LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO PAKEITIMO ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO ĮSTATYMO 4 STRAIPSNIO PAKEITIMO
ĮSTATYMO PROJEKTO
AIŠKINAMASIS RAŠTAS
Iki Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo įsigaliojimo 2002 metais daugelis sveikatos priežiūros specialistų, dirbančių valstybės tarnyboje (apskričių, savivaldybių gydytojai, Valstybinės ir teritorinių ligonių kasų, taip pat kitų valstybės valdymo bei vietos savivaldos institucijų, veikiančių sveikatos priežiūros srityje, darbuotojai) vertėsi medicinos praktika laisvu nuo valstybės tarnybos metu, tačiau pagal Valstybės tarnybos įstatymo įgyvendinimo įstatymo 4 straipsnį jiems buvo uždrausta verstis medicinos praktika nuo 2003 m. sausio 1 d. Įgyvendinant Gydytojo medicinos praktikos įstatymo reikalavimus, asmuo kas penkeri metai privalo pateikti dokumentus, patvirtinančius trejų metų vertimąsi medicinos praktika per pastaruosius 5 metus bei tobulinimąsi pagal profesiją. Todėl šie specialistai neteko arba gali netekti teisės praktikuoti pagal gydytojo profesiją. Tai aktualu ir kitų profesijų valstybės tarnautojams, kuriems neleista dirbti pagal profesiją.
Uždraudus medikams, esantiems valstybės tarnyboje (dirbantiems sveikatos politikos formavimo ir įgyvendinimo institucijose) verstis medicinos praktika, sumažėjo galimybės medikams dalyvauti formuojant ir įgyvendinant sveikatos politiką Lietuvoje, o taip pat ir prisiimti atsakomybę už sveikatos reformos eigą ir pasekmes. Taip formuojasi atotrūkis tarp sveikatos reformos planuotojų ir jos įgyvendintojų.
2004 m. gruodžio 13 d. Konstitucinis Teismas pripažino, kad Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo įgyvendinimo įstatymo 4 straipsnio 6 dalis prieštarauja Konstitucijos 48 straipsniui.
Atsižvelgiant į aukščiau išdėstytus argumentus, parengtas Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo įgyvendinimo įstatymo 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas, leisiantis pakeisti įstatymą atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo nutarimą ir sudaryti galimybę valstybės tarnautojams verstis medicinos praktika, dirbti švietimo ar kultūros įstaigose laisvu nuo valstybės tarnybos metu bei gauti už tai darbo užmokestį.
Priėmus įstatymą neigiamų pasekmių nenumatoma. Papildomų lėšų įstatymo įgyvendinimui nereikės. Įstatymas neprieštarauja ES teisės aktams. Projektą parengė ir teikia Seimo narė Dangutė Mikutienė.
Reikšminiai įstatymo projekto žodžiai - medicinos praktika, valstybės tarnyba.
Projektą teikia
Seimo narė
Dangutė Mikutienė