LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ŽMOGAUS TEISIŲ komitetas

 

PAGRINDINIO KOMITETO

I Š V A D A

DĖL DARBO KODEKSO 162  STRAIPSNIO PAKEITIMO IR PAPILDYMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

  (XP-163)

 

2005 m.   birželio 15   d. Nr. 31.

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo:  komiteto pirmininkė Zita Žvikienė; komiteto nariai: Arimantas Dumčius, Romualda Kšanienė, Algimantas Salamakinas, Gintaras Šileikis, Ona Valiukevičiūtė; komiteto vyr. patarėja Jolanta Savickienė; komiteto patarėja: Agnė Budreckaitė;  komiteto padėjėjos: Eglė Gibavičiūtė, Jūratė Mikulskienė.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Seimo teisės departamentas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Europos teisės departamento išvada

        Vertinant projektą juridinės technikos požiūriu ir jo santykį su galiojančiais įstatymais, galima pateikti šias pastabas bei pasiūlymus:

          1. Tobulintina siūloma projekte kodekso 162 straipsnio 3 dalies redakcija. Ji turėtų būti derinama su kodekso 161 straipsnio 1 dalimi, nustatančia bendrą poilsio dieną - sekmadienį ir dvi poilsio dienas – šeštadienį ir sekmadienį, esant penkių dienų darbo savaitei. Iš projekte pateikiamos redakcijos neaišku, kokiu atveju kuri poilsio diena ar dienos būtų perkeliamos.

2.Projekte pateikiamą kodekso 162 straipsnio 3 dalies redakciją reikėtų patikslinti, įvardijant kurių švenčių diena perkeliama, ir įrašyti žodį “Kalėdų”.

 

         Europos teisės departamentas, išnagrinėjęs 2005 m. sausio 07 d. Lietuvos Respublikos Seimo raštą Nr. XP – 163, pažymi, kad Lietuvos Respublikos darbo kodekso 162 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo ir Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymo 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektų nuostatų Europos Sąjungos teisė nereglamentuoja.

           Atkreipiame dėmesį. Kad Kodekso 162 straipsnio 3 dalyje žodžių junginys “sutampanti su švenčių dienomis” turi būti išskirtas kableliais.

           Kitų pastabų ir pasiūlymų, nesusijusių su ES teise, neturime.

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

           

            3. Piliečių, visuomeninių organizacijų, politinių partijų bei politinių organizacijų, kitų suinteresuotų asmenų pateikti pasiūlymai, pataisos, pastabos: negauta.

 

            4. Valstybės institucijų, savivaldybių pasiūlymai, pataisos, pastabos: -.

 

5. Asmenų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai, pataisos, pastabos:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seimo nario Algirdo Syso pasiūlymas.

 

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LR Vyriausybės  2005 m. balandžio 14 d. nutarimas

1. Siūlau atsisakyti projekto 1 straipsnio, t.y.siūlau gegužės 1-ąją – Tarptautinę darbo dieną palikti šventine diena.

            2. Projekto 2 straipsniu siūlomą 162 straipsnio 2 dalį išdėstyti taip:

      “Poilsio diena sutampanti su švenčių diena (išskyrus krikščionių Velykų ir Motinos dieną) perkeliama į artimiausią darbo dieną po tų pačių metų gruodžio 26-osios. Poilsio dienų, sutampančių su švenčių dienomis, perkėlimo sąlygas ir tvarką nustato Vyriausybė.”

3. Papildyti projektą nauju straipsniu:

“Pasiūlymai Vyriausybei

Vyriausybė iki 2005 m. rugsėjo 1 d. parengia ir patvirtina poilsio dienų, sutampančių su švenčių dienomis, perkėlimo sąlygas ir tvarką.”

 

Nepritarti Lietuvos Respublikos darbo kodekso 162 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo projektui Nr. XP-163 (toliau vadinama – Įstatymo projektas Nr. XP-163), kuriuo siūloma iš švenčių dienų sąrašo išbraukti gegužės 1-ąją ir šventės dienai sutapus su poilsio diena perkelti poilsio dieną į artimiausią darbo dieną po tų pačių metų gruodžio
26-osios, dėl šių priežasčių:

Gegužės 1-oji kaip Tarptautinė darbo diena švenčiama pasaulyje, ypač Europos Sąjungos valstybėse (Austrijoje, Belgijoje, Čekijoje, Estijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Italijoje, Kipre, Latvijoje, Lenkijoje, Maltoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vengrijoje, Vokietijoje), kuriose ji paskelbta nedarbo diena. Teiginys, kad ši šventė nepriimtina mūsų šalies gyventojams, nėra pagrįstas.

Visų poilsio dienų, sutapusių su švenčių dienomis, perkėlimas į artimiausią darbo dieną po tų pačių metų gruodžio 26-osios sukeltų sunkumų įmonėms ir įstaigoms, kuriose taikoma suminė darbo laiko apskaita arba privaloma dirbti poilsio ir švenčių dienomis (aptarnaujant gyventojus, esant nepertraukiamai gamybai), nes už tokį darbą privalu apmokėti dvigubai, kaip reikalauja Lietuvos Respublikos darbo kodekso 194 straipsnis.

Darbuotojų, kurių darbo sutartyse numatytas laikinis (kai nustatytas valandinis ar dienos atlygis) arba vienetinis (kai mokama už faktiškai atliktą darbą) darbo apmokėjimas, darbo užmokestis kiekvienų metų gruodžio mėnesį gerokai sumažėtų (maždaug 20–25 procentais).

Europos Sąjungos valstybėse taip pat nėra vienodos privalomos kompensavimo tvarkos, kai švenčių dienos sutampa su poilsio dienomis. Daugelis jų (pavyzdžiui, Čekija, Danija, Estija, Latvija, Lenkija, Suomija, Vokietija ir kitos) šiais atvejais kompensacijų netaiko. Jas taiko Airija, Belgija, Didžioji Britanija, Ispanija, Nyderlandai.

Lietuvos Respublikos trišalės tarybos 2005 m. kovo 22 d. posėdyje dėl Įstatymo projekto Nr. XP-163 vieningos nuomonės nebuvo. Šiam projektui nepritarė darbdavių organizacijos.

Pritarti

 

 

 

Pritarti idėjai, kad poilsio diena, sutampanti su švenčių diena, turi būti kompensuojama, tačiau Komitetas siūlytų nustatyti kitokius kompen

savimo būdus

 

 

 

Iš dalies pritarti

 

 

 

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų pasiūlymai, pataisos, pastabos: -.

 

7. Komiteto sprendimas:

1) grąžinti projektą XP-163  iniciatoriams tobulinti,

2) siūlyti  numatyti, kad  paprastai poilsio dienos, sutampančių su švenčių dienomis, perkeliamos į artimiausią darbo dieną, einančią po šventės ar numatyti galimybę kolektyvinėje sutartyje, darbo sutartyje arba šalių susitarimu nustatyti kitokią poilsio dienos suteikimo tvarką; 

3) siūlyti papildyti Darbo kodekso  str. nuostata, numatančia  paliekant priklausantį darbo užmokestį.

8. Priimto sprendimo argumentai: LR Vyriausybės  2005 m. balandžio 14 d. nutarimas.

9. Balsavimo rezultatai: už - 5, prieš - nėra; susilaikė - 1.

10. Komiteto paskirtas pranešėjas: Algimantas Salamakinas.

11. Komiteto narių atskiroji nuomonė: negauta.

 

 

 

 

 

Komiteto pirmininkė                                                                                                                                                                 Zita Žvikienė