NEEILINIS POSĖDIS

     1992 m. rugpjūčio 4 d.


 

Nutarimo „Dėl kai kurių deputatų veiklos ištyrimo" projekto svarstymo tęsinys

 

PIRMININKAS. Gerbiamieji deputatai, pradedame neeilinės sesijos neeilinį posėdį. Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas inicijavo šį neeilinės sesijos neeilinį posėdį ir siūlo jame svarstyti vieną klausimą — Aukščiausiosios Tarybos nutarimo ,,Dėl kai kurių deputatų veiklos ištyrimo" projektą. Pranešėja — deputatė B.Valionytė. Deputatę B.Valionytę, vienintelę šio posėdžio pranešėją, kviečiu į tribūną. Skelbiu pertrauką šiame neeiliniame posėdyje. Posėdis atnaujinamas 19 val. 40 min.

 

Pertrauka

 

PIRMININKAS. Mieli kolegos! Po neeilinės pertraukos šiame neeiliniame posėdyje, kuris buvo neeilinėje sesijoje, matau salėje deputatę B.Valionytę. Prašome referuoti apie pakitimus jūsų parengtame nutarimo projekte. Na, tai gal pirmiau tegu pristato pakeitimus. Gerbiamieji deputatai, aš atsiprašau gerbiamosios B.Valionytės. Nereikia taip apeliuoti. Posėdyje turi būti registruojami deputatai prieš pirmąjį balsavimą. Nebūtinai iš karto pirmąją minutę atsisėdus registruotis. Prašom, gerbiamoji Valionyte.

B.VALIONYTĖ. Gerbiamieji deputatai, jums yra išdalytas antrasis projektas, kuris iš esmės nuo pirmojo tesiskiria tiktai pavadinimo patikslinimu ir labai sukonkretinta, ir labai aiškiai pasakyta, kokios prokuratūros pateiktos medžiagos. Data įrašyta. Antrąjį nutarimo projektą papildėme tam, kad iki konkrečios datos šita komisija pateiktų tyrimo informaciją Aukščiausiajai Tarybai. Tai yra papildyti 2 punktu, kuris dabar skamba taip: ,,Pavesti komisijai iki rugsėjo 10 dienos pateikti informaciją Aukščiausiajai Tarybai apie tyrimo rezultatus." Aš manau, kad tai nėra esminiai nutarimo projekto papildymai ir pakeitimai.

PIRMININKAS. Gerai. Ačiū gerbiamajai B.Valionytei. Deputatams klausimų nebekilo? Tada reikia užsiregistruoti.

R.MACEIKIANECAS. Gerbiamasis seniūne, paklausti galima?

PIRMININKAS. Bus klausimų? Gerai. O šiaip reikės užsiregistruoti tam, kad būtų fiksuota, kas dalyvauja posėdyje, o kam reikia sumažinti atlyginimą. Gerai, deputatas R.Maceikianecas norėjo paklausti. Prašom paklausti.

R.MACEIKIANECAS. Ar gerbiamoji B.Valionytė atsižvelgė į pasiūlymą frakciniu būdu sudaryti šitą komisiją?

PIRMININKAS. Taip, tai mes (jau kartoju kelintą kartą) laukiame, kad frakcijos siūlytų savo atstovus į šitą komisiją. Ar Lenkų frakcija siūlo ką nors? Na, tai prašom siūlyti. Tai nereikia visą laiką kaltinti, kad kažkas jūsų nepasiūlo, jeigu jūs patys nieko nepasiūlot!

R.MACEIKIANECAS. Nėra dabar kvorumo, tai ką čia šnekam dabar.

PIRMININKAS. Na, tai pasiūlykit, paskui liks balsuoti dėl jūsų pateiktos kandidatūros kartu su kitais deputatais. Ne, aš noriu, kad kiekviena frakcija pasiūlytų savo atstovus, kad paskui apsvarstę nutarimo projektą galėtume palikti jį tik balsuoti.

R.MACEIKIANECAS. Aš siūlau S.Akanovičių į šitą komisiją.

PIRMININKAS. Gerbiamoji Valionyte! Lenkų frakcija siūlo savo nariu šioje komisijoje deputatą S.Akanovičių. Gal jie aptarę seniai. Gerai, kitos frakcijos, kurios nėra atstovaujamos šioje komisijoje, ar siūlo savo narius? Nuosaikiųjų frakcija nesiūlo savo narių? Ne, šiaip jau komisijos turi būti sudarytos frakciniu pagrindu. Jeigu frakcija atsisako... Gerbiamieji, mes nesigilinkime, kaip Prezidiumas priima sprendimą, pavyzdžiui, surengti šį posėdį, kaip frakcija priima sprendimą pasiūlyti savo narį. Yra pasiūlymas, mes nekvestionuojame jo. Nuosaikiųjų frakcija nesiūlo nieko? Aišku. Atsisako. Kitos frakcijos, jeigu neklystu, gal ne visos dar yra atstovaujamos?

Ar kas nors nori pasisakyti dėl šio nutarimo projekto? Gerai, prieš tai deputatai prašo, kad būtų registracija. Prašau sėsti į vietas, reikia užsiregistruoti. Registracija prasidėjo. Salėje — 48 deputatai. Deputatas P.Giniotas norėjo pasisakyti, taip? Pirma deputatas A.Endriukaitis. Prašom.

A.ENDRIUKAITIS. Dėl komisijos narių skaičiaus. Labai didelė ji bus tikrai nedarbinga. Antra, kai kurios frakcijos yra suinteresuotos tuo reikalu, jos galės iš šalies išsakyti savo, nebūkime naivūs. Toliau dėl dviejų frakcijų reiktų dar ir kvestionuoti. Būtent LDDP frakcija ir Liberalų frakcija turi tiktai po 9 asmenis šiuo metu. Frakcijoje gali būti ne mažiau kaip 10. Tautos pažangos irgi nėra, taigi čia mes galim labai...

PIRMININKAS. Tautininkų taip pat tik 9.

A.ENDRIUKAITIS. Na, taip. Taigi klausimas, kiek tų frakcijų yra, todėl aš siūlyčiau gerbiamiesiems deputatams žiūrėti į pavardes, į asmenis, kuriuos jie siūlytų konkrečiai, juo labiau kad tas frakcijų narių skaičius nevienodas ir dar nevienodesniam skaičiui jie atstovauja.

Dabar dėl pačios komisijos reikšmės. Ji yra reikalinga. Latvijos parlamentas irgi buvo sudaręs analogišką komisiją ir būtent tos komisijos išvadų pagrindu dar be prokuratūros galutinių išvadų pagal jų veikiančius įstatymus jie 15 savo deputatų, kurie dalyvavo sausio ir rugpjūčio pučuose, sulaikė mandatus. Todėl aš manyčiau, atsižvelgiant į tai, kad klausimas yra opus, mes gaunam daug žmonių laiškų ir pasiteiravimų, tą komisiją reikėtų patvirtinti.

PIRMININKAS. Aš truputį būsiu suklydęs manydamas, kad frakciją gali sudaryti ne mažesnė kaip 1/15 bendro deputatų skaičiaus. Pasirodo, frakcijoms galioja ne mažesnė kaip 1/15 viso deputatų skaičiaus, t.y. reiktų skaičiuoti nuo 140. Tokiu atveju frakciją turi sudaryti ne mažiau kaip 9,4 deputato, vadinasi, 10 deputatų, o laikinąsias deputatų grupes gali sudaryti 1/15 bendro deputatų skaičiaus. Skaičiuojant nuo 128, tai būtų maždaug 8,6. Gerai. Lenkų frakcijai tas netaikoma, kadangi Aukščiausioji Taryba yra padariusi Lenkų frakcijai išimtį ir leido egzistuoti frakcijai, kurioje yra tik 8 deputatai. Deputatas P.Giniotas.

P.GINIOTAS. Aš norėjau visų pirma atkreipt dėmesį, kad tokia komisija būtų darbinga. Mes jau turėjome (aš galiu išvardyti) komisijų, kurios savo darbo neatliko, t.y. dėl socialinio draudimo lėšų panaudojimo, radijo ir televizijos, dėl Valstybės kontrolės ir kitas komisijas. Visų pirma tai priklausė nuo tų komisijos narių noro dirbti. Ir aš dabar norėjau paklausti, ar tie komisijos nariai, kurie jau pasiūlyti, dirbs atostogų metu ir padarys tą darbą? Jeigu mes siūlysime nuo frakcijų savo atstovus, tai galiu pasakyti, kad vėl tas darbas nebus atliktas. Aš manyčiau, kad ypač Lenkų frakcija turėtų būti suinteresuota, kad tokia komisija būtų sudaryta ir toks tyrimas atliktas, nes tada nebūtų jokių Spekuliacijų. Bet štai šiandien paprasčiausiai Lenkų frakcijos iniciatyva viskas buvo sugriauta, suardytas posėdis, nukeltas, kad nebūtų kvorumo. Jie aiškiai žinojo, kad deputatai išvažiuoja, ir štai dabar tas klausimas vėl neišspręstas. Aš tais deputatais, kurie yra pasiūlyti į komisiją, visiškai pasitikiu. Jeigu kuri frakcija nepasitiki bent vienu šituo deputatu, galima išbraukti, aš sutinku, ką pasiūlys, aš balsuosiu už jį, nes tokią komisiją būtina sudaryti.

PIRMININKAS. Ačiū. Gerbiamoji Valionyte, matyt, reiktų čia įrašyti, kad laikinoji deputatų komisija, nes to reikalauja įstatymai, tuo labiau kad yra apibrėžtas tas laikinumas, iki kada turi pateikti išvadas. Deputatas R.Maceikianecas.

R.MACEIKIANECAS. Aš suprantu, kad prasideda priešrinkiminė kampanija, kad jūs norite mums primesti kažkokius kaltinimus, nors puikiai žinot, kad kartu su jumis sėdėjom Aukščiausiojoje Taryboje ir sausio 13, ir rugpjūčio mėnesį. Visi puikiai prisimenat. Bet dabar ieškot, tarsi mes dalyvavom puče, čia juokinga, bet aš sakau, kad šitas Aukščiausiosios Tarybos darbas garbės Lietuvai tikrai neduos ir nepadės įtvirtinti nepriklausomybės, kaip mes visada sakom. Mes gyvenam atvirame pasaulyje ir žmonės supranta, kas čia darosi. Taigi kartoju: jeigu ištirs prokuratūra, tegu generalinis prokuroras pristato kaip reikiant medžiagą Aukščiausiajai Tarybai. Turi pasirašyti pirmasis asmuo, ne kažkoks dešimtasis, sudarykime komisiją frakciniu būdu ir prašom, tirkime, bet ne tokiu būdu, kaip daroma šiandien. Taigi mes patys apsijuoksime nuo tokių darbų.

PIRMININKAS. Deputatė B.Valionytė gal po to apibendrins diskusijas, t.y. tars baigiamąjį žodį. Dabar deputatas A.Patackas.

A.PATACKAS. Čia kalbėjęs deputatas R.Maceikianecas minėjo tiktai Mostiškų susirinkimą, kuris, jo nuomone, buvo legalus, ir visa kita, bet kiek prisimenu, prokuratūros išvadose buvo kalbama apie kitą struktūrą, t.y. vadinamąją ,,Slavianskij Sobor". Šiuo metu to ,,Slavianskij Sobor" vadui KGB pulkininkui yra keliama baudžiamoji byla. Deputatai iš Lietuvos parlamento dalyvavo tose sueigose. Jos filialai yra Baltarusijoje, jam vadovauja gerai žinomas I.Kučerovas. Taigi palikti šitų dalykų neištirtų negalima, ypač prieš rinkiminę kampaniją. Tas pat daroma Rusijoje, turi būti daroma ir Lietuvoj, t.y. išaiškintos atvirai antivalstybinės struktūros, tiek Rusijos demokratinės valdžios atžvilgiu, tiek Lietuvos Respublikos atžvilgiu, ir mes turime tai padaryti. O kad jūsų žmonės dalyvavo, tai jūs patys turit būti suinteresuoti tai išaiškinti. Ar dalyvavo, ar nedalyvavo.

PIRMININKAS. Deputatas K.Motieka.

K.MOTIEKA. Aš visiškai palaikau gerbiamąjį A.Patacką ir norėčiau dar štai į ką atkreipti deputatų dėmesį. Visų pirma, jeigu bus sudaryta tokia komisija, o prokuratūroje bus tiktai medžiaga, tai jokios deputatų komisijos išvados negalės įpareigoti Aukščiausiąją Tarybą priimti kažkokias priemones prieš deputatus. Jie bus bejėgiai, jie galės tiktai konstatuoti, bet nieko padaryti negalės. Tuo tarpu turi būti iškelta baudžiamoji byla ištirti šituos visus įvykius, kad būtų suformuluotas prokuratūros kaltinimas ir kad Aukščiausioji Taryba gautų prokuratūros teikimą dėl tokių ir tokių deputatų nusikalstamos veiklos, kad gautų sutikimą juos patraukti baudžiamojon atsakomybėn, ir viskas. Reikia laikytis nustatytos tvarkos, o šiuo metu mes stengiamės, kad deputatų komisija pakeistų kažkokias tardymo institucijas. Kas iš to, kad jie tirs, bet jie nieko padaryti negalės.

Aš palaikau tą nuomonę, kad vis dėlto reikėtų įpareigoti prokuratūrą ištirti, o jeigu reikia, tai galbūt šita komisija galėtų pateikti dar kažkokių papildomų duomenų arba padėti jai tirt, bet jokiu būdu negalima pagal tos komisijos tyrimo medžiagą priimti kažkokius sprendimus. Ir gerbiamasis R.Maceikianecas taip pat yra teisus ta prasme. Mes turime elgtis įstatymiškai, taip, kaip užfiksuota įstatymuose, laukti iš prokuratūros konkrečios medžiagos, konkretaus teikimo ir tiktai po to priimti sprendimus.

PIRMININKAS. Deputatas E.Jarašiūnas.

E.JARAŠIŪNAS. Aš manau, kad kai kurie mūsų kolegos yra nenuoseklūs. Jokiu atveju tiesos nustatymas nėra priemonė prieš deputatus. Ir kalbos, jog čia yra antipriemonės dėl rinkiminės kampanijos, man regis, yra visiškai priešingai, kad tiktai deputatai, kurie yra laisvi nuo kaltinimų, kad jie Mostiškose kūrė seimelius ar kažkokias pseudorespublikas, gali dalyvauti rinkiminėje kampanijoje. Todėl manau, kad tie patys asmenys turėtų būti labiausiai suinteresuoti, kad viskas būtų iki galo ištirta, ir tokios išvados jiems kaip tik leistų, jeigu jie yra neprisidėję, dalyvauti rinkiminėje kampanijoje švariom rankom ir švaria sąžine. Todėl aš manau, kad komisijos sudarymas yra būtinas ir komisijos išvados kaip tik padės mums visiems, taip pat ir Lenkų frakcijos deputatams dalyvauti rinkiminėje kampanijoje ir prisidėti prie nepriklausomos Lietuvos įtvirtinimo. Aš manau, kad tokią komisiją būtina sudaryti.

PIRMININKAS. Deputatas Sabutis.

L.SABUTIS. Visiškai nekelia abejonių tai, kad deputatė B.Valionytė pasielgė teisingai ir nuosekliai. Šis pasiūlymas arba nutarimo projektas atsirado dėl to, jog mes liepos 23 dieną priėmėm Aukščiausiosios Tarybos nutarimą dėl Šalčininkų ir Vilniaus rajonų savivaldybių tarybų rinkimų. Iki rugsėjo 19 d. ši komisija privalės pranešti apie pašalintus pažeidimus tuose rajonuose. Svarstymo metu iškilo klausimas, ką daryti su tais deputatais, ypač Aukščiausiosios ir kitų tarybų deputatais, todėl buvo nutarta sudaryti šią grupę. Taip ir buvo padaryta, ir manau, kad šiandien reikia priimti tokį nutarimą. Priėmus tokį nutarimą ir atsižvelgiant į liepos 23 d. galiojantį nutarimą, yra pavedama ir prokuratūrai, ir E.Petrovo vadovaujamai komisijai kaupti šią medžiagą ir visa tai pateikti rugsėjo 19 d. Aukščiausiajai Tarybai. Todėl manyčiau, kiek bebūtų mūsų šiandien, mes priimam nutarimą sudaryti tyrimo komisiją, ji konkrečiai turi užsiimti savo veikla ir šitokia informacija bus mums reikalinga.

PIRMININKAS. Gerbiamasis Sekretoriau, mes be tam tikro kvorumo negalime sudaryti.

L.SABUTIS. Mes galime priimti be tam tikro kvorumo tiek, kiek yra deputatų, o kai susirinks į kitą posėdį, galėsime naikinti arba pritarti tam nutarimui.

PIRMININKAS. Na, gerai, susirinks dar tiek deputatų, ims ir panaikins, suprantat, tai nėra juridinis aktas.

L.SABUTIS. Jeigu jūs abejojate dėl Aukščiausiosios Tarybos deputatų skaičiaus, tai galės padaryti ir Prezidiumas, jeigu kitos išeities nerasime.

PIRMININKAS.Aš visiškai neabejoju dėl čia esančio skaičiaus, čia trūksta deputatų. Deputatas E.Petrovas.

E.PETROVAS. Ačiū. Manyčiau, tai, ką akcentavo gerbiamasis K.Motieka, nevisiškai taip yra sudarant šią komisiją ir pavedant jai šį darbą. Reikalas štai koks. Iki šios dienos mes netgi Aukščiausiojoje Taryboje nežinom, kaip įstatymiškai turime pasielgti vieno ar kito deputato atžvilgiu, kuris tikrai užsiima veikla, nukreipta prieš mūsų Respubliką. Prokuratūra savo ruožtu negali priimti tam tikrų sprendimų, jeigu nėra tam tikrų įstatymų pataisymų. Ir būtų labai gerai, jeigu būtų tuo pačiu dirbant su teisėsaugos organais inicijuotos tam tikros įstatymų pataisų iniciatyvos netgi mūsų tolesnei ateičiai.

PIRMININKAS. Taigi deputatė B.Valionytė apibendrins pasisakymus.

B.VALIONYTĖ. Aš manau, kadangi mūsų tikrai čia nedaug yra ir klausimas labai svarbus, aš tiesiog norėčiau paagituoti deputatus balsuoti už. O apskritai dėl nutarimo manau, kad priimtinas jūsų pasiūlymas pavadinti laikinąja komisija ir pirmoj eilutėj įrašyti ,,atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros", praleisti du žodžiai ,,Lietuvos Respublikos".

PIRMININKAS.Tai būtų į Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros...

B.VALIONYTĖ. ...Generalinės prokuratūros. Taigi siūlau balsuoti.

PIRMININKAS. Dabar dėl datos ar yra kokių nors?

B.VALIONYTĖ. Dėl datos aš manau, kad galima turbūt 5 dienas duoti, iki rugsėjo 15 d. galima padaryti. Bus jau 5 dienos, kai mes dirbsime čia, nes E.Petrovo komisija turi pateikti rugsėjo 19 dieną. Aš manau, kad tai priimtina.

PIRMININKAS. Tai rugsėjo 15 d.?

B.VALIONYTĖ. Taip.

PIRMININKAS.Tai, gerbiamieji, pirmasis punktas aiškus, dėl jo balsuoti nereikia? Ne? Aš jūsų klausiu: dėl pirmojo punkto ar balsuot nereikia? Jūs nežinot turbūt dar iki šiol, kad dėl atskiro punkto gali balsuoti ir vienas deputatas. Ir tai nedraudžiama. Kas nors reikalauja balsuoti dėl pirmojo? Reikia? Gerai.

Prašau balsuoti dėl šio nutarimo pirmojo punkto. Balsavimas prasidėjo. Už pirmąjį punktą balsavo 39 deputatai, prieš  1, susilaikiusių nėra. Pirmasis punktas priimtas.

Antrasis punktas: ,,Pavesti laikinajai komisijai iki 1992 metų rugsėjo 15 dienos pateikti Aukščiausiajai Tarybai informaciją apie tyrimo rezultatus." Tačiau, gerbiamoji Valionyte, čia neturimi omenyje galutiniai rezultatai, ne išvados, tačiau tik apie tyrimo rezultatus. Tarpiniai... Taip, aišku.

Dabar ar reikia balsuoti dėl antrojo punkto? Reikia? Gerai. Prašome balsuoti dėl šio nutarimo antrojo punkto. Balsavimas prasidėjo. Rugsėjo 15 d. Už antrąjį punktą balsavo 43, prieš  1, susilaikė 1. Antrasis punktas taip pat priimtas.

Lieka vienintelė procedūra, tiksliau, dvi procedūros: viena iš jų  balsavimas dėl viso nutarimo, antroji procedūra — pasisakymai dėl balsavimo motyvų. Jeigu šiandien atliekame pasisakymus dėl balsavimo motyvų, ateityje mums lieka tik balsavimo procedūra. Todėl aš norėčiau, kad šiandien būtų pasisakyta dėl balsavimo motyvų, jeigu yra tokie reikalavimai. Kas nors nori pasisakyti dėl balsavimo motyvų? Na, gerbiamasis Maceikianecai, pasisakyti dėl balsavimo motyvų galima ir sėdint šimtui trisdešimčiai deputatų, ir trisdešimčiai.

R.MACEIKIANECAS. (Negirdėti, kalba iš salės)

PIRMININKAS. Na, tai jau ne, jeigu šiandien pasisakys... Na, tai blogai, negaus atlyginimo dėl to. Gerai, kas nori pasisakyti dėl balsavimo motyvų? Deputatas Č.Stankevičius.

Č.STANKEVIČIUS. Aš noriu pasakyti, kad šitos komisijos darbas bus naudingas parlamentui, nes parlamentas įgalios savo narius ištirti reikalą iš parlamentinių pozicijų pasinaudojant prokuratūros ir kita medžiaga, ir pagaliau mes žengsim žingsnį tiesos nustatymo link, nes dabar po to, kai prokuratūra padaro pranešimą, deputatai, kurie yra suinteresuoti jį neigti, neigia, ir visiškai nepajudam į priekį. Tai parlamento deputatų tyrimas neabejotinai bus naudingas. Aš pasisakau už tai, kad nutarimas būtų priimtas.

PIRMININKAS. Deputatas P.Giniotas.

P.GINIOTAS. Aš pasisakau už tai, kad tokia komisija būtų sudaryta ir kad būtų sukviestas specialus posėdis tokiai komisijai patvirtinti.

PIRMININKAS. Tai yra neeilinė sesija?

P.GINIOTAS. Taip.

PIRMININKAS. Deputatas E.Jarašiūnas.

E.JARAŠIŪNAS. Aš palaikau kolegų Č.Stankevičiaus ir P.Ginioto siūlymą dėl komisijos sudarymo.

PIRMININKAS. Deputatas L.Sabutis.

L.SABUTIS. Komisiją mes sudarėm balsuodami atskirai ir iš esmės pritarėm visam nutarimo projektui. Dabar prašyčiau Aukščiausiajai Tarybai protokoliniu nutarimu pavesti pradėti darbą.

PIRMININKAS. Gerbiamasis Sabuti, na, negalima taip traktuoti, kad balsavome dėl pirmojo punkto ir jau reiškia, kad sudarėme komisiją.

L.SABUTIS. Mes nepriėmėme tik nutarimo, kadangi nėra kvorumo. Bet pavesti dirbti šiai komisijai mes turime teisę.

PIRMININKAS. Dar nėra komisijos, gerbiamasis Sekretoriau. Kokiu juridiniu aktu...

L.SABUTIS. Gerai, tikslinu jus. Vadinasi, ne komisijai, o šiems deputatams, kurie pasiūlyti į komisiją, protokoliniu nutarimu pavedame darbą,

PIRMININKAS. Taip, tai kitas dalykas. Nes juridinio pagrindo fiksuoti, kad yra kokia nors komisija, dar neturim. Deputatas L.Sabutis siūlo štai tokį protokolinį nutarimą: ,,Pavesti deputatams J.Beinortui, A.Endriukaičiui, A.Kumžai, R.Ozolui, V.Povilioniui, V.Žiemeliui, S.Akanovičiui pradėti tyrimą dėl Generalinės prokuratūros birželio 22 dienos pateiktoje medžiagoje nurodytos deputatų veiklos." O kažkuriame posėdyje, tiksliau, artimiausiame posėdyje, sudarysime tą komisiją, kuri jau bus pradėjusi darbą. Deputatė B.Valionytė.

B.VALIONYTĖ. Gerbiamasis posėdžio pirmininke, man atrodo, jūs tiesiog suklydote, nes kaip tik po to, pasiūlius Lenkų frakcijai S.Akanovičių, vyko diskusija. Prisiminkim. Dabar ar Lenkų frakciją mes galim traktuoti kaip frakciją, o buvo pasiūlymų, kad tie deputatai, kurie ten tiriami, negali dalyvauti toje komisijoje. Todėl aš nenorėčiau sutikti su deputato S.Akanovičiaus kandidatūra komisijoje.

PIRMININKAS. Aš nežinau, ar deputatas S.Akanovičius bus tarp tų tiriamųjų. Lenkų frakcija egzistuoja visiškai teisėtai, nors neturi to deputatų skaičiaus, kuris numatytas, tačiau aš cituoju Reglamentą: ,,Aukščiausiosios Tarybos nutarimu galima padaryti išimtis formuojant deputatų frakcijas." Lenkų frakcijai yra padaryta tokia išimtis, joje yra aštuoni deputatai. Ir, gerbiamoji Valionyte, aš stebiuosi, kodėl balsuojant dėl pirmojo punkto, kuris jau atskirai yra priimtas, jūs nieko nekalbėjot apie jo turinį. Ar buvo oficialus pranešimas apie tai? Aš pirmą kartą girdžiu. Na gerai, už ką balsuosim? Nebent už tą protokolinį nutarimą.

B.VALIONYTĖ. Taip.

PIRMININKAS. Prašom, deputate Valionyte, patikslinti.

B.VALIONYTĖ. Pasitarusi su kolegom deputatais, aš atsiimu. Gali būti ir deputatas S.Akanovičius. O darbo metu, aš manau, nesutarimai, kurie gali kilti, man atrodo, išsispręs savaime.

PIRMININKAS. Gerai, tai dabar būtų toks protokolinis nutarimas...

B.VALIONYTĖ. ...protokolinis nutarimas, kad šitie jūsų išvardyti ankstesni deputatai dirba šitą pavestą Aukščiausiosios Tarybos darbą.

PIRMININKAS. Žodžiu, toks protokolinis nutarimas: Aukščiausioji Taryba nutaria pavesti deputatams J.Beinortui, A.Endriukaičiui, A.Kumžai, R.Ozolui, V.Povilioniui, V.Žiemeliui, S.Akanovičiui pradėti deputatų veiklos tyrimą pagal Generalinės prokuratūros birželio dvidešimt antrą dieną pateiktą medžiagą. Dar deputatas P.Giniotas.

P.GINIOTAS. Aš turiu du argumentus, kodėl nesutinku, kad S.Akanovičius būtų šioje komisijoje. Visų pirma aš, balsuodamas už komisijos sudėtį, balsavau už tuos deputatus, kurie čia išvardyti. Antra, ponas S.Akanovičius yra minimas prokuratūros medžiagoj. Ir aš nenorėčiau, kad mes protokoliniu pavedimu pavestume šiam deputatui tirti savo paties veiklą.

PIRMININKAS. Gerbiamieji, tai galime balsuoti dėl šio protokolinio nutarimo? Deputatas Jonas Šimėnas. Gerbiamasis Šimėnai, jūs visiškai nepageidaujat kalbėti? Nepageidaujat. Deputatas J.Beinortas. Jau pavėlavot. Deputatas Č.Stankevičius.

Č.STANKEVIČIUS. Aš pritariu pasiūlymui, kad tarp deputatų, kuriems pavedame pradėti darbą, gali nebūti deputato S.Akanovičiaus, nes galioja visuotinis principas, kad niekas negali būti teisėju savo paties byloje. Tačiau čia yra keliamas iš tikrųjų nušalinimo klausimas ir jis galės būti sprendžiamas bet kada. Nebūtinai mes turim pavesti visiems deputatams protokoliškai pradėti darbą. Pradėti darbą gali dalis komisijos narių, o jeigu nebus nušalintas priimant nutarimą deputatas S.Akanovičius, tada jis bus šitos komisijos narys.

PIRMININKAS. Deputatas J.Dringelis. Atsiprašau, prašom.

J.DRINGELIS. Man atrodo, kad mes čia ne kokios nors frakcijos veiklą tiriam, o deputatų, kurie minimi toje pažymoje. Man atrodo, kad ten deputatas S.Akanovičius neminimas. Todėl netikslinga būtų abejoti. Jei kas iš tikrųjų turi dabar šią medžiagą, o ten yra jo pavardė, tada kitas reikalas. Antras dalykas, kai čia ponas R.Maceikianecas bandė sakyti, kad čia yra prieš frakciją ar kažkas, tai ten kaip tik yra ne tik jų frakcijos, bet ir kito jokiai frakcijai nepriklausančio deputato pavardė, ir, man atrodo, negalima čia kalbėti, kad tiriame kažkokią frakciją. Tam tikrų (kaip nutarimo antraštėj parašyta) deputatų veikla. Taip mes ir toliau eikim nuosekliai.

PIRMININKAS. Ir deputatas A.Patackas.

A.PATACKAS. Kad deputato S.Akanovičiaus pavardės toj pažymoj nebuvo.

PIRMININKAS. Tai gal ir nedarykim tiek problemų. Gerai. Galime balsuoti dėl šio protokolinio nutarimo, taip? Prašau balsuoti paspaudžiant mygtukus. Balsavimas prasidėjo. Už deputato L.Sabučio pasiūlytą protokolinį nutarimą, kad pavestume tiems deputatams, taip pat deputatui S.Akanovičiui pradėti tyrimą. Tik nevadinti dar šitų deputatų kaip komisijos, nes tai dar nėra įteisinta. Už balsavo 40, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Protokolinis nutarimas yra priimtas.

Taigi vienintelis šiame neeiliniame posėdyje buvęs klausimas kol kas yra baigtas, nes balsuoti dėl komisijos sudarymo negalime. Posėdžio pabaigoje Ministras Pirmininkas Aleksandras Abišala pageidavo pasisakyti.

A.ABIŠALA. Ponas seniūne, gerbiamieji deputatai, eilinės sesijos pabaiga ir neeilinė sesija daugiausia buvo skirta Vyriausybę jaudinančioms problemoms. Aš noriu oficialiai jums padėkoti už tai, kad visas jas išsprendėte. Vieną ne visai taip, kaip Vyriausybė norėjo, bet vis dėlto.

Noriu jums pranešti, kad Vyriausybė kviečia norinčius dalyvauti Vyriausybės posėdžiuose, kažkada būdavo tokia tradicija, bet dabar ji pamiršta. Deputatai šiek tiek turės laiko nuo plenarinių posėdžių. Aš manau, kad jie vis tiek neatostogaus, todėl prašau užeiti. Puikus pavyzdys yra ministerijos ir Agrarinės komisijos bendradarbiavimas. Galėtų ir kitos komisijos panašiai dirbti.

Tuo pačiu metu, kai eilinio Vyriausybės posėdžio darbotvarkės medžiaga bus pateikiama Vyriausybės nariams, ji taip pat atsidurs ir pas Aukščiausiosios Tarybos Sekretorių poną L.Sabutį. Prašau atleisti, kiekvienai komisijai neperduosim, per daug popieriaus. Todėl prašom pavartyti ir, ką domins, ateiti. Posėdžiai nutarimams priiminėti paprastai bus trečiadieniais po pietų, posėdžiai aptarti specifines ministerijų veiklos sferų problemas pirmadieniais nuo dešimtos. Šią savaitę dar sistema suvelta, rytoj posėdis antrą valandą Ekonomikos ministerijoj, penktadienį Vyriausybės rūmuose neoficialus Vyriausybės posėdis užbaigti žemės ūkio svarstymą. Penktadienį? Dešimtą valandą. Penktadienį, dešimtą valandą. Pirmadienį Vyriausybės rūmuose savivaldybių reikalų svarstymas, ministras S.Kropas tam vadovauja. Dėl tolesnių posėdžių dar nesusitarta, bet jūs nesunkiai galėsit sužinoti. Kviečiu bendradarbiauti, na, ir dar kartą dėkoju už ištvermę ir pasiryžimą.

Dar vieną informaciją noriu pasakyti. Buvau pasižadėjęs informuoti jus apie planuojamą Saugumo departamento vadovo paskyrimą. Aš esu tvirtai numatęs, jeigu kas nors nepasikeis iki vėlios nakties, skirti saugumo tarnybos vadovu Petrą Plampą, gimusį 1939 metais, sėdėjusį Mordovijos lagery, gerai žinantį saugumo virtuvę iš išorės, didelės erudicijos ir plačios dvasios, labai liberalų žmogų. Man regis, kad šitas žmogus turi šansų tapti pačiu geriausiu valstybės saugumo šefu Europoje. Ačiū už dėmesį.

PIRMININKAS. Ačiū. Aš taip pat noriu kreiptis į deputatus ir ypač j frakcijų ir komisijų pirmininkus, taip pat į Ministrą Pirmininką. Gerbiamasis premjere, kadangi man ir Sekretoriui L.Sabučiui tenka dalia sudaryti šeštosios sesijos darbų programą, tai mes norime, kad iki rugpjūčio penkioliktosios Vyriausybė ir komisijos bei frakcijos, taip pat kai kurie deputatai pateiktų klausimus, kuriuos siūlytų parlamentui svarstyti šeštojoje sesijoje.

Gerai, bandykime iki rugpjūčio dvidešimt penktosios, paskutinis terminas. Tačiau aš noriu paprašyti, kad jūs atsižvelgtumėte štai į kokį dalyką:

rugsėjo dvidešimt penktąją prasideda rinkiminė kampanija ir dalis deputatų pagal įstatymą turės tuo metu atostogas. Tikiuosi, Sekretorius išleis mus atostogauti. Todėl Aukščiausioji Taryba šeštojoje sesijoje praktiškai posėdžiaus tik keturias dienas  dvi savaites. Taip, dar tuo pačiu klausimu deputatas L.Sabutis.

L.SABUTIS. Pritardamas premjero siūlymui, norėčiau kreiptis į komisijų pirmininkus ir paprašyti Vyriausybę, kad neplanuotų posėdžių trečiadieniais po pietų, kai vyksta Prezidiumo posėdžiai, o pagal mūsų Pagrindinį Įstatymą kviestume dalyvauti Prezidiumo posėdžiuose ir Vyriausybės narius trečiadieniais po pietų.

PIRMININKAS. Gerai. Dar deputatas K.Uoka. Prašom.

K.UOKA. Gerbiamieji deputatai, aš tokią trumpą informaciją. Kadangi pagal Valstybės kontrolės departamento įstatymą mums pavesta žiūrėti ir valstybės aparato darbo efektyvumą, o Lietuvoje tokių specialistų neturime, mes buvom susitarę su Amerikos firma (...) atlikti tokį patikrinimą. Jie pusę metų dirbo Vyriausybės aparate ir tą darbą sėkmingai baigė. Antradienį dvyliktą valandą jie pristato savo darbo rezultatus, ir kam įdomu paklausyti, kaip amerikiečiai mato mūsų Vyriausybės aparato darbo organizavimą, kviečiu atvykti į mūsų departamentą.

PIRMININKAS. Ačiū. Deputatė Zita Šličytė.

Z.ŠLIČYTĖ. norėjau gerbiamąjį premjerą paklausti, kuo jam neįtiko gerbiamasis deputatas Balys Gajauskas, kurį buvęs premjeras G.Vagnorius paskyrė Nacionalinio saugumo tarnybos generaliniu direktoriumi? Pirmasis jo žingsnis, tapus premjeru, po trijų dienų atleisti ne kitus ministrus, apie kuriuos yra daug kompromituojančios medžiagos (L.Ašmantas, A.Butkevičius), šituos jis paliko Vyriausybėje dirbti. O pirmiausia stengiasi patenkinti Kairiųjų frakcijos reikalavimą ir atleisti B.Gajauską. Todėl aš norėčiau, kad vis dėlto, jeigu šį vakarą jau yra taip paskelbta šitoje salėje, būtų tai ir paaiškinta.

PIRMININKAS. Gerai. Kol premjeras galvoja, deputatas J.Beinortas.

J.BEINORTAS. Gerbiamieji kolegos, aš norėjau kreiptis į valstybės kontrolierių, kadangi čia ekspromtu jis tokią informaciją pateikė. Aš galvoju, kad būtų gerai, jog šitą ekspertų medžiagą pirmiausia galėtų išnagrinėti ir pačios Vyriausybės aparatas, ir galbūt mūsų Aukščiausiosios Tarybos deputatai, bet kad jokiu būdu ji netaptų, kaip sakoma, lengvu kąsniu įvairiems laikraščiams, tarp kurių yra ir ne itin draugiškų mūsų valstybės reikalams. Aš tikrai norėčiau prašyti, kad šita medžiaga tikrai pirma būtų išnagrinėta tarp suinteresuotų, o nebūtų tiktai masalas įvairiems vertinimams, tarp kurių dažniausiai būna ne visai kompetentingų.

PIRMININKAS. Ačiū deputatams. Ministras Pirmininkas, matyt, atsakys į pateiktą klausimą kiek vėliau. Gerai, dabar noriu pasakyti, kad šis neeilinis posėdis baigtas, ir dar noriu pasakyti, kad baigta ir neeilinė sesija. Ačiū. Iki susitikimų vėliau.