LIETUVOS RESPUBLIKOS

DARBO KODEKSO 162 STRAIPSNIO PAPILDYMO IR PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

 IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS

ATMINTINŲ DIENŲ ĮSTATYMO 1 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

 

 

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

 

 

Projekto rengimą paskatinusios priežastys, pirminiai jo siūlytojai ir asmenys, dalyvavę rengiant ar tobulinant projektą.

            Projektų rengimą paskatino Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos tyrimo išvados bei siūlymai, taip pat – teisės aktų analizė.

Parengto projekto tikslai ir uždaviniai.

            Parengtais projektais siekiama, kad atmintinai Tėvo dienai, kaip ir Motinos dienai, būtų suteiktas lygiavertis ir nediskriminacinis - šventinės dienos - statusas. 

Kaip šiuo metu yra teisiškai reglamentuojami įstatymo projekte aptarti klausimai.

            Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 162 straipsnio 1 dalies 6 p. įtvirtinta nuostata, kad Motinos diena (pirmąjį gegužės sekmadienį) yra švenčių diena. DK162(1) straipsnyje nustatyta, kad poilsio dienos, sutampančios su 162 straipsnio 1 dalyje nustatytomis švenčių dienomis, perkeliamos į artimiausią po jų einančią darbo dieną.

            Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymo 1 straipsnio 1 dalies 17 p. įtvirtinta nuostata, kad Tėvo diena (birželio pirmąjį sekmadienį) yra atmintina diena.        

Lietuvos Respublikos Konstitucijos III skirsnio 38 straipsnyje įtvirtinta nuostata, kad sutuoktinių teisės šeimoje lygios, t.y. akcentuojama abiejų tėvų lygiateisiškumas. Taip pat Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso trečios knygos IV dalies XI skyrius numato abiejų tėvų teises ir pareigas vaikams, kurios taip pat yra lygios.

 

Taigi pagal galiojančių teisės aktų nuostatas motina ir tėvas turi tas pačias teises ir pareigas šeimoje rūpintis vaikų auklėjimu, jų gerove, jiems abiem tenka vienoda atsakomybės našta rūpintis jų dvasiniu ir moraliniu ugdymu. Todėl valstybė motinai ir tėvui turėtų rodyti vienodą pagarbą ir dėmesį. Tačiau skirtingo statuso suteikimas Motinos ir Tėvo dienai formuoja skirtingą motinos ir tėvo vaidmenų šeimoje suvokimą, suponuoja nuomonę, kad moters – Motinos vaidmuo - yra prioritetinis tėvo atžvilgiu.    

 

 

 

 

 

Kokios numatomos naujos teisinio reglamentavimo nuostatos, naujai reglamentuotų klausimų teigiamos savybės ir kokių teigiamų rezultatų laukiama.

            Priėmus teikiamą projektą Motinos ir Tėvo dienoms bus suteiktas nediskriminacinis ir lygiavertis švenčių dienų statusas, tuo pačiu bus išreikštas ir įtvirtintas pagarbus valstybės požiūris ir moteriai – Motinai, ir vyrui – Tėvui.    

Ar įstatymo projektas atitinka Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas bei Europos Sąjungos dokumentus – įstatymo projektas neprieštarauja minėtiems dokumentams.

Teikiamas projektas atitinka Europos Sąjungoje vyraujantį požiūrį į tėvystės svarbą, siekį grąžinti vyrą, tėvą į šeimą. 

Įstatymo projekto autorius – Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė.

Reikšminiai žodžiai, kurių reikia šiam projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant reikšminius žodžius pagal Europos žodyną Eurovoc –“švenčių dienos”.

 

 

Teikia:

Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė

Seimo narė Ona Valiukevičiūtė