LIETUVOS RESPUBLIKOS  VALSTYBINĖS DARBO INSPEKCIJOS ĮSTATYMO 9 STRAIPSNIO PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMO PROJEKTO

 

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

 

            Įstatymo projekto rengimą paskatino Valstybinės darbo inspekcijos praktikos organizuojant nelegalaus darbo prevenciją analizė, Lietuvos Respublikos Valstybės kontrolės valstybinio audito 2005 m. liepos 20 d. ataskaitos Nr.2010-11-89 dėl nelegalaus darbo reiškinių kontrolės vertinimo išvados, o taip pat Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų 2005-07-14 pasitarime aprobuotas teismų praktikos administracinių teisės pažeidimų bylose dėl nelegalaus darbo apibendrinimas ir teisės taikymo rekomendacijos.

Įstatymo projekto rengimą paskatino Valstybinės darbo inspekcijos inspektorių  nurodytos problemos, kylančios vykdant jiems pavestas funkcijas.

Įstatymo projekto tikslas - sureguliuoti faktinių duomenų, galinčių būti įrodymais, nustatant ar yra padarytas administracinis teisės pažeidimas, ar jo nėra, rinkimą.

Dabartinis įstatymas nesuteikia Valstybinės darbo inspekcijos pareigūnams teisės rinkti įrodymus administracinio teisės pažeidimo byloje naudojantis fotografavimo, filmavimo ar garso įranga. Pagrindiniu įrodymu administracinio teisės pažeidimo byloje šiuo metu yra administracinio teisės pažeidimo protokolas, kurio dažnai nepakanka visapusiškam, objektyviam ir pilnutiniam visų aplinkybių įvertinimui, todėl net trečdalis administracinio teisės pažeidimo bylų teismuose nutraukiamos nenustačius pažeidimo įvykio. Dažni atvejai, kai nelegaliai dirbantys asmenys atsisako kontaktuoti ar tiesiog pabėga, darbo ir poilsio režimą pažeidžiančiose įmonėse techninių vaizdo ir garso priemonių nėra galimybės kitomis priemonėmis užfiksuoti pažeidimus. Atsižvelgiant į tai, įstatymo projekte siūloma įtvirtinti Valstybinės darbo inspekcijos pareigūnų teisę, vykdant darbuotojų saugos ir sveikatos bei darbo santykius reglamentuojančių įstatymų ir kitų norminių teisės aktų pažeidimų prevenciją ir kontrolę, nepažeidžiant  įstatymais  garantuoto asmens privataus gyvenimo neliečiamumo,  fotografuoti, daryti garso ir vaizdo įrašus. Techninių vaizdo ir garso fiksavimo priemonių panaudojimo galimybės įstatyme įtvirtinimas padėtų spręsti įrodymų rinkimo problemas ir turėtų teigiamą įtaką nelegalaus darbo ir kitų teisės pažeidimų prevencijai.

Kartu, siekiant įstatymo projekto tikslų, siūloma įtvirtinti ir Valstybinės darbo inspekcijos pareigūnų teisę paaiškinimus žodžiu ar raštu dėl darbo, darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymų, kitų norminių teisės aktų, reglamentuojančių darbuotojų saugą ir sveikatą bei darbo santykius, pažeidimų gauti ne tik iš darbdaviams atstovaujančių asmenų, darbdavio įgaliotų asmenų, darbuotojų, bet ir iš kitų, tikrinamoje darbo vietoje esančių, asmenų. Taip pat siūloma Valstybinės darbo inspekcijos pareigūnams leisti paimti ne tik darbo sutarčių registravimo žurnalą, bet ir kitus dokumentus, reikalingus Valstybinės darbo inspekcijos funkcijoms atlikti, kartu nustatant, kad darbdaviui atstovaujančio asmens prašymu jam turi būti leidžiama pasidaryti Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriaus žyma tvirtinamas paimamų dokumentų  kopijas.

Atsižvelgiant į įstatymo tikslus ir uždavinius pagrįstai galima teigti, kad projektas turės įtakos sąžiningos konkurencijos ir verslo sąlygoms įtvirtinti.

Įstatymo įgyvendinimas papildomų biudžeto lėšų nepareikalaus.

Priėmus teikiamą įstatymą būtina pakeisti LR Valstybinės darbo inspekcijos nuostatus ir darbo reglamentą.

Įstatymo projektas neprieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatoms bei Europos Sąjungos dokumentams.

Įstatymo projektą rengė Seimo narys Vytautas Grubliauskas ir Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno referentas Tomas Vaitkevičius.

 

 

Teikia Seimo nariai                                                                  Vytautas Grubliauskas,

Algirdas Sysas