SEPTYNIASDEŠIMT AŠTUNTASIS POSĖDIS

    1992 m. vasario 4 d.


  Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos seniūno pavaduotojas J.DRINGELIS

 

Diskusija dėl AT ketvirtosios sesijos darbo

 

PIRMININKAS. Labas rytas, gerbiamieji deputatai! Pradedame vasario 4 d. rytinį posėdį. Šiandien jį pradėsim gal kiek neįprastai. Mums pirmiausia reikia pasitarti, kaip dirbsime likusias vasario dienas ir kovo pradžioje. Kadangi didžiausias darbas yra mūsų biudžeto patvirtinimas, tai siūlome, kad pirmiausia pakalbėtų ir savo pasiūlymus pateiktų Biudžeto komisijos pirmininkas Audrius Rudys. Prašome į tribūną.

A.RUDYS. Labas rytas, gerbiamieji kolegos. Jums buvo pristatyta Biudžeto komisijos pozicija dėl to, kaip šiemet mes turime elgtis su biudžetu, ir išdalyti du nutarimo projektai. Vienas apie tai, kad pirmąjį ketvirtį mūsų Vyriausybė galėtų vykdyti finansavimą. Jums yra išdalyta. Antrasis nutarimo projektas tai yra nutarimas mums patiems. Kitaip sakant, mūsų pačių įsipareigojimas, kad nebebūtų daugiau, kai susirinksim į pavasario sesiją, atidėliojami darbai, tiesiog patys įsipareigojam labai rimtai žiūrėti į biudžeto patvirtinimą ir skirti tam pakankamai laiko.

Toks yra šitų mūsų pateiktų dokumentų turinys. Aš žinau, kad Vyriausybė turi papildomų pasiūlymų dėl jų, ir manau, kad tai sudarys mūsų pirmojo svarstymo turinį. Pirmininkų pasitarime sąmoningai buvo pasirinktas šitoks kelias, t.y. balsavimo keliu ir sąmoningai darbotvarkės pirmuoju punktu jis yra įrašytas, nes jeigu mes priimsim palankų sprendimą, tai šiandien po pietų galėtume jau trečiojo svarstymo metu ir balsavimu įteisinti šituos dokumentus.

Mes svarstėm tris alternatyvas. Viena alternatyva, kad, sakykim, nuo šio antradienio nieko kito neveiktume, tik dirbtume su biudžetu, tada mes suspėtume turbūt iki 16 dienos jį patvirtinti. Antroji alternatyva buvo pratęsti dar kartą sesiją ir biudžetui skirti visą laiką. Trečioji alternatyva  įteisinti galimybę finansuoti išlaidas Vyriausybei ir surinkti lėšas pirmąjį ketvirtį, o tada atidžiai padirbėti su projektu jau susirinkus kovo mėnesį. Iš tų trijų variantų Biudžeto komisija balsavimu beveik vieningai pritarė trečiajam variantui. Pirmininkų pasitarime vakar rytą jau buvo apsvarstytos praktiškai tik dvi galimybės, tai yra pratęsti sesiją nepriimant specialaus nutarimo, ir iš 21 dalyvavusio pasitarime 19 pasisakė už tą mano minėtą trečiąją alternatyvą, būtent tokią, kaip jinai čia yra pateikiama.

V.LANDSBERGIS. Tai jūs jau Aukščiausiajai Tarybai ir nebeteikiat nieko kito...

A.RUDYS. Ne. Tada nebe alternatyva, bet kaip ten buvo dviejose institucijose prieita iš esmės prie vieningų sprendimų, tada jau net ir nebe alternatyva. Juo labiau kad čia turbūt darbotvarkėje apsirikta. Šitie nutarimai yra vienas kitą papildantys, o ne alternatyvūs. Jeigu ten yra du parašyti.

VLANDSBERGIS. Taip, taip. Aišku, jūs jau nutarėt. Jūsų nuomonės man nebereikia nė klausti. Bet man atrodo, kad vis dėlto alternatyva, jeigu pratęsus sesiją būtų svarstomas tiktai biudžetas.

A.RUDYS. Taip, buvo tas variantas svarstomas ir niekas...

V.LANDSBERGIS. Tai vis dėlto gal vertėtų ir čia, Aukščiausiojoje Taryboje, pasikeisti nuomonėmis dėl to.

A.RUDYS. Taip, šito svarstymo turinys ir sudaro galimybę grįžti prie šito klausimo, išdėstyti argumentus ir priimti sprendimą. Nes mūsų tie sprendimai yra fakultatyvūs, siūlomieji. O Aukščiausioji Taryba pati sprendžia.

PIRMININKAS. Prašom gerbiamąją ministrę pratęsti.

E.KUNEVIČIENĖ. Laba diena. Biudžetas yra metinė sąmata. Ne planas, ne užduotis, o tik metinė sąmata. Ir jos vykdymas nebūna toks jau tvirtas, koks jis gali būti patvirtintas. Kadangi sąmata yra tik reglamentas tam tikroms išlaidoms daryti. Vyriausybė pateikė jums biudžetą spalio — lapkričio mėnesį ir tik po to teko patikslinti projektą dėl to, kad buvo liberalizuotos kainos, buvo įvestas bendras pridėtinis mokestis, todėl pirmajame projekte paskaičiavimai pateikti ir su jumis suderinti, ir į jūsų visas pastabas atsižvelgta. Beveik su visomis komisijų pastabomis buvo sutikta. Projektas pataisytas ir šių metų sausio 30 dieną pateiktas svarstyti Aukščiausiajai Tarybai.

Dabar, kai atvažiuoja ekspertai, pirmasis klausimas yra biudžetas, nes tai yra ir politinio, ir ekonominio stabilumo rodiklis. Tai jie ir klausia:

kokia biudžeto būklė? Vyriausybė pateikė biudžetą ir jie dabar tą projektą pas mus jau antrą savaitę nagrinėja. Nagrinėja Pasaulio banko ekspertai. Didelių pretenzijų ir rimtų pretenzijų mes iš jų nesulaukėm nei dėl struktūros, nei dėl pajamų formavimo, nei dėl mokesčių. Nesulaukėm, kad netiktų kažkas, kas mūsų projekte yra pasiūlyta. Bet jei parlamentas dabar nenumato arba neturi pakankamų galimybių priimti visą pateiktą biudžeto projektą, tai Vyriausybė, vakar svarsčiusi ir šiandien dar pasitarusi su Pasaulio banko ekspertais, siūlo priimti tokį nutarimą. Aš tiktai esmę pasakysiu, po to perskaitysiu, kad pirmajam ketvirčiui patvirtintume vieną ketvirtadalį projekto pajamų ir išlaidų dydžio. Vyriausybei nereikia jokio leidimo. Jeigu parlamentas biudžeto nepatvirtina, Vyriausybė ir taip naudoja lėšas ir tvarko, kaip ir numatyta pagal biudžeto tvarką. O čia reikia tiktai tam, kad parlamentas, pavyzdžiui, gal priims sprendimą pakeisti įstatymą dėl biudžeto ir pratęsti finansinius metus. Ne nuo sausio 1 d. padaryti, o nuo liepos 1 d. Tai visai priimtinas mūsų pasiteisinimas ir normalus požiūris ir į parlamento, ir į Vyriausybės darbą.

Aš tariausi su ekspertais ir jokių pretenzijų iš jų pusės nesulaukiau. Bet tuo atveju pirmojo ketvirčio biudžetas turi būti patvirtintas. Kad tai jau būtų fiksuojama, jog pirmasis ketvirtis patvirtintas, o toliau bus sprendžiama, ar mes pratęsiam biudžeto patvirtinimą, ar perkeliam biudžetinius metus.

Todėl Vyriausybė šiandien jums ir teikia tokį nutarimo projektą dėl 1992 metų pirmojo ketvirčio biudžeto patvirtinimo. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba nutaria patvirtinti 1992 metų pirmajam ketvirčiui biudžetą vieną ketvirtadalį, vienos ketvirtosios 1992 metų valstybės biudžeto projekte pristatyto Aukščiausiajai Tarybai 1992 metų sausio 30 dieną numatyto pajamų ir išlaidų dydžio. Vieną ketvirtadalį pateikto projekto.

Antrasis punktas: pagal galimybes teikti trumpalaikes paskolas savivaldybėms jų biudžetuose susidariusiam lėšų trūkumui padengti. Tai gali atsitikti pirmajame ketvirtyje. Tai irgi suderinta ir su Biudžeto komisija, ir su kitomis komisijomis. Prieštaravimų nėra. Nustatyti, kad 70% 1992 metų pirmojo ketvirčio fizinių asmenų pajamų mokesčio įplaukų įskaitoma į savivaldybės biudžetus. Tas, kas buvo projekte ir pateikta,  70% fizinių asmenų pajamų mokesčio. Ir trečia — leisti Lietuvos Respublikos Vyriausybei įstatymų nustatyta tvarka skirstyti papildomai gautas pajamas, jeigu jos viršija vieną ketvirtąją metams numatytos pajamų sumos. Čia buvo metams, bet net ir pagal Biudžeto sandaros įstatymą Vyriausybė tokią teisę turi. Jeigu pirmojo ketvirčio biudžetas patvirtintas ir per pirmąjį ketvirtį gaunamos papildomos pajamos, tai Vyriausybė jas turi teisę skirstyti. Bet čia šitas punktas įrašytas, kadangi buvom galvoję ne tvirtinti, kaip kalbėjom, o tiktai leisti naudotis. Todėl šitą punktą ar priimsim, ar nepriimsim, jis nėra toks svarbus. Svarbūs pirmieji trys punktai. Pirmas  patvirtinti pirmojo ketvirčio biudžetą, antras  savivaldybėms kreditus teikti ir trečias  70% fizinių asmenų pajamų mokesčio įskaityti savivaldybėms

patvirtinti.

PIRMININKAS. Deputatė I.Andriukaitienė. Nenori. Prašom, gerbiamasis Pirmininke.

V.LANDSBERGIS. Noriu paklausti, kaip jūs žiūrėtumėt į galimybę mums svarstyti biudžetą pratęsus sesiją dabar? Ar jūs teiktumėt tam pirmenybę, ar ne?

E.KUNEVIČIENĖ. Jeigu būtų tokia galimybė, aš ir pereitą kartą, kai tamstos nebuvo čia, kreipiausi, kad jeigu būtų galima pratęsti ir priimti, tai būtų pats geriausias mūsų Lietuvos rodiklis. Todėl praeitais metais visi ekspertai buvo labai patenkinti mūsų biudžetu. Buvo labai patenkinti, nes biudžetas buvo subalansuotas, buvo patvirtintas ir įvykdytas. Tai — tęsinys šitos tradicijos, kad mes nesimėtom, kad mes nepereinam su kažkokiais tarpiniais rodikliais. Bet kiek aš supratau, jums parlamente susidaro tam tikrų sunkumų ir Vyriausybė, atsižvelgdama į tai, suderinusi su Pasaulio banko ekspertais, kurie dabar yra, priėjo prie to pasiūlymo, kad nepažeistume to pasitikėjimo, kurį esam įgiję.

V.LANDSBERGIS. Ačiū.

PIRMININKAS. Deputatas Jonas Pangonis.

J.PANGONIS. Gerbiamoji ministre, sakykit, kaip jūs įsivaizduojate, kad deputatai patvirtins pirmojo ketvirčio biudžetą, net neįsigilinę į jo esmę? Jūs dabar tokį pasiūlymą ką tik pateikėt. Ar galimas toks mūsų žingsnis?

E.KUNEVIČIENĖ. Aš nenorėčiau taip kalbėti apie deputatus ir parlamentą, kad jie per tris mėnesius į nieką neįsigilino. Aš labai pagarbiai elgiuosi, žinau, kad mūsų parlamentas dirba labai daug, bet jums projektas buvo pateiktas dar lapkričio mėnesį ir, tikiuosi, jūs susipažinot su visais skaičiais. Mes į jūsų pasiūlymus atsižvelgėm, o šitam projekte yra tik pakoreguotas tas pirmasis projektas dėl kainų. Su tais koeficientais dėl darbo užmokesčio padidėjimo ir kainų. Todėl aš nemanyčiau, kad deputatams nebuvo laiko susipažinti arba išstudijuoti. Tai viena. O antras dalykas, jūs vis vien siūlote pirmąjį ketvirtį leisti naudoti, o ką tai reiškia leisti naudoti? Tai kaip jūs galit leisti, jeigu jūs nepasitikit tais skaičiais? Dabar ims Vyriausybė ir išnaudos visą metinę sumą. Tai čia nelogiška, gerbiamasis deputate. Todėl aš jūsų prašyčiau, kad būtumėt logiški. Aš labai gerbiu ir parlamentą, ir Vyriausybę, o šiuo atveju čia yra visiškai nieko nepažeidžiantis pasiūlymas. Nei jūsų, nei mūsų darbų, kuriuos mes atlikom. O jūs irgi didelį darbą atlikot. Jūs su projektu padirbėjot jau kaip reikiant.

J.PANGONIS. Aš jums labai dėkoju ir aš jus labai gerbiu, tačiau dabar biudžetas yra deficitinis, o pirmasis variantas buvo be deficito. Tai yra didžiulis skirtumas ir mums reikia įsigilinti ir numatyti, kaip sumažinti deficitą.

E.KUNEVIČIENĖ. Taip, jūs teisus. Biudžeto deficitą jūs žinot, ir dėl ko taip atsitiko  irgi. Yra išaiškinta, yra nurodytas ir konkretus skaičius. Ir biudžeto deficitas, kuris dabar yra, sudaro maždaug 5% ir jis nepažeis tų reikalavimų, kurie keliami biudžetams. Biudžeto deficitas, neviršijantis 1,5 milijardo, niekuo nesutrukdys visai mūsų veiklai. PIRMININKAS. Deputatas Povilas Varanauskas.

P.VARANAUSKAS. Gerbiamoji pranešėja, aš vis dėlto nelabai supratau jūsų akcentą, kodėl nepatinka jums deputato A.Rudžio pasiūlymas. Faktiškai reikia kalbėti taip, kaip priklauso. Jūs norite, kad mes dirbtume toliau po vasario 16 d. dėl to, kad Vyriausybė pažeidė įstatymus. Reikia taip sakyti. Ne dėl to, kad perskaičiavo. Galima buvo iš karto skaičiuoti taip, kaip priklauso. Vyriausybė vėl pažeidinės, tai mes turėsime trim pamainom dirbti? Kada mes miegosime ir kada kitus darbus padarysime? Aš norėčiau, kad jūs įsigilintumėt į deputato A.Rudžio pasiūlymą ir pritartumėt jam.

E.KUNEVIČIENĖ. Gerbiamasis deputate, šiuo atveju ne aš neįsigilinau į deputato A.Rudžio pasiūlymą, bet gal jūs šiandien ne visai suspėjot susipažinti su mūsų suderinimu. Deputato A.Rudžio pasiūlymas šiandien ir buvo, kad normaliai apsvarstytume ir leistume Vyriausybei tvarkytis su pirmojo ketvirčio biudžetu. Mes sakom, kad mums tokio leidimo nereikia ir tai ne taip supras tos pasaulinės institucijos, kurios biudžetą nagrinėja. Atsižvelgdama į jūsų pasiūlymą, Vyriausybė ir siūlo patvirtinti pirmojo ketvirčio biudžetą. Daugiau jokių pretenzijų ir jokių nesusipratimų nėra tarp mūsų ir gerbiamojo A.Rudžio.

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, klausimui apsvarstyti laikas išnaudotas. Ar sutinkate, kad daugiau nebūtų klausinėjama? Šiuo klausimu mes dar kalbėsimės, be to, ir balsuosime po pietų. Todėl aš siūlau baigti dabar, o kiekviena frakcija, kiekviena komisija galėtų pasitarti ir galėtume vienokį ar kitokį sprendimą priimti. Dėkui, ministre.

E.KUNEVIČIENĖ. Jeigu leistumėt man kreiptis, aš prašyčiau, kaip mes kalbėjom su gerbiamuoju A.Rudžiu, gal per pertrauką susirinktų komisijos. Aš dalyvaučiau ir jeigu kas būtų neaišku, mes išsiaiškintume.

PIRMININKAS. Dėkui. Dabar turėtume tvirtinti šios dienos darbotvarkę, bet labai skubią informaciją turi mūsų Vyriausybės atstovas gerbiamasis ministras Aleksandras Abišala. Prašom, gerbiamasis ministre.

A.A.ABIŠALA. Gerbiamieji kolegos deputatai, aš sutikčiau atsiimti savo pranešimą dėl susitikimo su Rusijos delegacija, jeigu jūs po pirmojo svarstymo dabar tą nutarimą priimtumėt, jeigu nenorėtumėt diskutuoti.

PIRMININKAS. Nutarimą priimti? Ar jis išdalytas deputatams?

J.PANGONIS. Dėl procedūros galima, pirmininke? Jūs labai tiksliai laikotės darbotvarkės, 20 minučių praėjo ir suteikėt žodį sekančiam, tačiau antrasis klausimas yra darbotvarkės tvirtinimas.

PIRMININKAS. Taip, bet prieš darbotvarkės tvirtinimą dar bus pareiškimų ir visa kita. Prašau, gerbiamasis ministre.

A.A.ABIŠALA. Gerbiamieji deputatai, aš norėjau informuoti oficialiai Aukščiausiąją Tarybą apie įvykusį Lietuvos ir Rusijos delegacijų susitikimą dėl kariuomenės išvedimo iš Lietuvos. Tačiau jeigu yra prieštaravimų, aš mielai šito nedarysiu. Prašom, gerbiamasis seniūne, daryti sprendimą.

PIRMININKAS. Ar sutinkate, kolegos?

A.A.ABIŠALA. Gerbiamieji deputatai, sausio 31 d. su perėjimu į vasario 1 d. įvyko Rusijos ir Lietuvos įgaliotųjų delegacijų susitikimas, kurio metu buvo patvirtinta, kad abi pusės sutinka laikyti tai derybų pradžia dėl kariuomenės, kuri yra perėjusi į Rusijos jurisdikciją, išvedimo iš Lietuvos teritorijos galutinių terminų, sąlygų ir tvarkos. Rusijos delegacija atvyko, įspėjusi tik išvakarėse. Lietuvos delegacija buvo suformuota tokiu būdu:

Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas pagal Konstituciją įgaliojo savo pavaduotoją, konkrečiai Česlovą Stankevičių jo vardu derėtis, kiti susitikimo nariai buvo paskirti Pirmininko potvarkiu. Tai tie žmonės, kurie arba pagal pareigas, arba anksčiau Aukščiausiosios Tarybos buvo patvirtinti kaip derybų delegatai su buvusia Sovietų Sąjunga arba su Rusija.

Pagrindinis derybų rezultatas buvo tai, kad pavyko, skirtingai nuo ankstesnių įvairių derybų su Tarybų Sąjunga, susitarti dėl derybų reglamento ir nustatyti tikslią datą, kada pradės dirbti ekspertai. Be to, patvirtinta, kad Rusijos kariuomenės dalinių išvedimas prasidės vasario mėnesį. Toliau Vyriausybė, remdamasi Konstitucija ir tarptautinių sutarčių įstatymu, numato oficialiai paskirti delegaciją ir ekspertų grupes visoms deryboms ir vasario 10 d. pradėti darbą. Ačiū už dėmesį.

PIRMININKAS. Dėkui. Žodis trumpam pareiškimui suteikiamas deputatui Vytautui Puplauskui.

V.PUPLAUSKAS. Gerbiamieji deputatai, sesija eina prie pabaigos. Darbų daug, laiko maža, todėl Mandatų ir etikos komisijos vardu raginu visus deputatus dirbti labai susikaupus, branginant kiekvieną darbo minutę. Netoleruotina, kad dėl vėlavimo ar dėl deputatų nebuvimo parlamentas tampa nedarbingu. Atkreipsiu gerbiamųjų deputatų dėmesį, kad pastaruoju metu Aukščiausiosios Tarybos darbas plenariniuose posėdžiuose labai trukdomas dėl deputatų nedrausmingumo, pasikalbėjimų, tarpusavio diskusijų salėje. Dėl to salėje toks didelis triukšmas, kad dalis deputatų neišgirsta net balsavimui keliamo klausimo formuluotės, gaištamas laikas pakartotiniams balsavimams, papildomiems aiškinimams.

Nuoširdžiai prašome padaryti viską, kas įmanoma, kad per likusį sesijos darbo laiką padarytume tai, kas būtina šiandieną turėti vykdant reformas, įvedant tvarką ir teisingumą visose nepriklausomos Lietuvos veiklos srityse. Kviečiu visus deputatus nusiteikti našiam konstruktyviam darbui, būti džentelmeniškus, korektiškesnius ir susitaikyti su mintimi, kad nepriėmę pradėtų svarstyti ekonominių įstatymų, taip pat nepatvirtinę biudžeto neturime teisės išeiti atostogauti. Ačiū už dėmesį.

PIRMININKAS. Dėkui deputatui. Deputatas Audrius Rudys dėl procedūros. Prašom.

A.RUDYS. Aš taip ir likau sutrikęs. Juk mes iš esmės nutraukėm klausimą, jį nei užbaigę, nei sutarę, kaip jį tęsim. Jūs žiūrėkite, kokia situacija susidaro. Jeigu mes pirmame posėdyje, t.y. rytiniame posėdyje, nepatvirtinam šitų mūsų pateiktų projektų po pirmojo svarstymo, tai vakariniame posėdyje mes jų negalime priimti. Vadinasi, mes šitą nukeliam į ketvirtadienį ir neapibrėžta situacija išlieka. Dėl to aš prašau, tiksliau, netgi reikalauju, kad šitas klausimas būtų baigtas šitame rytiniame posėdyje. Pagaliau priimkim paprastą sprendimą. Aš taip supratau, kad gerbiamasis Pirmininkas nori pasiūlyti vis dėlto kitą variantą, kad pratęstume sesiją, o Biudžeto komisijos pasiūlymas yra štai tas mūsų nutarimas. Reikia vieną iš jų priimti pagrindu. Jeigu bus priimtas gerbiamojo Pirmininko pasiūlymas, tai tada visi tie mūsų nutarimai dedami į stalčių ir mes išlošiam 10 minučių popietinio posėdžio. Jeigu bus priimtas Biudžeto komisijos pasiūlytas variantas, tai siūlau balsuot, kad jam pritarta po pirmojo svarstymo, o Vyriausybės pasiūlymai eitų kaip pataisos į tą projektą ir galėtume po pietų jį priimti.

PIRMININKAS. Dėkui, gerbiamasis deputate, abu projektai yra pateikti. Tiek jūsų pasiūlymas, tiek ministrės, ir mes po pietų grįšim prie šito klausimo. Dabar jeigu diskusijas čia rengsime, tai mes apskritai nieko nepriimsim.

A.A.ABIŠALA. Gerbiamasis seniūne, ar būtų galima pabandyti pasiūlyti Vyriausybės vardu?                        .

PIRMININKAS. Po pirmojo svarstymo jūs siūlot priimti savo. Bet juk yra ir kitų pasiūlymų. Tai dabar mums reikia išsirinkt vieną. Ar jūs, gerbiamasis Pirmininke, neatsiimat savo pasiūlymo?

V.LANDSBERGIS. (...) yra tik mano pasiūlymas, bet yra ir Mandatų ir etikos komisijos pasiūlymas, labai aiškiai suformuluotas. Aš nežinau, ar deputatai klausėsi, nors buvo prašoma jų svarstant tokius klausimus nesikalbėt tarpusavyje, neskaityt laikraščių, susikaupti. Biudžetas ir visa mūsų galų gale tarptautinė, ekonominė padėtis, kuriai turi reikšmės biudžetinė situacija, reikalautų didesnio dėmesio. Mandatų ir etikos komisijos pareiškimo pabaigoje aš kaip tik išgirdau labai aiškiai suformuluotą pasiūlymą  neišsiskirstyti neišsprendus biudžeto klausimo.

PIRMININKAS. Dėkui. Deputatas Jonas Pangonis.

J.PANGONIS. Gerbiamieji deputatai, tai tikrai labai aktualus klausimas ir siūlyčiau pasvarstyti ir priimti sprendimą. Aš asmeniškai pritarčiau gerbiamojo Pirmininko pozicijai, kad reikia biudžetą kuo greičiau priimti. Nuskambėjęs Vyriausybės pasiūlymas, kad patvirtintume ketvirčio biudžetą nesvarstę yra visiškai nepriimtinas.

PIRMININKAS. Deputatas Bronius Genzelis.

B.GENZELIS. Aš norėčiau paklausti ministrą A.Abišalą, nuo kada jis eina finansų ministro pareigas. Čia yra finansų ministrė, o jis visą laiką kalba finansų ir ekonomikos klausimais.

PIRMININKAS. Ne, jis dar nekalbėjo...

A.A.ABIŠALA. Ar galima man atsakyti?

PIRMININKAS. Prašom, gerbiamasis ministre.

A.A.ABIŠALA. Labai ačiū gerbiamajam deputatui, kad suteikė man galimybę pasakyti. Aš esu Vyriausybės įgaliotas atstovas darbotvarkės klausimams ir noriu pasiūlyti sprendimą įtraukti šį klausimą dabar balsuojant į šios dienos darbotvarkę susitariant, kad jis bus išspręstas. Tai viena. Antra, norėčiau atsakyti į deputato J.Pangonio repliką. Vyriausybė nesiūlo nesvarsčius patvirtinti pirmojo ketvirčio biudžetą, ji siūlo patvirtinti pirmojo ketvirčio biudžetą šioje sesijoje, tai yra skirtingi dalykai. Todėl siūlau dabar nebediskutuoti toliau, balsuoti, kad būtų klausimas įrašytas į šios dienos darbotvarkę, per pertrauką pasikonsultuoti ir po to balsuoti dėl vienokio ar kitokio sprendimo. Ačiū.

PIRMININKAS. Deputatas Vytenis Andriukaitis. Jau yra ir už, ir prieš, prašom, kurią jūs palaikot.

V.P.ANDRIUKAITIS. Aš palaikyčiau tokį sintetinį sprendimą. Turbūt visi sutiktume, jog yra keletas paralelinių klausimų, kuriuos būtina priimti. Tai dėl valiutos fondo, dar du klausimai, kurie betarpiškai susieti su biudžetu. Siūlau priimti sprendimą, kad visus kitus klausimus atidėtume ir dabar iki vasario 16 d. svarstytume biudžeto klausimus ir tą sąrašą paralelinių klausimų, kurie gali būti kartu įtraukti į darbotvarkę. Šių klausimų sąrašą sudaryti po pietų ir pateikti jį balsavimui.

PIRMININKAS. Dėkui. Ar galima nuspręsti dabar balsavimu? Kas už tai, kad... Dar gerbiamasis Audrius Rudys nori. Prašom.

A.RUDYS. Aš norėčiau pagelbėti mūsų seniūnui. Aš taip supratau, kad Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas siūlo pratęsti šitą sesiją. Tai yra vienas sprendimo variantas, antras  orientuotis į Biudžeto komisijos pasiūlytą variantą priimant tokį nutarimą. Vadinasi, dabar reiktų atlikti alternatyvų balsavimą, kas už Biudžeto komisijos variantą ir kas už gerbiamojo Pirmininko pasiūlytą sesijos pratęsimo klausimą. Jeigu mes priimam vieną iš jų, tai toliau pagal tai ir sprendžiam, kaip dirbam toliau.

PIRMININKAS. Dar suteiksim žodį ministrei. Prašom.

E.KUNEVIČIENĖ. Manyčiau, kad tuo atveju, jeigu jau mes priimam alternatyvius sprendimus, tai tie sprendimai turi būti abipusiai. Vienas iš Vyriausybės, o kitas iš Aukščiausiosios Tarybos. O dabar jūsų, gerbiamasis pirmininke, yra Biudžeto komisijos pasiūlymas, iš vienos pusės. Šitaip negalima. Jeigu gerbiamojo Pirmininko pasiūlymas svarstyti ir priimti biudžetą, kol neišsiskirstysite, yra visiškai priimtinas ir Vyriausybei, tai jūsų pasiūlymas Vyriausybei nėra priimtinas ir aš jums aiškinau kodėl. Todėl balsuoti reikėtų už Vyriausybės pasiūlymą, o ne už Biudžeto komisijos, todėl kad Pirmininkas jau atstovauja parlamento pasiūlymui. Atleiskite, kad aš taip keliu klausimą, gal ir įžūlokai, bet atleiskit.

PIRMININKAS. Dėkui. Dar Pirmininkas. Prašom.

V.LANDSBERGIS. Aš irgi norėjau paaiškinti situaciją truputį kitaip, negu gerbiamoji ministrė. Mano pasiūlymas pratęsti sesiją ir po vasario 16 d. jau svarstyti tiktai biudžetą ir patvirtinti jį galų gale neeliminuoja Vyriausybės padaryto pasiūlymo šiandien patvirtinti ketvirčio biudžetą. Tai neeliminuoja, todėl aš manau, kad mums reikėtų dabar pasisakyti dėl biudžeto prioritetiškumo, kad vasario mėnesį mes nutariam užbaigti ir patvirtinti biudžetą, o jeigu taip bus nenutarta, tada jau svarstyti alternatyvius pasiūlymus  Biudžeto komisijos ar Vyriausybės, kaip tvarkytis su pirmuoju ketvirčiu.

PIRMININKAS. Deputatas Mindaugas Stakvilevičius.

M.STAKVILEVIČIUS, Aš norėčiau pasiūlyti, kad būtų balsuojama už deputato Vytenio Andriukaičio variantą.

PIRMININKAS. Registruojamės, gerbiamieji deputatai. Prašom visus užsiregistruoti. Salėje  94 deputatai, kvorumas yra, galima balsuoti. Gerbiamieji kolegos, galbūt pasiūlymus balsuosim eilės tvarka. Pirmiausia buvo Biudžeto komisijos pasiūlymas, galbūt už jį pirmiausia, sutinkate? Kas už tai, kad biudžeto priėmimą organizuotume taip, kaip siūlo Biudžeto komisija? Prašom tada į tribūną. Jūs norit atsisakyt ar kaip?

A.RUDYS. Gerbiamasis seniūne, aš bijau, kad įvyks tokia kolizija nebus patvirtintas Biudžeto komisijos variantas ir paskui Aukščiausioji Taryba nenutars pratęsti sesijos. Dėl to reikia pirma spręsti tokį esminį klausimą — ar pratęsiama sesija. Jeigu šitas pasiūlymas priimamas, tada atkrenta visa kita, jeigu jis nepriimamas, tada reikia spręst toliau kitus dalykus.

PIRMININKAS. Gerai, galbūt. Tada pirmiausia  ar pratęsim sesiją po vasario 16 d.? Pirmiausia ar pratęsim, ar ne, jeigu nubalsuosim, kad pratęsiam, tada balsuosim, iki kada. Kaip balsuosim? Balsuosim galbūt mygtukais ar ne? Ar kortelėmis dauguma pageidauja? Kortelėmis? Gerai. Ar balsų skaičiavimo grupė pasirengusi? Ne, pirmiausia ar pratęsiam, paskui jau tarsimės vėl. Gerbiamasis Pirmininke, prašom.

V.LANDSBERGIS. Gerbiamieji deputatai, noriu atkreipt jūsų dėmesį, kad svarbus balsavimas ir jo motyvuose turi būti taip pat suprantamas mano pasiūlymas, kad pratęsiam sesiją ir pratęsus svarstome tiktai biudžetą. Tuo tikslu ir pratęsiame, kad pabaigtume su biudžetu.

PIRMININKAS. Dėkui. Man atrodo, nieko čia pridėt nebereikia. Pirmiausia balsuojam — pratęsim sesiją ar nepratęsim. Balsuosime pakeldami korteles, kad nebūtų jokių nesusipratimų, kad technika mūsų neapgautų ir panašiai. Kas už tai, kad sesija būtų pratęsta po vasario 16 d.? Prašom.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  61.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  3.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė  20.

PIRMININKAS. Dėkui. Sesiją pratęsiame. Jokių kitokių pasiūlymų, kaip dirbt sesijoj tol, kol patvirtinsim biudžetą, nėra. Dar gerbiamasis A.Rudys? Prašom.

A.RUDYS. Aš norėčiau pasiūlyti tokį įrašą į protokolą, kad dar šią savaitę dirbam pagal planą, o kitą savaitę, aš dabar neatsimenu tiksliai datų, jau būtų svarstomi tik biudžeto klausimai. Ir sesijos pratęstu laiku taip pat nesvarstoma niekas kitas, tik biudžeto klausimas ir su juo tiesiogiai susiję klausimai.

PIRMININKAS. Dėkui. Tai mums palengvintų paskui po vasario 16 d., būsime geriau pasirengę. Dar ministras Aleksandras Abišala. Prašom.

A.A.ABIŠALA. esmės pritardamas komisijos pirmininko deputato A.Rudžio pasiūlymui, prašyčiau vis dėlto neužkirsti griežtai kelio galimiems būtiniems svarstymams ir paskirti bent pusantros valandos per savaitę kitiems dalykams negu biudžetas. Kitą savaitę, ne sesiją pratęsus, o kitą savaitę, dar normaliu sesijos laikotarpiu.

PIRMININKAS. Deputatas Eduardas Vilkas.

E.VILKAS. Aš siūlyčiau, kad mes iš karto mestume visus ne tiek svarbius darbus ir svarstytume tik biudžetą. Paskui, jeigu liks laiko, tai šioje sesijoje svarstyti dar ir kitką, o jeigu neliks, tai nieko daugiau ir nesvarstyti. Jeigu iki vasario 16 d. tokiu būdu nespėtume biudžeto priimti, tada galima būtų spręsti, kad pratęstume sesiją. Žodžiu, tai yra vėl mūsų netvarkingas darbas kaip visada.

PIRMININKAS. Dėkui. Deputatas Audrius Rudys.

A.RUDYS. Aš dar kartą norėčiau suformuluoti, na, sakykim, įrašą protokole ar protokolinį sprendimą. Gerbiamasis Pirmininkas buvo prie manęs priėjęs, ir šiuo atveju aš, matyt, išreikšiu ir jo nuomonę. Šią savaitę, manau, dirbkime normaliai, taip, kaip suplanuota. Kitą savaitę nerenkim plenarinių posėdžių arba surenkim, kaip buvo pasiūlyta, pusantros valandos plenarinį posėdį, sakykim, antradienį, jeigu Vyriausybė pateiks skubių klausimų. Tada visą kitą savaitę galima būtų paskirti komisijų darbui, komisijose būtų svarstomas biudžeto projektas. Tada savaitę, kuri prasideda 17 dieną, jau mes galėtume pradėti plenarinius posėdžius, kuriuose būtų kalbama tik biudžeto ir su juo susijusiais klausimais. Aš prognozuoju, kad tada maždaug apie 20,23 d. mes galėtume priimti 1992 metų biudžetą. Jeigu tokia siūloma tvarka būtų užrašyta į protokolą, tai tada būtų, matyt, tikrai drausmingas ir naudingas darbas.

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, siūlau balsuoti. Kas už tai, kad šią savaitę dar dirbtume pagal savo planą ir darbotvarkę, o kitą savaitę surengtume pusantros valandos posėdį, pavyzdžiui, iki pietų? Iki pietų dirbtume antradienį plenariniame posėdyje, po pietų galėtume dirbti komisijose, frakcijose ir taip toliau. Gerbiamasis ministre, jūs jau kalbėjot.

A.A.ABIŠALA. Aš norėčiau paremti labai tiksliai suformuluotą deputato A.Rudžio pasiūlymą nenustatant kurią dieną, nes nebūtinai antradienį, nebūtinai iki pietų ir nebūtinai tris valandas, o būtent pusantros valandos kurią nors savaitės dieną, ir viskas.

PIRMININKAS. Kartais gali prireikti ne tik pusantros, bet ir visos popietės, t.y. viso posėdžio. Na, gerai. Ar verta dabar mums ginčytis, kad antradienį ar ketvirtadienį? Neverta ginčytis, nes gyvenimas gali mus labai pataisyt. Iš principo sutariam, kad šią savaitę dirbame pagal savo įprastinę darbotvarkę, o kitą savaitę dirbsime ne daugiau kaip vieną posėdį. Posėdis gali būti dviejų dalių arba vienos dalies. Kas už tai, prašom balsuoti. (Balsai salėje) Aš jo nesujaukiau, jisai sutiko dėl šito. Balsuojam, prašom, kas už tai, kad būtų priimtas toks protokolinis nutarimas, kad šią savaitę dirbam visą, o kitą savaitę vieną posėdį, nenustatydami išankstinės datos? Prašom, kas už tai, balsuoti.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  87.

PIRMININKAS. Už  87. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  vienas.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė keturi.

PIRMININKAS. Dėkui. Beliko išspręsti vieną klausimą — iki kada mes pratęsiam posėdį. Bet jeigu mes jį taip ilgai priiminėsim... Kaip, kolegos, ar mums reikia nustatyti tikslią datą? Nereikia. Net du pirmininkai siūlo, kad nereikia,  ir Aukščiausiosios Tarybos, ir Biudžeto. Ar kas nors prieštarauja? Ne. Dėkui. Tai šį savo klausimą esam išsprendę. Yra prašę deputatai prieš pradedant svarstyti darbotvarkę padaryti pareiškimus. Pirmiausia Sąjūdžio Centro frakcijos vardu deputatas Aloyzas Sakalas. Kiek jums reikia laiko?

A.SAKALAS. Pusantros minutės.

PIRMININKAS. Dėkui. Pusantros minutės.

 

Centro frakcijos pareiškimas (A.Sakalas)

 

A.SAKALAS. Centro frakcijos pareiškimas. ,,Deputato Povilo Varanausko pateikime Aukščiausiojoje Taryboje pradėta pikta ir niekuo nepagrįsta kampanija prieš deputatus K.Antanavičių, A.Janušką, R.Valatką, neva šie padarė kažką bloga įvaikinant Viktoriją Raudytę. Galime tvirtai pareikšti, kad minėtieji deputatai atliko tik mažytį bėdoj patekusiems žmonėms pagalbos veiksmą. O tai yra kiekvieno deputato ir kiekvieno bent kiek doro žmogaus pareiga. Rugpjūčio pučo dienomis Kauno merijoje buvo užbaigtas Viktorijos įvaikinimo Paryžiuje gyvenančiam lietuviui Raudžiui įforminimas. Deputatui K.Antanavičiui buvo pateikti reikalingi įvaikinimo dokumentai: mergaitės tėvo ir globos organų sutikimas, motinystės teisių atėmimo iš Viktorijos motinos teisinis sprendimas, ministro Dariaus Kuolio rastas tarpininkavimas, Kauno miesto valdybos sprendimas. Anot Raudžio, galėjo būti trukdoma perkirsti sieną, nes nebuvo Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo sprendimo. Tačiau realiai tokio pavojaus net negalėjo būti, nes Viktorija Raudytė, kaip Raudžio dukra, buvo pažymėta Raudžio pase. Bet pučo dienomis visko galėjo būti, todėl deputatai K.Antanavičius, A.Januška ir R.Valatka dar parašė pažymą, kad Viktorija yra tikrai įvaikinta ir prašo leisti netrukdant perkirsti Sovietų Sąjungos sieną. Tuo deputatai ne tik nepažeidė jokio įstatymo, bet nepadarė nė mažiausio nusižengimo. Todėl turime pareikšti, kad deputatų K.Antanavičiaus, A.Januškos, R.Valatkos kaltinimai moraliniu nusižengimu ar įstatymų pažeidimu neturi jokio pagrindo." Ačiū.

PIRMININKAS. Dėkui, pareiškimų autoriai neklausinėjami. Deputatas Mindaugas Stakvilevičius.

M.STAKVILEVIČIUS. Laba diena, gerbiamieji deputatai. Aš daugiau kreipimąsi turiu, negu pareiškimą. Viena dalis jau atkrito, dėl biudžeto sutarėm. O dabar dėl to, kas buvo ketvirtadienį. Man, kaip, manau, daugeliui deputatų, labai sunku įveikti tą nuotaiką, kad kažkas iš mūsų deputatų kenčia. Aš turiu galvoje ketvirtadienio posėdį. Todėl labai prašyčiau, kad mes vis dėlto susitelktume ir šitą sesiją užbaigtume, gresiant tokiam socialinių sukrėtimų pavojui, kaip galima draugiškiau. Todėl norėčiau pasiūlyti į darbotvarkės klausimą įrašyti uždarą posėdį. Kadangi keičiantis mūsų Aukščiausiojoje Taryboje nuostatoms, persigrupuojant, atsiranda daug tokių konfliktinių situacijų, kurias mes galime išspręsti, ir labai norėčiau, kad šitokia santarvė šiuo metu būtų. Jeigu mes nepadarytume tokio uždaro posėdžio, nepasišnekėtume nuoširdžiai, kaip toliau dirbti, tai bent kad susirinktų politinių grupių, naujų politinių grupių atstovai ir mes geruoju susitartume. Aš labai prašyčiau, kad tai vis dėlto mūsų Aukščiausiojoje Taryboje būtų. Mes, kaip to sparno atstovai, daug ką esame pajutę, daug nuoskaudų ir mums visiškai suprantama, kad dabar kitiems irgi yra sunku, todėl prašyčiau tokios santarvės, kad mes dirbtume normaliai, gerai.

PIRMININKAS. Dėkui. Šiandien negirdėjau dar nė vieno pikto žodžio. Dabar, man atrodo, labai gerai nusiteikę visi labai ryžtingai tvirtinam darbotvarkę. Čia įrašyta viskas, ką siūlė 22 deputatai, susirinkę vakar į nuolatinių komisijų ir frakcijų atstovų pasitarimą, ir, man atrodo, čia daugiau nieko pridėti nebegalima. Man atrodo, kad reikėtų patvirtinti šitą darbotvarkę iš karto. Sutaupytume laiko ir tokiu būdu galėtume apsvarstyti tai, ką esam numatę. Prašom. Niekas neprieštarauja? Prieštaraujat? Deputatas Romualdas Rudzys tartum pirmasis prieštaravo. Prašom.

R.RUDZYS. Gerbiamasis posėdžio pirmininke! Jūs paėmėt ir užsiėmėt kolegos M.Stakvilevičiaus pasisakymo komentavimu. Juk tai visai ne jūsų pareiga. Jūsų pareiga šį klausimą balsuoti. Aš pritariu jam ir siūlau balsuoti.

PIRMININKAS. Dėkui.

R.RUDZYS. Kai atmesim tą pasiūlymą, tada nereikės nei mano demagogijos, nei tamstos komentavimo.

PIRMININKAS. Čia buvo pareiškimas. Pareiškėjai nei papildomi, nei komentuojami. Šito nebuvo.

R.RUDZYS. Leiskit nusistebėti, tai deputatas neturi teisės...

PIRMININKAS. Aš turėjau galvoje tai, kaip mums pavyko vis dėlto išspręsti vieną iš sunkiausių klausimų, tai yra kaip mes įveiksim biudžetą.

R.RUDZYS. Dar nepavyko, dar toli gražu...

PIRMININKAS. Kodėl? Mes jau nutarėm, kaip jį svarstysime. Ką, gerbiamasis Jarašiūnai, norit pasiūlyti?

E.JARAŠIŪNAS. Sąjūdžio santaros frakcijos vardu aš norėčiau pasiūlyti pritardamas šios dienos darbotvarkei, kad rytoj mes iki pietų surengtume plenarinį posėdį, kuriame svarstytume klausimus dėl kai kurių apribojimų užimti pareigas valstybinėje tarnyboje. Klausimas aštrus, jis turi būti išsprendžiamas, o ne tempiamas per savaitę. Prašyčiau, kad už šitą pasiūlymą būtų balsuota. Taip pat manau, kad į šios savaitės darbotvarkę turi būti įtrauktas klausimas dėl atsakomybės už nusikaltimus Lietuvos gyventojams. Tai susiję klausimai. Abu jie turi būti sprendžiami šią savaitę, šių klausimų svarstymo neatidedant kovo ar vėlesniems mėnesiams. Prašyčiau, kad dėl to būtų balsuojama.

PIRMININKAS. Dėkui. Pirmiausia galbūt tvirtinkim darbotvarkę, paskui svarstysim tą jūsų pasiūlymą. Šios dienos darbotvarkę. Kas už tai, kad šios dienos darbotvarkė būtų patvirtinta? Prašom balsuoti.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  89.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  vienas.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikiusių nėra.

PIRMININKAS. Dėkui, darbotvarkė patvirtinta. Deputatas E.Jarašiūnas siūlė surengti rytoj iki pietų posėdį ir jame svarstyti labai konkretų klausimą. Jis šios dienos darbotvarkėje yra. Tai yra dėl kai kurių apribojimų užimti pareigas valstybinėje tarnyboje. Be to, taip pat buvo deputato Mindaugo Stakvilevičiaus pasiūlymas surengti uždarą posėdį. Ar mes negalėtume gerbiamojo E.Jarašiūno siūlomą klausimą taip pat svarstyti uždarame posėdyje? Ne? Gerai. Tada iš eilės balsuojam. Kas už tai, kad rytoj...

B.V.RUPEIKA. Dėl balsavimo motyvų galima pasisakyti?

PIRMININKAS. Dėl balsavimo motyvų prašom deputatą B.Rupeiką.

B.V.RUPEIKA. Aš visiškai pritariu deputato, tik aš užmiršau frakcijos pavadinimą, priminkit man.

PIRMININKAS. Santara.

B.V.RUPEIKA. Santaros frakcijos pasiūlymui dėl šio įstatymo projekto svarstymo. Kadangi aš diskusijose esu užsirašęs pirmasis, tai vien dėl šito motyvo aš pageidaučiau viešo posėdžio ir kuo greičiau. Ačiū.

PIRMININKAS. Dėkui. Deputatas Audrius Rudys.

A.RUDYS. Gerbiamieji deputatai, aš kreipiuosi į jus dėl balsavimo motyvų. Prašau neskirti posėdžio trečiadienį. Trečiadienį turi dirbti komisijos. Turi dirbti nuolatinės komisijos. Geriau panaudokime šitą laiką, kad komisijos pasiimtų biudžeto projektą ir nuspręstų, ko jiems reikia iš Vyriausybės, kad galėtų pakviesti atstovus ir paprašyti konkrečių duomenų. Būkit malonūs, nepritarkite šiuo atveju darbui trečiadienį, kuris išmuša mus iš ritmo.

PIRMININKAS. Dėkui. Yra ir už, ir prieš. Jau galime balsuoti. Deputatas Gediminas Šerkšnys.

G.ŠERKŠNYS. Aš tik norėčiau priminti, kad mes jau turėjome tokią praktiką ir sunkiais bei svarbiais klausimais mes rengdavome tokias diskusijas trečiadieniais, o tai nesikerta su biudžeto svarstymu, nes jau aptarėm, kuriom dienom svarstysim biudžetą, ir čia būtų kaip papildomas klausimas. Siūlyčiau įtraukti.

PIRMININKAS. Dėkui. Jau yra du už ir vienas prieš. Prašom.

M.STAKVILEVIČIUS. Aš ne tuo klausimu. Aš vis dėlto norėčiau, kad būtų balsuojama už mano pasiūlymą, bet vargu ar dabar reikėtų balsuoti už tai, ką aš sakiau. Gal reikėtų susirinkti, pasitarti frakcijų, politinių jėgų atstovams ir pagalvoti, ar reikalingas uždaras posėdis ir ar reikalingas koks nors pasitarimas. Aš, pavyzdžiui, pageidaučiau, kad būtų uždaras posėdis ir pasišnekėtume kaip reikiant. Tai mus konsoliduotų. Labai rimti dalykai juk dabar.

PIRMININKAS. Dėkui, jūs jau maždaug suformulavot, tai galėtų būti netgi ne posėdis ir ne pasitarimas, o tam tikras deputatų susirinkimas, kur deputatai galėtų be reglamento, be kitų suvaržymų atvirai pasišnekėti. Dėl šito dar balsuosim.

J.PANGONIS. Aš dėl motyvų.

PIRMININKAS. Jau yra du už, du prieš.

J.PANGONIS. Vienas prieš buvo. Aš norėčiau pasisakyti ne prieš, aš norėčiau pasakyti, kad pradėtume greičiau dirbti pagal darbotvarkę. Mes gaištam laiką. Ateis vakaras, svarstysim penktą valandą tą klausimą, o paskui matysim ką daryti, ar tęsti rytoj, ar užporyt, ar kitą savaitę, ar dar už kiek laiko.

PIRMININKAS. Dėkui. Aš jau irgi šitai esu sakęs. Tuoj balsuosim. Prašom registruotis, kolegos. Salėje yra 106 deputatai.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Salėje yra 97 deputatai.

J.PANGONIS. Ar galima kreiptis į Aukščiausiosios Tarybos Pirmininką? Aš manyčiau, kad reikėtų pakeisti vis dėlto posėdžio pirmininką vienu iš Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotojų. Jie turi teisę pirmininkauti. Nes mes vėl sugaišim dieną ginčams ir nesusipratimams.

PIRMININKAS. Kažkas su kompiuteriais negerai. Kortelėmis balsuosime, kol kompiuterius sutvarkys. Prašom. Jau darbotvarkė patvirtinta.

Kas už tai, kad rytoj iki pietų būtų surengtas posėdis, kuriame būtų svarstomas deputato E.Jarašiūno pateiktas klausimas. Prašom, kas už?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  48.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  21.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 16.

PIRMININKAS. Aš pridedu savo balsą prie ,,už". Taip. Nutarimas priimtas. Rytoj rengiam posėdį iki pietų ir svarstome jame klausimą dėl laikinojo įstatymo dėl kai kurių apribojimų užimti pareigas valstybinėje tarnyboje. Buvo deputato Mindaugo Stakvilevičiaus pasiūlymas surengti deputatų pasitarimą. Kada jį surengt, galbūt deputatas M.Stakvilevičius parodytų kokią nors iniciatyvą ir pasitartų su frakcijomis? Pavyzdžiui, šitai galėtume aptarti rytoj 9 val. savo pasitarime. Ir mes tada to pasitarimo pasiūlymą pateiktume Aukščiausiajai Tarybai.

M.STAKVILEVIČIUS. Galima?

PIRMININKAS. Prašom.

M.STAKVILEVIČIUS. Dovanokite, jeigu mes dar pratęsiame dirbti, taigi mūsų išneš iš čia pusę. Ir taip žmonių yra susirgusių. Juk neturime laiko dabar mes šitam, aš, pavyzdžiui, nematau, kada būtų galima tokį pasitarimą ar susirinkimą daryti. Juk mes visą laiką jau išnaudojome ne santarvei, o visai kitiems dalykams.

PIRMININKAS. Bet jūs pats siūlėt rengti pasitarimą.

M.STAKVILEVIČIUS. Ką dabar besiūlyti, jau dabar išspręsta kitaip.

PIRMININKAS. Jūs atsisakote savo pasiūlymo?

M.STAKVILEVIČIUS. Jeigu tiktai rytdienos dalies posėdžio sąskaita, kito laiko jau nėra. Todėl aš siūlau kito posėdžio sąskaita. Rytoj, pavyzdžiui, pusantros valandos šitai uždarai daliai.

PIRMININKAS. Jau seniai žodžio prašo deputatas Algirdas Patackas.

A.V.PATACKAS. Aš pritarčiau deputato M.Stakvilevičiaus pasiūlymui. Iš tiesų reikėtų pasišnekėti, bet kad negaištume laiko, tai reiktų padaryti ne plenarinio posėdžio dieną. Galbūt tiktų tam ir trečiadienis. Sakysim, po pietų 15 valandą.

PIRMININKAS. Jau buvo labai geras pasiūlymas. Rytoj šitą klausimą apsvarstyti nuolatinių komisijų ir frakcijų atstovų pasitarime.

Dirbam pagal darbotvarkę. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimas ,,Dėl Aukščiausiosios Tarybos nuolatinių komisijų pirmininkų tvirtinimo". Pranešėjas  Liudvikas Sabutis.

 

Diskusija dėl Lietuvos Respublikos AT nuolatinių komisijų pirmininkų tvirtinimo

 

L.SABUTIS. Gerbiamieji kolegos! Eilės tvarka pagal pateiktą nutarimo projektą siūlau patvirtinti Ekonomikos komisijos pirmininku Kazimierą Antanavičių. Kokios komisijos funkcijos ir pareigos, taip pat komisijos pirmininko, aš manau, jūs gerai žinote. Reglamente kategoriškai pasakyta, kuriuos klausimus sprendžia ši komisija ir kokios pareigos yra komisijos pirmininko. Taip pat jums yra įteiktas, kad būtų lengviau orientuotis, kiekvienos komisijos susirinkimo protokolas, balsavusiųjų pavardės, skaičius ir rezultatai. Todėl prašau jus įvertinti komisijos pasiūlymą ir priimti atitinkamą Aukščiausiosios Tarybos nutarimą.

PIRMININKAS. Ar galim balsuot? Deputatas Virgilijus Čepaitis. Ko jūs norėjot?

V.ČEPAITIS. Piliečių teisių ir tautybių reikalų komisija svarstė tą garsųjį įvaikinimo reikalą ir mes prašėme generalinį prokurorą duoti teisinį šitos veikos įvertinimą. Mes kol kas atsakymo iš Generalinės prokuratūros negavome, todėl prašyčiau laikinai atidėti Kazimiero Antanavičiaus tvirtinimą komisijos pirmininku.

PIRMININKAS. Deputatė Romualda Hofertienė.

R.HOFERTIENĖ. Aš norėčiau kreiptis į pirmininką, kad kiekvienam kandidatui į pirmininkus būtų pateiktas klausimas, ar jisai nėra pasinaudojęs tarnybine padėtimi.

L.SABUTIS. Tai gal kviečiam į tribūną kandidatą ir tegul iš karto pasako.

PIRMININKAS. Deputatas Povilas Varanauskas.

P.VARANAUSKAS. Aš klausimą pranešėjui, po to norėsiu dėl darbo tvarkos. Noriu pranešėją paklausti, ar Mandatų ir etikos komisijos vertinimai bus balsuojami šioj salėj, ar ne? O gal dabar naujoji Mandatų ir etikos komisija atšaukė anos Mandatų ir etikos komisijos sprendimą, kad visi, slaptai kuo nors pasinaudoję, būtų atšaukiami iš užimamų pareigų? Aš visai neagituoju, kad būtų ar taip, ar kitaip, bet kad būtų tvarka. Buvo Mandatų ir etikos komisijos siūlymas, jis turi būti balsuojamas šioje salėje. Arba vėlgi ankstesnis Mandatų ir etikos komisijos siūlymas turi būti atšauktas tos pačios Mandatų ir etikos komisijos.

L.SABUTIS. Čia, aš manau, yra konkretūs pasiūlymai kandidatui. Prašau, jeigu yra kokių klausimų jam betarpiškai, galima būtų paklausti ir

sužinoti.

P.VARANAUSKAS. Čia bendras klausimas, ne vienam kandidatui, ir aš nenoriu, kad būtų sustota prie vieno deputato K.Antanavičiaus.

L.SABUTIS. Dabar atsakyti, ar naujoji Mandatų komisija turi kitokią nuomonę ar išvadą, aš jums negalėčiau. Dėl Mandatų komisijos išvados ar nuomonės Aukščiausioji Taryba balsavo ir pasakė, kad tai spręs komisijų ir pirmininkų patvirtinimu pati Aukščiausioji Taryba. O pasisakyti gali ir turi tokią teisę bet kuris čia dalyvaujantis deputatas.

PIRMININKAS. Deputatas Romualdas Rudzys.

R.RUDZYS. Ačiū. Antrą kartą tvirtinant Biudžeto komisijos pirmininką, aš pritariau deputatės R.Hofertienės pasiūlymui ir siūlau tą pačią tvarką. Kai tik ponas L.Sabutis pristato pirmininką, jis pasitraukia šiek tiek į šoną, ir iš karto tas kandidatas į pirmininkus teateina į tribūną ir teatsako į mūsų klausimus.

L.SABUTIS. Visiškai pritarčiau, man atrodo, taip būtų produktyviausia.

R.RUDZYS. Taip bus produktyviau. Bus mažiau iš salės drabstymų vienas ant kito. Aš jūsų nevarau, ponas Sabuti, iš tribūnos, aš tik pritariu tam siūlymui. Jeigu bus nutarta kitaip, tebūnie kitaip, o kalbant apie deputato K.Antanavičiaus pristatymą, man regis, labiau rūpėtų deputatams, kuo jis pasinaudojo nuo vaikystės. Vienas motinos pienu, kitas valdžios malonėmis, kas kuo ten iš mūsų slapta ir atvirai pasinaudojo, tai labai svarbu, bet dar svarbiau atkreipti dėmesį į jo pasiūlytą ekonomikos situacijos įvertinimą, būtinus žingsnius ekonomikoje šiais metais. Įsitikinkim, ar jis gerai mąsto ekonomikos srityje, o ar jis važinėja kokiu nors automobiliu, ar vaikšto pėsčias, mano galva, šiandien, kai mes visi važinėjam, kai tas, kuris gavo asmeninį ir dar važinėja valdišku, mano galva, tai yra antraeilis klausimas. Ačiū.

PIRMININKAS. Prašom, deputate Kazimierai Antanavičiau, į tribūną. Deputatai nori jūsų paklausti.

K.ANTANAVIČIUS. Gerbiamieji kolegos, aš esu pasiruošęs atsakyti į visus jūsų klausimus.

PIRMININKAS. Ar deputatas Algimantas Sėjūnas nori paklausti?

A.SĖJŪNAS. Aš vis dėlto norėčiau išgirsti Mandatų ir etikos komisijos išvadas, ar jie svarstė, ar nesvarstė ir kokią išvadą padarė.

PIRMININKAS. Tai gal paskui.

K.ANTANAVIČIUS. Aš norėčiau, kad man klausimus pateiktų.

PIRMININKAS. Deputatas Leonas Milčius.

L.MILČIUS. Aš kaip tik norėjau gerbiamojo deputato K.Antanavičiaus paklausti. Anksčiau, dar kai Vyriausybei vadovavo deputatė K.Prunskienė, jūs viename bendrame Agrarinės ir Ekonomikos komisijų posėdyje pasakėte, kad aš palauksiu, kol ta Vyriausybė visiškai bankrutuos, ir tada pasakysiu, kaip tvarkyti Lietuvos ekonomiką. Dabar jau kita Vyriausybė, o tokios aiškios jūsų pozicijos, kaip specialisto ir Ekonomikos komisijos pirmininko, mes, deputatai, iki šiol lyg ir neišgirdome. Ar jūs iš tikrųjų turite aiškią savo nuomonę ir poziciją dėl ekonominių klausimų Lietuvoje? Kaip, jūs manytumėt, jie turi būti tvarkomi? Ir ar už tokią situaciją nejaučiate kažkokios atsakomybės jūs, kaip Ekonomikos komisijos pirmininkas? Na, sakykim, už vienokius ar kitokius ekonominius sunkumus Lietuvoje. Ačiū.

K.ANTANAVIČIUS. Be jokių abejonių, jaučiu ir, manau, visi deputatai jaučia tą atsakomybę, o tai, ką aš siūlau, šiandien yra išdalyta visiems deputatams. Ten yra įrašyta gal 10 konkrečių sprendimų, kuriuos turime priimti. Beje, galiu pasakyti, kad taip buvo padaryta spalio mėnesį, buvo ir dėl banko pasiūlymų, buvo ir dėl pinigų pasiūlymų. Taigi jeigu jūs stebit, matėt tuos pasiūlymus.

PIRMININKAS. Deputatė Zita Šličytė.

Z.ŠLIČYTĖ. Aš norėjau paklausti. Ar turi deputatas teisę uždėti Reikalų valdybos antspaudą ant šitokio dokumento, koks buvo jūsų pasirašytas, — leisti išvežti vaiką per Lietuvos sieną rugpjūčio mėnesį? Kas jums leido pasinaudoti Reikalų valdybos antspaudu ir kodėl šitas dokumentas yra be registracijos numerio?

K.ANTANAVIČIUS. Na, ar turi teisę Reikalų valdyba dėti ant deputatų parašų antspaudą, aš tikrai negalėčiau pasakyti, manau, kad turi.

Z.ŠLIČYTĖ. Kas konkrečiai uždėjo šitą antspaudą?

K.ANTANAVIČIUS. Aš tuo nesirūpinau, aš tiktai prašiau, kad deputatai pasirašytų, ir iš šios tribūnos sakau  jeigu būtų reikėję dar 10, būtų dar 10 arba 20 pasirašę. Dokumentai pateikti, viskas sutvarkyta. Jeigu kas nusižengė, tai iš tiesų nusižengė tie, kurie įformino to vaiko dokumentus, nes reikalingas Prezidiumo sutikimas norint įforminti užsieniečiui. Bet visi sprendimai buvo, ir mūsų, švelniai sakant, buvo tik šiaudas po tiltu, na, žmonės bijojo, žinot, pučo dienomis.

Z.ŠLIČYTĖ. Na, aš norėčiau, gerbiamasis deputate, kad konkrečiai atsakytumėt, kas uždėjo antspaudą ant šito dokumento ir kodėl jis nėra įtrauktas į registracijos knygas, nes nėra šito dokumento registracijos numerio.

K.ANTANAVIČIUS. Aš siūlyčiau jums pasidomėti, aš tikrai nežinau, kas uždėjo...

Z.ŠLIČYTĖ. Bet ten yra jūsų parašas, o ne mano parašas, todėl aš ir noriu paklausti, ar jums žinoma, kad tokie veiksmai yra baudžiamojo nusikaltimo požymiai? Už dokumentų klastojimą Baudžiamojo kodekso 182 straipsnis numato atsakomybę. Ar jums žinoma, kad tas dokumentas gali būti pagrindas būti patrauktam baudžiamojon atsakomybėn?

K.ANTANAVIČIUS. Na, kai patrauks, tada ir šnekėsime, aš manau.

PIRMININKAS. Deputatas Povilas Varanauskas.

P.VARANAUSKAS. Pirmiausia noriu pasakyti dėl čia prieš mane kilusio klausimo. Aš turėjau tikslą ne prieš tokius deputato veiksmus, bet kad mes susimąstytume iš viso apie tą padėtį, o pirmasis mano klausimas būtų toks. Kadencijos pradžioje grupei deputatų jūs juokavote, kad parlamentas bus paralyžiuotas, kadangi kiekvienas ministras sugebės po 23 patraukti į savo pusę, suinteresuoti. Ar jūs per šiuos dvejus metus pastebėjote tokių požymių, ypač svarstant ekonomikos klausimus, kad štai tokie veiksmai galėjo trukdyti kokiems nors sprendimams?

K.ANTANAVIČIUS. Neprisimenu jokių paralyžiavimų ir nemanau, kad apskritai 140 žmonių gali iš karto kas nors paralyžiuoti.

PIRMININKAS. Deputatas Romualdas Rudzys.

R.RUDZYS. Ačiū. Gerbiamasis komisijos pirmininke, jūsų dešimties punktų siūlymai dėl neatidėliotinų priemonių ekonomikoje skaitančiam rimtai ir atrodo rimtai. Aš norėčiau paklausti, ar jūs manote, ar jūs įsitikinęs, kad dabar, jus patvirtinus pirmininku, Ekonomikos komisija dirbs efektyviai, padidins savo indėlį kuriant įstatymus ir čia, parlamente, tos komisijos dokumentų svoris padidės? Ar jūs tokių priemonių jau esat numatę?

K.ANTANAVICIUS. Na, aš galėčiau pasakyti, kad dabar Ekonomikos komisija, išrinkus papildomai deputatus V.Paliūną, B.Nedzinskienę, A.Ambrazevičių, aktyviai dirba, sprendžia ir diskutuoja. Aš manau, kad tai padės geriau dirbti Ekonomikos komisijai. Tai viena. Antra, mes savo iniciatyva rengiam tą išplėstinę programą ir, manau, per pusantro du mėnesius galėsime parengti. Jeigu pagelbėtų specialistai, tai galėtume ir greičiau tai padaryti.

PIRMININKAS. Deputatė Romualda Hofertienė.

R.HOFERTIENĖ. Aš prieš dvi savaites dariau pareiškimą, kuriame atkreipiau visų dėmesį dėl komisijų pirmininkų rinkimo. Priminiau, kad teisingumas Lietuvoje turi prasidėti nuo Aukščiausiosios Tarybos. Šiandien posėdžio pirmininką prašiau, kad jis kiekvienam pateiktų klausimą, ar kandidatas į pirmininkus nėra pasinaudojęs tarnybine padėtimi. Pirmininkas šito nepadarė, todėl aš dar kartą noriu pasakyti, kad nereikia kompetencijos, apveltos korupcija ir melu, ir dar kartą sakau  jeigu nėra sąžiningų, dorų, tinkančių į komisijų pirmininkus deputatų, tuomet reikia spręsti mūsų Tarybai klausimą dėl šios kadencijos deputatų paleidimo ir naujų rinkimų. (Plojimai)

PIRMININKAS. Jums buvo pateiktas klausimas. Prašom. Dėl pasinaudojimo tarnybine padėtimi.

K.ANTANAVIČIUS. Klausimo nebuvo, buvo tiktai retorinis pasisakymas. Tarnybinėm padėtim jokiom nesu pasinaudojęs, gavau automobilį, kaip ir daugelis deputatų, ir manau, kad gauti už savo pinigus ir nenaudoti nei valdiško benzino, nei valdiško remonto yra daug moraliau, negu naudotis tarnybine mašina ir naudoti dabar tokį brangų valstybinį benziną ir naudotis mašinų taisymu.

PIRMININKAS. Deputatė Miglutė Gerdaitytė.

M.GERDAITYTĖ. Gerbiamasis deputate, kadangi čia Aukščiausiojoje Taryboje sėdi ne viena moteris ir natūralu, kad daugiausia moterys klausia dėl tos mergaitės likimo. Gal jūs turite kokių paskutinių žinių apie ją, apie jos likimą, gal skambinote, kaip ji gyvena dabar ten?

K.ANTANAVIČIUS. Ji gyvena nuostabiai. Aš skambinau. Raudys yra iš Kretingos išvažiavęs, yra žinomas skulptorius visoj Vakarų Europoj. Jo žmona yra pradžios mokyklos mokytoja, kuri rengia tokius vaikučius, na, ir man Raudys telefonu sakė, kad vakare jis skaito pasakas lietuviškai tai mergaitei, o rytą žmona skaito prancūziškai. Tai, sakau, ką  ji jau prancūziškai supranta? Sako, puikiausiai kalba. Ir yra nuotraukos, aš jas mačiau, bet jų neturiu.

PIRMININKAS. Deputatas Benediktas Vilmantas Rupeika.

B.V.RUPEIKA. Ačiū, kolega Juozai. Tamsta pretendente į tvirtinamos komisijos...

K.ANTANAVIČIUS. Aš Kazimieras.

B.V.RUPEIKA. Aš padėkojau mane pristačiusiam seniūnui. Mes taip įpratę. Tamsta pretendente į tvirtinamos komisijos pirmininkus! Yra esminis dalykas tarp komisijos, Vyriausybės, na, ir Respublikos ekonomikos, arba to ūkio. Jūsų ir Vyriausybės pozicijos labai dažnai nesutampa, prieštarauja Vyriausybės ekonominiams sprendimams. Ir man atrodo, kad per ilgesnį laiką, nežinau, kokį jūs prognozuotumėte, kažkas turi žlugti ar Ekonomikos komisija, kaip neteisingas koncepcijas bevystanti, ar Vyriausybė, ar ūkis. Jūsų prognozė, kuris pirmasis, taip liaudiškai kalbant, ,,nusibaigs"?

K.ANTANAVIČIUS. Aš norėčiau visiškai ne taip žiūrėti. Ekonomikos komisija, kaip parlamentinė komisija, visada visose šalyse turi matyti kažkokias klaideles, klaidas, kurias daro Vyriausybė, pateikti čia svarstyti, gauti ar negauti pritarimą. Ir, aš sakyčiau, galbūt kartais ir trūksta kažkokio supratimo, kad vienų pareiga yra vykdyti, priimti sprendimus, o kitų pareiga — kontrolė. Na, niekada kontrolierius su kontroliuojamuoju nesibučiuoja. Ir tik tiek.

PIRMININKAS. Deputatas Zenonas Juknevičius.

Z.JUKNEVIČIUS. Aš nenoriu paklausti, aš noriu pasiūlyti vis dėlto mums kitaip šitą klausimą spręsti. Čia nėra kandidatai į ministrus, nereikia čia jų klausinėti ar programos reikalauti. Komisijos pirmininkas yra toks, kokia yra komisija, tai nėra kažkoks didelis pareigūnas. Jeigu deputatai komisijoj visi bus išgriuvę, tai ir pirmininkas nieko nepadarys. Mes čia sugaišime pusę dienos, šitaip pradėję. Komisijos renka pirmininkus. Mes tvirtiname arba netvirtiname. Pradėkime balsuoti. Aš visiškai suprantu tokius adresuojamus klausimus deputatui K.Antanavičiui, kaip pretendentui į Ekonomikos komisijos pirmininkus, o čia dabar klausia apie vaikus. Čia nei jo, nei kito pasiaiškinimo nereikia. Pavesta prokuratūrai, atsakys tos įstaigos, kurios tuo užsiima. O jeigu deputatai jaučiasi padarę negerai, jie patys gali atsisakyti eiti į pirmininkus. Šitokiu būdu ir spręskime tą klausimą. Čia mes dar sykį pasitampysime ir nieko nelaimėsime.

P.VARANAUSKAS. Dėl darbo tvarkos! Štai jau prasidėjo diskusijos, o dar užsirašę žmonės klausimams. Aš nesuprantu.

PIRMININKAS. Ne, dar du deputatai nori kalbėti ar klausti.

P.VARANAUSKAS. Klausti ir paskui kalbėsime. Klausime tiek, kiek norėsime.

PIRMININKAS. Bet mes sunaudosime vieno komisijos pirmininko tvirtinimui visų komisijų pirmininkų tvirtinimui skirtą laiką.

P.VARANAUSKAS. Siūlau balsuoti.

PIRMININKAS. Jei mes šitaip dirbsime, tai jokie sesijų pratęsimai mums nepadės. Kolegos, reikia susimąstyti galų gale.

Z.JUKNEVIČIUS. Balsuojam, kad nutrauktume...

PIRMININKAS. Taip, yra labai konkrečių pasiūlymų, kad būtų nutrauktos bet kokios diskusijos, bet kokie klausinėjimai, ir balsuojame. Kas už tai, kad...

P.VARANAUSKAS. Kas čia per tvarka? Yra Reglamentas ar nėra šiame parlamente?

PIRMININKAS. Buvo suteikta galimybė visiems paklausti.

P.VARANAUSKAS. Kiek norime, tiek klausime. Pertraukia su savo diskusijom ir tas pats asmuo drįsta sakyt, kad nutrauktume klausimus. Na, klausykit, reikia turėti...

PIRMININKAS. Gerbiamasis kolega, jūs jau pateikėte klausimą, visi kiti taip pat pateikė klausimus. Balsuojam, kas už tai, kad būtų toliau klausinėjama, kas už tai, kad nutrauktume. Pirmiausia buvo pasiūlymas nutraukti bet kokius klausinėjimus ir diskusijas. Kas už tai, prašome balsuoti. Kad nutrauktume klausinėjimus ir diskusijas. Prašom skaičiuoti. Dauguma.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  73.

PIRMININKAS. Už  73. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  3.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė  6.

PIRMININKAS. Taip, klausinėjimus ir diskusijas baigiam. Kas už tai, kad Kazimieras Antanavičius būtų patvirtintas Ekonomikos komisijos pirmininku? Prašome balsuoti.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  61.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  10.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė  15.

PIRMININKAS. Sveikiname gerbiamąjį deputatą Kazimierą Antanavičių išrinkus jį Ekonomikos komisijos pirmininku. (Plojimai) Gerbiamieji kolegos, turime dar minutę laiko. Mes praėjusį ketvirtadienį nepriėmėme nutarimo dėl gerbiamojo E.Petrovo pasiūlymo dėl Šalčininkų, Sniečkaus. Ar negalėtume dabar balsuoti? Balsuojame. Kas už tai, kad komisijos pasiūlymui būtų pritarta? Prašom balsuoti. Dėl balsavimo motyvų jau buvo, liko tik balsuoti esant didžiajam kvorumui. Prašom skaičiuoti.

NEPRISISTATĘS DEPUTATAS. Tas klausimas yra numatytas balsuoti 17 val. 30 min. pagal mūsų darbotvarkę.

PIRMININKAS. Ne, esant didžiajam kvorumui. Balsavimo metu nekalbama.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  59.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  16.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė  2.

PIRMININKAS. Nutarimas priimtas.

R.MACEIKIANECAS. Jūs triskart pažeidėte. Pirmiausia tai turėjo būti popiet, antra  neleidot mums žodžio pasakyti, trečia  mes reikalaujame vardinio balsavimo šituo klausimu. Prašom iš naujo perbalsuoti vardiniu balsavimu.

PIRMININKAS. Nutarimas priimtas. Jūs išėjote iš salės praeitą kartą

ir jūsų pasiūlymui...

P.VARANAUSKAS. Pareiškimas. ,,Šiandien, vasario 4 dieną, kaip ir praeitą savaitę, t.y. sausio 30 d., tvirtinant Aukščiausiosios Tarybos nuolatinių komisijų pirmininkus buvo šiurkščiai pažeistos deputatų teisės. Šį kartą neleista pateikti klausimų ir dalyvauti diskusijose aptariant kandidatūrą, nors tai reglamentuoja Reglamento 155 straipsnis. Klausimų ir diskusijų nutraukimas balsavimu, kaip numato 165 straipsnis, yra neteisėtas, nes sis straipsnis skirtas Ministro Pirmininko skyrimui. Mandatų ir etikos komisiją prašyčiau reaguoti. Šis pareiškimas nėra nukreiptas prieš kurį nors asmenį." Ačiū.

PIRMININKAS. Dėkui. Dabar dar porą minučių ponui L.Sabučiui ir mes grįšime prie prieš pietus spręsto klausimo.

L.SABUTIS. Kadangi buvo pasiūlytas ir nutarimo projektas, man atrodo, kad dėl kiekvienos kandidatūros nebūtinas koks nors įžanginis žodis, be to, yra išdalytas jau kitos, t.y. Gamtos apsaugos komisijos, pagal Reglamentą surašytas protokolas. Ši komisija iš trijų kandidatų pasiūlė buvusį komisijos pirmininką, t.y. Joną Šimėną, vėl išrinkti pirmininku. Jokių prieštaravimų per tą laiką, kol buvo pateikta ir pranešta apie šią kandidatūrą, as asmeniškai negavau. Jokių kitų pastabų, kurios galėtų stabdyti šios komisijos pirmininko patvirtinimą, taip pat neturiu.

PIRMININKAS. Ar kas nors nori paklausti pranešėją? Nenorit? Galbūt deputatai sutiktų?

L.SABUTIS. Aš galėčiau pranešti antrąją kandidatūrą, o kai bus reikalingas deputatų skaičius, balsuotume.

PIRMININKAS. Gerai, prašom.

L.SABUTIS. Pagal pateiktą jums projektą turėtų būti patvirtintas Krašto apsaugos ir vidaus reikalų komisijos pirmininkas. Jūs turite protokolo išrašą, matote, kiek dalyvavo deputatų, ir kitoje lapo pusėje turite to protokolo papildymą. Komisijos nariai komisijos pirmininku išrinko Saulių Pečeliūną ir siūlo jį patvirtinti Aukščiausiojoje Taryboje. Komisijos pirmininko pavaduotojas Nikolajus Medvedevas išrinktas Mandatų ir etikos komisijos pirmininku, todėl tų pareigų atsisako.

M.STAKVILEVIČIUS. Galima paklausti?

PIRMININKAS. Prašom.

M.STAKVILEVIČIUS. Gal galėtumėt priminti, kiek toj komisijoj iš viso yra narių?

L.SABUTIS. Toje komisijoje turi būti dešimt narių, mes galime paskaičiuoti, kiek dalyvavo. Dešimt dalyvavo, už pirmininką balsavo devyni. Pati pravedimo procedūra yra teisėta.

PIRMININKAS. Dėkui. Daugiau kandidatų neturite pateikti?

L.SABUTIS. Savivaldybių reikalų komisijos pirmininku vėl siūlomas Stasys Kropas. Komisija posėdžiavo sausio 15 dieną ir savo posėdyje išrinko komisijos pirmininku Stasį Kropą. Taip pat yra dešimt deputatų, dalyvavo devyni, todėl toks išrinkimas ir pateikimas Aukščiausiajai Tarybai tvirtinti yra teisėtas ir pagrįstas.

PIRMININKAS. Kas norite paklausti pranešėją? Kas norite paklausti gerbiamąjį Stasį Kropą? Pritaria.

L.SABUTIS. Galėčiau pasiūlyti kitos komisijos susirinkimo ir posėdžio sprendimą. Tai yra Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komisija, kurios nariai vienbalsiai komisijos pirmininku išrinko Medardą Čobotą, ir komisija siūlo Aukščiausiajai Tarybai patvirtinti jį pirmininku.

PIRMININKAS. Ar kas nors norite paklausti? Dėkui, prašom.

L.SABUTIS. Švietimo, mokslo ir kultūros komisijos sausio 15 dienos posėdžio protokolas. Šioje komisijoje yra trylika deputatų, dalyvavo aštuoni, tai yra daugiau negu pusė. Balsavimo rezultatai pasiskirstė taip: už deputato Gedimino Ilgūno kandidatūrą — šeši, jam susilaikius prieš nebuvo. Todėl pateikiama Aukščiausiajai Tarybai patvirtinti Švietimo, mokslo ir kultūros komisijos pirmininku Gediminą Ilgūną.

PIRMININKAS. Kas norite paklausti dėl gerbiamojo G.Ilgūno? Nėra. Deputatas Povilas Varanauskas.

P.VARANAUSKAS. (...) neteisėtai panaikinama. Aš pareiškimą padariau, gerbiamasis deputate Zenonai Juknevičiau, kur viskas surašyta.

PIRMININKAS. Dėkui, jūs norite dėl konkrečios kandidatūros ar apskritai?

P.VARANAUSKAS. Taip, dėl deputato G.Ilgūno kandidatūros.

J.PANGONIS. Ar galima paklausti pirmininkaujantį?

PIRMININKAS. Dabar tik pateiktos kandidatūros, galbūt mes daugiau šiandien jau nebespėsime, nes kitų klausimų sąskaita čia dirbame.

J.PANGONIS. Dėl procedūros galima?

PIRMININKAS. Prašom sėsti į vietą, gerbiamasis deputate.

J.PANGONIS. Aš norėčiau dėl procedūros.

PIRMININKAS. Ne, prašom sėsti į vietą. Jūs dėl šitos kandidatūros nieko nenorėjot klausti.

J.PANGONIS. Man neaišku, kas šiandien vyksta,  ar pristatymas, ar mes balsuojame paeiliui už kiekvieną pirmininką? Jeigu pristatėm vieną, tai ir balsuokime, o ne visus pristatykim, o paskui pradėsime spręsti, už kuriuos balsuojam, už kuriuos ne.

PIRMININKAS. Jūs matot, kiek mes užtrukome su vienu. Yra pateiktos kandidatūros ir būtų gerai, kad žmonės galėtų apsvarstyti jas, kad paskui būtų mažiau klausimų.

J.PANGONIS. Kandidatūros seniai žinomos.

L.SABUTIS. Aš atsiprašau, galbūt vis dėlto balsuokime už pateiktas kandidatūras. Iki Gedimino Ilgūno jokių klausimų, pasiteiravimų nebuvo, prašau už šias kandidatūras ir balsuoti. O po to pakviesime Gediminą Ilgūną ir galėsime klausinėti. Už pateiktas kandidatūras aš prašau balsuoti.

PIRMININKAS. Taip, pirmiausia buvo gerbiamojo Jono Šimėno kandidatūra. Kas už tai, kad gerbiamasis Jonas Šimėnas būtų patvirtintas... Beje, perskaičiuokit. Salėje yra 90 deputatų. Kas už tai, kad deputatas Jonas Šimėnas būtų patvirtintas nuolatinės Gamtos apsaugos komisijos pirmininku? Prašom balsuoti, kas už?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  79.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  vienas.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė vienas.

PIRMININKAS. Dėkui, sveikiname deputatą Joną Šimėną patvirtinus jį Gamtos apsaugos komisijos pirmininku. (Plojimai)

Kas už tai, kad Saulius Pečeliūnas būtų patvirtintas Krašto apsaugos ir vidaus reikalų komisijos pirmininku?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  50.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  2.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė  12.

PIRMININKAS. Sveikiname deputatą Saulių Pečeliūną patvirtinus jį Krašto apsaugos ir vidaus reikalų komisijos pirmininku.

Kas už tai, kad Stasys Kropas būtų patvirtintas Savivaldybių reikalų komisijos pirmininku?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  88.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš nėra.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė vienas.

PIRMININKAS. Sveikiname deputatą Stasį Kropą patvirtinus jį Savivaldybių reikalų komisijos pirmininku.

Kas už tai, kad Medardas Čobotas būtų patvirtintas Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komisijos pirmininku. Kas už?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  89.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš nėra.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikiusių nėra.

PIRMININKAS. Dėkui. Sveikiname gerbiamąjį deputatą Medardą Čobotą patvirtinus jį Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komisijos pirmininku.

Kadangi deputatui Gediminui Ilgūnui buvo klausimų, kaip dabar darysime, ar mes svarstysime šiandien, ar atidėsime šitą klausimą kitai dienai? Gerai, prašom, gerbiamasis Gediminai Ilgūnai. Kas norite paklausti gerbiamąjį deputatą Gediminą Ilgūną? Prašom. Kas norite paklausti? Deputatė Irena Andriukaitienė.

I.ANDRIUKAITIENĖ. Aš turėčiau klausimą pranešėjui dėl procedūros.

PIRMININKAS. Prašom gerbiamąjį pranešėją. Kas norite klausti? Gerbiamasis deputatas P.Varanauskas. Prašom, gerbiamasis deputate.

P.VARANAUSKAS. Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos nutarimu aš turiu dar padaryti ir pareiškimą. Bet prieš tai, kad būtų korektiškiau, noriu klausimo forma šiek tiek išsiaiškinti, kad pretendentas galėtų turėti galimybę paaiškinti. Klausimas: kodėl jūs neradote laiko suderinti požiūrius su Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, kuri jus gynė, o dabar atsiriboja nuo jūsų ir jūsų parlamentinės veiklos? Iš viso tris klausimus turiu.

S.G.ILGŪNAS. Aišku, ačiū. Aš nežinau, kada ir kokia forma turėčiau derinti. Ir pirmą kartą išgirstu apie tai, kad šita sąjunga nuo manęs atsiribojo.

P.VARANAUSKAS. Tai buvo gruodžio 14 dieną. Laikraštyje buvo paskelbta. O jums kvietimus ir aš pats esu padavęs. Bet čia kitas dalykas.

Dar norėjau paklausti. Jūs pralaimėjot Aukščiausiajame Teisme, jeigu galima įvardyti, plagiatoriaus bylą. Tai sunkus kaltinimas, kuris apibrėžtas Baudžiamajame kodekse. Kokius veiksmus padarėte, kad išvengtumėte tokio vertinimo?

S.G.ILGŪNAS. Kreipiausi su pareiškimu į Aukščiausiąjį Teismą ir į prokuratūrą, kad tęstų bylą.

PIRMININKAS. Deputatė Romualda Hofertienė.

R.HOFERTIENĖ. Aš ne pretendentui, aš nedidelį priekaištą posėdžio pirmininkui. Aš iš pradžių buvau prašiusi, kad jūs kiekvienam kandidatui pateiktumėte klausimą, ir nurodžiau kokį, tačiau jūs to nepadarėte.

PIRMININKAS. Atleiskite, deputatai pateikia, kol kandidatas ateina į tribūną, todėl aš nenoriu trukdyti deputatams. Gerbiamasis deputate, ar jūs nesinaudojote tarnybine padėtimi?

S.G.ILGŪNAS. Ne, nesinaudojau. Jeigu jūs turite galvoje tai, kaip aš gavau paskyrą automobiliui, tai išrinkus mane Aukščiausiosios Tarybos deputatu, mano buvusi darbovietė — Jonavos statybos trestas atsiuntė Aukščiausiajai Tarybai ir Vyriausybei tokio turinio raštą, kurį aš turiu.

,,Deputatas G.Ilgūnas iki išrinkimo į deputatus 24 metus dirbo Jonavos statybos treste, yra veteranas. Profsąjungos komitete yra jo pareiškimas gauti paskyrą lengvajam automobiliui. Po rinkimų jam perėjus dirbti į Aukščiausiąją Tarybą, statybos trestas negalės skirti paskyros lengvajam automobiliui įsigyti."

PIRMININKAS. Deputatas Kazimieras Antanavičius.

K.ANTANAVIČIUS. Aš norėčiau, kad būtų baigtas tas amoralumo demonstravimas. Gerbiamasis G.Ilgūnas — politinis kalinys, visi politiniai kaliniai be eilės gauna automobilius. O jeigu deputatas gavo automobilį, tai jau jis nusikaltėlis. Na, tiesiog kažkas klaikaus. Ačiū.

S.G.ILGŪNAS. Taip, jeigu galima, dar noriu dėl kolegos P.Varanausko išsakytos minties. Nežinau, ar jums visiems žinoma, jog tik dėl vieno manęs buvo diskutuojama rinkiminės kampanijos metu ir KGB inspiruotas generolas Nekrošius siūlė atimti man kandidato teisę ir uždrausti kandidatuoti į deputatus.

PIRMININKAS. Deputatas Povilas Varanauskas — antrą kartą.

P.VARANAUSKAS. Daugiau klausimų aš neužduosiu. Ir jeigu tvirtina deputatas G.Ilgūnas, kad jis nežinojo, jog jį kvietė pasikalbėti, tai ir aš nieko nepasakysiu.

PIRMININKAS. Deputatas Algirdas Patackas.

A.V.PATACKAS. Aš irgi norėjau pasisakyti tuo pačiu įgrisusiu klausimu, tačiau kadangi automobilistų frakcija yra pati galingiausia frakcija parlamente, jai priklauso 40 žmonių, tai aš manau, kad bet kokie graudenimai ir panašūs dalykai neturi jokios prasmės.

PIRMININKAS. Deputatė Zita Šličytė.

Z.ŠLIČYTĖ. Aš norėjau jūsų paklausti, kodėl jūs teikėte Aukščiausiajai Tarybai tris kartus tvirtinti radijo komiteto pirmininku Damijoną Šniuką? Po to, kai Aukščiausioji Taryba du kartus jo kandidatūrą atmetė.

S.G.ILGŪNAS. Atsakau. Vykdžiau radijo ir televizijos valdybos teikimą ir komisijos sprendimą.

Z.ŠLIČYTĖ. O jūs privalėjote pagal savo pareigas, kaip komisijos pirmininkas, vykdyti radijo ir televizijos valdybos teikimą?

S.G.ILGŪNAS. Aš atsakiau  vykdžiau komisijos sprendimą. Toks buvo komisijos sprendimas.

Z.ŠLIČYTĖ. O ką jūsų komisija padarė, kad vis dėlto patobulintų televiziją, nes visa Lietuva yra pasipiktinusi tokiais virtuvinio lygio pareiškimais, kur (...).

PIRMININKAS. Jūs, deputate, klausinėjate be atvangos. Susitarėme pateikti po vieną klausimą. Deputatas Vytautas Plečkaitis.

v.plečkaitis. Aš replikos forma norėčiau kreiptis į tuos deputatus, kurie, mano galva, nevisiškai etiškai ir moraliai elgiasi, tokį pat klausimą užduodami G.Ilgūnui ir visiškai to klausimo neužduodami, pavyzdžiui, gamtosaugos pirmininkui ar sveikatos apsaugos pirmininkui, nes jie taip pat yra gavę automobilius kaip ir gerbiamasis G.Ilgūnas, ta pačia tvarka.

PIRMININKAS. Deputatas P.Varanauskas  trečią kartą.

P.VARANAUSKAS. Ne, deputatui G.Ilgūnui klausimų aš neturiu, tik noriu, kad būtų visiškai aišku, todėl ir buvo prašoma Mandatų ir etikos komisijos pareikšti nuomonę. Kadangi salės kairioji dalis užprotestavo, nugalėjo, tai dėl to dabar ir išėjo netolygumas. Ačiū už dėmesį.

PIRMININKAS. Deputatė Vidmantė Jasukaitytė.

V.JASUKAITYTĖ. Klausti nieko nenorėčiau, bet dėl to paties aiškumo. Kaip ir gerbiamasis P.Varanauskas norėčiau pasakyti, kad čia šitoje dvikovoje matau taip pat minėto korpuso veiklą. Čia vyksta aiški kova, yra ideologizacija ir dėl komisijų pirmininkų vietos vyksta kova. Čia veikia tas minėtas korpusas ir prašyčiau mažiau į tai reaguoti.

PIRMININKAS. Dėkui. Klausimų daugiau nepateikiame.

S.G.ILGŪNAS. Ačiū.

PIRMININKAS. Kas už tai, kad Gediminas Stanislovas Ilgūnas būtų patvirtintas nuolatinės Švietimo, mokslo ir kultūros komisijos pirmininku. Kas už?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  56.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  11.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė  18.

PIRMININK4S. Dėkui. Sveikiname Gediminą Stanislovą Ilgūną patvirtinus jį nuolatinės Švietimo, mokslo ir kultūros komisijos pirmininku. (Plojimai) Dėkui. Deputatė I.Andriukaitienė.

I.ANDRIUKAITIENĖ. Aš norėjau paklausti, kodėl jūs, gerbiamasis pirmininke, nesuteikėte man žodžio?

PIRMININKAS. Jūs nebuvote užsirašiusi.

I.ANDRIUKAITIENĖ. Aš buvau užsirašiusi ir norėjau pateikti šitą klausimą pranešėjui, bet jūs man to neleidote padaryti, dabar, žinoma, tai jau yra Post Factum. Ačiū.

PIRMININKAS. Atleiskite, jeigu aš suklydau, atleiskite. Gerbiamieji kolegos, aš noriu jūsų labai atsiprašyti. Esu apkaltintas Reglamento pažeidimu. Sausio 30 dieną mes balsavome dėl gerbiamojo E.Petrovo vadovaujamos komisijos pasiūlymo dėl tos komisijos išvadų. Tuo metu Lenkų frakcija buvo pateikusi reikalavimą balsuoti vardiniu balsavimu. Kadangi šita frakcija išėjo iš balsavimo, kai aš pakartojau, ar reikalauja frakcija rengti vardinį balsavimą, niekas man šito nepatvirtino, ir aš maniau, kad frakcija atsiėmė šitą. Frakcija iš manęs šiandien pareikalavo, kad aš paskelbčiau mūsų priešpiet vykusio balsavimo rezultatus negaliojančius, kadangi jie buvo, kaip sakoma, pasiekti ne pagal Reglamentą, todėl, ištaisydamas savo klaidą, labai jūsų atsiprašau, kad sugaišinau jūsų brangų laiką, kurio mes taip neturime, ir siūlau surengti tą frakcijos pareikalautą vardinį balsavimą kad ir dabar. Ar turite kas nors prieštaravimų? Neturite. Gerbiamasis J.Pangonis prie šoninio mikrofono.

J.PANGONIS. Aš norėčiau paklausti, gerbiamasis pirmininke. Sakykite, ar mes jau baigėm tvirtinti pirmininkus, nes jūs jau kitą klausimą pradėjote?

PIRMININKAS. Ne.

J.PANGONIS. Tai gal baikime vieną darbą, o paskui imkimės kito.

PIRMININKAS. Ne, gerbiamasis deputate, jau sausio 30 dieną įsitikinome, kad jei mes baigiam vieną klausimą, o jo laikas jau seniai pasibaigė, tai mes negalime apsvarstyti (...). Todėl buvo susitarta ir su pranešėjais, ir visa kita. Niekas neprieštaravo, kad būtų surengtas vardinis balsavimas priešpiet mūsų spręstu klausimu. Deputate Sėjūnai, ką jūs norite pasakyti?

A.SĖJŪNAS. Gerbiamasis pirmininke, bet mes jau priėmėm nutarimą. Jį reikėtų tada atšaukti, jeigu balsuojama iš naujo.

PIRMININKAS. Tai aš tą ir siūlau padaryti.

A.SĖJŪNAS. Tai reikia balsuoti dėl mūsų nutarimo atšaukimo.

PIRMININKAS. Deputate Sėjūnai, aš kaltę prisiimu, kad Reglamento buvo nesilaikoma. Kai aš klausiau, ar reikalauja kas nors vardinio balsavimo, man nebuvo atsakyta, niekas nereikalavo, bet vis dėlto toks pasiūlymas buvo. Todėl geriausia mums išspręsti šitą taikiai. Tai yra surengti vardinį balsavimą ir išspręsti šitą taip, kaip ir dera parlamentarams. Deputatas Bronislovas Genzelis. Prašom.

B.GENZELIS. Aš galvočiau, kad yra visiškai teisus gerbiamasis A.Sėjūnas, siūlydamas anuos anuliuoti, nes balsuota jau buvo. Antra vertus, visgi jūs ne tik šitą pažeidimą padarėte, jūs juk daug pažeidimų šiandien padarėte. Pirmiausia savavališkai pakeitėt eilę. Jūs pakeitėte savavališkai. Jūs nematėt, kaip Lenkų frakcijos atstovai stovėjo prie mikrofono, kad galėtų pakartoti. Aš visgi galvočiau, kad jūs turėtumėte susimąstyti apie savo sugebėjimus pirmininkauti.

PIRMININKAS. Gerbiamasis deputate, tas klausimas yra įrašytas balsuoti esant didžiajam kvorumui. Deputatas Zbignevas Balcevičius. Be to, tai, ką siūlė deputatas A.Sėjūnas, aš ir pats pasiūliau. Paskelbti negaliojančiais mūsų to balsavimo rezultatus ir balsuoti iš naujo kitu būdu, tai yra vardiniu balsavimu. Seniūnas kaip tik turi teisę šitą padaryti pareikalavus frakcijai. Prašom. Deputatas Zbignevas Balcevičius. Prašom.

Z.BALCEVIČIUS, Aš norėčiau paprašyti atsaukti aną balsavimą, kadangi buvo padaryti pažeidimai ir mūsų, deputatų, teisės buvo apribotos pasisakant prie mikrofono dėl balsavimo motyvų. Bet mes dabar, prieš vardinį balsavimą, kurį siūlytume surengti po pietų, norėtume padaryti tam tikrą pareiškimą, susijusį su viso to klausimo esme ir šiandieninio balsavimo, kuris įvyko prieš pertrauką, tvarka. Aš siūlyčiau dabar frakcijos vardu, kad užbaigtume komisijų pirmininkų tvirtinimą, o po pietų išklausytume mūsų pareiškimą. Mes norime kreiptis į Aukščiausiąją Tarybą, o po to surengtume vardinį balsavimą.

PIRMININKAS. Dėkui, matyt, taip ir galėsime padaryti.

J.PANGONIS. Gerbiamasis pirmininke, jūs jau pažeidėte tą susitarimą, jau nuo 12 valandos turėjo būti kitas klausimas. Tada jūs leidote vienus pirmininkus patvirtinti. Tai baikime su tais pirmininkais ir tada eikim prie kitų klausimų. Nes tai jau tęsiasi mėnesį ir niekaip negalime baigti.

PIRMININKAS. Aš šitą padariau jūsų prašomas, bet mes kitu būdu pasmerksim mokesčių įstatymų pakeitimus.

J.PANGONIS. Manau, kad bus laiko, kadangi pratęsėm sesiją. O dabar siūlyčiau, kad pateiktumėte balsuoti, ar mes baigiam tvirtinti pirmininkus, ar nebaigiam?

PIRMININKAS. Gerai, kad paskui nebūtų jokių priekaištų, gal balsuojam. Pirmiausia buvo pasiūlymas, kad toliau tęstume nuolatinių komisijų tvirtinimą. Kas už tai, prašome balsuoti. Kad toliau tvirtintume nuolatinių komisijų pirmininkus.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  53.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  2.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 22.

PIRMININKAS. Dėkui. Aukščiausioji Taryba nutarė toliau tęsti nuolatinių komisijų pirmininkų tvirtinimą. Prašom gerbiamąjį Liudviką Sabutį. O balsų skaičiavimo grupę prašome patikrinti, kiek yra deputatų.

L.SABUTIS. Pagal pateiktą projektą toliau eitų Teisinės sistemos komisijos pirmininko kandidatūros svarstymas ir tvirtinimas. Jums išdalytuose protokoluose jūs pastebite, jog renkant komisijos pirmininką iš 10ties išrinktų dalyvavo 7 deputatai. Už deputato Jono Prapiesčio kandidatūrą balsavo 6 komisijos nariai. Todėl pateikiamas protokolas ir prašymas patvirtinti Joną Prapiestį Teisinės sistemos komisijos pirmininku.

PIRMININKAS. Ar norite kas paklausti pranešėją?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Salėje yra 95 deputatai.

PIRMININKAS. Kas nori paklausti gerbiamąjį Joną Prapiestį? Niekas. Kas už tai, kad deputatas Jonas Prapiestis būtų patvirtintas Teisinės komisijos pirmininku?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  84.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  vienas.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 2.

PIRMININKAS. Sveikiname gerbiamąjį Joną Prapiestį patvirtinus jį Teisinės sistemos nuolatinės komisijos pirmininku. Prašom.

L.SABUTIS. Užsienio reikalų komisija savo komisijos pirmininko išrinkimą sprendė sausio 16 dieną. Protokolo išrašas taip pat įteiktas deputatams, išvardyti dalyvavę deputatai. Toje komisijoje turi būti 10 deputatų, dalyvavo 7. Buvo pasiūlytos trys kandidatūros ir balsai atviru balsavimu pasiskirstė taip: keturi deputatai pasisakė už A.Januškos kandidatūrą, už Emanuelį Zingerį  vienas, Č.Okinčicą  vienas. Susilaikė vienas.

Aukščiausiajai Tarybai pateikiamas ir kitas balsavimo variantas, tai yra pateikti pirmiausia patvirtinti komisijos pirmininku A.Janušką ir, antra,  pripažinti trims komisijos nariams reglamentinę teisę pasiūlyti Aukščiausiosios Tarybos deputatą Emanuelį Zingerį alternatyviam balsavimui. Šiuo atveju reikėtų spręsti, ar pripažįstam komisijos, teisingiau, ar komisijai pripažįstam tokią teisę, ir dalyvauti tarsi konkurse šiems dviem kandidatams. Vis dėlto keturi komisijos nariai pasisakė už A.Januškos kandidatūrą.

PIRMININKAS. Pirmiausia balsuosime, ar ne?

L.SABUTIS. Taip, pateikiama komisijos kandidatūra.

PIRMININKAS. Deputatas Povilas Varanauskas.

P.VARANAUSKAS. Aš matau, kad nė vienas deputatas nesurinko pusės komisijos narių balsų, todėl norėčiau paklausti deputatą A.Janušką.

L.SABUTIS. Prašau. Bet jo nėra. Galima spręsti, kai nėra paties kandidato. Na, aš suprantu, bet jūs turite spręsti. Jeigu neprieštaraujate, tada yra sutikimas. Jeigu prieštaraujate, reikia spręsti.

PIRMININKAS. Deputatas Virgilijus Čepaitis.

V.ČEPAITIS. Piliečių teisių ir tautybių reikalų komisija taip pat ir dėl deputato A.Januškos kreipėsi į prokuratūrą, prašydama pateikti teisines išvadas. Todėl siūlyčiau taip pat kaip ir praeitą kartą susilaikyti nuo balsavimo, kol nebus išvadų.

PIRMININKAS. Deputatas Vidmantas Povilionis.

V.POVILIONIS. Aš labai stebiuosi girdėdamas tai, ką skaito deputatas L.Sabutis. Mes komisijoje balsavome, balsavome dėl dviejų kandidatūrų deputato A.Januškos ir deputato A.Račo ir balsai pasiskirstė lygiai po 5. Aš manau, jeigu mes lauksime, ir kiekvieną kartą, nesusirinkus daliai komisijos, pabalsuosim ir visiškai kitą variantą pristatysime Aukščiausiajai Tarybai, tai mes galim sugalvoti įvairiausių variantų. Aš siūlau, jeigu ir bus balsuojama, balsuoti dėl A.Januškos ir A.Račo.

L.SABUTIS. Atleiskite, bet deputatams įteiktas pasirašytas protokolo išrašas, gerbiamasis Povilioni.

V.POVILIONIS. Mūsų posėdis buvo, atrodo, gegužės mėnesio pradžioj, negaliu pasakyti tiksliai.

L.SABUTIS. Gegužės mėnesio?

V.POVILIONIS. Gruodžio, atsiprašau.

L.SABUTIS. Taip, bet aš jums turiu įteikęs būtent tą pasirašytą protokolą, todėl man nekyla abejonių. Jeigu dabar iškeliama tokia abejonė, tada reikia spręsti, aišku.

J.V.PALECKIS. Jeigu galima, pora žodžių aš galiu paaiškinti, kaip pirmininkavęs tam posėdžiui. Tikrai įvyko posėdis, kuriame deputatų balsai pasiskirstė po lygiai. Už deputatą A.Janušką ir deputatą A.Račą. Ir paskui, kai mes forsavom pirmininkų pristatymą, buvo susirinkusi komisija, o kolega V.Povilionis buvo, matyt, išvykęs, tuomet, kaip ir protokole atsispindi, balsavimo rezultatai buvo tokie, kaip ir pateikta. Deputatas A.Januška surinko daugiausia balsų ir 3 deputatai turėjo teisę pasiūlyti kitą kandidatą ir kitu kandidatu buvo pasiūlytas deputatas E.Zingeris.

PIRMININKAS. Deputatė Nijolė Oželytė.

N.OŽELYTĖ. Aš atsiprašau, bet buvo truputį kitaip. Noriu pasakyti, kad ponui A.Račui ir ponui A.Januškai surinkus po 5 balsus, kai kurie iš mūsų komisijos narių nusprendė, kad nė vienas iš tų deputatų negali būti komisijos pirmininku, kadangi surinko tik po pusę balsų. Aš labai gailiuosi, kad nedalyvavau aptarinėjant komisijos narių skaičių, bet turėti lyginį komisijos narių skaičių, kai reikia balsuoti, savaime yra absurdas. Tada tie balsavimai buvo pripažinti negaliojančiais. Ponas V.Povilionis tada taip pat dalyvavo. Toliau ponas V.Povilionis buvo pasiūlytas pirmininku, ir vėl A.Januška surinko 5 balsus, ponas V.Povilionis  1, Antanas Račas  4 balsus, ir galų gale, kai ir tai buvo nuspręsta nepristatyti Aukščiausiajai Tarybai, įvyko paskutinis komisijos posėdis. Jame dalyvavo 7 deputatai ir buvo nuspręsta pristatyti šias dvi kandidatūras. 4 balsavo už A.Janušką, o mes trys, tai yra aš, ponas A.Račas ir ponas E.Zingeris nesutinkame su tų keturių deputatų sprendimu ir norime, kad komisijos pirmininku būtų ponas E.Zingeris. Taigi visai teisėta ta situacija ir protokolas, kuris yra pas poną L.Sabutį, yra galiojantis.

V.POVILIONIS. Aš norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad ponia N.Oželytė yra gabi painioti ir supainiojo viską iš eilės. Aš norėčiau, kad gerbiamoji N.Oželytė pamėgintų prisiminti, pažiūrėjusi į protokolus. Iš pradžių buvo renkama iš 3, po to liko ponas A.Račas ir ponas A.Januška.

PIRMININKAS. Gal leiskim komisijai spręsti.

V.POVILIONIS. Ir po to, man atrodo, ne kartą komisija rinkosi ir visą laiką nebuvo reikiamo deputatų skaičiaus. Taigi tai, ką paminėjo ponia N.Oželytė, tai yra iš ankstesnių balsavimų. Prieš balsuojant už poną A.Račą ir poną A.Janušką buvo ir mano kandidatūra. Prieš, o ne po to. Prašyčiau pasižiūrėt į protokolus.

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, 8 yra užsirašę kalbėt ir klaust. Man atrodo, mes šiandien negalėsim išspręst šito klausimo, kol jo neišsprendė pati komisija. Siūlau tokią išeitį: jeigu visa komisija susirinktų dar kartą, pakviestų į savo posėdį Pirmininko pavaduotoją gerbiamąjį Bronislovą Kuzmicką, kuris užsiiminėja kaip tik užsienio reikalais, ir kartu visi pamėgintų išrinkti vieną pirmininką, o ne tokią jų gausybę, iš kurios mes dabar negalim pasirinkti vieno. Tada vėl protestuos, kad nedaviau kam nors kalbėt ir panašiai. Jau vienas protestas guli ant stalo, norit, kad dar jų būtų.

Č.OKINČICAS. Yra pateiktas protokolas, kuris yra teisėtas, ir aš prašau balsuoti pagal pateiktą projektą.

PIRMININKAS. Gerbiamasis Stasys Malkevičius. Jūs dėl tvarkos ką

nors

S.MALKEVIČIUS. Gerbiamieji kolegos, aš dėl tvarkos.

PIRMININKAS. Taip, prašom.

S.MALKEVIČIUS. Pirmiausia mes labai pažeidėm mūsų tarp frakcinį susitarimą, kadangi labai neproporcingai pasiskirstę komisijų pirmininkai pagal frakcijų priklausomybę. Todėl, man rodos, šitas ginčas nėra jau toks beprasmis. Mes turėtume susimąstyti, ar nevertėtų mums vis dėlto išspręsti šitą ginčą A.Račo naudai. Jeigu jie jau surinko vienodą skaičių balsų, tada mes šiek tiek išlygintume tą neproporcingumą, kuris susidarė šiandien. O tai, man atrodo, Aukščiausiajai Tarybai tikrai nėra į naudą.

PIRMININKAS. Deputatas Aleksandras Ambrazevičius.

A.AMBRAZEVIČIUS. Gerbiamieji kolegos, jeigu neišspręs tos problemos komisija, tai reikia galvoti, ką daryt su šia komisija. Gal ją reikia performuoti? Ir dabar visiškai nėra reikalo imti ir tvirtinti pirmininką, nes jeigu mes dvejus metus praktiškai gyvenome be Užsienio reikalų komisijos, tai gyvensim dar keletą mėnesių ir be pirmininko, ir be komisijos. Aš manau, gerbiamieji kolegos, palikim tai komisijai, o jeigu ne, tada keiskim savo atstovus ir formuokim iš naujo tą komisiją tikrai proporcingo atstovavimo principu. O dabar atidėkim.

V.P.PLEČKAITIS. Gal galima keletą žodžių? Kadangi aš irgi esu tos komisijos narys, gal turiu teisę pasisakyt?

PIRMININKAS. Prašom. Vytautas Plečkaitis.

V.P.PLEČKAITIS. Manyčiau, gerbiamasis A.Ambrazevičius pajuokavo ir buvęs Užsienio komisijos pirmininkas gerbiamasis Emanuelis Zingeris jam atsakys dėl Užsienio komisijos darbo. Mes, vadovaudamiesi galiojančiu Reglamentu, viską padarėme teisėtai, gerbiamoji ponia N.Oželytė viską paaiškino, kaip iš tikrųjų yra, ir mes, vadovaudamiesi Reglamentu, pateikėme galutinį sprendimą Aukščiausiajai Tarybai. Čia jokio pažeidimo nėra. O dėl susitarimo tarp frakcijų, matome, kad jėgų pusiausvyra Aukščiausiojoje Taryboje keičiasi, ji iš esmės yra pasikeitusi, ir taip, kaip anksčiau buvo, dabar jau nėra. Susitarti praktiškai neįmanoma, todėl Aukščiausioji Taryba turi pati ir priimti sprendimą.

PIRMININKAS. Deputatas Leonas Milčius.

L.MILČIUS. Iš tikrųjų aš manyčiau, kad šios komisijos pirmininko kandidatūros pateikimas šiandien dar turbūt ne visai savalaikis. O jeigu jau svarstytume ir balsuotume, norėčiau tuomet, kad tai būtų daroma už visus kandidatus, kad būtų galima jų paklausti, ir tada balsuotume.

PIRMININKAS. Deputatas A.Sėjūnas.

A.SĖJŪNAS. Aš norėčiau paklausti gerbiamąjį Sekretorių, ar iš tikrųjų mes nebegalim klausinėti komisijos pirmininkų? Jūsų pozicija mane iš tikrųjų labai  stebina. Vieną kartą buvo apie tai kalbama, bet nesulaukėm jokio atsakymo.

L.SABUTIS. Mane labai stebina, kad sėdintys salėje deputatai negirdėjo, ką du kartus į tai atsakiau. Šiandieną, kai mes tvirtinome nedalyvaujantį posėdyje Joną Šimėną, dėl to niekas neprieštaravo. Jeigu iškyla abejonės dėl Albino Januškos, kad jis turi būti čia, aną dieną, kai buvo pateikinėjamos kandidatūros, pasisakiau už tai, kad kandidatas turėtų dalyvauti ir atsakyti į mūsų klausimus. Todėl šiandien pasisakau už tą patį. Tačiau jūs toliau nerimstat, prašot, kad būtų svarstoma, kad būtų diskutuojama, kad būtų balsuojama ir sprendžiama. Iš tikrųjų leiskim šitai komisijai dar kartą susirinkti, Aukščiausioji Taryba turi teisę pasiūlyti dar kartą persvarstyti kandidatūrą, o jeigu toks protokolinis sprendimas jums yra priimtinas, už tokį aš ir pasisakyčiau. Ir siūlyčiau kitas kandidatūras toliau svarstyti.

PIRMININKAS. Deputatas Česlovas Okinčicas.

Č.OKINČICAS. Aš dar kartą noriu pasakyti, kad aš, kaip komisijos narys, patvirtinu šito protokolo teisingumą ir siūlau balsuoti, kadangi precedentas jau buvo ir dėl vieno komisijos nario mes balsavome šiandien jam nesant čia.

L.SABUTIS. Dėl dviejų balsavom. Nebuvo tada Agrarinės komisijos pirmininko ir nebuvo Jono Šimėno. Ir išsprendėm tuos klausimus.

A.SĖJŪNAS. Aš repliką. Šitiems dviem deputatams nebuvo jokių klausimų. Jeigu viskas aišku, Aukščiausioji Taryba gali balsuoti. Bet jeigu neaišku, tai, man atrodo, deputatai turi teisę paklausti.

R.RUDZYS. Dėl tvarkos galėčiau pasisakyt?

PIRMININKAS. Prašom, deputate Romualdai Rudzy.

R.RUDZYS. Nebuvo per keturias sesijas atvejo, kad mažuma įtikintų daugumą, vienas deputatas bandytų pakeisti 10 deputatų nuomonę. Aš nutrauksiu savo tą pasisakymą, jeigu dabar jūs spręsit visus tuos klausimus balsavimu. Nutariam  arba komisija dar tegul svarsto, arba mes sprendžiam. Balsuojam, klausinėjam A.Janušką ar neklausinėjam, jeigu bus balsuota klausinėt, tada atidedam, nes A.Januška gyvas, bet ne salėj. Juk viskas aiškiau negu aišku, Juozai, kam tu tempi tą gumą?

PIRMININKAS. Gerbiamasis deputate, jau esu sakęs, kad yra protestų, kad neleidžiu deputatams paklausti.

R.RUDZYS. Aš sakiau Tu iš didžiosios raidės.

PIRMININKAS. Dabar galbūt vėl balsuokim, ar dar diskutuojam, ar jau baigiam šitas diskusijas dėl Užsienio reikalų komisijos. Baigiam? Kas už tai, kad baigtume diskusijas dėl Užsienio reikalų komisijos? Tada pereitume prie balsavimo, ar mes spręsim, ar leisim dar komisijai spręst. Juk buvo įvairių pasiūlymų. Kas už tai, kad taip sprendžiam klausimą, — baigiam diskusiją? Balsų skaičiavimo grupė negalėjo suskaičiuot, kadangi jūs labai trumpai telaikėt pakėlę rankas. Kas už tai, kad baigtume diskusijas dėl Užsienio reikalų komisijos pirmininko tvirtinimo?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  52.

PIRMININKAS. Už  52. Kas prieš? Kas už tai, kad tęstume diskusiją?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  12.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 14.

PIRMININKAS. Dabar prašom, pranešėjau, suformuluoti.

L.SABUTIS. Aš labai prašyčiau teisingai suprasti šį klausimą, pripažįstant, kad šitas protokolas yra teisėtas. Bet nebalsuokim šiandien vien dėl to, kad nėra kandidato.

Jau aiškinau: kai nebuvo ginčo, kai buvo konsensas, kai buvo susitarimas, balsavom, bet šiuo atveju yra norinčių pasiteirauti deputatų, reikia būtinai tą galimybę suteikti. Todėl prašau jūsų leisti pateikti ketvirtadienį šitą kandidatūrą.

J.PANGONIS. Ar galima pasiūlyt gerą išeitį?

PIRMININKAS. Prašom.

J.PANGONIS. Manyčiau, kad dabar reikėtų atidėti balsavimą, o kol svarstysim kitas kandidatūras, atsiras gerbiamasis A.Januška ir tada nuspręsim, kai visus kitus būsim patvirtinę.

PIRMININKAS. Deputatas Egidijus Jarašiūnas.

E.JARAŠIŪNAS. Gerbiamieji deputatai, vis dėlto aš siūlyčiau pritarti gerbiamojo pranešėjo pozicijai. Kodėl? Pirmiausia mes neturim paties pretendento. Pagal Reglamentą mes turim teisę užduoti jam klausimus. Antra, yra įskilęs klausimas dėl Užsienio reikalų komisijos posėdžio teisėtumo ar neteisėtumo. Vieni komisijos nariai tvirtina viena, kiti tvirtina kita. Remtis tais nariais, kurie garsiau tą teigia, aš manau, būtų nerimta. Tegul pati komisija rytoj susirenka ir išsprendžia šią problemą. Aš manau, kad tai yra komisijos problema ir spręsdami Užsienio reikalų komisijos pirmininko tvirtinimo klausimą ketvirtadienį mes pasielgtume išties protingiausiai.

PIRMININKAS. Vis dėlto, kadangi vienam iš pretendentų yra klausimų, deputatai jį norėtų paklausti, o jis dabar negali atsakyti, kadangi jo nėra, todėl atidedam. Prašom, pranešėjau, kitų komisijų pirmininkus.

V.P.ANDRIUKAITIS. Pirmiausia net ir už šitą poziciją reikia balsuoti. Aukščiausioji Taryba turi balsuoti, ar atideda, ar tvirtina. Tai reglamentinė nuostata.

L.SABUTIS. Buvo pasiūlyta padaryti pertrauką iki ketvirtadienio.

PIRMININKAS. Gerai, pirmiausia buvo pranešėjo pasiūlymas padaryti šios kandidatūros svarstymo pertrauką. Kas už tai, prašom balsuoti. Kad padarytume pertrauką, svarstydami šią kandidatūrą. Prašom, kas už?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  50.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  30.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 11.

PIRMININKAS. Darom svarstymo pertrauką.

L.SABUTIS. Panaši situacija, kurią reiktų turbūt iš karto nuspręsti tvirtinant Valstybės atkūrimo komisijos pirmininką. Gerbiamojo A.Tauranto šiandien taip pat nėra posėdžių salėje. Nuspręskime, ar bus norinčių pasiteirauti dėl jo kandidatūros. Komisija svarstė šį klausimą, iš 10 dalyvavo 8, 6 pasisakė už A.Tauranto kandidatūrą, kad jis būtų išrinktas pirmininku ir patvirtintas Aukščiausiojoje Taryboje.

PIRMININKAS. Prašom. Ar prieštaraujate kas nors, kad gerbiamajam A.Taurantui nedalyvaujant mes spręstume čia jo patvirtinimą? Neprieštaraujat?

L.SABUTIS. Man atrodo, mes pažįstame gerbiamąjį A.Taurantą. Jis dirba sprendžiant ir Konstitucijos, ir valstybingumo klausimus, todėl, man atrodo, abejonių nebūtų ir dėl pačios kandidatūros, ir dėl procedūros.

PIRMININKAS. Bet deputatė R.Hofertienė pateikė klausimą visiems pretendentams. Kaip dabar?

L.SABUTIS. Kaip Taryba nutars.

PIRMININKAS. Atidedam, taip?

R.RUDZYS. Ar galima pasisakyti?

PIRMININKAS. Gerai, kas už tai, kad Aurimas Taurantas būtų patvirtintas... Dar norite paklausti, gerbiamasis Romualdai Rudzy? Atleiskite, nepastebėjau.

R.RUDZYS. Aš norėjau pasakyti, kad aš ponui A.Taurantui turiu klausimų, bet tai netrukdys balsavimui. Jeigu jūs norite, galite balsuoti, aš čia pastovėsiu tada.

PIRMININKAS. Jeigu jūs turite klausimą, vadinasi, turim atidėti. Be to, ir deputatė R.Hofertienė dar neatsiėmė savo klausimo. Kaip, pranešėjau, siūlote dabar spręsti?

L.SABUTIS. Kadangi dėl A.Tauranto kandidatūros prieštaravimų nebuvo, jog jis galėtų būti patvirtintas, išskyrus deputatą R.Rudzį, tai yra jo asmeninė nuomonė, ir manau, tai netrukdo šitam sprendimui.

S.PEČELIŪNAS. Atsiprašau, dėl vedimo tvarkos. 

PIRMININKAS. Deputatas Saulius Pečeliūnas.

S.PEČELIŪNAS. Kai kas šiandien man kelia nuostabą, kai mes balsuojame laikytis ar nesilaikyti Reglamento. Yra reglamentinė nuostata, kad mes turime teisę paklausti pretendentą. Jeigu yra tokių, kurie nori paklausti, vadinasi, turime sulaukti pretendento. Dviem iš mūsų, kuriuos šiandien tvirtinom, klausimų nebuvo, užtat ta nuostata ir neiškilo mums kaip klausimas. Todėl manyčiau, jeigu nėra pretendentų ir yra norinčių paklausti, nedaryti čia kažkokių dar papildomų ilgų procedūrų, tiesiog palaukti, kol tas pretendentas bus tribūnoje.

PIRMININKAS. Dėkui, deputate. Jeigu nebūtų nė vieno prieštaraujančio, mes galėtume spręsti. Kadangi yra prieštaraujančių, teks atidėti. Prašom. Deputatas Romualdas Rudzys.

R.RUDZYS. Aš pareiškiu, kad aš neprieštarauju, kad būtų balsuojama dėl deputato A.Tauranto kandidatūros, nors klausimų jam turiu. Tačiau aš neprieštarauju, aš tai pabrėžiu. O klausimą aš galiu turėti, juk nieko tokio, kad aš turiu klausimą komisijos pirmininkui, ypač Valstybės atkūrimo komisijos.

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, gal tada balsuokim taip  ar galėsim mes šiandien spręst, nedalyvaujant pretendentui į pirmininkus, jo tvirtinimo klausimą. Kas už tai, kad deputatui Aurimui Taurantui nedalyvaujant būtų sprendžiamas jo tvirtinimo komisijos pirmininku klausimas? Kas už?

S.PEČELIŪNAS. Atsiprašau, aš norėčiau, kad vis dėlto balsuotume kitaip. Ar mes nesilaikome Reglamento, ar laikomės? Tai bus visiškai tiksliai įvardyta.

PIRMININKAS. Ne, dėkui.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  56.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  9.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 10.

PIRMININKAS. Taip, sprendžiame šiandien. Kas už tai, kad deputatas Aurimas Taurantas būtų patvirtintas Valstybės atkūrimo ir konstitucijos komisijos pirmininku. Kas už?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  70.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  5.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 17.

PIRMININKAS. Sveikiname deputatą Aurimą Taurantą (gaila, kad jo nėra) patvirtinus jį Valstybės atkūrimo ir konstitucijos komisijos pirmininku.

Prašom toliau, pranešėjau.

L.SABUTIS. Piliečių teisių ir tautybių reikalų komisijos posėdžio protokolai yra du. Buvo taip pat svarstoma du kartus, kas turėtų būti komisijos pirmininku. Paskutinis posėdis įvyko sausio 16 dieną. Dalyvavo 10 deputatų (iš 10). Už J.Jurgelio kandidatūrą balsavo 4, susilaikė 6. Žodžiu, šiuo atveju taip pat jiems trūko dviejų balsų, bet vis tiek siūloma Aukščiausiajai Tarybai, kadangi negalėjo rasti kitos išeities, patvirtinti deputatą J.Jurgelį komisijos pirmininku. Antras protokolinis nutarimas galėtų būti ir Aukščiausiosios Tarybos galbūt pritarimas, kad po metų darytume šios komisijos pirmininko rinkimus. Beje, komisija turbūt tokią teisę turi bet kuriuo atveju, jeigu ji pati tai nusprendžia. Todėl manyčiau, kad pateikta kandidatūra, kuri gavo daugiausia balsų, turėtų būti pateikta Aukščiausiajai Tarybai svarstyti ir tvirtinti ir atitinkamai įgytų teisinį statusą. Tai tiek dėl Piliečių teisių ir tautybių reikalų komisijos. Beje, deputatas J.Jurgelis yra salėje.

PIRMININKAS. Kas norit paklausti pranešėjo? Niekas nenori paklausti?

L.SABUTIS. Čia teks spręst Aukščiausiajai Tarybai, nes du kartus buvo susirinkę, kitokios nuomonės nepriėjo. Spręskime, mūsų Reglamente tokie dalykai dar nenumatyti, tik tiek, kad išrinktą komisijos pirmininką tvirtina Aukščiausioji Taryba.

PIRMININKAS. Deputatas K.Antanavičius.

K.ANTANAVIČIUS. Norėčiau atkreipti dėmesį į Reglamentą. Ką mes čia darom? Mes nerenkam, o tvirtinam. Yra komisijos sprendimas, kurį mūsų Aukščiausiosios Tarybos Sekretorius, kurio kompetencija mes, matyt, neabejojam, paskelbė teisėtu, tai mes ir balsuokim, tvirtinam ar netvirtinam. Nebus patvirtintas, kitas bus pateiktas komisijos vardu, ir baigta.

L.SABUTIS. Beje, turėčiau priminti dar ir prieš tai vykusio posėdžio sprendimą. Jie nutarė pirmininką rinkti tada, kai dalyvaus S.Pirožkovas su lemiamu balsu. Kitą dieną jie susirinko, dalyvavo S.Pirožkovas ir jo balsas buvo komisijos pripažintas kaip lemiamas. Tai dabar Aukščiausioji Taryba turėtų spręsti arba bent padėti šiai komisijai turėti savo pirmininką. Ir galbūt verta atsižvelgti į tai, kad komisija pati pažadėjo po metų tą klausimą vėl svarstyti ir pateikti Aukščiausiajai Tarybai.

PIRMININKAS. Deputatas Algimantas Sėjūnas.

A.SĖJŪNAS. Gerbiamasis Sekretoriau, vis dėlto už gerbiamąjį J.Jurgelį balsavo 5 žmonės. Tai ar sudaro daugiau kaip pusę, ar mažiau kaip pusę?

L.SABUTIS. Lygiai pusė.

A.SĖJŪNAS. Ar galima laikyti jį išrinktu? Juk yra pagal nuostatus taip, kad jeigu balsuoja už komisijos pirmininką daugiau negu pusė komisijos narių.

L.SABUTIS. Aš jau jums aiškinau, kad šiuo atveju yra ne sprendimas, o komisijos daugumos nuomonė. Turi spręsti Aukščiausioji Taryba.

PIRMININKAS. Deputatas Vytenis Andriukaitis.

V.P.ANDRIUKAITIS. Aš norėčiau, kad jau nebevyktų šita diskusija, kadangi Reglamentas aiškiai nurodo, kad komisijos dauguma — 4 balsai balsavo už: Pirožkovas, Morkūnas, Balcevičius, Beriozovas ir, žinoma, iš padorumo Jurgis Jurgelis susilaikė. Tai yra jam didelis pliusas ir aš siūlau tvirtinti komisijos pirmininką dabar, nebevilkinant šito klausimo.

L.SABUTIS. Jeigu preciziškai vertintume, dauguma būtų tada, jeigu būtų balsavę 6 iš 10. Šiuo atveju, sakykim, kad ir 5 vis tiek nėra, yra po lygiai. 6 susilaikė. Tokiu būdu turi spręsti Aukščiausioji Taryba.

A.SĖJŪNAS. Todėl siūlom grąžinti visa tai į komisiją iš naujo svarstyti, kad iš tikrųjų balsuotų dauguma deputatų.

PIRMININKAS. Deputatė Romualda Hofertienė.

R.HOFERTIENĖ. Nebūdama nusistačiusi prieš J.Jurgelio išrinkimą, aš noriu tiksliai paaiškinti, kad prieš tai buvo komisijos posėdis, kuriame 3 balsai buvo už J.Jurgelį, 3 balsai buvo už V.Čepaitį, 3 susilaikė. Po to, iškvietus S.Pirožkovą, buvo pridėtas jo balsas kitą dieną nerimtame 5 minučių posėdyje, ir jau gavome 4 balsus už J.Jurgelį. Ir nematau jokio nuopelno, jeigu pats deputatas susilaikęs kažką ypatingo padarė.

K.ANTANAVIČIUS. Dėl procedūros prašau duoti žodį.

PIRMININKAS. Deputatas Kazimieras Antanavičius.

K.ANTANAVIČIUS. Gerbiamieji ponai, yra Reglamentas, galimybė paklausti tą deputatą, kuris yra pretendentas, ir balsuoti. Komisijos protokolas pripažintas teisėtu, balsavimo keliu galima atmesti, ir baigta. Tai ką mes čia darom? Kažką diskutuojam ir patys nežinom ką. Arba turi klausimų, arba neturi. Neturi klausimų  balsuojam, turi klausimų  tegul eina ponas J.Jurgelis į tribūną ir atsako.

L.SABUTIS. Aš taip pat siūlyčiau išklausyti pretendentą ir tada spręst Aukščiausiajai Tarybai.

PIRMININKAS. Taip, matyt, nėra kitos išeities, kaip pakviesti į tribūną gerbiamąjį deputatą Jurgį Jurgelį, gal deputatai jį norėtų paklausti.Prašom. Ar nori kas paklausti deputatą J.Jurgelį? Prašom gerbiamąjį J.Jurgelį. Gerbiamasis deputate, ar jums neteko piktnaudžiauti tarnybine padėtimi?

J.JURGELIS. Šitą mašiną pirkau, prašiau gerbiamąjį A.Patacką išnagrinėti mano klausimą ir komisiją prašiau, ir nesijaučiau tada nusižengęs. Mandatų komisija neskyrė dėmesio, o savo komisijoje šiek tiek kalbėjom, daugiau neatsimenu.               \

PIRMININKAS. Kas dar norit paklausti? Deputatas Vytautas Plečkaitis.

V.P.PLEČKAITIS. Aš norėčiau paagituoti už gerbiamojo J.Jurgelio kandidatūrą, kartu ir priminti tiems tos komisijos nariams, kurie nori, kad Aukščiausiosios Tarybos Piliečių teisių komisijos pirmininku būtų išrinktas KGB agentas V.Čepaitis, tai prašom oficialiai jį ir siūlyti, o netrukdyti ir leisti mums nuspręsti.

J.JURGELIS. Gerbiamasis, nekenk mano kandidatūrai. O šiaip aš pasakysiu, kad ir be manęs yra ten kandidatūrų, todėl mes ir galvojom tik metams.

PIRMININKAS. Deputatas Jonas Pangonis.

J.PANGONIS. Gerbiamasis pretendente, kaip jūs galvojate, ar Aukščiausiosios Tarybos autoritetui nekenkia tai, kad dabar Piliečių teisių komisijos vardu pasirašo Juozas Čepaitis?

J.JURGELIS. Jis yra komisijos pirmininkas.

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, siūlau nutraukti diskusijas ir balsuot dėl šito. Dar deputatas B.Rupeika. 1

B.V.RUPEIKA. Manau, kad kolega A.Sėjūnas labiau nori pasidomėti kažkuo, aš suteikiu jam tą galimybę, prašau.

E.JARAŠIŪNAS. Gerbiamieji deputatai ir gerbiamasis pretendente, kaip jums atrodo, ar galime mes tvirtinti pretendentą, kuris yra neišrinktas? Tam, kad komisijoje jis būtų išrinktas, už jį turėjo balsuoti daugiau kaip pusė dalyvavusių posėdyje balsų, tuo tarpu dalyvavo 10 deputatų, už balsavo tiktai 4. Gerbiamieji, ką mes darome? Laikykimės Reglamento. Aš manau, kad gerbiamasis pretendentas, kaip teisininkas, pirmasis turėtų pasiūlyt laikytis įstatymo, kitaip nei piliečius mes apsaugosim, nei apginsim jų teises.

PIRMININKAS. Deputatas Algimantas Sėjūnas.

A.SĖJŪNAS. Aš pritariu gerbiamojo deputato E.Jarašiūno pasisakymui ir manau, kad yra išeitis iš tos situacijos. Vis dėlto mes šito Piliečių teisių ir tautybių reikalų komisijos protokolo tvirtinti negalime, kadangi pretendentas nesurinko daugumos balsų. Aš nieko neturiu prieš jį, bet mes privalom laikytis Reglamento ir įstatymų. Yra viena išeitis  grąžinti šitą protokolą į komisiją, tegul susirenka ir nusprendžia. Jeigu nenusprendžia, tegul pasiūlo Aukščiausiajai Tarybai 3 ar 4 kandidatūras, ir tada Aukščiausioji Taryba galėtų spręsti, o dabar mes pagal protokolą negalim šito klausimo spręsti.

PIRMININKAS. Bet jūs jau kartojate, gerbiamasis Sėjūnai.

V.P.ANDRIUKAITIS. Gerbiamasis pirmininke!

PIRMININKAS. Vytenis Andriukaitis. Jums ir iš vietos galima.

V.P.ANDRIUKAITIS. Norėčiau priminti visiems kolegoms, kurie labai dažnai apeliuoja į Reglamentą, paprastą reglamentinę taisyklę. Visų pirma šis komisijos protokolas yra teisėtas. Ar yra pasisakančių, kad jis neteisėtas? Nėra. Antra, 4 balsavo už. Niekas nekliudo trims deputatams, balsavusiems ar susilaikiusiems, iškelti kitą kandidatūrą čia pat balsavimui. Todėl tie, kurie susilaikė, dar ir dabar gali iškelti antrą alternatyvą gerbiamajam J.Jurgeliui, o mes balsuokime. Viskas labai paprasta.

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, gal baikim tas diskusijas ir balsavimu išspręskim vieną dalyką. Ar mes šiandien tvirtinam, ar pavedam komisijai toliau dirbti? Prašom pranešėją į tribūną, nes čia, matau...

L.SABUTIS. Siūlau tokį sprendimą: išrinkti Jurgį Jurgelį Piliečių teisių ir tautybių komisijos pirmininku.

PIRMININKAS. Pasiūlymas visiems aiškus. Kas už tai, kad Jurgis Jurgelis būtų išrinktas Piliečių teisių ir tautybių reikalų komisijos pirmininku. Kas už?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  55.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  12.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 17.

PIRMININKAS. Sveikiname deputatą Jurgį Jurgelį išrinktą Piliečių teisių ir tautybių reikalų komisijos pirmininku. Dėkui. Dabar reikėtų priimti visą nutarimą. Visą, išskyrus tą dalį, kurios mes neišsprendėm,  dėl Užsienio reikalų komisijos.

 

Nutarimo "Dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nuolatinių komisijų pirmininko ir pavaduotojo" priėmimas

 

Kas už tai, kad nutarimas dėl mūsų patvirtintų ir išrinktų nuolatinių komisijų pirmininkų būtų priimtas? Kas už?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už  63.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš  7.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 17.

PIRMININKAS. Dėkui. Nutarimas priimtas.

G.RAMONAS. Ar galima vieną pasiūlymą?

PIRMININKAS. Prašom.

G.RAMONAS. Gerbiamieji deputatai, už šito klausimo svarstymo metu parodytą principingumą aš siūlau deputatei R.Hofertienei padovanoti mašiną. (Triukšmas salėje)

PIRMININKAS. Ne mašiną, o automobilį, gerbiamasis deputate.

P.VARANAUSKAS. Atsiprašau, pirmininke, deputatas P.Varanauskas nori dėl darbo tvarkos.

PIRMININKAS. ...ir prašom nesityčioti. Turim dar 7 minutes laiko. Deputatas Povilas Varanauskas.

P.VARANAUSKAS. Pirmiausia, nors aš ir susilaikiau, noriu pasveikinti visus išrinktus, tačiau kai kurie deputatai replikavo, o jūs nepasakėte, kad jie ne ta tema kalba, čia KGB minėjo, V.Čepaičio pavardę. Tai jeigu jums atrodo, kad ta tema, tada aš norėčiau paaiškinti. O jeigu jūs patvirtinsite, kad ne ta tema, tai bus protokole parašyta, tada aš neaiškinsiu.

PIRMININKAS. Dėkui, gerbiamasis deputate, kad jūs priminėte. Aš tikrai tik dėl mūsų brangaus laiko nestabdžiau kai kurių deputatų ir nenorėjau, kad dar kartą svarstytume jų neparlamentinius posakius ir pasakymus, kuriuos dažnas jų vadina ,,posakiais". Prašom, deputate Rastauskiene.

R.RASTAUSKIENĖ. Kadangi nė vienas vyras po pono G.Ramono replikos neprieina prie mikrofono, tai drįsčiau pasakyti, kad man labai gėda, jog tokioj situacijoj ponas G.Ramonas drįsta tyčiotis iš moterų, būdamas Mandatų ir etikos komisijos nariu. Tai parodo, kad mano kartos ir jaunesni žmonės, mokęsi sovietinėse mokyklose, labai sunkiai serga. Ačiū.

PIRMININKAS. Deputatas Algirdas Patackas.

A.V.PATACKAS. Jei galima, aš iš tribūnos. Aš suprantu gerų vyrų su švarkais džiaugsmą, matot, kaip viskas eina į tą pusę, kur jiems tinka. Sutinku, kad jie turi ir stipriųjų pusių, tai yra tam tikras sugebėjimas dirbti ir t.t., bet šitas paskutinis pasityčiojimas ir tos šypsenos, kurias aš mačiau jūsų veiduose, aš patarčiau vis dėlto dar nuo šypsenų susilaikyti. Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis. Dar kova toli gražu nebaigta.

PIRMININKAS. Deputatas Audrius Rudys.

A.RUDYS. Jeigu galima, aš truputį norėčiau pataisyti gerbiamųjų moterų nuomonę apie vyrus. Aš tikrai buvau priėjęs prie mikrofono, bet aš nekartosiu. Aš noriu vieno dalyko paprašyti Aukščiausiąją Tarybą: įrašyti į protokolą, kad Aukščiausioji Taryba atsiprašo gerbiamosios ministrės E.Kunevičienės, kuri nuo 12 valandos turėjo klausytis visai jos turbūt nedominančių reikalų. Aš prašau tai arba pasiūlyti balsuoti, arba tiesiog sutarimu įrašyti į protokolą. Antra, prašau, kad nuo 15 valandos būtų pradėtas mokesčių įstatymų svarstymas.

PIRMININKAS. Dėkui, deputate. Mes jau ne pirmą kartą turime atsiprašyti Vyriausybę už sugaištą laiką. Kartu aš siūlau deputatui Gintarui Ramonui atsiprašyti ne tik deputatę Romualdą Hofertienę, bet ir visus savo kolegas, nes tokiu būdu jis įžeidė ir Aukščiausiąją Tarybą. Prašom prie mikrofono, gerbiamasis deputate.

R.HOFERTIENĖ. Aš labai prašau nedaryti kažko iš G.Ramono netakto. Būdama mokytoja, aš dar kartą noriu pasakyti, kad aš visai neįsižeidžiau, aš tik prisiimu kaltę sau ir visai švietimo sistemai. Ir siūlau tikrai nekreipti dėmesio, bet pamąstyti visiems plačiau, kokia yra tautos degradacija, jeigu tyčiojamasi iš žmogaus, kuris mėgina kovoti prieš neteisybę. Pagalvokime visi ir pasvarstykime kada nors susirinkę. (Plojimai)

J.PANGONIS. Aš norėjau paklausti gerbiamosios R.Hofertienės.

PIRMININKAS. Po pareiškimų neklausinėjama.

J.PANGONIS. Aš tiktai norėjau paklausti, ar ji tikrai siūlo paleisti Aukščiausiąją Tarybą?

PIRMININKAS. Po pareiškimų neklausinėjama. Dėkui. Turime dvi minutes laiko. Dėkui, gerbiamieji deputatai, jaučiu, kad esate pavargę. Pertrauka iki 15 valandos.