LIETUVOS RESPUBLIKOS PASO ĮSTATYMO 1 IR 4 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

IR PAPILDYMO BEI ĮSTATYMO PAPILDYMO PRIEDU ĮSTATYMO PROJEKTO

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

 

 

1. Įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys

              Įstatymo projektas parengtas derinant Lietuvos Respublikos paso įstatymo (Žin., 2001, Nr. 99-3524) nuostatas su 2004 m. gruodžio 13 d. priimto Tarybos reglamento (EB) Nr. 2252/2004 dėl valstybių narių išduodamų pasų ir kelionės dokumentų apsauginių savybių ir biometrikos standartų (toliau – Reglamentas) nuostatomis bei vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 20042008 metų programos įgyvendinimo priemonių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. kovo 24 d. nutarimu Nr. 315 (Žin., 2005, Nr. 40-1290), 783 priemonę.

2. Įstatymo projekto tikslai ir uždaviniai

1. Lietuvos Respublikos paso įstatymo nuostatas suderinti su Reglamento nuostatomis, t. y. Lietuvos Respublikos paso įstatymą papildyti nuostata dėl piliečio biometrinių duomenų įrašymo į pasą.

3. Įstatymo projekte aptartų klausimų dabartinis teisinis reguliavimas

Reglamente nustatytas reikalavimas į valstybių narių išduodamus pasus ir kelionės dokumentus įrašyti biometrinius asmens duomenis (veido atvaizdą ir pirštų atspaudus). Šis reikalavimas turi būti pradėtas taikyti Reglamento 6 straipsnyje nustatytais terminais (veido atvaizdas įrašomas ne vėliau kaip praėjus 18 mėnesių nuo techninių specifikacijų veido atvaizdui nustatymo, o pirštų atspaudai – ne vėliau kaip praėjus 36 mėnesiams nuo techninių specifikacijų pirštų atspaudams nustatymo). Europos Bendrijų Komisijos sprendimas, nustatantis valstybių narių išduodamų pasų ir kelionės dokumentų apsauginių savybių ir biometrinių standartų technines specifikacijas veido atvaizdo atžvilgiu, priimtas 2005 m. vasario 28 d. Techninės specifikacijos pirštų atspaudų atžvilgiu nenustatytos.

Lietuvos Respublikos paso įstatymo 4 straipsnyje, reglamentuojančiame įrašus pase, nustatyta, kad pase pagal Lietuvos Respublikos gyventojų registro duomenų centrinės bazės duomenis įrašomi šie duomenys apie pilietį: vardas (vardai), pavardė, lytis, gimimo data, gimimo vieta (įrašomas valstybės pavadinimas), asmens kodas, pilietybė. Šiame straipsnyje nustatyta, kad pase turi būti piliečio nuotrauka ir piliečio parašas. Lietuvos Respublikos paso įstatyme nenustatytas piliečio biometrinių duomenų įrašymas į pasą.

4. Numatomos naujos teisinio reglamentavimo nuostatos, laukiami teigiami rezultatai       Lietuvos Respublikos paso įstatymas pildomas nuostatomis, kad pase elektroniniu būdu įrašomi piliečio veido atvaizdas ir pirštų atspaudai, taip pat duomenys apie pilietį (vardas (vardai), pavardė, lytis, gimimo data, gimimo vieta (įrašomas valstybės pavadinimas), asmens kodas ir pilietybė). Be to, keičiama Lietuvos Respublikos paso įstatymo 4 straipsnio 2 dalies nuostata, kad pase turi būti piliečio nuotrauka (kadangi pase lazeriu išgraviruojamas piliečio veido atvaizdas).

Įgyvendinus piliečio biometrinių duomenų įrašymo į pasą reikalavimą bus apsunkintas pasinaudojimas kito asmens pasu, pasas bus labiau apsaugotas nuo klastojimo.

5. Galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės

Tikėtina, kad priėmus įstatymą galimas neigiamas žmonių požiūris į privalomą biometrinių duomenų įrašymą į pasą, nes šių duomenų įrašymas į pasą gali būti suprantamas kaip žmogaus orumo įžeidimas. Be to, numatoma, kad gali keistis Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytas valstybės rinkliavos už paso išdavimą dydis, o didesnė valstybės rinkliava už paso su įrašytais biometriniais duomenimis išdavimą taip pat gali sukelti žmonių nepasitenkinimą.

6. Įstatymų įtaka kriminogeninei situacijai ir korupcijai

Priimtas įstatymas su įtaka korupcijai nebus susijęs, tačiau mažės nusikalstamų veikų, nes pasas bus geriau apsaugotas nuo klastojimo, bus apsunkintas pasinaudojimas kito asmens pasu.

7. Įstatymo įtaka verslo sąlygoms ir plėtrai

Įstatymo įgyvendinimas nesusijęs su įtaka verslo sąlygoms ir jo plėtrai.

8. Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą. Teisės aktai, kuriuos, priėmus įstatymą, būtina parengti, pakeisti ar panaikinti

Priėmus teikiamą įstatymą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė, vidaus reikalų ministras ir užsienio reikalų ministras turėtų pakeisti:

1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. gruodžio 15 d. nutarimą Nr. 1458 „Dėl valstybės rinkliavos objektų sąrašo, šios rinkliavos dydžių ir mokėjimo ir grąžinimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 108-3463);

2. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2003 m. rugsėjo 10 d. įsakymą Nr. 1V-328 „Dėl paso ir asmens tapatybės kortelės formų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 89-4049); 

3. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2002 m. gruodžio 23 d. įsakymą Nr. 597  „Dėl Paso išdavimo, keitimo, paskelbimo negaliojančiu ir naikinimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 127-5765);

4. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro 2003 m. sausio 21 d. įsakymą Nr. 8 „Dėl Dokumentų dėl paso išdavimo ir keitimo pateikimo Lietuvos Respublikos diplomatinėms atstovybėms ir konsulinėms įstaigoms užsienio valstybėse, šių dokumentų persiuntimo Migracijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos ir paso įteikimo piliečiui tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 11-427).

9. Įstatymo projekto ir Europos Sąjungos dokumentų atitikimas

Reikalavimą į pasą įrašyti piliečio biometrinius duomenis nustato Reglamentas. Priėmus teikiamą įstatymą, Lietuvos Respublikos paso įstatymo nuostatos bus suderintos su Reglamento nuostatomis. Įstatymo projektas Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatoms neprieštarauja.

10. Lėšos, reikalingos įstatymui įgyvendinti

2006 metais reikės apie 5 700 tūkst. litų biometrinių duomenų diegimo ir jų naudojimo asmens dokumentuose sistemos projektui įgyvendinti. Tikslesnis lėšų poreikis bus įvertintas, kai bus parengta biometrinių duomenų diegimo ir jų naudojimo asmens kelionės dokumentuose galimybių studija.

11. Specialistų vertinimai ir išvados, gauti rengiant įstatymų projektus

Rengiant įstatymo projektą, specialistų vertinimų ir išvadų negauta.

12. Įstatymų projektų rengėjai

Įstatymo projektą parengė Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2005 m. gegužės  10 d. įsakymu Nr. 1V-141 sudaryta darbo grupė (darbo grupės vadovas – Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos sekretorius Anatolijus Rimkevičius, tel. 271 7206).

13. Reikšminiai žodžiai, kurių reikia šiems projektams įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant reikšminius žodžius pagal Europos žodyną Eurovoc

„Pasas“.

 

 

 

Vidaus reikalų ministras                                                                                   Gintaras Furmanavičius