Neeilinis posėdis
1993 m. vasario 25 d

 

 

     

Svarstyti klausimai:

 

1.        

Nutarimo "Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko" projektas

 

 


Nutarimo "Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko" projektas (93.02.25)

 

Pirmininkauja laikinai einantis Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pareigas Č.JURŠĖNAS.

  

   PIRMININKAS. Gerbiamieji, tęsiame mūsų posėdį. Dabar šio posėdžio darbotvarkė yra tokia - dėl Seimo Pirmininko rinkimų.

   A.KUNČINAS. Dėl vedimo tvarkos.

   PIRMININKAS. Seimo narys A.Kunčinas. Prašau.

   A.KUNČINAS. LDDP frakcijos vardu šio klausimo svarstyme padaryti 5 min. pertrauką.

   PIRMININKAS.Gerai. Ačiū. Tai aš siūlau tada susitarti dėl mūsų rytdienos darbotvarkės. Rytoj yra numatyti tokie klausimai. Jeigu šiandien klausimas išspendžiamas, tai tada nutarimo dėl Seimo Pirmininko, žinoma, nebus, bet, jeigu neišsprendžiamas, tai bus. Toliau - Vyriausybės įstatymo projektas ir nutarimas dėl Seimo Pirmininko pavaduotojų. Ir yra siūloma pateikti 2 įstatymus žemės ūkio klausimais, t.y. Lietuvos Respublikos žemės reformos įstatymo papildymo ir pakeitimo. Ir kitas įstatymas - dėl įstatymo dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų papildymo ir pakeitimo. Vyks tiktai šitų klausimų pateikimas. Vyriausybės įstatymo projektas - antrosios stadijos tęsinys. Tai štai, gerbiamieji kolegos, yra tokie siūlymą. Ar sutinkate, ar yra kitų minčių? Nėra kitų siūlymų? Prašau. Seimo narys R.Ozolas. Kolegos, tylos! Prašom klausti.

   R.OZOLAS. Norėčiau pasiteirauti, ar per pertrauką galima pasakyti kalbą?

   PIRMININKAS. Jeigu bus tilpta į 3 min., prašom.

   R.OZOLAS. Pabadysiu. Aš manau, kad šiandien žymi diena. Ir ne tik dėl to,  kad buvo patvirtintas Prezidentas, kad jis prisiekė, o mes visi jo priesaikos klausėmės. Aš manau, kad ji žymi ir todėl, kad Prezidentas šiandien pirmą kartą rimtai suklupo. Ir būtent pirmininko, Seimo Pirmininko, rinkimų procedūra yra tas rimtas suklupimas, kuris tikrai neleidžia pro jį praeiti tylom. Aš manau, kad buvo padaryta  tiek daug procedūrinių pažeidimų, aš manau, kad buvo padaryta tiek daug mūsų juridinės sąmonės mutacijų šiandien, kad ant jų mums bus sunku ateity atsistoti. Aš nenorėčiau sakyti didelių priekaištų žodžių. Aš noriu sakyti didelius apgailestavimo žodžius. Visi mes puikiai suprantame, ką darome. Ir vis dėlto darome! Aš labai prašyčiau sustoti ir pabandyti ištaisyti, kas dar galima ištaisyti. Jeigu iš tiesų mes norime kurti tai, ką esame užsibrėžę kurti, dėl ko mes "deginame" čia savo gyvenimą ir dėl ko mes pasiryžę jį toliau "deginti". Tai sustokim ir padarykim nors tuos dalykus, kurie būtinai privalo būti padaryti. Tai, kas yra kaip minimumas, tai yra Pirmininko rinkimas iš dviejų kandidatų. Aš atiduosiu visą pagarbą gerbiamajam Č.Juršėnui, aš suprantu jo ypatingai sunkią padėtį ir kaip asmens. Bet šiuo atveju tiesa yra brangesnė už Česlovą Juršėną. Mes visi joje turime sutilpti kaip savo namuose. Todėl prašau - atsiimkite savo sąrašus, kurie kurie pasirašėt, jeigu tai yra pakankama priimant. Susirinkime rytoj ir  blaivia galva, nes šiandien ji įkaito jau ir papildomai pasisvarstę padarykime, kas dera padaryti. Gerbiamasis Pirmininke, aš prašau jus taip pat prisidėti prie to, dėl ko kviečiu visus.

   PIRMININKAS. Ačiū. Atrodo, pertraukos laikas baigėsi ir nors gerbiamojo R.Ozolo pasisakymas  buvo ne posėdžio metu, t.y. ne nagrinėjamo klausimo metu, bet mes galime į jį atsižvelgti ar neatsižvelgti. Aš galiu tik tiek pranešti, kad po frakcijos pasitarimo ir per tą pasitarimą buvo surinkti parašai. Seimo narys V.Petkevičius. Prašom. Ar ne? Taigi aš nieko daugiau negaliu pridėti ir tiktai tęsti posėdį, ir kviesti Seimo narį N.Medvedevą pasisakyti.

   N.MEDVEDEVAS. Socisldemokratų frakcijos vardu ir savo vardu aš siūlau kandidatu į šį postą Seimo narį A.Sakalą. Man jau pertraukos metu buvo pasakyta, kad jau taip buvo, ir mes surinkome tada 7 balsus. Taip, tai buvo. Bet po to praėjo dalis mūsų ir visos Lietuvos gyvenimo. Aš jums noriu pasakyti, kodėl aš siūlau A.Sakalą. Tai yra ir mano asmeninis siūlymas. Aš suprantu mūsų dešinėje sėdinčių bičiulių kai kada reiškiamą nepasitenkinimą ir mūsų frakcija, ir ponu A.Sakalu. Bet aš tikrai žinau, kad visi jo veiksmai ir tikslai buvo vienintelis - griežtai ir tvirtai laikytis Lietuvos Konstitucijos ir esamo, deja, netobulo Reglamento. Noriu pasakyti ir tai, kad mūsų veikla nepatenkinti mūsų kolegos iš LDDP. Mes visą laiką siekiame, kad Lietuva turėtų pasirinkimą. Visada, kiekvieną kartą, kad nebūtų rinkimų be pasirinkimo. Ir jau tada mes atsakome visi už savo pasirinkimą. Socialdemokratų frakcija yra pernelyg maža, kad bandytų užimti čia kažkokias valdančias pozicijas, ir mes čia to tikrai nesiekiame. Mes kiekvieną kartą siekiame, pirmiausia siekiame, kas čia buvo dar nuo parlamento laikų, kad Lietuva pagaliau turėtų Konstituciją  ir padarėme viską, kad jinai būtų. Tas batalijas turbūt prisimenat. Mes padarėme viską, kad jinai būtų. Ir mes tikrai žinome, kad ir Seimo laukia dar ir krizės, ir įvairios bėdos, ir Lietuvos laukia dar sunkios dienos. Labai sunkios dienos. Bet mes norime, kad mes pagaliau įprastume dirbti pagal taisykles, kurias sau priimam. Šitą ponas A.Sakalas padaryti sugeba. Jisai būna šiurkštus tada, kai bandoma pažeisti įstatymą. Bet jis būna normalus, gan žmogiškas žmogaus, kai liečiami asmens arba grupės interesai, ir jis visada juos išklauso. Aš kreipiuosi ir į kairę, ir į dešinę - pagalvokime gerai. Galbūt tai viena iš galimų išeičių ir galbūt jinai tinka. Ir seimui, ir Lietuvai. Nes po Prezidento rinkimų, po Konstitucinio Teismo sukomplektavimo Seimo veikla, darni veikla, yra vienas iš pagrindų, kurie būtinai reikalingi.  Svarba išauga. Ne sumažėja, o išauga. Nes vis dėlto pagal Konstituciją mes esame, kaip čia ką besakytume, parlamentinė Respublika, parlamentinė Valstybė. Ponas A.Sakalas sugeba pakilti virš savo asmeninių interesų. Aš atsimenu tuo įvykius, kada jisai buvo kaltinamas čia.Mažai kas taip pasielgė, kaip jisai tada pasielgė. Jis gali pakilti ir virš savo partijos interesų, jeigu to reikalauja įstatymas. Tuo aš asmeniškai esu įsitikinęs. Dėkoju už dėmesį.

   PIRMININKAS. Ačiū. Tai ar yra daugiau siūlančių kitas kandidatūras? Seimo narys A.Raškinis.

   A.J.RAŠKINIS. Atleiskite, aš norėčiau pasiteirauti, aš truputėlį nesupratau. Prieš pertrauką, kai ponas V.Andriukaitis paprašė pertraukos, jis pasakė tokią frazę, kad, kai bus baigtas kandidatūrų kėlimas, aš prašysiu žodžio. Jūs patvirtinote, kad kandidatūrų kėlimas baigtas, jūs suteikėt jam žodį, bet jisai paprašė pertraukos. Aš turiu tiesiog suprasti, ar jau baigtas kandidatūrų kėlimas, ar dar nebaigtas?

   PIRMININKAS. Mano nuomone, dar nebaigtas. Taigi aš dar sykį klausiu. Ar yra naujų kandidatūrų? Kandidatūros kol kas yra dvi - Č.Juršėno ir A.Sakalo, jeigu A.Sakalas sutiks balotiruotis. Aš apie savo sutikimą jau pranešiau. Prašom, gerbiamasis Sakalai, ar sutinkate balotiruotis?

   A.SAKALAS. Taip.

   PIRMININKAS. Ačiū. Tai aš paskutinį kartą klausiu, ar gerbiamieji kolegos nori dar ką nors pasiūlyti? Jeigu dabar dėl kandidatūrų, tai šiek tiek vėliau bus.Gerbiamasis Liutikai, minutėlę! Fiksuojame, kad daugiau kandidatūrų nėra, yra dvi kandidatūros. Tai dabar pagal Reglamentą mes pereiname prie kitos procedūros kandidatų pasisakymų. Aš jau pasisakiau. Dabar turėtų pasisakyti gerbiamasis A.Sakalas, jeigu jis pageidauja. Prašom. A.Sakalas.

   A.SAKALAS. Gerbiamieji Seimo nariai. Pirmiausia norėčiau padėkoti tiems, kurie mane kelia ir manim pasitiki. Aš nenorėčiau šiandien kalbėti apie technines detales, kaip vadovaujama posėdžiams. Aš tik norėčiau pabrėžti, kad man dirbti su ponu Č.Juršėnu buvo didelis malonumas, ir mes vienas kitą labai gerai suprasdavome, ir vienas kitą papildydavome. Bet kadangi esu iškeltas kaip kandidatas, savo galimybes įvertinu skeptiškai, turėdamas galvoje, kad didžiausia frakcija yra iškėlusi kitą kandidatą, tačiau aš kreipiuosi į frakcijas, sėdinčias dešinėje. Jeigu jūs nuspręsite balsuoti už mane ir aš būsiu išrinktas, aš galiu jums pasakyti, visoms frakcijoms - aš būsiu teisingas. Aš kreipiuosi į frakcijas, sėdinčias centre, taip pat sakydamas, - aš būsiu jums teisingas. Taip pat kreipiuosi į frakcijas, sėdinčias kairėje, į didžiausią frakciją, kad aš būsiu jums teisingas. Aš stengiuosi būti teisingas tada  - Aukščiausiojoje Taryboje, jūs tą galėtumėte paliudyti, aš juo būsiu ir dabar.Aš kreipiuosi į Seimą, jeigu jūsų bus tokia valai, nors aš anaiptol nesiveržiu į jokius postus, bet jeigu jūsų bus tokia valia ir jūs nuspręsite, kad man reikia čia dirbti, aš jums pasakysiu, kad mano darbas bus toks, - stengsiuosi, kad įstatymai būtų kokybiškai paruošti, ir pakliūtų į šitą plenarinių posėdžių salę tik tada, kai jie bus paruošti. Ir stengsiuosi, kad kiekvienas parlamentaras taptų parlamentaru, vakarietiško stiliaus parlamentaru, mokančiu išsakyti savo nuomonę, mokančiu ginti savo nuomonę, bet neįžeidinėjančiu kitų Seimo narių. Deja, šitas dar pas mus pasitaiko, ir čia aš būsiu griežtas. Jeigu, gerbiamieji kolegos, mums patinka toks kandidatas, prašom balsuoti, jei ne, - prašom pasirinkti kitą.  Ačiū už dėmesį.

   PIRMININKAS. Minutėlę, gerbiamasis Sakalai, gal kolegos norėtų paklausti? Ar nėra norinčių paklausti?

   A.SAKALAS. Aš manau, kad kolegos mane žino "kaip nuluptą", todėl ačiū jums, kolega.

   PIRMININKAS.Taip. Ačiū. Tai jūs norėjote paklausti ar pasisakyti, gerbiamasis Jarmolenka?

   V.JARMOLENKA. Ne ne, jūs jau pasakėte "ačiū".

   PIRMININKAS. Prašau. Gerai, klausau gerbiamasis Jarmolenka.

   V.JARMOLENKA. Aš norėčiau, kad mane suprastų visi, taip pat ir jūs pone Juršėnai. Reglamentas reikalauja, kad jūs pasisakytumėte pusę valandos, ateitumėte į frakcijas ir t.t. Na, gal kokį vis dėlto pareiškimą, ponas Juršėnai, jūs galėsite pasakyti po to, kai jums buvo išsakytos pastabos iš vienos pusės?

   PIRMININKAS. Gerbiamasis Jarmolenka, pagal Reglamentą iš tikro galima kalbėti iki pusvalandžio. Į šitą "iki pusvalandžio" telpa ir 20 min., ir 10 min., ir 1 minutė. Aš pasinaudojau ta minimalia galimybe, ką pakartojo ir gerbiamasis A.Sakalas. Mes jums esame pažįstami "kaip nulupti". Dar sykį gerbiamasis V.Jarmolenka.

   V.JARMOLENKA. Nereglamentiškas atsakymas.

   PIRMININKAS. Prašau?

   V.JARMOLENKA. Turiu, ponas Juršėnai, replikos teisę ir noriu jus paprašyti, kad jūs padarytumėte darbo stiliaus ir t.t. analizę. Ką mes darėme, ko mes nedarėme. Ką jūs žadėjote, kodėl nepavyko. Argi čia sunku padaryti?

   PIRMININKAS. Jeigu reikalausite, aš per keletą minučių...

   V.JARMOLENKA. Aš negaliu šito reikalauti.

   PIRMININKAS. Ačiū. Jeigu jūs šitai suprantat, malonu. Taigi dabar pasisako kolegos, o po to mums su A.Sakalu priklauso baigiamasis žodis. Minutėlę, dabar jau V.Liutikas kalbės. Prašom, gerbiamasis Liutikai, prašom, galima ir iš tribūnos. Seimo narys V.Liutikas. Prašom.

   V.LIUTIKAS. Gerbiamieji Seimo nariai, aš norėčiau atkreipti Seimo dėmesį į keturis tokius teiginius. Pirmas teiginys - Prezidentas jau nepartinis. Antras teiginys - kokia partija Anglijoje, Danijoje ar kur nors kitur imtų ir sportinio intereso labui atsisakytų tų pozicijų, kurias jai suteikia parlamentinės daugumos statusas? Šį kartą Lietuvos žmonės tą daugumą patikėjo LDDP. KItą kartą gali būti kitaip. Taigi šį kartą ši frakcija turėtų kelis ekvivalentiškus kandidatus į Seimo pirmininkus ir LDDP mėgintų balsuoti taip, kad jų atstovas būtų tame poste. Šiuos žodžius tariu kartu reikšdamas didžiausią pagarbą profesoriui A.Sakalui. Ne tik LDDP, bet ir kitų partijų naudai, visų partijų tarpusavio santarai šiandien, mano nuomone, optimali figūra yra Č.Juršėnas. Šiuo momentu, o ne absoliučiai. Aš kviečiu visas frakcijas palaikyti jo kandidatūrą. Tai yra_ beje, ne lengvata, o didelė našta LDDP.

   K.SKREBYS. Dėl vedimo tvarkos galima?

   PIRMININKAS. Prašom. Seimo narys K.Skrebys.

   K.SKREBYS. Aš vis dėlto drįstų manyti, kad Seimo nariai turi teisę tiek vienam, tiek kitam pretendentui į šitą postą užduoti klausimus.

   PIRMININKAS. Taigi aš kviečiau, nebuvo šitai padaryta.

   K.SKREBYS. Jūs ką tik pasakėte dėl pono A.Sakalo. Aš prisimenu, kaip buvo aname posėdyje.

   PIRMININKAS. Prašau. Minutėlę. Gerbiamasis Skreby, jeigu iš tikro, aš supratau, kad jūs nenorite klausinėti, bet jeigu norite, tai čia jokia problema. Šitai bus galima padaryti.

   Seimo narys M.Stakvilevičius.

   M.STAKVILEVIČIUS. Mano mintis pasakė V.Liutikas ir aš nieko daugiau nenorėčiau pridėti, kaip tiktai pagarbą abiem konkurentams, šį kartą sakykime.

   PIRMININKAS. Ačiū. Prašom, gerbiamasis Dringeli, nereplikuoti iš vietos.

   Prašom paklausti, jeigu kas pageidaujate.

   Tai aišku, gerbiamąjį A.Sakalą jūs klausinėti atsisakėt.Aš supratau, kad manęs nenorite klausinėti, bet dabar gerbiamasis K.Skrebys lyg ir norėtų paklausti. Tai prašom.

   Kolega K.Skrebys.

   K.SKREBYS. Aš norėčiau jūsų paklausti tokio dalyko. "Lietuvos aide" buvo paskelbta tam tikra medžiaga apie tai, kad jūs esate bendradarbiavęs  su tuometinės Sovietų Sąjungos valstybes saugumo komitetu. Ar jūs galite paneigti tą medžiagą, ar ją patvirtinti?

   PIRMININKAS. Gerbiamasis Skreby, matyt, jūs nelabai stropiai skaitot šitą garbingą laikraštį.Paneigimas buvo išspausdintas tuoj pat. Ir aš tebesilaikau tos pačios pozicijos.

   Prašom, kas dar?

   Tada aš leisiu sau, kaip prašė gerbiamasis V.Jarmolenka, pasakyti keletą bendresnių žodžių dėl mūsų darbo per šiuos mėnesius, nors aš esu ne kartą apie tai kalbėjęs ir, man atrodo, visi girdėjo mano mintis ir mano apibendrinimus. Bet jeigu reikia, juo labiau, tokia ypatinga proga ir man dvigubai lemtingą dieną, tai aš keletą žodžių, jums leidus, norėčiau pasakyti.

   Kaip mes dirbom? Mano nuomone, mes dirbom sunkiai, bet palyginti efektyviai. Sunkiai - tai jūs matėt, kiek buvo posėdžių, sunkiai - jūs matėt, kiek buvo pertraukų, kiek buvo daroma tyčia ir netyčia procedūrinių reglamentinių džiunglių. (Na, matot, kai kas supranta, kam taikoma, ačiū.)Taigi jūs matėt, kad tikrai buvo sunku. Sunku ir dėl to, kad daugelis mūsų buvom nauji, sunku dėl to, kad reikėjo pagal Konstituciją daug ką būtinai padaryti ir tam tikru laiku, ir pagal tam tikrą seką. Manau, sunku buvo, kad vis dėlto buvo ir nekonstruktyvaus požiūrio. Aš nesakau, kad iš esmės buvo kai kurių Seimo narių arba kai kurių frakcijų nekonstruktyvus požiūris arba destruktyvi veikla, bet vis dėlto buvo mėginama supainioti Seimo darbą su tokia, sakyčiau, "šviesia mintimi", kad LDDP, kuri gyrėsi savo kadrais, savo žmonėmis, nesugeba organizuoti Seimo darbo, nesugeba priimti Konstitucijos reikalaujamų įstatymų, nutarimų, personalinių sprendimų.

   Taigi iš tikro buvo sunku. Buvo sunku, aš manau, daugeliui, buvo sunku man asmeniškai, ypač tas pirmąsias tris savaites, kai šitoj vietoj buvau vienas. Bet vis dėlto, man atrodo, kad mes viską padarėm, nesakau, kad šimtu procentų, bet viską padarėm, ko iš mūsų reikalavo žmonių referendume patvirtinta Konstitucija, ko iš mūsų reikalavo atitinkami įstatymai, t.y. mes suformavom Seimo vadovybę ir turėjome laikinąjį Prezidentą, mes suformavom Vyriausybę, mes suformavom kai kuriuos Seimui atskaitingus organus ar jų vadovybes, mes paskyrėm Prezidento rinkimus taip, kaip reikalavo Konstitucija ir atitinkami įstatymai. Mes parengėm visus tam reikalingus įstatymus, ar tai būtų Prezidento rinkimų, ar Prezidento įstatymas, ar, sakysim, būtų Konstitucinio Teismo įstatymas. Žodžiu, visi šitie dalykai, kuriuos aš vadinu konstituciniais instituciniais, buvo padaryti tos apimties ir per tokį terminą, kaip iš mūsų reikalavo Konstitucija. Tai aš manau, kad čia ir yra svarbiausias mūsų darbo rodiklis. Ką mes turėjom padaryti, tas buvo padaryta, nors tai ir brangiai mums ir man kainavo.

   Vadinasi, žiūrėdamas atgal aš galėčiau sakyti, kad buvo galima gal kai ką geriau padaryti, geriau organizuoti, mažiau prakaito pralieti, mažiau čia nervintis, galimas daiktas. Aš čia į savo darbą žiūriu savikritiškai ir tai esu ne kartą sakęs. Bet vis dėlto, kadangi mums rūpėjo rezultatas ir, aš manau, visiems Seimo nariams rūpėjo rezultatas, tas rezultatas buvo.

   Dabar darbo kokybė. Ar jinai buvo visada aukštą, ar visada jinai atlaiko laiko išmėginimus ir įstatymų reikalavimus? Man atrodo, kad daugiau ar mažiau atlaiko. Žinoma, jūs galite sakyti ir sakėt, kad buvo Konstitucijos pažeidimų, įstatymų pažeidimų. Aš asmeniškai nematau nė vieno Konstitucijos pažeidimo. Ten, kur buvo kalbama apie Konstitucijos pažeidimus, tai, mano galva, buvo skirtingos Konstitucijos interpretacijos. Šita Konstitucija gimė čia, visų pirma šitoje salėje, ji nėra tobulas dokumentas, jūs patys šitai ne kartą sakėte ir ne kartą apie tai šnekėjot. Aš dar kartą pasižiūrėjau Aukščiausiosios Tarybos  stenogramos. Ten buvo kalbama, kad, girdi, dar Seimui reikės gerokai padirbėti prie šitos Konstitucijos, nesvarbu, kad ją referendumas patvirtins.

   Taigi šita netobula Konstitucija duoda galimybių skirtingai ją interpretuoti. Vieni tempia, sakykim, į kairę, kiti į dešinę, kaip tą gumą. Tai va štai ant tų skirtingų interpretacijų ribos ir gimsta aiškinimai, kad čia tas pažeidimas, čia kitas pažeidimas. Mano įsitikinimu, Konstitucijos pažeidimų mes nepadarėm.

   Ar priimti įstatymai, nutarimai yra patys geriausi? Nei Europoj, nei kur kitur aš nesakyčiau, kad taip yra. Gal buvo galima ir geriau padaryti. Tai toks būtų kapitalinis, arba principinis, mūsų darbo vertinimas.

   Dabar ar mes visi galėtume geriau dirbti?Manau, kad taip. Mes jau įgijom patyrimo. Ir aš žiūriu į visus, ir čia kairėje sėdinčius, didžiosios frakcijos narius, ir dešinėje sėdinčias frakcijas, ir centre esančius, nors kaip tik centre dauguma buvo ankstesnė Aukščiausiosios Tarybos deputatai. Aš manau, kad rezervai yra nemaži. Mes turim galimybių pasidaryti konstruktyvias išvadas iš savo darbo per šituos kelis mėnesius, mes turime galimybių geriau susiplanuoti (ir paskutiniu metu iš tikro, man atrodo, buvo planingesnis mūsų darbas), mes turim galimybių frakcijose labiau susiderinti (ir šito buvo pastarosiomis savaitėmis daugiau negu anksčiau) -  vadinasi, mes iš tikro galime, mes turime potencijų ir konstruktyviau dirbti, ir, sakykim, pigiau, mažiau nervindamiesi dirbti.

   Ir kiek tai priklausys nuo manęs, jeigu bus tokia jūsų valia, aš pasistengsiu šitai garantuoti, kadangi šitie mėnesiai man taip pat buvo pamokos, man taip pat buvo tam tikras universitetas, išeitas pagal intensyvų mokymo kursą.Ir aš pažadu taip pat padaryti reikiamas išvadas, pasakysiu atvirai, ir iš dienos kalbų. Šios dienos kalbos man taip pat yra pamoka ir aš pasistengsiu išvadas padaryti, jeigu, sakau, jūsų bus tokia valia.

   Tai va tiek, gerbiamieji kolegos. Dabar mums pagal reglamentą reikia pasitvirtinti slapto balsavimo biuletenį. Jis vadintųsi taip: "Slapto balsavimo biuletenis dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko. Kandidatų į Seimo Pirmininko pareigas vardas, pavardė. Č.Juršėnas, A.Sakalas. Pasirašo balsų skaičiavimo grupė. Vilnius, 1993 m. vasario 25 d."

   BALSAS IŠ SALĖS. Dėl vedimo tvarkos?

   PIRMININKAS. Prašom.

   BALSAS IŠ SALĖS. Gerbiamasis posėdžio pirmininke, jūs pamiršot, kad kitas pretendentas galbūt nori baigiamojo žodžio.

   PIRMININKAS. Aš labai atsiprašau. Tai sustabdau tvirtinimą. Bet jis entuziazmo nerodė. Aišku. Gerbiamasis A.Sakalas atsisako.

   Tada grįžtam prie biuletenio tvirtinimo procedūros. Kas už tai, kad toks biuletenis būtų patvirtintas, prašom pakelti rankas.

   BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už - 99.

   PIRMININKAS. Kas prieš?

   BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš - 1.

   PIRMININKAS. Kas susilaikė?

   BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 1.

   PIRMININKAS. Tokiu būdu, gerbiamieji kolegos, 99 Seimo nariams balsavus už, 1 - prieš ir 1 susilaikius, slapto balsavimo biuletenis dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko patvirtintas. Skelbiama pertrauka biuleteniui parengti ir balsavimui, kuris bus apačioje. Kvorumas čia neturi reikšmės, paprasta dauguma.

   Na, tai prašau, galime dar sykį suskaičiuoti, kiek yra, bet, dar kartą sakau, tas neturi reikšmės. Kiek ateis balsuoti, nuo to balsuojančių skaičiaus ir bus renkamas. Bet jeigu norite, prašom registruotis dar sykį įdomumo dėlei. Prašom registruotis.

   Salėje 115 narių. Balsų skaičiavimo grupę prašau pasiruošti balsavimui ir užimti atitinkamas pozicija fojė. Ačiū.

  

          Pertrauka

  

   PIRMININKAS. (...) Balsų skaičiavimo komisijos vardu Seimo narys J.Baranauskas.

   J.G.BARANAUSKAS. atidarius urną radome 113 biuletenių. Iš jų 64 - už Č.Juršėną, prieš - 49. A.Sakalą - 11: prieš - 102. Tokiu būdu Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininku išrinktas Č.Juršėnas. (Plojimai)

   A.SAKALAS. Ar galime, Pirmininke?

   PIRMININKAS. Prašau. Seimo narys A.Sakalas.

   A.SAKALAS. Aš norėčiau jūs pasveikinti kaip išrinktą demokratiniuose rinkimuose Seimo Pirmininką. Galėčiau patikinti jus, kad padėsiu jums pagal savo galimybes, jeigu to prireiks. Taip pat norėčiau padėkoti ne tik Socialdemokratų frakcijai (mūsų šiandien yr penki), bet ir dar šešiems mano rėmėjams, kurie atidavė už mane balsus. Aš tikiuosi, kad tai buvo tiek Seimo nariai, sėdintys kairėje, tiek sėdintys dešinėje. Ačiū. O jums linkiu sėkmės. (Plojimai)

   PIRMININKAS. Ačiū. Gerbiamieji kolegos, mes turime procedūras atlikti iki galo ir tada, jeigu leisit, aš pasakysiu savo žodį.

   Pagal laikinojo Statuto 106 straipsnį balsavimo biuleteniais rezultatus reikia patvirtinti kortelių arba rankų pakėlimu. Taigi kas už tokius balsavimo rezultatus, prašom pakelti rankas. Kas prieš? Kas susilaikė?

   Taigi, gerbiamieji kolegos, 88 Seimo nariams balsavus už, 1 susilaikius, balsavimo rezultatai dėl Seimo Pirmininko rinkimo patvirtinti.

   Dabar dar vienas formalumas. Mes turime su jumis priimti nutarimą "Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko". Jo tekstas būtų toks.

   "Lietuvos Respublikos Seimas nutaria:

   1. Išrinkti Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininką Česlovą Juršėną.

   2. Laikyti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Seimo 1992 m. lapkričio 25 d. nutarimą, kurio Nr.12 "Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojo".

   Ar yra dar kokių siūlymų, pataisų? Ar galim balsuoti?Taigi kas už nutarimą "Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko", prašom balsuoti.

   BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už - 80.

   PIRMININKAS. Kas prieš?

   BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš - 1.

   PIRMININKAS. Kas susilaikė?

   BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 4.

   PIRMININKAS. Tokiu būdu 80 Seimo narių balsavus už, vienam - prieš, keturiems susilaikius, Lietuvos Respublikos Seimo nutarimas "Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko". (Plojimai)

   Gerbiamieji kolegos, leiskite pasakyti keletą žodžių. Aš nuoširdžiai dėkingas tiems, kurie mane nuosekliai palaikė ir kurie už mane balsavo. Aš taip pat dėkingas tiems, kurie turėjo savo poziciją ir balsavo prieš mane, arba balsavo už mano kolegą A.Sakalą. Aš dėkingas jums už neabejingumą man ir šitam postui. Ir kiek nuo manęs priklausys, kiek aš turėsiu sveikatos, aš tikrai dirbsiu jūsų, t.y. Seimo, jūsų, t.y. Lietuvos, labui. Patikėkit, aš čia kreipiuosi ne tik į kairiuosius ar centrą, bet specialiai kreipiuosi į dešiniuosius. Man tikrai yra brangi Lietuva. Ir mūsų keblumai, gal mūsų bėdos arba mūsų nelaimė, kad mes skirtingai suprantam tarnavimą Lietuvai ir būdų tam tarnavimui pasirinkimą. Bet aš manau, kad mes ilgainiui išsiaiškinsim šitai ir kad mes tikrai kartu nuosekliai dirbsim Lietuvos Valstybės labui, Lietuvos žmonių gerovei.

   Aš dar kartą jums dėkoju. Ir taupydamas šios tikrai ypatingos dienos, o kaip sakiau, man dvigubai svarbios dienos laiką, aš nenorėčiau dabar kalbėti apie tolesnį mūsų darbą. Mes turėsime progų ir aš tikrai, jums leidus, pasisakysiu plačiau ir pateikdamas vienokius ar kitokius pasiūlymus. Aš esu įsitikinęs, kad mes tikrai galim geriau dirbti, našiau dirbti, kad mes galim ramiau dirbti. Aš tuo įsitikinęs. Aš jus kviečiu ir aš pasiryžęs jums, t.y. Seimui, tarnauti. Aš taip suprantančia šitas savo pozicijas. Ne todėl, kad čia aš esu už jus techniškai aukščiau, arba pagal padėtį aukščiau. Aš esu Seimo narys, aš esu visų pirma jūsų tarnas, o jau paskui visa kita.

   Taigi dar kartą ačiū. Ačiū už kantrybę tiems, kurie iki galo buvot, ačiū už paramą ir ačiū už principinę, gal kai kur ir kandžią kritiką, bet vis tiek ačiū.

   Taigi posėdį šiandien baigiam, rytoj posėdis 10 val.