LIETUVOS RESPUBLIKOS

NEPILNAMEČIŲ APSAUGOS NUO NEIGIAMO VIEŠOSIOS INFORMACIJOS POVEIKIO ĮSTATYMO 4 STRAIPSNIO PAPILDYMO IR PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

 

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

 

 

 

Projekto rengimą paskatino gyventojų skundai dėl pastaruoju metu visuomenės informavimo priemonėse – tiek televizijos laidose, tiek spaudos leidiniuose, viešose diskusijose ar pan. – stebimo padidėjusio netradicinės lytinės orientacijos asmenų santykių propagavimo. Šie santykiai dažnai pateikiami kaip gyvenimo norma ar sektinas pavyzdys. Neretai tai daro neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi.

Atkreiptinas dėmesys, kad Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos 2005 m. liepos 18 d. patvirtinta rekomendacija “Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos nariams ir ekspertams dėl visuomenės informavimo priemonių skirstymo kriterijų” numatyta, jog Komisija gali daryti išvadas, kad konkrečioje visuomenės informavimo priemonėje yra pažeidžiamas visuomenės interesas, šeimos vertybės, jei pateikiamoje viešojoje informacijoje yra propaguojami homoseksualūs santykiai.

Nepilnamečiai, tai viena pažeidžiamiausių visuomenės grupių, kurių pasaulėžiūra dar nėra galutinai susiformavusi, todėl netradicinės lytinės orientacijos propagavimas, informacijos apie tai pateikimas, palankiai nušviečiant homoseksualius santykius, gali turėti neigiamų pasekmių nepilnamečių fiziniam, protiniam ir ypač doroviniam vystymuisi.

Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo 4 straipsnio 1 dalies papildymo ir pakeitimo įstatymo projekto (toliau – Įstatymo projektas) tikslas – įteisinti nuostatą, numatančią, kad viešoji informacija, susijusi su homoseksualių santykių propagavimu, būtų vertinama kaip daranti neigiamą poveikį nepilnamečių fiziniam, protiniam ar doroviniam vystymuisi.

Šiuo metu galiojančiame Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatyme netradicinės lytinės orientacijos propagavimas nėra įvardytas kaip neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi daranti viešoji informacija.

Teigiami rezultatai, kurių tikimasi priėmus Įstatymą - tradicinių šeimos vertybių puoselėjimas, nepilnamečių apsauga nuo viešosios informacijos neigiamo poveikio jų vystymuisi, kurį gali sukelti homoseksualių santykių propagavimas.

Neigiamų Įstatymo įgyvendinimo pasekmių nenumatoma.

Kriminogeninės situacijos, korupcijos Įstatymas neįtakos.

Įstatymas verslo sąlygoms ir jo plėtrai įtakos neturės.

Priėmus Įstatymą, kitų teisės aktų keisti nereikės.

Įstatymo projekto nuostatos neprieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatoms.

Įstatymo įgyvendinimui lydimųjų aktų parengti nereikės.

Įstatymo įgyvendinimas papildomų biudžeto lėšų nepareikalaus.

Įstatymo projekto iniciatorė ir rengėja Seimo narė Rima Baškienė.

Įstatymo projekto reikšminiai žodžiai - “homoseksualūs santykiai”.

 

 

Teikia Seimo nariai:              

R.Baškienė,

A.Pitrėnienė,

R.Kšanienė,

V.Blinkevičiūtė,

E.Žakaris,

A.Dumčius,

I.Degutienė,

D.Teišerskytė,

O.Valiukevičiūtė