Trečiasis posėdis

1990 m. kovo 11 d.


 

Pirmininkauja Respublikos rinkiminės komisijos pirmininkas, Lietuvos Mokslų Akademijos narys korespondentas J. BULAVAS

 

Pirmininkas. Gerbiamieji deputatai! Prašome užimti savo vie­tas. Suteiksime žodį balsų skaičiavimo komisijos pirmininkui.

L. S. Razma (Žirmūnų rinkiminė apygarda). Ger­biamasis Pirmininke, gerbiamieji deputatai! Leiskite jus supažin­dinti su balsų skaičiavimo komisijos protokolais. Su pirmuoju protokolu aš jus jau supažindinau, skaitau antrąjį protokolą. Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos balsų skaičiavimo komi­sijos posėdžio protokolas Nr. 2. 1990 metų kovo 11 diena. Da­lyvavo: pirmininkas - Razma Liudvikas Saulius, Liudviko, sekre­torius - Šerkšnys Gediminas, komisijos nariai: A. Kumža, A. Sė­jūnas, P. Varanauskas. Svarstyta: Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko rinkimų slapto balsavimo rezultatai.

Į Aukščiausiąją Tarybą išrinkti 133 deputatai. Dvyliktojo šau­kimo pirmojoje sesijoje dalyvavo 133 deputatai. Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko rinkimų slapto balsavimo biu­letenyje įrašytos šios kandidatūros: Brazauskas Algirdas, Lands­bergis Vytautas. Slaptam balsavimui išduoti 133 biuleteniai. Ati­darius balsadėžę, rasti 133 biuleteniai. Negaliojančių biuletenių nėra. Susumavus balsavimo rezultatus, nustatyta, kad biulete­niuose įrašytos kandidatūros gavo balsų: Algirdas Brazauskas - už 38, prieš - 95. Vytautas Landsbergis - už 91, prieš - 42. Re­miantis Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos reglamento 21 skirsniu Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Pirmininku išrink­tas Vytautas Landsbergis. (P I o j i m a i)

Balsų skaičiavimo komisijos vardu, taip pat asmeniškai noriu pasveikinti naująjį Aukščiausiosios Tarybos Pirmininką ir palin­kėti jam ištvermės, kantrybės, protingų, išmintingų sprendimų visos Lietuvos labui ir jos šviesios ateities vardan.

Pirmininkas. Dabar pagal naują reglamentą reikia viešai bal­suoti už balsų skaičiavimo komisijos protokolo patvirtinimą. Kas už patvirtinimą? Ačiū. Ar yra prieš? Susilaikiusių? Nėra. Pro­tokolas patvirtintas vienbalsiai. Sveikiname gerbiamąjį Vytautą Landsbergį su išrinkimu. Prašom ateiti į prezidiumą ir užimti savo - Pirmininko vietą. (P l o j i m a i.)

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas, deputatas V. LANDSBERGIS

 

Pirmininkas. Tiesą sakant, nežinau kaip kreiptis į jus, ger­biamieji deputatai, kolegos, bendradarbiai. Ir to nepakanka. Man regis, yra atsiradę kažko daugiau. Esame savotiški bičiuliai, bend­ro likimo žmonės šitame viename laike, toje pačioje žemėje, ku­rios likimas mus sujungė. Vieną iš jūsų jūs iškėlėte į šį labiau matomą postą, į sunkesnes pareigas. Kas nors čia turėjo ateiti, kad galėtume dirbti kaip parlamentas, padaryti tai, kam esame išrinkti. Ačiū, kad pasitikėjote, manydami, kad galėsiu padėti bendram mūsų darbui. Neišrinkote manęs į garbės vietą - išrin­kote į darbo vietą. Todėl leiskite tęsti mūsų darbą, bet pirmiau­sia aš norėčiau širdingai padėkoti Respublikos rinkiminei komisijai, ypač gerbiamajam akademikui Juozui Bulavui, kuris taip gražiai ir ištvermingai iki šiol vadovavo mūsų sesijai. (P l o j i m a i.)

Balsas. Gerbiamasis Pirmininke! Mes, išlydėdami savo sūnų į didžią kelionę, apjuosiame jį tautiška juosta, kad apsaugotų nuo nesėkmių ir nelaimių. Vardan tiesos ir vardan tos Lietuvos apjuosiam juostą. Juostoje užrašyta: "Telydi jus sėkmė ir sau­go Dievas". (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Labai dėkingas mane apdovanojusiems meninin­kams. Jiems leidus, aš dovaną pasidėsiu šalia.

Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotojų ir Sekretoriaus rinkimai

 

Gerbiamieji deputatai! Dabar jūs turite išrinkti Aukščiausio­sios Tarybos Pirmininko pavaduotojus ir sekretorių. Po to jau galėsime patvirtinti ir sesijos dienotvarkę. Aš noriu pasakyti, kad Lietuvos gyvenimą, jo raidą ir visus įvykius, kurie atvedė mus į šią dieną, lėmė dvi pagrindinės politinės jėgos: Sąjūdis, gimęs iš Lietuvos žmonių pasipriešinimo ir vilties, ir pradėjusi persi­tvarkyti Lietuvos Komunistų partija. Aš jau minėjau, atsakinė­damas į jūsų klausimus, kad norėčiau konstruktyvaus bendradar­biavimo ir politinių jėgų konsolidavimosi, nes Lietuvai iškilę ne­lengvi uždaviniai. Todėl, labai vertindamas Algirdo Brazausko kompetenciją ir patirtį, norėčiau kviesti jį neatsisakyti būti kan­didatu į Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotojo postą. Taip pat noriu paprašyti Aukščiausiąją Tarybą patvirtinti ir pa­vaduotojų skaičių, kuris Konstitucijoje nėra apibrėžtas. Mano nuomone, Pirmininkui reikėtų turėti tris pavaduotojus. Nors vie­ną jau paminėjau, tačiau dėl skaičiaus reikėtų susitarti. Noriu prašyti jus pasisakyti tuo klausimu arba tiesiog balsuoti.

R.  Gudaitis  (Kazlų Rūdos rinkiminė apygarda). Gerbiamasis Pirmininke, gerbiamieji deputatai! Aš norėčiau iš­girsti motyvus, kodėl būtinai reikalingi trys pavaduotojai?

Pirmininkas. Aš jokiu būdu negalėčiau pasakyti, kodėl bū­tent trys pavaduotojai. Gali būti ir keturi pavaduotojai, bet aš šiandien norėčiau turėti tris pavaduotojus ir gal tą būtinybę da­bar įrodinėti būtų per daug abstraktus klausimas. Tiesiog norė­čiau turėti šalia savęs daugiau patyrusių patikimų žmonių. Prašom.

K. Antanavičius (Statybininkų rinkiminė apygar­da). Kreipiuosi į gerbiamuosius deputatus, siūlydamas pasvarstyti šį klausimą. Dabar, kiek žinau, Aukščiausiosios Tarybos Prezi­diumo Pirmininkas turėjo vieną pavaduotoją. Du? O aš buvau tvirtai įsitikinės, kad vieną, todėl maniau, kad trys - labai jau daug. Visgi manyčiau, kad reikėtų du ir palikti, juk mes už biu­rokratinio administracinio aparato mažinimą. Pagal naująjį vy­riausybės įstatymą žadame gerokai sumažinti ministerijų ir ap­skritai administracinio personalo skaičių. Su tuo įstatymu, ma­tyt, daugelis yra susipažinęs, ir galbūt pirmąją dieną reikėtų parodyti pavyzdį. Aš laikau savo pareiga ir šiame valstybės val­dymo organe bandyti mažinti darbuotojų skaičių ekonomiškai sun­kiu mūsų Lietuvai laiku.

Pirmininkas. Norėčiau šiuo klausimu dar šį tą pridurti. Ger­biamasis K. Antanavičius, siūlydamas palikti du pavaduotojus, nesiūlo mažinti darbuotojų skaičiaus. Aš tik norėčiau pabrėžti, kad taip pat esu už tai, kad administracinį aparatą reikia ma­žinti. Aš tikrai palaikysiu tokius siūlymus. Bet norėčiau sulauk­ti ir jūsų paramos.

R. Ozolas  (Rėkyvos rinkiminė apygarda). Jeigu Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas nori dirbti kompetentingai ir aprėpti visumą, pirmiausia atstovaudamas bendruosius dalykus, jis turi turėti kvalifikuotus pagalbininkus, kurie galėtų teikti visiškai tikslią informaciją iš trijų pagrindinių mūsų gyvenimo sričių. Tai - ūkio ir ekonomikos dalykų, teisės ir krašto apsau­gos reikalų bei kultūros ir tautos vystymosi supratimo. Tie trys žmonės, mano nuomone, yra neišvengiami ir jokiu būdu nebūtų biurokratai, kaip čia buvo pavadinta. Tai būtų tikrai neformaliai dirbantys žmonės.

V. Tomkus (TSRS liaudies deputatas). Yra padėjė­jai, kurie informuoja ir panašiai, o pavaduotojai - tai beveik val­dininkai.

R. Ozolas. Aš nežinau, kiek yra padėjėjų, tai galų gale jau konkretūs aparato klausimai. O čia yra pareigybių problema, ne aparato.

Pirmininkas. Aš norėčiau dar paklausti tų, kurie abejoja, ar kalbama apie vieno asmens atlyginimą, ar apie ką nors kitą? Jeigu tik apie atlyginimą, aš jau atsakiau. Atlyginimo tikrai mes sutaupysime iš administracinio aparato kur kas daugiau. Prašau.

L. Sabutis  (Šeškinės rinkiminė apygarda). Iš tie­sų praėjusieji metai parodė, kad Aukščiausioji Taryba, dirbdama retkarčiais, turi labai daug bėdų ta prasme, jog koordinatoriaus stoka neleido mums dirbti taip, kaip norėjome. Šis parlamentas dirbs nuolat, todėl ir kai kuriuos klausimus galėtume išspręsti labai greitai ir, sakyčiau, kvalifikuotai, juridiškai įteisindami ir įprasmindami bet kokius mūsų sprendimus. Matau, jog simbo­liškai mes galime turėti 3, 5 ar 6 pavaduotojus, tačiau, žiūrint realiai, trys yra optimalus skaičius. Todėl pasisakau už tokį skai­čių. Juk iš tikrųjų reikia kam nors imtis konkrečiai spręsti ir teisinės sistemos, ir savivaldybių problemas, ir apskritai mūsų kul­tūros, pilietinio gyvenimo, o Pirmininkui palikti bendro vadova­vimo, politikos klausimus, kurie, be abejo, bus kur kas aktualesni tiek mūsų Respublikoje, tiek ir už jos ribų.

V. Šadreika (Šilalės rinkiminė apygarda). Ger­biamasis Pirmininke! Manęs rinkėjai nesupras, jeigu aš balsuosiu, kad jūs turėtumėte 3 pavaduotojus. Pirmiausia reikia atsižvelgti į žmonių lūkesčius. Jie į mus daugiau žiūri kaip į biurokratus. Ir jeigu šiame laikmetyje buvo vienas etatinis pavaduotojas ir vienas neetatinis, tai tikrai jums užteks dviejų. Aš kviečiu visus deputatus balsuoti už du pavaduotojus.

Pirmininkas.  Ačiū už aiškią, atvirą nuomonę. Tada yra du pasiūlymai. Vienas - kad būtų trys pavaduotojai, kitas - kad bū­tų du etatiniai pavaduotojai. Prašau balsuoti už pirmąjį pasiū­lymą. Kas nors skaičiuoja? Jau suskaičiavote, taip? Kas už ant­rąjį pasiūlymą - kad būtų  etatiniai pavaduotojai? Už pirmąjį pasiūlymą balsavo 109 deputatai, susilaikė trys. Dėkoju parla­mentui. Vieną pasiūlymą aš jau esu išsakęs, paprašęs ir ger­biamą asmenį sutikti, ir jus paremti tuo atveju, jeigu jis sutiktų.

A. M. Brazauskas (Kaišiadorių rinkiminė apygar­da). Aš dėkoju Pirmininkui gerbiamajam V. Landsbergiui už pa­siūlymą ir pasitikėjimą, tačiau taip pat norėčiau išdėstyti kai ku­riuos savo samprotavimus. Neseniai paskelbti balsavimo rezulta­tai, kurie yra ne mano naudai, aš tai gerai suprantu. Todėl ma­nau, kad jeigu dauguma mūsų parlamento narių pasisakė prieš mane, tai man visiškai netiktų būti vadovybėje. Tikiuosi, kad ir jūs, ir Lietuvos žiūrovai, kurie šiandien įdėmiai seka televizo­rių ekranuose mūsų naujojo parlamento darbą, supras mane. Sa­vo ruožtu, atsisakydamas šių pareigų ir dėkodamas už pasitikėjimą, kuris man buvo parodytas, siūlyčiau (manau, turiu tokią teisę) Bronių Genzelį - profesorių deputatą, filosofą, labai aktyviai mū­sų politiniame gyvenime besireiškiantį žmogų, ir manau, kad jis visiškai tiktų šioms atsakingoms pareigoms ir galėtų aktyviai darbuotis mūsų bendrų interesų labui.

Pirmininkas. Gal jūs leisite man kai ką pasakyti. Aš labai apgailestauju dėl gerbiamojo Algirdo Brazausko pasisakymo, tik norėčiau atkreipti ir jo, ir kitų dėmesį į tai, kad į balsavimo re­zultatus aš žiūriu truputį kitaip. Man nesvarbu, kas prieš ką ir kiek balsavo. Man svarbu, kad balsavo už. Didžioji dauguma balsavo už mane, nemažai balsavo už Algirdą Brazauską. Gali­mas daiktas, kad visos Lietuvos mastu ta proporcija būtų dar didesnė, todėl aš būčiau linkęs gerbiamąjį Algirdą Brazauską pakviesti dar kartą pagalvoti. Dar noriu pasakyti, kad sutinkamai su Lietuvos Konstitucijos 106-uoju straipsniu teisė siūlyti Aukš­čiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotojus ir sekretorių yra su­teikta Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkui. Jūs mane išrinkote, todėl aš, matyt, ir siūlysiu toliau. Ar jūs tikrai nepakeisite savo nusistatymo? Tada aš norėčiau pasiūlyti Aukščiausiajai Tarybai išrinkti Pirmininko pavaduotojais tris asmenis, kuriuos išvardin­siu iš karto: profesorių Bronių Kuzmicką, advokatą Kazimierą Motieką ir inžinierių Česlovą Stankevičių. Ar reikia apibūdinti kiekvieną iš jų? Be abejo, balsuoti reikėtų už kiekvieną atskirai. Gal kas nors nori pasisakyti dėl mano pasiūlytų kandidatūrą?

V. Žiemelis (Raguvos rinkiminė apygarda). Jei­gu nepakeistas šis reglamentas, kurį išdalino mums Prezidiumas (T r i u k š m a s  s a l ė j e). Aš norėčiau paklausti gerbiamojo sek­retoriaus, ar nepakeistas reglamento 8 straipsnis. Aš perskaity­siu: "Lietuvos TSR Aukščiausioji Taryba renka Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Pirmininką ir keturis jo pavaduotojus".

Pirmininkas. Konstitucija nenustato pavaduotojų skaičiaus, bet aš manyčiau, kad Konstitucija yra viršesnis įstatymas. Matyt, mums reikės aptarti, ką daryti - ar taisyti reglamentą, ar keisti Konstituciją. Aš siūlyčiau dabar laikytis Konstitucijos.

Č.  Juršėnas  (Švenčionėlių rinkiminė apygarda). Gerbiamasis Pirmininke! Juk mes prieš pietus užrašėme: pripa­žinti netekusiu galios Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos reg­lamento aštuntąjį straipsnį. Tai, ką dabar siūlo gerbiamasis V. Žie­melis, seniai padaryta.

Pirmininkas. Ačiū. Taip, stengsimės vadovautis Konstitucija. Aš yra norinčių pasisakyti dėl mano išvardintų kandidatūrų? Ar pageidaujate, kad pasisakytų tie asmenys, kuriuos aš siūlau jums išrinkti Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotojais? Ta­da abėcėlės tvarka norėčiau pakviesti profesorių Bronių Kuzmicką.

B. J. Kuzmickas  (Pašilaičių rinkiminė apygar­da). Gerbiamieji deputatai, gerbiamasis Pirmininke! Man ši nau­jiena šiek tiek netikėta. Tiesą pasakius, aš abejoju, ar esu tin­kamas tokioms atsakingoms pareigoms. Sąjūdžio veikloje sutikau nemažai žmonių aktyvesnių ir solidesnių, su didesne kompeten­cija ir išmanymu. Todėl drįsčiau vietoj savęs pasiūlyti Romu­aldą Ozolą ir tuo norėčiau atsisakyti.

Pirmininkas. Gerbiamasis profesoriau! Aš labai norėčiau, kad jūs neatsisakytumėte. O Aukščiausiajai Tarybai paaiškinsiu, ko­dėl pasirinkau būtent jus. Ne tik mane, bet ir daugelį tų, kam teko su jumis susitikti, patraukė jūsų didelė erudicija, aiškus mąstymas, žmoniškumas ir tolerancija. Jūs nemažai nuveikėte sprendžiant tautinių santykių problemas, jūs atstovavote Sąjū­džio, kartu ir Lietuvos reikalus užsienyje tarptautiniuose susiti­kimuose, ir aš žinau, kad tai buvo puikus atstovavimas. Aš labai norėčiau, kad jūs neatsisakytumėte. Sutinkate? Ačiū. Gal turite klausimų profesoriui B. Kuzmickui? Tada pakviesiu kitą kandi­datą - advokatą Kazimiera Motieką.

K. Motieka (Raseinių rinkiminė apygarda). Aš labai dėkingas už pareikštą pasitikėjimą. Man bus didelė garbė, jeigu deputatai patikės man dirbti šalia gerbiamojo Vytauto Landsbergio. Aš sutinku. Ačiū. (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Ar nėra klausimų kandidatui? Ačiū. Tada pa­kviesiu trečią kandidatą - gerbiamąjį Česlovą Stankevičių.

Č. V. Stankevičius  (Muravos rinkiminė apygarda). Gerbiamieji deputatai! Esu nustebintas ir pagerbtas šiuo pasiūly­mu. Nelaikau savęs pasirengusiu šiam darbui. Pirmasis jausmas, kurį išgirdęs šią žinią, pajutau, tai - atsakomybės naštos jaus­mas ir abejonė, ar mano sugebėjimai su ja yra sulyginami. Ta­čiau, gerbdamas Pirmininką ir už jį balsavęs, dirbęs su juo, ne­drįsčiau atsisakyti pats savarankiškai be jūsų sprendimo. Aš su­tinku balotiruotis. (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Ar nėra klausimų gerbiamajam Česlovui Stan­kevičiui? Jeigu nėra, tuomet balsuosime. Kas už tai, kad pro­fesorius Bronius Kuzmickas būtų išrinktas Aukščiausiosios Ta­rybos Pirmininko pavaduotoju? Už - 11  deputatų. Kas prieš? Nėra. Kas susilaikė? Susilaikė šeši. Ačiū, kad palaikėte mane. Manau, kad galiu pakviesti Bronių Kuzmicką užimti savo vietą. (P l o j i m a i.) Dabar kas už tai, kad advokatas Kazimieras Mo­tieka būtų išrinktas Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pava­duotoju? Kas prieš? Už - 98. Prieš du. Kas susilaikė? Susilaikė vienuolika deputatų. Ačiū. Prašau gerbiamąjį Kazimierą Motieką užimti savo vietą. (P l o j i m a i.) Prašau balsuoti už tai, kad gerbiamasis Česlovas Stankevičius būtų išrinktas Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotoju. Už - 105 deputatai. Kas prieš? Prieš vienuolika. Kas susilaikė? Susilaikė septyni. Ačiū. Prašau gerbiamąjį Česlovą Stankevičių užimti savo vietą. (P l o j i m a i.) Dabar mums reikia išrinkti Prezidiumo sekretorių. Aš labai no­rėčiau, kad tas pareigas toliau eitų, jeigu jūs išrinksite, gerbia­masis Liudvikas Sabutis. (P l o j i m a i.) Turbūt kandidatui su­teiksime teisę pasisakyti.

L. Sabutis (Šeškinės rinkiminė apygarda). Ger­biamasis parlamente, gerbiamasis Pirmininke! Nuoširdžiai dėko­ju už pasiūlymą. Sekretoriaus pareigos - ne tik garbingos, bet ir itin sunkios ta prasme, jog iš tikrųjų šis darbas nematomas, bet labai reikalingas. Bendromis jėgomis, manau, kai kuriuos klausimus galėsime nesunkiai išspręsti. Mano nuomonė yra to­kia - kiek parlamentas margesnis, tiek jo sekretorius turi būti neutralesnis, kuo parlamento intelektualinis lygis aukštesnis, tuo palankesnės darbo sąlygos jam turi būti sudarytos. Tik esančio­mis ir, žinoma, kitomis sąlygomis mes galėsime kuo sparčiau ir naudingiau tarpusavyje bendradarbiauti ir tarnauti mūsų Lie­tuvai. Ačiū. (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Ar yra klausimų kandidatui? Jeigu nėra, tada prašom balsuoti. Kas už tai, kad gerbiamasis Liudvikas Sabutis būtų išrinktas Prezidiumo sekretoriumi? Už - 125. Kas prieš? Ma­lonu, kad nėra prieš. Kas susilaikė? Susilaikė du. Ačiū. Prašom gerbiamąjį L.Sabutį užimti vietą Prezidiume. (P l o j i m a i.) Kadangi Prezidiumas formuojamas taip pat ir iš nuolatinių ko­misijų pirmininkų ir vieną komisijos pirmininką, tai yra Manda­tų komisijos pirmininką profesorių Aloyzą Sakalą, jau išrinkome, aš noriu jį pakviesti taip pat kur nors netoli užimti vietą. Prašom.

Gerbiamieji deputatai! Kadangi šiuo metu dar nesudarytos kitos nuolatinės komisijos, neišrinkti jų pirmininkai, kurie pagal pareigas įeina į Prezidiumą, todėl mums reikia nutarti, ar mes laikinai apsiribosime šia Prezidiumo sudėtimi, kad galėtume per­eiti prie dienotvarkės ir svarbiausių šios dienos klausimų. Aš siūlyčiau pripažinti jau suformuotą ir galintį dirbti Prezidiumą, kurio sudėtis vėliau, formuojant komisijas, dar pasikeis. Ar yra kitokių nuomonių? Jeigu nėra, tuomet prašau balsuoti, kad toks Prezidiumas galėtų pradėti dirbti. Kas prieštarauja šiam pasiū­lymui? Atrodo, galime dirbti toliau. Dabar mums reikia patvir­tinti sesijos dienotvarkę. Ji įteikta deputatams, tačiau leiskite per­skaityti.

Pirmasis dienotvarkės klausimas - Lietuvos TSR Ministrų Ta­rybos pareiškimas dėl įgaliojimų grąžinimo; deklaracija "Dėl Lie­tuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatų įgaliojimų"; Lietu­vos TSR įstatymo "Dėl valstybės pavadinimo ir herbo" projek­tas; aktas dėl Lietuvos valstybės atstatymo, yra klausimas dėl TSRS liaudies deputatų, išrinktų Lietuvoje, teisinio statuso, taip pat du konstituciniai projektai. Be to, numatyti kreipimaisi į vi­sus Lietuvos žmones, į TSRS tautas, į pasaulio tautas, į Lietuvos tautines bendrijas, į Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungos Prezidentą.

Yra ir tolesni klausimai, Lietuvos Respublikos įstatymo "Dėl buvusių Lietuvos TSR sąjunginio-respublikinio pavaldumo valsty­bės valdymo organų statuso pakeitimo" projektas, Lietuvos Res­publikos Aukščiausiosios Tarybos deputatų darbo grupių sudary­mas. Taip pat sesijoje svarstysime Lietuvos Respublikos vyriau­sybės įstatymo projektą, Lietuvos Respublikos Ministro Pirmi­ninko skyrimą ir Lietuvos Respublikos įstatymo "Dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos struktūros" projektą.

Štai tie klausimai, kuriuos turėsime išspręsti, matyt, netrum­pos, bet turiningos ir darbingos sesijos metu.

Taigi norėčiau pasiūlyti patvirtinti tokią sesijos dienotvarkę, o po to padaryti pertrauką dėl kai kurių techninių šios patalpos pertvarkymų. O dabar dėl dienotvarkės. Prašau, gerbiamasis G. Vagnoriau.

G. Vagnorius (Justiniškių rinkiminė apygarda). Siūlau dienotvarkę papildyti vienu punktu, tai yra įstatymo pro­jektu, kuris skamba taip: "Dėl Lietuvos TSR teritorijoje esančių sąjunginio ir sąjunginio-respublikinio pavaldumo įmonių įstaigų ir organizacijų statuso pakeitimo". Jeigu bus priimtas įstatymas dėl sąjunginio-respublikinio pavaldumo ministerijų statuso pakei­timo ir žinant, kad pas mus dar labai daug sąjunginio pavaldu­mo įmonių, tai, nepriėmus šio įstatymo, nemažai įmonių pakibs ore ir bus nepavaldžios nei TSRS žinyboms ir ministerijoms, nei Lietuvos valdymo organams. Tokiu būdu siūlau svarstyti ir šį įstatymo projektą.

Nutarimo ,,Dėl Lietuvos TSR Ministrų Tarybos pareiškimo" priėmimas

 

Pirmininkas. Ar yra dar norinčių pasisakyti dėl dienotvarkės, ar jau galime ją tvirtinti? Be abejo, turint omenyje, kad prirei­kus ji bus papildoma ir koreguojama. Tai liestų ir vieną klausi­mą, kuris buvo dienotvarkėje, tačiau man pateiktame sąraše iš­brauktas - "Dėl Aukščiausiosios Tarybos tvirtinamų pareigūnų įgaliojimų pratęsimo". Šis klausimas susijęs su Ministrų Tarybos pareiškimu dėl įgaliojimų grąžinimo. Taigi kas už šią dienotvar­kę, prašau balsuoti. Dauguma. Kas prieš? Atrodo, nėra. Kas susi­laikė? Taip pat nėra. Dienotvarkė priimta.

Dabar techninė tarnyba prašo 20 minučių pertraukos paruošti patalpą valstybės atributams pakeisti. Bet gal tai bus galima padaryti šiek tiek vėliau, mes prie to klausimo dar nepriėjome. Dirbame toliau? Gerai. Tada leiskite man perskaityti Lietuvos Ministrų Tarybos pareiškimą, datuotą 1990 metų kovo 10 diena. "Lietuvos TSR Aukščiausiajai Tarybai. Pareiškimas. Sutinkamai su Lietuvos TSR Konstitucijos 116 straipsniu Respublikos Mi­nistrų Taryba baigė vykdyti savo pareigas ir grąžina savo įga­liojimus naujai išrinktai Lietuvos TSR Aukščiausiajai Tarybai. Lietuvos TSR Ministrų Tarybos Pirmininkas Vytautas Sakalaus­kas". Turbūt tai natūralus ir konstitucinis pasiūlymas - priimti šį Vyriausybės atsistatydinimą ir įgaliojimų grąžinimą. Kas už tai? Vienbalsiai. Kas prieš, susilaikė? Nėra. Kadangi šiame nu­tarimo projekte nenurodytas asmuo, kuriam pavedama eiti pa­reigas, aš noriu suteikti žodį deputatui Gediminui Vagnoriui.

G. Vagnorius (Justiniškių rinkiminė apygarda). Pasikonsultavus su kolegomis deputatais, siūlyčiau pavesti laiki­nai eiti Lietuvos TSR Ministrų Tarybos Pirmininko pareigas Mi­nistrų Tarybos Pirmininko pavaduotojai Kazimierai Prunskienei.

Pirmininkas. Gal yra kitų pasiūlymų? Gal norėtų ką pasakyti buvęs Ministrų Tarybos Pirmininko pavaduotojas gerbiamasis Juo­zas Šėrys? Neįgaliotas nieko pasakyti tuo klausimu? Tokiu atveju prašome pasisakyti dėl iškeltos kandidatūros, kuriai, tiesą sa­kant, būtų pavedama eiti pareigas, kurias iš dalies gerbiamoji K. D. Prunskienė jau dabar ėjo, perimdama laikinu pavedimu Ministrų Tarybos Pirmininko funkcijas. Gal pirmiausia ir suteik­sime žodį gerbiamajai K. D. Prunskienei.

K. D. Prunskienė (Verkių rinkiminė apygarda). Gerbiamasis Pirmininke, gerbiamieji deputatai! Mano tolesnis dar­bas Ministrų Taryboje pagal šį pasiūlymą būtų susijęs su laikinų įgaliojimų vykdymu, buvusiai Ministrų Tarybai grąžinus savo įga­liojimus naujai išrinktai Aukščiausiajai Tarybai. Aš suprantu, kad šiandieninėje situacijoje iš tikrųjų kažkas turi toliau tęsti tą darbą. Matyt, tai daryti teks man, kadangi, kaip minėjo gerbia­masis Pirmininkas, jau nemažai mėnesių daugelį darbų, susiju­sių su ekonomine reforma, derybomis su Maskva, naujų ryšių už­mezgimu su kitomis valstybėmis teko atlikti man, einant Mi­nistrų Tarybos Pirmininko pavaduotojos pareigas. Kita vertus, noriu pasakyti, kad šis laikinas Ministrų Tarybos Pirmininko pa­reigų ėjimas jokiu būdu negali būti suprastas kaip kokie nors Aukščiausiosios Tarybos arba mano pačios įsipareigojimai dėl neišvengiamų ir turbūt labai greitai reikalingų Ministrų Tarybos Pirmininko rinkimų.

Kodėl aš pabrėžiu "neišvengiamai greitai reikalingų"? Todėl, kad jūs žinote, koki laikotarpį mes gyvename. Jau dabar rengia­mas derybų su Maskva forsavimas, perimant Lietuvos ūkį, rei­kalingi tolesni labai aktyvūs ryšiai su kitomis valstybėmis ir, ži­noma, radikali ekonominė reforma bei pašlijusios ekonominės būk­lės stabilizavimas. Todėl suprantama, kad, turint tik laikinus Įga­liojimus, ypač ryšiams su išore, gali atsirasti tam tikrų keblumų. Todėl aš sąžiningai toliau vykdysiu tas pareigas. Nemanau, kad mano darbas rytoj bus kitoks negu buvo prieš keletą dienų, galbūt jis taps kažkiek paprastesnis, Ministrų Taryboje nebus dviprasmybės ir dviejų programų, kurios buvo iki šiol. Bet aš gal ir be reikalo jums primenu tą situaciją, kuri susiklostė dėl labai natūralių priežasčių, pasukus Lietuvai į valstybingumo kelią..

Dar kartą noriu padėkoti už tą, sakykime, laikiną pasitikėji­mą. Tikiuosi, kad mano kolegos ekonomistai, kurių čia yra ge­rokai daugiau negu buvo ankstesnėje Aukščiausiojoje Taryboje, padės man spręsti tas problemas, kurių yra labai daug susi­kaupę. (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Ačiū už sutikimą. Kas turite klausimų gerbiama­jai profesorei K. D. Prunskienei?

B. V. Rupeika (Širvintų rinkiminė apygarda). Gal mano pasiūlymas nuskambės ne kaip klausimas, tačiau, ma­nyčiau, geriausia proga apie tai pasakyti dabar. Šiame nutarime vis dėlto siūlyčiau suformuluoti atskirą punktą, kuriame būtų ra­šoma maždaug taip. Aš skubėdamas šį sakinį parašiau, tačiau jo prasmę manau, suvoksite iš karto. Sakykime, trečiuoju punktu LTSR Aukščiausioji Taryba nutaria: panaikinti visas vyriausybės narių privilegijas eilinių piliečių atžvilgiu, o jų būtinumą Aukš­čiausioji Taryba sprendžia atskiru potvarkiu arba atskirais po­tvarkiais. Tuo būdu, formuodami naują vyriausybę, padėsime pa­matus socialiniam teisingumui ir pateisinsime mūsų rinkėjų lū­kesčius dėl privilegijų. Kartu norėčiau išgirsti gerbiamosios K. Prunskienės komentarą dėl šio pasiūlymo.

K. D. Prunskienė. Jūsų pasiūlymas gal kiek ir ankstyvas, nes pirmiausia formuojama vyriausybė, matyt, turi imtis ekonominės padėties stabilizavimo, be abejo, neužmirštant ir to, ką jūs sa­kėte. Manau, kad reikėtų sudaryti parlamentinę komisiją, kuri padėtų tuos klausimus išspręsti.

Pirmininkas. Aš galiu tik papildyti, kad to klausimo sprendi­mas yra numatytas įstatyme dėl vyriausybės. Ar dar yra klausi­mų? Jeigu nėra, ačiū profesorei. Tuomet balsuosime. Kas už tai, kad profesorei K.D. Prunskienei, buvusiai Ministrų Tarybos Pir­mininko pavaduotojai, būtų pavesta laikinai eiti Ministrų Tarybos Pirmininkės pareigas? Už - 127 deputatai. Kas prieš? Nėra. Kas susilaikė? Susilaikė trys. Sveikinu gerbiamąją K.Prunskienę, lin­kiu didelės ištvermės. (P l o j i m a i.) O dabar, patvirtinę dalį Aukščiausiosios Tarybos nutarimo, turime patvirtinti jį visą. Kas už tai, kad nutarimas "Dėl Lietuvos TSR Ministrų Tarybos pa­reiškimo" būtų patvirtintas visas, prašau balsuoti. Kas prieš? Nėra. Kas susilaikė? Nėra. Nutarimas priimtas vienbalsiai.

Dabar svarstysime klausimą dėl Aukščiausiosios Tarybos tvir­tinamų pareigūnų įgaliojimų pratęsimo. Noriu suteikti žodį de­putatui Gediminui Vagnoriui.

G. Vagnorius  (Justiniškių rinkiminė apygarda). Siūlau priimti tokio turinio Lietuvos Respublikos Aukščiausio­sios Tarybos nutarimą: "Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos vals­tybės organų įgaliojimų pratęsimo. Lietuvos Respublikos Aukš­čiausioji Taryba nutaria: iki Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba sudarys naujos sudėties valstybės organus, pratęsti Res­publikos Aukščiausiojo teismo, Prokuratūros, Valstybinio arbit­ražo ir Liaudies kontrolės komiteto įgaliojimus". Tikiuosi, jūs palaikysite šį pasiūlymą.

E. Bičkauskas (Šilutės rinkiminė apygarda). Ger­biamasis deputate G. Vagnoriau, ar jums neatrodo, kad prieš šį nutarimą turėtų eiti nutarimas dėl valstybės pavadinimo ir her­bo? Man atrodo, juridiškai būtų taip teisingiau.

Pirmininkas. Čia ir yra ta priežastis, dėl kurios šis klausimas vienu požiūriu turėjo eiti nuosekliai, po Ministrų Tarybos įga­liojimų, o kitu požiūriu logiškiau būtų jį priimti po to, kai ap­svarstysime valstybės pavadinimą.

A. Buračas  (TSRS  l i a u d i e s  d e p u t a t a s). Noriu pratęs­ti deputato E. Bičkausko mintį. Gal būtų tikslinga pirmiausia aptarti Lietuvos valstybės atstatymo dokumentą, o po to valstybės pavadinimą ir herbą? Tada būtų logiškai nuoseklu - pirma nu­statomas statusas, po to - pavadinimas.

Pirmininkas. Ačiū. Žinoma, gali būti ir taip, nors norėčiau paaiškinti, kad penki vienas po kito einantys įstatymų ir nutarimų projektai yra apmąstyti ir siūlomi tam tikra eilės tvarka, kurios dėl kokio nors kitokio požiūrio nereikėtų griauti. O dėl buvusio antrojo klausimo - dėl Aukščiausiosios Tarybos tvirtina­mų pareigūnų įgaliojimo pratęsimo, tai, man regis, kaip tik lo­giška būtų jį perkelti dviem punktais toliau, po Lietuvos TSR įstatymo "Dėl valstybės pavadinimo ir herbo" projekto. Ar bus kitų pasiūlymų? Jeigu nėra, prašom balsuoti už tai, kad buvęs antrasis klausimas taptų ketvirtuoju. Ačiū. Kas prieš? Nėra. Kas susilaikė? Susilaikė trys. Taigi nedidelė dienotvarkės problema išspręsta.

Dabar aš noriu paaiškinti parengtų dokumentų paketą, ku­rie, kaip sakiau, vienas su kitu glaudžiai susiję ir turėtų būti priimami vienas po kito. Projektus jūs turite. Pirmiausia dekla­racija "Dėl Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatų įga­liojimų", nes ši Aukščiausioji Taryba turi save apibrėžti, kaip galinti padaryti tuos aktus. Mes turime aiškiai įvardinti buvusią kelių dešimtmečių teisinę arba valstybinio beteisiškumo situaciją, iš kurios dabar išeiname. Išeiname, kai pastarųjų metų pertvar­kos sąlygomis pradėjo reikštis liaudies suverenumas, liaudies suvereniteto teisė įvairiomis apsisprendimo ir savarankiškų struk­tūrų kūrimosi formomis. Dabar šis procesas pasiekė savo kulmi­naciją. Šiame dokumente yra viena pastraipa, neleidžianti niekam dviprasmiškai aiškinti, jog mūsų Aukščiausioji Taryba išrinkta tuo metu, kai Lietuva dar tebėra valdoma Tarybų Sąjungos, jog išreiškia suverenią liaudies teisę tarti savo žodį apie valstybin­gumo esmę. Tai - penktoji pastraipa: "Lietuvai primestų sveti­mos valstybės struktūrų panaudojimas neturi būti interpretuoja­mas kaip jas primetusios valstybės suvereniteto lietuvių tautai ir jos teritorijai arba tos valstybės įvykdytos aneksijos pripažini­mas". Na, ir pabrėžiama tai, kas mums visiems gerai žinoma -­ kad Lietuvos gyventojai rinkimuose į šią Aukščiausiąją Tarybą suteikė deputatams tautos atstovų mandatą ir prievolę atstatyti Lietuvos valstybę, ir reikšti tautos suvereninę galią (suprema po­testas) per šią Aukščiausiąją Tarybą. Iš tikrųjų taip buvo, nes ir Sąjūdžio rinkiminė platforma, labai aiškiai ir atvirai išdėsty­dama būdus ir kelius, kuriais tai bus padaryta, ėjo į šį tikslą ir gavo tą įgaliojimą. Lietuvos Komunistų partijos rinkiminė plat­forma taip pat skelbia savo tikslu Lietuvos nepriklausomybę. Aš siūlyčiau parodyti ir pareikšti kuo didesnį konsensusą balsuo­jant dėl pirmojo iš penkių įstatyminių aktų, nes tai - mūsų bend­ras tikslas, į kurį, aš tikiu, ėjome visi nuoširdžiai ir įsitikinę. Po to svarstysime įstatymo "Dėl valstybės pavadinimo ir herbo" projektą. Prieš tai arba po to, matyt, reikės padaryti pertraukėlę dėl valstybinės atributikos pakeitimo. Pagal dienotvarkę į šiuos klausimus įsiterpia nutarimas dėl TSRS liaudies deputatų, išrinktų Lietuvoje, statuso. Manau, kad TSRS liaudies deputatai per pertrauką susirinks ir apsvarstys galimus nutarimo projek­tus. Jų yra ne vienas.

Štai tie penki dokumentai. Po dviejų mano jau minėtų, seka aktas dėl Lietuvos valstybės atstatymo ir du konstituciniai, tamp­riai susiję tarpusavyje. Jie turėtų būti svarstomi visi kartu. Apie juos vėliau plačiau referuos gerbiamasis Česlovas Stankevičius, daug dirbęs su tais dokumentais.

Deklaracijos dėl Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatų įgaliojimų priėmimas

Dabar noriu sugrįžti prie pirmojo svarbaus dokumento - de­klaracijos "Dėl Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatų įgaliojimų". Tam, kad toliau šis dokumentas galėtų vadintis Lie­tuvos Aukščiausiosios Tarybos nutarimu, pirmojo dokumento pa­baigoje jau fiksuojamas mūsų truputį pakitęs pavadinimas. Kas norėtų pasisakyti dėl šio dokumento projekto, jo esmės? Gal kas nors turite klausimų grupei, ruošusiai dokumentą? Norėčiau pa­kviesti pasisakyti tik iš tikrųjų dėl esminių klausimų, negaištant laiko smulkiems redakciniams pasiūlymams. Kas norėtų pasisa­kyti dėl šios deklaracijos? Prašau.

A. A. Abišalas  (Vytauto rinkiminė apygarda). Ga­lima paklausti kita tema? Ar mes negalėtume dabar padaryti pertrauką? Juo labiau, kad ir pagal reglamentą laikas.

Pirmininkas. Aš manau, tai turi spręsti pati Taryba. Jeigu mes dabar priimtume deklaraciją, Lietuvos žmonėms nereikėtų kankinamai laukti pertraukos pabaigos.

A. A. Abišalas. Aš vis dėlto prašyčiau tai padaryti dėl tų pa­čių techninių dalykų, kurie mūsų laukia. Todėl siūlyčiau balsuo­ti, kad dabar būtų pertrauka.

Pirmininkas. Galbūt gerbiamasis A. A. Abišalas daugiau paaiš­kintų? Na, tuomet aš turiu pasiūlyti balsuoti už pirmąjį pasiū­lymą, tai yra už pasiūlymą, kad dabar svarstytume deklaraciją.. Ar balsuosime, ar dar pasikeisime nuomonėmis? Balsuosime? Kas už tai, kad deklaracija būtų svarstoma dabar? Už - 83 deputatai. Kas už antrąjį pasiūlymą, tai yra, kad dabar būtų daroma per­trauka? Už - 47 deputatai. Taigi tęsiame darbą. Man regis, klau­simų dėl deklaracijos projekto nebuvo. Ar norėtų kas pasisakyti? Atsižvelgiant į radijo klausytojus ir televizijos žiūrovus, matyt, reikėtų perskaityti visą tekstą. Taigi balsuosime už tokią dekla­raciją dėl Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatų įga­liojimų.

Lietuvių tautos apsisprendimu 1918 metų vasario 16 dieną at­statytoji nepriklausoma Lietuvos valstybė, įtvirtinusi save 1920 metų gegužės 15 dienos Steigiamojo Seimo rezoliucija ir 1922 me­tų Lietuvos Valstybės Konstitucija, tapo pasaulio tautų bendri­jos pilnateise nare ir iki 1940 metų birželio 14 dienos reiškė tau­tos suvereninę galią per Lietuvos valstybės suverenines insti­tucijas.

1940 metų birželio 15 dieną smurtu ir agresija Tarybų Są­junga suvaržė Lietuvos suvereninę galią ir neteisėtai inkorpora­vo Lietuvą į TSRS sudėtį.

Nors tauta nepertraukiamai priešinosi, svetima jėga ilgainiui sugriovė Lietuvos valstybės struktūras, pakeisdama jas iš šalies primestomis.

Nuo 1988 metų, randantis naujoms galimybėms, tautos atgi­mimo ir nepriklausomybės sąjūdis pradėjo reikštis atvirai, apim­damas plačiausius visuomenės sluoksnius. Tautos valia, viešai prabilusi pilietinėse akcijose, virto jos suvereninės galios raiška per esamas institucijas.

Lietuvai primestų svetimos valstybės struktūrų panaudojimas neturi būti interpretuojamas kaip jas primetusios valstybės su­vereniteto lietuvių tautai ir jos teritorijai arba tos valstybės įvyk­dytos aneksijos pripažinimas.

1990 metų vasario 24 dienos rinkimuose į Lietuvos TSR Aukš­čiausiąją Tarybą rinkimų teisę turintys Lietuvos gyventojai sa­vo valia suteikė išrinktiems Lietuvos TSR Aukščiausiosios Ta­rybos deputatams tautos atstovų mandatą ir prievolę atstatyti Lietuvos valstybę ir reikšti tautos suvereninę galią (suprema potestas) per šią Aukščiausiąją Tarybą, kuri nuo 1990 metų ko­vo 11 dienos 17 valandos 15 minučių bus vadinama Lietuvos Aukščiausiąja Taryba".

Štai tekstas. Jeigu jį priimsime, jis bus datuotas šia diena, pažymint ir valandą. Mes jau galėtume balsuoti, bet gavome gerbiamojo teisingumo ministro P. Kūrio pasiūlymus dėl kai kurių pataisų ar formuluočių. Aš noriu paklausti gerbiamojo mi­nistro, ar tos pataisos yra esminės, ar jos tik truputį patobu­lina tekstą?

P. Kūris. Turiu tik redakcinio pobūdžio pasiūlymų.

Pirmininkas. Gerai. Dėl to, aš manau, nestabdykime šio svar­baus akto priėmimo. Yra pasiūlymas dėl vardinio balsavimo. Pagal taisyklę, šį norą turėtų pareikšti 15 deputatų. Mes galime labai paprastai paklausti, ar atsiras 14 deputatų (o gal ir dau­giau), remiančių deputato Zigmo Vaišvilos pasiūlymą? Egidijus Bičkauskas nori kažką pasakyti.

E. Bičkauskas (Šilutės rinkiminė apygarda). Man atrodo, sekretoriatas nėra pasiruošęs šiuo metu vardiniam bal­savimui, tai sustabdytų balsavimo procedūrą.

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Komisija yra pasi­ruošusi vardiniam balsavimui.

Pirmininkas. Kokia bus Aukščiausiosios Tarybos nuomonė? Matyt, reikia balsuoti, nes yra vienokių ir kitokių nuomonių. Kas už Zigmo Vaišvilos pasiūlymą, kad būtų vardinis bal­savimas?

A. A. Abišalas (Vytauto rinkiminė apygarda). Kad būtų paprasčiau, aš siūlyčiau atsistoti tiems, kurie prašo vardi­nio balsavimo, ir jeigu jų bus penkiolika, tada mes turėsime balsuoti vardiniu būdu.

Pirmininkas. Žinoma, galima ir tokiu būdu. Kas pageidauja vardinio balsavimo? Atsistojo 15 deputatų. Ar sekretoriatas gali pradėti darbą?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Galima pradėti. Kor­telės yra. Jas deputatai tuoj pat gaus. Gerbiamasis Pirmininke, ar galima paaiškinti vardinio balsavimo tvarką?

Pirmininkas. Taip, jeigu reikia.

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Deputatai gavo var­dinio balsavimo korteles. Viršuje yra žodžiai "balsuojama dėl" toliau užrašote savo ranka - deklaracija dėl Lietuvos TSR Aukš­čiausiosios Tarybos deputatų įgaliojimų. Balsuojant "už", "prieš" ar "susilaikė", išbraukiate nereikalingus žodžius. Po to parašote savo pavardę, vardą ir apygardos numerį. Pasirašote ir parašote datą. Korteles surinks balsų skaičiavimo komisijos nariai.

Pirmininkas. Galiu pranešti, kad gerbiamasis ministras P. Kū­ris atsisakė savo redakcinių pataisų ir visiškai pritaria tekstui.

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Ar visi deputatai grąžino korteles? Atrodo, visi. Komisija eina skaičiuoti.

Pirmininkas. Yra toks pasiūlymas - padaryti mažą pertraukė­lę, kol bus paskelbti rezultatai. 15 minučių pertrauka.

 

(Pertrauka)

 

Pirmininkas. Gerbiamieji Aukščiausiosios Tarybos deputatai! Skelbiu vardinio balsavimo rezultatus. Prašau, skaitant deputato pavardę, atsistoti. Abišalas Aleksandras - už, Akanovičius Sta­nislovas - susilaikė, Aksomaitis Povilas - už, Ambrazaitytė Ni­jolė - už, Ambrazevičius Aleksandras - už, Andrikienė Laima - ­už, Andriukaitis Vytenis - už, Andriukaitienė Irena - už, Anta­navičius Kazimieras - už, Apšega Leonas - už, Arlauskas Myko­las - už, Astrauskas Rimantas - už, Bacevičius Zbignevas - už, Baldišis Vilius - už, Beinortas Julius - už, Beriozovas Vladimi­ras - už, Bičkauskas Egidijus - už, Brazauskas Algirdas - už, Butkevičius Audrius - už, Čepaitis Virgilijus - už, Čobotas Me­dardas - už, Degutis Arūnas - už, Dringelis Juozas - už, Endriukaitis Algirdas - už, Gajauskas Balys - už, Gentvilas Eugeni­jus - už, Genzelis Bronislovas - už, Gerdaitytė Miglutė - už, Gi­niotas Petras - už, Glaveckas Kęstutis - už, Grakauskas Eiman­tas - už, Grinius Kęstutis - už, Gudaitis Romas - už, Hofertie­nė Romualda - už, Iešmantas Gintautas - už, Ilgūnas Gedimi­nas - deja, negaliojantis biuletenis, Jankelevičius Leonas - susi­laikė, Januška Albinas - už, Jarašiūnas Egidijus - už, Jarmo­lenka Vladimiras - už, Jasukaitytė Vidmantė - už, Juknevičius Zenonas - už, Jurgelis Jurgis - už, Juršėnas Česlovas - už, Ka­činskas Virgilijus - už, Karoblis Antanas - už, Karvelis Juozas -­ už, Kašauskas Stasys - už, Katkus Valdemaras - už, Klumbys Egidijus - už, Kolesnikovas Vytautas - už, Kudaba Česlovas - ­už, Kumža Algirdas - už, Kuzmickas Bronislovas - už, Lands­bergis Vytautas - už, Lapinskas Kęstutis - už, Laurinkus Me­čys - už, Leščinskas Arvydas - už, Liaučius Jonas - už, Lubys Bronislovas - už, Maceikianecas Ryšardas - susilaikė, Mačys Jo­nas - už, Malkevičius Stasys - už, Medvedevas Nikolajus - už, Milčius Leonas - už, Minkevičius Jokūbas - už, Miškinis Alber­tas - už, Morkūnas Donatas - už, Motieka Kazimieras - už, Ne­dzinskienė Birutė - už, Norvilas Algimantas - už, Okinčicas Čes­lavas - už, Ozolas Romualdas - už, Oželytė-Vaitiekūnienė Nijo­lė - už, Paleckis Justas Vincas - už, Paliūnas Vytautas - už, Pangonis Jonas - už, Patackas Algirdas - už, Paulauskas Rolan­das - už, Pečeliūnas Saulius - už, Peško Stanislavas - susilaikė, Petrovas Eugenijus - už, Pikturna Virginijus - už, Plečkaitis Vy­tautas - už, Poškus Petras - už, Povilionis Vidmantas - už, Pra­piestis Jonas - už, Prunskienė Kazimiera - už, Puplauskas Vy­tautas - už, Račas Antanas - už, Ramonas Gintaras - už, Rasi­mavičius Liudvikas Narcizas - už, Rastauskienė Rasa - už, Razma Liudvikas Saulius - už, Ražauskas Algirdas - už, Rimkus Kęstu­tis - už, Rudys Audrius - už, Rudzys Romualdas - už, Rupeika Benediktas - už, Sabutis Liudvikas - už, Saja Kazimieras - už, Sakalas Aloyzas - už, Saudargas Algirdas - už, Sėjūnas Algi­mantas - už, Simutis Liudvikas - už, Suboč Valentina - susilai­kė, Survila Rimvydas Raimondas - už, Stakvilevičius Mindau­gas - už, Stankevičius Čestovas Vytautas - už, Šadreika Valeri­jonas - už, Šaltenis Saulius - už, Šepetys Lionginas - už, Šerkšnys Gediminas - už, Šimėnas Albertas - už, Šimėnas Jo­nas - už, Tamulis Jonas - už, Taurantas Aurimas - už, Terlec­kas Vladas - už, Tomaševičius Edvardas - susilaikė, Tupikas Pranciškus - už, Ulba Algimantas - už, Uoka Kazimieras - už, Vagnorius Gediminas - už, Vaišvila Zigmas - už, Vaitiekūnas Petras - už, Valatka Rimvydas - už, Valionytė Birutė - už, Va­ranauskas Povilas - už, Vilkas Eduardas - už, Zingeris Emanue­lis - už, Žalys Alfonsas - už, Žiemelis Vidmantas - už, Kropas Stasys - už. Iš viso balsavo: už - 126 deputatai, prieš nebal­savo nė vienas, susilaikė 6, vienas biuletenis negaliojantis.

Deklaracija "Dėl Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos de­putatų įgaliojimų" priimta. (P l o j i m a i.)

Įstatymo ,,Dėl valstybės pavadinimo ir Herbo" priėmimas

Dabar svarstysime Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos nu­tarimo "Dėl valstybės pavadinimo ir herbo" projektą. Jūs jį turite, bet aš vis tiek perskaitysiu.

Žengdama į atkuriamą nepriklausomą valstybės gyvenimą, matydama oficialiuose pavadinimuose ir ženkluose nemažas dva­sines ir politines reikšmes, jausdamasi įgaliota Lietuvos piliečių ­rinkėjų valios, Lietuvos Aukščiausioji Taryba  n u t a r i a:

1. Konstitucijoje ir kituose teisiniuose norminiuose aktuose­ vartoti vienintelį oficialų valstybės pavadinimą "Lietuvos Res­publika", o trumpiau ir sudėtiniuose pavadinimuose - "Lietuva", Lietuvos".

        2. Toliau vartoti oficialų Lietuvos Respublikos valstybės Her­bą ir ženklą - Vytį.

3. Lietuvos Aukščiausiąją Tarybą vadinti "Lietuvos Respub­likos Aukščiausiąja Taryba".

4. Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pareigybę nuo šiol vadinti "Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pir­mininko" pareigybe.

5. Visus tolesnius šios Aukščiausiosios Tarybos aktus vadinti Lietuvos Respublikos pirmojo šaukimo Aukščiausiosios Tarybos aktais.

6. Sutinkamai su šio įstatymo pirmuoju straipsniu keičiami valstybinių organų pavadinimai.

7. Šis įstatymas įsigalioja nuo jo priėmimo momento".

Toks yra projekto tekstas su pataisomis. Gal yra klausimų dėl šio nutarimo projekto?

Z. Vaišvila (Ventos rinkiminė apygarda). (Kalba iš vietos, negirdėti.)

Pirmininkas. Ačiū už pastabą. Būtinai sutvarkysime šį mažą neapsižiūrėjimą. Taip, tas pats yra ir šeštajame punkte. Ar yra daugiau klausimų ar pastabų? Deputatas Egidijus Bičkauskas.

E. Bičkauskas (Šilutės rinkiminė apygarda). Aš turiu keletą pastabų. Man atrodo, šis dokumentas turėtų vadintis įstatymu, kadangi čia kalbama ir apie Konstituciją. Antra, pa­vadinime turbūt dar turėtų pasilikti "Lietuvos TSR". Man atro­do, taip. Galbūt čia diskutuotina.

Pirmininkas. Aš galiu tik pasakyti, kad ką tik priimtos dekla­racijos pabaigoje jau buvo įrašyta "Lietuvos Aukščiausioji Ta­ryba".

E. Bičkauskas. Kiek suprantu, Lietuvos Aukščiausioji Taryba deklaracijoje nuo šiol bus vadinama Lietuvos Aukščiausiąja Ta­ryba, o dabar svarstomo projekto trečiajame punkte rašoma: "Lie­tuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba".

Pirmininkas. Nuo šiol vadinsis Lietuvos Respublika.

Balsas iš salės. (Negirdėti.)

Pirmininkas. Galimas daiktas, nes aš jau girdžiu pritarimo balsus. Ar kas nors mano kitaip? Kaip mano autoriai, ruošę pro­jektą? Iš tiesų pakeitus pavadinimą, nereikėtų keisti 6 ir 7 straips­nių teksto.

Balsas iš salės. (Negirdėti.)

Pirmininkas. Gerai. Vadinasi, pakeičiame į Lietuvos Aukščiau­siosios Tarybos įstatymą, tada 6 ir 7 straipsniai lieka kokie bu­vę. Ačiū gerbiamiesiems deputatams V. Šadreikai ir E. Bičkaus­kui. Ar bus daugiau pastabų ar pasiūlymų? Lietuvos Aukščiau­siąją Tarybą vadinsime Lietuvos Respublikos Aukščiausiąja Ta­ryba. Daugiau klausimų bus? Jeigu nėra, tuomet balsuosime. Aš manau, kad galime balsuoti paprastu būdu, jeigu deputatai ne­prieštarauja. Tai labai svarbus dokumentas, bet turintis daugiau simbolinę reikšmę. Ar niekas nesiūlo kitaip balsuoti? Tam, kad priimtume įstatymą, reikia surinkti du trečdalius balsų. Taigi kaip balsuosime? Ar yra norinčių vardinio balsavimo? Prašom atsistoti. Du. Tokiu atveju klausimas išspręstas. Kviečiu vienin­gai balsuoti, kad tikrai būtų du trečdaliai. Kas už tai, kad pri­imtume įstatymą "Dėl valstybės pavadinimo ir herbo"? Kas prieš? Kas susilaikė? Atrodo, nėra, bet balsų skaičiavimo komisija tuoj pasakys rezultatus.

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už balsavo 133 de­putatai. (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba įsta­tymą "Dėl valstybės pavadinimo ir herbo" 133 balsais, nė vie­nam nebalsavus prieš ir nė vienam nesusilaikius, priėmė. (P l o j i m a i.) Gerbiamieji deputatai! Įvyko simbolinis neteisybės pa­neigimo aktas. Dabar įvyks teigimo aktas. Žodį suteiksiu buvusiai politinei kalinei, visuomenės veikėjai Jadvygai Bieliauskienei. (P l o j i m a i.)

J. Bieliauskienė. Gerbiamasis Pirmininke, gerbiamasis Prezi­diume! Laisvasis parlamente! Aš ateinu iš 1949 metų šviesiausių baltųjų naktų vizijos. Tai buvo dienos apie šventą Joną. Aš bu­vau Intos lageriuose antrame mažučiame lagpunkte. Tada jau metus laiko ėjau gulago keliais ir mane, tapusią gyva malda, sielos klyksmu, aplankė vizija. Viešpatie, pasigailėk Lietuvos, pa­sigailėk kančių keliais išvarytųjų, mano tėvo, po ištrėmimų grės­me pasilikusios antrosios motinos su šešiais vaikais, pasigailėk mano bendražygių, visus parvesk į Tėvynę, o su manimi daryk, ką nori. Ir štai kaip atsakymas į mano šauksmą atėjo vizija. Man sapnuojasi, kad sėdžiu ant narų. Tuo metu ant juodo šir­dutės formos atlaso (kaip vizijose galima ir įmanoma) širdies krauju aš siuvinėjau Vytį, labai taisyklingą gražų piešinį. Žinau, kad turiu baigti siuvinėti. Ir ateina pas mane grėsmingai orus tarsi lemties pasiuntinys vyriškis. Pažiūri į mane iš apačios ir taria: "Tu nesusirūpinusi buitimi ir daiktais, eikime, aš parody­siu tau per ilgus vergovės metus išsaugotą Vytį". Pastaruoju metu man užeidavo keista nuojauta, kad aš turiu pamatyti tą vyriškį, kad ta vizija turi išsipildyti. Man būdavo keista, kodėl jis neateina. Ir štai kokia situacija: gerbiamasis A. Kaušpėdas, pažvelgęs į mane klausia (jis nežinojo, kas aš esu), ar aš ne­galėčiau įteikti Vytį, kada bus išrinktas Tarybos Pirmininkas. Padvejojusi sutikau. Paskui man pasakė, kad reikės pasisakyti. Ėmiau galvoti, ką aš pasakysiu. Ir štai sugrįžta ši vizija kaip gyva ir tas grėsmingai orus lemties pasiuntinys tampa nepapras­tai panašus į gerbiamąjį A. Kaušpėdą. Ir tada nubudusi pasakiau: "Viešpatie, ką galvojame, tą ir sapnuojame". Sekančią dieną ma­ne aplankė kita, be galo sudėtinga vizija, labai panaši į senojo testamento pranašus, tik iš mūsų dienų, tokia, kurios nesugal­vosi ir neišmanysi. Antroji vizija buvo tarsi grėsmingas įspėji­mas: jeigu dabar tautos vienybė bus sunaikinta, mūsų niekas ne­išgelbės. Mes turime būti vieningi, turime suvokti, kuo tautai galime būti naudingi, tada tauta atleis ir klaidas, ir dideles skriaudas. Todėl kviečiu visus vienybės, kviečiu atleidimo, kvie­čiu atgailos dvasios, nes be atgailos dvasios, be pripažinimo savęs kaltais negali būti atleidimo.

Noriu pasakyti gerbiamajam Pirmininkui, gerbiamajam Pre­zidiumui ir laisvajam parlamentui, kad neišsigąstų - mes esame stiprūs, apie mus, prieš mus ir šalia mūsų yra nesuskaitoma ga­lybė mūsų kankinių, mūsų didvyrių kovotojų, kurie krauju at­pirko mūsų laisvę. Jie netikintiems pavyzdys, tikintiems - didelė mistinė galia, jie - mūsų talkininkai, budintys ant mūsų laisvės kelio, jie padės mums būti vieningais, nugalėti didžiausius sun­kumus. Būkime vieningi, taurūs ir būsime laisvi. (P l o j i m a i.) Dar noriu pasakyti keletą žodžių. Čia Vytis, kabojęs ant išorinės valstybinio pastato pusės. Darbininkai Kaune tą Vytį pastebėjo ir išsaugojo. Po to atidavė jį į istorijos muziejų. Tokiu būdu per lemties pasiuntinį gerbiamąjį A. Kaušpėdą jis pateko į mano ran­kas. Aš atėjau pas jus iš 1949-ųjų metų vizijos, o tai suteikia stiprybės ir tikėjimo, kad mes tikrai būsime laisvi. (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Ačiū Jadvygai Bieliauskienei. Atrodė, kad jos lū­pomis kalba motina Lietuva. Gerbiamieji deputatai, dirbame to­liau. Svarstysime trečiąjį dienotvarkės klausimą - Lietuvos Res­publikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimą "Dėl Lietuvos valsty­bės atstatymo". Aš jau esu minėjęs, kad šis dokumentas yra su­sijęs su kitais dviem ir apie visus tris mums paaiškins Aukš­čiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotojas Česlovas Stanke­vičius.

Deputato Č. V. Stankevičiaus pranešimas dėl nutarimo ,,Dėl Lietuvos valstybės atstatymo" ir diskusijos dėl šio pranešimo 

Č. V. Stankevičius  (Muravos rinkiminė apygarda). Gerbiamieji deputatai, gerbiamieji svečiai! Jums išdalinti trijų nepaprastos svarbos dokumentų projektai. Pirmasis dokumentas -­ Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimas “Dėl Lietuvos valstybės atstatymo”. Aš perskaitysiu projekto tekstą. "Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimas "Dėl Lietuvos valstybės atstatymo". "Lietuvos Respublikos Aukščiau­sioji Taryba, reikšdama Tautos valią, nutaria ir iškilmingai skel­bia, kad yra atstatomas 1940 metais svetimos jėgos suvaržytas Lietuvos valstybės suverenių galių vykdymas.

Lietuvos Tarybos 19I8 metų vasario 16 dienos Nepriklauso­mybės aktas ir 1920 metų gegužės 15 dienos Steigiamojo Seimo rezoliucija dėl atstatytos Lietuvos demokratinės valstybės nie­kada nebuvo panaikinti. Jie turi pilną galią ir yra Lietuvos vals­tybės konstitucinis pamatas.

Lietuvos teritorija yra vientisa ir nedaloma, joje neveikia jo­kios kitos valstybės konstitucija.

Lietuvos valstybė užtikrina žmogaus, piliečių ir tautinių bend­rijų teises, pripažįsta sienų neliečiamumo principą, kaip jis su­formuluotas 1975 metų Europos saugumo ir bendradarbiavimo pasitarimo Helsinkyje Baigiamajame akte.

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba kaip suverenių ga­lių reiškėja pradeda realizuoti visą Valstybės suverenitetą".

Jūsų išdalintuose tekstuose pačiame paskutiniame sakinyje paskutinėje eilutėje mes pataisėme vieną žodį: vietoj "sieks" įra­šėme “pradeda”. Aš prašau jūsų ištaisyti jį patiems.

Kitas dokumentas - Lietuvos Respublikos įstatymas "Dėl 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitucijos galiojimo atsta­tymo". Jis skamba taip: "Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Ta­ryba, patvirtindama Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos 1990 metų vasario 7 dienos nutarimą "Dėl 1939 metų Vokietijos - TSRS sutarčių ir jų pasekmių Lietuvai likvidavimo", konstatuodama, kad 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitucijos galio­jimas buvo neteisėtai sustabdytas, TSR Sąjungai 1940 metų bir­želio 15 dieną įvykdžius agresiją prieš nepriklausomą Lietuvos valstybę ir ją aneksavus, laikydama 1940 metų liepos 21 dienos Liaudies Seimą svetimos valstybės valios reiškimo įrankiu, o jo nutarimus neteisėtais, siekdama atstatyti pažeistas tautos ir Lie­tuvos valstybės suverenines teises, nutaria:

1. Nutraukti 1978 metų balandžio 20 dienos Lietuvos TSR Konstitucijos (Pagrindinio įstatymo) galiojimą.

2. Nutraukti 1977 metų spalio 7 dienos TSRS Konstitucijos (Pagrindinio įstatymo), taip pat TSRS ir sąjunginių respublikų įstatymų pagrindų taikymą Lietuvos Respublikos teritorijoje.

3. Atnaujinti 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitu­cijos veikimą visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, sustabdant tų skyrių ir straipsnių, kurie reglamentuoja Respublikos Prezi­dento, Seimo, Valstybės Tarybos ir Valstybės Kontrolės statusą, galiojimą.

4. Nustatyti, kad 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Kons­titucijos veikimo atnaujinimas nieko neįpareigoja vykdyti iš Lie­tuvos Respublikoje galiojusių įstatymų kylančias turtines ir fi­nansines prievoles fiziniams ir juridiniams asmenims".

Penktasis dokumentas yra "Lietuvos Respublikos įstatymas “Dėl Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio įstatymo". Lie­tuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, atsižvelgdama į būtinu­mą suderinti atstatytos 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitucijos nuostatas su pakitusiais politiniais, ekonominiais ir kitais visuomeniniais santykiais, nutaria:

1. Sustabdyti 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konsti­tucijos galiojimą

2. Patvirtinti Lietuvos Respublikos Laikinąjį Pagrindinį įsta­tymą.

3. Nustatyti, kad Lietuvos Respublikoje ir toliau galioja tie tarybiniai įstatymai bei kiti teisės aktai, kurie neprieštarauja Lie­tuvos Respublikos Laikinajam Pagrindiniam įstatymui.

4. Šis įstatymas įsigalioja nuo jo priėmimo momento".

Kiek plačiau norėčiau pakomentuoti šio įstatymo priedą -­ Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio įstatymo projektą. Šiuos įstatyminius aktus rengė Sąjūdžio deputatų klubo inicia­tyvinė grupė sutinkamai su Lietuvos TSR Konstitucija, kuri nu­mato deputatų įstatymų leidybos iniciatyvos teisę. Pateikiamas Laikinojo Pagrindinio įstatymo projektas nelaikytinas būsimosios demokratinės Lietuvos valstybės Konstitucijos projektu. Jis gal labiau laikytinas šiandienos visuomeninių teisinių bei politinių socialinių galimybių ir demokratiškos tvarkos pamatiniais įtvir­tinimais.

Rengiant šiuos sprendimus, kurie reiškia esminį posūkį Lie­tuvos valstybės gyvenime ir jos ateities gaires ir tikslą, reikėjo išspręsti konstitucinę problemą, kurios sprendimas apima šių tri­jų aktų visumą. Kaip jūs pastebėjote iš įstatymų teksto paskel­bus nutarimą dėl Lietuvos valstybės atstatymo, natūraliu būdu įsigalioja, tiksliau, pradeda veikti Lietuvos Respublikos I938 me­tų gegužės 12 dienos Konstitucija. Antra vertus, visa iki šiol veikianti įstatymų sistema buvo suderinta su Lietuvos TSR Kons­titucija ir TSRS Konstitucija. Todėl įstatymų sumanymų grupei teko spręsti problemą, kaip suderinti šią situaciją su Lietuvos valstybės atkūrimo aktu. Norėčiau pabrėžti, kad grupei nebuvo tokio uždavinio - sukurti konstitucinį įstatymą per labai trum­pą laiką. Mes panaudojome daugelį dabar galiojančios Lietuvos TSR Konstitucijos straipsnių, padarę tai, kas buvo numatyta Są­jūdžio rinkiminėje programoje, būtent, panaikinant juose visas pareigas, visas prievoles Tarybų Sąjungos atžvilgiu, jos Konsti­tucijos ir jos įstatymų atžvilgiu.

Nuo praėjusių metų buvo aktyviai svarstomas naujos Lietuvos TSR Konstitucijos projektas. Jo svarstymas buvo priartėjęs prie pabaigos, jis buvo patobulintas ir parengtas taip, kad, mano su­pratimu, galėjo būti priimtas prie Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo sudarytoje darbo grupėje. Kaip sakiau, mū­sų tikslas - suderinti šias konstitucines normas su Lietuvos Res­publikos atgaivintąja Konstitucija, kurios pagrindinis bazinis, jeigu taip galima pavadinti, projektas buvo I922 metų Konsti­tucija. Mes panaudojome kai kuriuos straipsnius iš Lietuvos Res­publikos Konstitucijos. Buvo dirbamas ir kitas iniciatyvinis dar­bas - Sąjūdžio spaudoje paskelbtos kai kurių Lietuvos TSR Kons­titucijos projekto straipsnių naujos redakcijos ("Kauno aide", “Atgimime” ), labiau suderintos su Lietuvos Respublikos Konsti­tucija.

Žinoma, būtų buvę geriausia, kad šiam momentui būtų pa­rengtas naujosios Lietuvos Respublikos Konstitucijos projektas, kurį rengia labai kvalifikuotų ir garbingų teisininkų grupė, ta­čiau tas darbas dar nebaigtas ir laukia mūsų ateityje. Kita ver­tus, aš jau sakiau, kad tokia Konstitucija dar negalėtų būti pri­imta dėl to, kad mūsų teisinė sistema reikalauja tam tikros evo­liucijos ir vystymosi, kad atitiktų tikrai demokratiškos Lietuvos Respublikos teisinius pamatus. Kartu su Lietuvos Respublikos Laikinuoju Pagrindiniu įstatymu jums išdalintos šaltinių nuo­rodos. Pagal jas galite orientuotis, kokie straipsniai iš kokio šal­tinio yra perkelti. Norėčiau pabrėžti, kad iš Lietuvos Konstitu­cijos perkelti ištisi skyriai, kurių keisti nėra būtino reikalo. Tai skyriai, liečiantys rinkimų sistemą, deputatų statuso klausimų reguliavimą ir kitus dalykus. Nekeičiami straipsniai ir su nees­minėmis redakcinėmis pataisomis, kai išbraukiamas senasis vals­tybės pavadinimas ir įrašomas naujasis arba kai išbraukiamos nuorodos, kad Lietuvos TSR piliečiai turi laikytis TSRS įstaty­mų. Tokio pobūdžio pataisos yra neesminės, ir mums atrodė, kad jos gali būti perkeltos be didelių diskusijų į Laikinojo Pagrin­dinio įstatymo projektą.

Neišsivertėme ir be naujų skyrių kūrimo. Teko keisti vyriau­sybės sudarymo ir jos veikios reglamentavimo skyrių atsižvel­giant į rengiamą vyriausybės įstatymą. Specialistai parengė kons­titucinius straipsnius, kurie apima Lietuvos Respublikos biudžeto reguliavimo klausimus.

Negalėdamas čia informuoti ir smulkiau komentuoti visus straipsnius ir apgailestaudamas, kad deputatai negalėjo ilgai svarstyti po projekto išdalinimo, vis tik noriu dar kartą pabrėžti, kad dauguma konstitucinių nuostatų yra išlikusios be pakiti­mų tokios, pagal kurias iki šios dienos buvo reguliuojami mūsų visuomeninio, socialinio ir politinio gyvenimo klausimai. Norėčiau tik pažymėti kai kuriuos reikšmingesnius pakeitimus, kurie yra labiau orientuoti į Lietuvos Respublikos Konstitucijos dvasią. Pir­mas, nors ir redakcinis, bet svarbus, yra tas, kad šiek tiek pa­keista paties Laikinojo Pagrindinio įstatymo struktūra, atsižvel­giant į Lietuvos Respublikos Konstituciją, kitaip perskirstyti skirsniai. Aš į kai kuriuos straipsnius atkreipsiu ir deputatų, ir radijo klausytojų bei televizijos žiūrovų dėmesį.

Kitaip suformuluotas negu iki šiol pirmasis Konstitucijos straipsnis, skelbiantis, kad Lietuvos Respublika yra suvereni de­mokratinė valstybė, išreiškianti Lietuvos liaudies bendrą valią bei interesus. Antrajame straipsnyje pasakyta, kad suvereni vals­tybės valdžia priklauso Lietuvos liaudžiai ir kaip ji tą valdžią išreiškia. Be to, šis skyrius yra papildytas, mūsų supratimu, svarbia demokratine nuostata, kuri skamba taip: "Niekas negali varžyti šios galios arba jos pasisavinti", tai yra liaudies galios niekas negali uzurpuoti arba ją apriboti. Tai būtų antikonsti­tucinis veiksmas. Analogiška savo prasme ir turiniu konstitucinė norma gyvuoja Prancūzijos Respublikos Konstitucijoje. Ketvir­tasis straipsnis naujojoje redakcijoje skamba taip: "Lietuvos Res­publikos teritorija yra vientisa ir nedaloma, jos sienos gali būti keičiamos tik tarptautine sutartimi, ją ratifikavus Lietuvos Aukš­čiausiajai Tarybai 4/5 visų deputatų balsų".

Jeigu mes priimsime Lietuvos valstybės atkūrimo aktą, mums teks neatidėliojant spręsti ir kurti krašto apsaugos sistemą. Todėl Konstitucijoje įrašytas aštuntasis straipsnis, trumpas, bet labai prasmingas: "Krašto apsaugą reglamentuoja įstatymas". Devinta­sis straipsnis skelbia jau įvykusį faktą, kad "Lietuvos Respub­likos valstybinis Herbas yra baltas Vytis raudoname lauke". Dar paminėčiau labai svarbią nuostatą, reikšmingą tautos ir visuo­menės gyvenime. Ji atsispindi penkioliktajame straipsnyje, ku­riame kalbama apie šeimos reikalus ir valstybės požiūrį bei pa­galbą jai. Viso straipsnio aš necituosiu, tik noriu pabrėžti vieną eilutę, atspindinčią naująjį valstybės požiūrį į šeimą: "Motinystė ir šeima yra ypatingoje valstybės globoje". Tai - konstitucinė norma, kuri buvo Lietuvos Respublikos Konstitucijoje. Taip pat siūloma šį straipsnį papildyti nuostata, perkelta iš Sąjūdžio rin­kiminės programos ir skambančia taip: "Motinų, kurios namuose augina ir auklėja du ar daugiau vaikų, darbas pripažįstamas visuomenei reikšminga veikla ir atlyginamas įstatymų numatyta tvarka". Aš nenoriu dėl laiko stokos komentuoti kitus straips­nius, siūlyčiau jums pateikti klausimus dėl rūpimų straipsnių redakcijos ir kartu dirbę deputatai galės kvalifikuotai į juos at­sakyti.

Baigdamas šių dokumentų pristatymą, aš norėčiau dar kartą atkreipti jūsų dėmesį į tai, kad visus juos mums reikėtų svars­tyti tik kartu ir priimti po diskusijų dėl visu įstatymų. Kviesčiau jus, atsižvelgiant į duotas šaltinių nuorodas, neteikti šiandien pasiūlymų, kurie liestų iki šiol galiojusius straipsnius, jau patik­rintus teisinėje praktikoje ir mūsų gyvenime. Žinau, kad yra pasiūlymų kitaip formuluoti ir tobulinti tuos straipsnius, bet, manyčiau, svarbiausias šios dienos Lietuvos įvykis, kuris gali įvykti, ragina mus susilaikyti nuo tokio darbo. Mes galėtume nuspręsti, kad Laikinasis Pagrindinis įstatymas šiuo metu galėtų būti priimtas tik su būtiniausiais pataisymais ir pradėtų galioti. Kitaip mes negalėsime išspręsti iškelto uždavinio šioje sesijoje ir sukelsime painiavą mūsų teisinėje sistemoje. Galbūt jūs su­tiktumėte pagalvoti apie tai, kad priimtas Laikinasis Pagrindinis įstatymas su kylančiais sumanymais jį patobulinti galėtų būti to­liau tobulinamas ir keičiamas, jeigu reikia, net šioje sesijoje, nes tai priklauso nuo mūsų galios ir valios.

Ačiū už dėmesį ir kviečiu pradėti diskusiją tik esminiais klau­simais, jeigu jūs nuspręsite, kad jie yra svarbūs. Iš anksto visos grupės vardu atsiprašau, kad gali būti redakcinio pobūdžio klaidų, nepastebėtų mūsų. Jeigu jas kas nurodys ir pasiųs raštelį arba tiesiog pasakys, būsime dėkingi, nes tikrai negalėjome vis­ko pastebėti.

Pirmininkas. Gerbiamieji deputatai! Ar turite klausimų prane­šėjui? Deputatas B. Rupeika. Gal prieikite prie mikrofono.

B. V. Rupeika  (Širvintų rinkiminė apygarda). (Kalba iš vietos, negirdėti.)

Pirmininkas. Klausimas buvo toks, gal ne visi girdėjo - kiek galios, pranešėjo nuomone, Laikinasis Pagrindinis Lietuvos Res­publikos įstatymas?

Č. V. Stankevičius. Trumpas atsakymas būtų toks. Šis įstaty­mas galios iki tol, kol bus parengta ir priimta Lietuvos Res­publikos Konstitucija. Manau, tas darbas atims kažkiek laiko, nes Konstituciją, matyt, mes galėsime priimti tik tada, kai Lietuvos Respublikos suverenitetas bus atkurtas ne tik juridiškai, bet įgy­vendintas ir faktiškai, kad būtų įvykę tie socialiniai pokyčiai, ku­riuos Konstitucija galutinai fiksuoja.

PirmininkaS. Nori paklausti deputatas Z. Vaišvila.

Z. Vaišvila (Ventos rinkiminė apygarda). Aš pra­šyčiau jus žvilgtelėti į penktą projektą, kurio 3 punkte pasakyta, kad Lietuvos Respublikoje ir toliau galioja tie tarybiniai įstaty­mai bei kiti teisės aktai, kurie neprieštarauja ir t. t. Ar jums neatrodo, kad žodžius "tarybinių įstatymų" geriau pakeisti "iki šiol galioja"?

Pirmininkas. Aš tada noriu paklausti, o ar negalima atsisa­kyti tų žodžių? Ir toliau galioja tie įstatymai, kurie neprieš­tarauja. . .

V. Stankevičius. Čia buvo nurodyta, kad pas mus galioja tarybiniai įstatymai, ir ši sąvoka apima tiek Tarybų Sąjungos įstatymus ir kitus teisinius aktus, tiek ir Lietuvos TSR įstatymus. Galbūt galime to žodžio atsisakyti.

R. Gudaitis (Kazlų Rūdos rinkiminė apygarda). Aš norėčiau gerbiamąjį deputatą Č. Stankevičių paklausti. Ar ta­rybiniai įstatymai yra teisinė sąvoka? Man atrodo, tai ne visai teisinė sąvoka. Todėl siūlyčiau tokią formuluotę: buvusios Lietu­vos TSR įstatymai.

Č. V. Stankevičius. Aš nežinau, kaip elgtis. Čia jau prasidėjo pasiūlymai. Man atrodo, juos reikėtų kaip nors fiksuoti ir svars­tyti.

V. Žiemelis (Raguvos rinkiminė apygarda). Aš dėl ketvirto projekto 4 punkto - nustatyti, kad 1938 metų Kons­titucijos veikimo atnaujinimas nieko neįpareigoja vykdyti iš Lie­tuvos Respublikoje galiojusių įstatymų kylančias turtines ir fi­nansines prievoles fiziniams ir juridiniams asmenims. Norėčiau paklausti, ar aš teisingai supratau. Vadinasi, mūsų neįpareigoja taip pat grąžinti namus ir t. t. Gal reikėtų nuo tokio kategoriš­ko teigimo susilaikyti? Tie klausimai bus reguliuojami atskirais įstatymais. Aš taip papildyčiau.

Č. V. Stankevičius. Ačiū. Mes ir turėjome omenyje būtent tuos fizinius ir juridinius asmenis, kurie galbūt gyvena ne Lie­tuvos Respublikos teritorijoje. Gal šis klausimas nėra pakanka­mai išnagrinėtas. Gerbiamasis Pirmininke, aš norėčiau pasiūlyti, gal galėtume sudaryti redakcinę grupę, kuri fiksuotų pasiūlymus ir suredaguotų galutinius variantus? Aš kviesčiau darbinę gru­pę, rengusią šiuos dokumentus, patvirtinti kaip redakcinę komi­siją.

V. Šadreika (Šilalės rinkiminė apygarda). Ger­biamasis Pirmininke! Dėl ketvirtojo projekto. Antrasis punktas: "Nutraukti 1977 metų spalio 7 dienos TSRS Konstitucijos (Pa­grindinio įstatymo), taip pat TSRS ir sąjunginių respublikų įsta­tymų pagrindų taikymą Lietuvos Respublikos teritorijoje". Reikė­tų tai išdėstyti plačiau, nes yra daug kitų teisinių aktų, Rusijos ar Tarybų Sąjungos, pavyzdžiui, dėl valstybinių nusikaltimų. Ma­ne, sakykim, ypač domina Baudžiamojo kodekso 79 straipsnis. Reikėtų redakcinei komisijai apie tai pagalvoti.

Č. V. Stankevičius. Ačiū už pastabą. Aš ją priimu nedisku­tuodamas.

R. Rudzys (Lentvario rinkiminė apygarda). Iš esmės pritariu čia siūlomiems dokumentams. O štai mano rinkėjų nuomonė: "Pažangiai mąstančių deputatų rankose šiandien Lie­tuvos likimas. Dabar jūsų blaivaus mąstymo, ryžtingų sprendi­mų laukia Lietuva". Ir vis dėlto drįstu (nors gerbiamasis Pir­mininko pavaduotojas siūlė daug nediskutuoti) dėl vieno Konsti­tucijos straipsnio pareikšti savo nuomonę. Kalbu apie 7 straips­nio paskutinį sakinį. "Sudaromos sąlygos vartoti ir tautinių ma­žumų kalbas". Net Laikinajame Pagrindiniame įstatyme, mano nuomone, tai nėra gerai. Mes nežadame ugdyti tos kalbos, kaip rašoma senosios Konstitucijos 77 straipsnyje. Ir siūlau, nesiveldamas į ilgas diskusijas ("tautinės mažumos" man asmeniškai taip pat nepatinka, nes aš esu iš tų vadinamų tautinių mažumų), tokią šio sakinio redakciją: "Sudaromos sąlygos ugdyti ir kitas Lietuvos Respublikoje vartojamas kalbas". Taip, kaip buvo 77 straipsnyje, o žodžių "kitas kalbas" nereikia bijoti jau vien dėl to, kad Smetonos laikų Konstitucijos 7 straipsnyje taip pat pa­rašyta "gali būti vartojamos ir kitos kalbos".

Pirmininkas. Prašau. Gerbiamasis Zenonas Juknevičius.

Z. Juknevičius (Mažeikių rinkiminė apygarda). Aš ne dėl pateiktų dokumentų. Aš jiems pritariu, bet manau, kad tarp jų būtinai turi įsiterpti tam tikras Aukščiausiosios Ta­rybos nutarimas dėl to, kad mes, nutraukę 1978 metų Konstituci­jos galiojimą, neparalyžiuotume teisinės sistemos, teisėtvarkos or­ganų veiklos.

Pirmininkas. Aš labai atsiprašau gerbiamojo deputato. Mes pradėjome tai, kas vadinasi klausimai pranešėjui. Jeigu jūs no­rite paklausti pranešėją, tada prašyčiau formuluoti kaip klau­simą, o jeigu norite pasisakyti diskusijoje, tai jūsų paraiška yra. Kai baigsime klausimus ir atsakymus, pradėsime diskusiją.

Z. Juknevičius. Sutinku. Bet čia buvo galima labai greitai išspręsti.

Pirmininkas. Aš taip pat turiu pasiūlymą, kurį galėčiau pa­teikti klausimo forma, bet pateiksiu kaip pasiūlymą. Todėl gal aiškiai apibrėžkime, kas yra klausimai, kas yra diskusijos ir pa­siūlymai. Ar yra dar klausimų pranešėjui gerbiamajam Česlo­vui Stankevičiui?

Č. V. Stankevičius. Ar galiu aš, gerbiamasis Pirmininke, pa­teikti pasiūlymus dėl redakcinės grupės sudarymo?

Pirmininkas. Aš manau, taip.

Č. V. Stankevičius. Aš siūlyčiau į šią grupę tuos žmones, kurie dirbo prie šių dokumentų, išskyrus jus, kadangi jūs pir­mininkaujate, deputate V. Landsbergi. Siūlyčiau deputatus Kęs­tutį Lapinską, Algirdą Saudargą, Vytenį Andriukaitį, Romualdą Ozolą, Valdą Katkų ir galbūt jūs patys ką nors dar pasiūlysite iš teisininkų.

Pirmininkas. Gal deputatą V. Šadreiką? O gal eksperto tei­sėmis galime pakviesti ir gerbiamąjį ministrą P. Kūrį?

Č. V. Stankevičius. Ar gerbiamasis ministras suteiktų garbę kaip ekspertas padėti darbo grupei? Sutinkate.

K. Antanavičius  (Statybininkų rinkiminė apygar­da). (Kalba iš vietos, negirdėti.)

Pirmininkas. Ar turite pasiūlymą, gerbiamasis deputate? Sa­ve siūlote? Labai gerai. Deputatas K. Antanavičius siūlo save į komisiją.

Č.  V.  Stankevičius. Leiskite man dar pasiūlyti deputatą V. Ter­lecką (E. Grakauskas jau pasiūlytas), kadangi čia yra ir biudže­to klausimų skyrius.

Balsas iš salės. Aš noriu pasiūlyti teisininką Z. Balcevičių.

Pirmininkas. Gal tuo ir apsiribokime. Jeigu gerbiamasis Č. Stan­kevičius fiksavo tas pavardes, jas reikėtų dar kartą perskaityti ir tokią komisiją patvirtinti. Manau, kad tuo pasiūlymus dėl ko­misijos sudėties galime baigti. Prašysime perskaityti jos narius.

Č. V. Stankevičius. Buvo pasiūlyti šie deputatai: K. Lapins­kas, A. Saudargas, V. Andriukaitis, R. Ozolas, V. Katkus, V. Šad­reika, E. Grakauskas, K. Antanavičius, V. Terleckas, Z. Balcevi­čius, taip pat ministras P. Kūris.

Pirmininkas. Aš manau, kad ir pats gerbiamasis Č. Stankevi­čius turėtų būti toje komisijoje.

Č. V. Stankevičius. Ačiū. Aš sutinku. Atsiprašau, gerbiama­sis K. Motieka, praleidau jūsų pavardę.

Pirmininkas. Turbūt mes tą komisiją turime patvirtinti balsa­vimu, tada tikrai jos formavimas bus užbaigtas. Kas už tai, kad tokios sudėties komisija galėtų dirbti, jau dabar gaudama pa­siūlymus? Man atrodo, kad "už" balsavusių labai daug, galima tik patikrinti, kas prieš. Ar yra prieš? Ar yra susilaikiusių? Galima sakyti, vienbalsiai. Kadangi daugiau klausimų pranešėjui nėra, dėkojame gerbiamajam Česlovui Stankevičiui ir skelbiame per­trauką, po kurios išklausysime sveikinimus mūsų Aukščiausiosios Tarybos sesijai ir diskutuosime dėl apibrėžtų klausimų. Gal už­teks 15 minučių pertraukos.

 

(P e r t r a u k a)

 

Pirmininkas. Gerbiamieji deputatai! Prašau užimti vietas. Svarstytu klausimu dėl trijų dokumentų projektų yra užsirašę trys kalbėtojai. Ketvirtasis, jeigu daugiau nebus, būsiu aš. Užsirašę yra gerbiamieji: Česlavas Okinčicas, Povilas Varanauskas, Leo­nas Jankelevičius. Redakcinė komisija prašė perduoti jų pagei­davimą, kad jeigu kalbėtojai turi konkrečių pasiūlymų, gal ga­lėtų juos pateikti raštu. Tai palengvintų darbą. Dabar pakviesiu prie mikrofono gerbiamąjį deputatą Česlavą Okinčicą.

Č. Okinčicas (Senamiesčio rinkiminė apygarda). Ponas Pirmininke, ponios ir ponai deputatai! Aš iš esmės prita­riu tiems projektams, kurie buvo apsvarstyti iki pertraukos ir noriu pakalbėti apskritai apie šių dokumentų reikšmę. Aš, kaip deputatas ir kaip lenkas, esu laimingas, galėdamas dalyvauti Lie­tuvos istorinio parlamento darbe. Ši laimė pagrįsta tuo, kad tai pirmasis per paskutiniuosius 50 metų parlamentas, atstovau­jantis tikrąją mūsų visuomenės valią. Realizuojant tą valią, tik ką grąžinome laisvos valstybės pavadinimą ir jos istorinį her­bą. Greitai spręsime klausimą dėl Lietuvos valstybės atstatymo. Aš kviečiu visus deputatus balsuoti už pateiktus mums nutari­mus, už Lietuvos laisvę ir Lietuvos valstybės atstatymą. Mes esame labai arti didelio šanso - turime galimybę atkurti nepri­klausomą Lietuvą, sugrąžinti gražiausias šios žemės tradicijas. Mes galime tęsti tas tradicijas, kurdami demokratinę valstybę, ginančią žmogaus teises, valstybę, įeinančią į europietišką vals­tybių šeimą. Su pasididžiavimu prisimenu, jog 1918 metų vasario 16 dienos Lietuvos nepriklausomybės deklaraciją tarp kitų pasi­rašė ir lenkas. Šį kartą lenkiškų balsų taip pat nepritrūks. (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Ačiū. Kviečiu Povilą Varanauską.

P. Varanauskas (Nemuno rinkiminė apygarda). Šie trys dokumentai yra labai svarbūs mums ir reikėtų juos pri­imti. Aš gerai susipažinau su Konstitucija, ir jeigu kas domėjosi ankstesnių metų konstitucijomis, pastebėjo, kad į naująją surinkta visa, kas yra geriausio. Per pertrauką kai ką iš Tremtinių sąjungos baimino žodis "laikinas", nes mes žinome, kad Tarybų Sąjungoje ir anksčiau taip vadinamoje Tarybų Lietuvoje nebuvo nieko pastovesnio už laikiną. Gal dėl to ir kilo abejonių. Vis tik siūlyčiau visus pasiūlymus palikti rengiant naują Konstitu­ciją. O dabar per daug nesiblaškykime - nieko šioje Konstituci­joje nėra, kad galėtų pakenkti mūsų Lietuvai, mūsų valstybei, todėl norėčiau kviesti laikytis tokios nuostatos.

Pirmininkas. Ačiū. Kalbės gerbiamasis deputatas Leonas Jan­kelevičius.

L. Jankelevičius  (Šalčininkų rinkiminė apygar­da). Gerbiamasis parlamente! Šiandien kalbu iš šios aukštos tribūnos Vilniaus, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų Aukščiausiosios Tarybos deputatų grupės pavedimu. Mes puikiai supranta­me, kad Respublikos valstybės atstatymo klausimas yra labai svarbus lietuvių tautai. Tauta jį iškentėjo, išpuoselėjo. Nepri­klausomybė - tai lietuvių tautos atgimimo siekis. Patikėkite, mes, Lietuvos lenkai, palaikome lietuvių tautos siekimą ieškoti geres­nio gyvenimo sukūrimo kelių. Bet, mūsų nuomone, tokio svarbaus klausimo sprendimas reikalauja, kad būtų tartasi su visais Lie­tuvos gyventojais, tuo labiau, kad mūsų - deputatų išrinktų Vil­nijos krašte, rinkiminėse platformose nebuvo keliamas klausimas dėl Lietuvos valstybingumo atkūrimo nedelsiant. Minėtų rajonų atstovai dėl nežinomų mums priežasčių nebuvo pakviesti daly­vauti komisijos Nepriklausomybei atkurti darbe. Mūsų rinkėjai susirūpinę tuo, kad skubotas tokio svarbaus klausimo sprendimas gali ypač neigiamai atsiliepti jų ir taip žemam gyvenimo lygiui. Mes palaikome gerbiamojo A. Brazausko nuomonę, kad jeigu norime šį sieki įgyvendinti, tai turime daryti palaipsniui, nesku­bant ir gerai apgalvojus.

Atgimstant lietuvių tautai ypač išryškėjo Lietuvos lenkų ir kitų tautybių žmonių, laikančių Respubliką savo Tėvyne, proble­mos. Šias problemas mes ne kartą kėlėme Respublikos Aukščiau­siosios Tarybos Prezidiume, Ministrų Taryboje, ministerijose ir žinybose. Tačiau iki šiol praktiškai dauguma jų neišspręsta. Pa­galiau mes, minėtų rajonų deputatai, negalime pasiryžti tam ar kitam žingsniui, nepasitarę su savo rinkėjais. Todėl nuo balsa­vimo nutarėme susilaikyti. Aš turiu omenyje nutarimo projektą dėl Lietuvos valstybės atstatymo ir Laikinojo Pagrindinio įsta­tymo.

Tokiais pat motyvais mes vadovaujamės ir susilaikydami bal­suojant už deklaraciją. Kadangi Laikinojo Pagrindinio įstatymo projektą gavome tik dabar, sesijos metu, todėl norėčiau pasiūlyti paskelbti jį spaudoje, pasvarstyti su žmonėmis. Bet koks skubo­tumas priimant tokį solidų dokumentą, nors jis ir laikinas, yra tikrai neleistinas. Mes, Lietuvos lenkai, puikiai suprantame, kad turime geresnes sąlygas, negu lenkai, gyvenantys bet kurioje kitoje Sąjungos vietoje, antra vertus, mes tikimės, kad naujas, konstruktyvesnis ir demokratiškesnis dabartinio parlamento po­žiūris į mūsų problemas sustiprins Lietuvos lenkų ir kitų tauti­nių mažumų tikėjimą teisingu jų reikalų supratimu ir konkrečią paramą.

Pirmininkas. Ačiū gerbiamajam deputatui. Manau, mes visi suprantame lenkų tautybės Lietuvos piliečių rūpestį, nerimą ir tuo labiau sveikiname jų deputatų pasisakymą už atgimstančią Lietuvą. Suprantame, kad jie neturėjo įgaliojimų balsuoti taip, kaip balsavo mūsų didžioji dauguma, ir manau, niekas blogai neinterpretuos jų korektiško susilaikymo. Vieną pastabėlę norė­čiau padaryti. Matyt, vieno įpročio mes dar negreit atsikratysi­me, tai konstatavimas, kad Lietuvoje lenkai turi kur kas geres­nes sąlygas, negu bet kur kitur Tarybų Sąjungoje. Jau reikėtų sakyti tiesiog "negu Tarybų Sąjungoje". Dabar kviečiu pasisa­kyti deputatą gerbiamąjį Eduardą Vilką.

E. Vilkas (Panemunio rinkiminė apygarda). Ger­biamasis Pirmininke, gerbiamieji deputatai! Aš manau, šioje sa­lėje nėra nė vieno, kuris nepritartų Lietuvos valstybės atstaty­mui. Ir manau, mes šią deklaraciją turėtume priimti šiandien. Tačiau aš visiškai nepritariu tam, kad paskubomis būtų priimta nauja Konstitucija, kad ir laikina. Prisipažinsiu, aš nespėjau jos net perskaityti, deja, daugelis deputatų taip pat. Todėl many­čiau, kad balsuoti dėl kitų dviejų dokumentų šiandien nereikėtų, nuodugniai su jais nesusipažinus.

Pirmininkas. Ačiū už pasakytas mintis. Tikrai turime gerai suvokti, kokį sprendimą darysime, tik vėl norėčiau priminti, kad siūlomas Laikinasis įstatymas išaugo iš tos naujos Konstitucijos, kurią pradėjo rengti pati Lietuvos Mokslų Akademija ir, be abe­jo, akademiko E. Vilko indėlis čia taip pat nemažas. Esminių pa­keitimų galutiniame teksto variante nėra, išskyrus tai, kas Lie­tuvą saistytų su Tarybų Sąjunga ir panašiai. Atrodo, daugiau kalbėtojų nėra? Prašom.

R. Maceikianecas  (Juodšilių rinkiminė apygarda). Aš visiškai pritariu gerbiamajam draugui E. Vilkui dėl to, kad skubotas Konstitucijos priėmimas tikrai gali padaryti mums daug bėdos. Draugas Č. Stankevičius, kalbėdamas apie Konstituciją, pasakė, kad joje yra esminių ir neesminių klausimų. Tačiau Konstitucijoje negali būti esminių ir neesminių dalykų, Konsti­tucijoje kiekvienas taškas ir kablelis yra esminis. Ir jeigu mes skubiai, neįvertinę Konstitucijos, ją priimsime, tai bus betvarkė teisėtvarkos organuose ir, blogiausia, nebus apsaugoti mūsų rin­kėjai, kadangi kiekvienas vadovas galės taikyti ir kitokį įstaty­mą. Greitosiomis peržiūrėjus šį projektą matyti, kad net nauji įstatymai nevisiškai atsispindi naujojoje Konstitucijoje. Štai pas­kutiniojoje sesijoje priimtas vietos savivaldos pagrindų įstaty­mas. Praktiškai jis neatsispindi Konstitucijoje. Kaip galima sutikti su tokiu 10 skirsnio 14 ir 15 punktų teigimu, kur sakoma, kad Aukščiausioji Taryba savo noru keičia rajonų ribas, miestų pavadinimus, net nepasitarusi su rajono Taryba arba vietos sa­vivaldos organais? Net senuose įstatymuose buvo parašyta, kad tokie pakeitimai daromi, tik gavus rajono Tarybos sutikimą. O 14 ir 15 punktuose to nėra. Čia praktiškai ignoruojama ir rajono Taryba, ir savivaldos organai. Konkrečiai siūlau papildyti 10 skirsnio 14 ir 15 punktus pagal vietos savivaldos pagrindų įsta­tymą. Tokių abejonių yra ir daugiau. Aš palaikyčiau draugus E. Vilką ir L. Jankelevičių, kad reikia gerai įsigilinti ir apsvars­tyti Konstituciją, kadangi mes nežinome, kiek metų ji veiks - ­dvejus, penkerius ar daugiau. Skubotas priėmimas pridarys daug bėdos.

Pirmininkas. Ačiū už pastabas. Manau, redakcinė komisija jas užfiksavo ir kas nors iš teisininkų galės pakomentuoti, ar tikrai Respublikos Aukščiausiosios Tarybos kompetencija kaip nors tu­rėtų būti ribojama, kaip buvo minėta, ir koks santykis yra su savivaldybės įstatymu. Kalbės gerbiamasis akademikas Antanas Buračas.

A. Buračas (TSRS  l i a u d i e s  d e p u t a t a s). Gerbiamasis Pirmininke, gerbiamieji deputatai! Akivaizdi istorinė šiandien svarstomų dokumentų reikšmė. Pratęsdamas ką tik išsakytas min­tis dėl penktojo projekto, ypač jo antrojo punkto, norėčiau at­kreipti redakcinės komisijos dėmesį, kad, priimant pateiktą Lie­tuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio įstatymo projektą, iš tikrųjų svarbu padaryti kai kurias būtiniausias korektyvas.

Išskirčiau dvi pastabų grupes. Pirmiausia nėra visiškai reg­lamentuotos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko ir Ministrų Ta­rybos galimos funkcijos ir teisės, todėl neaišku, kas jas vykdys. Taip pat saugumo ar kitose sferose vis tik reikia, kad Lietuvos gyventojų interesai būtų visiškai apsaugoti. Antrojo straipsnio antrojoje pastraipoje nėra aiškiai nustatyta subordinacija tarp įstatymų leidybos, jų vykdymo ir kontrolės funkcijų. Žodis “vyk­do” nenustato skirtumo tarp Respublikos Aukščiausiosios Tary­bos, Vyriausybės ir teismo funkcijų, todėl būtina nustatyti aki­vaizdų veiklos modalumą taip, kad būtų galima atskirti visų minimų institucijų kompetenciją. Panašių redaguotinų dalykų yra ir daugiau, jeigu jie liks, vėliau trukdys juridiškai ginti Lietu­vos gyventojų ir valstybės teises.

Pirmininkas. Ačiū. Prašom.

A. Leščinskas (Radviliškio rinkiminė apygarda). Aš turiu redakcinio pobūdžio pastabų dėl paties trečiojo doku­mento pavadinimo. Mano supratimu, pabrėžiant 1918 ir 1920 me­tų dokumentų bendrumą su šiuo dokumentu, jo netiktų vadinti nutarimu, nes nutarimas pas mus yra gerokai nuvalkiotas termi­nas. Gal geriau tiktų pavadinti arba aktu, arba rezoliucija.

Pirmininkas. Nėra norinčių daugiau pasisakyti? Prašom, de­putate Z.Balcevičiau.

Z. Balcevičius (Pavilnio rinkiminė apygarda). Gerbiamasis parlamente! Aš norėčiau pakalbėti dėl Laikinojo Pa­grindinio įstatymo šeštojo skirsnio "Socialinis vystymas ir kultūra". 55 straipsnis skamba taip: "Tautinės mažumos, kurios su­daro žymią piliečių dalį, turi teisę savarankiškai tvarkyti savo tautinės kultūros reikalus, liaudies švietimą, labdarybę, savitar­pio pagalbą". Tai naujas straipsnis, bet manyčiau, kad jį reikėtų papildyti tokiu sakiniu: "Valstybė teikia jiems visokeriopą pa­galbą ir paramą", nes pačios tautinės mažumos nelabai galės ką nors be valstybės pagalbos padaryti. Ir dėl 57 straipsnio ant­rosios pastraipos. "Lietuvoje gyvenančių tautų piliečiams suda­romos galimybės mokyti vaikus gimtąja kalba ir puoselėti savo nacionalinę kultūrą, išmokti lietuvių kalbą, susipažinti su lie­tuvių kultūra, tautos istorija". Tautinių mažumų įstatymas ga­rantuoja ir gimtąja kalba auklėti vaikus ikimokyklinėse įstai­gose. Čia to nėra. Todėl siūlyčiau papildyti. Be to, įstatymas dėl valstybinės lietuvių kalbos bei tautinių mažumų įstatymas taip pat garantuoja pedagoginių kadrų paruošimą aukštosiose mo­kyklose tautinėms mažumoms gimtąja kalba. Čia tai praleista. Siūlyčiau į šias pastabas atsižvelgti redaguojant Pagrindinį įsta­tymą. Apskritai aš visiškai palaikau Lietuvos valstybingumo at­statymo idėją ir balsuosiu už ją.

Pirmininkas. Ačiū. Tokios pastabos, kaip gerbiamojo deputato Z. Balcevičiaus, mums labai naudingos. Iš tiesų gali būti įvairių niuansų neseniai priimtų įstatymų tekstuose, kurie nevisiškai at­sispindi šioje dvejus metus brandintoje Konstitucijoje. Dabar ją vadiname Laikinuoju Pagrindiniu įstatymu. Tačiau mes neturime tiek daug laiko, kad kiekvieną detalę galėtume šlifuoti savaitė­mis, todėl siūlyčiau visiems Aukščiausiosios Tarybos deputatams nereikalauti, kad Laikinasis Pagrindinis įstatymas būtų visiškai tobulas, nes mums niekas netrukdo pataisyti tuos straipsnius ir po savaitės. Mums labai svarbu, kad dabar šie trys dokumentai, kurie turi būti priimti kartu, neišsiskirtų, nes tada mes jų nega­lėsime priimti. Apie tai jau buvo kalbėta. Tačiau tai nereiškia, kad Konstitucija nebus tobulinama toliau.

Č. Juršėnas  (Švenčionėlių rinkiminė apygarda). Gerbiamasis Pirmininke! Aš turiu vieną pasiūlymą. Siūlyčiau penktajame projekte antrąjį straipsnį gal šiek tiek papildyti, iš to mums visiems bus nauda. Sakau "gal", kadangi daug depu­tatų nematė viso teksto, negalėjo įsigilinti į jį ir kiek mes bepa­sitikėtume kitų kolegų kvalifikacija, padoriu darbu, vis dėlto ne­gerai, kai toks dokumentas, prabėgomis ir ne visų deputatų iš­nagrinėtas, yra priimamas. Daugeliui iš mūsų teks balsuoti, pa­sikliaujant kolegų išmintimi. Aš ta išmintimi neabejoju, vis dėl­to korektiškumas reikalauja tokį dokumentą išnagrinėti visa­pusiškai. Todėl aš siūlau patvirtinti Laikinąjį Pagrindinį įstaty­mą ir arba Prezidiumui ir komisijai, arba tik komisijai pavesti per savaitę išnagrinėti ir po to dar kartą grįžti.

Pirmininkas. Ir padaryti reikalingus papildymus.

Č.  Juršėnas. Žinoma.

Pirmininkas. Aš manau, tai visiškai priimtina. Aš taip pat turiu vieną pasiūlymą. Siūlyčiau papildyti Laikinojo Pagrindinio įstatymo 87 straipsnį. Jo antroji pastraipėlė galėtų skambėti taip: “Aukščiausioji Taryba renka iš deputatų Aukščiausiosios Tary­bos seniūną". Jeigu reikia, skliausteliuose įrašyti "Parlamento spikerį". Jeigu mes tai padarysime šiandien, tai gal jūs neprieš­tarausime, jeigu dienotvarkė rytoj iš ryto būtų papildyta atitin­kamu punktu. Tuomet galėtume išsirinkti Aukščiausiosios Tarybos seniūną, kuris padėtų vesti posėdžius, ir pavaduotoją. Kokių bus nuomonių? Ar seniūnui reikia vieno, ar dviejų pavaduotojų? Gali būti ir du seniūnai, kurie pasikeisdami dirbtų taip? Bet apie tai pakalbėsime rytoj, jeigu jūs sutiksite, kad toks Konstitucijos pa­pildymas būtų padarytas jau šiandien. Prašom, gerbiamasis de­putatas K. Lapinskas - redakcinės komisijos narys, teisininkas.

K. Lapinskas  (Gubernijos rinkiminė apygarda). Gerbiamasis Pirmininke! Gerbiamieji deputatai! Norėčiau iš kar­to atsakyti į kai kurias Laikinojo Pagrindinio įstatymo adresu pareikštas pastabas ir paaiškinti kolegoms kai kurias nuostatas.

Iš pradžių dėl Konstitucijos 7 straipsnio. Buvo siūloma, kalbant apie valstybinės kalbos vartojimą, grįžti prie kol kas ga­liojančios Konstitucijos formuluotės. Šis pasiūlymas priimtinas, nes komisija, rengusi projektą, ko gero, per daug kūrybingai šiuo atveju pasielgė ir, manyčiau, būtų sudėtinga atstatyti dabar ga­liojančios Konstitucijos nuostatas dėl 7 straipsnio, kiek tai liečia valstybinę kalbą.

      Buvo klausimas apie savivaldą. Esą Laikinojo Pagrindinio įstatymo projektas neatspindi naujai priimtų galiojančių savival­dos įstatymų. Su tuo negalima sutikti, nes praktiškai visos kons­titucinės pataisos, kurios buvo padarytos dabar galiojančiame Pagrindiniame įstatyme, perkeltos į naująjį Laikinojo Pagrindi­nio įstatymo projektą. Tuo galima nesunkiai įsitikinti, palyginus atitinkamus dabar galiojančios Konstitucijos tekstus su šiuo pro­jektu. Jokių pakeitimų nėra, išskyrus vieną dalyką, užfiksuotą skirsnyje apie vietines Liaudies deputatų tarybas. Vienas pakei­timas, į kurį atkreipė dėmesį gerbiamasis deputatas S. Kropas, yra tai, kad, kalbant apie vietinių Tarybų įgaliojimų terminus, projekte iš tiesų numatytas sutrumpintas laikas - vietoj penkerių metų vietinės Tarybos pagal pateiktą projektą turėtų būti renka­mos trejiems metams. Mes tai darėme sąmoningai, nes, kaip ma­tome, gana sunkiai vyksta rinkiminė kampanija į vietines Ta­rybas, be to, pradiniame savivaldybių formavimosi etape gali kilti įvairių neaiškumų ir problemų, kurias norisi kuo greičiau iš­spręsti. Kai kurie komisijos nariai siūlo vietinių Tarybų galio­jimo terminą sumažinti net iki dvejų metų. Šiuo klausimu ap­skritai galima būtų atskirai balsuoti - ar palikti penkerius me­tus, ar sutrumpinti iki dvejų ar trejų metų.

Gerbiamasis deputatas S. Peško minėjo, kad ten, kur rašoma apie Aukščiausiosios Tarybos įgaliojimus, konkrečiai, 78 straipsnio 14 ir 15 punktuose iš esmės jau įsiveržiama į savivaldybių kompetencijos sritį ir, esą, ribojami savivaldybių įgaliojimai. Su tuo nenorėčiau sutikti ir štai kodėl. Dabar galiojančiose kons­titucijose tokios formuluotės yra. Projekto 78 straipsnio 14 ir 15 punktai iš esmės yra perkelti iš galiojančios Konstitucijos ir sudaryti naujus rajonus, keisti rajonų pavadinimus ir panaikinti rajonus, taip pat nustatyti miestams Respublikos statusą, keisti Respublikos miestų pavadinimus, kaip numatyta 14 punkte, turi būtinai Aukščiausioji Taryba. Todėl kad šių miestų ir rajonų sąrašas yra pateiktas Konstitucijoje. Vadinasi, keičiant arba nai­kinant rajonus, arba kuriant naujus reikės neišvengiamai keisti Konstituciją, o Konstitucijos keitimo prerogatyva neabejotinai pri­klauso Aukščiausiajai Tarybai.

Tas pats ir dėl 15 punkto. Čia yra bendra norma dėl rajonų ir miestų sudarymo, jų teritorijų keitimo. O procedūra, liečianti pačią keitimo tvarką, reglamentuojama kitu aktu, kuriame nu­matyta, kad šiose procedūrose dalyvauja ir vietinės Tarybos, da­bar vietinės savivaldybės. Jos nebus nušalintos nuo viso šito proceso, atliekant administracinį teritorinį pertvarkymą. Tačiau Konstitucijoje neįmanoma atspindėti visų smulkių procedūrų. Pa­galiau manau, kad Aukščiausioji Taryba netrukus turės priimti naują administracinio teritorinio suskirstymo įstatymą, nustatyti naują procedūrą, atsižvelgiant į būsimus administracinio terito­rinio pertvarkymo uždavinius. Tuomet mes galėsime išsakyti savo nuomonę ir tame įstatyme padaryti reikalingas korektyvas. Kas dėl laikinosios Konstitucijos, tai čia mes negalime įžvelgti savivaldybių teisių ribojimo, lyginant su dabar galiojančia Kons­titucija.

Gerbiamasis akademikas A. Buračas abejojo dėl santykių tarp Aukščiausiosios Tarybos, Ministrų Tarybos ir teismo. Čia, ko ge­ro, projekto 2 straipsnio antroji dalis, kur kalbama, kad valsty­binę valdžią vykdo Aukščiausioji Taryba, Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Teismas. Šiuo požiūriu tai nauja konstitucinė nor­ma, nauja formuluotė, perkelta iš Lietuvos Respublikos Konsti­tucijos, bet esminių pakeitimų ji taip pat nedaro. Tai nereiškia kažką pertvarkyti iš principo, tiesiog konstatuojamos trys pagrin­dinės valstybinės valdžios, išreiškiama valstybines valdžios pa­skirstymo idėja arba principas. O kas dėl jų santykio ir atskirų įgaliojimų, įstatymų leidžiamosios, vykdomosios ir teisinės val­džios, tai yra atitinkami Konstitucijos skirsniai, kuriuose apie tai kalbama. Todėl aš nesutinku su tvirtinimu, kad tie dalykai supainioti, neatribota kompetencija. Pats projektas neduoda pagrin­do taip teigti ir todėl, kad praktiškai nuostatos, liečiančios Aukš­čiausiosios Tarybos, Vyriausybės arba Aukščiausiojo teismo kom­petenciją, čia taip pat perkeltos iš dabar galiojančios Konstitu­cijos.

Gerbiamojo deputato Z. Balcevičiaus nuomone, Konstitucijos 55 straipsnyje nevisiškai atspindėtos tautinių mažumų teisės, kaip jos yra suformuluotos tautinių mažumų įstatyme ir įstatyme dėl valstybinės kalbos. Turbūt komisija turėtų palyginti tuos daly­kus ir, matyt, reikėtų suderinti konstitucines nuostatas su dabar galiojančiais įstatymais. Šie įstatymai priimti neseniai ir pastaba priimtina.

Buvo deputato A. Leščinsko pastabos dėl trečiojo projekto. Tai projektas dėl Lietuvos valstybės atstatymo, pavadintas Aukš­čiausiosios Tarybos nutarimu dėl Lietuvos valstybės atstatymo. Buvo siūloma vietoje nutarimo vadinti rezoliucija arba aktu. Be­je, buvo siūloma pavadinti ir įstatymu, nors įstatymu vadinti nėra pagrindo - tai daugiau iškilmingas pareiškimas. Mes neno­rėjome jo vadinti ir aktu, nors iš pradžių buvo siūlomas toks pavadinimas. Kaip žinome, 1918 metų vasario 16 d. aktas būtent taip ir vadinasi, todėl kad nebūtų vėl akto dėl akto atkūrimo, buvo apsistota prie tokios formos. Manau, komisijoje mes dar aptarsime šį klausimą.

Dėl gerbiamojo Č. Juršėno pasiūlymo dėl penktojo projekto 2 punkto patvirtinti Lietuvos Respublikos Laikinąjį Pagrindinį įstatymą. Kiek suvokiu, deputatas Č. Juršėnas neprieštarauja, kad būtų patvirtintas įstatymas, bet siūlo redakcinei komisijai dar padirbėti. Aš pritarčiau pranešėjui ir galiu patvirtinti jo žo­džius dėl to, kad galiojančios dabartinės Konstitucijos nuostatos iš esmės yra perkeltos į šį Laikinojo Pagrindinio įstatymo pro­jektą. Išbraukiant, aišku nuostatas, liečiančias federacinius ry­šius. Be to, šiame projekte gerokai mažiau įvairių deklaratyvių teiginių, ideologizuotų postulatų ir dar galėčiau pridurti, kad apie 40 straipsnių yra trumpesni.

Atrodo, tiek ir tebuvo pastabų, nebent ką skubėdamas pralei­dau. Tiesa, dar buvo viena pastaba dėl penktojo projekto 3 punk­to: “Nustatyti, kad Lietuvos Respublikoje ir toliau galioja tie tarybiniai įstatymai bei kiti teisės aktai, kurie neprieštarauja Lietuvos Respublikos Laikinajam Pagrindiniam įstatymui". Pir­miausia noriu paaiškinti sąvoką "tarybiniai įstatymai". Be žodžio "tarybiniai" vargu ar mes galime išsiversti, nes kalbama apie dabar galiojančius įstatymus, o dabar galiojantys įstatymai ir yra tarybiniai, priimti Tarybų valdžios metais. Jeigu mes iš­braukiame žodžius "tarybiniai įstatymai" ir atkuriame 1938 me­tų Konstituciją, iš karto kyla klausimas, kad mes atkuriame ir Lietuvos Respublikoje tarpukario metais (nuo 1918 iki 1940 me­tų) galiojusius įstatymus, o to daryti mes negalime, nes nepa­jėgsime užtikrinti jų realizavimo ir sukurtume labai didelę tei­sinę painiavą. Todėl tam ir naudojame sąvoką "tarybiniai įsta­tymai", kad iš karto atsiribotume iki tarybinio laikotarpio. Be to, kalbant apie tarybinius įstatymus, turimi omenyje ne tik Lie­tuvoje priimti įstatymai, bet ir kai kurie sąjunginiai įstatymai, veikiantys Lietuvoje. Juos mes esame savo laiku adaptavę, pri­ėmę ir jais vadovaujamės, išskyrus tuos, kurių galiojimas buvo sustabdytas. Taigi šiuo pereinamuoju laikotarpiu mums turbūt teks susitaikyti su mintimi, kad kai kurie sąjunginiai įstatymai, tarp jų ir to laikotarpio Tarybų Lietuvos įstatymai dar turės galioti, kol nebus pakeisti naujais. Norėčiau tik štai ką pridurti. Gal vis dėlto reikėtų patikslinti trečiąjį punktą tokiais žodžiais (skaitau iš pradžių) : "Nustatyti, kad Lietuvos Respublikoje ir toliau galioja tie", toliau įrašyti: “iki šiol priimti ir Lietuvoje veikią tarybiniai įstatymai bei kiti teisiniai aktai, kurie neprieš­tarauja Laikinajam Pagrindiniam įstatymui". Pabrėžiant "iki šiol". Tuos žodžius įrašius, gal būtų aiškiau.

Pirmininkas. Kas norite paklausti? Gerbiamasis deputate K. La­pinskai, kaip jums atrodytų šio įstatymo 3 punkto tekste tokia sąvoka: "Nustatyti, kad Lietuvos Respublikoje ir toliau galioja tie Lietuvos TSR laikotarpio įstatymai bei teisės aktai". To lai­kotarpio, kuris šiandien pasibaigė.

K.  Lapinskas. Tuo atveju, jeigu nevengsime žodžių "Lietu­vos TSR".

Pirmininkas. Galima ir taip. Tie Lietuvos teritorijoje iki šiol veikią, taip? Galima ir taip. O kaip jums atrodo deputato Č. Jur­šėno pasiūlymas įrašyti į įstatymą dar vieną punktą, maždaug tokį: Aukščiausiosios Tarybos paskirtai komisijai pavedama per savaitę, atsižvelgiant į deputatų pastabas, papildyti ir patikslinti reikiamus straipsnius. Ar taip tinka įstatymo tekste, ar tai jau turėtų būti poįstatyminis aktas?

K. Lapinskas. Ne, negalima, kadangi tai pažeidžia patį įsta­tymų stabilumo ir tvirtumo principą.

Pirmininkas. Galbūt galėtume prie šio įstatymo priimti papil­domą nutarimą?

K. Lapinskas. Geriau nedarykime iš to problemos - prireikus mes galėsime pakeisti ir patikslinti. Beje, ir pačiame pavadinime mes pasirinkome žodį "laikinasis", kad prireikus galėtume jį keisti. Tai neišvengiama, priimant naujus įstatymus.

Balsas iš salės. 99 straipsnyje sakoma: "Vyriausybės sudėtį, kompetenciją ir veiklos principus nustato Vyriausybės įstatymas". Vyriausybės įstatymo kol kas yra tik projektas. Jūsų požiūris į tai?

K. Lapinskas. Dabar yra galiojantis Lietuvos TSR Ministrų Tarybos įstatymas. Kiek jis neprieštaraus Konstitucijai, tiek jį galima bus taikyti.

Tas pats balsas (negirdėti) ...siūlo remtis įstatymu, kuris dar nepriimtas. Yra tik Vyriausybės įstatymo projektas.

K. Lapinskas. Aš kartoju, yra ir kitas, dabar galiojantis įsta­tymas dėl Lietuvos TSR Ministrų Tarybos, ir jis bus taikomas, atsižvelgiant į naujai priimtą Konstituciją, tai yra, nuostatos, kurios neprieštarauja, bus naudojamos.

R. R. Survila (Trakų rinkiminė apygarda). Aš no­rėčiau paklausti. Štai trečiajame skirsnyje kalbama apie kolūkie­čių darbo laiką ir poilsį. "Kolūkiečių darbo laiko ir poilsio truk­mę reguliuoja kolūkiai". Ar tas principas neprieštarauja valsty­bės garantijoms dėl darbo ir poilsio?

K.  Lapinskas. Ši nuostata ir dabar išskirta iš bendros poilsio ir darbo laiko reguliavimo tvarkos, atsižvelgiant į žemės ūkio darbo ypatumus ir specifiką. Tokia tvarka yra dabar ir tokią kol kas numatoma palikti ateityje.

R.  R.  Survila. Vis tiek garantuojamos bent minimalios atosto­gos ir t. t. Čia gi paliekama visiška savivalė.

K.  Lapinskas. Tai - demokratinė nuostata.

R.  R. Survila. Visos valstybės garantuoja tokius dalykus.

K.  Lapinskas Kooperacijos įstatyme šie klausimai taip pat su­reguliuoti.

R.  R. Survila. Šis išskyrimas labai krenta į akis.

K.  Lapinskas. Tai jūs siūlote visai išbraukti?

R.  R. Survila. Taip, siūlyčiau tą punktą išbraukti.

K.  Lapinskas. Pasvarstysime.

Pirmininkas. Deputatas Egidijus Bičkauskas. Prašau.

E.  Bičkauskas (Šilutės rinkiminė apygarda). Kai kurie deputato K. Lapinsko aiškinimai mane įtikino, kai kurie ne, tačiau, aš manau, kad dabar neverta užsiimti taisymu, tai neduos naudos. Siūlau priimti normatyvinį dokumentą, nurodant, jog Aukščiausioji Taryba, sakysim, per savaitę ar dvi privalo sugrįžti prie Laikinojo Pagrindinio įstatymo. Pabrėžiant žodį "pri­valo". Šiuo atveju gali būti priimtinas tik gerbiamojo pirmininkaujančiojo pasiūlymas dėl spikerio, kuris nereikalauja ilgų svars­tymų ir gali būti priimtas dabar.

Pirmininkas. Kaip atrodo gerbiamajam deputatui K. Lapins­kui? Ar reikalinga atskira Aukščiausiosios Tarybos nutartis ar nutarimas dėl to, kad teisininkų komisija per dvi savaites dar kartą peržiūrėtų Laikinąjį Pagrindinį įstatymą? Kad būtų ra­miau, iš tikrųjų galima priimti tokį nutarimą. Deputatas L. N. Ra­simavičius, prašom.

L. N. Rasimavičius  (Kuršių rinkiminė apygarda). Aš tikiu, kad kiekvienas deputatas tai gali padaryti savo iniciatyva. Niekas netrukdo nei gerbiamajam E. Bičkauskui, nei man, nei kitiems tuo užsiimti. Tai pareiga - pataisyti, jei ką nors su­rasime ne taip. Ar per dvi savaites, ar ryt, ar poryt. O priimti reikia dabar.

E. Bičkauskas. Galima repliką? Gerbiamasis deputatas L. N. Ra­simavičius sako, kad tai netrukdo. Bet man asmeniškai būtų ra­miau, kadangi aš taip pat nuodugniai nesusipažinau su šiuo įsta­tymu.

K. Lapinskas. Pagrindinis klausimas - ar jį priimti šiandien, ar atidėti. Priimti?

Pirmininkas. Dėl to niekas neginčija, o papildomą nutarimą mes turbūt galėsime suformuluoti ir rytoj. Aš manau, pasitikėji­mas nebus apviltas.

K. Lapinskas. Atsiprašau, buvo Pirmininko pasiūlymas dėl seniūno rinkimų. Tai kelia šiokių tokių abejonių. Mes turime Aukščiausiosios Tarybos Pirmininką, patvirtinome tris pavaduo­tojus, yra ir Aukščiausiosios Tarybos Sekretorius, taigi viršininkų turime nemažai. Jeigu rinksime dar seniūną ar du seniūnus vėl su pavaduotojais, jie paskui gali tarpusavyje nepasidalinti val­džia.

Balsas iš vietos. Gerbiamasis Pirmininke, galima?

Pirmininkas. Taip, prašom.

Balsas iš vietos. Čia buvo rinkti asmenys konkrečiai į vado­vaujančias pareigas, o dabar reikia būtent tinkamo organizato­riaus, tai suprantamas dalykas.

Pirmininkas. Kalbama apie spikerį Nemanau, kad tai labai didelė valdžia.

Balsas iš salės. Gerbiamasis Pirmininke, labai atsiprašau, kad trukdau visų deputatų dėmesį. Aš - ne deputatas, bet kalbu dau­gelio rajonų vykdomųjų komitetų pirmininkų vardu. Aš - Joniš­kio rajono vykdomojo komiteto pirmininkas J. Kazėnas. Jeigu galima, norėčiau pateikti konkrečius pasiūlymus savivaldybių klau­simu.

Pirmininkas. Aš norėčiau paklausti Aukščiausiosios Tarybos, ar suteiksime žodį ne deputatui? Gerai, prašom.

J. Kazėnas. Kadencija baigiasi, po dviejų savaičių - rinkimai. Ir mūsų niekas neįtikino, kad vietinių Liaudies deputatų tarybų įgaliojimų laikas -treji metai, arba, kaip gerbiamasis K. La­pinskas sakė, galima sumažinti net iki dviejų. Ką reiškia du metai? Tai praktiškai laikina savivaldybė, laikini valdžios orga­nai. Per dvejus metus (aš kalbu apie ekonominę pusę) nieko negalėsime nuveikti. Ateis žmonės, susipažins su darbu, ir turės perduoti jį kitiems. Mūsų manymu, kadencijos trukmė turi būti penkeri metai.

Antrasis klausimas - dėl renkamų savivaldybių valdytojų. Aš manyčiau, kaip Ministrų Tarybos Pirmininką tvirtina Aukščiau­sioji Taryba Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pasiūlymu, tai ir savivaldybių valdytojai turėtų būti tvirtinami savivaldybės pir­mininko pasiūlymu. Norėčiau, kad šis punktas būtų įrašytas sa­vivaldybės įstatyme. Šį klausimą reikėtų spręsti artimiausiu me­tu, kadangi rinkimai po poros savaičių, dar po savaitės pradė­sime formuoti naujus savivaldybės organus. Tai liečia žmones, jie taip pat turi būti užtikrinti savo darbu.

Pirmininkas. Jūsų paliesti aktualūs klausimai, be abejo, ver­ti dėmesio, ir aš neabejoju, kad komisija atkreips į tai dėmesį.

Balsas iš salės. Gerbiamasis Pirmininke! 65 straipsnyje para­šyta: Lietuvos pilietis gali būti vienu metu tik vienos Tarybos deputatu. Taigi ar mes, rajono Tarybos deputatai, galėsime iš­kelti savo kandidatūras, ar ne?

Pirmininkas. Jeigu taip parašyta, tai, matyt, taip ir yra. Dau­giau pasisakančių nėra? Tada aš norėčiau paklausti redakcinės komisijos, kaip jai sekasi? Kiek laiko jai dar gali prireikti?

Č. V. Stankevičius (Muravos rinkiminė apygarda). Gerbiamieji deputatai! Pirmiausia noriu padėkoti deputatui Č. Jur­šėnui už pasiūlymą, kaip išeiti iš situacijos dėl Konstitucijos straipsnių pakeitimo. Komisija, atsižvelgdama į jūsų pastabas dėl trečiojo, ketvirtojo ir penktojo dokumentų tekstų juos jau yra gerokai pakeitusi, tačiau mums dar reikia šiek tiek laiko, kad per skubėjimą nepadarytume klaidų. Papildžius ir pataisius šiuos dokumentus, mes galėtume pateikti juos svarstyti 21 va­landą ir dėl jų balsuoti, jeigu jūs sutiktumėte.

Pirmininkas. Aš siūlau suteikti tiek laiko komisijai, kiek ji prašo - iki 21 valandos. Ar yra kitų pasiūlymų? Ar reikia dėl to balsuoti? Nereikia. Taigi prašome komisiją dirbti toliau.

O mes tuo tarpu išklausykime keletą pasveikinimų. Bet prieš tai mūsų visų vardu aš norėčiau pasveikinti vieną čia esantį asmenį, švenčiantį gražų jubiliejų. Tai žmogus, mylimas visoje Lie­tuvoje, žmogus, kurio poezija įsiliejo į mūsų atgimimo upę ir kuris, kaip politikas, dalyvavo Sąjūdžio ir Lietuvos valstybinio atgimimo veikloje. Tai - Justinas Marcinkevičius. Sveikinu. Dė­kojame. (P l o j i m a i.)

Dabar mus nori pasveikinti garbingas svečias, Lenkijos Res­publikos Seimo narys Zbignev Vujec.

Versti paprašysime gerbiamąjį deputatą Medardą Čobotą.

Z. Vujec. Gerbiamasis Pirmininke, gerbiamieji deputatai, ger­biamieji kolegos! Atvažiavome čia Sąjūdžio kvietimu. Esame la­bai susijaudinę ir dėkingi, pakviesti dalyvauti iškilmingame Lie­tuvos parlamento posėdyje. Nuoširdžiai sveikiname visus parla­mento deputatus, nepriklausomai nuo tautybės, požiūrio į nepri­klausomybę. Ypač noriu pasveikinti jūsų parlamento Pirmininką, kurį gerbia ir labai gerai pažįsta Lenkijoje. Sveikiname ne tik savo, bet ir Lenkijos senato bei Solidarumo klubo vardu. Už­tikriname jus, kad lenkų tauta gerbia lietuvius, visus žmones, gyvenančius Lietuvoje, todėl su dideliu malonumu čia atvykome. Nenustebkite, kad Lenkijoje lietuviams, Lietuvai skiriamas ypa­tingas dėmesys. Mes sužavėti jūsų judėjimu, kova už laisvę. Lenkijos gyventojai panašiai kovoja jau nemažai metų ir su­pranta, kad patys vieni niekada nelaimėtų, kad jiems reikalinga ir kitų valstybių parama. Solidarumas pirmą kartą kreipėsi į Rytų Europos tautas 1981 metais. Kreipėsi ir į lietuvių tautą, bet nežino, ar šis kreipimasis pasiekė Lietuvą. Šiandien norime pareikšti, kad mes, lenkų senatoriai ir Seimo nariai, patvirtiname savo norą ir įsitikinimą, kad Lietuva turi teisę į savistovumą, į laisvę. Norime jus užtikrinti, kad Lenkija kovojo ir kovos, kad visos sienos būtų neliečiamos, tiek iš Vakarų, tiek ir iš Rytų. (P l o j i m a i.) Kelias, į kurį šiandien įžengėte, yra nepaprastai sudėtingas, sunkus ir ilgas. Bet žinokite, šiame kelyje Lenkijos liaudis su jumis. (P l o j i m a i.) Tepadeda jums Dievas.

Pirmininkas. Dėkojame gerbiamajam svečiui ir jo asmenyje Lenkijos Seimui. Noriu perskaityti vieną telegramą, adresuotą Seimo tarybos pirmininkui. "Dėkoju širdingai už kvietimą daly­vauti naujos Aukščiausiosios Tarybos pirmojoje sesijoje. Amžius ir nepatenkinama sveikatos būklė neleidžia man, deja, to pada­ryti. Linkiu išrinktiesiems deputatams kūrybingos išminties ir geros valios, susiklausymo, atliekant Lietuvos likimą lemiančius darbus. Su pagarba - Juozas Urbšys". (P l o j i m a i.)

Dabar mus nori pasveikinti Rusijos liaudies deputatas Ser­gejus Kovaliovas. (P l o j i m a i.) Verčia deputatas gerbiamasis V. Jarmolenka.

S. Kovaliovas. Brangūs draugai! Man gėda, kad aš negaliu į jus kreiptis  lietuviškai. Nors su Lietuva mane sieja kai kurie ryšiai. 1975 metais būtent čia, Vilniuje, aš buvau areštuotas ir nuteistas 7 metams kalėjimo. Dabar aš į Vilnių atskridau lėk­tuvu, o tada mane išvežė iš Lietuvos be batų raištelių ir šaliko. Šiandieninis atvykimas man asmeniškai labai džiugus, kadangi mes visi kartu su džiaugsmu pergyvename naują stebuklą. Ne­suvedinėsime sąskaitų, neskaičiuosime, kas iš tikrųjų pradėjo šį stebuklą: galbūt TSKP, .galbūt kažkas kitas. Stebuklas vyksta. Tą stebuklą jūs darote savo rankomis ir aš džiaugiuosi, kad galiu jus pasveikinti. Tačiau nebūkime dideli optimistai. Šį ste­buklą daugelis sutiks skirtingai. Mano tėvynėje Rusijoje dau­gelis priims jį priešiškai. Daugelis kalbės labai skirtingai, bet pagrindinis motyvas bus toks: mes juos išlaisvinome nuo fa­šistų, mes atstatėme jų ūkį po karo, bet niekas iš jų nepasakys, kad trečdalį piliečių ištrėmė į Sibirą. Manau, kad taip kalba ir galvoja žmonės, kurie neturi teisės vadinti savęs tikraisiais pat­riotais. Jeigu žmogus sako, kad jis labai stipriai jaučia savo liaudies kančią ir tikrą atgailą, tai jis turi žinoti ne tik savo kančias, ne tik savo didvyrius. Jis privalo žinoti, visa savo kūno oda jausti ir budelius, kurie kilo iš tos liaudies. Aš kalbu apie tai, kad tikras savo tautos patriotas jaučia šitą kaltę dėl to, ką kiti jo tautos atstovai darė kitataučiams. Todėl aš taip pat jau­čiuosi kaltas ir prašau - atleiskite man, atleiskite mums visiems. Žiūrėkime į ateitį su viltimi, su optimizmu. Norėčiau baigti taip: “Jūsų laisvė - mūsų laisvė”. (P l o j i m a i.)

Balsas iš salės. Gerbiamąjį Pirmininką prašau leisti truputį papasakoti apie mokslininką iš Maskvos S. Kovaliovą.

Pirmininkas. Mielai sutinku.

L.  Simutis  (Šančių rinkiminė apygarda). Maskvos mokslininkas Sergejus Kovaliovas anais sunkiais stagnacijos me­tais labai daug ir nuoširdžiai dirbo, kad tiek Rusijos, tiek viso pasaulio skaitytojai turėtų galimybę susipažinti su Lietuvos po­grindyje leidžiama "Katalikų bažnyčios kronika". Už mūsų po­grindinės spaudos platinimą pasaulyje 1975 metais jis buvo nu­teistas ir iki šiol tebėra nereabilituotas. Būtų gerai, kad mes pri­sidėtume prie jo reabilitavimo.

Pirmininkas. Ačiū. Aš pasiūlysiu mūsų teisininkams pagalvoti, kad jeigu tas nusikaltimas kabutėse buvo padarytas Lietuvos te­ritorijoje, tai mes galime reabilituoti.

Dabar TSRS liaudies deputatų suvažiavimo tarpregioninės grupės deputatų pirmininkų Gavrilo Popovo ir Jurijaus Afanasje­vo, taip pat Maskvos rinkėjų susivienijimo ir Gdliano-Ivanovo gynimo sąjunginio susivienijimo vardu mus nori pasveikinti kan­didatas į Rusijos liaudies deputatus Levas Šemajevas. O mūsų deputatų aš noriu paprašyti toli nesiskirstyti.

L. Šemajevas. Gerbiamasis Aukščiausiosios Tarybos Pirminin­ke! Gerbiamieji nepriklausomos ir laisvos Lietuvos deputatai! Leis­kite man tarpregioninės grupės deputatų pirmininkų Gavrilo Po­povo ir Jurijaus Afanasjevo, taip pat tarpregioninės grupės de­putatų Biriukovo, Logunovo, Zubkovo, Ryžovo, Murašovo, Gdlia­no vardu nuoširdžiai ir karštai pasveikinti jus ir visus Lietuvos gyventojus su nepriklausoma, suverenia ir laisva Lietuva! (P l o j i m a i.) Taip, tai mes, rusai, jūsų artimiausi kaimynai, atnešė­me prieš kelis dešimtmečius jums ne laisvę, o daug skausmo, ašarų ir aukų. Mes nešame dalį jų kaltės, bet mes - tie rusai, kurie sąmoningai stojo į politinės kovos kelią, tie rusai, kurie šiandien kartu su jumis nuoširdžiai džiaugiamės įvykiu, ku­rio liudininkais turime laimės būti. Šiandien įvyko tikrai istorinis įvykis - išsipildė daugelio tautų svajonė ir prasidėjo negrįžta­mas taip vadinamos neišardomos nelaisvų respublikų sąjungos žlugimo periodas. (P l o j i m a i.) Jūsų šiandien, žinoma, nepa­sveikino tokie liaudies deputatai, kaip Samsonovas, Lukjanovas, Ligačiovas, deja, ir Gorbačiovas. Todėl Gavrilas Popovas ir Ju­rijus Afanasjevas manęs prašė perduoti jums ir pakviesti jus, o tiksliau, TSRS liaudies deputatus iš Lietuvos, rytoj aktyviai dalyvauti neeiliniame TSRS liaudies deputatų suvažiavime, ku­riame bus pademonstruotas unikalus pasaulio praktikoje pavyz­dys - įvestas taip vadinamas prezidentinis valdymas ir galimybė įvesti ypatingąją padėtį nežinia kokios sąjungos atskirose lais­vose respublikose. Tik jūs tarpregioninės grupės deputatams, ki­toms radikalioms jėgoms suvažiavime galite padėti užtverti už­tvarą beviltiškai siekiantiems išsaugoti savo monopolinį viešpa­tavimą ir įteisinti daugeliui metų teisę valdyti mus.

Savo kalbą norėčiau baigti žodžiais: težydi ir klesti daugelį metų nauja nepriklausoma Lietuvos Respublika! (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Mus taip pat norėjo pasveikinti Čekoslovakijos Respublikos atstovas, atgimusios Čekoslovakijos piliečių forumo narys Jaroslavas Handelas. (P l o j i m a i.)

J. Handelas. Gerbiamasis Pirmininke, gerbiamieji deputatai ir visos Lietuvos piliečiai! Pirmiausia atleiskite, kad aš nekalbu lie­tuviškai ir tik truputį moku rusiškai. Mes, Čekoslovakijos pilie­čių forumo nariai, su džiaugsmu stebime jūsų kelią į laisvę. Ma­nau, kad jums ši diena - tai naujos, laisvos Lietuvos gimimo diena. Noriu atsiprašyti dėl Čekoslovakijos, kadangi ten beveik nieko nebuvo žinoma apie Lietuvą. Mes tik žinojome, kad Lietu­va - sudėtinė Tarybų Sąjungos dalis. Šiandien mes pradedame gerbti Pabaltijo respublikas, nes jos taip pat padėjo mums ženg­ti laisvės keliu. Manau, kad mes dabar dažnai susitiksime demo­kratiniame pasaulio gyvenime. (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Dar mes turime keletą minučių. Žodžio prašo Kaliningrado srities Solidarumo organizacijos atstovė Jelena Kolcova.

J. Kolcova. Gerbiamasis Pirmininke, gerbiamieji deputatai, ger­biamieji laisvos Lietuvos piliečiai, svečiai! Aš atstovauju kaimy­ninės Kaliningrado srities Solidarumo organizaciją. Dabar pa­sakysiu tai, apie ką, tikiuosi, galvoja daugelis Kaliningrado sri­ties gyventojų. Mes, žinoma, džiaugiamės ir esame laimingi, tu­rėdami kaimyną, nebijojusį pakelti galvą ir tapti laisvu. Nerasi­me nė vieno deputato, kuris nesidžiaugtų tuo, kad žmogus, šalis, pilietis tapo laisvu. Kartu mes jaučiamės ir lyg kažką praradę, kad nuo šiol laisvai be vizų nebegalėsime nuvažiuoti į Mosėdį, Ablingą, Nidą. O mes keliauti labai mėgstame. Tačiau tikėkimės, kad ryšiai nebus nutraukti, kaip sakoma, geras pavyzdys užkre­čia, ir mes stengsimės taip pat toli neatsilikti. (P l o j i m a i.)

A. Sakalas (Antakalnio rinkiminė apygarda). Gerbiamieji deputatai! Salėje yra ir daugiau svečių - tai Balta­rusijos Liaudies fronto tarybos narys Michailas Sobolas, trys Ka­liningrado Solidarumo organizacijos nariai, tarp jų Nikolajus Tregubas, Latvijos Darbininkų sąjungos tarybos narys Aleksand­ras Lentiušas.

Pirmininkas. Taip pat mūsų brangūs draugai ir bendražygiai iš Estijos Liaudies fronto - Martas Tarmakas ir Reinas Veide­manas. Galbūt Veidemanas nori ką nors pasakyti? R. Veidemanas yra Estijos Liaudies fronto valdybos narys ir kandidatas į Aukš­čiausiosios Tarybos deputatus.

R. Veidemanas. Mieli Lietuvos broliai ir seserys! Gerbiamasis Pirmininke ir Lietuvos parlamente! Labai didelė garbė stovėti čia, kada atgimsta iš naujo viena valstybė. Toks pat pasidi­džiavimo jausmas apimtų mane, jeigu aš stovėčiau prie savosios valstybės atkūrimo lopšio. Aš tikiu, kad tas momentas labai arti. Tai, kas vyksta dabar čia, suteikia mums tvirtybės ir tikėjimo mūsų siekiais. Kada mes prieš trejus metus pradėjome Liaudies judėjimus, aš tikrai netikėjau, kad taip greitai įvyks tai, kas įvyko čia. Bet tai įvyko. Kelyje į laisvę mes žengiame kartu ir esame tikri, kad ir kitos Baltijos valstybės žygiuos į laisvę. Te­gul padeda mums Dievas. (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Aukščiausiosios Tarybos vardu gauta sveikinimo telegramų, kurias perskaitys deputatė Nijolė Oželytė.

N. Oželytė-Vaitiekūnienė (Kalvarijų rinkiminė apy­garda). "Kelmės rajono buvusios nepriklausomos Lietuvos ka­riuomenės karių sąjunga sveikina suvažiavimo deputatus ir nau­jai išrinktą jos Pirmininką. Linkime tame atsakingame darbe geros sveikatos, tvirtos lietuviškos vienybės, nepalaužiamos sėk­mės dėl Lietuvos laisvės, nepriklausomybės ir žmonių gerovės. Pažadame šventai pildyti visus nutarimus, o jus telydi Dievas. Vadovas Lukoševičius". (P l o j i m a i.)

"Vilkaviškio vyskupijos tikinčiųjų vardu nuoširdžiai sveikina­me naująjį parlamentą, meldžiame gausios Dievo palaimos labai atsakingame jūsų darbe. Vyskupas Juozas Žemaitis, Vilkaviškio vyskupijos apaštalinis administratorius". (P l o j i m a i.)

"Lietuvos Komunistų partijos miesto konferencija sveikina de­mokratiškai išrinktą Lietuvos parlamentą. Mes įsitikinę, kad jūs įgyvendinsite Lietuvos piliečių siekius, atkursite nepriklausomą Lietuvą kaip svarbiausią sąlygą demokratijai, socialiniam teisin­gumui įgyvendinti. Konferencijos dalyviai". (P l o j i m a i.)

"Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio pirmininkui, profesoriui Vy­tautui Landsbergiui. Didžiai gerbiamas Pirmininke! Kanados lie­tuvių bendruomenė sveikina jus rinkimų laimėjimo proga ir džiau­giasi kartu su jumis. Visi Kanados lietuviai stebėjo rinkimų eigą bei rezultatus su didžiule viltimi Lietuvos ateičiai. Linkime jums sėkmės ateities darbuose ir išreiškiame mūsų pasiryžimą kartu su jumis ir visais lietuviais, norinčiais laisvės, siekti Lietuvos nepriklausomybės. Su gilia pagarba ir draugiškumu - Algis Pacevičius, Kanados lietuvių bendruomenės pirmininkas". (P l o j i m a i.)

"Europos parlamento Baltų intergrupės prezidiumas ir gene­ralinis sekretorius sveikina profesorių Vytautą Landsbergį, pirmą po Lietuvos okupacijos ir aneksijos pagal demokratinius princi­pus išrinktą Lietuvos parlamento Pirmininką. Lai ši diena atve­ria Lietuvai plačiai tą seniai lauktą galimybę grįžti visapusiškai suvereniai į Europos suverenių valstybių šeimą. Europos parla­mento Baltų intergrupė". Perdavė gerbiamasis A. Klimaitis. (P l o j i m a i.)

Vladimiras Andrejevičius Jakovlevas iš Gardino, Vakarų de­mokratinių judėjimų ir partijų kongreso orgkomiteto narys. "Šių metų kovo 24-25 dienomis Kaune įvyks pirmasis Vakarų demo­kratinių judėjimų ir partijų kongresas. Susirinks Baltijos vals­tybių, Baltarusijos, Ukrainos, Moldavijos, Karelų-Suomių respub­likos, Maskvos, Leningrado ir Kaliningrado atstovai. Kviečiame Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos deputatus dalyvauti kongrese. Linkime Lietuvos parlamentui didelės sėkmės darbe, atkuriant Lietuvos valstybės nepriklausomybę. Labai džiaugiamės Lietu­voje vykstančiomis permainomis. Didžiuojamės ir žavimės lietu­vių tauta. Už jūsų ir mūsų laisvę! Už laisvus ir demokratinius Vakarus! Kongreso organizacinis komitetas". (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Labai ačiū. Gerbiamieji deputatai, man regis, mums visai nekenktų 10 minučių pertrauka. Savo ruožtu taip pat noriu painformuoti, kad po to, kai mes priimsime baigiamus redaguoti įstatymus ir paskelbsime šios dienos sesijos darbo pa­baigą, įvyks spaudos konferencija. Norėčiau, kad joje dalyvautų ne tik prezidiumas, bet ir Sąjūdžio bei Lietuvos Komunistų par­tijos vadovybės nariai. Dabar skelbiama 10 minučių pertrauka.

 

(Pertrauka)

 

Pirmininkas. Kviečiame grįžti į savo darbo vietas. Gerbiamieji deputatai, labai prašau susirinkti. Ar nereikėtų patikrinti kvoru­mą? Ar visi deputatai atėjo į savo vietas? Tuomet labai prašom pakelti balsavimo korteles, kad balsų skaičiavimo komisija ga­lėtų suskaičiuoti, kiek mūsų yra. Ar jau suskaičiuota?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Kol kas yra 123 de­putatai. Jau 124.

Pirmininkas. Gerbiamieji deputatai! Kvorumą turime. Pasiti­kėdami vienas kitu, mūsų visų solidarumo ir atsakomybės jaus­mu šią valandą, prieiname prie svarbiausių sprendimų. Jums perskaitysime tris įstatyminius aktus, dėl kurių sutarėme, kad juos reikia priimti vieną po kito. Perskaitysime iš eilės. Pirmąjj aktą perskaitysiu tokį, kokį siūloma priimti. "Lietuvos Respub­likos Aukščiausiosios Tarybos aktas dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, reikšdama tautos valią, nutaria ir iškilmingai skelbia, kad yra atstatomas 1940 metais svetimos jėgos panaikintas Lietuvos vals­tybės suvereninių galių vykdymas, ir nuo šiol Lietuva vėl yra nepriklausoma valstybė.

Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės ak­tas ir 1920 m. gegužės 15 d. Steigiamojo seimo rezoliucija dėl atstatytos Lietuvos demokratinės valstybės niekada nebuvo nu­stoję teisinės galios ir yra Lietuvos valstybės konstitucinis pa­matas.

Lietuvos valstybės teritorija yra vientisa ir nedaloma, joje neveikia jokios kitos valstybės Konstitucija.

Lietuvos valstybė pabrėžia savo ištikimybę visuotinai pripa­žintiems tarptautinės teisės principams, pripažįsta sienų nelie­čiamumą, kaip jis suformuluotas 1975 metų Europos saugumo ir bendradarbiavimo pasitarime Helsinkyje Baigiamajame akte, garantuoja žmogaus, piliečio ir tautinių bendrijų teises.

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba kaip suvereninių galių reiškėja šiuo aktu pradeda realizuoti visą valstybės suve­renitetą".

Toks bus šis aktas, jeigu mes jį priimsime. Su kitais dviem paprašysiu supažindinti Česlovą Stankevičių.

Č. V. Stankevičius (Muravos rinkiminė apygarda). Ketvirtasis dokumentas. "Lietuvos Respublikos įstatymas "Dė1 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitucijos galiojimo atstatymo". Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, patvir­tindama Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos 1990 metų vasa­rio 7 dienos nutarimą "Dėl 1939 metų Vokietijos-TSRS sutar­čių ir jų pasekmių Lietuvai likvidavimo", konstatuodama, kad 1938 metų gegužės 12 dieną Lietuvos Konstitucijos veikimas bu­vo neteisėtai sustabdytas, TSR Sąjungai 1940 metų birželio 15 dieną vykdžius agresiją prieš nepriklausomą Lietuvos valstybę ir ją aneksavus, siekdama atstatyti pažeistas tautos ir Lietuvos valstybės suverenines teises, n u t a r i a:

1. Nutraukti 1978 metų balandžio 20 dienos Lietuvos TSR Konstitucijos (Pagrindinio įstatymo) galiojimą.

2. Nutraukti 1977 metų spalio 7 dienos TSRS Konstitucijos (Pagrindinio įstatymo), taip pat TSRS ir sąjunginių respublikų įstatymų pagrindų, kitų TSRS įstatymų galiojimą Lietuvos Res­publikos teritorijoje.

3. Atnaujinti 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konsti­tucijos veikimą visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, sustab­dant tų skyrių ir straipsnių, kurie reglamentuoja Respublikos Pre­zidento, Seimo, Valstybės tarybos ir Valstybės kontrolės statu­są, galiojimą.

4. Nustatyti, kad 1938 metų gegužės 12 dieną Lietuvos Kons­titucijos galiojimo atstatymas pats savaime neatkuria Lietuvos Respublikoje iki 1940 metų birželio 15 dienos veikusių įstatymų".

Siūlau išklausyti projektą po redagavimo.

"Lietuvos Respublikos įstatymas "Dėl Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio įstatymo". Lietuvos Respublikos Aukščiau­sioji Taryba, atsižvelgdama į būtinumą suderinti atstatytos 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitucijos nuostatas su pa­kitusiais politiniais, ekonominiais ir kitais visuomeniniais san­tykiais, n u t a r i a:

1. Sustabdyti 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konsti­tucijos galiojimą.

2. Patvirtinti Lietuvos Respublikos Laikinąjį Pagrindinį įsta­tymą.

3. Nustatyti, kad Lietuvos Respublikoje ir toliau galioja tie iki šiol veikę Lietuvos įstatymai bei kiti teisės aktai, kurie ne­prieštarauja Lietuvos Respublikos Laikinajam Pagrindiniam įsta­tymui.

4. Šis įstatymas įsigalioja nuo jo priėmimo momento".

Prie šito įstatymo siūlome tokį protokolinį sprendimą: "Aukš­čiausiosios Tarybos sudarytai redakcinei komisijai per tris sa­vaites parengti pasiūlymus dėl priimto Lietuvos Respublikos Lai­kinojo Pagrindinio įstatymo tolesnio tobulinimo".

Su Laikinojo Pagrindinio įstatymo tekstu, jame padarytais pa­keitimais jus supažindins deputatas K. Lapinskas.

K.  Lapinskas  (Gubernijos rinkiminė apygarda). ­Dėl Laikinojo Pagrindinio įstatymo pataisų ir papildymų. Komi­sija dar kartą labai atidžiai išnagrinėjo visus pateiktus pasiūly­mus ir pritarė štai tokioms pataisoms:

7 straipsnio antrojoje dalyje - "sudaromos sąlygos vartoti ir tautinių mažumų kalbas"- siūloma įterpti žodį "sudaromos sąlygos vartoti ir ugdyti tautinių mažumų kalbas". Komisija pritarė šiam pasiūlymui. Gal geriau tautinių bendrijų? "Ugdyti tautinių bendrijų kalbas".

22 straipsnyje - tik redakcinio pobūdžio taisymai.

54 straipsnyje vietoje žodžių "Valstybė užtikrina" siūloma įra­šyti "Valstybė teikia paramą visiems nedarbingiems, besimokan­tiems ar laikinai darbo netekusiems piliečiams".

Toliau siūloma papildyti 55 straipsnio pabaigą štai kokiu sa­kiniu: "Valstybė teikia joms paramą".

57 straipsnis. Jo antrojoje dalyje taip pat kalbama apie Lie­tuvoje gyvenančias tautas. Skaitau tekstą: "Lietuvoje gyvenan­čių tautų piliečiams sudaromos galimybės", čia siūloma įterpti žodžius "turėti ikimokyklines įstaigas ir mokyti vaikus gimtąja kalba". Toks pasiūlymas buvo. Taigi įrašome žodžius: "turėti ikimokyklines įstaigas ir", toliau kaip tekste "mokyti vaikus gim­tąja kalba". Po šių žodžių dar siūloma įrašyti žodžius "bei ruošti pedagogų kadrus", toliau kaip tekste. Šios pataisos kores­ponduoja su įstatymu dėl valstybinės kalbos.

Šeši Aukščiausiosios Tarybos deputatai - L. Jankelevičius, S. Peško, V. Suboč, S. Akanovičius, E. Tomaševičius, R. Macei­kianecas prašo 66 straipsnio trečiąją dalį pakeisti. Čia rašoma, kad Lietuvos pilietis gali būti vienu metu tik vienos Tarybos deputatu. Jie prašo palikti senąją redakciją, kad vienu metu gali būti ne daugiau kaip dviejų Tarybų deputatu. Esą, kai kas iš dabartinių deputatų yra išrinkti ir į Aukščiausiąją Tarybą, ir balotiruojasi vietinėse Tarybose. Dabartiniu metu taip ir yra, to­dėl komisija pritaria šiam pasiūlymui. Dar yra vienas redakci­nio pobūdžio pasiūlymas - perkelti vieno straipsnio dalį į kitą dalį. Gal aš nevarginsiu jūsų dėmesio.

Dėl savivaldos. Kaip minėjau, savivaldos klausimus mes dar kartą sutikrinome su vietos savivaldos pagrindų įstatymu. Aš galiu patvirtinti tą patį, ką ir buvau sakęs. Cituoju savivaldos pagrindų įstatymą: "Vietos savivaldybės organizavimo pagrindas yra Lietuvos TSR administraciniai teritoriniai vienetai, kuriuos nustato ir keičia Lietuvos TSR Aukščiausioji Taryba". Ta pati norma įrašyta ir Laikinosios Konstitucijos projekte.

93 straipsnio antrąją dalį - "ministras valdo pavestas jam valstybės valdymo šakas, sritis"- deputatas K. Antanavičius pa­siūlė išbraukti. Komisija pritarė šiam pasiūlymui, nes ši frazė mažai ką paaiškina. Be to, keičiasi ministerijų funkcijos, jų įga­liojimai.

108 straipsnio 4 eilutėje yra praleisti du žodžiai, skaitau po kablelio -"įtraukia juos į nuolatinių komisijų, kitų", tuos žo­džius reikėtų įrašyti, nes tai liečia esmę. Siūlome įrašyti - "juos į nuolatinių komisijų, kitų Taryboms atskaitingų organų darbą".

Štai ir visi siūlomi pakeitimai.

Dėl seniūno. Mes pasikeitėme nuomonėmis ir galvojame, kad seniūnas - ne konstitucinis pareigūnas, todėl tai galima būtų su­tvarkyti ir išspręsti Aukščiausiosios Tarybos reglamente. Prak­tiškai tai reglamento reguliavimo dalykas - papildydami regla­mentą, jeigu bus reikalinga, galėsime numatyti ir seniūną.

Dėl vietinių Tarybų kadencijos. Mes keitėmės nuomonėmis, jos buvo gana įvairios. Buvo tokių, kad nereikia keisti ir palikti penkerius metus, kaip yra dabar galiojančiuose įstatymuose, kai kas siūlė sumažinti iki ketverių metų, kai kas - ne daugiau kaip iki trejų metų. Reikia nuspręsti balsavimu - ar palikti penkerių metų kadenciją vietinėms Taryboms, ar ketverių, ar trejų metų.

Pirmininkas. Ačiū. Taigi vienas iš klausimų, sukėlusių abejo­nes, yra tai, kad Lietuvos pilietis gali būti vienu metu dviejų Tarybų deputatu, nors Laikinajame Pagrindiniame įstatyme pa­rašyta tik vienos Tarybos deputatu. Grupė deputatų pageidauja pakeisti, kad būtų dviejų Tarybų deputatais. Kaip spręsime šį klausimą?

K. Antanavičius  (Statybininkų rinkiminė apygar­da). Aš siūlau atidėti tą klausimą, kadangi ši diskusija, matyt, užims nemažai laiko.

Pirmininkas. Bet mes gal galime ne diskutuoti, o balsuoti ir palikti nekeičiant, taip, kaip yra, o diskutuoti ir spręsti šį klau­simą vėliau. Tiesa, rinkimai. Tada reikia spręsti artimiausiomis dienomis, dabar paliekant taip, kaip yra įstatyme. Kaip tada skambėtų formuluotė?

Č. V. Stankevičius  (Muravos rinkiminė apygarda). Gerbiamasis deputate K. Lapinskai, gal jūs galėtumėte pasiūlyti formuluotę? Ar profesorius K. Antanavičius tai galėtų padaryti?

K. Antanavičius. Deputatas gali būti dviejų vietinių Tarybų lygio deputatu. Dviejų vietinių Tarybų lygio deputatu.

Pirmininkas. Jeigu nutarsime iš principo, formuluotę surasime greitai. Nutarkime, kad Lietuvos pilietis gali būti vienu metu tik vienos Tarybos deputatu, darant išimtį dviejų žemesniojo ran­go vietinių Tarybų deputato atveju. Tai dėl turinio sutarėme, taip?

Redakcinė grupė tuoj suras formuluotę.

Balsas iš salės. Dabar Respublikoje kandidatai jau iškelti. Reikia paklausti rinkiminėje komisijoje, ar tai atsitiktinumas, kad buvo keliama į dvi vietines Tarybas, ar dėsningumas? Mano su­pratimu, tai atsitiktinumas. Reikėtų pasitikrinti rinkiminėje komi­sijoje ir būtų aišku.

Pirmininkas. Tokiu būdu būtų siūloma palikti taip, kaip yra, o artimiausiomis dienomis išsiaiškinti ir, jeigu reikės, pataisyti.

Č. V. Stankevičius. Jums išdalintame projekte buvo atsižvelg­ta į siūlymus sumažinti vietinių Tarybų kadencijos laiką, tačiau svarstant projektą buvo prieštaravimų. Norėtume išsiaiškinti Ta­rybos požiūrį į šį klausimą.

Pirmininkas. Ar sutariame taip, kad paliekame kaip tekste, o ryt poryt padiskutuosime ir išspręsime šitą klausimą? Ar pareiškimo autoriai su tuo sutinka? Negirdėti atsakymo.

(Balsas iš salės, negirdėti.)

Pirmininkas. Čia buvo pasakyta, kad reikia išsiaiškinti, kokia buvo instrukcija dėl kėlimo. Jeigu kas nors nusižengė instruk­cijai, dėl to nebūtina keisti Konstituciją.

(Balsas iš salės, negirdėti.)

Pirmininkas. Įstatymas leido kelti, taip? Aišku. Tada siūlomas dar toks redakcinis variantas: "Lietuvos TSR pilietis, išskyrus Aukščiausiosios Tarybos deputatą, gali būti ne daugiau kaip dvie­jų Tarybų deputatu." Gerai?

K. Lapinskas. Gal geriau tiktų tokio pobūdžio: "Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos deputatas negali būti kitos Tarybos depu­tatu.

Pirmininkas. Dar aiškiau. Gerai. Priimame gerbiamojo depu­tato K. Lapinsko formuluotę. Labai paprasta ir aiški: Aukščiau­siosios Tarybos deputatas negali būti, o kiti savivaldybių ribose gali būti ir dviejų Tarybų deputatais. Taip? Turbūt balsuoti nėra reikalo? Gerai.

E. Bičkauskas (Šilutės rinkiminė apygarda). Ger­biamasis Pirmininke, gerbiamasis parlamente! Labai atsiprašau, kad anksčiau nepastebėjau, bet, man atrodo, nutarimą dėl Lietu­vos Respublikos Laikinojo Pagrindinio įstatymo vis tik reikia papildyti dar vienu punktu arba priimti atskirą nutarimą. Susi­darys paradoksali situacija - žmonės turės ryt poryt gyventi pa­gal naująją Konstituciją, t. y. Pagrindinį įstatymą, nežinodami, kas jame parašyta. To neturi būti. Aš siūlau papildyti vienu punk­tu, kurį galbūt galima suformuluoti taip: "įpareigoti masinės informacijos priemones - spaudą, radiją, televiziją, nedelsiant paskelbti Laikinąjį Pagrindini įstatymą". Galbūt tai padaryti net ir šiandien.

Pirmininkas. Jis būtinai bus nedelsiant paskelbtas, kitaip ir būti negali. Dar buvo klausimas dėl deputatų kadencijos trukmės vietinėse Tarybose.

Č. V. Stankevičius. Norėčiau paklausti Tarybos nuomonės, ar priimsime pasiūlymą sutrumpinti kadenciją, ar paliksime tokią, kokia dabar numatyta įstatymu, t. y. penkerius metus?

Balsas iš salės. Aš siūlyčiau palikti penkerius metus, kadangi kandidatai buvo kelti būtent į Tarybą, renkamą penkeriems me­tams. Jie tai žinojo.

Č. V. Stankevičius. Ar Taryba pritaria, kad būtų atstatyta įstatyminė norma - penkerių metų kadencija? Balsuoti reikia?

(Balsai iš salės, negirdėti.)

Pirmininkas. Siūloma nutraukti diskusijas. Pritariat? Dėl bal­savimo tvarkos žodžio prašo gerbiamasis deputatas Č. Juršėnas.

Č. Juršėnas (Švenčionėlių rinkiminė apygarda).Trečiasis dokumentas, mano nuomone, turėtų būti balsuojamas vardiniu būdu. Dabar dėl Laikinojo Pagrindinio įstatymo. Tai, vis dėlto kaip bevardintume, yra Konstitucija. Vadinasi, bent jau tie straipsniai, kurie yra taisyti, turi būti balsuojami atskirai, o tik po to visas Konstitucijos arba Laikinojo Pagrindinio įstatymo tekstas. Būkime rimti ir turėkime kantrybės.

Pirmininkas. Kokių bus nuomonių dėl pasiūlymo, kad, priėmus tris pagrindinius aktus, po to svarstytume ir tvirtintume taisytus Laikinojo Pagrindinio įstatymo straipsnius?

Balsas iš salės. Tam ir yra Laikinasis įstatymas, kad jo pa­punkčiui nebūtina svarstyti. Taisytus - kita kalba.

Pirmininkas. Kokių bus nuomonių? Kadangi Laikinasis įstatymas toliau bus tobulinamas ir taisomas, ar tikrai mums reikia dabar dėl kiekvienos taisytos vietos atskirai balsuoti?

L. Šepetys (Vievio rinkiminė apygarda). Aš no­riu paaiškinti. Atskirus punktus pagal reglamentą reikia balsuoti atskirai tik tuo atveju, jeigu yra du alternatyvūs pasiūlymai. Jei­gu dviejų alternatyvių pasiūlymų nėra, tai, nors punktas ir ko­reguotas, nėra reikalo dėl jo atskirai balsuoti. Ar pakankamai aiškiai paaiškinau?

Pirmininkas. Labai aiškiai. Ačiū.

L.  Šepetys. Gerbiamasis Č. Juršėnai, tikrai taip.

Pirmininkas. Ar priimtinas toks paaiškinimas Aukščiausiajai Tarybai?

Č. Juršėnas. 45 straipsnyje sakoma: "Lietuvos TSR Aukščiau­siajai Tarybai nutarus įstatymo ar kitokio akto projektas gali būti pateiktas balsuoti visas arba iš pradžių pastraipsniui, skirs­niais, skyriais, o po to visas".

(Triukšmas, negirdėti.)

Pirmininkas. Jeigu Taryba pritars, galėsime tvirtinti ir skirs­niais. Tokiu būdu, gerbiamieji deputatai, mes turime išspręsti vieną klausimą. Buvo labai rimtas pasiūlymas, kad aktas dėl Valstybės atstatymo būtų balsuojamas vardiniu būdu. Ar pen­kiolika deputatų remia šį pasiūlymą? Daugiau negu penkiolika. Balsų skaičiavimo komisiją prašau pradėti dirbti ir išdalinti kor­teles.

L. S. Razma (Žirmūnų rinkiminė apygarda). Ger­biamieji deputatai! Ar visi turite vardinio balsavimo korteles?

Balsas iš salės. Pakeistas pavadinimas. Perskaitykite pavadi­nimą.

Pirmininkas. Gerai, perskaitysime pavadinimą. Dabar vadinasi taip: "Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos aktas dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo".

V. Stankevičius. Kartoju pavadinimą: "Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos aktas dėl Lietuvos nepriklausomos. valstybės atstatymo".

Pirmininkas. Trūksta kortelių. Turite jau? Ačiū. Kaip mes da­rysime dėl Pagrindinio įstatymo? Skirsniais balsuosime, ar visą? Neskaitant skirsnio, bet pasakant, už kurį skirsnį. Ar visi sutin­kate? Gerbiamieji deputatai, kol skaičiuojami balsai, mes galime dirbti toliau. Sutarėme, kad Laikinąjį Pagrindinį įstatymą tvir­tinsime skirsniais. Tai galime padaryti dabar.

Balsas iš salės. O gal galima mygtukų pagalba tai padaryti, bus greičiau?

Pirmininkas. Ne, čia vis dėlto Konstitucija, mygtukų pagalba tikrai negalima. Ar galima atskirą balsų skaičiavimo komisiją būtent šiai procedūrai sudaryti? Galima? Jeigu Aukščiausioji Ta­ryba pavestų balsus skaičiuoti Prezidiumui, tai turbūt nebūtų ne­teisėta. Gerai, palauksime. Jie gali užprotestuoti.

Balsas iš salės. Noriu priminti, kad mes vieną dokumentą atidėjome ir dabar dirbame be milicijos, be Aukščiausiojo teis­mo, be prokuratūros.

Pirmininkas. Ačiū, kad priminėte, bet vis tiek mums reikės balsų skaičiavimo komisijos. Pasvarstyti mes tikrai galime. Pra­šau.

Balsas iš salės. Kiek supratau, buvo siūloma balsuoti dėl nu­tarimo dėl kai kurių Lietuvos Respublikos valstybės organų įga­liojimų pratęsimo. Tai - nutarimas ir dėl jo galima balsuoti myg­tukų pagalba. ­

Įstatymo ,,Dėl buvusių Lietuvos TSR sąjunginio-respublikinio pavaldumo valstybės valdymo organų statuso pakeitimo" projekto svarstymas

Pirmininkas. Mes galime dabar pasvarstyti projektą, kurį jūs turite, kad paskui to nereikėtų daryti. "Lietuvos Respublikos įsta­tymas dėl buvusių Lietuvos TSR sąjunginio-respublikinio paval­dumo valstybės valdymo organų statuso pakeitimo". Tai - vie­nas svarbiausių valstybės aktų. Negali būti valstybės valdymo organų, pavaldžių kitai valstybei. Jūs turite projektą. Ar reikia jį perskaityti? Jis labai trumpas: "Lietuvos Respublikos Aukščiau­sioji Taryba n u t a r i a:

1. Nustatyti, kad visos buvusios Lietuvos TSR sąjunginio-res­publikinio pavaldumo ministerijos, valstybiniai komitetai ir žiny­bos pavaldžios tik Lietuvos Respublikai.

2. Šis įstatymas įsigalioja nuo jo priėmimo dienos."

Ar turite kokių nors klausimų ar pastabų? Jeigu nėra, tai atidedame kaip visai paruoštą dalyką, dėl kurio galėsime taip pat, matyt, balsuoti.

K. Antanavičius (Statybininkų rinkiminė apygar­da). Aš norėčiau pasiūlyti tai, ką ir vakar siūliau, kad būtų pri­dėtas ir sąrašas. Nebūtinai dabar, bet sąrašas turėtų būti pri­dėtas.

Pirmininkas. Taip, aišku. Turime ir kito įstatymo projektą ­"Dėl Lietuvos teritorijoje esančių sąjunginio ir sąjunginio-res­publikinio pavaldumo įmonių įstaigų ir organizacijų statuso". Galiu perskaityti tekstą: "Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Ta­ryba nutaria:

l. Nustatyti, kad visos šio įstatymo priėmimo dieną Lietuvos teritorijoje esančios sąjunginio ir sąjunginio-respublikinio paval­dumo valstybinės įmonės, įstaigos ir organizacijos, išskyrus tas, kurios gali būti priskiriamos ginkluotųjų pajėgų, magistralinio naftotiekio ir dujotiekio objektams, pavaldžios tik Lietuvos Res­publikai ir yra jos nuosavybė. Pastarųjų nuosavybės ir pavaldu­mo klausimus spręsti derybų keliu su TSRS.

2. Lietuvos Ministrų Tarybai perimti pirmojo punkto pirmo­joje dalyje nurodytų įmonių įstaigų ir organizacijų valstybinį valdymą.

3. Šis įstatymas įsigalioja nuo jo priėmimo dienos”.

Matau, kad yra pastabų.

Balsas iš salės. Sunkiai suprantamas terminas "gali būti pri­skiriamos". Tai - spekuliacijos objektas. "Gali būti priskiriamos ginkluotųjų pajėgų, magistralinio naftotiekio ir dujotiekio objek­tams". Arba jis priskiriamas, arba nepriskiriamas, arba jis yra Gynybos ministerijos žinioje, arba nėra. Kam reikia "gali būti”?

Pirmininkas. Prašom.

Balsas iš salės. Teisingai siūlo deputatai: "išskyrus ginkluo­tųjų pajėgų, magistralinio naftotiekio ir dujotiekio".

G. Vagnorius  (Justiniškių rinkiminė apygarda). Yra padaryta truputį pakeitimų. Atsižvelgiant į tai, kad mes norėsime pradėti derybas su Maskva, matyt, reikėtų priimti do­kumentus tokius, kurie neužkirstų kelio bent jau artimiausiu me­tu pradėti derybas. Todėl ir siūlomi šiokie tokie pataisymai. Pir­miausia tai turėtų, matyt, būti Lietuvos Respublikos Aukščiau­siosios Tarybos nutarimas, o ne įstatymas. Toliau po žodžių "du­jotiekio objektams", vietoje "pavaldžios" turėtų skambėti taip: "pereina Lietuvos Respublikos jurisdikcijai. Jų nuosavybės ir pa­valdumo klausimus spręsti derybų keliu su TSRS.

2. Lietuvos Ministrų Tarybai vykdyti pirmojo punkto pirmo­joje dalyje nurodytų įmonių, įstaigų ir organizacijų valstybinį valdymą, remiantis Lietuvos Respublikos įstatymais."

Balsas iš salės. Sakykite, ar paruoštos priemonės tų sąjungi­nių įmonių, kurios šiuo metu, tarkim, nuostolingos ir gauna do­tacijas arba iš sąjunginių žinybų gauna valiutos atsarginėms da­lims ir žaliavoms kompensuoti nuo rytojaus dienos iš kokių nors kitų šaltinių?

G. Vagnorius. Šis nutarimas nieko neįpareigoja, išskyrus tai, kad sąjunginės įmonės, priėmus dabartinius aktus, neatsidurtų apskritai jokioje jurisdikcijoje. Jūs puikiai suprantate, kad jeigu mes to nepriimsime, jos nebebus pavaldžios nei TSRS įstaty­mams ir ministerijoms, nei Lietuvos. Šis nutarimas kaip tik ir suteikia joms nors šiokią tokią laisvę.

Tas pats balsas. Aš tai suprantu ir tik domiuosi, kadangi nu­tarimas leidžia Petrams Nikolajevičiams, Sergejams Fiodorovi­čiams, kitiems ministrams nuo rytojaus dienos pradėti treniruoti įmonių vadovus ir jų kolektyvus. Aš tik dėl to klausiau.

G. Vagnorius. Aš manau, kad čia tokių problemų neiškyla ir nemanau, kad mūsų Lietuvos Ministrų Taryba imsis kokių nors sprendimų, kurie...

Balsas iš salės. Ar galima kreiptis į Prezidiumą? Man atrodo, jeigu mes taip dirbsime toliau, tokiais tempais ir taip skubėda­mi, tai nežinia, kur nueisime. Pabaikime bent su penkiais svar­biais dokumentais. Dabar svarstymas neturi prasmės, pažiūrėkite į žmonių akis - jos pavargusios. Rytoj ateisime ir nieko nepri­siminsime, ką šiandien vakare svarstėme. Juk taip svarstant ga­lima sekančia akcija įstoti ir į Tarybų Sąjungą. (P l o j i m a i.)

Pirmininkas. Jūsų pastaba, žinoma, turi prasmę. Bet aš ma­nau, kad pasikeitimas nuomonėmis buvo naudingas. Kai mes ry­toj prieisime prie šių aktų, šis tas bus likę ir iš šios dienos. Deputatas E. Klumbys.

E. Klumbys (Obelių rinkiminė apygarda). Aš no­riu pasakyti, kad prie ginkluotųjų pajėgų turėtų būti įrašyta TSRS.

B. V. Rupeika (Širvintų rinkiminė apygarda). Ar galima pasiteirauti deputato, kuris ką tik buvo tribūnoje ir at­sakinėjo į klausimus? Dėl šio akto arba įstatymo dėl buvusių są­junginių įmonių nacionalizavimo. Kokie būtų argumentai, kai mes būsime apkaltinti aneksija? Kokie mūsų kontrargumentai ir ga­limybės apsaugoti šias įmones? Ar tai neišaugs į precedentą san­dorių, turint omenyje dar ir tų kolektyvų, kurių nuomones ir nuotaikas žinome, pozicijas?

G. Vagnorius. Mes paskelbiame Lietuvos nepriklausomybės ak­tus, o pagal juos valstybinis turtas yra Lietuvos valstybinis tur­tas, formaliai žiūrint. Ir mes, priimdami šį nutarimą, nieko nei pabloginam, nei pagerinam. Paliekam tik erdvę deryboms, dau­giau nieko.

B.  V.  Rupeika. Aneksijos terminas derybų metu - ne diskusijų objektas.

Pirmininkas. Gerbiamasis deputate B. Rupeika, man regis, ta formuluotė, kuri dabar buvo pasiūlyta, tai yra, kad pereina Lie­tuvos Respublikos jurisdikcijai reiškia, kad jų veiklą reguliuoja Lietuvos Respublikos įstatymai. Niekas jų neužgrobia.

K. D. Prunskienė (Verkių rinkiminė apygarda). Galima porą žodžių? Teisingai gerbiamasis Pirmininkas sako, kad čia nekalbama apie perėjimą nuosavybėn, o jurisdikcijon. Toliau rašoma - jų nuosavybės ir pavaldumo klausimus spręsti derybų keliu. Derybų su TSRS keliu. O derybų reikalingumas yra sa­vaime suprantamas dalykas. Čia sakoma (aš noriu dar priminti), kad netgi lapkričio mėnesį Maskvoje priimtame įstatyme dėl trijų respublikų ekonominio savarankiškumo buvo numatytas įmonių, esančių respublikų teritorijose, perėjimas į jų jurisdikciją. Taigi čia yra labai atsargus, sakyčiau, per daug atsargus dalykas, ne­sukeliantis kokių nors ypatingų konfliktų. Atvirkščiai, atsiranda erdvė deryboms, nes rašoma - jos nuosavybės klausimai bus sprendžiami derybų būdu.

Balsas iš salės. Nuosavybės klausimai tik dėl ginkluotųjų pa­jėgų čia turimi omenyje, ar visi?

K. D. Prunskienė. Apskritai šis klausimas truputėlį gal ir dviprasmiškas. Ir vis tik aš bevelyčiau palikti taip, kaip suformu­luota ir netvirtinti taip kategoriškai, kad visos įmonės, kaip čia bando sakyti įmonių vadovai, nacionalizuojamos vienpusiškai. Turtas yra toks dalykas, kurio santykiai turi būti labai korektiškai sprendžiami. Jeigu mes norime palikti galimybę taikioms dery­boms, vadinasi, tam kartui šiandien priimkime tokį dokumentą. Jeigu jis pasirodys per menkas ir iš tikrųjų derybų galimybė bus, sakysim, komplikuota, nepaisant mūsų korektiškumo, niekas ne­sukliudys mums vėliau priimti kategoriškesnį nutarimą arba įsta­tymą.

K. Antanavičius  (Statybininkų rinkiminė apygar­da). Kadangi mes tik svarstome, aš manau, kad projektą su pa­siūlymais ir pastabomis reikėtų perspausdinti, padauginti, rytoj iš ryto visiems išdalinti ir po to priimti.

Pirmininkas. Turbūt niekam nekyla abejonių, kad buvo nau­dinga pasikeisti kritinėmis pastabomis. Rytoj tas tekstas bus ge­rokai aiškesnis ir geresnis. Gerbiamieji deputatai! Mes galime dabar truputį pasitarti dėl procedūros dalykų, dėl mūsų darbo rytoj. Aš manau, kad nuolat dirbantis parlamentas dirbs toliau. Turbūt mums reikia nutarti, kelintą valandą pradedame dirbti rytoj. Norėtųsi pasitarti. Mes šiandien dirbome nelengvai, galbūt galime rytoj pradėti posėdį 11 valandą. Dešimtą? Gal balsuojam? Yra dvi idėjos: 11 valandą ir 10 valandą. Kas už 11 va­landą, prašau balsuoti.

V. Jasukaitytė  (Vilkaviškio rinkiminė apygarda). Aš siūlau pradėti vėliau, kad nebūtų pietų pertraukos. Sutaupytume laiką. Pavyzdžiui, tryliktą valandą.

Pirmininkas. Tai jau trečias pasiūlymas. Pirmasis pasiūlymas ­11 valandą. Antrasis pasiūlymas - 10 valandą. Elektronika ro­do, kad dauguma už 11 valandą. Ačiū. Ar reikia balsuoti dėl ant­rojo pasiūlymo? Nereikia.

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos akto dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo priėmimas

Leiskite man perskaityti vardinio balsavimo dėl Lietuvos Res­publikos Aukščiausiosios Tarybos akto Dėl Lietuvos nepriklau­somos valstybės atstatymo rezultatus. Gal man leisite neskaityti vardų, o tik pavardes, išskyrus vieną atvejį, kur yra du deputatai ta pačia pavarde.

Abišalas - už, Akanovičius - susilaikė, Aksomaitis - už, Amb­razaitytė - už, Ambrazevičius - už, Andrikienė - už, Andriukai­tis - už, Andriukaitienė - už, Antanavičius - už, Apšega - už, Arlauskas - už, Astrauskas - už, Balkevičius - už, Baldišis ­- už, Beinortas - už, Beriozovas - už, Bičkauskas - už, Brazaus­kas - už, Butkevičius - už, Čepaitis - už, Čobotas - už, Degu­tis - už, Dringelis - už, Endriukaitis - už, Gajauskas - už, Gent­vilas - už, Genzelis - už, Gerdaitytė - už, Giniotas - už, Gla­veckas - už, Grakauskas - už, Grinius - už, Gudaitis - už, Ho­fertienė - už, Iešmantas - už, Ilgūnas - už, Jankelevičius - su­silaikė, Januška - už, Jarašiūnas - už, Jarmolenka - už, Jasu­kaitytė - už, Juknevičius - už, Jurgelis - už, Juršėnas - už Ka­činskas - už, Karoblis - už, Karvelis - už, Kašauskas - nedalyvavo, Katkus - už, Klumbys - už, Kolesnikovas - už, Kudaba - ­už, Kumža - už, Kuzmickas -- už, Landsbergis - už, Lapins­kas - už, Laurinkus - už, Leščinskas - už, Liaučius - už, Lu­bys - už, Maceikianecas - susilaikė, Mačys - už, Malkevičius -­už, Medvedevas - nedalyvavo, Milčius - už, Minkevičius - už, Miškinis - už, Morkūnas - už, Motieka - už, Nedzinskienė - už, Norvilas - už, Okinčicas - už, Ozolas - už, Oželytė - už Palec­kis - už, Paliūnas - už, Pangonis - už, Patackas - už, Paulaus­kas - už, Pečeliūnas - už, Peško - susilaikė, Petrovas - už, Pik­turna - už, Plečkaitis - už, Poškus - už, Povilionis - už, Pra­piestis - už, Prunskienė - už, Puplauskas - už, Račas - už, Ra­monas - už, Rasimavičius - už, Rastauskienė - už, Razma - už, Ražauskas - už, Rimkus - už, Rudys - už, Rudzys - už, Rupeika - už, Sabutis - už, Saja - už, Sakalas - už, Saudargas - už, Sėjūnas - už, Simutis - už, Suboč - susilaikė, Survila - už, Stak­vilevičius - nedalyvavo, Stankevičius - už, Šadreika - už, Šal­tenis - už, Šepetys - už, Šerkšnys - už, Šimėnas Albertas - už, Šimėnas Jonas - už, Tamulis - už, Taurantas - už, Terleckas ­- už, Tomaševičius - susilaikė, Tupikas - už, Ulba - už, Uoka - ­už, Vagnorius - už, Vaišvila - už, Vaitiekūnas - už, Valatka - ­už, Valionytė - už, Varanauskas - už, Vilkas - už, Zingeris - ­už, Žalys - už, Žiemelis - už, Kropas - už.

Už šį aktą balsavo 124 deputatai, prieš nebalsavo niekas, su­silaikė šeši. Aktas priimtas. Sveikinu Aukščiausiąją Tarybą, svei­kinu Lietuvą. (giedamas Lietuvos Respublikos valstybinis himnas. audringi plojimai.) Gerbia­mieji deputatai, Lietuva jau laisva. Dvasioje, teisėje laisva. Ga­lėtume sušukti: Latvija bus laisva! (Deputatai skanduoja šiuos žodžius.) Dabar - Estija bus laisva (skanduojami ir šie žodžiai), ir visos kitos, kurios dar nelaisvos. (P I o j i m a i) Tęsiame darbą.

V. Čepaitis  (Pietinė rinkiminė apygarda). Aukš­toji Taryba! Ši diena XX amžiaus Lietuvos istorijoje turbūt yra tokia pat svarbi kaip ir 1918 metų vasario 16-oji. Todėl siūlau aktą dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo pasirašyti ne tik Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkui ir Tarybos sekretoriui, bet ir visiems, dalyvavusiems balsavime. (Plojimai.)

Pirmininkas. Deja, tai - priešpaskutinis teksto variantas. (Š u r ­m u l y s s a l ė j e.) Turėkime kantrybės, ir viskas bus pataisyta.

Įstatymo ,,Dėl 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitucijos galiojimo atstatymo" priėmimas, Laikinojo Pagrindinio įstatymo priėmimas, įstatymo ,,Dėl Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio Įstatymo" priėmimas

Č. V. Stankevičius  (Muravos rinkiminė apygarda). Pateikiame pataisytą Lietuvos Respublikos įstatymą "Dėl 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitucijos galiojimo atsta­tymo". “Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, patvirtinda­ma Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos 1990 metų vasario 7 dienos nutarimą "Dėl 1939 metų Vokietijos-TSRS sutarčių ir jų pasekmių Lietuvai likvidavimo", konstatuodama, kad 1938 me­tų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitucijos veikimas buvo ne­teisėtai sustabdytas, TSR Sąjungai 1940 metų birželio 15 dieną įvykdžius agresiją prieš nepriklausomą Lietuvos valstybę ir ją aneksavus, siekdama atstatyti pažeistas tautos ir Lietuvos vals­tybės suverenines teises, n u t a r i a:

1. Nutraukti 1978 metų balandžio 20 dienos Lietuvos TSR Konstitucijos (Pagrindinio įstatymo) galiojimą.

2. Nutraukti 1977 metų spalio 7 dienos TSRS Konstitucijos (Pagrindinio įstatymo), taip pat TSRS ir sąjunginių respublikų įstatymų pagrindų, kitų TSRS įstatymų galiojimą Lietuvos Respublikos teritorijoje.

3. Atnaujinti 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitucijos veikimą visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, sustab­dyti tų skyrių ir straipsnių, kurie reglamentuoja Respublikos Prezidento, Seimo, Valstybės Tarybos ir Valstybės kontrolės sta­tusą, galiojimą.

4. Nustatyti, kad 1938 metą gegužės 12 dienos Lietuvos Kons­titucijos galiojimo atstatymas pats savaime neatkuria Lietuvos Respublikoje iki 1940 metų birželio 15 dienos veikusių įstatymų.

5. Šis įstatymas įsigalioja nuo jo priėmimo momento".

Pirmininkas. Tai - simbolinis, formalus aktas, susiejantis mū­sų atkuriamą Lietuvos valstybę su ta, kuri iš tiesų yra amžina Lietuvos valstybė, keičianti savo pavidalą savo ar ne savo va­lia. Tas aktas konkrečiai įtvirtina mūsų valstybinį tęstinumą. Tuoj po jo, kaip jūs žinote, mes priimsime dabartiniams įstatymams neprieštaraujantį Laikinąjį Pagrindinį įstatymą. Taigi kas už tai, kad būtų patvirtintas tik ką perskaitytas Lietuvos Respubli­kos įstatymas, parašome pakeiti balsavimo korteles.

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. 128 deputatai bal­savo už­.

Pirmininkas. Kas prieš? Kas susilaikė? Atrodo, nėra. Tokiu bū­du įstatymas priimtas. Dabar mums reikia priimti Laikinąjį Pa­grindinį įstatymą, iš pradžių kaip tarėmės, skirsniais, o po to visą. (Š u r m u l y s  s a l ė j e) Tada siūlau balsuoti. Kadangi pirmasis pasiūlymas buvo balsuoti skirsniais, tad kas už tai, kad būtų balsuojama skirsniais?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Septyni deputatai balsavo už.

Pirmininkas. Alternatyvinis pasiūlymas - balsuoti už visą įsta­tymą iš karto. Kas už tai, prašau pakelti balsavimo korteles. Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už balsavo 118 de­putatų.

Pirmininkas. Taigi dabar kas už tai, kad būtų priimtas Lie­tuvos Respublikos Laikinasis Pagrindinis įstatymas, kurio pro­jektą su pataisymais turite? Už balsavo 123 deputatai. Kas prieš? Atrodo, nėra. Kas susilaikė?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Susilaikė 6 depu­tatai.

Pirmininkas. Įstatymas priimtas. Mums dar reikia priimti Lie­tuvos Respublikos įstatymą dėl ką tik patvirtinto Lietuvos Res­publikos Laikinojo Pagrindinio įstatymo. Ar reikia dar kartą skaityti tekstą? Visi turite tekstą? Galime balsuoti. Kokiu būdu balsuosime? Kortelėmis? Girdisi ir nuomonių, kad atviru. Kito­kių pasiūlymų nėra? Atviru, vadinasi, kortelėmis. Tuomet kas už tai, kad būtų patvirtintas Lietuvos Respublikos įstatymas "Dėl Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio įstatymo? Ar komi­sija suskaičiavo?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už balsavo 125 de­putatai.

Pirmininkas. Kas prieš? Nėra. Kas susilaikė? Vienas. Lietu­vos Respublikos įstatymas  “Dėl Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio įstatymo" priimtas. Tuo būdu mes atlikome didelį ir labai svarbų įstatyminį darbą. Pseudovalstybė tapo tikra teisiška valstybė. Aš norėčiau jums pasiūlyti, gerbiamieji deputatai, nors mes esame pavargę ir ilgai dirbome, priimti dar vieną doku­mentą. Aš jums jį jau skaičiau, ir niekas neturėjo jokių pastabų.

Įstatymo ,,Dėl buvusių Lietuvos TSR sąjunginio-respublikinio pavaldumo valstybės valdymo organų statuso pakeitimo" priėmimas 

Lietuvos Respublikos įstatymas "Dėl buvusių Lietuvos TSR są­junginio-respublikinio pavaldumo valstybės valdymo organų sta­tuso pakeitimo". Ar galiu siūlyti baIsuoti? Dar kartą perskaityti? Gerai. "Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba n u t a r i a:.

1. Nustatyti, kad visos buvusios Lietuvos TSR sąjunginio-respublikinio pavaldumo ministerijos, valstybiniai komitetai ir ži­nybos pavaldžios tik Lietuvos Respublikai.

2. Šis įstatymas įsigalioja nuo jo priėmimo dienos".

Ar galima balsuoti? Siūlote nuo priėmimo momento? Gal tai ir labai svarbu, nors dienos liko nepilna valanda. Ištaisysime "nuo priėmimo momento". Niekas neprieštarauja? Kas už tai, kad šis įstatymas būtų priimtas?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už balsavo 129 de­putatai.

Pirmininkas. Kas prieš? Vienas. Kas susilaikė? Nėra susilai­kiusių. Įstatymas priimtas. Gerbiamieji deputatai, aš labai no­rėčiau, kad mes priimtume iš kelių parengtų nors vieną kreipi­mąsi į pasaulio tautas. Jūs jį turite, aš galiu perskaityti.

G. Vagnorius (Justiniškių rinkiminė apygarda). Mes praleidome vieną dokumentą - dėl kai kurių valstybės or­ganų įgaliojimų pratęsimo.

Nutarimas "Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos valstybės organų įgaliojimų pra­tęsimo"

Pirmininkas. Teisingai. Skaitau nutarimo projektą. Jis truputį perredaguotas, todėl prašau įdėmiai klausytis.

"Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimas "Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos valstybės organų įgaliojimų pra­tęsimo". Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba n u t a r i a:

Iki Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba sudarys nau­jos sudėties valstybės organus, pavesti Respublikos Aukščiausia­jam teismui, rajonų ir miestų teismams, Respublikos prokurorui ir jam pavaldiems prokurorams, Valstybiniam arbitražui ir liaudies kontrolės organams vykdyti turimus įgaliojimus".

Ar nėra pastabų dėl šio nutarimo? Tuomet balsuojame už šį nutarimą.

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už balsavo 128 de­putatai.

Pirmininkas. Kas prieš? Atrodo, nėra. Kas susilaikė? Taip pat nėra. Dabar, kaip minėjau, aš norėčiau pasiūlyti jums patvirtinti vieną kreipimąsi, kuriuo mes ir baigtume šios dienos darbą. Pra­šom.

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos kreipimosi į pasaulio tautas priėmimas

Balsas iš salės. Man atrodo, kad pirmiausia mes turėtume kreiptis į savo tautą, o paskui į kitas. Priimkime du kreipimusis.

K. Antanavičius (Statybininkų rinkiminė apygar­da). Kreipimesi į Lietuvos tautą mes turime dar nemažai taisy­mų, todėl manyčiau, kad priimtinas Pirmininko pasiūlymas. Pa­saulis turi sužinoti, o Lietuva tikrai jau žino. Man atrodo, tai būtų logiška.

Pirmininkas. Aš galiu paaiškinti, kad kreipimasis į pasaulio tautas iš pradžių buvo sumanytas ir parašytas lygiai toks pat, kaip ir kreipimasis į pasaulio valstybes. Toks jo turinys ir yra. Gavome net pasiūlymą papildyti kreipimąsi ir kreiptis į pasaulio tautas ir valstybes. Kaip manytų Aukščiausioji Taryba? Papil­dome?

Balsas iš salės. Būtų geriau - į pasaulio tautas ir vyriausy­bes. Į valstybes sunku kreiptis.

Pirmininkas. Jeigu jūs pastebėjote, šis tekstas yra bendro ge­ros valios kreipimosi pobūdžio. Į vyriausybes gal reikėtų kreip­tis kitaip ir bent vienu konkrečiu pageidavimu. Į tautas gražiai ir paprastai skamba. Palikti kaip buvo? Neprieštarauja Taryba? Tada aš jį perskaitau:

"Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos kreipimasis į pasaulio tautas.

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, paskelbusi nepri­klausomos Lietuvos valstybės tęstinumą ir sugrįžimą į laisvųjų pasaulio šalių šeimą, tikisi jų broliško solidarumo ir paramos.

Mūsų sprendimas nėra nukreiptas nė prieš vieną valstybę, nė prieš vieną Lietuvoje gyvenančią tautybę. Tai kelias, kuris lei­džia užtikrinti Lietuvoje žmogaus, piliečio ir tautinių bendrijų teises, atsiverti laisvam bendravimui, įnešti mūsų atsakomybės ir darbo indėlį į kuriamą teisingumo ir santarvės pasaulį.

Tepadeda mums Dievas ir visi geros valios žmonės". Galime balsuoti?

Č. Juršėnas (Švenčionėlių rinkiminė apygarda). Aš siūlyčiau žodžius "į laisvųjų pasaulio šalių" pakeisti žodžiais "į pasaulio valstybes", nes sąvoka "šalys" yra platesnė sąvoka. "Į pasaulio valstybes" geriau skambėtų.

K. Antanavičius (Statybininkų rinkiminė apygar­da). Siūlau paklausyti tarptautininko.

Pirmininkas. Mano manymu, "laisvųjų šalių"- labai aiški ir kartu šiek tiek literatūrinė sąvoka. Prašau, gerbiamasis J. Pra­piestis.

J. Prapiestis (Prienų rinkiminė apygarda). Man atrodo, šis kreipimasis turėtų būti dalykiškesnis. Gal kreipkimės į valstybių parlamentus?

Pirmininkas. Jau ta mintis buvo - kreiptis į vyriausybes, arba, kaip jūs sakote, į parlamentus. Tokį dokumentą taip pat parengsime. Kreipimąsi dėl pripažinimo ir politinės paramos, o čia yra kreipimasis į žmones, kurie turi įtakos, kurių nuomonė turi įta­kos ir vyriausybėms. Aš siūlyčiau netaisyti šio kreipimosi. Tai galime balsuoti? Kas už tai, kad šis kreipimasis būtų priimtas ir paskelbtas?

Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas. Už balsavo 129 de­putatai.

Pirmininkas. Kas prieš? Nėra. Kas susilaikė? Susilaikė vienas.

Kreipimasis priimtas. Matau, kad deputatas M. Laurinkus nori kažką pasakyti.

M. Laurinkus  (Rietavo rinkiminė apygarda). Šiuo metu dalis TSRS liaudies deputatų jau yra Maskvoje. Siūlyčiau jiems pasiųsti telegramą Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko var­du ir informuoti juos.

Pirmininkas. Tas klausimas buvo svarstytas. Buvo daug va­riantų, ką mes galime ar turėtume oficialiai pavesti deputatams, vykstantiems į Maskvą. Jie neparodė pakankamo ryžto, kad koks nors dokumentas būtų parengtas. Net ir tas, kuriame reikėjo tik pavardes sukonkretinti, kas nori ir toliau gauti įgaliojimus. Yra? Tada atleiskite, aš paieškosiu. Aš maniau, kad negavau atgal to projekto. Jeigu toks yra su jų pareikšta valia, galėtume priimti... Šis dokumentas ir buvo parengtas toks, kad jį galėtume priimti po to, kai bus paskelbti mūsų nutarimai ir aktai dėl atkurto Lie­tuvos valstybingumo. Aš perskaitysiu tekstą ir pavardes žmonių, kurie yra išvykę. "Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimas "Dėl Lietuvos deputatų dalyvavimo TSRS liaudies de­putatų III suvažiavimo darbe". Lietuvai paskelbus atkuriamą sa­vo valstybingumą, Lietuvos rinkėjams atstovavusių TSRS liau­dies deputatų veikla aukščiausiajame TSRS valdžios organe ir iki šiol vykdytas rinkėjų priesakas ginti ten Lietuvos suverenitetą netenka pagrindo. Todėl Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Ta­ryba nutaria: deleguoti į TSRS liaudies deputatų III suvažiavimą deputatus". Kai kurios pavardės išbrauktos, kai kurios ne, bet jie sėdi čia. Ar Kazimieras Antanavičius nori būti deleguotas, ar jis nematė to dokumento?

K. Antanavičius (Statybininkų rinkiminė apygar­da). Dabar vykti aš neketinu.

Pirmininkas. Egidijus Bičkauskas parašė savo ranka: "Laukiu Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos sprendimo".

E. Bičkauskas  (Šilutės rinkiminė apygarda). Ar galiu tarti žodį?

Pirmininkas. Prašom.

E. Bičkauskas. Jokio noro, patikėkite, tikrai neturiu į ten va­žiuoti. Tačiau gal reikėtų apsvarstyti, ar tai tikslinga padaryti, bet, kartoju, jokio noro į ten važiuoti neturiu. Bet ar tikslinga -­ kitas dalykas.

Pirmininkas. Tą klausimą mes apsvarstysime, kai aš perskai­tysiu tekstą iki galo. Toliau, deleguojame Stasį Kašauską, kuris jau yra išvykęs, Mečį Laurinkų, kuris taip pat laukia Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos sprendimo, ir Nikolajų Medvedevą, ku­ris taip pat išvykęs. Taigi šiuos deputatus mes galime deleguoti. Skaitau toliau tekstą po pavardžių.  “Kad pareikštų ten apie Lie­tuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos išreikštą suvereninę Lietuvos žmonių valią gyventi savo nepriklausomoje valstybėje ir norą pradėti derybas su TSRS dėl abiejų šalių tarpvalstybinių santykių sureguliavimo". Jeigu keli mūsų deputatai būtų ten su tokiu įgaliojimu ir padarytų tokį pareiškimą, jie atliktų tik mūsų pavestą valstybinę užduotį.

M. Laurinkus. Aš tik siūlau pasiųsti telegramą, informuojant apie tai, kas čia įvyko ir padėkoti. Ir viskas.

Pirmininkas. Už ką padėkoti?

M. Laurinkus. (Negirdėti, blogas įrašas.)

Pirmininkas. Tai pasveikinimą? Galima ir padėką, bet aš įsi­vaizduoju, kad mes turime juos broliškai pasveikinti. Sutarkime taip: pasiųskime sveikinimo telegramą ir tekstus, kad žinotų ir disponuotų jais, būdami tose Tarybų Sąjungos valdžios įstai­gose, kur jiems gali tekti būti. Gerai? Tokio žodinio susitarimo pakanka, taip? Telegramą parašys Prezidiumas. Ačiū. Tuo būdu šios dienos sesijos darbą baigiame. Skelbiu pertrauką iki rytdie­nos 11 valandos.