1990 m. kovo 28 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatas A. A. ABIŠALAS.
K. Motieka (Raseinių rinkiminė apygarda). Rytas po gero atokvėpio. Matyti, kad kvorumas susirinkęs, taigi pradėsime dirbti. Gal gerbiamasis A. Abišalas paaiškins mums darbotvarkę? Prašau.
Diskusijos dėl plenarinio posėdžio darbotvarkės
Pirmininkas. Labas rytas, gerbiamieji deputatai! Prieš posėdį buvo susirinkę daugelio komisijų pirmininkai, pradėjome sudarinėti darbotvarkės projektą šiai dienai ir ateičiai. Tačiau dar reikia papildomų konsultacijų, ir tikiuosi, kad šiandien popiet, po to, kai pasiūlymai bus apsvarstyti ir komisijų posėdžiuose, bus galima patvirtinti plenarinę darbotvarkę maždaug savaitei. Šiai dienai siūlomi tokie darbotvarkės punktai:
Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos valstybės atkūrimo nuolatinės komisijos pirmininko rinkimai. Mes buvome išrinkę pirmininką - gerbiamąjį A. Saudargą, kuris paskirtas užsienio reikalų ministru ir, žinoma, nebegali eiti šių pareigų. Todėl reikia pirmininką perrinkti. Tačiau dabar komisijoje telikę keturi nariai, ir jie prašė šį klausimą leisti apsvarstyti. Jie tikisi, kad pasisiūlys daugiau kandidatų į šią komisiją. Todėl norėtų, kad šis klausimas būtų svarstomas po pietų, tada, kai jie pasitars, kartu tvirtinant ir naują komisijos sudėtį.
Antras klausimas—dėl Politinių partijų įstatymo projekto. Tai būtų tik informacija. Šiuo metu projektas dauginamas. Tą informaciją būtų gerai išgirsti po pietų, о rytoj jau svarstyti įstatymą ir, jeigu pavyks, priimti. Įstatymas, kaip pamenate, buvo paskelbtas spaudoje. Kiek man žinoma, jo pakeitimai nėra dideli. Taigi ir visuomenė, ir deputatai su tuo įstatymu susipažinę. Tikimės, kad jo priėmimas ilgai neturėtų užtrukti.
Ir trečias klausimas - dėl Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio Įstatymo atskirų straipsnių pakeitimo. Čia būtų kalbama apie Prezidiumo formavimo principų pakeitimą. Paprašysiu Valstybės atkūrimo nuolatinės komisijos atstovą truputį painformuoti, ką ruošiamasi daryti. Ir dėl 62 straipsnio pakeitimo. Čia kalbama apie Vietos savivaldybės įstatymo suderinimą su Laikinuoju Pagrindiniu Įstatymu. Projektą jums jau padalijo. Jūs jį turite. Tai nėra dideli pakeitimai. Galbūt, jeigu deputatai sutiktų, šį klausimą būtų galima svarstyti ir rytiniame posėdyje.
Be to, pasiekė informacija iš Ministrų Tarybos, kad ten dabar vyksta konsultacijos, posėdžiai. Maždaug už valandos ar pusantros jie galėtų jau pasiūlyti kandidatus į ministrų postus. Manau, kad tai nebūtinai reikia daryti plenariniame posėdyje. Jeigu mes sutarsime po trumpo rytinio plenarinio posėdžio dirbti komisijose, kandidatų biografijos ir, manau, jie patys galėtų būti iš karto pristatyti komisijoms. Būtų galima juos apsvarstyti, о šī pietų jau plenariniame posėdyje svarstyti kandidatūras.
Taigi šios dienos darbotvarkės klausimai tokie. Ir primenu: po pietų turėtume dar apsvarstyti ir preliminarinę darbotvarkę ateičiai. Prašau deputatą Gediminą Šerkšnį trumpai informuoti, ką turėtume svarstyti trečiuoju klausimu dėl Laikinojo Pagrindinio Įstatymo keitimo ryšium su Prezidiumo formavimo principų pakeitimu. Prašau.
G. šerkšnys (Girstupio rinkiminė apygarda). Gerbiamoji Aukščiausioji Taryba! Mūsų Tarybos darbo pobūdis ne visai atitinka šiuo metu veikiantį Pagrindinį Įstatymą, ir dėl to mes siūlome pakeisti 80 straipsnį, būtent 80 str. 4 pastraipą, kurioje kalbama, kad Aukščiausiosios Tarybos posėdžiams vadovauja Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas arba jo pavaduotojas. Mes žinome, kaip yra užsiėmęs mūsų gerbiamasis Pirmininkas ir pavaduotojai, ir siūlome šitą pastraipą iš viso panaikinti, о kas vadovauja posėdžiams, numatyti Aukščiausiosios Tarybos reglamente. Taip pat siūlytume pakeisti 84 str. (...) 2 pastraipą, kurioje sakoma, kad į Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumą pagal pareigas įeina Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas, Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotojai, Aukščiausiosios Tarybos sekretorius ir Aukščiausiosios Tarybos nuolatinių komisijų pirmininkai. Paskutinę sakinio dalį „Aukščiausiosios Tarybos nuolatinių komisijų pirmininkai" siūlytume išbraukti. Nes į Prezidiumą, kaip rašoma tolesnėje pastraipoje, „gali būti išrinkti ir kiti deputatai". Dėl to, kad Aukščiausiosios Tarybos nuolatinių komisijų pirmininkai neįeitų į Prezidiumą pagal pareigas. Jie gali būti tiktai atskirai išrinkti, kaip ir kiti deputatai. Tokios dvi pataisos.
Pirmininkas. Ar gerbiamieji deputatai turi ką paklausti? Prašau deputatą V. Žiemelį.
V. žiemelis (Raguvos rinkiminė apygarda). Aš norėčiau jums priminti, kad mes, priimdami Laikinąjį Pagrindinį Įstatymą, nutarėme, kad šī trijų savaičių grįšime prie jo, peržiūrėsime ir pakeisime. Tai kodėl mes vėl blaškomės? Ar nereikėtų, tarkim, numatyti ketvirtadienį ar penktadienį svarstyti šį klausimą ir visus tuos pataisymus priimti?
Pirmininkas. Ar mes tikrai galėsime vienu metu taisyti? Gerbiamasis deputate Žiemeli, aš norėčiau jūsų paklausti, ar mes sugebėsime parengti vienu metu visus pakeitimus? Ar jūs tikitės, kad kitų nereikės daryti?
V. Žiemelis. Matyt, visų pakeitimų padaryti mes niekad nesugebėsim, bet būtinus - sugebėsim.
Pirmininkas. Deputatas L. Rasimavičius.
L. N. Rasimavičius (Kuršių rinkiminė apygarda). Gali būti, kad 80 str. 4 pastraipą reikia panaikinti. Tačiau būtina žinoti iš anksto, kas yra jau numatyta reglamente. Aš siūlyčiau šį klausimą gerokai padiskutuoti. Ir šį klausimą, ir reglamento klausimą, ir struktūros klausimą pats laikas padiskutuoti. Ne čia, bet bendruose visų komisijų posėdžiuose. Tą galima padaryti jau ir šiandien.
Balsas iš salės. Kiek žinau, reglamentas yra rengiamas ir turbūt šią savaitę bus pateiktas svarstyti.
Pirmininkas. Deputatas A. Taurantas.
A. Taurantas (Kalniečių rinkiminė apygarda). Aš noriu pratęsti gerbiamojo L. Rasimavičiaus klausimą. Kadangi reglamente numatoma įvesti Aukščiausiosios Tarybos seniūno pareigas, tai galbūt ir šitą 4 pastraipą reiktų formuluoti taip: „posėdžiams vadovauja Aukščiausiosios Tarybos seniūnas arba jo pavaduotojai", о ne visai ją išmesti. Tai būtų labiau suderinta su reglamentu.
Pirmininkas. Dėkoju, gerbiamasis deputate. Buvo deputato V. Žiemelio pasiūlymas nesvarstyti šiandien, о tik parengus visą paketą. Tačiau primenu, kad tada Prezidiumui sunkiau dirbti iki to laiko, kol jis bus parengtas. Reglamentas yra didelis dokumentas. Deputatas A. Šimėnas, kuris vadovauja šiai grupei, rengiančiai reglamentą, sako, kad jam reikia mažiausiai trijų laisvų dienų, kad būtų galima parengti pirminį projektą. Prašom apsispręsti, ar šiandien galima svarstyti pasiūlytas Konstitucijos pataisas, ar dar vis dėlto atidedam ir bandom gyventi taip, kaip gyvenam dabar. Deputatas V. Šadreika.
V. šadreika (Šilalės rinkiminė apygarda). Gerbiamieji deputatai! Aš manau, kad šiuos pakeitimus galima padaryti dabar. Iš 84-ojo str. iš tikrųjų tuos žodžius reikėtų išbraukti, nes tolesnė pastraipa kaip tik ir suteikia teisę sudaryti Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumą. Priimdami Laikinąjį Įstatymą, priėjom prie tokios išvados, kad jį tobulinsime palaipsniui. Manyčiau, kad nepriėmus šio pakeitimo, praktiškai negali funkcionuoti Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas. Tai yra būtina.
Dabar dėl antrojo pasiūlymo, tai yra 80-ajame str. Manyčiau jis turėtų būti tokios redakcijos: „Aukščiausiosios Tarybos posėdžiams vadovauja Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas, jo pavaduotojas arba seniūnas". Juo labiau kad niekas neprieštaravo, jog reglamente bus tai numatyta. Manyčiau, kad šiuos pakeitimus būtina padaryti nedelsiant. Ačiū už dėmesį.
Pirmininkas. Ačiū jums. Prašau.
č. Juršėnas. (Švenčionėlių rinkiminė apygarda). Gerbiamieji, aš vis dėlto noriu priminti tą žinomąjį kovo 11 d. nutarimą. Matyt, ne visi žino. Jo tekstas yra toks: „Pavesti Aukščiausiosios Tarybos sudarytajai redakcinei komisijai per tris savaites parengti pasiūlymus dėl priimtojo Laikinojo Pagrindinio Įstatymo tobulinimo ir juos pateikti Aukščiausiajai Tarybai". Todėl yra du variantai: arba priimame tuos pataisymus, kurie dabar pasiūlyti, ir po trijų savaičių laukiam redakcinės komisijos pasiūlymų kitais tikrai taisytinais klausimais, arba gal viską iš karto sprendžiam po trijų savaičių, kaip numatyta mūsų nutarime. Aš esu už antrąjį variantą—po trijų savaičių kartu su kitais siūlymais. Nedraskykim vėl dalimis Pagrindinio Įstatymo.
Pirmininkas. Deputatas J. Liaučius.
J. Liaučius (Pilėnų rinkiminė apygarda). Aš noriu pasakyti dėl 80 str. 4 dalies.
Pirmininkas. Gerbiamieji, man atrodo, kad mes jau pradėjome diskusiją, о reikėtų kalbėti apie klausimo įtraukime į darbotvarkę. Tai prašyčiau vis dėlto kalbėti apie tai.
J. Liaučius. Mano nuomone, šita 80 str. 4 dalis yra reglamentui priklausanti taisyklė, о ne konstitucinė. Seniūno mes neturime daryti kokiu konstituciniu pareigūnu. Tai reglamentinė taisyklė, ir aš manyčiau, kad gal per neapsižiūrėjimą ji buvo įtraukta į 80 str.
Pirmininkas. Ačiū. Deputatas V. Žiemelis.
V. žiemelis (Raguvos rinkiminė apygarda). Norėjau patikslinti. Aš priminiau, kas buvo mūsų nuspręsta. O šiuo metu, jeigu iš tikrųjų negalim dirbti, tai darykim kompromisą. Būtent priimkim šitas pataisas ir sudarykim komisiją, jeigu dar nėra tokios komisijos, kuri parengtų šio Laikinojo Įstatymo pakeitimus. Visus pakeitimus.
Pirmininkas. Dėkoju. Prašau užsiregistruoti mygtukais, jeigu
galima.
Balsas iš salės. Aš dar norėjau dėl darbotvarkės.
Pirmininkas. Tai gal dabar paspauskit savo mygtuką? Gerai. Ačiū.
L. S. Razma (Žirmūnų rinkiminė apygarda). Aš norėčiau pasiūlyti, kad darbotvarkė būtų taip formuojama: sakykim, mūsų posėdžiai vyktų savaitės pradžioje, о savaitės galas liktų daugiau komisijų darbui. Tai būtų labai naudinga tuo požiūriu, kad mes turim daug reikalų savo namuose—ten ir tarnyba, ten ir rinkiminė apygarda. Turėdami, sakysim, porą dienų, jeigu komisijose nėra labai svarbaus reikalo, mes galėtume išvažiuoti. O dabar, kada ištempiam visai savaitei (valandą pirmadienį, 2 valandas antradienį ir t. t), mes neturim tokios galimybės.
Pirmininkas. Manau, kad nėra šiuo metu taip blogai.
L. S. Razma. Šiuo metu taip, bet aš nenorėčiau, kad taip būtų visą laiką.
Pirmininkas. Be jokios abejonės.
Gerbiamieji deputatai, prašau balsuoti. Kas už tai, kad deputato G. Šerkšnio klausimas dėl Konstitucijos pakeitimo būtų įtrauktas į šios dienos darbotvarkę? Galbūt mygtukais pabandykim. Jeigu nepavyks, tai tada...
Prašau. Rezultatas aiškus. Dabar kiti klausimai. Leiskite jums priminti: Valstybės atkūrimo komisijos performavimas ir naujo pirmininko išrinkimas. Niekas neprieštarauja? Jeigu nebus prieštaraujančių, tada bus galima balsuoti už visus. Informacija apie Politinių partijų įstatymo projektą. Tik informacija, be diskusijų. Konstitucijos, t. y. Laikinojo Pagrindinio Įstatymo pakeitimas, tam, kad jis būtų suderintas su Vietos savivaldos įstatymu ir, jeigu Vyriausybei pavyks pristatyti kandidatus į ministrus, dar svarstyti ministrų kandidatūras. Po pietų, be jokios abejonės. Štai tokie klausimai siūlomi šiai dienai.
č. Juršėnas (Švenčionėlių rinkiminė apygarda). Pirmininke, ar dar galima dėl nedidelio klausimo, bet tikrai malonaus?
Pirmininkas. Prašau.
č. Juršėnas. Vakar patvirtinome naują ryšių ministrą. Štai pirmieji laiškai, kurie atėjo čia mums, deputatams, su spaudu „Lietuvos Respublikos paštas". Televizija gal parodys? (Plojimai.)
Pirmininkas. Dėkojam deputatui Č. Juršėnui už informaciją. Manau, kad atskiro darbotvarkės klausimo šitam faktui apsvarstyti nebūtinai reikia. Deputatas K. Motieka taip pat gavo tokį pat voką.
Ir dar vienas popietinės darbotvarkės klausimas - tai preliminarinės darbotvarkės ateinančiai savaitei sudarymas. Ir, be abejo, Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko tradicinis pareiškimas. Manau, kad taip. O kokio ilgio, tai jau nuo jūsų priklausys. Kas už tokią šios dienos darbų tvarką, prašau paspausti mygtukus. Kaip dalysim šituos klausimus rytiniam ir popietiniam posėdžiams, tuoj pat tarsimės.
Ačiū. Pritarta. Taigi dabar dėl pasiskirstymo. Rytiniame posėdyje būtų galima svarstyti du klausimus, jeigu pritartumėt, о jeigu ne, tai tik vieną, t. y. politinė padėtis Lietuvoje ir pasaulyje ryšium su Lietuva. Jeigu jūs manot, kad jau butų galima, tai dar įstatymą, kurio projektas jums išdalytas,— dėl vietos savivaldos. Deputatas S. Kropas, projekto autorius, siūlo vis dėlto po pietų. Tada rytui daugiau svarstytinų klausimų mes neturime. Galime pradėti dirbti komisijose, о komisijose darbo turime. Pirmas klausimas, kurį labai prašau apsvarstyti - tai artimiausios savaitės darbų tvarka.
Prašom Aukščiausiosios Tarybos Pirmininką.
V. Landsbergis (Kniaudiškių rinkiminė apygarda). Aš norėčiau vėl paklausti dėl vieno įstatymo projekto ir paraginti, kad jis būtų greitai rengiamas. Tai dėl alternatyvinės karinės tarnybos. Kadangi artimiausiomis dienomis mūsų laukia neteisėto šaukimo į Tarybinę armiją problema, mums tokio įstatymo turėjimas gal padėtų išvengti tam tikrų kolizijų, pirmiausia įstatyminių konstitucinių kolizijų, nes ana pusė būtų verčiama vykdyti Lietuvoje negaliojančius įstatymus, bet ji turi galią vykdyti savo įstatymus. O jeigu mes turėtume alternatyvinės karo tarnybos įstatymą, galbūt tai išeitų ne taip aštriai.
Pirmininkas. Ačiū. Deputatas Z. Vaišvila.
Z. Vaišvila (Ventos rinkiminė apygarda). Būtų aišku, malonu išgirsti, ką nuveikė ano šaukimo Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo paskirta komisija, kuri turėjo rengti šito įstatymo projektą. Mes kol kas neturim šitų žinių. Bet komentuodamas deputato V. Landsbergio pasisakymą, norėčiau pasakyti, kad jau iš karto aš matau tam tikrą koliziją. Jeigu mes laikomės mūsų įstatymo, nebešnekam apie Tarybų Sąjungos įstatymus, mes neturim dabar iš viso karinės prievolės ir nėra kam tos alternatyvos skelbti. Todėl visa tai turėtų būti kaip visų klausimų kompleksas. Suprantamas susirūpinimas dėl artėjančio šaukimo į TSRS ginkluotąsias pajėgas. Galima, matyt, priimti tam tikrą specialų nutarimą, bet jokiu būdu nereikia argumentuoti taip, kad mes kreipiame dėmesį į TSRS įstatymus. Tokia yra pastaba. Mes bandysim išnagrinėti šį klausimą. Bet visų pirma norėtume gauti informaciją apie rengtą įstatymo projektą. Dėkui.
Pirmininkas. Deputatas V. Šadreika.
V. šadreika (Šilalės rinkiminė apygarda). Aš kalbu dabar kaip buvusios Respublikos jaunuolių karinės tarnybos komisijos pirmininkas. Tas įstatymo projektas iš esmės buvo baigiamas rengti. Jis būtų buvęs baigtas apie kovo 15 dieną. Tačiau ryšium su kovo 11 dienos Respublikos nepriklausomybės atkūrimu jis buvo sustabdytas. Paprasčiausiai sustabdytas. Jeigu sesija nuspręs, jog būtina jį pateikti, tai galėčiau tą padaryti per dvi dienas. Reikėtų, kaip sakoma, palaiminimo ir apsisprendimo. Jeigu reikia, jis būtų pateiktas apie penktadienį.
Pirmininkas. Dėkojame. Prašom apsvarstyti šį klausimą Krašto apsaugos ir vidaus reikalų komisijoje.
Prašom deputatą L. Rasimavičių.
L. N. Rasimavičius (Kuršių rinkiminė apygarda). Be jokios abejonės, padėtis pavasarį bus įtempta. Jei kalbėsime apie alternatyvinę karinę tarnybą, mes būsime suprasti taip, kad jaunuoliai atsisako tarnauti dėl religinių, politinių ir kitų įsitikinimų. Jau vieną kartą buvo siūlyta sukurti darbo tarnybą, nurodant, kad ši darbo tarnyba yra alternatyvinė karinei tarnybai. Tą galėtų greitai padaryti ir Ministrų Taryba, parengdama nuostatus. Ačiū.
Pirmininkas. Dėkojame. Gerbiamieji deputatai! Nesvarstome dabar šito klausimo. Tai buvo pasiūlymas. Manau, kad jį reikia apsvarstyti komisijose. Tačiau jeigu jūs norite pasisakyti, tai prašom, gerbiamoji deputate Rastauskiene.
R. Rastauskienė (Pasvalio rinkiminė apygarda). Aš pritariu jūsų minčiai, kad ne laikas dabar kalbėti. Tačiau vis dėlto tai yra labai svarbu. Norėčiau paremti gerbiamąjį Pirmininką V. Landsbergį, jo iškeltą mintį ir trupučiuką paprieštarauti gerbiamajam Z. Vaišvilai. Mums atrodytų viskas aišku. Tačiau ir vakar gavau žinių iš Pasvalio - šaukimas vyksta, ir jaunuoliai eina. Juos gąsdina 8 metais laisvės atėmimo ir visaip kitaip. Negalim mes pastatyti prie kiekvieno žmogaus ar Sąjūdžio, ar kokį kitą veikėją, kuris jam aiškintų situaciją. Šaukimas vyksta, jaunuoliai į kariuomenę eina. Aš neturiu dabar jokio konkretaus pasiūlymo, bet manau, kad Aukščiausiosios Tarybos, Prezidiumo ar kieno kito vardu reikėtų išaiškinti situaciją plačiau, kalbėti su žmonėmis. Aš konkrečiai nežinau, bet tą dalyką reikia spręsti kuo greičiau.
Pirmininkas. Ačiū. Ir deputatas A. Butkevičius.
A. BUTKEVIČIUS (Garliavos rinkiminė apygarda). Aš norėčiau informuoti Aukščiausiąją Tarybą, kad yra rengiamas Krašto apsaugos įstatymas, jo projektas. Yra rengiamas Karinės tarnybos įstatymas, ir ten kaip tik numatoma alternatyvinės tarnybos galimybė. Tačiau manau, kad dabar kurti kokius nors alternatyvinės tarnybos junginius būtų dar pavojinga, nes priešininkas naudojasi šiurkščia jėga. Jeigu mes sutelksim jaunuolius kokioje nors vienoje grupėje, jie vėl gali būti paimti, ir šitas mūsų žingsnis panaudotas prieš mus pačius. Reikėtų tiesiog nutarimo, kuriuo galėtume išaiškinti žmonėms, kodėl jie neturi eiti į tarnybą Tarybų Sąjungos ginkluotosiose pajėgose.
Pirmininkas. Ačiū. Deputatė V. Jasukaitytė.
V. Jasukaitytė (Vilkaviškio rinkiminė apygarda). Šitas įstatymas dėl alternatyvinės tarnybos, kuris buvo rengiamas komisijoje prie Aukščiausiosios Tarybos, numatė štai ką: jaunuoliai, kurie dėl pacifistinių, politinių ir religinių įsitikinimų nenori atlikti karinės tarnybos, gali jos neatlikti arba atlikti taikiu darbu pareigą Tėvynei pagal gyvenamąją vietą. Aš manau, kad šituo metu, kada yra daug painiavos, ir žmonės tikrai nesusigaudo, kas čia yra ir kas bus toliau, būtina kuo greičiau parengti ir duoti žmonėms šitą galimybę. Paskui, jeigu Krašto apsaugos įstatyme bus numatyti tobulesni dalykai, bus galima pakeisti. Šiuo metu, man atrodo, būtina kuo greičiau priimti šitą įstatymą.
Pirmininkas. Dėkojame. Man regis, kad komisijai darbo yra pakankamai. Jie padirbės ir pabandys pateikti mums savo pasiūlymus.
Dar prašo žodžio trumpoms informacijoms deputatai S. Razma ir K. Uoka. Jeigu jūs neprieštaraujat. Nematau prieštaravimų.
L. S. Razmos informacija dėl buvusios Aukštosios partinės mokyklos pastato užgrobimo
Prašau, gerbiamasis deputate Razma. Deputatas S. Razma kalbės dėl buvusios Aukštosios partinės mokyklos užgrobimo ir dėl studentų surinktų lėšų perdavimo Naujosios Vilnios ligoninei remontuoti.
L. S. Razma (Žirmūnų rinkiminė apygarda). Gerbiamieji deputatai! Kaip jums žinoma, Respublikos Vyriausybė, paremdama Lietuvos komunistų partijos iniciatyvą, perdavė Aukštosios partinės mokyklos pastatus ir visą turtą Pedagoginiam institutui, kadangi Pedagoginio instituto materialinė bazė yra nepaprastai bloga: turime mažiau negu ketvirtį reikalingo auditorijų ploto. Ir štai kovo 25 d. 18 val. į Aukštąją partinę mokyklą, šiurkščiai pažeisdami Aukštosios mokyklos autonomijos teises, įsiveržė kariškiai - užėmė pastatą ir pradėjo trukdyti mokymosi procesui. Aukštojoje partinėje mokykloje vyko paskaitos. Ten mokosi mūsų istorikai, perkeliame į šitą mokyklą rusų kalbos mokytojų kvalifikacijos kėlimo institutą. Iki to laiko paskaitos vyko normaliai, tačiau šitie kariškiai jas šiurkščiai nutraukė. Atrodo, kad tai yra pirmas atvejis Lietuvos aukštosios mokyklos istorijoje po to, kai fašistai 1943 m. kovo 17 d. išniekino ir uždarė Vilniaus universitetą.
Vakar Aukštoji partinė mokykla kariškių buvo iš viso užblokuota, neleido net įeiti į patalpas, ir paskaitos iš viso buvo nutrauktos. Todėl mūsų abiejų aukštųjų mokyklų—Pedagoginio instituto ir Aukštosios partinės mokyklos - mokslinės tarybos reiškia griežtą protestą ir prašo Aukščiausiosios Tarybos taip pat prisijungti prie šito protesto ir kreiptis į UNESCO organizaciją. Pedagoginio instituto studentai tuo metu negalėjo mokytis. Jie surengė keletą koncertų prie Aukštosios partinės mokyklos, prie partijos Centro komiteto pastato ir prie Aukščiausiosios Tarybos rūmų, kadangi jiems nieko kito neliko, tik šokti ir dainuoti. Jie surinko 754 rublius 76 kapeikas. Studentų vardu šituos pinigus esu įpareigotas perduoti Respublikos sveikatos apsaugos ministrui J. Olekui apiplėštai Naujosios Vilnios ligoninei atstatyti. Prašau pertraukos metu gerbiamąjį ministrą prieiti ir paimti studentų pinigus. (Plojimai.)
Pirmininkas. Dėkojame. Deputatas K. Uoka.
K. Uokos kalba
K. Uoka (Rokiškio rinkiminė apygarda). Gerbiamieji deputatai! Noriu informuoti apie tai, ką daro profsąjungos. Vakar Lietuvos profsąjungų laikinasis koordinacinis komitetas išplatino Kreipimąsi į pasaulio profsąjungas, kur prašoma visais įmanomais būdais padėti atstatyti ir pripažinti Lietuvos Respubliką. Aš asmeniškai kreipiausi į Amerikos darbo unijos prezidentą L. Kirklandą (Unija vienija 14 milijonų narių) ir prašiau per savo vyriausybę padėti Lietuvos Respublikos pripažinimo reikalui. Kadangi mūsų Pirmininkas Vytautas Landsbergis su juo asmeniškai pažįstamas, kiek žinau, taip pat siuntė laišką. Dar yra kreiptasi į Tarptautinės laisvųjų profsąjungų konfederacijos generalinį sekretorių (šis profsąjungų susivienijimas vienija pasaulyje 92 milijonus narių) ir prašoma visais įmanomais būdais prisijungti prie mūsų pastangų išsaugoti, be kita ko, dar ir laisvųjų profsąjungų veiklos laimėjimus Lietuvoje.
Taip pat noriu informuoti, kad šiuo metu pas mus salėje yra svečių iš Kaliningrado. Trys TSRS liaudies deputatai - Poluektova Tamara Aleksandrovna, Abolenskis Aleksandras Mitrofanovičius ir Voblikovas Vladimiras Aleksandrovičius. (Plojimai.) Taip pat salėje dalyvauja trys naujai išrinkti Kaliningrado srities deputatai: Semionovas, Ivanova ir Fiodorovas. (Plojimai) Ir dar turime tris kandidatus į Kaliningrado miesto tarybą, kurie, tikėkimės, taip pat bus išrinkti, ir mes maloniai pabendrausime per pertrauką. Dar pas mus dalyvauja keletas deputatų iš Leningrado. Jie ruošiasi į mus kreiptis, tai galbūt aš atskirai nepristatinėsiu. Ačiū už dėmesį.
Pirmininkas. Ačiū. Gerbiamieji deputatai, dabar turėtume dirbti komisijose.
Gerbiamasis deputate Uoka, ar jūsų svečiai dabar norės į mus kreiptis? Tiktai 15 valandą? Ačiū.
Turėtume dirbti komisijose. Vyriausybė komisijų pirmininkams pristatys galimas kandidatūras popietiniam posėdžiui. Jeigu komisijų pirmininkai nori paskelbti informaciją, kur ir kaip dirbs komisijos, prašom tą padaryti.
E. Zingeris (Lazdynų rinkiminė apygarda). Užsienio reikalų komisiją kviečiame 11 valandą į 308 kabinetą.
G. šerkšnys (Girstupio rinkiminė apygarda). Valstybės atkūrimo komisijos narius kviečiame į 316 kambarį. Taip pat kviečiame deputatus, kurie norėtų dalyvauti tos komisijos veikloje. Už dešimties minučių.
S. G. Ilgūnas (Rimkų rinkiminė apygarda). Švietimo, mokslo ir kultūros komisiją kviečiame 11 valandą į 209 kabinetą. Taip pat tuos deputatus, kurie norėtų išreikšti savo nuomonę dėl Radijo ir televizijos valdybos kandidatūrų.
Pirmininkas. Prašau dar nekilti iš savo vietų. Išklausykim informacijų. Deputatas A. Rudys.
A. Rudys (Birštono rinkiminė apygarda). 11 valandą Biudžeto komisija renkasi į 409 kambarį.
Pirmininkas. Deputatas V. Čepaitis.
V. čepaitis (Pietinė rinkiminė apygarda). Piliečių teisių komisija - savo įprastoje vietoje 11 val.
Pirmininkas. Deputatas J. Prapiestis.
J. Prapiestis (Prienų rinkiminė apygarda). Teisinės sistemos komisija—422 kabinete. Noriu paprašyti, kad komisijų pirmininkai ištesėtų vakarykštį pažadą - pristatytų bent jau savo rengiamų įstatymų projektų pradinį planą.
Pirmininkas. Komisijų pirmininkai kviečiami į Teisinės sistemos komisiją pristatyti rengiamų dokumentų projektus.
Deputatas Z. Vaišvila.
Z. Vaišvila (Ventos rinkiminė apygarda). Krašto apsaugos ir vidaus reikalų komisiją kviečiame 11 val. į 411 kabinetą, о pirmiau derinsim su Teisinės sistemos komisija.
Pirmininkas. Deputatas S. Kropas.
S. Kropas (Panevėžio kaimiškoji rinkiminė apygarda). Savivaldybių reikalų komisija - 11 val. 410 kabinete.
Pirmininkas. Prašau deputatą R. Astrauską.
R. Astrauskas (Smėlynės rinkiminė apygarda). Gamtos apsaugos komisiją kviečiame po dešimties minučių į 315 kambarį.
Pirmininkas. Deputatas M. Čobotas.
M. čobotas (Geležinkelio rinkiminė apygarda). Sveikatos apsaugos komisiją—į 421 kabinetą 11 valandą.
Balsas iš salės. Rytų Lietuvos komisiją prašom rinktis 13 val. apačioje, fojė.
Pirmininkas. 11 val. Aukščiausiosios Tarybos struktūros ir veiklos principų darbo grupę prašome į labai trumpą posėdį Metodiniame kabinete.
G. Vagnorius (Justiniškių rinkiminė apygarda). Ekonomikos komisija renkasi 11 val. 416 kabinete.
Pirmininkas. Dėkojame. Kitas plenarinis posėdis— 15 val. Iki pasimatymo!