DEVYNIASDEŠIMT ANTRAS POSĖDIS

1991 m. sausio 13 d.


Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas V.Landsbergis, Pirmininko pavaduotojas deputatas Č.V.Stankevičius., deputatas V.Čepaitis, deputatas A.Taurantas., deputatas A.A.Abišala. 

 

Diskusija dėl darbo tvarkos ir situacijos Lietuvoje

 

PIRMININKAS (V.ČEPAITIS). Gerbiamieji deputatai! Prašau sėsti į savo vietas. Jeigu galima, pasilikim tiktai čia, apačioj, ir pabandykim vis dėlto pradėti darbą. Mūsų jau yra mažasis kvorumas. Mažąjį kvorumą turime.  Dar konstitucinių sprendimų priimti negalime, tačiau įstatymus jau galime pradėti leisti. Bent jau galime priimti pareiškimą. Aš manau, kad turbūt iš pradžių turėtume vis dėlto grįžti prie nepaprastosios padėties įstatymo, kaip teisingai čia sako Zigmas Vaišvila. O galbūt tiesiog normaliai pabandom sudaryti darbotvarkę. Turim įsivaizduoti, ką mes šiandien, šiuo metu, galim padaryti, kas yra svarbiausia. Galbūt kas nors imtųsi pirmininkauti? Manau, mums reikės taip pat nutarti, ar reikia transliuoti šitą, ką mes čia šnekame, į lauką. Mano nuomone, turbūt reikia. Ar šitie mikrofonai viršuje neveikia? Turbūt juos reikia įjungti.

Gerbiamasis Taurantai, galbūt galite imtis deputatinės iniciatyvos ir sėsti į posėdžio  pirmininko postą?

Įjungta, jie, rodos, įsijungė.

PIRMININKAS (A.TAURANTAS). Man atrodo, jeigu norime posėdžiauti, tai pirmiausia pagalvokime, ką mes čia konstruktyvaus dabar galime padaryti. Jeigu kas turi konstruktyvių pasiūlymų, prašau juos pasakyti. Siūlomas nepaprastosios padėties įstatymas. Kas gali ką nors dėl to pasakyti?

G.ŠERKŠNYS. Būtina suformuoti gynybos vadovybę.

PIRMININKAS. Čia, man atrodo, konstruktyvesnis pasiūlymas. Bet tai galėtų padaryti ir Prezidiumas. Mes galėtume patvirtinti. Gal kas turi informacijos, gal Prezidiumas jau tai darė.

V.JARMOLENKA. Aš norėčiau pasakyti, kad gerbiamieji Prezidiumo nariai galėtų susirinkti aptarti situacijos.

PIRMININKAS. Deputatas R.Gudaitis.

R.GUDAITIS. Vakar tas klausimas Prezidiume buvo svarstomas ir plenarinės kandidatūros yra. Prisiminkime savo nutarimą. Vis dėlto čia buvo pavedimas Prezidiumui ir Vyriausybei, todėl nereikėtų kandidatūrų aptarti dabar.

PIRMININKAS. Be abejo, tiktai klausiama informacijos, ar Prezidiumas tai padarė. Ir dar klausimas, ar Prezidiumas dabar gali susirinkti? Ar yra visi Prezidiumo nariai, kad būtų Prezidiumo kvorumas?

R.GUDAITIS. Mums reikia nueiti. Mes čia iš Prezidiumo esame dviese su gerbiamuoju E.Petrovu. Mes tada galbūt nueiname pas Pirmininką pasiaiškinti.

PIRMININKAS.  Turbūt būtų tikslinga apie tai pagalvoti ir sudaryti tą vadovybę . Mes patvirtintume.

Deputatas B.Rupeika, nauja informacija iš Kauno.

B.RUPEIKA. Dabar, prieš 7 minutes, vietos desantininkai užėmė Kauno radijo ir televizijos redakciją. Jie dirbo lygiai iki 4.02 val. Praradom ryšį. Tačiau yra Vidaus reikalų ministro pavaduotojo Petro Liubarto pranešimas, jie spėjo per visas savivaldybes ir savo  milicijos skyrius pranešti. Čia atsakymas Irenai dėl Anykščių, kad parlamentas funkcionuoja, kad netikėtų jokiais skleidžiamais gandais , jog Lietuvoje kita valdžia.

PIRMININKAS. Deputatas V.Žiemelis.

V.ŽIEMELIS. Aš norėčiau paklausti, ar turime ryšį su Vyriausybe?

PIRMININKAS. Kas galite atsakyti?

V.ŽIEMELIS. Jeigu yra ryšys su Vyriausybe, aš manyčiau, mes turi dirbt, kaip yra, kaip esame priėmę įstatymą: prezidiumas turėtų eiti apsvarstyti Gynybos komiteto personalinės sudėties ir suderint  su Vyriausybe telefonu.

PIRMININKAS. Be abejo, jie tai galėtų padaryti. Jeigu gerbiamasis Č.Juršėnas garantuoja, kad ryšys yra, tai tikrai tai būtų galima padaryti.

Kas dar turi pasiūlymų ar informacijos? Pasirodė Pirmininko pavaduotojas. Gal Pirmininko pavaduotojas nori perimti vadovavimą?

Deputatas G.Ramonas.

G.RAMONAS. Aš norėčiau pasiūlyti taip: visiems deputatams laikytis ramiai ir oriai, rimtai. Siūlyčiau šičia pranešinėti tiktai informaciją, jeigu kokią turime, Prezidiumui siūlyčiau susirinkti ir apsvarstyti padėtį, nuspręsti, ką mes turime daryti.

PIRMININKAS.  Aš manau, kad esant ypatingai padėčiai visados geriau, kai veiksmus koordinuoja mažesnė grupė žmonių negu tokia didelė grupė kaip mes. O jeigu reikės ką nors patvirtinti, ką jie nuspręs, mes tai padarysime.

Gerbiamasis L.Šepetys.

L.ŠEPETYS. Aš tiesiog norėjau pasakyti, kad žinotų visa Lietuva, jog Aukščiausioji Taryba dirba, susirinkusi, o tai yra svarbiausia. O jeigu ką reikia nutarti, mes nutarsim turbūt, labai vieningai.

PIRMININKAS. Ačiū. Buvo stengiamasi tą informaciją perduoti.

Deputatas V.Čepaitis.

PIRMININKAS(V.ČEPAITIS). Galbūt sekretoriatas galėtų pasakyti, kiek tiksliai yra deputatų šiuo metu?

PIRMININKAS(A.TAURANTAS). Ar yra dar salėje ar už šios salės ribų deputatų, kurie neužsiregistravo sekretoriate pas deputatę R.Rastauskienę?

Gerbiamoji Rastauskiene, ar K.Motieką užregistravot? Ačiū.

Prašau.

J.BEINORTAS. Aš norėjau paklausti. Mane domina tokia situacija. 21 val. į Minską buvo išsiųstos mašinos pasitikti TSRS prezidentinės tarybos atstovų, kurie turi atvykti čia, į Lietuvą. Ar juos pasitiko, ar mes žinome. Ir ar jie gali būti apsaugoti nuo patekimo į pučistų priežiūrą?

PIRMININKAS. Gal gerbiamasis Č.Juršėnas turi informaciją?

K.MOTIEKA.  Gal galėtumėt man duoti atsakyti tuo klausimu. Vakar Pirmininko pavedimu aš turėjau važiuoti į Minską sutikti tų trijų asmenų. Tačiau tuo pačiu metu mes taip pat turėjome siųsti vieną iš pavaduotojų ir į Rygą, į Latvijos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo posėdį. Po posėdžio Rygoje turėjo įvykti didžiulis mitingas. Tai mes su gerbiamuoju Č.Stankevičium pasikeitėm vietom. Kadangi jis yra delegacijos narys, tai jis turėjo išvykti. Ir išvykti turėjo ne taip, kaip čia paminėta, kad mašinos jau išvažiavo. Aš nežinau, aš tokios informacijos neturiu. Gerbiamasis Č.Stankevičius turėjo išvykti į Minską šiandien 6 val. ryto. O aš turėjau išvykti į Rygą 7 val. ryto Č.Stankevičius - koridoriuj, aš - čia. Tai mašinos be Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotojo tikrai neišvyko.

G.KAKARAS. Ar galėčiau paklausti?

PIRMININKAS. Prašom.

G.KAKARAS. Aš ką tik atvažiavau iš Molėtų. Kelias laisvas, jokio judėjimo, jokių mašinų. Aukščiausioji Taryba nuostabiai gražiai apgulta mašinų. Žmonių ir mašinų nepaprastai daug.

Bet aš ne apie tai. Aš norėjau paklausti, ar svarstėt, ar nagrinėjot ir ar nevertėtų prie šito klausimo grįžti, ką mes darysim ir kaip elgsimės, kokia mūsų strategija ir taktika blogiausiu atveju, užėmus ir pan.? Man atrodo, kad mūsų darbo tęstinumas yra šiuo momentu svarbiausias dalykas.

PIRMININKAS. Mes jau prieš tai susirinkę kalbėjome, kad bus įgalioti mūsų deputatai ir Pirmininko pavaduotojas, kurie yra užsienyje. Ir jeigu leiskite, dar pridėsiu, kad turbūt reikėtų pagalvoti, ką mes  darysime, jeigu mūsų nejudins. Viskas aplinkui užimta, o mūsų nejudins. Mes turime pagalvoti ir apie šitokį variantą.

Deputatas J.Paleckis.

J.V.PALECKIS. Kai buvo pradėta rinktis iš ryto, mūsų šiek tiek mažesnė grupė kalbėjo apie tai, kad reikėtų padėkoti susirinkusiems į aikštę žmonėms. Matyt, jie dabar mus girdi. Ir jeigu bus pritarta, reikėtų paraginti, kad moterys, vaikai, jeigu ten jų yra, pasitrauktų iš aikštės ir kad pasiliktų ten tiktai tie, kurie supranta pavojų ir apsisprendę dalytis juo su tais, kurie šiame pastate Jeigu deputatai pritartų:tikriausiai posėdžio pirmininkas turėtų labai įtaigiai to paprašyti.

PIRMININKAS.  Kiek aš žinau, deputatai buvo išėję į minią ir kaip tik ragino ją išsiskirstyti. Nelabai to buvo klausoma. Jeigu deputatai mano, kad reikėtų dabar paraginti minią... žmones... atsiprašau, žmones, susirinkusius ginti Aukščiausiosios Tarybos, tai mes galėtume padaryti čia susirinkusių deputatų vardu.

M.STAKVILEVIČIUS.  Būtent šito aš norėsiu, kad mes tiesiog balsuotume.

K.MOTIEKA. Gerbiamieji deputatai, man atrodo, nepaleiskim mes čia vėl tos savo balsavimo mašinos. Gerbiamoji N.Oželytė kreipėsi (...) mikrofoną ar kaip čia pavadinti, prašė gražiai, nuoširdžiai, moteriškai, kad moterys, turinčios vaikų, ir apskritai moterys, išeitų iš tos aikštės, kadangi galimos aukos. Labai gražiai jinai kalbėjo ir kreipėsi. Bet jeigu mes jau persūdysime, tai, atsiprašau, bus nepagarba tiems žmonėms, kurie iš tikrųjų pasiryžo šičia stovėti. Aš manyčiau, kad nereikia suformalinti , ar kaip čia pasakyti, šito dalyko.

PIRMININKAS.  Aišku tiek, kad moterys ir vaikai yra paraginti atsitraukti.

K.MOTIEKA. Ir ne tik, kad ten apačioj nuėję vienas su kitu kalbėjo, bet tiesiog iš mūsų trečiojo aukšto kreipėsi per radiją. Visi girdėjo. Kad ir kaip keista, aš stebėjau, niekas neišeina. Štai kur mūsų pasididžiavimas ir tvirtybė!

PIRMININKAS.  Deputatas B.Rupeika.

B.RUPEIKA. Teisingai pasakė kolega K.Motieka. Palikim tai kiekvieno iš jų ir mūsų sąžinei. Šitoj salėje taip pat yra laisvų vietų, kuriose šią naktį tikrai neatsiras kai kurie mūsų kolegų.  Taigi, čia kiekvieno garbės ir sąžinės reikalas. (Salėje šurmulys) Aš kalbu apie tuos, kurie dalyvauja ten. Galbūt netiesiogiai. Ir jūs puikiai mane suprantate kurie. Nenoriu minėti pavardžių, nes čia šito nereikia.

PIRMININKAS. Nereikėtų dabar kalbėti apie vienas kitą. Galvokime apie Lietuvos reikalus ir tai, ką galėtume padaryti.

Deputatas S.Razma.

K.MOTIEKA. Aš manau, kad mes palauksim mūsų sekretoriaus gerbiamojo L.Sabučio...

L.S.RAZMA.  Noriu paklausti...

K.MOTIEKA. Jis, atrodo, atneš dokumentą, kurio pagrindu... Štai jis ir ateina... kurio pagrindu mes galėsim svarstyti klausimą. Štai ir pirmininkas.

PIRMININKAS. Deputatas S.Razma.

L.S.RAZMA.  Prie televizijos bokšto buvo labai daug Pedagoginio instituto studentų. Dabar instituto vadovybė teiraujasi, kur, į kokias ligonines vežami sužeistieji. Kas dabar galėtų į tą klausimą atsakyti?

K.MOTIEKA.  Gerbiamieji, yra greitosios pagalbos automobiliai, Vilniaus telefono ryšys veikia ir šičia mes negalim būti tokiais tarpininkais. Galima patiem pasiskambinti ir susižinoti.

(Plojimais sutinkamas Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas).

V.LANDSBERGIS. Gerbiamieji kolegos deputatai! Net nuostabu matyti jūsų čia tiek daug. Gaila, kad moterys pasidarė tokios nepaklusnios. Joms čia šiandien gal ne vieta.  O gal jos paklausytų  Pirmininko įsakymo? Autoritarinio ir totalitarinio Pirmininko įsakymo? Aš labai noriu įsakyti moterims, kad jos eitų namo. Aš įsakau. Aš tuoj pakviesiu A.Butkevičių su visa savo totalitarine militarine galia. (Juokiasi)

Mes galime padaryti vieną kitą galbūt simbolį, o gal ir naudingą dalyką. Buvome nutarę patvirtinti Lietuvos Respublikos gynybos vadovybę ar ten šiek tiek kitaip dabar buvo pavadinta. Laikinąją galbūt labai laikiną, bet vis dėlto ji dar gali būti naudinga ir reikalinga. Aišku, mes ir dabar nežinome, ar tikrai bus puolami šitie rūmai.  Gali būti ir kokių nors kitų variantų, gali būti šiek tiek atidėta, apsidairant, kad pasaulis per daug nereaguoja. Gali būti, kad pabaigs ir tą pačią naktį. Pamatysim. Bet jeigu reikės, o turbūt tikrai reikės dar šiek tiek organizuoti mūsų veiksmus, tai gal ir gerai būtų aiškiai žinoti, kokie žmonės ką daro, kas kam gali nurodyti. Gaila, kad kai kurių iš numatytų kandidatų čia nėra. Nėra Alberto Šimėno...

PIRMININKAS.  Vyriausybė gali perduoti...

V.LANDSBERGIS. Taip, ar Vyriausybė yra? Ar jis yra Vyriausybės rūmuose? Aš žinau, kad jie dar lauke, bet...

PIRMININKAS. Yra.

V.LANDSBERGIS. Yra, jis yra atvažiavęs. Tai gerai. Aš buvau susirūpinęs, kad gal jis kur nors pakeliui dingo. Tai gerai, kad nedingo.  Ar niekas nieko nėra girdėjęs apie Bronių Kuzmicką?

J.MINKEVIČIUS. 7-9 dienomis buvau Helsinkyje parlamentinėje konferencijoje...

V.LANDSBERGIS.  Atleiskite, mes tą žinom. Jis dabar jau buvo pakeliui į Lietuvą iš Helsinkio, tik aš maniau, gal kas nors žino, kur jis yra po to, kai buvo Rygoje.

J.MINKEVIČIUS. Mes išsiskyrėme 9-tą ir jis turėjo išvykti 11 dieną. O daugiau aš (...).

V.LANDSBERGIS. Taip. Galbūt mes galime padaryti dar vieną teisinį aktą: tuo atveju, jeigu LIetuvoje nebus leidžiama laisvai veikti žmonių išrinktam parlamentui ir jo sudarytai  Vyriausybei, pavesti Algirdui Saudargui ne tik atstovauti Lietuvos Respublikai užsienyje, (tam jis turi visus įgaliojimus ir iš Ministrų Tarybos, ir iš manęs asmeniškai) bet ir sudaryti Vyriausybę išeivijoje. Išeivijoje  yra keli mūsų deputatai, yra keli mūsų diplomatai, įskaitant ankstesnę Lietuvos diplomatiją ir Stasį Lozoraitį, kuriam mes esame suteikę specialius įgaliojimus, ypač tokiam atvejui, koks dabar gali atsitikti.

(Pirmininkas prašomas prie telefono kalbėtis su E.Bičkausku).

Aš einu prie telefono, o jūs pagalvokite  apie tai. Galbūt pora teisininkų galėtų pamąstyti apie tokio nutarimo tekstą. Tai yra du dalykai, kuriuos mes galėtume nutarti šiandien, taip pat kaip, žinoma, ir kokią nors protesto notą ar kreipimąsi į Suvienytąsias Nacijas.

V.ŽIEMELIS. Gerbiamasis Pirmininke, manyčiau, ir dar dėl vieno dalyko galėtume nutarti - pavesti Gynybos komitetui organizuoti taipogi.

PIRMININKAS. Prašau.

G.ŠALTENIS. Gerbiamieji kolegos, ar mums nevertėtų dabar priminti Vakarų valstybėms apie mūsų diplomatinį pripažinimą? Aš nesakau, kad kategoriškai: arba jūs mus pripažįstat, ar ne, ir tada jūs išdavikai. Bet palikim jų... tegu jie pasikankina. Kokia forma mes galėtume tai padaryti, kaip jums atrodo?

PIRMININKAS. Man atrodo, lyg ir tai buvo priminta, kad gana kategoriškai. Vis dėlto aš prašyčiau, jeigu teisininkai dabar gali prisėsti, pagalvoti apie  Pirmininko pasiūlymą ir padaryti nutarimo projektą dėl įgaliojimo Algirdui Saudargui sudaryti Vyriausybę užsienyje. Daroma? Ačiū.

V.JARMOLENKA.  Turiu trumpą informaciją po to, ką pasakė Benas. Aš norėčiau, jog jūs visi žinotumėt, kad mes dar sykį patikrinom -  Sitkūnų radijo stotis dirba.

PIRMININKAS. Kauno radijo stotis? Aš prašau visus deputatus, kurie kalba prie mikrofono, stengtis kalbėti aiškiai ir lėtai, nes mes visi esam įsitempę. Kad aiškiai priimtume informaciją.

Č.JURŠĖNAS. Mielieji kolegos! Galiu pasakyti, kurie ministrai yra vietoje. Tai absoliučiai visi, išskyrus tuos, kurie turi atitinkamus užsieninius ar vidinius pavedimus. Ministrų Tarybos antrojo aukšto kabinete, t.y. Pirmininko kabinete arba priimamajame yra A.Nasvytis, V.Antanaitis, L.Ašmantas, K.Birulis, J.Biržiškis, A.Dobravolskas, D.Kuolys, V.Navickas, A.Sinevičius. J.Oleka yra savo vietoje, A.Saudargas išvykęs. Ir A.Šimėnas ten kažkur yra, bet ne prie šito telefono. Iš buvusiųjų  yra A.Brazauskas, R.Ozolas, R.Sikorskis, V.Knašys, R.Jasinavičius, R.Kozyrovičius, P.Kūris.

BALSAI IŠ SALĖS. (Negirdėti)

Č.JURŠĖNAS. ...Neaišku.

PIRMININKAS. Sako, kad neaišku.

Č.JURŠĖNAS. Vyrai, džentelmenai, vis tiek būsim iki galo orūs. Aš skambinau, telefonas neatsako, o Ministrų Taryboje nėra. Bet neaišku, ar jinai yra namuose, ar Turniškėse. Štai. Arba, galimas daiktas... aš vakar čia buvau susitikęs, kalbėjausi, žadėjo važiuoti pas savo mamą į Švenčionių rajoną. Tai sunku pasakyti, kurioje vietoje dabar yra.

B.NEDZINSKIENĖ. Gerbiamieji deputatai, perdavė iš Kauno, kad šiuo metu šarvuočiai puola Kauno televizijos retransliacijos bokštą. Vaižganto gatvėje.

M.LAURINKUS. Yra informacija, kad jau rengiama pirmoji laida, kurioje R.Jarmalavičius ruošia inscenizaciją apie sužeistus, užmuštus kareivius. Būtent taip. Ir kad jie buvo gelbėjami prie Televizijos bokšto.

PIRMININKAS. R.Jarmalavičius, kiek girdėjau, buvo pranešęs, kad jis nėra komiteto narys.

M.LAURINKUS.  Ne, vadovas yra Kravčenka. Kravčenka yra Burdenkos gamyklos darbininkas.

PIRMININKAS. S.Pečeliūnas.

S.PEČELIŪNAS. Aš norėčiau paklausti, kas gerai išmano, būtent mūsų juristų. Ar užtenka mūsų balsų atimti ponu V.Švedui mandatą ir paskelbti jį Tėvynės išdaviku?

PIRMININKAS. Kad būtų tiksliau, turbūt dar reikėtų, jeigu rūmuose yra, prokuroro teikimo. Man atrodo, kad ir paskelbsim, tai bus simbolinis tekstas, ir dar kažin, ar ką padės.

V.ŠADREIKA. Tai tuo klausimu, kiek man žinoma, generalinis prokuroras iškėlė baudžiamąją bylą.

PIRMININKAS. Taip.

V.ŠADREIKA. Pagal mūsų priimto Baudžiamojo kodekso straipsnį. Ir jeigu jis tame komitete yra, tai jis bus patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.

PIRMININKAS. Yra iškilęs toks klausimas, kaip mes turėtume elgtis. Ar ieškoti deputatų, kurių čia nėra, ar ieškoti jų telefonais, stengiantis juos pakviesti į Aukščiausiąją Tarybą? Kaip deputatai manytų? Aš girdžiu balsų, kad reikia. Ar yra manančią, kad nereikia ir galinčių argumentuoti?         

S.Pečeliūnas.

S.PEČELIŪNAS. Kaip žinote, deputatas A.Norvilas sunkiai serga. Tai, manau, tų, kurie tikrai serga, nereikėtų čionai suvežti. Bet vis tiek reikėtų visiems pranešti. Tai yra kiekvieno jų apsisprendimas. Jeigu jį radus namie jis pasakys: "siųskite automobilį", šitai reikia padaryti.

PIRMININKAS. Gerbiamieji, prašau šiek tiek tylos. Naujausia informacija iš Televizijos bokšto.

Prašau, jums žodis.

 

Pasienio apsaugos skyriaus darbuotojo E.Šepečio informacija iš televizijos bokšto

 

E.ŠEPETYS. Pasienio apsaugos skyriaus darbuotojas Eugenijus Šepetys. Saugojom televizijos bokštą. Bokšte viskas buvo suderinta su vietiniais darbuotojais. Dauguma darbuotojų šiuo metu buvo rusų tautybės žmonės. Ir viskas iki smulkmenų buvo žinoma, visi išėjimai, viskas, nes mes buvom iš anksto pasiruošę ką galima padaryti. Tuo tarpu, kai jau viską viską iki pabaigos ką galėję įvykdę ruošėmės palikti pastatą, iš antrojo aukšto... ten liko durys, uždarė... specialiai buvo uždarytos ir iš pat pradžių apsupo šarvuotom mašinom, tankais, šaudė pabūklais, bet tuščiais, išdaužė visus langus. Žmonės žiedu buvo apsupę, po langais krito  stiklai ant jų. Paskui desantininkai, ginkluoti automatais... Pirmoji šturmo grupė buvo ginkluota automatais ir peiliais, durtuvais ant automatų. Prasibrovė per žmones, puolė į vidų, puolė mūsų užkardos gynėjus. O visus kitus šarvuotos mašinos, šaudant kitiems kariškiams, nuo bokšto stūmė tolyn,  kol išstūmė už tvoros.

Iš pradžių, kiek pats supratau, buvo šaudoma vien tuščiais šoviniais, paskui, ir tą galiu paliudyt, buvo šaudoma koviniais šoviniais, trasuojančiom kulkom. Šaudė į žmones ir į bėgančius žmones. Visus išginė, nelabai gausi grupė žmonių su raudonais raiščiais džiaugsmingai sutiko "išvaduotojus", suėjo į pastatą. Pastato langai pirmajame aukšte visi išdaužyti. O atsitraukdami tie vadinamieji išvaduotojai iš pradžių į žmonių minią metė dūminį užtaisą ir su tanku užvažiavę, pasisukiodami trypė žmones. Išvartytos visos mašinos, kur buvo pastatytos užkardos su smėliu, visos mašinos sutryptos. Tokios naujienos.

Žmonių žuvusių yra tikrai, manau, nemažai. Deja, man nebuvo kada skaičiuoti. Aš pats mačiau tiktai vieną žuvusį. Bet mes paskutinį išsivežėm iš bokšto. Ten iki tol buvo jau daug žuvusių ar sužeistų.

Deja, mes neturėjom jokių ginklų, išskyrus ką  nutvėrėm po ranką. Atsukom vandens  čiaupus, kol galų gale iš centro kažkas juos užsuko. Retransliacijos bokšte, pačiam bokšte siųstuvai, transformatorinė dar, kiek žinau, dabar... Darbuotojai sakė, kad dirba užsibarikadavę kai kurie skyriai ten užsibarikadavę dirba. O daugiau... Tai tiek.

PIRMININKAS. Ačiū bokšto gynėjui. Pagarba jam ir visiems jo draugams. (Plojimai). Deputatas A..Račas.

A.RAČAS.  Gerbiamieji deputatai, jau buvau sakęs, kad su mumis kartu yra Rusijos deputatai. Norėčiau perskaityti jų pavardes: Александр Яковлевич Винников, Александр Васильевич Целяков, Сергей Олегович Березницкий, народный депутат Российской Федерации, член Президиума Ленсовета Юрий Михайлович Нестеров. Jie šiuo metu skambina į Šiaurės karinį miestelį, nori susisiekti su generolu ir pakalbėti. (Salėje šurmulys)

PIRMININKAS. Jie žino, ką daryt.

A.Butkevičius.

A.BUTKEVIČIUS.. Noriu pateikti keletą informacijų. Viena, tai deputatas J.Prapiestis važiuoja pas mus. Jis niekaip negali prasimušti iš Baltupių. Antra, ministras M.Misiukonis sėdi savo poste ir dirba. Taigi jį taip pat reikia laikyti dirbančiu. Trečia, apibendrinęs tuos duomenis, kurių mes ieškojom (dabar kai kuriuos gavom), manau, kad čia reikia kalbėti apie karinį pučą, taigi dar vieną Bermonto-Avalovo variantą. Karinė vadovybė čia, Pabaltijyje, ir kartu čia, Lietuvoje, galima daryti išvadą yra nevaldoma iš centro.

PIRMININKAS. Yra naujausia informacija apie žuvusius ir sužeistuosius.

A.BUTKEVIČIUS. Tai, ką aš pasakiau, yra mano asmeninė nuomonė, ir tai nepaneigia visiškai centro atsakomybės už karinių dalinių veiksmus.

PIRMININKAS. Naujausia informacija apie žuvusius ir sužeistuosius. Už ją atsako ministras J.Oleka ir konkrečiai perduoda Dževečka (?).. 4.30 žuvusių buvo 11 , sužeistų - apie 100. Tiek informacijos. Girdėjot, turbūt perduoda gerbiamasis V.Andriukaitis, kad vyrauja šautiniai sužalojimai. Turbūt tikrai atėjo ta akimirka, kai mes, turėdami tikslų žuvusiųjų  skaičių, galėtume juos pagerbti. Vis dėlto jie gynė vieną svarbiausių mūsų valstybės objektų.

Pagerbkime žuvusiuosius tylos minute. (Tylos minutė). Ačiū.

V.LANDSBERGIS.  ... veiksmų Lietuvoje. Aš manau, kad mes irgi turėtume, nors esame siuntę užvakar, dabar irgi padaryti gal kai ką daugiau negu protesto nota. Tam tikrą ir diplomatinį demaršą kaip valstybė valstybės - užpuoliko atžvilgiu. Mes galėtume vienu nutarimu ar kokiu kitu reikiamu aktu suteikti ligšiolinei atstovybei Maskvoje pasiuntinybės rangą ir paskui kartu su protesto nota atšaukti Lietuvos pasiuntinį iš Maskvos. Mes negalime išsiųsti nė vieno Sovietų Sąjungos pasiuntinio  Lietuvoje, o jų tiek daug. Ar jums jau teko girdėti, kad prie Televizijos rūmų dar tebešaudant, žmones grūdant lauk pro tankečių tarpus, buvo transliuojama M.Burokevičiaus kalba apie taiką ir meilę, apie naujosios valdžios ketinimus viską spręsti tiktai taikiai, demokratiškai ir su didžiausia meile darbo žmonėms. Ir tai buvo kartojama ir kartojama daug kartų.

V.ČEPAITIS. Gerbiamieji deputatai, aš siūlyčiau prieš priimant kokius nors panašius įstatymus, greičiau suteikti užsienio reikalų ministrui A.Saudargui įgaliojimus. Tai, man atrodo, yra praktiškas dalykas, mes nebalsavome dar kaip deputatai.

BALSAS IŠ SALĖS. Rengiamas projektas...(Salėje šurmulys)

PIRMININKAS. Informaciją pateiks Z.Vaišvila.

 

Deputato Z.Vaišvilos informacija

 

Z.VAIŠVILA. Gerbiamieji deputatai, manau, kad informacija, kurią prašome pranešti visais galimais būdais, ne tik jums, bet ir visai Lietuvai. Ką tik pavyko man su radijo ryšio pagalba kalbėti su Jungtinių Amerikos Valstijų Valstybės departamento atstovu ir taip pat Kanados Broadcasting company atstovu. Pavyko viską smulkiai papasakoti, kas darėsi iki paskutinio momento, ir paprašyti išgelbėti mūsų ... Ačiū.

Taip pat Lietuvai visą ryšį sėkmingai perdavinėja ir mūsų vidaus reikalų organai, ir Užsienio reikalų ministerija, gerbiamasis V.Katkus padeda. Ačiū visiems. (Plojimai)

B.RUPEIKA. Kolegos, aš informavau jus, kad Kauno radijas buvo nutraukęs savo darbą, tačiau aš dabar vėl girdėjau Kauno balsą, pateikiau paskutinę informaciją. Ir neskelbdamas vietovės, nes galbūt ir čia kas nors kur nors klausosi, pasakysiu, kad Kauno radijas dirba šiuo metu iš kaimo vietovės. Man malonu dėl savo kolegų Kaune.

(Plojimais pasitinkamas Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas)

PIRMININKAS. Č.V.STANKEVIČIUS.) Gerbiamieji deputatai, galime svarstyti nutarimą. Nutarimo projektas yra parengtas. Pirmininkas supažindins su juo.

 

Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko V.Landsbergio pateikiamas įstatymas “Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės emigracijos”

 

V.LANDSBERGIS. Gerbiamieji deputatai, nutarimo projektas skamba taip.

Aš prašau nevaikščioti.

PIRMININKAS. Prašome sėstis. Prašom laikytis rimties, pašalinius parteryje prašome nesikalbėti.

V.LANDSBERGIS. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, įvertindama TSR Sąjungos veiksmus kaip karinę agresiją prieš Lietuvos Respubliką ir atsižvelgdama į tai, kad teisėtai sudarytų aukščiausiųjų valstybinės valdžios ir valdymo organų veikla gali būti prievarta nutraukta, nutaria:

l. Lietuvos Respublikos Vyriausybės veiklos nutraukimo atveju pavesti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministrui Algirdui Saudargui eiti Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ministro Pirmininko pareigas ir sudaryti Lietuvos Respublikos Vyriausybę emigracijoje.

2. Nutarimas įsigalioja nuo jo priėmimo momento."

PIRMININKAS. Gerbiamieji deputatai, kokių turite pastabų ar nutarimo pataisymų? Neskubėkite sakyti "nėra". Ar gerai suformuluota, ypač prašom pasakyti savo nuomonę deputatų juristų. Gal reikia dar pakartoti tekstą? Aš pakartosiu.

1 straipsnis skamba taip: "Lietuvos Respublikos Vyriausybės veiklos nutraukimo atveju pavesti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministrui Algirdui Saudargui" (čia dabar jau papildėme žodžiu) "vykdyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ministro Pirmininko pareigas ir sudaryti Lietuvos Respublikos Vyriausybę emigracijoje."

Deputatas K.Lapinskas turi pastabų ar pasiūlymų.

K.LAPINSKAS. Norėčiau siūlyti apmąstyti truputį kitokią to 1 punkto redakciją. Įžanginę dalį  aš kol kas praleidžiu.

"Lietuvos Respublikos naujos tarybinės okupacijos ir teisėtai demokratiniais rinkimais 1990 m. išrinktos Aukščiausiosios Tarybos nuvertinimo atveju sudaryti laikinąją Lietuvos Respublikos Vyriausybę emigracijoje skiriant jos vadovu Algirdą Saudargą."

Aš noriu atkreipti dėmesį, kad mes negalėtume sieti vien tik su Lietuvos Respublikos Vyriausybės nuvertimu, bet ir su Aukščiausiosios Tarybos paraližavimu. Nes Vyriausybė, žinot, yra Vyriausybė. Ji turi turėti mūsų mandatą. Ir todėl reikia sieti būtent su Aukščiausiosios Tarybos paraližavimu.  Nebūtinai turi būti ši redakcija, kurią aš siūlau, bet reikia sieti su Aukščiausiosios Tarybos paraližavimu, fiksuojant būtent tą aktyvią ar naują (dar galima paakcentuoti) okupaciją.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. (Negirdėti).

K.LAPINSKAS. Tai ir okupacijos atveju yra Aukščiausiosios Tarybos.

V.LANDSBERGIS. Yra racionali mintis, galbūt  su tais dviem projektais būtų galima greitai susėsti ir padaryti bendrą variantą. Aš tuo tarpu...

K.LAPINSKAS. Aš jums tą perduosiu.

V.LANDSBERGIS. Taip.

A.SKUČAS. Gerbiamieji deputatai, tik ką paskambino iš Kauno ir pranešė, jog per Lietuvos televiziją iš Kauno pasakė, kad Lietuvos televizija per palydovą yra transliuojama į Angliją, tiesioginis  eteris. Taigi, galima perduoti bet kokią informaciją. Čia yra televizijos informacija, kurią išgirdo kauniečiai. Ačiū

NEPRISISTATĘS KALBĖTOJAS. Jeigu galima, Pirmininke. Jeigu galima, dėl to paties teksto, kadangi vis vien reikia sutikimo.

BALSAS IŠ SALĖS. Nereikia.

TAS PATS KALBĖTOJAS. Ir dar dėl  išsakyto samprotavimo, dėl ambasados statuso suteikimo atstovybei Maskvoje. Man atrodo, kad pagal diplomatinę praktiką ambasados statusas suteikiamas tik dviejų valstybių susitarimu. Ambasadoriaus rangą galime suteikti ir atšaukti mes vieni, bet tas susiję, matyt, su pačios institucijos statusu. O ambasados statusą suteikia dvi valstybės bendru susitarimu.

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS). Gerbiamasis deputate Čepaiti, jums suteikiamas žodis.

V.ČEPAITIS.  Aukštoji Taryba, aš siūlyčiau priimti tokį tekstą. Jis labai trumpas. Aš manau, kad mes šitomis ne visai įprastomis sąlygomis galime sau leisti priimti ir iš klausos.

Jis vadintųsi Kreipimusi į pasaulio Vyriausybes.

"Tarybų Sąjunga pradėjo nepaskelbtą karą prieš Lietuvos Respubliką. Žūsta nieko nekalti žmonės. Iškilo grėsmė, kad demokratiniuose rinkimuose išrinkta teisėta valdžia gali būti nušalinta. Mes, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatai, kreipiamės į pasaulio valstybes, prašydami nedelsiant pripažinti, kad Tarybų Sąjunga užpuolė kitą valstybę - nepriklausomą Lietuvos Respubliką."

Tai būtų mūsų valstybės pripažinimas, jeigu jie pripažintų, kad jie užpuolė kitą nepriklausomą valstybę.

Ar turite kas nors pastabų?

V.BERIOZOVAS. Aš norėčiau vieną padaryti. Būtų labai gerai, kad mes didžiosioms valstybėms sudarytume atskirą tekstą. Ne tik kad kreipimąsi, bet atskirą tekstą. Matyt, bus daug įtaigiau, kada kiekvienam parengsim atskirą tekstą, ne tokį bendrą kreipimąsi. Kreipimąsi galima priimti ir dar atskirą tekstą kiekvienai.

V.ČEPAITIS. Taip. Tai deputatas V.Beriozovas neprieštarauja dėl šito kreipimosi teksto?

V.BERIOZOVAS. Neprieštarauju, bet...

V.ČEPAITIS. Tiktai čia deputatas V.Landsbergis pasiūlė įtraukti dar vieną žodį į paskutinį sakinį: "nedelsiant pripažinti, kad TSR Sąjunga užpuolė kitą suverenią  valstybę - nepriklausomą Lietuvos Respubliką". Kad būtų tas aiškiau.

Tada, jeigu nėra daugiau pastabų, galbūt A.Taurantas, posėdžio pirmininkas, pasiūlytų balsuoti.

PIRMININKAS(A.TAURANTAS). Ar yra kam skaičiuoti balsus? Procedūrą tokiu atveju vis tiek turime atlikti. Prašom. Deputatai neprieštarauja. Ar jūs pasiruošę? Prašom deputatus, kurie neužimti kitais darbais, sėsti, kad būtų patogiau skaičiuoti balsus.

Kas už ką tik perskaitytą nutarimo projektą, prašau balsuoti. Kas prieš?

(Balsavimo rezultatų negirdėti)

Ar gerbiamasis G.Ilgūnas balsuoja?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. 90.

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos kreipimosi į pasaulio vyriausybes priėmimas

 

PIRMININKAS. Nutarimas priimtas.

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS).  J.Tamulis perskaitys dar vieną siūlomą kreipimąsi.

J.TAMULIS. 80 deputatų balsavo...

PIRMININKAS(A.TAURANTAS) Ar reikia patikslinti balsavimą?

BALSAI IŠ SALĖS. (Negirdėti)

PIRMININKAS. Kadangi mūsų yra daugiau kaip pusė, mes nutarimą priimti galime. Nutarimas priimtas.

Prašau.

J.TAMULIS. Pirmininke, gerbiamieji kolegos, aš noriu pateikti dar vieną kreipimosi tekstą. Aš jį perskaitysiu. Jis trumpas.

"Kreipimasis į visus Tarybų Sąjungos žmones.

Tai, kas įvyko šiąnakt Lietuvoje, yra ne tik Lietuvos, bet ir Jūsų visų tragedija. Lietuva priešinasi tuo, kuo gali. Jūs irgi turite padaryti tai, ką galite. Žmonės tiki tik darbais."

Siūlome priimti šitą kreipimąsi.

S.ŠALTENIS.  Aš siūlyčiau pabrėžti, kad Lietuva priešinasi taikiomis priemonėmis.

PIRMININKAS. Prašau?

V.JARMOLENKA. Ne, ne, ne, jokių taikų, mes priešinamės kaip galim.  

J.TAMULIS. Atrodo, pasakyta maksimaliai aiškiai ir plačiai.

PIRMININKAS. Ar dar yra prieštaravimų? Ką tik gauta informacija iš deputato J.Pangonio, kad jis važiuoja iš Alytaus į Aukščiausiąją Tarybą. Maždaug greičiau kaip už dviejų valandų bus čia. Balsuoja "už". Ką tik gautas jo telefono skambutis. Deputatas J.Pangonis, važiuodamas į Aukščiausiosios Tarybos rūmus iš Alytaus, prideda savo balsą prie mūsų balsų.

Taigi aš teikiu balsuoti kreipimosi tekstą, kurį pateikė deputatas J.Tamulis. Kas už tai, kad būtų priimta? Prašau balsuoti.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. 83.

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos kreipimosi į visus Tarybų Sąjungos žmones priėmimas

 

PIRMININKAS. Kas prieš? Jūs prieš? Nėra prieš? Susilaikiusių? Nutarimas priimtas.

J.TAMULIS. Aš tada prašau deputatą V.Jarmolenką išversti jį į rusų kalbą. Deputate Jarmolenka, gal padėtumėte išversti į rusų kalbą?

PIRMININKAS. Gerbiamieji deputatai, pora naujų informacijų. Prašau dėmesio.

Amerikos senatoriai kreipėsi į Michailą Gorbačiovą, kad sustabdytų karo veiksmus. Pranešė "Laisvės radijas". Iš Kauno telefono linija gautas pranešimas, kad Kaune reikalauja nutraukti televizijos darbą, kitaip susidoros su savivaldybe.

V.LANDSBERGIS. Telefoninė naktinė informacija, jeigu ji visai patikima, kalba apie tai, kad Norvegijos ir Islandijos Vyriausybės kreipėsi į Saugumo Tarybą dėl įvykių Lietuvoje. Man perdavė raštelį po to, kai aš to prašiau telefonu. Aš manau, jog raštelis patvirtina, kad mano pageidavimas įvykdytas. Taip buvo pasakyta. Per mūsų atstovą Leoną Boddą Osle buvo daromos tos pastangos. (Salėje šurmulys)

Mūsų atstovas Egidijus Bičkauskas yra apskambinęs daugumą Federacinės tarybos narių, vakar dalyvavusių posėdyje, kuriame vieningai nutarta, kad negalima naudoti jokių prievartos veiksmų ir kad siunčiama delegacija. Ta delegacija dabar jau žino, (jinai yra Minske), kas Lietuvoje įvykę. Kaip ji elgsis, mes nežinome.

BALSAI IŠ SALĖS. (Negirdėti)

V.LANDSBERGIS. Na ne visai tokie žmonės.

BALSAI IŠ SALĖS (Negirdėti)

PIRMININKAS. Įjunkit mikrofonus tribūnoje.

BALSAI IŠ SALĖS. (Negirdėti)

B.NEDZINSKIENĖ.  (...) karo lauko tribunolu. Per 24 valandas. Kauno savivaldybei kariškiai grasina karo lauko tribunolu per 24 valandas, jeigu jie neišjungs televizijos. Daugiau nieko nežinau, einu paklaust. Bet manau, kad kauniečiai tikrai to nepadarys.

BALSAS IŠ SALĖS. O tai ką? Jie paskelbė karinę padėtį?

V.LANDSBERGIS. Jūs matote, gerbiamieji deputatai, jog Sovietų Sąjunga pati suvokia, kad ji kariauja. Jos kariškiai siūlo karo lauką ir karo lauko tribunolą.

PIRMININKAS. Dar informaciją pateiks Birutė Nedzinskienė.

B.NEDZINSKIENĖ. Dėmesio! Girdit? Dabar ką tik kalbėjausi su Kaunu dar kartą. Kaunas nusprendė taip: grasina pirmininkui ir jo pavaduotojui (tarybos) G.Pukui ir Z.Satkevičiui. Z.Satkevičius vyksta į televiziją ir transliuos iki galo, perduos visą informaciją.

PIRMININKAS. Įjunkit mikrofonus tribūnoje!

B.V.RUPEIKA. Papildau deputatės B.Nedzinskienės iš Kauno informaciją. Kauno radijas, paskutinė dabar veikianti radijo stotis Lietuvoje, perduoda informaciją trimis užsienio kalbomis, praneša apie situaciją ir prašo visų pasaulio tautų, girdinčių ir mus suprantančių, pagalbos. Jie tai daro dabar kas keletą minučių. Mes turime galimybę dar su jais susisiekę perduoti ir savo žodį, tad...Visa tai jau padaryta.

BALSAS IŠ SALĖS. (Negirdėti)

PIRMININKAS. Deputatas G.Vagnorius dar.

G.VAGNORIUS. Aš turiu tokį pasiūlymą. Vakar Aukščiausioji Taryba pavedė Prezidiumui kartu su Vyriausybe sudaryti Lietuvos Respublikos gynybos vadovybę. Kadangi dar iki Prezidiumo posėdžio daug laiko, aš siūlyčiau taip. Galbūt vadovybę galima sudaryti Aukščiausiosios Tarybos sprendimu.

PIRMININKAS. Apie tai jau buvo kalbėta, Pirmininkas rengia.

(Salėje šurmulys)

PIRMININKAS. Deputate Žaly, prašau. Truputėlį tylos! Deputatas A.Žalys - apie padėtį Klaipėdoje.

A.ŽALYS. Ką tik kalbėjau su Klaipėdos meru Povilu Vasiliausku. Prie Klaipėdos merijos yra susirinkę apie 10 tūkstančių mūsų klaipėdiečių, prie Girulių televizijos bokšto - apie 4 tūkstančiai mūsų žmonių. Pačioje merijoje budima. Neseniai, prieš valandą, buvo kalbėta su divizijos vadu Černychu. Jis teigia, kad kokių nors nurodymų jiems aktyviai veikti nėra. Prieš porą valandų 4 šarvuotos kariškių mašinos pravažiavo miesto pakraščiais. Va tiek apie Klaipėdą.

BALSAI IŠ SALĖS. (Negirdėti)

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS). Gerbiamieji deputatai, mes turėtume ir galime padaryti dar vieną nutarimą. Aš apmąsčiau tai, kas buvo pasakyta dėl pasiuntinybės. Gal iš tikrųjų tai būtų toks nerealus, vienašalis sprendimas. Bet antroji to klausimo pusė, dėl kurios kaip tik kalbėjo ir pats Egidijus Bičkauskas, skambėtų taip: "Nutarimas dėl Lietuvos Respublikos atstovo buvimo TSR Sąjungoje.

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba konstatuodama, jog TSR Sąjunga pradėjo karo veiksmus prieš Lietuvos Respubliką, nutaria atšaukti iš TSR Sąjungos atstovą Egidijų Bičkauską."

Tą galėtų padaryti ir Vyriausybė, bet Aukščiausioji Taryba yra aukštesnis organas ir gali tą padaryti taip pat.

R.GUDAITIS. Bet gerai pagalvokim, ar jie nepasinaudos tuo kaip pretekstu užgrobti atstovybę?

G.ŠERKŠNYS. Aš tai manau, kadangi mes pavesime sudaryti Vyriausybę emigracijoje, jinai skirs tuos savo atstovus, kuriuos reikės. Tiktai reikia šičia pridėti, kad nutarimas įsigalioja nuo jo priėmimo momento.

PIRMININKAS(A.TAURANTAS). Jeigu dar veikia skambutis, aš skambučiu kviečiu ir dar per mikrofoną kartoju, kad deputatai, kurie yra rūmuose, ateitų į salę, nes mes tuoj balsuosime.

Kas galėtų padėti sekretoriatui? Prašome visus deputatus, kurie turi vykdyti tam tikras pareigas, jas ir vykdyti, nepasitraukti iš savo posto. Vyksta posėdis, mes posėdžio nenutraukėm. Deputatas Č.Okinčicas skambino iš Varšuvos, prašė pridėti jo balsą prie visų nutarimų, kuriuos mes priimam. Jis balsuoja "už".

Suteikiamas žodis deputatui Č.Stankevičiui. Parengė nutarimo projektą. (Salėje šurmulys)

 

Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotojo Č.V.Stankevičiaus pateikiamas suredaguoto  įstatymo “Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės emigracijoje” projektas 

 

Č.V.STANKEVIČIUS. Gerbiamieji deputatai, su deputatais teisininkais pateikiam jums parengtą įstatymo projektą.

"Lietuvos Respublikos įstatymas dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės emigracijoje.

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, TSRS kariniams daliniams vykdant atvirą karinę agresiją prieš Lietuvos Respubliką, tuo sukėlus realią grėsmę teisėtų valstybės valdžios institucijų bei pačios Lietuvos Respublikos egzistencijai, nutaria:

l. Smurtu ar kitokia prievarta sutrukdžius 1990 metais teisėtai išrinktai Lietuvos Respublikos Aukščiausiajai Tarybai vykdyti savo įgaliojimus, sudaryti Lietuvos Respublikos Vyriausybę emigracijoje. Lietuvos Respublikos Vyriausybės emigracijoje įgaliojimai prasideda nuo to momento, kai tampa aišku, jog Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba negali susirinkti ir laisvai priiminėti sprendimų. Nuo to momento laikyti netekusia įgaliojimų 1991 metų sausio 11 d. paskirtą Lietuvos Respublikos Vyriausybę.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės emigracijoje pirmininku skirti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministrą Algirdą Saudargą, suteikiant jam teisę skirti Vyriausybės emigracijoje narius.

3. Nutarimas įsigalioja nuo jo priėmimo momento."

 

Diskusija dėl įstatymo

 

PIRMININKAS. Deputatas A.Rudys.

A.RUDYS. Aš norėčiau pasiūlyti papildymą. Prie to punkto, kur skirti Vyriausybės narius, ar nevertėtų rašyti (aš tik pagalvojimui, nežinau) "ir Lietuvos Respublikos diplomatinius atstovus"?

PIRMININKAS. Ačiū.

Jūs priėmėt pasiūlymą, taip?

Č.V.STANKEVIČIUS. Aš priimu. Ar deputatas K.Lapinskas sutinka?.. Kur jis yra? Diplomatinius atstovus papildomai suteikti ministrui pirmininkui teisę skirti diplomatinius atstovus.

PIRMININKAS. Deputatas G.Vagnorius.

G.VAGNORIUS. Aš norėčiau jūsų paklausti, kada, kokioms sąlygoms esant Vyriausybė negali atlikti savo funkcijų Lietuvoje?

Č.V.STANKEVIČIUS. Čia kalbama apie Aukščiausiąją Tarybą. Kai tampa aišku, jog negali susirinkti. Atsiprašau, aš tuoj paskaitysiu.

"Lietuvos Respublikos Vyriausybės emigracijoje įgaliojimai prasideda nuo to momento, kai tampa aišku, jog Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba negali susirinkti ir laisvai priiminėti sprendimų."

G.VAGNORIUS. Ji priiminėti gali ilgai. Bet jos priimti sprendimai gali būti nevykdomi.

PIRMININKAS. Ką jūs siūlote?

G.VAGNORIUS.  (...)  O  priimti įstatymai negali būti nevykdomi. Ar negali būti vykdomi. Gerai gerai. Kolegos, mes galim čia mėnesį būti, mes galim priiminėti įstatymus... (Salėje šurmulys) Arba galim 5 metus mes taip dirbti. Tačiau formaliai bus Vyriausybė, kuri vykdys kitus, tarkim ...(Salėje triukšmas) Na, ką ne, na, ką ne?..

PIRMININKAS. Ačiū, deputate Vagnoriau, ačiū už pasiūlymą. Jūs dar tarpusavyje padiskutuokite. Didelių ginčų čia salėje nedarykime. Deputatas V.Čepaitis.

V.ČEPAITIS. Manau, kad tada, jeigu matysime, kad Vyriausybė neveikli, galime ją pakeisti.

PIRMININKAS. Deputatas V.Jarmolenka.

V.JARMOLENKA. Norėjau paklausti dėl valstybinio antspaudo, atsiprašau. Suprantat, turi būti ... mes ir antspaudą turim patvirtinti.

PIRMININKAS. Nereikia komplikuoti tokių dalykų. Čia viskas aišku, darbo tvarka ir antspaudų klausimai sprendžiami, ir pan.

Ar deputatas G.Vagnorius norėtų dar būtinai padiskutuoti su autorium? Aš nesiūlau prie mikrofono.

Č.V.STANKEVIČIUS. Aš prašyčiau deputatą ką nors siūlyti, o ne komentuoti.

PIRMININKAS. Ar deputatas G.Vagnorius siūlo dar nebalsuoti ir paredaguoti?

G.VAGNORIUS. Aš siūlau neskubėti. Galbūt Pirmininkas gali pakomentuoti, galbūt reikėtų pridėti sakinį "o Vyriausybė negali ir nevykdo priimtų įstatymų".

Č.V.STANKEVIČIUS. Tai jeigu Vyriausybė... Ar galima man?

PIRMININKAS. Prašom.

Č.V.STANKEVIČIUS.. Aš atsakyčiau, kad jeigu Vyriausybė nevykdo įstatymų, tai jinai gali būti pakeista, o ne pradėti veikti emigracinė Vyriausybė. Kai tik Lietuvoj nustos vykdyti įstatymus, negi mes sudarysime emigracinę Vyriausybę, t.y. Vyriausybę emigracijoje? Kažkaip čia man nelabai įtikinamai atrodo.

PIRMININKAS. Ar deputatas G.Vagnorius atsiima savo abejones?

G.VAGNORIUS. Taip, aš balsuoti nesiūlau, bet siūlau pamąstyti, jeigu dar yra laiko.

Č.V.STANKEVIČIUS. Jūs gal negirdėjote, aš sakiau, kad tokiu atveju mes jau labai keistai elgtumės.

PIRMININKAS. Ar deputatas G.Vagnorius nesiūlo nieko balsuoti? Pirmininkas nekomentuoja. Tokiu atveju mes galėtume balsuoti dėl nutarimo projekto.

Č.V.STANKEVIČIUS. Aš sutikčiau, jeigu dar būtų siūlomas (galbūt tas turėtų prasmę), kad, pavyzdžiui, pati Aukščiausioji Taryba, kol ji dar gali veikti, gali nustatyti, kad emigracijos Vyriausybė pradeda savo veiklą. Bet jeigu jinai gali veikti, tai tą ir padarys. Tai čia nereikia to ir rašyti. Aš siūlau balsuoti už šį nutarimą. (Salėje diskusijos)

PIRMININKAS. Žodis Pirmininkui.

V.LANDSBERGIS. Ne, aš noriu tik taip ...

(Redaguojamas įstatymo projektas)

Č.V.STANKEVIČIUS. Atsiprašom, gerbiamieji deputatai, dar padarysime kai kurių redakcinių pataisymų. Prašom palaukti...

(Toliau redaguojamas įstatymo projektas)

Č.JURŠĖNAS. Kolegos, kol čia redaguojama, perduosiu tokią neblogą, sakyčiau, konstruktyvią informaciją. Ministras K.Birulis susiskambino su Ženeva, su ten esančiu Šveicarijos lietuvių veikėju Prielaida ir paprašė, kad tasai, kai tiktai bus galimybė, kreipsis į Suvienytųjų Nacijų Organizacijos ten esantį centrą ir informuos apie visus dalykus, kas čia dedasi, žinoma, ir Šveicarijos visuomenę.

Č.V.STANKEVIČIUS. Gerbiamieji deputatai.

PIRMININKAS. Prašau, žodis gerbiamajam Č.Stankevičiui.

Č.V.STANKEVIČIUS. Gerbiamieji deputatai, prašau jūsų dėmesio. Noriu supažindinti su pataisytu tekstu.

PIRMININKAS. Jeigu deputatai gali, sėskit į savo vietas, mes greitai balsuosime.

Č.V.STANKEVIČIUS. Dar kartą perskaitysiu visą įstatymo projektą stenogramai. Prašau jūsų dėmesio.

"Lietuvos Respublikos įstatymas.

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės emigracijoje.

TSRS kariuomenei vykdant ginkluotą agresiją prieš Lietuvos Respubliką, tuo sukėlus realią grėsmę teisėtų valstybės valdžios institucijų veiklai bei pačiam Lietuvos Respublikos egzistencijai, Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba  n u t a r i a:

1.Smurtu ar kitokia prievarta sutrukdžius 1990 metais teisėtai išrinktai Lietuvos Respublikos Aukščiausiajai Tarybai vykdyti savo įgaliojimus, turi būti sudaryta Lietuvos Respublikos Vyriausybė emigracijoje. Nustatyti, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybės emigracijoje įgaliojimai prasideda nuo to momento, kai tampa aišku, jog Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba negali susirinkti ir laisvai priiminėti sprendimų. Nuo to paties momento laikyti netekusia įgaliojimų 1991 m. sausio 11 d. paskirtą Lietuvos Respublikos Vyriausybę kartu su einančiais pareigas buvusios Vyriausybės ministrais.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės emigracijoje vadovu (Ministru Pirmininku) skirti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministrą Algirdą Saudargą, suteikiant jam teisę skirti Vyriausybės emigracijoje narius ir Lietuvos Respublikos diplomatinius atstovus.

3. Nutarimas įsigalioja nuo jo priėmimo momento."

PIRMININKAS. Ar yra prieštaravimų ar abejonių dėl tokio pasiūlyto įstatymo projekto?

BALSAS IŠ SALĖS.(Negirdėti)

PIRMININKAS. Įsigalioja įstatymas...

Č.V.STANKEVIČIUS. Atsiprašau. Labai ačiū už pastabą, labai teisingą pastabą.  3 straipsnis turi skambėti taip: "Įstatymas įsigalioja nuo jo priėmimo momento."

PIRMININKAS. Noriu deputatus informuoti, kad mūsų  jau susirinko 90 ir plius dar 2 balsai, kurie buvo perduoti telefonu. Vadinasi, 92.

Č.V.STANKEVIČIUS. "Šis įstatymas įsigalioja nuo jo priėmimo momento."

 

Įstatymo priėmimas

 

PIRMININKAS. Jeigu prieštaravimų nėra, aš teikiu balsuoti deputato Č.V.Stankevičiaus pasiūlytą įstatymo projektą. Kas už tokį įstatymo projektą, prašau balsuoti. Kas už? Neskubėkim.

Č.Juršėnas balsavo, aš mačiau. Č.Juršėnui telefonas.

Deputatai, dar nenuleiskite rankų, dar jus skaičiuoja. 81.

Pirmininkas. Kas prieš? Patikslinu 83. Prieš nematau.

Kas susilaikė? Susilaikiusių taip pat nėra. Įstatymas priimtas.

Yra informacija, kad Šiauliuose ramu.

Įjunkit mikrofonus.

 

Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko V.Landsbergio naujausia informacija

 

V.LANDSBERGIS. Anksčiau naktį, kai kalbėjau telefonu su Varšuva, su Česlovu Okinčicu, tai jis painformavo, kad visa Lenkija nepaprastai jaudindamasi seka įvykius. Šiandien, sekmadienį, visoj Lenkijoj laikomos šventos Mišios už Lietuvą.

 

                                                                          Pauzė

 

A.A.ABIŠALA. Gerbiamieji deputatai, ar jūs sutiktumėt, kad aš laikinai pavaduočiau posėdžio pirmininką vietoj deputato A.Tauranto? Ačiū. Ar deputatai turėtų ką nors pranešti? Gerai.

V.LANDSBERGIS. Galiu perskaityti jums pranešimą iš Stokholmo. E.Zingeris Švedijoje, išgirdęs Pirmininko kreipimąsi į pasaulio tautas, pradėjo bado streiką ir badauja jau tris  dienas. Jis kreipiasi į viso pasaulio parlamentų narius prisidėti prie bado streiko ir streikuoti tol, kol nebus įsitikinta, kad visi parlamento nariai ir V.Landsbergis yra gyvi ir sveiki ir kol nebus į Lietuvą įleista tarptautinė žmogaus teisių komisija, sudaryta iš parlamentarų.

E.Zingeris kreipiasi į viso pasaulio vyriausybes tučtuojau sukviesti Niujorke Saugumo tarybą, paskelbti ekonomines sankcijas agresoriui ir persvarstyti Sovietų Sąjungos dalyvavimą visuose tarptautiniuose forumuose.

E.Zingeris mano, kad šis aktas yra kartu ir pasekmė konformistinės Vakarų pozicijos Paryžiaus saugumo konferencijos metu. Tuo metu buvo duotas  ... susidorojimui su Baltijos respublikų laisve ir nepriklausomybe.

E.Zingeris savo atsišaukimą, kaip matome, pradeda tokiu priekaištu ir tam tikru spėjimu, kad tai, kas vyko Paryžiuje, buvo kaip ir laisvų rankų garantavimas M.Gorbačiovui, jo karingai aplinkai. Gal taip buvo, gal ne. Tai įvertins stebėtojai ir analitikai.

Buvom kalbėję ir vakar priėmėme vieną nutarimą apie Laikinosios gynybos vadovybės sudarymą. Jau  vakar buvom aptarę tos vadovybės sudėtį, ir tam tikrą projektą aš čia turiu. Turėjome tai toliau svarstyti, kartu Prezidiumas ir Vyriausybė. Ir tiek buvome apsvarstę. Dabar turime teikti Prezidiumo vardu, o Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba galėtų spręsti. Pagal vakarykštį nutarimą mums tik trūktų kokio nors statuso apibrėžimo, nes vakarykštis nutarimas nurodo, jog Aukščiausioji Taryba tvirtina sudėtį ir statusą. Čia yra sudėties projektas. Koks nors statuso apibrėžimas, gal ir vienu sakiniu, bet turėtų būti padarytas. Tarkim, kad Laikinoji gynybos vadovybė yra atskaitinga Aukščiausiajai Tarybai ir pati sudaro savo struktūrinius padalinius.

Ar svarstysim nutarimą dėl Lietuvos Respublikos laikinosios gynybos vadovybės sudarymo? Taip, labai prašau.

A.BUTKEVIČIUS. Gerbiamieji deputatai, aš norėčiau  painformuoti jus apie tai, kad mums žinoma, jog šiandien 9 val. organizuojamas mitingas, kurį rengia banditai, šiąnakt įvykdę šitą išpuolį prieš Lietuvos Respubliką ir prieš jos žmones. Reikia manyti, kad šito mitingo metu yra galima ataka prieš Aukščiausiosios Tarybos rūmus. Prieš tai mes, keliolika deputatų, labai trumpai čia pasitarėme ir nusprendėme, kad reikia prašyti žmones išsiskirstyti, kad jų nebūtų tuo metu, jeigu bus tankų. Aš nežinau, kaip bus šį kartą. Ar tankai taip pat bus naudojami, ar bus tiktai civilių asmenų ir perrengtų desantininkų ataka. Todėl norėčiau, kad jūs pasakytumėt, ar kviesti žmones, ar atvirkščiai, prašyti juos išsiskirstyti.

V.LANDSBERGIS. Aš manau, galima pasiūlyti tokį variantą. Jeigu eina tiktai "jedinstvininkų" gauja, tai yra vienas dalykas, jeigu važiuoja tankai - yra kitas. Galbūt žmonės nuo tankų suspėtų pasitraukti. Jeigu "jedinstvininkams" reikia inscenizuoti, kad liaudis sukilusi nuvertė blogą valdžią, tai didelis, galbūt dar didesnis žmonių susirinkimas aplink Aukščiausiąją Tarybą padarytų tai negalimą. Tada Sovietai turėtų ryžtis nepaprastai masyviam kraujo praliejimui su kariuomenės pagalba.

V.ČEPAITIS. Aš siūlyčiau iš pradžių sudaryti gynybos štabą, šitame štabe jau spręsti visus klausimus, nes mes kol kas neturime nedidelės grupės, kuri viskam vadovautų.

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS).  Jeigu jūs sutinkate, aš galiu perskaityti nutarimo projektą. Jis yra mūsų vakarykščio nutarimo "Dėl priemonių Lietuvos Respublikai ginti" tęsinys. Tai yra Aukščiausiosios Tarybos nutarimas "Dėl Lietuvos Respublikos laikinosios gynybos vadovybės sudarymo". Ar deputatai klausosi, ar reikėtų šitą išjungti?

G.VAGNORIUS. Aš norėčiau pasiūlyti dar vieną pavardę.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už balsavo 85 deputatai.

PIRMININKAS(A.TAURANTAS). Ar yra prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš nėra.

PIRMININKAS. Ar yra susilaikiusių?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Taip pat nematyti.

 

Nutarimo “Dėl Lietuvos Respublikos Laikinosios gynybos vadovybės sudarymo” priėmimas

 

PIRMININKAS. Nutarimas priimtas.

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS). Kiek salėje deputatų?

PIRMININKAS(A.TAURANTAS). Deputatus, kurie išėjo, prašom grįžti į salę.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. 93 deputatai.

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS). Gerai, prašom papildyti skaičiavimo komisiją.

PIRMININKAS(A.TAURANTAS).  93 deputatai dabar salėje. Šiaip rūmuose yra daugiau. Du deputatai balsuoja telefonu.

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS). Už balsavo 85. Prieš nebuvo, susilaikiusių nebuvo, taip? Yra tokių simbolinių balsų, jie pritaria mūsų nutarimams. Jų čia nėra Č.Okinčicas ir ...Gerbiamieji, kurie esate šitame sąraše, manau, kad mums reikėtų susirinkti ir pasitarti. Gal kol kas susirenkam pas mane.

PIRMININKAS(A.TAURANTAS).Posėdžio nenutraukiam, bet darom pauzę. Prašom deputatų neišsiskirstyti. Pauzė mūsų darbe, mūsų posėdžio darbe. Prašom deputatų neišsiskirstyti, būti čia.

 

Deputato Č.Juršėno informacija apie žuvusius

 

Č.JURŠĖNAS. Patikslinta informacija apie žuvusius. 13 žuvusių. Kanapinskas Alvydas, Edvardo, gimęs 1952 metais, iš Kėdainių, Taikos gatvė; Matulevičius Vidas, Jono sūnus, gimė 1966, iš Vilniaus; Masiulis Titas, Povilo, 1962 gimęs, iš Kauno (šautinės žaizdos visų trijų); Kavoliukas Algimantas, Juozo, gimęs 1939, Vilnius, Karoliniškės; Asanavičiūtė Loreta, Vilnius, Žvaigždžių g., gimusi 1966, mirė Raudonojo Kryžiaus ligoninėje. Dėl šitų trijų - dar ekspertizė. Ir žuvo vienas kariškis. Duomenys iš Sveikatos apsaugos ministerijos.

BALSAI IŠ SALĖS. (Negirdėti)

Č.JURŠĖNAS. Neaišku. Neparašyta.

BALSAI IŠ SALĖS. (Negirdėti)

Č.JURŠĖNAS. Vienas kitas, galimas daiktas. Galimas daiktas. Kavoliukas Algimantas, Juozo, gimęs 1939 metais, gyvenantis Vilniuje, Karoliniškių 42. Kavoliukas Algimantas, Juozo.

BALSAS IŠ SALĖS. 39-aisiais metais.

Č.JURŠĖNAS. Taip, 39-aisiais. Žmogus jau penkiasdešimties su trupučiuku.

BALSAS IŠ SALĖS. O kitų nenustatyta?

Č.JURŠĖNAS. Kol kas ne. Va pirmieji trys - šautinės žaizdos, o paskui... Aha, gerai, prašau. Gerai gerai. 13 yra. Tiesa, vienas ligoninėje mirė. Tai žuvusių 11. Matyt, dar pora mirė ligoninėje.

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos pareiškimo priėmimas

 

S.ŠALTENIS. Aš norėčiau paskelbti.

"Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos pareiškimas.

Naktį iš sausio 12 į 13-ąją, pastodami kelią agresorių tankams, gindami Lietuvos Nepriklausomybę, žuvo keliolika beginklių Lietuvos žmonių, daugiau kaip šimtas sužeistų.

Liūdėdami su visa Lietuva, reiškiame užuojautą jų artimiesiems. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba sausio 13 dieną skelbia Lietuvoje gedulą.

Kviečiame iškelti vėliavas su gedulo kaspinais, vidurdienį skambinti visų bažnyčių varpais, o vakare languose žuvusiųjų atminimui uždegti žvakeles.

Tikime, kad nauja skaudi Lietuvai auka priartins jos visišką išsivadavimą."

 

Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko V.Landsbergio kreipimasis į žmones, esančius prie parlamento rūmų

 

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS). Gerbiamieji deputatai, prašau susirinkti į salę. Aš dabar noriu kreiptis į žmones, esančius prie mūsų rūmų ir Nepriklausomybės aikštėje.

Žmonės, klausykit manęs! Žinokit, kad pirmas jų uždavinys padaryti muštynes tarp jų ir jūsų. Ir nuo to viskas prasideda, ir tą jie būtinai stengsis padaryti. Mes jūsų prašėm aną kartą, jūs nepaklausėt, bet tada jų buvo nedaug ir jie nebuvo pasiruošę kruvinoms muštynėms. O dabar paskui juos ateina kareiviai ir tarp jų bus kareivių. Aš jus labai prašau nueiti nuo bibliotekos laiptų, pasitraukti prie mūsų rūmų ir palikti tuščią vietą anam mitingui ir visą laiką laikyti didelį, aiškų tarpą tarp jų ir mūsų.

Ar jūs mane supratote? Aš prašau visus nueiti nuo bibliotekos laiptų ir pasitraukti už fontano, prie mūsų rūmų, palikti didelį tarpą tarp jų ploto ir mūsų. Tegu ten stovi mūsų policija ir tegu būna didelis tarpas. Ir tuo atveju, kada anie pradės jus pulti, pradės mėtyti nuo kuo nors arba daužyti, mūsų didžiausias ginklas būtų, jeigu jūs neatsakytumėte tuo pačiu. Jūs esate mūsų skydas, bet ne kalavijas. Mes visada laimėdavom tuo, kad atlaikydavom. Atlaikykime, mes čia, visi jūsų deputatai. Rūmų apsauga atliks savo pareigą, bet pirmiausiai aikštėje turi būti išvengta muštynių, kad anie negalėtų pateisinti kariuomenės panaudojimo. Pasitraukite nuo bibliotekos laiptų, palikite didelį tarpą!

Mielieji žmonės! Aš tikiu, kad jūs manęs paklausėte. Paklausykite iki galo. Tikrai pasitraukite nuo bibliotekos laiptų, ateikite prie Aukščiausiosios Tarybos rūmų. Būkime arčiau vieni kitų. Nereikia mums veltis su tais, kurie atėjo su neapykanta ir su blogais tikslais ir kurie nori įvykdyti piktosios jėgos pavedimą. Pasitraukite nuo jų. Būkite čia, būkime arčiau vieni kitų.

 

Deputato V.Čepaičio kreipimasis į žmones

 

V.ČEPAITIS. Mielieji žmonės! Į jus kreipiasi Virgilijus Čepaitis, buvęs Sąjūdžio atsakingasis sekretorius, Aukščiausiosios Tarybos deputatas. Mes visi prisimename savo didžiuosius mitingus ir visi puikiai žinome, kaip tada irgi buvo bandymų išprovokuoti kažkokias riaušes, muštynes, kad diskredituotų mūsų didžiausius tikslus. Bet mūsų tada būdavo daug, mūsų būdavo šimtas tūkstančių, ir tos jėgos pasirodydavo menkutės prieš mūsų galybę ir didybę. Dabar būtų labai gerai, kad jūsų irgi būtų daug. Mūsų turimomis žiniomis, mūsų priešininkų nėra labai daug. Aš manau, kad jie, išvydę, kiek žmonių jie turėtų nugalėti, patys pasitrauks.

Ačiū jums, o Aukščiausioji Taryba posėdžiaus toliau. Jūs neįsižeiskite, jeigu kartais mes tą darysime netransliuodami jums, nes klausimai, kuriuos mes sprendžiame, yra labai svarbūs, ir kartais sprendimas būna priimamas ne vien balsu arba labai įvairiai svarstant. Ir užtai mes nenorėtume traukti jūsų į šitas diskusijas. Todėl prašau jūsų laikytis rimties. Aukščiausioji Taryba dirbs tol, kol galės dirbti vykdydama jūsų valią. Ačiū jums!

V.LANDSBERGIS. Mielieji žmonės Nepriklausomybės aikštėje ir prie Aukščiausiosios Tarybos rūmų! Šiandien yra liūdesio ir rūstybės diena. Žuvo mūsų broliai, žuvo todėl, kad gynė Lietuvą. Kai kurių vardus mes jau žinome ir pasakėme. Kitus dar sužinosime. Bet šiandien, kaip niekada anksčiau, spręsis Lietuvos likimas, ar mes galėsim žengti toliau į nepriklausomybę. Ir jeigu atlaikysime šį puolimą, mūsų padėtis, mūsų ateitis bus daug tvirtesnė ir daug aiškesnė. Jeigu mūsų kelias bus palaužtas, Lietuva atgims vėliau, po kurio laiko, sugriuvus neapykantos ir melo imperijai, kuri jau ir taip griūva. Tai jos paskutinės konvulsijos kaip dvesiančio žvėries draskymaisi. Bet pamėginkime ištverti šiandien, šitą rūsčią dieną.

Jūs girdėjote liūdnas, skaudžias žinias, jūs pavargote, jūs šalote visą dieną, visą naktį prie Aukščiausiosios Tarybos rūmų. Tikriausiai ne vieno jūsų širdyje nuoskauda ir pyktis prieš tuos nedorėlius, kurie taip elgiasi su Lietuva. O vis dėlto užslopinkite tą pyktį, atgręžkite jiems nugaras, žvelkite vienas į kitą, o ne į priešą. Žvelkite į artimo, į draugo akis ir dainuokite. Daina mums padėjo, padėjo šimtmečiais. Ir dabar dainuokime, giedokime šventas giesmes, tik nesiplūskime, nesikeikime ir nesileiskime į muštynes. Tegu mūsų širdyse būna daugiau ramybės, daugiau šviesos ir tikėjimo. O aniems palikime blogus jausmus ir nusikaltimus. Būkime tokie, kokie turime būti, ir mūsų Lietuva bus šviesi ir laiminga! Nekreipkime dėmesio į tuos šaudymus, dainuokime!

                                                         

                                                                          Pauzė

 

Č.JURŠĖNAS. Mielieji kolegos, K.Prunskienė yra Ministrų Taryboje, tuoj bus čia. A.Šimėnas neatsirado.

BALSAS IŠ SALĖS. Patikrinkite dar mikrofoną.

PIRMININKAS(A.TAURANTAS). Suteikiu žodį ministrui D.Kuoliui.

 

Kultūros ir švietimo ministro D.Kuolio informacija apie padėtį Vyriausybėje

 

D.KUOLYS. Gerbiamieji deputatai.

PIRMININKAS. Prašau tylos!

D.KUOLYS. Mes čia atėjome su gerbiamuoju ministru A.Nasvyčiu, kad išsiaiškintume situaciją. Ministrų kabinetas, aš kalbu labai atvirai, yra gan keistoje moralinėje ir, kaip mes iš pradžių manėm (nežinia, kiek tie mūsų spėjimai pasitvirtino), juridinėje situacijoj. Mes, visi ministrai, išskyrus ministrą J.Oleką, kuris dirbo savo ministerijoj ir tvarkė visas ligonines, ir ministrą M.Misiukonį, suėjome naktį iš karto  pasigirdus  ... į Ministrų Tarybą ir ten sprendėm, ką daryt. Iš karto neradom premjero. Gerbiamas R.Ozolas mums, susirinkusiems ministrams, paaiškino, kad premjeras veikia pagal kitą planą.

Toliau mums buvo nelabai aiškus mūsų juridinis apibrėžimas. Vyriausybėj kiekvienas atliko savo pareigas: K.Birulis puikiai tvarkė ryšius, J.Biržiškis valdė visą transportą, L.Ašmontas energetiką valdo iki šiol, visi savo funkcijas ėjo iki galo. Paskui priimtas įstatymas, kurį telefonu mums perdavė Gintaras Songaila, vėl buvo suprastas kaip nepasitikėjimas Vyriausybe. Aš sakau tiesą. Mes aiškinkimės labai paprastai, kokia moralinė situacija yra ten, Vyriausybėj. Gintaras Songaila iš kažkur atsirado ten prie telefono ir per jį buvo palaikomas ryšys su Aukščiausiąja Taryba. Jis perdavė įstatymą, kurį jūs čionai priėmėt, kad parlamentui nutraukus darbą Vyriausybė netenka įgaliojimų. Mes supratom taip, kad parlamentui ir Vyriausybei baigus darbą formuojama anapusinė Vyriausybė ir tada juridiškai... Ir gerbiamasis P.Kūris mums išaiškino šitaip juridinę situaciją, kad tai yra nepasitikėjimas Vyriausybe, nors gal buvo galima interpretuoti ir kitaip. Bet to susiklausymo nebuvo.

Toliau per radiją mes pradėjom girdėt Gynybos komiteto, suformuoto čia, parlamente, nurodymus dėl transporto ir visa kita. Ministrai savo sritis kiekvienas valdo. Ir vėl buvo sutrikę, kai be J.Biržiškio žinios keliami transporto klausimai ir t.t. Vyriausybė nėra funkcionali juridiškai, ir mes bijom, kad jinai iš viso nebūtų išvesta iš rikiuotės.

Šiaip kiekvienas pasirengęs vykdyt savo pareigas, ir visi einantys pareigas yra suvažiavę, nė vieno nėra dingusio. O mūsų premjero pradingimas - čia yra didžioji mįslė, ir nežinia, ar tai buvo sąmoninga provokacija. Ir nesuprantamas gerbiamojo R.Ozolo paaiškinimas. Su kuo jis susijęs, kokiu pagrindu sakoma, kad veikiama pagal kitą planą? Nebuvo pasakyta, kad yra dingęs, kai mes su A.Nasvyčiu kaip tik atėjom išsiaiškinti, kodėl taip elgiamasi  su premjeru. Įsivaizduokit Vyriausybės moralinę situaciją dėl to, kad nėra premjero. Mums aiškinama, kad jis veikia pagal vieną planą, kitas žmogus į jo vietą nepaskirtas, kiekvienas pareigas vykdo, bet juridiškai mes nejaučiam savo galios. Ir dabar Vyriausybės klausimas yra aktualus, nes nesant premjero yra šitaip.

A.A.ABIŠALA. Gerbiamasis Kuoly, prašom labai greitai paaiškint, ką jūs turit galvoj sakydamas "nutarimai dėl transporto" ir visa kita. Nes, mano žiniomis, jokių nutarimų ir jokio Gynybos komiteto, kaip tokio, nėra.

A.A.ABIŠALA. Kokiu laiku?

D.KUOLYS. Prieš pusvalandį, maždaug prieš 20 minučių.

V.LANDSBERGIS. Kas tuo klausimu kalbėjo?

D.KUOLYS. Informacija.

PIRMININKAS. Bus suteikiamas žodis, visi šnekės suteikus žodį. Diskusijų tvarka.

Pirmininkas.

V.LANDSBERGIS. Su tom smulkmenom kažkas paleido neteisingą informaciją, nes ta gynybos grupė, kuri posėdžiavo, jokių transporto dalykų nesvarstė ir niekam nepavedė skelbt jokios informacijos. Gali būti, kad ir Lietuvai paleistas koks nors klaidinimas. Dabar padėtis yra tokia: nėra Ministro Pirmininko, jis dingęs. Jis dingęs su visa šeima. Ir mes neturim informacijos, kur jis yra. Jis gali būti pagrobtas. Jis gali būti šantažuojamas ir prievartaujamas. Be to, be jo Vyriausybė  neturi vadovybės ir neturi kvorumo.

BALSAI IŠ SALĖS. Kvorumas yra.

V.LANDSBERGIS. Nėra kvorumo, nes vienas ministras yra užsienyje. Vadinasi, yra ir šita problema. Ir Ministrų Taryba, arba Vyriausybė, neturi vadovybės, neturi patvirtintos vadovybės. Nutarimas, kurį mes padarėme dėl būsimos ekzilinės Vyriausybės, sprendžia klausimą ir dėl tų ministrų, kuriuos jau spėta patvirtinti, ir dėl tų, kurie nepatvirtinti, tik eina savo pareigas. Jeigu mes sustabdytume Vyriausybės įgaliojimus, būtų neaišku, kas yra su tais, kurie eina savo pareigas, kur yra Vyriausybės riba, kur yra tikroji naujoji Vyriausybė, o kur yra tik laikinai einantis pareigas. Todėl mes padarėm abudu veiksmus, kad neliktų jokių neaiškumų, jokių žmonių panaudojimo čia galimybės. Panaudojimo priešiškoms jėgoms, kurios galėtų juos veikti, spausti, šantažuoti. Bet dabar mes galime dar išspręsti problemą dėl Vyriausybės vadovo.

Mes turėtume, deja, nutarti, kad Albertas Šimėnas atleidžiamas iš Vyriausybės vadovo pareigų. Mes galime susitarti čia pat ir galime įrašyti į protokolą, kad tuo atveju, jeigu jis atsiranda ir gali eit savo pareigas, naujasis mūsų išrinktas Ministras Pirmininkas savaime pasitraukia. Tai būtų pirmasis žingsnis, kurį turėtume padaryti.

Aš manau, kas mes neturim labai daug laiko diskusijoms. Aš nežinau, ar čia tikrai pats geriausias variantas. Bet yra šiokia tokia išeitis tam, kad mes turėtume Vyriausybę apskritai, o neturėtume du gabalus Vyriausybės, kurių vienas turi patvirtintus įgaliojimus, kitas tiktai toliau eina savo pareigas tol, kol bus sudaryta nauja Vyriausybė. O kol ji bus visiškai sudaryta, mes nežinom. (...) Galbūt ją sudarys kiti asmenys. Todėl galime nutarti. Kas nors tegu protokoluoja formulavimus.

PIRMININKAS. Ar yra toks protokoluotojas? Ar sekretoriatas dirba? Sekretoriatą prašau protokoluoti.

 

Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko V.Landsbergio pateikiamas nutarimas “Dėl Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko”

 

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS). Aukščiausioji Taryba n u t a r i a:

1. Atleisti iš pareigų Ministrą Pirmininką Albertą Šimėną kaip esantį šiuo metu nežinia kur ir negalintį eiti savo pareigų.

2. Albertui Šimėnui atsiradus ir įsitraukus į Vyriausybės veiklą, kuriai nėra trukdoma vykdyti jos pareigas, jo pareigybės atstatomos, o į jo vietą išrinktas Ministras Pirmininkas pasitraukia, netenka įgaliojimų".

BALSAI IŠ SALĖS. Tampa pavaduotoju ...

PIRMININKAS(A.TAURANTAS). Nesiginčykit dabar, kalba Pirmininkas.

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS). Galima taip arba taip. Tai čia būtų mūsų sprendimas dėl Ministro Pirmininko, kad galėtume išrinkti naują Ministrą Pirmininką ir žengti toliau. Kad turėtume Vyriausybę. Ar darom tokį sprendimą?

BALSAI IŠ SALĖS. Darom ...

PIRMININKAS. Kas už tai, kad būtų padarytas toks sprendimas?

Ar norėjot patikslint formulavimą?

BALSAI IŠ SALĖS.. (Negirdėti).

PIRMININKAS. Ir tada galbūt galėtume padaryti atskirą protokolinį nutarimą tam atvejui, jeigu grįš, atsiras Albertas Šimėnas.

PIRMININKAS(A.TAURANTAS).Bet tai turėtų daryti, ko gero Aukščiausioji Taryba... (Salėje šurmulys).

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS). Tai dabar darom tą pirmąjį nutarimą, paskui darysim antrąjį nutarimą, ir jeigu jūs sutiksite, sudėsime į vieną. (Salėje šurmulys).

PIRMININKAS. Tai siūlau balsuoti. Kas už tai...

PIRMININKAS(A.TAURANTAS). Dėl 1 punkto ... atleisti iš pareigų ...

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS). Atleisti iš pareigų kaip esantį nežinia kur ir negalintį vykdyti savo pareigų. (Salėje šurmulys).         

PIRMININKAS(A.TAURANTAS). Už  - 81(?), kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Nėra.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Vienas.

 

Nutarimo priėmimas

 

PIRMININKAS. Sprendimas priimtas.

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS). Dabar kitas nutarimas. Naujo Ministro Pirmininko teikimas ir skyrimas. Naudodamasis konstitucine teise ir ją įgyvendindamas teikiu į šias pareigas deputatą Gediminą Vagnorių.

Ar laikysimės įprastinių procedūrų, kurios daromos normaliomis sąlygomis, kada kandidatas pasakoja apie save ir yra klausinėjama?

BALSAI IŠ SALĖS. Ne, nereikia.

PIRMININKAS(A.TAURANTAS). Ar yra prieštaraujančių? (Salėje triukšmas).

Daugiau prieštaravimų yra? Galima balsuoti?

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS). Aš galiu pasakyti, jis yra davęs žodį tam atvejui, kurį aš minėjau.

Kas už tai, kad Gediminas Vagnorius būtų paskirtas Ministru Pirmininku?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. 82.

PIRMININKAS(A.TAURANTAS). Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Nėra. (Salėje triukšmas).

PIRMININKAS. Susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. 5.

 

Nutarimo “Dėl Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko paskyrimo” priėmimas

 

PIRMININKAS. Ministras Pirmininkas paskirtas. (Plojimai).

V.LANDSBERGIS. Gerbiamasis Gediminai Vagnoriau! (Salėje šurmulys). Atleidus Ministrą  Pirmininką, visi ministrai grąžina savo įgaliojimus. Dabar mes jiems turėsim suteikti iš naujo. Viskas turi būt padaryta. (...). (Salėje šurmulys).

G.VAGNORIUS. Aš, Gediminas Vagnorius, jums liudijant prisiekiu būti ištikimas Lietuvos Respublikai. Prisiekiu gerbti ir vykdyti jos įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą. Prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Tepadeda man Dievas.

V.LANDSBERGIS. Priesaika priimta. (Plojimai).

Ministre Pirmininke, dabar jūsų prerogatyva teikti Vyriausybę.

G.VAGNORIUS. Atsižvelgdamas į susiklosčiusią padėtį, visų pirma aš prašyčiau jus patvirtinti iki šiol buvusį... sausio 11 patvirtintus ministrus. Dar kartą patvirtinti šioms pareigoms.

BALSAS IŠ SALĖS. Siūlau teikti balsuoti...

V.LANDSBERGIS. 11 ministrų.

BALSAI IŠ SALĖS. (Negirdėti.)

PIRMININKAS. Kas už tai, kad šie ministrai, Ministro Pirmininko teikimu ...

BALSAI IŠ SALĖS. (Negirdėti).

G.VAGNORIUS.. A.Nasvytis, V.Antanaitis, L.Ašmantas, K.Birulis, J.Biržiškis, A.Dobrovolskas, D.Kuolys, V.Navickas, R.Sikorskis, V.Knašys. ... (salėje triukšmas)

Tada gal aš pakartosiu, dovanokit.

V.Navickas, L.Ašmantas, D.Kuolys, V.Antanaitis, K.Birulis, A.Nasvytis, J.Biržiškis, A.Dobrovolskis, J.Olekas, A.Saudargas, A.Sinevičius.

BALSAI IŠ SALĖS. Balsuojam.

PIRMININKAS. (...) prašau balsuoti, kad šie Ministro Pirmininko pateikti ministrai būtų paskirti į Vyriausybę. Kas už?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. 95.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Nėra.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS.. Nėra.

 

Nutarimo “Dėl ministrų paskyrimo” priėmimas

 

PIRMININKAS. Ministrai paskirti.

G.VAGNORIUS. Taip pat prašyčiau jūsų leidimo paskirti du pavaduotojus. Vienas iš jų - Zigmas Vaišvila, antras - gerbiamasis M.Treinys, jeigu jis sutinka. (Salėje šurmulys).

PIRMININKAS. Kadangi mes nutarėm, kad atsiradus Albertui Šimėnui, jis tampa premjeru, o Aukščiausioji Taryba skiria vicepirmininkus (...), o pati procedūra turi būti pakartota, A.Šimėnas pats turi rinktis pavaduotojus (...).

BALSAI IŠ SALĖS. Balsuojam atskirai.

PIRMININKAS. Atskirai, taip? Gerai.

Kas už tai, kad Zigmas Vaišvila būtų paskirtas Ministro Pirmininko pavaduotoju ir Vyriausybės nariu. Kas už tokią kandidatūrą?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS.. 63.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS.. Nėra, atsiprašau, 2.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS.. 15.

PIRMININKAS. Jūs sakėt, kad yra 95 deputatai.

BALSAI IŠ SALĖS. (Nesigirdi).

 

Nutarimo “Dėl Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko pavaduotojo paskyrimo” priėmimas

 

PIRMININKAS. Taigi Zigmas Vaišvila paskirtas Ministro Pirmininko pavaduotoju ir Vyriausybės nariu. (Plojimai).

Kas už tai, kad ....

BALSAI IŠ SALĖS. (Nesigirdi).

M.TREINYS.. (...) nepasiruošęs esu sveikatos požiūriu, psichologiniu požiūriu (toliau negirdėti, salėje triukšmas).

G.VAGNORIUS.. Gal tuo tarpu apsiribokim tuo vienu. Aš turiu omeny, šiuo momentu. (Salėje diskusijos).

PIRMININKAS. (...) kviečiamas į tribūną duoti priesaikos. Gerbiamus deputatus prašau neišsiskirstyti, premjeras dar nori pasikonsultuoti.

Z.VAIŠVILA. Aš, Zigmas Vaišvila, jums liudijant prisiekiu būti ištikimas Lietuvos Respublikai. Prisiekiu gerbti ir vykdyti jos įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą. Prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Tepadeda man Dienas. (Plojimai).

PIRMININKAS. Prašom deputatų neišsiskirstyti. Tuoj pat Ministras Pirmininkas pasikonsultuos.

A.PATACKAS. (...) tokia informacija. Lauke, prie pagrindinio išėjimo, yra labai daug žmonių, trys kunigai laiko mišias. Žmonės pradėjo giedoti. Žodžiu ...

BALSAI IŠ SALĖS. (Negirdėti).

G.VAGNORIUS. Gerbiamieji deputatai!

PIRMININKAS. Prašau tylos! Gerbiamieji deputatai, tęsiame posėdį prašome sėstis į savo vietas. Gerbiamasis deputate Leščinskai, gerbiamoji deputatė Jasukaitytė!

G.VAGNORIUS. Prašau jūsų priimti tokį nutarimą.

"Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba n u t a r i a:

laikinai pavesti eiti ministrų pareigas šiems asmenims: P.Kūriui, V.Knašiui, R.Jasinavičiui, R.Kozyrovičiui, R.Sikorskiui, M.Misiukoniui".

Aš manyčiau, kad šiuo etapu mes buvusiems vicepremjerams nepavedam eiti pareigų, o jų ar kitų paskyrimo į šiuos postus klausimas bus sprendžiamas kiek vėliau.

PIRMININKAS. Prašom pakartoti.

J.PANGONIS. Aš turiu klausimą.

G.VAGNORIUS. P.Kūriui, V.Knašiui, R.Jasinavičiui, R.Kozyrovičiui, R.Sikorskiui, M.Misiukoniui.

PIRMININKAS. Deputatas J.Pangonis turi klausimą.

J.PANGONIS. Gerbiamasis premjere, sakykit, ar nebuvom mes ankščiau pavedę tiems ministrams laikinai eiti pareigas?

PIRMININKAS. Dabar sudaryta nauja Vyriausybė. Reikia atlikti formalumą iki galo.

(Salėje diskusijos).   

G.VAGNORIUS. Padarykim viską kaip priklauso...

J.PANGONIS. Bet praeitą kartą, kai rinkom A.Šimėną premjeru, tai pavedėm aniems laikinai eiti...

BALSAI IŠ SALĖS. (Negirdėti).

PIRMININKAS. Čia formalumas. Pavedėm, o dabar iš naujo turim pavesti.

Ar yra daugiau prieštaravimų dėl tokio nutarimo? Prašau tylos salėje! Deputate Jarmolenka!

G.VAGNORIUS. Prašau tada dar padaryti vieną pataisymą, jeigu gerbiamasis Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas sutiktų, papildyti Lietuvos Respublikos gynybos vadovybės sudėtį mano asmeniu.

V.LANDSBERGIS. Čia mūsų visų sprendimas. Aš ne prieš.

PIRMININKAS. Gal pirma padarom pirmą nutarimą (...) Buvo pasiūlyta pavesti išvardintiems asmenims: P.Kūriui, V.Knašiui, R.Jasinavičiui, R.Kozyrovičiui, R.Sikorskiui ir M.Misiukoniui eiti ministrų pareigas.

V.LANDSBERGIS. Pritariam.

 

Nutarimo “Dėl kai kurių  Lietuvos Respublikos ministrų paskyrimo” priėmimas

 

PIRMININKAS. Ar daugiau prieštaravimų nebuvo? Prašau balsuoti už šį nutarimą.

(Triukšmas, negirdėti balsavimo rezultatų).

Kas prieš? Prieš nėra. Kas susilaikė? Susilaikiusių nėra, todėl išvardytiems asmenims pavedama eiti ministrų pareigas. 

Dabar buvo pasiūlyta dėl Laikinosios gynybos vadovybės. Dar kartą prašom Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko...

Č.V.STANKEVIČIUS. Aš atsiprašau, (...) pradaryti svarstymo pertrauką dėl deputato V.Čepaičio pareiškimo.

V.ČEPAITIS. Gerbiamieji deputatai, aš dabar važiuoju sutikti Tarybų Sąjungos Federacinės tarybos delegacijos, kuri atvyksta į Lietuvą. Leiskite pareikšti jūsų vardu protestą ir pasipiktinimą ryšium su tuo, ką įvykdė jų valstybės kariauna čia, Vilniuje.

BALSAI IŠ SALĖS. Pritariame. (Salėje triukšmas).

PIRMININKAS. Prašom Aukščiausiosios Tarybos Pirmininką, ar jis teikia ką papildomai į Gynybos vadovybę? Prašau Pirmininką į tribūną.

V.LANDSBERGIS. Gerbiamieji deputatai, aš manau, neabejojame, jog Ministras Pirmininkas turi būti toje vadovaujančioje grupėje. Aš siūlau įtraukti jo pavardę į tą sąrašą, kad galėtume jūsų pavedimu kartu dirbti ir spręsti, ką reikės spręsti.

PIRMININKAS. Ar bus prieštaravimų dėl tokio pasiūlymo?

BALSAI IŠ SALĖS. Nėra, nėra.

PIRMININKAS. Siūlau balsuoti, dėl to, kad gerbiamas G.Vagnorius būtų pasiūlytas į Laikinąją gynybos vadovybę.

(Triukšmas, negirdėti balsavimo rezultatų).

PIRMININKAS. Kas prieš?  (Triukšmas).

Nėra. Kas susilaikė?

     BALSŲ SKAIČIUOTOJAS.. Nėra.

 

Nutarimo “Dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1991 m. sausio 13 d. nutarimo papildymo” priėmimas

 

PIRMININKAS. Nėra.

Gediminas Vagnorius paskirtas į Laikinąją gynybos vadovybę.

R.RUDZYS. Gerbiamasis Aukščiausiosios Tarybos Pirmininke, dabar vidaus reikalų ministrui gerbiamajam M.Misiukoniui pavesta eiti pareigas. Ar jūs nemanytumėt, kad Gynybos komisiją būtų galima papildyti dar šio ministro pavarde? Ačiū.

V.LANDSBERGIS. Aš manau, kad galima papildyti, bet mes nežinom jo nuomonės. Kai mes tada tarėmės, tai jis nepageidavo, jis pasiūlė savo pavaduotoją. Jo pavaduotojas - pulkininkas V.Zabarauskas... (Triukšmas).

Gerbiamieji kolegos, paklausykite ir pagalvokite, galbūt mums reikia paskelbti tokį paaiškinimą mūsų žmonėms. Tai būtų Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos paaiškinimas.

"Jokių teisių neturintys asmenys paskelbė Lietuvoje komendanto valandą. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba paaiškina Lietuvos piliečiams, jog tokie nurodymai arba draudimai neturi jokio teisinio pagrindo. Tačiau TSR Sąjungos okupacinė karinė valdžia jau įrodė savo nežmonišką žiaurumą, ir kiekvienas pilietis turi būti  atsargus".

Paskelbiam tokį paaiškinimą?

BALSAI IŠ SALĖS. Taip, taip.

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos paaiškinimo priėmimas

 

PIRMININKAS(V.LANDSBERGIS). Ar balsuoti reikia? Dėl visa ko pabalsuokime.

(Triukšmas, negirdėti balsavimo rezultatų).

PIRMININKAS(A.TAURANTAS). Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. 3. (Salėje triukšmas).

G.VAGNORIUS. Gerbiamieji deputatai, norėčiau, kad jūs išklausytumėt mano trumpą pareiškimą.

Šiandien nei jūs, nei aš, nei kas kitas negali pasakyti, koks likimas ištiko gerbiamąjį Albertą Šimėną. Aš visiškai suprantu tą keblią padėtį, kurioje yra atsidūrusi Aukščiausioji Taryba, kartu ir aš. Todėl pareiškiu, jog atsiradus Albertui Šimėnui aš sutinku, kad jis būtų vėl paskirtas Vyriausybės Pirmininku. (Salėje triukšmas).

V.ČEPAITIS. Atsiprašau, turiu paaiškinti, kodėl pats nevažiavau. Visų pirma turiu čia propagandinių darbų, būtent rūmuose. O antra, buvo nutarta, Kazimiero Uokos pasiūlymu, kad geriau ... kad važiuotų TSRS liaudies deputatai tuo atveju, jeigu būtų jau ten aerouoste ... pavyzdžiui, jau mūsų lauktų kokie netikėtumai.

BALSAI IŠ SALĖS. (Negirdėti).

V.ČEPAITIS. Kaip ir buvo iš pradžių. Manoma, R.Gudaitis ir K.Uoka. (Salėje triukšmas).

 

Pauzė

 

Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko V.Landsbergio kreipimasis į Lietuvos žmones

 

V.LANDSBERGIS. Gerbiamieji Lietuvos piliečiai! Aukščiausioji Taryba tęsia plenarinį posėdį. Mes turėjome išspręsti labai svarbų klausimą, nes nežinia kur šiuo metu yra Albertas Šimėnas, kurį vos prieš porą dienų paskyrėme ir patvirtinome Lietuvos Respublikos Ministru Pirmininku. Labai gali būti, kad jis yra pagrobtas. Šiaip ar taip jo buvimo vieta nežinoma. Taip pat kaip ir jo šeimos. Kadangi Vyriausybė negalėjo likti be vadovo, mes turėjome specialiu nutarimu atšaukti Albertą Šimėną, atleisti jį iš Ministro Pirmininko pareigų. (...) naują Lietuvos Ministrą Pirmininką Gediminą Vagnorių. Visi ministrai, kurie buvo patvirtinti sausio 11 d., patvirtinti pakartotinai. Tie ministrai, kurie iki šiol ėjo savo pareigas nebūdami patvirtinti, ir toliau pagal įstatymą eina savo pareigas. Jiems visiems pavesta eiti savo pareigas. Vienu Ministro Pirmininko pavaduotoju arba vicepremjeru paskirtas ir patvirtintas Zigmas Vaišvila.

 

Ministro Pirmininko G.Vagnoriaus kreipimasis į Lietuvos žmones

 

G.VAGNORIUS. Brangūs Lietuvos Respublikos piliečiai! Noriu jums padėkoti, kad jūs šią sunkią valandą kartu su mumis. Mes pasistengsime, kiek nuo mūsų priklauso, ir padarysim viską, kad rimtis Lietuvos Respublikoje būtų atstatyta.

Įvykiai klostėsi labai greitai, ir nė vienas iš mūsų čia prieš valandą net netikėjom, kad bus tokia kulminacija. Netikėjau ir aš, kad teks eiti šias pareigas. Tačiau šiuo atveju pasirinkimo nebuvo. Ir aš sutikau eiti šias pareigas tol, kol gerbiamasis Albertas Šimėnas atsiras ir galės pradėti eiti savo pareigas.

Dar kartą dėkoju visiems ir prašau kiek įmanoma laikytis rimties, susitelkimo, kiek įmanoma nepasiduoti galimoms provokacijoms, kurių šiuo laiku tikrai gali netrūkti. Ačiū jums visiems.

Vyriausybė eina savo pareigas. Šalia paskirtų naujų ministrų dirba ir vykdo savo pareigas kiti ministrai, dirba ministerijos, dirba aparatas. Valdžia yra Lietuvos Respublikos.

V.ČEPAITIS. Gerbiamieji deputatai, ką tik atvyko Aukščiausiosios Tarybos deputatas R.Ozolas, ir mes žinome iš deputato Č.Juršėno, kad jis turėjo informacijos apie mūsų deputatą Albertą Šimėną. Aš labai norėčiau, kad jis pasidalytų šita informacija su mumis.

BALSAI IŠ SALĖS. Išjunkit, išjunkit!

(Tikrinama, ar išjungta transliacija).

PIRMININKAS. Deputatas R.Ozolas.

 

Deputato R.Ozolo informacija dėl A.Šimėno dingimo

 

R.OZOLAS. Laba diena, gerbiamieji. Aš nenorėčiau aiškinti viso to, kas man žinoma, labai smulkiai.

PIRMININKAS. Prašau salėje tylos!

R.OZOLAS. (...) labai smulkiai, kadangi aiškinimas turi būti vykdomas toliau. Žinoma, kad Albertas Šimėnas, mūsų premjeras, išvažiavo. Žinomos kai kurios išvažiavimo aplinkybės, bet erdvė maždaug aplink Turniškes užsidaro. Apie viską, kas bus išsiaiškinta, bus pranešta visiškai tiksliai, o dabar, matyt, negalima sakyti, kad padėtis visiškai neaiški. Bet kad ji ne iki galo aiški, tokiu tikslu, kur, tai yra aišku. Aš prašyčiau iš tiesų šiuo metu nekomentuoti niekaip, priimti tai kaip faktą, nes, mano įsitikinimu, turėsime galimybių tai pakankamai gerai išsiaiškinti.

PIRMININKAS. Gal neklausim. Asmeniškai prieikim, jeigu reikia.

BALSAS IŠ SALĖS. Aš norėčiau paklausti. Važiuodamas per radiją girdėjau, jūs pranešėte, kad Albertas Šimėnas veikia pagal planą. Iš Klaipėdos atvažiuodamas aš girdėjau tokį (...)

R.OZOLAS. Iš kur jūs tai girdėjot?

TAS PATS BALSAS. Ar girdėjau per radiją ir dar buvo (...) jūsų komentarai, kaip būdavo sekmadienio vakarais, jūs sakydavot kalbą ir šį kartą ji buvo labai trumpa (...).

R.OZOLAS. Ir ten buvo pasakyta apie Albertą Šimėną? Nebuvo. (Salėje triukšmas).

Netiesa. Buvo pasakyta... Aš perdaviau Kauno radijui dvi informacijas: apie Vyriausybės posėdį, kuris įvyko 4 val., ir buvo nutarta veikti nepriklausomai nuo to, kad Alberto Šimėno nėra. Bet komentarų šituo klausimu visiškai nebuvo. Paskui buvo susisiekta su savivaldybėmis ir nurodyta, kaip veikti, kad visas Lietuvos Respublikos režimas ....

                                                                          Pauzė

 

Deputato V.Čepaičio informacija

 

V.ČEPAITIS. Jei galima duosiu truputį informacijos. Atvyko keturi žmonės iš Maskvos, ne ši Maskvos, bet iš Kremliaus. Tai yra Dementėjus iš Baltarusijos, pirmininkas, L.Per-Petrosianas, Armėnijos pirmininkas. Jie abudu yra Federacinės tarybos nariai. Prie jų dar Borisas Oleinikas, kuris yra Nišanovo pavaduotojas, šitos Tautybių tarybos, ir Vladimiras Fatejevas, TSRS Aukščiausiosios Tarybos (...) komiteto pirmininkas. Kai jie atvyko, jiems buvo rodoma video medžiaga. Taip pat jau kalbėjo kai kurie liudytojai, tarp jų N.Steiblienė, kuri buvo prieš automatų vamzdžius ir kuri matė netikrą lavoną, atneštą į televiziją jau nušautą. Ir pagaliau pats mūsų A.Kaušpėdas, jis irgi buvo liudytojas, kaip jie iš automatų sušaudė jo kabinetą, iššaudė automatu sienas. O šiuo metu prasidėjo lyg ir tokios derybos. Jie taip pat turbūt susitiks su kariškių atstovais. O kiek laiko trūks tos derybos, neaišku, turbūt valandą kitą. Jie ruošiasi, kiek man žinoma, išvykti rytoj. Taip pat buvo pradėta kalbėti, kad mums gal reikėtų susitikti su nepatenkintų piliečių atstovais, bet po tos video medžiagos jie kažkaip prarado norą toliau tą klausimą gvildenti. Tai tiek žinių.

BALSAS IŠ SALĖS. O jie į salę ateis?

V.ČEPAITIS. Dabar aš nežinau to scenarijaus, nes viskas vyksta truputį ekspromtu. Tačiau aš manau, kad juos būtinai ...

BALSAI IŠ SALĖS. Perduokit visuotinį pageidavimą ...

 

                                                                          Pauzė

 

Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko V.Landsbergio informacija ir atsakymai į deputatų klausimus

 

V.LANDSBERGIS. Kolegos deputatai, įvairios žinios pasiekia mus apie tai, kaip reaguojama pasaulyje į tą nusikaltimą, kuris įvyko šią naktį. Ir Rytuose, ir Vakaruose - smerkiančių pareiškimų yra visur. Labai dažnai Vakaruose tai siejama su abejonėmis, ar verta Tarybų Sąjungai teikti kokią nors pagalbą ir, ir žinoma, su tradiciniais reikalavimais nenaudoti jėgos. Yra ir nebūtinai oficialiai skelbiamų arba tiesioginių politinių pareiškimų. Dabar, einant čia, norvegų korespondentas, laikydamas rankoje ragelį, pasakė, kad ten, jo šalyje, Nobelio premijų komitetas atiminėja Gorbačiovui Taikos premiją.

Tris kartus telefonu kalbėjau su Borisu Jelcinu. Kalbėjom ir apie galimą susitikimą. Jį ne taip lengvą šiandien padaryti, bet iš jo žodžių žinau, kad jis taip pat padarė griežtų žodinių pareiškimų ir perspėjimų Sąjungos prezidentui juo oficialiame Rusijos Federacijos Prezidiumo pareiškime dėl neteisėtų Sovietų Sąjungos veiksmų Lietuvoje, kur buvo daug kas griežtai smerkiama. Rusijos Federacija pabrėžė, kad toks ginkluotųjų pajėgų naudojimas yra antikonstitucinis ir laužantis įstatymą. Tada dar nebuvo tų žudynių, buvo tiktai pasakyta, kad siunčia desantinę kariuomenę žmonių gaudyti. Jis yra pasakęs, žinoma, apie būtiną desantininkų sugrąžinimą į kareivines ir kitų dalykų.

Vyksta tam tikras labai sunkus, kaip jūs įsivaizduojate, politinis, gal kiek ir diplomatinis darbas, į kurį įsitraukia atvykę iš Maskvos trys Federacinės tarybos nariai ir Aukščiausiosios Tarybos Žmogaus teisių komisijos pirmininkas. Turime keturis aukštus sąjunginio lygio oficialius asmenis ir prisimename Rusijos Federacijos Aukščiausiosios Tarybos deputatą, čia kalbėjusį prieš porą dienų. Jie yra išvykę susitikti su kariškiais, kurie vadovauja ginkluotoms akcijoms prieš taikius žmones  ir kurie patys tikriausiai nedaro sprendimų, kada ir kokį ginklą panaudoti. Gauna aukštesnius įsakymus. Mums nėra žinomi tolesni įsakymai, mes tiktai matome pakeltą kumštį virš Aukščiausiosios Tarybos, ir kada jis smogs, ar jis turi sukelti kokias kitas psichologines pasekmes (greičiausiai smogs), mes nežinome.

Žmonės ištvermingai mus remia nepaisydami oro sąlygų. Siūlėsi dar atvažiuoti. Mes neraginom to daryti. Dabar yra tokia padėtis, tam tikrų kontaktų, pokalbių, kelio ieškojimų tarp mūsų ir tų karinių jėgų, kurios yra čia, ir nežinomų vadovų, jeigu tai nėra tiesiog Tarybų Sąjungos  prezidentas, kuris, kaip ir generolas Jazovas, su kurio labai ilgai kalbėjo Jelcinas, pasirodo, nežinąs daugelio detalių, arba ko nors visai neįsakę, kas buvo padaryta. Paprastai mums tokios situacijos žinomos, tiktai jos nebuvo tokio mastelio, su tokiom pasekmėm.

Apskritai reikia dirbti ir dirbama ir Vilniuje, ir Rygoje, ir Taline ieškant formuluočių, dokumentų, galimybių. Daug iniciatyvos parodė Savisaras, būdamas kaip tik Maskvoj, kartu su Jelcinu ieškodami, kaip palengvinti mūsų padėtį, kad tas kruvinas kumštis nesmogtų dar kartą.

Žodžiu, aš norėjau jums pasakyti, kad darom ką galima, arba taip atrodo. Ir kokios bus naujienos, žinoma, būsime informuojami, ypač jeigu reikės daryti kokius sprendimus. Žmonių ištvermė ir parama yra labai įspūdingi ir tiems delegacijos nariams, kurie atvyko, nors, žinoma, pats įspūdingiausias dalykas, deja, labai žiaurus ir tragiškas, t.y. videofilmai apie įvykius prie Spaudos rūmų, ir ypač vakar prie Televizijos bokšto ir televizijos. Aš sakau, apie įvykius, nes tai nebūtinai ten filmuoti dalykai, bet ir ligoninėse, ir dar liūdnesnėse vietose.

Greta tos faktinės medžiagos šlykščiai ir niekingai atrodo TASS'o pranešimai, melagingi nuo pirmos iki paskutinės raidės. Mums tai irgi ne naujiena, bet mastai yra pranokstantys viską. Gerai, kad nors yra tokių žmonių, esančių labai aukštose pozicijose ir Sąjungos mastu, ir įtakingų savo respublikose: Ukrainoje, Baltarusijoje ir Armėnijoje. Kai kuriems iš jų, kaip Armėnijos Prezidentui, labai pažįstami, deja, tokie dalykai. Tikėkimės, kad vien jau tokių kontraktų buvimas, aiškinimasis yra mažų mažiausiai stabilizuojantis padėtį veiksnys ir nors kuriam laikui, valandai, dviem ar trims prilaikantis tą smūgio pavojų. Iki vakaro, be abejo, turės kai kas aiškėti. Artės ir ta ultimatinė, kaip mes žinome, nežinia kieno paskelbtos komendanto valandos riba.

Visokių keistų paaiškinimų daro mums priešiškos politinės jėgos, kurios net mėgina nusiplauti rankas. O jeigu ne jos, tai tada veikiama apskritai kažkokio absoliučiai anoniminio, kažkokio "gelbėjimo komiteto" vardu, kurio prašymu daromi tokie dalykai.

Prisimenam, kaip 1968 metais Čekoslovakijoje irgi "kažkas paprašė". Ir tas "kažkas" labai ilgai buvo nežinomas, įslaptintas "kažkas". Kelių žmonių grupelė, kuriems nurodė paprašyti.

Tai tiek.

Aš truputį jums papasakojau ir, žinoma, ne viską. Spauda arba radijas visą laiką atneša naujų žinių apie tuos protestus, perspėjimus, raginimus ir net tam tikrus pagąsdinimus Tarybų Sąjungai, kurie ateina iš Vakarų. To kol kas nepakanka, bet tai kaupiasi ir kartu su mūsų pastangomis čia galbūt padės rasti tam tikrą atoslūgį, nes be to artėjanti naktis turėtų kelti didesnį nerimą negu diena. Juodieji darbai daromi naktį. Tikėsimės, kad prie jų neprieis, ir darysim ką darome, kad prie to neprieitų. Nebent jeigu besąlygiškas nutarimas, kai neatsižvelgiama į nieką, o tiesiog įvykdoma, kas buvo suplanuota. Šito mes negalime žinot. Visada vis dėlto norisi tikėtis, kad pasaulis, nėra visai beprotiškas.

Aš manau, kad tuo galėčiau apsiriboti. Nenoriu leisti į detales ir pasakoti dalykų, kurių dar nereikia pasakoti, apie nuomonių pasikeitimus. Manau, kad reikėtų pasitarti dėl šio vakaro, šios nakties, žinoma, ir šio posėdžio tolesnio turinio. Aš pats norėčiau, jeigu jūs sutiksit, eiti dirbti toliau tai, ką dabar darau. (...)

Čia taip mums labai netikėtai ir džiugiai atsirado Albertas Šimėnas. Nukrito akmuo nuo krūtinės, kad jam nieko neatsitiko, kad jis neįkalintas, galėjo sugrįžti pas mus. Mes pasišnekėjom su juo, gal jis ir pats norės ką pasakyti. Žinau, kad jis turėjo daug ir staigios baimės dėl savo šeimos, dėl mažamečių vaikų. Juos perkėlė į kitą vietą ir atgal grįžt nebuvo taip paprasta, kaip atrodė. Kaip? Arčiau mikrofono. Balsas labai jau neskambus pasirodė. Atleiskite. Žodžiu, džiaugiamės matydami Albertą Šimėną.

PIRMININKAS. Ar galima įjungti garsą.

V.LANDSBERGIS. Yra garsas.

Su jam būdingu geru būdu. Nedaro jokių problemų iš tų staigių priemonių, kurių mes čia iš ryto ėmėmės norėdami stabilizuoti padėtį Vyriausybėj. Gal jis pats norės ką pasakyti. Gal jūs čia ką nors dėl to ir nutarsite.

K.ANTANAVIČIUS. Aš norėčiau paklausti, gerbiamasis Pirmininke. Vis dėlto kas žudė, kokie daliniai, kas jiems davė įsakymą, ką pasakė tie atvykę lyderiai ir aš mes turim Vyriausybę ir parlamentą, ar neturim? Jeigu turim, tai jie tautai privalo pasakyti, kas ką darė ir ar šiandien yra pavojus, kad darys, ar nėra pavojaus? Mes negalim  laukti vėl nežinios. Mes turim aiškiai duoti direktyvas žmonėms, ką jie turi daryti. Mes neturėjom galimybės čia kalbėt su atvykusiais atstovais, jūs kalbėjot. Tai ar čia Gorbačiovo užmačios, ar čia yra mūsų vietinių? Mes gi turim šitą informaciją žinot, ir visa Lietuva turi žinot. Ačiū.

V.LANDSBERGIS. Gerbiamasis deputate, aš irgi labai norėčiau žinoti ir aš taip pat klausiau, labai tiesiai, kieno rankose Tarybų Sąjungoje yra valdžia? Ar Gorbačiovo, ar kokio nors generaliteto ir politbiuro? Ir man negalėjo atsakyti nei tie žmonės, kurie čia yra atvykę, nei tas, su kuriuo aš kalbėjau telefonu. Tai sužinoti, kas davė įsakymą šaudyti. Davė įsakymą, žinoma, tų dalinių vadas, desantinei kariuomenei vadovauja generolas Ovčarovas. Vilniaus garnizono vadas yra Uschopčikas. Labai mums buvo aišku kalbantis su delegacijos nariais iš Maskvos, ir jie patys tą pasakė, kad ateis laikas, greičiau ar vėliau, bus išaiškinta, bus žinomi kaltininkų vardai. Bet šiandien jie ėmėsi kito darbo, būtent tarpininkavimo, kad būtų galima išvengti pasikartojimo.

Aš negaliu atsakyt į jūsų klausimą, ir jūs galit įsivaizduoti, kad jeigu mes esame kare, tai aš negaliu atsakyt, ar iš anos pusės fronto linijos pradės šaudyti, ar nepradės, ar pradės šaudyt po valandos, ar po penkių. Tokios žvalgybos, mes, deja, neturim.

K.ANTANAVIČIUS. Aš norėčiau antrą klausimą paklausti, jeigu būtų leista.

V.ČEPAITIS. Galbūt aš galėčiau?

K.ANTANAVIČIUS. Ne, aš jau pradėjau.

V.ČEPAITIS. Man atrodo dabar mano eilė. Jūs stovėjote ir jau antrą klausimą iš eilės duodat.

K.ANTANAVIČIUS. Bet aš jau buvau pradėjęs.

PIRMININKAS. Eilės tvarka. Deputatas V.Čepaitis.

V.ČEPAITIS. Aš norėčiau pasakyti nedidelę repliką. Jeigu deputatas K.Antanavičius būtų atvykęs naktį, kai mes visi atvykome čia, į pirmąjį posėdį, kartu su visais, kada grėsė didžiulis pavojus visai Aukščiausiajai Tarybai ir Lietuvai, jam galbūt būtų kai kurie klausimai ir aiškūs, jis tada to neklausinėtų.

PIRMININKAS. Gerbiamasis deputate, aš jums suteikiau žodį klausti, bet ne replikuoti.

K.ANTANAVIČIUS. Aš norėčiau paklausti. Jūs pasakėt savo kalboj, kad kažkokia anoniminė valdžia ar ne valdžia paskelbė komendanto valandą. Tai mes turim puikiai žinoti, kokia valdžia. Ar mes turim priimti rimtai, ar ne. Juk turim mes ir Saugumą, ir krašto apsaugą, ir šiokią tokią žvalgybą. Tai jeigu dabar paskelbė ir laikysis tų savo nurodymų, tai sutraiškys visus žmones. Ar mums dar nepakanka aukų? Ar mums dar maža aukų? Jeigu mes, kaip valstybė, nežinom, kokia yra komendanto  valanda, tai, mano manymu, turim paprašyt visus žmones nuo 10 val. ... Kas nori, gali likti, bet paprašyti, kad visi būtų savo namuose, kad visi saugotų savo vaikus. Kažkokia komendanto valanda. Tai mes bent jau šitą galim išsiaiškinti, iš kur šaltinis išeina, įtraukę savo Saugumo pajėgas.

PIRMININKAS. Gerbiamasis deputate, reikėtų klausti , o ne išsakyti nuomonę. Galbūt mes (...)

V.LANDSBERGIS. Gerai, gerai, gerbiamasis deputate. Jūs žinote apie komendanto valandą, kad ją skelbia kariškiai. Kaip visuomet komendanto valandą skelbia kariškiai. Jau paskirti kariniai komendantai Vilniui ir Kaunui. Jūs turbūt žinot jų pavardes. Tai kam jūs manęs klausiat dalykų, kurie paskelbti spaudoje? O tas "Lietuvos gelbėjimo", ar "Lietuvos pražudymo komitetas" nėra išviso pateikęs sąrašo, ar yra konkretūs žmonės ir kokie konkretūs žmonės jame yra. Gal tikrai mūsų žvalgyba nepakankamai gerai dirba, kaip nepakankamai gerai dirba ir šitas mikrofonas.

PIRMININKAS. Ar mikrofonus galima įjungti taip, kad jie dirbtų normaliai? Ačiū.

V.LANDSBERGIS. Aš tiktai palyginau su Čekoslovakija, kur irgi buvo keletas kvislingų, prašiusių tokį formalų prašymą įvesti 1968 m. Sovietų kariuomenę, ir labai ilgai buvo nežinoma, kas tie žmonės, kurie prašė tokios internacionalinės pagalbos. Dabar aš gavau svarbią informaciją. Galiu jums pasakyti, kad komisijos tarpininkavimas, tos, kuri atvykusi iš Maskvos, jau davė tam tikrų vaisių. Mes, Aukščiausiosios Tarybos vadovybė, turėtume susitikti su karine vadovybe. Ir dabar aš noriu eiti ir mėginti susiskambinti, ir dėl to tartis. Ar jūs tikrai turite man daug klausimų?

PIRMININKAS. Gerbiamieji deputatai, aš noriu priminti, kad dabar įjungti mikrofonai, viskas transliuojama ir į aikštę. Atsiminkime, kad žmonės atėjo mūsų ginti, ir kiekvienas mūsų čia ištartas žodis krinta į jų širdis. Todėl pasverkime kiekvieną žodį. O jeigu mums reikės daryti politinę diskusiją, mes tai padarysime. Bet nebūtina kiekvieną nepasvertą žodį tiesiai pateikti visiems žmonėms, kurie atėjo ginti, o ne klausytis įvairių mūsų nuomonių.

V.LANDSBERGIS. Pagalvokite, jie solidarūs! Ir pažiūrėkim šiek tiek į save.

PIRMININKAS. Deputatas Z.Vaišvila.

Z.VAIŠVILA. Paaiškinsiu formalią situaciją, kaip ją aiškina kariškiai.

PIRMININKAS. Gerbiamieji deputatai, aš atsiprašau, Pirmininkas prašė, jis nori išeiti. Jeigu dar yra labai svarbių klausimų Pirmininkui, mes jo paklauskime ir tada pateiksim informaciją, nes Pirmininkui reikia išeiti svarbiais klausimais. Jeigu nėra klausimų.

Ar deputatas V.Andriukaitis nori būtinai paklausti?

V.P.ANDRIUKAITIS. Aš norėčiau iš Pirmininko išgirsti lyg ir įgaliojimą tolesnei diskusijai. Buvo suformuluota Gynybos vadovybė. Turbūt įvyko jos posėdis, kadangi aikštėje yra solidarumo dvasia. Manau, kad tai visus labai stiprintų. Gal galėtų kas iš vadovybės šiek tiek pakomentuoti savo posėdžio problematiką, supažindinti ir parlamentą?

V.LANDSBERGIS.. Mūsų posėdis buvo iš ryto, paskui mes visi nebuvom susirinkę į specialų posėdį, tiesiog pasikeisdavom nuomonėmis ir dirbom tuos darbus, kuriuos diktavo situacija. Aš negaliu už visą šitą vadovybę pasakyti, kas ką padarė šią dieną. Jeigu jūs norėtumėt, kad aš duočiau tokią ataskaitą tai aš dabar to tiesiog negalėčiau pasakyt, aš turėčiau prieš tai daug ko pasiklausinėti.

PIRMININKAS. Ar klausimų dar yra?

J.V.PALECKIS. Jeigu galima, labai trumpą klausimą.

PIRMININKAS. Deputatas J.Paleckis.

J.V.PALECKIS.Aš norėčiau išsiaiškinti, kol, gerbiamasis Pirmininkas neišėjo. Jeigu mes neišspręsim to klausimo galim likti dviprasmiškoje padėtyje. Dėl premjero. Kadangi premjeras G.Vagnorius pareiškė, kad tik atsiras ekspremjeras A.Šimėnas, jis atsistatydins. Todėl tokią dviprasmybę, man atrodo, reikėtų kuo greičiau išspręsti.

V.LANDSBERGIS. Tai čia klausimas ne man.

A.V.PATACKAS. Ar galima paklausti?

PIRMININKAS.Prašau.

A.V.PATACKAS. Aš norėjau paklausti, ar tie aukšto rango derybininkai, atvykę iš Maskvos, nežada kartu su mumis praleisti šią naktį? Tai būtų pats geriausias poelgis, kurį  jie galėtų padaryti savo pačių buvimu pasirašydami po tuo tikslu, dėl kurio jie atvyko. Jų tikslą suformulavo šitaip: nutraukti kraujo praliejimą. Ar nežada jie šito padaryti?

V.LANDSBERGIS. Čia taip pat klausimas ne man. Tiktai tiek, kad jį galbūt šį vakarą iškels pats gyvenimas, pamatysime.

A.V.PATACKAS. Ir dar aš labai atsiprašau, nežinau, ar bus kada nors proga. Aš noriu padėkoti visiems tiems žmonėms, kurie Aukščiausiosios Tarybos rūmuose praleido praėjusią naktį. Visiems, ne tiktai apsaugos vyrams, bet ir tarnybos žmonėms, ir deputatams, ir visiems. Tie, kurie buvome praeitą naktį šituose rūmuose, nuo šiol esame kraujo broliai. (Plojimai).

PIRMININKAS. Deputatas Z.Vaišvila žadėjo suteikti informaciją. Turėkim galvoj, kad informacija teikiama visiems.

Z.VAIŠVILA. Aš tik galiu pasakyti, kad formalus kariškių, šeimininkaujančių Vilniuje, žodinis atsakymas yra labai paprastas, pagrindžiantis vadinamosios komendanto valandos skelbimą, kaip jie tą supranta. Nuo 22 val. Tai esąs kažkoks pagrindas iš Maskvos. O paklausus koks tas pagrindas, atsakė, kad nesakysią. Štai ir visa jų veiksmų pagrindimo teorija. Ačiū.

J.PANGONIS.. Atsiprašau, reikėtų iš pradžių apsispręsti, ar viską transliuojam, ar ...? Galim nuspręst, aišku, kaip nuspręsim. Aš manyčiau, kad reikia viską transliuoti, nes žmonės yra tiesiog susijaudinę. Aš skambinau namo, labai jaudinasi dėl gerbiamo A.Šimėno, kur jis dingo, kas jam atsitiko. Reikėtų, kad jis nuramintų žmones. Todėl prašyčiau viską transliuoti.

A.SAKALAS.. Gal galima man pasakyti?

PIRMININKAS. Deputatas A.Sakalas.

 

Deputato A.Šimėno paaiškinimas

 

A.ŠIMĖNAS.. Gal ir aš kai ką pasiūlysiu, aš čia iškart nepasakosiu. Bet gal taip galima nutart. Pirmiausia turiu pasakyt, kad niekam nieko blogo neatsitiko: nei man, nei šeimai. Nieko tokio nėra. Tai viena. Fiksuoju šitą. O toliau dėl mikrofonų. Aš labai aiškiai, detaliai galiu išaiškinti bet kuriame lygyje, ar frakcijų vadovų, ar dar aukštesniame ar žemesniame lygyje, ar visiems, deputatams. Bet visuomenei dabar gal netikslinga. Žodžiu, tai buvo susiję su tam tikrais dalykais. Vis tiek paskui visuomenė žinos. Bet dabar visokie tie triukšmavimai, vos ne detektyvas čia pasidarė. Tai gal nereikia intriguot visuomenės. Buvo objektyvios sąlygos, ir visas šitas įvyko. Buvo objektyvios sąlygos, tiek ir užtenka visuomenei. O paskui ta visuomenė sužinos. Dabar ten nereikalingos aistros, vėl kažkas vyksta. Aš nežinau, galima netgi frakcijų vadovų posėdyje papasakoti. (...) Smalsumui patenkint. Tai šitaip.

BALSAI IŠ SALĖS. (Negirdėti).

A.ŠIMĖNAS. Aš paaiškinsiu, tikrai paaiškinsiu viską, kaip buvo. Tik vieną galiu fiksuoti, kad visi sprendimai buvo priimti mano paties, be jokių tenai ... Tik aš priiminėjau sprendimus. Visiškai aš. Nieks niekaip manęs niekur neinspiravo. Ir jie yra, mano supratimu, logiški. Mano supratimu. O kad jie nelogiški, tai kalti trikdymai ryšių sistemoje, kad aš negalėjau pranešti ir informuoti. Žmogus buvo įpareigotas informuoti. Ir jis pavėlavo informuoti. Jau buvo priimtas sprendimas. Negalėjo jis informuot, nes ryšių sistema yra Respublikoj sutrikdyta. Ir jis pavėlavo informuot, jūs jau buvot priėmę sprendimą.

PIRMININKAS. Gerbiamasis Šimėnai...

A.ŠIMĖNAS. Jau buvo priėmę sprendimą tada. O toliau ... o dabar įrodymui, kad aš .... bent jau pabaigą galiu pasakyt įrodymui. Tikrai čia viskas labai normalu, aš ... Nenormalu, na, kaip pasakyt. (Salėje šurmulys). Galiu pasakyt...

PIRMININKAS. Jeigu galima, mes susitarėm, kad ...

A.ŠIMĖNAS. Jeigu mes priėmėm  tvirtą sprendimą, kad stovėsim iki galo, tai šiuo metu yra du variantai ir abu sakysim, teigiami. Jeigu sakom ta prasme ... sprendžia Lietuvos nepriklausomybės klausimą. Mano supratimu, dabar, neturi reikšmės, nei Vyriausybės struktūra, niekas, jeigu mes priėmėm principinį sprendimą. Kad ir kas ten vadovauja, koks skirtumas. Jeigu mus atakuoja ir užima, ir mes turim A.Saudargą įgaliotą atstovauti Vyriausybei užsienyje, tai tada mes tampam okupuota valstybe ir jau nebe Tarybų Sąjungos dalimi. Šitas aišku. Jau nebe Tarybų Sąjungos dalimi, nes mes būsim okupuoti, oficialiai pripažinti. Jeigu bus šita ataka. O jeigu įvyks koks nors kompromisas, jeigu mes sakom: stovim iki galo, tai tada turės Maskva mus pripažinti. Tai čia Vyriausybės klausimas iš principo jau nebeturi reikšmės, nei kas ten vadovaus, nei kas pirmas, nei kas antras, nei kas bus trečias. Aš nebijau prisiimti visos atsakomybės, jei mes stovėsim iki galo, tai visi baisumai dar priekyje. Jei stovėsim iki galo. Todėl, gerbiamieji deputatai ... Taip, jūs galit mane labai pasmerkti. Aš, pavyzdžiui ... Logiškai žiūrint, tikrai tie trikdymai sistemoje, nespėjo ...

PIRMININKAS. Aš prašau išjungti mikrofonus.

A.ŠIMĖNAS.  Aš paaiškinsiu, aš nieko .... Išjungta. Aš galiu garsiai pasakyt, be abejo, čia mes visi...

PIRMININKAS. Prašau salėje tylos, dabar kalba deputatas A.Šimėnas. (Salėje šurmulys). Deputatas A.Šimėnas to nereikalavo. Jo manymu, informaciją ...

A.ŠIMĖNAS. Informaciją vis tiek žinosim, tai čia ...

(Salėje triukšmas).

    PIRMININKAS. Yra pateiktas pasiūlymas, kad posėdis būtų uždaras.

BALSAI IŠ SALĖS. Galim balsuot.

PIRMININKAS. Ar balsų skaičiavimo grupė pasiruošusi skaičiuoti balsus? Ministrai gali dalyvaut ir uždarame posėdyje.

Prašau deputatus sėsti į vietas, kad būtų lengviau skaičiuoti balsus. Prašau deputatus sėsti į vietas.

Ar jūs galit teikt savo rekomendaciją, ar tai turi būt uždaras posėdis, ar ne?

Buvo pasiūlyta, kad posėdis būtų uždaras. Kas už tai, kad posėdis būtų uždaras, prašau balsuoti.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS.. Už - 72.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. 5.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. 15.

PIRMININKAS. Priimtas nutarimas daryti uždarąjį posėdį. Vyriausybės nariai turi teisę dalyvauti uždarajame posėdyje, jie gali likti. Visus kitus svečius ir taip pat spaudos atstovus prašome iš salės išeiti, taip pat ir iš balkonų. (Girdėti rūmų apsaugos komanda). Posėdis bus tęsiamas. (Salėje triukšmas). Aš laukiu, kol salę paliks pašaliniai žmonės. Ir prašau rūmų apsaugos darbuotojus užtikrint posėdžio uždarumą. Mikrofonai turi būti išjungti. Jokios panikos nėra, tai normali rūmų apsaugos komanda, galbūt dar ne kartą ji bus duodama.

Aš rūmų apsaugos darbuotojus prašau garantuoti posėdžio uždarumą tiek čia apačioje, tiek ir balkone. Ten dar vienas kolega.

Gerbiamieji deputatai, prašau sėsti į vietas.

Ar rūmų apsauga garantuoja posėdžio uždarumą? Tai prašom ten saugot tiktai mus, anoj pusėj, kad būtų viskas aišku. (Salėje šurmulys). A.Šimėnas neišeina, neišeina. Ar ten deputatas, neįžiūriu, sėdi, ar ten mūsų svečias? Kaip? Švedų konsulas ten sėdi. Ar lietuviškai nesupranta? Aš neįžiūriu.                                    

(Toliau vyksta uždarasis posėdis)