicijos. Šiandien mes aiškiai matome, kad pozicija užima tas visas vietas, numatytas Seimo Pirmininko pavaduotojams, ir opozicijai nebelieka jai galimų vietų, kaip turėjo prieš tai buvusi opozicija.

Šiandien mes turime aiškiai konstatuoti, kad naujasis Seimo Pirmininkas pasirinko opozicijos galimybių Seime realizuoti savo poziciją mažinimą, ir dėl to aš turiu pareikšti apgailestavimą, nes Pirmininko žodžiai ir darbai šiandien išsiskyrė. Todėl man būtų sunku paremti savo kolegę gerbiamąją Ireną, nors aš jai tikrai linkiu sėkmės. O savo kolegę iš opozicijos mes iš tikrųjų paremsime. Ačiū.

PIRMININKAS. Dėkojame Seimo nariui J. Olekui. Kviečiu Seimo narį A. Kubilių. Prašom.

A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš visų pirma kreipiuosi į vyrus. Raginu balsuoti už dvi puikias moteris, nepaisant to, kas kokioje frakcijoje dabar čia esame. Tai pirmas punktas.

Antras punktas. Gerbiamasis Juozai, noriu pasakyti, kad demokratija yra demokratija, tautos valia yra tautos valia ir tautos valia reiškia ir tam tikras proporcijas Seime. Šiame Seime proporcijos yra šiek tiek kitokios negu praeitame Seime, ir tas proporcijas tiesiog reikia gerbti – Seimo valdyboje iš penkių ar šešių pavaduotojų bent du pavaduotojai pagal tas proporcijas, pagal tautos valią turi atstovauti Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščioniams demokratams. Kitu atveju mes tiesiog neatsižvelgtume į tą valią. O opoziciją mes tikrai gerbiame ir šiandien raginu balsuoti už gerbiamąją Virginiją Baltraitienę, taip pat raginu balsuoti, dar kartą kartoju, ir už Ireną Degutienę.

Kiek suprantu, visiškai netrukus turėsime ir opozicijos lyderį. Avansu noriu pasveikinti, jeigu kartais tą progą praleisčiau kaip nors nepastebėjęs. Tai irgi labai svarbus dalykas, kad opozicija turėtų tokį postą ir tokią galimybę – turėtų vieną iš opozicijos lyderių, kurio kasdienybė nebūtų apsunkinta pirmininkavimais posėdžiams, kad tiesiog nuolat budėtų ir prižiūrėtų Vyriausybę ir valdančiąją koaliciją.

Ir paskutinis dalykas. Noriu priminti, kad, skirtingai nuo praeito parlamento, valdančioji koalicija iš karto pasakė (ir tą realizuosime), kad svarbiausios priežiūrios institucijos Seime bus vadovaujamos opozicijos. Audito komitetas, Seimo Etikos ir procedūrų komisija ir Antikorupcijos komisija bus tie instrumentai, kuriuos opozicija, aš įsitikinęs, išnaudos tai būtinai ir konstruktyviai valdančiosios koalicijos priežiūrai. Aš raginu ir šiuos dalykus kiek galima greičiau išspręsti.

Gerbiamasis Juozai, aš manau, mes einame tuo keliu, kuriuo galėjome eiti jau prieš aštuonerius metus, kai jūs užėmėte valdančios koalicijos lyderių pozicijas. Deja, tuo metu opozicijos teisėmis per daug nesirūpinote. Mes turime vieną paprastą demokratinę taisyklę ir žinome labai paprastą dalyką – opozicijos teisėmis reikia rūpintis tada, kai esi valdžioje, nes ateis toks metas, kai galbūt tau pačiam tai bus labai naudinga. Jūs tuo nelabai rūpinotės, mes šią klaidą ištaisome.

PIRMININKAS. Seimo narys Z. Balčytis – frakcijos vardu. Prašom.

Z. BALČYTIS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, iš tikrųjų ne be reikalo sako: kiek begyvensi, vis tiek visko iki galo negali išmokti. Iš tikrųjų gerbiamasis būsimasis premjeras, praeitos kadencijos metu buvęs opozicijos lyderis, šiandien dar kartą patvirtino, kad bet kuriuo metu iš kiekvienos situacijos yra ko pasimokyti. Mes praeitos kadencijos metu ne tai kad ruošėmės, bet buvome paruošę labai gerą dirvą opozicijai. Buvo net trys Seimo Pirmininko pavaduotojai ir daugelis kitų instrumentų, kuriuos jūs čia išvardijote. Mes net nekėlėme tam tikrų pretenzijų.

Taip, mes šiandien suprantame: jūs turite teisę savo daugumos balsais nuspręsti, kaip ta mūsų lietuviška demokratija gyvuos ateityje. Bet yra nemaža pavyzdžių, kad, vis dėlto perlenkus šią lazdą, pačiai pozicijai būna ne visai gerai. Todėl mes dar tikimės visapusiško protingumo, kad opozicijai bus palikti ir tam tikri instrumentai – ne tik Audito komitetas, ne tik Biudžeto ir finansų komiteto pavaduotojas, bet ir visi kiti, kad mes ateityje tikrai gana konstruktyviai galėtume spręsti daugelį klausimų. O juos spręsti tikrai reikės, nes, kaip mes matome, tie sprendimai, kurie bus pateikti čia, Seime, ir įstatymų projektai nebus tokie populiarūs, kaip šiandien spręsti vieną ar kitą kadrų klausimą. Mes puikiai suprantame – jūsų sprendimas. Mes jį priimsime tokį, koks yra, bet dirbti ateityje reikės tariantis daugelį kartų.

Dėl kandidatūrų. Iš tikrųjų šiandien, matyt, ne vienas, ypač iš vyrų, neturi jokių pretenzijų abiem kandidatėms. Kaip balsuosime? Iš tikrųjų mes esame visapusiškai pasirengę paremti Darbo frakcijos atstovę, keltą į Seimo Pirmininko pavaduotojus. Dėl I. Degutienės irgi, matyt, nedaug kam iš mūsų pakils ranka išbraukti. Aš manau, kad jos šiandien bus išrinktos. Labai malonu, kad Seimo dauguma net ir mums nurodė, kad mes turėsime net ir opozicijos lyderį. Na, ko čia bereikia? Ačiū už viską!

PIRMININKAS. Dėkojame taip konstruktyviai kalbėjusiems diskusijoje. Ponas P. Auštrevičius. Gal pirma ponas Petras, paskui… Gerai. Ačiū. Prašom.

P. AUŠTREVIČIUS (LSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Aš tiesiog esu privilegijuotas, kalbėdamas prieš kolegą Juozą, nes įsivaizduoju, kad žmogus, nešiojantis varlytę ir pagal sąrašą priklausantis Seimo džentelmenų klubui, negali neparemti moterų, kandidatuojančių į Seimo Pirmininko pavaduotojus, kaip ir mes, būdami besiformuojančioje valdančiųjų koalicijoje, matyt, sunkiai galėtume pasisakyti prieš opozicijos vadovę, kurią didžiausia frakcija galėtų, tarkime, kooptuoti į pavaduotojus. Tai pagalvokite, gerbiamasis Juozai. Jūsų frakcijoje buvo ir yra narių, kurie priklausė Seimo džentelmenų klubui. Džentelmenai negali išduoti. Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū. Prašom. Ponas J. Olekas.

J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Tiesiog reaguodamas į kolegų man tiek daug pažertų gerų pasiūlymų, aš ir bandžiau išgelbėti jų prestižą, užsiregistruodamas ir eidamas kalbėti bei pagerbti moteris kandidates, kurios buvo iškeltos, nes kažkaip labai lėtai registravosi valdančiosios daugumos vyrai.

Kadangi buvo pasakyta daug įvairių žodžių, ypač kolegos A. Kubiliaus, apie opozicijos teises, tai aš noriu jums, Pirmininke, turėdamas galvoje 10 Dievo įsakymų, pasakyti, kad praėjusiame Seime opozicija turėjo tris Seimo Pirmininko pavaduotojus ir vadovavo keturiems komitetams ir komisijoms, ko jau, kaip atrodo iš jūsų lūpų ir elgesio, dabar nesišviečia opozicijai. Siūlau džentelmeniškai pasitaisyti.

PIRMININKAS. Aš manau, kad moterys dirbs visų džentelmenų labui. Ačiū. Seimo narys ponas V. P. Andriukaitis. Prašom.

V. P. ANDRIUKAITIS (LSDPF). Ačiū, Seimo Pirmininke. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, šiuo atveju aš tik kreipiuosi į jus, nes jūs esate mūsų Seimo vadovas, Seimo posėdžių vadovas, todėl nustebau, kad A. Kubilius taip dažnai uzurpuoja jūsų funkcijas. Aš suprantu, kad Andrius yra kandidatas į premjerus, bet dar kandidatas. Juo labiau jis yra didžiausios frakcijos, buvęs opozicijos lyderis, dabar gal vienas iš vadovų ir lyderių. Tai tiek, daugiau jisai galių neturi.

Aš norėčiau jūsų paklausti. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, aš klausiu jūsų, gerbiamasis Seimo Pirmininke, man labai svarbus jūsų žodis. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, štai Statuto 188 straipsnio 2 dalis, ji skamba taip: „Kandidatus į Seimo Pirmininko pavaduotojų pareigas, pasitaręs su frakcijomis, Seimo Pirmininkas siūlo taip, kad Seimo Pirmininko pavaduotojais būtų du ar trys Seimo opozicijos atstovai.“ Kadangi pasakyta, kad Seimo Pirmininko pavaduotojų gali būti ne daugiau kaip šeši, šiandien mes matome pozicijos keturis, tai dabar jūs esate susaistytas imperatyviai jau ne dėl trijų, bet dėl dviejų opozicijos atstovų, ir jus Statutas saisto, kad tai reikia padaryti per pirmąją sesiją. Mano nuoširdus klausimas. Gal jūs galėtumėte jau apsispręsti dėl dviejų opozicijos atstovų dabar ar vėliau ir mums aiškiai pasakyti, nes jūs susaistytas, jūs nebeturite, kaip nevykdyti Konstitucijos ir šio Statuto 188 straipsnio. Labai jums ačiū už kuo greitesnį atsakymą.

PIRMININKAS. Dėkoju už klausimą. Galiu pasakyti, kai bus visų opozicinių frakcijų teikimai, kandidatūros, mes galbūt pasiūlysime likusią laisvą vietą kažkuriai iš frakcijų užimti. Buvo labai puikus pasiūlymas, galbūt pasiūlysite moterį, kuri galėtų išlyginti Pirmininko pavaduotojų skaičių, būtų trys ir trys, būtume pats moteriškiausias parlamentas, kas tikrai tokiu krizės metu yra labai sveikintina.

Mielieji kolegos, vakar patvirtinome balsų skaičiavimo grupę, tačiau šiandieną Seimo narė V. Baltraitienė kandidatuoja, tai jos vietą komisijoje užima Seimo narys ponas V. Gapšys.

Dabar aš norėčiau, jums pritarus, patvirtinti slapto balsavimo dėl V. Baltraitienės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja biuletenį. Balsų skaičiavimo grupė, pasirašo posėdžio pirmininkas, Vilnius, metai, mėnuo, diena. Ar galime bendru sutarimu patvirtinti šį biuletenį? Ačiū.

Antrasis slapto balsavimo biuletenis – dėl I. Degutienės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja. Balsų skaičiavimo grupė, Pirmininko parašas, Vilnius, metai, mėnuo diena. Ar galime patvirtinti bendru sutarimu? Ačiū. (Balsai salėje:„Balsuojam.“)

Mielieji kolegos, balsavimo pradžia 19.30 val., po 6 minučių. Manau, kad dviejų balsavimų trukmė bus 20 minučių, pabaiga 19.50 val. Balsų skaičiavimo grupei 20 minučių, vadinasi, posėdį tęsime 20.10 val.

Minutėlę! Prašau.

J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamasis Pirmininke, manau, šiandien yra kitokia situacija, negu buvo vakar, kai mes negalėjome nagrinėti kitų klausimų, kol nebuvome išrinkę vadovų. Dabar aš siūlyčiau tedaryti 20 min. pertrauką, maksimumas pusvalandžio, tiek, kiek reikia pačiam balsavimui. O kol balsų skaičiavimo komisija skaičiuos, mes galime priiminėti Seimo nutarimus dėl komisijų, dėl komitetų sudėties, reikia dirbti kuo greičiau.

PIRMININKAS. Puikus pasiūlymas. Manau, kad mes galime pritarti bendru sutarimu ir skirti 20 minučių pertraukai – nuo 19.30 val. iki 19.50 val., paskui, po balsavimo procedūros, renkamės, toliau diskutuojame ir tvirtiname arba ne komitetų sudėtį. Taigi 19.50 val. visų laukiame posėdžių salėje. Ačiū.

Taip, prašau pone…

V. P. ANDRIUKAITIS (LSDPF). Gerbiamasis Seimo Pirmininke, norėčiau vieną minutę sustabdyti… Šiuo atveju kandidatė yra balsų skaičiavimo komisijos narė. Taigi… (Balsai salėje)

PIRMININKAS. Pakeitėme.

V. P. ANDRIUKAITIS (LSDPF). Pakeitėm, tai tada reikėtų… labai svarbu, ar mes visi esame, kad būtų visa sudėtis, nes vakar trūko žmonių.

PIRMININKAS. Gerai, aš iš karto perskaitysiu: Seimo nariai R. Ačas, V. P. Andriukaitis, P. Auštrevičius, V. Baltraitienę keičia Seimo narys V. Gapšys, toliau V. Babilius, A. Bilotaitė ir vietoj P. Bogušio Ž. Šilgalis. Taigi ponios kandidatės nėra. Ačiū.

 

 

Pertrauka

 

 

PIRMININKAS. Mielieji kolegos, balsų komisija dabar skaičiuoja balsus, palinkėsime jai sėkmės ir sėkmės mūsų pretendentėms. Prašau grįžti į vietas, mes galime tuo metu vaisingai padirbėti.

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“ projektas Nr.XIP-32 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

Darbotvarkės klausimas 2-1 – Seimo nutarimo „Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“ projektas. Aš kviečiu pranešėją – Seimo narį R. Šukį. Prašau.

R. ŠUKYS (LCSF). Gerbiamieji kolegos, norėčiau jums pristatyti Seimo nutarimo „Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“ projektą. Seimo komitetų narių skaičius buvo suderintas, kaip žinote, priešpietiniame posėdyje, vėliau Seimo seniūnų sueigoje buvo aptartos kvotos dėl galimų vadovų, dėl kurių Seniūnų sueiga spręs rytoj. Tuo pagrindu buvo paprašyta frakcijų deleguoti jų narius į įvairius komitetus. Tas yra padaryta, jums yra išdalintas nutarimo projektas, jame yra nurodyti Seimo nariai, kurie dalyvaus įvairiuose komitetuose.

Aš norėčiau patikslinti. Yra padaryta viena klaida. Seimo narys L. Kernagis buvo užsirašęs į tris komitetus: Užsienio reikalų komitetą, Kaimo reikalų komitetą ir Europos reikalų komitetą, o pagal Statutą to negalima. Jis pareiškė, kad nedirbs Europos reikalų komitete, todėl čia tokia redakcinė pataisa – iš 5 straipsnio jo pavardė turėtų būti išbraukta. Jeigu jūs pritarsite, svarstysime be šios pavardės.

Dar noriu atkreipti dėmesį tai, kad į kai kuriuos komitetus, nors komitetų narių skaičius buvo patvirtintas didesnis, tiek nėra pateikta. Norėčiau pasakyti, kodėl tokia galimybė yra palikta. Žinome, kad keletas Seimo narių atsisakė prisiekti, ir Seimas vakar priėmė sprendimus dėl jų įgaliojimų nutraukimo. Be abejonės, nauji Seimo nariai, kolegos, kai prisieks, pagal frakcijų numatymą ir pageidavimą bus papildomai, priimant atskirus nutarimus, įtraukti į atitinkamus komitetus nariais.

Todėl prašyčiau pritarti šiam nutarimo projektui po pateikimo.

PIRMININKAS. Dėkojame pranešėjui. Yra klausimų. Klausia Seimo narys V. Gedvilas. Prašau.

V. GEDVILAS (DPF). Dėkoju, gerbiamasis Pirmininke. Gerbiamasis Pirmininko pavaduotojau, norėčiau jūsų paklausti dėl Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto sudėties, ten nėra būsimojo ministro G. Steponavičiaus, jis įrašytas į 12 straipsnį ir įtrauktas į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą. Ar bus logiška, jeigu švietimo ministras bus kitam komitete, o nebus tam komitete, į kurį turi ateiti bendrauti, diskutuoti švietimo, mokslo, kultūros temomis, o jis bus visiškai kitame komitete? Ar tai yra logiška?

R. ŠUKYS (LCSF). Klausimas yra diskutuotinas ir visų pirmą į jį atsakyti turėtų kolega G. Steponavičiaus. Pirmiausia jis dar nėra švietimo ministras, norėčiau į tai atkreipti dėmesį, ir jis taps juo, jeigu bus patvirtinta… jeigu Prezidentas patvirtins jį dekretu kaip švietimo ministrą, o po to dar Vyriausybės programa ir visos kitos procedūros, kurios mūsų laukia.

Antras dalykas, galiu pasakyti iš savo patirties dėl logikos. Aš, dirbdamas Teisės ir teisėtvarkos komitete, kuris kartu vykdo ir parlamentinę Vidaus reikalų ministerijos kontrolę, sulaukdavau nemažai priekaištų, kaip ir kolega P. Baguška, kuris kaip teisingumo ministras buvo to komiteto narys, ir kartais iškildavo kai kurių klausimų, sakykim, kaip jūs, kaip ministrai, balsuojate būdami komiteto nariais, kai yra sprendžiamas konkrečiai jūsų vadovaujamos ministerijos teikiamas klausimas. Tai būdavo susiję su tam tikrų audito išvadų svarstymais, su kitais klausimais, tam tikrų ataskaitų svarstymu, biudžeto gynimu ir visa kita. Iš tiesų ta logika yra diskutuotina, į vieną ir į kitą pusę argumentų yra. Manyčiau, kad G. Steponavičius pats pasirinko, jį delegavo frakcija. Kodėl taip yra, ar tai yra jo asmeninė valia, ar siekimas išvengti tų nereikalingų priekaištų, ar galbūt jiems pagal frakcijos narių skaičių neišeina dalyvauti visuose komitetuose, bet tai neprieštarauja Seimo statutui ir tai nėra kliūtis patvirtinti teikiamą nutarimo projektą.

PIRMININKAS. Prašom.

J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Aš niekaip negalėjau užsirašyti paklausti. Jūs paminėjote, kad L. Kernagis užsirašė į Užsienio reikalų, Kaimo reikalų ir Europos reikalų komitetus. Siūlote jį išbraukti iš Europos reikalų komiteto, kuriame jis gali būti kaip papildomame, bet jis negali būti vienu metu Užsienio reikalų ir Kaimo reikalų komitetų narys.

R. ŠUKYS (LCSF). Gali. Tokia Statuto pataisa. Kolegos J. Karoso siūlymas buvo, jis buvo priimtas. Šiandien, kolegos Seimo nariai, jeigu kas nors neatkreipėte dėmesio, gali būti vieno komiteto nariu, išskyrus, kad gali būti, būdamas kito komiteto, šakinio komiteto, nariu dar ir Europos reikalų komiteto ir Užsienio reikalų komitetų nariu. Tai jums atsakymas į šį klausimą. Tokia yra Statuto nuostata.

PIRMININKAS. Taip, 10 straipsnio 3 dalis. Kadangi daugiau klausiančių nėra, yra pasiūlymas pritarti po pateikimo šio nutarimo projektui bendru pritarimu. Pritariate, taip?

Tuomet iš karto galima pradėti priėmimą. Ar būtų motyvų už ir prieš? Mielieji kolegos, pradedame nutarimo „Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“ priėmimą pastraipsniui.

1 straipsnis. „Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaudamasis Seimo Statuto 43, 44 ir 441 straipsniais, nutaria: 1 straipsnis – patvirtinti šios sudėties Seimo Aplinkos apsaugos komitetą.“ Pritariate? Taip.

2 straipsnis. Pritariate? 3 straipsnis. 4 straipsnis. 5 straipsnis be 8 išbraukto L. Kernagio. Patikslinu.

J. RAZMA (TS-LKDF). Dėl šito. Kadangi yra abstrakčiai parašytos dvi eilutės – Tėvynės sąjungos frakcijos atstovas 23 ir 24 pozicija, prašyčiau toje vietoje įrašyti V. Matuzo ir E. Pupinio pavardes.

PIRMININKAS. 23 ir 24?

J. RAZMA (TS-LKDF). Taip.

PIRMININKAS. V. Matuzas ir E. Pupinis. 4 straipsniui pritariame. 5 straipsniui pritariame be aštuntojo. Taip.

6 straipsnis. Pritariame. 7 straipsnis. Ačiū. 8 straipsnis. Taip pat. Minutėlę. Prašom.

R. ŠUKYS (LCSF). Gerbiamasis Pirmininke, čia vienos frakcijos nariai atkreipė dėmesį. Manau, mes galime paprašyti sustabdyti priėmimo procedūrą. Kolega Seimo narys S. Stoma nėra įsirašęs į jokį komitetą, nors, sako, buvo pageidavęs į Aplinkos apsaugos komitetą. Ar Sekretoriatas, ar kas nors galėtų patikslinti, ar čia yra kokia nors klaida, ar nebuvo įrašyta? Jeigu per neapsižiūrėjimą nebuvo užfiksuotas asmens apsisprendimas, tai galbūt jūsų frakcija galėtų greitai pareikšti nuomonę, kad kolega S. Stoma pasirinktų kurį nors komitetą, iš jų dviejų į vieną kandidatuotų L. Kernagis, o ponui S. Stomai liktų kitas. Kiek girdėjau, vietoj L. Kernagio į kurį nors iš tų dviejų komitetų, sako, Užsienio reikalų komitetą mes galėtume įrašyti poną S. Stomą ir išspręstume tą problemą. Štai sutiko, man ką tik pasakė.

PIRMININKAS. Gerai. Mes tuoj išsiaiškinsime, ar čia buvo klaida, ar techninis neapsižiūrėjimas. Kol kolegos iš Tautos prisikėlimo partijos pašalins šį nesusipratimą, manau, mes galime bendru sutarimu iš karto padaryti trumpą pertraukėlę ir galime imti kitą nutarimą dėl komisijų.

A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Pone Pirmininke, aš noriu atkreipti dėmesį.

PIRMININKAS. Taip.

A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Mes šiandien patvirtinome komitetų narių skaičių. Šiuo atveju 13 straipsnyje aš matau, kad Užsienio reikalų komitete yra 11 narių, nors mes patvirtinome 12 narių. (Balsai salėje)

PIRMININKAS. Yra neprisiekusiųjų. Seimo narys R. Šukys akcentavo, kad kai kur neatitinka skaičiai todėl, kad jie dar bus įtraukti, nes ketvirtadienį bus prisiekinėjama. Taip pat neatitinka ir kai kurios komisijos. (Balsai salėje)

Prašom. R. Žilinskas.

R. ŽILINSKAS (TPPF). Gerbiamasis Pirmininke, Tautos prisikėlimo partijos frakcija į Užsienio reikalų komitetą deleguoja S. Stomą, į Europos reikalų komitetą – L. Kernagį, taip pat ir į Kaimo reikalų komitetą.

PIRMININKAS. Minutėlę. Šiek tiek garsiau pakartokite.

R. ŽILINSKAS (TPPF). S. Stoma deleguojamas į Užsienio reikalų komitetą, L. Kernagis – į Kaimo reikalų komitetą ir į Europos reikalų komitetą.

PIRMININKAS. S. Stoma vietoj 7 numerio 13 straipsnyje eina vietoj L. Kernagio į Užsienio reikalų komitetą, taip supratau? Mielieji kolegos, 13 straipsnis, septintas kandidatas, vietoj L. Kernagio, kurį mes išbraukėme, įrašome S. Stomą. (Balsai salėje) L. Kernagis lieka aštuntuoju numeriu Europos reikalų komitete ir Kaimo reikalų komitete, kaip ir yra parašyta. Dar kartelį patikslinu pataisas. 5 straipsnyje aštuntas kandidatas galioja, o 13 straipsnyje vietoj septinto L. Kernagio – S. Stoma.

Gal tada mes pratęsime pritarimą nuo to straipsnio, kuris buvo ką tik pakeistas? 5 straipsnis. Galime pritarti? Atsiprašau. Prašom.

A. SALAMAKINAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Mes tikrai pritartume po svarstymo, bet, atleiskite, ne Sąjūdžio laikai, kai iš klausos galima viską priimti. Priimant norėtume, kad būtų pateiktas rašytinis projektas, kas kur yra. O iš klausos priimti, dabar L. Kernagis ten ar ten, dar kažkas ten ar ten. Po svarstymo mes tikrai neprotestuosime ir pritarsime, o priimti pateikite rašytinį projektą, kur kas yra, kuriame komitete.

PIRMININKAS. Gerai. Aš manau, mes priimsime saliamonišką sprendimą. Mes galime dabar praeiti bendru sutarimu pastraipsniui, o po to, kai bus pritarta, dėl galutinio sprendimo mes balsuosime atspausdinus ir išdalinus iš karto. Galime taip sutarti? Labai ačiū. (Balsai salėje: „Norėčiau paprieštarauti. Taupykime popierių!“) Vis dėlto aš linkęs pritarti opozicijos kolegoms, kad tvarka yra tvarka. Taigi 5 straipsniui bendru sutarimu pritariame. 6 straipsniui galime pritarti? Ačiū. 7 straipsniui galima pritarti? Dėkoju. 8 straipsniui Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas… Dėkoju. 9 straipsniui taip pat bendru sutarimu galime pritarti. Nutarimo 10 straipsnis. 11 straipsnis. 12 straipsnis. 13 straipsnis su S. Stoma vietoj L. Kernagio. Paskui pataisysim ir išdalinsim jau tikrą variantą. 14 straipsnis taip pat. Ir 15 straipsnis bendru sutarimu. 16 straipsnis, kad šis nutarimas įsigalioja nuo priėmimo. Ačiū. Nutarimas priimtas. Kol kas pertraukėlė. Kai bus pašalintos techninės problemos, mes priimsime jį dar kartelį kartu.

 

Slapto balsavimo dėl V. Baltraitienės išrinkimo Seimo Pirmininko pavaduotoja rezultatai

 

Mielieji kolegos, turiu iš tiesų nepaprastai malonią misiją šiuo metu – paskelbti mūsų slapto balsavimo rezultatus. Balsų skaičiavimo protokolas „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojų išrinkimo“. Kandidatė V. Baltraitienė: už – 95 balsai, prieš – 28. Ir parašai, balsų skaičiavimo grupės pirmininkas. (Plojimai) Remdamasis šiuo protokolu, teikiu projektą dėl Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojo išrinkimo“, kad Seimo narė V. Baltraitienė išrinkta Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja. Galim pasveikinti. Nuoširdžiausi linkėjimai. (Plojimai) Nutarimas priimtas.

 

Slapto balsavimo dėl I. Degutienės išrinkimo Seimo Pirmininko pavaduotoja rezultatai

 

Ir slapto balsavimo balsų skaičiavimo protokolas „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojo išrinkimo“. Kandidatė I. Degutienė: už balsavo 98, prieš – 25. Šio protokolo rezultatas. Ir aš skelbiu: nutarimas „Dėl I. Degutienės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ priimtas. (Plojimai) Nutarimas priimtas. Prašau.

V. BALTRAITIENĖ (DPF). Ačiū. Noriu padėkoti visiems. Visų pirma savo Darbo partijos frakcijai, kuri pasitikėjo, pasiūlė, padėkoti Seimo Pirmininkui, kuris teikė mano kandidatūrą, ir visiems, kurie dalyvavo balsavime. Visada vertinu visų nuomonę, nesvarbu, kokia ji būtų. Ačiū jums. (Plojimai)

I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Mielieji, aš noriu pasakyti labai ačiū visiems. Tikrai nesitikėjau gauti tiek daug balsų. Bet mes su Virginija tikrai stengsimės, nepaisant to, kad viena opozicijoje, kita pozicijoje, padaryti kitaip, taip, kad būtų nauda ne tiktai čia dirbantiems, bet ir žmonėms, kurie laukia mūsų sprendimų. Ir pasižadam padėti Seimo Pirmininkui. (Plojimai)

PIRMININKAS. Ačiū. Iš tiesų nepaprastai maloni pareiga, kurią miela atlikti. Tikėsimės, kad grožis išgelbės ne tik pasaulį, bet ir Lietuvą baisios krizės akivaizdoje. Taip, prašau.

V. M. ČIGRIEJIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamasis Pirmininke, aš noriu jums pirmiausia padėkoti už teikimą šių nuostabių moterų. Ir tikrai jūs neapsirikot. Papuoš Seimo valdybą savo racionaliu protu, jums padės, jos Seime yra tikrai labai populiarios. Ačiū jums už tai. Kai aš vakar pirmininkavau, pasiūliau ir pateikiau viltį, kad Seimo valdyba atsižvelgs ir mes kelias moteris pamatysime Seimo valdyboje. Ir štai tas stebuklas įvyko. Ačiū jums už tai. (Plojimai)

PIRMININKAS. Mielieji kolegos, jeigu pastebėjote, tai jau antrą dieną iš eilės kažkas čia įvyksta pirmą kartą Seimų istorijoje.

Mielieji kolegos, kol šalinami techniniai nesklandumai dėl prieš tai mūsų bendru sutarimu pastraipsniui priimto nutarimo dėl komitetų sudėties, aš dabar norėčiau teikti nutarimus dėl Seimo komisijų sudarymo. Pagal darbotvarkę mes turėtume patvirtinti tris komisijas. Aš kviečiu pranešėją Seimo narį R. Šukį. Prašau, kolega.

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo Etikos ir procedūrų komisijos sudarymo“ projektas Nr.XIP-27 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

R. ŠUKYS (LCSF). Gerbiamasis Seimo Pirmininke, gerbiamieji kolegos, norėčiau pateikti jums taip, kaip numatyta darbotvarkėje eilės tvarka, Seimo nutarimo projektą „Dėl Seimo Etikos ir procedūrų komisijos sudarymo“.

Norėčiau trumpai paaiškinti. Seniūnų sueigoje buvo nutarta, kad komisija turėtų būti suformuojama iš 13 Seimo narių. Taip visos parlamentinės frakcijos būtų atstovaujamos šioje komisijoje. Tas iš tiesų, manyčiau, yra svarbu. Frakcijos pateikė jų deleguojamus Seimo narius į šią komisiją. Jūs matote projekte jums pateiktas pavardes.

Prašyčiau pritarti po pateikimo šiam nutarimo projektui.

PIRMININKAS. Taip, yra pritarimas, bet yra vienas Seimo narys, užsirašęs kalbėti. J. Olekas. Prašau.

J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Aš tik norėjau paklausti pranešėjo, ar šie nariai, kurie yra Etikos ir procedūrų komisijoje, nėra anksčiau susidūrę su etikos ir procedūrų klausimais, nebuvo svarstyti Etikos ir procedūrų komisijoje, ar nebuvo viešųjų ir privačių interesų pažeidimo?

R. ŠUKYS (LCSF). Man tokių faktų tikrai nėra žinoma. Pagaliau, aš manyčiau, tai yra tų žmonių apsisprendimo dalykas. Ir, aišku, frakcijų, juos delegavusių, atsakomybės klausimas. Žiūrint iš pirmo žvilgsnio, iš tiesų tokių, sakykime, piktybiškų pažeidėjų, kas galbūt būtų kliūtis arba, kitaip tariant, netinkama reputacija, jeigu būtų galima taip įvardyti, kaip mes ją pagal įstatymus ar žmogiškąja prasme suprantame, tikrai nė vienas iš tų žmonių čia, mano požiūriu, nepasižymi.

PIRMININKAS. Kadangi klausimų daugiau lyg ir nėra, gal galėtume iš karto pereiti prie priėmimo bendru sutarimu? Galima. Tuomet bendru sutarimu pastraipsniui. Kas už 1 straipsnį? Galim sutarti? Taip, ačiū. 2 straipsnis. Taip. Ir 3 straipsnis. Taip. Jeigu nėra motyvų už ir prieš, siūlau iš karto registruotis ir skelbiu balsavimo pradžią. Kas už tai, kad nutarimas „Dėl Seimo Etikos ir procedūrų komisijos sudarymo“ būtų priimtas?

Pirmą kartą šios kadencijos Seime balsuota vienbalsiai. Balsvo 104, už – 104. Nutarimas priimtas. Sveikinu. (Plojimai)

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos sudarymo“ projektas Nr.XIP-29 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

Kviečiu Seimo narį kolegą R. Šukį pateikti nutarimo „Dėl Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos sudarymo“ projektą. Prašom.

R. ŠUKYS (LCSF). Gerbiamieji kolegos, norėčiau jums pateikti Seimo nutarimo „Dėl Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos sudarymo“ projektą. Seniūnų sueigoje, apsvarsčius įvairių frakcijų pasiūlymus, buvo nuspręsta šią komisiją suformuoti iš aštuonių Seimo narių. Deleguotų frakcijų narių kandidatūroms mes siūlome pritarti po pateikimo. Noriu atkreipti dėmesį, nors komisija yra sudaroma ir ją nuspręsta sudaryti iš aštuonių Seimo narių, šiandien yra deleguoti septyni Seimo nariai. Vadinasi, kaip ir dėl komitetų sudėties turinti teisę kuri nors frakcija, o pagal kvotas, kaip mes nutarėme Seniūnų sueigoje, tai būtų Tautos prisikėlimo partijos frakcija, vėliau deleguos galbūt naujai prisiekusį Seimo narį. Mano tokia prielaida. Kol kas mes tvirtintume septynių narių, o vėliau nustatyta tvarka komisija būtų papildyta. Prašyčiau pritarti po pateikimo šiam nutarimo projektui.

PIRMININKAS. Klausiančių nėra. Ar galime bendru sutarimu pritarti po pateikimo?

Svarstysime pastraipsniui. Ar galime pritarti 1 straipsniui? Ačiū. Dėl 2 straipsnio? Ačiū. Ir dėl 3 straipsnio? Gerai.

Skelbiu balsavimą dėl nutarimo „Dėl Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos sudarymo“. Kviečiu balsuoti.

Pakartoti nepavyko. Balsavo 102 Seimo narys. Už – 101, susilaikė 1. Nutarimas priimtas. Sveikinu.

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo Peticijų komisijos sudarymo“ projektas Nr.XIP-28 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

Dėl trečiosios komisijos kviečiu Seimo narį R. Šukį. Nutarimo „Dėl Seimo Peticijų komisijos sudarymo“ projektas.

R. ŠUKYS (LCSF). Dėkoju, gerbiamasis Seimo Pirmininke. Norėčiau pateikti kolegoms Seimo nutarimo „Dėl Seimo Peticijų komisijos sudarymo“ projektą. Seniūnų sueigoje taip pat buvo sprendžiama tiek dėl kvotų, tiek dėl šios komisijos narių skaičiaus. Buvo nuspręsta apsiriboti devyniais komisijos nariais ir paskirstytos kvotos pagal frakcijas. Todėl yra teikiamas nutarimo projektas, kuriame pasiūlyti visi Peticijų komisijos nariai. Prašyčiau pritarti šiam projektui po pateikimo ir jį vėliau priimti.

PIRMININKAS. Klausiančių nėra. Ar galime bendru sutarimu pritarti po pateikimo?

Imame pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio? Ačiū. 2 straipsniui galime pritarti? Ir dėl 3 straipsnio? Ačiū.

Prašom registruotis ir balsuoti. Kas už nutarimo „Dėl Seimo Peticijų komisijos sudarymo“ priėmimą?

Dar geresnis rezultatas. Balsavo 105 Seimo nariai, už – 105. Nutarimas „Dėl Seimo Peticijų komisijos sudarymo“ priimtas.

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo valdybos patvirtinimo“ papildymo“ projektas Nr.XIP-33 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

Mielieji kolegos, siūloma bendru sutarimu pritarti papildyti darbotvarkę nutarimo dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo valdybos patvirtinimo“ papildymo projektui. Čia yra teigiama, jog Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaudamasis Seimo statuto 27 straipsniu, nutaria papildyti Seimo nutarimo 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip. Čia be tų, kurie išrinkti anksčiau, yra Seimo Pirmininko pavaduotojos V. Baltraitienė ir I. Degutienė. Ar galime pritarti? Dirbame taip greitai, kad net kompiuteris nespėja.

Aš perskaitysiu visas pavardes ir teiksiu balsuoti Seimo nutarimo „Dėl Seimo valdybos patvirtinimo“ projektą. 1 straipsnis papildomas ir skamba taip: „Patvirtinti šią Seimo valdybą. A. Valinskas – Seimo Pirmininkas, V. Baltraitienė – Seimo Pirmininko pavaduotoja, I. Degutienė – Seimo Pirmininko pavaduotoja, A. Kašėta – Seimo Pirmininko pavaduotojas, Č. Stankevičius – Seimo Pirmininko pavaduotojas, R. Šukys – Seimo Pirmininko pavaduotojas.“ 2 straipsnis: „Nutarimas įsigalioja nuo priėmimo.“

Ar galime siūlyti balsuoti? Gerai. Kas už pritarimą šiam nutarimui po pateikimo, prašom registruotis. Po pateikimo siūloma pritarti. Ačiū.

Pereiname prie priėmimo stadijos. Balsuojame.

Mielieji kolegos, balsavo 96. Už – 96. Nutarimas priimtas.

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo seniūnų sueigos sudarymo“ pakeitimo ir papildymo“ projektas Nr.XIP-34 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

Dar vienas nutarimo dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo seniūnų sueigos sudarymo“ pakeitimo ir papildymo projektas. Seimo narys R. Šukys.

R. ŠUKYS (LCSF). Gerbiamasis Seimo Pirmininke, gerbiamieji kolegos, norėčiau pateikti nutarimo dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo seniūnų sueigos sudarymo“ pakeitimo ir papildymo projektą. Siūlau įtraukti į nutarimą, kurį mes priėmėme anksčiau, naujus į Seniūnų sueigą išrinktus narius, t. y. naujai išrinktas Seimo Pirmininko pavaduotojas – ponią kolegę Seimo narę V. Baltraitienę ir gerbiamąją Seimo narę I. Degutienę. Taip pat V. Gapšys, Darbo partijos frakcijos seniūno pirmasis pavaduotojas.

PIRMININKAS. Ačiū. Ar galime pritarti po pateikimo? Klausiančių nėra. Galima. Ačiū. Pradedame priėmimo stadiją. Ar galime balsuoti? Kas už nutarimą „Dėl Seimo seniūnų sueigos sudarymo pakeitimo ir papildymo“, prašome balsuoti.

Mielieji kolegos, dėl nutarimo „Dėl Seimo seniūnų sueigos sudarymo pakeitimo ir papildymo“ balsavo 96 Seimo nariai, už – 95, susilaikė 1. Nutarimas priimtas.

Mielieji kolegos, kol dalijamas pataisytas galutinai atspausdintas nutarimas „Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“, kol jį išdalins asmeniškai, tuomet aš norėčiau šiek tiek sukeisti klausimus vietomis ir pristatyti lapkričio 20-osios, ketvirtadienio, posėdžių darbotvarkę. (Balsai salėje)

 

2008 m. lapkričio 20 d. (ketvirtadienio) plenarinių posėdžių darbotvarkės projektas

 

Norėčiau atkreipti dėmesį, jeigu nebūtų pasiūlymų, esminis dalykas yra 1-3 punktas, t. y. Seimo nutarimo „Dėl Ministro Pirmininko kandidatūros“ projektas. Pranešėjas – Respublikos Prezidentas Jo Ekscelencija Valdas Adamkus. Toliau pertrauka ir mūsų darbiniai klausimai dėl komisijų ir visų kitų. Taip pat manau, kad ketvirtadienį turėtų prisiekti ir naujieji mūsų kolegos Seimo nariai. Ar būtų klausimų dėl darbotvarkės papildymo ar pakeitimo?

J. Razma nori paklausti. Prašau.

J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamasis Seimo Pirmininke, ar nebūtų galima į darbotvarkę įrašyti šiandien įregistruotą mano Seimo statuto pataisų projektą, kuriuo, kaip jau minėjau, bandoma šiek tiek reglamentuoti tarpparlamentinių ryšių grupių sudarymą, kai kuriuos komitetų veiklos krypčių patikslinimus ir dar kelias Seimo virtuvės, taip sakykim, smulkmenas.

PIRMININKAS. Siūlytumėte į pirmąją dalį ar po pertraukos?

J. RAZMA (TS-LKDF). Gali būti ir po pertraukos, čia nesvarbu.

PIRMININKAS. Ar galime pritarti tokiam kolegos J. Razmos siūlymui bendru sutarimu? (Balsas iš salės: „Taip.“) Gerai, ačiū. Tuomet šis klausimas bus įtrauktas į darbotvarkę.

Kolega A. Sysas. Prašau.

A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Aš noriu paklausti, ar čia laikinas toks Seimo posėdžių pradžios laikas, nes iki šiol ketvirtadieniais posėdžiai prasidėdavo 10 val., o antradieniais 11 val.? Ar tai jūsų siūlymas visada posėdžiauti nuo 11 val.? Aš norėčiau siūlyti, kad mes pradėtume anksčiau dirbti ir anksčiau baigtume darbą, nes, kiek aš žinau, bent jau Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratai daug kalba apie šeimą. Jeigu mes tikrai norime kurti šeimos ministerijas, tai turime neužmiršti, kad namuose mūsų laukia šeimos, ir ne naktimis čia posėdžiauti. Todėl pradėkime paprasčiausiai anksčiau dirbti. Labai ačiū.

PIRMININKAS. Dėkoju už pastabas. Iš tiesų rytoj 9 val. renkasi Seimo valdyba ir šis klausimas bus svarstomas. Kol kas pasiūlymai yra tokie, kad antradieniais būtų renkamasi nuo 11 val., kaip ir buvo, ketvirtadieniais nuo 10 val., tačiau manau, kad šis ketvirtadienis yra vis dėlto susietas su Jo Ekscelencijos atvykimu ir kandidatūros pateikimu. Čia greičiausiai išimtis, o ne taisyklė. Jeigu yra norinčių prieš tai pradėti valandą – nuo 10 iki 11 val. ir dar kokius nors klausimus spręsti, tai… Manau, kad išimties tvarka mes galime ketvirtadienį pradėti nuo 11 val., o rytoj Seimo valdyba iš tiesų pateiks preliminarų darbo grafiką.

Kolega R. Šukys. Prašau.

R. ŠUKYS (LCSF). Gerbiamasis Pirmininke, gerbiamieji kolegos, – noriu atkreipti dėmesį, kad darbotvarkėje buvo numatyti klausimai, kuriuos mes šiandien priėmėme, tai buvo nuo 15 iki 16.30 val. Mes iš tiesų galėtume, matyt, pradėti posėdžiauti nuo 11 val., nes ta darbotvarkė, nemanau, kad ji taip gausiai pasipildys tais naujais klausimais, apie kuriuos kalbėjo kolega J. Razma. Manau, kad tikrai mes baigsime tą posėdį laiku. (Balsai salėje) Laiku, vadinasi, ne naktį. O kada, čia jau kaip mes dirbsime. Jeigu taip, kaip šiandien, konstruktyviai, sakyčiau, tai labai gerai, kad mes taip posėdžiautume ir ketvirtadienį. Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū. Manau, bendru sutarimu galime pritarti, kad ketvirtadienį plenarinį posėdį pradėsime nuo 11 val., ir įtraukti į darbotvarkę Seimo nario J. Razmos pateiktas Statuto pataisas. Kolega J. Olekas. Prašau.

J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Aš norėjau pasitikslinti, ar iš tiesų galima planuoti darbo laiko pabaigą, kaip čia jūs esate nurodę, apie 18–20 val., nes kartais Seimo nariams pasitaiko renginių ne parlamente. Jūs taip gražiai vakar savo inauguracinėje kalboje pasakėte, kiek kainuoja ta viena valanda Seimo darbo, tai šiandien mes užtęsėm tris, tas skaitiklis vis sukasi. Ar mes galėtume pabandyti pabaigti iš trečio karto taip, kaip bus numatyta mūsų darbotvarkėje? Ačiū.

PIRMININKAS. Negaliu pažadėti, bet jeigu visi kartu stengsimės, manau, kad ketvirtadienį 18 val. galėsime eiti namo.

Siūlau bendru sutarimu pritarti siūlomai ketvirtadienio plenarinių posėdžių darbotvarkei. Galime tai padaryti? Ačiū.

 

Seimo nutarimo „Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“ projektas Nr.XIP-32(2) (priėmimo tęsinys)

 

Kolegos, ar jau visi turite nutarimą „Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“? Kadangi jis buvo priimtas pastraipsniui, tai skelbiu nutarimo „Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“ balsavimo pradžią. Prašome registruotis ir balsuoti, kas už, kas prieš.

Balsavo 93, už – 92, susilaikė 1. Nutarimas priimtas. Ačiū visiems už gražų ir vaisingą darbą. Beje, informuoju, kad dar atsirado vienas teikimas dėl įsirašymo į Seimo tarpparlamentinių ryšių su Korėjos Respublika grupę. Jeigu dar yra Korėjos mylėtojų, tai įsirašykite į esamą sąrašą.

Ačiū, mielieji kolegos. Labai atsiprašome, gal galėtų ryšių grupės iniciatoriai patvirtinti, su kuria Korėja, Šiaurės ar Pietų? (Balsai salėje) Ačiū. Priminsiu, kad rytoj 9 val. valdybos posėdis. Komitetai pagal turimus sąrašus turėtų susirinkti savo iniciatyva arba galimų komitetų pirmininkų kvietimu. Tai čia jau kiekvienas asmeniškai. (Balsai salėje) Pagal Statutą, kaip ir į pirmąjį Seimo posėdį, kviečia vyriausias komiteto narys. (Balsai salėje) Dar kartelį primenu, Seniūnų sueiga 9.30 val., valdyba – 9 val. Ačiū, posėdis baigtas.



* Santrumpų reikšmės: DPF – Darbo partijos frakcija; LCSF – Liberalų ir centro sąjungos frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; MSG – Mišri Seimo narių grupė; TPPF – Tautos prisikėlimo partijos frakcija; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF – frakcija „Tvarka ir teisingumas“.