LIETUVOS RESPUBLIKOS

ATMINTINŲ DIENŲ ĮSTATYMO 1 STRAIPSNIO PAPILDYMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

 

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

 

 

1. Projekto rengimą paskatinusios priežastys, pirminiai jo siūlytojai ir asmenys, dalyvavę rengiant projektą

1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Tarybai paskelbus Nepriklausomybės atkūrimo aktą, palankiai klostantis tarptautinei padėčiai, Lietuvos Valstybės taryba lapkričio 2 d. priėmė Laikinosios Konstitucijos pamatinius dėsnius. Apie vietinę savivaldą tiesiogiai nieko nepasakyta, bet išdėstytos piliečių teisės, skelbiama visų piliečių lygybė. O tai buvo pirmas žingsnis į pilietinę savivaldą. 1918 m. lapkričio 11 buvo sudaryta pirmoji Lietuvos Laikinoji vyriausybė ir tą pačią dieną ji pasirašė pilietinės savivaldos kūrimo Lietuvoje esminį dokumentą – kreipimąsi į atsikuriančios Lietuvos piliečius, kuris buvo paskelbtas lapkričio 13 d. „Lietuvos aide“. Kreipimosi dokumente buvo pirmą kartą paminėtas žodis savivaldybė: „Nuo šios dienos mes patys imsime Lietuvą valdyti. Valstybės taryba rūpinsis lygiai visais Lietuvos piliečiais, neskirdama nei kalbos, nei tikybos, nei lyties. Dabar ji jau kuria savąją valdžią, kuri sudarys valstybės įstaigas ir sutvarkys krašto savivaldybę“. 1918 m. gruodžio 17 d. jau nepriklausomos Lietuvos vidaus reikalų ministerija paskelbė aplinkraštį Nr. 1 ,,Dėl savivaldybių Lietuvoje”, kuriuo buvo siekiama sureguliuoti savivaldybių organizavimo principus, jų struktūrą, nustatyti kompetencijų ribas.

Lietuvos vietos savivaldos istorija siekia 90 metų. Tačiau iki šiol Lietuvoje nenustatyta, kuri data laikytina vietos savivaldos įkūrimo Lietuvoje pradžia ir kurią dieną, kaip Lietuvos vietos savivaldos dieną, galėtų minėti visos Lietuvos savivaldybės.

Pirminis projekto siūlytojas yra Lietuvos savivaldybių asociacija.

 

2. Projekto tikslai ir uždaviniai

Šiuo projektu siekiama įteisinti atmintiną dieną, skirtą vietos savivaldai.

 

3. Projekte siūlomų nuostatų teisinio reguliavimo būklė šiuo metu

Šiuo metu nėra teisės akto, nustatančio atmintiną dieną, skirtą vietos savivaldai.

 

4. Kokios numatomos naujos teisinio reglamentavimo nuostatos, naujai reglamentuotų klausimų teigiamos savybės ir kokių teigiamų rezultatų laukiama

Gruodžio 17 dieną numatoma laikyti Vietos savivaldos diena.

Priėmus projektą, būtų sudarytos sąlygos šią dieną minėti vietos savivaldos įkūrimo pradžią, taip pat leistų vieną dieną koncentruoti renginius ir pan., skirtus vietos savivaldos minėjimui.

 

5. Galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta

Neigiamų pasekmių nenumatoma.

 

6. Įstatymo įtaka kriminogeninei situacijai, korupcijai

Įstatymo priėmimas neįtakos kriminogeninės situacijos, korupcijos.

 

7. Įstatymo įtaka verslo sąlygoms ir jo plėtrai

Įstatymo priėmimas neįtakos verslo sąlygų ir jo plėtros.

 

8. Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą, kokie šios srities teisės aktai šiuo metu tebegalioja ir kokius galiojančius teisės aktus būtina pakeisti ar panaikinti, priėmus teikiamą projektą

Atmintinų dienų sąrašas yra nustatytas Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatyme. Priėmus teikiamą projektą, keisti ar naikinti kitų teisės aktų nereikės.

 

9. Projekto atitikimas Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatoms bei Europos Sąjungos dokumentams

Projektas neprieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatoms bei Europos Sąjungos dokumentams.

 

10. Įstatymo įgyvendinimui reikalingi įstatymų lydimieji aktai

Įstatymo įgyvendinimui įstatymų lydimųjų aktų priimti nereikės.

 

11. Biudžeto lėšų poreikis

Įstatymo įgyvendinimas biudžeto lėšų nepareikalaus.

 

12. Reikšminiai žodžiai

Reikšminis žodis – ,,vietos savivalda”.

 

 

 

 

 

 

Seimo narys                                                                             Justinas Karosas