Penktasis (558) nenumatytas posėdis
2004 m. rugsėjo 29 d.

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas A.PAULAUSKAS

 

 

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, labas vakaras! Džiugu jus matyti rinkimų kampanijos metu vykdant savo pareigas. Seimo valdyba priėmė sprendimą sušaukti nenumatytą posėdį 18.30 valandą. Skelbiu posėdį pradėtą.

Yra valdybos patvirtinta darbotvarkė. Dėl jos mes neturėtume diskutuoti, tiesiog pritarti. Jeigu jūs neprieštarautumėte, mes galėtume pradėti šios darbotvarkės įgyvendinimą.

Buvo pasiūlymas registruotis, taip? Siūlau užsiregistruoti. Vyksta registravimas. Salėje 30 Seimo narių.

 

Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose Balkanų, Centrinės ir Pietų Azijos bei Persijos įlankos regionuose pratęsimo ir dėl Seimo nutarimų pripažinimo netekusiais galios“ projektas Nr.IXP-3849(2*) (priėmimas)

 

Pradedame svarstyti darbotvarkės 1 klausimą – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose Balkanų, Centrinės ir Pietų Azijos bei Persijos įlankos regionuose pratęsimo ir dėl Seimo nutarimų pripažinimo netekusiais galios“ projektas, registracijos Nr.IXP-3849. Po svarstymo negauta jokių pataisų, jokių papildymų dėl šio nutarimo. Ar galėtume pradėti priėmimą? Prieštaraujančių nėra. Pradedame.

1 straipsnis. Ar gali būti priimtas, ar jūs norėtumėte dėl 1 straipsnio kalbėti, ar dėl viso? Dėl viso. A.Sysas dėl 1 straipsnio? Prašom. A.Sysas dėl 1 straipsnio. Nuomonė prieš.

A.SYSAS. Gerbiamieji kolegos, negaliu pritarti 1 straipsniui vien dėl to, kad aš teikiau pasiūlymus sumažinti karių atstovavimą dviejuose regionuose, ne tiek daug, tik 40 kariškių. Aš specialiai paieškojau spaudos pranešimų, suradau rugsėjo 15 d. krašto apsaugos pranešimą spaudai, kuriame teigiama, kad šiuo metu tarptautinėse misijose tarnauja tik 200 karių ir civilinių tarnautojų. Čia gi prašoma nustatyti maksimalią ribą 330. Ministras iš tribūnos bandė visus įtikinti, turbūt dalį mano kolegų ir Lietuvos piliečių įtikino, kad jokiu būdu negalima mažinti nei 10, nei 20 žmonių, nes tada iškryps visa sistema, negalės normaliai vykdyti paskirtos misijos. Kuriuo atveju ministras buvo teisus? Tada, kada jis teigė, kad vietoj 70 negalim išsiųsti 50, ar rugsėjo 15 dienos savo pranešime, kai teigė, kad šiandien misijose yra 200 kariškių ir civilių tarnautojų. Todėl negaliu pritarti 1 straipsniui.

PIRMININKAS. Kitų nuomonių nėra? Tada balsuosime. Prašom balsuoti. Kas už tai, kad priimtume 1 straipsnį? Prašom balsuoti.

30 – už, 4 – prieš, 3 susilaikė, 1 straipsnis priimtas.

Dėl 2 straipsnio būtų kokių pastabų? Norinčių kalbėti nėra. Ar galime priimti bendru sutarimu? Ačiū.

3 straipsnis. Ar gali būti priimtas bendru sutarimu? Ačiū. 4 straipsnis. Priimtas. Ir paskutinis 5 straipsnis dėl netukusių galios ankstesnių mūsų nutarimų. Ar gali būti priimtas? Ačiū.

Dabar dėl viso nutarimo. M.Pronckus. Prašom.

M.PRONCKUS. Gerbiamieji kolegos, vakar svarstant šį klausimą kolega A.Sysas pasakė tokį skaičių, kad vieno kareivio išlaikymas kainuoja pusmečiui maždaug 100 tūkst. Litų ir daugiau, metams būtų 200 tūkstančių. Mes čia siunčiame 330 kareivių. Kitaip tariant, šitam reikalui išmetame 66 mln. litų. Šitas pinigų išmetimas ypač rinkimų kovos metu labai įdomiai atrodo, kai rinkiminis vaikų darželis nežino net, kiek valstybės biudžete pinigų gali būti, kiek gali išleisti, čia iš kai kurių pasisakymų. Aš galiu pasakyti tik tiek, kad numatoma 15 mlrd. išlaidų, 13 mlrd. pajamų, arba 2 mlrd. nesibalansuoja kitų metų biudžete. Jeigu kalbėtume valstybininkų kalba, tikram valstybininkui pirmiausia reikėtų galvoti, kaip subalansuoti biudžetą, o paskui galvoti, kur tuos pinigus iššvaistyti. O mes, pasirodo, švaistome juos žudymo mašinai arba žudymo sistemai stiprinti. Todėl jokiu būdu aš negaliu pritarti tokiam sprendimui ir balsuosiu prieš. Ačiū.

PIRMININKAS. A.Sadeckas – nuomonė už. Prašom.

A.SADECKAS. Ačiū. Gerbiamieji kolegos, mes vakar nagrinėjome tą klausimą. Aš ir vakar sakiau, ir šiandien galiu pakartoti, kad mes sprendžiame esminį klausimą, kurį ne kartą esame nagrinėję ir turėję aiškią politinę poziciją. Karių skaičiaus didinimas susijęs su Balkanų regionu, o ponas A.Sysas siūlė mažinti Centrinės ir Pietų Azijos regione, Persijos įlankos regione. Taigi padidėjimas vyksta Balkanų regione, jis yra motyvuotas, jis yra sutartas.

Antras klausimas. Prisiminkite, kad pirmame Prezidento teiktame projekte buvo kalbama apie galimybę nusiųsti 400 žmonių. Tuo tarpu dabar gerokai sumažėjo tas skaičius. Taigi tas padidėjimas, kuris yra nuo dabartinio buvimo, yra palyginti nedidelis ir užtikrina dalies mūsų įsipareigojimus, ankstesnius įsipareigojimus, mūsų sutarimus su NATO partneriais ir mūsų gerą karių pasirodymą šiuose regionuose. Aš siūlyčiau balsuoti už šį nutarimo projektą.

PIRMININKAS. J.Veselka – nuomonė prieš. Prašom.

J.VESELKA. Gerbiamieji kolegos, kadangi jūs visi globalistai, internacionalistai, visokie „sąjungistai“ ir „pažangiečiai“, aš jums šita kalba ir pasakysiu.

Ką reiškia globalizacija? Pažiūrėkime kolonijinės sistemos žlugimo aspektu. Kolonijinė sistema egzistavo beveik du šimtmečius ir žlugo. Kodėl? Ne dėl to, kad kolonijinės tautos labai norėjo laisvės ir kažkokiu būdu ją pasiekė. Paprasčiausiai kolonijinės valstybės įvertino, kad laikyti kareivius kolonijose, atsakyti už kolonijų vystymąsi neapsimoka. Atsiranda geresnė kolonijinio pajungimo sistema – tai finansinė piniginė pajungimo sistema. Todėl palaipsniui leido kolonijoms išsivaduoti. Galutinai šitą suprato, kad karinis pajungimas yra per brangus, XX–XXI amžiuje Rusija. Maždaug 1988 metais Rusijos demokratai paskaičiavo, kad Tarybų Sąjungos išlaikymas, tiekimas pigių žaliavų (naftos, dujų) per metus jiems atneša nuostolių apie 100 mlrd. tuometinių rublių. Tada demokratinės jėgos nutarė paleisti juos visus po velnių. Ir mes nuėjome po velnių. Ir štai dabar, kai visi tie Lietuvos karių siuntimai į įvarius kraštus motyvuojami tuo, kad mes dalyvaujame NATO ir prisiėmėme įsipareigojimus, kad mus Amerika, NATO apgins nuo rusų, yra tik būdas buvusiems komunistams išsiginti, pasirodyti geručiais, rusus pateikti blogiukais, pavojingais ir taip kurti didelę krašto apsaugą, kuri neva juos apsaugos. Niekas kariniu būdu Lietuvos „nepajungs“. Mūsų dalyvavimas kitų kraštų okupacijoje… mes tampame okupantais ir norim, kad teroristai teisėtai…

PIRMININKAS. Dar kartą perspėju jus, kad viršijate laiko limitą.

J.VESELKA. Gerai. Kad teisėtai generalinio prokuroro ir buvusio CK nario naudai, kad juos apgintų kitos valstybės ir prišauktų Lietuvai nelaimę… Todėl aš prieš prišaukimą… (Balsas salėje)

PIRMININKAS. Ačiū. Išjungėme mikrofoną, nes jūs nesilaikėte reglamento. A.Sedlickas.

R.A.SEDLICKAS. Aš nesileisiu į demagogiją. Čia reikėtų švento vandens užpilti ant kai kurių vyrukų, kad išvarytų velnius. Problema yra ta, kad tai – rimtas klausimas. Mūsų saugumas, mūsų krašto saugumas šį tą kainuoja. Reikia dėl to leisti pinigus. Jeigu mes norime, kad kas nors mus apsaugotų, turime dalyvauti. Čia yra tie kaštai. Ir kaštai yra gana maži. Aš raginčiau visus balsuoti už. Mes negalime perrašyti istorijos, leisti demagogijos, tokių „išmislų“, kurie, sunku patikėti, kad šioje salėje yra pasakyti. Ačiū.

PIRMININKAS. A.Sysas. Nuomonė prieš. Prašau.

A.SYSAS. Labai ačiū, Pirmininke. Norėčiau nuraminti Romaną, aš tikrai nesu velnių priėdęs, nereikia manęs šlakstyti jokiais šventais vandenimis. Aš tik noriu atkreipti dėmesį ir pakartoti tą, ką sakiau vakar svarstymo metu. Krašto apsauga prašo padidinti jų finansavimą kitais metais 5%. Jeigu mes pasižiūrėsime į projektą, tai švietimui ir sveikatai kartu sudėjus siūloma padidinti mažiau negu krašto apsaugai. Mes šiose srityse turime be galo daug problemų. Aš suprantu, kad ir krašto apsaugai reikia daugiau lėšų. Ir buvo siūlymas šiek tiek sumažinti išlaidas, nes, nenoriu kartoti, vieno kario viena diena kainuoja tiek, kiek reikia sumokėti dešimčiai darnių šeimų vaiko pašalpų. Tokios sumos. Taigi valstybė turi kur dėti pinigus ir kur skirstyti. Todėl ir siūliau variantą, kad apetitas būtų šiek tiek sumažintas. Balkanų regione siūliau nekeisti maksimalaus karių skaičiaus, bet karštuose regionuose, kuriuose gali būti labai rimtų pasekmių mūsų kariškiams, siūliau sumažinti. Todėl negaliu pritarti tokiam nutarimui.

PIRMININKAS. Ačiū. Č.Juršėnas. Nuomonė už.

Č.JURŠĖNAS. Gerbiamasis Pirmininke, mielieji kolegos, aš siūlau palaikyti nutarimo projektą. Malonu, kad ir nutarimo projektą kritikuojantys kai kurie kolegos supranta, kad mes turime vykdyti savo tarptautinius įsipareigojimus pagal mūsų naująjį statusą, įgytą šiais 2004 metais. Žinoma, mūsų valstybė turi daug kitų įsipareigojimų. Turi pakankamai bėdų ir vargų ir būtent šita valdžia tuos klausimus sprendžia, bet neužmirškime, kad mes esame kitos kokybės ir turime vykdyti atitinkamus tarptautinius įsipareigojimus. Todėl siūlau priimti šį nutarimą.

PIRMININKAS. Ačiū. Išgirdome visas nuomones. Prašau pasiruošti balsuoti. Kas už tai, kad priimtume Seimo nutarimą… Atsiprašau, diskusijos baigėsi. Balsuojame. Kas už tai, kad priimtume Seimo nutarimą „Dėl Lietuvos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose“. Prašau. Vyksta balsavimas.

Už – 30, prieš – 4, susilaikė 4. Nutarimas priimtas.

 

Garantinio fondo įstatymo 1, 3 ir 9 straipsnių pakeitimo ir papildymo bei Įstatymo papildymo priedu įstatymo projektas Nr.IXP-3798(2*) ES (priėmimas)

 

Darbotvarkės 2 klausimas – Garantinio fondo įstatymo 1, 3 ir 9 straipsnių pakeitimo ir papildymo bei įstatymo papildymo priedu įstatymo projektas Nr.IXP-3798. Pranešėjas – V.Fiodorov. Kviečiu į tribūną. Priėmimas.

V.FIODOROV. Gerbiamasis Pirmininke, gerbiamieji kolegos, po svarstymo Seime įstatymo projektui Nr.IXP-3798 jokių pasiūlymų ir pastabų nebuvo gauta. Todėl siūlau pradėti įstatymo priėmimo procedūrą.

PIRMININKAS. Turiu tik vieną klausimą dėl lapkričio 1 dienos. 5 straipsnis numato, kad šis įstatymas įsigalioja lapkričio 1 dieną. Ar realiai spėsite?

V.FIODOROV. Taip. Komitetas priėmė tokį sprendimą, kad įsigalios lapkričio 1 dieną.

PIRMININKAS. Bet penktadienis. Ar spės Prezidentas pasirašyti, atspausdinti?

V.FIODOROV. Taigi tik lapkritį.

PIRMININKAS. Atsiprašau. Ačiū. Pradedame priėmimą. Dėl 1 straipsnio ar yra pastabų? Nėra. Priimtas.

2 straipsnis. Nėra norinčių prieštarauti. Priimtas.

3 straipsnis. Priimtas.

4 straipsnis. Dėl įstatymo priedo. Priimtas.

5 straipsnis. Priimtas.

Dabar dėl viso įstatymo. Ar yra norinčių kalbėti? Nėra. Balsuosime. Kas už tai, kad priimtume Lietuvos Respublikos garantinio fondo įstatymo 1, 3 ir 9 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymą, balsuojame.

Už – 35, prieš nėra, susilaikė 4. Įstatymas priimtas.

 

Išmokų vaikams įstatymo 2, 5, 6, 8 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr.IXP-3823(3*) (priėmimas)

 

Darbotvarkės 3 klausimas – Išmokų vaikams įstatymo 2, 5, 6, 8 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr.IXP-3823. A.Sysas. Prašau.

A.SYSAS. Ačiū, Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, po svarstymo komitetas negavo jokių pasiūlymų, todėl siūlau priimti šį įstatymą.

PIRMININKAS. Dėkui. Pradedame priėmimą. 1 straipsnis. Gali būti priimtas bendru sutarimu? Ačiū.

2 straipsnis. Dėkui. 3 straipsnis. Priimtas. 4 straipsnis. Priimtas. 5 straipsnis. Priimtas. 6 straipsnis. Priimtas.

Dabar dėl viso įstatymo. Nėra norinčių kalbėti. Siūlau pradėti priėmimą. Kas už tai, kad priimtume Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo 2, 5, 6, 8 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymą, balsuojame.

Už – 40, prieš, susilaikiusių nėra. Įstatymas priimtas.

 

Seimo nutarimo „Dėl Zitos Zamžickienės paskyrimo Seimo kontroliere“ projektas Nr.IXP-3888 (svarstymas ir priėmimas)

 

Rezervinis 1 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Zitos Zamžickienės paskyrimo Seimo kontroliere“ projektas Nr.IXP-3888. Pranešėjas – G.Dalinkevičius, Žmogaus teisių komiteto pirmininkas. Prašau.

G.DALINKEVIČIUS. Gerbiamasis Pirmininke, gerbiamieji kolegos, Žmogaus teisių komitetas apsvarstė Seimo pateiktą nutarimo projektą ir pritarė bendru sutarimu. Atskirų nuomonių nebuvo. Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū. Ar frakcijų atstovai, vadovai, norėtų ką nors pasakyti, tarti žodį? Nėra norinčių. Dėkoju.

Tada klausiu pačios pretendentės, ar norėtumėte kalbėti? Norėtumėte? Prašom. Turiu priminti, kad 202 straipsnis numato galimybę suteikti žodį kandidatui. Prašom.

Z.ZAMŽICKIENĖ. Gerbiamasis Pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai, aš labai trumpai pasakysiu. Jeigu šiandien būčiau pelniusi jūsų pasitikėjimą ir būčiau paskirta į Seimo kontrolierės pareigas, jokių revoliucijų savo darbe nedaryčiau. Dirbčiau, kaip dirbau, toliau vyktų mano planuotos išvykos į apskritis, į savivaldybes. Mūsų darbe romantikos yra mažai. Tai yra juodas, sunkus darbas. Pas mus žmonės ateina su savo rūpesčiais, su skausmu. Taigi darbo yra daug ir dirbsiu sąžiningai. Ačiū.

PIRMININKAS. Dėkui. Galite atsisėsti. Dabar mes iš karto balsuojame dėl Z.Zamžickienės paskyrimo Seimo kontroliere. Prašom. Kas už tai, kad priimtume nutarimą dėl Z.Zamžickienės paskyrimo, prašom balsuoti.

44 – už, prieš, susilaikiusių nėra. Leiskite pasveikinti jūsų vardu Z.Zamžickienę su paskyrimu ir palinkėti jai principingai ginti žmonių teises. (Plojimai)

 

Seimo nutarimo “Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimų pripažinimo netekusiais galios“ projektas Nr.IXP-3796* (svarstymas ir priėmimas)

 

Dar vienas klausimas ir tada darysime pertrauką. Rezervinis antrasis, registracijos Nr.IXP-3796, – Seimo nutarimo „Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimų pripažinimo netekusiais galios“. Pranešėja – S.Burbienė. Jūs?.. Prašom. P.Vilkas – Ekonomikos komiteto nuomonė.

P.VILKAS. Gerbiamasis Pirmininke, gerbiamieji kolegos, Ekonomikos komitetas, apsvarstęs Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo „Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimų pripažinimo netekusiais galios“ projektą, bendru sutarimu pritarė iniciatorių pateiktam nutarimo projektui ir komiteto išvadai. Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū. Ar yra norinčių kalbėti? Nėra. Klausčiau, ar galime pritarti po svarstymo bendru sutarimu? Ar sutiktumėte ypatingos skubos tvarka priimti šį nutarimą? Nėra prieštaraujančių? Taikau ypatingą skubą. Klausiu, ar norėtų kas kalbėti dėl balsavimo motyvų? Nėra. Tada prašom balsuoti. Kas už tai, kad priimtume Seimo nutarimą „Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimų pripažinimo netekusiais galios“? Prašom balsuoti.

40 – už, prieš, susilaikiusių nėra. Nutarimas priimtas.

šį posėdį baigėme. Primenu, kad už keleto minučių prasidės vakarinis plenarinis posėdis.