Pirmasis (1) posėdis
2008 m. lapkričio 17–18 d.

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo narė V. M. ČIGRIEJIENĖ ir Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas A. VALINSKAS

 

 

PIRMININKĖ (V. M. ČIGRIEJIENĖ). Laba diena, gerbiamieji Seimo nariai ir svečiai. Pradėsime pirmąjį naujai išrinkto Seimo posėdį.

Gerbiamieji, Lietuvos Respublikos Konstitucijos 65 ir 66 straipsniai skelbia, kad naujai išrinktą Seimą susirinkti į pirmąjį posėdį, kuris turi įvykti ne vėliau kaip per 15 dienų po Seimo išrinkimo, kviečia Respublikos Prezidentas, o pirmąjį po rinkimų Seimo posėdį pradeda vyriausias pagal amžių Seimo narys. Vyriausioji rinkimų komisija paskelbė rinkimų rezultatus. Išrinktas 141 Seimo narys. Respublikos Prezidentas sušaukė Lietuvos Respublikos Seimo pirmąjį posėdį šių metų lapkričio 17 d. Skelbiu Lietuvos Respublikos Seimo pirmąjį posėdį pradėtą.

M. STROLYS (Seimo posėdžių sekretoriato konsultantas). Gerbiamieji Seimo nariai, Jo Ekscelencija Respublikos Prezidentas. (Plojimai)

 

Posėdžio pirmininkės – Seimo narės V. M. Čigriejienės įžanginis žodis

 

PIRMININKĖ. Dabar prašau sugiedoti himną. (Giedamas Lietuvos valstybės himnas)

Gerbiamasis pone Respublikos Prezidente Valdai Adamkau, gerbiamasis Ministre Pirmininke, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos–Atkuriamojo Seimo deputatai, Nepriklausomybės Akto signatarai, diplomatinio korpuso nariai, Bažnyčios hierarchijos atstovai, garbingieji svečiai ir Lietuvos Respublikos Seimo nariai! Man didelė garbė pradėti XI kadencijos Lietuvos Respublikos Seimo pirmąjį posėdį. Esu laiminga, kad likimas suteikė man tokią garbę pirmininkauti šiam posėdžiui. Kas galėjo pagalvoti, kad 1941 metų tremtinė, būdama kūdikis išvežta gyvuliniame vagone iš Alytaus geležinkelio stoties į Sibiro platybes, išmesta taigoje išgyvens (nors teko gyventi nešildomuose barakuose, kęsti skurdą, badą, pažeminimą, paniekinimą, išgyventi artimųjų mirtį) ir dabar pirmininkaus pirmajam Seimo posėdžiui. Be galo ilga ir sunki buvo mūsų visos Šapokų giminės kelionė į nežinią. Malonu, kad aš atkartoju 1920 m. gegužės 15 d. Steigiamojo Seimo pirmąjį posėdį, kurį taip pat vedė moteris, visuomenės ir kultūros veikėja, rašytoja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė.

Nepriklausomybės siekių nepavyko ištrinti iš tautos atminties net tremtyje, nors ir norėta Lietuvos vardą išbraukti iš istorijos žemėlapio. Baikime užgydyti savo žaizdas ir darbu įrodykime, kad galime formuoti politiką, priimti ryžingus sprendimus. Džiugu, kad formuojant politiką moterys taip pat aktyviai dalyvauja, o Lietuva buvo tarp pirmųjų pasaulio valstybių, kuriose moterys gavo rinkimų teisę be apribojimų. Pasinaudokime ja, nes nuo to priklausys, kaip gyvens mūsų dukterys ir anūkės. O mes turime būti dėkingos promočiučių kartai, kuri iškovojo mums tą teisę. Viliuosi, kad pamatysime moterų ir naujojoje Vyriausybėje bei Seimo vadovybės gretose.

Su skausmu širdyje turiu jums priminti, kad kai kurie Nepriklausomybės Akto signatarai bei Seimo nariai nesulaukė šios dienos šventės. Prašom Nepriklausomybės Akto signatarų Povilo Aksomaičio, Kazimiero Antanavičiaus, Antano Karoblio, Česlovo Kudabos, Jokūbo Minkevičiaus, Birutės Nedzinskienės, Vytauto Paliūno, Petro Poškaus, Gintaro Ramono, Algirdo Ražausko, Valerijono Šadreikos, Eduardo Vilko, Alfonso Žalio, Seimo narių Albino Albertyno, Vytauto Astrausko, Jono Avyžiaus, Juozo Basčio, Antano Budvyčio, Vytauto Algimanto Buinevičiaus, Juozo Bulavo, Vytauto Aleksandro Cinausko, Alfonso Giedraičio, Vytauto Kanapecko, Kazimiero Vytauto Kryževičiaus, Vytauto Lapėno, Tautvydo Lideikio, Vytauto Liutiko, Stasio Mikelio, Petro Algirdo Miškinio, Jono Mocarto, Rolando Pavilionio, Sergejaus Pirožkovo, Zigmanto Pociaus, Everisto Raišuočio, Raimundo Leono Rajecko, Rimanto Ruzo, Romualdo Sikorskio, Petro Šakalinio, Vytauto Šumakario, Mečislovo Treinio, Vlado Žalnerausko ir visų už Lietuvos laisvę žuvusių atminimą pagerbti tylos minute. (Tylos minutė)

Į šį posėdį pakviesti ir atvyko: Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus, Ministras Pirmininkas G.Kirkilas ir kiti Vyriausybės nariai, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos–Atkuriamojo Seimo deputatai, Nepriklausomybės Akto signatarai, Konstitucinio Teismo teisėjai, Aukščiausiojo Teismo, Apeliacinio teismo bei Vyriausiojo administracinio teismo vadovai, Europos Parlamento nariai, Lietuvos Katalikų Bažnyčios hierarchai ir kitų konfesijų atstovai, diplomatinių misijų atstovai, Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai, Seimui atskaitingų institucijų bei apskričių ir savivaldybių vadovai, Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovas, tautinių bendrijų atstovai, aukštųjų mokyklų rektoriai ir kiti garbingi svečiai. Nuoširdžiai sveikinu visus svečius ir reiškiu jiems padėką už dėmesį Lietuvos Respublikai ir jos įstatymų leidžiamosios valdžios institucijai Seimui.

Dabar pagal mūsų darbotvarkę man didelė garbė pakviesti Jo Ekscelenciją Respublikos Prezidentą Valdą Adamkų tarti sveikinimo žodį. (Plojimai)

 

Respublikos Prezidento V. Adamkaus sveikinimo kalba

 

V. ADAMKUS. Didžiai gerbiamoji posėdžio pirmininke, gerbiamasis Seime, mieli parlamentarai, ekscelencijos, viešnios ir svečiai! Lietuvos viešasis gyvenimas verčia naują puslapį. Į pirmąjį posėdį susirinko naujasis Seimas, su kuriuo Lietuvos piliečiai nuo šiandien sieja savo lūkesčius ir viltis. Nuo šios dienos nuo jūsų daugiausia priklauso Lietuvos garbė ir gerovė, valstybės įvaizdis pasaulyje ir piliečių savijauta šalies viduje. Esate bendruomenė, priimanti Lietuvai svarbius įstatymus. Neužmirškite, kad jūsų veikla pagrįsta pagrindiniu mūsų šalies įstatymu – Lietuvos Konstitucija. Tai ne tik svarbiausia įstatymų bazė, bet ir Lietuvos demokratijos pagrindas. Pasirinkote darbą parlamente, pasiryžote dirbti įstatymus leidžiančioje institucijoje, todėl prisiminkite: demokratija kartais gali būti nepatogi, nes įstatymais riboja veiklos galias ir kartu reikalauja didelės atsakomybės. Tačiau realiai veikianti demokratija ir yra savų interesų siaurinimas ar net atsisakymas vardan gerovės tų, kurie Jus išrinko.

Deja, būta ne vieno atvejo, kai valdžios institucijos leido sau paminti Konstituciją ir nepaisyti įstatymų. Kartojau ir kartosiu, kad toks atsainus požiūris yra apgaulingas, nes sukelia visuomenės nepasitikėjimą ir nepagarbą valdžios institucijoms, net pačiai valstybei. Todėl šiandien klausiu savęs ir Jūsų: negi dabar, baigdami skaičiuoti antrąjį nepriklausomybės dešimtmetį, pradėsime neigti savo Konstituciją?

Tikiuosi, kad to nebus. Jūsų veikla, susiklosčius probleminėms ar prieštaringoms situacijoms, atskleis Jūsų tikrąjį gebėjimą dirbti, parodys, ar iš tikrųjų vadovaujatės valstybės interesais. Todėl primygtinai raginu: nekartokite buvusiojo Seimo klaidų.

Šiomis dienomis pasaulyje daug kalbama apie permainų būtinybę. Būkite šių permainų, vykstančių mūsų šalyje, dalis. Lietuva pavargo nuo nepabaigiamų kalbų apie teismų, aukštojo mokslo, sveikatos apsaugos sistemos reformas, kai realiai vyksta tik tų reformų imitacija. To rezultatas geriausiu atveju – stovėjimas vietoje, bet neretai – ir didelis žingsnis atgal, grįžimas kelerius metus į praeitį. Užuot modernizavę problemines sritis, vis labiau tolstame nuo realių sprendimų, pamirštame užsibrėžtus tikslus. Naujojo Seimo darbo pradžia – gera proga realizuoti turimas galimybes ir imtis vykdyti pažadus.

Piliečiai iš naujojo Seimo laukia rimto ir atsakingo požiūrio į biudžeto priėmimą, laukia rimtų ir atsakingų sprendimų priimant finansinės krizės iššūkį.

Negaliu nutylėti dar vieno niekam garbės nedarančio reiškinio, kuris smarkiai nusmukdė mūsų politinę kultūrą ir iškreipė viešuosius santykius. Politikoje pastebima atvirų revanšistinių nuotaikų, tarsi valdžios buvo siekiama turint tik vieną tikslą: atsigriebti ir savotiškai atkeršyti prieš tai valdžioje buvusiems. Apie kokią politinę kultūrą, kokį politinį ir tiesiog žmogiškąjį orumą, esant tokiai situacijai, galime kalbėti? Gerbiamieji parlamentarai, neužmirškite: nuo šiol Jūsų įsipareigojimas yra tauta ir valstybė.

Lietuva laukia ir linki Jums rimto, atsakingo, konstruktyvaus darbo priimant įstatymus ir įgyvendinant parlamentinę kontrolę. Piliečiai tikisi, kad nebus prieštaravimų tarp Lietuvos Seimo nario sąžinės ir Lietuvos Konstitucijos saugomų vertybių. Kad Lietuva Jūsų darbus, laikyseną ir elgesį galėtų laikyti garbingu priesaikos įgyvendinimu.

Sveikinu naująjį Seimą, sveikinu visas parlamentares ir parlamentarus. Prasmingo jums darbo. Labai ačiū. (Plojimai)

PIRMININKĖ. Ačiū Jo Ekscelencijai Prezidentui už linkėjimus ir mintis, kurias bandysime įgyvendinti Seime.

Man didelė garbė ir malonumas pakviesti Jo Ekscelenciją Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininką Kauno arkivyskupą metropolitą Sigitą Tamkevičių. (Plojimai)

 

Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininko Kauno arkivyskupo metropolito S. Tamkevičiaus sveikinimo kalba

 

S. TAMKEVIČIUS. Jūsų Ekscelencija Prezidente, Seimo Pirmininke, Jūsų ekscelencijos užsienio šalių ambasadoriai, gerbiamieji Seimo nariai, gerbiamieji pirmojo Seimo posėdžio dalyviai ir svečiai!

Vakar Aušros Vartuose Lietuvos vyskupai meldėsi už Lietuvą ir prašė Gailestingumo Motinos Marijos globos mūsų Tėvynei. Besimeldžiant man kirbėjo mintis, kad rytoj, tai yra šiandien, reikės kalbėti Seime. Ką galima pasakyti Seimo nariams, kas būtų labai svarbu ir ko jie nežinotų?

Pirmoji atėjusi mintis – naujam Seimui reikia ne tiek patarimų, kiek maldos pagalbos. Todėl meldžiausi drauge su kitais už visus Seimo narius, priklausančius visoms partijoms, už esančius pozicijoje ir formuosiančius Lietuvos Vyriausybę ir už esančius opozicijoje. Meldžiau Gailestingumo Motiną naujam Seimui taikaus ir kūrybingo darbo. Taip besimeldžiant per mišias pasirodė tarsi dangaus ženklas – graži vaivorykštė. Tai buvo malonus sutapimas, man priminęs Šventojo Rašto Pradžios knygos pasakojimą apie 40 dienų trukusio tvano pabaigą, kai Dievas danguje parodo savo sandoros su žmonėmis ženklą. Kurie esate susipažinę su Biblija, žinote, kad tas ženklas buvo vaivorykštė.

Tegul ši per mišias pasirodžiusi vaivorykštė tampa dangaus ženklu, kviečiančiu Lietuvos visuomenę į taikų sugyvenimą, o naują Seimą – į bendrą darbą Lietuvos žmonių labui.

Ne tik Seimo nariai, bet visi Lietuvos žmonės žino, jog mūsų laukia labai sunkūs metai. Kadangi jie bus sunkūs net turtingoms tautoms, ką kalbėti apie Lietuvą. Todėl, sveikindamas naująjį Seimą, noriu palinkėti jam labai produktyvaus darbo ir pačių geriausių, nors ir nepopuliarių, sprendimų.

Linkiu tiek Seimo daugumai, tiek opozicijai žiūrėti viena kryptimi, kaip nugalėti ateinančius sunkumus ir kaip padėti Lietuvos žmonėms, ypač patiems silpniausiems.

Skaičiau daugumą Seime laimėjusiųjų programą, kurioje yra daug protingų pamąstymų, kaip sutvarkyti ekonominį šalies gyvenimą. Linkiu sprendžiant ekonominius, finansinius reikalus visuomet prieš akis turėti paprastą Lietuvos pilietį, norintį ne tik gerai gyventi, bet taip pat siekiantį elementarios pagarbos, kurios praeityje ne visuomet sulaukdavome.

Linkiu Seimui matyti žmogų ne kaip daiktą, bet kaip Dievo kūrinį su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis. Iš Seimo ir Vyriausybės negalime norėti daugiau nei geros valios žmonės konkrečiu atveju gali padaryti, tačiau visi norime matyti aiškius sprendimus siekiant išvesti Lietuvą iš ekonominių, socialinių ir moralinių bėdų. Bažnyčia iš naujojo Seimo ir naujos Vyriausybės nelaukia privilegijų, bet laukia pagarbaus bendradarbiavimo Lietuvos žmonių labui. Te padeda mums Dievas. Ačiū. (Plojimai)

PIRMININKĖ. Širdingai dėkoju. Viso Seimo vardu norėčiau pasveikinti Jo Ekscelenciją atšventus gražų ir garbingą jubiliejų. Linkime kuo geriausios sveikatos, likti ištikimam savo jaunystės idealams, tarnauti žmonėms ir Dievui. Norėčiau Seimo vardu įteikti jums gėlių puokštę. (Plojimai)

Dabar maloniai kviečiu Nepriklausomybės akto signatarą, buvusį Seimo Pirmininką Česlovą Juršėną tarti sveikinimo žodį. (Plojimai)

 

Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, buvusio Seimo Pirmininko Č. Juršėno sveikinimo kalba

 

Č. JURŠĖNAS. Jūsų Ekscelencija Respublikos Prezidente, ekscelencijos, kolegos išrinktieji Seimo nariai, garbingieji pirmojo posėdžio svečiai, ponios ir ponai, bičiuliai!

Praėjusį penktadienį savo paskutiniu posėdžiu darbą baigė senasis Seimas, šiandien susirinko naujasis, įrašąs dar vieną istorinę Lietuvos konstitucinės raidos datą. Ši raida Lietuvoje turi gilias tradicijas. Istorikai teigia, kad Seimo užuominų galima rasti Lietuvos didikų ir bajorų suvažiavime, 1398 m. Vytautui Didžiajam Salyne derantis su Kryžiuočių ordinu. Vėliau LDK Seimas rinkdavo didįjį kunigaikštį, svarstydavo vidaus ir užsienio politikos, mokesčių, karo klausimus, kontroliuodavo valstybės iždą.

XVI a. pradžioje jis pagaliau tapo ir įstatymų leidybos institucija. Taigi lietuviškajam parlamentarizmui (iš pradžių – luominiam, nuo 1920 m. – moderniam) – per pusę tūkstančio metų!

Tiesa, XVIII a. pabaigoje, žlugus Abiejų Tautų Respublikai, žlugo ir lietuviškasis Seimas. Kaip feniksas iš pelenų, jis atgimė po Vasario 16 d. akto, bet demokratinė forma gyvavo neilgai, o vėliau, kaip ir valstybė, vėl buvo svetimųjų pamintas ir išprievartautas.

Šiuos chrestomatinius istorijos faktus primenu ne dėl švietėjiškų paskatų, o todėl, kad visi čia susirinkę suvoktumėte šių minučių svarbą, – teisinio valstybės pagrindo, mūsų istorinės atminties, simbolinę svarbą, didelio įsipareigojimo mus išrinkusiai Tautai svarbą.

Kaip buvusios kadencijos Seimo Pirmininkas ir kaip naujosios kadencijos išrinktasis narys Jus, politikos profesionalus ir naujokus, nuoširdžiai sveikinu. Kartu linkiu, kad startinis būsimos daugumos jaudulys ir entuziazmas, kai atrodo, jog visos problemos, kurių netikėliai pirmtakai nesugebėjo išspręsti, yra lengvai įveikiamos, kuo ilgiau išsilaikytų. Tai labai svarbu, ir tai sakau be ironijos, – pats ne kartą tokį suvoktų galių pakylėjimą esu patyręs ir pats vėliau suvokęs, kad visuomenės gyvenimas, valstybės mechanizmas yra kur kas sudėtingesni, negu nubraižyti jų raidos planai ar laikinas pakylėtumas.

Valdžios, ar tai būtų Seimas, Prezidento institucija, Vyriausybė ar teismas, Konstitucijos numatytu laiko tarpu atsinaujina, ši kaita primena estafetės perdavimą sporte. Tačiau tai tik išorinis panašumas. Jeigu bet kurios estafetės tikslas yra kuo greičiau pasiekti finišą, tai piliečių valia renkamos valdžios pareiga yra vesti visuomenę kokybinių permainų keliu, – keliant jos gerovę, harmonizuojant socialinę atskirtį, atskleidžiant asmenybės pilietines ir kūrybines galias, laiduojant saugumą ir dar daug ką. Tautos, valstybės gyvenime, bent mes to norėtume, finišo niekada neturėtų būti, tai reikštų pabaigą. Bet tai nereiškia, kad mes neturime skubėti, nes skuba visas pasaulis, ir atsilikėliai prisimenami nebent iš gailesčio.

Gerbiamieji, ar pakankamai skuba Lietuva? Prisiminus mūsų nepavydėtiną istoriją, be abejonės, turėtume pasakyti, kad po Kovo 11 d. mes daug egzaminų išlaikėme tiesiog eksterno būdu. Tarptautinės teisės ir pasaulio bendruomenės pripažinimo požiūriu mes turime viską, ką tik galima turėti. Tai didelis ir Lietuvos Respublikos Seimo nuopelnas. Nors jo daugumą yra sudariusi ir dešinė, ir kairė, aiškiai formuojasi parlamento priimtų sprendimų tęstinumo, tradicijų kultūra. Juoba kad turime politikų, kurie nenuilstamai dirba jau ne pirmą ir ne antrą kadenciją.

Suprantu, kad startuojant naujajam Seimui ilgesnės kalbos nėra populiarios, vis dėlto pasakysiu, kad buvęs Seimas įstatymais užtikrino spartų mūsų valstybės raidos tempą, Europos Sąjungos teikiamų galimybių įsisavinimą, įsipareigojimų jai ir NATO vykdymą. Tenka tik apgailestauti, kad naujajam Seimui perduodame nemažai problemų, kurios atsirado mūsiškės kadencijos pabaigoje. Turiu omeny pasaulinės finansinės ir ekonominės krizės sukeltas ir dar būsimas pasekmes. Tik nenorėčiau pritarti atėjusiųjų retorikai, kad jie – vieninteliai ir laiku atsiradę gelbėtojai, kad jei ne jie, tai Lietuva po mėnesio kito būtų žlugusi.

Norėčiau tikėti, kad naujasis Seimas ras būdų, kaip ekonominės krizės pasekmes maksimaliai sušvelninti. Kadangi priklausau partijai, kuri šioje kadencijoje renkasi opozicijos kelią, savo ir kolegų vardu pažadu, kad šią bendranacionalinę ekonomikos stabilizavimo ir atgaivinimo programą padėsime konstruktyviai spręsti. Seimo daugumai teks rinktis tarp laisvosios rinkos liberalizmo ir Prancūzijos prezidento Nikolia Sarkozi siūlomo kelio didinti valstybės vaidmenį ekonomikoje, reabilituoti verslininką, pristabdyti spekuliatyvinę bankų veiklą. Man atrodo, kad į Prancūzijos prezidento žodžius, pasakytus savajai tautai, verta ir mums įsiklausyti.

Naujajai kadencijai perduodame ir dar vieną, šį kartą – užsisenėjusią problemą, – žemą visuomenės pasitikėjimą Seimu. Save pasidrąsindami galėtume pasakyti, kad nuolatinėje visuomenės ir žiniasklaidos kritikos ugnyje yra visos Lietuvos valdžios (tiesa, mes, Seimas, labiausiai permatomi ir nuolat peršviečiami). Galime pridurti, kad ir visame pasaulyje rinkėjai valdžiai komplimentų nedalija. Bet tai nieko nekeistų. Šioje kritikoje turime matyti ir konstruktyvią naudą, ir mūsų besikuriančios pilietinės visuomenės reiklumą bei problemas.

O į konstruktyviąją kritiką privalome reaguoti ir daryti išvadas. Deja, pas mus dar yra daug piliečių, kurie tebegyvena tarybmečio suformuotu mąstymu, kad visas problemas, pačiam nieko negalvojant ir nieko nedarant, net neinant į rinkimus, išspręs valdžia. Iš čia kyla apskritai nihilistinis požiūris į bet kurią valdžios instituciją.

Žinoma, atsižvelgiant į tai, kad žiniasklaida paprastai akcentuoja tik negatyvinę valdžios veiksmų pusę, turėtume visuomenę plačiau informuoti apie parlamento veiklą, apie šalyje vykstančius politinius procesus. O politikų moralė ir elgesio etika turėtų kelti kuo mažiau abejonių. Kasdienėje parlamento veikloje taip pat turėtume būti atsakingesni ir drausmingesni, pavyzdžiui, geriau lankyti posėdžius, kaip šiandien, vengti daugkartinių balsavimų atidėliojimų dėl visuomenei svarbių įstatymų priėmimo, nekaitalioti, tarsi pirštinių, Seimo frakcijų, neįsivelti į beprasmius barnius. O velnias, kaip sakoma, slypi smulkmenose. Taigi kai kada ir parlamentinio gyvenimo smulkmenose glūdi didelis visuomenės pasitikėjimo potencialas.

Gerbiamieji svečiai, kolegos Seimo nariai, tikiu, kad tobulėjant valdžių darbui, gerėjant žmonių gyvenimui ir kylant pilietinei kultūrai turėtų gerėti ir Seimo reitingas. Tad visi vienas kitam to palinkėkime.

Baigdamas dar kartą linkiu naujajam Seimui ir kiekvienam jos nariui ir narei sėkmės. Dirbkime taip, kad mūsų darbais Tauta tikėtų, visokeriopai paremtų ir, vėl atėjus naujai kadencijai, – jos nuveiktus darbus kuo geriau įvertintų.

Taigi, kolegos, prie darbo Tėvynės labui! (Plojimai)

PIRMININKĖ. Ačiū ponui Č. Juršėnui.

M. STROLYS (Seimo posėdžių sekretoriato konsultantas). Gerbiamieji Seimo nariai, Jo Ekscelencija Respublikos Prezidentas.

PIRMININKĖ. Iškilmingoji dalis baigta. Kviečiu Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininką Zenoną Vaigauską.

Z. VAIGAUSKAS. Gerbiamieji išrinktieji Lietuvos Respublikos Seimo nariai, gerbiamoji Seimo pirmojo posėdžio pirmininke, gerbiamasis Konstitucinio Teismo pirmininke, gerbiamieji ponai ir ponios, gerbiamieji kolegos Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai, visi posėdžio dalyviai!

Vyriausiosios rinkimų komisijos, apygardų ir apylinkių rinkimų komisijų vardu sveikinu išrinktą Lietuvos Respublikos Seimą. Linkiu jums padaryti daug gerų darbų Lietuvos Respublikos ir jos žmonių labui. Leiskite palinkėti jums tvirtybės ir išminties vykdant prisiimtus rinkimų įsipareigojimus, nelengvame Seimo nario darbe, ieškant ir randant sutarimus visais svarbiausiais mūsų valstybės gyvenimo klausimais.

Leiskite jums pranešti Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimo dalį, kurioje skelbiamas Lietuvos Respublikos Seimo narių sąrašas, pasirengiant duoti Seimo nario priesaiką.

Vyriausioji rinkimų komisija 2008 m. lapkričio 2 d. sprendimu Nr.191 patvirtino galutinius rinkimų rezultatus. Visų pirma turiu pranešti, kad išrinktas 141 Seimo narys: 71 Seimo narys vienmandatėse rinkimų apygardose ir 70 daugiamandatėje rinkimų apygardoje. Išrinktiems Seimo nariams yra išrašyti ir įteikti Seimo nario pažymėjimai.

Skelbiu išrinktų Seimo narių sąrašą: Remigijus Ačas, Mantas Adomėnas, Raimundas Alekna, Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Vytenis Povilas Andriukaitis, Arvydas Anušauskas, Petras Auštrevičius, Audronius Ažubalis, Vincas Babilius, Vaidotas Bacevičius, Zigmantas Balčytis, Virginija Baltraitienė, Mindaugas Bastys, Rima Baškienė, Asta Baukutė, Antanas Baura, Danutė Bekintienė, Agnė Bilotaitė, Vilija Blinkevičiūtė, Vytautas Bogušis, Bronius Bradauskas, Saulius Bucevičius, Dainius Budrys, Valentinas Bukauskas, Algirdas Butkevičius, Algis Čaplikas, Vida Marija Čigriejienė, Rimantas Jonas Dagys, Kęstutis Daukšys, Julius Dautartas, Irena Degutienė, Laimontas Dinius, Algimantas Dumbrava, Arimantas Dumčius, Audrius Endzinas, Vytautas Galvonas, Vytautas Gapšys, Vydas Gedvilas, Stanislovas Giedraitis, Kęstutis Glaveckas, Loreta Graužinienė, Petras Gražulis, Vytautas Grubliauskas, Juozas Imbrasas, Jonas Jagminas, Donatas Jankauskas, Edmundas Jonyla, Rasa Juknevičienė, Jonas Juozapaitis, Evaldas Jurkevičius, Česlovas Juršėnas, Linas Karalius, Justinas Karosas, Algis Kašėta, Algis Kazulėnas, Ligitas Kernagis, Gediminas Kirkilas, Egidijus Klumbys, Kęstas Komskis, Andrius Kubilius, Dalia Kuodytė, Rytas Kupčinskas, Vytautas Kurpuvesas, Kazimieras Kuzminskas, Jonas Liesys, Arminas Lydeka, Petras Luomanas, Michal Mackevič, Vincė Vaidevutė Margevičienė, Eligijus Masiulis, Kęstutis Masiulis, Antanas Matulas, Vitas Matuzas, Andrius Mazuronis, Valentinas Mazuronis, Donalda Meiželytė-Svilienė, Artūras Melianas, Dangutė Mikutienė, Jaroslav Narkevič, Gediminas Navaitis, Antanas Nedzinskas, Juozas Olekas, Juozas Palionis, Bronius Pauža, Saulius Pečeliūnas, Almantas Petkus, Milda Petrauskienė, Edmundas Pupinis, Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, Konstantas Ramelis, Jonas Ramonas, Jurgis Razma, Algis Rimas, Rimas Antanas Ručys, Julius Sabatauskas, Liudvikas Sabutis, Algimantas Salamakinas, Paulius Saudargas, Valerijus Simulik, Rimantas Sinkevičius, Algirdas Sysas, Gintaras Songaila, Rimantas Smetona, Aurelija Stancikienė, Jonas Stanevičius, Česlovas Vytautas Stankevičius, Kazys Starkevičius, Gintaras Steponavičius, Arūnė Stirblytė, Saulius Stoma, Valentinas Stundys, Stasys Šedbaras, Andrius Šedžius, Irena Šiaulienė, Žilvinas Šilgalis, Jonas Šimėnas, Raimondas Šukys, Erikas Tamašauskas, Daiva Tamošiūnaitė, Dalia Teišerskytė, Valdemar Tomaševski, Kazimieras Uoka, Justinas Urbanavičius, Viktor Uspaskich, Zita Užlytė, Arūnas Valinskas, Ingrida Valinskienė, Ona Valiukevičiūtė, Valdemaras Valkiūnas, Mantas Varaška, Egidijus Vareikis, Julius Veselka, Birutė Vėsaitė, Arvydas Vidžiūnas, Mečislovas Zasčiurinskas, Emanuelis Zingeris, Artūras Zuokas, Edvardas Žakaris, Pranas Žeimys, Vidmantas Žiemelis ir Rokas Žilinskas.

Seimo nario pažymėjimai, kaip minėjau, yra įteikti visiems išrinktiems Seimo nariams.

Taip pat turiu pranešti, gerbiamieji, kad yra gauti trijų išrinktų Seimo narių raštiški prašymai. Leiskite jus supažindinti su Vyriausiosios rinkimų komisijos raštu Lietuvos Respublikos Seimui.

„Lietuvos Respublikos Seimui dėl išrinktųjų Seimo narių Raimundo Aleknos, Juozo Imbraso, Daivos Tamošiūnaitės prašymų. Informuojame, kad Vyriausioji rinkimų komisija gavo išrinktųjų Seimo narių Raimundo Aleknos, Juozo Imbraso ir Daivos Tamošiūnaitės prašymus dėl Seimo nario mandato atsisakymo ir pripažinimo šių Seimo narių įgaliojimus nutrūkusiais. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 59 straipsnio nuostatomis, Vyriausioji rinkimų komisija neturi teisinio pagrindo svarstyti, ar patenkinti minėtus prašymus. Persiunčiame Lietuvos Respublikos Seimui išrinktųjų Seimo narių R. Aleknos, J. Imbraso ir D. Tamošiūnaitės prašymus.“

Leiskite šiuos prašymus perduoti Seimo posėdžio pirmininkei.

Kai Seimas priims atitinkamus nutarimus, Vyriausioji rinkimų komisija nustatys, kad Seime yra laisvų vietų, ir šios vietos bus užimtos Seimo rinkimų įstatyme nustatyta tvarka.

Vyriausioji rinkimų komisija pagal Respublikos gyventojų registro duomenis nustatė, kad pirmajam posėdžiui teisę pirmininkauti turi Vida Marija Čigriejienė. Jai mes dovanojame posėdžio pirmininko plaktuką. Tikimės, kad Seimo posėdžio pirmininkė tvirta ranka šiuo plaktuku valdys Seimą, iki bus išrinktas Seimo Pirmininkas. Leiskite palinkėti gerbiamajam Seimui ir Seimo posėdžio pirmininkei sėkmės nelengvame darbe! (Plojimai) Ačiū.

PIRMININKĖ. Labai ačiū.

Z. VAIGAUSKAS. Konstitucinio Teismo pirmininkui leiskite perduoti Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimą su išrinktų Seimo narių sąrašu. Ačiū. (Plojimai)

 

Seimo narių prisaikdinimas

 

PIRMININKĖ. Dėkoju Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkui Z. Vaigauskui. Vykdant Konstitucijos ir Seimo statuto įpareigojimus dabar bus prisaikdinami Seimo nariai. Priesaikas priims Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininkas Kęstutis Lapinskas. Prašau gerbiamąjį pirmininką K. Lapinską paaiškinti ir pradėti prisaikdinimo procedūrą.

K. LAPINSKAS. Gerbiamoji Lietuvos Respublikos X Seimo posėdžio pirmininke, gerbiamieji naujai išrinkti Seimo nariai, gerbiamieji šio posėdžio dalyviai ir svečiai! Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją Seimo nario išrinkimas savaime nereiškia, kad naujai išrinktas Seimo narys iš karto tampa visateisiu Tautos atstovu. Visų Tautos atstovo teisių įgijimą ir pripažinimą Konstitucija sieja su Seimo nario priesaika, kurią naujai išrinktas Seimo narys turi duoti Seimo posėdyje. Prieš priimdamas naujai išrinktų Seimo narių priesaiką, turiu paaiškinti Konstitucijoje ir Lietuvos Respublikos Seimo statute įtvirtiną Seimo nario priesaikos davimo teisinį reguliavimą. Konstitucijos 59 straipsnio 2 dalyje yra nustatyta: „Išrinktas Seimo narys visas Tautos atstovo teises įgyja tik po to, kai Seime jis prisiekia būti ištikimas Lietuvos Respublikos Konstitucijai.“ Taigi pagal Konstituciją išrinktas Seimo narys, kol nėra prisiekęs, neturi visų Tautos atstovo teisių, jis dar nėra Tautos atstovas, dar neturi Seimo nario įgaliojimų ir dar negali jų vykdyti.

Paminėtina ir tai, kad Seimo statuto 2 straipsnio 2 dalyje yra nustatyta: „Neprisiekęs Seimo narys neturi Seimo statuto antrajame skirsnyje nustatytų teisių, nesinaudoja šio Statuto trečiajame skirsnyje numatytu veiklos aprūpinimu bei garantijomis ir negauna Seimo nario atlyginimo.“

Konstitucinio Teismo 2004 m. liepos 1 d. nutarime buvo išaiškintos Konstitucijos nuostatos, įtvirtinančios Seimo nario priesaikos konstitucinį institutą: „Seimo nario priesaika nėra vien formalus ar simbolinis aktas, ji nėra vien iškilmingas priesaikos žodžių ištarimas ir priesaikos akto pasirašymas. Seimo nario priesaikos aktas yra konstituciškai teisiškai reikšmingas. Duodamas priesaiką išrinktas Seimo narys viešai ir iškilmingai įsipareigoja veikti taip, kaip įpareigoja duota priesaika, ir jokiomis aplinkybėmis jos nesulaužyti. Seimo narys įsipareigoja būti ištikimas Lietuvos Respublikai, gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą, visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Seimo nario priesaika įpareigoja jį savo veikloje vadovautis Konstitucija, valstybės interesais ir savo sąžine ir nebūti varžomam jokių mandatų. Iš Seimo nario priesaikos jam kyla pareiga gerbti ir vykdyti Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai vykdyti Tautos atstovo pareigas taip, kaip jį įpareigoja Konstitucija.“ (Citatos pabaiga.)

Konstitucijoje įtvirtinto Seimo, kaip Tautos atstovybės, veiklos nepertraukiamumo principas suponuoja tai, kad naujai išrinkti Seimo nariai privalo prisiekti pirmajame naujai išrinkto Seimo posėdyje. Išimtis gali būti padaryta tik tiems išrinktiems Seimo nariams, kurie negali atvykti į pirmąjį naujai išrinko Seimo posėdį dėl ypač svarbių pateisinamų priežasčių, pavyzdžiui, dėl ligos. Pagal Konstituciją toks išrinktas Seimo narys privalo prisiekti artimiausiame Seimo posėdyje, kai tik išnyksta ypač svarbi pateisinama priežastis, dėl kurios šis išrinktas Seimo narys negalėjo prisiekti pirmajame naujai išrinkto Seimo posėdyje. Paminėtina, kad tokia pat taisyklė yra įtvirtinta ir Seimo statuto 4 straipsnio 7 dalyje.

Konstitucijos 59 straipsnio 3 dalyje nustatyta: „Seimo narys, įstatymo nustatyta tvarka neprisiekęs arba prisiekęs lygintai, netenka Seimo nario mandato. Dėl to Seimas priima nutarimą.“ Taigi nei Konstitucija, nei Seimo Statutas netoleruoja tokios situacijos, kai išrinktas Seimo narys be ypač svarbių pateisinamų priežasčių neatvyksta į pirmąjį naujai išrinkto Seimo posėdį arba į jį atvyksta, bet neprisiekia. Tai vertintina kaip šio išrinkto Seimo nario atsisakymas prisiekti ir turi sukelti Konstitucijos 59 straipsnio 3 dalyje numatytus teisinius padarinius – Seimo nario mandato netekimą. Tokius pačius teisinius padarinius turi sukelti ir tai, kad išrinktas Seimo narys neprisiekia artimiausiame Seimo posėdyje, kai tik išnyksta ypač svarbi pateisinama priežastis, dėl kurios išrinktas Seimo narys negalėjo prisiekti pirmajame naujai išrinkto Seimo posėdyje.

Vadinasi, jeigu kurio nors išrinkto Seimo nario nėra šiame posėdyje, Seimas turės išsiaiškinti jo nedalyvavimo priežastį. Jeigu ši priežastis yra ypač svarbi, pateisinama, šis Seimo narys turės prisiekti kitame artimiausiame Seimo posėdyje, kai tik išnyks ši ypač svarbi pateisinama priežastis. Priešingu atveju, jeigu ši priežastis nėra ypač svarbi pateisinama, Seimas privalės priimti nutarimą dėl Seimo nario mandato netekimo.

Konstitucija 60 straipsnio 1 dalyje yra nustatyta: „Seimo nario pareigos, išskyrus jo pareigas Seime, nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis valstybinėse įstaigose ir organizacijose, taip pat su darbu verslo, komercijos bei kitose privačiose įstaigose ar įmonėse. Savo įgaliojimo laikui Seimo narys atleidžiamas nuo pareigos atlikti krašto apsaugos tarnybą.“

Konstitucijos 63 straipsnio 1 dalies 7 punkte yra nustatyta: „Seimo nario įgaliojimai nutrūksta, kai Seimo narys pereina dirbti arba neatsisako darbo, nesuderinamo su Seimo nario pareigomis.“ Konstitucinis Teismas taip pat yra konstatavęs, jog Konstitucijoje nustatytas toks teisinis reguliavimas, kad Seimo nario pareigų nesuderinamumas su jokiomis kitomis pareigomis ar darbu, išskyrus Konstitucijoje numatytas išimtis, ir draudimas Seimo nariui gauti kitą atlyginimą, išskyrus Konstitucijoje numatytas išimtis, Seimo nariui yra taikomi nuo to momento, kai jis įgyja visas Tautos atstovo teises, tai yra kai jis prisiekia. Taigi išrinktas Seimo narys, duodamas Seimo nario priesaiką, kartu pačiu priesaikos davimo aktu viešai deklaruoja, kad minėtų nesuderinamumų nėra, vadinasi, nėra šių Konstitucijoje numatytų kliūčių jam turėti ir vykdyti Seimo nario įgaliojimus. O jeigu tokių nesuderinamumų iki tol būta, jie iki priesaikos davimo momento visi jau yra pašalinti įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

Seimo nario priesaikos tekstas yra įtvirtintas Konstitucijoje. Tai yra jo sudedamojoje dalyje Lietuvos Respublikos Konstitucijos įsigaliojimo tvarkos įstatymo 5 straipsnyje. Pagal Seimo statuto 4 straipsnį Seimo nario priesaiką priima Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininkas, o jeigu jo nėra arba jeigu jis laikinai negali eiti šių pareigų, laikinai einantis jo pareigas Konstitucinio Teismo teisėjas. Seimo narys prisiekia stovėdamas priešais priimantį priesaiką asmenį, skaito priesaiką padėjęs ranką ant Konstitucijos. Priesaikos tekstas netaisomas ir nekeičiamas, išskyrus tai, kad prisiekti leidžiama ir be paskutiniojo priesaikos teksto sakinio. Tokiu atveju Seimo statutas leidžia išbraukti tik paskutinįjį priesaikos sakinį. Baigęs skaityti priesaiką, Seimo narys pasirašo vardinį priesaikos teksto lapą. Seimo statute nustatyta, kad atsisakymas pasirašyti vardinį priesaikos lapą arba pasirašymas su išlyga reiškia, kad Seimo narys neprisiekė. Vardiniai priesaikos lapai perduodami priėmusiam priesaiką Konstitucinio Teismo pirmininkui arba Konstitucinio Teismo teisėjui, kuris juos patikrina ir perskaito Seimo narių, įgijusių visas Tautos atstovo teises, pavardes.

Priimdamas priesaiką vadovausiuosi Lietuvos Respublikos Vyriausiosios rinkimų komisijos 2008 m. lapkričio 2 d. sprendimu Nr.191 „Dėl 2008 m. spalio 12 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų galutinių rinkimų rezultatų“, kuris 2008 m. lapkričio 2 d. buvo oficialiai paskelbtas internete, o 2008 m. lapkričio 6 d. – „Valstybės žiniose“. Bus kviečiami prisiekti visi asmenys, kurių išrinkimą į Lietuvos Respublikos Seimą nustatė Vyriausioji rinkimų komisija. Šiuo atveju bus nepaisoma išrinktų asmenų pareiškimų apie dvejones arba savo ketinimus galbūt neprisiekti šiame Seimo posėdyje. Pagal Konstituciją vien pareiškimas apie ketinimą neprisiekti pirmajame naujai išrinkto Seimo posėdyje nepakeičia išrinkto Seimo nario statuso ir neatima iš jo teisės atvykti į pirmąjį naujai išrinkto Seimo posėdį ir jame prisiekti. Jeigu kurio nors išrinkto Seimo nario nėra šiame posėdyje, Seimas turės išsiaiškinti jo nedalyvavimo priežastį ir priimti atitinkamus sprendimus, numatytus Konstitucijoje ir Seimo statute.

Minėto Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimo trečiajame priede asmenys, išrinkti į Lietuvos Respublikos Seimą, t. y. išrinkti Seimo nariai, yra išvardyti abėcėlės tvarka. Būtent abėcėlės tvarka išrinkti Seimo nariai ir bus kviečiami prisiekti. Pagal Seimo tradiciją priimant Seimo narių priesaiką Seimo salėje visi stovės. Priesaikos priėmimo procedūra bus gana ilga, todėl prašyčiau visų laikytis rimties, būti susikaupusiems, kad būtų parodyta derama pagarba Lietuvos Respublikos Tautos atstovybei – Seimui ir Tautos atstovybės nariams – Tautos atstovams. Priesaikos priėmimo metu bus daroma pertrauka.

Taigi pradedame priesaikos priėmimo procedūrą. Prašome stoti. Abėcėlės tvarka kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Remigijų Ačą.

R. AČAS. Aš, Remigijus Ačas, prisiekiu būti ištikimas Lietuvos Respublikai; prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą; prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Tepadeda man Dievas! (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Mantą Adomėną.

M. ADOMĖNAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Raimundą Alekną. Taip, mes girdėjome jo ketinimus atsisakyti. Jis teise prisiekti nepasinaudojo.

Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Viliją Aleknaitę-Abramikienę.

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Vytenį Povilą Andriukaitį.

V. P. ANDRIUKAITIS. Priesaika (be paskutiniojo sakinio) (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Arvydą Anušauską.

A. ANUŠAUSKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Petrą Auštrevičių.

P. AUŠTREVIČIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Audronį Ažubalį.

A. AŽUBALIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Vincą Babilių.

V. BABILIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Vaidotą Bacevičių.

V. BACEVIČIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Zigmantą Balčytį.

Z. BALČYTIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Virginiją Baltraitienę.

V. BALTRAITIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Mindaugą Bastį.

M. BASTYS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Rimą Baškienę.

R. BAŠKIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Astą Baukutę.

A. BAUKUTĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Antaną Baurą.

A. BAURA. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Danutę Bekintienę.

D. BEKINTIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Agnę Bilotaitę.

A. BILOTAITĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Viliją Blinkevičiūtę.

V. BLINKEVIČIŪTĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Vytautą Bogušį.

V. BOGUŠIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Bronių Bradauską.

B. BRADAUSKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Saulių Bucevičių.

S. BUCEVIČIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Dainių Budrį.

D. BUDRYS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Valentiną Bukauską.

V. BUKAUSKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Algirdą Butkevičių.

A. BUTKEVIČIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Algį Čapliką.

A. ČAPLIKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Vidą Mariją Čigriejienę.

V. M. ČIGRIEJIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Rimantą Joną Dagį.

R. J. DAGYS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Kęstutį Daukšį.

K. DAUKŠYS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Julių Dautartą.

J. DAUTARTAS. Priesaika (Plojimai) (Balsai salėje: „Prašom, Pirmininke.“)

K. LAPINSKAS. Ačiū jums. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Ireną Degutienę.

I. DEGUTIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Laimontą Dinių.

L. DINIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Algimantą Dumbravą.

A. DUMBRAVA. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Arimantą Dumčių.

A. DUMČIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Audrių Endziną.

A. ENDZINAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Vytautą Galvoną.

V. GALVONAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Vytautą Gapšį.

V. GAPŠYS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Vydą Gedvilą.

V. GEDVILAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Stanislovą Giedraitį.

S. GIEDRAITIS. Priesaika (be paskutiniojo sakinio) (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Kęstutį Glavecką.

K. GLAVECKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Loretą Graužinienę.

L. GRAUŽINIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Petrą Gražulį.

P. GRAŽULIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Vytautą Grubliauską.

V. GRUBLIAUSKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Juozą Imbrasą. Yra galimybė apsigalvoti, nepaisant pažadų. Nematyti. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Joną Jagminą.

J. JAGMINAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Donatą Jankauską.

D. JANKAUSKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Edmundą Jonylą.

E. JONYLA. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Rasą Juknevičienę.

R. JUKNEVIČIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Joną Juozapaitį.

J. JUOZAPAITIS. Priesaika (Plojimai) Ačiū.

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Evaldą Jurkevičių.

E. JURKEVIČIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Česlovą Juršėną.

Č. JURŠĖNAS. Priesaika (be paskutiniojo sakinio) (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Liną Karalių.

L. KARALIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Justiną Karosą.

J. KAROSAS. Priesaika (be paskutiniojo sakinio) (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Algį Kašėtą.

A. KAŠĖTA. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Algį Kazulėną.

A. KAZULĖNAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Ligitą Kernagį.

L. KERNAGIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Gediminą Kirkilą.

G. KIRKILAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Egidijų Klumbį.

E. KLUMBYS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Kęstą Komskį.

K. KOMSKIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Andrių Kubilių.

A. KUBILIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Dalią Kuodytę.

D. KUODYTĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Rytą Kupčinską.

R. KUPČINSKAS. Priesaika (Plojimai)

PIRMININKĖ. Gerbiamasis Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininke, prisiekė 60 Seimo narių. Siūlau padaryti 25 min. pertrauką ir toliau tęsime Seimo narių prisaikdinimą. Posėdį tęsime 14.30 valandą.

 

Pertrauka

 

 

PIRMININKĖ. Kviečiu Konstitucinio Teismo pirmininką Kęstutį Lapinską tęsti prisaikdinimo procedūrą.

K. LAPINSKAS. Gerbiamieji Seimo nariai, gerbiamieji svečiai, priesaikos priėmimo procedūra tęsiama. Pagal tradiciją prašom stoti.

Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Vytautą Kurpuvesą.

V. KURPUVESAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Kazimierą Kuzminską.

K. KUZMINSKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Joną Liesį.

J. LIESYS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Arminą Lydeką.

A. LYDEKA. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Petrą Luomaną.

P. LUOMANAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Michalą Mackevičių.

M. MACKEVIČ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Vincę Vaidevutę Margevičienę.

V. V. MARGEVIČIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Eligijų Masiulį.

E. MASIULIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Kęstutį Masiulį.

K. MASIULIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Antaną Matulą.

A. MATULAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Vitą Matuzą.

V. MATUZAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Andrių Mazuronį.

A. MAZURONIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Valentiną Mazuronį.

V. MAZURONIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Donaldą Meiželytę-Svilienę.

D. MEIŽELYTĖ-SVILIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Artūrą Melianą.

A. MELIANAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Dangutę Mikutienę.

D. MIKUTIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Jaroslavą Narkevičių.

J. NARKEVIČ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Gediminą Navaitį.

G. NAVAITIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Antaną Nedzinską.

A. NEDZINSKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Juozą Oleką.

J. OLEKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Juozą Palionį.

J. PALIONIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Bronių Paužą.

B. PAUŽA. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Saulių Pečeliūną.

S. PEČELIŪNAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Almantą Petkų.

A. PETKUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Mildą Petrauskienę.

M. PETRAUSKIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Edmundą Pupinį.

E. PUPINIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Auksutę Ramanauskaitę-Skokauskienę.

A. RAMANAUSKAITĖ-SKOKAUSKIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Konstantą Ramelį.

K. RAMELIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Joną Ramoną.

J. RAMONAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Jurgį Razmą.

J. RAZMA. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Algį Rimą.

A. RIMAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Rimą Antaną Ručį.

R. A. RUČYS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Julių Sabatauską.

J. SABATAUSKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Liudviką Sabutį.

L. SABUTIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Algimantą Salamakiną.

A. SALAMAKINAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Paulių Saudargą.

P. SAUDARGAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Valerijų Simulik.

V. SIMULIK. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Rimantą Sinkevičių.

R. SINKEVIČIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Algirdą Sysą.

A. SYSAS. Priesaika (be paskutiniojo sakinio) (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Rimantą Smetoną.

R. SMETONA. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Gintarą Songailą.

G. SONGAILA. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Aureliją Stancikienę.

A. STANCIKIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Joną Stanevičių.

J. STANEVIČIUS. Priesaika (Plojimai) Ačiū Skuodo, Mažeikių rajono gyventojams.

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Česlovą Vytautą Stankevičių.

Č. V. STANKEVIČIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Kazį Starkevičių.

K. STARKEVIČIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Gintarą Steponavičių.

G. STEPONAVIČIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Arūnę Stirblytę.

A. STIRBLYTĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Saulių Stomą.

S. STOMA. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Valentiną Stundį.

V. STUNDYS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Stasį Šedbarą.

S. ŠEDBARAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Andrių Šedžių.

A. ŠEDŽIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Ireną Šiaulienę.

I. ŠIAULIENĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Žilviną Šilgalį.

Ž. ŠILGALIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Joną Šimėną.

J. ŠIMĖNAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Raimondą Šukį.

R. ŠUKYS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Eriką Tamašauską.

E. TAMAŠAUSKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Daivą Tamošiūnaitę. Noro neatsirado.

Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Dalią Teišerskytę.

D. TEIŠERSKYTĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Valdemarą Tomaševskį.

V. TOMAŠEVSKI. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Kazimierą Uoką.

K. UOKA. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Justiną Urbanavičių.

J. URBANAVIČIUS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Viktorą Uspaskichą.

V. USPASKICH. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Zitą Užlytę.

Z. UŽLYTĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Arūną Valinską.

A. VALINSKAS. Priesaika (Plojimai) Ačiū.

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Ingridą Valinskienę.

I. VALINSKIENĖ. Aš, Ingrida Valinskienė, prisiekiu būti ištikima Lietuvos Respublikai; prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą; prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę… Atsiprašau, susijaudinau. Iš naujo?

K. LAPINSKAS. Nebūtinai, tęskit toliau.

I. VALINSKIENĖ. Prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Tepadeda man Dievas! (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Oną Valiukevičiūtę.

O. VALIUKEVIČIŪTĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Valdemarą Valkiūną.

V. VALKIŪNAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinką Seimo narį Mantą Varašką.

M. VARAŠKA. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Egidijų Vareikį.

E. VAREIKIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Julių Veselką.

J. VESELKA. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narę Birutę Vėsaitę.

B. VĖSAITĖ. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Arvydą Vidžiūną.

A. VIDŽIŪNAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Mečislovą Zasčiurinską.

M. ZASČIURINSKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Emanuelį Zingerį.

E. ZINGERIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Artūrą Zuoką.

A. ZUOKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Edvardą Žakarį.

E. ŽAKARIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Praną Žeimį.

P. ŽEIMYS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Vidmantą Žiemelį.

V. ŽIEMELIS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Kviečiu prisiekti išrinktą Seimo narį Roką Žilinską.

R. ŽILINSKAS. Priesaika (Plojimai)

K. LAPINSKAS. Skelbiu, kad pirmajame Seimo posėdyje prisiekė ir visas Seimo nario teises šiandieną įgijo šie naujai išrinkti Seimo nariai. Prašom, galima sėsti ir klausytis atsisėdus. Taigi abėcėlės tvarka vėl skelbiu prisiekusiųjų pavardes: Remigijus Ačas, Mantas Adomėnas, Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Vytenis Povilas Andriukaitis, Arvydas Anušauskas, Petras Auštrevičius, Audronius Ažubalis, Vincas Babilius, Vaidotas Bacevičius, Zigmantas Balčytis, Virginija Baltraitienė, Mindaugas Bastys, Rima Baškienė, Asta Baukutė, Antanas Baura, Danutė Bekintienė, Agnė Bilotaitė, Vilija Blinkevičiūtė, Vytautas Bogušis, Bronius Bradauskas, Saulius Bucevičius, Dainius Budrys, Valentinas Bukauskas, Algirdas Butkevičius, Algis Čaplikas, Vida Marija Čigriejienė, Rimantas Jonas Dagys, Kęstutis Daukšys, Julius Dautartas, Irena Degutienė, Laimontas Dinius, Algimantas Dumbrava, Arimantas Dumčius, Audrius Endzinas, Vytautas Galvonas, Vytautas Gapšys, Vydas Gedvilas, Stanislovas Giedraitis, Kęstutis Glaveckas, Loreta Graužinienė, Petras Gražulis, Vytautas Grubliauskas, Jonas Jagminas, Donatas Jankauskas, Edmundas Jonyla, Rasa Juknevičienė, Jonas Juozapaitis, Evaldas Jurkevičius, Česlovas Juršėnas, Linas Karalius, Justinas Karosas, Algis Kašėta, Algis Kazulėnas, Ligitas Kernagis, Gediminas Kirkilas, Egidijus Klumbys, Kęstas Komskis, Andrius Kubilius, Dalia Kuodytė, Rytas Kupčinskas, Vytautas Kurpuvesas, Kazimieras Kuzminskas, Jonas Liesys, Arminas Lydeka, Petras Luomanas, Michal Mackevič, Vincė Vaidevutė Margevičienė, Eligijus Masiulis, Kęstutis Masiulis, Antanas Matulas, Vitas Matuzas, Andrius Mazuronis, Valentinas Mazuronis, Donalda Meiželytė-Svilienė, Artūras Melianas, Dangutė Mikutienė, Jaroslav Narkevič, Gediminas Navaitis, Antanas Nedzinskas, Juozas Olekas, Juozas Palionis, Bronius Pauža, Saulius Pečeliūnas, Almantas Petkus, Milda Petrauskienė, Edmundas Pupinis, Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, Konstantas Ramelis, Jonas Ramonas, Jurgis Razma, Algis Rimas, Rimas Antanas Ručys, Julius Sabatauskas, Liudvikas Sabutis, Algimantas Salamakinas, Paulius Saudargas, Valerijus Simulik, Rimantas Sinkevičius, Algirdas Sysas, Rimantas Smetona, Gintaras Songaila, Aurelija Stancikienė, Jonas Stanevičius, Česlovas Vytautas Stankevičius, Kazys Starkevičius, Gintaras Steponavičius, Arūnė Stirblytė, Saulius Stoma, Valentinas Stundys, Stasys Šedbaras, Andrius Šedžius, Irena Šiaulienė, Žilvinas Šilgalis, Jonas Šimėnas, Raimundas Šukys, Erikas Tamašauskas, Dalia Teišerskytė, Valdemar Tomaševski, Kazimieras Uoka, Justinas Urbanavičius, Viktor Uspaskich, Zita Užlytė, Arūnas Valinskas, Ingrida Valinskienė, Ona Valiukevičiūtė, Valdemaras Valkiūnas, Mantas Varaška, Egidijus Vareikis, Julius Veselka, Birutė Vėsaitė, Arvydas Vidžiūnas, Mečislovas Zasčiurinskas, Emanuelis Zingeris, Artūras Zuokas, Edvardas Žakaris, Pranas Žeimys, Vidmantas Žiemelis, Rokas Žilinskas.

Taigi Seimas visa to žodžio prasme yra visateisė ir visagalė Tautos atstovybė, gali pradėti vykdyti Konstitucijoje bei įstatymuose jam pavestas funkcijas. Sveikinu visus išrinkus. Geros kloties jums sunkiuose darbuose! Viso labo. Ačiū. (Plojimai)

PIRMININKĖ. Gerbiamasis Konstitucinio Teismo pirmininke, nuoširdžiai dėkoju jums už įvykdytą Lietuvos Respublikos Konstitucijos įpareigojimą priimti Seimo narių priesaiką. Nuo šio momento mes esame visateisiai Seimo nariai, turintys visus įgaliojimus. Nuoširdžiai jums dėkoju. (Plojimai)

Dabar bus skelbiama pertrauka, kad Seimo nariai galėtų pasirengti pateikti kandidatūras į Seimo Pirmininko postą. Primenu, pagal Seimo Statuto 188 straipsnį kandidatus į Seimo Primininko pareigas raštišku pareiškimu gali siūlyti ne mažiau kaip vieną dešimtoji Seimo narių, tai yra ne mažiau kaip 15 Seimo narių. Seimo Pirmininkas renkamas pirmajame po rinkimų Seimo posėdyje slaptu balsavimu visam Seimo įgaliojimų laikui.

Toliau posėdį tęsime Plenarinių posėdžių salėje, Seimo II rūmuose, 17 valandą.

 

 

Pertrauka

 

 

PIRMININKĖ. Gerbiamieji Seimo nariai, prašom sėstis į vietas. Pone Dumčiau, prašom sėsti į vietas. Ir A.Vidžiūnas. Ačiū.

Pradėsime antrąją posėdžio dalį. Prašome registruotis, kad žinotume, kiek mūsų dalyvauja posėdyje. Registruojamės.

Užsiregistravo 99 Seimo nariai.

 

Kandidatūrų į Seimo Pirmininko pareigas siūlymas

 

Dabar pagal numatytą darbotvarkę yra kandidatų į Seimo Pirmininko pareigas pateikimas. Prašyčiau, kad tie, kurie numato pateikti kandidatūras, jas pateiktų iš tribūnos. Pagal Seimo statuto 187, 188, 189, 190 straipsnius mums reikia išrinkti Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininką. Seimo Pirmininkas renkamas visam Seimo įgaliojimų laikui. Balsavimas – slaptas. Kandidatus į Seimo Pirmininko pareigas raštišku pareiškimu gali siūlyti ne mažiau kaip viena dešimtoji, tai yra ne mažiau kaip 15 Seimo narių. Prašom siūlyti kandidatus į Seimo Pirmininko pareigas.

Gerbiamasis pone Kubiliau, prašom į tribūną.

A. KUBILIUS. Gerbiamieji kolegos Seimo nariai, malonu pasveikinti visus, susirinkusius į pirmąjį darbinį posėdį. Kadangi laukia daug darbų, tai kalbos gali būti labai trumpos. Man didelė garbė ir malonumas atlikti labai paprastą pareigą – paskelbti, rodos, jeigu neklystu, 69 Seimo narių pareiškimą, kuris skamba labai papratai: „Mes, žemiau pasirašę Lietuvos Respublikos Seimo nariai, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 188 straipsniu, į Seimo Pirmininko pareigas siūlome Seimo narį A.Valinską.“

Jeigu galima, pridursiu dar keletą žodžių. Gal galima šį pareiškimą palikti štai čia, Sekretoriate, nes aš manau, atsiras ir daugiau Seimo narių, kurie norėtų po šiuo pareiškimu pasirašyti. Tuos, kurie dar abejoja, kaip jiems balsuoti, šiandien aš raginčiau neabejoti, nes per šias kelias savaites įvairiuose pokalbiuose, derybose ir dirbant bendrai teko pažinti A.Valinską ne tik kaip tą žmogų, kurį pažinodavome iš televizijos ekranų, bet kaip labai dalykišką, energingą ir labai efektyviai dirbantį žmogų, turintį labai aiškias pažiūras, todėl aš su dideliu malonumu pirmasis pasirašiau šiame sąraše.

PIRMININKĖ. Ačiū. Sakykite, ar bus daugiau norinčių pateikti kandidatūrą į Seimo Pirmininko postą? Kol kas nematome. Jeigu daugiau pasiūlymų nėra, kandidatūrų pateikimą baigsime. Taigi turime vieną kandidatą į Seimo Pirmininko vietą. Dabar pagal Seimo statutą pristatytas kandidatas gerbiamasis Seimo narys A. Valinskas turi pareikšti, ar jis sutinka kandidatuoti. Prašom, kolega. Prašom į tribūną arba prie šoninio mikrofono.

A. VALINSKAS. Taip, sutinku.

 

Seimo nutarimo „Dėl A. Valinsko išrinkimo Seimo Pirmininku“ projektas Nr.XIP-1(2) (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

PIRMININKĖ. Ačiū. Pagal Statuto 189 straipsnį kandidatui skiriama iki 30 min. kalbėti ir tiek pat laiko atsakyti į Seimo narių pateiktus klausimus, paskui, jei Seimo nariai pageidauja, pradedamos diskusijos.

Prašom gerbiamąjį kandidatą į tribūną.

A. VALINSKAS. Ačiū poniai posėdžio pirmininkei už žodį, ačiū kolegoms. Mielieji bičiuliai, bendradarbiai, na, ir turbūt į visus reikėtų kreiptis mielieji kolegos, nors aš tiksliai žinau, kad ne visiems esu toks mielas, koks norėčiau būti.

Mes susirinkome čia turbūt sakyti ne švelnių žodžių, o dirbti, nes darbų iš tiesų laukia daug. Paskaičiuota, kad Seimo darbo valanda kainuoja apie 150 tūkst. litų. Kadangi man skirtas pusvalandis, aš pasistengsiu maždaug 70 tūkst. sutaupyti.

Šiandien man teko prisiekti Seime antrą kartą. Pirmą kartą tai buvo maždaug prieš 18 metų, naktį, po kurios išaušo sausio 13-osios rytas. Tai buvo ne salėje, tai buvo šių rūmų hole. Labai keistas jausmas šiandien duodant kitą priesaiką, kai suvoki, jog tave rinko ir tavo kolegas rinko aštuoniolikmečiai, kurie tada galbūt net nebuvo gimę.

Labai trumpai norėčiau paprašyti visų pagalvoti apie tuos aštuoniolikmečius, kurie balsuos po 18 metų, tuos, kurie dabar dar nėra gimę. Nes tuo metu Seimas buvo tvirtovė, – mūsų žmonių, apsupusių Seimą, širdžių ir akių jėga padarė ją neįveikiama tvirtove. Dabar tai yra pati žemiausia pagal populiarumą institucija Lietuvoje.

Pagalvokime, ar žmonės ateitų ginti to Seimo, jeigu kiltų kokia nors grėsmė dabar? Noriu palinkėti, kad šis Seimas ir jo darbo kadencija būtų pirmasis žingsnis į tai, kad gimsiantys aštuoniolikmečiai, kurie balsuos po 18 metų, veržtųsi vėl taip pat ginti šios šventovės. Padarykime, kad rinkti Seimą būtų mūsų tautos pasitikėjimo ir garbės reikalas. To ir palinkėsiu visiems. Dabar mielai atsakysiu į jūsų klausimus. Prašom.

PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamasis kolega, už jūsų mintis ir pasiūlymus. Prašom pasilikti tribūnoje. Norėčiau paaiškinti, kad klausimui skiriama 1 min., atsakymui – 3 min. Jūsų užsirašė paklausti 17 Seimo narių.

Pirmajam suteikiame žodį kolegai R. Ačui. Prašom, kolega.

R. AČAS. Gerbiamasis pretendente, jūs, kiek žinau, iš savo kūrybinės veiklos iki šiol uždirbote gana nemažai. Neatmetu galimybės, jeigu būsite išrinktas Seimo Pirmininku, už kūrybinę veiklą ir toliau gausite honorarus. Kai 2001 m. į didžiąją politiką gelbėti Lietuvos sugrįžo Algirdas Brazauskas, jis atsisakė premjero atlyginimo. Jūs, kiek supratau, irgi atėjote į politiką dabar gelbėti Lietuvos. Ar, kaip Seimo Pirmininkas, nežadate atsisakyti atlyginimo?

A. VALINSKAS. Nuskambėjo du klausimai. Dėl pirmojo, mielasis kolega, klystate. Aš nesiruošiu gauti autorinio atlyginimo, išskyrus tą, kuris priklauso nuo LATGA-A ir mokamas pagal televizijoje arba radijuje transliuojamų kūrinių kiekį, nes aš rašiau ir dainų tekstus, taigi jie automatiškai patenka. Aš nekalbu apie darbą televizijoje, kur dirbome pagal autorinį honorarą, arba renginių vedimą. Šito nebus, nes jų jau ir nebėra. Aš atsisakiau kontrakto, kurį geranoriškai televizija sutiko nutraukti abipusiu sutarimu. Tokių kontraktų daugiau ir nebus.

Dėl atlyginimo. Aš esu sakęs, sakau ir sakysiu, ne tik sakysiu, bet ir padarysiu, nes ateinant sunkmečiui mes turime būti ta pirmoji grandis, į kurią žiūrėdami žmonės suvokia, kad mes esame kartu su jais, o ne atskirai nuo jų. Taip, aš atsisakysiu atlyginimo, ar tai bus Seimo nario, ar tai bus Seimo Pirmininko atlyginimas, išskyrus tą simbolinę pensijos dydžio (kol kas ji sudaro 811 Lt) sumą. Visa kita suma bus pervedama į dabar jau steigiamą labdaros fondą, ir kiekvieną mėnesį žmonės, kuriems iš tiesų yra daugybė problemų, galės kreiptis, ir to fondo sekretoriatas nuspręs, kuriam arba kuriems iš jų labiausiai padėti. Iš tiesų aš suvokiu, kad Lietuvoje yra daugybė žmonių, kuriems tų pinigų reikia labiau negu man. Taip, aš atsisakysiu. (Plojimai)

PIRMININKĖ. Ačiū. Prašome laikytis reglamento. Kitas Seimo narys, norintis jūsų klausti, – P. Gražulis.

P. GRAŽULIS. Gerbiamasis pretendente į Seimo Pirmininko pareigas, jūs vadovaujate „prisikėlusiųjų“ partijai, kuri nesugebėjo suformuoti savo programinių nuostatų, taigi ir prioritetų. Kadangi jūs įvardijote, kad laukia labai daug darbų, o programinių nuostatų neturite, gal bent žodžiu galite pasakyti, kokių darbų pirmiausia imsitės, jeigu tapsite Seimo Pirmininku.

A. VALINSKAS. Pone Gražuli, jūs klystate. Mūsų programa yra universaliausia, atėjusi dar iki Kristaus, nes atkeliavo iš Šumerų civilizacijos. Manau, didžiausias dalykas, kurio dabar visiems trūks, – tai padorumo įgyvendinti savo programas, kurias deklaravo, taip pat ir jūs. Aš manau, nėra universalesnių principų nei tie, kuriuos deklaravo mūsų partija – Tautos prisikėlimo partija, būtent Dešimt Dievo įsakymų. Jeigu mes visi jų laikytumės įgyvendindami savo programas, kurias visi pateikė, vienų, deja, neprireikė, kitos ruošiamos įgyvendinti, iš tiesų užtektų. Pone Mazuroni, jūs galite mosuoti rankomis, bet aš, pavyzdžiui, niekada neleisčiau sau taip daryti, jeigu jūs stovėtumėte čia. Bet tai tiesiog rodo jūsų santykį su tais pokyčiais, kurie vyks be jūsų. (Plojimai)

Ačiū, pone Gražuli, už klausimą. O pirmas darbas, kurį mes padarysime, tai… (Balsai salėje) Ne įgyvendinti. Jų nereikia įgyvendinti, jų reikia laikytis.

PIRMININKĖ. Aš norėčiau, kad salėje kolegos ir balkone esantys neplotų, į mūsų reglamentą tas neįeina. Aš jūsų prašau kaip Seimo posėdžio pirmininkė. (Balsai salėje)

J. Veselka. Prašom.

J. VESELKA. Gerbiamasis pretendente, jūs labai gražią patriotinę kalbą pasakėte. Iš tikrųjų tas buvo labai aktualu Sąjūdžio laikais, kai Lietuva atkūrė nepriklausomybę. Bet dabar yra laikas, kai žmonėms reikia pragmatinių sprendimų. Tai dabar yra susiję su finansų sektoriaus kontrolės stiprinimu, skaidrumo stiprinimu. Programoje yra daugiau mokesčių „mėtymas“ šen ir ten. Vis dėlto kokie bus jūsų pirmi žingsniai sprendžiant tas problemas, kurias dabar sprendžia pasaulis, t. y. stiprinant finansų kontrolę, finansų srautus darant skaidrius, kad iš tikrųjų išliktume?.. Šios krizės metu labiausiai nukentėjo vidurinysis sluoksnis, o jis yra valstybės atrama.

Kokie bus jūsų pirmi trys žingsniai skaidrinant finansų sistemos sektorių, nes jūsų atlyginimas neišgelbės Lietuvos ekonomikos? Kokie bus trys pirmi žingsniai stiprinant ekonominio, ypač finansinio sektoriaus skaidrumą ir atsakomybę visuomenei?

A. VALINSKAS. Norėčiau pasakyti, kad šis klausimas vis dėlto yra ne visai tuo adresu. Į šį klausimą turėtų atsakyti darbo grupės vadovai, kurie rengia ekonominį planą ir jį detalizuos. Rengiant šį planą vadovauja A. Kubilius. Jeigu aš neklystu, vienas iš pirmųjų darbų – rytoj 10 val. posėdyje turėtų būti pateikta premjero kandidatūra. Tai turėtų būti pirmas darbas einant to plano detalizavimo link. Visus, taip pat ir jus, pone Juliau, kviečiu prisidėti prie idėjų, kurių tikrai reikia tam planui rengti. Bet tas planas yra. Pirmas dalykas.

Antras. Vakar mūsų pačių prašymu koalicijos partneriai įtraukė vieną iš galimybių (visų nevardysiu, tik vieną), kad vis dėlto labiausiai krizė turėtų paliesti labiau pasiturintį visuomenės sluoksnį. Vienas iš pavyzdžių, galiu pasakyti, buvo pasiūlyta apmokestinti ne 15 %, o 20 % mokesčiais pirmiausia dividendus. Tie dalykai yra svarstomi, bet ar jie bus priimti, priklausys nuo to, ar rytoj bus pasiūlytas ponas A. Kubilius, ir kai jis pateiks Vyriausybės programą, ar mes ją priimsime.

PIRMININKĖ. Ačiū. Kolega V. P. Andriukaitis.

V. P. ANDRIUKAITIS. Dėkoju, gerbiamoji Seimo posėdžio pirmininke. Mano klausimas aš tiesiog nežinau, kam turėtų būti skirtas. Gaila, kad nebuvo galima paklausti A. Kubiliaus. Tuomet tenka klausti jūsų, gerbiamasis Valinskai.

A. VALINSKAS. Ačiū.

V. P. ANDRIUKAITIS. Mes visi įgaliojimus įgijome prisiekę Seime. Kai Konstitucinio Teismo teisėjas perskaitė visą prisiekusiųjų sąrašą, įteikė priesaikas, baigėsi pirmasis posėdis, mes įgijome įgaliojimus. O iš spaudos girdėjau, kad parašai dėl jūsų kandidatūros siūlymo į Seimo Pirmininko postą buvo pradėti rinkti pereitą savaitę. Ar jūs galėtumėte paneigti arba patvirtinti, kad štai tame įteiktame parašų sąraše visi pasirašė šiandien, t. y. prieš 40 minučių pasibaigus posėdžiui, kai įgijo įgaliojimus? Ar jūs galėtumėte patvirtinti, kad visi parašai buvo padėti tik tada, kai šios kadencijos Seimo nariai įgijo įgaliojimus?

A. VALINSKAS. Supratau klausimą. Aš žinojau, kad jis bus pateiktas, nes lygiai taip pat jūs parašus rinkote anksčiau, kai rinkote savo pirmininką. Mes žinodami tai iš tiesų ruošėmės ne tik atsakyti į klausimą, bet ir persirašyti. Aš pats asmeniškai nepasirašiau, nes tai neetiška. Šį darbą kiekviena frakcija dirbo atskirai, todėl yra atskiri lapai. Todėl reikėtų klausti pirmiausia Liberalų sąjūdžio, Liberalų ir centro sąjungos, Konservatorių ir Tautos prisikėlimo partijų žmonių, atsakingų už rinkimą. Jie buvo renkami praėjusią savaitę. Tiesiog buvo skaičiuojama, kiek tų parašų bus. Po to Andrius pasakė paprastai: nereikia mums jų tiek daug, nes formaliai užtenka 15. Baikim formalumus, reikia dirbti. Ir aš pritariu tai nuomonei.

PIRMININKĖ. Ačiū. Kolega E. Klumbys. Prašom.

E. KLUMBYS. Gerbiamasis pretendente, šiandien rytinėje posėdžio dalyje Prezidentas kalbėjo apie valstybės prestižą. Kaip jums atrodo, ar mūsų valstybės prestižą sustiprins tai, kad Seimo Pirmininkas bus teistas žmogus?

A. VALINSKAS. Neteiskite ir nebūsite teisiamas. Meskite į mane akmenį, jeigu esate šventas. Ačiū už klausimą.

Aš manau, šiuo atveju reikalingas žmogus, kuris pasižymi konkrečiomis darbinėmis savybėmis… o ne kolegų nuolatiniai priekaištai, kad tas ar tas kažkada paklydo. Aš manau, kur kas vertesnis ir bažnyčioje žmogus, kuris supratęs savo klaidą grįžta ir atgailauja, o ne tas, kuris visuomet yra teisus sau ir kitiems.

PIRMININKAS. Ačiū. Kolega A. Sysas. Prašom.

A. SYSAS. Gerbiamasis pretendente, jau kolegos klausė apie jūsų darbą, apie Seimo darbus, kuriuos jūs padarysite. Ne į viską galėjote atsakyti.

Mano labai konkretus klausimas. Seimo Pirmininko darbas nėra tik vadovauti Seimui, tai yra ir tam tikra užsienio politika. Į kurią kaimyninę šalį kaip Seimo Pirmininkas ruošiatės vykti pirmiausia? Ačiū.

A. VALINSKAS. Tai yra net nerašyta, tačiau tradicija. Be jokios abejonės, pirmiausia vizitai į Lenkiją ir Latviją. Aš manau, kad jeigu taip atsitiks, mes su Inga būsime ta pora, kuri atstovaus Lietuvai aukščiausiu lygiu, nes aukštesnės Seimo pirmininkienės aš nesu matęs. (Juokas salėje)

PIRMININKĖ. Ačiū. Prašom. Kolega J. Olekas.

J. OLEKAS. Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Gerbiamasis kolega, iš tikrųjų sveikinu atsistojus į tribūną prieš mus ir taip gražiai pradėjus savo prisistatymą su rakursu į Sausio 13-osios išvakares. Aš norėčiau paklausti apie tai, ką jūs paminėjote dėl Seimo prestižo. Gal jūs galėtumėte pasakyti savo keletą žingsnių, kuriais bandysite pagerinti Seimo vertinimus, ir galbūt turite siekį, kokie jie turėtų būti?

Mano antra klausimo dalis. Mes turėjome tradiciją ir Seimo nuostatą, kad Seimo Pirmininkas paprastai turi du arba tris pavaduotojus iš opozicijos. Kaip jūs numatę dirbti, kad būtumėte viso Seimo Pirmininkas, ir taip pat opozicijai pasiūlysite kandidatus užimti du ar tris Seimo Pirmininko pavaduotojų postus? Ačiū.

A. VALINSKAS. Ačiū už klausimą. Visų pirma manau, kad didžiausia problema, kodėl žmonės nevertina Seimo, yra ta, kad iš šono stebint susidaro toks vaizdas, kad bent jau anksčiau ketveriems metams išrinkti žmonės užeina į šį pastatą, užsidaro (durys čia sandarios, langai taip pat) ir nieko nenori girdėti bei kalbėti su žmonėmis. Žmonės susidaro tokią nuomonę, kad tai, kas vyksta čia, yra tarytum atskiras pasaulis, ir tarp Seimo ir žmonių yra vakuumas. Aš norėčiau, kad tas vakuumas išnyktų.

Pagrindinis dalykas – iš tiesų savo elgesiu ir veiksmais duokime žmonėms signalą, kad mes esame su jais, kad mums taip pat sunku ir skaudu. Na, sutikite, čia turbūt nėra nė vieno, kuris gyvena iš minimumo, o ten, už Seimo sienų, jų yra daug ir labai daug. Galbūt noras jiems padėti ir to demonstravimas negali išgelbėti ekonomikos, kaip sakė ponas J. Veselka, bet gali padėti išgelbėti pasitikėjimą mumis.

Antras jūsų klausimas buvo dėl pavaduotojų. Baigdamas pirmąją dalį, galiu pasakyti, manau, pagrindinį dalyką – pradėkime su žmonėmis kalbėti žmoniška kalba, padėkime sau išgirsti juos. Aš važiuodamas į daugybę susitikimų su rinkėjais pasakiau: mes būsime jūsų ausys, akys ir… (Balsai salėje) (Ne, ne sąžinė, čia iš kito. Sąžinė ir garbė – iš kito eilėraščio.) …balsas. Ir tas balsas tikrai skambės čia. O dėl pavaduotojų. Kol kas yra nuspręsta taip, kad mes siūlysime ir pozicijai, ir opozicijai į šį klausimą pažvelgti taupumo režimu. Puikiai žinau, kad Seimo Pirmininkas gali turėti iki 6 pavaduotojų, pagal kvotas išeitų, kad 4 būtų pozicijos, 2 – opozicijos, bet kol kas šiandien bus siūlomi 3 pozicijos pavaduotojai, paliekant galimybę 2–3 aptarti su opozicija ateityje. Manau, kad logiškiausia būtų, jeigu yra vienas tikrai geras opozicijos kandidatas, skirti jį tik vieną taip taupant pinigus. Jeigu bus tikrai 2, reikalausite to, mes nieko negalėsime pasakyti prieš, tvirtinsime 2. Svarbiausia, kad tai būtų komanda, kuri dirba kartu, nepaisydama, ar tai yra pozicija, ar opozicija. Mes visi esame Seimo nariai, mes esame Lietuvos Respublikos Seimas.

PIRMININKĖ. Prašom V. Gedvilą.

V. GEDVILAS. Gerbiamasis būsimasis Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininke, aš neabejoju, kad jums šiandien balsavimas bus palankus, bus viena iš laimingiausių dienų jūsų gyvenime, aš taip manyčiau, bet bus ir pats didžiausias iššūkis. Viena iš svarbiausių parlamento funkcijų yra parlamentinė kontrolė. Sakykite, kaip, būdamas parlamento pirmininku, jūs bandysite sustiprinti parlamentinę kontrolę? Daug girdžiu iš visuomenės, iš asocijuotų organizacijų nuomonių būtent dėl to, kad mes kokybiškai nevykdome parlamentinės kontrolės. Ką jūs pats darysite, kokius pirmuosius žingsnius vykdydamas kontrolę?

A. VALINSKAS. Pirmiausia šitoje vietoje aš manau, kad nė vieno Seimo Pirmininko, pavaduotojo, ar vicepirmininko, žodis, ką jis darys, realiai neatspindi to, ką jis turi daryti. Mums, pozicijai ir opozicijai, reikėtų susirinkti, pateikti pasiūlymus, ir darbo grupė… Kita vertus, vien tik parlamentinės kontrolės stiprinimas neišspręs valstybės problemos. Ir tai turėtų būti daroma visais lygiais, pradedant specialiosiomis tyrimo tarnybomis ir visomis kitomis ir baigiant parlamentinės kontrolės grynumu. Kitas dalykas, aš manau, kad čia kartais mes užsižaidžiame etatų skaičiumi ir kad per didelis tam tikrų komisijų skaičius ir tose komisijose esančių narių skaičius kaip tik skatina tuščiai diskutuoti, o ne priimti sprendimus. Ir tuomet daugiau diskutuojama, o ne dirbama. Todėl tai reikės taip pat peržiūrėti.

PIRMININKĖ. Ačiū. Prašom kolegą E. Pupinį.

E. PUPINIS. Gerbiamasis kandidate, kiek žinau, jūs tikrai dalyvavote rengiant krizės įveikimo planą ir žinote, kad tam tikri gana sudėtingi sprendimai turės būti daromi. Noriu paklausti, ar tikrai jūsų nuostatos tvirtos, ar nėra tam tikrų poveikių tam tikrų grupių, nes tas krizės planas palies tam tikras interesų grupes?

A. VALINSKAS. Žinote, kodėl labiausiai dabar sunerimę tikrieji Seimo valdovai žurnalistai? Nes iš šalies stebint taip ir atrodo, kad didelė dalis Seimo narių dirba įvaizdžiui ir „piarui“. Bet tai šiek tiek ironiškas požiūris, taip pat ir į save. Nenoriu nė vieno jūsų įskaudinti ar užgauti, ne. Žurnalistai dėl to ir sunerimę, nes buvo prognozių, kad mes esme tai vienos, tai kitos grupuotės projektas. Buvo kai kurių Seimo narių kalbų, skirtingų nuo skirtingų frakcijų, tai buvom nuo specialiųjų tarnybų iš Rusijos, „Maximos“, „Leo LT“, po to ir A.Kubiliaus projektas galų gale atsirado, kad socdemų ir t. t. Nė viena šita uodega neprilipo, nes neturėjo, neturi ir neturės jokio realaus pagrindo.

Mes esame gana veržli, jauna, gal šiek tiek nepatyrusi, bet labai greitai besimokanti jėga, kuri turi savo matymą ir puikiai žino, kad Lietuvai reikalingos permainos. Neužsidėsime kol kas antpečių, mes, mūsų Tautos priskėlimo partija, šiuo metu Seime esame ne pagrindinė šios reakcijos dalis, tačiau, be jokios abejonės, šios reakcijos katalizatorius. Mes esame pasirengę dirbti kartu Lietuvai, nes to dabar reikia. Kuo mažiau blaškymosi ir kuo tvirtesnės koalicijos, nes, be jokios abejonės, Seimo Pirmininko rinkimai nėra joks pagrindinis klausimas ir tai nėra išbandymas galimai koalicijai. Aš manau, kad yra tik simbolinis dalykas, nes ateityje mums reikės kartu priimti daug daugiau, daug skausmingesnių ir svarbesnių sprendimų, čia mes turime būti vieningi. To ir linkiu, taip pat linkiu konstruktyvaus darbo ir opozicijai. Padėkime vieni kitiems padėdami Lietuvai.

PIRMININKĖ. Ačiū. Prašom kolegą A. Dumčių.

A. DUMČIUS. Dėkui. Gerbiamasis pretendente, ar jūs atkreipsite dėmesį, kad Seimo darbotvarkės būtų sudaromos fiziologiniu režimu, sakykime, ji netruktų 10–11 val. nuo ryto, kas sukelia neuronų degeneraciją ir neturi perspektyvos? Aš norėjau to paklausti, ar atkreipsite dėmesį?

A. VALINSKAS. Į šitą dalyką aš esu atkreipęs dėmesį gerokai anksčiau. Žinote, jokia darbotvarkė neišgelbės, nors ji bus sudaryta pagal fiziologinius poreikius ar dar ką, jeigu bus per daug kalbėtojų, kurie nori pasireikšti, bet ne kažką pasakyti, nes Seime galioja taisyklė ir ja per daug dažnai piktnaudžiaujama. Kiek gali kalbėti Anglijos parlamento narys? Pasirodo, kiek nori, niekas neturi teisės jo nutraukti. Ačiū Dievui, mes turime reglamentą: frakcijos vardu – 7, asmens, Seimo nario vardu – 5. Bet kai jų daug, nieko negali padaryti, visi turi kalbėti, visi nori, ypač kai žino, kai filmuoja spauda.

PIRMININKĖ. Ačiū. Prašom B. Vėsaitę.

B. VĖSAITĖ. Gerbiamasis pretendente, nesutinku su jumis, kad krizė paliečia turtingiausius. Deja, ji paliečia pačius skurdžiausius. Ir man būtų įdomi jūsų nuomonė dėl smulkaus verslo ateities. Ar jūs sutinkate, kad būtų apmokestinamos papildomu mokesčiu kirpėjos, manikiūrininkės, štai mūsų broliai žurnalistai ir visi kiti?

A. VALINSKAS. Jeigu žurnalistinis verslas smulkus, iš kur atsiranda spaudos magnatai? (Juokas) Bet, vakar galutinai tikslindami kai kurias detales, ką įpareigojo padaryti Liberalų ir centro sąjungos, Liberalų sąjūdžio ir Tautos prisikėlimo partijų tarybų ar valdybų susirinkimai, mes pateikėme tuos pasiūlymus, kai kuriose vietose ir Tėvynės sąjungos atstovai sutiko švelninti pozicijas, kad iš tiesų mes neužtrenktume durų ir vartų galimiems švelnesniems pokyčiams. Taigi pirmiausia buvo įtraukta, kad į apmokestinamų ūkininkų sąrašą neįtraukiami šeimos, arba natūriniai, ūkiai. Tai yra didelė ir gera žinia tiems žmonėms, kurie iš tiesų turėtų labai daug rimtų problemų.

Kitas dalykas, Tėvynės sąjunga ne tai, kad atsiėmė savo griežtą reikalavimą, tačiau sutiko, kad vis dėlto verslo liudijimų apmokestinimai turėtų būti arba neliečiami, arba, jeigu liečiami, tai paskutinėje vietoje, jeigu mes nesurasime kitų galimybių. Mes puikiai suvokiame, kad tai yra žmonės, kurie turi savo vienintelį pragyvenimo šaltinį. Mes tikrai nesiruošiame jo iš jų atimti, tik sakome, ruoškitės, nes gali būti rimtų problemų. Mūsų programoje nėra kategoriškos nuostatos, kad visus dabartinius verslininkus, turinčius liudijimus, iš karto reikia apmokestinti. Viena nuostata yra tikrai aiški – pirmiausia turi būti siaurinamas apibrėžimas, kas yra verslininkas, turintis liudijimą, nes dabar šia įstatymo spraga remiantis plaunami pinigai ir mokami sumažinti mokesčiai taip, kaip ir mokant autorinius honorarus. Ten taip pat laukia ir mano kolegos, kurie buvo scenos kolegos, dabar, kai perėjom į kitą barikadų pusę, tik Viktoras kartu atėjo, jie sako: ką jūs ten darote? Sakau: mielieji kolegos, deja, iš tiesų yra problemų ir turi nešti tą naštą visi, tarp jų šokėjėliai ir dainorėliai, taip pat amatininkai ir verslo žmonės, turintys smulkaus verslo liudijimus. Bet jie palikti pačioje pabaigoje.

O dėl žurnalistų. Kad ir kaip nepopuliaru, bet kol kas mes manome, kad paėmęs plunksną žmogus, iš tiesų atėjęs į redakciją, jis rašo autorinį rašinį, bet kai jis tai daro kiekvieną dieną ir gauna nuolatos mokamą autorinį atlyginimą, pagal Darbo kodeksą tai turėtų būti prilyginta darbo sutarčiai. Tik tiek, kad ji turi autorinį pobūdį, bet yra darbo sutartis. Autorius, manau, pagal bendrą teisinę sąvoką turi būti žmogus, kuris viską daro savo rankomis. Nusipirko, sakysime, popieriaus lapą, pieštuką, sėdo ir parašė dainos tekstą, gerai, nutapė ką nors ir t. t., bet kuris daro tai nuolatos, arba kuria autorines programas, sakysime, kompiuterių firmose. Tai yra mokesčių plovimas, ne plovimas, sumažinti mokesčiai, sakykime, taip. Jie, deja, bus pakelti ir žurnalistams. Dovanokite, mielieji bičiuliai, bet taip bus.

PIRMININKĖ. Ačiū. Prašom, kolega J. Ramonas.

J. RAMONAS. Gerbiamasis pretendente, noriu paklausti apie žemės ūkį. Jūsų, kai ėjote į Seimą, ir kai kurių jūsų kolegų, asmeniškai girdėjau, antrame ture, buvo klausiama, kaip įveiksite krizinę situaciją mūsų valstybėje, nevardinsiu pavardžių, vienareikšmiškai būdavo atsakoma – taupysime arba mažinsime žemės ūkio biudžeto dalį. Čia noriu patikslinti, ką sakė gerbiamasis J.Veselka, kad biudžetą tvirtina Seimas. Seimo Pirmininkas, šiaip ar taip, nesvarbu, kad turi vieną balsą, bet turi tam tikras galias ir įtaką. Taigi ar iš tikrųjų bus taip, kaip deklaruojama, kad diržus reikės susiveržti žemdirbių sąskaita?

Dar vienas klausimas, į kurį neseniai atsakinėjote, kad bus apmokestinamos žemdirbių pajamos. Ar nuo pajamų, ar nuo apskaitos, ar nuo turto? Kaip visas tas mechanizmas veiks? Labai ačiū.

A. VALINSKAS. Galiu pasakyti, kad klausimas man, dalyvavusiam rengiat antikrizinę programą, bet ne visus jos skirsnius, galiu pasakyti, kad klausimas iš tiesų šiek tiek ne tuo adresu. Bet aš pasistengsiu pasakyti mūsų poziciją. Aš asmeniškai niekada nesakiau, kad Lietuva sunkmečiu turėtų pradėti taupyti žemdirbių sąskaita. Ne. Nė viena socialinė grupė negali būti lygesnė už kitas arba kita blogesnė už likusias. Be jokios abejonės, žemdirbiai, kaip ir pedagogai, kaip ir pensinio amžiaus žmonės, yra socialiai labai jautri grupė ir yra susitarimas, kad tas socialiai jautrias grupes antikrizinio plano įgyvendinimas turėtų paliesti mažiausiai ir tai yra mūsų principinė nuostata, derinant Vyriausybės antikrizinę programą. Tačiau ją turėtų pateikti ponas A. Kubilius.

J. RAMONAS. O apie mokesčius?

A. VALINSKAS. Dar kartą sakau, mokesčiai yra ne Seimo Pirmininko, o visų, Seimo patvirtintas biudžetas, kurį pateiks Vyriausybės vadovas.

PIRMININKĖ. Ačiū. I.Šiaulienė. Prašom.

I. ŠIAULIENĖ. Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Gerbiamasis pretendente, džiaugiuosi jūsų patosu, jūsų žodžiais, kad savo elgesiu ir veiksmais duosite signalą, kad esate su tauta, su žmonėmis. Bet prašom pasakyti, ar pavyks tai padaryti? Ar nenutiks taip, kad jūsų žodžiai ir darbai gali skirtis, nepaisant to, ko jūs savo širdyje ir norėtumėte. Nes jau šiandien jūsų permainos koalicijos sprendimai dėl būsimos mokesčių politikos daro atstumą tarp visuomenės ir tos būsimos valdžios.

Ir dar. Paprastai paskirtas vadovas pradeda keisti komandą. Kaip elgsitės jūs, sakysime, kad ir dėl Seimo kanceliarijos? Ar ieškosite būdų pagal įstatymus pakeisti čia dirbančius žmones, departamentų vadovus ir t. t.? Kokie jūsų planai? Ačiū.

A. VALINSKAS. Pradėsiu nuo antrojo klausimo. Ačiū už juos abu. Taip, mes mėginsime, pasinaudodami mums suteikta įstatymų baze, kad Seimo kanceliarijoje liktų tie žmonės, kurie yra verčiausi ir geriausi. Nuo to bus geriau visiems Seimo nariams, o ne Seimo Pirmininkui, ar valdančiajai koalicijai kartu. Tai yra darbas, kuris turi būti padarytas. Negąsdinu nei vieno, nei kito, žinau, kad yra daug puikių specialistų, bet kai kurie, matyt, bendru teikimu, ar vienu, ar kitu sprendimu bus pakeisti geriausiais. Nes jeigu jau pinigai mokami, tai darbas turi būti atliekamas efektyviausiai. Tas žmogus, kuris gali tai padaryti efektyviau, turi užimti tą vietą.

O dėl mokesčių ir skyrimosi, tai čia klausimas kolegai, kuris turėtų stovėti rytoj šioje tribūnoje, jeigu viskas eisis pagal darbo planą. Manau, kad į šį klausimą dėl mokesčių ir visų procentų atsakys ponas A. Kubilius. Galiu pasakyti tik tiek, kad nei Liberalų sąjūdis, nei Liberalų ir centro sąjunga, nei Tautos prisikėlimo partija nesijaučia mažesniaisiais broliais koalicijoje. Turėdami pakankamai balsų kartu sudaro vieną balsą, kurį Tėvynės sąjunga tikrai visada išgirsta. Tas balsas visuomet yra ieškoti optimalaus varianto, kad kuo mažiau nukentėtų Lietuvos žmonės, ypač socialiai skaudžios grupės. Mes tai sakysime. Tai gali patvirtinti ir Liberalų sąjūdis, ir Liberalų ir centro sąjunga, ir Prisikėlimo partija, taip pat ir Tėvynės sąjunga.

PIRMININKĖ. Ačiū. Suteikiu žodį K. Masiuliui.

K. MASIULIS. Gerbiamasis Arūnai Valinskai, jūs mane nustebinote dėl savo vertybių. Jūs pasakėte, kad žmonės neva neitų ginti šio parlamento. Man taip pat daug nesimpatiškų žmonių buvo net ir steigiamajame Seime, bet aš gyniau ne juos. Aš stovėjau prie to parlamento ir prieš, ir po sausio – aš gyniau Lietuvos nepriklausomybę. Aš lygiai taip pat būčiau ėjęs ginti, jeigu būtų prireikę, parlamentą, net jei jam būtų vadovavęs Č. Juršėnas.

Dabar antras dalykas, ko aš noriu. Jūs mane nustebinote ir dėl kito dalyko. Aš, kaip vadybininkas, tikėjausi čia pamatyti vadybininką su aiškia savo programa ir norėjau išgirsti, kaip jūs iš tikro gerinsite tą įvaizdį, kokiais darbais ir panašiai. Jūs išsisukote ir nieko nepasakėte. Aš neįsivaizduoju, kaip jūs vadovausite, ar jūs iš tikro sugebėsite? Ar žinote žingsnius, ar jie mane įtikins? Aš nematau jūsų programos.

A. VALINSKAS. Ačiū už klausimą. Bet kadangi nebuvo jokio klausimo, tik deklaracija ir noras pasireikšti, kad štai ir aš esu Seime, tai manau, pone Masiuli, jums tai pavyko.

PIRMININKĖ. Ačiū. Suteikiu žodį Z. Balčyčiui.

Z. BALČYTIS. Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Gerbiamasis pretendente, jūs paminėjote dėl Seimo opozicijos, kad ji turėtų taip pat konstruktyviai dirbti. Mes tikrai tai darysime, tačiau mes iki šiol buvome įpratę, kaip ir buvo klausimas, kad Seimo vadovas išeitų su labai aiškia savo programa, kokie numatomi uždaviniai išspręsti per būsimą ketverių metų kadenciją. Be to, jūsų koalicijoje šiandien prisiekė 81 Seimo narys ir mes tikrai labai nustebome, kad už jūsų kandidatūrą pasirašė tik 69. Tai lyg ir aritmetiniai dalykai, tačiau ar nėra taip, kad dalis jūsų koalicijos partnerių pasisako prieš jūsų kandidatūrą ir ar tai nebus kliūtis ateityje dėl taip išgirto plano, priimant konkrečius sprendimus dėl mokesčių didinimo ir kitų dalykų, kad jūs iš tikrųjų negalėsite to padaryti. Ar tikrai jums neatrodo, kad vis dėlto jūsų kandidatūrai parama turėjo būti didesnė?

A. VALINSKAS. Aš manau, kad kol kas anksti kalbėti apie paramą, nes tai yra tik simbolinis skaičius, gerokai didesnis už tą minimaliai reikalingą 15. Pone Balčyti, aš manau, kad koalicija šiuo metu išlaikys tą simbolinį egzaminą, kai mes skaičiuosime balsus, kurie buvo ne nepasirašyti teikiant kandidatūrą, o skaičiuojant, kiek jų buvo atiduota slaptame balsavime. Tuomet, manau, tai bus atsakymas į šį klausimą ir net neabejoju, kad bus tikrai gerokai daugiau, negu tų parašų reikėjo. Tai netrukus, manau, paaiškės.

PIRMININKĖ. Ačiū. Gerbiamieji Seimo nariai, laikas, skirtas klausimams ir atsakymams, baigėsi. Ačiū gerbiamajam pretendentui A. Valinskui. (Balsai salėje) Prašom.

A. SALAMAKINAS. Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Aš norėjau dėl vedimo tvarkos. Pagal Seimo statutą pretendentui skiriama iki 30 min. pateikti savo programą. Mes žiūrėjome, kiek tai užtruko. Jo programos pristatymas užtruko lygiai 1 minutę 10 sekundžių. Aš manau, kad tai yra ne tik Lietuvos parlamentarizmo rekordas, bet ir pasaulio rekordas pristatant per vieną minutę savo programą. Tad siūlau šį laiką, kurį turėjo pretendentas, išnaudoti atsakymams į klausimus. Prašau dėl šito balsuoti. Na, frakcijos kol kas neturime, bet prašau, kad dėl to būtų balsuojama ir pratęstas laikas atsakyti į klausimus.

PIRMININKĖ. Ačiū. Bet pagal Seimo statutą tai nenumatyta. Sėskite į vietą ir mes suteiksime.

V. MAZURONIS. Aš norėčiau pasakyti, kad Seimo statutas yra labai gerai, bet Seimas aukščiau. Jeigu yra prašymas balsuoti, tai, gerbiamoji posėdžio pirmininke, jums šiandien labai puikiai sekasi, kur kas geriau negu prisistatyti kandidatui į Pirmininkus, bet jūs privalote skelbti balsavimą.

PIRMININKĖ. Gerbiamasis Mazuroni, pagal Statutą yra 30 minučių, ir aš nieko negaliu padaryti. Prašom dalyvauti diskusijoje ir išreikšti savo nuomones. Toliau mes pradedame diskusijas. Kadangi frakcijos vardu užsirašė A. Endzinas, V. Uspaskichas, V. Andriukaitis, jiems pirmiausia ir suteiksime žodį, o po to prašau. (Balsai salėje) Gerbiamasis Mazuroni, aš jums tikrai suteiksiu žodį, prižadu. Prašom. Kolega A. Endzinas. Kalbėti skiriamos 5 minutės, 7 minutės – frakcijos vardu.

A. ENDZINAS. Dėkoju. Kadangi kandidatas uždavė gerą toną taupyti laiką, tai aš pasistengsiu taip pat būti lakoniškas. Kalba iš tikrųjų paliko įspūdį, kartu su Liberalų sąjūdžio nariais įvertinome jį. Viena vertus, mokėjimas klausytis, ne tik gražiai kalbėti, antra vertus, tarppartinių susitarimų laikymasis, trečia, Seimo autoriteto kilstelėjimas iš tikrųjų reikalauja tam tikrų apsisprendimų. Žinoma, mes įvertiname ir skaudžią netektį dėl „Auksinių svogūnų“, tačiau ši netektis neatsveria mūsų palaikymo. Liberalų sąjūdžio iškelti Seimo nariai balsuos už šią iškeltą kandidatūrą. Dėkoju.

PIRMININKĖ. Ačiū. Frakcijos vardu – V. Uspaskichas. Prašom. Ar savo vardu? Tiek to.

V. USPASKICH. Gerbiamieji kolegos, norėjau paklausti, bet jeigu reikia kalbėti ir diskutuoti, tai savo kalboje pasakysiu ir savo klausimą. Mes nuo pat pradžių deklaruojame, kad būsime konstruktyvūs ir konstruktyviai atstovausime mūsų rinkėjams, taip darysime ir ateityje. Mūsų frakcija susirinko po priesaikos ir nutarė, kad mums nevalia kištis į svetimą daržą, jie turbūt patys susirinks ir išsidalys savo postus. Mes netrukdysime. Aš visiškai palaikau kandidatą, o mūsų frakcijos nariai tai darys laisva valia.

Dar noriu pasakyti. Gerbiamasis kandidatas kalbėjo apie atlyginimą. Tai buvo vienas iš pagrindinių punktų programoje. Noriu dar kartą patikslinti: atsisakyti atlyginimo ir pervesti jį į fondą yra du skirtingi dalykai. Manau, kad dalyti vargšams pinigus yra sveikintinas dalykas, bet atlyginimus… arba vargšams dalinti iš atlyginimo ar iš savo fondo, tai yra beveik tas pats. Aš noriu dar kartą paklausti ir pasitikslinti. Ar bus atsisakyta atlyginimo valstybės biudžeto labui, ar ne? Norėčiau išgirsti atsakymą, kai kandidatas tars dar žodį. Ačiū.

PIRMININKĖ. Ačiū. Diskusijoje užsirašė dalyvauti V. Andriukaitis

V. P. ANDRIUKAITIS. Gerbiamieji Seimo nariai, gerbiamoji posėdžio pirmininke, frakcijos dar negali pasireikšti, nes nėra pateikusios deklaracijų ir neįvykdžiusios statutinių reikalavimų. Deja, tenka kalbėti kiekvienam Seimo nariui asmeniškai. Manau, kad yra galimybė per kuo trumpesnį laiką frakcijas statutiškai įteisinti. Primenu, kad mes prisiekėme laikytis Konstitucijos ir įstatymų, ta priesaika yra labi svarbi. Mano klausimas apie parašus nėra atsitiktinis.

Mano klausimas, kiek parašų yra legitimių, išlieka aktualus. Galbūt jų penkiolika, gal šešiolika, o gal nė vieno legitimaus. Šis klausimas yra labai svarbus. Pabrėžiu, kad Konstitucijos priesaikos svarba Konstitucinio Teismo ir Seimo yra įrodyta.

Antras momentas. Kolega A. Salamakinas minėjo, jog pretendentas pasakė trumpą kalbą. Noriu pasakyti, kad ją sunku įvertinti. Pirmiausia Seimo Pirmininkas vadovauja Seimo posėdžiams. Toliau išvardytos visos jo konstitucinės pareigos. Kai aš žiūrėjau į kolegą A. Valinską, manęs neapleido jausmas, kad girdžiu laidą „Šeši nuliai – milijonas“. Jos šaunios. Tačiau taip jau atsitiko, kad man teko skaityti politikų apžvalgininkų straipsnius. Man labai patiko Artūro Račo straipsnis „Atsiprašau, Arūnai, bet ufonautas Tu… ir visiškai beviltiškas“. Negražus straipsnis, netinkamas. Manau, kad apžvalgininkai taip neturėtų rašyti. Tačiau šiame straipsnyje iškeliama labai svarbi kompetencijos problema.

Svarstant šią Seimo Pirmininko pateiktą kandidatūrą man norisi paklausti savęs ir kitų apie tautos arba rinkėjų valią. Iš tikrųjų dešinieji konservatyvūs rinkėjai atidavė prioritetą Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų frakcijai, kurios yra 45 mandatai. Dešinieji liberalūs rinkėjai suformavo dvi liberalų frakcijas, jos nėra gausios, bet jos kartu sudėjus sudaro nemažą svorį. Kairieji rinkėjai skirstėsi įvairiai, ir protesto elektoratas, kuris vargu ar būtų balsavęs už A. Valinską kaip dešiniosios koalicijos atstovą kandidatą į Seimo Pirmininkus, tas protesto elektoratas turbūt dabar svarsto, kas čia įvyko su rinkėjų valia, rinkėjų valios ir šio koalicinio sprendimo atitolinimu.

Politinės logikos, atsižvelgdamas į rinkėjų valią, aš nematau. Manau, kad tarp tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų narių yra patyrusių, kompetentingų ir puikių kandidatų į Seimo Pirmininko postą. Manau, kad ir dešiniųjų liberaliųjų jėgų koalicijoje jų taip pat yra. Deja, pasirinktas variantas man primena 2000 metus, kai į Seimo Pirmininko postą susitarimo pagrindu kandidatavo Artūras Paulauskas. Jo kalba man buvo kur kas įtikinamesnė nei A. Valinsko. Reikia pasakyti, kad metus ar pusantrų metų jam su Seimo darbu sekėsi sunkiai. Štai tokie portfeliniai variantai, kai į Seimo Pirmininkus pasiūlomi pagal susitarimą kandidatai ignoruojant tai, kas reikalinga konstituciškai, kas reikalinga fundamentaliai, ką kolega E. Masiulis teisingai sakė. Manau, vargu ar galime sutikti, kad po tokios praktikos, kai mes Europos Sąjungos nariai, mes vėl turime kartoti 2000 m. variantą.

Manau, kad Arūnas imlus, žvalus, judraus proto, tai tiesa, šou pasaulyje atrodo puikiai, tačiau Seimo Pirmininko kandidatūrai keliami kur kas aukštesni ir rimtesni reikalavimai. Klausimai dėl mokesčių, visų kitų dalykų turbūt bus labiau adresuojami tada, kai bus pateikta Ministro Pirmininko kandidatūra, Vyriausybės programa ir visi kiti dalykai, o Seimo Pirmininko kandidatūros skyrimo kontekstas ir konstitucinis pamatas yra visai kiti. Todėl aš vis dėlto manau, kad ši dabar susiformavusi koalicija turėjo rimtai apsvarstyti, kaip elgtis.

Politikoje yra savi dėsniai ir logika. Daugiausia mandatų iškovojusi frakcija tikrai turi teisę į Ministro Pirmininko ir į Seimo Pirmininko kandidatūras. Kitos, mažesnės, frakcijos, ar tai būtų Vokietija, ar tai būtų Skandinavijos šalys, dažnai pretenduoja į užsienio reikalų ministrų, į pavaduotojų, į kitus postus, bet labai aiškiai nepažeidžiama rinkėjų valia.

Šiandien mes atrodom visai kitaip. Patikėkite, nėra taip paprasta nepaisyti politikos dėsnių ir nepaisyti to, kad mes turime elgtis taip, kaip privalome, nes jau yra 2008 metai, jie jau baigiasi.

Kita vertus, tokių „portfelinių“ Seimo pirmininkų, atleiskit, taip kartais atsitinka, bet jų patirtis būna labai labai prieštaringa. Nelabai pavyko eiti Seimo Pirmininko pareigas Artūrui Paulauskui, nelabai pavyko ir Viktorui Muntianui. Šiuo atveju ta patirtis, kurią mes dabar turime nagrinėti, vis dėlto reikalauja įsiklausyti, ar ši naujoji koalicija pasirinko kandidatą deramai apsvarsčiusi visus už ir prieš, juo labiau kad šioje koalicijoje aš matau daug žmonių, turinčių didžiulę patirtį, pradedant Č.Stankevičiumi, baigiant G.Steponavičiumi, pradedant J.Razma, baigiant A.Kubilium ir kitais. Iš tikro aš džiaugiuosi, kad toks entuziazmas ir veržlumas naujosios protesto balsams atstovaujančios partijos…

PIRMININKĖ. Atsiprašau, laikas!

V. P. ANDRIUKAITIS. Bet aš manau, kad…

PIRMININKĖ. Jūsų laikas baigėsi.

V. P. ANDRIUKAITIS. Taip, baigėsi, bet aš manau, kad šis pasirinkimas nėra pats geriausias, todėl negalėsiu paremti šios kandidatūros. Manau, kad ir Seimo nariai socialdemokratai taip pat negalės to padaryti. Ačiū.

PIRMININKĖ. Ačiū. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ vardu kalbės V.Mazuronis.

V. MAZURONIS. Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Mielieji kolegos Seimo nariai, gerbiamasis pretendente į Seimo Pirmininko pareigas! Galbūt pradėsiu prisidėdamas prie kolegos A.Endzino pasakymo, kad jam pretendento prisistatymas padarė didelį įspūdį. Prisipažinsiu, man taip pat padarė didelį įspūdį. Deja, ne tokį, kokio norėtųsi. Bet aš čia stoviu ne tam, kad dėstyčiau savo įspūdžius, o tam, kad išdėstyčiau mūsų būsimos frakcijos, šiuo metu „Tvarkos ir teisingumo“ grupės, Seime poziciją.

Mūsų grupės nariai, žinodami, kas bus keliamas kandidatu, pasitarė. Mes dalyvausime balsuojant ir A. Valinsko kandidatūrai nepritarsime. Nepritarsime iš esmės dėl tos priežasties, kad manome, jog šiuo sunkiu metu, iš tikrųjų sunkiu, prieškriziniu, kriziniu, kaip norime vadinkime, metu, ir Seimui, ne tik Vyriausybei ir ne tik kitoms institucijoms, yra reikalingas kompetentingas vadovavimas.

Mielieji, tiek pretendento gyvenimo iki šiol patirtis, tiek galų gale šiandieninis prisistatymas ir atsakymai į klausimus, būkim biedni, bet teisingi, tikrai neįtikina, kad jis jau šiandien yra pasirengęs užimti aukščiausią postą Seime. 10 Dievo įsakymų yra labai gerai. Galbūt 10 Dievo įsakymų užtenka bažnyčios klebonui, nors irgi, atvirai kalbant, kažin. Seimo Pirmininkui žinoti tik 10 Dievo įsakymų ir tai, kad jie kyla iš šumerų laikų, mūsų manymu, yra gerokai mažoka.

Mes puikiai suprantame, kad Seimo dauguma, susiformavusi dauguma, turi siūlyti kandidatą į Seimo Pirmininkus. Tačiau, mūsų nuomone, tarp daugumos yra tikrai daug daugiau žmonių, kurie, realiai pasiryžę, gali pradėti realiai dirbti nuo kitos dienos, siekdami naudos Lietuvai, o ne bandydami pasipuikuoti iš tribūnos arba primindami visai Lietuvai 10 Dievo įsakymų. Jeigu A. Valinskas būtų siūlomas po pusės metų ar po kurio kito laiko tarpo, galbūt mūsų nuomonė būtų kita. Šiandien, mes manome, šis žmogus negali ir nepasirengęs vadovauti Seimui iš karto, o mes neturim tokios prabangos leisti sau studijuoti Dievo ar kitus įsakymus du, tris mėnesius ar pusę metų. Todėl mūsų grupės, arba būsimosios frakcijos, nariai balsuos prieš A. Valinsko kandidatūrą.

PIRMININKĖ. Ačiū, Valentinai. Dabar kviečiamas į tribūną Seimo narys A. Kubilius.

A. KUBILIUS. Gerbiamieji kolegos, gal ir nebūčiau ėjęs į šią tribūną, bet paskatino aistringos kalbos.

Iš tiesų susidaro vaizdas, kad štai čia susirinkęs Seimas nelabai suvokia, kokia šiandien yra Lietuvos situacija. Aš tikrai raginčiau visus kiek galima greičiau tą situaciją suvokti. Suvokus situaciją, mano įsitikinimu, yra vienintelis būdas – toliau labai greitai ieškoti labai paprastų, žmogiškų dalykų – tai tarpusavio supratimo ir sutarimo. Laiko piktdžiugai, laiko kokiam nors pasišpagavimui, mano įsitikinimu, tikrai nėra.

Mane stebina ta piktdžiuga ar karti ironija, kuri girdisi iš buvusios valdžios. Tikrai neapleidžia jausmas, kad dabartinė opozicija vis dar nesupranta, kokia situacija yra Lietuvoje ir kokia yra jos atsakomybė.

Dar labiau stebina paprasčiausio žmogiškumo stoka. Pasiklausykite, ką mes čia ką tik girdėjom: kokie mes visi patyrę ir kokie mes patys sau gražūs. Ar tikrai tai yra tiesa? Ar tikrai tie žmonės, kurie tik dabar atėjo į Seimą, yra už mus daug prastesni, nes mes čia praleidom kas 4, o kas 16 metų? (Balsai salėje) Aš manau, kad… (Balsai salėje) Taip, už Česlovą ir už mane gali būti gražesnių. Bet, žiūrėdamas labai paprastai ir žmogiškai, aš tikrai, gerbiamieji kolegos, raginu visų pirma tą piktdžiugą, nuėjus į opoziciją, šiek tiek pamiršti. A. Valinskas nėra nei tobulybė, nei blogybė, bet tikrai yra pajėgus tinkamai dirbti Seimo Pirmininku, todėl raginu balsuoti už jį.

PIRMININKĖ. Ačiū Andriui. Tautos prisikėlimo partijos vardu kalbės Laimontas Dinius.

L. DINIUS. Mielieji kolegos, po gerbiamojo A. Kubiliaus kalbos galbūt buvo nelabai verta eiti į šią tribūną, juolab kad dauguma Seimo senbuvių kol kas, iš kai kurių kalbų galima šitaip suprasti, nelabai ir norėtų matyti mus čia kalbančius, juo labiau dirbančius.

Žinoma, aš šiek tiek ironizuoju, suprantu, kad tam tikro skepsio ir abejonių, ypač patyrę parlamentarai, turi, ir tai nėra pats blogiausias dalykas. Daug blogiau, jeigu po tomis abejonėmis slepiasi realių permainų baimė ir realaus darbo vengimas arba baimė, vadinkite tai, kaip norite.

Iš tikro mes ir mūsų kandidatas – nei tobulybės, nei blogybės, bet nesam nei blogesni už jus, nei geresni. Tačiau kvestionuoti, apkalbėti, kaip kas balsavo, kad balsavo galbūt ne už tuos menamus kandidatus… Palikim tai rinkėjams. Mes šiandien esame čia, mes pasiryžę dirbti, mes šiuo sunkiu metu nusiteikę kuo mažiau kalbėti ir kuo daugiau naudingai dirbti, todėl mano kalba irgi bus labai trumpa.

Mes remiame savo kandidatą, mes pažįstame A. Valinską ir mes žinome, kad šitą darbą jis pajėgus atlikti ir jį atliks gerai. Labai ačiū.

PIRMININKĖ. Labai ačiū. Toliau kalbės P. Gražulis.

P. GRAŽULIS. Gerbiamieji kolegos Seimo nariai, buvau pasirengęs pasidalyti visiškai kitomis mintimis skiriant į Seimo Pirmininkus gerbiamąjį A. Valinską, bet jo atsakymai į Seimo narių ir į mano klausimą mano kalbą šiek tiek pakoregavo.

Kaip minėjau, programos jis neturi ir nepasakė, kokius pirmuosius žingsnius pasirengęs žengti šiuo atsakingu mūsų valstybei metu. Paminėjo, kad viena jo programa yra labai seniai parašyta, dar kai nei jo, nei Kristaus nebuvo, tai yra Mozės laikais, kai žydų tautą Mozė išvedė iš Egipto nelaisvės. Deja, kaip jūs žinote, Dievas Mozei davė 10 įsakymų ir nurodė, kokiu keliu ir kaip turi vesti tautą. Taip, tai yra gyvenimo pamatas ir pagrindas.

Aš suprantu. Bet kai patys prisimename žydų tautos kelią, kaip ir mūsų tautos nepriklausomybės kelią, matome, kad tauta greitai nusigręžė nuo Dievo įsakymų, nusiliejo aukso veršį ir pradėjo jį garbinti. Aš noriu paklausti. Mane ne tiek stebina, kad gerbiamasis A. Valinskas siūlosi į Seimo Pirmininkus, bet kad vadinamieji krikščionys demokratai siūlo į Seimo Pirmininkus asmenį, kuris viešuoju savo gyvenimu, dirbdamas pramogų versle, niekino žmogiškąsias ir krikščioniškąsias vertybes, griovė jaunimo ir žmonių moralę.

Ar jūs, gerbiamasis Kubiliau, ir jūs, krikščionys demokratai, prisiimate atsakomybę ir manote, kad pono A. Valinsko veikla televizijos ekrane yra krikščioniškųjų vertybių įgyvendinimas? Ar jūs turite atsakomybės jausmą? Aš noriu štai to paklausti. Mane ypač šokiravo, kai ponas A. Valinskas, jau žinodamas, kad valdančioji dauguma bus vadovaujama krikščionių demokratų ir kad jis taps Seimo Pirmininku, prieš vieną brangiausių krikščioniškųjų švenčių, tai yra prieš Vėlines, išsityčiojo laidoje iš mirusiųjų, iš tų žmonių, kurie pagerbė mirusiuosius, ir iš visos Katalikų Bažnyčios besivartydamas karste ir besityčiodamas iš tų vertybių. Ar jūs manote, pone Valinskai, kad tai yra Dievo įsakymų vykdymas ir tai yra jūsų programinės nuostatos? Jeigu jūs ir toliau taip manote ir toliau taip bandysite įgyvendinti krikščioniškąsias vertybes, tai atsiprašau.

Aš pirmasis iš šios Seimo tribūnos, kai tik buvo kuriama ši partija, pasakiau: mano manymu, tai yra „Vilniaus prekybos“ projektas. Aš labai džiaugčiausi, jeigu aš apsirinku, deja, nei pono A. Valinsko, nei pono A. Kubiliaus negirdėjau kalbant prieš „Leo LT“ projektą. Bandė kažką kalbėti, bet labai neaiškiom frazėm, kitaip sakant, viską vynioti į popierių, kad viskas yra gerai, pamirštant, kad nebuvo skelbiamas konkursas užvaldant Lietuvos energetinę sistemą, pasirinkta už gražias akis viena verslo įmonė…

Gerbiamasis Valinskai, aš tikėjausi, kad bent čia, iš Seimo tribūnos, atsakysite į šiuos klausimus…

PIRMININKĖ. Gerbiamasi Petrai, laikas baigėsi!

P. GRAŽULIS. Gerbiamasis Valinskai, aš nevertinu žmogaus pagal drabužį, pagal partiją, bet vertinu pagal jo darbus. Aš vertinu poną A. Valinską pagal jo buvusius darbus, o dabar tikėkimės…

PIRMININKĖ. Laikas!

P. GRAŽULIS. Aš noriu baigti vieną mintį. Tikėkimės, kad šitas abejones, kurios kyla man, ir, manau, ne tik man, apie tai rašo ir žiniasklaida, kad tai yra „Vilniaus prekybos“ projektas, greitai išsklaidys ponas A. Valinskas, tapęs Seimo Pirmininku, ir pirmiausia imsis…

PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamasis Petrai. Kviečiamas į tribūną E. Klumbys.

E. KLUMBYS. Gerbiamoji posėdžio pirmininke, gerbiamieji kolegos, valdančiosios koalicijos lyderis A. Kubilius tuoj po pirmojo turo pasakė, kad koalicija bus kuriama vertybiniu pagrindu. Akivaizdu, kad vienas iš pagrindinių koalicijos partnerių programos neturi. Nes laikymasis 10 Dievo įsakymų negali būti partijos programa. Tai – kiekvieno doro krikščionio elgsenos norma nepaisant jo partinės priklausomybės.

Man sunku įsivaizduoti, kaip ši valdančioji koalicija susitars dėl tokių esminių vertybių kaip šeima, alkoholio ir tabako vartojimo ribojimas, homoseksualizmas, abortai, juk tarp konservatorių ir liberalų pažiūrų yra fundamentalus prieštaravimas.

Ne pirmą kartą dalyvauju Seimo Pirmininko rinkimuose. Tokios atsainios pretendento į Seimo Pirmininko postą kalbos dar neteko girdėti. Jokios valstybės, kurioje pretendentas bus antruoju žmogumi, vizijos. Jokių pasiūlymų dėl Seimo darbo, o jis tikrai ne per geriausias, pagerinimo nėra. Ir pagaliau aš ne tas žmogus, galintis nuspręsti – kaltas žmogus ar ne. Bet aš tikrai žinau vieną dalyką – teisto žmogaus buvimas parlamento pirmininko poste Lietuvai prestižo nepridės. Aš, gerbiamieji tautos atstovai, siūlau jums apie tai labai rimtai pagalvoti.

PIRMININKĖ. Ačiū Egidijui. Kviečiamas į tribūną A. Šedžius.

A. ŠEDŽIUS. Gerbiamieji kolegos, aš iš tiesų apgailestauju, kad man neliko laiko paklausti. Aš norėjau gerbiamojo pretendento paprašyti, kad jis išvardytų tuos deklaruojamus 10 Dievo įsakymų, ir likau su abejonėm, ar jis juos iš tiesų žino.

Labai gražiai buvo kalbama apie tuos žmones, kurie anapus Seimo durų, tų sandarių langų ir sandarių durų, turi vilčių, kad Seimas spręs tuos klausimus, kurie jiems rūpi. Tačiau ir lapkričio 5 d. per pažymėjimų įteikimą, ir šiandien aš stebėjau gerbiamąjį A. Valinską, ir man labai daug nerimo kelia kai kurios jo savybės. Taip, gerbiamasis A. Valinskas yra žvaigždė, to iš jo neatimsi. Tačiau, kaip ir pridera žvaigždei, jis nepastebi kitų, nepastebi ne tik savo kolegų, ką jau kalbėti apie kitus žmones.

Gerbiamasis Valinskai, jūs net nesugebėjote palenkti galvos, kai aš sveikinausi su jumis šiandien bent penkis kartus, taip pat buvo ir su kitais kolegomis. Aš turiu vilties, kad jūs, kai tapsite Seimo Pirmininku, pastebėsite ne tik savo kolegas, su kuriais jums reikės dirbti, bet ir tuos žmones, kurie yra anapus tų sandarių durų ir langų. Ačiū.

PIRMININKĖ. Ačiū. Į tribūną kviečiamas P. Saudargas.

P. SAUDARGAS. Gerbiamieji kolegos, apskritai neketinau kalbėti, bet, kaip ir A. Kubiliaus kalbą, taip ir mano lėmė jūsų pačių kalbos ir reakcijos į mūsų kandidato į Seimo Pirmininko postą prisistatymą. Aš neturėčiau kalbėti. Man atrodo, mes juk formuojame valdančiąją koaliciją. Manau, mes visi ir taip tvirtai palaikysime gerbiamojo A. Valinsko kandidatūrą į Seimo Pirmininkus, bet kodėl mes leidžiame sau vertinti žmogaus kvalifikaciją būti viena iš valstybės galvų pagal jo profesiją? Pagalvokime, kuo mes buvome prieš tapdami politikais. Lietuvoje nėra instituto ar universiteto, kuris rengtų valstybės politikus. Aš esu fizikas. Kaip čia gerbiamasis V. Andriukaitis sakė, kai kalba A. Valinskas, įsivaizduoja laidą, kad jis yra „Penki nuliai – milijonas“. Kai aš kalbėsiu, jūs turbūt įsivaizduosite, kad esate lazerių fizikos laboratorijoje. To nelinkėčiau.

Taigi mes renkame ne autobiografiją, o renkame žmogų su jo asmeninėmis savybėmis. Aš taip pat stebiu gerbiamąjį A. Valinską, man įdomu, aš už jį galbūt ketinu balsuoti, stebiu ir matau, kad jis keičiasi, jis nebe žvaigždė, man atrodo, jis nebe šoumenas, jis tampa valstybės politiku. Linkiu jam tą virsmą įgyvendinti iki galo. Man atrodo, kad su Seimo pirmininkais turime tikrai įvairių pavyzdžių Lietuvos istorijoje, ir šis, ko gero, gali būti tikrai ne blogiausias pavyzdys.

O kai, gerbiamieji kolegos, kalbame apie Dešimt Dievo įsakymų, aš, kaip krikščionis demokratas, leisiu sau trumpai pasakyti, kad kalbame ne apie jų žinojimą, o apie jų laikymąsi. Siūlau visiems pagalvoti. Aš manau, kad šioje salėje nėra nė vieno, kuris žada būti kanonizuotas į šventuosius. Taigi reikėtų rezervuotai vertinti kitų žmonių gebėjimą laikytis Dešimties Dievo įsakymų, visų pirma pažiūrėti į savo nuveiktus darbus ir pasireiškimus viešojoje erdvėje. Ačiū. Linkiu balsuoti už A. Valinską.

PIRMININKĖ. Ačiū Pauliui. Ačiū dalyvavusiems diskusijose. Gerbiamieji kolegos, turėjome galimybę išklausyti kandidatą į Seimo Pirmininko postą, jis atsakė į visus klausimus, o visi Seimo nariai, kurie norėjo dalyvauti diskusijoje, turėjo galimybę tai padaryti.

Mums reikia patvirtinti slapto balsavimo biuletenį. Biuletenyje nurodyta, kad balsuojama dėl Seimo Pirmininko išrinkimo. Pagal Statuto 117 straipsnį balsuojantieji biuletenyje palieka pavardę kandidato, jei balsuoja už, ir išbraukia pavardę, jei balsuoja prieš. Ar supratote? Negaliojančiais pripažįstami nepatvirtinto pavyzdžio ar neantspauduoti, be Seimo posėdžio pirmininko parašo biuleteniai, taip pat tie, kuriuose palikta pavardžių daugiau nei renkama pareigūnų. Perskaitysiu biuletenį.

Slapto balsavimo biuletenis. Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko išrinkimo. Arūnas Valinskas. Kas balsuoja už, pavardę palieka, kas balsuoja prieš, pavardę išbraukia. Balsų skaičiavimo grupė. 2008 m. lapkričio 17 d. Pasirašė posėdžio pirmininkė V. M. Čigriejienė.

Dabar aš norėčiau jūsų paklausti, ar galime bendru sutarimu patvirtinti balsavimo biuletenį? (Balsai salėje: „Taip.“) Ačiū. Ar yra kitaip manančių? (Balsai salėje: „Ne.“) Ačiū. Jeigu ne, tai biuletenis patvirtintas bendru sutarimu.

Dabar mums reikia atlikti kitą procedūrą. Remiantis Seimo statuto 83 ir 119 straipsniais, paskirti Balsų skaičiavimo komisiją, kurią sudaro skirtingų grupių nariai, be to, jauniausias pagal amžių Seimo narys yra skiriamas į pirmąją balsų skaičiavimo grupę. Į balsų skaičiavimo grupę siūlome šiuos Seimo narius: R. Ačas (partija „Tvarka ir teisingumas“), V. P. Andriukaitis (Lietuvos socialdemokratų partija), P. Auštrevičius (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis), V. Baltraitienė (koalicija „Darbo partija plius jaunimas“), V. Babilius (Tautos prisikėlimo partija), A. Bilotaitė (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai). Tai yra jauniausia Seimo narė. V. Bogušis (Liberalų ir centro sąjunga).

Ar yra prieštaravimų dėl šių pasiūlytų kandidatų? Jeigu ne, ar galime pritarti pasiūlytiems kandidatams bendru sutarimu? Ačiū. Balsų skaičiavimo grupė patvirtinta.

Prieš paskelbdama pertrauką, noriu pasiūlyti jos metu pagal Seimo statuto 26 straipsnį sudaryti frakcijas, jei esate pasirengę. Remdamiesi Seimo statuto 38 ir 39 straipsniais, Seimo nariai, norintys įkurti frakciją sesijos metu, Seimo Pirmininkui pateikia pareiškimą su savo parašais. Šiame pareiškime turi būti nurodytas frakcijos pavadinimas, jos seniūno ir seniūno pavaduotojo pavardės. Taip pat siūloma sudarytoms frakcijoms paskirti savo atstovus į Seniūnų sueigą. Kiekviena frakcija pagal Statuto 28 straipsnį į Seniūnų sueigą skiria po vieną atstovą nuo dešimties frakcijos narių. Kiekviena frakcija papildomai skiria į Seniūnų sueigą po vieną atstovą nuo nepilnos dešimties frakcijos narių, jeigu šią nepilną dešimtį sudaro daugiau negu 5 Seimo nariai. Frakcijos, kuriose nėra 10 narių, skiria į Seniūnų sueigą po vieną atstovą. Seimo nariai, neįsiregistravę į frakciją, sudaro Mišrią Seimo narių grupę, kuri taip pat turi teisę pasiūlyti savo atstovą į Seniūnų sueigą.

Taigi per pertrauką Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai renkasi pirmuosiuose rūmuose, Konstitucijos salėje. Lietuvos socialdemokratų partija – pirmuosiuose rūmuose, Lietuvos Tarybos salėje. Tautos prisikėlimo partija – pirmuosiuose rūmuose, Baltojoje salėje. Partija „Tvarka ir teisingumas“ – antruosiuose rūmuose, 442 kabinete. Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – antruosiuose rūmuose, 443 kabinete. Koalicija „Darbo partija plius jaunimas“ – trečiuosiuose rūmuose, Baltijos Asamblėjos salėje. Liberalų ir centro sąjunga – antruosiuose rūmuose, 414 kabinete. Mišri Seimo narių grupė – Seimo valdybos posėdžių salėje, pirmuosiuose rūmuose, 308 kabinete.

Nesuprasite, pamiršite, prašom paklausyti.

Gerbiamieji Seimo nariai, balsuoti yra numatyta 30 min. Balsavimas vyks šio aukšto fojė. Po to yra skiriama papildoma 30 min. pertrauka frakcijoms sudaryti.

Balsų skaičiavimo grupę kviečiame prie centrinės tribūnos. Balsavimo pradžia – 18.30 val. Plenarinis posėdis bus tęsiamas 19.30 val. Ar aišku visiems? (Triukšmas salėje) Balsavimo pradžia 18.30 val., pabaiga – 19 val. Posėdis bus tęsiamas 19.30 val. Ar viskas aišku? Balsų skaičiavimo komisija, prašom, kolegos, rinktis čia, prie centrinės tribūnos. Kiek iš viso buvo narių?

 

 

Pertrauka

 

 

Slapto balsavimo dėl A. Valinsko išrinkimo Seimo Pirmininku rezultatai

 

PIRMININKĖ. Gerbiamieji kolegos, prašom sėstis į savo vietas ir tęsiame posėdį. Balsų skaičiavimo grupė pasirašė balsų skaičiavimo protokolą. Iš viso išduoti 137 biuleteniai, rasti 137 biuleteniai, galiojančių – 136, negaliojančių – 1. Už A. Valinską balsavo už 67, prieš – 69. Seimo Pirmininku A. Valinskas neišrinktas. Siūlau padaryti vienos valandos pertrauką iki 20.40 val. Iki pasimatymo 20.40 val.

Prašau, Valentinai.

V. MAZURONIS. Gerbiamoji, beje, nuostabiai šiandien pirmininkaujanti atstove… (Balsai salėje) Pirmas dalykas, jeigu skelbiama pertrauka, tai turi būti aišku, kokiu tikslu. Antras dalykas, nors ir labai jus gerbiu, daryti pertrauką ar ne, turi apsispręsti Seimas balsuodamas. (Balsai salėje)

PIRMININKĖ. Prašau, Gintarai. Įjungta.

G. STEPONAVIČIUS. (Dabar išties.) Ponia posėdžio pirmininke, nepasiduokite tokioms lengvoms provokacijoms. Jūsų, kaip posėdžio pirmininkės, teisė Statuto numatyta tvarka yra vienašališku sprendimu daryti pertrauką. O dabar, kad tai užtvirtintume, mes, Liberalų sąjūdžio frakcija, prašome valandos pertraukos, kad frakcijos galėtų pasitarti… (Balsas salėje: „Frakcijų nėra.“) Grupės vardu. Apskritai šioje situacijoje vienintelis geriausias sprendimas, kad pirmininkė sprendžia, o mes palaikome jos sprendimą. (Balsai salėje)

PIRMININKĖ. Gerbiamieji kolegos, skaitau Statuto 100 straipsnio 2 dalį: „Seimo posėdžio pirmininkas žodžiu ir plaktuko smūgiu skelbia posėdžio pradžią ir pabaigą, prireikus gali paskelbti darbotvarkėje nenumatytą posėdžio pertrauką.“ (Balsai salėje) Baigiam chaosą! Elgiamės kultūringai, valandos pertrauka, ir viskas. (Plojimai)

P. GRAŽULIS. Rinkime Seimo Pirmininke, tikrai ji nuostabiai, gražiai atrodo ir nuostabiai pirmininkauja. Atviru balsavimu V. M. Čigriejienę…

 

 

Pertrauka

 

 

PIRMININKĖ. Galime tęsti posėdį. Registruojamės.

Užsiregistravo 117 Seimo narių. Toliau kartosime kandidato pateikimo procedūrą. Prašau siūlyti kandidatus į Seimo Pirmininko pareigas. Gerbiamasis Seimo nary Razma, prašau į tribūną. (Balsai salėje) Prašau? (Balsai salėje) Dėl vedimo tvarkos. (Balsai salėje) Prašau.

J. OLEKAS. Gerbiamoji posėdžio pirmininke, gerbiamieji kolegos! Aš norėčiau išgirsti iš jūsų, posėdžio pirmininke, kokioje mes stadijoje esame, nes mes svarstėme nutarimą „Dėl pono A. Valinsko išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininku“. Tai buvo tokia stadija, kai mes svarstėme, kaip mes supratome, sprendimas yra priimtas. Šis žmogus, kaip jūs pranešėte, Seimo narys, mūsų kolega, nėra išrinktas Seimo Pirmininku. Ar taip?

PIRMININKĖ. Taip, Seimo Pirmininku jis neišrinktas, bet nutarimo mes nesvarstėme.

J. OLEKAS. Gerbiamoji pirmininke…

PIRMININKĖ. Mes tik balsavome.

J. OLEKAS. Gerbiamoji pirmininke, darbotvarkėje yra aiškiai parašyta, kad svarstomas nutarimas „Dėl A. Valinsko išrinkimu Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininku“. Aš tuo klausimu užsirašiau kalbėti, kalbėjo kiti. Dabar jūsų ir mūsų kompiuterių ekranuose paskelbtas būtent šio nutarimo svarstymas. Jeigu mes šito nutarimo nepriėmėme, tai yra kitas Seimo statuto straipsnis, kuris sako, kad atitinkamas nutarimas galėtų būti svarstomas tik po pusės metų. (Juokas salėje)

PIRMININKĖ. Ačiū gerbiamajam J. Olekui, bet Seimo Pirmininko rinkimo procedūra yra kitokia, todėl mes taip… V. Mazuronis. Prašau.

V. MAZURONIS. Gerbiamoji pirmininke, vis dėlto aš norėčiau, kad jūs konkrečiai įvardytumėte, kokiu Statuto straipsniu remiatės. Vienas klausimas yra baigtas, dabar jūs vienašališkai savo noru kažką pradedate svarstyti. Tokiu atveju mūsų frakcija, kurios sąrašas jau atiduotas jūsų vardu, prašo pertraukos iki kito posėdžio.

PIRMININKĖ. Prašau.

V. P. ANDRIUKAITIS. Gerbiamoji posėdžio pirmininke, eisiu šiek tiek jums į talką, nes Statutas jums padeda. Šiuo atveju iš tikrųjų frakcijų negalime registruoti, nes nėra Seimo Pirmininko. Kai jis bus išrinktas, tik tuomet galėsime registruoti frakcijas. Taigi jokių frakcijų nėra.

Dabar kitas, gerbiamoji posėdžio pirmininke, klausimas labai paprastas. Iš tikrųjų Seimo nutarimas buvo pateiktas svarstyti dėl A. Valinsko išrinkimo. Tas Seimo nutarimas yra jūsų kompiuteriuose. Įvyko visos procedūros, įvyko slaptas balsavimas, įvyko rinkimai ir Seimas, kaip atstovybė, išreiškė nepasitikėjimą šiuo kandidatu. Vadinasi, mes turėtume dabar gauti naują Seimo nutarimą su naujomis pavardėmis, kad visiškai būtume užbaigę aną procedūrą, ir tuomet turėtų būti naujo Seimo nutarimo pateikimas, ar ponas Č. Stankevičius siūlomas, ar G. Steponavičius, ar J. Razma, ar dar kiti kandidatai. Nesvarbu, čia turėtume apsitarti, gal dar daugiau, bet akivaizdu, kad turi būti pateiktas naujas Seimo nutarimas.

PIRMININKAS. Gerbiamasis pone Andriukaiti, Seimo nutarimas nepriimtas. Įvyko rinkimai, bet nutarimas nebuvo priimtas. (Balsai salėje) Na, kaip? Tai taip – biuletenis perskaitytas.

V. GURECKIENĖ (Seimo posėdžių sekretoriato vedėja). Gerbiamieji Seimo nariai, aš labai atsiprašau ir šį kartą ateisiu Seimo posėdžio pirmininkei į talką. Seimo Pirmininko procedūra yra specialiai aprašyta mūsų Statute, o nutarimo projektas į kompiuterį, į darbotvarkę įvestas tik todėl, kad jūs galėtumėte užsirašyti klausti ir dalyvauti diskusijoje. Tačiau slapto balsavimo procedūra yra aprašyta atskirai 187–189 straipsniuose. Jeigu balsavimas įvyksta, tai slapto balsavimo rezultatų pagrindu mes nutariame, kad priimame nutarimą. Bet mes nesvarstome nutarimo „Dėl A. Valinsko išrinkimo Seimo Pirmininku“ projekto. Jeigu jūs paskaitytumėte savo biuletenį, ten yra įvardyta – dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko išrinkimo. Tai nėra dėl nutarimo, o yra speciali Seimo Pirmininko rinkimo procedūra. Kaip minėjau, nutarimas priimamas slapto balsavimo rezultatų pagrindu.

P. GRAŽULIS. Dėl vedimo tvarkos. Gerbiamoji posėdžio pirmininke, man atrodo, kad ne tik pirmą kartą Seimo Pirmininkas neišrenkamas, bet pirmą kartą iš Seimo Pirmininko tribūnos kalba net ne Seimo narys ir net ne Seimo posėdžio pirmininkas. Tai dėl vedimo tvarkos.

Kitas dalykas. Kiek kartų mes kartosime tą pačią procedūrą, kol išrinks A. Valinską? Dešimt, dvidešimt, trisdešimt kartų, tai pasakykite, kiek kartų mes rinksime? (…), kadangi jis paskelbė krikščioniškąsias vertybes, galbūt mes taikysime popiežiaus rinkimo tvarką, kaip popiežių renka, tai galbūt tokią tvarką dabar pritaikysime rinkdami Seimo Pirmininką?

PIRMININKĖ. Gerbiamasis Petrai, aš jums žodžio nesuteikiau. Norėjau žodį suteikti E. Masiuliui, bet dabar kalbės A. Kubilius, o po to – E. Masiulis.

A. KUBILIUS. Gerbiamoji pirmininke, yra Statuto straipsnis, kuris jums leidžia nutraukti visas kalbas dėl procedūrų, tai aš siūlau po mano kalbos tą ir padaryti. (Triukšmas salėje)

Antras dalykas. Gerbiamieji kolegos, noriu priminti, kad 83 straipsnis pasako labai aiškiai, kol neišsirinksime Seimo Pirmininko, nieko kito mes negalime daryti. Tol dirba V. M. Čigriejienė, tol vadovauja posėdžiams. Dabar tie straipsniai, kuriuos citavo Violeta Gureckienė, labai aiškiai pasako tai, ką mes dabar turime daryti, J. Razma jau stovi centrinėje tribūnoje, taigi turime pateikti naujus pasiūlymus rinkdami Seimo Pirmininką. Gerbiamieji socialdemokratai, siūlau pradėti dirbti konstruktyviai, nusiraminti. A. Salamakiną raginu irgi atsisėsti, kad nereikėtų ko nors kito galvoti. (Triukšmas salėje)

PIRMININKĖ. Labai ačiū, Andriau.

A. SALAMAKINAS. Gerbiamoji pirmininke, galima?

PIRMININKĖ. Negalima. Žodis suteikiamas… (Balsai, triukšmas salėje) Gerbiamasis Algirdai, aš paskelbiau, kad galėtų kalbėti ponas E. Masiulis. Po jo pagalvosiu, dar nežinau. Prašau.

E. MASIULIS. Labai ačiū už eleganciją, kurią demonstruojate šiandien visą dieną. Gerbiamieji kolegos, atsakydamas į P. Gražulio pareiškimą, noriu pasakyti, kad Seimo narių valia yra teikti kandidatus. Remiantis Statuto straipsniu yra surinkti parašai ir niekas netrukdo Seimo nariams ir antrą, ir trečią, ir ketvirtą kartą teikti tą patį kandidatą. O Statuto 190 straipsnio 4 dalyje labai aiškiai yra pasakyta, jeigu nė vienas iš kandidatų negauna reikiamos balsų daugumos arba negalima nustatyti, kurie kandidatai yra išrinkti, nes jie surinko po lygiai balsų, rengiamas pakartotinis balsavimas. Kviečiu tai ir daryti.

PIRMININKĖ. Labai ačiū. Suteiksiu žodį, nepaisydama to, kad Andrius kalbėjo prieš, A. Salamakinui. Prašau.

A. SALAMAKINAS. Labai ačiū, gerbiamoji pirmininke. Dėkoju jums už toleranciją. Bet aš pirmiausia nesuprantu, ką gerbiamasis Jurgis veikia užėmęs centrinę tribūną.

PIRMININKĖ. Aš jį pakviečiau.

A. SALAMAKINAS. Tai yra pirmas dalykas. Antras dalykas, gerbiamajam Eligijui noriu pasakyti. Jis kalbėjo apie daugiskaitą, „jeigu nė vienas iš kandidatų“. Mes turėjome vieną kandidatą. Jūs skaitykite Statutą. Eligijau, jeigu tu būtum išrinktas pirmą kadenciją, aš tave suprasčiau. Bet juk kalbama, jeigu renkamas kandidatas iš daugiau kaip dviejų, tai yra kaip numato Statutas, yra daugiau kandidatų, nei yra pareigybių. Mes rinkome vieną kandidatą ir yra viena pareigybė, o jūs kalbate, kad buvo du, trys ar keturi kandidatai. Tai yra visai kitas Statuto straipsnis. Mielasis kolega, jūs klystate.

Antras dalykas, dėl P.Gražulio siūlymo. Jeigu jau rinksime kaip Romos popiežių iki tol, kol išrinksime poną A. Valinską, tai gal aprūpinkite mus maistu, vandeniu ir visu kitu, ir kaip per kardinolo rinkimus užmūrykime duris. Tada, aš abejoju, gal ir išrinksime, kai viską suvalgysime ir išalksime. Aš manau, kad Seimo rinkimai nėra popiežiaus rinkimai ir siūlau valdančiajai daugumai, kuri pasiskelbė, pateikti kitą kandidatą, opozicija jam pritars. Bet nežaiskime to, ko nereikia. Jeigu neišrinkome, neišrinkome, kam laužyti rankas ten, kur nereikia. Ar jūs manote, kad bus jums malonu dirbti su kandidatu, kurį išrinksime trečią ar ketvirtą kartą balsuodami. Manau, kad nebus.

PIRMININKĖ. Ačiū, mums niekas nedraudžia siūlyti tą patį kandidatą. Aš nežinau, ką pasiūlys J. Razma, išklausykime jį, aš jam seniai suteikiau žodį. Prašau, Jurgi.

 

Kandidatūrų į Seimo Pirmininko pareigas siūlymas (tęsinys)

 

J. RAZMA. Gerbiamieji kolegos, aš čia stoviu atstovaudamas jau šį kartą didesniam Seimo narių skaičiui – 80 Seimo narių, kurie savo parašais teikia A. Valinsko kandidatūrą į Seimo Pirmininko pareigas. Pertrauka buvo tikrai prasminga, atsirado dar daugiau norinčių paremti šią kandidatūrą.

Iš tiesų tos partijos, kurių kandidatai kartu yra gavę didžiausią rinkėjų pasitikėjimą, kalbėjo apie permainas. Tai dėl vienos iš tų ryškiausių permainų šiandien mes ir sprendžiame. Iš tiesų, jeigu lygintume A. Valinsko asmenį su iki šiol buvusiais pirmininkais, tai yra labai ryški permaina. Aš taip suprantu, kad mūsų, ypač toje pusėje sėdintys, Seimo nariai iš karto nepajėgia tos permainos suvokti ir paremti. Neabejoju, kad dabar iš antro karto tikrai tai išspręsime. Dar pridursiu, kad žmogus, šiuo atveju A. Valinskas, kuris gebėdavo žvelgti į politikos procesus šiek tiek su šypsena, iš šalies, kartu rodo, kad jis puikiai suvokė tos politikos procesus. Manau, kad tapęs tiesioginiu jų dalyviu, sėkmingai spręs tas užduotis, kurios šiuo atveju tenka Seimo Pirmininkui. Tikiuosi, kad mes susikaupę išspręsime šį klausimą taip, kaip pasiūlė tie 80 Seimo narių.

PIRMININKĖ. Ačiū ponui Jurgiui. Prašom pasakyti. Ar ponas A. Valinskas sutinka kandidatuoti? Taip ar ne?

A. VALINSKAS. Taip, sutinku.

PIRMININKĖ. Kviečiu jus į tribūną. (Balsai salėje) Iškviestas žmogus stovi tribūnoje. Atsiprašau, sakykite, ar yra daugiau norinčių pateikti kandidatūras? Bet gal mes leiskime kalbėti, o po to galėsime… Pirmiausia kalba vienas kandidatas, paskui pateiksime kitą ir jis kalbės. (Triukšmas salėje) Prašom, Arūnai, kalbėti. Prašau, Egidijau.

E. KLUMBYS. Gerbiamoji posėdžio pirmininke, aš suprantu, pirmą kartą pakliūti į tokią politinę „peklą“, kaip jums teko, nors šiandien rytas prasidėjo kur kas ramiau, tačiau vis dėlto reikia laikytis Statuto. Atrodo, mes sutarėme dėl to. 188 straipsnio 1 dalis labai aiškiai sako, kad kandidatus į Seimo Pirmininko pareigas raštišku pareiškimu gali siūlyti ne mažiau kaip dešimtadalis. Kalbama apie kandidatus. Jeigu yra daugiau kandidatų, tai jie turi būti pasiūlyti, o po to atitinkamai prasideda jų prisistatymo procedūra. Aš manau, kad jūs turite suteikti teisę, jeigu yra kitų siūlymų į Seimo Pirmininkus.

PIRMININKĖ. Gal, gerbiamasis Arūnai, laikinai atsisėskite į savo kėdę. Mes suteiksime žodį kitiems. Prašom siūlyti kandidatus. Ar yra norinčių teikti kandidatūras? Nėra. Kviečiu A. Valinską į tribūną. (Balsai salėje) Kalbėkite dėl vedimo tvarkos.

A. SALAMAKINAS. Aš norėčiau dėl vedimo tvarkos. Aš nelabai supratu, pagal kurį Statuto straipsnį dabar kalbės ponas A. Valinskas. Aš nesakau, kad kaip kandidatas, nors įsitikinęs, kad nėra teisiškas jo kalbėjimas. Jis pristatė savo kaip kandidato inauguracinę kalbą, tai truko minutę su trupučiu. Aš nesuprantu, ką jis gali dar pasakyti, todėl siūlyčiau, kad jis vėl atsisėstų, nėra ką klausyti. Jau mes išgirdome tai, ką jis norėjo pasakyti.

PIRMININKĖ. Gerbiamasis Algimantai, kandidatūra teikiama iš naujo. Ir jis turi teisę kalbėti. Gerbiamasis Arūnai, jums suteikiamas žodis.

Suteiktas žodis. (Triukšmas salėje) Jūs neleidžiate pradėti. Diskusijoms jūs galėsite užsirašyti, galėsite pateikti klausimus. Viskas, mes kartojam procedūrą iš naujo. Prašom.

 

Seimo nutarimo „Dėl A. Valinsko išrinkimo Seimo Pirmininku“ projektas Nr.XIP-2 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

A. VALINSKAS. Ačiū. Mielieji kolegos, iš tiesų tai, kas vyksta čia, yra galbūt pirmieji, bet ne tokie platūs žingsniai politikoje, bet tas, kas niekada nepradeda, niekada nenueina didelio kelio. Galbūt ir simboliška, kad bandant suformuoti didžiąją koaliciją, sakysime, permainų koaliciją, balsuojant dėl mano kandidatūros, lauke kaip tik pradėjo šiek tiek snyguriuoti ir šiek tiek, matyt, slystelėjau. Manau, tai pirmas išbandymas to, ką mes rengiamės daryti, didelių darbų, bet dabar, kreipdamasis į jus dar kartelį, norėjau pasakyti, kad norėčiau padėkoti ir Socialdemokratų frakcijai, ypač ponui A. Salamakinui už teigimą, kad neturiu ką pasakyti. Turiu aš ką pasakyti, tik nenorėčiau jūsų labai dėl to varginti. Pagrindinis dalykas, kurį mes ir traktavome, iš tiesų rengiamės daryti daug konkrečių veiksmų, bet pagrindinis, dar kartą pakartosiu, mes turime su jumis, mielieji, tapti ta institucija, kurios balsas Lietuvoje būtų girdimas. Nes dabar atrodo, kad mes kalbame visi skirtingais balsais. Aš puikiai suprantu, kad galbūt ne visiems yra priimtinas, sakysime, kandidatas žmogus, kuris atėjo, atsistojo ir iš karto yra keliamas šioje tribūnoje į Seimo Pirmininkus. Taip, be jokios abejonės, mes esame jauni. Mes norime tų permainų ir norime tas permainas daryti kartu su jumis. Dar kartą. Bet pirmiausias dalykas, aš manau, kad šiame Seime aš, būdamas Seimo Pirmininku, jeigu taip atsitiks, pirmiausia visa tai, ką esu sugebėjęs pasiekti ir išmokti gyvenime, kreipsiu tam, kad bent jau šioje salėje, bent jau komitetuose ir tarpusavyje atsirastų šiek tiek daugiau susikalbėjimo ir tolerancijos vieni kitų atžvilgiu. Tikrai to labai norėčiau. Tuomet mes pradėsime gerbti ne tik vieni kitus, bet ir duosime signalą žmonėms, kad jie turėtų pradėti gerbti Seimą, Seimą kiekvieno jūsų asmenyje. Aš manau, kad prie to, ką sakiau, galima daug dar ką pridurti, bet tai yra viena iš esminių pagrindinių programinių nuostatų – grąžinti jūsų visų pagarbą vieni kitiems, Seimui ir žmonių pagarbą jums.

Dabar, kadangi prieš tai norėjote klausti visą pusvalandį, tas pusvalandis yra iš naujo, nuoširdžiai atsakysiu į visus klausimus. Prašom. Gali būti ir ne visai malonūs, kuo daugiau diskusijų šiuo metu, tuo geriau. Prieš didelius darbus kur kas smagiau išsišnekėti ir išsakyti kritišką nuomonę, nes viduryje distancijos keisti žirgų perkėloje, matyt, nebus galima.

Taigi dar kartelį ačiū už suteiktą tribūną ir kreipiuosi į visas būsimąsias frakcijas, kol kas jų dar nėra, klauskite, aš – jūsų.

PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamasis kolega, prašom pasilikti tribūnoje.

A. VALINSKAS. Ačiū.

PIRMININKĖ. Jūsų užsirašė paklausti 21 Seimo narys. Pirmasis klausia V. P. Andriukaitis.

V. P. ANDRIUKAITIS. Dėkoju. Iš tikrųjų po tokios nuoširdžios jūsų kalbos, kai jūs taip mums atsivėrėte ir pasakėte „aš – jūsų“, čia toks retas atsidavimas. Mano klausimas būtų paprastas. Gerbiamasis Arūnai, aš manau, kad jūs esate džentelmenas. Kaip jūs manote, čia visi išreiškė norą, kad būtų galima matyti Seimo Pirmininkę moterį. Ką jūs manytumėte, jeigu mes paremtume Ingą Valinskienę? (Juokas salėje)

A. VALINSKAS. Na, niekada negalvojau, kad mūsų šeimoje gali būti net du kandidatai į Seimo Pirmininkus, bet jeigu jūs, pone Vyteni, ją iškeltumėte, tikrai, aš manau, kad Seimas skiltų į dvi dalis ir dar nežinau, kuris kandidatas laimėtų. Bent jau aš balsuočiau už ją. (Plojimai)

PIRMININKĖ. Toliau klausia P. Gražulis.

P. GRAŽULIS. Gerbiamasis pretendente, kai pirmą kartą stovėjote tribūnoje, buvote labai užtikrintas, kad būsite išrinktas Seimo Pirmininku. Pirma pamoka, nors gana skaudi, bet tikrai išeis į naudą. Tačiau mano kitas klausimas, galbūt esminis. Man visada rūpėjo (ir apie tai kalbėjau savo kalboje), koks jūsų požiūris į „Leo LT“ projektą, kaip vertinate tai, kad „Vilniaus prekyba“ buvo pasirinkta be konkurso ir jai atiduota Lietuvos energetinė sistema. Kaip vertinate ir ką žadate daryti, jeigu neigiamai vertinate, kad ši problema būtų išspręsta?

A. VALINSKAS. Ačiū už klausimą. Galiu pasakyti. Dar kartą pakartosiu, pone Gražuli, na, nežinau, ar aš jus nuvilsiu, ar nudžiuginsiu, greičiausiai gal nudžiuginsiu pasakydamas kaip ir anksčiau, nes, matote, tik tas, kuris meluoja, turi turėti gerą atmintį. Tas, kuris sako teisybę, sako ją visuomet. Mes neturime iš tiesų už nugaros nei jokių „Maximų“, nei jokių kitų interesų grupių, ir tai yra tiesa. Patikėkite manimi, aš manau, sutiksite, kad buvo labai daug norinčių tuos užnugario šešėlinius variantus surasti. Jų tikrai nėra. Duodu garbės žodį visiems čia esantiems.

Dėl „Leo LT“. Mano nuomonė visuomet buvo kategoriška ir aiški. Aš sakiau, kad šis projektas yra blogas vien dėl to, kad buvo priimtas neskaidriai. Kaip galime vertinti, ar jis blogas, ar jis geras? Negalime to daryti, nes nebuvo viešo aptarimo. Pirmiausia turi būti paviešintas pats susitarimas, kas ten yra, kaip yra, po to jis turės būti revizuotas. Tarp valdančiąją koaliciją besiruošiančių sudaryti frakcijų, konkrečiai, sakysime, tarp partijų vadovų, buvo kalba ir visi vienbalsiai pritarė, kad „Leo LT“ projektas bus peržiūrėtas. Jeigu sąlygos netenkins Lietuvos valstybės, ši sutartis greičiausiai gali būti keičiama ne „Leo LT“ naudai. Tai vienareikšmiškai.

PIRMININKĖ. Ačiū. Žodis suteikiamas V. Baltraitienei.

V. BALTRAITIENĖ. Ačiū. Gerbiamasis pretendente, kai patekote į Seimą (jūsų partija), pasibaigus rinkimams sakėte, kad jūs nepretenduojate į jokį postą. Šiandien jūs esate kandidatas į Seimo Pirmininkus. Tai leidžia man abejoti jūsų pasakytais žodžiais ir ne visada tikėti tuo, ką jūs sakote. Čia tokia replika.

O dabar klausimas. Iki šios sesijos pabaigos liko pusantro mėnesio. Priregistruota labai daug įstatymų projektų, kuriuos pateikė Vyriausybė, Seimo nariai. Jūs sakote, kad svarbiausia yra tolerancija ir sutarimas, bet, mano nuomone, tai ne esmė. Esmė – kokie prioritetai. Aš tikrai norėčiau labai konkrečiai išgirsti, kokiems įstatymams, įstatymų pataisoms, projektams teiksite prioritetus šį pusantro mėnesio, kol baigsis rudens sesija?

A. VALINSKAS. Be jokios abejonės, mes negalėsime pabėgti nuo pagrindinių klausimų. Pirmasis yra biudžeto svarstymas, jo priėmimas, toliau – reikalingų įstatymų priėmimas įgyvendinant permainų koalicijos Vyriausybės planą. Ir kai kurie klausimai turės būti sprendžiami neatidėliotinai, ir būtent jiems bus teikiama pirmenybė.

Dėl tolerancijos aš noriu pasakyti vieną dalyką. Tarpusavio supratimas, girdėjimas, ką sako vieni ir kiti, argumentuotos pozicijos išsakymas visuomet yra tik geresnis, vedantis į dalykinį susitarimą, kelias negu tarpusavio rietenos. Patikėkite manimi, tolerancijos buvimas yra gero ir normalaus darbo garantas ir sąlyga.

PIRMININKĖ. Ačiū. Kviečiama kalbėti V. Blinkevičiūtė.

V. BLINKEVIČIŪTĖ. Gerbiamasis Arūnai, pirmą kartą šiandien stovėdamas šioje tribūnoje sakėte, jog jūsų Prisikėlimo partijos programa – tai 10 Dievo įsakymų. Taigi pasakykite dabar, kuriame iš jų yra numatyta skriausti silpniausius mūsų bendruomenės narius – vaikus? Nes jūs kartu su koalicijos partneriais konservatoriais žadate atimti vaiko pinigus, nors jie yra mokami visose Europos Sąjungos valstybėse. Ne ką lengviau gyvena kaimynai latviai ir estai, tačiau jie to nesirengia daryti. Žadate nemaitinti priešmokyklinukų ir pradinukų mokyklose, o ar garsiajame krizės įveikimo plane tokia nuostata yra ne todėl, kad vaikai nebalsuoja ir nėra šios naujos valdančiosios daugumos rinkėjai?

A. VALINSKAS. Mieloji Vilija, aš dėkoju už klausimą. Man visą laiką žavu klausytis, kaip jūs kalbate, nes bent jau jūsų šypsena bet kuriuo klausimu, kad ir kebliu, vis tiek verčia žavėtis. Taigi dėkoju ir noriu pasakyti, kad vis dėlto šis klausimas, manyčiau, turėtų būti adresuojamas ne tiek kandidatui į Seimo Pirmininkus, kiek kandidatui, jeigu ta įgyvendinimo programa bus pateikta balsuoti, būsimajam Vyriausybės vadovui. Bet norėčiau pasakyti, kad koalicijos antikriziniame plane nepasakyta, kad pinigai iš vaikų bus atimami. Ten yra brėžiama riba, nuo kurios tėvų pajamų ribos tų tėvų vaikai nebus nemokamai maitinami, ir tai yra aiškiai apibrėžta, nes tie dalykai nurodyti raštu.

Deja, galim pasakyti, kad šiai koalicijai iš tiesų teks didžiulis išbandymas įveikti problemas, nuo kurių mes nesugebėsime pabėgti. Mes negalime laikytis tos pačios stručio pozicijos, kaip buvo anksčiau, – paslėpti galvą, įkišus į smėlį, ir nematyti to, kas yra. Taip, mes turim pasakyti: mielieji tėveliai, mes ne visų jūsų vaikus mokyklose galėsime maitinti nemokamai, taip, ne visi galės nusipirkti daugiau už tą pačią algą, o kitiems ji bus mažesnė arba nedidės tiek, kiek reikia, bet tokia yra realybė. Tokia yra realybė.

Pagrindinis dalykas – mes savo programoje iš tiesų remiamės 10 Dievo įsakymų, tačiau turime ir platesnę partijos programą, kuri, kaip deklaracija, nurodo mūsų partines ir politines nuostatas. Be jokios abejonės, mes esame už tai, kad pirmiausia gerėtų gyvenimas kaip tik tiems, kuriems jis yra sunkiausias, tačiau dabar mums reikia rasti išeitį iš padėties, kaip galbūt labiau pasiturinčių sluoksnių sąskaita palengvinti gyvenimą tiems, kuriems yra sunkiausia.

PIRMININKĖ. Ačiū už atsakymą. Kalba A.Šedžius. Klausia, taip, klausia.

A. ŠEDŽIUS. Visų pirma norėjau padėkoti gerbiamajam A.Valinskui už tai, kad jis pasisveikino, pastebėjo ir operatyviai reaguoja į kalbas.

Aš neklausiu jūsų apie 10 Dievo įsakymų, manau, jūs pasiruošėt ir žinot juos, tačiau turiu tokį klausimą. Jūs svarstėte antikrizinį planą, tačiau tame jūsų antikriziniame plane aš pasigendu kai kurių dalykų. Jūs kalbate apie mokesčių didinimą, tačiau, kaip žinome, ekonomikos pradžiamokslis teigia (netgi pirmas sakinys yra toks), kad, padidinus palūkanų normą, mažėja vartojimas, padidinus mokesčius, mažėja gamyba. Tai kaip jūs matot tą antikrizinį planą, kokie yra krizės įveikimo principai, kad jūs darote viską atvirkščiai, nei teigia elementarus ekonomikos pradžiamokslis?

A. VALINSKAS. Aš noriu pasakyti, kad dauguma klausimų iš tos pusės dabar pradėjo eiti apie antikrizinę programą, bet šiaip ją pateikia ne Seimo Pirmininkas, o Ministras Pirmininkas.

Galiu atsakyti tik tiek: pone Andriau, pasisveikinau su jumis ne todėl, kad išgirdau jūsų priekaištą, bet tiesiog, kad jūsų per daug nepažinojau, bet nuo šiol pasistengsiu visad ryte būtent jums paspausti ranką ir sakysiu, kad jau. Ir vienas prašymas – vis dėlto aš ne Artūras, o Arūnas. Bet mūsų koalicijoje yra ir Artūrų, tai galima kaip ir neįsižeisti.

O dėl antikrizinės programos galiu dar kartelį pasakyti: kai kurios nuostatos nėra kategoriškai įrašytos, kadangi dar yra palikta laiko joms aptarti. Sakysim, ūkio veiklos skatinimo skirsnyje nurodyta, kad visos konkrečios priemonės bus patvirtintos koalicijos partnerių tada, kai pirmiausia bus atliktos galimos ekspertizės, iki to laiko gauti duomenys, sakysim, finansų ekspertų išvados, ir po daugybės susitikimų su verslo žmonėmis, kurie galės pateikti vieną ar kitą pasiūlymą, į juos bus privalomai atsižvelgiama, jie bus diskutuojami.

Tačiau aš besąlygiškai pritariu, kaip ir koalicijos partneriai, A.Kubiliaus ir Tėvynės sąjungos nuostatai, kad mes deklaravome, jog iš tiesų turime vienokį ar kitokį biudžeto deficitą, kuris yra gerokai didesnis, negu mes turėtume. Jeigu žiūrėsime pagal vieną ar kitą šaką, tai vieni sakys, kad mažinam Krašto apsaugos ministeriją, nes joje dalyvauja tie… o sveikatai paliekam. Kiti – atvirkščiai. Šių klausimų mes nesprendžiame, nes yra vienas sprendimas: biudžeto dalys ir skirtumai nėra vienai ar kitai ministerijai, vienai ar kitai šakai. Premjero, tiksliau, kandidato į premjerus, siūlymas buvo toks: turim konkrečias deficito dalis; jeigu norite čia pridėti arba iš čia paimti, pasakykit, iš kur mes gausim, kad viena ministerija nesiūlytų atimti kitos sąskaita. Tai yra vienintelis būdas, vedantis į konstruktyvų bendradarbiavimą. Tiesiog koalicija pripažino: mes turime tokią deficito skylę, ją reikia kaip nors užtaisyti. Traukit antklodę nuo vienos ministerijos ant kitos – skylė nemažėja. Mums reikia spręsti ir mes tai pasiruošę daryti.

PIRMININKĖ. Ačiū už atsakymą. Noriu priminti, kad klausimui –viena minutė, atsakymui – trys minutės. Klausia V.Mazuronis.

V. MAZURONIS. Gerbiamasis pretendente, aš tikrai nuoširdžiai pritariu jūsų norui kelti Seimo autoritetą, gerinti požiūrį į Seimą ir konsoliduoti visus Seimo narius darbui. Mano klausimas būtų toks: ar jūs nemanote, kad toks jūsų užsispyręs noras atsisėsti į Seimo Pirmininko postą, pirma, po to, kai jūs pralaimėjote pirmąjį rinkimų turą, nes jūsų neišrinko, antra, kai jūs naktį prievartaujate visus Seimo narius sėdėti ir dirbti vien todėl, kad atsisėstumėt į tą kėdę, ir trečia, laužant savo koalicijos nariams, partneriams rankas, kad jie pritartų jūsų troškimui užimti tą vietą, ir mažina arba žlugdo Seimo autoritetą. Gerbiamasis pretendente, kodėl savo norą užsėsti Seimo Pirmininko kėdę jūs keliate aukščiau už Seimo autoriteto ir požiūrio į Seimą klausimus?

A. VALINSKAS. Pirmiausia niekada nedegiau tokiu noru, kurį jūs deklaruojate, pone Valentinai, užsėsti vieną ar kitą kėdę. Aš gyvenime niekada nesiekiau atsistoti prieš kameras, įeiti į televiziją, dirbti tenai, niekada nedegiau kur nors iškeisti… Aš manau, kad ši kėdė yra gerokai kietesnė už tą, kurioje aš anksčiau sėdėjau. Tiesiog vieną kartą žmogus, nusprendęs, kad nori ir gali daryti, keisti ką nors toje šalyje, jis, nepažeisdamas įstatymo, tai daro. Ir ši procedūra, kuri dabar kartojama, taip pat nėra antiįstatymiška. Taigi aš manau, kad jokio kriminalo čia nėra, viskas daroma pagal Statutą. Ir kitų klausimų… Nemanau, kad mano buvimas vienoje ar kitoje, sakysim, situacijoje dabar gali labai pažeminti Seimo autoritetą. Jokiu būdu. Tai yra demokratinis procesas. Aš dėkoju visiems, kurie balsavo už, taip pat dėkoju visiems, kurie balsavo prieš.

PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia J. Olekas.

J. OLEKAS. Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Gerbiamasis pretendente į Seimo Pirmininko postą, iš tikrųjų kai kas pasikeitė per tuos du prisistatymus. Jūsų prisistatymo kalba pailgėjo bent 2,5 ar 3 kartus. Ir jau Seimo pinigai ne taip svarbu, kaip pasirodė, kai jūs žadėjote, kad sutaupysim. Paprastai aš klausiu iš kandidato kalbos. Tai galėčiau paklausti apie jūsų žmonos ūgį, apie jūsų jaunystę, kai į veidrodį žiūrėjot, kiek mes dar esam jauni. Dabar, be abejo, labiausiai norėčiau paklausti, ar jūs tikrai sugalvojot mažinti pinigus krašto apsaugai?

A. VALINSKAS. Ne.

J. OLEKAS. Bet tai ką tik buvo jūsų pasakyta. Tačiau mano klausimas yra toks: kaip jūs vertinate, kadangi einate ne šiaip sau kandidatu į Seimą, bet vadovauti Seimui ir tvarkyti jo darbą… Kaip jūs vertinate tai, kad jūs nesusitvarkėte su klijuojama koalicija – ji už jus nebalsavo?

A. VALINSKAS. Aš manau, kad tikrai nebuvau įgaliotas, kaip jūs pasakėte, susitvarkyti su koalicija, nes tai ne mano kompetencija. Kitas dalykas. Pone Juozai, aš nesakiau, kad reikia atimti pinigus iš Krašto apsaugos ministerijos. Aš daviau pavyzdį, kaip koalicija nesiruošia daryti – dengti skylę vienoje vietoje, didindama kitoje. Tai buvo tik pavyzdys. (Balsai salėje) O Ingos ūgis – 1,79 m.

PIRMININKĖ. Ačiū už atsakymą. J.Veselka klausia.

J. VESELKA. Gerbiamasis pretendente, atsakymus į ekonominius klausimus jūs gerai, taip sakant, nusukot į aną pusę. Dabar jums, kaip Seimo Pirmininkui, teks užsienyje atstovauti Lietuvai. Kaip žinote, Lietuva liko vienintelė, kuri nenori pradėti derybų su Rusija dėl strateginės partnerystės. Kaip jūs vertinate tokį Lietuvos požiūrį ir kaip jūs manote toliau veikti, nes, mano įsitikinimu, be derybų jokių rezultatų pasiekti negalima. Galima tik į urvą įlįsti. Taigi jūs, matydamas Prezidento poziciją, žinodamas konservatorių poziciją, kad jie žada pabėgti į Afriką, nes labai bijo rusų, kokios pozicijos laikysitės užsienio politikoje požiūriu? Ar jūsų pagrindinis akcentas bus bet kuriomis sąlygomis tartis su kaimynais ir padėti net Europos Sąjungai susitarti, ar trukdyti Europos Sąjungai tartis didžiosios Europos viduje?

A. VALINSKAS. Yra du galimi atsakymo variantai. Galima vieną orientuoti Europos link, bet aš supratau, kad skausmingiausias dalykas yra santykiai su Rusija. Seimo Pirmininkas ne tiek įtakoja, sakysime, Lietuvos užsienio politiką kaip Prezidentas arba Užsienio reikalų ministerija, bet yra tam tikros pozicijos, kurias išsakius yra duodami tam tikri signalai. Mano nuomone ir griežtu nusiteikimu, mums pirmiausia reikia stabilizuoti nuolat blogėjančius santykius su Rusija, bent jau šioje vietoje, kaip yra. Po to aš pasisakau, kaip ir visa mūsų frakcija, už tai, kad šie santykiai visuomet būtų dalykiški kaip ir su visais kitais kaimynais, bet ne vienos iš šalių suvereniteto sąskaita. Taigi čia yra pagrindinis dalykas. Mes turime gerbti ir Rusiją, kad Rusija gerbtų mus, ir dalykiniai santykiai turėtų būti plečiami abipusės pagarbos principu.

PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia R. Ačas.

R. AČAS. Gerbiamasis pretendente, vienus papiktino, kitus nustebino, kai jūsų partijos atstovė per mandatų įteikimą istorinėje Seimo salėje maitino kūdikį. Prašau pasakyti, kaip jūs, kaip Seimo Pirmininkas, spręsite šią problemą, kad jaunoms mamoms parlamentarėms nereikėtų visai Lietuvai demonstruoti krūtų?

A. VALINSKAS. Dėkoju už klausimą. Pirmiausia, manau, ne visai teisingai buvo pastebėta, nes A. Baukutė nedemonstravo krūtinės. Kūdikis maitinamas – tokį vaizdą mes galime pamatyti ne tik tautos šventovėje, bet ir bet kurioje bažnyčioje. Man tai yra šventa. Aš suprantu, kad toks vaizdas visuomenę padalijo į dvi dalis: papiktino ir paskatino sakyti „taip“. Gal čia bus ne prieš tai buvusios kadencijos, bet dar ankstesnės kadencijos atžvilgiu išsakytas šioks toks ironiškas požiūris. Aš manau, kad ypač Kovo 11-osios salėje kur kas natūraliau, kai vaikas yra girdomas motinos pienu, o ne parlamentarai gimtadienio proga brendžiu. (Plojimai)

PIRMININKĖ. Ačiū už atsakymą. Klausia R. Sinkevičius.

R. SINKEVIČIUS. Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Gerbiamasis pretendente, jūs ne kartą savo programinėje kalboje minėjote žodžius: „norime permainų“, „visi laukiame permainų“, „nauja koalicija suteiks viltį darydama permainas“. Deja, tos permainos būna įvairių rūšių – vienos būna teigiamos, kitos, deja, skausmingos, kurioms nepritaria visuomenė ir panašiai. Mes gana gerai žinome ekonominę situaciją, prognozinę situaciją, kurioje šiandien yra atsidūrusi Lietuva, tam, žinoma, įtakos turi pasaulio ekonomikos poveikis. Prognozuodamas ateitį, žinodamas dabartį, aš manau, jūs labai gerai įsivaizduojate ateitį. Aš norėčiau išgirsti iš jūsų bent keletą štrichų. Kaip jūs įsivaizduojate, nes esate renkamas visai kadencijai, Lietuvos socialinę ir ekonominę padėtį po ketverių metų, ką jūs galėtumėte pažadėti?

A. VALINSKAS. Na, pažadėti dabar, šiuo metu, kai nežinome, kaip viskas rutuliosis, nes tai gali būti sniego lavinos principu didelė griūtis, ir neduok, Dieve, kad taip atsitiktų, iš šios tribūnos būtų daug daugiau negu neatsargu. Bet rengiant vieną iš programos skyrių ir posėdžiaujant jau galbūt su būsimuoju ministrų kabinetu, galiu pasakyti, kad Remigijus Vilkaitis, kalbėdamas apie kultūros situaciją, kaip vieną iš sričių, pasakė: „Aš po ketverių metų norėčiau, kad paprastas bibliotekininkas gautų kaip energetikas.“ Į tai ponas G. Steponavičius atsakė: „Kuria prasme – kad mažinsime energetikams? – Ne. Kad kiltų bibliotekininkams.“ Taip, mes galime to norėti, tokią mes turime viziją, bet ar taip bus, priklauso nuo mūsų visų, pirmiausia ne tik nuo valdančiosios koalicijos, bet ir nuo visų Seimo narių, taip pat opozicijos ir mūsų noro tarpusavyje susitarti priimant tuos sprendimus, kurie, deja… Deja, sakau dar kartą labai apgailestaudamas, bet jie yra būtini, nors ir skaudūs.

PIRMININKAS. Ačiū. Klausia I. Šiaulienė.

I. ŠIAULIENĖ. Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Gerbiamasis pretendente, šiandien jūs ne kartą rėmėtės dešimtimi Dievo įsakymų ir kitais gerais ketinimais, permainomis, tolerancija. Bet šiandien sveikindamas naujai išrinktą Seimą arkivyskupas Sigitas Tamkevičius pasakė, kad vaivorykštė yra Dievo ir žmogaus susitarimas. Deja, šiandien vaivorykštės mes nepamatėme, iškrito sniegas. Ar tai nėra blogas ženklas jums, kai jūs kalbate apie Seimo prestižo pakėlimą? Ar tas jūsų pirmasis bandymas jau yra Seimo prestižo pakėlimas? Ar taip ir toliau mes kelsime Seimo prestižą, gerinsime jo įvaizdį? Ar jūs visada, kai kils tokie klausimai, ne tik socialiniai, ekonominiai, bet ir Seimo gyvenimo klausimai, nepaisydamas to, kad vis dėlto esate partijos vadovas, lyderis, vis sakysite, kad reikia eiti klausti A.Kubiliaus?

A. VALINSKAS. Ponia Irena, ačiū už klausimą. Ne. Aš norėčiau pradėti atsakinėti nuo pabaigos, kad, matyt, didžiausia nuodėmė, bent jau vidinė, iš tų smulkiųjų, yra įsivaizdavimas, kad tu visą laiką viską žinai. Ir noras atsakinėti į visus klausimus, tarp jų ir ekonomikos, ir sveikatos ar dar kažko, veda į tai, kad mes dažniausiai tuščiai gaištame laiką. Todėl nedemonstruodamas visažinio aš teigiu, kad yra klausimų, į kuriuos turėtų atsakyti žmonės, kurie rengia šią antikrizinę programą, to ir laikysiuosi. Geriau nesakyti to, ko nežinai, nes, kaip sakė senovės išminčiai, būtum patylėjęs, būtum pasilikęs filosofu.

Dėl pono S. Tamkevičiaus paminėtos vaivorykštės. Aš taip ir supratau, kad šiuo atveju socialdemokratai pamėgins iš karto įsivaizduoti, kad Bažnyčios patriarchas kalba apie vaivorykštinę koaliciją. Reikėtų paskambinti ponui S. Tamkevičiui ir paklausti, ar jis tai turėjo omeny.

PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia B. Bradauskas.

B. BRADAUSKAS. Dėkoju, pirmininke. Aš čia!

A. VALINSKAS. Taip, matau, aš jau išmokau…

B. BRADAUSKAS. Be abejo, jums jau teko atsakyti į klausimus, susijusius su jūsų praėjusia veikla. Pasismaginimas galbūt ir yra naudingas, nes sėdime gana ilgai. Aš noriu paklausti rimtą klausimą. Jūs kaip koalicijos, kaip savo partijos, vadovas pasirašėte koalicinę sutartį, kurioje yra numatyta visa pridėtinės vertės mokesčio peripetija. Pasakykite, kaip išgyvens pensininkai, kurie už mėsą, už žuvį mokės 15 % brangiau, važiuodami turės mokėti 15 % daugiau, už šildymą, už elektrą mokėti daugiau, kai kainos pakils. Jūsų programoje buvo numatyta gerinti jų gyvenimą, o dabar jie bus tiesiog pasmerkti pražūčiai. Kodėl jūs pasirašote tokią sutartį, nors prieš rinkimus žadėjote visai ką kita?

A. VALINSKAS. Ačiū už klausimą. Pone Bradauskai, galiu atsakyti. Mes tikrai nebūtume pasirašinėję sutarties, kuri blogina. Ši sutartis pirmiausia stabilizuoja situaciją, jeigu bus imtasi neatidėliotinų priemonių. Jeigu mes paliksime visa tai, kaip yra dabar, kas buvo nesakysiu, kad slepiama, negaliu tuo kaltinti, tiesiog tai nebuvo viešinama prieš tai valdžiusios koalicijos. Galiu pasakyti, kad šį klausimą, kaip ir kodėl tie žmonės turės gyventi, reikėtų adresuoti bent jau prieš tai buvusiai Vyriausybei. Dabar nebėra kur trauktis. Dabar reikia visiems. Mes ir toliau galime stebėti ir kaip ir prieš rinkimus sakyti, kad nieko nėra. Deja, taip nėra. Bent jau dabar mes turime sakyti žmonėms tiesą ir tik tiesą.

PIRMININKĖ. Ačiū Arūnui. Klausia M. Bastys.

M. BASTYS. Dėkoju, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Gerbiamasis pretendente, iš tiesų įdėmiai klausausi atsakymų į klausimus ir mane visų pirma domina jūsų požiūris į žemės ūkį. Gal dabar ne visai tinkami tokie klausimai, gal reikėtų klausti apie tai, kaip jūs organizuosite Seimo posėdžių darbo veiklą ir su Seimo darbu susijusią veiklą. Bet vis dėlto, kadangi jūsų atsakymuose nuskambėjo ir žemės ūkis, tuo labiau kad jūs kalbate apie toleranciją, apie supratimą, apie įsiklausymą, jūsų viename atsakyme aš išgirdau tam tikrą diskriminuojantį požiūrį į žemės ūkio subjektus, kurie yra šeimos ūkiai ir tie ūkiai, kurie…

PIRMININKĖ. Kolega, laikas! Reikia klausimą teikti, o ne diskutuoti.

M. BASTYS. Vis dėlto ar jūs iš tikrųjų galvojate įvesti tam tikrą diskriminaciją žemės ūkio mokesčių politikoje?

A. VALINSKAS. Ačiū už klausimą. Pirmiausia, matyt, buvo du variantai. Nuskambėjo abejonės dėl galimybės vesti Seimo posėdžius. Aš esu teisininkas, teisės mokslų magistras, ir manau, kad šis išsilavinimas tikrai netrukdys prisidėti prie tos patirties, kurią esu įgijęs vesdamas ne tik posėdžius, bet ir televizijos laidas. Tai yra tik pliusas, o ne minusas.

Dėl kaimo politikos. Negalime ištraukti vien šito segmento, kurį jūs paminėjote, nes aš sakiau tik kaip pavyzdį, kad mes stengiamės kaip galima mažiau apkrauti tomis problemomis socialiai jautrias gyventojų grupes. Ir pavyzdys, kad mėginsime, jog tie žmonės, kurie veda natūrinį ūkį, būtų kaip galima labiau apsaugoti. Ar noras apsaugoti žmones yra diskriminacija? Ne. Tai yra tiesiog noras juos apsaugoti nuo tų bėdų, kurios dabar yra.

PIRMININKĖ. Ačiū. Paskutinis klausia V. Gedvilas.

V. GEDVILAS. Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiamasis būsimas Seimo Pirmininke, aš vis dar šį vakarą tikiuosi, kad jūs tapsite juo, kaip ir pirmą kartą užduodamas klausimą. Jūs kalbėjote, t. y. tylėjote apie savo partijos programą, kad jūsų partijos programa yra Dešimt Dievo įsakymų. Norėčiau išgirsti Tautos prisikėlimo partijos pagrindines ideologines nuostatas. Jeigu jūsų programa Dešimt Dievo įsakymų, tai vis dėlto kažkokios programinės ideologinės nuostatos turi būti. Centro partija, kairė, dešinė ar panašiai.

A. VALINSKAS. Ačiū už klausimą. Pone Vydai, dar kartelį kartoju, kad vis dėlto Dešimt Dievo įsakymų yra ne mūsų partijos programa, o pamatas. Programa yra www.prisikėlimopartija.lt ir ją sudaro trys puslapiai, ten yra mūsų politinė deklaracija. Pagal politines pažiūras, mes sakėme, sakome ir sakysime: mes esame centristinių pažiūrų partija ir tai deklaruojame kaip ir darėme prieš tai. Iš to nedarome jokios sensacijos. Mes manome, kad šis kelias mūsų politinei jėgai yra pats perspektyviausias. Darbas jaunų žmonių, naujų žmonių, kurie nori patys mokydamiesi ką nors keisti. Aš manau, iš tiesų tas lydinys, kuris dabar yra Seime… Iš anksčiau buvusių patyrusių politikų gerbiau, ir visą laiką sakysiu, kad gerbsiu kaip vieną iš ryškiausių politikų profesionalų, poną Č. Juršėną. Bet jeigu pradėtume skaičiuoti, kiek politikų yra tikrai nusipelnę vadintis ne pabuvę Seime, bet tikrai politikos profesionalai, aš manau, tokių nebūtų daug.

Tačiau mes, kaip ir Seimas, kaip ir visa visuomenė, esame įvairialypiai. Čia turi būti visokių žmonių, kurie savo gyvenimišką patirtį sujungtų į vieną bendrą Seimo vitražą. Vitražas tuomet yra spalvingas, kai jis yra skirtingų spalvų. Jeigu jis yra baltas, jis yra joks. Jeigu juodas, šviesa nepraeina. Mes esame visuomenės atspindys. Ir būkime verti tos visuomenės, kuri mus išrinko.

PIRMININKĖ. Labai ačiū. Gerbiamieji Seimo nariai, laikas, skirtas klausimams ir atsakymams, baigėsi, 30 minučių skirta pagal Statutą. Ačiū gerbiamajam kandidatui A. Valinskui.

Galėsite dalyvauti diskusijose ir išreikšti savo nuomonę. Diskusijose užsirašė dalyvauti partijos vardu V. Mazuronis. Prašom, Valentinai. Noriu priminti, kad skiriama 7 minutės.

V. MAZURONIS. Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Aš nuraminsiu jus ir J. Razmą – kalbėsiu kaip visada ženkliai trumpiau. (Balsai salėje) Ženkliai, žymiai, kaip jums geriau patinka.

Mielieji kolegos, iš tikrųjų noriu pasakyti, kad pretendento antroji kalba iš šios tribūnos ir ilgesnė, ir išsamesnė, ir akivaizdžiai liudija, kad nors po truputėlį, bet pretendentas tobulėja. Manau, tai yra gal ir gerai, viena vertus. Tačiau, kita vertus, akivaizdu, kad tai, ką mes sakėme, jog jeigu A. Valinskas pretenduotų į Seimo Pirmininko pareigas po mėnesio, po dviejų ar po pusės metų, galbūt tai ir būtų tas laikas, kada jis galėtų pretenduoti į tas pareigas. Šiandien, deja, deja.

Bet aš noriu kreiptis į savo kolegas, kuriems partiniai bosai, manau, akivaizdžiai bando išlaužyti rankas ir priversti matant balta, sakyti juoda. Mielieji, kviečiu jus nepasiduoti vadų prievartai arba liepimui elgtis būtent taip, nes nelabai suprantu, kaip jūs galėsite dirbti toliau, kokius principus ginsite, kaip aiškinsite rinkėjams ir galų gale kaip patys žiūrėsite į save prieš dvi valandas balsavę vienaip, o partiniams bosams paspaudus ir užlaužus rankas – kitaip. Atvirai sakant, aš matau pačią geriausią išeitį iš dabartinės situacijos ir kreipiuosi į A. Valinską, kurio nėra, bet tikiuosi, kad partijos bičiuliai jam perduos mano kreipimąsi.

Gerbiamasis Arūnai, aš pradedu nebesuprasti, kada jūs sakėte žmonėms tiesą (jūs labai agituojate žmonėms sakyti tiesą atvirai): ar tada, kai dievagojotės ir mušėtės į krūtinę, kad jums nereikalingi jokie postai, ar dabar, kai dantimis įsikabinęs stengiatės patekti į Seimo Pirmininko kėdę.

Mielieji kolegos, aš manau, būtų geriausias variantas, jeigu A. Valinskas atsisakytų toliau kandidatuoti ir tuo sustiprintų Seimo autoritetą. Aš tikrai pritariu pretendento Arūno norams tvirtinti Seimo autoritetą, gerinti požiūrį į jį, todėl kviečiu visus – nerinkime dabar A. Valinsko ir tuo mes padarysime tai, ko jis prašo.

PIRMININKĖ. Ačiū Valentinui. Dabar kviesime visus iš eilės. R. Juknevičienė. Prašom.

R. JUKNEVIČIENĖ. Gerbiamieji kolegos, kai mes per pertrauką paklausėme A. Valinsko, ar jis ryžtųsi kandidatuoti antrą kartą, jo atsakymas buvo: o kaip jūs? Todėl netinka tie aštrūs šūkavimai, kad jis pats veržiasi. Bent aš tuo įsitikinau. O klausydamasi diskusijų galvojau, ką apie kandidatą kalbėtų tie patys kalbėtojai, jeigu valdančiąją koaliciją formuotų jie. (Balsai salėje) Taip ir girdžiu visiškai kitokias kalbas.

Nestebina įprastos ir aną kadenciją opozicijoje buvusių Petro, Egidijaus kalbos, bet gilioje krizėje kraštą paliekantys ir ją bandę nuo žmonių nuslėpti anos kadencijos (nesinervinkite) valdantieji, ypač socialdemokratai, stebina pagieža ir noru keršyti. Dabar matau, kad gal kaip tik jus Jo Ekscelencija Respublikos Prezidentas turėjo galvoje, kalbėdamas apie revanšą. Buvau tarp tų, kurie tuoj po rinkimų sunkiai įsivaizdavo A. Valinską, einantį Seimo Pirmininko pareigas. Bet po šio nelengvo krikšto įsivaizduoju labiau negu šiandien iš ryto.

Žinote, A. Valinskas man atrodo sąžiningiau negu tie, kurie tyčiojasi iš pirmą kartą išrinktų žmonių, demonstruodami savo tariamą didybę. Ir kalba geriau nei tikėjausi, A. Valinskas kalba geriau nei tikėjausi. Ko neįsivaizduoju? Neįsivaizduoju Lietuvos toliau valdomos tų pačių, kurie tyčiojasi. Todėl ir balsuosiu vėl už šį kandidatą. Gal avansu, bet už kitokią politiką. Kitokią – tai ne nomenklatūrinę, kai kalbos paskaitomos iš standartiškai perrašytų tų pačių nomenklatūrinių tekstų. Už vieną muštą – dešimt nemuštų duoda. Matysim, kaip jam seksis, bet norėtųsi palinkėti sėkmės.

PIRMININKĖ. Ačiū Rasai. Rašykitės visi, dirbsime iki nakties, baigsime posėdį 6 valandą ryto. Kaip norite, aš atlaikysiu, kaip jūs, nežinau. Jau matau dalis išėjo. (Juokas salėje, plojimai) Kviečiamas J. Olekas.

J. OLEKAS. Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Gerbiamieji kolegos, aš linkiu ir pretendentui, ir visiems mums, ir mus matantiems, ir mus girdintiems Lietuvos žmonėms, kad mes iš tikrųjų galėtume dorai, sąžiningai dirbti ir pateisinti jų lūkesčius. Savo kolegei Rasai norėčiau pasakyti, kad šis kraštas buvo Rusijos carų vadinamas – Severno Zapadnyj kraj. Šiuo metu tai yra Lietuvos Respublika, mes čia susirinkę dirbti būtent jai.

Savo kolegai gerbiamajam A. Valinskui norėčiau pasakyti kaip suvalkietis, jis tą kraštą pažįsta, yra mūsų krašto žentas, kad „skūpus“ moka du kartus. Jūs išėjęs čia mums pirmą kartą kalbėti pasakėte, kad atsisakydamas kalbėti pusvalandį, kuris jums buvo skirtas išdėstyti programą, kaip paprastai būdavo tradicija, nesityčiojant iš Seimo narių, sutaupysite Lietuvai 70 tūkst. Lt mūsų žmonių sumokėtų mokesčių. Šis jūsų nutylėjimas dabar virto trimis valandomis – 450 tūkst. Kada jūs juos sugrąžinsite ir ar iš to fondo, į kurį jūs žadėjote įdėti? (Balsai salėje) Gerbiamasis kolega, iš tiesų niekas negalėtų su jumis ginčytis dėl to, kad mes norime išklausyti, būti tolerantiški ir kad jūs tą atradote prieš keletą mėnesių pradėjęs važinėti po Lietuvą ir kitu kampu žiūrėdamas į tuos už scenos ribų esančius žmones. Kai kurie šioje salėje dirbantys tą darė galbūt kartu su jumis, kai kurie visus ketverius metus, kai kurie aštuonerius, o mūsų veteranas Č. Juršėnas tą daro daugiau nei aštuoniolika metų. Iš tikrųjų manau, kad to susikalbėjimo labai reikia, bet kai į jus kreipėsi K. Masiulis, klausdamas ką konkrečiai padarysite, jūs jam atsakėte, kad jis savo klausimą išnaudojo norėdamas pasipuikuoti ir kad jums nėra ką atsakyti.

Aš manau, kad ir jūsų žodžiai nuo darbų neturėtų skirtis. Labai remčiau jūsų požiūrį į tai, kad mes neturėtume šios laisvosios rinkos krizės ir kai kurių stambių bankininkų vagysčių, kurios sukrėtė pasaulį ir ritasi link Lietuvos, perkrauti ant vargingiausių žmonių pečių. Bet paimkime ir paskaičiuokime paprastai, ką jūs siūlote, nors jūs ir bandote atsisukti į A. Kubilių. Manau, kad mes turėsime progos kada nors į jį atsisukti šioje ar kitoje kadencijoje, ar dar kitoje. Bet, jūs teigiate, kad jūs 20 % sumažinsite pajamų mokestį. Tai minimalias pajamas gaunantis žmogus gaus 20 Lt daugiau. (Balsai salėje) 19 Lt, mane taiso kolega ekonomistas. Bet, pakeldami pridėtinės vertės mokestį tam pačiam žmogui, jūs iš jo kišenės išplėšite beveik 15 % jo pinigų. Mes paliekame kraštą ne tokį baisų, kaip čia burba kažkurioje pusėje mano kolegos. Gal ir jūs, kaip kandidatas, galėtumėte atsakyti, kurioje Europos šalyje trečiąjį ketvirtį bendrasis vidaus produktas augo daugiausia? Pamatysite, kad jums iš tikrųjų bus nelengva su tais žmonėmis, kurie dabar šūkauja demagogiją. Todėl matau, kad tai yra ne kalba, bet yra Seimo vadovo pareigos, o Seimo vadovo pareigos reikalauja vadovautis ir tam tikromis Seime susiklosčiusiomis tradicijomis.

Iš tikrųjų įvyko permaina. Šį vakarą Lietuvoje įvyko didi permaina Lietuvos Seimo istorijoje. Mes dar nuo Steigiamojo Seimo neturėjome atvejo, kad renkant Seimo Pirmininką jis nebūtų išrinktas ir kad besiformuojanti Seimo dauguma, pasirašiusi sutartį, taip apgautų savo kandidatą. Nors buvo pasirašę 69, tie 69 už jus nebalsavo. Mes turime kitą precedentą Seime, kai ne apie Seimo Pirmininką, bet apie Seimo komiteto pirmininko išrinkimą…

PIRMININKĖ. Laikas.

J. OLEKAS. …kalbant yra labai aiški nuostata – nepatvirtinus pasiūlyto kandidato, siūlomas kitas. Todėl niekaip negalėčiau sutikti, kad jūs šiuo metu vertas šio Seimo Pirmininko posto. Ačiū. (Plojimai)

PIRMININKAS. Ačiū Juozui. Kviečiamas kalbėti J. Veselka. Prašom laikytis reglamento.

J. VESELKA. Gerbiamieji kolegos, gerbiamasis pretendente! Iš tikrųjų jūsų visos deklaracijos yra turbūt suprantamos visiems žmonėms. Kai buvau Sąjūdyje nuo pat (…), visada maniau, iš tikrųjų buvo labai gražios kalbos, labai gražūs idealai, bet matydamas, kaip reikės realiai kurti ūkį, arba statyti namą, visada turėjau galvoje – bus pjautynių, nes visi buvo nusiteikę labai daug gauti ir nieko neduoti, tik gauti ir dalytis. Tas ir įvyko. Tokios krizės, kokia buvo po Sąjūdžio išmintingų sprendimų, net po karų nebuvo. Gerbiamasis pretendente, atsakydamas į ekonominius klausimus, jūs labai gerai ten nustumiat, ten nustumiat, bet galiu pasakyti, kad dalyvaudamas derybose turbūt gerai nesupratote, apie ką kalbama, tai galiu pasakyti, kad jus labai „išdurs“.

Dabar paaiškinsiu kodėl. Staiga jūs sakote: fizinių asmenų pajamų mokestį sumažinsite nuo 24 % iki 20 %. Taip, šilumos ūkio direktoriai (jie yra išnuomoti), gauna mėnesinį atlyginimą 100 tūkst. Lt. 4 % jūs sumažinate jiems pajamų mokestį – jiems padovanojate 4 tūkst. Lt per mėnesį. Ar jie jūsų prašo, ar jiems reikalingi šitie 4 tūkst. Lt? 10 tūkst. – 400 Lt padovanojate, tam, kuris gauna minimalią alga, padovanojate 19 Lt. Bet kartu didinant PVM, o trijų asmenų šeimai tūkstančio lito vien tik maisteliui reikia, užuot mokėjęs 180 Lt, jis sumokės 200 Lt. Taigi dovanojat 19 Lt, bet atimat 20 Lt ir jam pasunkinate, o tas, kuris gauna 100 tūkst., jūs jam dar 4 tūkst. dovanojat, ir jūs šioje tribūnoje sakote: tegul A. Kubilius atsako į šitą klausimą. Vadinasi, nesupratote, atleiskite, todėl jūsų visi Dešimt Dievo įsakymų pavirs dešimčia velnio įsakymų. Čia ateinant reikia žinoti, čia susirenka ne angelai, čia susirenka velniai. (Juokas salėje) Ir jie dėl kėdės… Jūs dar tik antrą kartą kandidatuojate, bet buvo ir tris kartus bandė, ir taip toliau. Reikia suprasti, kad kėdė – tai profesionali veikla, už kurią reikia atsakyti.

Toliau. Gerbiamasis Valinskai, artėjančią Lietuvos krizę sukels ne Lietuvos biudžeto deficitas. Kaip ir visame pasaulyje, ne Lietuvos biudžeto deficitas. Dabar jūs užsiciklinę biudžeto deficitą subalansuoti, bet jūs dedate dar didesnę kilpą būtent verslui, ypač smulkiam ir vidutiniam, vienam milijonui pensininkų, neįgaliųjų, nes jūs jiems pensijų nežadate padidinti, o PVM padidinti, vaistams 13 % pridėti, maisto prekėms 15 % ir taip toliau. Tai atleiskite, negalima eiti į valdžią nesuvokiant elementarių dalykų, prasidedančių nuo pieštuko. Nežinau, kompiuterį pasiimkite, skaitykite tai.

Dar galima, gerbiamasis kolega. Kai jūsų paklausė ideologinių pamatų, jūs atsakėte – aš centristas. Visi pažiūrėkite, kas žmogaus centre yra. Aš bijau, kad iš tų visų gerų pažiūrų neliktų tik centras. Todėl vėl, gerbiamasis kolega, vis dėlto, nežinau, ar jūs per naktį išmoksite tas sudėtingas pamokas, kurias jūs jau turėjote išmokti. Šitą krizę, dar kartą sakau, sukėlė stambus kapitalas, ir finansiniai spekuliantai apvogė visą vidurinę klasę. Kas bent kiek tikėjote laisvosios rinkos gabumais ir investavote į pensinius fondus, investicinius fondus, atsidarykite šiandien savo internetinius puslapius ir jūs pamatysite, kiek pinigų padėta ir kas liko. Negirdžiu, negirdžiu, pasaulis kalba apie tai, kad reikia pažaboti finansinį sektorių, finansines spekuliacijas, neskaidrumą, Lietuvoje tik viena – subalansuosime biudžetą, prismaugsime kokio pusantro milijono žmonių, nes mes tikime Dešimt Dievo įsakymų.

Gerbiamieji, kai šito klausau, aš niekaip negaliu priimti. Kai gerbiamasis A. Valinskas sakė pirmą kalbą, aš galvojau, na ir gudrus Arūnas. Pats būdamas kairysis išmaudys dešiniuosius. Toliau aš žiūriu – „išdurs“ dešinieji, gerbiamasis Arūnai. Todėl aš noriu, vis tiek rankos išsuktos, nes ir Stalinas dirbdavo naktimis, paskui būdavo sprendimai priimamai vienbalsiai, todėl noriu paprašyti…

PIRMININKĖ. Laikas.

J. VESELKA. …nesiduok išsukinėti rankų ir atsimink, kad jūs ir antikrizinė programa, tai krizės gilinimo ir sunkinimo programa. Aš už šitą programą tikrai negaliu balsuoti. Ačiū.

PIRMININKĖ. Ačiū Juliui. Gerbiamieji Seimo nariai, būkite tolerantiški vieni kitiems, neįžeidinėkime vienas kito. Man, kaip aukštosios mokyklos buvusiai pedagogei, tai nepriimtina. Kviečiame kalbėti E. Klumbį. (Balsai salėje) Bus jūsų E. Zingeris, bus, jis kitas.

E. KLUMBYS. Gerbiamoji posėdžio pirmininke, gerbiamieji kolegos, sutikite, tokio cirko Lietuvos Respublikos Seime dar nebuvo. Taigi permainų koalicija padarė pirmą rimtą žingsnį – išsuko rankas abiem.

Gerbiamieji konservatoriai, aš noriu jums priminti, kad praeitoje Seimo kadencijoje mes jau turėjome analogišką atvejį, kai Seimas „pravertė“ V. Adamkaus pasiūlytą kandidatę į Konstitucinio Teismo teisėjus Tamarą Birmontienę. Po kurio laiko ją pasiūlė pakartotinai. Kaip jūs tada konservatoriai piktinotės tokiu sprendimu! Šiandien situacija analogiška, bet jūsų elgesys visai kitoks. Kur jūsų nuoseklumas ir kur jūsų sąžiningumas? Regis, tikslas pateisina priemones. Pirmas balsavimas, gerbiamasis Valinskai, parodė, kad jūsų ir jūsų kompanijos pozicijos būsimoje valdančiojoje pozicijoje yra labai silpnos. Jums šiandien buvo parodyta tikroji vieta permainų kompanijoje. Tai ar nereikėtų pasielgti garbingai, suvokti savo silpnumą, kuriam laikui pasitraukti į šalį ir užleisti vietą kuriam kitam savo frakcijos nariui. Man atrodo, kad jūs suprantate, norint, kad jus gerbtų kiti, pirmiausia privalote gerbti pats save.

PIRMININKĖ. Ačiū E. Klumbiui. Kviečiamas kalbėti E. Zingeris.

E. ZINGERIS. Didžiai gerbiamasis…

PIRMININKĖ. Aš jau suteikiau žodį.

E. ZINGERIS. Didžiai gerbiama Seimo posėdžio pirmininke, didžiai gerbiami Seimo nariai, norėčiau jums po penkių kadencijų šiame Seime pasakyti, kad šiaip pirmą sykį per kelis dešimtmečius už lango ne pyragai, kai 20 pasaulio vadovų sėdi ir galvoja, kaip išbristi iš artėjančio pragaro. Sėdi susirinkę ir laukdami, kad visas pasaulis ims spręsti neįtikėtinos krizės dalykus. Už lango žmonės mums delegavo problemų sprendimus, problemų išsprendimą. Ką tik kandidatas į Seimo Pirmininkus kalbėjo apie Seimo prestižo stiprinimą. Seimo prestižas yra susijęs su problemų sprendimu. Aš manau, kad po 8 metų, gerbiamieji bičiuliai, sakykime, įdomaus Lietuvos Respublikos valdymo, mes čia susirinkome ne į raganų medžioklę, bet susirinkome tam, kad spręstume tai, kas mūsų laukia už lango. Pono A. Valinsko kandidatūros tvirtinimas susijęs su problemų sprendimu ir susijęs su tuo, kad mes čia tai tikrai pradėtume. Kolegos, buvote 8 metus prie valdžios, tai gal nepakenktų trumpą laiką pabūti ne prie valdžios. Iš tikrųjų lauktume iš jūsų konstruktyvios opozicijos paramos sprendžiant už lango esančias Lietuvos problemas, už lango nėra labai gerai. Aš siūlyčiau paremti pono A. Valinsko kandidatūrą ir balsuoti už jį, tokiu būdu išsprendžiant mūsų greitos reakcijos į Lietuvoje susikaupusias problemas. Ačiū jums visiems, bičiuliai.

PIRMININKĖ. Ačiū Emanueliui. Kviečiamas kalbėti E. Masiulis.

E. MASIULIS. Labas vakaras, gerbiamieji kolegos, ypač kairioji pusė. Noriu pasakyti, kad dar prieš keletą savaičių turbūt visi iš mūsų važiavome po įvairius Lietuvos kampelius ir ranką prie širdies pridėję, žiūrėdami žmonėms tiesiai į akis sakėme, kaip mes susirinkę į naująjį Seimą imsimės iš peties ir iš karto spręsti jų problemas. Šiandien prisiekdamas senojoje salėje kiekvienas iš mūsų taip pat įsipareigojo dirbti tėvynei, būti konstruktyvus. Tai, kad šiandien tenka klausyti pirmiausia tų žmonių, kurie 8 metus buvo atsakingi už šalį, 8 metus buvo atsakingi už mūsų kiekvieno žmogaus gyvenimą, ir tai, ką mes šiandien po rinkimų matome, ką mes gauname, ką palieka buvusi valdžia, tai aš manau, kad net mažiausios teisės neturėtų šitie žmonės šiandien kalbėti užmiršę tai, ką patys darė 8 metus.

Gerbiamieji kolegos, aš manau, kad A. Valinskas ir Tautos prisikėlimo partija, nepaisant to, kad neturi politinio patyrimo, nemoka jie kol kas Statuto nuostatų, galbūt ne visai išmano ir Seimo kuluarus ir įvairiausių Seimo struktūrų subtilybes, bet bet kokiu atveju jie turi pasiryžimo mąstyti naujoviškai, pasiryžimo iš esmės pažiūrėti į kasdienio žmogaus gyvenimą ir pasiryžimo šitas problemas spręsti. Gerbiamieji kolegos, kviečiu baigti tas beprasmes diskusijas ir balsuoti už A. Valinsko kandidatūrą.

PIRMININKĖ. Ačiū Eligijui. Kviečiu kalbėti V. Grubliauską.

V. GRUBLIAUSKAS. Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Aš tikrai sveikinu A. Valinską dėl tos kalbos vietos, kur jis paaiškino kolegoms, kad jo programa, Tautos prisikėlimo partijos programa, nėra Dešimt Dievo įsakymų, kad yra programa, sukonstruota panašiu principu. Aš manau, bent man susidarė toks įspūdis, kad kai kurie kolegos apskritai šiandien išgirdo apie Dešimt Dievo įsakymų. Labai gerai, kad jūsų paaiškinimas padės jiems susivokti, kad grįžę namo nesakys, kad parnešėme Dešimt Dievo įsakymų, o pasirodys, kad tai yra Tautos prisikėlimo partijos programa. Tai vienas niuansas.

Kitas dalykas dėl priekaištų apie jūsų profesinę veiklą, apie jūsų buvusį aktyvumą televizijos ekranuose. Aš tik noriu priminti visiems kolegoms, kad ir mūsų gerbiamas Lietuvos parlamentarizmo patriarchas, sakyčiau taip, gerbiamasis Č. Juršėnas atvirumo akimirką, dar palankumo jums turėdamas tuo metu, prisipažino, kad jis taip pat į didžiąją politiką įžengė būtent iš televizijos ekrano ir kad ta patirtis tapo labai gera paskata siekti jam tobulybės.

Kita vertus, turint tokią opoziciją, kuri čia, kairėje, jau formuojasi, aš manau, kad tai yra pačios geriausios prielaidos tapti labai geru Seimo Pirmininku ateityje, nes šiaip tai tokia opozicija, manau, kaip prabanga ir ją išnaudoti tikrai reikėtų.

Daugeliui užkliuvo ir tas niuansas, kad daugelis klausimų, nekalbu apie priekaištus, buvo adresuoti, švelniai tariant, ne visai tuo adresu. Aš manau, kad daugelis klausimų turės būti užduota būsimajam Lietuvos Respublikos Vyriausybės vadovui, arba kandidatui į tą poziciją, pristatant Vyriausybės programą. Manau, kad šioje vietoje jūs tikrai pademonstravote pakankamai gerą susivokimą ir tokią labai operatyvią, žaibišką reakciją išskirdamas kompetencijos dalykus, kas yra Seimo Pirmininko kompetencija ir kurie klausimai turėtų būti adresuojami būsimam Lietuvos Respublikos Vyriausybės vadovui.

Baigdamas norėčiau pasakyti, kad, matyt, nėra profesijos, kuri a priori galėtų tapti kliūtimi tiek tampant Seimo nariu, tiek ir vadovaujant šiai įstatymų leidybos institucijai. Todėl manau, kad savybes, kurios reikalingos vadovui net ir tokios institucijos kaip Lietuvos Respublikos Seimas, jūs tikrai turite. Aš tikrai neabejoju, dar kartą kartoju, kad esant tokiai opozicijai klaidų jūs padarysite tikrai nedaug.

Ir prisiminsiu tokį vieną gerą pasakymą, kad, matyt, neklysta tik jaunas Seimo vadovas. Kuo daugiau patirties, tuo daugiau atsiranda klaidų. Aš linkiu jums, kad klaidos jūsų lauktų ateityje. Kiečiu visus palaikyti gerbiamojo A. Valinsko kandidatūrą.

PIRMININKĖ. Ačiū Vytautui. Kviečiamas kalbėti P. Gražulis.

P. GRAŽULIS. Dar kartą laba naktis, gerbiamieji kolegos Seimo nariai. Matyt, ne visi turėjo kantrybės ir ištvėrė. Žiūriu į kai kuriuos, ypač dešinėje pusėje, gretos retėja, galbūt baigiasi Seimo narių kantrybė.

Aš norėčiau prisiminti keletą sakinių, pasakytų R. Juknevičienės, kad ji pasiryžusi balsuoti už gerbiamąjį A. Valinską, priminė nuveiktą darbą ir krizę, į kurią atvedė dabartinė valdančioji dauguma. Bet, gerbiamieji tada konservatoriai, o dabar krikščionys demokratai, jūs turėtumėt turėti truputėlį ilgesnę atmintį ir prisiminti, kieno balsais premjeru tapo G. Kirkilas, kuris ir sukūrė „Leo LT“ projektą. Man atrodo, būtumėte garbingi. Rasa, atsiversk ir prisimink, kokią kalbą pasakei, kai premjeru socialdemokratai siūlė Z. Balčytį. Galėtum turėti ilgesnę atmintį ir prisiminti, ką kalbėjai, kada siūlė gerbiamąjį G. Kirkilą premjeru. Taigi, man atrodo, atsakomybę už esamą situaciją turite prisiimti ir jūs, ir galbūt ne mažesnę.

Bet dar noriu grįžti prie būsimojo Seimo Pirmininko kandidato, prie jo deklaruojamų vertybių. Žinote, galbūt jis žino, kad yra dešimt Dievo įsakymų, paklaustum, kuris septintas ar devintas, Dieve duok, gal ir atsakys, ne mano reikalas. Bet aš noriu iš šios tribūnos klausti dabar turinčių krikščionių demokratų vardą. Sakykite, kas vienija, kas jungia, kokios vertybės, kokios programinės nuostatos vienija krikščionis demokratus, kurie deklaruoja socialinį teisingumą, moralines nuostatas ir nuogų užpakalių demonstravimą? Šou verslas! Ar tai nėra visiškos priešingybės? Tai yra akivaizdžiai, atvirai griaunamos krikščioniškos vertybės. Ir ponas A. Valinskas, kuris kalba apie Seimo narių pagarbą (aš norėjau dėl vedimo tvarkos kalbėti), ir dabar neklauso, ką kalba Seimo narys iš tribūnos, neklausė ir kitų Seimo narių, ką kalbėjo iš tribūnos, dar netapęs Seimo Pirmininku! O kaip jis elgsis ir kokią pagarbą rodys Seimo nariams, kai taps Seimo Pirmininku? Aš manau, kai kalbama apie jo asmenį, jis turėtų turėti pagarbos ir įsiklausyti į Seimo narių kalbas, klausimus ir į juos nuoširdžiai atsakyti. Dabar, deja, randa vis kažkokių kalbų, tai telefonu kalba, tai dar su kažkuo kalba, bet niekada neklauso, ką kalba Seimo nariai. Ačiū ponui A. Valinskui, kad dabar bent jau, atrodo, pradės klausyti, ką aš noriu pasakyti.

Bet aš dabar grįžtu prie esmių esmės – prie krikščioniškųjų vertybių deklaravimo. Mielieji, aš nežinau, kokias vertybes jis propaguos būdamas Seimo Pirmininku, bet dabar drąsiai iš šios tribūnos sakau: jeigu šiandien mūsų visuomenėje sugriauta vertybių sistema, tai didelė atsakomybė tenka ponui A.Valinskui, kuris didele dalimi vadovavo ir vedė šou verslo laidas, kurios griovė esminius gyvenimo principus.

Ir dabar krikščionių demokratų pirmininkas A. Kubilius atveda jį į aukščiausias pareigas, į Seimo Pirmininko vietą už parankės! Kokia čia samplaika? Kas čia bendra yra? Jūs galbūt tikrai atsistokite ir iš tribūnos (sutaupiau 30 sekundžių) atsakykite į šį klausimą.

PIRMININKĖ. Ačiū Petrui. Kolegos, neįžeidinėkime vienas kito. Kviečiu kalbėti Laimontą Dinių.

L. DINIUS. Gerbiamieji, iš tikro aš gal nesu toks labai naujokas politikoje, bet, žinote, viena žurnalistė per pertrauką pastebėjo, ir seniau kildavo toks natūralus klausimas. Aš iš tikrųjų, kaip ir dauguma mūsų, ypač naujų žmonių, ateinančių į politiką, galvojome ir galvojame, kad čia, šiuose rūmuose, yra politinis elitas. Ir būdavo nuostabu, ir stebėdavomės iš šono, būdami už šių langų, kodėl gi tas Lietuvos Seimas yra toks nelabai populiarus ir kodėl žmonės nelabai mėgsta Seimo, ir kodėl politinis elitas į tai visiškai nekreipia dėmesio. O dabar su tokiu pasimėgavimu ir džiugesiu, piktdžiuga, tiksliau sakant, bando apkaltinti A. Valinską, kad jis neva sugriaus jau visiškai jūsų anksčiau sugriautą Seimo įvaizdį. Ir visiškai į tai nekreipiate dėmesio jūs, kai kurie čia kalbėję Seimo nariai, garbingi Seimo nariai, aš tai sakau be ironijos. Bet save įvardijot velniais, tiesiog jūs save įvardijote, kad tai yra tokia publika. Nuolat vartojami kažkokie bušido terminai. Galima pagalvoti, kad jums įdomiausia ir aktualiausia yra rankų laužymas, ir tai kartojama nuolat, apie tai kalbama ištisai, kalbama, kalbama ir neįsiklausoma į vieną paprastą ir esminį, gal tokį naivų, pasiūlymą.

Gal reikėtų išgirsti keletą paprastų minčių. Gerbkime vieni kitus, nelaužykime tų rankų ir nekalbėkime nuolatos tuščiai apie nieką. Jūs galite puikuotis kiek norite, bet nepykite, dauguma jūsų kalbų yra tokios tuščios, beprasmės ir visiškai nereikalingos paprastiems Lietuvos žmonėms, todėl jie jūsų, dabar jau galbūt ir mūsų, nelabai mėgsta. Labai jums ačiū. Balsuokite už A. Valinską. (Plojimai)

PIRMININKĖ. Ačiū. Kviečiamas kalbėti Z. Balčytis.

Z. BALČYTIS. Gerbiamoji pirmininke, gerbiamieji kolegos, iš tikrųjų jau keletą valandų mes vargstame prie vieno klausimo. Pirmą kartą aš jūsų paklausiau, gerbiamasis pretendente, dėl tam tikro skaičiaus, ir jūs man taip gana lengvai pasakėte, kad čia įvyks simbolinis balsavimas ir viskas stosis į savo vietas.

Deja, šiandien reikia konstatuoti labai liūdną faktą, kad mūsų parlamentarizmo istorijoje pradėjo ryškėti reiškiniai, kai net pati naujoji Seimo dauguma nepritaria tam, kas yra deklaruojama viešai. Tai yra elementari aritmetinė problema. Už gerbiamąjį A. Valinską šiandien turėjo balsuoti 81 daugumos Seimo narys. Nebalsavo net 69, kurie buvo pasirašę, du kažkur dingo.

Aš kalbu tai, kad pagal visas jūsų kalbas (ir mes televizijos laidoje kalbėjome) vienintelis iš pagrindinių tikslų buvo padaryti Seime daug daugiau aiškumo, kompetencijos, pagreitinti klausimų sprendimą. Deja, išėjo taip, kaip visada.

Taip, iš tikrųjų čia yra Seimo nariai, kurie dirba daugelį metų, ir mes, kaip opozicinės mažumos grupės, kadangi frakcijų dar nėra, nesam kalti šiandien dėl to, kas čia atsitiko. Tokia yra parlamentarizmo tradicija. Mes sakėme, kad gerbiamasis pretendentas turi pateikti elementarią 5–7 puslapių programą, bet turi būti nors šiek tiek užsimenama apie būsimą darbą ir kaip įsivaizduojamos tos problemos, dėl ko kėlė žmonės ir jums, ir mums, kuo jie yra nepatenkinti, kaip mes planuojam kartu su jumis ateityje spręsti.

Toliau. Kalbama, jūs iš tikrųjų esate politinės partijos pirmininkas. Kad ir kokie tai būtų klausimai – ar pensijos, ar mokesčių mažinimas arba didinimas, manau, kad kiekvienas iš mūsų, kadangi esame Seimo nariai, atstovaujame visiems Respublikos piliečiams, ne kokiai nors konkrečiai rinkimų apygardai, ir privalom sugebėti atsakyti, ypač šiuo lyg ir sudėtingu laikotarpiu. Dėl jo dešinioji pusė kaltina mūsų, socialdemokratų, Vyriausybę. Bet noriu priminti, kad nei Estijoje, nei Latvijoje paskutiniuosius penkerius metus nevaldė socialdemokratai, o iš krizės kapanojasi dar sunkiau negu mes, lietuviai.

Noriu pasakyti, kad į klausimą, kur paskutinį trečiąjį ketvirtį labiausiai didėjo BVP, yra pasakoma, kad tai yra netiesa. Tai yra oficialūs statistiniai skaičiai, kurie yra pagrįsti tam tikrų pareigūnų, netgi tų, kurie kandidatuoja šiandien į finansų ministrus, parašais. Todėl kyla klausimas: kokia bus naujoji Seimo dauguma ir kokios politinės vertybės juos vienys?

Iš tikrųjų mes visi iki šiol tikėjome, kad yra noras išeiti iš krizės, bet dabar pagal šiuos balsavimo rezultatus matome, kad taip nėra. Todėl kyla klausimas, ar tai nėra tiktai mėginimas pasidalyti postus, dėl ko čia irgi buvo ne kartą keliami retoriniai klausimai, ir ar tikrai ši politinė dauguma yra nusiteikusi išvesti, ir ar jiems pavyks, nes jeigu dėl tokių elementarių dalykų mes turime ir esame priversti tiek ilgai diskutuoti…

Iš tikrųjų nemalonu, aš puikiai suprantu, gerbiamasis Artūrai… Arūnai. Išmokti galima visko, ir, matyt, būsit priverstas išmokti. Aš ir mūsų, socialdemokratų, grupė, nes, kaip minėjau, frakcija dar negalime vadintis, taip manome. Mes asmeniškai prieš jus nieko neturime, tačiau norėtume, kad tie žodžiai, kurie buvo labai skambiai pasakyti, jog elementariame gyvenime pakanka žinoti 10 Dievo įsakymų, patvirtino, kad taip nebus. Reikės iš visų blogybių pasirinkti geresnę ir ne tiktai su Seimo dauguma, bet ir su mumis, oponuojančiomis frakcijomis, tartis, ieškoti būdų. Todėl labai malonu, kad antroji jūsų kalba buvo kur kas žmogiškesnė, ir daugelis kitų dalykų.

Mes nepalaikysime jūsų kandidatūros, nes manome, kad pagal Seimo statutą jūs negalėjote kandidatuoti antrą kartą, kadangi iš esmės procedūros taikomos taip, kaip yra dėl komitetų pirmininkų, ir mes manome, kad ši naujoji Seimo dauguma yra suburta ne dėl tų tikslų, kurie yra oficialiai įvardyti, o dėl konkrečių postų pasidalijimo. Labai ačiū.

PIRMININKĖ. Labai ačiū Z. Balčyčiui. Kviečiamas kalbėti V. Uspaskichas.

V. USPASKICH. Gerbiamieji kolegos, iš tikrųjų situacija gera. Man tai labai patinka. Iš tikrųjų net nesitikėjau, kad nuo pirmos dienos beveik viskas atsistos į savo vietas. Mes žinom, kokia dabar yra dauguma, kiek ji stipri, bet svarbiausia yra kitas dalykas. Arūnas per pirmąjį balsavimą tapo vertingesnis. Tai yra faktas. Žinot kodėl? Per pirmąjį slaptą balsavimą jis nebuvo išrinktas. Ir vėl tos pačios daugumos pasiūlyta šita kandidatūra. Dėl ko? Norėjo pamokyti? Bet efektas buvo – retorika pasikeitė. Kalba kita – ilgesnė ir kitokia. Tai jau gerai. Kitas dalykas – ar norėjo tik pamokyti, kad būtų sukalbamesnis, ar nenorėjo matyti šiame poste? Tai yra labai svarbu. (Balsai salėje) Pasakysiu, kai ateis laikas. Gerbiamieji, čia, ko gero, slypi pagrindinis atsakymas.

Arūnas ir antrą kartą, ir pirmą kartą iš šios tribūnos kalbėjo, man tai patiko, kad dėl vienos klaidos negali būti kaltas visą gyvenimą. Šį kartą išėjo labai gerai. Tiesiog nedavė pabandyti, bet jau netiki. Jau netiki. Vadinasi, ir be teismo esi kaltas. Tai labai gerai. (Juokas salėje) Lietuvoje taip dažnai būna. Jau esu įsitikinęs savo kailiu. Todėl ir sakau, kad Arūnas tapo vertingesnis. Ir linkėčiau, gerbiamasis kandidate, kad, atsisėdęs į šią gerbiamą vietą, kėdę, postą, nesuteiktumėt tokio pat skausmo kitiems ir neteistumėt be kaltės. Tai yra labai sveikintinas dalykas. Aš tiesiog dėkingas jūsų partneriams, kad jie padarė tokį eksperimentą. Jie padarė kandidatą vertingesnį. Tai yra super. Rasa pradėjo kalbėti apie toleranciją. (Juokas salėje) Seime apie toleranciją! Žinokit, tai yra geras dalykas. Pokyčiai nuo pirmos dienos.

Gerbiamieji, noriu jums pasakyti, kad Darbo partija pasitarė ir laikosi tos pačios nuomonės, kad mes tolerantiški ir konstruktyvūs. Mes norim palinkėti sėkmės. Darbo partijos frakcija balsuos laisvai. Arūnai… (Juokas salėje) Arūnai, tiesiog tai, kas dabar įvyko… Aš dėkingas konservatoriams už tą pamoką. Aš manau, tai bus į naudą. Linkiu sėkmės.

PIRMININKĖ. Labai ačiū. Kalbėti kviečiamas V. P. Andriukaitis.

V. P. ANDRIUKAITIS. Gerbiamoji posėdžio pirmininke, gerbiamieji kolegos Seimo nariai! Iš tikro antrosios diskusijos atmosfera jau darosi panaši į „svogūnų“ įteikimo ceremoniją. Netgi kolega Viktoras jau ėmė atlikti tam tikrą išpažintį.

Vis dėlto aš noriu paklausti, ką mes čia svarstome? Mano tvirtu įsitikinimu, kolegos, mes esame patekę į rimtą Konstitucijos egzaminą. Iš tikrųjų galbūt kas nors galėtų pasakyti, kad pirmojo slaptojo balsavimo metu buvo pažeistos balsavimo procedūros, buvo pažeistas Statutas, buvo sudarytos sunkesnės sąlygos Seimo nariams išreikšti laisvai savo valią slaptu balsavimu, kaip tai nustato Statutas. Suprasčiau, jeigu kas nors būtų pateikęs balsų skaičiavimo komisijai kaltinimus, kad mes savo pareigas atlikome blogai, kad balsavimas dėl to vyko sunkiau, ir teisiškai yra problemų, ir reikia pakartoti balsavimą, ir pakartotinai kelti tą patį kandidatą, viskas būtų logiška.

Pasakykite, kuo remdamiesi keliame tą patį kandidatą esant teisiškai gerai atliktoms procedūroms ir konstituciškai apibrėžtoms sąlygoms? Dabar pamėginsime remtis Statutu. Cituoju, kolegos, netgi Statuto 46 straipsnio 4 dalis renkant komitetų pirmininkus štai ką kalba: „Komiteto pirmininką ir jo pavaduotoją tvirtina Seimas. Jeigu Seimas nepatvirtina pateikto kandidato, komitetas turi išsirinkti kitą.“ Net dėl komiteto kandidato Statutas jau suponuoja kitos kandidatūros būtinumą.

Eikime toliau. Gerbiamieji kolegos pabandė pasiremti Statuto 190 ir 191 straipsniais. Pamėginkime išsiaiškinti. Šie straipsniai skirti tam atvejui, jei kandidatų būtų daugiau negu vienas. Šiuo atveju kandidatas buvo vienas. Jeigu kolegos mano, kad galima remtis tais dviem straipsniais ir juos pritaikyti šiam vienam kandidatui, tuomet cituoju pažodžiui: „Kai renkama į vieną laisvą vietą, o kandidatų yra daugiau negu du, pakartotiniam balsavimui pateikiami visi pirmajame ture dalyvavę kandidatai, išskyrus surinkusįjį mažiausiai balsų.“ Kas šiuo atveju surinko mažiausiai balsų? Kolega A. Valinskas? Tada teikite kitus kandidatus, jeigu remiatės tuo pačiu Statuto straipsniu, ir viskas bus aišku. Mes vėl visi vieningai būtume sutaupę daug daugiau laiko ir būtume atlikę teisiškai normalias procedūras.

Negana to, 2 dalis teigia dar vieną dalyką: „Jeigu keli kandidatai gavo po lygiai ir mažiausiai balsų, o už juos daugiau balsų yra surinkę bent du kandidatai, visi mažiausiai surinkusieji pakartotiniam balsavimui nepateikiami.“ Kolegos, aš manau, kad mes iš karto šiame posėdyje susidūrėme su klausimu, kurį būtų galima pateikti Konstituciniam Teismui. Ir dėl šio Seimo nutarimo, antrojo Seimo nutarimo, jeigu jis toks bus priimtas ir ignoruojant sveiką protą ir konstitucinę teisę bus pateiktas priiminėti, manau, užteks Seimo narių parašų kreiptis į Konstitucinį Teismą. Kita vertus, manyčiau, Seimas išreiškė nepasitikėjimą šiuo kandidatu. Ne dauguma ir mažuma, bet Seimas, kaip institucija, išreiškė nepasitikėjimą šiuo kandidatu. Tuomet Statutas numato, kad antrą kartą jį siūlyti šioje sesijoje jau negalima.

Kolegos, pacituosiu Nikolajų Gogolį ir jo garsųjį „Revizorių“. Iš ko juokiamės? Iš savęs? Juo labiau jeigu, aš sakyčiau, būtų kažkas tokio, kas sukliudė, kad pasirašiusioji koalicija negalėjo išreikšti savo valios. Dabar teks galvoti, kokiu būdu jūs antrą kartą tą valią tikrinsite? Gal susitarsite biuletenius ženklinti, žymėti, patikrinti, kaip kiekvienas balsavo? Juk iš daugelio akių aišku, kad jums patiems nepatogu dėl to, kad patekome į štai tokią padėtį. Žiūriu, kiek yra patyrusių žmonių, kurie puikiai supranta, koks čia spektaklis vyksta! Netgi paprasti žmonės dabar žinutes telefonu siunčia ir klausia, negi nėra kitų kandidatūrų?

Dovanokite. Negaliu suprasti, kodėl mes pirmajame posėdyje patenkame į šitokią konstitucinę koliziją. Ačiū.

PIRMININKĖ. Ačiū gerbiamajam V. Andriukaičiui. Ačiū dalyvavusiems diskusijoje. Gerbiamieji kolegos, turėjome galimybę išklausyti kandidatą į Seimo Pirmininko postą. Jis atsakė į visus klausimus. (Balsai salėje) Na, vienintelį kandidatą. Visi Seimo nariai, kurie norėjo dalyvauti diskusijoje, turėjo galimybę tai padaryti. Visi kalbėjo, kas norėjo.

Mums reikia patvirtinti slapto balsavimo biuletenį. Biuletenyje nurodyta, kad balsuojama dėl Seimo Pirmininko išrinkimo pagal Statuto 117 straipsnį. Balsuojantys biuletenyje palieka kandidato pavardę, jei balsuoja už, ir išbraukia pavardę, jeigu balsuoja prieš. Negaliojančiais pripažįstami nepatvirtinto pavyzdžio ar neantspauduoti, be Seimo posėdžio pirmininko parašo biuleteniai, taip pat tie, kuriuose palikta pavardžių daugiau nei renkamą pareigūnų.

Noriu supažindinti jus su biuleteniu. „Slapto balsavimo biuletenis „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko išrinkimo. A. Valinskas.“ Pasirašė Seimo posėdžio pirmininkė V. M. Čigriejienė. Lapkričio 17 diena.

Dabar norėčiau jūsų paklausti, ar galime bendru sutarimu patvirtinti balsavimo biuletenį? (Balsai salėje) Ar yra kitaip manančių? Jeigu ne, biuletenis patvirtintas bendru sutarimu. (Balsai salėje) Balsų skaičiavimo grupę turime patvirtinę, todėl prie jos nenorėčiau sustoti.

Gerbiamieji Seimo nariai, balsavimui yra numatyta taip pat 30 minučių. Balsavimas vyks, noriu priminti, šio aukšto fojė. Po to dar 30 minučių skiriama pokalbiams ar frakcijoms, kas nesudarė, sudaryti. Balsų skaičiavimo grupė dirba savo darbą. Balsavimo pradžia – 22.30 val. Pabaiga – 23 val. Į posėdį renkamės 23.30 val., kitaip tariant, pusę dvyliktos.

 

 

Pertrauka

 

 

Slapto balsavimo dėl A. Valinsko išrinkimo Seimo Pirmininku rezultatai

 

PIRMININKĖ. Gerai. Sėskitės į savo vietas. Gerbiamieji Seimo nariai Razma, Masiuli, prašom sėstis į savo vietas.

Gerbiamieji kolegos, tęsiame posėdį. Balsų skaičiavimo grupė pasirašė balsų skaičiavimo protokolą. Iš viso išduoti 137 biuleteniai, rasta 137, galiojančių – 137. Už A. Valinską balsavo už 79, prieš – 58. (Plojimai)

Noriu jus supažindinti su atskirąja balsų skaičiavimo komisijos narių nuomone. „Balsuojant slaptu balsavimu dalis Seimo narių pažeidė Seimo statuto 115 straipsnio 6 dalies reikalavimus. Komisijos nariai: V. Andriukaitis, V. Baltraitienė, R. Ačas.“

Seimo Pirmininku išrinktas… Atsiprašau. Nemačiau. (Balsai salėje)

V. P. ANDRIUKAITIS. Gerbiamoji posėdžio pirmininke, dėl vedimo tvarkos, nes atskiroji nuomonė turėtų būti pakomentuota. Šiuo atveju atskirąją nuomonę pasirašius trims balsų skaičiavimo komisijos nariams, taip pat malonu, kad stovi V. Bogušis, kuris su šia išreikšta pozicija sutiko, bet nepasirašė, gal jis išsakys savo nuomonę, bet visiškai akivaizdu, kad slapto balsavimo procedūra buvo pažeista. Dalis Seimo narių, imdami biuletenius, neužėjo į slapto balsavimo kabiną, stebint kitiems koalicijoms partneriams, ėjo tiesiai prie balsadėžės, net nesulankstę balsavimo lapelių, tuo aiškiai demonstruodami, kaip jie balsuoja šio pakartotinio balsavimo metu. Tai yra Seimo nario slaptos valios suvaržymas ir tai yra spaudimas, vadinasi, ir rezultatai tokiu būdu yra pakeisti. Šiuo atveju tvirtinti šių balsavimo rezultatų tikrai negalima.

PIRMININKĖ. Ačiū už pareikštą nuomonę. Žodį suteikiu V. Bogušiui.

V. BOGUŠIS. Gerbiamieji kolegos, aš išties manyčiau, kad šiuos rezultatus tvirtinti galima, bet politinės kultūros šiokia tokia stoka buvo, tikrai dalis parlamentarų neužėjo į kabiną. Vienas parlamentaras du kartus balsuodamas pasirašė po slaptu biuleteniu, kur aiškiai matyti, kas balsavo ir kaip balsavo. Jeigu mes dabar balsuosime dėl Seimo Pirmininko pavaduotojų, aš prašyčiau atlikti visas procedūras iki galo. Ačiū.

PIRMININKĖ. Ačiū už išsakytą nuomonę. Žodis suteikiamas Seimo nariui A. Kubiliui.

A. KUBILIUS. Gerbiamieji kolegos, ypač gerbiamieji socialdemokratai, kurie savo pavadinime turite žodį „demokratai“, kaip ir mes, dabar vadindamiesi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, taip pat turime tą patį žodį „demokratai“. Demokratija reiškia teisę pasirinkti, kaip tu nori balsuoti. Iš tiesų visos teisės buvo sudarytos, galimybės sudarytos eiti ir balsuoti slaptai. Seimo nariai, kurie norėjo pasinaudoti šia galimybe, ja pasinaudojo, tie, kurie buvo apsisprendę elgtis kitaip, turėjo visas galimybes elgtis kitaip. Tai jūsų priekabės yra visiškai nerimtos. Aš raginu jus, kaip rimtą partiją, pagaliau surimtėti.

PIRMININKĖ. Ačiū A. Kubiliui. Prašom. P. Gražulis.

P. GRAŽULIS. Gerbiamieji kolegos Seimo nariai ir gerbiamasis pone Kubiliau, aš noriu tik paantrinti. Taip pat stebėjau balsavimo rezultatus, krikščionys demokratai neleido užeiti į balsavimo kabiną ir išreikšti laisvai savo valią krikščionims demokratams Seimo nariams. Tai jūs pamynėte ir krikščioniškąsias demokratijos nuostatas, ir Seimo statuto nuostatas. Konstitucinio Teismo pirmininkas aiškiai šiandien, prieš priimant Seimo nariams priesaiką, konstatavo, kad nei frakcija, nei niekas negali varžyti Seimo nario mandato. Deja, ponas J. Razma buvo įpareigotas kaip cenzorius stovėti ir žiūrėti, kas užeis į tribūną, ne į tribūną, o į balsavimo kabiną, ir neleido užeiti į tribūną arba užėjus neleido daugiau kaip pusę sekundės kabinoje būti, kad neišsiimtų tušinuko ir negalėtų pabraukti. Kitas dalykas, aš manau, pats biuletenis taip pat neatitinka nuostatų, reikėjo, kad būtų už arba prieš. Tokiu atveju būtų privalu užeiti į balsavimo kabiną ir tai turėtų pažymėti, taip būtų suteikta galimybė išreikšti Seimo nariams laisvą valią. Todėl manau, kad buvo suvaržyta Seimo nario konstitucinė teisė ir buvo neleista laisvai išreikšti savo nuostatų. Tai akivaizdžiai parodo pirmasis balsavimas už A. Valinską, kai nebuvo šitokios cenzūros, kai Seimo nariai reiškė savo valią visiškai demokratiškai. Todėl aš manau, šie rinkimai nėra demokratiniai.

PIRMININKĖ. Labai ačiū. Žodį suteikiu S. Pečeliūnui.

S. PEČELIŪNAS. Mielieji kolegos, matau kai kas pagriebęs į rankas Statutą, bet čia jis jums nepadės. Pirma, mielieji balsų skaičiavimo komisijos nariai, jeigu jūs manote, kad kas nors turėjo elgtis taip, kaip jūs manote, kas trukdė jums patarti, kad šitaip nebūtų elgiamasi? Jūs stovėjote, tylėjote ir leidote pažeisti, kaip jūs sakote. Taigi prisiimkite kaltę sau. (Balsai salėje) O jeigu jūs savo pareigų neatlikote, tai nereikia kaltinti kitų. Prie viso to, Seimo statute nėra jokių prievolių kur nors užeiti. Jeigu jūs rasite tokias nuomones – prievolę kur nors užeiti arba priverčiančią komisijos narius užeiti, jeigu tikrai tokią prievolę jūs rasite, tai prisiimkite kaltę sau, kad balsų skaičiavimo komisija neišlaikė šito elementaraus egzamino, tegul atsistatydina ir daugiau neskaičiuoja balsų. Ačiū.

PIRMININKĖ. Ačiū Sauliui. E. Zingeris.

E. ZINGERIS. Bičiuliai, už lango jau gili naktis.

PIRMININKĖ. Sunkus gimdymas dar vyksta. Prašom.

E. ZINGERIS. Norėčiau pasakyti, kad kaip tik priešingai – prie iškilios kabinos man kai kurie bičiuliai, kurie atstovavo priešingai nuomonei, iš esmės trukdė įvykdyti man pareigą ir nubalsuoti, iš esmės įkalbinėjo mane priešingai. Vyko propaganda prie pat kabinos. Taigi manyčiau, kad jūsų kaltinimai turėtų būti su priešingu ženklu. Leiskite pasakyti, kad reikia baigti šį užtrukusį šou. Ačiū.

PIRMININKĖ. Ačiū Emanueliui, bet aš dar suteiksiu žodį J. Olekui.

J. OLEKAS. Ačiū, gerbiamoji kolege. Tikrai puikiai pirmininkaujate. Ačiū už suteiktą žodį. Aš tik noriu reaguoti į buvusio opozicijos lyderio A. Kubiliaus žodžius, kad kas kaip nori, tas taip daro. Taip nėra, mielasis kolega, mes šiandien visi prieš keletą valandų prisiekėme vykdyti Konstituciją ir įstatymus, o Seimo statutas būtent yra įstatymas, kurio 87 straipsnis labai aiškiai sako, kad Seimo Pirmininkas renkamas pirmajame po rinkimų Seimo posėdyje slaptu balsavimu. Kaip dabar girdėjome iš kolegos E. Zingerio, jam tokios sąlygos nebuvo sudarytos, todėl reikėtų balsavimo rezultatus anuliuoti.

A. KUBILIUS. Ar galima?

V. P. ANDRIUKAITIS. Ar galima?

PIRMININKĖ. Ačiū už išreikštą nuomonę. Žodį suteikiu A. Kubiliui.

A. KUBILIUS. Gerbiamieji kolegos, gerbiamasis Vyteni, gerbiamasis Juozai, mes ne pirmi metai šiuose Seimo rūmuose esame, Seimas yra aukščiausia Lietuvos valstybės institucija. Tai ar jūs pagaliau išdrįsite pasveikinti naujai išrinktą Seimo Pirmininką, ar to nesugebėsite padaryti? Aš sveikinu naująjį Seimo Pirmininką A. Valinską. (Plojimai)

PIRMININKĖ. Gerbiamieji kolegos, aš pasinaudodama posėdžio pirmininkės teise vis dėlto noriu suteikti žodį dar dviem asmenims. Prašom, gerbiamasis Andriukaiti. Po to – R. Ačas.

V. P. ANDRIUKAITIS. Dėkoju, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Atsiliepsiu į S. Pečeliūno išsakytą kalbą. Noriu pasakyti, gerbiamasis Pečeliūnai, kad komisijos narė pasiūlė svarstyti klausimą, kad komisijai derėtų atsistatydinti ir išreikšti nepasitikėjimą komisijos pirmininku P. Auštrevičiumi. Aš tą konstatavau ir paklausiau, ar darome šitaip? Antra, Sauliau Pečeliūnai, mes įspėjome Seimo narius, ir ne vieną kartą, net stabdėme balsavimo eilę, kad Seimo nariai turėtų išreikšti savo valią taip, kaip yra pasakyta A. Kubiliaus kažkada sukurtame Seimo statute (cituoju): „Balsavimo vietoje turi būti slapto balsavimo kabina ir balsadėžė. Pastaroji turi būti pastatyta taip, kad balsuojantieji, eidami prie jos, turėtų pereiti slapto balsavimo kabiną.“ Jeigu dar to neužtenka, tai, gerbiamasis Andriau Kubiliau, noriu priminti Lietuvos teismų praktiką, kai savivaldybių rinkimų rezultatai ir Seimo rinkimų rezultatai teismų buvo panaikinti vien dėl tų priežasčių, kad balsavusieji žmonės nėjo į slaptąsias balsavimo kabinas ir balsavo kaip jiems patinka tuo iškraipydami slaptą rinkėjų valią. Kolegos, šiandien mes tiesiog matome teisinės valstybės pamokas, Šiuo atveju aš tiesiog norėčiau pacituoti tą teisėjo pareiškimą apie Mambo Jambo šalį, kurioje, deja, dedasi tokie dalykai, kai kalbama apie teisinės valstybės principus. Aš tikrai noriu pasakyti, kad mes, komisijos nariai, galėtume atsistatydinti, nes mes tų sąlygų neįvykdėme.

PIRMININKĖ. Gerbiamasis R. Ačas. Toliau negaus nė vienas. (Balsai salėje: „Frakcijos vardu!“)

R. AČAS. Gerbiamieji kolegos, dažnai taip nutinka, kad dažniausiai…

PIRMININKĖ. Frakcijos nėra.

R. AČAS. Dažnai taip nutinka, kad pradžioje kadencijos poziciją gina viena pusė, o kai apsiverčia valdžia, pasirodo, kad tas lazdos galas atsisuka prieš tuos, kurie prieš tai tą tvirtino. Noriu pasakyti, kad mes iš šios salės turbūt diktuojame madas visai Lietuvai. Kokią mes sėklą pasėsime, ta sėkla nuvilnys ir savivaldybėse. O S. Pečeliūnui aš noriu pasakyti, kad jeigu komisija neužtikrino… Ne, komisija užtikrino, ir mes kvietėme visus į balsavimo kabiną, bet aš girdėjau, kai konservatoriai išsirikiavo, ir pono J. Razmos repliką, kad žiūrėkite R. Ačas varo visus į kabiną. Bet jis neprivers mus užeiti ir pastovėti kelias sekundes, galima tarpduryje apsisukti. Jeigu buvo tokia komanda, apie kokį mes slaptą balsavimą kalbame? (Balsai salėje)

PIRMININKĖ. Labai ačiū, bet jūs mane prievartaujate stačiai. (Juokas salėje) Naudojatės mano gerumu.

V. USPASKICH. Žinot, turiu atsakymą, bet šiandien nesakysiu.

Gerbiamieji, iš tikrųjų aš stebėjau šią diskusiją iš vienos ir iš kitos pusės, žiūrėjau į žmonių akis, į veidus, mačiau, kad kai kurie jaučiasi nepatogiai, kai kurie nesupranta, kas vyksta, bet galų gale neišgirdau nė vieno pasiūlymo kvestionuoti balsavimo rezultatus. Todėl sveikiname Seimo Pirmininką. (Plojimai)

PIRMININKĖ. Ačiū už išsakytą nuomonę, bet dar nerimsta K. Glaveckas. Daugiau prašome neprašyti.

K. GLAVECKAS. Gerbiamieji kolegos, iš tikrųjų susidaro toks vaizdas, kad dėl tos balsavimo kabinos kaip dėl šuns būdos, pro ją reikia lyg ir perlįsti, kad tas viskas išeitų. Tai aš manau, kad iš tikrųjų mes turime gerą progą pasveikinti naujai išrinktą Seimo Pirmininką ir palinkėti jam geriausios sėkmės! Ačiū.

PIRMININKĖ. Ačiū K. Glaveckui. Yra patvirtintas balsų skaičiavimo protokolas, išreikšta atskiroji nuomonė. (Balsai salėje) Kaip nepatvirtintas, mes patvirtinome balsavimu? (Balsai salėje)

Remdamasi slapto balsavimo rezultatais Seimo nutarimą „Dėl Arūno Valinsko išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininku“ skelbiu priimtą. (Plojimai)

Visų Seimo kolegų vardu noriu pasveikinti naują Seimo Pirmininką, palinkėti jam sėkmės, konstruktyvaus darbo ir visų mūsų paramos, kad visi darbai būtų naudingi Lietuvai ir jos piliečiams. Kviečiu Seimo Pirmininką į tribūną.

 

Seimo Pirmininko A. Valinsko kalba

 

A. VALINSKAS. Gerbiamoji posėdžio pirmininke, atsiprašau, kad taip ilgai reikėjo atlikti tą jums taip pažįstama pribuvėjos vaidmenį, atrodo, kad viskas jau ir praeity.

Dėkoju visiems. Tai priimu ne kaip kokią kėdę ar postą, kurio būčiau siekęs visą gyvenimą. Jisai nebūtų apsivertęs ir šį vakarą, jeigu nebūtų atsitikę tai, kuo mane nemaža dalis kaltino, ne. Dėkoju, opozicijai, dėkoju visiems balsavusiems, dėkoju visiems kritikavusiems. Tai yra įpareigojimas, dar vienas iššūkis, kurį mes turime įveikti kartu, išeiti tą mokyklą su jumis, ir koalicijos dauguma, ir opozicija. Manau, kad jūsų kartais konstruktyvi, kartais ne kritika užgrius mus kaip audra, ir mes to nebijome, aš asmeniškai taip pat. Ąžuolai šiltnamyje neauga. (Plojimai)

PIRMININKĖ. Dėkoju Seimo Pirmininkui. Prašau poną Arūną Valinską į posėdžio pirmininko vietą. Sveikinu naujagimį. (Ilgi plojimai) Ačiū Arūnui, tikram džentelmenui!

PIRMININKAS (A. VALINSKAS). Mielieji kolegos, dar kartą noriu asmeniškai padėkoti moteriai, kuri pademonstravo nepaprastą ištvermę ir puikų profesionalumą, politinę patirtį. Tikiuosi, man iš jos dar daug ko reikės išmokti, tikiuosi, kad jinai, kaip ir jūs visi, man padėsite. Linkiu gero darbo! Tikiuosi, kad galime pradėti.

 

Seimo frakcijų paskelbimas

 

Tęsdami posėdį turėtume pakviesti į tribūną frakcijų atstovus, kad paskelbtų apie frakcijų sudarymą ir atstovų į Seniūnų sueigą paskyrimą. Kas galėtų būti pirmieji? Ar pagal frakcijų abėcėlę, ar pagal dydį? Kurie? Prašom. Ponas A. Kašėta. Prašau.

A. KAŠĖTA. Gerbiamieji kolegos, dėl Liberalų sąjūdžio frakcijos įsteigimo. Mes, žemiau pasirašę Seimo nariai, siekdami įgyvendinti Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio rinkimų programą, vadovaudamiesi Seimo statuto 39 straipsniu, įkuriame Liberalų sąjūdžio frakciją, kurios seniūnas yra Audrius Endzinas, seniūno pavaduotojai – Erikas Tamašauskas ir Dalia Teišerskytė. Pasirašo visi frakcijos nariai. (Plojimai)

PIRMININKAS. A. Zuokas – Liberalų ir centro sąjunga.

A. ZUOKAS. Gerbiamieji kolegos, informuoju, kad pagal Lietuvos Respublikos Seimo statuto 26, 38 ir 39 straipsnius įkurta Liberalų ir centro sąjungos frakcija. Frakcijos seniūnu esu išrinktas aš, Artūras Zuokas, frakcijos seniūno pavaduotojais – Vytautas Bogušis ir Žilvinas Šilgalis. Į Seniūnų sueigą taip pat esu deleguotas aš, Artūras Zuokas. Ačiū.

PIRMININKAS. Dėkoju. Sveikiname dar vieną frakciją. Prašau, Ponas Z. Balčytis.

Z. BALČYTIS. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, gerbiamieji kolegos! Mes, žemiau pasirašę Seimo nariai, siekdami įgyvendinti Lietuvos socialdemokratų partijos rinkimų programą, plėtoti politinę, ekonominę, socialinę ir kultūrinę demokratiją, užtikrinti visuomenės santarvę, kreipti parlamento veiklą solidariai, kūrybiškai visuomenei kurti, įkuriame Lietuvos socialdemokratų partijos frakciją Seime. Bet, nepritardami šio Seimo Permainų koalicijos sutartyje ir jos prieduose skelbiamoms nuostatoms bei vadovaudamiesi Seimo statuto 41 straipsnio 2 dalimi, esame opozicinė frakcija. Socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūnu esu išrinktas aš, Zigmantas Balčytis, seniūno pirmąja pavaduotoja – Irena Šiaulienė, pavaduotoju – Juozas Olekas. Į Seniūnų sueigą yra deleguojami trys asmenys – Č. Juršėnas, I. Šiaulienė ir Z. Balčytis.

PIRMININKAS. Dėkojame socialdemokratų atstovui. L. Dinius – Tautos prisikėlimo partija.

L. DINIUS. Gerbiamieji, remdamiesi Statuto 39 straipsniu mes, žemiau pasirašę Lietuvos Respublikos Seimo nariai, Seimo rinkimuose išrinkti piliečiai, kaip Tautos prisikėlimo partijos ir nepriklausomi kandidatai, pareiškiame, kad ir toliau dirbsime savo šalies bei jos žmonių labui ir įkuriame Tautos prisikėlimo partijos frakciją. Frakcijos seniūnu išrinktas aš, Laimontas Dinius, seniūno pavaduotojais – Jonas Stanevičius ir Donalda Meiželytė-Svilienė. Į Seniūnų sueigą mes deleguojame L. Dinių ir J. Stanevičių.

PIRMININKAS. Dėkojame L. Diniui. (Plojimai) I. Degutienė – Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai.

I. DEGUTIENĖ. „Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos įsteigimo pareiškimas. 2008 m. lapkričio 17 d., Vilnius.

Mes, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų iškelti kandidatai ir Lietuvos piliečių išrinkti Seimo nariai, prisiekę sergėti ir stiprinti Lietuvos valstybingumą ir puoselėti demokratiją, remdamiesi krikščioniškosiomis ir humanistinėmis Vakarų tradicijos vertybėmis, būdami įsipareigoję vykdyti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų programą ir imtis ryžtingų bei neatidėliotinų permainų valstybės ir visuomenės gyvenime, steigiame Lietuvos Respublikos Seime Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakciją. Tėvynės sąjungos Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnu išsirinkome Seimo narį J. Razmą, pavaduotoju Seimo narį V. Stundį, į Seniūnų sueigą papildomai deleguoti S. Šedbaras ir A. Matulas. (Plojimai)

A. BAURA. Gerbiamieji kolegos, mes 7 Seimo nariai, tai yra 3 valstiečiai liaudininkai, 3 Lenkų rinkimų akcijos nariai ir 1 Naujosios sąjungos narys, įkūrėme Mišrią Seimo narių grupę. Grupės seniūnu išrinko mane – Antaną Baurą, pavaduotoju – Seimo narį V. Tomaševskį. Į Seniūnų sueigą deleguotas esu aš – Antanas Baura. (Plojimai)

PIRMININKAS. Koalicija „Darbo partija + jaunimas“, ponia V. Baltraitienė. Prašom.

V. BALTRAITIENĖ. Mes, žemiau pasirašę 10 į Seimą išrinktų koalicijos „Darbo partija + jaunimas“ Seimo narių, pranešame, kad įsteigėme Darbo partijos frakciją Seime. Seniūnu išrinktas V. Uspaskichas, pirmąja pavaduotoja V. Baltraitienė, pavaduotoju – V. Gapšys. Į Seniūnų sueigą deleguojama V. Baltraitienė. (Plojimai)

PIRMININKAS. Prašau. Partija Tvarka ir teisingumas, ponas V. Mazuronis.

A. MAZURONIS. Pranešame, kad mes, žemiau pasirašę Seimo nariai, įkuriame Lietuvos Respublikos Seimo frakciją „Tvarka ir teisingumas“. Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ 2008 m. lapkričio 17 d. posėdyje išrinktas seniūnas V. Mazuronis, jo pavaduotoju – K. Komskis. (Plojimai)

PIRMININKAS. Dėkojame ponui V. Mazuroniui. Ponas J. Razma. Prašom.

J. RAZMA. Gerbiamieji kolegos, čia jau socialdemokratai pasiskelbė opozicine frakcija, nors dar nebuvo to subjekto, ko atžvilgiu jie galėtų pasiskelbti. Matyt, ta aplinkybė atskleidžia, kaip socialdemokratai dabar jokiu būdu nenori į valdžią, puikiai suprasdami, kokią padėtį palieka.

Dabar aš paskelbsiu deklaraciją keturių frakcijų, matyt, po to socialdemokratai jau turėdami galimybę iš tiesų pasiskelbti opozicine frakcija, turės galimybę pakartoti savo pareiškimą. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Tautos prisikėlimo partijos, Liberalų sąjūdžio ir Liberalų ir centro sąjungos frakcijų deklaracija dėl paramos koalicinei Vyriausybei ir bendros veiklos Seime.

„Tėvynės sąjungos Lietuvos-krikščionių demokratų, Tautos prisikėlimo partijos, Liberalų sąjūdžio ir Liberalų ir centro sąjungos frakcijos, atsižvelgdamos į įvykusių Seimo rinkimų rinkėjų jiems suteiktus atstovavimo mandatus, kurie įgalina jas formuoti Seimo daugumą; gerai suvokdamos Lietuvai iškilusius iššūkius besivystančios globalios finansų rinkų krizės sąlygomis; pabrėždamos, jog šalies ir Lietuvos žmonių padėtį apsunkina tai, kad laiku nebuvo imtasi būtinų priemonių krizių reiškinių pasekmėms švelninti, ir dėl to susidarė milijardinis deficitas valstybės biudžete ir, tikėtinas, staigus nacionalinio produkto prieaugio mažėjimas; konstatuodamos, kad susidariusi padėtis valstybėje reikalauja neatidėliotinų permainų ir atsakingų politinių jėgų sutarimo dėl antikrizinių veiksmų plano parengimo ir įgyvendinimo; pabrėždamos, kad Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Tautos prisikėlimo partijos, Lietuvos Liberalų sąjūdžio ir Liberalų ir centro sąjungos frakcijos ir partijos susitarė dėl krizės įveikimo plano ir jo įgyvendinimo; tikėdamos, kad šiuos svarbiausius ir neatidėliotinus darbus parems ir Seimo mažuma; suprasdamos, kad visuomenė ir valdžia gali įveikti sunkumus, remdamosi solidarumo principu ir nuostata, kad valdžia turi taupiai ir racionaliai naudoti mokesčių mokėtojų lėšas, pareiškia, kad Seime savo suderintais ir bendrais veiksmais rems koalicinės Vyriausybės programos įgyvendinimą.“

Pasirašo minėtų frakcijų seniūnai J. Razma, L. Dinius, A. Endzinas, A. Zuokas.

PIRMININKAS. Dėkojame ponui J. Razmai. Baigdami šį klausimą, kol kas galime konstatuoti, kad užsiregistravo 7 frakcijos ir viena Mišri Seimo narių grupė. Manau, kad jų nereikėtų kartoti, bet tai yra Liberalų sąjūdžio, Liberalų ir centro sąjungos, Socialdemokratų, Tautos prisikėlimo partijos, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Darbo partija + jaunimas, Tvarka ir teisingumas ir Mišri Seimo narių grupė. Darbo partija. Gerai, atsiprašau, oficialus pavadinimas yra Darbo partijos frakcija.

 

Seimo nutarimo „Dėl R. Aleknos, J. Imbraso ir D. Tamošiūnaitės pripažinimo netekusiais Seimo nario mandato“ projektas Nr.XIP-3 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

Jeigu su frakcijų registravimo klausimais yra baigta, norėčiau teikti Lietuvos Respublikos Seimo nutarimą „Dėl R. Aleknos, J. Imbraso ir D. Tamošiūnaitės pripažinimo netekusiais Seimo nario mandato“, 2008 m. lapkričio 17 d. Nr.11, Vilnius.

„Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 59 straipsnio 3 dalimi, Seimo statuto 4 straipsnio 7 dalimi ir 5 straipsniu, nutaria:

1 straipsnis. Išrinktus ir įstatymu nustatyta tvarka neprisiekusius Seimo narius R. Alekną, J. Imbrasą ir D. Tamošiūnaitę pripažinti netekusiais Seimo nario mandato.

2 straipsnis. Nutarimas įsigalioja nuo priėmimo.“

Taip pat čia pateikiami priedai. Pirmiausia, Lietuvos Respublikos Vyriausiosios rinkimų komisijos dėl išrinktų Seimo narių, kuriuos minėjau, prašymai ir pridėti taip pat D. Tamošiūnaitės, J. Imbraso ir R. Aleknos prašymai dėl Seimo nario mandato atsisakymo.

Pateikimo stadija. Nori paklausti vienas Seimo narys. J. Olekas. Prašom.

J. OLEKAS. Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Aš norėčiau pasitikslinti, nes Konstitucinio Teismo pirmininkas šiandien mums pristatydamas kalbėjo, kad jeigu neatvyksta prisiekti dėl svarbių priežasčių. Čia dėl tų išdėstytų raštuose mums nėra paaiškinta, ar tai yra rimtos priežastys, ar ne. Gal jūs žinote ką nors daugiau, būtų malonu išgirsti. Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū už klausimą. Kaip minėjau, yra ne tik Vyriausiosios rinkimų komisijos prašymas, tiksliau, informacijos pateikimas, bet yra ir mano minėtų išrinktų Seimo narių pareiškimai. Jeigu tai padės paaiškinti situaciją, tai perskaitysiu. R. Alekna. „Prašau panaikinti 2008 m. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose gautą…“ (Balsai salėje) Viską turite. Yra pareiškimai, kuriais šie išrinktieji Seimo nariai atsisakė, ir tai neprieštarauja įstatymui.

Dar buvo pono E. Klumbio prašymas kalbėti.

E. KLUMBYS. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, aš skaitau nutarimo projekto tekstą, kurį jūs teikiate, ir prieš mano akis yra D. Tamošiūnaitės-Budrės pareiškimas. Aš manau, kad jeigu ji kaip D. Tamošiūnaitė-Budrė rašo pareiškimą, tai turbūt ir Seimo nutarime reiktų rašyti šitą pavardę. Kaip jūs manote?

PIRMININKAS. Pagal D. Tamošiūnaitės-Budrės pateiktus duomenis Vyriausiajai rinkimų komisijai ji yra Daiva Tamošiūnaitė. Oficialiai teikiant, būtent Vyriausioji rinkimų komisija jos santuokinę pavardę išbraukė, nes oficialiai nebuvo spėta įtraukti jos į pasą, todėl Daiva Tamošiūnaitė ir Daiva Tamošiūnaitė-Budrė yra tas pats asmuo. Dėl motyvų kalbančiųjų nėra?

Mielieji kolegos, ar galime bendru sutarimu pritarti po pateikimo? Galime. Gerai. Tuomet balsuojame, ar pritarti po pateikimo. Prašom balsuoti.

Taigi už – 125… Minutėlę, dingo. Už – 125, prieš – 2, 3 susilaikė. Po pateikimo pritarta.

Svarstymo stadija. Dėl balsavimo motyvų vienas – už, vienas – prieš. Dėl balsavimo motyvų kalbančiųjų nėra, yra siūlymas iš karto pereiti prie… Bendru sutarimu pritarti? (Balsai salėje) Mielieji kolegos, galime pritarti? Taip. Ačiū.

Toliau – priėmimas. Motyvai, 4 – už, 4 – prieš. Dėl motyvų taip pat nėra. Teikiame balsuoti. Kas už tai, kad būtų priimtas Lietuvos Respublikos Seimo nutarimas „Dėl R. Aleknos, J. Imbraso ir D. Tamošiūnaitės pripažinimo netekusiais Seimo nario mandato“? Prašom balsuoti.

Ačiū balsavusiems. Balsavo 134. Už – 131, prieš – 2, susilaikė 1. Nutarimas priimtas.

Mielieji kolegos, dabar remdamasis Seimo Statuto 188 straipsniu noriu paskelbti 30 min. pertrauką pasitarimams su frakcijomis dėl Seimo Pirmininko pavaduotojų. (Triukšmas salėje) Yra pasiūlymas ne 30, o 10 min. Ar bendru sutarimu galime sutrumpinti laiką ir didinti tempą? 10 min. ir 00.17 val. renkamės salėje. Ačiū.

A. SALAMAKINAS. (…) konsultacijoms. Ką jūs siūlysite, kaip ir kokios bus personalijos. Ar jūs norite susitikti su Socialdemokratų frakcija, mes dabar nežinome.

PIRMININKAS. Taip, Baltojoje salėje.

A. SALAMAKINAS. Ne, mes turime frakciją ir jus kviečiame į savo frakciją.

PIRMININKAS. Gerai, jeigu mes spėsime per 10 min., aš tuoj pat ateinu. Ačiū.

V. MAZURONIS. Gerbiamasis Pirmininke, mūsų frakcija jūsų laukia mūsų frakcijos patalpose taip pat.

PIRMININKAS. Mielieji kolegos, mes iš tiesų nesame prieš susitikti, bet ar mes spėsime per 10 min., kurias ką tik patvirtinome?

V. MAZURONIS. Čia, Pirmininke, jūsų problemos. Mes turime teisę prašyti su jumis susitikimo ir jūs privalote atvykti.

A. ČAPLIKAS. Aš nelabai supratau, gerbiamieji kolegos, ką jūs čia kviečiate. Vyksta elementari Seimo statuto numatyta procedūra, prieš teikiant kandidatus į Seimo Pirmininko pavaduotojus yra supažindinamos Seimo frakcijos. Jūsų seniūnai kviečiami į Baltąją į salę. Ar jūs kviečiate Seimo Pirmininką vyno išgerti? Aš nesuprantu kvietimo. Šiuo atveju siūlau baigti. Kvietimas yra padarytas, ten atliekama formali procedūra, supažindinama su kandidatais ir grįžtam į salę.

PIRMININKAS. Ačiū, jeigu nieko prieš, aš susitiksiu iš pradžių su Socialdemokratų frakcija bent kelioms minutėms ir Darbo, ir „Tvarkos ir teisingumo“. Būtų miela, jeigu visi kartu susirinktume vienoje Baltojoje salėje. Ačiū.

 

Pertrauka

 

 

Kandidatūrų į Seimo Pirmininko pavaduotojų pareigas siūlymas

 

PIRMININKAS. Mielieji kolegos, labas rytas. Taip, jau labas rytas. Pasitaręs su frakcijomis norėčiau teikti tris Seimo Pirmininko pavaduotojus. Kadangi paaiškėjo diskusijose su galimom opozicinėm partijom, kad jų bus daugiau negu viena pasiskelbusi, mes nekvestionuojame jų teisės realizuoti teisę į Seimo Pirmininką, tačiau kad šiandien darbas būtų vaisingas, aš norėčiau bendru sutarimu teikti tuos tris, kurie nekelia problemų, tai yra pozicijos kandidatai, ir po to, kadangi opozicinėmis jau pasiskelbė Socialdemokratų, „Tvarka ir teisingumas“ bei Darbo partija, galbūt tą dviejų ar kiek pavaduotojų skaičių realizuosime šiek tiek vėliau, bet ne šiandien. Šiandien siūlome gal išrinkti tris, suformuoti valdybą ir taip padėti dar vieną tašką, nes tai reikia padaryti šiandien. G. Steponavičius.

G. STEPONAVIČIUS. Pone Seimo Pirmininke, ar galima laikyti, kad Seimo Pirmininko pavaduotojų teikimo klausimo svarstymas jau yra pradėtas?

PIRMININKAS. Taip, manau, kad taip.

G. STEPONAVIČIUS. Jeigu taip, tai dėl šio klausimo mes matėme, kad opozicinės frakcijos išnaudojo daugiau laiko negu buvo planuota pasitarti dėl galimų kandidatūrų. Jeigu būtų nuspręsta, kad šį klausimą norima vilkinti, tai Liberalų sąjūdžio frakcijos vardu mes prašytume pusvalandžio pertraukos irgi išnaudoti teisę pasitarti dėl pavaduotojų kandidatūrų svarstymo. 109 straipsnio 1 dalis. Jeigu nuspręstume dirbti konstruktyviai ir opozicinės ar galimos opozicinės frakcijos nesiūlytų tempti gumos, mes, be abejo, pertraukos nesiūlytumėte. (Balsai salėje)

PIRMININKAS. Ačiū G. Steponavičiui. Minutėlę. Ponas J. Olekas.

J. OLEKAS. Ačiū, gerbiamasis Seimo Pirmininke. Jūs taip gražiai pradėjote – „labas rytas.“ Aš siūlyčiau padaryti šio mūsų posėdžio tęsinį, kai jau bus švintantis labas rytas. Netempkim dabar naktinės posėdžio dalies. Tada, man atrodo, visiems užteks – ir Liberalų sąjūdžio žmonėms pasitarti, ko jiems dar reikia, ir opozicinėms frakcijoms, ir mes galėsime gražiai išrinkti visus pavaduotojus, kuriuos jūs pateiksite, o ne dabar daryti vieną dalį naktinių, kitą dalį labiau rytinių ir tokiu būdu iš tikrųjų sugaišti daugiau laiko. Tiesiog aš siūlyčiau, kad mes šiuo metu baigtume posėdį, patvirtindami Seniūnų sueigą, o pavaduotojus išsirinktume prašvitus.

PIRMININKAS. Pirmiausia pagal logiką turėtų būti išrinkti pavaduotojai, bent jau vienas, o po to tvirtinama Seniūnų sueiga. Tai aš vis dėlto siūlyčiau išrinkti tuos tris, kurie tikrai kelia mažiausiai klausimų, ir palikti teisę opozicijai realizuoti ją artimiausioje ateityje. Tai būtų labai normalus, konstruktyvus sprendimas. Tikrai dėkotume jums. Prašau jūsų asmeniškai. Taip, prašau.

E. KLUMBYS. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, pirmiausia turime apsispręsti. Buvo du pasiūlymai dėl pertraukos: pusės valandos ir iki kito posėdžio. Šitą klausimą išsprendę, mes pereisim, žinodami situaciją, prie to, ką jūs siūlote, – prie rinkimų.

PIRMININKAS. Kol kas nebuvo pono G. Steponavičiaus pasiūlymo skelbti pusvalandžio. Buvo toks prašymas: jeigu bus taip, tai tada jie prašytų. Tai, matau…

E. KLUMBYS. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, jeigu jūs traktuojate, kad nebuvo G. Steponavičiaus prašymo dėl pusės valandos, tai „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija prašo padaryti pertrauką iki kito posėdžio. Labai aiškiai, statutiškai formuluojame šitą prašymą.

PIRMININKAS. Gerai, ačiū. Pone Gintarai Steponavičiau, patikslinkit, kad būtų visiems aišku, ponui Egidijui taip pat, ar jūs prašote, ar… (Balsai salėje) Ne.

G. STEPONAVIČIUS. Pone pirmininke ir gerbiamieji kolegos! Štai mes turėjome pertrauką, kuri buvo skirta konstruktyviam dialogui ir susikalbėjimo dalykams. Mes matome, kad kairioji pusė to nenori. Bet šiandien buvo apsisprendimas, kad mes turim judėti ir žengti dar keletą žingsnių į priekį. Siekdami štai šitiems negražiems procedūriniams veiksmams užkirsti kelią, mes siūlome pusvalandžio pertrauką. Kad galėtume bent suteikti galimybę pradėti Seimui darbingiau judėti į priekį ir šiandien išspręsti dalies Seimo Pirmininko pavaduotojų išrinkimo klausimą, siūlome pusvalandžio pertrauką. Dėl šio klausimo turėtų būti balsuojama pirmiausia.

PIRMININKAS. Gerai. Dėmesio, kolegos! Kas už tai, kad pritartume frakcijos vardu paprašytai pusvalandžio pertraukai? (Balsai salėje) Taip, prašom registruotis. Kas už tai? Atsiprašom, kolegos, kompiuteris irgi šiek tiek snaudžia, ne toks greitas. Ar galim bendru sutarimu, nes kompiuteris taip pat streikuoja, daryti pusvalandžio pertrauką? (Balsai salėje) Gerai, tada palaukime, kol atsigaus technika. Pone Petrai, aš nenoriu jūsų pertraukti ar neleisti kalbėti, bet manau, kad jeigu tikrai yra kalba, tai po pertraukos ji bus dar geresnė. Nuspręskim, ar darom pertrauką, ar ne. Taip, yra trys kandidatūros, kurias man pateikė pozicijos partijos. Dėl jų reikėtų daryti pusvalandžio pertrauką, kurios prašo ponas G.Steponavičius. Kas už? Registruojamės ir balsuojam. (Balsai salėje)

Mielieji kolegos, pagal Statutą už šį pasiūlymą turėjo balsuoti ne mažiau kaip trečdalis dalyvaujančiųjų. Balsavo 112: už – 74, prieš – 22. Skelbiama pusvalandžio pertrauka. Ačiū. Dabar yra be penkių pirma. Prašymas susirinkti lygiai pusė dviejų. Ačiū.

 

 

Pertrauka

 

 

PIRMININKAS. Mielieji kolegos, kviečiu grįžti į vietas, nes laikas nelaukia. Pertraukėlė gal kiek ir užsitęsė, bet, matyt, mes dabar jau šiek tiek paskubėsim, nors prieš tai norėčiau atlikti kur kas malonesnį vaidmenį. Prieš dvi dienas, lapkričio 16 d., vienam iš mūsų kolegų sukako ne visai apvalus, tačiau tikrai stebuklingas skaičius, jubiliejus – 55. Lapkričio 16-ąją šį jubiliejų šventė Z. Balčytis. Norėčiau jūsų visų, taip pat ir savo vardu pasveikinti. (Plojimai) Ir dar viena maloni informacija. Matyt, gėlės bus, kai įsidienos. Šiandien, lapkričio 18-ąją, savo gimtadienį švęs, jeigu dar nepradėjo, ponas V. Mazuronis. Nuoširdžiausi sveikinimai ir linkėjimai. Gėlės dieną. (Plojimai) Sveikatos jums, kantrybės ir gero darbo!

 

Kandidatūrų į Seimo Pirmininko pavaduotojų pareigas siūlymas (tęsinys)

 

Mielieji kolegos, norėčiau iš karto eiti prie reikalo. Aš, kaip Seimo Pirmininkas, teikiu keturias kandidatūras į Seimo Pirmininko pavaduotojų vietas. Kadangi kol kas yra gauti trijų pozicinių partijų ir vienos opozicinės partijos teikimai, tai aš siūlau šias kandidatūras: išrinkti Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojais Seimo narį A. Kašėtą, Seimo narį R.Šukį, Seimo narį Č. V. Stankevičių ir Seimo narį Č. Juršėną.

Dabar pagal procedūrą mums reikėtų galbūt bendru sutarimu patvirtinti ir pakviesti kandidatus. Bet vienas prašymas: kiekvienam kandidatui skiriama po 15 minučių ir 15 minučių klausimams. Sutinkat? Taip, taigi dėl darbo tvarkos, matyt, šiek tiek vėliau. Dabar kiekvieną kandidatą abėcėlės tvarka aš norėčiau paklausti, ar sutinka. Ponas Č. Juršėnas? Ponas A. Kašėta? Ponas Č. V. Stankevičius? Ir ponas R. Šukys? Ne tik išjungti, bet kolegos neprieina. Bet kol kas girdisi, tai, manau, kad dėl to nedarysime problemų. Gerai, tada paprašykim pakartoti dar kartelį, kad būtų stenogramoje. Pone Česlovai Juršėnai!

Č. JURŠĖNAS. Gerbiamasis Pirmininke, tikrai sutinku.

PIRMININKAS. Ponas A. Kašėta. Minutėlę! Taip, įjungiau.

A. KAŠĖTA. Taip, sutinku.

PIRMININKAS. Ponas Č. V. Stankevičius.

Č. V. STANKEVIČIUS. Taip, sutinku.

PIRMININKAS. Ir ponas R. Šukys.

R. ŠUKYS. Taip, sutinku.

PIRMININKAS. Ar galime bendru sutarimu šiek tiek pademonstruoti giliau tą problemos sprendimą, nes 15 min. skiriama kiekvienam kandidatui prisistatyti ir 15 min. atsakyti į klausimus arba diskusijoms? Galbūt būtų pasiūlymas, kad visi keturi kalbėtų iš eilės, ir diskusijoms skirtume bendrą laiką, galbūt ne 15, galbūt 20 minučių?

Prašau.

B. BRADAUSKAS. Ekscelencija Pirmininke, mes labai puikiai pažįstame tuos žmones, kurie yra siūlomi. Aš manau, jie jau kalbėjo. Jie pasakė „sutinku“, ir to pakanka. Kam mums čia gaišti laiką… (Plojimai) Tvirtinkime biuletenius ir eikime balsuoti.

PIRMININKAS. Prašom. A. Endzinas.

A. ENDZINAS. Gerbiamasis Pirmininke, ar jūsų teikimą dėl Č.Juršėno reikia suprasti kaip opozicijos lyderio teikimą?

PIRMININKAS. Ne kaip opozicijos lyderio, o kaip vienintelės partijos, kuri pasiskelbė opozicine ir turi teisę tai daryti, siūlomą kandidatą į Seimo Pirmininko pavaduotojus. Taip.

Mielieji kolegos, noriu paklausti dar kartą, ar mes bendru sutarimu galime pritarti pozicijai, kad ponas Č. Juršėnas, ponas A. Kašėta, ponas Č. V. Stankevičius ir ponas R. Šukys, neprisistatydami ir nedalyvaudami diskusijoje, gali būti pateikti kaip Seimo Pirmininko pavaduotojai? Galime.

Tuomet bendru sutarimu pereisime prie balsavimo tvarkos. Pirmiausia turėtume patvirtinti abėcėlės tvarka. „Slapto balsavimo biuletenis dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojo išrinkimo. Č. Juršėnas.“ Balsuojantys už palieka pavardę, balsuojantys prieš pavardę išbraukia. Ar galime patvirtinti tokią formą?

A. ZUOKAS. Gerbiamasis Pirmininke, kad išvengtume dviprasmybių ir kad Seimo nariai galėtų išreikšti valią balsuodami, biuletenis turėtų būti pakeistas, ir šalia pavardės turi būti dvi grafos: už, prieš. Priešingu atveju nėra galimybės išreikšti savo valios, nes kyla dviprasmybės dėl to, dėl ko prieš tai diskutavome.

PIRMININKAS. Manau, šiuo atveju tai nėra visiškai būtinas reikalas, nes kai atleidinėjama, taip. Manau (man padeda kolegė), kad užtenka vienos pavardės. Manau, norėdamas išreikšti valią, gali padėti kryžiuką prie už arba prieš, arba užėjęs išbraukti, arba palikti. Užtenka, taip? Aš manau, visi kiti slapto balsavimo biuleteniai dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko išrinkimo – A. Kašėta, Č. V. Stankevičius ir štai toks rožinis – R. Šukys… Balsuojantys už palieka, balsuojantys prieš išbraukia. Ar galime patvirtinti bendru sutarimu štai tokias slapto balsavimo biuletenio formas? (Balsai salėje) Taip, galime. Puiku.

Mielieji kolegos, balsavimo pradžią skelbtume po 5 minučių, tai yra 01.45 val., ir balsavimui siūlome skirti 20 min. Ar užtektų? Gerai. Ir 20 min. balsams skaičiuoti, nes yra keturi biuleteniai. Taigi 01.45 val. skelbiama balsavimo pradžia, 02.05 val. – baigiamas balsavimas. Planuojama, kad maždaug 02.25 val. mes susirenkame čia skelbti balsavimo rezultatų.

Minutėlę. Prašom.

A. SALAMAKINAS. Ačiū, gerbiamasis Pirmininke, kadangi mes nekalbėjome dėl balsavimo motyvų, aš noriu išreikšti Socialdemokratų frakcijos nuomonę, kad jie palaiko visus keturis kandidatus ir kviečia visus balsuoti už. (Plojimai)

PIRMININKAS. Ačiū. (…) narių. Iš tiesų keturi biuleteniai. Mes norime pratęsti ir paskelbti, kad pratęsiame balsavimo laiką iki 02.20 val. Pabaiga – 02.20 val. Ačiū. Tiek pat nukeliamas ir skaičiavimui skirtas laikas.

 

Pertrauka

 

 

PIRMININKAS. Sveiki sugrįžę. Šiek tiek vėluojame, užsitęsė balsavimas, bet rezultatai jau yra. Taigi sveiki sugrįžę.

 

Slapto balsavimo dėl A. Kašėtos išrinkimo Seimo Pirmininko pavaduotoju rezultatai

 

Pagal balsų skaičiavimo grupės rezultatus, komisijos (čia pasirašo „grupė“) rezultatai yra tokie – Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojų išrinkimo: A. Kašėta – už balsavo 96, prieš – 19. (Plojimai) Šių rezultatų pagrindu skelbiu, kad Seimo nutarimas „Dėl A. Kašėtos išrinkimo Seimo Pirmininko pavaduotoju“ yra priimtas. Nutarimas įsigalioja nuo priėmimo. Sveikinu. (Plojimai)

 

Slapto balsavimo dėl R. Šukio išrinkimo Seimo Pirmininko pavaduotoju rezultatai

 

Balsų skaičiavimo protokolas, kuriame yra duomenys dėl balsavimo rezultatų dėl Seimo Pirmininko pavaduotojo R. Šukio: už – 104, prieš – 11. (Plojimai) Remdamasis šiais duomenimis aš skelbiu, kad Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoju yra išrinktas Seimo narys R. Šukys. Nutarimas įsigalioja nuo priėmimo. Sveikiname. (Plojimai)

 

Slapto balsavimo dėl Č. V. Stankevičiaus išrinkimo Seimo Pirmininko pavaduotoju rezultatai

 

Balsų skaičiavimo protokolas su balsavimo rezultatais dėl Č. V. Stankevičiaus: už balsavo 94, prieš – 21. (Plojimai) Remdamasis šiais rezultatais skelbiu, kad ponas Č. V. Stankevičius išrinktas Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoju. Nutarimas įsigalioja nuo priėmimo. Sveikinu. (Plojimai)

 

Slapto balsavimo dėl Č. Juršėno išrinkimo Seimo Pirmininko pavaduotoju rezultatai

 

Balsų skaičiavimo protokolas, kuriame yra rezultatai dėl pono Č. Juršėno kandidatūros: už – 55, prieš – 60. Taigi nepritarta. Nutarimas nepriimtas. (Plojimai)

Prašom.

Z. BALČYTIS. Labai ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, dar viena, kaip sako, parodyta „gerosios valios“ pamoka, ypač tai susiję su dauguma. Mes šiandien buvome sutarę išrinkti keturis Seimo Pirmininko pavaduotojus. Mes prieš balsavimą labai aiškiai pasakėme savo nuostatą. Todėl labai ploti dėl 104 balsų jums tikrai nereikėtų. Jūs patį pirmą kartą, nors buvo viena tokia galimybė, kad mes ateityje galėtume dirbti konstruktyviai, šito nepadarėte. Mes labai dėl šito išgyvename. Aš manau, mes pirmajame posėdyje jau sudeginome labai nemažai tiltų.

PIRMININKAS. Prašom. Ponas A. Kubilius.

A. KUBILIUS. Gerbiamasis Balčyti, jūsų darbo konstruktyvumą mes šiandien matėme visą dieną. Deja, niekaip to negaliu pavadinti konstruktyvumu. Net ir pačios opozicijos darbo konstruktyvumo mes pasigedome.

Pirmas dalykas, tikrai nematėme šiame balsavime partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovų, kurie kažkodėl nesugalvojo, kad jiems reiktų paremti kito opozicijos kandidato tapimą Seimo Pirmininko pavaduotoju.

Antras dalykas, aš manau, kad nėra visiškai korektiška opozicijai visiškai nesitariant su valdančiąja koalicija pasiūlyti savo atstovą ir reikalauti, kad po to valdančioji koalicija balsuotų už jį.

Siūlau daryti labai paprastą dalyką: opozicijai pačiai susitarti, tartis su valdančiąja koalicija, rytoj ar kitą dieną pateikti kad ir tą pačią kandidatūrą, bet labai normaliai susitarus.

PIRMININKAS. Ponas V. Andriukaitis.

V. P. ANDRIUKAITIS. Gerbiamieji kolegos Seimo nariai, mielas Česlovai, aš noriu patį labai pasveikinti su didele pergale. Lotynai sako: quod erat demonstrandum – ką ir reikia įrodyti. Šio Seimo šios dienos posėdžio ir vakarykščio posėdžio apsisprendimas ir demonstravimas pozicijų, ypač tavo, Česlovai, atžvilgiu, yra daugiau negu iškalbingas.

Reaguodamas į A. Kubiliaus pasvarstymus dėl opozicijos siūlomų kandidatų norėčiau priminti, kad ankstesniojo Seimo tradicijoje ir 2004–2008 m. Seimo tradicijoje buvo įprasta taip: jeigu opozicija pasiūlo, tai pozicija pritaria, nes tai yra teisėta opozicijos teisė. Kai buvo renkamas A. Kubilius, taip pat.

Taigi, kolegos, norėčiau tik dar kartą padėkoti ir dar pasakyti, kad tokių permainų etinis turinys yra per daug išraiškingas. Todėl, Česlovai, sveikinu tave pasiekus milžinišką etinę pergalę.

PIRMININKAS. Dėkojame. Ir prieš pereinant prie kito klausimo norėčiau pasveikinti oficialiai išrinktus tris Seimo Pirmininko pavaduotojus: A. Kašėtą, Č. V. Stankevičių ir R. Šukį. Prašom, kolegos. (Plojimai)

Netrukus teiksiu Lietuvos Respublikos Seimo nutarimą „Dėl Seimo valdybos patvirtinimo“, bet prieš tai ponas Viktoras. Prašom.

V. USPASKICH. Gerbiamieji kolegos, naudodamasis proga tiesiog noriu paskelbti Darbo partijos frakcijos vardu.

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 41 straipsnio 2 punktu Darbo partijos frakcija Seime skelbia, kad yra konstruktyvi opozicinė frakcija. Antras punktas – Darbo partijos frakcija pareiškia, kad rems opozicijos lyderį – didžiausios opozicinės frakcijos kandidatą.

 

Seimo nutarimas „Dėl Seimo valdybos patvirtinimo“ projektas Nr.XIP-9 (pateikimas)

 

PIRMININKAS. Dėkojame Seimo nariui V. Uspaskichui. Dabar aš teikiu nutarimo projektą. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimas „Dėl Seimo valdybos patvirtinimo“.

„Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaudamasis Seimo statuto 27 straipsniu, nutaria:

1 straipsnis. Patvirtinti šią Seimo valdybą: Arūnas Valinskas – Seimo Pirmininkas, Algis Kašėta – Seimo Pirmininko pavaduotojas, Česlovas Vytautas Stankevičius – Seimo Pirmininko pavaduotojas, Raimondas Šukys – Seimo Pirmininko pavaduotojas.

2 straipsnis. Nutarimas įsigalioja nuo priėmimo. “

Ar galime pritarti po pateikimo? Prašom.

A. SALAMAKINAS. Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Vadovaudamasis Statuto 109 straipsniu, opozicinės Socialdemokratų frakcijos vardu prašau padaryti šio klausimo svarstymo pertrauką iki kito posėdžio.

PIRMININKAS. Prašom. Ponas A. Kubilius.

A. KUBILIUS. Aš A.Salamakino pasiūlytu pertraukos klausimu siūlau daryti pertrauką iki kito posėdžio.

PIRMININKAS. Gerai. Tuomet, matyt, šį klausimą reiks išspręsti balsuojant. Kas už tai, kad būtų daroma šio klausimo svarstymo pertrauka? Manau, pirmiausia mes turėtume balsuoti dėl pono A. Salamakino pateikto varianto. Prašom pasiruošti balsuoti. Registruotis ir balsuoti.

Minutėlę. Pertraukai nepritarta. 28 balsai, o reikėjo 29. Minutėlę. Taip, vienas penktadalis balsavusiųjų. Taip, yra. Atsiprašau, kol kas dėl skaičių netiksliai. Atsiprašom, jūs teisūs. Darome pertrauką iki rytdienos.

 

2008 m. lapkričio 18 d. (antradienio) plenarinių posėdžių darbotvarkės projektas

 

Galbūt susitartume dėl rytojaus posėdžio darbotvarkės. Taip, iki šios dienos, iki šviesios paros. Tiesiog yra klausimas, kada mes planuojame rytojaus posėdį. Galime sakyti, kad renkamės 10 val., bet gal būtų… Gerai, yra išdalintas Lietuvos Respublikos Seimo rytojaus posėdžio darbotvarkės projektas, kuriame numatoma, kad posėdis prasideda 14 val. pagal darbotvarkę. Ten, aišku, bus pakitimų, nes bus kitų klausimų svarstymas, bet kas už tai, turbūt turėtume kalbėti, kad pradėtume 14 val.? Prašom.

G. STEPONAVIČIUS. Pone Pirmininke, pirmiausia jūs jau turite pavaduotojus. Jeigu norėtumėte pateikti klausimą, galėtumėte kaip teikėjas jau daryti su pavaduojančiais jus kolegomis ir iš tribūnos. Tai vienas dalykas.

Antras dalykas. Jeigu kartais dėl Seniūnų sueigos nutarimo tvirtinimo viena iš opozicinių frakcijų norėtų elgtis destruktyviai ir daryti pertraukas, tai mes prašytume trumpesnės nei iki kito posėdžio pertraukos. Bet matome, kad to nenorės. Tokiu atveju mes siūlome papildyti darbotvarkę, jeigu jūs pateiktumėte, pone Pirmininke, klausimu dėl valdybos sudarymo.

PIRMININKAS. Dėl valdybos ir seniūnų sueigos sudarymo. Taip turėtų būti. (Balsai salėje: „Dėl seniūnų dabar“.) Klausimas, ar Seniūnų sueigą mes galime tvirtinti dabar? (Balsai salėje) Galime. Prašom.

Z. BALČYTIS. Ačiū, Pirmininke. Socialdemokratų frakcijos vardu noriu pasiūlyti įtraukti į darbotvarkę papildomą klausimą dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą dėl Seimo Pirmininko išrinkimo procedūrų pažeidimo. (Balsai salėje)

PIRMININKAS. Prašom.

A. KUBILIUS. Aš dar sykį kreipiuosi į socialdemokratus, kurie galėtų save palyginti su ką tik konstruktyvia opozicija pasiskelbusia Darbo partijos frakcija. Deja, jūs labai tiesiai taikotės į nekonstruktyvios opozicijos statusą ir, ko gero, jį teks pasiūlyti įrašyti Seimo statute. Gerbiamasis Balčyti, jūs žinote, kad siūlant ką nors įtraukti į darbotvarkę visų pirma reikia įregistruoti nutarimo projektą. Jūs dar to nesugebėjote padaryti, o jau siūlote įtraukti į darbotvarkę.

Antras dalykas. Aš vis dar tikiuosi, kad jūs, gerbiamasis Balčyti, kaip patyręs politikas, garsiai Socialdemokratų frakcijos vardu pagaliau pasveikinsite Seimo Pirmininką.

PIRMININKAS. Prašau, pone Salamakinai.

A. SALAMAKINAS. Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Gerbiamasis Kubiliau, aš nematau nė vieno į darbotvarkę įtraukto klausimo, kurio būtų įrašyta registravimo data. Jie visi nėra įregistruoti. Būkite malonūs, elkitės sąžiningai. Jeigu jūs neįregistravote tai, ką pateikėte, priimkite ir mūsų siūlomą klausimą, kuris nėra įregistruotas, o rytoj bus registravimo data. (Balsai salėje)

PIRMININKAS. Kolegos, suprantu, kad visi jau nori prigulti, bet gal vieni kitų nesiuntinėkime, padarykime tai savo gera valia.

Gal tada konstruktyviai spręskime rytojaus darbotvarkės klausimą ir tai bus iš tiesų… Siūlytume į rytojaus darbotvarkę įtraukti klausimus dėl valdybos ir Seniūnų sueigos sudarymo. (Balsai salėje)

A. SALAMAKINAS. Ačiū, Pirmininke. Mes siūlome Seniūnų sueigą patvirtinti šiandien, nes rytoj vis tiek reikės Seniūnų sueigai dirbti.

PIRMININKAS. Yra viena problema, kad Seniūnų sueigą sudaro frakcijų atstovai – tai seniūnai bei jų kolegos ir valdybos nariai. Mes negalime paskirti, nes valdybos nepatvirtinome. Statute nurodyta, kad sudaro valdybos nariai. Kadangi mes valdybos neturime, neturime ir narių, todėl šį klausimą nukelsime rytdienai. Tiesiog įtrauksime pačioje pradžioje. Posėdžio pradžia numatyta 14 val., toliau pagal darbotvarkę, ir Seimo seniūnų sueigos posėdis planuojamas nuo 15.30 val. iki 17 val. Jeigu iš principo ši darbotvarkė tinka, rytoj mes ją patvirtinsime įtraukdami klausimus dėl Seimo valdybos ir Seniūnų sueigos sudarymo. Ar galime pritarti tokiai darbotvarkei bendru sutarimu, kad posėdis prasideda 14 val.? Galime. (Balsas iš salės: „Galime.“)

Prašau.

E. MASIULIS. Gerbiamasis Pirmininke, buvo Socialdemokratų frakcijos pasiūlymas dėl rytojaus darbotvarkės papildymo – kreipimosi į Konstitucinį Teismą. Aš siūlau šiandien balsuoti Seime, ar mes papildome šiuo klausimu rytojaus darbotvarkę.

PIRMININKAS. Gerai, tuomet skelbiu balsavimą. Kas už tai, kad pasiūlytą pono A. Salamakino… Atsiprašau, kad rytojaus darbotvarkę papildytume pono Z. Balčyčio klausimu dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko rinkimo rezultatų. Kas už, kad būtų įtraukta, kas prieš, kad nebūtų įtraukta į rytojaus darbotvarkę.

Iš viso balsavo 90 Seimo narių. Už – 21, prieš – 66, susilaikė 3. Pasiūlymas nepriimtas.

Ar galime dabar dar kartą bendru sutarimu ar balsuodami patvirtinti rytojaus darbotvarkę, į kurią bus įtraukti klausimai dėl Seimo valdybos ir Seniūnų sueigos? Gerai, prašome, kas už tokią darbotvarkę, kuri bus detalizuota, bet pradžia yra 14 val.? Prašome registruotis.

Balsavo 94 Seimo nariai, už – 73, prieš – 2, susilaikė 19. Rytojaus darbotvarkė patvirtinta. Rytoj laukiame jūsų visų darbingai nusiteikusių 14 val. Sėkmės! (Balsai salėje) Minutėlę! Dar yra užsiregistravę du Seimo nariai perskaityti pareiškimus. (Balsai salėje) Ponas J. Jagminas. Prašau.

 

Seimo narių pareiškimai

 

J. JAGMINAS. Dėkoju, Seimo Pirmininke.

Mes, Seimo nariai Jonas Jagminas, Valentinas Bukauskas, Rima Baškienė, Bronius Bradauskas, įkuriame Tarpparlamentinių ryšių su Ukrainos Aukščiausiąja Rada grupę ir kviečiame registruotis. Jau yra užsirašę trylika Seimo narių. Mes kviečiame 20 d. 14 val. Socialdemokratų frakcijos salėje į steigiamąjį susirinkimą. (Balsai salėje) Baltojoje salėje, taip. 14 val. Baltojoje salėje. (Balsai salėje) Mūsų parašai yra. Mes norime įteikti Seimo Pirmininkui.

V. USPASKICH. Seimo Pirmininke, mes irgi norime paskelbti. Mes jums pateikėme pasirašytą projektą. Viktor Uspaskich, Valentinas Bukauskas, iniciatyvinė grupė ir pasirašiusieji nariai. Irgi prašome Tarpparlamentinės grupės su Rusija steigimo. (Balsai salėje)

PIRMININKAS. Prašau.

B. BRADAUSKAS. Gerbiamasis Pirmininke, matyt, žodį reikėtų suteikti tiems, kurie užsirašė, o tie, kurie neužsirašė, galėtų po to.

Mes, Seimo nariai Bronius Bradauskas, Zigmas Balčytis, Jonas Jagminas, Saulius Bucevičius, steigiame Seimo parlamentinę ryšių su Turkijos parlamentu grupę ir kviečiame norinčius užsirašyti. Rytoj kreiptis į mane Seimo salėje. Noriu tai paskelbti ir įteikti jums atitinkamą dokumentą. Dėkoju.

PIRMININKAS. Dėkojame, kolegos, už pareiškimus. Daugiau užsirašiusių lyg ir nebuvo. (Balsai salėje) Dar yra? Minutėlę! Norėčiau pacituoti Statuto 81 straipsnio 3 punktą, kuriame nurodyta, aš dėkoju už iniciatyvas, tačiau tas punktas teigia: „Seimo Pirmininkas, gavęs iniciatorių teikimą, praneša Seimo nariams apie įsirašymo į tarpparlamentinių ryšių grupes pradžią ir pabaigą bei jų sudarymo iniciatorius ir paskelbia pirmojo posėdžio datą ir vietą.“ Rytoj mes tai ir paskelbsime oficialiai. Ačiū už iniciatyvas.

Posėdis baigtas. Visiems labos nakties! (Balsai salėje)