EUROPOS TEISĖS DEPARTAMENTAS

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

Kodas 188600362 Vilniaus 23-7a, LT – 01119 Vilnius faks. 2663679 tel. 2663687  El. paštas: [email protected]

______________________________________________________________________________________________

 

Lietuvos Respublikos                                                                   2005-03-     Nr.

Seimui                                                                                           2005-02-28 Nr. XP-294

 

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS POLITIKŲ, TEISĖJŲ IR VALSTYBĖS PAREIGŪNŲ DARBO APMOKĖJIMO ĮSTATYMO 5 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XP-294 ATITIKTIES EUROPOS SĄJUNGOS TEISEI

 

 

Išnagrinėję Lietuvos Respublikos Seimo narių pateiktą derinti „Lietuvos Respublikos valstybės politikų, teisėjų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo 5 straipsnio  pakeitimo įstatymo“ projektą Nr. XP-294, teikiame savo pastabas.

Norėtume pažymėti, kad šio įstatymo projekto nuostata numato skirtingas sąlygas dėl mokamo priedo už ištarnautus Lietuvos valstybei metus: valstybės politikams, teisėjams ir valstybės pareigūnams mokamas priedas už ištarnautus Lietuvos valstybei metus nuo 1990 m. kovo 11 d., o prokurorams mokamas priedas už ištarnautus Lietuvos valstybei metus, įskaitant ir tarnybos laiką iki 1990 m. kovo 11 d. Minėta įstatymo projekto nuostata prieštarauja lygiateisiškumo ir nediskriminavimo principams. Šioje srityje reikia pabrėžti, kad asmenų lygiateisiškumo ir diskriminavimo draudimo principai yra išplėtoti Europos Bendrijų Teisingumo Teismo ir yra įtvirtinti Europos Sąjungos teisėje: 2000 m. ES pagrindinių teisių chartijos 20 straipsnyje „Lygybė įstatymui“, kuris numato, kad prieš įstatymą visi lygūs ir 21 straipsnyje „Nediskriminavimas“ (2004 m. spalio 29 d. sutarties  dėl Konstitucijos Europai II dalis). 1950 m. lapkričio 4 d. Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos Dvyliktojo protokolo 1 staipsnyje yra įtvirtintas reikalavimas, kad „naudojimasis bet kokia teise, numatyta įstatyme, užtikrinamas be diskriminacijos dėl kokio nors pagrindo“.

 Norėtume atkreipti dėmesį, jog minėti principai yra įtvirtinti ne tik ES teisėje ar Lietuvos Respublikos tarptautiniuose įsipareigojimuose, jie taip pat yra Lietuvos nacionalinės teisinės sistemos dalis: Lietuvos Respublikos Konstitucijos 29 straipsnyje yra įtvirtinta, kad įstatymui visi asmenys lygūs.

Priėmus minėto įstatymo projektą, ne visiems asmenims bus sudaromos vienodos teisės į priedą už ištarnautus metus, teisėjams, valstybės pareigūnams ir kitiems įstatyme numatytiems asmenims mokamas priedas už ištarnautus Lietuvos valstybei metus bus skaičiuojamas skirtingai nei prokurorams. 

Atsižvelgiant į tai, siūlytume  patikslinti įstatymo projekto nuostatą.

 

 

 

 

Generalinio direktoriaus pavaduotoja                                                              Skirgailė Žalimienė

 

 

 

 

Nomeikaitė, 266 36 94, [email protected]

S.Žalimienė