LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO                                                                                  

APLINKOS APSAUGOS KOMITETAS

 

PAGRINDINIO KOMITETO

I Š V A D A

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS DAUGIABUČIŲ NAMŲ SAVININKŲ BENDRIJŲ ĮSTATYMO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

NR. XP-1041 (2)

2007 m.gruodžio 5   d.
Vilnius

1.Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas, komiteto pirmininko pavaduotojas Gediminas Jakavonis, komiteto nariai: Antanas Bosas, Algis Čaplikas, Juozas Jaruševičius, Jonas Juozapaitis, Vilma Martinkaitienė.

2. Kviestieji asmenys: Vida Ablingienė (Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėja), Algirdas Glodenis Daugiabučių namų savininkų bendrijų federacijos teisininkas ), Vytautas Jonaitis (Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento vyr.specialistas), Stanislovas Juodvalkis (Lietuvos vartotojų asociacijos prezidentas), Algirdas Kancleris( 736 –os bendrijos atstovas), Justina Kirnienė (Seimo nario J..Duatarto padėjėja), Inesis Kiškis (Aplinkos ministerijos sekretorius),

Egidijus Klumbys (Seimo narys), Antanas Miškinis (Buitinių vartotojų sąjungos atstovas), Bornius Pauža (Seimo narys), Vladzė Prunskienė (Asociacijos “Lietuvos butų ūkis “ prezidentė), Elvyra Radavičienė (Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento Būsto skyriaus vedėja), Irena Vazgienė (Taikos pros. 117 DNSB Kaunas atstovė).

3. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados:

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvada

(2006-12-11)

Alternatyvių projektų Teisės departamente negauta.

Vertinant projekto atitiktį Konstitucijai, galiojantiems įstatymams ir juridinės technikos taisyklėms, teiktinos šios pastabos:

1. Bendrijų įstatymo projekto 4 straipsnio 6 dalyje ir 5 straipsnio 1 dalyje įtvirtintus pranešimo apie bendrijos steigimo sutarties sudarymą ir numatomą bendrijos steigiamojo susirinkimo šaukimo datą bei pranešimo apie šaukiamą steigiamąjį susirinkimą terminus reikėtų suderinti taip, kad būtų realiai užtikrinta bendrijos steigėjų teisė gauti bendrosios dalinės nuosavybės objektų aprašą bei butų ir kitų patalpų savininkų sąrašą su jų adresais, paliekant protingą terminą informuoti minėtus savininkus apie numatomą bendrijos steigiamąjį susirinkimą.

 

Pritarti iš dalies

 

Projekto 4 straipsnio 6 dalyje nustatyti 30 darbo dienų terminą.

Ekonomikos komitetas (2007-06-13)

Komitetas siūlo pritarti šiai pastabai.

 

Pritarti

 

 

2. Bendrijų įstatymo projekto 4 straipsnio 7 dalyje siūloma įtvirtinti nuostatą, kad “Viename pastate draudžiama steigti daugiau kaip vieną bendriją, išskyrus atvejus, kai bendrija steigiama pastato bloke ar pastato sekcijoje, kuriuos yra galimybė atskirai naudoti”. Įstatymo projekto aiškinamajame rašte nenurodžius minėtojo steigimosi ir ūkinės veiklos laisvės apribojimo motyvų ir tikslų, svarstytina, ar toks apribojimas yra pagrįstas Konstitucijos 46 straipsnio 1 ir 2 dalių kontekste.

Nepritarti

Viename name tam pačiam tikslui įsteigus kelias bendrijas, iškiltų sunkumų šių bendrijų tarpusavio santykiuose organizuojant ūkinę ir kitą įstatuose numatytą šių bendrijų  veiklą. Tokia bendrijų steigimo praktika nepasiteisino Olandijoje. Seminaro metu buvo atkreiptas dėmesys į tai.  Siūlytume nepritarti.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo šiai pastabai  nepritarti:

Viename name tam pačiam tikslui įsteigus kelias bendrijas, iškiltų atsakomybės klausimas ir sunkumai šių bendrijų tarpusavio santykiuose organizuojant ūkinę ir kitą įstatuose numatytą šių bendrijų  veiklą.  Tokia bendrijų steigimo praktika nepasiteisino Olandijoje.

Pritarti

 

 

3. Bendrijų įstatymo projekto 10 straipsnio 12 dalyje teigiama, jog balsavimo teisės perleidimo sutarties notaras netvirtina. Tuo tarpu projekto 15 straipsnio 3 dalyje teigiama, jog bendrijos narys gali įgalioti kitą asmenį dalyvauti bendrijos veikloje jo vardu be kokių nors apribojimų. Minėtos nuostatos derintinos tarpusavyje.

 

Pritarti iš dalies

Atkreiptinas dėmesys, kad 15 straipsnyje kalbama apie bendrijos nario įgaliojimą kitam asmeniui atstovauti jį pagal suteiktas tam tikras konkrečias teises, o 10 str. - apie balsavimo teisės perleidimo sutartį, pagal kurią perleidžiama juridinio asmens dalyvio balsavimo teisė,  kurioje nustatoma balsavimo teisės  įgyvendinimo tvarka ir būdai. Todėl siūloma patikslinti projekto 15 straipsnio 3 dalį įrašant “išskyrus šio įstatymo 10 straipsnio 12 dalyje nurodytą atvejį”.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo šiai pastabai pritarti:

Patikslinti projekto 15 straipsnio 3 dalį įrašant “išskyrus šio įstatymo 10 straipsnio 12 dalyje nurodytą atvejį”.

Pritarti

 

 

4. Bendrijų įstatymo projekto 18 straipsnio 4 dalyje numatyta, kad “Bendrijos narys, parduodamas, dovanodamas ar kitaip perleisdamas nuosavybės teise jam priklausančias patalpas, turi atsiskaityti su bendrija pagal savo prievoles ir informuoti pirmininką (valdybos pirmininką) apie išstojimą iš bendrijos. Tvirtinant perleidimo sandorius notarui turi būti pateikta pirmininko pasirašyta pažyma apie prievolių bendrijai įvykdymą”. Svarstytina, ar siūloma įtvirtinti savininko teisės disponuoti jam priklausančia nuosavybe įgyvendinimo sąlyga – išankstinis atsiskaitymas su bendrija – derinasi su šiuolaikinės nekilnojamojo turto rinkos poreikiais. Be to, svarstytina, ar aptariamas nuosavybės teisės disponavimo apribojimas derinasi su Konstitucijos 23 straipsniu, apimančiu inter alia savininko teisę laisvai disponuoti jam priklausančia nuosavybe.

Pritarti

Projekto 18 straipsnio 4 dalį reikėtų papildyti nuostata, kad pirkimo-pardavimo, dovanojimo ar kitokio patalpų perleidimo sutartyje galima numatyti numatant buvusiojo savininko turėtų prievolių perdavimą naujam savininkui, jam sutikus.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo šiai patabai pritarti:

Būtų tikslinga papildyti 18 str. 4 dalį nustatant, kad pirkimo pardavimo sutartyje būtų numatyta galimybė perduoti buvusiojo savininko turėtas prievoles naujam savininkui, pastarajam sutinkant.

Pritarti

 

 

5. Bendrijų įstatymo projekto 20 straipsnyje “Ginčų nagrinėjimas” nustatoma atskira ginčų tarp bendrijos narių, kitų bendraturčių ne bendrijos narių ir valdymo ar kitų bendrijos organų (jų narių) nagrinėjimo tvarka, kai ginčai gali būti perduodami nagrinėti ginčų nagrinėjimo komisijai arba asmeniui, nagrinėjančiam ginčus, tačiau neaptarta  komisijos sudarymo tvarka, ginčo nagrinėjimo procedūra ir kt. Tokios preliminarios ginčų nagrinėjimo tvarkos nustatymas kelia abejonių. Tokio pobūdžio ginčų nagrinėjimui visiškai pakanka galiojančiuose įstatymuose nustatytos tvarkos.

Pritarti

Siūlome papildyti įstatymo projekto 20 str. 1 ir 2 dalis, numatant, kad ginčų nagrinėjimo tvarka ir darbo reglamentas bei komisijos sudarymo tvarka nustatomi bendrijos įstatuose, o asociacijose ginčų nagrinėjimo tvarką  ir darbo reglamentą nustato asociacijos.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo šiai pastabai pritarti:

Būtų tikslinga papildyti įstatymo projekto 20 str. 1 ir 2 dalis, nustatant, kad ginčų nagrinėjimo tvarka ir darbo reglamentas bei komisijos sudarymo tvarka nustatomi bendrijos įstatuose, o asociacijose ginčų nagrinėjimo tvarką  ir darbo reglamentą nustato asociacijos.

Pritarti

 

 

6. Bendrijų įstatymo projekto 20 straipsnio 2 dalyje minimas “tiekėjas”, tačiau projekte jo sąvoka neaptarta.

Pritarti

Projekto 20 str. 2 d. įrašyti “energijos ir paslaugų tiekėjo” sąvoką.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo šiai pastabai pritarti:

Būtų tikslinga atitinkamai papildyti įstatymo projekto 2 straipsnį.

Pritarti

 

 

7. Bendrijų įstatymo projekto 23 straipsnyje siekiama įtvirtinti nuostatą, jog Valstybė ir savivaldybės, turėdamos tikslą išsaugoti ir plėtoti šalies būsto fondą, remia daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijas ir jų asociacijas. Toks vienos rūšies bendrijų ir jų asociacijų išskyrimas gali  pažeisti civilinių santykių subjektų lygiateisiškumo principą.

Nepritarti

 

Šalies butų fondas yra  nacionalinis turtas. Valstybė ir savivaldybės, siekdamos išsaugoti šį turtą ir gindamos viešąjį interesą, remia daugiabučių gyvenamųjų namų modernizavimą, siekiant mažinti energetinių resursų naudojimą ir tuo pačiu gerinant aplinką, mažinant taršą (CO2 išmetimus).

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo šiai pastabai nepritarti:

Šalies butų fondas yra  nacionalinis turtas. Valstybė ir savivaldybės, siekdamos išsaugoti šį turtą ir gindamos viešąjį interesą, remia daugiabučių gyvenamųjų namų modernizavimą, siekiant mažinti energetinių resursų naudojimą ir tuo pačiu gerinant aplinką, mažinant taršą.

Pritarti

 

 

8. Bendrijų įstatymo projekto 1 straipsnio 14 dalį ir 11 straipsnio 5 dalį reikėtų suredaguoti, atsižvelgiant į Įstatymų ir kitų teisės norminių aktų rengimo tvarkos įstatymo 8 straipsnyje įtvirtintą įstatymo struktūrą.

Pritarti

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo šiai pastabai pritarti.

 

Pritarti

 

 

9. Įstatymo projekto 3 straipsnyje turėtų būti nustatytas įpareigojimas veikiančių bendrijų, pavyzdžiui, daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatų formuluotes suderinti su platesniais Bendrijų įstatymo reikalavimais bendrijos įstatams (projekto 7 straipsnis).

Pritarti

Papildyti 3 straipsnį po žodžių „kurių teisinė forma yra bendrija“ įrašyti žodžius „savo įstatus suderina su šio įstatymo reikalavimais“.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo šiai pastabai pritarti.

Būtų tikslinga papildyti  3 straipsnį, po žodžių „kurių teisinė forma yra bendrija“ įrašant žodžius „savo įstatus suderina su šio įstatymo reikalavimais“.

Pritarti

 

4. Piliečių, visuomeninių organizacijų, politinių partijų bei politinių organizacijų, kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai, pataisos, pastabos:

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Vladzė Prunskienė

asociacijos „Lietuvos butų ūkis“ prezidentė

(2006-12-07)

1.

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos.

              

  2. Bendraturčiai  sąvokoje numatyta, kad “bendraturčiai - savininkai- fiziniai ar fiziniai ir juridiniai asmenys, turintys dalį bendrojoje dalinėje nuosavybėje”. Neaišku kokią dalį (turto ar teisės) turi bendraturtis bendrojoje  dalinėje nuosavybėje. Taip pat manome, kad nebūtina vardinti ” fiziniai ir juridiniai asmenys”, užtenka žodžio “asmenys”.

Siūlome šios sąvokos redakciją “ bendraturčiai-savininkai- ar asmenys, turintys teisės dalį bendrojoje dalinėje nuosavybėje”.

Nepritarti

 

1. Sąvoka “bendraturčiai” taip pat yra vartojama Civiliniame kodekse ir jos apibrėžimas įstatymo projekte atitinka Civilinio kodekso nuostatas.

 

 

2.

14.2 pastato bendrosios inžinerinės sistemos sąvoką praplėsti įvardijant - liftų įranga.  Liftas yra potencialiai pavojingas įrenginys, todėl  būtina jo t.y. bendrosios inžinerinės įrangos priežiūra.

 

Nepritarti

 

Pastato bendrojo naudojimo mechaninė, elektros... ir kita įranga apima ir liftų,  gaisrinės saugos, šiukšlių šalinimo sistemas.

 

3.

4. straipsnis. Steigėjai ir steigimo sutartis.

 1 punkte nurodyta, kad minimalus steigėjų skaičius yra trys asmenys, o tuo atveju, kai bendrijos steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios nuosavybės teisės objektus, minimalus steigėjų skaičius yra ¼ visų bendraturčių.

Vadovaujantis CK 4.85 str. nuostatomis sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, todėl manome, kad bendrija yra steigiama bendrojo naudojimo objektų valdymui ir  jos steigimui reikalingas butų ir kitų patalpų savininkų balsų daugumos sprendimas.

Siūlome 1 punkto redakcija” minimalus steigėjų skaičius yra trys asmenys, o tuo atveju, kai bendrijos steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios nuosavybės teisės objektus, steigėjų skaičius yra daugiau nei 1/2 visų bendraturčių.          

Nepritarti

Netikslinga didinti steigimo iniciatorių skaičių, nes tai neskatins steigti bendrijas ir vykdyti modernizavimą.

Be to, projekto 5 straipsnio 2 dalis užtikrina savininkų teisių gynimą:

“2. Jeigu bendrijos steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus, ir iki steigiamojo susirinkimo ar jo metu ne mažiau kaip 1/2 visų bendraturčių raštu išreiškia prieštaravimą dėl bendrijos steigimo, bendrijos steigimo procedūra negali būti tęsiama.”

 

 

 

4.

5 punkte nurodyta, kad steigimo sutartį pasirašiusių asmenų parašų tikrumo notaras netikrina.

Manome, kad galėtų būti tokia punkto redakcija ”Steigimo sutartį pasirašo bendraturčiai.” Taip pat manome, kad steigiant viešąjį juridinį asmenį parašai turi būti notariškai tvirtinami.

Nepritarti

1. Šioje nuostatoje reguliuojama bendrijos steigimo tvarka, todėl įvardinami steigėjai, o ne bendraturčiai.  Bendrija gali būti steigiama bendrųjų poreikių tenkinimui t.y. ir neturtiniu pagrindu. Todėl vartotina sąvoka  „steigėjai“.

2. Notarinis parašų tapatumo tvirtinimas apsunkintų bendrijų steigimą ir nėra būtinas, o tai leidžia Civilinio kodekso 2.46 straipsnio 5 dalis.

 

 

5.

5 straipsnis. Bendrijos steigiamasis susirinkimas.

2 punkte nurodyta “ jeigu bendrijos steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus ir iki steigiamojo susirinkimo ar jo metu ne mažiau kaip ½ visų bendraturčių raštu  išreiškia prieštaravimą dėl bendrijos steigimo, bendrijos steigimo procedūra negali būti tęsiama. Bendraturčiai turi teisę, savo prieštaravimus išreikšti ir balsuojant  žodžiu susirinkimo metu.

              Todėl  siūlome šią punkto redakciją:” jeigu bendrijos steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus ir iki steigiamojo susirinkimo ar jo metu ne mažiau kaip ½ visų bendraturčių raštu ar  balsuojant susirinkimo metu išreiškia prieštaravimą dėl bendrijos steigimo, bendrijos steigimo procedūra negali būti tęsiama.”

 

 

Nepritarti

 

 

Pasiūlymas netenka prasmės pritarus 4 straipsnio 1 dalies nuostatai

 

6.

8 punkte nurodyta, kad pirminiai įnašai sumokami iki steigiamojo susirinkimo.

Neaišku, kam  ir kokiu pagrindu, tikslu  bei kokio dydžio jie sumokami, kai dar neįsteigta bendrija.Šio punkto redakcija yra nereikalinga.

 

Nepritarti

 

Nuostata aptaria bendrijas, kurios steigiamos bendrosios dalinės nuosavybės objektams sukurti arba tenkinti kitus bendruosius poreikius.  4 str. 2 d. 6 p. numatyta įnašų mokėjimo tvarka. Suprantama, kad jų dydį apsprendžia steigėjai.

 

7.

6 straipsnis. Bendrijos įstatai.

3 punkte nurodyta, kad “įstatus pasirašiusių fizinių asmenų parašų tikrumo notaras netvirtina”.

Manome, kad ir juridinis asmuo būdamas bendraturčiu, turi teisę pasirašyti įstatus.Todėl vietoj žodžių “fizinių asmenų” įrašyti žodžius “ bendraturčių”.

Nepritarti

Bendrijos steigiamojo ar visuotinio susirinkimo pirmininku ir sekretoriumi gali būti tik fiziniai asmenys. Be to, juridinį asmenį atstovauja fizinis asmuo.

 

8.

9 straipsnis. Visuotinis bendrijos narių susirinkimas.

Papildyti   šį straipsnį 15 punktu:

“tvirtina įmokų, skirtų bendrijos valdymo (administravimo), bendrojo naudojimo objektų nuolatinės techninės priežiūros (eksploatavimo) ar kitoms ūkinėms išlaidoms apmokėti bei kaupiamajam atnaujinimo arba investiciniam naujų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų sukūrimo fondui sudaryti, dydžius arba jų apskaičiavimo tvarką.

 

 

Pritarti iš dalies

 

1. Projekto 9 straipsnio 1 dalies  punktą išdėstyti taip:

“tvirtina įmokų tarifus, skirtus bendrijos veiklos administravimo, bendrojo naudojimo objektų nuolatinės techninės priežiūros (eksploatavimo) ar kitoms išlaidoms apmokėti, įmokas arba jų apskaičiavimo tvarką kaupiamajam (investicijų) bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų atnaujinimo (modernizavimo) arba investiciniam naujų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų sukūrimo fondui sudaryti, nustato šių lėšų naudojimo tvarką, jeigu bendrijos įstatuose nenumatyta kitaip”.

2. Projekto 9 straipsnio 1 dalį papildyti nuostata, kad visuotinis bendrijos susirinkimas “priima sprendimą dėl bendrijos veiklos administravimo būdo ir bendrojo naudojimo objektų nuolatinės techninės priežiūros (eksploatavimo) organizavimo”.

 

 

9.

Papildyti   šį straipsnį 16 punktu:

“priima sprendimą bendrijos ūkinės veiklos,bendrojo naudojimo objektų administravimo bei nuolatinės techninės priežiūros organizavimo.

 

 

Pritarti

1. Siūloma projekte įtvirtinti, kad visuotinis bendrijos narių susirinkimas “priima sprendimą dėl administravimo būdo ir bendrojo naudojimo objektų nuolatinės techninės priežiūros (eksploatavimo), naudojimo organizavimo.

2. Atitinkamai turėtų būti papildytos bendrijos valdymo organo pareigos nurodant, valdymo organas “rengia sprendimų projektus dėl bendrijos ūkinės veiklos, administravimo būdo bei nuolatinės techninės priežiūros (eksploatavimo), naudojimo organizavimo ir teikia tvirtinti visuotiniam susirinkimu”.

3. Siūloma projekto 2 straipsnį papildyti tokiu “administravimo” sąvokos apibrėžimu:

Administravimas – bendrijos valdymo organo ar kito juridinio arba fizinio asmens atliekamas bendrojo naudojimo objektų vadybos, ūkinės ir finansinės veiklos reikalų tvarkymas.”

 

 

 

10.

Papildyti   šį straipsnį 17 punktu

“tvirtina įmokų dydžius, reikalingus pastato bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektams išlaikyti, išsaugoti, atnaujinti.

 

Šios nuostatos yra numatytos 11 straipsnio 5.6.2, 5.6.3, 5.6.6 punktuose. Jas būtina  perkelti į šį straipsnį todėl, kad  11 straipsnio nuostatos reglamentuoja valdymo organo ( tai  gali būti 3 valdybos narių arba tik pirmininko, kuris nėra bendraturtis) funkcijas. Manome, kad dėl namo bendrosios nuosavybės valdymo spendimus turi priimti butų ar patalpų savininkai balsų dauguma, bet ne  valdymo organai (1 arba 3 asmenys). Tokios nuostatos pažeidžia daugumos savininkų teises. Susidaro nuomonė, kad  bendrijos nariai - butų savininkai  yra nereikalingi ir įvedamas tiesioginis valdymas.

Pritarti

 

 

11.

10. straipsnis. Visuotinio bendrijos narių susirinkimo šaukimo ir organizavimo tvarka.

Sprendimų priėmimas.

12.

Siūlome šį straipsnį padalinti į du atskirus straipsnius. Vienas-visuotinio bendrijos narių susirinkimo šaukimo ir organizavimo tvarka  ir kitas -sprendimų priėmimas.

Nepritarti

1-5 punktai reglamentuoja susirinkimų sušaukimą, 6-15  - sprendimų priėmimą, todėl įstatymo projekto nuostatos pakankamai išsamiai reguliuoja šiuos teisinius santykius.

 

13.

Būtina konkrečiai nurodyti sprendimus priimamus kvalifikuota balsų dauguma, nes dabartiniu metu straipsnio nuostatuose daug neaiškumų.

 

Pritarti

10 str. 5 dalyje pirmajame sakinyje vietoje žodžių „nemažiau“ įrašyti žodžius „daugiau“.

 

14.

11. straipsnis. Bendrijos  valdymo organas, jo kompetencija ir atsakomybė.

Įvertinus šiandieninę situaciją daugiabučių namų priežiūroje bei siekiant operatyviai modernizuoti senus pastatus, būtina  valdymo organų kvalifikacija, kompetencija bei atsakomybė šioje srityje. Todėl manome, kad bendrijos valdymo organas  – valdybos pirmininkas arba bendrijos pirmininkas  turi būti  atestuotas asmuo, pagal Aplinkos   ministerijos nustatytą tvarką.

Juk administruojančios įmonės vykdančios daugiabučių pastatų administravmą yra atestuojamos pagal Lietuvos Respublikos Aplinkos ministro įsakymu STR 1.12.04.2002 “Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administravimo įmonių atestavimas” tvarką.

Atestuoto pirmininko nereikia jeigu bendrija veiklos nevykdo, o  tik sudaro sutartis su atestuotomis administravimo ir priežiūros įmonėmis dėl paslaugos atlikimo.

Siūloma 1 punkto redakciją

“Bendrija įgyja civilines teises, priima civilines pareigas ir jas įgyvendina per savo aukščiausią organą-visuotinį susirinkimą  ir valdymo organą - valdybą ir bendrijos pirmininką. Bendrijos pirmininku ar bendrijos valdybos pirmininku renkamas  atestuotas pagal Aplinkos ministerijos nustatytą tvarką, asmuo. Šis asmuo gali būti ne bendraturtis.

Jeigu bendrija  ūkinės veiklos nevykdo, o  tik sudaro sutartis su atestuotomis administravimo ir priežiūros įmonėmis dėl paslaugos atlikimo, valdybos ar bendrijos pirmininkui atestato nereikia, bet turi turėti inžinerinį išsilavinimą.”

 

 

Nepritarti

 

 

Tokia nuostata apsunkintų bendrijų steigimąsi. Bendraturčiai turi teisę pakeisti netinkamą bendrijos pirmininką,  turintį tinkamą išsilavinimą ar patirtį, o papildomas atestavimas reikalautų lėšų ir sudarytų papildomas kliūtis valdyti bendrąją nuosavybę. 

 Šiuo metu yra numatyti kvalifikaciniai reikalavimai bendrijos pirmininkui ir jis gali būti ne iš bendrijos narių tarpo. Siūlomą atestavimo sistemą galima būtų įdiegti  ateityje, kada bendrijų bus ne mažiau 30-40 procentų. Negalima dirbtinai sukurti kliūtis bendrijų steigimuisi ir gyventojų iniciatyvai.

 

15.

5.6.2. punkte vietoj žodžio” priima sprendimą” pakeisti žodžiais  “rengia spendimų projektus”,  ir papildyti sakinį  žodžiais “ teikia tvirtinti visuotiniam susirinkimui”.

 

Pritarti

 

 

16.

5.6.3.punkte vietoj žodžio” nustato” pakeisti žodžiu “rengia”, vietoje žodžių “dydžius arba jų apskaičiavimo tvarką” pakeisti žodžiais” dydžių arba jų apskaičiavimo tvarkos projektus ir teikia tvirtinti visuotiniam susirinkimui”.

 

Pritarti

Galima būtų patikslinti šio punkto redakciją, numatant, kad nustato įmokų dydžius kaupiamajam fondui ir teikia tvirtinti visuotinam bendrijos narių susirinkimui.

 

17.

5.6.5. išbraukti žodžius”arba jas vykdo ūkio būdu”. Pagal punkto nuostatas suprantama, kad sutartys vykdomos ūkio būdu.

 

Nepritarti

Sąvoka “ūkio būdu” suprantama kaip tam tikrų darbo ar paslaugos vykdymas paties asmens pastangomis nesudarant sutarties su kitu asmeniu. Aiškumo dėlei vietoje žodžio „jas“ įrašyti „paslaugas“.

 

18.

5.6.6. punkto nuostatas išbraukti, nes tokie patys teiginiai kartojasi 5.6.3.punkte.

 

Pritarti

 

 

19.

Šių punktų nuostatas reikalinga tikslinti, nes projekto straipsnyje paminėtos funkcijos negali   būti vykdomos  valdybos arba bendrijos pirmininko. Tai yra visuotinio susirinkimo kompetencija ir pagal CK 4.75 - 4.85 str. nuostatas  tokio pobūdžio sprendimais turi būti priimami butų savininkų  balsų dauguma.

 

Pritarti iš dalies

1. Projekto 11 straipsnio nuostatas siūloma patikslinti.

2. Siūloma 11 straipsnį papildyti nuostata, kad jeigu bendrija steigiama naudoti, valdyti, prižiūrėti pastatų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus valdymo organas “nustato dydžius įmokų būtinoms priemonėms, susijusioms su žalos ar grėsmės bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektams pašalinimu”.

 

20.

13 straipsnis. Bendrijos veiklos ataskaita.

2 punkte nenumatyta informacijos pateikimas savininkams apie nuolatinės techninės priežiūros lėšų panaudojimą, tik nurodytas informacijos pateikimas apie bendrojo naudojimo objektų atnaujinimo, remonto ar rekonstrukcijos planus.

Siūlome 2 punktą papildyti 4 pastraipą “ informaciją apie nuolatinės techninės priežiūros lėšų panaudojimą”.

 

Pritarti

 

Siūloma šią nuostatą įrašyti projekto 13 straipsnio 2 dalies 1 punkte.

 

21.

23 straipsnis.Valstybės ir savivaldybių santykiai su bendrijomis, kurių steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus ir bendrijų asociacijomis.

Šio  straipsnio 1, 2, 3 punktuose numatyta, kad   valstybė ir savivaldybės remia bendrijų asociacijas. Nurodyta, kad savivaldybės  ir valstybė rems asociacijas, siekiančias tinkamai prižiūrėti ir modernizuoti gyvenamuosius namus. Ši nuostata prieštarauja asociacijų įstatymui, nes asociacijos neturi teisės vykdyti ūkinės veiklos –  tai yra ir daugiabučių namų priežiūros ir administravimo.

3 punkte  įvardintos asociacijos funkcijos, tačiau asociacijų funkcijos yra numatytos Asociacijų įstatyme, todėl vardinti šiame projekte funkcijų yra netikslinga.

Paramos suteikimas numatytas savivaldos, paramos ir kituose įstatymuose, todėl siūlome šiais nuostatas išbraukti. Nesuprantama, kodėl būtent bendrijų asociacijas turi remti, bet ne garažų bendrijų asociacijas. Remti būtina ne asociacijas, bet konkrečius  soc. remtinus savininkus, kuriems reikalinga parama.

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antanas Miškinis Nepriklausomos vartotojų asociacijos

Buitinių vartotojų sąjungos
 prezidentas

(2007-01-03)

1.

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

   1. Šis įstatymas reglamentuoja bendrijų steigimą, valdymą, veiklą ir kontrolę, bendrijos ir jos narių teises ir pareigas, bendrijos reorganizavimą ir likvidavimą.

   2. Bendrijos steigimo tikslas – naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus (pavyzdžiui, daugiabučių namų savininkų bendrija, garažų savininkų, kitų pastatų patalpų savininkų bendrija) arba juos sukurti bendrijos narių poreikiams (pavyzdžiui, gyvenamųjų namų statybos bendrija) arba tenkinti kitus bendruosius poreikius, susijusius su bendrosios nuosavybės priežiūra  ) (pavyzdžiui, individualių namų savininkų bendrija, Daugiabučių namų butų ir patalpų savininkų bendrijų bendrija  ir kt.).

Nepritarti

Siūlomos nuostatos būtų perteklinės.

Bendrijos gali būti steigiamos bendrųjų interesų tenkinimui t.y. neturtiniu pagrindu pvz. individualių namų bendrija.

 

2.

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

       2. Bendraturčiai – savininkai – fiziniai ar fiziniai ir juridiniai asmenys, turintys dalį bendrojoje dalinėje nuosavybėje.

Nepritarti

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad paprastai daugiabučių namų savininkų bendrijas steigia fiziniai asmenys, tačiau gali dalyvauti steigiant ir juridiniai asmenys. Todėl siekiant sąvokos apibrėžimą padaryti aiškesnį ir tikslesnį buvo pasirinkta tokia redakcija.

 

 3. 

 3. Bendrija – ribotos civilinės atsakomybės pelno nesiekiantis viešasis juridinis asmuo, įsteigtas naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus arba juos sukurti bendrijos narių poreikiams arba tenkinti kitus bendruosius poreikius, susijusius su bendrosios nuosavybės priežiūra .

Nepritarti

Siūlomos nuostatos būtų perteklinės.

 

 

4.

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

 6. Blokuotas pastatas – namas, susidedantis iš greta prišlietų butų-blokų, turinčių atskirus įėjimus iš lauko, atskiras galines sienasir atskirus priebutinius sklypus.

Nepritarti

Šios sąvokos naudojamos Statybos įstatyme ir kituose teisės aktuose. Keisti netikslinga. Be to, blokuotas namas neprivalo turėti atskirų galinių sienų.

 

5.

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

14. Pastato bendrojo naudojimo objektai:

14.2 pastato bendrosios inžinerinės sistemos – pastato bendrojo naudojimo mechaninė, elektros, dujų, šilumos, sanitarinės technikos ir kita įranga, esanti pastato viduje už įvadinės uždaromosios armatūros ar kito tiekėjo ir vartotojo atsakomybės ribos ženklo, įskaitant šildymo sistemos vamzdynus ir radiatorius, šalto ir karšto vandentiekio stovus bei rankšluosčių džiovintuvus vonios šildytuvus, išskyrus atskirų patalpų vidaus vandentiekio vamzdynus, kabelius ir įrangą, esančią už šių patalpų atšakos uždaromosios armatūros ar kito atsakomybės ribos ženklo, taip pat, išskyrus įrenginius, kurie nuosavybės teise priklauso tretiesiems asmenims;

 

Nepritarti

 

Toks pakeitimas esmės nekeistų, tačiau projekte pateikiama sąvoka naudojama kituose teisės aktuose, todėl pakeitimas reikalautų jų peržiūrėjimo.

 

6.

4 straipsnis. Steigėjai ir steigimo sutartis

1.      Bendrijos steigėjais gali būti veiksnūs fiziniai asmenys arba fiziniai ir juridiniai asmenys.

1. Bendrijos steigėjais gali būti   asmenys turintys   šiuos tikslus:

-          valdyti bendrojo naudojimo objektus;

-          kurti bendrojo naudojimo objektus;

-          tenkinti bendruosius poreikius susijusius su bendrosios nuosavybės priežiūra.

Minimalus steigėjų skaičius yra trys asmenys, o tuo atveju, kai bendrijos steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus, minimalus steigėjų skaičius yra 1/4 visų bendraturčių.

Nepritarti

Siūlomos nuostatos būtų perteklinės. Bendrijos steigimo tikslai yra apibrėžti įstatymo projekto 1 str. 2 dalyje. Bendrieji poreikiai gali būti nesusiję su bendrosios nuosavybės priežiūra pvz. individualių namų kvartalas sprendžia šiukšlių surinkimo ir šalinimo problemą arba Joninių šventimo organizavimą.

 

 

7.

4 straipsnis. Steigėjai ir steigimo sutartis

 7. Bendrija gali būti steigiama viename arba keliuose pastatuose. Jeigu bendrija steigiama keliuose pastatuose, šio straipsnio 1 dalyje nurodytų reikalavimų turi būti laikomasi kiekvieno pastato atžvilgiu. pastate arba keliuose pastato blokuose , jeigu juos sieja bendri energijos, vandens  tiekimo tinklai.

 

Nepritarti

 

Pagal siūlomą redakciją steigti bendriją keliuose blokuose galima, o keliuose pastatuose – negalima. Bendrijų, jungiančių kelis namus valdymas, atskiro namo atsiskyrimas įstatymo projekte reglamentuotas.

 

8.

Viename pastate draudžiama steigti daugiau kaip vieną bendriją, išskyrus atvejus, kai bendrija steigiama pastato bloke ar pastato sekcijoje, kuris uos yra nepriklausomas arba yra galimybė atskirai naudoti.

 

Nepritarti

Nėra aiškus “nepriklausomumo” sąvokos turinys”. Projekte pateikta sąvoka “galimybė naudoti atskirai“ aiškiau reglamentuoja teisinius santykius.

 

9.

6 straipsnis. Bendrijos įstatai

Bendrijos įstatuose turi būti nurodyta:

11) valdymo ir kiti organai, jų kompetencija bei kvalifikaciniai reikalavimai valdymo organo nariams, revizijos komisijos pirmininkui (revizoriui), rinkimo ir atšaukimo tvarka; ginčų nagrinėjimo komisijos sudarymo ar asmens, nagrinėjančio ginčus, rinkimo ir ginčų nagrinėjimo tvarka, jeigu tokia komisija sudaroma arba toks asmuo renkamas

Nepritarti

Siūloma palikti galimybę bendraturčiams apsispręsti dėl ginčų nagrinėjimo komisijos reikalingumo.

 

10.

8 straipsnis. Bendrijos organai

    1. Bendrijoje turi būti visuotinis bendrijos narių susirinkimas, kuris yra aukščiausias organas.

 2. Bendrijoje turi būti valdymo organas: kolegialus – valdyba arba vienasmenis – pirmininkas.

       3. Bendrijoje  turi gali būti sudaroma ginčų nagrinėjimo komisija arba renkamas vienas asmuo, nagrinėjantis ginčus. Jeigu vidaus kontrolė pavedama revizijos komisijai (revizoriui), sudaroma revizijos komisija arba išrenkamas revizorius.

 

Nepritarti

 

Žr. į argumentus pateiktus aukščiau.

 

11.

9 straipsnis. Visuotinis bendrijos narių susirinkimas

1. Visuotinis bendrijos narių susirinkimas:

 6) renka ir atšaukia ginčų nagrinėjimo komisijos narius arba asmenį, nagrinėjantį ginčus, tvirtina komisijos darbo nuostatus, jeigu tokia komisija sudaroma;

 

 

Nepritarti

 

 

Žr. į argumentus pateiktus ankstesniam pasiūlymui.

 

12.

9 straipsnis. Visuotinis bendrijos narių susirinkimas

1. Visuotinis bendrijos narių susirinkimas:

7) tvirtina įmokas kaupiamajam bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų atnaujinimo arba investiciniam naujų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų sukūrimo fondui sudaryti ir nustato šių lėšų naudojimo tvarką, jeigu bendrijos įstatuose nenumatyta kitaip; 

Nepritarti

Šios projekto nuostatos yra reikalingos tinkamai reguliuoti bendrijų veiklą. Be to, nėra pateikti pasiūlymo argumentai.

 

 

13.

***straipsnis. Daugiabučio gyvenamo namo   bendraturčių  visuotinio susirinkimo šaukimo ir organizavimo tvarka. Sprendimų priėmimas

 

****Vyriausybės nustatyta tvarka, tvirtina  įmokų, skirtų  bendrijos valdymo (administravimo), bendrojo naudojimo objektų nuolatinės techninės priežiūros (eksploatavimo) ar kitoms ūkinėms išlaidoms apmokėti bei kaupiamajam atnaujinimo, modernizavimo fondui sudaryti dydžius, šių lėšų naudojimo tvarką.

Nepritarti

Įstatymo projektas reguliuoja privačių asmenų bendrosios nuosavybės valdymą, todėl su tuo susijusius sprendimus turi priimti bendraturčiai, o ne Vyriausybė. Be to, šis pasiūlymas neatitiktų Vyriausybės patvirtintai Įstatymo koncepcijai

 

14.

9 straipsnis. Visuotinis bendrijos narių susirinkimas

     1. Visuotinis bendrijos narių susirinkimas:

10) priima sprendimus dėl lėšų skolinimosi ar kitų kreditinių įsipareigojimų;

Nepritarti

 

Atsisakius šių projekto nuostatų bendrija negalės priimti sprendimo dėl lėšų skolinimosi gyvenamojo namo modernizavimui, atnaujinimui, remontui.

 

15.

9 straipsnis. Visuotinis bendrijos narių susirinkimas

 2. Bendrijos narių susirinkimas gali priimti sprendimus ir kitais pagal bendrijos įstatus jo kompetencijai priskirtais klausimais.

Nepritarti

Šios projekto nuostatos yra reikalingos tinkamai reguliuoti bendrijų  veiklą.

 

16.

10 straipsnis. Visuotinio bendrijos narių susirinkimo šaukimo ir organizavimo tvarka. Sprendimų priėmimas

1. Bendrijos narių susirinkimus šaukia valdymo organas įstatuose nustatyta tvarka. Susirinkimas taip pat turi būti sušauktas, kai to reikalauja revizijos komisija (revizorius) arba ne mažiau kaip 1/4 bendrijos narių (jeigu bendrija jungia kelis pastatus, ne mažiau kaip 1/4 bendrijos narių bent viename pastate). Jeigu valdymo organas per mėnesį nuo reikalavimo sušaukti bendrijos narių susirinkimą pateikimo dienos susirinkimo nesušaukia, jį gali sušaukti revizijos komisija (revizorius) arba 1/4 bendrijos narių (jeigu bendrija jungia kelis pastatus, ne mažiau kaip 1/4 bendrijos narių bent viename pastate).

Nepritarti

Šios projekto nuostatos yra reikalingos tinkamai reguliuoti bendrijų, jungiančių kelis namus,  veiklą. Be to, jos palengvina bendrijų veiklą.

 

17.

10 straipsnis. Visuotinio bendrijos narių susirinkimo šaukimo ir organizavimo tvarka. Sprendimų priėmimas

7. Bendrijos narių susirinkimo sprendimai dėl bendrijos įstatų pakeitimo, dėl bendrijos reorganizavimo ar likvidavimo, dėl lėšų skolinimosi yra teisėti, jei už juos balsuoja daugiau kaip 1/2 bendrijos narių

Pritarti iš dalies

Nustatyti, kad šis sprendimai priimami visų bendratučių balsų dauguma.

 

18.

10 straipsnis. Visuotinio bendrijos narių susirinkimo šaukimo ir organizavimo tvarka. Sprendimų priėmimas

14. Sprendimai bendraturčių bendrųjų interesų tenkinimui (pavyzdžiui, karšto vandens tiekėjo, šilumos išdalinimo metodo, pastato šildymo būdo, atsiskaitymo tvarkos pasirinkimo, tiekimo vartojimo ribos nustatymo, patalpų savininkų sutarčių su tiekėjais ir paslaugų tiekėjais sudarymo ar nutraukimo ir pan.), taip pat dėl pastato modernizavimo ir investicinių projektų naujiems bendrojo naudojimo objektams sukurti priimami visų bendraturčių balsų dauguma, jeigu butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos įstatuose ar jungtinės veiklos sutartyje nenumatyta kitaip. Šiuo atveju bendraturčių susirinkimų šaukimui ir sprendimų priėmimui mutatis mutandis taikomos šio straipsnio nuostatos.

Sprendimai dėl pastato modernizavimo ir investicinių projektų naujiems bendrojo naudojimo objektams sukurti priimami visų bendraturčių balsais.

 

Nepritarti

 

Vadovaujantis Civiliniu kodeksu šiame straipsnyje numatytais atvejais sprendimai priimami bendraturčių balsų dauguma. Be to, įtvirtinus nuostatą, kad kai kurie sprendimai priimami visų bendratučių balsų dauguma būtų neįmanoma tokio sprendimo priimti.

 

19.

10 straipsnis. Visuotinio bendrijos narių susirinkimo šaukimo ir organizavimo tvarka. Sprendimų priėmimas

15. Sprendimai dėl atskirų bendrojo naudojimo objektų, kurie pagal bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų aprašą yra arba gali būti naudojami tenkinant ne visų bendrijos narių (bendraturčių) poreikius, o tik jų dalies, nepažeidžiant kitų bendraturčių teisių ir visuotinio bendrijos narių susirinkimo sprendimų, naudojimo, atnaujinimo ar modernizavimo bei tam reikalingų lėšų kaupimo ar skolinimosi, taip pat dėl bendrųjų interesų, nustatytų šio straipsnio 14 dalyje tenkinimo, gali būti priimami tos dalies bendrijos narių (bendraturčių) ir yra privalomi tai daliai bendrijos narių (bendraturčių). Sprendimai priimami laikantis šiame straipsnyje numatytos susirinkimų šaukimo ir sprendimų priėmimo tvarkos.

 

***)bendrojo naudojimo objektų, kurie naudojami tenkinant apibrėžtos grupės bendraturčių poreikius ( laiptinių lauko durys, tambūrai, langai, sienos, turėklai ir t.t.) remonto ir eksploatacijos išlaidos paskirstomos atitinkamai jiems.

 

Nepritarti

 

Iš esmės tokios nuostatos jau yra įtvirtintos projekte.

 

20.

11 straipsnis. Bendrijos valdymo organas, jo kompetencija ir atsakomybė

1. Bendrija įgyja civilines teises, prisiima civilines pareigas ir jas įgyvendina per savo valdymo organą - bendrijos pirmininką arba valdybą. Bendrijos pirmininku ar bendrijos valdybos pirmininku renkamas asmuo turi atitikti bendrijos įstatuose nustatytus kvalifikacinius reikalavimus ir gali būti renkamas ne iš bendrijos narių tarpo.

 

Nepritarti

Bendrijos valdymo organui (pirmininkui) pavedamos funkcijos – organizuoti bendrijos veiklą, sudaryti sutartis, rengti metinius ir ilgalaikius veiklos planus, vykdyti bendrojo naudojimo objektų nuolatinę techninę priežiūrą ir administravimą, organizuoti modernizavimo projektų įgyvendinimą ir pan.  Pirmininkui nustatomi kvalifikaciniai reikalavimai. Tinkamo žmogaus gali nebūti name ir dėl to nebūtų įsteigiama bendrija. Sudaroma galimybė pereiti prie  sutartinių  santykių tokiu būdu  užtikrinant  tinkamą bendrijų veiklą.

 

21.

11 straipsnis. Bendrijos valdymo organas, jo kompetencija ir atsakomybė

5. Valdymo organas:

                       5.6.3. Vyriausybės nustatyta tvarka nustato įmokų, skirtų bendrijos valdymo (administravimo), bendrojo naudojimo objektų nuolatinės techninės priežiūros (eksploatavimo) ar kitoms ūkinėms išlaidoms apmokėti bei kaupiamajam atnaujinimo, modernizavimo fondui sudaryti dydžius, šių lėšų naudojimo tvarką.

 arba investiciniam naujų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų sukūrimo fondui sudaryti, dydžius arba jų apskaičiavimo tvarką;

           Lėšų, skirtų pastato atnaujinimo kaupiamajam fondui, apskaičiavimo pavyzdinę tvarką tvirtina Vyriausybė ar jos įgaliota institucija;

 Vyriausybė nustatyta tvarka, tvirtina  įmokų, skirtų  bendrijos valdymo (administravimo), bendrojo naudojimo objektų nuolatinės techninės priežiūros (eksploatavimo) ar kitoms ūkinėms išlaidoms apmokėti bei kaupiamajam atnaujinimo, modernizavimo fondui sudaryti dydžius, šių lėšų naudojimo tvarką .Šių lėšų apskaita vedama kiekvienam buto, patalpų savininkui atskirai.

Nepritarti

Įstatymo projektas reguliuoja privačių asmenų bendrosios nuosavybės valdymą, todėl su tuo susijusius sprendimus turi priimti bendraturčiai, o ne Vyriausybė.

 

 

22.

11 straipsnis. Bendrijos valdymo organas, jo kompetencija ir atsakomybė

5. Valdymo organas:

           5.6.5. viešo konkurso būdu sudaro sutartis dėl bendrojo naudojimo objektų administravimo bei nuolatinės techninės priežiūros paslaugų vykdymo arba jas vykdo ūkio būdu.

 

Nepritarti

 

Įstatymo projektas reguliuoja privačių asmenų bendrosios nuosavybės valdymą ir įstatyme nėra pagrindo nustatyti imperatyvią nuostatą šiems asmenims dėl kiekvieno darbo ar paslaugos skelbti viešąjį konkursą.

 

23.

12 straipsnis. Bendrijos ūkinės ir finansinės veiklos kontrolė

6. Daugiabučių namų butų ir patalpų savininkų bendrijų valdymo organų veiklos priežiūrą vykdo savivaldybių vykdomosios institucijos. Jeigu bendrijos organų veikla neatitinka įstatymo nustatytų reikalavimų, savivaldybės vykdomoji institucija turi teisę Administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatytais atvejais ir tvarka surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus, nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas arba kreiptis į teismą dėl bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų administratoriaus skyrimo, vadovaujantis Civilinio kodekso 4 knygos XIV skyriumi.

Pritarti

 

 

24.

13 straipsnis. Bendrijos veiklos ataskaita

2. Bendrijos ataskaitoje turi būti nurodyta:

            1) informacija apie bendrijos veiklą įgyvendinant jos įstatuose nustatytus veiklos tikslus per ataskaitinį laikotarpį, metinių ir ilgalaikių ūkinės veiklos, bendrojo naudojimo objektų atnaujinimo, remonto ar rekonstrukcijos planų įgyvendinimą ir lėšų panaudojimą;ataskaitos formą nustato Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.

 

Nepritarti

 

Manytume, kad bendrijos veiklos ataskaitos forma gali būti laisvos formos. Įstatymo projekte nurodyta kas privalo būti nurodyta ataskaitoje.

 

25.

14 straipsnis. Bendrijos teisės ir pareigos

1. Bendrija gali turėti ir įgyti tik tokias civilines teises ir pareigas, kurios neprieštarauja šiam ir kitiems įstatymams, bendrijos įstatams ir veiklos tikslams.

           2. Bendrija turi teisę sudaryti sandorius savo vardu kaip juridinis asmuo. Taip pat bendrija gali sudaryti sandorius bendrijos narių (bendraturčių) vardu.

Nepritarti

Būtent tokia redakcija ir numatyta įstatymo projekte 14 str. 2 dalyje. Nesuprantamas siūlymas.

 

26.

14 straipsnis. Bendrijos teisės ir pareigos

 3. Bendrijai draudžiama:

1) bendrijos pajamas skirti kitai negu yra nustatyta bendrijos įstatuose veiklai;

2) teikti paskolas, garantuoti, laiduoti ar kitaip užtikrinti kitų asmenų prievolių įvykdymą.

3) sudaryti sutartis su energijos, vandens, komunalinių ir kitų paslaugų tiekėjais bendraturčių  buitinių poreikių tenkinimui (prekių , paslaugų perpardavimas).

 

Nepritarti

Siūlomas draudimas nepagrįstai apribotų bendrijos teises bei apsunkintų bendrijų funkcijų įgyvendinimą.

 

27.

4) imti kreditus ir paskolas be valstybė  ar visų bendraturčių garantijos .

4. Bendrija gali pareikšti ieškinį viešajam interesui ginti, siekdama apginti bendrijos narių (bendraturčių) interesus, susijusius su bendrijos veikla. Tokios pat teisės suteikiamos bendrijų asociacijoms bendrijų, esančių šių asociacijų narėmis, narių atžvilgiu.

Nepritarti

Siūloma nuostata nepagrįstai apribotų bendrijų teises bei apsunkintų bendrijų funkcijų įgyvendinimą. Trukdytų atnaujinti gyvenamuosius namus.

 

28.

16 straipsnis. Narystės pasibaigimas bendrijoje, įsteigtoje keliuose pastatuose, bendrijos narių skaičiui bent viename iš pastatų sumažėjus iki mažesnio nei įstatymu nustatytas minimumas

 

1. Tuo atveju, kada bendrijoje, įsteigtoje keliuose pastatuose, viename iš pastatų narių skaičius sumažėja iki mažesnio nei šio įstatymo 4 straipsnio 1 ir 7 dalyse nustatytas steigėjų skaičius viename pastate minimumas, tame pastate esančių bendrijos narių narystė bendrijoje pasibaigia, bendrija su jais atsiskaito teisės aktų nustatyta tvarka. Bendrija sudaro turto ir lėšų padalijimo balansą, kitus bendrijos teisėms ir prievolėms perimti reikalingus dokumentus. Valdymo organas per 30 dienų apie tokį narių skaičiaus sumažėjimą viename iš pastatų privalo pranešti savivaldybės vykdomajai institucijai ir per 6 mėnesius juridinių asmenų registre įregistruoti įstatų pakeitimus.

2. Pastato bendraturčiai per 30 dienų nuo tame pastate buvusių bendrijos narių narystės bendrijoje, įsteigtoje keliuose pastatuose, pasibaigimo dienos turi pasirinkti bendrojo naudojimo objektų valdymo būdą, kaip to reikalauja Civilinio kodekso 4.83 straipsnio 3 dalis, ir apie sudarytą bendrijos steigimo sutartį arba jungtinės veiklos sutartį per 14 dienų informuoti savivaldybės vykdomąją instituciją.

Nepritarti

Šios projekto nuostatos yra reikalingos tinkamai reguliuoti bendrijų veiklą.

Numatyta galimybė atskiro namo atsiskyrimui iš bendrijos, jungiančios keletą namų.

Nėra pateikta nuostatos atsisakymo motyvų.

 

29.

18 straipsnis. Bendrijos nario teisės ir pareigos

1. Bendrijos nario teises ir pareigas nustato šis ir kiti įstatymai, taip pat bendrijos įstatai.

2. Bendrijos narys turi šias teises:

 

***) buto ir kitų patalpų savininkas (naudotojas) neprivalo apmokėti išlaidų, dėl kurių jis nėra davęs sutikimo ir kurios nesusijusios su įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais privalomaisiais statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimais.

 

 

 

 

 

Nepritarti

 

 

 

 

 

Siūlomos nuostatos būtų perteklinės, nes šios nuostatos yra įtvirtintos Civiliniame kodekse..

 

30.

18 straipsnis. Bendrijos nario teisės ir pareigos

1. Bendrijos nario teises ir pareigas nustato šis ir kiti įstatymai, taip pat bendrijos įstatai.

2. Bendrijos narys turi šias teises:

6) gauti informaciją apie bendrijos veiklą; jos finansinę būklę, turtą, pajamas ir išlaidas bei privalomus mokesčius;  apie nustatytus mokesčius bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų išlaikymui ir išsaugojimui, kaupiamąsias įmokas namo atnaujinimui, remontui ar modernizavimui bei kitas rinkliavas, susijusias su namo priežiūra ir naudojimu.

 

Nepritarti

 

Apsunkintų bendrijų veiklą ir padidintų administravimo kaštus, jeigu jos nariai reikalautų tokių duomenų pvz. kas 2 – mėnesius. Nurodyti duomenys pateikiami metinėje ataskaitoje

 

31.

18 straipsnis. Bendrijos nario teisės ir pareigos

3. Bendrijos narys turi šias pareigas:

1) laikytis bendrijos įstatų, vykdyti bendrijos organų teisėtus sprendimus dėl bendrojo naudojimo objektų naudojimo ir valdymo;

Nepritarti

Siūlomos nuostatos būtų perteklinės. Be to, sprendimų teisėtumą gali nustatyti tik teismas.

 

32.

19 straipsnis.  Ne bendrijos narių teisės ir pareigos bendrijoje, kuri įsteigta naudoti, valdyti, tinkamai prižiūrėti pastatų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus

1. Ne bendrijos narys turi šias teises:

1) įstoti į bendriją;

2) įstatymų nustatyta tvarka disponuoti savo turto dalimi bendrojoje nuosavybėje;

3) dalyvauti visuotiniuose bendrijos narių susirinkimuose be balsavimo teisės ir teikti pasiūlymus svarstomais klausimais;

 

*)dalyvauti ir balsuoti bendrijos visuotiniuose susirinkimuose, kuriuose priimami sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo.

 

 

Pritarti iš dalies

Siūloma patikslinti projekto 10 straipsnio 7 ir 14 dalis, numatant bendratučių teisę balsuoti priimant sprendimus dėl bendrųjų interesų tenkinimo.

 

33.

**) reikalauti,   kad bendrosios dalinės nuosavybės teise valdomų bendrojo naudojimo objektų naudojimas bei priežiūra atitiktų jo teises ir teisėtus interesus;

 

Nepritarti

Perteklinis siūlymas, nes dėstomos nuostatos perkeliamos iš  Civilinio kodekso.

 

34.

***)  neprivalo apmokėti išlaidų, dėl kurių jis nėra davęs sutikimo ir kurios nesusijusios su įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais privalomaisiais statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimais arba dėl kurių nėra priimta   butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimo sprendimo CK  4.84 ir 4.85 straipsniuose nustatyta tvarka.

Nepritarti

Perteklinis siūlymas, nes dėstomos nuostatos perkeliamos iš  Civilinio kodekso.

 

35.

19 straipsnis.   Ne bendrijos narių teisės ir pareigos bendrijoje, kuri įsteigta naudoti, valdyti, tinkamai prižiūrėti pastatų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus

2. Ne bendrijos narys turi šias pareigas:

        3) vykdyti visuotinio bendrijos narių (bendraturčių) susirinkimo priimtus sprendimus dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo, priežiūros, remonto, modernizavimo ar kitokio tvarkymo, apmokėti išlaidas, susijusias su įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais privalomaisiais statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimais arba bendrijos narių (bendraturčių) susirinkimo priimtais sprendimais;

 

Nepritarti

 

CK nustato tris bendrosios dalinės nuosavybės valdymo formas. Viena iš jų – bendrija. Bendrijų įstatymas reglamentuoja bendrijų steigimą ir veiklą. Įsteigus bendriją sprendimus dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo, priežiūros, remonto ar kitokio tvarkymo ir apmokėjimo priima bendrijos nariai , o ne bendraturčiai. Išimtys numatytos įstatymo projekteo 10 str. 14 dalyje.

 

36.

21 straipsnis. Bendrijos reorganizavimo ypatumai

1. Bendrija gali susijungti su kita bendrija (bendrijomis) ar skaidytis į mažesnes bendrijas, jei kiekviena iš jų gali veikti atskirame pastate (pastatuose) ar pastato bloke, ar pastato sekcijoje pagal šio įstatymo 4 straipsnio 7 dalies sąlygas.

Nepritarti

Siūloma nuostata nepagrįstai apribotų bendrijų teises bei apsunkintų bendrijų funkcijų įgyvendinimą.

 

37.

23 straipsnis. Valstybės ir savivaldybių santykiai su bendrijomis, kurių steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus ir bendrijų asociacijomis

2. Savivaldybių vykdomosios institucijos:

-          organizuoja ir užtikrina bendrijų nemokamą konsultavimą ir pagalbą  jų steigimo ir veiklos klausimais;

-          teikia metodinę ir informacinę pagalbą bendrijoms jų veiklos klausimais;

-          nagrinėja skundus tarp bendrijos (jos nario) ir valdymo organo, kitus ginčus, susijusius su bendrijų veikla.

 

Nepritarti

Pagal įstatymo projektą ginčus tarp asmenų nagrinėja ginčų nagrinėjimo komisijos, asmenys, nagrinėjantys ginčus ir teismai, o ne savivaldybių institucijos. Be to, metodinę  ir informacinę pagalbą teikia bendrijų asociacijos

Lietuvos vartotojų asociacija

(2007-03-28)

1. Įstatymo projekte palikta spraga nesąžiningai veiklai, nors įstatymo ruošėjai buvo perspėti raštu ir žodžiu. Projekto 10 str. 14  punktas (sprendimų priėmimas). Atseit daugiabučio gyvenamo namo modernizavimui, numatant brangius darbus priimti sprendimą užteks 51 procentų bendratučių gyventojų balsų ir 49 procentai neturtingų, mažas pajamas turinčių gyventojų, pensininkų, neturėdami lėšų brangiai gyvenamojo namo modernizacijai, tada jau bus priversti išsikeldinti, o jų būstus kaip paprastai būna, pusvelčiui supirks turtingieji arba mafijozai.

      Be to šiam sumanymui projekto 10 str. 14 punktui prieštarauja Civilinio kodekso 4.83 straipsnis.

      “Būsto ir kitų patalpų savininkas (naudotojas) neprivalo apmokėti išlaidų, dėl kurių jis nėra davęs sutikimo ir kurios nesusijusios su įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais privalomaisiais statinių naudojimo reikalavimais”. 

Pritarti iš dalies

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pasiūlymo teikėjas išdėstė ne visą Civilinio kodekso 4.83 straipsnio  4 dalies redakciją, kurioje įtvirtinta, kad “Būsto ir kitų patalpų savininkas (naudotojas) neprivalo apmokėti išlaidų, dėl kurių jis nėra davęs sutikimo ir kurios nesusijusios su įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais privalomaisiais statinių naudojimo reikalavimais arba dėl kurių nėra priimta administratoriaus ar butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimo sprendimo šio kodekso 4.84 ir 4.85 straipsniuose nustatyta tvarka”.

Be to, projekto 10 straipsnio 14 dalyje numatyta, kad dėl sprendimų, susijusių su bendraisiais interesais turi būti gautas bendraturčių daugumos pritarimas.

Taip pat siūloma papildyti projekto 10 straipsnio 14 dalį įrašant, kad visų bendratučių balsų dauguma priimamas sprendimas dėl lėšų skolinimosi, be to įrašoma, kad bendruosius interesus tenkinantys sprendimai turi būti priimami “nepažeidžiant teisingumo, protingumo ir sąžiningumo reikalavimų” ir visa dalis išdėstyta taip:

“14. Sprendimai bendraturčių bendrųjų interesų tenkinimui (pavyzdžiui, karšto vandens tiekėjo, šilumos išdalinimo metodo, pastato šildymo būdo, atsiskaitymo tvarkos pasirinkimo, tiekimo vartojimo ribos nustatymo, patalpų savininkų sutarčių su tiekėjais ir paslaugų tiekėjais sudarymo ar nutraukimo ir pan.), taip pat dėl pastato atnaujinimo arba modernizavimo, lėšų skolinimosi ir investicinių projektų naujiems bendrojo naudojimo objektams sukurti priimami visų bendraturčių balsų dauguma, nepažeidžiant teisingumo, protingumo ir sąžiningumo reikalavimų. Šiuo atveju bendraturčių susirinkimų šaukimui ir sprendimų priėmimui mutatis mutandis taikomos šio straipsnio nuostatos”.

 

 

Ekonomikos komitetas (2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymas svarstytinas:

Kadangi pastabų teikėjai nepateikė jokių konkrečių pasiūlymų, dėl jų siūlytina apsispręsti Seimo paskirtam pagrindiniam komitetui.

Pritarti

 

 

2. Vartotojas silpnoji pusė, kurį reikia ginti, jis teismuose negali dalyvauti. Įstatymo projekte iš pradžių buvo numatyta, atleisti nuo žyminio mokesčio teismui. Dabar ši nuostata dingo.Atleidimą nuo žyminio mokesčio reikia grąžinti. 

Pritarti

Civilinio proceso kodekso 83 straipsnio 1 dalies 14 punktas numato galimybę specialiuose įstatymuose atleisti asmenis nuo žyminio mokesčio mokėjimo, todėl reikėtų projektą reikėtų papildyti tokia nuostata:

“Daugiabučio namo savininkų bendrijos ir jų nariai (bendraturčiai), kreipiantis į teismą dėl visų reikalavimų susijusių su bendrijos veikla yra atleidžiami nuo žyminio mokesčio”.

 

 

Ekonomikos komitetas (2007-06-13)

Komitetas siūlo šiai pastabai pritarti.

 

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

3. Eilinis daugiabučių namų bendrijos narys ir toliau neturės kuriai valstybinei institucijai apskųsti veiksmų, jei bendrijos vadovybė (pirmininkas, buhalteris) sukčiauja panaudojant surinktas gyventojų lėšas.

Projekte atseit numatyta pavesti kontrolę savivaldybėms, kur tų pačių savivaldybių įmonės ir daro pažeidimus. 

Nepritarti

Įstatymo projekte įtvirtintas 20 straipsnis “Ginčų nagrinėjimas”, be to, pagal galiojančius įstatymus asmuo savo turtines ir neturtines teises gina teisme.

Siūlymas nekonkretus ir neaiškus.

Ekonomikos komitetas (2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymas nekonkretus:

Kadangi pastabų teikėjai nepateikė jokių konkrečių pasiūlymų, dėl jų siūlytina apsispręsti Seimo paskirtam pagrindiniam komitetui.

Pritarti

 

 

 

 

 

Lietuvos vartotojų asociacija

(2007-11-02)

Lietuvos vartotojų asociacija, jau kelintą kartą  siūlo, suredaguoti LR Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymo pakeitimo įstatymo projekto 10 straipsnio 14 punkto redakcija, kad nelikų spragos nesąžiningai veiklai.

Siūlome:

10 str. 14 p. Sprendimai bendratučių interesų tenkinimui (pavyzdžiui, karšto vandens tiekėjo, šilumos išdalinimo metodo, pastato šildymo būdo, , atsiskaitymo tvarkos pasirinkimo, tiekimo vartojimo ribos nustatymo, patalpų Savininkų  sutarčių su paslaugų tiekėjais sudarymo ar nutraukimo ir panašiai) priimami visų bendarturčių balsų dauguma.

Pastate darbams nesusijusiems su pastato privalomaisiais reikalavimais, turi būti visų būstų Savininkų  sutikimas.

Pritarti iš dalies

Tačiau siūloma patikslinti projekto 10 straipsnio 14 dalį įrašant žodžius (nepažeidžiant teisingumo, protingumo ir sąžiningumo reikalavimų)”.

 

Lietuvos vartotojų asociacija

(2007-11-07)

Lietuvos vartotojų asociacija, jau kelintą kartą  siūlo, suredaguoti LR Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymo pakeitimo įstatymo projekto 10 straipsnio 14 punkto redakcija, kad neliktų spragos nesąžiningai veiklai.

Siūlome:

10 str. 14 p. Sprendimai bendratučių interesų tenkinimui (pavyzdžiui, karšto vandens tiekėjo, šilumos išdalinimo metodo, pastato šildymo būdo, atsiskaitymo tvarkos pasirinkimo, tiekimo vartojimo ribos nustatymo, patalpų Savininkų  sutarčių su paslaugų tiekėjais sudarymo ar nutraukimo ir panašiai) priimami visų bendarturčių balsų dauguma.

Pastate darbams nesusijusiems su pastato privalomaisiais reikalavimais, turi būti visų būstų Savininkų  sutikimas.

Priedai pridedami. 7 pusl.

Pritarti iš dalies

Tačiau siūloma patikslinti projekto 10 straipsnio 14 dalį įrašant žodžius (nepažeidžiant teisingumo, protingumo ir sąžiningumo reikalavimų)”.

 

Daugiabučių namų savininkų bendrijų federacija

(2007-04-13)

1. Įstatymo projekte nėra pakankamai aiškiai išdėstyti daugiabučių namų savininkų bendrijų specifiniai tikslai, praleistos kitos svarbios nuostatos. Siūlome papildyti Projekto 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip.

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

1. Šis įstatymas reglamentuoja bendrijų steigimą, valdymą, veiklą ir kontrolę, bendrijos ir jos narių teises ir pareigas, bendrijos reorganizavimą ir likvidavimą.

 2. 3. Šis įstatymas taikomas visų rūšių bendrijoms, kurių veiklos nereglamentuoja specialūs, atskiras juridinių asmenų teisines formas reglamentuojantys įstatymai.

3.2. Bendrijos steigimo tikslas  tikslai ir uždaviniai:

3.1. naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus (pavyzdžiui, daugiabučių namų savininkų bendrija, garažų savininkų, kitų pastatų patalpų savininkų bendrija) arba juos sukurti bendrijos narių poreikiams (pavyzdžiui, gyvenamųjų namų statybos bendrija) arba tenkinti kitus bendruosius poreikius (pavyzdžiui, individualių namų savininkų bendrija ir kt.);

3.2. bendrija negali būti įmonių steigėja ir verstis kita veikla, nesusijusia su bendrijos tikslais ir uždaviniais; 

3.3. daugiabučių namų savininkų bendrijų papildomi tikslai ir uždaviniai:

3.3.1. prižiūrėti ir tvarkyti šiam namui įstatymų nustatyta tvarka priskirtą žemės sklypą;

3.3.2. atnaujinti, modernizuoti gyvenamuosius namus;

3.3.3. spręsti bendrijos narių ir kitų to namo bendraturčių (energijos ir kitų buitinių paslaugų vartotojų) bendrųjų interesų tenkinimo klausimus;

3.3.4. atstovauti bendrijos narių ir kitų to namo bendraturčių (energijos ir kitų buitinių paslaugų vartotojų) bendroms teisėms ir bendriems teisėtiems interesams, susijusiems su bendrijos veikla, ir juos ginti;

Įstatymo sudarytojai nepasirūpino akcentuoti svarbiausius DNSB (būtent specifinius DNSB) tikslus ir uždavinius. Šio  straipsnio papildymas 3.2.;  3.3.;  3.3.1;  3.3.2.;  3.3.3.;  3.3.4.  punktais būtinumas akivaizdus iš kitų Projekto straipsnių ir tolesnių mūsų pasiūlymų argumentavimo.

Kažkodėl iš ankstesnės Bendrijų įstatymo redakcijos buvo nepagrįstai pašalintos kai kurios reikalingos nuostatos, kurios per LAT sprendimus jau yra tapę Lietuvos teisės sistemos dalimi. Čia siūlome jas grąžinti į Įstatymą.

Nepritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nepritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Netikslinga detalizuoti bendrijos steigimo tikslų daugiabučių namų savininkų bendrijoms, nes tą pati numato Įstatymo projekto nuostatos. Ne kartą buvo diskutuota darbo grupėje kurioje dalyvavo  federacijos atstovai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šios nuostatos yra įtvirtintos įstatymo projekte:  2 str. 3 d., 14 str. 1 d. ir 4 d.

 

2. Siūlome be normalios Daugiabučių (būtent daugiabučių, ne garažų, ne individualių ir pan.) namų savininkų bendrijų, steigiamų valdyti, naudoti, prižiūrėti b.n. teisės objektus, steigimo tvarkos (Projekto 4÷7 straipsniai), Įstatyme numatyti ir supaprastintą jų steigimo ir registravimo tvarką.

 

Projekto 3 straipsnį papildyti nauja 4-ja dalimi ir visą straipsnį išdėstyti sekančiai:

3 straipsnis. Bendrija ir jos veiklos principai

1. Bendrija yra ribotos civilinės atsakomybės pelno nesiekiantis viešasis juridinis asmuo.

2. Juridinio asmens teisinė forma, kurią reglamentuoja šis įstatymas, yra bendrija.

3. Bendrija veikia vadovaudamasi savo narių lygiateisiškumo ir tarpusavio susitarimo bei pagalbos principais, laikydamasi Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – Civilinis kodeksas), šio bei kitų įstatymų, Vyriausybės nutarimų, kitų teisės aktų ir bendrijos įstatų.

4. Daugiabučio namo savininkų bendrija, kuri steigiama viename daugiabučiame name, gali veikti be įstatų, pagal šį Įstatymą ir savivaldybių institucijos priimtą individualų teisės aktą, jeigu bendrijos steigėjai nenusprendžia kitaip. Tokia daugiabučio namo savininkų bendrija steigiama ir įregistruojama supaprastinta steigimo ir registravimo tvarka pagal šio įstatymo 8 straipsnį.

5.  4. Bendrija turi turėti savo pavadinimą, kuriame yra jos teisinę formą nusakantis žodis „bendrija“.

6.  5. Bendrija turi sąskaitą Lietuvos Respublikoje įregistruotame banke ar kitoje kredito įstaigoje.

Nepritarti

Bendrija yra viešasis juridinis asmuo, kurio steigimas reglamentuotas CK. Be to, siūlymas neatitinka įstatymo projekto patvirtintos koncepcijos

 

3. Papildyti projektą 8-uoju straipsniu.

 8 straipsnis. Supaprastinta bendrijos steigimo ir registravimo tvarka

       1. Steigiant daugiabučio namo savininkų bendriją pagal šio įstatymo 3 str. 4 dalį, bendrijos steigimą organizuoja savivaldybė arba jos įgaliota savivaldybės institucija.

       2. Šiuo atveju bendrijos įstatai nėra ruošiami, įstatus atstoja savivaldybės institucijos priimtas individualus teisės aktas dėl šios konkrečios bendrijos įsteigimo pagal LR CK 2.46 ir 2.47 straipsnius. Kitais atžvilgiais steigimo ir įregistravimo procedūrai mutatis mutandis taikomi šio įstatymo 4÷7 str. reikalavimai.

Mūsų nuomone, tik taip galima išjudinti bendrijų steigimosi judėjimą iš to sąstingio, kuriame jis yra atsidūręs dabar. Reikia ne tik pašalinti  kliūtis (ką iš dalies daro šis Projektas), bet ir suteikti veiksmingą pagalbą butų savininkams, įjungiant vietos savivaldos institucijas ir padarant jas aktyviomis šiame procese.

     Jeigu jau pripažinome bendriją esant viešuoju juridiniu asmeniu, tai ženkime tuo pripažinimo keliu iki galo ir numatykime galimybę įsteigti Daugiabučio namo savininkų bendriją (kai tai yra priimtina butų savininkams) pagal viešojo juridinio asmens steigimosi tvarką, numatytą LR CK 2.46 ir 2.47 straipsniuose.

Nepritarti

Bendriją steigia bendraturčiai bendrajai dalinei nuosavybei valdyti, naudoti, prižiūrėti, todėl yra reikalinga tinkamai sureguliuoti teisinius santykius priimant atitinkamus bendrijos įstatus, o ne juos reguliuoti savivaldybės institucijos teisės aktu.

 

4. Projekte ne be priekaištų reglamentuojami atsakomybės ir kompetencijos pasidalinimo klausimai tarp Bendrijos organų, pastatų bendrasavininkų. Tuo klausimu siūlome tokius pakeitimus Įstatymo projektui

9 straipsnis. Visuotinis bendrijos narių susirinkimas

1.Visuotinis bendrijos narių susirinkimas:

5) įgalioja bendrijos narį pasirašyti darbo sutartį su bendrijos pirmininku ar valdybos pirmininku, nustato jų darbo apmokėjimo sąlygas ir darbo užmokestį;

Dėl 1 d. 5 punkto

Praleista labai svarbi nuostata, kas nustato bendrijos pirmininko darbo užmokestį

7) tvirtina įmokas kaupiamajam bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų atnaujinimo modernizavimo arba investiciniam naujų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų sukūrimo fondui sudaryti ir nustato šių lėšų naudojimo tvarką, jeigu bendrijos įstatuose nenumatyta kitaip;

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

5.

11 straipsnis. Bendrijos valdymo organas, jo kompetencija ir atsakomybė

5. Valdymo organas:

5.6. jeigu bendrija steigiama naudoti, valdyti, tinkamai prižiūrėti pastatų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus:

 5.6.3. nustato įmokų, skirtų bendrijos namo (namų) valdymo (administravimo), bendrojo naudojimo objektų nuolatinės techninės priežiūros (eksploatavimo) ar kitoms ūkinėms išlaidoms apmokėti bei kaupiamajam atnaujinimo arba investiciniam naujų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų sukūrimo fondui sudaryti, dydžius arba jų apskaičiavimo tvarką;

         Lėšų, skirtų pastato atnaujinimo ir/ar modernizavimo kaupiamajam fondui, apskaičiavimo pavyzdinę tvarką tvirtina Vyriausybė ar jos įgaliota institucija;

 

Jeigu jau pagal Projekto 11 str. 6 dalį valdymo organas  atsako už bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų tinkamą naudojimą ir priežiūrą, remontą ir atnaujinimą, tai jo rankose turi būti visi reikalingi instrumentai (11str. 5.6.3;  5.6.6;  5.6.7), todėl Susirinkimui neturi perduodama teisė spręsti atnaujinimo fondo įmokų klausimo. Kitaip Susirinkimo dauguma (pvz., kurie gyvena ne viršutiniame aukšte) gali nuspręsti, kad susidėvėjusio stogo atnaujinti nereikia. Tokia problema yra prie dabartinio teisinio reglamentavimo: kai kada bendrijų pirmininkai netgi piktnaudžiauja tuo, kad susirinkimas nesutinka rinkti lėšas, pvz., stogo remontui, tai, tarsi, nuima atsakomybę nuo valdymo organo.

    Kita vertus, valdymo organas neturėtų nuspręsti savarankiškai be Susirinkimo sprendimo įmokų dėl modernizavimo fondo ir dėl naujų objektų sukūrimo investicinio fondo sudarymo.

 

Pritarti iš dalies

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Pritarti žodžio “tinkamai” išbraukimui.

2. 5.6.3 punktą išdėstyti taip:

“rengia ir teikia tvirtinti visuotiniam bendrijos narių susirinkimui įmokų, skirtų bendrijos administravimo, bendrojo naudojimo objektų nuolatinės techninės priežiūros (eksploatavimo) ar kitoms išlaidoms apmokėti, tarifus, įmokas kaupiamajam (investicijų) bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų atnaujinimo (modernizavimo)  arba investiciniam naujų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų sukūrimo fondui sudaryti ir nustato šių lėšų naudojimo tvarką, jeigu bendrijos įstatuose nenumatyta kitaip. Lėšų, skirtų pastato atnaujinimo ir/ar modernizavimo kaupiamajam fondui, apskaičiavimo pavyzdinę tvarką tvirtina Vyriausybė ar jos įgaliota institucija;”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Valdymo organas atsako už tinkamą jam pavestų funkcijų vykdymą, bendrijos finansinę būklę, taip pat kitų teisės aktuose ir bendrijos įstatuose ar visuotinio bendrijos narių susirinkimo nustatytų funkcijų vykdymą. Jeigu bendrija steigiama naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus, valdymo organas atsako už bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų, bendrojo naudojimo žemės sklypo tinkamą naudojimą ir priežiūrą, remontą ir atnaujinimą, vadovaujantis Statybos įstatymu ir kitais teisės aktais.

   Iš esmės, tiek daugiabučio namo savininkų bendrija, tiek savivaldybės paskirti administratoriai valdo (administruoja) ne b.n. objektus name, o visą namą ir tas administravimas realizuojamas per butų savininkus (nesvarbu, ar jie yra, ar jie nėra bendrijos nariais)

Nepritarti

Nėra pateikta konkretaus pasiūlymo.

 

7.

 Siūlome sekančiai patikslinti bendrijų ūkinės ir finansinės veiklos kontrolės reglamentavimą

12 straipsnis. Bendrijos ūkinės ir finansinės veiklos kontrolė

2. Bendrijos vidaus kontrolės tvarką nustato visuotinis bendrijos narių susirinkimas. Bendrijos ūkinę finansinę veiklą kontroliuoja revizijos komisija arba revizorius. Revizijos komisijos nariai (revizorius) renkami visuotiniame bendrijos narių susirinkime. Revizijos komisijos pirmininkas (revizorius) turi atitikti įstatuose nustatytus reikalavimus ir gali būti renkamas ne iš bendrijos narių tarpo. Darbo pagal šio str. 4 dalies 2 p. atlikimui su juo sudaroma terminuota darbo sutartis.

Dėl 2 dalies

Revizoriaus įdarbinimas visam laikui būtų neprotingas lėšų švaistymas. Priežiūrą jis gali vykdyti visuomeniniais pagrindais, kaip dirba pvz., valdybos nariai, asmuo nagrinėjantis ginčus.

 

 

Pritarti

Projekto 12 straipsnio 2 dalies paskutinį sakinį išdėstyti taip:

“Šio straipsnio 4 dalies 2 punkte numatytam darbo atlikimui su revizijos komisijos pirmininku (revizoriumi) gali būti sudaroma terminuota darbo sutartis.”

 

 

8. Bendrijos auditas atliekamas, jeigu visuotinis bendrijos narių susirinkimas priima sprendimą atlikti auditą ir išrenka audito įmonę. Auditas atliekamas teisės aktų, reglamentuojančių auditą, nustatyta tvarka.

Dėl 5 dalies

Netikslumo ištaisymas

Pritarti

 

 

9. Daugiabučių namų savininkų bendrijų valdymo organų veiklos priežiūrą vykdo savivaldybių vykdomosios institucijos. Jeigu bendrijos organų veikla neatitinka įstatymo nustatytų reikalavimų, savivaldybės vykdomoji institucija turi teisę Administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatytais atvejais ir tvarka surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus, nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas arba kreiptis į teismą dėl bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų administratoriaus skyrimo, vadovaujantis Civilinio kodekso 4 knygos XIV skyriumi. Taikant poveikio priemones bendrijoms, esančioms DNSB asociacijų narėmis, atsižvelgia į Asociacijos išvadą.

Dėl 6dalies

 Reikalingi saugikliai, kad Savivaldybės nepiktnaudžiautų savo įgalinimais prieš tas bendrijas, kurios dėl savo narių – butų savininkų turi ginčų su savivaldybės institucijomis (pvz., reikalauja, kad už viešųjų teritorijų valytų ir apšvietimą mokėtų savivaldybė ir pan.)

Pritarti iš dalies

Projekto 12 straipsnio 6 dalį papildyti tokiu sakiniu:

“Nagrinėjant šioje dalyje nurodytas bylas turi būti gauta asociacijos, kurios nare yra bendrija, išvada.”

 

10.

 Siūlome papildyti bendrijų teisių ir pareigų straipsnį praleista nuostata apie teisę gauti paramą ir specifine Daugiabučių namų savininkų bendrijų teise

        14 straipsnis. Bendrijos teisės ir pareigos

 3. Bendrija turi teisę gauti labdarą, paramą ir privalo ją naudoti Labdaros ir paramos įstatymo nustatyta tvarka.

Dėl 3 (papildomos) dalies.

Projekte praleista nuostata

Nepritarti

Ši nuostata būtų perteklinė, nes labadaros ir paramos teisiniai santykiai nėra šio įstatymo projekto reguliavimo dalykas.

 

11.

Daugiabučio namo savininkų bendrijos ir jų nariai ginčuose tarp bendrijos ir nario, tarp bendrijos ir fizinio asmens, tarp bendrijų ir energijos tiekėjų bei kitų komunalinių paslaugų teikėjų, tarp bendrijų ir rangovų, tarp bendrijų ir tą namą administravusio administratoriaus – atleidžiami nuo teismo žyminio mokesčio.

Dėl 6 (papildomos) dalies.

   Ši formuluotė paimta iš senojo CPK pagal jo 2000-06-15 pakeitimą (žin., 2000, Nr. 54-1555), tik papildyta nuostata dėl administratorių.

Svarstant šio Įstatymo projekto (XP-1041) pirmąją redakciją  Seimo Aplinkos komitete, jau buvo keliams klausimas, kaip bendrijų nariai galės gintis nuo „blogų“ bendrijų pirmininkų. Siūlomas ieškinys be žyminio mokesčio, viena tokių priemonių, palengvinančių tą gynybą.

    Manome, kad netinkamas argumentas būtų, kad bendrijų atleidimas nuo žyminio mokesčio ginčuose su verslo bendrovėmis (tiekėjais, administratoriais) būtų asmenų lygybės prieš įstatymą principo pažeidimas – ginčuose su verslo bendrovėmis bendrijos visada yra silpnoji pusė, kiekvieną litą bylinėjimuisi (advokatui, žyminiam mokesčiui) tenka susirinkti iš gyventojų; ne paslaptis, kad teismai labai nenoriai sprendžia bylas bendrijų naudai (pralaimėjus bylą tektų mokėti kitos ginčo šalies bylinėjimosi išlaidas), todėl bendrijų vadovai kartais numoja ranka į savo teisę gauti iš buvusio to namo administratoriaus sukauptas lėšas, nes neturi netgi lėšų susimokėti teismo žyminį mokestį ginčuose dėl sukauptų nepanaudotų lėšų arba bendrojo naudojimo patalpų perėmimo. Kita vertus, bendrija yra vartotojų atstovas, o valstybė yra įsipareigojusi konstitucine nuostata „ginti vartotojų interesus“. be to, tokia principinė galimybė numatyta CPK 83 str. 1 d. 14 p.;

mūsų oponentams tuo klausimu siūlome prisiminti vadovėlinę (iš civilinio proceso vadovėlio) tiesą „negali būti didesnės nelygybės, kaip nelygius laikyti  lygiais”.  Šiandien mes Lietuvoje turime būtent tokią situaciją.

 

Pritarti

 

Civilinio proceso kodekso 83 straipsnio 1 dalies 14 punktas numato galimybę specialiuose įstatymuose atleisti asmenis nuo žyminio mokesčio mokėjimo.

 

12.

Būtina patikslinti bendrijos narių ir butų savininkų – ne narių teisių ir pareigų straipsnius

18 straipsnis. Bendrijos nario teisės ir pareigos

1. Bendrijos nario teises ir pareigas nustato šis ir kiti įstatymai, taip pat bendrijos įstatai.

2. Bendrijos narys turi šias teises:

9) daugiabučio namo savininkų bendrijos narys – buto ir kitų patalpų savininkas neprivalo apmokėti išlaidų, dėl kurių jis nėra davęs sutikimo ir kurios nesusijusios su įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais privalomaisiais statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimais arba dėl kurių nėra priimtas sprendimas LR CK 4.85 straipsnyje ar šiame įstatyme nustatyta tvarka;

10) 9) įgyvendinti kitas įstatymuose ir įstatuose nustatytas teises.

Dėl 18 str. 2 d. 9 (papildomo) punkto

Projekte buvo praleista ganėtinai svarbi nario teisė

 

 

 

 

 

 

 

Nepritarti

 

 

 

 

 

 

 

CK nuostata, kurios tiesioginis perkėlimas į įstatymą nebūtinas

 

13.

3. Bendrijos narys turi šias pareigas:

3) įstatymų nustatyta tvarka apmokėti išlaidas bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektams išlaikyti ir išsaugoti, mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas, taip pat įmokas į kaupiamuosius bendrijos fondus reguliariai daryti atskaitymus kaupti lėšas šiems objektams atnaujinti.

Dėl 18 str. 3 d. 3 punkto

Esama formuluotė netiksli, galima aiškinti, kad bendrijos narys pats savo piniginėje turi kaupi lėšas šiems objektams atnaujinti.

 

 

Pritarti

 

 

 

 

14.

4. Bendrijos narys, parduodamas, dovanodamas ar kitaip perleisdamas nuosavybės teise jam priklausančias patalpas, turi atsiskaityti su bendrija pagal savo prievoles ir informuoti pirmininką (valdybos pirmininką) apie išstojimą iš bendrijos. Tvirtinant perleidimo sandorius  notarui   turi būti pateikta pirmininko pasirašyta pažyma apie prievolių bendrijai įvykdymą.

Dėl 18 str. 4 d.

Buto perleidimo sandorius tvirtina ne tik notaras, bet ir teismas, kai antstolis pateikia teismui tvirtinti nustatytos formos aktą (žr. LR CPK 704 ir 725 straipsnius). Tokiuose sandoriuose notarai visai nedalyvauja. Geriausia būtų visai nenurodyti subjekto, kuriam  pateikiama bendrijos pažyma.

Pritarti

 

 

15.

19 straipsnis.   Ne bendrijos narių teisės ir pareigos bendrijoje, kuri įsteigta naudoti, valdyti, tinkamai prižiūrėti pastatų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus

1.Ne bendrijos narys turi šias teises:

6) daugiabučio namo buto ir kitų patalpų savininkas – ne bendrijos narys neprivalo apmokėti išlaidų, dėl kurių jis nėra davęs sutikimo ir kurios nesusijusios su įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais privalomaisiais statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimais arba dėl kurių nėra priimtas sprendimas LR CK 4.85 straipsnyje ar šiame įstatyme nustatyta tvarka;

Dėl 19 str. 1 d. 6 (papildomo) punkto

Projekte buvo praleista ganėtinai svarbi ne nario teisė

 

Pritarti iš dalies

 

 

 

 

 

Pritarti siūlymui išbraukti žodį “tinkamai”

 

 

 

 

 

16.

2. Ne bendrijos narys turi šias pareigas:

2) įstatymų nustatyta tvarka apmokėti išlaidas pastatų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektams išlaikyti ir išsaugoti, mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas, taip pat įmokas į kaupiamuosius bendrijos fondus reguliariai daryti atskaitymus kaupti lėšas šiems objektams atnaujinti;

 

Dėl 19 str. 2 d. 2 punkto

žr. analogišką nuostatą ir mūsų pasiūlymą dėl 18 str. 3 d. 3 punkto

Pritarti

 

 

17.

3) vykdyti visuotinio bendrijos narių (bendraturčių) susirinkimo, bendrijos valdymo organo priimtus sprendimus dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo, priežiūros, remonto, modernizavimo ar kitokio tvarkymo, apmokėti išlaidas, susijusias su įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais privalomaisiais statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimais arba bendrijos narių (bendraturčių) susirinkimo ar bendrijos valdymo organo priimtais sprendimais;

Dėl 19 str. 2 d. 3 punkto

Pagal šį Įstatymą sprendimus priima ir Susirinkimas (dėl b.n. objektų modernizavimo ir investicinių projektų naujiems b.n. objektams sukurti) ir bendrijos valdymo organas dėl b.n. objektų išlaikymo, išsaugojimo, atnaujinimo ir t.t.

    Iš esmės, tiek daugiabučio namo savininkų bendrija, tiek savivaldybės paskirti administratoriai valdo (administruoja) ne b.n. objektus name, o visą namą ir tas administravimas realizuojamas per butų savininkus (nesvarbu, ar jie yra, ar jie nėra bendrijos nariais).

Pritarti

 

 

18.

4) ne bendrijos narys, parduodamas, dovanodamas ar kitaip perleisdamas nuosavybės teise jam priklausančias patalpas, turi atsiskaityti su bendrija pagal savo prievoles ir informuoti pirmininką (valdybos pirmininką). Tvirtinant perleidimo sandorius  notarui  turi būti pateikta pirmininko pasirašyta pažyma apie prievolių bendrijai įvykdymą.

Dėl 19 str. 2 d. 4 punkto

žr. analogišką nuostatą ir mūsų pasiūlymą dėl 18 str. 4 d.

Pritarti

 

 

18.

Patikslinti bendrijų likvidavimo ypatumų straipsnį

22 straipsnis. Bendrijų likvidavimo ypatumai

3. Likęs bendrijos turtas ir lėšos, įstatymų nustatyta tvarka patenkinus visus kreditorių reikalavimus ir bendrijos narių reikalavimus dėl bendrijos turto dalies, neviršijančios nario įnašų iki bendrijos išregistravimo iš juridinių asmenų registro paskirstomas bendraturčiams proporcingai jų daliai bendrojoje nuosavybėje perduodami kitam ar kitiems viešiesiems juridiniams asmenims, kuriuos nustato visuotinis narių susirinkimas ar teismas, priėmę sprendimą likviduoti bendriją.

Dėl 3 dalies

Kas dar norėtų kėsintis į tų vargšų daugiabučių namų gyventojų kruvinu prakaitu uždirbtą turtą???

Pritarti iš dalies

Siūloma tokia redakcija:

“3. Likęs bendrijos turtas ir lėšos, įstatymų nustatyta tvarka patenkinus visus kreditorių reikalavimus ir bendrijos narių reikalavimus dėl bendrijos turto dalies, neviršijančios nario įnašų iki bendrijos išregistravimo iš juridinių asmenų registro paskirstomas bendraturčiams proporcingai jų daliai bendrojoje nuosavybėje, jei visuotinis narių susirinkimas nenustato kitaip.”

 

 

19.

4. Be kitų šiame įstatyme ir Civiliniame kodekse nustatytų pareigų bendrijos likvidatorius privalo:

1) viešai paskelbti nustatyta tvarka bendrijos įstatuose nurodytame dienraštyje apie bendrijos likvidavimą ir pateikti juridinių asmenų registrui dokumentus, patvirtinančius sprendimą likviduoti bendriją, bei savo duomenis;

Dėl 4 d. 1 punkto

LR CK 2.112 str. pateikta geresnė formuluotė, kurią ir siūlome panaudoti.

Pritarti iš dalies

Punktą išdėstyti taip:

“1) bendrijos įstatuose nustatyta tvarka viešai paskelbti apie bendrijos likvidavimą ir pateikti juridinių asmenų registrui dokumentus, patvirtinančius sprendimą likviduoti bendriją, bei savo duomenis;

 

 

20.

 Patikslinti baigiamąsias nuostatas

23 straipsnis. Valstybės ir savivaldybių santykiai su bendrijomis, kurių steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus ir bendrijų asociacijomis

1. Valstybė ir savivaldybės, turėdamos tikslą išsaugoti ir plėtoti nacionalinį turtą – šalies būsto fondą, remia daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijas ir jų asociacijas, siekiančias tinkamai prižiūrėti ir modernizuoti gyvenamuosius namus, taip pat, bendrijų ir jų asociacijų darbuotojų mokymą, švietimą bei kvalifikacijos kėlimą. Valstybės ar savivaldybių rėmimo būdus ir sąlygas nustato įstatymai, kiti teisės aktai bei Vyriausybės ar savivaldybių patvirtintos specialiosios programos.

2. Savivaldybių vykdomosios institucijos organizuoja ir užtikrina bendrijų nemokamą konsultavimą jų steigimo ir veiklos klausimais.

21. Bendrijų asociacijos vykdo šias viešojo administravimo funkcijas: teikia metodinę ir informacinę pagalbą bendrijoms jų veiklos klausimais, dalyvauja sprendžiant ginčus bei nagrinėja skundus tarp bendrijos (jos nario) ir valdymo organo, kitus ginčus, susijusius su bendrijų veikla, taip pat teikia viešąsias paslaugas, susijusias su bendrijų ir jų asociacijų valdymo ir administravimo darbuotojų mokymu bei kvalifikacijos kėlimu.   Taip pat, bendrijų asociacijos savivaldybės vykdomosios institucijos ar bendrijos valdymo organo prašymu teikia išvadas savivaldybių institucijoms, vykdančioms šio įstatymo 12 str. 6 d. nustatytą daugiabučių namų savininkų bendrijų, esančių tos Asociacijos narėmis, valdymo organų priežiūros veiksmus.

Dėl 3 dalies

    Išvardintos funkcijos yra viešojo administravimo funkcijos, tad jas reikia taip ir įvardinti.

Dėl paskutinio 3 dalies sakinio

    Reikalingi saugikliai, kad Savivaldybės nepiktnaudžiautų savo įgalinimais prieš tas bendrijas, kurios dėl savo narių – butų savininkų turi ginčų su savivaldybės institucijomis (pvz., reikalauja, kad už viešųjų teritorijų valytų ir apšvietimą mokėtų savivaldybė ir pan.)

Nepritarti

Viešojo administravimo funkcijas atliekančios organizacijos steigiamos ir jų funkcijos paprastai apibrėžiamos perduodamos specialiu įstatymu ar kitu teisės aktu.

Daugiabučių namų savininkų bendrijų federacija

(2007-11-05)

22.

Papildyti projekto 11 str. nauja 3 dalimi, tolesnes dalis pernumeruojant atitinkamai

11 str. Bendrijos valdymo organas, jo kompetencija ir atsakomybė.

3.Visuotinis daugiabučio namo savininkų bendrijos narių susirinkimas, sušauktas šio Įstatymo 10 straipsnyje nustatyta tvarka, visų bendrijos narių balsų dauguma gali nepasibaigus kadencijai atšaukti bendrijos valdymo organą ar atskirą jo narį (narius), jeigu

1)valdymo organas netinkamai vykdo bendrosios nuosavybės priežiūrą ir remontą ir buvo antrą kartą nubaustas už tai administracine tvarka pagal šio Įstatymo 12 straipsnio 6 dalį;

2)atliekant eilinį arba neeilinį ūkinės finansinės veiklos patikrinimą nustatomi reikšmingi bendrijos lėšų pasisavinimo atvejai, už kuriuos atsakingas atšaukiamas valdymo organas ar jo narys.

Nepritarti

Tokios nuostatos nepagrįstai suvaržytų bendraturčių teisę laisvai pasirinkti bendrosios  dalinės nuosavybės valdytoją. 

 

 

23.

 

21.

Siūlome Įstatyme numatyti galimybę ir tvarką, kaip steigti bendriją gyvenamajame name prisijungimo prie veikiančios bendrijos būdu. Tuo tikslu siūlome papildyti atitinkamus Projekto straipsnius sekančiai.

4 straipsnis. Steigėjai ir steigimo sutartis

    2. Bendrijos steigėjai pasirašo bendrijos steigimo sutartį, parengia bendrijos įstatų projektą ir sušaukia steigiamąjį susirinkimą.

DNS Bendrijos steigėjai gali nuspręst nesteigti atskiros bendrijos, o prisijungti prie pasirinktos veikiančios bendrijos. Tokiu atveju bendrijos įstatų projektas neruošiamas, o steigimo sutartyje nurodoma prie kokios bendrijos šis namas jungiasi.

 

5 straipsnis. Bendrijos steigiamasis susirinkimas

    7. Steigiamasis susirinkimas turi patvirtinti bendrijos įstatus, išrinkti valdymo organą. Steigiamasis susirinkimas gali išrinkti ir kitus bendrijos organus.

Jeigu DNS bendrijos steigiamasis susirinkimas nusprendžia prisijungti prie veikiančios DNS bendrijos, išrenkamas tik prisijungimo organizatorius, kuris įgaliojamas pasirašyti prisijungimo sutartį ir atlikti kitus prisijungimo veiksmus.

 

7 straipsnis. Bendrijos registravimas

  2.Bendrijai įregistruoti juridinių asmenų registro tvarkytojui pateikiama steigimo sutartis, bendrijos įstatai ir kiti įstatymuose nurodyti dokumentai.

Tuo atveju, kai DNS bendrija name įsteigiama prisijungimo prie veikiančios DNS bendrijos būdu, pagrindas įregistruoti prisijungimo faktą yra Steigimo sutartis ir Prisijungimo sutartis, sudaryta tarp Bendrijos prie kurios jungiasi steigiamoji bendrija, valdymo organo ir prisijungimo organizatoriaus. Veikiančios bendrijos, prie kurios prisijungia papildomas namas, įstatų pakeitimas ryšium su šiuo prisijungimu neruošiamas.

 

Pritarti iš dalies

Projekto 4 straipsnį papildyti tokia nauja 8 dalimi:

“Ne mažiau kaip ¼ visų pastato bendratučių gali inicijuoti prisijungimą prie veikiančios bendrijos sudarydami bendrijos steigimo sutartį šio straipsnio nustatyta tvarka ir gauti veikiančios bendrijos valdymo organo pritarimą. Šio įstatymo 5 straipsnio nustatyta tvarka šaukiamas prisijungiančio pastato bendratučių susirinkimas, kuriame priimamas sprendimas prisijungti prie veikiančios bendrijos, parengiama prisijungimo sutartis ir įgaliojamas asmuo pasirašyti sutartį su veikiančia bendrija. Prisijungimo sutartis patvirtinama veikiančios bendrijos visuotinio narių susirinkimo ir priimamas sprendimas dėl bendrijos įstatų pakeitimo.”

 

 

Projekto 10 straipsnio 14 ir 15 dalis papildyti nuostata:

Sprendimai registruojami ir skelbiami bendrijoje nustatyta tvarka.

Pritarti iš dalies

14 ir 15 straipsnius papildyti tokios redakcijos  nuostata:

“Šioje dalyje nurodyti sprendimai registruojami ir skelbiami bendrijos įstatuose nustatyta tvarka.”

 

 

24.

Projekto 18 ir 19 straipsniuose siūlome numatyti tokią narių ir ne narių teisę:

Bendrijos organų,  daugiabučio namo bendraturčių, taip pat  atskirų namų ar jų dalių bendrijų narių ir bendraturčių sprendimus suinteresuoti bendrijos nariai (bendraturčiai) gali apskųsti LR CK 2.82 straipsnio 4 dalyje nustatyta juridinių asmenų organų sprendimų apskundimo tvarka.

 

 

Pritarti

 

 

25.

Siūlome pradėti realius daugiabučių namų savivaldos kūrimo žingsnius. Siūlome:

Įpareigoti Aplinkos ministeriją iki 2008-09-30 parengti Bendrijų įstatymo naujos redakcijos koncepciją Bendrijų kūrimui ne narystės, o bendrosios nuosavybės pagrindu.

 

Pastaba 25-am pasiūlymui. * Konstitucinis Teismas savo nutarimą dėl laisvos narystės bendrijoje priėmė galiojant dabartinei Konstitucijos normai. Akivaizdu, kad ši norma nėra tobula. Joje į vieną krūvą suplakami labai skirtingi dariniai. Ir jeigu ji gerai tinka vieniems, tai visiškai netinka kitiems. Pvz., ji tinka tokioms bendrijoms: Krikščionių bendrija „Tikėjimo žodis“; Danijos lietuvių bendrija; Švenčionių žydų bendrija; Lietuvos krikščionių studentų bendrija; Bendrija „Kraujas“; Bendrija Lietuvos Romuva; Krišnos sąmonės religinė bendrija; Neįgaliųjų verslo plėtros bendrija; Lietuvos piligrimų bendrija; Raseinių tautodailininkų bendrija; Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“; Advokatų profesinė bendrija „Baublys ir partneriai“, ir t.t..

Bet ji visiškai netinka: Gyvenamųjų namų statybos bendrijoms; Daugiabučių namų savininkų bendrijoms; Sodininkų bendrijoms; Metalinių garažų statybos ir eksploatavimo bendrijoms ir t.t..

            Visose pastarosiose  bendrijose (bendruomenėse) narystė jose yra išvestinė iš turimų daiktinių teisių (turi butą, sodą, garažą ...) ir pareigų (privalai tinkamai jį naudoti, dalyvauti bendrojo naudojimo objektų naudojime, valdyme, išlaikyme ...). natūralu, kad turi teisę ir pareigą dalyvauti priimant sprendimus dėl visų šių dalykų. Neatsitiktinai dabartiniame Bendrijų įstatymo projekte tokia sumaištis ir neapibrėžtumas: kas turi priiminėti sprendimus įvairiais klausimais – butų savininkai ar bendrijos nariai.

 Visą tą sumaištį galutinai ir tinkamai išspręsti galėtų  Konstitucijos normos pakeitimas.

      Gal būt, galimas ir kitas problemos sprendimo kelias: atsisakyti kurti atskirą visuomeninę organizaciją bendrosios nuosavybės valdymui, o įvesti Daugiabučio namo (garažų kooperatyvo ir pan.) bendrosios nuosavybės bendraturčių (bendruomenės) savivaldą.

Pritarti iš dalies

Nurodyti datą iki 2008-12-01.

 

26.

Siūlome papildyti Lietuvos Respublikos bendrijų įstatymo projektą XP-1041(2) nauju 24 str.

 

            24 straipsnis. Lietuvos Respublikos būsto asociacijų federacija.

            1. Būsto valdymo, naudojimo, priežiūros veikloje taip pat būsto modernizavimo organizavimo veikloje dalyvaujančių juridinių asmenų savivaldą realizuoja ir veiklą koordinuoja Lietuvos Respublikos būsto asociacijų federacija (toliau - Būsto federacija).

 

            2. Būsto federacija vienija daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijas, individualių namų savininkų bendrijų asociacijas, jungtinės veiklos sutarties pagrindu veikiančių daugiabučių namų valdytojų susivienijimus, butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios nuosavybės administratorių asociacijas.

 

            3. Būsto federacija vykdo viešojo administravimo ir kitas funkcijas:

            1) skatina būsto savininkų savivaldą, savivaldos organizacijų steigimąsi ir plėtrą;

            2) koordinuoja visų būsto valdymo organizacijų veiklą, atstovauja būsto savininkus valstybės ir          vietos savivaldos institucijose;

            3) rengia, dalyvauja rengiant su būstu susijusias programas, įstatymus, kitus teisės aktus;

            4) rengia būsto valdytojų veiklos metodinę medžiagą;

            5) įgyvendina, dalyvauja įgyvendinant valstybės ir savivaldybių daugiabučių namų          modernizavimo programas;

            6) organizuoja būsto savininkų bendros nuosavybės valdymo organizacijų darbuotojų ir asmenų   mokymą, kvalifikacijos kėlimą, būsto savininkų švietimą;

            7) atestuoja daugiabučių namų bendrosios nuosavybės administratorius;

            8) atstovauja būsto savininkų - visų energijos rūšių vartotojų, interesus santykiuose su tiekėjų ir   paslaugų teikėjų  asociacijomis, valstybės ir vietos savivaldos institucijomis;

            9) Vartotojų teisių apsaugos įstatymo nustatyta ginčų sprendimo ne teisme tvarka nagrinėja būsto   savininkų skundus dėl bendrosios nuosavybės valdytojų veiklos ar neveikimo; gina pažeistas būsto            savininkų teises;

            10) Vartotojų teisių apsaugos įstatymo nustatyta tvarka gina būsto savininkų, kaip energijos           vartotojų, bei būsto bendros nuosavybės valdymo paslaugos vartotojų, viešąjį interesą.

Nepritarti

Viešojo administravimo funkcijas atliekančios organizacijos steigiamos ir jų funkcijos paprastai apibrėžiamos perduodamos specialiu įstatymu ar kitu teisės aktu.

736-sios DNSB pirmininkas, Vilniaus DNSB asociacijos viceprezidentas Algirdas Kancleris

(2007-09-10)

 

Siūlo:

1. Grąžinti pateiktą įstatymo projektą esminei peržiūrai bei radikaliai revizijai.

 

 

Nepritarti

 

Nepateikti pasiūlymo motyvai.

 

2. Parengti naują, šiuolaikinės civilizacijos lygmenį ir tarptautinę patirtį atitinkančią būsto koncepciją.

Nepritarti

Koncepcija parengta ir Vyriausybės patvirtinta.

 

3. Sudaryti valstybinių, nevyriausybinių bei daugiabučių namų bendrijų atstovų kompetentingą komisiją, kuri per 1-2  metus parengtų perspektyvią visos Respublikos būsto – nacionalinio turto – išsaugojimo ir plėtros programą. Dabar Vyriausybės patvirtinta būsto perspektyvų programa yra neefektyvi.

Nepritarti

Nėra pateikta pasiūlymo.

 

4. Teisingumo ministerijoje sudaryti darbo grupę, kuri per 2-3 metus paruoštų Būsto kodeksą – visų rūšių gyvenamųjų namų teisinį reglamentą.  Civilinis kodeksas reglamentuoja tik dešimtadalį būsto problemų.

Pritarti iš dalies

Siūloma įpareigoti Aplinkos ministeriją iki 2008-09-30 parengti Bendrijų įstatymo naujos redakcijos koncepciją Bendrijų kūrimui ne narystės, o bendrosios nuosavybės pagrindu.

 

5. 2008 metų biudžete numatyti lėšas, būtinas būsto problemoms spręsti, koncentruojant jas specialiame Vyriausybės padalinyje, o ne Aplinkos ministerijoje.

 

Nepritarti

 

Nėra pateikta pasiūlymo.

736-sios DNSB pirmininkas, Vilniaus DNSB asociacijos viceprezidentas Algirdas Kancleris

(2007-10-26)

Pateikiu ankstesnių siūlymų (2007-09-10) detalizaciją ir platesnį pagrindimą:

1. Grąžinti pateiktą daugiabučių namų bendrijų Įstatymo projektą esminei peržiūrai bei radikaliai revizijai, nes pats Įstatymas ir Komiteto išvados:

Nepritarti

Įstatymo projekto tikslas - pašalinti galiojančio Įstatymo neatitikimus Lietuvos Respublikos civiliniam kodeksui ir kitiems teisės aktams bei šio Įstatymo trūkumus, pastebėtus jo taikymo praktikoje, taip pat išplėsti Įstatymo taikymo sritį, taikant jį ne tik daugiabučių namų bendrosios dalinės nuosavybės, bet ir kitų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų (garažų, poilsio namų ir kt.) valdymo reglamentavimui. Be to, jis būtų taikomas ir gyvenamųjų namų statybos bendrijoms, kurių steigimo ir veiklos šiuo metu nereglamentuoja joks įstatymas. Šiuo metu jos veikia vadovaujantis Lietuvos Respublikos  Vyriausybės 1993 m. balandžio 23 d. nutarimu Nr. 280 „Dėl Gyvenamojo namo statybos bendrijos ir Gyvenamojo namo eksploatavimo bendrijos pavyzdinių įstatų patvirtinimo.

 

a) neapima visų gyvenamųjų namų VALDYMO REFORMŲ; bendrijos įkurtos tik 15-20 proc. namų, o kitos, realiai egzistuojančios formos- bendrabučiai, socialinis būstas, valstybinių įstaigų ir savivaldybių gyvenamosios patalpos, sublokuoti namai, priėstai ir kt.- liko už Įstatymo ribų;

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

b) besprendžia visų gyvenamųjų namų PROBLEMŲ; nesprendžiami butų savininkų santykiai su savo nuomininkais, paslaugų tiekėjais (šalto ir karšto vandens, nuotekų šalinimo, elektros, dujų, šilumos, laidinio telefono, kabelinės televizijos ir kt.), o taip pat su namų “intarpais”- parduotuvėmis, barais, kirpyklomis ir kt.;

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

c) neapibrėžia butų savininkų TEISES ir PAREIGAS; neaišku kokias teises turi butų savininkai- ne bendrijos nariai, laikini ar pastovūs nuomininkai, grafitu tepliojantys paaugliai, triukšmautojai ir kt.;

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

d) nenustato bendrosios nuosavybės valdymo ATSAKOMYBĖS RIBŲ; nežinia kam priklauso koridorių, bendrų balkonų, rūsių, cokolinių aukštų, laiptinių ir kt. priežiūra; nenubrėžti atliekų šalinimo vamzdynų ir kiemo konteinerių priežiūros santykiai;

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

e) nenumato GYVENTOJŲ ŠVIETIMO, etinio ugdymo, geros kaimynystės ir bendruomeniškumo formavimo priemonių; Įstatymas neskatina ir nepopuliarina pavyzdingiausiai besitvarkančius būstus.

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

2. Parengti naują, šiuolaikinės civilizacijos lygmenį ir tarptautinę patirtį atitinkančio būsto koncepciją, nes:

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

a) Įstatymas ir komiteto išvados remiasi 1968 metų sovietinio valstybinio būsto bei Statybos kooperatyvų principinėmis nuostatomis, kurios moraliai paseno- iš esmės pasikeitė nuosavybės formos ir jų tarpusavio santykiai;

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

b) dabartinės bendrijos yra viena iš daugelio būsto valdymo formų; Lietuvoje susikūrusios bendrijos (dėl savo sovietinės prigimties) yra Europos Sąjungoje nežinomas fenomenas; jos yra tik laikina, ne iš gero gyvenimo ir dėl valdžios nekompetencijos, spontaniškai susikūrusi būsto valdymo forma; noras visuose namuose įkurti šio tipo bendrijas yra donkichotiškas;

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

c) tačiau nereglamentuojama už bendrijas žymiai blogesnė namų administratorių institucija, kuri yra iš Sovietijos atėjusių komunalinių ūkių reliktas nauju pavadinimu; ši institucija buvo sukurta laikinam naudojimui, bet dėl komunalininkų suinteresuotumo ne tik išliko, bet pretenduoja į plėtrą.

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

3. Europos Sąjungos šalyse Vokietijoje, Austrijoje, Danijoje, Švedijoje ir kitur remiantis Žmogaus teisių nuostata, funkcionuoja įvairios būsto valdymo formos; labiausiai paplitusios bendrasavininkių išrinktos visuomeninės (neapmokamos) tarybos; jos skelbia konkursus paslaugoms pirkti ir kontroliuoja aptarnavimo kokybę; pati bendruomenė nevykdo komercinės veiklos; tokio tipo bendrasavininkių bendruomenės yra perspektyviausia būsto valdymo forma, bet deja Lietuvoje įsivyraus negreit.

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

4. Tikslinga ES šalių pavyzdžiu kurti bendrijų susivienijimus ir asociacijas; jos turėtų koncentruoti visas būsto priežiūros, valdymo bei modernizavimo paslaugas; baiminasi, kad jos pateks į mafijozų rankas, todėl būsimame Įstatyme reikia numatyti atitinkamus saugiklius bei valstybinę ir visuomeninę kontrolę.

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

5. Dabar Vyriausybės patvirtinta būsto perspektyvų programa yra neefektyvi, nes;

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

a) jis sudaryta pagal sovietinį Gosplano modelį – daroma nieko nepagrįsta prielaida, kad Lietuvos ekonomika augs nuolatos ir pastoviu dydžiu, kas leis nuolat didinti išlaidas modernizacijai;

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

b) pagal investicijų dydį gyvenamojo būsto renovacija vyks apie 150 metų, o per tą laiką žymi blokinių namų, pagal projektus apskaičiuotų iki 100 metų, natūraliai sugrius;

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

c) Vyriausybės programa parengta be jokių išankstinių tyrimų, be rimto techninio ir ekonominio pagrindimo, todėl tai yra nuo realybės atsieta vizija.

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

6. Būtina sudaryti kompetentingą ir gerai padėtį žinančių ekspertų komisiją, nes keli Aplinkos ministerijos valdininkai, neturėdami pakankamai žinių bei patirties, nepajėgs parengti visos Lietuvos būsto – nacionalinio turto – išsaugojimo ir plėtros programą. Šioje komisijoje turi dalyvauti ir nevyriausybinės bei daugiabučių institucijos, o taip pat aukščiausios kvalifikacijos specialistai.

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

7. Žvelgiant į priekį, reikia atsisakyti ilgamečio bendrijų įstatymo lopymo, o padėti rimtus gyvenamųjų namų teisinės ir ekonominės eksploatacijos pagrindus. Tai gali padaryti tik Būsto kodeksas. Valdininkams turėtų būti gėda, kad Būsto kodeksas Lietuvoje veikė jau 1982 metais, 2006 metasi Būsto kodeksą priėmėm Rusijos federacija, o dabar analogišką dokumentą ruošia Baltarusija. Tam tikslui reikėtų prie Teisingumo ministerijos sudaryti plataus atstovavimo darbo grupę, kuri paruoštų LR Būsto kodeksą- visų rūšių gyvenamųjų namų reglamentą.

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

8. Kaip rodo graudi patirtis, Aplinkos ministerija nepajėgi spręsti jai dirbtinai primetą būsto problemą. Būtina prie Vyriausybės ar bent prie Ūkio ministerijos suformuoti plačius įgaliojimus turintį Būsto departamentą ir jam pavesti išspręsti taip skausmingai užsitęsusią nacionalinio turo apsaugą bei išvystymą. Čia turėtų būti panaudojami ir ES paramos fondai.

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

Taikos pr. 117 daugiabučio namo savininkų bendrija (2007-08-24)

 

1. Daugiabučio namo gyvenamųjų patalpų paskirties keitimas

1. Daugiabučio namo gyvenamųjų patalpų paskirtis gali būti keičiama ir jos naudojamos teisėsaugos, ryšių, medicinos, spaudos platinimo, buitinių paslaugų teikimo bei kitoms negamybinėms reikmėms, jeigu tai neprieštarauja teritorijos planavimo dokumentų reikalavimams.

2. Kai keičiama gyvenamųjų patalpų paskirtis, jos turi būti pertvarkytos taip, kad būtų įrengtas atskiras įėjimas iš lauko ir kad šis pertvarkymas atitiktų gyvenamojo namo architektūros, higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos ir statybos techninius reikalavimus.

3. Gyvenamųjų patalpų paskirties keitimo projektas rengiamas ir statybos darbai atliekami laikantis Statybos įstatymo ir kitų teisės aktų nustatytos tvarkos bei reikalavimų.

4. Pasiūlymas keisti gyvenamųjų patalpų paskirtį iki projektavimo sąlygų išdavimo turi būti Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka viešai aptartas su bendrijos nariais ir kitais butų bei kitų patalpų savininkais. Ši nuostata netaikoma, kai negyvenamosios patalpos keičiamos į gyvenamąsias, taip pat kai kitos paskirties, negu buvo, negyvenamosioms patalpoms netaikomi griežtesni aplinkosaugos, higienos, priešgaisrinės saugos ir kiti privalomieji reikalavimai.

5. Viešai aptarti turi būti pateikta gyvenamųjų patalpų pertvarkymo, paskirties keitimo ir namo aplinkos pakeitimo schema. Viešo aptarimo išvados ir pasiūlymai, kurie neprieštarauja įstatymams bei kitiems teisės aktams, turi būti įrašyti į patalpų paskirties keitimo projektavimo sąlygas.

6. Ginčus dėl gyvenamųjų patalpų paskirties keitimo sprendžia teismas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nepritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gyvenamųjų patalpų keitimo  procedūras reglamentuoja Statybos techniniai reglamentai: Statinio projektavimo sąlygų sąvadas, Statybos leidimas, Statinių pripažinimas tinkamais naudoti it kiti teisės aktai.

 

2. Savarankiškai, be bendrijos valdybos (bendrijos pirmininko) ar jų įgalioto amens leidimo nereguliuoti, nekeisti, neremontuoti namo bendrosios inžinerinės įrangos, bendrųjų konstrukcijų ir bendrojo naudojimo patalpų.

Nepritarti

Ne įstatymo reguliavimo dalykas. Tokias nuostatas  galima numatyti namo vidaus taisyklėse

Lietuvos vartotojų asociacija

(2007-04-17)

1. Siūlo sureadaguoti 14 straipsnį:

LR Civilinio Kodekso 4.83 straipsnyje nurodyta:

Būsto ir kitų patalpų savininkas (naudotojas) neprivalo apmokėti išlaidų, dėl kurių jis nėra davęs sutikimo ir kurios nesusijusios su įstatymų ir kitų teisės aktų privalomais reikalavimais.

Sprendimai bendraturčių interesų tenkinimui (pavyzdžiui, karšto vandens tiekėjo, šilumos išdalinimo metodo, pastato šildymo būdo, atsiskaitymo tvarkos pasirinkimo, tiekimo vartojimo ribos nustatymo, patalpų savininkų sutarčių su paslaugų tiekėjais sudarymo ar nutraukimo ir panašiai) priimami visų bendraturčių balsų dauguma.

Dėl pastato modernizavimo, dėl investicinių projektų naujiemsbendro naudojimo objektams sukurti numatant dideles darbų apimtis, turi būti būsto ir kitų patalpų savininko raštiškas sutikimas.

 

 

 

Nepritarti

 

 

 

Žr. į argumentus pateiktus aukščiau.

243-oji daugiabučių namų savininkų bendrija “Gedvydžiai”

1. Papildyti 8 straipsnio 1 punktą apie įgaliotinių susirinkimą ir jį išdėstyti taip:

“Bendrijoje turi būti visuotinis bendrijos narių susirinkimas, kuris yra aukščiausias organas. Bendrijoje gali būti ir įgaliotinių susirinkimas, jeigu Bendrijos įstatais tai numatyta.”

 

Nepritarti

Balsavimo teisės perleidimas numatytas 10 str. 12 dalyje.

 

2. Papildyti 9 straipsnį 3 punktu: “Visuotinis bendrijos narių susirinkimas gali perduoti įgaliotinių susirinkimui dalį savo įgaliojimų, išskyrus įgaliojimus, numatytus 9 straipsnio 1.1, 1.13, 1.14 punktuose.”

 

Nepritarti

Įgaliotinių susirinkimas nenumatytas Žr į aukščiau pateiktus argumentus.

 

3. Papildyti 10 straipsnį 16 punktu: “Įgaliotinių susirinkimų šaukimo, organizavimo ir darbo tvarką nustato bendrijos įstatai.”

Nepritarti

Žr į aukščiau pateiktus argumentus.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone dalinai pritarti:

Balsavimo teisės perleidimo sutartis ir įgaliojimas pagal CK yra dvi  skirtingos  teisinės procedūros. Įstatymo projekte siūloma pasinaudoti balsavimo teisės perleidimo sutartimi. 10 str. numatyta balsavimo teisės perleidimo sutartis, pagal kurią perleidžiama juridinio asmens dalyvio balsavimo teisė,  kurioje nustatoma balsavimo teisės  įgyvendinimo tvarka ir būdai. Šiuo atveju yra laikoma, kad bendrijos narių susirinkime dalyvauja visi atstovaujami nariai

Įgaliojimas yra bendrijos nario įgaliojimas kitam asmeniui atstovauti jį pagal suteiktas tam tikras konkrečias teises. (CK 2.89 str. Ir 2.137 str.).

Aiškumo dėlei galima papildyti 9 str. 3 d.: „Bendrijos nariai gali perleisti teisę balsuoti visuotiniame susirinkime kitiems asmenims  pagal balsavimo teisės perleidimo sutartį.“

Pritarti iš dalies

Papildyti projekto 18 straipsnį numatant galimybę bendrijos nariui perleisti teisę balsuoti bendrijos visuotiniame susirinkime.

519-oji daugiabučio namo savininkų bendrija

Komiteto nuomone pasiūlymas svarstytinas:

Išrašas iš 2007-04-20 d. Seimo Priimamojo raštinėje registruoto numeriu Nr.g-2007-4211 rašto:

“1. Nesprendžiamas bendrijų kūrimas ne narystės jose, o bendrosios dalinės nuosavybės pagrindu;

 

 

Nepritarti

Projekto nuostatose įgyvendinamas bendrijų steigimas su tikslu valdyti bendrąją dalinę nuosavybę arba tenkinti kitus bendruosius poreikius.

Siūlymas nesuprantamas

 

2.Darbo grupė prie Aplinkos ministerijos nepriėmė mūsų pasiūlytą idėją dėl bendrijos įkūrimo pagal supaprastintą procedūrą;

 

Nepritarti

Nėra konkretaus pasiūlymo.

 

3. Nepakankamai aiškiai suformuluoti bendrijų steigimo ir veiklos tikslai;

Nepritarti

Nėra konkretaus pasiūlymo.

 

4. Dar tikslintinas bendrijos organų (susirinkimo ir valdymo organo) atsakomybės ir kompetencijos pasidalijimas;

 

Nepritarti

Nėra konkretaus pasiūlymo.

 

5. Siūlome pakeisti nuostatą dėl darbo sutarties su bendrijos revizoriumi;

Pritarti

 

 

6. Siūlome papildyti bendrijos teisių ir pareigų straipsnį nuostata dėl bendrijų ir jų narių atleidimo nuo teismo žyminio mokesčio;

 

Pritarti

 

- “ -

 

7. Siūlome įvesti saugiklį, kad savivaldybės negalėtų piktnaudžiauti suteiktomis teisėmis kontroliuoti bendrijas;

 

Nepritarti

Nėra konkretaus pasiūlymo.

- “ -

 

8. Grąžinti į projektą praleistus punktus apie bendrijos teisę gauti paramos gavėjo statusą ir apie bendrijos nario (bendraturčio) teisę mokėti tik teisėta tvarka nustatytas įmokas;

9. Patikslinti keletą kitų nuostatų.”

Nepritarti

Aptariami teisiniai santykiai nėra įstatymo projekto reguliavimo dalykas.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo šiai pastabai pritarti.

 

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

Pil. A.Mikalauskas

Siūlau:1. 10 straipsnio 14 dalyje siūlau įrašyti skaičių 4/5:

“14. Sprendimai bendraturčių bendrųjų interesų tenkinimui (pavyzdžiui, karšto vandens tiekėjo, šilumos išdalinimo metodo, pastato šildymo būdo, atsiskaitymo tvarkos pasirinkimo, tiekimo vartojimo ribos nustatymo, patalpų savininkų sutarčių su tiekėjais ir paslaugų tiekėjais sudarymo ar nutraukimo ir pan.), taip pat dėl pastato modernizavimo ir investicinių projektų naujiems bendrojo naudojimo objektams sukurti priimami visų bendraturčių 4/5 balsų dauguma. Šiuo atveju bendraturčių susirinkimų šaukimui ir sprendimų priėmimui mutatis mutandis taikomos šio straipsnio nuostatos.”

 

Nepritarti

Tokios ribos nustatymas apsunkintų daugiabučių namų modernizavimo įgyvendinimą.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo šiai pastabai nerpitarti:

Įsakmus 4/5 daugumos nustatymas apsunkintų sprendimų priėmimą dėl bendrosios dalinės nuosavybės valdymo ir naudojimo, taip pat dėl bendrųjų interesų tenkinimo. Pagal Civilinį kodeksą užtenka bendraturčių balsų daugumos.  Bendrija savo įstatuose   gali nustatyti griežtesnius reikalavimus.

Pritarti

 

Pil. A.Mikalauskas

 

2. 11 straipsnio 2 dalyje vietoje skaičiaus “3” įrašyti skaičių “4”:

“2. Valdymo organą arba kolegialaus valdymo organo narius ir kolegialaus valdymo organo pirmininką renka visuotinis bendrijos narių susirinkimas bendrijos įstatuose nustatytam, bet ne ilgesniam kaip 3 4 metų laikotarpiui. Valdymo organo narys pradeda eiti savo pareigas nuo jo išrinkimo iki kadencijos pabaigos arba jo atšaukimo. Valdymo organo narių kadencijų skaičius neribojamas.”

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

Ekonomikos komiteto nuomone pasiūlymas svartytinas:Siūlyti apsispręsti Seimo paskirtam pagrindiniam komitetui.

 

 

5. Valstybės institucijų, savivaldybių pasiūlymai, pataisos, pastabos:

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Lietuvos savivaldybių asociacija

(2007-03- 20)

Įstatymo projekto 12 straipsnio 6 punkte teigiama, kad ”daugiabučių namų savininkų bendrijų valdymo organų veiklos priežiūrą vykdo savivaldybių vykdomosios institucijos. Jeigu bendrijos organų veikla neatitinka įstatymo nustatytų reikalavimų, savivaldybės vykdomoji institucija turi teisę Administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatytais atvejais ir tvarka surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus, nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas arba kreiptis į teismą dėl bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų administratoriaus skyrimo, vadovaujantis Civilinio kodekso 4 knygos XIV skyriumi“.

Nepritarti

Pasiūlyme nepateikta konkrečių nuostatų redakcijų.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymas svarstytinas:

Kadangi pastabos teikėjai nepateikė jokių konkrečių pasiūlymų, dėl jos siūlytina apsispręsti Seimo paskirtam pagrindiniam komitetui.

Pritarti

 

Lietuvos savivaldybių asociacija

(2007-03- 20)

Atkreipiame dėmesį į tai, kad visų pirma, bendrija yra ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, įsteigtas naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus, Bendriją steigia bei renka valdymo organus, asmenys, turintys dalį bendrojoje nuosavybėje, o šių organų bei bendrijos, kaip ir kitų juridinių asmenų veiklos kontrolę reglamentuoja atitinkami teisės aktai. Savivaldybės, neturėdamos dalies bendrojoje nuosavybėje, neturi teisinio pagrindo kaip nors kontroliuoti bendrijos valdymo organų veiklą. Kita vertus, įstatymo projekte numatyta, kad vidaus kontrolės tvarką nustato visuotinis bendrijos narių susirinkimas ( 12 str. 2 p.), ūkinę veiklą kontroliuoja revizijos komisija arba revizorius (12 str. 2 p.), auditą atlieka audito įmonė (12 str. 5 p.) ir pan. Todėl, kyla klausimas ką turės kontroliuoti savivaldybių institucijos?

Atkreipiame dėmesį į tai, kad tuo atveju jei 12 straipsnio 6 punkto nuostata vis dėl to išliktų, įstatymo projekte turėtų būti konkrečiai aptarta kokią valdymo organų veiklos priežiūrą turės vykdyti savivaldybės.

 

Pritarti iš dalies

 

12 str. 6 dalyje savivaldybėms pavedama  vykdyti bendrijų valdymo organų veiklos priežiūrą.  Bendrijos valdymo organo kompetencija ir atsakomybė reglamentuota 11 straipsnyje. Projekto 11 straipsnio 6 dalį reikėtų papildyti tokia nuostata: “Savivaldybių vykdomosios institucijos  kontroliuoja kaip bendrijos valdymo organas įgyvendina šio Įstatymo 11 straipsnio 5 dalies nuostatas”. 

Atkreiptinas dėmesys, kad kartu su įstatymo projektu teikiami lydintieji įstatymų projektai, suteikiantys savivaldybių institucijoms galimybę kontroliuoti bendrijų valdymo organų veiklą.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo pastabai nepritarti.

Pritarti iš dalies

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus

 

 6. Asmenų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai, pataisos, pastabos:

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Jonas Juozapaitis

Seimo narys

(2006-12-11)

1. Papildyti 2 straipsnio 18 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

18. Ne bendrijos narys – bendrijose, kurių steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus bei tenkinti kitus bendruosius poreikius, bendraturtis, nesantis bendrijos nariu.

 

Nepritarti

 

2 str. 18 d. kalbama tik apie bendrijas, kurios įsteigtos bendrosios dalinės nuosavybės pagrindu. Bendrųjų poreikių tenkinimas gali būti nesusijęs su bendru turtu.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas nuomone pasiūlymui nepritarti:

2 str. 18 dalyje kalbama tik apie bendrijas, kurios įsteigtos bendrosios dalinės nuosavybės pagrindu. Bendrųjų poreikių tenkinimas gali būti nesusijęs su bendru turtu.

Pritarti

 

Jonas Juozapaitis

Seimo narys

(2006-12-11)

2. Papildyti 8 straipsnį nauja 4 dalimi ir ją išdėstyti taip:

 

4. Visuotinis narių susirinkimas gali išrinkti narių įgaliotinius su teise atstovauti visuotiniame bendrijos narių susirinkime, išskyrus teises įtvirtintas šio įstatymo 9 straipsnio 1 dalies 1, 7, 10, 13 punktuose.

Nepritarti

10 str. numatyta balsavimo teisės perleidimo sutartis, pagal kurią perleidžiama juridinio asmens dalyvio balsavimo teisė,  kurioje nustatoma balsavimo teisės  įgyvendinimo tvarka ir būdai. Šiuo atveju yra laikoma, kad bendrijos narių susirinkime dalyvauja visi atstovaujami nariai. Įgaliojimas yra bendrijos nario įgaliojimas kitam asmeniui atstovauti jį pagal suteiktas tam tikras konkrečias teises. (CK 2.89 str. ir 2.137 str.).

Be to, pagal projekto 10 straipsnio 14 dalį sprendimai dėl bendraturčių bendrųjų pagrindinių interesų tenkinimo turi būti priimti visų bendraturčių balsų dauguma. 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui nepritarti:

10 str. numatyta balsavimo teisės perleidimo sutartis, pagal kurią perleidžiama juridinio asmens dalyvio balsavimo teisė,  kurioje nustatoma balsavimo teisės  įgyvendinimo tvarka ir būdai. Šiuo atveju yra laikoma, kad bendrijos narių susirinkime dalyvauja visi atstovaujami nariai. Įgaliojimas yra bendrijos nario įgaliojimas kitam asmeniui atstovauti jį pagal suteiktas tam tikras konkrečias teises (CK 2.89 str. Ir 2.137 str.).

Pritarti

 

Jonas Juozapaitis

Seimo narys

(2006-12-11)

3. Papildyti ir pakeisti 10 straipsnio pavadinimą ir 2 bei 7 dalis:

10 straipsnis. Visuotinio bendrijos narių ar jų įgaliotinių susirinkimo šaukimo ir organizavimo tvarka. Sprendimų priėmimas.

2. Apie šaukiamą bendrijos narių susirinkimą jo organizatorius, nurodytas šio straipsnio 1 dalyje, turi ne vėliau kaip prieš 14 dienų iki susirinkimo dienos paskelbti skelbimų lentoje arba kitose gerai matomose vietose, arba spaudoje, nurodyti susirinkimo organizavimo vietą ir laiką ir kartu paskelbti susirinkimo darbotvarkę bei siūlomų sprendimų projektus arba nurodyti vietą, kur ir kokiu laiku galima susipažinti su sprendimų projektais. Jei susirinkimo darbotvarkėje numatyta rinkti ar atšaukti valdymo organą, pakeisti bendrijos įstatus ar svarstyti bendrijos reorganizavimo ar likvidavimo klausimus, bendrijos metinę pajamų ir išlaidų sąmatą, apie bendrijos narių susirinkimą nariams pranešama raštu. Jei susirinkimo darbotvarkėje numatyta priimti šio straipsnio 14 dalyje numatytus sprendimus, apie bendraturčių susirinkimą raštu informuojami visi bendraturčiai.

 

Nepritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 straipsnio pavadinimo pakeitimas būtų perteklinis, nes pagal įstatymus (taip pat projekto 10 straipsnio 12 dalį) teises ir pareigas asmuo įgyvendina pats arba per įgaliotą asmenį.

Prievolė viešai spaudoje skelbti apie organizuojamą visuotinį susirinkimą apsunkintų bendrijų veiklą, o norimo rezultato nepasiektų, nes reikėtų iš anksto nuspręsti kokiame dienraštyje būtų skelbiama, o tai ne visiems gyventojams galėtų būti paranku. Manytume, kad veiksmingiau pranešti raštu. 10 str. 2 dalyje numatyti atvejai,  kada apie bendraturčių susirinkimą informuojama  raštu.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui nepritarti:

10 straipsnio pavadinimo pakeitimas būtų perteklinis, nes pagal įstatymus (taip pat projekto 10 straipsnio 12 dalį) teises ir pareigas asmuo įgyvendina pats arba per įgaliotą asmenį.

Prievolė viešai spaudoje skelbti apie organizuojamą visuotinį susirinkimą apsunkintų bendrijų veiklą, o norimo rezultato nepasiektų, nes reikėtų iš anksto nuspręsti kokiame dienraštyje būtų skelbiama, o tai ne visiems gyventojams galėtų būti paranku. Manytume, kad veiksmingiau pranešti raštu. 10 str. 2 dalyje numatyti atvejai,  kada apie bendraturčių susirinkimą informuojama  raštu.

Pritarti

 

Jonas Juozapaitis

Seimo narys

(2006-12-11)

7. Bendrijos narių susirinkimo sprendimai dėl bendrijos įstatų pakeitimo, dėl bendrijos reorganizavimo ar likvidavimo, dėl lėšų skolinimosi yra teisėti, jei už juos balsuoja daugiau kaip 1/2 nemažiau 2/3 bendrijos narių.

Nepritarti

Apsunkintų sprendimų priėmimą. Civilinis kodeksas numato, kad užtenka balsų daugumos, be to, pagal projekto 10 straipsnio 14 dalį sprendimai dėl bendraturčių bendrųjų pagrindinių interesų tenkinimo turi būti priimti visų bendraturčių balsų dauguma. 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui nepritarti:

Toks siūlymas apsunkintų sprendimų priėmimą. CK numato, kad užtenka paprastos balsų daugumos, todėl sugriežtinti netikslinga.

Pritarti

 

Jonas Juozapaitis

Seimo narys

(2006-12-11)

4. Papildyti 11 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

1. Bendrija įgyja civilines teises, prisiima civilines pareigas ir jas įgyvendina per savo valdymo organą - bendrijos pirmininką arba valdybą. Bendrijos pirmininku ar bendrijos valdybos pirmininku renkamas asmuo turi atitikti bendrijos įstatuose nustatytus kvalifikacinius reikalavimus ir gali būti renkamas ne iš bendrijos narių tarpo. Mažose namų bendrijose pirmininkas gali dirbti visuomeniniais pagrindais.

 

Nepritarti

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad daugiabučių namų bendrijos pirmininką ir bendraturčius sieja sutartiniai teisiniai santykiai. Be to, teisės aktuose nėra apibrėžta “darbo visuomeniniais pagrindais” sąvoka.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui nepritarti:

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad daugiabučių namų bendrijos pirmininką ir bendraturčius sieja sutartiniai teisiniai santykiai. Be to, teisės aktuose nėra apibrėžta “darbo visuomeniniais pagrindais” sąvoka.

Pritarti

 

Jonas Juozapaitis

Seimo narys

(2006-12-11)

5. Pakeisti 11 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

7. Valdybos sprendimai priimami posėdžiuose. Posėdžių šaukimo iniciatyvos teisę turi valdybos pirmininkas. Valdybos posėdžiai taip pat šaukiami reikalaujant 1/3 valdybos narių. Valdybos posėdis laikomas įvykusiu, kai jame dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 daugiau kaip pusė valdybos narių. Balsavimo metu kiekvienas valdybos narys turi vieną balsą. Valdybos sprendimas laikomas priimtu, kai už jį balsuoja daugiau kaip pusė valdybos narių. Jei valdybos narių balsai „už“ ir „prieš“ pasiskirsto po lygiai, lemia valdybos pirmininko balsas. Valdybos posėdžiai turi būti protokoluojami. Protokolą pasirašo valdybos pirmininkas ir posėdžio sekretorius.

 

Pritarti

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymas svarstytinas:

siūlyti apsispręsti Seimo paskirtam pagrindiniam komitetui.

Pritarti

 

Henrikas Žukauskas

Seimo narys

(2006-12-27)

Siūlau:

1.Išbraukti 9 straipsnio 13 dalį ir ją perkelti į 10 straipsnio prie 12 dalies.

9 straipsnis. Visuotinis bendrijos narių susirinkimas

1.Visuotinis bendrijos narių susirinkimas:

    13)priima sprendimus bendraturčių bendrųjų interesų tenkinimui (pavyzdžiui, karšto vandens tiekėjo, šilumos išdalinimo metodo, pastato šildymo būdo, atsiskaitymo tvarkos pasirinkimo, tiekimo-vartojimo ribos nustatymo, patalpų savininkų sutarčių su tiekėjais ir paslaugų teikėjais sudarymo ar nutraukimo  ir pan.).

 

 

Nepritarti

 

 

Projekte nėra 9 straipsnio 13 dalies.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui nepritarti:

Įstatymo projekto 9 straipsnis tokios dalies ar punkto neturi.

Nepritarti

 

Henrikas Žukauskas

Seimo narys

(2006-12-27)

2. Papildyti 10 straipsnio 12 dalį nuostatas perkeliant iš 9 straipsnio 13 dalies ir visą dalį skaityti taip:

10 straipsnis. Visuotinio bendrijos narių susirinkimų šaukimo ir organizavimo tvarka. Sprendimų priėmimas

12. Sprendimai bendraturčių bendrųjų interesų tenkinimui (pavyzdžiui, karšto vandens tiekėjo, šilumos išdalinimo metodo, pastato šildymo būdo, atsiskaitymo tvarkos pasirinkimo, tiekimo-vartojimo ribos nustatymo, patalpų savininkų sutarčių su tiekėjais ir paslaugų teikėjais sudarymo ar nutraukimo  ir pan.), taip pat sprendimai dėl pastato modernizavimo ir investicinių projektų naujiems bendrojo naudojimo objektams sukurti priimami visų bendraturčių balsų dauguma. Šiuo atveju susirinkimų šaukimui ir sprendimų priėmimui mutatis mutandis taikomos šio  straipsnio nuostatos.

 

Nepritarti

 

Įstatymo projekto 10 straipsnio 14 dalyje pateikta redakcija identiška siūlomai.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo pastabai pritarti:

Įstatymo projekto 10 straipsnio 14 dalies redakcija yra identiška siūlymui.

Nepritarti

Žr. į aukščiau išdėstytus argumentus.

Henrikas Žukauskas

Seimo narys

(2006-12-27)

3. Papildyti 10 straipsnio 15 dalį ir ją skaityti taip:

15. Sprendimai dėl atskirų bendrojo naudojimo objektų, kurie pagal bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų aprašą yra arba gali būti naudojami tenkinant ne visų bendrijos narių (bendraturčių) poreikius, o tik jų dalies, nepažeidžiant kitų bendraturčių teisių ir visuotinio bendrijos narių susirinkimo sprendimų, naudojimo, atnaujinimo ar modernizavimo bei tam reikalingų lėšų kaupimo ar skolinimosi, taip pat dėl bendrųjų interesų (nustatytų šio str. 12 dalyje) tenkinimo, gali būti priimami tos dalies bendrijos narių (bendraturčių) ir yra privalomi tai daliai bendrijos narių (bendraturčių). Sprendimai priimami laikantis šiame straipsnyje numatytos susirinkimų šaukimo ir sprendimų priėmimo tvarkos.

 

Nepritarti

 

 

 

 

Siūloma redakcija numatyta 10 str. 15 dalyje.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo pastabai pritarti:

Tai kas siūloma, jau yra nustatyta projekto 10 str. 15 dalyje.

Nepritarti

Žr. į aukščiau išdėstytus argumentus.

Henrikas Žukauskas

Seimo narys

(2006-12-27)

4. Papildyti 12 straipsnio 3 dalį ir ją skaityti taip:

3. Revizijos komisijos nariu (revizoriumi) negali būti valdymo organo nariai, jų sutuoktiniai ar sugyventiniai ir asmenys, kuriuos su valdybos nariais ar pirmininku sieja artimi giminystės ar svainystės ryšiai (tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), broliai, seserys, taip pat sutuoktinių ar sugyventinių broliai, seserys, tėvai (įtėviai) ir vaikai (įvaikiai)). Jeigu bendriją sudaro daugiau kaip 3 gyvenamieji namai ar bendrija vykdo investicinį projektą, ūkinę finansinę veiklą turi kontroliuoti pasirinkta audito įmonė.“

Nepritarti

12 str. 2 dalyje numatyta, kad vidaus kontrolės tvarką nustato visuotinis narių susirinkimas. Šio straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad auditas atliekamas, jeigu visuotinis susirinkimas priima tokį sprendimą.Pažymėtina, kad audito paslaugos yra brangios.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo pastabai nepritarti:

Projekto 12 str. 2 dalyje numatyta, kad vidaus kontrolės tvarką nustato visuotinis narių susirinkimas. Šio straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad auditas atliekamas, jeigu visuotinis susirinkimas priima tokį sprendimą. Be to, atsižvelgiant į tai, kad auditas pareikalaus nemažų papildomų išlaidų, įsakmiai nustatyti tokią prievolę yra netikslinga.

Pritarti

 

Henrikas Žukauskas

Seimo narys

(2006-12-27)

5. Papildyti 14 straipsnio 4 dalį ir straipsnį papildyti nauja 5 dalimi:

14 straipsnis. Bendrijos teisės ir pareigos.

4. Gindama vartotojų teises bendrija gali atstovauti savo narius teismuose, pareikšdama grupės ieškinį arba ieškinį viešajam interesui ginti, , siekdama apginti bendrijos narių (bendraturčių) interesus, susijusius su bendrijos veikla. Tokios pat teisės suteikiamos bendrijų asociacijoms bendrijų, esančių šių asociacijų narėmis, ir tų bendrijų narių (bendraturčių) atžvilgiu.

Nepritarti

1. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pagal įstatymus grupės ieškiniu laikomas kelių asmenų kreipimasis į teismą, tačiau bendrija yra vienas juridinis asmuo.

2. Atkreiptinas dėmesys, kad bendrijų asociacijos nare yra laikomos bendrijos kaip savarankiški juridiniai asmenys, o ne bendrijų nariai (bendraturčiai). Todėl bendrijos narių atstovavimo teisių suteikimas asociacijai būtų nepagrįstas.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto siūlymas pastabai nepritarti:

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pagal įstatymus grupės ieškiniu laikomas kelių asmenų kreipimasis į teismą, tačiau bendrija yra vienas juridinis asmuo. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad bendrijų asociacijos nare yra laikomos bendrijos kaip savarankiški juridiniai asmenys, o ne bendrijų nariai (bendraturčiai). Todėl bendrijos narių atstovavimo teisių suteikimas asociacijai būtų nepagrįstas.

 

Pritarti

 

Henrikas Žukauskas

Seimo narys

(2006-12-27)

5. Bendrijos ir jų nariai ginčuose tarp bendrijos ir nario, tarp bendrijos ir fizinio asmens, tarp bendrijų ir energijos tiekėjų bei kitų komunalinių paslaugų teikėjų, tarp bendrijų ir rangovų, tarp bendrijų ir tą namą administravusio administratoriaus – atleidžiami nuo teismo žyminio mokesčio.

Pritarti

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo pastbai pritarti.

Prtiarti

 

Henrikas Žukauskas

Seimo narys

(2006-12-27)

6. Išbraukti 23 straipsnio 1 ir 2 dalis:

23 straipsnis. Valstybės ir savivaldybių santykiai su bendrijomis, kurių steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus ir bendrijų asociacijomis

2Bendrijų asociacijos vykdo šias funkcijas: teikia metodinę ir informacinę pagalbą bendrijoms jų veiklos klausimais, dalyvauja sprendžiant ginčus bei nagrinėja skundus tarp bendrijos (jos nario) ir valdymo organo, kitus ginčus, susijusius su bendrijų veikla, taip pat teikia viešąsias paslaugas, susijusias su bendrijų ir jų asociacijų valdymo ir administravimo darbuotojų mokymu bei kvalifikacijos kėlimu.“

 

Nepritarti

 

Nėra pateikti pasiūlymo motyvai.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas siūlo pastabai nepritarti:

Nėra aiškūs tokio siūlymo motyvai, pagrindas.

 

Pritarti

 

Henrikas Žukauskas

Seimo narys

(2006-12-27)

7. Papildyti įstatymo šeštą skirsnį 24 ir 25 straipsniais ir visą skirsnį skaityti taip:

 

ŠEŠTASIS SKIRSNIS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

24 straipsnis.  Bendrijų savivalda. Valstybės ir savivaldybių santykiai su bendrijomis, bendrijų teritoriniais  ir nacionaliniais susivienijimais.

 

1. Bendrijos turi  teisę vienytis į teritorinius ir nacionalinius susivienijimus.

Bendrijų susivienijimų veiklą reglamentuoja Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymas, kiek šis įstatymas nenumato kitaip, bei bendrijų susivienijimų įstatais

 2. Valstybė ir savivaldybės, turėdamos tikslą išsaugoti ir plėtoti nacionalinį turtą - šalies būsto fondą, remia daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijas ir jų susivienijimus, siekiančias tinkamai   valdyti, prižiūrėti ir modernizuoti gyvenamuosius namus. Valstybės ar savivaldybių rėmimo būdus ir sąlygas nustato  šis ir kiti įstatymai, kiti teisės aktai bei Vyriausybės ar savivaldybių patvirtintos specialiosios programos.

Valstybė remia bendrijų, jų susivienijimų valdymo  ir kitų organų narių, bendrijų, jų susivienijimų darbuotojų mokymą ir kvalifikacijos kėlimą.

Valstybė remia bendrijų narių ir kitų bendraturčių švietimą ir ugdymą.

3. Centriniai bei teritoriniai valstybinio administravimo subjektai, svarstydami vienos savivaldybės ar  valstybės mastu su bendrijų interesais susijusius klausimus, praneša apie tai atitinkamam teritoriniam  ar nacionaliniam bendrijų susivienijimui. Teritorinių ar nacionalinių bendrijų susivienijimų valdymo organų raštu pateiktus siūlymus valstybinio administravimo subjektai išnagrinėja (įvertina) ir pateikia atsakymą.

4. Rengiami bei svarstomi su bendrijų veikla susiję įstatymų ir kitų teisės aktų  projektai aptariami su atskirais teritoriniais  arba nacionaliniais bendrijų susivienijimais.

5. Savivaldybės organizuoja ir užtikrina bendrijų nemokamą konsultavimą steigimo ir jų veiklos klausimais, prižiūri bendrijų veiklą (arba atlieka bendrijų valdymo organų veiklos kontrolę).

Vykdant bendrijų valdymo organų kontrolę savivaldybės turi teisę:

- gauti bendrijų valdymo ir kitų organų priimtų sprendimų  dokumentus, įsakymų, revizijų, auditų aktus ir kitus dokumentus, susietus su bendrijos veiklos organizavimu ir vykdymu,

- priimti bendrijos valdymo organui privalomus sprendimus dėl bendrijos valdymo pažeidimų šalinimo,

- pasibaigus bendrijos valdymo organo kadencijai ir per 6 mėnesius neišrinkus naujus valdymo  organų narius, skirti administratorių iki valdymo organo išrinkimo ar kitokio visuotinio narių susirinkimo priimto sprendimo įgyvendinimo,

- esant esminiams bendrijų valdymo ir bendrijų veiklos pažeidimams, gavus LR DNSB federacijos išvadas dėl bendrijos valdymo organų pažeidimų, kreiptis į teismą, kad būtų priimtas sprendimas dėl bendrijos valdymo organo teisių apribojimo, dėl pažeidimo pašalinimo ir (ar) dėl atsakomybės už padarytus pažeidimus nustatymo ar bendrijos likvidavimo (reorganizavimo, pertvarkymo).

 

 

 

 

 

 

 

Nepritarti

 

 

 

 

 

 

 

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad bendrija kaip juridinis asmuo pagal įstatymus turi teisę vienytis į tam tikras organizacija, pvz. asociacijas, ir tai projekte numatyta. Todėl siūlomos  24 straipsnio 1 dalies nuostatos būtų perteklinės.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui nepritarti;

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad bendrija kaip juridinis asmuo pagal įstatymus turi teisę vienytis į tam tikras organizacija, pvz. asociacijas, ir tai projekte numatyta. Todėl siūlomos  24 straipsnio 1 dalies nuostatos būtų perteklinės.

Pritarti

 

Henrikas Žukauskas

Seimo narys

(2006-12-27)

25 straipsnis. Valstybės deleguotos teisės ir pareigos įgyvendinant viešąjį administravimą.

1. Lietuvos Respublikos daugiabučių namų savininkų bendrijų federacijai, vykdant viešojo administravimo funkcijas, suteikiama teisė:

- leisti metodinius nurodymus, instrukcijas, pavyzdinius dokumentus bendrijų steigimo,  bendrijų valdymo klausimais, vykdyti  administracinių aktų, susietų su bendrijų valdymu, įgyvendinimo priežiūrą bei kontrolę,

- vykdyti bendrijų, jų susivienijimų valdymo ir kitų organų narių, bendrijų, jų susivienijimų darbuotojų mokymą ir kvalifikacijos kėlimą, bendrijų narių ir kitų bendraturčių švietimą ir ugdymą,

-  vykdyti vidaus administravimą,

- atlikti bendrijų, jų susivienijimų valdymo ir kitų organų, bendrijų narių, kitų bendrijų bendraturčių prašymų nagrinėjimą,

- atlikti bendrijų, jų susivienijimų valdymo ir kitų organų, bendrijų narių, kitų bendrijų bendraturčių skundų nagrinėjimą,

- sudarytoje ginčų komisijoje nagrinėti ginčus ir priimti sprendimus ginčuose tarp  bendrijos nario ir bendrijos valdymo ar kito organo, bendrijos bendraturčio ir bendrijos valdymo ar kito organo, ginčus tarp bendrijos nario, bendrijos bendraturčio, bendrijos valdymo organo ir paslaugų teikėjo, kitus ginčus, susietus su bendrijų valdymu ir bendro turto priežiūra.

2. Lietuvos Respublikos daugiabučių namų savininkų bendrijų federacija, vykdydama deleguotas viešojo administravimo funkcijas, vadovaujasi šiuo įstatymu, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu, kitais įstatymais ir teisės aktais ir savo veiklą   grindžia įstatymų viršenybės, objektyvumo, proporcingumo, nepiktnaudžiavimo valdžia, tarnybinio bendradarbiavimo, efektyvumo, subsidiarumo ir „vieno langelio“ principais.

3.  Vykdant šiame straipsnyje numatytas viešojo administravimo funkcijas, Lietuvos Respublikos daugiabučių namų savininkų bendrijų federacija turi teisę:

- gauti iš bendrijų, paslaugų teikėjų,  kitų organizacijų ir institucijų  per  nurodytą terminą būtiną informaciją, reikalingą viešojo administravimo funkcijai vykdyti,

- gauti valstybės ir savivaldybių institucijų reikiamą informaciją.

Tiriant prašymus ir skundus, nagrinėjant ginčus, Lietuvos Respublikos daugiabučių namų savininkų bendrijų federacija  vadovaujasi  Lietuvos Respublikos vartotojų teisių gynimo įstatymo nustatyta tvarka, jei kiti įstatymai nenustato kitaip  ir turi teisę:

- kreiptis į pareiškėją dėl papildomos informacijos pateikimo per nurodytą terminą,

- gauti iš valstybės ir savivaldybių institucijų informaciją, reikalingą ginčui išspręsti ir sprendimui priimti,

- pareikalauti iš bendrijos, paslaugų teikėjo ar kito ginčo dalyvio, kuriam pareikštas reikalavimas, per nurodytą terminą pateikti įrodymus, reikalingus tirti pareiškėjo prašymą, gauti paaiškinimus žodžiu ir raštu,

- gauti išvadą iš valstybės ir savivaldybių institucijų,

- kitas įstatymuose ir kituose teisės aktuose numatytas teises.

4. Šio straipsnio 3 dalyje nurodytos institucijos ir organizacijos privalo užtikrinti informacijos pateikimą raštu ar kita priimtina forma. 

Nepritarti

1. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad  nebūtų pagrįsta projekte įteisinti vieną iš esamų ar galimų daugiabučių namų bendrijų asociacijų -  “daugiabučių namų savininkų bendrijų federaciją”, nes tai pažeistų kitų bendrijų ar jų asociacijų lygiateisiškumą. 

2. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pagal projekto nuostatas ginčų nagrinėjimo komisiją sudaro bendrijos visuotinis narių susirinkimas ir privalomas “daugiabučių namų savininkų bendrijų federacijos” dalyvavimas joje būtų nepagrįstas bei pažeistų bendratučių teises.

3. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad ginčų nagrinėjimo tvarka numatyta projekto 20 straipsnyje:

    “1. Ginčai tarp bendrijos narių, kitų bendraturčių ne bendrijos narių ir valdymo ar kitų bendrijos organų (jų narių) gali būti perduodami nagrinėti ginčų nagrinėjimo komisijai arba asmeniui, nagrinėjančiam ginčus.

          2. Ginčai tarp bendrijos narių ir bendrijos valdymo organo arba tarp bendrijos nario (bendrijos) ir tiekėjo gali būti nagrinėjami bendrijų asociacijų sudarytose ginčų nagrinėjimo komisijose.”

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui nepritarti:

Kelia abejonių, ar būtų pagrįsta projekte įteisinti vieną iš esamų ar galimų daugiabučių namų bendrijų asociacijų -  “daugiabučių namų savininkų bendrijų federaciją”, nes tai pažeistų kitų bendrijų ar jų asociacijų lygiateisiškumą. 

Be to, pagal projekto nuostatas, ginčų nagrinėjimo komisiją sudaro bendrijos visuotinis narių susirinkimas ir privalomas “daugiabučių namų savininkų bendrijų federacijos” dalyvavimas joje būtų nepagrįstas bei pažeistų bendratučių teises.

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad ginčų nagrinėjimo tvarka numatyta projekto 20 straipsnyje:

    “1. Ginčai tarp bendrijos narių, kitų bendraturčių ne bendrijos narių ir valdymo ar kitų bendrijos organų (jų narių) gali būti perduodami nagrinėti ginčų nagrinėjimo komisijai arba asmeniui, nagrinėjančiam ginčus.

          2. Ginčai tarp bendrijos narių ir bendrijos valdymo organo arba tarp bendrijos nario (bendrijos) ir tiekėjo gali būti nagrinėjami bendrijų asociacijų sudarytose ginčų nagrinėjimo komisijose.”

Pritarti

 

Bronius Pauža

Seimo narys

(2007-02-06)

1 straipsnis. 4 straipsnio 1 dalie pakeitimas

Pakeisti 4 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

Bendrijos steigėjais gali būti veiksnūs fiziniai asmenys arba fiziniai ir juridiniai asmenys. Minimalus steigėjų skaičius yra trys asmenys, o tuo atveju, kai bendrijos steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus, minimalus steigėjų skaičius yra 1/4  1/2 visų bendraturčių.

Nepritarti

Netikslinga didinti steigimo iniciatorių skaičių, nes tai neskatins steigti bendrijas ir vykdyti pastatų modernizavimą.

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

 Komiteto nuomone pasiūlymui nepritarti:

Šiose nuostatose nustatomas bendrijos steigėjų skaičius, o ne bendraturčių sprendimų dėl nuosavybės priėmimo tvarka.

Nepagrįstai apsunkintų bendrijų steigimąsi.

Pritarti

 

 

Bronius Pauža

Seimo narys

(2007-02-06)

2 straipsnis. 4 straipsnio papildymas nauja 8 dalimi

Papildyti 4 straipsnį nauja 8 dalimi ir ją išdėstyti taip:

8. Bendrija gali būti steigiama pradėtame statyti daugiabučiame gyvenamajame name. Jos steigėjai yra už daugiabučio gyvenamojo namo statybą atsakingi fiziniai ir juridiniai asmenys.

Pritarti

 

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui nepritarti:

Šios nuostatos įtvirtintos projekto   4 str. Siūlomas papildymas būtų perteklinis.

Nepritarti

Užtikrinant tinkamą įstatymo projekto nuostatų įgyvendinimą šią nuostatą projekte įtvirtinti tikslinga.

 

Bronius Pauža

Seimo narys

(2007-02-06)

3 straipsnis. 5 straipsnio papildymas nauja 4 dalimi

Papildyti 5 straipsnį nauja 4 dalimi, straipsnio 4, 5, 6, 7, 8, 9 dalis atitinkamai laikyti 5, 6, 7, 8, 9, 10 dalimis ir straipsnį išdėstyti taip:

5 straipsnis. Bendrijos steigiamasis susirinkimas

1. Apie šaukiamą steigiamąjį susirinkimą ne vėliau kaip prieš 14 dienų iki susirinkimo dienos turi būti raštu pranešta visiems steigėjams ir kitiems bendraturčiams, taip pat asmenims, suinteresuotiems bendrųjų poreikių tenkinimu, nurodant susirinkimo vietą ir laiką. Kartu su šiuo pranešimu pateikiama steigiamojo susirinkimo darbotvarkė ir bendrijos įstatų projektas arba pranešime nurodoma vieta (adresas, skelbimų lenta ar kita vieta), kur ir kokiu laiku galima susipažinti su šiais dokumentais.

2. Jeigu bendrijos steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus, ir iki steigiamojo susirinkimo ar jo metu ne mažiau kaip 1/2 visų bendraturčių raštu išreiškia prieštaravimą dėl bendrijos steigimo, bendrijos steigimo procedūra negali būti tęsiama.

3. Steigiamasis susirinkimas yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip 2/3 steigėjų.

4. Steigiamojo susirinkimo pirmininkas ir sekretorius renkamas steigiamajame susirinkime dalyvaujančių steigėjų balsų dauguma.

4. 5. Steigiamojo susirinkimo sprendimai priimami steigėjų balsų dauguma. Kiekvienas steigėjas turi vieną balsą. Tuo atveju, kada bendrija steigiama daugiabučiame name ar kitame pastate, kiekvienas steigėjas turi tiek balsų, kiek jam nuosavybės teise priklauso nekilnojamojo turto registre įregistruotų patalpų (objektų). Vienos patalpos bendraturčiams jų susitarimu atstovauja vienas asmuo, kuris turi vieną balsą.

5. 6. Steigiamasis susirinkimas turi būti protokoluojamas. Protokolą pasirašo susirinkimo pirmininkas ir sekretorius. Protokolas turi būti surašytas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo steigiamojo susirinkimo dienos. Prie steigiamojo susirinkimo protokolo turi būti pridedamas susirinkime dalyvavusių asmenų sąrašas su dalyvių parašais.

6. 7. Jeigu steigiamasis susirinkimas neįvyksta, pakartotinis bendrijos steigiamasis susirinkimas šaukiamas ne anksčiau kaip po 14 dienų, skaičiuojant nuo prieš tai šaukto steigiamojo susirinkimo dienos. Pakartotiniam steigiamajam susirinkimui taikomos šio straipsnio 2-5 dalių nuostatos.

7. 8. Steigiamasis susirinkimas turi patvirtinti bendrijos įstatus, išrinkti valdymo organą. Steigiamasis susirinkimas gali išrinkti ir kitus bendrijos organus.

8. 9.  Jeigu bendrija steigiama bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektui sukurti bendrijos narių poreikiams arba tenkinti kitus bendruosius poreikius, pirminiai įnašai sumokami iki steigiamojo susirinkimo dienos.

9. 10. Jeigu steigiamojo susirinkimo metu kiti bendraturčiai ar asmenys, suinteresuoti bendrųjų poreikių tenkinimu, pareiškia norą tapti bendrijos steigėjais, steigimo sutartis papildoma naujais nariais.

Nepritarti

Pasiūlymas yra perteklinis. Projekto 10 straipsnio nuostatos galioja visiems susirinkimams, 3 dalyje konstatuota, kad išrenkamas susirinkimo pirmininkas ir sekretorius.

 

Ekonomikos komitetas (2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui nepritarti:

Protokolo surašymo ir pasirašymo bendras nuostatas reglamentuoja CK 2.91 str., todėl nėra tikslinga šių nuostatų perkelti į šį straipsnį. Be to,  5 dalyje nurodyta, kad susirinkimo protokolą pasirašo susirinkimo pirmininkas ir sekretorius. Suprantama, kad prieš tai jie turi būti susirinkimo dalyvių išrinkti.

Pritarti

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad Civilinio kodekso 2.91 straipsnis reguliuoja jau įsteigto juridinio asmens veiklą.

 

 

Bronius Pauža

Seimo narys

(2007-02-06)

4 straipsnis. 14 straipsnio 2 dalies papildymas

Papildyti 14 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

Bendrija turi teisę sudaryti sandorius savo vardu kaip juridinis asmuo. Taip pat bendrija gali sudaryti sandorius bendrijos narių (bendraturčių) vardu, tik tais atvejais, jei ji turi visuotinio bendrijos narių susirinkimo protokolą, patvirtinantį visuotinio bendrijos narių susirinkimo sprendimą, suteikiantį bendrijai tokią teisę.

Pritarti iš dalies

 

Siūloma tokia 14 straipsnio 2 dalies redakcija:

“2. Bendrija turi teisę sudaryti sandorius savo vardu kaip juridinis asmuo. Taip pat bendrijos narių (bendraturčių) susirinkimo sprendimu bendrija gali sudaryti sandorius bendrijos narių (bendraturčių) vardu”.

 

Ekonomikos komitetas (2007-06-13)

Komiteto nuomone dalinai pritarti:

Vietoje pasiūlytos redakcijos siūlytina įrašyti „bendrijos įstatuose nustatytais atvejais“.

Nepritarti

Siūloma aukščiau išdėstyta redakcija.

 

Bronius Pauža

Seimo narys

(2007-02-06)

5 straipsnis. 18 straipsnio papildymas nauja 4 dalimi

Papildyti 18 straipsnį nauja 4 dalimi ir jį išdėstyti taip:

4. turi ir kitas šio ir kitų įstatymų numatytas pareigas.

Pritarti

 

 

 

Ekonomikos komitetas (2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui pritarti:

Atitinkamu punktu papildyti įstatymo projekto 18 straipsnio 3 dalį.

Pritarti

 

 

 

Bronius Pauža

Seimo narys

(2007-02-06)

6 straipsnis. 20 straipsnio papildymas 2, 3, 4, 5, 6 dalimis

Papildyti 20 straipsnį 2, 3, 4, 5, 6 dalimis ir straipsnio 2, 3 dalis atitinkamai laikyti 7, 8 dalimis, straipsnį išdėstyti taip:

1. Ginčai tarp bendrijos narių, kitų bendraturčių ne bendrijos narių ir valdymo ar kitų bendrijos organų (jų narių) gali būti perduodami nagrinėti ginčų nagrinėjimo komisijai arba asmeniui, nagrinėjančiam ginčus.

2. Kiekvienas bendrijos narys, kitas bendraturtis ne bendrijos narys, valdymo ar kiti bendrijos organai (jų nariai) turi teisęs pateikti prašymą ginčų nagrinėjimo komisijai arba asmeniui, nagrinėjančiam ginčus, kad būtų apgintos jo pažeistos teisės ar saugomi interesai. Prašymas turi būti pateiktas per 30 dienų nuo tos dienos, kai sužinojo ar galėjo sužinoti, kad pažeistos jo teisės ar saugomi interesai.

3. Bendrijos narys, kitas bendraturtis ne bendrijos narys, valdymo ar kiti bendrijos organai (jų nariai) privalo pateikti prašymą, kuriame turi būti nurodyta: prašymo surašymo vieta ir data; pareiškėjo vardas, pavardė (pavadinimas), adresas (buveinė); asmens, dėl kurio veiksmų ar neveikimo yra pateikiamas prašymas, pavadinimas (vardas, pavardė), adresas (buveinė); pareiškėjo teisės ir įstatymų saugomi interesai, kuriuos pareiškėjo manymu, pažeidė kitas asmuo; aplinkybės, kuriomis pareiškėjas grindžia savo reikalavimą, ir tai patvirtinantys įrodymai; pareiškėjo reikalavimas; pridedamų dokumentų sąrašas. Prie prašymo turi būti pridedamos prašyme išdėstytas aplinkybes patvirtinančių dokumentų kopijos.

4. Ginčų nagrinėjimo komisija ar asmuo, nagrinėjantis ginčą, per 3 dienas nuo prašymo pateikimo dienos išsiunčia asmeniui, dėl kurio veiksmų ar neveikimo yra paduotas prašymas, pranešimą, kuriame nurodoma, jog gautas bendrijos nario prašymas nagrinėti ginčą, reikalaudama ne vėliau kaip per 5 dienas nuo pranešimo gavimo dienos raštu pateikti išsamius paaiškinimus ir juos patvirtinančius dokumentus.

5. Prašymas turi būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per 20 dienų nuo jo pateikimo dienos.

6. Ginčų nagrinėjimo komisijos ar asmens, nagrinėjusio ginčą, priimtas sprendimas turi būti įvykdomas per 10 dienų nuo sprendimo nuorašo gavimo dienos, jei sprendime nenumatytas kitas jo įvykdymo terminas.

2. 7. Ginčai tarp bendrijos narių ir bendrijos valdymo organo arba tarp bendrijos nario (bendrijos) ir tiekėjo gali būti nagrinėjami bendrijų asociacijų sudarytose ginčų nagrinėjimo komisijose.

3. 8. Nepavykus išspręsti ginčo ar ginčo šalims nevykdant ginčų nagrinėjimo komisijos arba asmens, nagrinėjančio ginčus, pasiūlymo dėl ginčo sprendimo, ginčai nagrinėjami įstatymų nustatyta tvarka.

Pritarti iš dalies

 

Projekto 20 straipsnį papildyti nuostata, įtvirtinančia, kad ginčų nagrinėjimo tvarka turi būti nustatyta bendrijos įstatuose arba bendrijų asociacijų patvirtintose ginčų nagrinėjimo taisyklėse.

 

 

Bronius Pauža

Seimo narys

(2007-02-06)

7 straipsnis. 21 straipsnio 2 dalies papildymas

Papildyti 21 straipsnį 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

Dokumentas, patvirtinantis visuotinio bendrijos narių susirinkimo sprendimą reorganizuoti bendriją, turi būti pateiktas juridinių asmenų registro tvarkytojui ne vėliau kaip per 5 dienas nuo sprendimo reorganizuoti bendriją priėmimo dienos.

Pritarti

 

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui pritartI:

Po skaičiaus „5“ tikslinga papildomai įrašyti  žodžius „darbo dienas“.

Pritarti

 

 

 

Julius Dautartas

Seimo narys

(2007-02-23)

Atsižvelgiant į  daugiabučių namų gyventojų, bendrijų narių pasiūlymus bei prašymus siūlau:

1.   Pakeisti projekto 8 straipsnį ir visą straipsnį  išdėstyti taip:

  „ 8 straipsnis. Bendrijos organai

1. Bendrijoje turi būti visuotinis bendrijos narių susirinkimas, kuris yra aukščiausias organas. Aukščiausias bendrijos organas yra visuotinis bendrijos narių susirinkimas.

2. Bendrijoje turi būti valdymo organas: kolegialus – valdyba arba vienasmenis – pirmininkas.

3. Sudaroma revizijos komisija (arba išrenkamas revizorius), kuriai pavedama bendrijos vidaus kontrolė.

4. Bendrijoje gali būti sudaroma ginčų nagrinėjimo komisija arba renkamas vienas asmuo, nagrinėjantis ginčus. Jeigu vidaus kontrolė pavedama revizijos komisijai (revizoriui), sudaroma revizijos komisija arba išrenkamas revizorius. “

Pritarti

 

 

Ekonomikos komitatas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone nepritarti:

Pasiūlymais esmė nekeičiama, todėl keisti projekto netikslinga.

Nepritarti

Siūlomas pakeitimas yra redakcinio pobūdžio.

 

Julius Dautartas

Seimo narys

(2007-02-23)

2. Papildyti projekto 9 straipsnio 1 dalį nauju 5 punktu, buvusius 5-14 punktus laikyti 6-15 punktais ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Visuotinis bendrijos narių susirinkimas:

1) keičia įstatus;

2) renka ir atšaukia valdymo organą arba kolegialaus valdymo organo narius;

3) renka ir atšaukia revizijos komisijos narius ar revizorių ir tvirtina šios komisijos darbo reglamentą arba revizoriaus darbo nuostatus;

4) gali priimti sprendimą dėl bendrijos audito ir išrinkti audito įmonę;

5) priima sprendimą dėl naujų bendrijos narių įstojimo į bendriją;

6) įgalioja bendrijos narį pasirašyti darbo sutartį su bendrijos pirmininku ar valdybos pirmininku;

7) renka ir atšaukia ginčų nagrinėjimo komisijos narius arba asmenį, nagrinėjantį ginčus, tvirtina komisijos darbo nuostatus, jeigu tokia komisija sudaroma;

8) tvirtina įmokas kaupiamajam bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų atnaujinimo arba investiciniam naujų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų sukūrimo fondui sudaryti ir nustato šių lėšų naudojimo tvarką, jeigu bendrijos įstatuose nenumatyta kitaip; 

9) tvirtina metinę pajamų ir išlaidų sąmatą;

10) tvirtina bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų aprašą;

11) priima sprendimus dėl lėšų skolinimosi ar kitų kreditinių įsipareigojimų;

12) tvirtina metinę finansinę atskaitomybę ir bendrijos veiklos ataskaitą;

13) priima sprendimą dėl bendrijos stojimo į asociacijas ir išstojimo iš jų;

14) priima sprendimą, reorganizuoti arba likviduoti bendriją;

15) renka ar atšaukia bendrijos likvidatorių.”

Nepritarti

 

1. Teikiama 2 punkto nuostata analogiška esančiai projekte.

2. Nepritarti 5 punkto įrašymui, nes narystė bendrijoje neturėtų priklausyti nuo visuotinio bendrijos narių susirinkimo sprendimo.

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui nepritarti:

Įsakmus nustatymas narystės klausimus spręsti tik visuotiniame susirinkime gali apsunkinti bendrijos veiklą.

Pritarti

 

 

 

Julius Dautartas

Seimo narys

(2007-02-23)

3. Pakeisti 10 straipsnio 5 dalį  ir ją išdėstyti taip:

„ 5. Bendrijos narių susirinkimas gali priimti sprendimus ir yra laikomas įvykusiu, kai jame dalyvauja ne mažiau daugiau kaip 1/2 bendrijos narių. Jeigu kvorumo nėra, bendrijos narių susirinkimas laikomas neįvykusiu, ir ne anksčiau kaip po dviejų savaičių gali būti sušauktas pakartotinis bendrijos narių susirinkimas, turintis teisę priimti sprendimus pagal neįvykusio susirinkimo darbotvarkę. Jis yra teisėtas, kai jame dalyvauja ne mažiau daugiau kaip 1/4  1/3 bendrijos narių, jeigu bendrijos įstatuose nenumatyta kitaip. Į dalyvaujančių bendrijos susirinkime narių skaičių įskaičiuojami ir tie nariai, kurie iš anksto yra pareiškę savo nuomonę raštu.”

Pritarti iš dalies

 

 

1. Įrašyti vietoje žodžių “ne mažiau kaip 1/2” įrašyti žodį “daugiau”, vietoj “ne mažiau kaip ¼” -  “daugiau”.

2. Palikti formuluotę “jeigu bendrijos įstatuose nenumatyta kitaip”.

2. Nėra tikslinga mažinti pakartotinio susirinkimo kvorumo ribą.

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone dalinai pritarti:

Pritarti siūlymui įrašyti žodį “daugiau”.

Tačiau tikslinga  palikti formuluotę  „jeigu bendrijos įstatuose nenumatyta kitaip“. Bendrija turės teisę priimti kitokius reikalavimus sprendimų priėmimui pvz. griežtesnius. Taip pat tikslinga palikti ¼ bendrijos narių.

Pritarti iš dalies

Siūloma vietoj “ne mažiau” įrašyti “daugiau”.

 

Julius Dautartas

Seimo narys

(2007-03-29)

Atsižvelgdamas į  daugiabučių namų gyventojų, bendrijų narių pasiūlymus ir prašymus siūlau:

Pakeisti 10 straipsnio 9 dalį,  ir ją išdėstyti taip:

„9. Bendrijos susirinkime kiekvienas bendrijos narys turi tiek balsų, kiek daugiabučiame ar kitame tos bendrijos name jam nuosavybės teise priklauso nekilnojamojo turto registre įregistruotų patalpų kv. m ploto.” 

Pritarti iš dalies

 

Teikiama nuostata prieštarauja Civilinio kodekso 4.85 straipsnio 1 dalies nuostatoms. Todėl teikiamai nuostatai galima būtų galima pritarti tik atitinkamai pakeitus kodekso nuostatas.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymas svarstytinas:

Siūlytina apsispręsti Seimo paskirtam pagrindiniam komitetui.

 

 

 

Egidijus Klumbys

Seimo narys

(2007-03-07)

Siūlau užregistruotame įstatyme daryti šiuos pakeitimus:

1. 1 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodžius “ir kontrolę”.

Nepritarti

Nėra pateikta argumentų, pagrindžiančių pasiūlymą.

 

 

2. 1 straipsnio 2 dalyje išbraukti visus žodžius,  esančius skliausteliuose.

Nepritarti

Pavyzdiniai tekstai išdėstyti projekto 1 straipsnio 2 dalyje suteikia įstatymo nuostatoms aiškumo.

 

 

3. 2 straipsnio 3 dalyje po žodžio “asmuo” įrašyti žodį “savanoriškai”.

Nepritarti

CK 4.85 nuostata – Kiekvieno buto ir kitų patalpų savininkas turi vieną balsą. Svarstant siūlomą pakeitimą pirmiausiai reikėtų svarstyti Civilinio Kodekso nuostatų pakeitimą. Tačiau reikėtų atsižvelgti į Vartotojų teisių gynimo organizacijų nuolat keliamą klausimą dėl gyventojų, turinčių mažesnes pajamas,  teisių apsaugos. Todėl manytume, kad socialiai teisingiau būtų vadovautis Ck nuostata.

 

 

4. 2 straipsnio 4 dalyje išbraukti paskutinius žodžius “jų teisės ir pareigos”.

Nepritarti

Bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų sąraše tikslinga nurodyti su objektais susijusius bendraturčius, jų teises ir pareigas, nes tai palengvina įstatymo nuostatų įgyvendinimą.

 

 

5. 2 straipsnio 8 dalyje vietoje žodžio “trijų” įrašyti žodį “dviejų”.

Nepritarti

Daugiabučio namo sąvoka taip apibrėžta ir kituose teisės aktuose. Nėra motyvąų ją keisti.

 

 

6. 2 straipsnį papildyti nauja 18 dalimi, ją išdėstant taip:

“18. Bendrijos narys – bendrijose, kurių steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus, bendraturtis, raštu išreiškęs norą juo būti.”

Nepritarti

Bendrijos nariais tampa visi steigėjai. Be to, 15 str. 2 d. nustatyta, kad į bendriją įstojama ir iš jos išstojama asmens prašymu bendrijos įstatų nustatyta tvarka.

 

 

7. 2 straipsnio buvusią 18 dalį laikyti 19 dalimi.

Nepritarti

Žiūr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

 

8. Išbraukti 3 straipsnio 2 dalį, o 3-5 dalis laikyti 2-4.

Nepritarti

Specialiajame teisės akte tikslinga nurodyti juridinio asmens teisinę formą.

 

 

9. 4 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodį “veiksnūs”.

Nepritarti

“Veiksnūs” yra Civilnio kodekso nuostata. Nenurodyti motyvai išbraukti šią nuostatą.

 

 

10. 4 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžio “trys” įrašyti žodį “du”.

Nepritarti

Nėra pateikta argumentų, pagrindžiančių pasiūlymą.

 

 

11. 4 straipsnio 1 dalyje prieš skaičių “1/4” įrašyti žodžius “ne mažiau kaip”.

Nepritarti

Siūloma įrašyti žodžius “daugiau kaip”.

 

 

12. 4 straipsnio  7 dalies 1 sakinį išdėstyti taip: “Bendrija gali būti steigiama tik viename pastate.”, o antrą sakinį išbraukti.

Nepritarti

Nėra pateikta argumentų, pagrindžiančių pasiūlymą. Tokios bendrijos yra įsteigtos ir veikia. Šiame įstatyme reglamentuota jų veikla, sprendimų priėmimas ir pan.

 

 

13. 5 straipsnio 2 dalį išbraukti.

Nepritarti

Nėra pateikta argumentų, pagrindžiančių pasiūlymą.

 

 

14 .5 straipsnio 3-9 dalis laikyti 2-8 dalimis.

Nepritarti

Žr. į argumentus pateiktus aukščiau.

 

 

15. 8 straipsnio 2 dalyje po žodžio “valdyba” įrašyti žodžius “, kuriai vadovauja visuotino bendrijos narių susirinkimo renkamas pirmininkas”.

Nepritarti

Siūlymas perteklinis. 11 str.2 d. nustatyta kaip renkamas valdybos pirmininkas.

 

 

16. 8 straipsnio 2 dalį papildyti paskutiniu sakiniu: “Jie renkami iš bendrijos narių”.

Nepritarti

Šiuos teisinius santykius reguliuoja projekto 11 straipsnio 1 dalies nuostatos. Bendrijoje gali nebūti žmogaus tinkamo būti pirmininku ir tik dėl to negalės būti įsteigta bendrija.

 

 

17. 9 straipsnio 1 dalies 5 punkte po žodžio “įgalioja” įrašyti žodį “išrinktą”.

Pritarti

 

 

 

18. 10 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodžius “  (jeigu bendrija jungia kelis pastatus, ne mažiau kaip 1/4 bendrijos narių bent viename pastate)” .

Nepritarti

Nuostata reikalinga reglamentuoti bendrijų, jungiančių kelis namus, veiklą. Ypač aktualu įvertinant mažumos interesus.

 

 

19. 10 straipsnio 4 dalyje išbraukti du paskutinius sakinius.

Nepritarti

Balsavimas raštu reikalingas tinkamam sprendimų priėmimui be to tai yra alternatyva visuotinam susirinkimui ir palengvina sprendimų priėmimą.

 

 

20. 10 straipsnio 5 dalyje vietoje žodžių “ne mažiau” įrašyti žodį “daugiau”.

Pritarti

 

 

 

21. 10 straipsnio 5 dalyje išbraukti paskutinį sakinį.

Nepritarti

Žr į argumentus pateiktus aukščiau.

 

 

22. 10 straipsnio 9 dalyje išbraukti antrą sakinį.

Nepritarti

Projekto išdėstyta Civilinio kodekso nuostata. Žr. į argumentus pateiktus aukščiau.

 

 

23. 10 straipsnio 11 dalies antrajame sakinyje išbraukti žodžius “įgaliojimai ir kiti dokumentai, patvirtinantys asmenų teisę balsuoti” bei paskutinį sakinį.

Nepritarti

Nesuprantami motyvai siūlomam pakeitimui. Teikiamos nuostatos reikalingos tinkamam įstatymo  įgyvendinimui

 

 

24. 10 straipsnio 12 dalį išdėstyti taip: “Bendrijos nariai dalyvauja susirinkime patys.”.

Nepritarti

Teikiamos nuostatos reikalingos  susirinkimų organizavimui ypač didelėse bendrijose.

 

 

25. Išbraukti 10 straipsnio 13 dalį.

Nepritarti

Balsavimą raštu numato CK 4.84 str. 5 d.

 

 

26. Išbraukti 10 straipsnio 14 ir 15 dalis.

Nepritarti

Nepateikti motyvai išbraukti šias dalis. Minėtos nuostatos reglamentuoja sprendimų priėmimą atskirais atvejais – arba visiems bendraturčiams pvz. dėl modernizavimo, arba tam tikros dalies bendraturčių atžvilgiu. Šios dalys labai detaliai reglamentuoja kokiais atvejais  ir kokiu būdu priimami sprendimai.

 

 

Toliau taisyti nematau prasmės, nes siūlomi totaliai absurdiški dalykai. Šio įstatymo koncepcija yra klaidinga, nes bendrijoms įkurti pakanka asociacijų įstatymo. Seimas turėtų priimti Bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų valdymo įstatymą.

Nepritarti

Nepateikti motyvai išbraukti šias dalis. Minėtos nuostatos reglamentuoja sprendimų priėmimą atskirais atvejais – arba visiems bendraturčiams pvz. dėl modernizavimo, arba tam tikros dalies bendraturčių atžvilgiu. Šios dalys labai detaliai reglamentuoja kokiais atvejais  ir kokiu būdu priimami sprendimai.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone nepritarti visiems pasiūlymams:

Bendrijos veikla, kaip kiekvieno juridinio asmens yra kontroliuojama. Skliaustuose paaiškinimai kurios rūšies bendrijoms kokios nuostatos taikomos. Kitos nuostatos taip pat reikalingos.

Daugiabutis namas laikomas trijų ir daugiau butų namas. Toks apibrėžimas taikomas Statybos  įstatyme ir reglamentuose. 

Projekto 15 str. nustato kas ir nuo kada yra bendrijos nariai, taip pat įstojimą ir išstojimo tvarką.

Įstatymo projekte numatyta galimybė veikti bendrijoms jungiančioms kelis gyv. namus,  atsiskirti vienam namui iš didelės bendrijos, numatyta galimybė bendrijos pirmininku rinkti  atitinkamą kvalifikaciją turintį asmenį ne bendrijos narį.

Kad palengvinti bendrijos veiklą numatyta galimybė iš anksto pareikšti  nuomonę raštu, taip pat galimybė atstovauti bendrijos narių nuomonę per savo įgaliotinį.

Šios ir kitos nuostatos reikalingos tinkamai reguliuoti bendrijų veiklą.

Pritarti iš dalies

Žr. į aukščiau išdėstytus argumentus.

 

Violeta Boreikienė

Seimo narė

(2007-03-15)

 

Siūlau pakeisti įstatymo projekto 12 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

“6. Daugiabučių namų savininkų bendrijų valdymo organų veiklos tyrimą bei priemones, taikomas veiklos tyrimo metu nustačius netinkamą jų veiklą, reglamentuoja Civilinio kodekso antrosios knygos X skyrius. priežiūrą vykdo savivaldybių vykdomosios institucijos. Jeigu bendrijos organų veikla neatitinka įstatymo nustatytų reikalavimų, savivaldybės vykdomoji institucija turi teisę Administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatytais atvejais ir tvarka surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus, nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas arba kreiptis į teismą dėl bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų administratoriaus skyrimo, vadovaujantis Civilinio kodekso 4 knygos XIV skyriumi.”

Pritarti iš dalies

1. Nepritarti siūlymui išbraukti 12 straipsnio 6 dalies nuostatas.

2. Siūloma 12 straipsnio 6 dalį išdėstyti taip:

“6. Daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų bendrijų valdymo organų veiklos, nurodytos šio įstatymo 11 straipsnio 5 dalyje, priežiūrą vykdo savivaldybių vykdomosios institucijos. Jeigu bendrijos organų veikla neatitinka įstatymo nustatytų reikalavimų, savivaldybės vykdomoji institucija turi teisę Administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatytais atvejais ir tvarka surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus, nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas arba vadovaujantis Civilinio kodekso nuostatomis kreiptis į teismą dėl bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų administratoriaus skyrimo ar bendrijų valdymo organų veiklos tyrimo bei priemonių, taikomų veiklos tyrimo metu nustačius netinkamą jų veiklą. Nagrinėjant šioje dalyje nurodytas bylas turi būti gauta asociacijos, kurios nare yra bendrija, išvada.”

 

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui pritarti.

Pritarti iš dalies

Žr. į aukščiau pateiktą redakciją.

 

Violeta Boreikienė

Seimo narė

(2007-04-13)

 

1. Pakeisti 4 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

“1. Bendrijos steigėjais gali būti veiksnūs fiziniai asmenys arba fiziniai ir juridiniai asmenys. Minimalus steigėjų skaičius yra trys asmenys, o tuo atveju, kai bendrijos steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus, minimalus steigėjų skaičius yra  1/4 daugiau kaip 1/2 visų bendraturčių.”

 

Nepritarti

Netikslinga didinti steigimo iniciatorių skaičių, nes tai neskatins steigti bendrijų ir vykdyti modernizavimą.

Be to, projekto 5 straipsnio 2 dalis užtikrina savininkų teisių gynimą:

“2. Jeigu bendrijos steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus, ir iki steigiamojo susirinkimo ar jo metu ne mažiau kaip 1/2 visų bendraturčių raštu išreiškia prieštaravimą dėl bendrijos steigimo, bendrijos steigimo procedūra negali būti tęsiama.”

 

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui nepritarti:

Tai apsunkintų bendrijų steigimąsi.

Pritarti

 

 

Violeta Boreikienė

Seimo narė

(2007-04-13)

 

2. Pakeisti 5 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Jeigu bendrijos steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus, ir iki steigiamojo susirinkimo ar jo metu ne mažiau daugiau kaip 1/2 visų bendraturčių raštu išreiškia prieštaravimą nepareiškia valios dėl bendrijos steigimo, bendrijos steigimo procedūra negali būti tęsiama.”

Pritarti

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti pakeitimui “ne mažiau daugiau”.

Komiteto nuomone nepritarti:

Manytina, kad raštiškas prieštaravimas yra svaresnis argumentas.

Pritarti

 

 

Violeta Boreikienė

Seimo narė

(2007-04-13)

 

3. Pakeisti 10 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

9. Bendrijos susirinkime bendrijos narys turi vieną balsą. Tuo atveju, kai bendrija įsteigta daugiabučiame name ar kitame pastate, bendrijos susirinkime bendrijos narys atitinkamai turi tiek balsų, kiek jam nuosavybės teise priklauso priklausančios nekilnojamojo turto registre įregistruotos  patalpos turi naudingojo ploto įregistruotų patalpų tame daugiabučiame name ar kitame pastate.

Pritarti iš dalies

 

Teikiama nuostata prieštarauja Civilinio kodekso 4.85 straipsnio 1 dalies nuostatoms. Todėl teikiamai nuostatai galima būtų pritarti tik atitinkamai pakeitus kodekso nuostatas.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone siūlymas svarstytinas:

siūlytina apsispręsti Seimo paskirtam pagrindiniam komitetui.

Pritarti

 

 

Violeta Boreikienė

Seimo narė

(2007-04-13)

 

4. Pakeisti 11 straipsnio 5.6.5 dalį ir ją išdėstyti taip:

“5.6.5. sudaro sutartis dėl bendrojo naudojimo objektų administravimo bei nuolatinės techninės priežiūros paslaugų vykdymo arba jas vykdo ūkio būdu;”

 

 

Nepritarti

Palengvina  bendrijų veiklą ir atpigina paslaugas.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone nepritarti:

Administravimo bei nuolatinės techninės priežiūros vykdymas “ūkio būdu” suprantamas kaip šių paslaugų vykdymas valdymo organo pastangomis, turinčio reikiamą kvalifikaciją, nesudarant sutarties su kitu fiziniu ar juridiniu asmeniu. Toks darbo organizavimas atpigintų paslaugas.

Pritarti

 

 

Violeta Boreikienė

Seimo narė

 

(2007-04-13)

 

5. Išbraukti 20 straipsnio 4 dalį:

2. Ginčai tarp bendrijos narių ir bendrijos valdymo organo arba tarp bendrijos nario (bendrijos) ir tiekėjo gali būti nagrinėjami bendrijų asociacijų sudarytose ginčų nagrinėjimo komisijose.

Nepritarti

Tiikslinga šią nuostatą palikti projekte.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymas svartytinas:

Siūlytina apsispręsti Seimo paskirtam pagrindiniam komitetui.

Pritarti

 

 

Violeta Boreikienė

Seimo narė

(2007-04-13)

 

6. Pakeisti 23 straipsnio pavadinimą ir straipsnio 1 dalį ir juos išdėstyti taip:

23 straipsnis. Valstybės, ir savivaldybių ir bendrijų asociacijų santykiai su bendrijomis, kurių steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus ir bendrijų asociacijomis

1. Valstybė ir savivaldybės, turėdamos tikslą išsaugoti ir plėtoti nacionalinį turtą – šalies būsto fondą, remia daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijas ir jų asociacijas, siekiančias tinkamai prižiūrėti ir modernizuoti gyvenamuosius namus, taip pat, bendrijų ir jų asociacijų darbuotojų mokymą, švietimą bei kvalifikacijos kėlimą. Valstybės ar savivaldybių rėmimo būdus ir sąlygas nustato įstatymai, kiti teisės aktai bei Vyriausybės ar savivaldybių patvirtintos specialiosios programos.

Pritarti iš dalies

1. Nepritarti siūlymui keisti straipsnio pavadinimą.

2. Pritarti straipsnio 1 dalyje išbraukti žodžius “ir jų asociacijų”.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui pritarti.

Pritarti iš dalies

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

Violeta Boreikienė

Seimo narė

(2007-04-13)

 

7. Pakeisti 23 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Bendrijų asociacijos vykdo šias funkcijas: teikia metodinę ir informacinę pagalbą bendrijoms jų veiklos klausimais, dalyvauja sprendžiant ginčus bei nagrinėja skundus tarp bendrijos (jos nario) ir valdymo organo, kitus ginčus, susijusius su bendrijų veikla, taip pat teikia viešąsias paslaugas, susijusias su bendrijų ir jų asociacijų valdymo ir administravimo darbuotojų mokymu bei kvalifikacijos kėlimu.“

Pritarti iš dalies

Nuostatą patikslinti, kad asociacijos dalyvauja sprendžiant ginčus tik bendrijai pageidaujant.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pasiūlymui pritarti.

Pritarti iš dalies

Žr. į aukščiau pateiktą redakciją.

 

Julius Dautartas

Seimo narys

(2007-03-29)

Atsižvelgdamas į  daugiabučių namų gyventojų, bendrijų narių pasiūlymus ir prašymus siūlau:

Pakeisti 10 straipsnio 9 dalį,  ir ją išdėstyti taip:

„9. Bendrijos susirinkime kiekvienas bendrijos narys turi tiek balsų, kiek daugiabučiame ar kitame tos bendrijos name jam nuosavybės teise priklauso nekilnojamojo turto registre įregistruotų patalpų kv. m ploto.” 

Pritarti iš dalies

 

Žr į aukščiau pateiktą nuostatų redakciją ir argumentus.

 

Arimantas Dumčius (2007-04-11)

1. Papildyti įstatymo projekto 6 straipsnio 1 dalį nauju 17 punktu ir išdėstyti jį taip:

17) bendrijos nario pareiga atsiskaityti su bendrija pagal savo prievoles ir informuoti pirmininką (valdybos pirmininką) apie išstojimą iš bendrijos parduodant, dovanojant ar kitaip perleidžiant nuosavybės teise jam priklausančias patalpas.

 

Nepritarti

Ši nuostata įtvirtinta įstatymo projekto 18 straipsnio 4 dalyje.

 

 

2. Pakeisti įstatymo projekto 18 straipsnio 4 dalį, išdėstant ją taip:

4. Bendrijos narys, parduodamas, dovanodamas ar kitaip perleisdamas nuosavybės teise jam priklausančias patalpas, bendrijos įstatuose nustatyta tvarka turi atsiskaityti su bendrija pagal savo prievoles ir informuoti pirmininką (valdybos pirmininką) apie išstojimą iš bendrijos. Tvirtinant perleidimo sandorius notarui turi būti pateikta pirmininko pasirašyta pažyma apie prievolių bendrijai įvykdymą.

Nepritarti

Pasiūlymas perteklinis. 18 str. 4 d. reglamentuota ką turi daryti bendrijos narys bendrijos atžvilgiu parduodamas  ar kitaip perleisdamas butą

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone nepritarti siūlymui:

Manytina, kad užtenka  18 str. 4 dalyje numatytos nuostatos, papildžius ją pagal Teisės departamento 4 pastabą (“... pirkimo pardavimo sutartyje būtų numatyta galimybė perduoti buvusiojo savininko turėtas prievoles naujam savininkui, pastarajam sutinkant”).

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

1. Pakeisti 5 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Jeigu bendrijos steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus, ir iki steigiamojo susirinkimo ar jo metu ne mažiau daugiau kaip 1/2 visų bendraturčių raštu išreiškia prieštaravimą dėl bendrijos steigimo, bendrijos steigimo procedūra negali būti tęsiama.”

Pritarti

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti siūlymui.

 

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

2.1.  Pakeisti 6 straipsnio 1 dalies 10 punktą ir jį išdėstyti taip

“10) visuotinio bendrijos narių susirinkimo kompetencija, jo šaukimo ir balsavimo jame tvarka, nustatant slapto balsavimo ir išankstinio balsavimo raštu tvarką, bendrijos narių skaičiaus atstovavimo per įgaliotinius tvarką, sprendimų priėmimo sąlygas balsuojant raštu, nesušaukus susirinkimo;

Nepritarti

Bendrijos narių atstovavimo tvarka yra įtvirtinta projekto 10 straipsnio 12 dalyje. Be to, pagal bendrąsias civilinės teisės nuostatas asmenys savo teises gali įgyvendinti patys arba per įgaliotus asmenis.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti siūlymui.

 

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

2.2. Pakeisti 6 straipsnio 1 dalies 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

            „11) valdymo ir kiti organai, jų kompetencija bei kvalifikaciniai reikalavimai valdymo organo nariams, revizijos komisijos pirmininkui (revizoriui), rinkimo ir atšaukimo tvarka; ginčų nagrinėjimo komisijos sudarymo ar asmens, nagrinėjančio ginčus, rinkimo ir ginčų nagrinėjimo tvarka, jeigu tokia komisija sudaroma arba toks asmuo renkamas,

Nepritarti

Dėl ginčų komisijos sudarymo siūloma imperatyvios normos netaikyti, palikti spręsti bendrijos nariams.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti siūlymui.

 

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

3. Pakeisti 8 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„Bendrijoje gali būti sudaroma ginčų nagrinėjimo komisija arba renkamas vienas asmuo, nagrinėjantis ginčus. Jeigu vidaus kontrolė pavedama revizijos komisijai (revizoriui), sudaroma revizijos komisija arba išrenkamas revizorius.”

Nepritarti

Projekto 20 straipsnio nuostatose įtvirtinama galimybė ginčus nagrinėti komisijose, todėl nereikėtų keisti ir 8 staipsnio nuostatų.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti siūlymui.

 

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

4.1. Pakeisti 9 straipsnio 1 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6) renka ir atšaukia ginčų nagrinėjimo komisijos narius arba asmenį, nagrinėjantį ginčus, tvirtina komisijos darbo nuostatus, jeigu tokia komisija sudaroma;”

Nepritarti

Projekto 20 straipsnio nuostatose įtvirtinama galimybė ginčus nagrinėti komisijose, todėl nereikėtų keisti ir 9 staipsnio nuostatų.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti siūlymui.

 

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

4.2. Papildyti 9 straipsnio 1 dalį 15 punktu:

15) priima sprendimus dėl su bendrijos veikla susijusių pelno nesiekiančių juridinių asmenų, išskyrus juridinius asmenis, kurių civilinė atsakomybė už juridinio asmens prievoles yra neribota, steigimo, jų reorganizavimo, pertvarkymo ar likvidavimo, dėl bendrijos stojimo į asociacijas ir išstojimo iš jų klausimus;

Pritarti

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti siūlymui.

 

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

4.3. Papildyti 9 straipsnio 1 dalį 16punktu:

16) priima sprendimą dėl nuostolių, atsiradusių dėl bendrijos ūkinės veiklos, dengimo ir žalos atlyginimo;

Pritarti

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti siūlymui.

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

5.1. Pakeisti 10 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Bendrijos narių susirinkimus šaukia valdymo organas įstatuose nustatyta tvarka. Susirinkimas taip pat turi būti sušauktas, kai to reikalauja revizijos komisija (revizorius) arba ne mažiau daugiau kaip 1/4 bendrijos narių (jeigu bendrija jungia kelis pastatus, ne mažiau kaip 1/4 bendrijos narių bent viename pastate). Jeigu valdymo organas per mėnesį nuo reikalavimo sušaukti bendrijos narių susirinkimą pateikimo dienos susirinkimo nesušaukia, jį gali sušaukti revizijos komisija (revizorius) arba 1/4 bendrijos narių (jeigu bendrija jungia kelis pastatus, ne mažiau daugiau kaip 1/4 bendrijos narių bent viename pastate).”

Pritarti iš dalies

Pritarti žodžių “ne mažiau” pakeitimui į žodį “daugiau”, tačiau  negalima išbraukti nuostatų skliaustuose, kadangi šios nuostatos reikalingos bendrijų, jungiančių kelis namus, veiklai reguliuoti. Tai užtikrina mažumos teises bendrijoje, jungiančioje daugelį namų.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komitetas nuomone dalinai pritarti:

Pritarti žodžių „ne mažiau“ keitimui į žodį „daugiau“.  Skliaustuose esančias nuostatas siūlytina palikti, nes jos reikalingos bendrijų, jungiančių kelis namus, veiklai reguliuoti.

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

5.2. Pakeisti 10 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Bendrijos narių susirinkimas gali priimti sprendimus ir yra laikomas įvykusiu, kai jame dalyvauja ne mažiau daugiau kaip 1/2 bendrijos narių. Jeigu kvorumo nėra, bendrijos narių susirinkimas laikomas neįvykusiu, ir ne anksčiau kaip po dviejų savaičių gali būti sušauktas pakartotinis bendrijos narių susirinkimas, turintis teisę priimti sprendimus pagal neįvykusio susirinkimo darbotvarkę. Jis yra teisėtas, kai jame dalyvauja ne mažiau kaip 1/4 bendrijos narių, jeigu bendrijos įstatuose nenumatyta kitaip. Į dalyvaujančių bendrijos susirinkime narių skaičių įskaičiuojami ir tie nariai, kurie iš anksto yra pareiškę savo nuomonę raštu.”

Pritarti iš dalies

1. Pritarti žodžių “ne mažiau” pakeitimui į žodį “daugiau”

2. Netikslinga atsisakyti mažesnio dalyvių skaičiaus pakartotiniame susirinkime, nes tai nepagrįstai apsunkintų sprendimų priėmimą.

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti, tačiau nepritarti išbraukimui, nes tai apsunkintų sprendimų priėmimą bendrijose, kurių nariai neaktyvūs.

Pritarti

Žr. į aukščiau pateiktą redakciją.

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

5.3. Pakeisti 10 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

8. Balsavimas bendrijos narių susirinkime yra atviras. Slaptas balsavimas yra privalomas klausimais, dėl kurių nors vienas narys ar įgaliotinis pageidauja slapto balsavimo ir tam pritaria ne mažiau daugiau kaip 1/10 susirinkime dalyvaujančių bendrijos narių. Slaptas balsavimas organizuojamas ir vykdomas bendrijos įstatų nustatyta tvarka.”

Pritarti

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti.

 

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

5.4. Pakeisti 10 straipsnio 12 dalį ir ją išdėstyti taip:

12. Bendrijos nariai dalyvauja susirinkime patys ar per savo įgaliotinį.Bendrijos narių atstovavimo kvotą nustato bendrijos įstatai. Vienas įgaliotinis gali atstovauti ne daugiau kaip 1/20 bendrijos narių. Balsavimo teisės perleidimo sutartyje narys ir įgaliotinis turi nustatyti balsavimo teisės įgyvendinimo tvarką ir būdus. Įgaliotinis, dalyvaudamas bendrijos narių susirinkime, atstovauja bendrijos narius asmenims, kurie jam yra perleidę savo balsavimo teisę ir patys nedalyvauja bendrijos narių susirinkime, ir turi atitinkamą jam perleistų balsų skaičių, kuriuos gali paskirstyti pagal balsavimo teisę perleidusių bendrijos narių asmenų nurodymus. Šiuo atveju laikoma, kad bendrijos narių susirinkime dalyvauja visi atstovaujami nariai. Balsavimo teisės perleidimo sutarties notaras netvirtina.

Pritarti iš dalies

1. Teikiamos nuostatos reikalingos tinkamam įstatymo  įgyvendinimui.

2. Siūlytume nurodyti narių atstovavimo kvotą, kad  lengviau būtų apsispręsti bendrijos nariams.

3. Pritarti žodžio “asmenys” keitimui į “bendrijos nariai”.

4. Siūlytume neišbraukti paskutinuio sakinio, nes Civilinio kodekso nuostatos nereikalauja balsavimo teisės sutarties notaro tvirtinimo. Tokiu atveju būtų apsunkintos procedūros.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone svarstytina: siūlytina apsispręsti Seimo paskirtam pagrindiniam komitetui.

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

5.5. Pakeisti 10 straipsnio 14 dalį ir ją išdėstyti taip:

14. Sprendimai bendraturčių bendrųjų interesų tenkinimui (pavyzdžiui, karšto vandens tiekėjo, šilumos išdalinimo metodo, pastato šildymo būdo, atsiskaitymo tvarkos pasirinkimo, tiekimo vartojimo ribos nustatymo, patalpų savininkų sutarčių su tiekėjais ir paslaugų tiekėjais sudarymo ar nutraukimo ir pan.), taip pat dėl pastato modernizavimo ir investicinių projektų naujiems bendrojo naudojimo objektams sukurti priimami visų bendraturčių balsų dauguma. Šiuo atveju bendraturčių susirinkimų šaukimui ir sprendimų priėmimui mutatis mutandis taikomos šio straipsnio nuostatos.”

Pritarti

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti:

Pasiūlymas redakcinio pobūdžio.

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

6.1. Pakeisti 11 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Bendrija įgyja civilines teises, prisiima civilines pareigas ir jas įgyvendina per savo valdymo organą - bendrijos pirmininką arba valdybą. Bendrijos pirmininku ar bendrijos valdybos pirmininku renkamas asmuo turi atitikti bendrijos įstatuose nustatytus kvalifikacinius reikalavimus ir gali būti renkamas ne iš bendrijos narių tarpo.

Nepritarti

Šios nuostatos atsisakymas apsunkintų bendrijų steigimąsi ir veiklą.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone nepritarti:

Bendrijos valdymo organui (pirmininkui) pavedamos funkcijos – organizuoti bendrijos veiklą, sudaryti sutartis, rengti metinius ir ilgalaikius veiklos planus, vykdyti bendrojo naudojimo objektų nuolatinę techninę priežiūrą ir administravimą, organizuoti modernizavimo projektų įgyvendinimą ir pan.  Pirmininkui nustatomi kvalifikaciniai reikalavimai. Tinkamo žmogaus gali nebūti name ir dėl to nebūtų įsteigiama bendrija. Sudaroma galimybė pereiti prie  sutartinių  santykių tokiu būdu  užtikrinant  tinkamą bendrijų veiklą.

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

6.2. Pakeisti 11 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Iki bendrijos pirmininko arba valdybos narių kadencijos pabaigos visuotinis bendrijos narių susirinkimas išrenka naują valdymo organą (valdymo organo narius). Tuo atveju, kada sprendimas dėl bendrijos valdymo organo perrinkimo (išrinkimo) nepriimamas per 6 mėnesius nuo jų kadencijos pasibaigimo dienos, bendrijose, kurių steigimo tikslas yra naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus, atveju ne mažiau daugiau kaip 1/5 bendrijos narių (jeigu bendrija jungia kelis pastatus, ne mažiau kaip 1/5 bendrijos narių bent viename pastate) turi teisę kreiptis į teismą dėl bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų administratoriaus skyrimo, vadovaujantis Civilinio kodekso 4 knygos XIV skyriumi.”

Nepritarti

1. Pritarti žodžių “ne mažiau” pakeitimui į žodį “daugiau”.

2. Pagal projekto nuostatas bendrija gali būti steigiama ir keliuose pastatuose, todėl tinkamam nuostatų įgyvendinimui reikalinga patikslinanti norma, todėl teksto skliaustuose siūlome neišbraukti.

 

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone dalinai pritarti:

Nepritarti išbraukimui skliaustuose. Motyvuotai kaip ir dėl   5.1 punkto.

Pritarti iš dalies

Žr. į aukščiau pateiktą redakciją.

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

6.3. Pakeisti 11 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

6. Valdymo organas atsako už tinkamą jam pavestų funkcijų vykdymą, bendrijos finansinę būklę, taip pat kitų teisės aktuose ir bendrijos įstatuose ar visuotinio bendrijos narių susirinkimo nustatytų funkcijų vykdymą. Jeigu bendrija steigiama naudoti, valdyti, prižiūrėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus, valdymo organas atsako už bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų, bendrojo naudojimo žemės sklypo tinkamą naudojimą ir priežiūrą, remontą ir atnaujinimą, vadovaujantis Civiliniu kodeksu ir Statybos įstatymu ir kitais teisės aktais.”

Pritarti iš dalies

Galima papildyti Civiliniu kodeksu, tačiau siūlome palikti “ir kitais teisės aktais”, kadangi priežiūrą, remontą, atnaujinimą ir kt. reglamentuoja Vyriausybės nutarimai, statybos techniniai reglamentai ir pan.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti.

 

Pritarti iš dalies

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

6.4. Pakeisti 11 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

7. Valdybos sprendimai priimami posėdžiuose. Posėdžių šaukimo iniciatyvos teisę turi valdybos pirmininkas. Valdybos posėdžiai taip pat šaukiami reikalaujant 1/3 valdybos narių. Valdybos posėdis laikomas įvykusiu, kai jame dalyvauja ne mažiau daugiau kaip 2/3 valdybos narių. Balsavimo metu kiekvienas valdybos narys turi vieną balsą. Valdybos sprendimas laikomas priimtu, kai už jį balsuoja daugiau kaip pusė valdybos narių. Jei valdybos narių balsai „už“ ir „prieš“ pasiskirsto po lygiai, lemia valdybos pirmininko balsas. Valdybos posėdžiai turi būti protokoluojami. Protokolą pasirašo valdybos pirmininkas ir posėdžio sekretorius.”

Nepritarti

Priėmus teikiamą siūlymą gali būti sunku tokią nuostatą įgyvendinti, pvz. valdyba susideda iš 3 asmenų.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti.

 

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

Danutė Bekintienė

(2007-05-10)

7.1. Pakeisti 12 straipsnio 4 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) privalo atlikti neeilinį ūkinės finansinės veiklos patikrinimą, jei to reikalauja ne mažiau daugiau kaip 1/5 bendrijos narių (jeigu bendrija jungia kelis pastatus, ne mažiau daugiau kaip 1/5 bendrijos narių bent viename pastate), ir ataskaitą pateikti patikrinimą inicijavusiems bendrijos nariams ir visuotiniam bendrijos narių susirinkimui.

Pritarti

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti.

 

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

7.2. Išbraukti 12 straipsnio 6 dalį:

„6. Daugiabučių namų savininkų bendrijų valdymo organų veiklos priežiūrą vykdo savivaldybių vykdomosios institucijos. Jeigu bendrijos organų veikla neatitinka įstatymo nustatytų reikalavimų, savivaldybės vykdomoji institucija turi teisę Administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatytais atvejais ir tvarka surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus, nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas arba kreiptis į teismą dėl bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektų administratoriaus skyrimo, vadovaujantis Civilinio kodekso 4 knygos XIV skyriumi.”

Pritarti iš dalies

 

 

Nėra tikslinga visiškai atsisakyti administracinės bendrijų priežiūros, tačiau įstatymo projekte turėtų būti tiksliai įvardinta kokia priežiūra yra vykdoma. Todėl siūloma patikslinti projekto nuostatas įrašant, kad savivaldybių vykdomosios institucijos  kontroliuoja kaip bendrijos valdymo organas įgyvendina šio  įstatymo 10 straipsnio  5 dalies nuostatas.

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone nepritarti:

Siūloma pritarti Seimo narės V.Boreikienės pasiūlymui.

Nepritarti

Siūloma atsisakyti savivaldybių institucijų administracinės bendrijų, kaip juridinių asmenų, kontrolės įtvrtinimo.

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

8.1. Pakeisti 14 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Bendrija gali pareikšti ieškinį viešajam interesui ginti, siekdama apginti bendrijos narių (bendraturčių) interesus, susijusius su bendrijos veikla. Tokios pat teisės suteikiamos bendrijų asociacijoms bendrijų, esančių šių asociacijų narėmis, narių atžvilgiu.

Nepritarti

Tikslinga palikti teisę bendrijoms perduoti jų atstovavimo teisę asociacijoms.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone nepritarti:

Nėra aiškūs tokio išbraukimo motyvai.

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

9.1. Pakeisti 15 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Visi bendrijos steigėjai nuo bendrijos įregistravimo yra bendrijos nariai. Jeigu bendrija steigiama naudoti, valdyti, tinkamai prižiūrėti pastatų bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektus, bendrijos nariu gali būti veiksnus fizinis ar juridinis asmuo, turintis dalį bendrojoje dalinėje nuosavybėje.”

Nepritarti

Ši nuostata yra įtvirtinta Civiliniame kodekse.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone nepritarti:

Formuluotė paimta iš Civilinio kodekso.

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

9.2. Išbraukti 15 straipsnio 3 dalį:

3. Bendrijos narys gali įgalioti kitą asmenį dalyvauti bendrijos veikloje jo vardu, nurodydamas įgaliojimo terminą. Tokį įgaliojimą turi tvirtinti notaras.”

Nepritarti

Nepateikti pasiūlymo argumentai.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone nepritarti:

Šiuo atveju numatomas bendrijos nario įgaliojimo suteikimas kitam asmeniui pvz. nuomininkui buto savininkui išvykus į užsienį atstovauti jo interesus bendrijoje. Tai nėra balsavimo teisės perleidimo sutartis, kuri minima 10 str. 12 dalyje.

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

9.3. Pakeisti 15 straipsnio 5 dalies 3 punktą:

3) informacija apie įgaliotą asmenį pagal šio straipsnio 3 dalį arba įgaliotinį, su kuriuo narys yra sudaręs balsavimo teisės perleidimo sutartį (vardas, pavardė, gyvenamoji vieta, įgaliojimo sudarymo data ir galiojimo terminas), jeigu atstovaujama bendrijos narių susirinkime per įgaliotinį;”

Nepritarti

Redakcinio pobūdžio pakeitimas. Manytume, kad pateikta įstatymo projekte redakcija aiškesnė.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone nepritarti:

Pasiūlymas svarstytinas kartu su pasiūlymu, išdėstytų punkte 9.2.

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

10.1. Pakeisti 20 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Ginčai tarp bendrijos narių, kitų bendraturčių ne bendrijos narių ir valdymo ar kitų bendrijos organų (jų narių) gali būti perduodami nagrinėti ginčų nagrinėjimo komisijai arba asmeniui, nagrinėjančiam ginčus.”

Nepritarti

Projekte nėra tikslinga nustatyti privalomos ikiteisminės ginčų nagrinėjimo tvarkos, nes tai apsunkintų asmenų nuosavybės teisių gynimą.

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti.

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

10.2. Išbraukti 20 straipsnio 2 dalį:

„2. Ginčai tarp bendrijos narių ir bendrijos valdymo organo arba tarp bendrijos nario (bendrijos) ir tiekėjo gali būti nagrinėjami bendrijų asociacijų sudarytose ginčų nagrinėjimo komisijose.”

Nepritarti

Ši nuostata tik suteikia galimybę bendrijos nuožiūra ginčus spręsti šia tvarka.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti siūlymui.

 

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-04-13)

11.1. Pakeisti 23 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Bendrijų asociacijos vykdo šias funkcijas: teikia metodinę ir informacinę pagalbą bendrijoms jų veiklos klausimais, dalyvauja sprendžiant ginčus bei nagrinėja skundus tarp bendrijos (jos nario) ir valdymo organo, kitus ginčus, susijusius su bendrijų veikla, taip pat teikia viešąsias paslaugas, susijusias su bendrijų ir jų asociacijų valdymo ir administravimo darbuotojų mokymu bei kvalifikacijos kėlimu.”

Pritarti iš dalies

Šias projekto nuostatas reikėtų patikslinti nurodant, kad asociacijos nurodytas funkcijas atlieka bendrijai pageidaujant.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone dalinai pritarti:

Pritarta Seimo narės V.Boreikienės siūlomai 23 straipsnio 3 dalies redakcijai.

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-05-10)

1. Pakeisti 10 straipsnio 7 dalį:

„7. Bendrijos narių susirinkimo sprendimai dėl bendrijos įstatų pakeitimo, dėl valdymo organo arba kolegialaus valdymo organo narių rinkimo ar atšaukimo,  dėl bendrijos reorganizavimo ar likvidavimo, dėl lėšų skolinimosi yra teisėti, jei už juos balsuoja daugiau kaip 1/2 bendrijos narių.”

Pritarti

 

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone pritarti.

Pritarti

 

 

Danutė Bekintienė

(2007-05-10)

2. Išbraukti 10 straipsnio 13 dalį:

13. Bendrijos narių (bendraturčių) sprendimai gali būti priimami ir nesušaukus susirinkimo, bet jiems raštu pareiškus apie savo sprendimą. Balsavimo raštu tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

Nepritarti

Nuostata, kurią siūloma išbraukti yra įtvirtinta Civilinio kodeko 4.85 straipsnyje.

 

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Komiteto nuomone nepritarti:

Netikslinga atsisakyti tokios galimybės.

Pritarti iš dalies

Siūloma patikslinta nuostatos redakcija.

 

Bronius Bradauskas

(2007-09-11)

1. Pakeisti 5 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

            “3. Steigiamasis susirinkimas yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip 2/3 steigėjų. Steigiant bendriją gyvenamajame name steigiamasis susirinkimas teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip 1/2 namo patalpų savininkų.

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

 

2. Pakeisti 5 straipsnio 4 dalį papildyti tokia nuostata:

“Steigiamojo susirinkimo sprendimas steigti bendriją gyvenamajame name yra teisėtas, kai už jį balsuoja daugiau kaip 1/2 susirinkime dalyvaujančių namo patalpų savininkų.”     

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

 

3. Įstatymo projektą papildyti tokiomis nuostatomis:

1) Išlaidos už elektros energiją, sunaudotą daugiabučio namo bendroms reikmėms, apskaičiuojamos pagal šios energijos apskaitos prietaisų rodmenis ir paskirstomos pagal butų gyventojų skaičių.

 

Pritarti

 

 

 

2) Mokesčiai už liftą apskaičiuojami pagal lifto priežiūros sutartyje nustatytus įkainius ir sunaudotą elektros energiją, – pagal jos apskaitos prietaisų parodymus ir paskirstomos pagal butų gyventojų skaičių. Namo pirmame ir antrame aukštuose esančių patalpų naudotojams lifto paslauga neteikiama ir mokesčiai už liftą neskaičiuojami.

 

Pritarti

 

 

 

3) Išlaidos už namui priskirtos teritorijos priežiūrą, šiukšlių ir kitų buitinių atliekų išvežimą, apskaičiuojamos vadovaujantis  savivaldybės institucijos patvirtintomis miestų, kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir atliekų tvarkymo taisyklėmis, nustatytais tarifais ir su šių paslaugų tiekėjais sudarytomis sutartimis ir paskirstomos pagal butų gyventojų skaičių.

 

Pritarti

 

 

Seimo  narys

Julius Dautartas

(207-10-23)

Atsižvelgdamas į  daugiabučių namų gyventojų, bendrijų narių pasiūlymus ir prašymus siūlau papildyti įstatymo projektą nuostatomis:

„Išlaidos už namui priskirtos teritorijos priežiūrą, laiptinių valymą, šiukšlių išvežimą, šiukšlių šalintuvų priežiūrą, apskaičiuojamos vadovaujantis  savivaldybės institucijos patvirtintomis miestų, kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir atliekų tvarkymo taisyklėmis, nustatytais tarifais bei su šių paslaugų tiekėjais sudarytomis sutartimis ir paskirstomos pagal butų gyventojų skaičių. Stambiagabaričių buitinių atliekų išvežimą nustatyta tvarka apmoka konkretus asmuo už jam suteiktą paslaugą.”

Pritarti iš dalies

Žr. į aukščiau pateiktą redakciją.

 

Seimo narys

Rytis Kupčinskas

(2007-11-14)

 

Siūlau pakeisti projekto 10 straipsnio 14 dalį ir ją išdėstyti taip:

         ,,14. Sprendimai bendraturčių bendrųjų interesų tenkinimui (pavyzdžiui, karšto vandens tiekėjo, šilumos išdalinimo metodo, pastato šildymo būdo, atsiskaitymo tvarkos pasirinkimo, tiekimo vartojimo ribos nustatymo, patalpų savininkų sutarčių su tiekėjais ir paslaugų tiekėjais sudarymo ar nutraukimo ir pan.), taip pat dėl pastato modernizavimo ir investicinių projektų naujiems bendrojo naudojimo objektams sukurti priimami visų bendraturčių balsų dauguma. Šiuo atveju bendraturčių susirinkimų šaukimui ir sprendimų priėmimui mutatis mutandis taikomos šio straipsnio nuostatos.

         Sprendimams dėl darbų, nesusijusių su pastato privalomaisiais reikalavimais, priimti būtinas visų būstų savininkų sutikimas.

Pritarti iš dalies

Siūloma papildyti projekto 10 straipsnio 14 dalį įrašant, kad visų bendratučių balsų dauguma priimamas sprendimas dėl lėšų skolinimosi, be to įrašoma, kad bendruosius interesus tenkinantys sprendimai turi būti priimami “nepažeidžiant teisingumo, protingumo ir sąžiningumo reikalavimų” ir visa dalis išdėstyta taip:

“14. Sprendimai bendraturčių bendrųjų interesų tenkinimui (pavyzdžiui, karšto vandens tiekėjo, šilumos išdalinimo metodo, pastato šildymo būdo, atsiskaitymo tvarkos pasirinkimo, tiekimo vartojimo ribos nustatymo, patalpų savininkų sutarčių su tiekėjais ir paslaugų tiekėjais sudarymo ar nutraukimo ir pan.), taip pat dėl pastato modernizavimo, lėšų skolinimosi ir investicinių projektų naujiems bendrojo naudojimo objektams sukurti priimami visų bendraturčių balsų dauguma, nepažeidžiant teisingumo, protingumo ir sąžiningumo reikalavimų. Šiuo atveju bendraturčių susirinkimų šaukimui ir sprendimų priėmimui mutatis mutandis taikomos šio straipsnio nuostatos”.

 

 

 

 

7. Seimo paskirtų papildomų komitetų pasiūlymai, pataisos, pastabos:

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

(2007-03-28)

Seimo Teisės departamento išvada:

... 2. Bendrijų įstatymo projekto 4 straipsnio 7 dalyje siūloma įtvirtinti nuostatą, kad “Viename pastate draudžiama steigti daugiau kaip vieną bendriją, išskyrus atvejus, kai bendrija steigiama pastato bloke ar pastato sekcijoje, kuriuos yra galimybė atskirai naudoti”. Įstatymo projekto aiškinamajame rašte nenurodžius minėtojo steigimosi ir ūkinės veiklos laisvės apribojimo motyvų ir tikslų, svarstytina, ar toks apribojimas yra pagrįstas Konstitucijos 46 straipsnio 1 ir 2 dalių kontekste.

Komiteto nuomonė: pastabai nepritarti. Toks apribojimas yra reikalingas dėl to, kad viename name tam pačiam tikslui įsteigus kelias bendrijas, iškiltų atsakomybės klausimas ir sunkumai šių bendrijų tarpusavio santykiuose organizuojant ūkinę ir kitą įstatuose numatytą šių bendrijų veiklą.  Todėl šis apribojimas laikytinas neprieštaraujančiu Konstitucijos 46 straipsnio 1 ir 2 dalių nuostatoms.

Pritarti

 

 

4. Bendrijų įstatymo projekto 18 straipsnio 4 dalyje numatyta, kad “Bendrijos narys, parduodamas, dovanodamas ar kitaip perleisdamas nuosavybės teise jam priklausančias patalpas, turi atsiskaityti su bendrija pagal savo prievoles ir informuoti pirmininką (valdybos pirmininką) apie išstojimą iš bendrijos. Tvirtinant perleidimo sandorius notarui turi būti pateikta pirmininko pasirašyta pažyma apie prievolių bendrijai įvykdymą”. Svarstytina, ar siūloma įtvirtinti savininko teisės disponuoti jam priklausančia nuosavybe įgyvendinimo sąlyga – išankstinis atsiskaitymas su bendrija – derinasi su šiuolaikinės nekilnojamojo turto rinkos poreikiais. Be to, svarstytina, ar aptariamas nuosavybės teisės disponavimo apribojimas derinasi su Konstitucijos 23 straipsniu, apimančiu inter alia savininko teisę laisvai disponuoti jam priklausančia nuosavybe.. ...

Komiteto nuomonė: pastabai nepritarti. Savininko teisė laisvai disponuoti savo turtu turi būti derinama su bendros nuosavybės savininkų teisėmis.

Pritarti

Siūloma 18 ir 19 straipsnius papildyti nuostatomis, kad “Šalims susitarus pirkimo-pardavimo, dovanojimo ar kitokio patalpų perleidimo sutartyje gali būtu numatytas buvusiojo savininko turėtų prievolių perdavimas naujam savininkui.”

 

 

6. Komiteto sprendimas:

6.1. Lietuvos Respublikos daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XP-1041(2) neprieštarauja Konstitucijai.

Pritarti

 

 

6.2. Siūlyti pagrindiniam komitetui svarstant šį įstatymo projektą apsvarstyti galimybę papildyti projekto 18 straipsnio 4 dalį ir 19 straipsnio 3 dalį  nustatant, kad pirkimo pardavimo sutartyje gali būti numatomas pardavėjo turėtų prievolių bendrijai perdavimas pirkėjui, pastarajam sutikus.

Pritarti iš dalies

Siūloma projekte įtvirtinti nuorodą į Civilinio kodekso 6.321 straipsnio nuostatas.

Biudžeto ir finansų komitetas

(2007-03-21)

1. Iš esmės pritarti iniciatorių pateiktam įstatymo projektui.

 

Pritarti

 

 

2. Pasiūlyti Aplinkos apsaugos komitetui patobulinti įstatymo projektą, atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos  Teisės departamento pastabas, Seimo narių pasiūlymus bei Biudžeto ir finansų komiteto nuomonę.

Pritarti

 

 

3. Komitetas siūlo 23 straipsnio 1 dalį išdėstyti taip:

,,1. Valstybė ir savivaldybės, turėdamos tikslą išsaugoti ir plėtoti nacionalinį turtą – šalies būsto fondą, remia daugiabučių gyvenamųjų namų modernizavimą Valstybės ar savivaldybių rėmimo būdus ir sąlygas nustato įstatymai, kiti teisės aktai bei Vyriausybės ar savivaldybių patvirtintos specialiosios programos.”

Pritarti

 

Žmogaus teisių komitetas

(2007-04-11)

Iš esmės pritarti  pateiktam įstatymo projektui ir siūlyti pagrindiniam komitetui patobulinti pagal Seimo kanceliarijos Teisės  departamento pastabas.

Pritarti

 

Valstybės ir savivaldybių komitetas

(2007-04-19)

Pritarti iš esmės įstatymo projektui.

2. Pasiūlyti pagrindiniam komitetui įstatymo projekto patobulinimui:

1) atsižvelgti į Seimo teisės departamento ir Seimo narės pasiūlymus , kuriems pritaria Komitetas;

Pritarti iš dalies

 

 

2) papildyti 4 straipsnį 7 dalimi, atitinkamai buvusią 7 dalį laikyti 8 dalimi:

“7. Įsteigus bendriją, administratorius Vyriausybės nustatyta tvarka per 30 dienų nuo bendrijos įregistravimo perduoda įsteigtai daugiabučio namo savininkų bendrijai nepanaudotų atskaitymų lėšas namo bendrojo naudojimo objektams remontuoti, rekonstruoti ar kitaip tvarkyti, taip pat namo statybos ir techninės inventorizacijos dokumentus, bendrojo naudojimo objektų valdymo ir priežiūros sutartis dėl bendrojo naudojimo objektų priežiūros, remonto ir tvarkymo”;

Pritarti iš dalies

Projekto 4 straipsnį papildyti tokia nauja dalimi:

“Tuo atveju, kada bendrija steigiama name, kurį administruoja savivaldybės Civilinio kodekso nustatyta tvarka paskirtas administratorius arba naujo namo statytojas, įsteigus bendriją, Vyriausybės nustatyta tvarka per 30 dienų nuo bendrijos įregistravimo perduoda įsteigtai daugiabučio namo savininkų bendrijai nepanaudotų atskaitymų lėšas namo bendrojo naudojimo objektams remontuoti, rekonstruoti ar kitaip tvarkyti, taip pat namo statybos ir techninės inventorizacijos dokumentus.”

 

3)  papildyti 6 straipsnio  1 dalį 17 punktu:

“17) asmenys, turintys teisę prašyti teismo paskirti ekspertus, kurie ištirtų, ar bendrijos valdymo organai ar jų nariai veikė tinkamai pagal bendrovės interesus”;

Nepritarti

Šiuos teisinius santykius reguliuoja Civilinio kodekso ir Civilinio proceso kodekso nuostatos.

 

4) papildyti 9 straipsnio 1 dalį 15 punktu:

“15) įgalioja asmenis dėl teisės prašyti teismo paskirti ekspertus, kurie ištirtų, ar bendrijos valdymo organai ar  jų nariai veikė tinkamai pagal bendrovės interesus”;

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

5) Pakeisti 14 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

“14. Bendrija, siekdama apginti bendrijos narių (bendraturčių) interesus, gali prašyti teismo paskirti ekspertus, kurie ištirtų, ar bendrijos valdymo organai ar jų nariai veikė tinkamai, taip pat pareikšti ieškinį teisme.viešajam interesui ginti, siekdama apginti bendrijos narių (bendraturčių) interesus, susijusius su bendrijos veikla. Tokios pat teisės suteikiamos bendrijų asociacijoms bendrijų, esančių šių asociacijų narėmis, narių atžvilgiu.

Nepritarti

Žr. į aukščiau pateiktus argumentus.

 

6) papildyti 23 straipsnį 2 dalimi, atitinkamai 2 ir 3 dalis laikyti 3 ir 4 dalimis:

 

2. Savivaldybėse sudaromų specialiųjų daugiabučių namų savininkų bendrijoms remti fondų lėšų naudojimo tvarką nustato Vyriausybė”. 

Nepritarti

Bendrijos remiamos pagal Biudžeto sandaros įstatymo nuostatas.

Ekonomikos komitetas

(2007-06-13)

Iš esmės pritarti iniciatorių pateiktam įstatymo projektui ir pasiūlyti Seimo paskirtam pagrindiniam komitetui patobulinti įstatymo projektą, atsižvelgiant į pastabas ir pasiūlymus, kuriuos pateikė ir kuriems pritarė Ekonomikos komitetas.

Pritarti iš dalies

Žr. į aukščiau pateiktus Ekonomikos komiteto pasiūlymų įvertinimus.

8. Komiteto sprendimas: pritarti Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymo pakeitimo įstatymo projektui Nr. XP-1041(2) ir komiteto išvadoms dėl šio projekto.

9. Balsavimo rezultatai:

"už"- 6; "prieš"-1; "susilaikė"-0.

10. Komiteto paskirtas pranešėjas: B.Bradauskas

11. Komiteto narių atskiroji nuomonė: negauta.

           

PRIDEDAMA. Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XP-1041 (3).

 

 

            Komiteto pirmininkas

 

Bronius Bradauskas