Penktasis posėdis

1990 m. kovo 12 d.


 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotojas, deputatas K. MOTIEKA

 

Pirmininkas. (...) dokumentai, kurie vakar nebuvo parengti. Aš turiu omenyje telegramą į Maskvą. Be to, dar yra atvykę svečių iš užsienio, kurie taip pat turi atsivežę dokumentų pro­jektų. Jie turėtų būti aptarti, o paskui panaudoti mūsų sesijoje, sudarant naujus dokumentus ir naujų dokumentų projektus.

Pertrauka truputį užsitęsė. Dėl reglamento pažeidimo aš no­riu atsiprašyti ir mūsų televizijos žiūrovus bei radijo klausyto­jus. Pertrauka dar užtruks ne trumpiau kaip pusę valandos, o galbūt ir kiek ilgiau. Pertraukos pabaigą mums paskelbs gon­gas, o televizijos žiūrovams galbūt bus pranešta atskirai. Prašau.

Balsas iš salės. (Negirdėti.)

Pirmininkas. Gerai. Reikalų valdyba dabar atsiuntė tokį pra­nešimą: "Kviečiame nusifotografuoti 6-ojoje fotoateljė, kuri yra. Gedimino pr. Nr. 26. Dirba nuo 9 val. iki 19 val. Sekmadieniais nuo 10 val. iki 14 val. Poilsio diena - pirmadienis. Tos nuotraukos bus reikalingos deputato pažymėjimams pagaminti". Jeigu turite kitų pasiūlymų, prašom.

Balsas iš salės. (Negirdėti.)

Pirmininkas. Nuotraukų dydis yra žinomas. Pasakysite, kad deputatai. Adresas: Gedimino pr. 26, prie sporto prekių parduo­tuvės. Ten yra viskas apmokėta, žino, kokio formato, kam rei­kalingos nuotraukos ir pan.

Aš jau paskelbiau, kad pertrauka truks mažiausiai iki 14 va­landos. Kokių pasiūlymų turite? Pusę trijų? O gal darom iki 15 valandos?

Aš dar norėčiau paprašyti tokio dalyko. Šiandieną mes vėla­vome, po kiekvienos pertraukos irgi vėluojame. Būkime draus­mingi ir pradėkime posėdį taip, kaip esame jau pasiskelbę. Man atrodo, kad tai turi labai didelę reikšmę.

K.  Antanavičius  (Statybininkų rinkiminė apygar­da). Norėčiau minutę dėmesio. Gal gali ekonomistai ir visi, kas su ekonomika susiję, dabar susirinkti metodiniame kabinete ir trumpai pasitarti? A. Ambrazevičius, L. Andrikienė, K. Antana­vičius, V. Baldišis, K. Glaveckas, S. Kropas, E. Petrovas, K. Pruns­kienė, A. Rudys, A. Šimėnas, V. Terleckas, G. Vagnorius, E. Vilkas, A. Žalys. Aš manau, ir gerbiamasis B. Lubys. Ar galima da­bar susitikti? Tai prašom čia, II aukšte, metodiniame kabinete.

V. Jasukaitytė (Vilkaviškio rinkiminė apygarda). Norėčiau kreiptis į deputatus tokiu klausimu. Mes gauname įvai­riųjų telegramų, yra įvairių skambučių. Žmonės išsako savo abejo­nes. Reikia mums pasitarti. Siūlyčiau susirinkti dabar kokiame kampelyje, čia ar fojė, įsteigti Nepriklausomų deputatų klubą ar ką panašaus. Nors ne visi esame nepriklausomi, bet kam įdomios šitos problemos, prašau susitikti.

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotojas Č. V. STANKEVIČIUS.

 

Pirmininkas. Gerbiamieji deputatai! Yra 15 valandų. Prašome visus užimti savo darbo vietas. Pradedame mūsų posėdį, Mus nori pasveikinti svečiai iš Lietuvos - tremtiniai.

J. Bieliauskienė. Laimingas, laisvasis Lietuvos, panūdusios ir išdrįsusios paskelbti tautai ir pasauliui savo teisę gyventi laisvai, Parlamente, gerbiamasis Prezidiume! Sveikiname Jus rezistenci­jos kovų dalyvių, buvusių politinių kalinių, tremtinių, žuvusių, grįžusių ir negrįžusių vardu. Mes kreipsimės į Jo Eminenciją kardinolą, kad būtų paaukotos padėkos ir maldavimo Šventos Mišios Aušros Vartų Dievo Motinos gailestingumo šventovėje, dėkojant ir maldaujant, kad ir toliau gailestingoji Dievo Motina globotų Lietuvą, globotų Jus visus šituo be galo sunkiu ir at­sakingu periodu, kai nelaukti pavojai tyko kiekvieną minutę. Ruošiamos galbūt visokios pinklės, kad mes išsigąstume savo laisvės, savo žygių, savo ketinimų. Ačiū už dėmesį. (P l o j i m a i.)

Sesijos plenarinių posėdžių pirmininko padėjėjo rinkimai

Pirmininkas. Ačiū už pasveikinimą. Gal mums vertėtų truputį pasitarti organizaciniais darbo klausimais. Pirmiausia Prezidiu­mo vardu norėčiau atsiprašyti gerbiamuosius deputatus ir ger­biamuosius televizijos žiūrovus bei radijo klausytojus už tai, kad taip nesklandžiai vyksta mūsų darbas ir kad svarstomais klau­simais nesame pakankamai pasirengę. Gal nors iš dalies parla­mento deputatai galėtų pasiteisinti prieš Lietuvos žmones, nes šiuo metu buvo tiek daug darbo ir tiek maža pertraukų, kad ga­lėtume pasitarti, geriau organizuoti darbą. Stengsimės šito siekti.

Prezidiumas pageidautų aptarti tokius klausimus. Dar ne vi­sas Prezidiumas išrinktas, bet Pirmininko pavaduotojai taip pat pageidauja dirbti savo darbo vietose, kaip deputatai. Pirminin­kas dažnai gali būti kviečiamas svarbių pokalbių su užsieniu ir kitų reikalų. Todėl siūlytume pirmininkauti pasikeičiant (kol jūs nepakeisite Konstitucijos) vienam iš Pirmininko pavaduotojų. Gal galėtumėte pasiūlyti ir iš savo tarpo porą deputatų, kurie galėtų jam padėti. Toks vadovavimas posėdžiui būtų sklandesnis.

Išgirdome konkrečių pasiūlymų. Siūlomas talkininkauti depu­tatas L. Šepetys ir deputatas A. A. Abišalas. Kalbės A. Taurantas.

A. Taurantas  (Kalniečių rinkiminė apygarda). Manyčiau, kad galėtų padėti pirmininkauti kokie du žmonės. Tam labai tiktų Prezidiumo narys gerbiamasis profesorius Aloyzas Sakalas. Taip pat galėtų pagelbėti patyręs, įvairiuose posėdžiuose daug pirmininkavęs deputatas A. A. Abišalas.

Pirmininkas. Norėtume, kad liktų bent pora laisvų kėdžių su svarbiais dokumentais ateisiančiam Pirmininkui ir pavaduotojui. Pirmininkas turėtų būti visą laiką, todėl didelės grupės sudaryti negalėsime. Prašom pareikšti nuomonę.

V. Šadreika (Šilalės rinkiminė apygarda). Aš lie­ku tos nuomonės, kad pirmininkauti turėtų gerbiamasis L. Šepe­tys. Ir štai dėl ko. Visą naktį skambėjo telefono skambučiai, rei­kalaujantys, kad mūsų parlamentas dirbtų organizuotai. Tokį pa­tyrimą, mano supratimu, kaip tik ir turi deputatas L. Šepetys. Prašau, kad jis būtų išrinktas laikinu posėdžių pirmininku, o atei­tyje, mano supratimu, reikėtų parengti Spikerio įstatymą ir jo nuostatus. Ačiū už dėmesį,

Pirmininkas. Labai atsiprašau, gerbiamasis deputate, bet jū­sų pasiūlymas išrinkti jį posėdžių pirmininku prieštarautų Kons­titucijai. Šiuo metu aš kviečiu išrinkti deputatus, padedančius posėdžių pirmininkui. Sutinkate su tuo?

V. Šadreika. Sutinku.

Pirmininkas. Ar dar kas nors nori pasisakyti?

G. Vagnorius  (Justiniškių rinkiminė apygarda). Aš siūlau vieną padėjėją. Paskui, kai bus seniūnas, kai mes iš­rinksime. . .

Č.  V. Stankevičius. Gerbiamasis Šepety, prašau.

L. Šepetys (Vievio rinkiminė apygarda). Aš labai nuoširdžiai dėkoju pasiūliusiems mano kandidatūrą. Paremčiau tą mintį, kad užtektų ir vieno padėjėjo. Juo galėtų būti jaunes­nis už mane, gerbiamasis deputatas A. A. Abišalas. Tai būtų op­timalus sprendimas. Aš dirbčiau kaip parlamentaras, pasiilgęs šio darbo. Toks darbo pakeitimas būtų į naudą visiems. Ačiū.

Pirmininkas. Ačiū jums. Mes kalbame tik apie laikiną dalyką, kol šitą darbą organizuosime pagal reglamentą. Pradžioje buvo pasiūlytos 3 deputatų kandidatūros. Gerbiamasis L. Šepetys pa­prašė leisti jam dirbti deputato darbą. Liko 2 jūsų pasiūlyti kan­didatai.

Balsai iš salės. (Negirdėti.)

Pirmininkas. Čia buvo siūlyta, kad tik vienas deputatas pa­dėtų posėdžių pirmininkui. Kad galėtume ką nors nuspręsti, mums reikia patikrinti kvorumą. Prašom pakelti korteles.

Posėdyje dalyvauja 125 deputatai. Bus du pasiūlymai. Pirmas. Kas už tai, kad laikinai (kol parengsime reglamento straipsnius, nustatančius pirmininkavimo posėdžiams tvarką) posėdžių pirmi­ninko pagalbininkais būtų renkami du deputatai? Du dėl to, kad iš pradžių buvo pasiūlyti trys; todėl aš jį siūlau balsuoti pirmą, o ne dėl to, kad jam atiduočiau pirmenybę. Kas už tai, kad pir­mininkaujančiam padėtų 2 deputatai? Antras pasiūlymas bus ­vienas deputatas.

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Balsavo 44 depu­tatai.

Pirmininkas. Kas už antrą pasiūlymą, kad posėdžių pirminin­kui padėtų vienas deputatas?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už antrą variantą balsavo 69 deputatai.

Pirmininkas. Kiti susilaikė. Galbūt nėra reikalo skaičiuoti, kiek susilaikiusiųjų. Antrajam variantui, kai pirmininkui padeda 1 deputatas, yra atiduota pirmenybė.

Mums yra pasiūlytos dvi kandidatūros padėti šios dienos po­sėdžio pirmininkui. Abėcėlės tvarka: deputatas A. A. Abišalas ir deputatas A. Sakalas. Siūlau balsuoti.

A. Sakalas  (Antakalnio rinkiminė apygarda). Aš norėčiau pasielgti panašiai kaip gerbiamasis deputatas L. Šepetys. Manau, kad A. A. Abišalas labai gerai susitvarkys vienas. Todėl nereikia balsuoti, gaišti laiko.

Pirmininkas. Prašau balsuoti. Kas už tai, kad deputatas Alek­sandras Abišalas būtų patvirtintas posėdžių pirmininko padėjėju?

Balsas iš salės. Gerbiamasis pirmininke, gal balsavimui gali­ma panaudoti tablo?

Pirmininkas. Ačiū.

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už deputatą A. A. Abi­šalą balsavo 107 deputatai. Prieš - 2. Susilaikė 3.

Pirmininkas. Ar sutinkate, kad Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas galėtų Prezidiume dirbti, kai to reikia? Ar būtina dėl to balsuoti? Jeigu reikėtų, jis turi teisę perimti iš pavaduotojų pirmininkavimą, remdamasis Konstitucija. Pagal Konstituciją pirmininkauja pavaduotojas, o padėjėjai padeda. Tai toks tolimesnis darbo pasidalijimas.

Turime spręsti procedūrinį klausimą. Daugelis iš jūsų tą jau pastebėjo. Reikia trumpai pasitarti dėl parlamento darbo trans­liavimo per televiziją. Žodžio prašo deputatas Č. Juršėnas.

Diskusijos dėl plenarinių posėdžių transliavimo per televiziją ir radiją

Č. Juršėnas  (Švenčionėlių rinkiminė apygarda). Gerbiamasis pirmininke, gerbiamieji kolegos! Mieli televizijos žiū­rovai ir radijo klausytojai! Kreipiuosi taip, kadangi, kaip supra­tote, klausimas bus ne tik apie deputatus, bet ir apie jus, mielieji žiūrovai bei radijo klausytojai. Štai konkretus raštelis nuo ger­biamosios Jankauskaitės. "Perduokite Juršėnui. Ar jam neatrodo prabanga transliuoti sesiją, tokią didelę ir visą, per televiziją?" Galiu pasakyti, kad taip galvoju ir aš, ir mano kolegos, ir kai kurie deputatai. Kalbėjausi šiandien ir su savo kolegomis tele­vizijos darbuotojais. Jie taip pat yra gavę ir laiškų, ir telefono skambučių. Todėl siūlyčiau šitą klausimą, trumpai aptarus, spręs­ti taip.

Manyčiau, tas atvejis, kuris buvo, ypatingas. Tai būna kartą per keliasdešimt metų, ir kad televizija transliavo visą vakarykštį posėdį, o prieš tai ir ankstesnį, patį pirmąjį, buvo visiškai teisin­ga. Tokius klausimus nagrinėjant, turi būti tiesioginė translia­cija. Ne įrašas, o tiesioginė televizijos ir radijo transliacija. Ir jeigu svarstysime panašaus lygio klausimus, irgi reikėtų tartis dėl tiesioginės televizijos transliacijos.

Dabar kitas klausimas. Kai pereiname į rutininį, nuobodų par­lamentinį darbą, debatus, kai ginčijamasi ne tik dėl didelių, rim­tų dalykų, o, sakysim, dėl kablelio, taškelio, žinoma, tiesioginė televizijos transliacija yra nereikalinga. Reikėtų tuo atveju reng­ti televizijos reportažą, sakysim, "Panoramai" arba ir specialiai žinių laidai. Senais, stagnacijos laikais buvo tokia rubrika "Se­sijos dienoraštis". Galbūt televizijos žurnalistai pavadins kitaip, bet būtent tokį dienoraštį reikėtų kasdien rengti.

Dabar radijo klausimas. Manyčiau, kad radijas tikrai galėtų transliuoti. Ir štai dėl kokių priežasčių. Radijas turi kelias pro­gramas. O televizijos programa tik viena. Ir jeigu ją užims sesi­jos darbas, žinoma, kitiems labai rimtiems dalykams - informa­cijai, sportui, o ir pramogai visiškai nelieka laiko. Tuo tarpu ra­dijas, turėdamas kelias programas, šitą problemą lengvai spren­džia. Siūlyčiau, kad radijas transliuotų. Juo labiau, kad radijo aparatai nešiojami, ir darbe galima klausytis. Todėl radijo padedama Lietuva visą laiką bus su mumis.

Dabar konkrečiai dėl šios dienos. Aš manyčiau, kol bus svars­tomi ir priimami visi dienotvarkėje numatyti labai svarbūs poli­tiniai dokumentai, turėtų vykti tiesioginė televizijos transliacija. Juos baigus nagrinėti, reikėtų televizijos transliaciją nutraukti.

Ir paskutinis dalykas. Kad visa tai neprieštarauja įstatymi­niams aktams, rodo 16-tas kol kas veikiančio mūsų reglamento straipsnis. "Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos posėdžiai yra atvi­ri. Į posėdžius kviečiami spaudos, televizijos, radijo atstovai ir kiti asmenys. Aukščiausiajai Tarybai nutarus, gali būti surengtas uždaras posėdis". Taigi čia mūsų reikalas. Manau, kad ir televi­zijos žiūrovai turi balsą. Šiuo atveju jie patys ir pasiūlė, kad mūsų transliacijos būtų apribotos. Svarbiausius klausimus tie­siogiai transliuojame, o apie menkesnius, sakysim, ne to lygio, darome tiktai reportažus. Per radiją visą laiką vyksta tiesioginė transliacija.

Pirmininkas. Ačiū deputatui. Gal kas nori paklausti? Prašau deputatą B. V. Rupeiką.

B. V. Rupeika (Širvintų rinkiminė apygarda). Dė­koju kolegai Česlovui Juršėnui už šią diskusijos pradžią. Ma­nau, ji bus trumpa. Sutinku su teiginiais dėl televizijos. O dėl radijo? Kaip suvokiu, Česlovas Juršėnas siūlo transliuoti sesiją turbūt per antrąją Lietuvos radijo programą. Ar jis nekonkreti­zuoja, per kurią?

Č Juršėnas. Čia tegul sprendžia Televizijos ir radijo komite­tas, manyčiau, kad vis dėlto ne per pirmąją.

B. V. Rupeika. Ačiū. Tuomet norėčiau informuoti deputatus, jog Lietuvos radijo antroji programa nėra transliuojama Lietuvos radijo taškais. Kaip jūs visi gerai žinote, nuspaudus pirmąjį myg­tuką, trikanaliame radijo taške skamba Lietuvos radijo 1-oji pro­grama, nuspaudus antrąjį mygtuką, skamba Maskvos 1-o;i pro­grama, nuspaudus trečiąjį mygtuką - "Majak’o" programa. De­taliai aiškinu todėl, kad norėčiau prašyti deputatus pritarti ir galbūt netgi dabar nuspręsti, kad Lietuvos Respublikoje per re­transliavimo taškus veikianti sistema atsisakytų, bent jau pra­džiai, vienos Maskvos radijo programos ir retransliuotų Lietuvos radijo 2-ąją programą. Lietuvos radijo 2-osios programos retrans­liavimas patenkintų Lietuvos žmonių smalsumą darbovietėse, kur yra daug radijo taškų, taip pat butuose klausytųsi šeimininkės, pensininkai, invalidai. Toks pasiūlymas (manau, jį jau aptarė ra­dijo klausytojai ir radijo vadovai) būtų visiškai priimtinas. Many­čiau, kad šis reliktas, daugiau politinis negu materialinis, tuoj pat gali būti pašalintas visų Lietuvos radijo klausytojų prita­rimu.

Pirmininkas. Ačiū. Ar gerbiamasis deputatas Č. Juršėnas taip pat pritaria?

Č. Juršėnas. Be jokios kalbos. Tai būtų tikrai teisinga.

Balsas iš salės. Norėjau paklausti deputato Č. Juršėno, kaip jis žiūri į tai, kad visa tai transliuojama į gatvę? Kad tenai 3 ar 5 žmonės stovi, lietus lyja, ar reikalinga tai?

Č. Juršėnas. Aš manyčiau, kad transliuoti galima, t. y. ne bū­tina, bet galima. Juolab į gatvę transliuojama nedideliu spindu­liu. Man atrodo, kad čia papildoma viešumo forma. Bet sakau, kad tai nebūtina. Jeigu nutarsime, kad nereikia, galima netrans­liuoti. Bet žmonės šito pageidauja. Aš esu ne kartą girdėjęs.

Pirmininkas. Ačiū. Ar dar yra klausimų? Prašom.

Balsas iš salės. Aš manau, kad nereikėtų plėsti diskusijų. Die­notvarkėje įrašyti kaip tik visi klausimai, taip pat ir dėl Aukš­čiausiosios Tarybos darbo organizavimo. Siūlau grįžti svarstyti konkrečius mums pateiktus dokumentus.

Pirmininkas. Ačiū. Ar jūsų vardu galėčiau paprašyti gerbia­mojo deputato Č. Juršėno ir gerbiamojo deputato B. Rupeikos savo pasiūlymus suformuluoti kaip mūsų protokolinį sprendimą ar kaip nutarimo projektą ir vėliau mums pateikti, kad galėtu­me jį greitai priimti? Ačiū abiem deputatams.

J. Tamulis (Kosmonautų rinkiminė apygarda). Aš norėjau pasiūlyti paprastą dalyką. Remiantis tiek reglamentu, tiek normalia logika, parlamentas turi teisę pareikalauti, kad bū­tų transliuojamas arba netransliuojamas konkretus posėdis. Vi­sais kitais atvejais Televizijos ir radijo komitetas gali visiškai laisvai priimti sprendimus savo nuožiūra. Man atrodo, šito klau­simo net neverta toliau diskutuoti.

Pirmininkas. Ačiū jums. Gal galima paprašyti ir gerbiamąjį deputatą J. Tamulį prisidėti rengiant šį sprendimą? Ačiū. Pereiname prie pagrindinio dienotvarkės klausimo - svarstyti kreipimusis į vyriausybes ir tautas. Gerbiamasis deputate Abiša­lai, kviečiame jus atvykti padėti mums dirbti.

LR AT kreipimosi į TSRS AT Pirmininką M. Gorbačiovą ir Ministrų Tarybos Pirmininką N. Ryžkovą projektų svarstymas ir priėmimas

V. Landsbergis (Kniaudiškių rinkiminė apygar­da). Gerbiamieji deputatai! Mes rengėme jau ne vieną laišką, oficialų kreipimąsi, todėl užtrukome ilgiau negu numatytą pus­valandį, ir jūs teisingai nutarėte padaryti pertrauką. Dabar aš jums perskaitysiu parengtą kreipimąsi, adresuojamą Tarybų So­cialistinių Respublikų Sąjungos Aukščiausiosios Tarybos Pirmi­ninkui Michailui Gorbačiovui. Prašau jūsų dėmesio, nes parašė­me mūsų visų vardu, taigi jūsų vardu.

"Mes, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatai, demokratiškai ir laisvai išrinkti Lietuvos žmonių, kurie dešimt­mečiais siekė atstatyti savo šalies valstybinę nepriklausomybę, kreipiamės į Jus pranešdami, kad 1990 metų kovo 11 dieną Lie­tuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba priėmė teisinius aktus ir politinius nutarimus, įtvirtinančius nepriklausomos Lietuvos vals­tybės atstatymą.

Dokumentų tekstai pridedami.

Tikimės, kad Jūs pats ir visa Tarybų Sąjungos vadovybė ge­ranoriškai supras mūsų sprendimus.

Šį kreipimąsi į Jus prašome laikyti mūsų oficialiu pasiūlymu Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungai pradėti derybas dėl su­reguliavimo visų klausimų, susijusių su nepriklausomos Lietuvos valstybės atstatymu".

Dokumentą rengė nedidelė grupė. Be manęs, joje buvo ger­biamasis Algirdas Brazauskas, Liudvikas Sabutis ir Juozas Žilys. Prašom.

K. Antanavičius  (Statybininkų rinkiminė apygar­da). Yra du pasiūlymai. Man rodos, kreipimosi pradžioje turėtų būti kokia nors pagarbos atributika, ar gerbiamasis, ar pan. Taip įprasta tarptautiniuose santykiuose. Prieš pradedant derybas, tai yra labai rimtas klausimas. Man rodos, jeigu jau kreipiamės, tai kreipiamės, kad pripažintų mus kaip suverenią valstybę diplo­matiniu lygiu ir po to galėtume pradėti derybas. Ar nemanote, kad to reikėtų? Juk tai yra pirmas kreipimasis, rodantis, kad mes esame valstybė, ir tegul jie mus pripažįsta diplomatiniu lygiu. Kaip tą reikia padaryti, tarptautininkai geriau žino. Ačiū.

Pirmininkas. Ačiū. Kokių dar būtų pasiūlymų?

V. Landsbergis. Jūsų pasiūlymą aš įsivaizduoju kaip trečio­sios pastraipos tąsą. “Tikimės, kad Jūs pats ir visa Tarybų Są­jungos vadovybė geranoriškai supras mūsą sprendimus nedel­siant pripažindama atstatytą Lietuvos Respubliką”. Maždaug taip. Dabar dėl pagarbos atributikos. Jeigu mes vartosime tarp­tautinę leksiką, tai pasitarus reiktų adresuoti "Jo Ekscelencijai". O kaip tai būtų rusiškai, reikės pamąstyti. "Didžiai gerbiamam"? "Jego Prevoschoditelstvu"?

Pirmininkas. Galbūt reikės pertraukėlės tekstui patikslinti?

V. Landsbergis. Galbūt lietuviškai galėtume rašyti "Jo Pra­kilnybei", ne "Ekscelencijai". Pasitarsim.

Balsas iš salės. (...) tam tikro tarptautinio diplomatinio pro­tokolo, pažiūrėti tenai ir pasinaudoti.

Pirmininkas. Prašo žodžio deputatas V. Šadreika.

V. Šadreika (Šilalės rinkiminė apygarda). Aš la­bai atsiprašau, bet, mano supratimu, nereikėtų žodžio "nedel­siant", nes toks pasakymas panašus į ultimatumą. Tiesiog "pra­dėti".

V. Landsbergis. Bet ką pradėti? Pripažinimą pradėti?

Balsas iš salės. Pradėti derybas.

V. Landsbergis. Ne, derybos yra toliau, "pradėti derybas". O pripažinti?

Balsas iš salės. Pripažinti mus.

V. Landsbergis. "Geranoriškai supras mūsų sprendimus ir pri­pažins atkurtą nepriklausomą Lietuvos valstybę".

Balsas iš salės. Man atrodo, kad tokiame svarbiame kreipi­mesi į M. Gorbačiovą mes turėtume nors vienu sakiniu suformu­luoti mums opiausias problemas, kur reikalinga jo parama. Ypač ekonominių santykių su TSRS sureguliavimas. Reikia kreiptis į jį paramos. Man atrodo, kad tai labai svarbu.

V. Landsbergis. Su tuo susijęs antrasis parengtas laiškas Ni­kolajui Ryžkovui. Galbūt nebūtina to įrašyti kreipimesi į M. Gor­bačiovą? Aš galėčiau perskaityti tą antrąjį laišką, ir tada pasi­tartume. Ar sutinkate?

Pirmininkas. Truputį atsiprašau, Pirmininke. Nori pasisakyti gerbiamoji deputatė V. Jasukaitytė.

V. Jasukaitytė (Vilkaviškio rinkiminė apygarda). Siūlyčiau pabaigoje kaip nors įdėti tokį prašymą, kol bus pra­dėtos derybos, prašome Jūsų asmeniškai prisidėti, kad būtų ga­rantuota sveikata ir gyvybė mūsų kareiviams, kurių šiuo metu Tarybų Sąjungoje yra apie 50 tūkstančių".

Noriu paaiškinti, kodėl. Todėl, kad derybos gali užtrukti. Mes žinome, kad po kiekvieno žingsnio į demokratiją už kelių dienų ateidavo banga laiškų ar signalų apie nestatutinius santykius. Mūsų vaikai šiuo metu iš tikro yra labai pavojingoje padėtyje ir jų apsauga reikia rūpintis nedelsiant. Gal galima kreiptis į pa­saulio visuomenę, į tarptautines organizacijas, kad jos iš karto pradėtų veikti politiniais diplomatiniais kanalais Gynybos tarybą ir Gynybos ministeriją dėl Lietuvos kareivių, tarnaujančių Tary­bų Sąjungoje. Aš visiškai atsakau už savo žodžius. Mūsų vai­kinų padėtis yra nepaprastai sunki. Jau gauname telegramų ir skambučių. Motinos labai susirūpinusios. Prašau atkreipti dėmesį į šitą prašymą.

V. Landsbergis. Taip, būtinai atkreipsime. Reikėtų tiktai pasi­tarti, ar tokį prašymą, kad Michailas Gorbačiovas imtųsi asmeni­nės iniciatyvos, verta rašyti į šitą pirmą oficialų kreipimąsi, ar tiesiog pridurmu, gal net šiandien arba rytoj, siųsti specialų laišką?

V. Šadreika (Šilalės rinkiminė apygarda). Gali­ma, gerbiamasis pirmininke? Man iki šiol dar tenka vadovauti Respublikos jaunuolių karinės tarnybos reikalų komisijai. Kai bus priimti visi kreipimaisi, aš pasisakysiu specialiai tuo klau­simu ir paaiškinsiu. Yra parengtas dokumentas, ir manau, kad šį kreipimąsi nereikėtų jo įtraukti, o tik į specialų. Kodėl ir kaip, aš neaiškinsiu. O dabar neatimsiu jūsų ir mūsų brangaus laiko. Ačiū už dėmesį.

Pirmininkas. Kokia kitų deputatų nuomonė? Gal kas gali trum­pai pareikšti, ar pritaria gerbiamosios V. Jasukaitytės, ar gerbia­mojo V. Šadreikos variantui?

E. Bičkauskas (Šilutės rinkiminė apygarda). Aš truputį kitu klausimu.

Pirmininkas. Tarp šitų pasiūlymų prieštaravimų turbūt nėra, čia tik taktikos klausimas. Ar jūs sutinkate su tuo, ką siūlo ger­biamasis deputatas V. Šadreika? Jūs vienoje komisijoje dirbate.

V. Landsbergis. Parengti specialų laišką tuo klausimu.

Pirmininkas. Tada bus rengiamas specialus laiškas.

M. Čobotas (Geležinkelio rinkiminė apygarda). Tada aš iš vietos garsiai pasakysiu: ar nereikėtų pabaigoje už­tikrinti, kad mes suinteresuoti palaikyti gerus diplomatinius ir ekonominius santykius? Užtikrinti, kad mes tikrai nenorime blogų santykių, o norime palaikyti juos tokio lygio, kaip buvo, ar pan.

Pirmininkas. Pranešu radijo klausytojams, kad deputatas M. Čo­botas pasiūlė įtraukti į tekstą pasiūlymą palaikyti gerus ekono­minius ir diplomatinius santykius.

E. Bičkauskas. Gerbiamasis Pirmininke ar gerbiamasis posėdžio pirmininke (man dabar sunku suprasti, kas pirmininkauja posėdžiui). Mano klausimas toks - ar atskirai bus aptariama ši­tų laiškų įteikimo procedūra?

V. Landsbergis. Kol kas mes nesvarstėme laiškų įteikimo pro­cedūros. Tai galima padaryti įvairiais būdais. Matyt, reikės nu­tarti.

E. Bičkauskas. Bet bus aptariama Taryboje, taip?

V. Landsbergis. Michailas Gorbačiovas šį rytą pasakė, kad jis nėra gavęs jokio oficialaus mūsų pareiškimo. Kad jis kuo grei­čiau gautų, galima būtų pasiųsti ir telegramą, bet gali būti nuo­monių, kad tai reikia padaryti kokiu nors kitu būdu. Mes neturime įgalioto ambasadoriaus Maskvoje, todėl reikia ką nors spe­cialiai įgalioti.

K. Antanavičius. Ministrų Tarybą palikome tą pačią, tai Ja­ruševičius yra mūsų atstovas Maskvoje.

V. Landsbergis. Gali būti ir taip. Tiktai ten dar ne to rango atstovybė. Pasitarsime. Galbūt prašysime kurį nors iš TSRS de­putatų ar panašiai.

Balsas iš salės. Gerbiamasis Pirmininke! Aš norėčiau pasiūlyti principinę nuostatą, kuria reiktų mums vadovautis priimant par­lamentinius dokumentus, adresuotus kitoms valstybėms. Šiuo at­veju tiek Tarybų Sąjungos vadovybei, tiek ir užsieniui. Norėčiau pasiūlyti, kad tokius dokumentus redaguotų specialistas tarptau­tininkas. Diplomatinis etiketas yra privalomas ir mūsų naujai su­sikūrusiam parlamentui. Kiek aš žinau, mūsų posėdžių salėje pa­tarėjo balsu dalyvavo iš ryto ministras P. Kūris. Jis yra visiškai kompetentingas suteikti mums tokią pagalbą. Ačiū.

Pirmininkas. Ačiū. Tiktai ministro P. Kūrio dabar nematyti. Dar kelia ranką deputatė V. Jasukaitytė.

V. Jasukaitytė. Mes su gerbiamuoju deputatu Benu Rupeika vis dėlto laikomės nuomonės, kad kareivių klausimą reikėtų ak­centuoti pagrindiniame rašte, bent jau vienu sakiniu, kadangi šis dokumentas bus viešai skelbiamas ir skaitomas. Taip jis tu­rėtų didesnį svorį, psichologiškai stipriau veiktų,- tiesiog dau­giau dėmesio būtų atkreipta į šitą pačią skaudžiausią problemą. Reikėtų nors vienu sakiniu, kaip nors korektiškai, paprašyti ši­tame pačiame kreipimesi.

Pirmininkas. Ačiū. Į jūsų pasiūlymą bus atsižvelgta. Tada ši­to dokumento priėmimą atidedame iki jis bus suredaguotas. Siū­lytume išklausyti kitą parengtą kreipimąsi.

Ar mes jau dabar turėtume spręsti, ar priimti jį kaip pagrin­dą? O gal palauksime, kol suredaguos? Palauksime? Ačiū.

Pirmininkas. Prašau supažindinti su kito kreipimosi tekstu.

V. Landsbergis. Kitas kreipimasis būtų toks:

"Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungos Ministrų Tarybos Pirmininkui Nikolajui Ryžkovui". (Tas pats klausimas dėl tituli­nių priedų). "Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, l990 m. kovo 11 d. atstačiusi Lietuvos valstybę, kreipiasi į TSRS Vy­riausybę, siūlydama iki tol, kol Lietuvos Respublikos ir TSRS ekonominiai santykiai nebus nustatyti dvišalėmis sutartimis, to­liau vadovautis esamais ekonominiais ryšiais ir įsipareigojimais".

Labai prašau jūsų pastabų, ypač ekonomistų ir gamybos va­dovų.

Pirmininkas. Ar pastebėjote kokių nors trūkumų? Atsiprašom deputatų, kad neišdalinom šio teksto.

Balsas iš salės. (Negirdėti.)

Pirmininkas. Aš suprantu. "Vadovautis įsipareigojimais" būtų geriau, bet "vadovautis ryšiais"- nelabai.

S. Pečeliūnas (Pirmojo Alytaus rinkiminė apy­garda). Aš norėčiau paprašyti, kad atkreiptume dėmesį, jog visuose tekstuose yra vienas žodis "atstačiusi". Ar nevertėtų jo pakeisti "atkūrusi"? Visuose tekstuose yra daug kalbos klaidų. Manau, kad tarp mūsų yra lituanistų, reikėtų paprašyti jų pagal­bos. Bus labai negražu, jeigu mūsų tekstai, ypač lietuvių kalbos metais, bus nelietuviškai parašyti. Ačiū.

Pirmininkas. Ačiū deputatui S. Pečeliūnui. Aš norėčiau pasi­naudoti savo deputatine teise ir nesutikti su jūsų nuomone. Pirminiuose dokumentuose "atstatymo" terminą mes priėmėme spe­cialiai, nes tai yra valstybės atstatymas, o ne atkūrimas jos iš naujo. Reikia, kad būtų teisingai suvokiamas įvykis. O šituose dokumentuose gal ir galime vartoti kitokius pasakymus. Prašau deputatą A. Butkevičių.

A. Butkevičius (Garliavos rinkiminė apygarda). Aš norėčiau paklausti dokumento autoriaus. Ar šiuo dokumen­tu į gerbiamąjį Ryžkovą turėtų kreiptis Lietuvos Aukščiausioji Taryba? Ar tai jos kompetencija? Galbūt profesorė K. Prunskie­nė, laikinai einanti Ministro Pirmininko pareigas, galėtų parengti tokį dokumentą per Ministrų Tarybą?

V.  Landsbergis. Galima man atsakyt?

Pirmininkas. Prašom.

V. Landsbergis. Mes svarstėm šitą klausimą toj grupėj, kuri rengia dokumentą (grupę aš jums išvardinau). Nutarėm, kad šiuo metu Aukščiausioji Taryba, nors tai ir nėra adekvatus orga­nas, turėtų kreiptis tokiu svarbiu klausimu kaip autoritetingiau­sias ir tautos įgaliotas organas. Esamoji Ministrų Taryba, kuri dar laikinai eina savo pareigas, mažiau tiktų. Galbūt yra ir ki­tokių nuomonių.

Pirmininkas. Ar jus patenkina šis atsakymas, gerbiamasis deputate?

V. Landsbergis. Ir kaip atrodo gerbiamajai Kazimierai Pruns­kienei?

K. D. Prunskienė (Verkių rinkiminė apygarda). Bus dar labai daug progų kreiptis su konkrečiais dalykais.

Pirmininkas. Deputatė K. Prunskienė pritaria.

Balsas iš salės. Aš siūlyčiau aptarti rusiškus tekstus. Nes la­bai dažnai interpretacija būna nevienoda.

V. Landsbergis. Jeigu pageidaujate, galiu perskaityti, yra vienas ir rusiškas tekstas. Nereikia?

Pirmininkas. Tada mes Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkui suteiksime galimybę redaguoti, patikslinti pasinaudojus reikia­momis deputatų konsultacijomis, atsižvelgiant į pateiktus pasiū­lymus…

V. Landsbergis. Noriu paklausti. Ar tai reikia suprasti kaip pageidavimą supažindinti ir su angliškais, ir su prancūziškais tekstais, ar kad lygiai taip pat nereikia supažindinti nė su ru­sišku tekstu? Su rusišku tekstu yra truputį kas kita, nes tai yra tiesioginė adresato kalba, ir tas rūpestingumas yra pagrįstas.

Pirmininkas. Ar deputatai sutinka, kad vertimai patikimi kom­petentingiems žmonėms? Ačiū. Tai mes galėtume pereiti prie kitų kreipimųsi svarstymo.

Balsas iš salės. Ar mes jau baigėme svarstyti kreipimąsi N. Ryžkovui?

Pirmininkas. Atsiprašau, aš nepamačiau, kad yra dar norinčių pasisakyti.

 

L.  S.  Razma  (Ž i r m ū n ų  r i n k i m i n ė  a p y g a r d a). Man atrodo, kad laiškas N. Ryžkovui yra nepaprastai svarbus, todėl kad už mūsų pečių - Lietuva, jos gerovė. Man atrodo, kad mes čia turime pažymėti didžiulį mūsų suinteresuotumą išlaikyti abi­pusius sutartinius santykius, turime pareikšti savo ryžtą jo lai­kytis ir prašyti jo kaip Vyriausybės vadovo, kad iš jų pusės tie mūsų tradiciniai ryšiai būtų palaikomi. Man atrodo, kad laiškas N. Ryžkovui turėtų būti platesnis, jame reikėtų išdėstyti mūsų pačias opiausias problemas. Nepamirškime, kad už mūsų pečių - ­mūsų žmonių gerovė.

Pirmininkas. Norėtųsi išgirsti daugiau nuomonių. Aš iš karto atsakysiu, nes prieš mane tie tekstai, ir aš dalyvavau juos rašant. Ypač norėčiau išgirsti ekonomistų ir ekonomikos vadovų nuomonę.

K.Antanavičius (Statybininkų rinkiminė apygar­da). (...) kas yra priimtina, ir, atrodo, tai yra mažas dokumen­tas, o paskui Ministrų Taryba savo ruožtu atskirais klausimais parengs platesnį.

V.  Čepaitis  (Pietinė rinkiminė apygarda). Aš vis dėlto siūlyčiau dar kartą pagalvoti. Ar verta Lietuvos Aukščiau­siajai Tarybai mažinti savo rangą, kreipiantis į kitos šalies Mi­nistrų Tarybą. Galbūt tas, kas yra įrašyta šitame tekste, galėtų įeiti į pirmojo laiško turinį. O asmeniškai gerbiamoji K. D. Pruns­kienė gali jau su platesniu laišku kreiptis į draugą N. Ryžkovą..

Pirmininkas. Prašau deputatą P. Vaitiekūną.

P.  Vaitiekūnas  (Fabijoniškių rinkiminė apygar­da). Mes rašom Kreipimąsi į Prezidentą M. Gorbačiovą. Taip pat, manau, labai svarbus yra mūsų Kreipimasis į TSRS tau­tas. Galima būtų suderinti pasiūlymus, perkeliant juos į Kreipi­mąsi į TSRS tautas. Šitie kreipimaisi turėtų būti priimti kartu.

Pirmininkas. Ačiū. Ar yra dar svarstomu klausimu norinčių pasisakyti deputatų? Ar Taryba sutinka suteikti žodį pageidavusiam ne deputatui? Nereikia?

Dabar noriu jūsų atsiklausti, ar toliau supažindinti su kitų kreipimųsi tekstais, ar balsuosime dėl šitų pasiūlytų projektų pri­ėmimo? Gal balsuosime iš karto po jo suredagavimo? Kokia jūsų nuomonė? Vėliau, iš karto. Ačiū. Prašau gerbiamąją deputatę.

V. Jasukaitytė. Reikia elgtis korektiškai. Jeigu ne deputatas pra­šo žodžio, gal turėtume balsuoti, suteikti ar ne.

Pirmininkas. Deputatė V. Jasukaitytė sako, kad tokiu atveju, kai bet kuris dalyvaujantis salėje ne deputatas prašo žodžio, Ta­ryba turi balsuoti, ar suteikti jam žodį. Aš prisipažįstu, kad neži­nau reglamento nuostatos šiuo klausimu. Galbūt aš padariau klaidą, atsiklausdamas be balsavimo. Teisininkas iš vietos man sako, kad tokio balsavimo nereikia. Mes turėtume pagal regla­mentą labai aiškiai tą klausimą išspręsti, kad iš tikrųjų nepasi­elgtume netaktiškai.

Kreipiuosi į gerbiamąjį svečią: tai, ką norėjot pareikšti, gal galėsit surašyti ir perduoti raštelį, kad redaguojant į jūsų nuo­monę būtų atsižvelgta. Ačiū.

Č. Juršėnas (Švenčionėlių rinkiminė apygarda). 14-to straipsnio paskutinėj pastraipoj yra taip: "Prireikus pirmi­ninkaujantis gali deputatų sutikimu pratęsti kalbos laiką, taip pat suteikti žodį kalbėti diskusijose asmenims, kurie nėra Aukš­čiausiosios Tarybos deputatai".

Pirmininkas. Ačiū. Šitas klausimas aptartas.

V. Landsbergis. Kadangi pataisų labai nedaug (aš jas įra­šau), galbūt mes galėtume laiško Michailui Gorbačiovui tekstą patvirtinti balsavimu. Aš galiu dar kartą perskaityti, ir tada jau baigtume šitą klausimą. O jeigu nutartume ar jūs pavestumėt Prezidiumui nutarti, kokiu būdu turi būti tas laiškas įteiktas, ir kas nors dar šį vakarą galėtų jį vežti į Maskvą, tai reikėtų ne­delsti. Reikėtų jį patvirtinti ir dar kartą perrašyti. Kartu su rusiš­ku tekstu ir su pridedamais vakarykščiais dokumentais, kurie dar buvo verčiami į rusų kalbą.

Ar perskaityti man dar kartą? Taip?

"Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungos Aukščiausiosios Ta­rybos Pirmininkui Jo Prakilnybei Michailui Gorbačiovui.

Mes, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatai, demokratiškai ir laisvai išrinkti Lietuvos žmonių, kurie dešimt­mečiais siekė atstatyti savo šalies valstybinę nepriklausomybę, kreipiamės į Jus pranešdami, kad 1990 metų kovo 11 dieną Lie­tuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba priėmė teisinius aktus ir politinius nutarimus, tvirtinančius nepriklausomos Lietuvos valstybės atstatymą.

Dokumentų tekstai pridedami.

Tikimės, kad Jūs pats ir visa Tarybų Sąjungos vadovybė ge­ranoriškai supras mūsų sprendimus ir pripažins atkurtą nepri­klausomą Lietuvos Respubliką.

Šį kreipimąsi į Jus prašome laikyti mūsų oficialiu pasiūlymu Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungai pradėti derybas dėl su­reguliavimo visų klausimų, susijusių su nepriklausomos Lietuvos valstybės atstatymu".

Pirmininkas. Kokių būtų pastabų dėl pakeisto teksto? Du de­putatai siūlo priimti šį tekstą. Yra prieš? Prašau.

P. Kūris. Truputį reikėtų pakeisti redakciją, kadangi pripažįsta valstybė o ne vadovybė. Toje vietoje, prieš "pripažinimą" reikėtų rašyti, kad Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjunga (ofi­cialus valstybės pavadinimas) pripažintų.

Pirmininkas. Labai ačiū, gerbiamasis Ministre.

V. Landsbergis. Labai paprasta padaryti, "kad Jūs pats ir visa Tarybų Sąjungos vadovybė geranoriškai supras mūsų spren­dimus ir Tarybų Socialistiniu Respublikų Sąjunga pripažins at­kurtą nepriklausomą Lietuvos Respubliką".

Pirmininkas. Galėčiau pasiūlyti balsuoti, jeigu nebūtų daugiau pasiūlymų. Prašau deputatą K. Motieką.

K. Motieka  (Raseinių rinkiminė apygarda). Kad būtų visiems deputatams aiškiau, norėjau paprašyti perskaityti paskutinį sakinį, "susijusį su"...

V. Landsbergis. … "su nepriklausomos Lietuvos valstybės atstatymu".

K. Motieka. Aš siūlyčiau šitaip: santykių su Lietuvos valsty­be atstatymu, o ne nepriklausomybe.

V. Landsbergis. Ne, tai yra apie valstybę, apie nepriklausomą valstybę.

K. Motieka. Bet ten nekalbama dėl santykių, aš taip suprantu.

Pirmininkas. Jūs norite pasakyti: "santykių su atstatyta vals­tybe"?

K. Motieka. Taip. O ten nėra žodžio "santykiai", man atrodo.

V. Landsbergis. Man atrodo, aš suprantu jūsų pastabą. Bet santykiai taip pat įeina į visų klausimų kompleksą.

K. Motieka. Na taip, bet ką mes ten akcentuojam?

V. Landsbergis. Sureguliuoti visus klausimus, įskaitant tarp­valstybinius santykius. Aš manau, kad galima neapkrauti.

Pirmininkas. Gerbiamasis deputate, ar jūs sutinkate su autoriaus pasiūlymu? Ačiū. Prašau deputatą K. Lapinską.

K. Lapinskas (Gubernijos rinkiminė apygarda). Dėl gerbiamojo deputato K. Motiekos minties. Paskutiniame sa­kinyje atrodytų, lyg mes norime svarstyti atstatymo klausimus. Kad šito nebūtų gal reikėtų taip formuluoti: "išplaukiančius iš nepriklausomos Lietuvos atkūrimo fakto". Konstatuoti, kad tai yra jau padaryta. Paskutiniam sakiny.

Pirmininkas. Duokime galimybę pataisyti.

V. Landsbergis. O ar pakaktų pasakyti: "susijusius su įvyku­siu nepriklausomos Lietuvos valstybės atstatymu?"

Pirmininkas. Prašom deputatą M. Čobotą.

M. Čobotas  (Geležinkelio rinkiminė apygarda). Kaip reaguota į mano pasiūlymą? Atmetamas ar palaikomas? Reikėtų užbaigti kažkaip mandagiau (nes ir taip nuotaika apie mus ne kokia), kad mes norime išlaikyti gerus ekonominius ir diplomatinius santykius.

L.  S.  Razma  (Žirmūnų rinkiminė apygarda). No­rėjau pabrėžti, kad reikia pažymėti santykių su Tarybų Sąjunga reikšmę mums.

Pirmininkas. Ačiū. Kol deputatas V. Landsbergis taiso tekstą, aš noriu atsiprašyt radijo klausytojus ir televizijos žiūrovus, kad mes čia redaguojame dokumentus. Tačiau šitos pastabos, nors ir atrodo redakcinio pobūdžio, iš tikrųjų yra esminės. Dokumentų svarba ir mūsų nusistatymas Tarybų Sąjungos atžvilgiu yra labai reikšmingas. Galbūt po minutės mes jau baigsime svarstyti ir turėsime priimtiną mums tekstą.

Nutarimo ,,Dėl 1967 m. spalio 12 d. TSRS visuotinės karinės prievolės įstatymo negaliojimo LR teritorijoje" LTSR BK ir LTSR ATPK straipsnių pripažinimo netekusiais galios" projektų svarstymas

B. V. Rupeika (Širvintų rinkiminė apygarda). Jeigu galima, aš priminsiu, ką sakė deputatė Vidmantė Jasu­kaitytė dėl Lietuvos jaunuolių, tarnaujančių Tarybinėje kariuo­menėje už Lietuvos ribų. Siūlau dėl šios pastraipos balsuoti, kad neužtęstume diskusijų šiuo klausimu.

Pirmininkas. Ačiū. Prašom deputatą M. Laurinkų.

M. Laurinkus (Rietavo rinkiminė apygarda). Ger­biamosios V. Jasukaitytės siūloma pastaba yra labai svarbi ir rimta. Dėl šitos pastabos yra parengtas specialus kreipimasis į prezidentą, tai galėsime tada apsvarstyti. Žinoma, tokią pastabą galima įterpti visuose kreipimuose, galima ir šitame, bet čia nesiderina su visu kontekstu. Tada gal reikėtų platesnės argu­mentacijos.

Pirmininkas. Ačiū. Prašom deputatą E. Bičkauską.

E. Bičkauskas (Šilutės rinkiminė apygarda). Jo­kiu būdu neraginu papildyti tekstą, bet jeigu deputatas B. Ru­peika savo pasiūlymo neatsiima, siūlau vis dėlto balsuoti.

Pirmininkas. Taip, mes būtinai balsuosime, jeigu baigsis kiti pasiūlymai. Gal yra norinčių?

V. Landsbergis. Kaip matome, įvairūs pasiūlymai susiję ir su kitais dokumentais, kur yra tie klausimai suformuluoti. Jeigu jums atrodys, kad šis klausimas turi būti, pavyzdžiui, laiške N. Ryžkovui, kur akcentuojami ekonominiai dalykai, galima įra­šyti. N. Ryžkovas yra Ministrų Tarybos pirmininkas, Gynybos ministerija jam taip pat pavaldi. Bet ar tikslinga tą daryti? Aš suprantu, kad kiekvieno žmogaus gyvybė gali būti svarbesnė už tokius samprotavimus, bet dokumentą išlaikyti vieno turinio, vie­nos krypties irgi yra svarbu.

Pirmininkas. Prašom deputatą Z. Vaišvilą.

Z. Vaišvila (Ventos rinkiminė apygarda). Aš jo­kiu būdu nenorėčiau, kad čia būtų lyg supriešinamos tos mintys. Gerbiamasis M. Laurinkus tiesiog neužbaigė minties. Yra spe­cialus dokumentas dėl Tarybinės armijos statuso ir visų mūsų karininkų ir kareivių likimo. Šitą nutarimą mes priimsim, tikiuo­si, po valandos ar dviejų. Yra kompleksas klausimų, dabar per­redaguotas tas pareiškimo projektas, kurį turite, ir tikrai netikslin­ga į globalinį kreipimąsi įtraukti atskirus, kad ir labai skaus­mingus ir svarbius, klausimus. Nemaišykime to, nes tuo pačiu mes sumenkinsim savo autoritetą ir patį kreipimąsi.

Pirmininkas. Diskusijų dar negalim nutraukti, deputatai turi teisę dar pasisakyti. Prašau deputatę V. Jasukaitytę.

V. Jasukaitytė (Vilkaviškio rinkiminė apygarda). Aš dar kartą noriu atkreipti dėmesį (jau trečią kartą einu kalbė­ti), kad šitas mano pasiūlymas yra dėl gyvų žmonių, mūsų vai­kų. Yra parengtas atskiras dokumentas dėl kariuomenės disloka­vimo, dėl įvairių sąlygų, kurių mes prašom. Tačiau šiuo metu, man atrodo, yra gyvybiškai svarbu akcentuoti, kad mes prašome apsaugoti gyvybę ir sveikatą visų mūsų kareivių, kurie tarnauja Tarybų Sąjungoje. Čia reikėtų įrašyti vieną sakinį. Jo reikia tik dėl to, kad būtų didesnis svoris, kad jį perskaitytų daugiau žmo­nių, kad visa spauda cituotų ir kad Kremlius girdėtų. Jeigu aš kategoriškai šito nereikalausiu, tai nė viena Lietuvos motina ne­supras nei manęs, nei jūsų, gerbiamasis Prezidiume.

Pirmininkas. Ačiū. Čia nesiginčijama, ar reikia tą klausimą kelti, o tik svarstoma, ar į šį dokumentą reikia įtraukti. Prašau gerbiamuosius deputatus pareikšti savo nuomonę. Prašom de­putatą K. Uoką.

K. Uoka (Rokiškio rinkiminė apygarda). Pritariu deputato Z. Vaišvilos nuomonei, kad tai yra skirtingo tipo do­kumentai, ir turiu pridurti, kad mūsų kreipimasis dėl jaunuolių, tarnaujančių Tarybų Sąjungos teritorijoje, kurie būti adresuoja­mas tiek Rytams, tiek Vakarams.

Pirmininkas. Ačiū. Kalbės deputatas A. Saudargas.

A. Saudargas  (Vilijampolės rinkiminė apygar­da). Aš visiškai pritariu, kad kareivių klausimas labai svarbus, tačiau jeigu mes jį įtrauksime į šitą dokumentą, kreipdamiesi į M. Gorbačiovą, kad būtent jis tuo susirūpintų, pagalvokim, kaip tai gali būti interpretuojama. Arba ieškokim tikslios, aiškios for­muluotės, arba atsisakykime įterpti į šį dokumentą.

Pirmininkas. Prašau diskutuoti.

K. Antanavičius. Siūlau nutraukti diskusijas ir balsuoti. Kiek galima kartotis?

Pirmininkas. Diskusijas galėtume nutraukti tuo atveju, jeigu pasiūlymo autoriai sutiktų atsisakyti balsuoti dėl savo reikala­vimų. Kadangi jie to nepadarė, mes turim dar išklausyti pakan­kamai argumentų pro ir contra arba balsuoti.

B. V. Rupeika (Širvintų rinkiminė apygarda). Daugiau argumentų nebus, išskyrus tai, kad tokius dalykus skau­džiausiai ir jautriausiai suvokia tėvai, kurių sūnūs tarnauja, ir mo­tinos, kurių sūnūs dar negrįžo. Aš noriu priminti kolegoms ir Prezidiumui, kad mūsų klauso ir mus mato. Jeigu čia nedaug žmonių, kuriems tai labai rūpi, tai Lietuvoje tokių yra be galo daug.

Noriu priminti, kad tokios šalies kaip Jungtinės Amerikos Valstijos vyriausybė rūpinasi ne tik gyvais savo kareiviais, bet ir jų palaikais po dešimčių metų: rūpinasi, ieško ir pargabena juos.

Mūsų pirmasis žingsnis duotų Lietuvos žmonėms pagrindo ma­nyti, kad humanizmas ir rūpinimasis savais žmonėmis mums, Lietuvos parlamentui, yra svarbiau už viską. Sutinku su visais čia kalbėjusiais, kad tai yra nekonstruktyvu, tačiau svarbu psicho­loginis poveikis. Aš kartoju Vidmantės Jasukaitytės žodžius, jog šis kreipimasis bus išspausdintas visuose pasaulio laikraščiuose, jis bus kartojamas ir cituojamas. Ir jeigu tai išgelbėtų nors tris gyvybes, tai būtų daugiau negu mūsų parlamentinis prestižas.

Pirmininkas. Ačiū, gerbiamasis deputate. Gaila, bet jūs paaiš­kinote šitą situaciją taip, tarsi parlamentas abejotų - reikia ar nereikia ką nors dėl to daryti.

E. Grakauskas  (Kartenos rinkiminė apygarda). Aš siūlyčiau nutraukti diskusijas ir šį klausimą balsuoti, kadangi abi pozicijos aiškios. Man rodos, nebegaiškime laiko.

Pirmininkas. Prašau. Kas už tai, kad nutrauktume diskusijas?

V. Landsbergis (Kniaudiškių rinkiminė apygar­da). Aš dar prieš tai prašiau žodžio.

Pirmininkas. Aš norėjau pasiūlyti nutraukti diskusijas, prieš tai suteikdamas jums žodį.

Balsai iš salės.

Pirmininkas. Deputatai atkakliai reikalauja žodžio. Tada pir­miausia kalbės gerbiamasis deputatas V.Landsbergis, paskui de­putatas S. Šaltenis.

V. Landsbergis. Aš labai prašau gerbiamųjų deputatų - ir tų, kurie kalbėjo, ir tų, kurie dar nori kalbėti - nespausti, ne­agituoti, lyg mes nenorėtume apginti savo jaunuolių. Kiekvieno žmogaus gyvybė yra svarbesnė ir už dokumento konstruktyvu­mą. Mes galvojam, kaip tą padaryti, o jūs mus agituojat. Agi­tuoti nereikia.

Aš turiu vieną pasiūlymą. Jeigu mes pridedam dar vieną to­kią pastraipą, kad norim palaikyti santykius ir taip toliau (dar nespėjau suredaguot), tai pabaigoje, kur kalbama apie visų klau­simų sureguliavimą, susijusių su nepriklausomos Lietuvos valsty­bės atstatymu, galima pridėti tokį labai asmeninį intarpą - "ypač atidaus Jūsų dėmesio tikimės Lietuvos jaunuolių, šiuo metu tar­naujančių Tarybinėje armijoje...". Šitoj vietoj reiktų pridėt. Ga­lim balsuoti, ar pridėti, ar nepridėti. Kaip? Su pridėjimu, taip?

S. Šaltenis (Utenos rinkiminė apygarda). Man at­rodo, nekorektiška, kaip daro deputatė V. Jasukaitytė ar depu­tatas B. Rupeika, supriešinti vieną parlamento dalį su kita, lyg jie neturėtų žmogiškų jausmų ir nesirūpintų tais pačiais daly­kais. Mes sprendžiam valstybinius reikalus. Tą dalyką būtų ga­lima sutvarkyt, jeigu labai pageidauja minėtieji deputatai, pa­skaičius kitą dokumentą, kuriame kalbama apie jaunuolius, tar­naujančius Tarybinėje armijoje.

Pirmininkas. Deputatas V. Landsbergis sutiko su pasiūlymu pa­pildyti šitą laišką sakiniu dėl kareivių. Kas už tai?

D. Morkūnas (Žemaitės rinkiminė apygarda). Tu­riu pasiūlymą. Siūlau balsavimui formuluoti taip: ar įrašyti vie­ną sakinį į šį kreipimąsi, ar tokia skaudžia, rimta problema pri­imti atskirą dokumentą.

Pirmininkas. Pirmas pasiūlymas buvo. . .

L. Šepetys (Vievio rinkiminė apygarda). Atsipra­šau. Man išties imponuoja Pirmininko pasiūlymas pratęsti sakinį ir įrašyti konkrečią problemą. Siūlau baisuoti ne už tai, papildyti ar ne, bet su tuo papildymu, kuris jau pasiūlytas. Tada ir išspręstume problemą.

Pirmininkas. Tada reikia bent minutės laiko pabaigti formu­luoti, ir galbūt atkris kiti balsavimai.

V. Landsbergis. Priedas prie tos pastraipos galėtų būti toks: "Ypač atidaus Jūsų dėmesio tikimės Lietuvos jaunuolių, šiuo metu tarnaujančių Tarybinėje armijoje, saugumo atžvilgiu" arba “sveikatos ir gyvybės saugumo atžvilgiu". Bet gal užtektų.

Balsas iš salės. (...) kalbėti apie tai, kad jie būtų saugūs toje armijoje. Mes turime kalbėti apie tai, kad jie būtų grąžinti iš tos armijos.

Pirmininkas. Gerbiamieji deputatai! Noriu jūsų paklausti, ar jūs atsisakote pateikti balsuoti savo siūlytus variantus, jeigu dabar siūlomas toks papildymas?

V. Landsbergis. Aš supratau, kad dabar yra dar viena al­ternatyva. Aš ją suformuluosiu. Arba įrašome į laišką šį sakinį, arba neįrašom to sakinio ir praplečiam problemą, kad kalbama ne tik apie saugumą šiandien, bet ir apie visišką jų sugrąžinimą į Lietuvą. Bet tai, jūs patys suprantat, yra ilgesnė problema. O gal reikia akcentuoti saugumą nuo šiandien? Atskiras dokumentas dėl kareivių kaip tik turi apimti visus klausimus, bet tada rašy­kim tą atskirą dokumentą. Jis, beje, parengtas.

Pirmininkas. Ar deputatai sutiktų su tokia alternatyva? Vie­nas variantas - papildyti šį dokumentą vienu čia pasiūlytu sa­kiniu, turint omenyje, kad bus parengtas atskiras dokumentas. Antras - šiame dokumente tos temos neliesti, o viską išsamiai išdėstyti antrame dokumente. Taigi ar papildyti šį dokumentą vienu trumpu sakiniu ir vėliau parengti kitą dokumentą - pir­mas variantas, ar visą problemą išnagrinėti ir išdėstyti antrame laiške - antras.

Kas už pirmąjį pasiūlymą, prašau pakelti korteles. Dar kartą kartoju, kas už tai, kad šį dokumentą papildytume sakiniu, kuris skamba taip.

V. Landsbergis. "Ypač atidaus Jūsų dėmesio tikimės Lietuvos jaunuolių, šiuo metu tarnaujančių Tarybinėje armijoje, saugumo atžvilgiu" arba "saugumo problemai".

Pirmininkas. Sakinys skamba taip. Paskui parengtume dar ant­rą dokumentą. Tai yra pirmas variantas. Antrasis variantas - ­priimti dokumentą be šito sakinio ir viską išdėstyti tik tame ant­rajame dokumente. Kas už pirmąjį pasiūlymo variantą? Prašau balsuoti.

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už balsavo 80 deputatų.

Pirmininkas. Kas už tai, kad visa problema būtų išdėstyta tik atskirame dokumente? Prašau balsuoti.

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už antrąjį varian­tą balsavo 42 deputatai.

Pirmininkas. Nutarta, kad šiame dokumente vienu sakiniu bus paliesta problema, o vėliau problema bus išsamiai išdėstyta at­skirame dokumente. Gal jūs jau dabar galėtumėte supažindinti su visu tekstu?

Pirmininkas. Ar reikia supažindinti?

Balsas iš salės. Gal pakeisti, sušvelninti tą citatą: ne "tar­naujančių", bet "esančių" Tarybinėje armijoje.

Pirmininkas. Pataisa priimama.

Balsas iš salės. Aš norėjau ne "Tarybinėje armijoje", bet "TSRS ginkluotosiose pajėgose".

Pirmininkas. Gerai. Tuoj galėsime išklausyti galutinį kreipi­mosi tekstą ir už jį balsuoti.

L. S. Razma (Žirmūnų rinkiminė apygarda). Ar mes neprašysime prezidento paramos ekonominiu aspektu?

Pirmininkas. Tas klausimas atsispindi. Prašome palaukti ga­lutinio teksto. Užtruks labai neilgai.

Gavome iš salės raštelį, kur prieštaraujama deputato S. Raz­mos pasiūlymui, kad būtų prašoma Maskvos pagalbos. Sako, jog toks kreipinys reikštų, kad Lietuva visus okupacijos metus tik ir buvo remiama Tarybų Sąjungos. Jokio prašymo dabar nereikėtų.

L. S. Razma. Neteisingai interpretuojate. Aš prašau ne eko­nominės pagalbos, bei kad paremtų harmonizuoti ekonominius santykius Lietuvai gyvybiškai svarbiose srityse. Prašau paramos harmonizuojant ekonominius santykius.

Pirmininkas. Atsiprašau, gerbiamasis deputate. Gal deputatai sutiktų, kad jau nutrauktume diskusijas šiuo klausimu, nes eko­nominiai klausimai bus išdėstyti specialiame dokumente.

Z. Balcevičius (Pavilnio rinkiminė apygarda). Gal reikia mums parašyti, kad norime pakeisti savo santykių princi­pus: iš administracinio pavaldumo į partnerystės, toliau palai­kyti gerus partnerystės ekonominius santykius.

V. Landsbergis. Jeigu jūs leisite, aš paskaitysiu siūlomą pas­kutinę pastraipą. Pirmoji didelė pastraipa visai nesikeičia, bet galiu skaityti.

"Mes, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputa­tai, demokratiškai ir laisvai išrinkti Lietuvos žmonių, kurie de­šimtmečiais siekė atstatyti savo šalies valstybinę nepriklausomybę, kreipiamės į Jus pranešdami, kad 1990 metų kovo 11 dieną Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba priėmė teisinius ak­tus ir politinius nutarimus, įtvirtinančius nepriklausomos Lietu­vos valstybės atstatymą.

Dokumentų tekstai pridedami.

Tikimės, kad Jūs pats ir visa Tarybų Sąjungos vadovybė ge­ranoriškai supras mūsų sprendimus, ir Tarybų Socialistinių Res­publikų Sąjunga pripažins atkurtą nepriklausomą Lietuvos Res­publiką.

Ši kreipimąsi į Jus prašome laikyti mūsų oficialiu pasiūlymu Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungai pradėti derybas dėl sureguliavimo visų klausimų, susijusių su įvykusiu nepriklau­somos Lietuvos valstybės atstatymu.

Mes norime palaikyti pastovius, gerus politinius ir ekonomi­nius santykius su Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjunga ir ti­kimės Jūsų analogiško požiūrio bei palankumo".

Ačiū už jūsų pagalbą.

Pirmininkas. Galime balsuoti? Kas už tai, kad dokumento teks­tas būtų… Prašau, reikškite savo protestą, jeigu turite.. .

Balsas iš salės. Pasigendama to sakinio apie kareivius.

V. Landsbergis. Atleiskite, tikrai neperskaitėm sakinio apie kareivius.

Pirmininkas. Tas sakinys jau buvo perskaitytas, gal tikrai čia klaida. Jeigu dėl to jaudinatės, tai suprantu.

Kas už tai, kad priimtume visą tekstą su papildymu dėl eko­nominių santykių ir kareivių likimo? Prašau balsuoti.

V. Landsbergis. Kol skaičiuoja balsus, aš perskaitau tą sa­kinį, kuris, parašytas atskirame lapelyje, buvo pamestas. "Ypač atidaus Jūsų dėmesio tikimės dėl Lietuvos jaunuolių, šiuo metu esančių TSRS ginkluotosiose pajėgose, saugumo”

Pirmininkas. Mes buvome nutarę ir balsavome, prašome ne­svarstyti iš naujo. Tik naujai buvo perskaitytas tas tekstas. Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už balsavo 107 de­putatai.

Pirmininkas. Už - 107 deputatai.

Prašome laikytis tvarkos. Kada paskelbiamas balsavimas, pra­šom daugiau nekelti jokių klausimų ir nereplikuoti.

Kas prieš?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Prieš 1.

Pirmininkas. Kas susilaikė?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Susilaikė 13.

Pirmininkas. Kreipimasis priimtas balsų dauguma.

E. Bičkauskas (Šilutės rinkiminė apygarda). Gerbiamasis pirmininke! Noriu pareikšti vieną pastabą. Kadangi bu­vo balsuojama už, kol nebuvo perskaityta paskutinė pastraipa, vadinasi, balsuota už tekstą be paskutinės pastraipos. Todėl dėl paskutinės pastraipos reikia balsuoti atskirai. Niekas jos tuo me­tu neperskaitė.

Pirmininkas. Už šitą pastraipą mes buvome atskirai balsavę. Prašau tada spręsti klausimą taip: ar reikia papildomai bal­suoti? Kas už tai, kad reikia papildomai balsuoti, prašau pakelti korteles.

Gal reikalaujantys papildomai balsuoti galėtų motyvuoti šį reikalavimą?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už balsavo 8.

Pirmininkas. Kažkodėl yra toks ryžtingas protestas, nežinia ką reiškiantis. Ar mes nenorėtume sužinoti motyvų?

E. Bičkauskas. Mūsų motyvas labai paprastas. Kadangi šiuo klausimu yra parengtas atskiras, išsamus dokumentas, ten ir bū­tų viskas išsakyta. O tokio lygio dokumentuose mes visų klausi­mų nesurašysime. Turi būti išlaikytas tam tikras diplomatinis to­nas. Ir be tos paskutinės pastraipos aišku, kad mes norime sureguliuoti visiškai visus klausimus, neišskiriant nė vieno, ir akcen­tavimas vieno klausimo atskirai nereikalingas. Tokia mūsų nuo­monė.

Pirmininkas. Naujų motyvų neišgirdome. Nežinau, kaip išspręs­ti klausimą - ar turiu reikalauti dar kartą balsuoti, kad patvirtintume visą tekstą? Nereikia? Dokumentas priimtas.

V. Landsbergis. Dėl laiško Ministrų Tarybos Pirmininkui Ni­kolajui Ryžkovui. Ar galime priimti tokį, kaip buvo skaitytas? "Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, 1990 m. kovo 11 d. atstačiusi Lietuvos valstybę, kreipiasi į TSRS Vyriausybę, siūlydama iki tol, kol Lietuvos Respublikos ir TSRS ekonominiai santykiai nebus nustatyti dvišalėmis sutartimis, toliau palaikyti esamus ekonominius ryšius ir vadovautis esamais įsipareigojimais".

Pirmininkas. Ar deputatai dar turėtų pasiūlymų? Nėra. Skelbiu balsavimą. Kas už tai, kad šis kreipimasis būtų priimtas?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už 118.

Pirmininkas. Kas prieš? Nėra. Kas susilaikė? ­

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Susilaikė 2.

Pirmininkas. Kreipimasis priimtas.

Siūlome išklausyti kreipimosi į Lietuvos žmones projektą.

Pirmininkas. Mes negalime svarstyti to, kas nėra pasiūlyta. Reikia kaip nors suformuluoti pasiūlymus, kad galėtume svars­tyti. Negerai čia juos generuoti.

V. Landsbergis. Gerbiamieji, aš norėčiau, kad jūs truputį pakentėtumėt. Dabar Aleksandras Abišalas nuėjo pabandyti išsiaiš­kinti vieną galimą procedūrą. Jeigu dėl jos bus susitarta, tada mes jums paskelbsime, o jeigu ne, tada svarstysim.

Pirmininkas. Pagal kreipimųsi eiliškumą dabar mums turėtų būti pristatomas Kreipimosi į TSRS tautas projektas. Paskui Krei­pimasis į Lietuvos žmones, Kreipimasis į Lietuvos tautines bendrijas ir Kreipimasis į TSRS Vyriausybę (armijos klausimais). O dabar pirmasis _ Kreipimasis į TSRS tautas. Jį pristato deputatas V. Čepaitis.

V. Čepaitis  (Pietinė rinkiminė apygarda). Aukš­toji Taryba! Jūs turite du kreipimosi į TSRS tautas projektus, kuriuos sudarė atskiri žmones. Gal pradžioje mums reikėtų nu­spręsti, kurį iš šitų kreipimųsi mes turėtume priimti pagrindu, nes jie truputį skiriasi ir stiliumi, ir turiniu. Aš nežinau (jūs juos visi turite), ar reikia juos skaityti.

Pirmininkas. Kadangi mūsų klauso Lietuvos žmonės, tai gal reikėtų perskaityti.

V.  Čepaitis. Tada aš skaitau pirmąjį projektą.

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos kreipimasis į TSRS tautas.

Lietuva atkuria savo valstybingumą.

1940 metais, po slaptųjų susitarimų tarp TSRS ir Vokietijos, Lietuvos Respublika tapo TSRS agresijos auka ir buvo aneksuota į Tarybų Sąjungos sudėtį. Vykdant nusikalstamą TSRS politiką, šimtai tūkstančių lietuvių ir kitų tautybių žmonių buvo represuojami, kankinami, žudomi. Lietuvių tauta niekados nesusitaikė su laisvės praradimu, aiškiai skyrė partokratijos imperinius tikslus nuo tikrųjų rusų liaudies interesų.

Pertvarka Tarybų Sąjungoje, kova prieš biurokratinę koman­dinę sistemą Lietuvai visų pirma reiškė kovą už nepriklausomybę, už istorinį teisingumą. Tai įtikinamai įrodė ir demokratinių Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatų rinkimų rezultatai.

Nepriklausomybės siekiame taikiomis konstitucinėmis parlamentinėmis priemonėmis. Esame tikri, kad nepažeidžiame nė vienos tautos interesų. Kiekvienai tautybei Lietuvoje garantuojame lygias teises, realizuojant nacionalinę kultūrinę savastį. Laisvė, demokratija ir teisingumas - gerų broliškų santykių su kaimy­nais ir abipusės gerovės pagrindas. Sektinas pavyzdys - 1920 m. liepos 12 d. Lietuvos-Rusijos taikos sutartis.

Taika, stabilumas ir bendradarbiavimas išlieka mums pagrindiniais principais įgyvendinant bendrų Europos namų idėją.

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba kreipiasi į TSRS tautas, prašydama paremti mūsų siekius, suprasti geranoriškus tikslus".

Tai yra vienas variantas. Kitas skambėtų taip:

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos kreipimasis į TSRS tautas. Dvidešimtasis amžius, subyrėjus imperijoms ir kolonijinėms supervalstybėms, atnešė laisvę daugeliui pasaulio tautų. Istorinis procesas, prasidėjęs Rusijoje 1905-1917 metų revoliucijomis, kada buvo deklaruota tautų apsisprendimo teisė, ir sustabdytas bolševizmo, atsinaujino dabar, praslinkus septyniems dešimtme­čiams, kai, paskelbus pertvarką, susilpnėjo priespauda ir prasi­dėjo demokratizacija.

Lietuva pirmoji atkuria savo valstybę. Mes, Lietuvos Aukš­čiausiosios Tarybos deputatai, atstovaujantys Lietuvos tautai, pa­reiškiame: mūsų noras atkurti Tarybų Rusijos - Lietuvos 1920 me­tų sutartimi įteisintą ir 1940 metais jėga bei smurtu sunaikintą Lietuvos valstybę nėra nukreiptas nė prieš vieną TSRS tautą. Mes įsitikinę, kad įmanomi geri kaimyniški santykiai su TSRS, buvę iki 1940 metais TSRS įvykdytos Lietuvos Respublikos anek­sijos. Mes tikime, kad demokratiniai procesai, prasidėję Tarybų Sąjungoje, padės TSRS tautoms įgyvendinti jų siekius, o deklaruotą TSRS Konstitucijoje respublikų suverenitetą pavers tikra nepriklausomybe.

Mes garantuojame, kad visos tautos, gyvenančios Lietuvoje, galės vienodai naudotis žmogaus teisėmis ir dalyvauti kūrime vals­tybės, užtikrinančios savo piliečiams taiką ir gerovę.

Už jūsų ir mūsų laisvę!"

Tokie yra šitie du projektai. Gal balsuotume kurį iš jų be svarstymo. Kurį iš jų imti pagrindu?

K. Antanavičius (Statybininkų rinkiminė apygar­da). Abu dokumentai, mano požiūriu, netinkami svarstyti. Rei­kėtų iš karto pasiūlyti redakcinę komisiją, kuri suredaguotų tuos dokumentus.

Labai trumpai motyvuoju, kodėl. Pirmajame dokumente krei­piamės į rusų tautą ir įžeidžiančiai rašom: "agresija" ir t.t. Visi žino, kiek kentėjom. Man rodos, tai visai nederėtų, jeigu norim draugiškai.

Antrojo dokumento pradžioje: "subyrėjus imperijoms, koloni­joms, supervalstybėms, praslinkus septyniems dešimtmečiams"... ir t.t. Ne tai svarbiausia. Svarbiausia, kad mes paskelbėm ne­priklausomybę, kad atkūrėm valstybę. Čia gi dokumentų nepri­dėsim. Turim pasakyti, ką mes padarėm, ko mes norim.

Siūlau sudaryti redakcinę komisiją ir diskusijas nutraukti, o atnaujinti po to, kai bus parengti dokumentai. Ačiū.

Pirmininkas. Deputatas V. Landsbergis buvo prašęs iki pa­siūlymo nutraukti diskusijas.

V. Landsbergis. Vieną iš tų dokumentų spėjau šiek tiek pare­daguoti. Pirmiausia (į ką atkreipė dėmesį profesorius K. Anta­navičius), kad reikia tiesti ranką, o ne piktą kumštį.

V.  Čepaitis. Aš siūlyčiau čia neredaguoti, nes abu variantai skiriasi savo aktyvumu. Vienas yra aktyvus, kitas - pasyvus. Mes turėtume nuspręsti, kurį iš jų imti pagrindu.

V. Landsbergis. Norėčiau tęsti savo labai trumpą pasisaky­mą. Aš nesiūlau. . .

Balsas iš salės. (Negirdėti.)

V. Landsbergis. Dėl balsavimo motyvų galiu pasisakyti? Tai, ką deputatas K. Antanavičius siūlė taisyti, yra šitame variante pataisyta. Gal jūs leistumėte neredaguoti, o tiesiog dar kartą perskaityti kitokį tekstą. Po to ir spręstume, ar reikia atidėti klau­simą, o gal būtų priimtinas. Tai yra to pirmojo pagrindu pa­darytas trečiasis.

Pirmininkas. Prašom paskelbti.

V.  Landsbergis. "Lietuva atkūrė savo valstybingumą.

1940 metais, po slaptųjų susitarimų tarp TSRS ir Vokietijos, Lietuvos Respublika tapo TSRS agresijos ir aneksijos auka.

1989 m. gruodžio 24 d. TSRS liaudies deputatų antrasis su­važiavimas pasmerkė tai kaip ultimatumų politiką ir tarptauti­nių sutarčių laužymą. Neabejojame, iš TSRS pusės bus padaryti ir tolesni žingsniai taikos ir teisingumo kryptimi.

Savo ruožtu pertvarka Tarybų Sąjungoje, kova su biurokra­tine komandine sistema Lietuvai visų pirma reiškė kovą už ne­priklausomybę, už istorinį teisingumą. Tai įtikinamai įrodė de­mokratinių Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatų rin­kimų rezultatai. Juose išrinkta Lietuvos Respublikos Aukščiau­sioji Taryba 1990 m. kovo 11 d. paskelbė atstatanti nepriklau­somą Lietuvos Respubliką.

Nepriklausomybės įgyvendinimo siekiame taikiomis parlamen­tinėmis ir tarptautinių derybų priemonėmis. Esame tikri, kad ne­pažeidžiame nė vienos tautos interesų. Kiekvienai tautybei Lietu­voje garantuojame lygias teises, realizuojant nacionalinę kultūri­nę savastį. Laisvė, demokratija ir teisingumas - tai gerų santy­kių su kaimynais ir abipusės gerovės pagrindas. Istorinis tokių santykių pavyzdys - 1920 m. liepos 12 d. Lietuvos-Rusijos tai­kos sutartis.

Tegul taika, stabilumas ir bendradarbiavimas padeda įgyven­dinti bendrų Europos namų idėją.

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba kreipiasi į TSRS tautas, kviesdama suprasti geranoriškus mūsų tikslus, paremti mūsų siekius".

Pirmininkas. Ačiū. Mes dabar jau turime tris galimybes. Pri­imti pagrindu gerbiamojo V. Čepaičio pristatytą projektą, at­mesti jį redaguojant iš naujo (buvo toks deputato K. Antanavičiaus pasiūlymas) ir dar pateiktas kitas variantas.

Prašau deputatą A. Sakalą.

A. Sakalas (Antakalnio rinkiminė apygarda). Aš pirmųjų dviejų dokumentų nepalaikyčiau. Visiškai pritariu ir toms priežastims, kurias išdėstė deputatas K. Antanavičius. Kreipi­maisi reikalingi gero redagavimo. Šitas dokumentas, kurį dabar perskaitė mūsų Pirmininkas, man visai priimtinas ir siūlyčiau jį palaikyti.

Pirmininkas. Trečiąjį variantą, taip?

L. Šepetys (Vievio rinkiminė apygarda). Nepalaikykite manęs formalistu, bet turiu pasakyti, kad pagal regla­mentą, kuris dar galioja, dokumentą svarstant nereikia sakyti "priimti pagrindu". Tokiu atveju svarstom pirmąjį, antrąjį, trečiąjį projektą. Susirinkimuose priimama pagrindu, o čia reikia svars­tyti variantus. Tai grynai procedūrinė pastabėlė.

Aš palaikau pirmąjį variantą.

Pirmininkas. Labai ačiū jums už pagalbą. Ar dar kas nors dėl pateiktų pasiūlymų nori pasisakyti?

Prieš balsuodami mes turime išklausyti bent vieną pritarimą kiekvienam sprendimui. Deputatai turi teisę pritarti.

Balsas iš salės. Pritariu gerbiamojo A. Sakalo nuomonei - ­už trečiąjį variantą.

Pirmininkas. Ačiū. Dar labai prašo žodžio deputatas B. Gen­zelis. Bet gal mes greitai galėsime išspręsti klausimą balsavimu. Prašyčiau deputatus, jeigu bus sprendžiama balsavimu, gal at­sisakysite diskusijos iki mes išspręsim, kaip toliau elgtis.

B. Genzelis (Žvėryno rinkiminė apygarda). Aš siūlyčiau gerbiamojo V. Čepaičio pasiūlytus abu variantus at­mesti kaip nevertus svarstyti, o remtis gerbiamojo V. Landsber­gio variantu, sudaryti komisiją ir tuo pagrindu parengti naują.

Pirmininkas. Ačiū jums. Pasisakys deputatas S. G. Ilgūnas.

S. G. Ilgūnas  (Rimkų rinkiminė apygarda). Palai­kau pirmininko V. Landsbergio projektą, tačiau noriu pasiūlyti jo pradžioje patikslinti...

Pirmininkas. Atsiprašau, ačiū už palaikymą. Pirma mes turi­me išspręsti, ar tikrai svarstysime būtent šitą variantą, o paskui gal jūs teiksite pasiūlymus. Gerai? Sutinkate?

S. G. Ilgūnas. Taip.

R. Rudzys (Lentvario rinkimine apygarda). Pa­gal reglamentą atėjo laikas pertraukai. Palaikydamas trečiąjį, ger­biamojo Pirmininko variantą, siūlyčiau visiems, norintiems jį ko­reguoti, per pertrauką prieiti prie pirmininko, o po pertraukos balsuosime.

Pirmininkas. Dėkui.

V. Landsbergis. Aš norėčiau padaryti tiktai vieną pastabą. Tai nėra V. Landsbergio variantas, tai yra V. Čepaičio -V.Lands­bergio.

Pirmininkas. Ar galima dabar nutraukti diskusiją ir pereiti prie pasirinkimo? Iš tikrųjų lieka tik dvi galimybės: arba svars­tyti tą dokumentą, arba antrąjį. Kadangi antrasis nebuvo atmes­tas, tai dėl atmetimo nereikia balsuoti.

Kas už tai, kad svarstytume ir taisytume vieną iš pirmųjų dviejų projektų, kuriuos čia pristatė deputatas V. Čepaitis? Ant­rasis variantas bus - kas už tai, kad svarstytume ir taisytume deputato V. Landsbergio paskelbtą projektą.

Kas už pirmąjį variantą, prašau balsuoti. Nėra. Kas už ant­rąjį? Aiški dauguma. Ar skaičiuoti nereikia? Galime neskaičiuoti, kadangi ten nebuvo nė vieno balso.

Taigi mes svarstysime ir priimsime dokumentą, remdamiesi tuo variantu, kurį perskaitė deputatas V. Landsbergis.

Buvo siūloma daryti pertrauką (ji priklauso pagal reglamen­tą), tačiau deputatas G. Ilgūnas turėjo konkretų pasiūlymą. Jei­gu kiti deputatai nuspręs, kad dar tęsime diskusiją iki visi pasiūlymai bus išsakyti...

Balsas iš salės. Buvo siūloma per pertrauką prieiti ir pataisyti.

Pirmininkas. Gerai. Buvo toks pasiūlymas, bet prašau išklau­syti deputato G. Ilgūno. Paskui darysime pertrauką, ir visi de­putatai, kurie turi pasiūlymų, juos pateiks betarpiškai deputatui V. Landsbergiui.

S. G. Ilgūnas. Pradžią siūlyčiau formuluoti taip: kur rašoma "po slaptųjų susitarimų 1940-aisiais", manyčiau, kad reiktų ra­šyti "1939-aisiais-1940-aisiais metais, po slaptųjų susitarimų", nes, kaip žinome, aneksija prasidėjo 1939 metais. Pabaigoje ra­šoma "istorinis pavyzdys - 1920 m. liepos 12 d. Lietuvos-Rusi­jos taikos sutartis". Tuo metu Rusija nesivadino Rusija, o Ta­rybų Rusija. Čia reikėtų įrašyti tą valstybės pavadinimą, koks tuo metu buvo. Ačiū.

Pirmininkas. Ačiū. Čia deputatai siūlė viešai pasiūlymų ne­skaityti, bet teikti juos betarpiškai redaguojantiems deputatams. Dabar skelbsime pertrauką iki 17 val. 10 min.

Atsiprašau. Iki pertraukos vieną prašymą nori pateikti de­putatas V. Beriozovas. Malonėkite išklausyti. Aš jus labai atsi­prašau, kad per vėlai paėmiau į rankas raštelį.

V. Beriozovas (Kėdainių rinkiminė apygarda). Gerbiamieji deputatai! Norėčiau kreiptis su tokiu prašymu. Mūsų turimais duomenimis, Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba yra gavusi didelį kiekį laiškų ir telegramų, palaikančių draugą A. Brazauską ir siūlančių jo kandidatūrą į Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko postą. Daugelis šių rašinių autorių kreipėsi į mus, konkrečiai į Centro Komitetą, prašydami, kad jiems konkrečiai išdėstytume savo požiūrį į šiuos keliamus klau­simus. Deja, jų neturėdami, to padaryti negalime. Ryšium su tuo, kad Pirmininko rinkimai jau įvyko, ir minėtuose dokumen­tuose kalbama apie draugą A. Brazauską, kaip Lietuvos komu­nistų partijos Centro Komiteto pirmąjį sekretorių, prašome šiuos laiškus ir telegramas perduoti LKP Centro Komiteto žiniai. Kad galėtume susipažinti ir atsakyti žmonėms. Mes gauname dar daug telegramų, kur verčia mus garsiai skaityti dėl rinkimų. Jeigu Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas perduotų mums tuos laiškus ir telegramas, mes žmonėms atsakytume.

Pirmininkas. Dėkui. Po pertraukos pasitikslinsime, ar yra pas sekretorių tokių telegramų. Pertrauka iki 17 val. 10 min.

 

(P e r t r a u k a)

 

Pirmininkas. Gerbiamieji deputatai, prašom sėsti. Laikas pradėti. Televizijos kameros įjungtos, pradedame darbą. Matau, kad dar ne visi deputatai sėdi savo vietose ir trukdo pradėti darbą. Mums reikės priimti kreipimąsi, kuris yra suredaguotas. Patik­rinti kvorumą galėsime prieš balsavimą. Gerbiamasis deputate Abišalai, gal jūs perskaitysite kreipimosi tekstą, kuriame yra la­bai mažų pataisymų.

A. A. Abišalas (Vytauto rinkiminė apygarda). "Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos kreipimasis į TSRS tautas.

Lietuva atkūrė savo nepriklausomą valstybę.

1940 metais, po 1939 metų slaptųjų susitarimų tarp TSRS ir Vokietijos, Lietuvos Respublika tapo TSRS agresijos ir anek­sijos auka.

1989 m. gruodžio 24 d. TSRS liaudies deputatų antrasis su­važiavimas pasmerkė tai kaip ultimatumų politiką ir tarptautinių sutarčių laužymą. Neabejojame, kad iš TSRS pusės bus padaryti ir tolesni žingsniai taikos ir teisingumo kryptimi.

Savo ruožtu pertvarka Tarybų Sąjungoje, kova prieš biurokratinę komandinę sistemą Lietuvai visų pirma reiškė kovą už nepriklausomybę, už istorinį teisingumą. Tai įtikinamai įrodė de­mokratinių Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatų rin­kimų rezultatai. Juose išrinkta Lietuvos Respublikos Aukščiau­sioji Taryba 1990 m. kovo 11 d. paskelbė atstatanti nepriklausomą Lietuvos Respubliką.

Nepriklausomybės įgyvendinimo siekiame taikiomis parlamentinėmis ir tarptautinių derybų priemonėmis. Esame tikri, kad ne­pažeidžiame nė vienos tautos interesų. Kiekvienai tautybei Lie­tuvoje garantuojame lygias teises realizuojant nacionalinę kultū­rinę savastį. Laisvė, demokratija ir teisingumas - tai gerų santy­kių su kaimynais ir abipusės gerovės pagrindas. Istorinis tokių santykių pavyzdys - 1920 m. liepos 12 d. Lietuvos-Tarybų Ru­sijos taikos sutartis.

Tegul taika, stabilumas ir bendradarbiavimas padeda įgyven­dinti bendrų Europos namų idėją.

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba kreipiasi į TSRS tautas, kviesdama suprasti geranoriškus mūsų tikslus, paremti mūsų siekius".

Ar neturite klausimų? Tada galbūt galima balsuoti. Ar depu­tatai neprieštarautų, jeigu mes suskaičiuotume visus balsus ir taip patikrintume kvorumą?

Balsas iš salės. Gal galima panaudoti tablo?

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatas A. A. ABIŠALAS.

 

Pirmininkas. Pabandykime. Prašau. Mažiausiai 113 deputatų, kvorumas yra. Jau 115. Prašau pasiruošti balsuoti kortelėmis. Kas už tai, kad ką tik perskaitytas Kreipimasis į TSRS tau­tas būtų priimtas? Prašau balsuoti. Ačiū. Kas prieš? Kas susi­laikė?

Priimta vienu balsu, o kortelių skaičių tuojau paskelbs Bal­sų skaičiavimo komisija.

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už balsavo 115 de­putatų.

Pirmininkas. Vadinasi, technika šį kartą veikia gerai. Kreipimąsi į Lietuvos tautas pristato deputatas Saulius Šaltenis.

Č. V. Stankevičius. Ir deputatas Kazys Saja, nes yra du krei­pimaisi - į Lietuvių tautą ir į Lietuvos tautines bendrijas. Taigi į visą Lietuvos tautą yra du kreipimaisi.

S. Šaltenis (Utenos rinkiminė apygarda). Gerbia­mieji deputatai, manęs prašė parengti variantą. Redaguojant iš­krito esminis, mano požiūriu, dalykas. Sakinyje po žodžių "trum­paregiški, smulkmeniški tarpusavio vaidai, egoizmas, kitos nu­žmogintos visuomenės ydos" reiktų įterpti "savųjų skirstymas į "blogus" ir "gerus" pagal anketinius duomenis, partiškumą ar tautybę, visai pamiršus talentą ir kompetenciją, gali būti pragaištingas". Man atrodo, kad toks sakinys turėtų būti, nes mums nėra kitos išeities, kaip tik žengti susitaikant. Jeigu dar kartą pabrėšime, kad mes, ypač Sąjūdžio žmonės, nugalėję nesame apakinti neprotingo laimėtojų triumfo, bus gerai. Kitur yra tik re­dakcinių pakeitimų.

Pirmininkas. Gerbiamasis deputate! Aš manau, kad būtų nau­dinga perskaityti visą tekstą,  tuo pačiu ir tą sakinį, kuris yra iš­brauktas, o jūsų buvo. Pabrėžti, kad tai yra išbraukta. Paskui mes, jeigu niekas neprieštaraus, priimsime visą, o priešingu at­veju balsuosime atskirai dėl tos pastraipos. Prašau skaityti visą tekstą ir tą sakinį taip pat.

S. Šaltenis. Kreipimasis į Lietuvos žmones.

"Lietuva po kruvinų istorijos pamokų prisikelia šviesiam ir teisingam gyvenimui. Mes gavome sunkų palikimą: griūvančią ekonomiką, nugyventą kaimą ir miestą, išvargintą žmogų. Kaip niekada mums reikalingas ryžtas ir tikėjimas savo jėgomis, trokštant matyti civilizuotą ir didžiai kultūringą Lietuvą garbingoje Europos tautų bendrijoje. Trumparegiški tarpusavio vaidai, pavydas, pagieža, savųjų skirstymas į "blogus" ir "gerus" pagal anketinius duomenis, partiškumą ir tautybę, pamiršus darbą, ta­lentą ir kompetenciją, gali būti pragaištingi. Net ir smukę, ne­humaniškos sistemos palaužti, prasigėrę, mele ir nedorybėse pa­skendę ar net slapta šnipinėję ir skundę savo artimą yra tos pačios motinos Lietuvos vaikai: niekam neturi būti užkirstas kelias prisikelti ir sugrįžti į visuomenę. Nepriklausomybė - tai ne rūstus paskutinis teismas, ne aklas revanšo siekimas, ne išmintingas nugalėtojų triumfas, o mūsų istorinio susitaikymo, mūsų garbės, meilės ir atgimimo nenutrūkstantis kelias".

Pirmininkas. Prašau man atleisti, bet nesupratau, kas buvo išbraukta, o jūs norėtumėte palikti? Ar jau dabar nebeliko to sa­kinio?

S. Šaltenis. Čia jis praleistas. Man gerbiamasis V. Landsber­gis padavė dar trečią variantą, jame irgi nėra to sakinio. Yra. Viskas gerai.

Pirmininkas. Jus tas tekstas patenkina?

Balsas iš salės. Mane patenkina.

Pirmininkas. Ar turėsite klausimų?

Balsas iš salės. Ar porą redakcinių pastabų galėčiau?

Pirmininkas. Pirmiausia paklauskime, ar nėra klausimų? Gerbiamieji deputatai! Kadangi tekstas buvo suredaguotas pertraukos metu, kaip aš supratau, padauginti jo nebuvo galimybių. Esmė nelabai skiriasi nuo to, kas mums išdalinta, o pačią redak­ciją prašyčiau išklausyti.

Prašau, gerbiamasis deputate.

M. Čobotas  (Geležinkelio rinkiminė apygarda). Pradžioje yra "į šviesų rytojų". Mums tas "šviesus rytojus" jau taip įkyrėjo. Gal pakeiskime?

Pirmininkas. Kad, rodos, nėra tokių žodžių. Prašau paskaityti pradžią.

Balsas iš salės. "Lietuva po kruvinų istorijos pamokų prisi­kelia šviesiam ir teisingam gyvenimui".

Pirmininkas. Ačiū. Jeigu daugiau klausimų neturite, tada prašau deputatą A. Sakalą.

A.  Sakalas  (Antakalnio rinkiminė apygarda). Pora redakcinių pastabų. Pritardamas tam intarpui, kurį padarė gerbiamasis deputatas S. Šaltenis, aš norėčiau tiktai 1-oje pa­straipoje pasiūlyti ne "griūvančią ekonomiką", o "sugriuvusią ekonomiką", kaip iš tikrųjų ir yra. Ir paskui 3-oje pastraipoje yra toks terminas "nužmogintos visuomenės ydos". Manyčiau, kad reikėtų praleisti žodį "nužmogintos". Tiesiog "visuomenės ydos". Ačiū.

Pirmininkas. Gerbiamieji deputatai! Prieš leisdamas jums kal­bėti toliau, norėčiau pasiklausti, ar nevertėtų mums balsavimu pritarti kreipimosi esmei, o redakcines pataisas atiduoti raštu. Mes sutaupytume daug laiko. Jeigu tie žmonės, kurie rengė pro­jektą, sutiktų su jumis, tada pataisytų, o jeigu nesutiktų, tektų dėl tų pataisų balsuoti. Ar nebūtų galima taip padaryti? Ar ne­būtų greičiau?

K. Antanavičius (Statybininkų rinkiminė apygarda). Man rodos, kad galima šitą dokumentą priimti.

Pirmininkas. Aš atsiprašau, gerbiamasis deputate. Ar sutinka­te, kad dabar būtų balsuojama dėl priėmimo iš esmės?

S.  Šaltenis. Iš esmės sutinku.

Pirmininkas. Prašau pasirengti balsuoti. Kas už tai, kad šitą dokumentą priimtume? Be jokios abejonės, pataisyti.

V. Beriozovas (Kėdainių rinkiminė apygarda). Bet mes nežinome, kaip jį pataisyti, todėl ar verta dabar balsuoti? Mes juk iš karto priimame, ir viskas, jeigu bus pataisytas.

Pirmininkas. Aš norėčiau paaiškinti. Galbūt Aukščiausioji Ta­ryba visiškai nenorės jo priimti. Tai tada nėra ko taisyti. Todėl aš ir norėčiau, kad jis būtų priimtas pagrindu, o tada jau taisy­tume toliau.

Prašau balsuoti. Kas už tai, kad šį dokumentą priimtume pagrindu?

Aš girdžiu kritiką. Prašau man atleisti. Prašau kol kas man­datus nuleisti ir pareikšti kritiką garsiai, nes ne viską girdžiu.

V.  Šadreika  (Šilalės rinkiminė apygarda). Pa­grindu negali būti priimama. Tai gali būti daroma susirinkimuo­se, bet ne parlamente. Laikykimės reglamento.

Pirmininkas. Gerai. Ačiū. Bandau pasitaisyti.

Kas už tai, kad priimtume svarstyti šį dokumentą? Prašau pakelti mandatus. Manau, kad tai procedūrinis klausimas, gali­ma būtų ir neskaičiuoti. Ačiū.

Kas prieš? Prieštaraujančių nematau.

Prašau tada sakyti savo pastabas. Norėčiau pakartoti prašymą -   redakcines pastabas teikti raštu.

Prašau gerbiamąjį deputatą.

J. Jurgelis  (Molėtų rinkiminė apygarda). Aš no­rėčiau atkreipti dėmesį į 3-ią punktą. Visai tikslios redakcijos aš neturiu.

Dėl ko priimamas tas kreipimasis? Vardan santaikos. Ir kas buvo pagrindinis nesantaikos obuolys, kiršinęs žmones? Tai bu­vo ne kas kita, kaip prievartos ir smurto sistema. Ir būtent šita sistema skatino tai, už ką mes norime dabar atleisti, t. y. ne tiktai šnipinėjimą ir skundimą, bet ir šmeižtą bei melagingus apkaltinimus. Dėl melagingų apkaltinimų daug mūsų žmonių žuvo. Tie žmonės, t.y. mūsų tautos žmonės, buvo ne tiek ir ne tik palaužti, bet ir suklaidinti.

Jeigu man būtų leista, šitą momentą norėčiau išskirti į atskirą sakinį, atskirą pastraipą, kad tas momentas išryškėtų. Jeigu leis­tumėte, aš perskaityčiau. Ar man pateikti tiesiai redakcinei komisijai?

Pirmininkas. Manau, kad geriau redakcinei komisijai. Gerbiamasis deputate Šalteni, ar jūs sutiktumėt, kol kalbės kiti depu­tatai, pagalvoti, kas galėtų būti redakcinės komisijos nariais ir redaguoti šitą tekstą?

Balsas iš salės. Norėčiau kartu su S. Šalteniu dalyvauti ko­misijoje.

K. Antanavičius  (Statybininkų rinkiminė apygar­da). Siūlau išbraukti "ne kurčias nugalėtojų triumfas". Kas čia tie nugalėtojai? Man rodos, čia esminė pastaba. Nereikia to iš viso. Nėra nugalėtojų, yra visi normalūs Lietuvos žmonės.

Pirmininkas. Ačiū. Prašau gerbiamąjį deputatą.

K. Rimkus (Šeduvos rinkiminė apygarda). Aš ne­norėčiau sutikti, kad visas mūsų kaimas yra nugyventas. Tai būtų atskirų ūkių, atskirų žmonių įžeidimas. Siūlyčiau rašyti "pa­žemintas kaimas".

Pirmininkas. Ačiū. Prašau gerbiamąjį deputatą V. Terlecką.

V. Terleckas (Pilies rinkiminė apygarda). Siūly­čiau papildyti maždaug tokiu kvietimu: "Kviečiame visus Lietu­vos žmones rimties, susitelkimo, ryžto, kantrybės; pasisakome prieš panikos kėlimą, gandų skleidimą. Įmonių, organizacijų, įstaigų vadovai - visi darbuotojai turi užtikrinti normalų darbo ritmą". Tai siūlau todėl, jog jau esu gavęs signalų telefonu, kad Respublikoje kyla panika.

Pirmininkas. Ačiū. Daugiau norinčių pasisakyti nematau. Pra­šau.

L. S. Razma  (Žirmūnų rinkiminė apygarda). Tas kreipimasis, mano supratimu, nepaprastai skubotai parengtas. Čia mes net nepasveikiname tautos su valstybingumo atstatymu. To­liau, gerbiamieji, aš nenoriu sutikti kreiptis į tautą žodžiais "prasigėrę, apsivogę" ir t. t. Ar reikalingas šitas sakinys? Man at­rodo, kad šita mūsų tautiečių kategorija nenulemia nei Lietuvos dabarties, nei ateities. Gerbkime savo tautą. Aš sutinku su de­putatu V. Terlecku, kad reikia pakviesti tautą rimties, kantrybės, pasakyti, kad šitą išbandymo laikotarpį tauta iškentėtų.

Žodžiu, man atrodo, kad, rengiant tokius projektus, autoriai turėtų pateikti labiau apdorotą medžiagą.

Pirmininkas. Prašau deputatą A. Patacką.

A. V. Patackas (Žaliakalnio rinkiminė apygarda). Ką mes darome? Juk yra poetinis, subjektyvus tekstas ir grynai emocinis kreipimasis. Jeigu teisininkai, ekonomistai pradės jį redaguoti, tai mes niekados nebaigsime. Arba mes jį pri­imame iš viso tokį, koks jis yra, arba nepriimam. Jokios pasta­bos, jokie taisymai čia nepadės.

Pirmininkas. Ačiū. Leiskite man šiek tiek nesutikti su deputato A. Patacko pastaba, nes buvo ir kitokių nuomonių. Manau, bū­tų naudinga, kad visi žmonės, kurie pateikė pastabų, susirinktų čia pat salėje, jas aptartų, suderintų ir pateiktų galutinį tekstą. Ar galima tai padaryti?

Tada prašau, gerbiamasis deputate Šalteni, vadovauti šitam redagavimui. Galbūt iš tikrųjų čia, ložėje, susirinktumėte ir pa­dirbėtumėte visi tie, kurie pateikė pastabų. Turbūt ir deputatas V. Beriozovas kartu.

Balsas iš salės. Ir deputatas K. Saja.

Pirmininkas. Mielai sutikčiau, jeigu tai būtų padaryta šiek tiek vėliau, nes deputatas K. Saja, kol bus taisomas šitas tekstas, turėtų pristatyti Kreipimąsi į Lietuvos tautines bendrijas.

Atsiprašau, gerbiamasis deputate, matau, kad dar bus pa­stabų.

B. V. Rupeika  (Širvintų rinkiminė apygarda). Tai nesusiję su komisijos veikla.

Pirmininkas. O su kuo?

B. V. Rupeika. Kreipimesi užsiminta apie žmones, kurie šnipi­nėjo. Aš noriu pasiklausti visų pirma Prezidiumo vadovo ir kolegų deputatų, ar mes nesikreipsime, galbūt truputį vėliau, į Lie­tuvos žmones, siūlydami slaptųjų tarnybų užverbuotiesiems pa­tiems atsisakyti tokios veiklos? Puikiai žinome ir iš publikacijų, ir iš savo kai kurių deputatų skaudžios patirties, jog daugelyje vie­tų, tiek gamybinių, tiek negamybinių, egzistuoja sistema, kurios tikslas yra ne tik stebėti, bet ir pranešinėti. Šios sistemos egzistavimas sukuria nepasitikėjimo, o kai kada ir panikos arba gan­dų atmosferą. Džiaugčiausi, jeigu sutiktumėte vėliau paskelbti tokį kreipimąsi.

Pirmininkas. Ačiū, gerbiamasis deputate. Kiek aš žinau, pa­našus dokumentas yra rengiamas. Šiandien mes dar turėtume aptarti savo tolimesnių darbų tvarką ir, matyt, bus aišku, kas jį rengia. Tada ir jūs galėtumėt prisijungti.

Č. V. Stankevičius (Muravos rinkiminė apygarda). Aš tik nenorėčiau sutikti su deputato nuomone, kad Prezidiumo nariai turi prioritetą kelti iniciatyvą.

B.  V.  Rupeika. Jie turi iniciatyvą.

Pirmininkas. Ačiū. Deputatė N. Ambrazaitytė taip pat nori pa­sakyti pastabą.

N.  Ambrazaitytė  (Panerių rinkiminė apygarda). Siūlau, kad šiuo svarbiu Lietuvai momentu Lietuvos Aukščiau­sioji Taryba priimtų kreipimąsi į Lietuvos visuomenines ir kū­rybines organizacijas, prašydama, kad jos kreiptųsi į atitinkamas Tarybų Sąjungos organizacijas. Kaip pavyzdį galiu pasakyti, kad Bažnyčia kreiptųsi į Bažnyčią, kultūros darbuotojai į kultūros darbuotojus.

Pirmininkas. Ačiū. Štai gražus pavyzdys iniciatyvos, apie ku­rią kalbėjo deputatas B. Rupeika.

Prašau, gerbiamasis deputate K. Saja, jūsų eilė.

K. Saja (Smėlių rinkiminė apygarda). Nežymiai pataisytas projektas. "Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos kreipimasis į Lietuvos tautines bendrijas.

Įvairių tautinių, religinių bendrijų taikus sugyvenimas Lietu­voje mena senuosius Gedimino laikus ir šiandien išlieka mums išmintingos tolerancijos kelrodžiu. Lietuva - bendroji mūsų Tė­vynė, ir mes visada laimėdavome, kai negandų metais būdavome vieningi. Toje pačioje Lietuvos žemėje mums teko iškęsti il­gametę svetimųjų priespaudą, kuri ypač pasunkėdavo, kai mūsų nedraugams pavykdavo sukurstyti tarpusavio vaidus.

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, skelbdama nepriklausomos Lietuvos valstybės tęstinumą, kviečia visas Respublikos tautines bendrijas brokiškam darbui, kurio tikslas - sugrąžinti Lietuvą į laisvų ir demokratiškų Europos valstybių šeimą, užtikrinti visų Lietuvos piliečių, visų tautinių bendrijų teises puoselėti savo kalbą, kultūrą ir papročius.

Padarykime viską, kad mūsų dori siekimai susilauktų pasaulio pritarimo, kad mūsų iškovota pergalė niekam neatneštų skriaudos".

Pirmininkas. Ačiū. Ar turėsite klausimų? Pastabų? Prašom deputatą V. Šadreiką.

V. Šadreika (Šilalės rinkiminė apygarda). Turė­tų būti "paskelbusi".

Pirmininkas. Taip ir pataisyta. Tiktai tekste buvo kitaip, bet perskaityta buvo gerai.

V. Šadreika. Žodis "pergalė" neturėtų būti vartojamas paskutiniame sakinyje. Reikėtų surasti kitą. Manau, kad gerbiamasis rašytojas tikrai suras.

Pirmininkas. Ačiū. Prašau, gerbiamasis deputate Balcevičiau.

Z. Balcevičius (Pavilnio rinkiminė apygarda). Aš siūlyčiau kreipimąsi papildyti tokiu sakiniu: "Visi Lietuvos vals­tybės žingsniai, politiniai ir ekonominiai sprendimai bus daromi, atsižvelgiant į visų Lietuvoje gyvenančių tautinių bendrijų inte­resus, nepažeidžiant jų nacionalinio orumo ir teisių". Po paskutinės pastraipos parašyti dar tokį sakinį: "Kartu į demokratiją, žmogaus vardo vertą visuomenę. Už jūsų ir mūsų laisvę!"

Pirmininkas. Ačiū. Ar autorius neprieštarautų?

K. Saja. Buvo čia pasakyta gražių žodžių, bet buvo ir trafa­retinių. Nemanyčiau, kad čia reikia viską taip mechaniškai perkelti. Kokia jūsų nuomonė?

Z. Balcevičius. Aš nesutikčiau, kad "užtikrinimas" tai trafa­retinis žodis. O paskutinius gal ir galima dėl grožio...

Pirmininkas. Ačiū. Daugiau pastabų nematau. Atsiprašau, yra. Prašom deputatą Č. Stankevičių.

V. Stankevičius. Sutinku su deputato Z. Balcevičiaus pasiūlymu. Tačiau vargu ar gerai taip išdėstyti mintį. Juk garan­tuodami lygybę piliečiams mes kartu garantuojame ir bendri­joms.

K. Saja. Ačiū. Čia praktiškai yra pakartojama tas pats, kas jau pasakyta kitais žodžiais.

Pirmininkas. Ačiū. Prašau deputatą V. Jarmolenką.

V. Jarmolenka (Dainavos rinkiminė apygarda). Pritariu gerbiamajam K. Sajai. Aš pasisakau prieš priedą "už mūsų ir jūsų laisvę". Mes esame visi lygūs Lietuvos piliečiai, ir, man atrodo, reikia prie šito nuo šiol priprasti.

Pirmininkas. Ačiū, gerbiamasis deputate. Pasisakys deputatas K. Antanavičius.

K. Antanavičius (Statybininkų rinkiminė apygarda). Aš norėčiau kaip tik pritarti gerbiamojo Z. Balcevičiaus pasiūlymui dėl antrosios pastraipos. Tai kas, kad šiek tiek pasi­kartoju. Jeigu tautinėms bendrijoms, Lietuvai geriau, tai ar mums nuo to blogiau? Man rodos, kad tik geriau. O pačią pabaigą prašome tvarkyti savo nuožiūra, jei manot, kad nereikalingas tas šūkis ar trafaretas.

Pirmininkas. Ačiū. Tai ką dabar turėtume daryti? Galbūt ger­biamieji deputatai - Z. Balcevičius ir K. Saja - šiek tiek prisėstų, pasižiūrėtų, kaip derinasi abiejų tekstai ir paskui mums pa­teiktų suderintą variantą. Tiktai nebeišeikit į kitą patalpą, nes nebeužteks balsuojančių.

Č. V. Stankevičius. Norėčiau, jums leidus, pasinaudoti Pre­zidiumo pavedimu. Atsakydamas į Lietuvos komunistų partijos Centro Komiteto biuro perduotą laišką, Prezidiumas išreiškia sa­vo palankų požiūrį į prašymą dėl Aukščiausiosios Tarybos gau­namų telegramų.

Pirmininkas. Buvo prašyta perduoti telegramas susipažinti Centro Komitetui. Turbūt Aukščiausioji Taryba neprieštaraus? Ar nėra prieštaraujančių? Tada ačiū.

Mes dar nebaigėm dviejų darbotvarkės klausimų: kreipimųsi į Lietuvos žmones ir į Lietuvos tautines bendrijas. Tie tekstai yra redaguojami, todėl galime eiti prie kito klausimo.

Kreipimasis į TSRS vyriausybę, būtent armijos klausimais. Kalbės deputatas M. Laurinkus.

M. Laurinkus (Rietavo rinkiminė apygarda). Ger­biamieji deputatai! Jau rengiant šito dokumento projektą, kilo daug klausimų ir abejonių. Dar daugiau jų iškilo, priėmus Lie­tuvos nepriklausomos valstybės atstatymo aktą. Jūsų rankose yra prieš keletą dienų rengtas dokumento projektas, Kreipimasis TSRS Prezidentą. Ar reikėtų man jį čia paskelbti?

Pirmininkas. Aš matau, kad ne visi deputatai turi. Prašom perskaityti.

M.  Laurinkus. "Kreipimasis į TSRS Prezidentą.

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, remdamasi lietu­vių tautos įgaliojimais, pareiškia:

1. Lietuvos vyriausybė netrukdys Tarybinės armijos dalinių, apibrėžtam laikui dislokuotų Respublikos teritorijoje, veiklai, siek­dama derybų su TSRS vyriausybe dėl tų dalinių statuso. Kol tai nebus išspręsta, TSRS ginkluotosios pajėgos, vidaus ir pasienio kariuomenė neturėtų vykdyti Respublikos teritorijoje manevrų, perdislokavimo ir be Lietuvos vyriausybės sutikimo nedidinti esamo kontingento. Tuo pačiu Respublikos vyriausybė užtikrins Ta­rybinės armijos karių, karininkų ir jų šeimų saugumą Lietuvoje.

2. Lietuvos žmonės ir Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Ta­ryba nori, kad už Lietuvos ribų esantys Respublikos piliečiai -­ kareiviai, karininkai ir jų šeimos - būtų nedelsiant ir saugiai su­grąžinti į Lietuvą.

3. Prašome Jus, gerbiamas TSRS Prezidente, duoti atitinkamus nurodymus TSRS vyriausybei".

Pastarąsias dienas dokumentą rengę žmonės gavo daug pastabų. Yra parengtas kitas projektas, kurį aš taip pat norėčiau paskelbti. Jį galėtume pavadinti antruoju.

Pirmininkas. Prašau. Ar tai būtų alternatyviniai dokumentai ar du dokumentai?

M. Laurinkus. Kai kurie dalykai vis dėlto keičiasi iš esmės­. Galima pavadinti ir alternatyviniais.

Pirmininkas. Ačiū. Prašom paskelbti.

M. Laurinkus. "Kreipimasis į TSRS Prezidentą. Lietuvos Res­publikos Aukščiausioji Taryba, remdamasi Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Aktu dėl Lietuvos nepriklausomos vals­tybės atstatymo, pareiškia:

Tarybinės armijos daliniai Lietuvos Respublikos teritorijoje yra svetimos šalies karinės pajėgos. Lietuvos Vyriausybė netruk­dys Tarybinės armijos dalinių apibrėžtam buvimui Respublikos teritorijoje, siekdama derybų su TSRS Vyriausybe dėl tų dalinių visiško išvedimo iš Respublikos teritorijos.

Kol tai nebus išspręsta, TSRS ginkluotosios pajėgos, vidaus ir pasienio kariuomenė neturėtų vykdyti Respublikos teritorijoje manevrų" ir t. t., kaip yra tekste, pirmajame variante.

Yra du projektai. Kol juos pradėsime svarstyti, norėčiau paprašyti pirmininko suteikti žodį deputatui V.Šadreikai, o paskui svarstyti, kaip darysime toliau. Jis nori kelti klausimą dėl kai kurių dabar galiojančių įstatymų sustabdymo.

Pirmininkas. Ačiū. Ar Aukščiausioji Taryba neprieštarauja? Prašau, gerbiamasis deputate V. Šadreika.

V. Šadreika (Šilalės rinkiminė apygarda). Ger­biamieji deputatai! Prieš priimdami ką tik perskaitytą kreipi­mąsi manau, turime išspręsti neatidėliotinus klausimus. Štai dėl ko. Po vakar paskelbto Nepriklausomybės Akto labai daug mūsų Respublikos piliečių masiškai palieka karinius dalinius ir grįžta į Lietuvą. O Tarybinės armijos karininkai juos vejasi ir gaudė pakelyje. Mes turime ginti Lietuvos piliečius teisinėmis priemo­nėmis, o tos teisinės priemonės yra tik tokios: vakar priimtas Laikinasis Pagrindinis įstatymas ir jo aštuntasis straipsnis. "Kraš­to apsaugą reglamentuoja įstatymas. Karo propaganda Lietu­vos Respublikoje draudžiama". Vakar priimtame įstatyme pasa­kyta, kad Lietuvos Respublikoje ir toliau galioja iki šiol priimti tarybiniai įstatymai, kurie neprieštarauja Lietuvos Respublikos Laikinajam Pagrindiniam Įstatymui. Taigi visi karinę tarnybą liečiantys įstatymai (mūsų Baudžiamasis kodeksas, jo 79-asis, 210-asis, 211-asis straipsnis, visi Administracinės teisės pažeidimų straipsniai, taip pat Visuotinės karinės prievolės įstatymas) mūsų Respublikoje galioja. Todėl, siekdami išvengti nereikalingos konfrontacijos su TSRS ginkluotųjų pajėgų vadovybe, tu­rėtume sustabdyti Visuotinės karinės prievolės įstatymą, nes 8-asis mūsų dabar galiojančios Konstitucijos straipsnis sako, kad krašto apsaugos klausimus reguliuoja mūsų Respublikos įstaty­mas. Tokio įstatymo kol kas mes neturime. Todėl, mano giliu įsi­tikinimu, reikėtų sustabdyti Visuotinės karinės prievolės įsta­tymą.

Pateikiu gerbiamajam pirmininkui projektus: vienas dėl visuo­tinės karinės prievolės, o antrasis - pripažinti netekusiais galios Lietuvos TSR baudžiamojo kodekso 79, 210, 211 ir Administraci­nės teisės pažeidimų kodekso 212, 213, 2131 bei kitus straipsnius, kurie numato įvairias administracinės atsakomybės prie­mones. Manau, kad prieš priimdami tokį kreipimąsi, mes būtinai turime tai padaryti.

V. Landsbergis. Norėčiau paklausti gerbiamojo deputato V. Šadreikos ir deputato M. Laurinkaus. Ar tai yra tas pats sprendimų komplektas, kuris buvo parengtas anksčiau ir kurio ankstesnis Prezidiumas neaprobavo?

V. Šadreika. Tai tas pats. Aukščiausioji Taryba įpareigojo iki balandžio 1 d. tai padaryti. Gerbiamasis pirmininkas L. Sabutis, mes abu pavaduotojai kaip tik ir rengėme tą bendrą kompleksą skubėdami, kad galėtume pateikti šiai sesijai. Mūsų komisija prak­tiškai tą pavedimą būtų įvykdžiusi, jeigu šiandieną Aukščiausioji Taryba priimtų tokius įstatymus. Ačiū už dėmesį.

Pirmininkas. Ačiū jums. Ar deputatai turės klausimų?

V. Žiemelis (Raguvos rinkiminė apygarda). Jei­gu mes dabar pasielgsime taip, kaip jūs siūlote, tada mums rei­kės stabdyti daug įstatymų ir pažeisim patį principą. Naikinsim, stabdysim ir panašiai. Nustatyta, kad tie įstatymai, kurie prieštarauja mūsų Respublikos Laikinajam Pagrindiniam įstatymui, negalioja.

Pirmininkas. Ačiū. Noriu paprašyti, kad deputatai, ypač sė­dintys arčiau krašto, prieitų prie mikrofono.

V. Šadreika. Gerbiamasis kolega! Mano supratimu, reikia stab­dyti šį Visuotinės karinės prievolės įstatymą, nes mūsų Laikinajame Įstatyme neapibrėžta karinė prievolė mūsų Respublikoje. Kadangi nenustatyta, mes turime sustabdyti, kad galėtume pradėti derybas. Kitaip manęs niekas neįtikins. Gal aš neįtikinamai paaiškinau, bet tikrai, gerbiamieji deputatai, būtina tai padaryt.

Pirmininkas. Ačiū. Dar yra klausimų. Pasisakymai bus vė­liau. Prašom deputatą V. Katkų.

V. Katkus (Saulėtekio rinkiminė apygarda).Ger­biamasis V.Šadreika tikriausiai praleido Laikinojo Įstatymo 39 straipsnį, kur sakoma, kad lietuviai ir Lietuvos piliečiai privalo saugoti Lietuvos valstybės interesus ir ją ginti. Karinė tarnyba Lietuvos Respublikos kariuomenėje - garbinga Lietuvos piliečio pareiga. Taigi aš nematau jokios kolizijos. Šitas straipsnis yra aptartas.

V.  Šadreika. Atleiskit, kurį jūs straipsnį cituojat, kolega?

V.  Katkus. 39-ąjį. Kur yra piliečių pareigos.

V.  Šadreika. Gerbiamasis kolega, tai yra tik konstitucinė de­klaracija, bet nenustatyta nei dėl šaukimo į karinę tarnybą, nei dėl jos atlikimo. Todėl pas mus galioja tas Tarybų Sąjungos vi­suotinės karinės prievolės įstatymas. Čia yra deklaracija.

V.  Katkus. Konstitucinė norma, bet ne deklaracija.

Pirmininkas. Ačiū. Matau, kad deputatai pradeda dialogą. Pra­šom deputatą E. Jarašiūną.

E. Jarašiūnas (Respublikos rinkiminė apygarda). Jūs čia kalbat apie Visuotinės karinės prievolės įstatymą, apie konkrečius Baudžiamojo kodekso straipsnius. įstatyme kalbama apie tarybinio piliečio pareigas. Norėčiau paklausti, ar mes ir toliau esame tarybiniai piliečiai? Ten nekalbama apie Lietuvos Respublikos piliečių pareigą. Nėra subjekto.

V.  Šadreika. Kolega, mes pradėsim teorinį ginčą. Nuo vakar mes nesam tarybiniai piliečiai, o Lietuvos Respublikos piliečiai. Minėtas 39-asis Laikinojo Įstatymo straipsnis grynai deklaruoja, kad yra šventa pareiga. Bet dėl tarnybos atlikimo, šaukimo ir taip toliau nėra tokio įstatymo.

Pirmininkas. Jūs norit papildyt klausimą?

Balsas iš salės. Mes vakar panaikinom Sąjungos Konstituci­jos, LTSR Konstitucijos galiojimą, kuriose buvo numatytos tos prievolės. Dabar šitų prievolių teisiškai nėra. Kaip tada suprasti šitą papildomą žingsnį, kai pagrindiniai aktai panaikina, o mes imamės kokių specialių...

V. Šadreika. Jeigu būtų Lietuvos Respublikos karinės prievo­lės įstatymas, tada tikrai nereikėtų tokio žingsnio. Tokio karinės prievolės įstatymo mes Lietuvos Respublikoje neturime.

Balsas iš salės. Bet ar galioja Lietuvos Respublikoje sąjun­giniai?..

Pirmininkas. Aš leidžiu sau nutraukti teorinį ginčą, gerbia­masis deputate, ir pateikiu klausimą deputatui Z. Vaišvilai.

Baisas iš salės. Siūlau nutraukti klausimus, pasisakymus, nes klausimai virsta diskusijomis.

Pirmininkas. Aš kaip tik norėjau atkreipti gerbiamųjų depu­tatų dėmesį, kad jie dabar klaustų, bet ne diskutuotų. Ar dar turite kas nors klausimų? Prašom deputatą M. Čobotą.

M. Čobotas (Geležinkelio rinkiminė apygarda). Ar jūs specialiai nieko neparašėt apie karinių komisariatų likimą? Matyt, irgi reiktų pabrėžti, kad jie mums nereikalingi. Ir antras klausimas. Yra toks pasakymas "svetimos valstybės”. Gal paryškinkim "svetimos, bet draugiškos". Kad sušvelnintume.

V.  Šadreika. Aš atsakau deputatui M. Čobotui. Vakar buvo priimtas mūsų įstatymas, kad visi sąjunginiai-respublikiniai or­ganai pereina Respublikos žinion. Vadinasi, Lietuvos TSR komi­sariatas jau yra Lietuvos Respublikos žinioje.

Gerbiamasis Čobotai! Per visą naktį aš miegojau tik vieną valandą, nes visą naktį skambėjo telefonas. Ką daryti su tais vaikais? Daug jų šiandieną yra mūsų komisijoje, ir jie laukia. Kariškiai paliks ramybėje, jeigu bus sustabdytas Visuotinės ka­rinės prievolės įstatymas.

Teoriškai mes galime ginčytis, bet jūs supraskite, kad negalėsime pradėti jokių derybų su TSRS gynybos ministerija.

Pirmininkas. Ačiū, gerbiamieji. Deputatas Č. Stankevičius pa­skaitys labai trumpą pareiškimą.

Č. V.  Stankevičius. Aš suprantu, kad čia nelogiškas pasiūlymas. Siūloma priimti įstatymą, kildinamą iš negaliojančios Kons­titucijos 70 straipsnio. Gal mes šitą problemą galėtume išspręsti, labai nežymiai pakeitę pateiktus įstatymų projektus, t. y. nesu­stabdyti, bet pripažinti netekusiais galios nuo 1990 m. kovo 11 d., neaiškindami, ar jie automatiškai neteko galios?

Pirmininkas. Ačiū. Pasisakys deputatas Z. Vaišvila.

Z. Vaišvila (Ventos rinkiminė apygarda). Ger­biamieji deputatai! Tai dar vienas šios dienos pavyzdys, kai mes psichologiškai nesuprantam, ką padarėm vakar. Kad visiškai aiš­kiai išspręstume šitą klausimą, siūlau priimti trumpą nutarimą, kuriuo TSRS ginkluotosios pajėgos skelbiamos svetimos šalies pajėgomis. Tada viskas automatiškai išsisprendžia. Tada tas krei­pimasis tinka, ir svetimos valstybės negali kviesti jaunuolių tar­nauti.

Pirmininkas. Ačiū. Pasisakys deputatas A. Butkevičius.

A. Butkevičius (Garliavos rinkiminė apygarda). Siūlyčiau atsižvelgti į gerbiamojo V. Šadreikos ir gerbiamojo Č. Stankevičiaus pasiūlymus. Jeigu šitas ginčas kyla čia, vadi­nasi, jis gali kilti ir kitose vietose. Bus paprasčiau naikinti šituos veikiančius įstatymus.

Ir dar. Norėčiau paremti pirmąjį dokumentą - Kreipimąsi į TSRS Prezidentą, pateiktą Mečio Laurinkaus.Ten visur minima "Respublikos teritorijoje". Kadangi doku­mentas bus verčiamas į kitas kalbas, gali būti neaišku, ką turi­me omeny. Vertėtų rašyti "Lietuvos valstybėje". Tai, manau, es­minė pataisa.

Pirmininkas. Ačiū. Kalbės deputatė V.Jasukaitytė.

V. Jasukaitytė (Vilkaviškio rinkiminė apygarda). Gerbiamieji! Man iš tikro nepaprastai gaila, kad kareivių klau­simas susilaukia tiek įvairių interpretacijų. Klausimas, kuris yra pats skaudžiausias. Dabar norėčiau (manau, kad juristai išsiaiš­kins dėl šitų įstatyminių dalykų) porą žodžių dėl to kreipimosi į Prezidentą.

Kreipimesi visiškai nematyti tos baisios padėties, kurioje at­sidūrė 50 tūkstančių Lietuvos vaikų. 50 tūkstančių! Kam mes kalbame apie įstatymus? Gerai, kalbėkime ir apie įstatymus, bet atsiminkime, kad mes turime reikalauti tuos vaikinus parvežti, grąžinti, garantuoti dėl jų sveikatos ir gyvybės. Visi žinome, kad juos parveža ir nukankintus, kaip parveždavo iki šiol. Nuo šiol jų bus dar daugiau.

Aš esu už antrąjį variantą, bet jame būtina konstatuoti šitą vaikų padėtį ir kategoriškai reikalauti užtikrinti jų gyvybę ir saugumą. Nemanau, kad iš karto bus galima juos visus grąžinti.. Tai nerealu.

Taigi mes turime žinoti, ko reikalaujame pirmiausia. Yra sta­tybiniai batalionai, kurie nieko bendro neturi su gynyba, kur ­žmonės dirba vergiškom sąlygom, kur jie kankinami fiziškai. Mes tai turim akcentuoti. Trečią kartą kartoju, kad pirmiausia turi būti parvežami tie, kurie kenčia nuo nestatutinių santykių, ligoninėse, psichiatriniuose skyriuose, kurie prašosi pagalbos. Pas­kui iš statybinių būrių ir iš karštų taškų - iš Užkaukazės regio­no. Būtinai. Prašau visus nebesiginčyti, o pagalvoti apie 50 tūks­tančių mūsų žmonių. Ačiū.

Pirmininkas. Ačiū deputatei. Jums bus klausimų.

Balsas iš salės. Ar skaičius 50 tūkstančių tikslus?

V.  Jasukaitytė. Apytikris.

V.  Šadreika. Apie 48. Už Respublikos ribų 38 tūkstančiai.

V. Jasukaitytė. Reikėtų daugiau pasitikėti šitoje komisijoje dirbančiais žmonėmis. Ten suplaukia duomenys, kurių kiti, kaip aš matau, net neįsivaizduoja. Ačiū už dėmesį,

Pirmininkas. Ar kas nors nori paklausti deputatės V. Jasukai­tytės? Ar tik pasisakyti? Prašau atleisti, deputate L. N. Rasimavičiau, bet deputatas V.Katkus jau seniau stovi prie mikrofono. Prašau.

V.  Katkus  (Saulėtekio rinkiminė apygarda). Siūlau atsisakyti emocingų kalbų ir pereiti prie konstruktyvių sprendimų ir pasiūlymų. Visi mes šitą padėtį puikiai žinome. Bet mums reikia konstruktyvių sprendimų.

Pirmininkas. Ačiū. Priimu deputato V. Katkaus repliką kaip pastabą posėdžio pirmininkui.

L. N. Rasimavičius  (Kuršių rinkiminė apygarda). Tų vaikinų, kurie jau iš Tarybinės armijos pabėgo ir peržengė Lietuvos sieną, atgal grąžinti jokiu būdu negalima. Tie, kurie bus pagauti pakeliui, mūsų jurisdikcijai kol kas nepriklauso. Kad nebūtų ginčo šiuo klausimu, mes vakar priėmėme priedą Nr. 4 - ­"Nutraukti 1977 m. spalio 7 d. TSRS Konstitucijos, taip pat TSRS ir sąjunginių įstatymų pagrindų, kitų TSRS įstatymų", visai ne­kenktų, kad čia pridėtume "tarp jų ir karinės prievolės įstatymų galiojimą". Tada daugmaž išsispręstų.

Pirmininkas. Ačiū. Nori pasisakyti deputatas K. Motieka.

K. Motieka (Raseinių rinkiminė apygarda). Aš norėčiau pradėti nuo to, kuo baigė gerbiamasis L. Rasimavičius. Manyčiau, kad kaip tik ten nemaišytų toks intarpas. Primenu, kad tarp septynioliktosios sesijos nutarimų yra ir nutarimas dėl kariuomenės. Ten užrašyta, kad mes negalime traukti nei baudžiamojon, nei administracinėn atsakomybėn. Šitų įstatymų vei­kimas yra sustabdytas. Kita vertus, yra rengiama alternatyvinė tarnyba.

Žodžiu, yra daug priemonių jiems ginti ir, man atrodo, kad nereikia čia mūsų visų agituoti, sakyti, kad mes čia ko nors ne­darom arba kas nors tam priešinasi. Aš labai gerbiu gerbiamo­sios V.Jasukaitytės aktyvumą, bet labai pasigendu konkrečių pasiūlymų. Aš irgi jaučiuosi baramas, kažkaip nejauku klausyti. Ma­nau, kad kiekvienam iš mūsų nejauku. Lyg visi kalti, o niekas nieko nedaro.

Dabar dėl pasiūlyto dokumento - Kreipimosi į TSRS Prezi­dentą. Aš palaikau deputato M. Laurinkaus, antrąjį variantą. Man labai patiko šita preambulė, tik 1 punkto pradžią norėčiau taip suformuluoti (prašyčiau apsvarstyti, aš visiškai neperšu): "Nuo 1940 m. birželio 15 d. Tarybinės armijos dalinių buvimas Lietuvos teritorijoje neturėjo ir dabar neturi teisinio pagrindo. Vadovaudamasi tebegaliojančios 1920 m. liepos 12 d. Taikos su­tarties pirmojo ir antrojo straipsnių nuostatomis, Lietuvos vyriausybė kviečia TSRS vyriausybę pritarti jos pasiūlymui arti­miausiu, abiem šalims palankiu metu pradėti derybas dėl paminėtų dalinių statuso, dislokavimo ir visiško išvedimo iš Lietuvos Respublikos teritorijos".

Toliau - kaip tekste. Tik tai irgi su nedideliu pataisymu. Tai, ką aš siūliau, buvo vietoj pirmojo sakinio. Tas sakinys "kol galioja" skambėtų taip: "Kol tai nebus išspręsta, TSRS gink­luotosios pajėgos, vidaus, valstybės saugumo ir pasienio kariuo­menė neturėtų vykdyti Respublikos teritorijoje manevrų, perdis­lokavimo ir esamo kontingento didinimo". Ir toliau. "Tuo pačiu Lietuvos vyriausybė užtikrins Tarybinės armijos karių, karinin­kų ir jų šeimų saugumą Lietuvoje".

Ir 2-me straipsnyje būtų toks nežymus pakeitimas. Aš prašyčiau nemanyti, kad konkuruoju su jūsų variantu. Siūlau taip: "Lietuvos žmonės ir Lietuvos Aukščiausioji Taryba nori, kad už Lietuvos ribų esantys Respublikos piliečiai - kareiviai, karinin­kai ir jų šeimos - būtų apsaugoti (čia nebuvo to žodžio) ir ne­delsiant - saugiai grąžinti į Lietuvą”.

Tai tiek. Ačiū.

Pirmininkas. Ačiū. Deputatas M. Laurinkus anksčiau prašė žodžio.

M. Laurinkus  (Rietavo rinkiminė apygarda). Aš turiu keletą pastabų. Visų pirma dėl deputato V. Šadreikos. Ko­dėl jis tą klausimą taip kelia? Todėl, kad tai, kas mums aišku, nėra aišku kitiems. Kam kitiems? Karininkams, atvykstantiems čia paskui pabėgusius kareivius. Kodėl, kokiu pagrindu jie ne­gali imti jėga atgal? Štai dėl ko kyla tas klausimas. Nėra aišku šiuo metu dirbančiai komisijai, kuri iki šiol stengdavosi perkelti mūsų kareivius arčiau tarnauti, perkelti į kitą dalinį, Dabar, vadinasi, ji niekur neperkels. Ji pasakys, dėl ko taip daro ir gali pagrįsti savo sprendimą. Tai nebus savavališki veiksmai.

Čia nėra prasmės priimti kokį atskirą nutarimą, ką siūlė de­putatas V. Šadreika. Manyčiau, gal tada reikėtų surinkti į vieną vietą visus tokius sprendimus pagrindžiančius įstatymus, išversti į rusų kalbą ir pateikti tiems, kam yra neaišku. Kol kas gi niekas nėra skelbta, ir tai yra labai rimtas dalykas.

O toliau siūlyčiau šitaip padaryti. Aš sutinku su gerbiamojo K. Motiekos pastaba, kad daug klausimų kyla dėl Saugumo sta­tuso, kadangi tai yra taip pat ir sukarinta įstaiga, ir daug kas tinka čia. Jeigu išvedama visa kariuomenė, tai išvedamas visas Saugumas su viskuo. Reikia tuos dalykus svarstyti.

Dar man pačiam atėjo į galvą viena pastaba. Nereikėtų nie­kur mūsų dokumentuose vartoti "Tarybinė armija", o "TSRS gink­luotosios pajėgos". Todėl, kad į Tarybinės armijos sudėtį neįeina pasienio kariuomenė ir Saugumas.

Dabar taip. Jeigu pastabas išreiškę deputatai sutiktų jas pa­teikti per labai trumpą laiką, tai mes parengsim galutinį tekstą ir siūlysiu už jį balsuoti.

Pirmininkas. Ačiū, gerbiamasis deputate. Ar jums nebūtų pri­imtina ta formulė, kurią pasiūlė deputatas Č.Stankevičius? Jo­je sakoma: ne sustabdyti galiojimą, o pripažinti negaliojančiais, konstatuoti faktą. Ir tai būtų viename dokumente.

Balsas iš salės. Bet nurodant, kad tai įvyko nuo vakar die­nos, nuo Nepriklausomybės paskelbimo momento, o ne nuo šios dienos.

Pirmininkas. Gerbiamasis deputatas Č. Stankevičius galėtų perskaityti tekstą. Šiek tiek vėliau bus pataisytas. Ačiū.

Ar stovintieji prie mikrofono nori paklausti, ar pasisakyti? Prašom deputatą E. Vilką.

E. Vilkas. Pasisakyti.

Pirmininkas. Atsiprašau. Prašom deputatą Z. Juknevičių.

Z. Juknevičius (Mažeikių rinkiminė apygarda). Aš noriu trumpai pasisakyti. Mano požiūriu, nepriimtinas nei deputato V. Šadreikos siūlymas, nei pasiūlymas realizuoti jau vakar mūsų priimtą 4 -ąjį aktą. Mano supratimu, kad viskas bū­tų aišku, mums reikia pasinaudoti Aukščiausiajai Tarybai suteik­ta galimybe išaiškinti įstatymą. Reikėtų surinkti visus tuos (nes praktikoje ne visiems gali būti aišku), kurie sustabdyti, surinkti juos, ir tame išaiškinime pasakyti, kad visos šiuo metu iškeltos baudžiamosios bylos turi būti nutrauktos pagal 79, 210 ir 211 straipsnius. Ir visi nuteistieji per tą laikotarpį turi būti reabi­lituojami, jie yra reabilituojami. Tai ir su A. Sakalausko byla susijęs atvejis bei kiti.

Ir aš dar norėčiau truputį replikuoti gerbiamajam deputatui L. N. Rasimavičiui, kuris sako: "jeigu pilietis ten pakliūva į mū­sų jurisdikciją..." Jis - Lietuvos pilietis, jis turi būti ginamas mūsų įstatymų. Praktiškai dabar taip nėra, kadangi mes nesu­gebame pasiimti, bet jis jau nuo vakar dienos neturi tos parei­gos tarnauti TSRS ginkluotose pajėgose. Todėl aš sutinku daly­vauti, ar tai bus pavesta šiai darbo grupei - Krašto apsaugos ir teisėtvarkos, ar kitai komisijai, kuri parengtų projektą - Aukš­čiausiosios Tarybos išaiškinimo šio 4-ojo akto, kur pasakyta ,su­stabdyti visų įstatymų, kurie prieštarauja Laikinajam Konstituci­jos Įstatymui, galiojimą".

Pirmininkas. Aš norėčiau jūsų paklausti, kiek tai galėtų už­trukti?

Z.  Juknevičius. Tai galėtų užtrukti. Rytdienai būtų galima.

Pirmininkas. Ačiū. Prašom deputatą E. Vilką.

E. Vilkas (Panemunio rinkiminė apygarda). Aš pirmiausia noriu pasisakyti procedūros klausimu. Nederėtų niekada svarstyti po du klausimus iš karto. Mes pradėjom svarstyti kreipimąsi, dabar pradėjome svarstyti: priimti ar nepriimti kokį įstatymą. Aš turiu pasiūlymą. Vienas pasiūlymas - kreipimosi klau­simu. Aš siūlau balsuoti pateiktą deputato K. Motiekos redakciją, o antruoju klausimu siūlau, jeigu reikia, sudaryti komisiją ir ne­svarstyti jokių klausimų ekspromtu, kad komisija pateiktų įstatymo projektą. Ir apskritai šitą reikėtų prisiminti visam laikui.

Pirmininkas. Ačiū gerbiamajam deputatui už pastabas. Tik no­riu priminti, kad mes dar neturime sudarytų komisijų ir pradėjome iš esmės dirbti tik nuo vakar. Išankstinis pasirengimas yra gana sunkus. Ačiū. Kas dar nori ką nors pasakyti? Deputatas V. Šadreika.

V. Šadreika (Šilalės rinkiminė apygarda). Aš tikrai palaikau gerbiamąjį akademiką E. Vilką, kad reikia pri­imti kreipimąsi, koks pateiktas gerbiamojo K. Motiekos ir ger­biamojo M. Laurinkaus, su visais papildymais, ir visus prašau balsuoti už jį, už tą kreipimąsi. Tai viena. Antra. Prašau, kad būtų vis dėlto sudaryta komisija tiems pasiūlymams, kuriuos aš pateikiau, nes tai yra gyvybinis reikalas. Supraskite, už Res­publikos ribų tarnauja 38 tūkstančiai jaunuolių. Jų likimas mūsų rankose. Ir tai galima būtų parengti šiandien, o rytdienai pateikti. Ačiū už dėmesį.

Pirmininkas. Ačiū jums. Kalbės deputatas V. Žiemelis.

V.  Žiemelis  (Raguvos rinkiminė apygarda). Kreipimasis, matyt, ne į Prezidentą, o į Aukščiausiosios Tarybos Pir­mininką.

Aš norėčiau paklausti, ar visiems aiškus tas tekstas, už kurį dabar siūloma balsuoti, nes vieną mes turime, o kitas buvo skai­tomas, ir po to ilgai diskutuojama. Ar labai sunku būtų mums turėti rankose ir tą antrąjį tekstą? Yra toks techniškas klausi­mas. Kitas dalykas, kad mes neturime nutolti nuo to, į ką visą laiką apeliuoja deputatas V. Šadreika, kad reikia padaryti tam tikrą įstatyminį aktą, kurį visai neblogai formulavo deputatas L. V. Stankevičius. Kaip tam tikra konstatacija, kad tie įstatymai Lietuvoje neveikia. Tiktai konstatacija. Tai nebus joks pripažinimas, kad jie šiandien dar veikė, po to, kai mes vakar pada­rėme esminį nutarimą.

Pirmininkas. Ačiū. Ar nebūtų priimtinas toks formulavimas? Ypač noriu paklausti projekto autorių. Padauginti šįvakar patai­sytą projektą vargu ar begalima. Gerbiamasis deputate M. Lau­rinkau, ar galėtų jūsų kreipimasis palaukti iki rytojaus ryto? Jūs jį pataisytumėt, padaugintumėt, ir deputatai, atėję į sesiją, jį turėtų.

M.  Laurinkus. Iki kada šiandien tęsis sesija?

Pirmininkas. Aš nemanau, kad šiandien turėtų tęstis ilgiau kaip iki 19 valandos. Laikas pereiti prie normalesnio darbo ritmo. Projekto autorius sutinka šį kreipimąsi atidėti iki rytojaus ryto, tada mes jį pataisytą turėsime rankose. O dabar grįžkime prie dviejų Aukščiausiosios Tarybos nutarimų, kuriuos pateikė de­putatas V. Šadreika. Jie labai trumpi. Aš noriu paklausti, ar jie svarstytini, ar sutinkate juos svarstyti? Jų tekstų neturite, bet jie - vos vienas sakinys. Ir vienas, ir kitas.

Galima? Taigi, man atrodo, aš perskaitysiu dar kartą tekstus su deputato Č. V. Stankevičiaus pataisymu, juo labiau, kad autorius su juo sutiko. Turint galvoje, kad išaiškinimas, kurį mi­nėjo deputatas Z. Juknevičius, taip pat, matyt, turi būti. Aš no­riu paklausti deputato Z. Juknevičiaus, ar nesikirs vienas su ki­tu nutarimas dėl pripažinimo negaliojančiais ir išaiškinimas?

Z. Juknevičius.Man atrodo, nesikirs, nes išaiškinimas bus kur kas platesnis.

Pirmininkas. Ačiū. Taigi teisinės kolizijos nebus, jeigu mes pri­imsime šitą, o paskui dar ir išaiškinimą. Skaitau tekstus: "Lietu­vos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimas. "Dėl 1967 m. spalio 12 d. TSRS visuotinės karinės prievolės įstatymo pripaži­nimo netekusiu galios Lietuvos Respublikos teritorijoje."

"Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba nutaria pripažinti 1967 m. spalio 12 d. TSRS visuotinės karines prievolės įstatymą netekusiu galios Lietuvos Respublikos teritorijoje nuo 1990 m. kovo 11 d." Toks tekstas.

V. Landsbergis. Atleiskite. Ar negalima būtų pasakyti, kad tas įstatymas neveikia, negalioja Lietuvoje? Atleiskite, deputate, ar negalima būtų pasakyti tiesiog, kad jis negalioja?

V.  Šadreika. Jeigu galima, gerbiamasis Pirmininke, su jūsų konstatacija visiškai sutinku, jog būtent Aukščiausioji Taryba konstatuoja, kad toks ir toks įstatymas Lietuvos Respublikos teri­torijoje negalioja.

Pirmininkas. Gal būtų man leista, nors pirmininkui tai ir ne­dera? Man atrodo, jeigu mes pasakysime, kad mes laikome, tai gali kiti pasakyti, kad jie laiko kitaip. Man atrodo, kad mes turime konstatuoti.

V. Šadreika. Dėl kitų Baudžiamojo kodekso 79, 210, 211 ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsnių pripažinimo negaliojančiais, tai juk yra Tarybų Sąjungos normos, inkorpo­ruotos į mūsų Baudžiamąjį kodeksą, todėl jas reikia pripažinti negaliojančiomis.

Pirmininkas. Ačiū. Prašau gerbiamąją deputatę.

Balsas iš salės. Aš noriu paklausti, kaip turėtų būti, kad ne­būtų užmiršta ta žmonių grupė, kurie norėtų eiti į kariuomenę? Ir dar tokių atsiras, kurie norės eiti į kariuomenę. Prašau šitą įtraukti.

V. Šadreika. Gerbiamoji deputate, aš manau, štai kaip turi būti sprendžiama. Priimtas mūsų Nepriklausomybės aktas, pri­imti kiti dokumentai, prasidės derybos. Mūsų naujai sudaryta Vyriausybė ves derybas. Ir, žinoma, jeigu Lietuvoje atsiras tokių Lietuvos piliečių, kurie norės tarnauti Tarybų Sąjungos armijoje, tai jie vyks į užsienio valstybės armiją, būtent pasisamdyti, kaip į Jungtinių Amerikos Valstijų armiją, gali ir į kitų šalių. Tik taip supranta mūsų komisija.

Pirmininkas. Gerbiamasis deputate, ar jūs tada nesiimtumėte suformuluoti pagal padarytas pastabas, išreikštas nuomones (aš manau, kad tai ilgai netruks) ir paskelbti tekstus.

Kreipimosi ,,Lietuvos žmonių kvietimas santaikai" projekto svarstymas

Dabar grįžkime prie pareiškimo. Dar negalime grįžti, nes nė­ra pareiškimo autorių. Aš matau redakcinę komisiją. Atsiprašau. Aš manau, kad turbūt galima atidėti šį klausimą, kol bus sude­rinti tekstai ir kreipimosi, ir šių dviejų mūsą išaiškinimų. Ar sutinkate? Tada, manau, galima grįžti prie Kreipimosi į Lietu­vos žmones. Matau, kad deputatas S. Šaltenis jau yra salėje. Jūs galite pateikti suderintą tekstą? Prašau.

S. Šaltenis  (Utenos rinkiminė apygarda). Po re­dagavimo taip atrodo tas dokumentas. "Lietuvos žmonių kvieti­mas santaikai. Išsipildė Lietuvos žmonių lūkesčiai! Lietuva po kru­vinų istorijos pamokų prisikelia šviesiam ir teisingam gyvenimui. Džiaugdamiesi ir sveikindami suvokiame, kokį sunkų gavome palikimą: griūvančią ekonomiką, nugyventą kaimą ir miestą, ir patį žmogų. Kaip niekada mums reikalingas ryžtas ir tikėjimas savo jėgomis, trokštant matyti civilizuotą ir didžiai kultūringą Lietuvą garbingoje Europos tautų bendrijoje. Trumparegiški tarpusavio vaidai, pavydas, savųjų skirstymas į "blogus" ir "gerus" pagal anketinius duomenis, partiškumą ir tautybę, pamiršus sugebėjimus, gali būti pragaištingas. Net ir smukę, negailestingos sistemos palaužti, suklaidinti, sukiršinti, prasigėrę, mele ir nedorybėse pa­skendę, šnipinėję, skundę, melagingai kaltinę savo artimą - visi yra tos pačios motinos Lietuvos vaikai: niekam neturi būti užkirsta galimybė prisikelti, išpažinti savo kalies ir sugrįžti į do­ros kelią. Nepriklausomybė - tai ne rūstus paskutinis teismas, ne aklas atpildo siekimas, ne laimėtojų triumfas, o mūsų istorinio susitaikymo, mūsų garbės, meilės ir atgimimo nenutrūkstan­tis kelias". (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Ačiū. Ar jau būtų galima balsuoti?

V. Landsbergis. Aš norėčiau padaryti redakcinių pastabų. Ne­žinau kodėl, bet girdėjau kalbant apie nugyventą kaimą. Sude­rinote? Taip. Aš tą kaimą kitaip įsivaizduočiau, gal sutrikdytą.

S. Šaltenis. "Nugyventas”, vadinasi, mes visi nugyventi. Mes sakome, kad ir miestas, ir kaimas, ir mes patys nugyventi. Tai - ­visos sistemos produktas.

V. Landsbergis. Man atrodo, tai pernelyg literatūriška. Kažin ar žmogui bus suprantama, kad jis yra nugyventas. Gal tikrai "išvargintas žmogus" būtų suprantamiau. Jūs manote, kad tai neturi reikšmės? Aš manau, kad turi. Aš labai norėčiau, kad kur nors būtų akcentuojamas darbas, kad darbas turi būti gerbiamas pas mus. "Pamiršus darbą ir sugebėjimus".

S. Šaltenis. Tai gal jūs, profesoriau, ir pataisykite.

V. Landsbergis. Ne, ką aš taisysiu. Paimkite ir pažiūrėkite.

A. Degutis  (Ariogalos rinkiminė apygarda). No­rėčiau prisidėti prie gerbiamojo profesoriaus žodžių. Susitikau su kaimo žmonėmis, dabar ilgą laiką bendrauju su jais. Jie tikrai įsižeis dėl "nugyvento kaimo", tarsi jie patys ir nugyveno. Aš tokių pokalbių esu girdėjęs, ir reikėtų sušvelninti, nes tie žmo­nės tikrai nėra patys kalti, kad taip yra įvykę. O čia atrodo, lyg jie patys nugyveno.

Pirmininkas. Ačiū. Prašom deputatą K. Sają.

K. Saja  (Smėlių rinkiminė apygarda). Aš neno­riu užgauti prieš mane kalbėjusio jauno savo kolegos. Bet mes esame iš tikrųjų nugyventi. Mes atpratome suvokti metaforą. Šis kreipimasis prilygsta gražiam manifestui, tai yra gražiausias do­kumentas, po mūsų laisvės, ką mes vakar priėmėme. Aš galvoju, išmokim, pajauskim poetinį žodį. Argi mūsų kaimas iš tiesų nenu­gyventas? Jei jame pasitaiko gerų kolūkių, tai dar nereiškia, kad jis yra nenugyventas, mielieji. Ar mes visi suvoksime tik biurokratinę kalbą? Aš labai kviečiu balsuoti ir nustoti diskutuoti. (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Ačiū. Ar Aukščiausioji Taryba pritartų deputato K. Sajos pasiūlymui, aš supratau, kalbant biurokratine kalba, nutraukti diskusijas.

V. Landsbergis. Aš nenorėčiau pritarti deputato K. Sajos po­žiūriui. Aš taip pat esu važinėjęs po kaimus ir kalbėjęs su žmonėmis. Žinau, kad kai kada net kokia nors užuojauta ir tai įžeidžia, ir žmonės nesupranta, jiems atrodo, kad juos žemina. La­bai atsargiai reiktų elgtis su šiom labai gražiom poetinėm meta­forom ten, kur jos gali būti nesuprastos.

E. Grakauskas (Kartenos rinkiminė apygarda). Ar galima pasiūlyti kompromisinį variantą?

Pirmininkas. Prašom.

E. Grakauskas. Man rodos, toks būtų kompromisinis terminas - "alinamą kaimą ir miestą".

V. Landsbergis. Buvo gražus pasiūlymas - "nuskriaustą kaimą”.

Pirmininkas. Gerbiamieji! Kada yra keli variantai dokumen­te, reikia balsuoti dėl kiekvieno. Vargu ar šį mūsų kvietimą ga­lima laikyti parlamentiniu dokumentu, vis dėlto reikėtų mums susitarti, kaip yra gražiau, o ne balsuoti dėl kiekvieno žodžio. Taip, mes galime parašyti labai tiksliai, bet paskui jis niekam nebebus reikalingas.

Balsas iš salės. Arba mes jį priimam tokį, koks yra, arba su­gebam parašyti geresnį. Tai yra emocinis tekstas, parodantis nau­jos Vyriausybės naują stilių. Mes mokam kreiptis į žmones ne vien biurokratine kalba, o gyvesne. Kas sugeba parašyt geresnį, tai tegu ir rašo. O jį baksnot tikrai neverta.

Pirmininkas. Ačiū, gerbiamasis deputate. Dar noriu suteikti žo­dį deputatui R. Gudaičiui ir, matyt, pradėsim balsuoti.

R. Gudaitis (Kazlų Rūdos rinkiminė apygarda). Aš labai prašau gerbiamųjų deputatų balsuoti. Man atrodo, kad gerbiamojo deputato S. Šaltenio pateiktas dokumentas tikrai yra priimtinas. Nepamirškim, kad mus stebi dabar Lietuva, ir mūsų šita diskusija atrodo tikrai labai keistai.

Pirmininkas. Man atrodo, kad kaip tik Lietuvai stebint bus aišku, dėl ko mes priimam vieną žodį, o ne kitą. Kaip tik Lietuvoj ir supras, kad mes ne užgaut norėdami tai darom, o no­rėdami parodyti tikrąją padėtį ir mūsų kaime, ir mūsų mieste. Todėl aš manau, kad iš tikrųjų galima būtų baigti diskutuoti, ir jeigu jūs neprieštaraujat, kviesčiau balsuoti.

V. Landsbergis. Kadangi dokumentą reikės pasirašyti man, tegu būna man palikta teise padaryti sprendimą tuo atveju, kur jums atrodo neesminis skirtumas, o man atrodo didesnis skirtumas.

Pirmininkas. Vis dėlto aš manau, kad Aukščiausioji Taryba turi spręsti. Jūs dar turite pasiūlymą?

V. Landsbergis. Aš noriu štai ką pasakyt. Žmonės skaitys teks­tą, ir po juo bus mano parašas. Aš negaliu savintis poetinių teks­tų autorystės.

V. Pikturna (Kretingos rinkiminė apygarda). Pa­laikydamas deputatą V. Landsbergį, gerbiamąjį Pirmininką, aš einu į kompromisą, kad rytoj parengsiu tekstą. Aš balsuoju prieš šį tekstą, kuris yra dabar pateiktas Aukščiausiajai Tarybai.

Pirmininkas. Gal jūs galėtumėt pateikti motyvus?

V. Pikturna. Toks kvietimas nekviečia tautos į santaiką.

Pirmininkas. Ir vis dėlto būtų gerai išgirsti motyvus, tada bus galima balsuojant žinoti, už ką balsuojama.

Balsai iš salės. (Negirdėti.)

V. Landsbergis. Galima atidėti.

V. Pikturna. Jeigu reikės, aš parengsiu.

Pirmininkas. Ačiū. Deputatas Č. Stankevičius prieš tai prašė žodžio, paskui suteiksime jums.

Č. V. Stankevičius. Aš norėčiau pakviesti į santaiką gerbia­muosius deputatus, ir tai būtų pavyzdys, kviečiant į santaiką tautą.

A. Degutis (Ariogalos rinkiminė apygarda). Aš čia norėčiau paremti gerbiamąjį V.Pikturną. Pažiūrėkit, kokie žodžiai: "kruvinas, nugyventas", paskui "vaidai", "pavydas", "pra­gaištingas", "nehumaniškas", "prasigėręs", "melas", "nedorybė", "šnipinėjimas”, "skundai". Tokiais žodžiais kreipiamės į Lietuvos žmones. Taip yra, bet jie nežino, ko sulauksim rytoj. Mes dabar sutinkam juos tokiais žodžiais.

Pirmininkas. Ačiū. Deputatas S. Pečeliūnas.

S. Pečeliūnas (Pirmojo Alytaus rinkiminė apy­garda). Aš norėčiau trumpą repliką. Gerbiamasis Pirmininke, jūs pasirašote dokumentus ne savo vardu, o Aukščiausiosios Ta­rybos įgaliotas, jūs pasirašot visų mūsų vardu. (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Ačiū. Aš maniau, kad bus replika man. Gerbia­mieji, kada mes negalim priimti tokių iš tikrųjų svarbių ir mums, ir Lietuvos žmonėms dokumentų vieningai, galbūt iš tikrųjų Lie­tuva, pamačiusi mūsų diskusiją, supras, kad mes norime tarti būtent tokį žodį, kuris būtų pats geriausias, pats tinkamiausias, mažiausiai įžeidžiantis ir labiausiai vienijantis. Matyt, niekas nesijaudins dėl to, kad šitą pareiškimą mes priimsime, tarkim, rytoj, suderinę tarpusavio nuomones. Laikau šitą diskusiją baig­tą. Manau, kad rytoj mes galėtume priimti ir antrąjį dokumen­tą - Kreipimąsi į tautines bendrijas, nes jie yra tarpusavy la­bai susiję.

Be jokios abejonės, jeigu deputatai yra kitokios nuomonės, prašau ją pareikšti. Buvo siūlyta balsuoti dėl dokumento ir buvo siūlyta parengti dar vieną, kad būtų galima suderinti. Todėl siū­lau balsuoti.

Kas už tai, kad priimtume šiandien gerbiamojo S. Šaltenio ir redakcinės komisijos pateiktą projektą? Alternatyva bus - kas už tai, kad pabandytume dar suderinti nuomones, jį toliau tobulin­dami ir skaitydami rytoj dar kartą. Kas už pirmąjį pasiūlymą, kad priiminėtume šiandien pateiktąjį dokumentą?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Atsiprašau, ar de­putatas A. Butkevičius ir kiti dalyvavo balsuojant, ar ne?

Pirmininkas. Prašau atleisti, gerbiamieji Balsų skaičiavimo ko­misijos nariai, jūs neturėtumėt kištis į balsavimą. Už pirmąjį va­riantą, už tai, kad šiandien priimtume. Ačiū. Kas už tai, kad ieš­kotume dar geresnio varianto ir rytoj balsuotume? Ar galima sužinoti rezultatus?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už pirmąjį variantą balsavo 59 deputatai. Už antrąjį - 45.

Pirmininkas. Kas susilaikė?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Susilaikė 7 depu­tatai.

Pirmininkas. Manau, kad tenka priiminėti šiandien. Kiek aš suprantu, iškilo pagrindinės dvejonės, pagrindinis nesutarimas dėl kaimo padėties įvertinimo. Ar autoriai sutinka, kad žodis "nualintas" būtų pakeistas kokiu nors kitu?

Balsas iš salės. Pats jokiu būdu nenoriu įžeisti to kaimo. Pra­šau pakeisti. Jeigu mūsų žmonės nesupras, tai tikrai galima pa­keisti. Argi čia sunku?

Pirmininkas. Prašau deputatą L. Milčių. Mes balsavome, kad priiminėtume.

L. Milčius (Vilkijos rinkiminė apygarda). Ger­biamieji deputatai! Aišku, labai gerai kaime gražūs žodžiai, ta­čiau kaimas atleis, jeigu tų gražių žodžių ir nebus tiek pasakyta. Jis laukia daug daugiau konkrečių darbų. Kokį mes bepriimtume šiandien kreipimąsi, svarbiausia sudaryt tinkamą agrarinę komi­siją ir pradėti darbą. Laukia ekonominiai sprendimai, laukia kai­nų sprendimai ir kiti vyriausybiniai sprendimai. Negaiškime su gražiais žodžiais, pradėkim konkrečiai dirbti komisijose, tada duo­sim didesnę naudą. Ačiū. (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Ačiū. Pritariu jūsų žodžiams. Prašau pasisakyti.

Balsas iš salės. (Negirdėti.)

Pirmininkas. Ar būtų daugumai deputatų priimtinas žodis "nu­alintas"?

V. Landsbergis (Kniaudiškių rinkiminė apygarda). Jeigu jau įklimpom į redakciją. Autorius pasiūlė ieškoti konsensuso.

Kodėl aš keliu tą klausimą? Man atrodo, kad pasakymas "nu­gyventas kaimas" gali būti suprantamas taip, lyg patys kaimo žmonės jį nugyveno. Žinoma, galima suprasti ir kitaip. O gali­ma ir taip. Aš nenorėčiau, kad būtų tokia galimybė. Štai ir vis­kas. Pasakyti "nuskriaustas kaimas" reikštų, kad kažkas kitas nu­skriaudė.

Pirmininkas. Gerbiamieji! Naudodamasis pirmininko teise, nu­traukiu diskusijas, nebeleidžiu pasisakyti niekam. Matau du va­riantus: “nuskriaustą", ir taip, kaip buvo - "nugyventą". Prašau balsuoti dėl tų variantų. Kadangi pirmasis buvo parašytas "nu­gyventą", pirmiausia balsuosime dėl to.

Kas už tai, kad būtų parašytas žodis - "nugyventą kaimą"? Ačiū. Kas už tai, kad būtų įrašytas žodis "nuskriaustą"? Prašau pakelti mandatus.

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už "nugyventą kaimą"- 45 deputatai. O "nuskriaustą kaimą” pripažįsta 41 deputatas.

Pirmininkas. Kadangi nė vienas variantas nesurinko pusės bal­sų, esame krizėje. Gerbiamieji, ar mums nebūtų priimtinas va­riantas balsuoti ir priimti dokumentą ir leisti labiausiai besiginčijančioms pusėms surasti patį tinkamiausią žodį? Reikia dirbti konkrečius darbus, o mes labai ilgai gaištam su atskirais žodžiais. Leidžiu sau padaryti tokią pastabą. Prašau pasisakyti deputatą R. Ozolą.

R. Ozolas (Rėkyvos rinkiminė apygarda). Manau, kad ta diskusija yra ne tik savęs diskreditavimas, bet ir parlamento žeminimas.

Pirmininkas. Ačiū. Priimu.

Ar galima būtų balsuoti už mano suformuluotą pasiūlymą ­- priimame tekstą ir leidžiame susitarti? Dar kartą kartoju for­muluotę. Kas už tai, kad priimtume šitą tekstą ir leistume auto­riams suderinti tą labiausiai kliūvančią vietą? Visa kita paliekame taip, kaip yra. Už tai prašau balsuoti. Prašau suskaičiuoti. Ar galima paskelbti rezultatus?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Balsavo 101 deputatas.

Pirmininkas. Kas prieš? Keturi. Kas susilaikė? Susilaikė 9. Kreipimasis priimtas. Ar gali autoriai pristatyti Kreipimąsi į tau­tines bendrijas? Prašom deputatą K. Sają.

LR AT kreipimosi į Lietuvos tautines bendrijas priėmimas

K. Saja  (Smėlių rinkiminė apygarda). Jeigu to­liau taip dirbsime, matyt, reikės imti kalbos arbitrą, savo parla­mente turėti nors vieną lietuviškai mokantį žmogų, kad tokių da­lykų nebebūtų.

Aš noriu čia besiginčijančioms pusėms priminti, ar skiriasi tokia sąvoka "nuvarytas arklys" ir "nusivaręs arklys"? Taigi taip pat kaip "nugyventas" ir "nusigyvenęs". Čia, gerbiamasis Pirmininke, jūs buvote visiškai neteisus. Dėl to vieno žodžio. Skirkime "nusigyvenęs" ir "nugyventas", "nuvarytas” ir "nusivaręs". Nėra sangrąžinės dalelytės. Taigi šiuo atveju S. Šaltenio tekstas nereiškia, jog žmonės kalti, kad kaimas yra nugyventas.

Dabar aš pradedu skaityti pataisytą savo Kreipimąsi. Tikiuosi jūsų pastabų.

"Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos kreipimasis į Lietuvos tautines bendrijas.

Įvairini tautinių, religinių bendrijų taikus, draugiškas gyvenimas Lietuvoje mena senuosius Gedimino laikus ir šiandien išlieka mums išmintingos tolerancijos kelrodžiu. Lietuva - bendroji mūsų Tėvynė, ir mes visada laimėdavome, kai negandų metais būdavom vieningi. Toje pačioje Lietuvos žemėje mums teko iškęsti ilgametę svetimųjų priespaudą, kuri ypač pasunkėdavo, kai mūsų nedraugams pavykdavo sukurstyti tarpusavio vaidus.

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, paskelbusi nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimą, kviečia visas Respublikos tautines bendrijas broliškam darbui, kurio tikslas - sugrą­žinti Lietuvą į laisvų, demokratinių Europos valstybių šeimą, už­tikrinti visų Lietuvos piliečių, visų tautinių bendrijų teises puo­selėti savo kalbą, kultūrą ir papročius. Visi Lietuvos politiniai ir ekonominiai sprendimai bus daromi, atsižvelgiant į visų Lietuvoje gyvenančių tautinių bendrijų interesus, nepažeidžiant jų nacionalinio orumo ir teisių.

Padarysime viską, kad mūsų dori siekimai susilauktų pasau­lio pritarimo, kad pasirinktasis kelias vestų į visų mūsų laisvę".

Pirmininkas. Ar galime balsuoti? Kas už tai, kad priimtume tokį tekstą, kuris buvo perskaitytas? Ačiū. Kas prieš? Kas su­silaikė?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už balsavo 118 deputatų.

Pirmininkas. Tekstas priimtas. Ačiū. Ar deputatas K. Motieka ir deputatas M. Laurinkus galėtų pristatyti suredaguotą tekstą?

K. Motieka (Raseinių rinkiminė apygarda). Jau parašė. Dabar nunešė spausdinti. Rytoj iš ryto turės kiekvienas deputatas.

Pirmininkas. Rytoj iš ryto. Labai gerai. Ar deputatas V. Šad­reika turi tekstus? Prašau.

V. Šadreika. Prireikė ir gerbiamojo profesoriaus P. Kūrio kon­sultacijos. Su jo pagalba priėjome štai kokią išvadą.

Pirmininkas. Prašau dėmesio.

Nutarimo ,,Dėl 1967 m. spalio 12 d. TSRS visuotinės karinės prievolės  įstatymo negaliojimo Lietuvos Respublikos teritorijoje" priėmimas

V. Šadreika (Šilalės rinkiminė apygarda). Pro­jektas. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimas "Dėl 1967 m. spalio 12 d. TSRS visuotinės karinės prievolės įstatymo negaliojimo Lietuvos Respublikos teritorijoje.

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, remdamasi Lietuvos Respublikos 1990 m. kovo 11 d. įstatymo “Dėl Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio Įstatymo“ 3 straipsniu, išaiškina, kad 1967 m. spalio 12 d. TSRS visuotinės karinės prievolės įsta­tymas Lietuvos Respublikoje negalioja".

Pirmininkas. Niekas neprieštarauja? Galima balsuoti?

V.  Šadreika. Aš siūlyčiau balsuoti. Gaila, nepasiėmiau man­dato. Gal patikėsite.

Pirmininkas. Prašau balsuoti. Kas už tokį nutarimo tekstą, kaip buvo perskaitytas?

V. Šadreika. Gerbiamasis pirmininke, baigus balsuoti, norė­čiau pasisakyti dėl antrojo projekto.

Pirmininkas. Palaukime balsavimo rezultatų.

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už balsavo 115.

Pirmininkas. Ačiū. Prašau pristatyti antrąjį dokumentą. Pra­šau atleisti. Kas prieš? Kas susilaikė? Ačiū. Priimta vienu balsu. Prašau pristatyti.

V.  Šadreika. Gerbiamieji deputatai! Pasikonsultavę su kitais deputatais, taip pat su gerbiamuoju profesoriumi P.Kūriu, priėjome išvadą, jog antrasis projektas, kuris čia buvo perskaitytas, turi būti toks Lietuvos Respublikos įstatymas: "Dėl kai kurių Lietuvos TSR (dar buvo) baudžiamojo kodekso ir Lietuvos TSR administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsnių pripažinimo netekusiais galios".

"Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba nutaria: pripažinti netekusiais galios Lietuvos TSR baudžiamojo kodekso 79, 210, 211 ir Lietuvos TSR administracinių teisės pažeidimų kodekso 212, 213, 2131, 2132, 2133, 2134 ir 2135 straipsnius".

Paaiškinsiu, kodėl turi būti priimtas įstatymas. 79-asis Bau­džiamojo kodekso straipsnis yra inkorporuotas iš TSRS įstatymų dėl valstybinių nusikaltimų. Tie įstatymai, kurie yra inkorporuoti ar kitaip pasisavinti iš kitų šalių valstybių, tampa mūsų Respub­likos įstatymais.

(Vyksta diskusija. Negirdėti.)

G. Šerkšnys (Girstupio rinkiminė apygarda). Va­kar mes priėmėm nutarimą dėl valstybės pavadinimo pakeitimo. Ten buvo pastaba, kad keičiami visi valstybiniai aktai, taip pat pavadinimas iš Lietuvos TSR į Lietuvos Respubliką. Ar čia nereikėtų atsižvelgti į šitą nutarimą?

V.  Šadreika. Tai pavadinimas. Įstatymą mes privalome va­dinti taip, kaip jis vadinasi. Naujojo Lietuvos Respublikos bau­džiamojo kodekso neturime. Todėl privalome vadinti senoviškai. Priešingu atveju nesusigaudysime savo teisės sistemoje.

Pirmininkas. Ačiū, gerbiamasis deputate. Nematau daugiau klausimų. Atsiprašau. Prašom deputatą Z. Juknevičių.

Z. Juknevičius. (Negirdėti.)

V. Šadreika. Gerbiamasis kolega, galiu pasakyti štai ką. Teko man gal 11 metų rengti įvairius įstatymų projektus. Tai, kas yra inkorporuota į Baudžiamąjį kodeksą arba į kitą įstatymą, žinoma, galioja. Tai yra Lietuvos Respublikos norma. Todėl ji turi būti pripažinta. Ir aš nežinau, kokiu pagrindu Respublikos pro­kuroras nutrauks 45 bylas, iškeltas rudeninio šaukimo jaunuo­liams.

Pirmininkas. Gerbiamieji deputatai! Mes jau buvom susitarę, kad panašų dokumentą reikia priimti. Ir man truputėlį keista, kad dalis deputatų abejoja dėl jo reikalingumo. Man atrodo, mes dabar galim diskutuoti tik dėl to, koks jis turi būti. Apie tai prašau pasisakyti. Deputatas E. Jarašiūnas nori paklausti?

E. Jarašiūnas (Respublikos rinkiminė apygarda). Ar nesutiktumėt, kad to akto turinys būtų perkeltas į ką tik priimtąjį aktą? Kaip išaiškinimas. Tokiu atveju visas tas mūsų ginčas būtų nereikalingas.

V. Šadreika. Gerbiamasis kolega! Mano supratimu, negali bū­ti išaiškinimas. Dar kartą pabrėžiu, kad tai yra Lietuvos Res­publikos įstatymas. Jeigu to nebūtų inkorporuota į Baudžiamąjį kodeksą, tokiu atveju tikrai užtektų išaiškinimo. Dabar turi būti įstatymas.

Balsas iš salės. (Negirdėti.)

V. Šadreika. Ir baudžiamąsias bylas nutraukti. Žinokit, pava­sarinis šaukimas. Mūsų duomenimis, labai daug jaunuolių atsisakys ir neis. Pereinamuoju laikotarpiu mes neturėsime kaip gel­bėti tuos, kurie liko už Respublikos teritorijos. Manau, kad ger­biamasis J. Prapiestis paklaus arba paaiškins.

Pirmininkas. Jūs klausti norit?

J.  Prapiestis. Ne, aš tiktai pritarsiu.

Pirmininkas. Tai tada ačiū deputatui V. Šadreikai.

J. Prapiestis (Prienų rinkiminė apygarda). Man truputėlį nesmagu, kad teisininkai taip diskutuoja. Visų pirma dėl ko? Dėl to, kad jie pamiršta, kam šitą nutarimą dabar nori skelbti. Tiems, kurie nenori suprasti mūsų priimtų vakarykščių nutarimų. Taigi pakartojimas, kurios konkrečios normos, truk­dančios saugoti mūsų kareivius, turi neveikti, man atrodo, nie­kam nepakenks. Ko jūs bijot to pakartojimo?

Pirmininkas. Ar įtikinami argumentai? Gerbiamasis deputate Žiemeli, ar jūs reikalaujat, kad būtų motyvacija, ir dėl to bal­suoti? Ar atsiimat savo pasiūlymą? Ar autorius sutiktų įtraukti motyvaciją? Vadinasi, jūs sutinkat. Gerbiamieji deputatai, ar jūs sutiktumėt balsuoti už šį tekstą, jeigu jame įtraukta dar moty­vacija? Jeigu jūs atsiimat savo paskutinį pasiūlymą, tada pra­šau balsuoti.

Kas už ką tik perskaitytą tekstą su mano įvardintu priedu? Kas už tai, prašau pakelti mandatus. Prašau suskaičiuoti. Kas prieš? Ačiū. Kas susilaikė? Prašau suskaičiuoti susilaikiusius.

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už balsavo 109 de­putatai.

Pirmininkas. Ačiū. Įstatymas priimtas. Prašau gerbiamąjį de­putatą V. Šadreiką kartu su deputatu V. Žiemeliu įrašyti gražiai suformuluotą motyvaciją.

Sveikinimai Aukščiausiajai Tarybai

Gerbiamieji deputatai! Šiandien Aukščiausiąją Tarybą nori pa­sveikinti Šaulių sąjungos atstovai. Aš manau, kad mes jiems leisime tai padaryti.

Tribūnoje Lietuvos šaulių sąjungos centro valdybos pirmininkas Aleksandras Bendinskas.

A. Bendinskas. Lietuvos šaulių sąjunga, kaip valstybinė orga­nizacija, tęsdama savo veiklą, sveikina visą Lietuvių tautą ir jos išrinktus tautos atstovus, Lietuvos Aukščiausiąją Tarybą, įvyk­džiusią istorinį žingsnį, paskelbusią Lietuvos valstybingumo tęstinumą. Šis Lietuvos žingsnis įpareigoja mus visus susitelkti ir vieningai siekti užsibrėžtą tikslų ir Lietuvos suklestėjimo.

Šaulių sąjunga įsitikinusi, kad euforijos laikas praėjo, ir šiandien būtina įvertinti realią situaciją ir energingai dirbti Lietuvos naudai, nes mus įpareigoja už Lietuvos laisvę žuvę 1918-1920 metais apie 5 tūkstančiai, 1940-1941 m. birželio 23 dieną 54 tūkstančių ir nuo 1944 iki 1990 m. apie 500 tūkst. žmonių. Jie ėjo ir mirė, kad mes gyventume, ir mes negalime to pamiršti.

Mes linkime energingai veikti ir siekti to suklestėjimo, kaip buvo siekiama 1941 m. birželio 23 d., kada paskelbus Nepriklausomybės aktą 9.40 val., Laikinoji vyriausybė jau 16 valandą pil­nai dirbo.

Mes negalime taip pat pamiršti ir turime nulenkti galvą prieš antros eilės knygnešius, kurie nuo 1941 metų iki šios dienos pla­tino, spausdino nelegalią literatūrą, kurie palaike Lietuvos dva­sią, kurie palaikė Lietuvos nemirtingumą.

Šiandien Šaulių sąjunga įsipareigoja kovoti su blogiu, koks tas blogis bebūtų. Ar tai būtų baltas, ar tai būtų rudas, ar tai būtų raudonas - vis tiek. Šauliai, kur jie bebūtų, ar tai bus kaimas, ar tai bus vienkiemis, ar tai bus miestas, jie nesitaikstys su blogio apraiškomis.

Bet šiandien, kaip sakė mūsų garsus poetas B. Brazdžionis, “graužia kūną einančios gyvent tautos", o graužia jį, visi puikiai žino, alkoholizmas ir narkomanija.

Lietuvos šaulių sąjunga. toliau linkėdama sėkmingai veikti mūsų parlamentui, įsipareigoja padėti visomis sąlygomis, kad bū­tų Lietuva laisva, kad jos valstybingumas klestėtų. Pabaigoje mes prašome įgaliojimų iš jūsų, deputatai, padėti vainikus žuvusiems už Lietuvos laisvę 1920 m. prie paminklo, kuris yra pastatytas Kaune. Ir žuvusiems sukilėliams, partizanams, politiniams kaliniams, atkovojusiems Lietuvos nepriklausomybę, ar ją paskelbus 1941 m. birželio 23 d. Taip pat mes prašome jūsų pastatyti pa­minklą žuvusiems ir nukankintiems 1941-1944 m., esant rudajai okupacijai, ir 1940-1990 m. visiems žuvusiems už Lietuvos laisvę.

Baigdamas linkiu sėkmės visiems tautos deputatams, kurie ga­vo iš tautos mandatą, ir tikiu, kad jis bus pateisintas. (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Žodis deputatei N. Oželytei.

N. Oželytė-Vaitiekūnienė (Kalvarijų rinkiminė apygarda). Sveikinimo telegramos.

"Brangūs tautiečiai! Mūsų senoje sostinėje Vilniuje moterys ir vyrai, gavę lietuvių tautos pasitikėjimą ir mandatą, nutarė ir iškilmingai paskelbė, kad yra atstatomas 1940 m. svetimos jėgos sustabdytas Lietuvos valstybės suverenių galių vykdymas. Dar kartą nuo amžių prie Baltijos jūros gyvenanti lietuvių tauta, nors ilgos okupacijos siaubingai iškankinta, paėmė savos vals­tybės likimą į rankas ir išreiškė tvirtą valią tvarkyti jos reikalus ir jos santykius su kitomis valstybėmis. Kas šiuo punktu tautos žingsnius bandys trukdyti arba sustabdyti, įvykdys neteisingą aktą, pažeidžiantį tarptautinio teisingo gyvenimo principus.

Kaip Lietuvos atstovas Jungtinėse Amerikos Valstijose ir prie Šventojo Sosto, taipogi kaip lietuvis labai nuoširdžiai sveikinu visus, kurie padarė šį istorinį nutarimą. Deja, suverenių galių vykdymo atstatymas negalės tuojau pat suteikti mūsų kraštui pilną nepriklausomybė. Mes turėsime visi kartu būti kantrūs, bet ir ryžtingi, tęsti pradėtąjį darbą, galimai greičiau perimti visus mūsų Tėvynės gyvenimo sektorius, tartis bei derėtis su Maskva.

Lietuvių tauta įrodė, kad ji nori gyventi laisva, savoje nepriklausomoje demokratinėje valstybėje, taikoje su visais kaimynais. Ji nori pasidaryti pilnateisis ir lygiateisis tarptautinės šeimos narys, respektuojantis pasirašytas sutartis ir tarptautinės moralės bei teisės principus. Ji tikisi, kad Sovietų Sąjunga, su kuria ii neturi neišsprendžiamų problemų, ypač šių dienų naujoje persitvarkymo dvasioje, supras mūsų aspiracijas ir pasinaudos is­torijos suteikta proga ne tiktai pripažinti Lietuvos valstybę, bet ir pradėti su ja naujus, gerus ir vaisingus santykius. Visi kartu galime sudaryti naują padėtį visoje Rytų Europoje.

Jungtinės Amerikos Valstijos yra palankiai nusistačiusios mū­sų valstybinės nepriklausomybės atžvilgiu. Amerika visada nuo­širdžiai rėmė mūsų bylą, ar tai nepripažindama Lietuvos aneksijos, ar tai skatindama kitas tautas neleisti, kad mūsų Tėvynė išnyktu iš tarptautinės arenos. Pats faktas, kad Lietuvos diplomatinė tarnyba vis dar gali atlikti savo pareigą, yra šios politikos konkretus įrodymas. Jungtinės Amerikos Valstijos ir dabar su didele simpatija sutinka lietuvių tautos atstovų padarytus nutarimus, kurie negalės ateityje neturėti pasekmių tarptautinėje plotmėje.

Mes tikimės, kad naujieji valstybiniai organai galės galimai greičiau perimti krašto valdymą ir teisingomis derybomis iš­spręsti visas problemas su Maskva. JAV, kaip ir kitos Vakarų valstybės, tada galės suteikti Lietuvai mūsų visų norimą tarp­tautinį pripažinimą.

Šiandien su pagarbos ir dėkingumo jausmais galvojame apie tuos, kurie dirbo, kovojo, kentėjo, žuvo už Lietuvos laisvę, apie šimtus tūkstančių brolių ir seserų, kurie buvo išvežti, taip pat apie tūkstančius lietuvių, kurie mokėjo net ir pačiomis sunkiausiomis sąlygomis išlaikyti mūsų tautos brangiausius turtus, (...) kurie dabar yra bene svarbiausia laisvės atrama ir tuos, kurie krašte ir užsienyje nuolat stiprina mūsų viltis ir pasiryžimą.

Mūsų laukia nelengva ateitis. Mes turėsime parodyti didelę ištvermę, kantrybę bei sumanumą. Turėsime iš pagrindų pertvarkyti savo kraštą ir pritaikyti jį naujų laikų reikalavimams. Turėsime išauklėti naują žmogų, kuriame neliktų nė vieno praeities priespaudos neigiamo ženklo. Turėsime visi kartu pasiimti už rankų, jaustis broliais, niekada nenusiminti, nesuklupti, būti tvirti savo kelyje į nepriklausomybę. Mes žinome, kad turime savyje visas reikalingas jėgas, kad galėtume pasiekti didįjį tikslą.

Visas pasaulis žiūrės į mus ir vertins mūsų darbus, tačiau pirmoje vietoje į mus žiūrės visi tie, kurių jau nebėra. Jiems turėsime įrodyti, kad esame verti jų aukos.

Tegyvuoja laisva ir nepriklausoma Lietuva! Stasys Lozoraitis". (Plojimai.)

"Pasaulio lietuvių bendruomenės valdyba, susirinkusi savo plenumo posėdžio 1990 m. kovo mėnesio 11 d. Toronte, Kanadoje, su džiaugsmu sveikina naujai išrinktą prezidiumą, jo Pirmininką Ekscelenciją Vytautą Landsbergį ir Ministrų Tarybos Pirmininkę Kazimierą Prunskienę.

Pasaulio lietuvių bendruomenės valdyba, atstovaudama išeivijai, siekia Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės. Dabar paža­dame savo visokeriopą paramą ir pagalbą. Linkime jums sėkmės ir ištvermės ginant Lietuvos nepriklausomybę ir jos teritorinį integralumą bei šalinant skaudžias okupacijos pasekmes.

Pirmininkas Vytautas Bieliauskas, vicepirmininkai Eugenijus Čiplinskas, Vytautas Dambrava, Algimantas Gureckas, Raimun­das Kudukis, Milda Lenkauskienė, Irena Lukoševičienė, Gabija Petrauskienė, iždininkas Horacijus Žibas, Pasaulio lietuvių bend­ruomenės fondo pirmininkas Vytautas Kamantas, Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos pirmininkas Alvydas Paplys". (P l o j i m a i.)

"Mes su jumis! Tegyvuoja nepriklausoma Lietuva!"- sveikina mus Niujorko menininkai. (Skaito pavardes. P l o j i m a i.)

Mieli Pirmininke ir Tarybos nariai! Nuoširdžiai sveikiname Jus Lietuvos demokratinės valstybės atstatymo proga, kartu su jumis neapsakomai džiaugiamės šios dienos, 1990 m. kovo 11 d., pasiekimu. Linkime jums daug sėkmės ir laimės atstatyti didingą naują nepriklausomą Lietuvą. Širdingai - Bostono Ame­rikos lietuviai". (P l o j i m a i.)

"Sveikiname. Gavome džiugią žinią apie Lietuvos nepriklausomybės paskelbimą. Mūsų nuoširdžiausia pagarba. Danijos-Lietuvos asociacija". (P l o j i m a i.)

"Pietinės Australijos moterys pabaltijietės džiaugiasi, kad Lietuvos nepriklausomybės paskelbimas įvyko bebaimėmis Sąjūdžio pastangomis. Pietinės Australijos Baltijos moterių sąjungos prezidentė". (P l o j i m a i.)

"Šią 50 metų lauktą džiaugsmo valandą esame kartu su visa brolių lietuvių tauta. Sveikiname gerbiamąjį Vytautą Landsbergį išrinkimo Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininku proga. Sveikiname visus Lietuvos žmones, atgavus švenčiausią kiekvienai tautai - nepriklausomybę. Visa latvių tauta, Latvijos Liaudies Frontas širdimi ir darbais yra kartu su jumis. Latvijos Liaudies Fronto pirmininkas Dainis Ivans". (P l o j i m a i.)

"Paskelbus Tėvynės nepriklausomybę, sveikinu, džiaugiuosi, dėkoju. Dieve padėk. Vyskupas Vincentas Brizgys”. (P l o j i m a i.)

"Gerbiamasis Pone Pirmininke. Trokštu pareikšti savo džiaugs­mą dėl to fakto, kad Lietuva susigrąžino nepriklausomybę ir no­rą, kad tolesnis jos realizavimo procesas vyktų kaip ligi šiol, taikiu būdu. Tikiu, kad pagrindiniai principai, kurie apibrėžia Lietuvos ir jos kaimynų santykius, bus partnerystės ir suverenu­mo, tarpusavio gerbimo principai. Trokštu išreikšti viltį, kad lietuvių tauta, metų metais puoselėjusi savo skirtingumą, pasirodys suprantanti tokius pačius Lietuvoje gyvenančių lenkų troškimus. Nepriklausomų savivaldžių profesinių sąjungų - Solidarumo na­rių vardu prašau priimti mūsų draugiškumo ir pagarbos užtikrinimus. Lech Valęsa". (P l o j i m a i.)

Č. V. Stankevičius (Muravos rinkiminė apygarda). Ačiū atsiuntusiems sveikinimus, ačiū deputatei, juos perskaičiusiai.

Diskusijos dėl darbo tvarkos

Dabar dar noriu informuoti gerbiamuosius deputatus, kad mū­sų priimti kreipimaisi į Tarybų Sąjungos vadovus bus pasiųsti, gal jau yra pasiųsti, vyriausybiniu paštu.

Dabar televizijos laida baigiama, nes mūsų pagrindiniai klau­simai išspręsti. Savo posėdį dar pratęsime, nes daugelis deputatų siūlo aptarti šio vakaro posėdyje kai kuriuos mūsų darbo ne­sklandumus ir kaip juos vėliau pašalinti.

Norėčiau dar pasitarti su jumis dėl rytdienos televizijos transliacijos. Rytoj mūsų posėdis, manau, prasidės 10 val. Laikas įprasti, kad parlamentas dirbs nuolat. Kiekvieną dieną televizija ne­galės transliuoti, apie tai jau kalbėjo deputatas Č. Juršėnas. Nu­tarimo projektas yra parengtas, bet vargu ar mes jį šiandien besvarstysim, galbūt tiktai susitartume dėl rytdienos, jeigu jūs neprieštaraujate.

Pabaikim šitą klausimą dėl televizijos, nes mums liko tik vidaus darbo tvarkos klausimai, kurie vargu ar įdomūs televizijai. Dėl rytdienos prašom tartis, ar reikės tiesioginės transliacijos, ar užtektų įrašo.

Balsas iš salės. (Negirdėti.)

Pirmininkas. Aš manau, kad mes tikrai negalim skirti Ministrų Tarybos Pirmininko, todėl, kad mes dar nesvarstėm, net ir pirmu skaitymu, Vyriausybės įstatymo. Galiu pasakyti, ką mes buvome numatę rytojui. Buvo numatyta aptarti (ne nutarti, tik aptarti), kokios galėtų būti Aukščiausiosios Tarybos komisijos, priimti šiandien skaitytą Kreipimąsi į TSRS vyriausybę dėl ar­mijos reikalų, kuris bus parengtas ryt iš ryto, aptarti mūsų dar­bines grupes ir pan. Galbūt, jeigu suspėsime, bet aš tuo pats asmeniškai abejoju, pirmą kartą skaityti Vyriausybės įstatymą. Prieš tai jį reikėtų aptarti darbo grupėse.

Manau, kad rytoj iš ryto mes galėtume posėdžiauti valandą ar pusantros, o paskui išsiskirstyti į darbo grupes ir imti nor­maliai parlamentiškai dirbti, t. y. visus dokumentus gerai ap­svarstyti iš anksto, kad nebereikėtų paskui jau sesijoje aiškintis dalykus, kurie galėjo būti išsiaiškinti anksčiau.

Štai maždaug toks mūsų darbo planas, jeigu neatsiras kokių nors naujų nenumatytų dalykų. Man atrodo, kad turėtume rink­tis 10 val., taip, kaip sako mūsų Aukščiausiosios Tarybos regla­mentas, kuris dar nepakeistas.

Č. V. Stankevičius. Papildydamas deputatą A. Abišalą, aš no­riu priminti, kad nebaigėme priimti trumpo nutarimo dėl Lietu­vos Respublikos piliečių, kurie yra TSRS deputatai. Tuo klausimu buvo anksčiau diskutuota, bet nutarimo nepriėmėme. Dabar tu­rime trumpo nutarimo projektą, tačiau jau jūs esate pavargę, be to, siūloma svarstyti procedūrinius ir, kaip sakiau, darbo to­bulinimo klausimus. Gal šitą taip pat galėtume palikti rytojui? Ir įstatymą dėl sąjunginių įmonių.

Pirmininkas. Šiandien iš tikrųjų mes jau pakankamai pavar­gę, kad nebesiimtume šitų reikalų.

Kokia bus jūsų nuomonė dėl rytdienos televizijos transliaci­jos? Prašau. Girdžiu vieną pasiūlymą - daryti reportažą. Jūs tą patį siūlysite?

Č. V. Stankevičius. Gerbiamieji deputatai, gal neįsileiskime į platesnę diskusiją. Galima išspręsti iš esmės.

E. Grakauskas (Kartenos rinkiminė apygarda). Aš noriu tik atkreipti dėmesį į vieną dalyką. Mes visi už demo­kratiją. Aš neagituoju, visiems tai aišku, tačiau noriu pasakyti: visų šalių parlamentai dirba atvirai, niekur nesislapsto. Yra dar pakankamai televizijos kanalų ir pas mus jų yra nemažai. Manau, kad galima būtų transliuoti vietoj vienos sąjunginės programos.

K. Rimkus (Šeduvos rinkiminė apygarda). Aš ga­vau skubią telegramą nuo savo rinkėjų. Jie sudaro beveik 1000 žmonių, t. y. 10 procentų. Prašau leisti perskaityti. Skaitau viską. "Vilnius. Aukščiausioji Taryba. Deputatui K. Rimkui.

Kadangi Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos vadovybė sudaryta ne pagal rinkėjų norus, lietuviai reikalauja sudaryti naują Lie­tuvos Aukščiausiosios Tarybos vadovybę. Nesant galimybės, rei­kalaujame naujai balsuoti.

Radviliškio rajonas, Šeduvos rinkiminė apygarda Nr. 90, Šuš­vės kolūkis".

Priedas 950 parašų.

Noriu visiems deputatams, visiems žmonėms tuo pačiu klau­simu pasakyti, kad aš balsavau už gerbiamąjį A. Brazauską, jį palaikau ir ateityje palaikysiu.

Pirmininkas. Aš atsiprašau, gal vis dėlto mes galėtume baigti vieną klausimą, dėl televizijos.

R. R. Survila (Trakų rinkiminė apygarda). Ištisi­nė televizijos transliacija labai vargina televizijos žiūrovus. Be to, vargina ir dalį deputatų. Todėl aš siūlyčiau reportažinio po­būdžio transliaciją.

S. Pečeliūnas (Pirmojo Alytaus rinkiminė apy­garda). Man atrodo, kad šitas ginčas visai nereikalingas. Mes sprendžiam arba būtinai transliuoti, arba visai netransliuoti. O jeigu mes negalim, televizija pati gali nuspręsti, kiek šitos sesi­jos jai transliuoti. Pati parengs reportažą. Jeigu mes manome, kad ištisai transliuoti nereikia, bet netransliuoti irgi nereikia, tai čia televizijos rūpestis, ir nebūtina gaišti mums laiko.

Pirmininkas. Taip ir buvo keliamas klausimas: ar rytoj turi būti rodoma tiesioginė transliacija. Nebuvo kalbama apie repor­tažą, rodymą vakare ir pan. Aš noriu padėkoti gerbiamajam S. Pe­čeliūnui, kuris beveik pasiūlė tai, ką aš siūliau rytą. Bet aš šitą klausimą norėčiau pakartoti dar aiškiau.

J. Tamulis (Kosmonautų rinkiminė apygarda). Pagal reglamentą yra galimi uždari posėdžiai, kai Aukščiausioji Taryba turi teisę pareikalauti netransliuoti. Lygiai taip pat yra įmanomas variantas, kai Aukščiausioji Taryba pareikalauja trans­liuoti. Visus kitus atvejus palikime spręsti Radijo ir televizijos komitetui, atsižvelgiant galbūt į žmonių pageidavimus, jeigu to­kių bus.

Šiuo atveju, kaip aš suprantu, nereikalaujame nei uždaro, nei privalomo transliavimo. Ir aš manau, kad klausimas išspręstas. Radijo ir televizijos komiteto vadovybė pasielgs savo nuožiūra, o kamerų niekas neišprašo. Jos gali nufilmuoti kad ir visą posė­dį. Tai numatyta įstatyme. Parlamento veikla atvira. (P l o j i­m a i.)

Pirmininkas. Gal iš tikrųjų galėtume baigti, jeigu tiktai pri­tarimai arba nepritarimai.

A. Sakalas (Antakalnio rinkiminė apygarda). Aš tiktai vieną pastabą, jeigu galima. Pritardamas J. Tamuliui, ab­soliučiai nenorėčiau sutikti su nuomone, pareikšta, kad televizija trukdo mums dirbti. Televizija mums netrukdo, galim dirbti ir televizijos prižiūrimi, ir be jos. Tai televizijos kompetencija. Ačiū.

Pirmininkas. Pasisakys gerbiamasis deputatas B. Rupeika.

B. V. Rupeika (Širvintų rinkiminė apygarda). Pa­žiūrėkite į laikrodį. Matote, koks vėlus laikas? Mūsų diskusijos truktų kur kas trumpiau, priimant tą projektą nutarimo, kurį parengė Česlovas Juršėnas ir gerbiamasis J. Tamulis, negu da­bartinė diskusija. Tai yra tik du sakiniai, kurie tą viską apro­buoja, patvirtina. Pas jus ant stalo guli, prašau paskaityti.

Pirmininkas. Ačiū. Prašau atleisti. Šios dienos patirtis rodo, kad net ir prie dviejų sakinių gaištam pakankamai ilgai, o tame tekste yra bent 16 sakinių. Ar galima sakyti, jog jūs pritariate deputato J. Tamulio nuomonei, kad televizija pati nusprendžia, kaip jai geriau elgtis? Ar reikia balsuoti?

Mūsų posėdis rytoj nėra uždaras. Niekas to nereikalauja. Va­dinasi, televizija pasielgs, kaip jai geriau. Turbūt nereikia bal­suoti, jeigu niekas neprieštarauja? Na, o šį vakarą, aš nežinau, ar mes paprašysime televizijos, kad mus rodytų toliau, ar pa­dėkosime.

K. Saja (Smėlių rinkiminė apygarda). Norėčiau pasakyti štai ką. Neseniai kalbėjęs deputatas rėmėsi dešimčia tūkstančių savo rinkėjų. Labai atsiprašau, tūkstančiu. Kiti re­miasi dar didesniais skaičiais. Norėčiau paprašyti, kad kas nors per televiziją pakalbėtų apie kitką.

Aš esu važinėjęs ne tik po savo apygardą, bet, remdamas ki­tus Sąjūdžio remiamus kandidatus, ir po kitas apygardas, kur buvo gaunami tokie klausimai: jeigu būsiu išrinktas, ar aš bal­suosiu už A. Brazauską. Ir aš, ir kiti mano remiami draugai sakė nebalsuosią, ir būdavo aplodismentai.

Aš manau, kad tie žmonės, kurie balsavo už Sąjūdžio remia­mus kandidatus, negalėjo manyti, kad mes balsuosime būtinai už A. Brazauską, nors A. Brazausko nepeikiame. Natūraliai su­prantama, kad mes balsuosime už vieną iš Sąjūdžio lyderių. To­dėl dabartinis pralaimėjusių žmonių revanšas, kuris kursto žmo­nes, yra tiesiog negražus. Manyčiau, kad gerbiamasis A. Bra­zauskas pirmasis turėtų nuraminti žmones arba turėtų tai pada­ryti kiti. Ačiū.

Pirmininkas. Ačiū jums.

A. Rudys (Birštono rinkiminė apygarda). Aš la­bai prašyčiau visus deputatus likusią posėdžio dalį paskelbti už­darą. Motyvai yra tokie. Mums reikia parlamente, man regis, iš­sikalbėti apie tai, ko nebūtina žmonėms žiūrėti, nes jų tai nelies, nelies nei Lietuvos likimo, nei politikos. Konkrečiai aš pasakysiu, jeigu bus priimtas sprendimas daryti uždarą posėdį.

J. Beinortas  (Žemaičių rinkiminė apygarda). Aš labai palaikau prieš tai kalbėjusį kolegą ir manau, kad savo mintis galėčiau išsakyti, jeigu bus priimtas jo pasiūlymas. Mano pasisakymas susijęs su deputato K. Rimkaus perskaityta telegrama, kurią aš laikau nekorektiška ataka parlamentui.

V. Šadreika (Šilalės rinkiminė apygarda). Ma­nau, kad kiekvienas save gerbiantis deputatas kolega, prieš reikš­damas tokį prašymą, jog posėdis turi būti uždaras, turėtų nu­rodyti priežastis, kodėl jis prašo atsiriboti nuo Respublikos pi­liečių. Tai pirma, ką aš norėjau pareikšti. Antra dėl pačios dar­bo tvarkos.

Suprantama, mes dirbame įtemptai. Visuose parlamentuose, kada vyksta diskusijos dėl vieno ar kito rengiamo dokumento, sudaromos redakcinės komisijos. (...) Mes nemokam dirbti par­lamentine forma.

Ir dar viena pastaba. Gal per didelį mūsų užimtumą, per to­kius reikšmingus įvykius ir nepastebėjau ar praleidau. Jeigu praleidau, norėčiau atsiprašyti, bet, mano supratimu, iki šiol nepa­tvirtinome darbotvarkės. Tai prieštarauja ir Konstitucijai, ir mūsų reglamentui. Darbotvarkė, kiek aš supratau, iki šiol nepatvirtinta. Ta darbotvarkė, kurią mes gavome kaip deputatai, yra Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo siūlymas. O kad tas siūlymas būtų patvirtintas, turi būti darbotvarkė. Mes labai nu­sižengiam reglamentui. Manyčiau, kad tikrai produktyviai dirb­tume ir nebūtų nesklandumų. Turėtume labai nuodugniai laiky­tis reglamento, gerbdami save ir savo Respublikos piliečius. Ačiū už dėmesį.

Pirmininkas. Dėkoju deputatui V. Šadreikai. Aš nesuprantu mūsų diskusijos objekto. Mes pradėjom kalbėti dėl televizijos, o paskui ėmėme nagrinėti darbo tvarkos ir deputatinės etikos klau­simus. Matau, kad kaip tik tai ir buvo ta priežastis, dėl kurios deputatas A. Rudys siūlė daryti posėdį uždarą.

L. N. Rasimavičius (Kuršių rinkiminė apygarda). Mano argumentai būtų tokie: atėjo laikas pakalbėti apie paprasčiausius buitinius klausimus.

Pirmininkas. Yra du pasiūlymai: arba baigti šios dienos posė­dį, nes jau laikas baigiasi, arba pratęsti jį uždarą.

B. Genzelis. (Negirdėti.)

Pirmininkas. Gerbiamieji! Deputatas B. Genzelis pasiūlė baigti šios dienos posėdį ir tęsti rytoj. Ar gerbiamasis A. Rudys reika­lauja, kad ir jo pasiūlymas būtų?

E. Bičkauskas (Šilutės rinkiminė apygarda). Leis­kite man padaryti posėdžio pirmininkui pastabą. Jis turėtų nu­traukti bet kokius pasisakymus, neliečiančius svarstomo klausimo. Ir šiuo atveju visiems, kas nori pasisakyti kitu klausimu, tęsti posėdį taip ar kitaip, žodis paprasčiausiai neturėtų būti sutei­kiamas. Siūlau balsuoti.

Pirmininkas. Jūs teisus. Ar kas nori pasisakyti dėl dviejų pa­siūlymų? Vienas pasiūlymas - tęsti posėdį, bet jau uždara forma, o kitas - baigti šios dienos posėdį visai.

L. Šepetys (Vievio rinkiminė apygarda). Jeigu mes būtume patvirtinę darbo tvarką, kuri nurodytų, kiek posėdis tęsiasi, kas pusantros valandos pertrauka, tokią valandą sesija baigiasi, mums nereiktų klausti, ar baigti posėdį, ar ne. Savaime jis pasibaigtų, žvilgtelėjus į tablo. Remiu pasiūlymą baigti posėdį, o ryt pradėti mūsų posėdį, susitariant dėl darbo tvarkos. (Plo­jimai.)

P. Varanauskas (Nemuno rinkiminė apygarda). Noriu pasisakyti dėl procedūros. Tokiu atveju gal ir sunku visa­da sustabdyti tą, kuris išeina čia ir ką nors kalba. Reikėtų, kai jis baigia kalbą, kaip deputatas K. Rimkus, pasakyti, kad jo kal­ba yra neprotokolinė, ir tada nereikės mums sakyti ką nors prie­šinga. Tada išeitų, kad jam pritariam. Tiesiog pasakyti, kad ne­protokolinė ir į protokolą neįtraukiam.

Pirmininkas. Ačiū, deputate Varanauskai. Pasinaudoju jūsų pasiūlymu. Jūsų kalba neprotokolinė, todėl, kad mes kalbėjom apie posėdžio užbaigimą arba tęsimą.

J. Prapiestis (Prienų rinkiminė apygarda). Aš tu­riu klausimą. Sakykite, kokia situacija su įstatymo "Dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos struktūros" projektu? Jis vienu metu klaidžiojo, o dabar aš žiūriu į išdalintus popierius. Vadinasi, dabar mes padarysim darbines grupes, o praėjus dienai kitai, darysim nuolatines komisijas ir vėl būsim diskutuojančių...

Pirmininkas. Gerbiamieji deputatai, gal iš tikrųjų galima būtų pasinaudoti deputato P. Varanausko pasiūlymu, laikyti ir šitą kalbą neprotokoline.

Balsas iš salės. Ar galima tikėtis iš jūsų, kad rytoj rytą tu­rėsime ir priimsime darbotvarkę, ar irgi taip pat vis eisim, ku­rie klausimai pasirodys...

Č. V. Stankevičius. Gerbiamasis deputate, kažin ar jūs prisi­dedate prie to, kad mes ją turėtume. Mes norime pasitarti, taip pat ir dėl rytojaus darbotvarkės. Pirminė mūsų darbotvarkė, pri­imta pirmojo posėdžio pradžioje, baigta, nors likę dar ir Aukš­čiausiosios Tarybos struktūros, ir vyriausybės klausimai, taip pat čia paminėti nebaigti svarstyti įstatymai. Reikia pakalbėti dėl tolimesnės darbotvarkės. Galėjome šiandien pasitarti, jeigu bū­tume dirbę konstruktyviau. Mažiausiai 7 deputatai yra pasirašę raštelį, reikalaudami uždaro posėdžio, kuriame būtų aptarti to­kio pobūdžio klausimai, tarp jų ir etikos. Šitą deputatų reikala­vimą aš privalau pateikti balsuoti.

Kas už tai, kad toliau vyktų uždaras posėdis? Kitas sprendi­mas - baigti posėdį,

Pirmininkas. Kas už tai, kad tęstume posėdį uždara forma?

Ar galima balsuoti?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Tęsti posėdį pagei­dauja 67 deputatai.

Pirmininkas. Kas už tai, kad baigtume posėdį dabar? Noriu perskaityti vieną sveikinimo telegramą.

"Vilnius. Sveikinu su nepriklausomybe, linkiu sėkmės. Kazi­mierz Ujadzowski, Lenkijos Respublikos Seimo deputatas".

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už posėdžio nutrau­kimą balsavo 48 deputatai.

Pirmininkas. Kas susilaikė?

Taigi posėdis turi būti tęsiamas. Dėkojame televizijos žiūro­vams, dėkojame televizijai. O dabar aš noriu paklausti, kada tę­sime posėdį. Po 15 min. pertraukos.

Prašau truputėlį palaukti. Žodis deputatui V. Landsbergiui.

V. Landsbergis (Kniaudiškių rinkiminė apygar­da). Pagalvokime, kolegos deputatai, gal galėtume padaryti di­desnę pertrauką. Jūs pailsėtumėte, pavalgytumėte, jeigu mes pra­dėtume pusę devynių, o tuo tarpu mes dalyvautume spaudos kon­ferencijoje. Laukia mūsų nuo 19 valandos.

Pirmininkas. O galbūt mes galėtume dirbti ir išleidę į spau­dos konferenciją žmones. Aš turiu kontrapasiūlymą - padarom 15 minučių pertrauką, o pusę devynių einam į spaudos konferenciją. Skelbiu tikslų laiką. Lygiai 20.10 val. pagal tablo. Posėdis tęsis 25 minutes, ne daugiau. Sutinkat?

V. Šadreika. Nepriklausomus deputatus kviečiu į 217 kabinetą.