Ketvirtasis  posėdis
1993 m. vasario 23 d

 

             

 

Svarstyti klausimai:

 

1.        

Savaitės (nuo 1993 02 22) darbotvarkė

2.        

1993 m. vasario 23 d. plenarinių posėdžių darbotvarkė

3.        

Įstatymo "Dėl Lietuvos Respublikos 1993 m. valstybės biudžeto ir atskaitymų į savivaldybių biudžetus normatyvų bei dotacijų"projektai

   

Seimo narių pareiškimai

J. Nekrošius

P. Tupikas

   

 

 

 


Savaitės (nuo 1993 02 22) darbotvarkė

 

Neeilinė sesija (4po svarstyti klausimai)  

   

Pirmininkauja laikinai einantis Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pareigas Č. JURŠĖNAS

   

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, labas rytas! Prašom sėstis. Pradedame Lietuvos Respublikos Seimo vasario 23 d. plenarinį rytinį posėdį.

Gerbiamieji kolegos, prašyčiau šiek tiek tylos ir susikaupimo. Sekmadienį mes palaidojom Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatą, Kovo 11osios akto signatarą Česlovą Kudabą. Prašau šito šviesaus žmogaus atminimą pagerbti tylos minute. (Tylos minutė) Prašom sėstis, ačiū.

Gerbiamieji, prašyčiau registruotis. Mielieji kolegos, prašom registruotis. Salėje lygiai 100 Seimo narių. Taigi galim toliau posėdžiauti.

Mielieji kolegos, šiandien Užgavėnės - atsisveikinimas su žiema - ir, kaip reikalauja tradicija, lyg ir linksmybių diena. Bet manau, kad šiandien mums nebus linksma, bus sunkus, įtemptas darbas tvirtinant biudžetą.

Taigi prieš pradėdami šitą sunkų darbą, nors ir Užgavėnių dieną, turime pasitvirtinti mūsų darbotvarkes. Jos yra sudarytos, remiantis deputatų iniciatyvinės grupės projektu. Savaitės darbotvarkėje, kaip matot, yra 6 klausimai. Ar reikia balsuoti dėl savaitės darbotvarkės? Numatyta dirbti dvi dienas, t.y. šiandien ir ketvirtadienį. Ar reikia balsuoti atskirai dėl savaitės darbotvarkės? Ne? Ačiū.

 


1993 m. vasario 23 d. plenarinių posėdžių darbotvarkė

 

Neeilinė sesija (4po svarstyti klausimai)  

   

Dėl šios dienos darbotvarkės. Čia yra biudžetas ir iš esmės mes tik juo užsiimsim. Vienos tarptautinės sutarties ratifikavimas, antrąją tarptautinę sutartį aš siūlau atidėti ketvirtadieniui, kadangi dar norima kai ką pastudijuoti. Ir rezervinis klausimas, aš manau, kad mes prie jo neprieisim - Vyriausybės įstatymo projektas. Ar sutinkam su tokia darbotvarke? Žodžiu, iš 3 punktų, o iš esmės iš 2 punktų. Sutinkam? Ačiū. Seimo narys M.Stakvilevičius. Prašom.

M.STAKVILEVIČIUS. Aš siūlau dirbti šiandien taip, kad būtų kuo užsigavėti, t.y. tol, kol nepatvirtinsime biudžeto.

PIRMININKAS. Geras pasiūlymas.

V.V.BULOVAS. Ar galima porą žodžių?

PIRMININKAS. Prašau. Seimo narys V.Bulovas. Prašom.

V.V.BULOVAS. Aš turėčiau prašymą, kad tie, kurie anksčiau ateina į Seimo rūmus, kad nebūtų nubausti, nes į dėžutes darbotvarkę vėlai padeda ir reikia antrą sykį vėl bėgioti jos ieškoti. Tai gal nebauskit tų anksčiau ateinančių.

PIRMININKAS. Gerai, atsižvelgsim. Mano pagalbininkai, mano kolegos tikrai atsižvelgs. Ačiū. Tai kadangi mes... G.Jurkūnaitė. Prašau.

G.JURKŪNAITĖ. Aš siūlau Vyriausybės įstatymo projekto svarstymą atidėti.

PIRMININKAS. Atsiprašau, mes jo nenagrinėsim. Jis čia įrašytas kaip rezervas tiktai kraštutiniam atvejui. Taigi mes jo nenagrinėsim. Prašau. Kadangi mes šiek tiek sutaupėm laiko, tiesa, dar Seimo narys V.Zimnickas. Prašau. Gerbiamieji kolegos, prašom nesiginčyti prie mikrofono. Taigi kadangi mes šiek tiek sutaupėm laiko, tada pora pareiškimų. Seimo narys J.Nekrošius. Prašom.

J.NEKROŠIUS. Pareiškimas arba vietoje epigrafo biudžetui. "Į tolimus kraštus vien šiomis dienomis išvažiuoja 9 žymūs mūsų krašto meno meistrai - dainininkai. Tarp jų nepakartojami: A.Stasiūnaitė, V.Noreika, V.Prudnikovas. Sparčiai ir nesulaikomai emigruoja dvasios kultūra. Išsiblaškiusiam praeiviui prie Akademinio dramos teatro simboliškai batus nuvalė maištingasis Tadas Blinda - aktorius V.Tomkus. Emigruoja ir kūno kultūra. Europos valsčių, (...) bei merijų komandose žaidžia mūsų krepšininkai, rankininkės, tinklininkai. Nieko neprašau ir nieko nereikalauju. Tik sakau - gal reikia pasidomėti kai kurių šalių praktika, sakykim, Venesuelos, kuri sugeba svetingai ir jautriai priglausti 9 mūsų scenos meistrus, rasti lėšų biudžete, rūpintis kultūra. Tad nagrinėdamas biudžetą, ilgai sustojau ties kultūros eilute, šiugždenau infliacinius talonus ir vis galvojau: ne, esmė ne tik talonuose. Esmė yra pačioje mūsų dvasios kultūroje. Bet vis dėlto sakau: valstybės vyrai ir moterys, būkite budrūs, emigruoja dvasios ir kūno kultūra!"

PIRMININKAS. Ačiū. Gerbiamieji kolegos, salėje yra grupė svečių, kurie prie mūsų rūmų yra surengę piketą. Kai kurie Seimo nariai siūlo išklausyti Butų sąjungos bendrijos pirmininko V.Bardzilausko trumpą pareiškimą. Ar sutiksim? Prašom, gerbiamasis Bardzilauskai.

V.BARDZILAUSKAS. Gerbiamieji Seimo nariai, Pirmininke ir Lietuvos Vyriausybe! Šiuo metu Lietuvoje susidarė kritiška padėtis su kooperatinėmis statybomis. Nutrauktas lengvatinis su 2% palūkanomis kreditavimas, statybinės organizacijos palieka nebaigtus objektus, bankai neginčo tvarka ...

PIRMININKAS. Prašom.

V.BARDZILAUSKAS. Aš matau, kad nelabai klausosi. Gal neįdomu.

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, prašom klausytis. Prašom, gerbiamasis Bardzilauskai.

V.BARDZILAUSKAS. Bankai neginčo tvarka ima 80100% palūkanas už suteiktus kreditus statyboms. Kooperatyvai, kurių nariai jau apsigyveno pastatytuose namuose, negali užsimokėti už komunalinius patarnavimus, dujas, elektrą ir šilumą, nes bankai iš einamųjų sąskaitų išima pinigus minėtoms palūkanoms padengti. Vyriausybės nutarimai 1991 m. Nr. 181, 1992 m. Nr. 224 ir kiti, reglamentuojantys lengvatinius kreditus, nepanaikinti ir privalomi vykdyti. Todėl visus įsiskolinimus bankams, atsirandančius dėl neišmokėtų kompensacijų už pabrangimą ir laiku objektų neįvedimą bei nepadengtus palūkanų procentus, turi prisiimti nutarimų nevykdanti pusė - valstybė. Gerbiamieji Seimo nariai, prašome netvirtinti tokio biudžeto, kuriame kooperatinei statybai kredituoti nebus numatyta minimum 8 mlrd. talonų. O Vyriausybė turi pateikti savo konkrečius pasiūlymus šioms problemoms spręsti. Atminkite - jei stoja statybos, miršta valstybė.

Naudodamasis proga, dar norėčiau pridurti, kad vis dėlto mes manome, kad galima mums padėti. Yra konkrečių pavyzdžių, kad karinės išlaidos yra didelės ir ne visada racionaliai panaudojamos. Aš gyvenu Šiauliuose ir galiu pasakyti, kad į Aukštrakių valymo įrengimus kelias, nuo kurio prasideda kariškiams skirtos bazės, yra asfaltuojamas. Vieno kelio kilometras kainuoja virš 6 mln. talonų. Yra ir daug kitų pavyzdžių. Taipogi mes manome, kad į šias statybas reikia investuoti ir užsienio kreditus. Jeigu jūs išspręsit neigiamai šituos klausimus, patvirtinsit tokį biudžetą, kuris yra numatytas - apie 2,5 mln., ir Vyriausybė suteiks mums kreditui apie 8% palūkanų, mes tikrai neištversim. Atsiminkit, kad gatvėje atsidurs 40 tūkst. Lietuvos žmonių. Tai susiję su statyba, statybinių medžiagų pramone. Žmonės neturės galimybės įsigyti butus.

Baigdamas noriu paprašyti LDDP frakcijos, kad ji mus priimtų. Čia mums tarpininkavo gerbiamasis A.Sakalas. Rezultatų dar nežinau, bet aš labai prašyčiau, kad jūs mus išklausytumėt, mes turime konkrečių pasiūlymų. Ir norėčiau paprašyti vis dėlto gerbiamąjį mūsų Prezidentą A.Brazauską priimti mus šiandien ir išklausyti. Jeigu kartais tokių galimybių nebus, mes palauksime prie parlamento kiek reikės ir šiandien, ir rytoj. Mūsų ryžtas yra tvirtas. Esant tokiom blogom oro sąlygom mūsų žmonės atvyko. Taigi jūs atkreipkite dėmesį į mūsų šitas problemas. Mes ne dėl savęs, mes stengiamės dėl visos Lietuvos. Juk statybos - tai valstybės gyvavimas. Ačiū už dėmesį.

PIRMININKAS. Ačiū. Ir kviečiu į tribūną Seimo narį kolegą P.Tupiką. Prašom.

P.TUPIKAS. Brangūs Seimo nariai, vienas žodinis pareiškimas. Vakar vakare, 19 val., po mūsų Švietimo, mokslo ir kultūros komisijos posėdžio kažkas perdavė informaciją, kad mūsų komiteto posėdyje pritarta dėl Radijo ir televizijos statuto. Tuo tarpu mes tik svarstėm, net balsavimo nebuvo ir net buvo nepritarta, o kad būtų svarstyta, alternatyvos ir pan. Norėčiau žinoti, kas tą informaciją perdavė.

O dabar noriu perskaityti signataro L.Sabučio pareiškimą, kurį jis įteikė man ir prašė, kad aš perskaityčiau Seimui. " Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputato, jos Sekretoriaus, Kovo 11osios nepriklausomybės akto signataro L.Sabučio pareiškimas. Iki Lietuvos Prezidento inauguracijos skaičiuojamos valandos. Jūs, gerbiamasis Brazauskai, pranešėte Lietuvai sustabdąs savo įgaliojimus LDDP. Reiškiu didelį susirūpinimą, kad su šia partija, kurios politiką bei ideologiją ir dabar planuoja buvę nusikalstamos SSKP nariai ir LKP CK darbuotojai, jūs nenutraukėte ryšių. Kreipiuosi į jus ir prašau iki šių metų vasario     25 d. viešai išstoti iš šios organizacijos ir pareikšti, kad jūs niekada nebegrįšite į šią politinę grupuotę. Tai atitiktų ir Lietuvos žmonių priimtos Konstitucijos dvasią. Prieš pradedant eiti jums garbingas Lietuvos Prezidento pareigas, turiu prisipažinti, kad man vienodai skaudu ir dėl buvusio Lietuvos Sąjūdžio, su kuriuo ir jūs atėjote į Lietuvos politiką, nesėkmių. O dar labiau skaudu dėl palaipsniui nustumiamų laisvės, demokratijos ir nepriklausomybės vertybių. Apie tai liudija ne tik rinkimai, bet ir Vyriausybės formavimas bei Konstitucinio Teismo narių skyrimas. Viskuo "rūpinasi" ir viskam diktuoja grupelė žmonių Seime vadovaujant Č.Juršėnui, Vyriausybėje - A.Matulevičiui. Tačiau visa bjaurastis Lietuvoje formuojama trečiosios bangos, sau lizdą susisukusios LDDP būstinėje. Iš ten perkeliami ir slaptieji frakcijos posėdžiai Seime neįsileidžiant į juos nei pareigūnų, nei spaudos ir radijo darbuotojų, signatarų ar Seimo narių. O juk tokią negerovę dažnai su triukšmu neigiamai ir viešai vertindavo Aukščiausiojoje Taryboje Č.Juršėnas, B.Rupeika, B.Genzelis ir kiti šios partijos nariai. Mes savo proto ir dvasios pastangomis siekiame, kad Lietuva išsilaisvintų, kad Sąjūdžio idėjos neužgestų. Tačiau dabartinis Seimo vadovas bando viską ištrinti iš Lietuvos atminties, ne tik išardydamas lietuviams brangias relikvijas prie parlamento, bet ir sumenkindamas visą sunkų signatarų darbą. Ignoruoja tokio įstatymo priėmimą, patalpų suteikimą, iškeldamas tik LDDP frakcijos tariamas vertybes ir siūlymus. Visa tai gali būti vertinama kaip grupinio totalitarizmo simptomai, kaip kelias į beprasmį, į neperspektyvų Seimo, išlaikomo mūsų piliečių ir mokėtojų sąskaita, darbą. Lietuvos ateitį sieju su laisvomis, demokratinėmis jėgomis, su jų asmenybe, su įvairiapusiška, ryžtinga ir veiklia Vyriausybe ir su visiškai nepriklausoma nuo slaptųjų politikų teisėsaugos   ir Konstitucinio Teismo veikla. Su pagarba Lietuvos žmonėms ir jų išrinktam Prezidentui. L.Sabutis. Vilnius, 1993 m. vasario 23 d."

PIRMININKAS. Dėkoju už nuostabų pareiškimą. Reaguosim.

T.LIDEIKIS. Galima klausimą?

PIRMININKAS. Seimo narys T.Lideikis. Prašom.

T.LIDEIKIS. Aš turiu klausimą jums asmeniškai, gerbiamasis posėdžio pirmininke.

PIRMININKAS. Prašau.

T.LIDEIKIS. Čia mes prieš trejetą savaičių priėmėme Privatizavimo įstatymo pataisas ir priėmėme nutarimą dėl įsigaliojimo. Pataisas mes gavome, tačiau nutarimo negavom. Aš klausiau ir Ekonomikos komitete, ir pono A.Valio. Jie jo neturi. Man įdomu, kurgi dingo šitas nutarimas dėl įsigaliojimo tvarkos?

 


Įstatymo "Dėl Lietuvos Respublikos 1993 m. valstybės biudžeto ir atskaitymų į savivaldybių biudžetus normatyvų bei dotacijų"projektai(93.02.23)

 

Neeilinė sesija (4po svarstyti klausimai)  

   

PIRMININKAS. Man taip pat įdomu, kadangi jūs jau antras, kuris klausiat. Pasiaiškinsim. Ačiū.

Taigi, gerbiamieji kolegos, nematau daugiau norinčių padaryti kokį nors dar įdomesnį pareiškimą ar paklausti. Todėl prašau į tribūną antruoju darbotvarkės klausimu gerbiamąjį ministrą E.Vilkelį. Pradedame įstatymo "Dėl Lietuvos Respublikos 1993 m. valstybės biudžeto ir atskaitymų į savivaldybių biudžetus normatyvų bei dotacijų" ir nutarimo dėl jo projektų trečiąjį ir, tikėkimės, galutinį svarstymą ir balsavimą. Prašom, ministre.

E.VILKELIS. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai! Praeitų metų pabaigoje Vyriausybės pateiktas biudžeto projektas, kuris buvo svarstomas sausio pradžioje, sausio viduryje, po to buvo dar pateikinėjamas praeitą savaitę ir šiandien, manyčiau, kaip ir gerbiamasis Seimo Pirmininkas sakė, galbūt paskutinį kartą tam, kad būtų leista tiek Vyriausybei dirbti, tiek kreditų gavėjams galima būtų atidaryti kreditus, kad jie vykdytų jiems numatytas funkcijas. Lyginant su pirmuoju Vyriausybės pateiktu biudžeto projektu, per šitą laikotarpį Finansų ministerija, Vyriausybė ne vieną kartą svarstė Seimo komitetų, frakcijų, atskirų Seimo narių pasiūlymus dėl biudžeto pajamų dalies padidinimo, dėl biudžeto išlaidų dalies perskirstymo. Ir šiandien mes pateikiam Vyriausybės galutinį variantą, kuriame siūlome, lyginant su pirmuoju variantu, padidinti pajamų dalį 8 mlrd. talonų, iš to skaičiaus juridinių asmenų pelno mokesčio - 2,5, pridėtosios vertės mokesčio - 4,5 ir turto mokesčio - 1 mlrd. talonų. Bendra suma yra didinama 8 mlrd. Be to, siūloma dar patikslinti fizinių asmenų mokestį tarp atskaitymų valstybės biudžetui ir savivaldybėms sumažinant savivaldybėms atskaitymus 619 mln. ir tai pačiai sumai padidinant valstybės biudžete pajamas šitai daliai. 8 mlrd. talonų, kurie yra, lyginant su pirmuoju variantu, pateikti skirstomi taip: į valstybės biudžetą iš šitos sumos turėtų patekti 4 mlrd. 675 mln. talonų ir į savivaldybių biudžetus - 1 mlrd. 325 mln. talonų. Manyčiau, kad Seimui būtų racionalu apsispręsti dėl pajamų dalies dydžio ir tuomet jau pereiti prie konkrečių išlaidų straipsnių tam, kad galėtume tą sumą, kurią Seimas priims, sakykime, padalyti kreditų tvarkytojams. Todėl dar kartą primenu Respublikos Vyriausybės teikiamą Lietuvos Respublikos įstatymo projektą, kuriame yra numatyta 1 straipsniu patvirtinti Lietuvos Respublikos 1993 m. Valstybės biudžeto pajamų 111 mlrd. 230 mln. 543 tūkst. talonų ir išlaidų - 116 mlrd.475 mln.564 tūkst. talonų. Išlaidos viršija pajamas 5 mlrd.245 mln. 21 tūkst.talonų. Kasos apyvartos lėšos - 1 mlrd. talonų.

PIRMININKAS. Ačiū. Seimo narys T.Lideikis.

T.LIDEIKIS.Aš norėjau paklausti, kaip bus padidintos pajamos iš mokesčių? Vadinasi, bus keliamas mokesčių procentas? Ar kaip kitaip?

E.VILKELIS. Ne, nekeliamas mokesčių procentas. Paprasčiausiai vertinant šių metų pradžią, vykdymą ir įvertinus kitus kriterijus, mes... Vakar dar papildomai Finansų ministerijoje buvo skaičiuojama. Čia kalbama, kad nesikeičiant normatyvams, kurie galiojo praeitais metais. Nesikeičiant normatyvams. Paprasčiausiai įvertinus realias galimybes.

PIRMININKAS. Seimo narys A.Rudys. Prašom.

A.RUDYS. Aš norėčiau paklausti jūsų požiūrio dėl šiek tiek platesnio klausimo. Įstatymo projektas yra paruoštas ir yra paruoštas nutarimo prie įstatymo projektas. Mano akimis žiūrint, ten yra nemažai esminių svarbių norminių punktų, kurie turėtų atsispindėti įstatyme. Ar nebūtų priimtinas jums pasiūlymas sujungti tuos du dokumentus į vieną, kad būtų vienas balsavimas už visas nuostatas?

E.VILKELIS. Jeigu tą leidžia Seimo Reglamentas ir jeigu tai neprieštarauja, tai aš jokiu būdu ne prieš. Aš paprasčiausiai nesigilinau, ir galbūt jei kai kurios normos, kurios yra nutarime, būtų priimtos įstatymu, tai būtų ir Vyriausybei žymiai lengviau, kadangi įstatymas vis dėlto lieka įstatymu.

PIRMININKAS. Ačiū. Seimo narys K.Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS.Aš labai pritarčiau tam darbui, kurį po pirmojo svarstymo atliko Finansų ministerija ir Vyriausybė. Iš tiesų, šitoje keblioje situacijoje ieškoti kokių nors papildomų rezervų galbūt nėra taip paprasta ir tai parodo, kad vis dėlto ir po paskutiniojo svarstymo dar vis dėlto manoma, kad galima padidinti pridėtosios vertės mokestį. Ir beveik prieštaravimai, galima sakyti, išnyktų, jeigu mes susitartume dėl fizinių asmenų pajamų mokesčio. Ir čia štai kokie dalykai. Kuomet mes analizavome šio mokesčio prognozę lapkričio mėnesį, tarsi atrodė, kad ji atitinka tą padėtį, kuri klostosi va šiemet. Tačiau gavus Statistikos departamento ataskaitą, kurioje vidutinis atlyginimas yra 9,4 tūkst., ir pažiūrėjus į prognozę, kuri buvo priimta Finansų ministerijai nustatant to mokesčio sumą (10 tūkst.), matom, kad beveik mes visiškai užšaldome darbo užmokestį ir nenumatome jokio jo didėjimo. Manau, kad tai atsitiko todėl, dar kartą kartoju, kad ta prognozė buvo atliekama galbūt rugsėjo - spalio mėnesiais. Tai todėl, mūsų manymu, šį vidutinį darbo užmestį yra pagrindas siūlyti didinti, ir ryšium su tuo, nekeičiant jokiu būdu mokesčių tarifų, paliekant vidutinį mokesčio tarifą 24 % ir net šiek tiek padidinant vidutinį neapmokestinamą minimumą, mes gauname nemažą papildomą pajamų sumą iš šio mokesčio. Ir dėl to mes šiuos alternatyvius pasiūlymus pateikėme alternatyvų suvestinėje. Ir čia siūlome, kad tas mokestis galėtų sudaryti šio padidėjimo sąskaita 6,7 mlrd. talonų. Taip pat manome, kad yra galimybė padidinti ir juridinių asmenų pelno mokestį         2 mlrd. Tačiau kadangi pati Finansų ministerija siūlo pridėtosios vertės mokestį padidinti              2 mlrd., tuomet galima būtų sutikti ir dėl 1 mlrd. juridinių asmenų pelno mokesčio. Ir jeigu bus pasakytas motyvas, kad štai per sausio mėnesį fizinių asmenų mokestis, įplaukos buvo labai prastos arba blogai vyko tos įplaukos, tai, man atrodo, mes neturime tos padėties fiksuoti, o daryti viską, kad tos įplaukos vyktų taip ,kaip jos ir turėtų vykti.

PIRMININKAS. Prašom. Čia gerbiamasis komiteto pirmininkas pasisakė užuot paklausęs. Bet vis dėlto prašyčiau gerbiamąjį ministrą reaguoti. Tada dar Seimo narė gerbiamoji E.Kunevičienė. Ar jūs išklausysit abu, tada reaguosit? Prašau. Gerbiamoji E.Kunevičienė.

E.KUNEVIČIENĖ. Klausimas susijęs su įstatymu ir su nutarimu. Pas jus numatyta nutarime žemės ūkį subsidijuoti iš kreditų. Kreditai niekad subsidijoms tiesiogiai nepanaudojami. Kreditai subsidijoms gali būti panaudojami, jeigu valstybė ima tuos kreditus ir užpajamuoja į biudžetą kaip valstybės skolą, o tada naudoja subsidijoms. O bankai kreditų nesubsidijuoja. Jeigu jau valstybė imasi tokio bankų kreditų šaltinio, valstybinės skolos, žemės ūkiui subsidijuoti, tai reikia ir numatyti pajamose.

E.VILKELIS. Ne, čia gal vis dėlto neturėtų būti subsidijuojamas. Neįsigilinau į patį tekstą. Mes viename iš posėdžių ir tarėmės, kad bus dalis lengvatinių ilgalaikių kreditų nukreipiama būtent žemės ūkio finansavimui kreditų forma. Ir mes nenorėtume, kad šiandien gaunami kreditai bet kuriems subjektams iš karto turėtų patekti ant valstybės pečių. Yra gaunami palankūs, ilgalaikiai kreditai. Sakykim, dabar gaunamas JAV kreditas 30 metų. Tikslinės paskirties. Jo dalį galima panaudoti, sakykim, žemės ūkio finansavimui. Bet tai finansavimas kredito forma. Tai nėra subsidija kreditų sąskaita.

E.KUNEVIČIENĖ. Atsiprašau, dar kartą, jeigu galima?

PIRMININKAS. Prašom. Dar kartą gerbiamoji E.Kunevičienė.

E.KUNEVIČIENĖ. Daugiau jau nebebus tokių nukrypimų. Vis tiek jeigu mes imame ir iš užsienio tą kreditą valstybės mastu, tai turi biudžete visos valstybinės skolos atsispindėti. Biudžete turi būti straipsnis, valstybinė skola pajamose. O jeigu mes panaudosime kreditų formą, suteikdami bankui šitą disponavimą, tai čia yra kitas variantas.

E.VILKELIS. Dėl pavaizdavimo technikos aš nesiginčiju.

PIRMININKAS. Seimo narys T.Lideikis. Prašom.

T.LIDEIKIS.Aš norėjau paklausti, kokį jūs skaičiavote infliacijos tempą, skaičiuodami tas pajamas, nes aišku, kad pajamos gali žymiai padidėti, jeigu bus didelė infliacija. Ir tada kils ir užmokesčiai, ir pajamos, aišku, taip pat kils. O rezultatas, aišku, bus tas pats. Tai aš norėčiau vis dėlto žinoti, kokį jūs prognozuojate infliacijos tempą šiems metams, skaičiuodami biudžeto pajamas?

E.VILKELIS. Aš tiesiog pasinaudosiu proga. Pone Šarkinai, gal atsakykit į šitą klausimą. Koks yra infliacijos tempas numatytas skaičiuojant pajamų dalį? 6%?

PIRMININKAS. Gerbiamasis Šarkinai, prašom.

R.ŠARKINAS. Priimtas tas, kuris ir buvo numatytas ekonominės politikos memorandume, kad pirmąjį pusmetį jis turėtų būti 3 % per mėnesį.

PIRMININKAS. Ačiū.

E.VILKELIS. Gal aš dar atsakysiu ponui K.Jaskelevičiui. Buvo kalbama apie atskirų pajamų dalių didinimą. Supraskit, kad įstatymo netgi dalyje yra numatytas toks 4 straipsnis, kuriame numatyta suteikti Vyriausybei teisę didinti darbo užmokestį biudžetinių įstaigų darbuotojams, tikslinti šio įstatymo I priedėlyje patvirtintus asignavimus darbo užmokesčiui. Tai ir dabar, sakykim, yra numatomas tam tikras biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo užmokesčio didinimas. Šaltinis... Atvirai pasakius, kol nėra patvirtintas biudžetas, aišku, sunku daryti kažkokius skaičiavimus. Šiek tiek į biudžeto išlaidų dalį numatytas atlyginimų didinimas.  Bet tik patvirtinę biudžetą, mes galėsime galutinai paskaičiuoti, kokie yra galimi biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo užmokesčio augimo tempai. Iš tikrųjų praeitų metų pabaigoje buvo tikrai per daug įšaldyta. Tuomet nebebus jau šaltinio būtent daryti šitas išlaidas. Tai šiandien skaičiuoti apie 5 mlrd. ar 7 mlrd. talonų fizinių asmenų mokesčio ir jam šiandien suteikti tikslinę naudojimo paskirtį tikrai būtų labai ir labai neracionalu. Dėl pelno mokesčio aš sutinku, sakykim, su Statistikos departamento pateiktais duomenimis, bet aš vis dėlto negaliu 100 % garantuoti statistikos duomenimis todėl, kad statistikai ataskaitas pateikė tikrai ne visi ūkio subjektai. Taip pat ir apie darbo užmokestį. Ir šiandien pateiktą statistikos departamento vidutinį darbo užmokestį sausio mėnesiui per 9 tūkst., kuriuos pateikė ponas K.Jaskelevičius, nenorėčiau laikyti pagrindu tam, kad būtų bazė skaičiuoti papildomas pajamas šių metų biudžete. Juo labiau sausio mėnesio faktiškas pajamų dalies vykdymas parodė, kad būtent mes per sausio mėnesį gavome tiktai 2,5 mlrd. talonų fizinių asmenų mokesčio, kai biudžeto pajamų dalyje šitam mokesčiui numatyta per 45 mlrd., man atrodo, talonų. Taigi aš nenorėčiau sutikti su Biudžeto ir finansų komiteto nuomone, kad būtent tai yra šaltinis pajamų daliai didinti.

PIRMININKAS. Ačiū. Tai ką gi, gerbiamieji kolegos, mes turime pereiti prie balsavimo pastraipsniui. Kad galima būtų balsuoti visiems esantiems, balsuosime elektronika. Kad galima būtų balsuoti, siūlau dar kartą registruotis. Prašom, kolegos, registruotis. Salėje 115 Seimo narių. Taigi pereiname prie balsavimo pastraipsniui. 1 straipsnis yra pajamos, išlaidos - tie bendrieji skaičiai. Bet yra priedėlis, kur yra suskaičiuotos ir mokestinės pajamos, ir nemokestinės pajamos. Taigi kiek aš suprantu, reikia dėl šito kiekvieno skaičiaus balsuoti, jeigu yra prieštaravimų arba jeigu yra pataisymų. Tai, gerbiamasis ministre, pirmiausia yra fizinių asmenų pajamų mokestis. Ar teisingai sakau?

E.VILKELIS. Taip.

PIRMININKAS.Ir kreipiuosi taip pat į Seimo narį komiteto pirmininką K.Jaskelevičių. Štai yra skaičius 13 mlrd.574 mln. Jau čia šiek tiek kitoks? Tai tada jūs abu pasakykite tuos tikslius skaičius.

E.VILKELIS. Vyriausybės siūlomame projekte yra numatytas fizinių asmenų pajamų mokestis 13 mlrd. 455 mln. 456 tūkst. talonų.

PIRMININKAS. Gerai. Ir komitetas, gerbiamasis Jaskelevičiau, siūlo padidinti fizinių asmenų pajamų mokesčio įplaukas. Prašome dabar tiksliai sakyti, už kurį skaičių mes turėsime balsuoti.

L.K.JASKELEVIČIUS. Mes siūlome fizinių asmenų pajamų mokesčio įplaukas, jokiu būdu ne patį mokestį, padidinti tą dalį, kuri įplauks į valstybės biudžetą, 3 mlrd. 228 mln. Tai yra alternatyvų suvestinėje pateikta...

PIRMININKAS. Taip, yra toks skaičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Ir savivaldybių biudžetuose 3 mlrd. 470 mln. Noriu motyvus išdėstyti dar kartą. Aš sutinku su gerbiamuoju ministru, kad, keliant darbo užmokestį biudžetinės sferos darbuotojams, iš tiesų reikalingas bus šaltinis. Bet štai kada mes perskaičiavome tą prognozę, įvertinome galimą darbo užmokesčio augimą, gavome, kad bendras rezervas, bendros fizinių asmenų pajamų mokesčio įplaukos bus didesnės 22,4 mlrd. Manome, kad vidutinis darbuotojo atlyginimas bus 15 tūkst. talonų. Tai štai iš tų 22 mlrd. mes ir siūlome 6,8 mlrd. įtraukti į biudžeto pajamas, o likusią dalį, skirtumą tarp 22 mlrd. ir štai tos sumos, imti kaip tą rezervą, kuris bus neapskaičiuotas įvairiems nenumatytiems atvejams ir tarnaus   va kokiam, taip sakant, gal net ir pajamų perviršijimui.

PIRMININKAS. Ačiū. Ar, ministre, iš karto atsakysite, ar palauksime dar kolegų A.Rudžio ir J.Listavičiaus?

E.VILKELIS. Galiu iš karto atsakyti. Vis dėlto mes ir darėme tam tikrus skaičiavimus. Be abejo, mūsų skaičiavimai yra prognoziniai ir pono K.Jaskelevičiaus skaičiavimai yra prognoziniai, tai pasakyti, kad mes šiandien teisūs ar ponas K.Jaskelevičius yra teisus, tikrai yra labai sudėtinga. Bet vis dėlto pagal bendrą dinamiką, kuri buvo įvertinta, pagal tuos duomenis, kuriais mes šiandien disponuojame, apie tai, kad fizinių asmenų mokestį galima būtų padidinti 22 mlrd., Vyriausybė mano, jog tai yra visiškai nerealu.

PIRMININKAS. Seimo narys A.Rudys. Prašom.

A.RUDYS. Aš dėl procedūros. Laikinojo Statuto 232 straipsnis. "Pasiūlymai didinti arba mažinti biudžeto projekte numatytas pajamas turėtų būti pateikiami kaip mokesčių įstatymų arba kitų norminių aktų, reglamentuojančių valstybės pajamas pataisų ar galiojimo panaikinimo, taip pat naujų įstatymų projektai." Šiuo atveju net diskusijos vien dėl to, kad kažkas vienus prognozinius turi geresnius negu Vyriausybė... Na, jų neturėtų Seime būti.

PIRMININKAS. Aš labai atsiprašau, gerbiamasis A.Rudy, bet pagal mano interpretaciją čia ne tas atvejis. Čia yra kaip tik galiojančių įstatymų ir jų normatyvų, jūs teisingai sakote, interpretacija, o ne įstatymų keitimas.

A.RUDYS. Aš atsiprašau. Tai negalima svarstyti. Dar kartą paskaitykit 232 straipsnį. Jūs perskaitykit, gerbiamasis pirmininke.

PIRMININKAS. Aš jį atsimenu, bet aš dar kartą sakau, čia, man atrodo, yra skirtingi dalykai. Seimo narys J.Listavičius.

J.LISTAVIČIUS. Čia siūloma didinti fizinių asmenų pajamų mokestį. Tai yra pateikta trečiajam svarstymui alternatyva antrajam variantui. Ir čia nurodyta, kad Biudžeto ir finansų komiteto išvada. Tačiau aš noriu pasakyti, kad Tėvynės Santaros Biudžeto ir finansų komiteto nariai į posėdį, kuriame buvo svarstomos va šitos alternatyvos, nebuvo kviesti. Todėl reiškiame susirūpinimą dėl tokios komiteto darbo tvarkos ir nepritariame pateiktam alternatyvų antrajam variantui. Manome, kad tai daugiau LDDP frakcijos dokumentas, todėl čia gal taip ir reikėtų juo naudotis. Ačiū.

PIRMININKAS. Seimo narys K.Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš noriu dar sykį priminti, kad prognozuojant šio mokesčio įplaukas, kurios bus gautos iš šio mokesčio, buvo remtasi 10 tūkst. talonų vidurkiu. Statistikos oficialioje ataskaitoje sausio mėnesio vidutinis atlyginimas yra 9,4. Tai aš noriu paklausti gerbiamojo ministro, ar jis neplanuoja, kad įplaukos ir taip pat vidutinis atlyginimas augs. Juk tai, taip sakant, nerealu.Paprasčiausiai jūsų galbūt prognozė tam tikra prasme anksti daryta. Sunku buvo įvertinti, bet šiandien atsižvelkime į tuos dalykus. Ir aš noriu labai trumpai atsakyti kolegai J.Listavičiui. Jis iš tiesų yra vienas iš komiteto narių, kuris aktyviausiai lanko posėdžius. Jeigu jūs prisimenate, paskutiniajame posėdyje jūs suteikėte man teisę įplaukas suderinti su tomis išlaidų padidinimo arba sumažinimo variacijomis. Ir mes dėl to, man atrodo, tada susitarėme. Galbūt jūs tiesiog tą primiršote. Todėl čia joks ne LDDP frakcijos variantas, o mūsų bendro susitarimo dalykas.

E.VILKELIS. Norėčiau pasakyti dar kartą, kad aš neturiu teisės netikėti statistika. Tačiau jūs supraskite labai teisingai, kad šiandien labai daug ūkio subjektų statistikos struktūroms neatsiskaito. Ir tai, kas yra pateikta Statistikos departamentui, negali būti pagrindu. Antras dalykas - neprognozuoti šiandien darbo užmokesčio augimo tikrai yra nerealu. Aš suprantu, kad jisai augs, bet jisai iki tokio lygio, kurį jūs planuojate, tikrai neturėtų išaugti. Ir trečias dalykas - supraskit, kad šiais metais vyks ir įmonių bankroto procesai, ir privatizacijos procesas, dėl kurio bus paleidžiami kai kurie darbuotojai ir pereis prie išgyvenimo šaltinio - pašalpų. Ir iš to neskaičiuojamas fizinių asmenų pajamų mokestis. Taigi visame šitame komplekse būtent mes ir nenorėtume didinti fizinių asmenų pajamų mokesčio, įvertindami visus šituos tris kriterijus.

L.K.JASKELEVIČIUS. Mes siūlome vidutinį darbo užmokesčio augimą iš viso 40 - 50 %. Tuo tarpu infliacijos augimas bus maždaug     200 %. Todėl mes, taip sakant, irgi tam tikra prasme esame pernelyg atsargūs ir turime siūlyti didesnį darbo užmokesčio augimą. Va kur yra problema.

E.VILKELIS. Aš suprantu. Šiandien prognozuoti šituos dalykus yra tikrai sudėtinga. Aš nesakau, kad Vyriausybė yra teisi pateikdama skaičiavimus. Galbūt metų pabaiga parodys, kad gerbiamasis K.Jaskelevičius buvo teisus, bet vis dėlto mes norėtume įvertinti realią pajamų surinkimo... Realų per sausio mėnesį... Prognozuoti šitokius dalykus, kurie yra pateikiami Biudžeto ir finansų komiteto, yra nerealu. Labai atsiprašau.

PIRMININKAS. Seimo narė E.Kunevičienė. Prašom.

E.KUNEVIČIENĖ. Jeigu leisite, tik vieną pastabą. LDDP įsipareigojo stabilizuoti ūkį ir nedidinti infliacijos. Ir jei Vyriausybė tą įsipareigojimą nori įvykdyti, tai kodėl jūs šiandieną norite jiems primesti kitokius reikalavimus. Jų projekte yra numatyta infliacija metams 60 % , mėnesiui 5 %. 9 tūkst. ir 5, tai maždaug 10,5 tūkst. iki 11 tūks. vidurkis atlyginimo. Viskas paskaičiuota pagal realius duomenis. O jūs šiandien, užeidami iš kitos pusės, norite jiems primesti, kad jie privalėtų daryti infliaciją jau 200%. Aš atsiprašau, bet mes tokiam projektui negalime pritarti.

PIRMININKAS. Aišku. Ir dar Seimo narys A.Rudys. Prašom.

A.RUDYS. Aš norėčiau pasakyti, kad visa šita diskusija man kelia vieną vienintelę mintį. Tai yra dirbtinis pajamų pūtimas, o kitaip aš traktuoti šito dalyko negaliu. Yra realaus deficito skaitmeninis pridengimas, ir daugiau nieko. Taigi aš pasisakau, siūlau Seimo nariams balsuoti už Vyriausybės pateikto projekto skaičius.

PIRMININKAS. Ačiū. Jeigu aš teisingai supratau Vyriausybės atstovą gerbiamąjį ministrą E.Vilkelį, jis šitiems gerbiamojo Jaskelevičiaus pasiūlytiems skaičiams nepritaria, taip?

E.VILKELIS. Taip.

PIRMININKAS. Tai tada aš šitai fiksuoju ir primenu Seimo nariams, kad tokiu atveju, kai mes balsuosime, šitos pataisos galės būti priimtos ne paprasta balsų dauguma, o tik pusės Seimo narių dauguma, taigi 71 balsu. Jeigu mažiau, pataisos nepriimtos. Ar visi kolegos suprato, kaip reikės balsuoti? Žodžiu, šiuo atveju dėl kiekvieno iš šitų dviejų skaičių mes balsuosime atskirai. Jis turi būti priimtas tiktai 71 balsu arba daugiau. Jeigu yra 70 arba mažiau, lieka Vyriausybės pasiūlymai. Ar aišku, gerbiamieji kolegos? Taigi dabar teikiu balsavimui pirmąjį skaičių. Galime dar sykį registruotis. Salėje registracijos duomenimis 119 Seimo narių. Gerbiamieji kolegos, balsuojame už gerbiamojo K.Jaskelevičiaus, kalbėjusio Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vardu, siūlymą dėl pirmojo pajamų skaičiaus. Padidinti fizinių asmenų pajamų mokesčio įplaukas valstybės biudžete (po to savivaldybių) 3 mlrd. 228 mln. talonų. Prašome balsuoti elektronika. Už - 68, prieš - 35, susilaikė 5. Skaičius nepriimtas. Prašom balsuoti dėl antrojo skaičiaus. Už tai, kad būtų padidintos fizinių asmenų pajamų mokesčio įplaukos savivaldybių biudžetuose. Tada jau nėra prasmės? Gerbiamasis K.Jaskelevičiau, prašome pasakyti, ar antrą skaičių balsuojam, ar ne?

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš manau, kad reikia perbalsuoti, kadangi ne visiškai gal visi suprato, ką tas reiškia - dauguma.

PIRMININKAS. Ar reikalauja frakcija?

A.KUNČINAS. Frakcijos vardu prašau perbalsuoti.

PIRMININKAS. Gerai. Taigi, gerbiamieji kolegos... (Balsai salėje. Negirdėti) Sumą, žinoma, dar sykį.

A.KUNČINAS. Jeigu galima, frakcijos vardu prašyčiau padaryti pertrauką klausimo svarstyme.

PIRMININKAS. Tai, gerbiamasis Kunčinai, ar dabar mes balsuojam dar sykį, ar po pertraukos?

A.KUNČINAS. Frakcijos vardu, jeigu galima, prašyčiau 10 minučių pertraukos.

PIRMININKAS. Gerai. Pertrauka iki 11 val. Aš turiu teisę daryti neeilinę pertrauką. Taigi iki 11 val. pertrauka.

 

Pertrauka

 

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, prašom sėsti. Registruojamės. Prašome netriukšmauti, prašome registruotis, gerbiamieji kolegos. 122, bet čia, matyt, kai kurie nesiregistravo, kadangi aš dariau papildomą registraciją, o nauji registravosi. Seni automatiškai užregistruoti, vadinasi, iš tikrųjų yra mažiau. Gal balsų skaičiavimo komisija suskaičiuos, jeigu reikės, kadangi kvorumas nefiksuojamas. Taigi prašau, Seimo narys A.Kunčinas.

A.KUNČINAS. Dėl vedimo tvarkos. Kadangi susipažinus su balsavimo duomeninis, kurie gauti iš kompiuterio, pasirodė, kad ne visuomet atitinka kai kurie balsavimo rezultatai, tai siūlyčiau, kad būtų aiškumas, balsuoti rankų pakėlimu, atvirai.

PIRMININKAS. Prašau. Šitai galima daryti. Taigi, ar gerbiamieji kolegos yra pasiruošę dar kartą balsuoti dėl fizinių asmenų pajamų mokesčio įplaukų padidinimo valstybės biudžete? Kartoju skaičių - 3 mlrd. 228 mln.

A.RUDYS. Aš atsiprašau. Reikia formuluoti bendrą mokesčių įplaukų padidinimo sumą, o padalinimas tarp biudžeto - kitas klausimas.

PIRMININKAS. Prašau. Gerai. Tai tada bendrą skaičių. Vadinasi, kiek čia yra, - 6 mlrd. 698 mln. Prašome už šitą skaičių balsuoti rankų pakėlimu. Prašome netriukšmauti.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už - 71.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš - 35.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 2.

PIRMININKAS. Taigi 71 Seimo nariui balsavus už, 35 balsavus prieš ir dviem susilaikius fizinių asmenų pajamų mokesčio įplaukų padidinimas 6 mlrd. 698 mln. talonų priimtas. 71, prašom nesiginčyti!

Taigi dabar antrasis skaičius. Ar dėl jo reikia balsuoti, ar čia jau sutarta, gerbiamasis ministre? Dėl juridinių asmenų pelno mokesčio padidinimo 2 mlrd. Prašau, Seimo narys K.Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš manau, kadangi Vyriausybės pasiūlymas yra pridėtosios vertės mokesčio įplaukas padidinti 2 mlrd., todėl juridinių asmenų pelno mokesčio įplaukas galima būtų tada, taip sakant, to sąskaita sumažinti 1 mlrd. Ir galbūt Vyriausybė sutiks, ir apskritai nereikės balsuoti. Ir tuo būdu mes susitartume ir dėl juridinių asmenų, ir dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sumos - 3 mlrd.

PIRMININKAS. Prašau, gerbiamasis ministre.

E.VILKELIS. Ne, jau dabar, kada yra nubalsuotas fizinių asmenų pajamų mokesčio padidinimas šitai sumai, tai nepriklausomai nuo to, pagal kokią pajamų rūšį bus įplaukos į biudžetą, didinti kitų mokesčių dydį yra visiškai nerealu. Todėl mes pasiliekame prie savo skaičių.

PIRMININKAS. Taigi, gerbiamasis Jaskelevičiau, kokį tada skaičių reikia balsuoti?

L.K.JASKELEVIČIUS. Bet jūsų pasiūlymas pridėtosios vertės mokestį didinti 2 mlrd. galioja?

E.VILKELIS. Galioja, galioja, taip.

L.K.JASKELEVIČIUS. Tuomet aš siūlau juridinių asmenų pelno mokesčio įplaukas padidinti 1 mlrd. vietoj 2 siūlytų.

PIRMININKAS. Tai už šitą prašom balsuoti. Kas už tai, kad juridinių asmenų pelno mokesčio įplaukos būtų padidintos 1 mlrd. talonų, prašom balsuoti irgi rankų pakėlimu, kadangi elektronika, pasirodo, ne visada dirba.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už - 71.

PIRMININKAS. Kas prieš? Kolegos, prašom nereplikuoti, kai balsuojama.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš - 32.

PIRMININKAS. Prieš - 32. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 2.

PIRMININKAS. Taigi 71 Seimo nariui balsavus už, 32 balsavus prieš...

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Atsiprašom. Susilaikė 3.

PIRMININKAS. Susilaikė 3. Kartoju. 71 Seimo nariui balsavus už, 32 balsavus prieš ir 3 susilaikius juridinių asmenų pelno mokesčio įplaukos didinamos 1 mlrd. talonų. Dabar dėl pridėtosios vertės.

V.JARMOLENKA. Galima paklausti?

PIRMININKAS. Prašau. Seimo narys V.Jarmolenka.

V.JARMOLENKA. Aš noriu paklausti, o kur tada tie skaičiai? Ar mes juos turim, ministre, galit atsakyti, ar negalit? Aš nematau tų skaičių, naujų dabar, kuriuos nubalsavom ir kaip ten viskas buvo.

PIRMININKAS. Taigi yra išdalinta.

E.VILKELIS. Čia yra pateikta Biudžeto ir finansų komiteto trečiajam svarstymui - antrasis variantas.

PIRMININKAS. Taip. Yra yra šitie skaičiai. Tiktai vietoj dviejų - vienas.

Dabar dėl pridėtosios vertės mokesčio įplaukų padidinimo 2 mlrd., tai čia viskas aišku, jeigu sutariama. Gerbiamasis Jaskelevičiau?

L.K.JASKELEVIČIUS. Taip, čia Vyriausybės pasiūlymas yra 2 mlrd., aš siūlau priimti šį Vyriausybės pasiūlymą.

E.VILKELIS. Aš tai priimčiau Biudžeto ir finansų komiteto išvadą, kuris siūlo 1 mlrd.

P.GINIOTAS. Dėl vedimo tvarkos galima?

PIRMININKAS. Minutėlę! Dar K.Jaskelevičius, po to - Seimo narys P.Giniotas.

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš finansų ministro klausiau prieš tai, ar galioja, o jis sakė, kad galioja 2 mlrd., o dabar jis keičia savo...

E.VILKELIS. Aš labai atsiprašau, nemačiau jūsų pasiūlymo. Aš labai atsiprašau. Jūsų pasiūlymas žymiai racionalesnis.

L.K.JASKELEVIČIUS. Tai aš manau, kad reikia palikti galioti Finansų ministerijos pasiūlytą skaičių.

PIRMININKAS. Gerai. Seimo narys P.Giniotas. Prašom.

P.GINIOTAS. Dabar aš perskaičiavau visus LDDP narius ir tuos, kurie balsavo kartu su jais. Iš viso suskaičiavau, kad yra 69 balsai. Todėl manau, kadangi balsų skaičiavimo komisijoj yra trys LDDP nariai, reiškiu Sąjūdžio frakcijos vardu nepasitikėjimą komisija ir siūlau sudaryti naują komisiją ir perbalsuoti iš naujo.

PIRMININKAS. Tai dėl nepasitikėjimo reikės balsuoti. Viskas yra labai paprasta.

A.KUNČINAS. Ar repliką galima?

PIRMININKAS. Gerai. Seimo narys A.Kunčinas.

A.KUNČINAS. Aš norėčiau paklausti anksčiau kalbėjusio, kokiu būdu jis nustatė, kas yra LDDP nariai ir jiems prijaučiantys, kadangi jis tai nustatinėjo ne balsavimo metu. Ir klausimas jam, ar jisai priskaičiavo balsų skaičiavimo komisiją ir žmones, kurie buvo skaičiuojami? Mūsų paskaičiavimais tokių turėtų būti 74.

PIRMININKAS. Gerai. Minutėlę, gerbiamieji kolegos, prašome nesiginčyti. Yra formalus pasiūlymas, nors gal pirma išklausom dar Seimo narius E.Kunevičienę ir M.Stakvilevičių. Prašom.

E.KUNEVIČIENĖ. Aš dėl protesto. Gal paskui jį spręsit. Norėčiau kviesti gerbiamąjį K.Jaskelevičių labai greitai nepamiršti, ką sakė prieš 5 minutes arba sekundes. Jis sakė, kad jeigu mes priimam juridinių asmenų pelno mokesčio padidinimą 2 mlrd., tai komitetas sutinka, kad pridėtosios vertės mokestis būtų     1 mlrd., ir staiga pamiršo.

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš sakiau taip, tik atvirkščiai!

E.KUNEVIČIENĖ. Todėl aš dabartiniu metu kviesčiau LDDP pasielgti garbingai ir pritarti tam, su kuo Vyriausybė sutinka, ir sutikti.

PIRMININKAS. Gerai. Seimo narys M.Stakvilevičius.

M.STAKVILEVIČIUS. Aš norėčiau pasakyti, kad šiek tiek moku skaičiuoti ir patvirtinu, - šitoj pusėj balsavo 60, šitoj pusėj - 7. Plius...

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. ...trys ir Č.Juršėnas.

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, yra formaliai Santaros koalicijos vardu pareikštas nepasitikėjimas balsų skaičiavimo grupe. Čia galima balsuoti iš karto, be kokių nors motyvų išsakymo. Taigi, kas už tai, kad būtų pareikštas nepasitikėjimas šiai balsų skaičiavimo grupei, prašome balsuoti rankų pakėlimu. Balsų skaičiavimo grupė ta pati skaičiuos. (Triukšmas salėje) Prašom, jeigu norit balsuoti, prašom balsuoti. Arba galime elektronika balsuoti. Elektronika? Prašau. Minutėlę! Kas už tai, kad būtų pareikštas nepasitikėjimas šia balsų skaičiavimo grupe, prašome balsuoti elektronika. Na, prašau, galim dar kartą registruotis. Registraciją padarysim naują, kad būtų aiškumas. Prašome visus registruotis.

Salėje - 109 Seimo nariai. Tai maždaug ir atitinka tiek, kiek yra balsavusių Seimo narių.

A.BALEŽENTIS. Ar galima dėl motyvų?

PIRMININKAS. Prašau. Seimo narys A.Baležentis.

A.BALEŽENTIS. Galbūt mes galėtume išvengti šitos tokios nelabai malonios procedūros, jeigu mes lygiagrečiai balsuotume ir mygtukais, ir rankų pakėlimu. Ir sutapimo atveju viskas būtų gerai.

PIRMININKAS. Balsų skaičiavimo grupę prašome grįžti į savo vietą. Balsavimo dar nebuvo. Gerbiamieji kolegos, gerbiamasis Basty    ir kiti, prašome grįžti į savo vietą! Čia yra savavaliavimas. Prašome grįžti į savo vietą. Kai bus balsavimas, tada.

Taigi balsuojame elektronika. Kas už tai, kad būtų pareikštas nepasitikėjimas šiai balsų skaičiavimo grupei? Kas už nepasitikėjimą, tas spaudžia mygtuką "už", kas už pasitikėjimą arba kaip kitaip, tas - "prieš" arba susilaiko. Prašom balsuoti. 34 - už, 63 - prieš, 4 susilaikė. Taigi nepasitikėjimas nepareikštas. Balsų skaičiavimo grupę prašome sėsti į savo vietą. Prašome sėsti. Balsų skaičiavimo grupė šį kartą negalėjo balsuoti. Prašom neužmiršti. Jų ten yra įjungti mygtukai. Prašom netriukšmauti!

Taigi dabar einam toliau.

P.GINIOTAS. Dėl vedimo tvarkos.

PIRMININKAS. Seimo narys P.Giniotas. Prašau.

P.GINIOTAS. Sąjūdžio frakcijos vardu prašau prieš tai įvykusį balsavimą perbalsuoti.

PIRMININKAS. Prašau. Gerai, turite teisę.

Taigi dar sykį balsuojame dėl juridinių asmenų pelno mokesčio įplaukų padidinimo           1 mlrd. talonų. (Triukšmas salėje) Ne, tai jau ten buvo perbalsavimas, viskas, mes galime tiktai prie paskutinio grįžti. Jau viskas, šitas "nuplaukė". Taigi, jeigu reikia, mes perbalsuojam šitą 1 mlrd. talonų. Ne? Tai viskas aišku.

Einam toliau. Kas už tai, kad būtų priimtas pridėtosios vertės mokesčio įplaukų padidinimas 2 mlrd. talonų? Prašome balsuoti rankų pakėlimu.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už - 71.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Gerbiamasis Medvedevai, kaip vertinti jūsų rankos pamojavimą, - balsavimu prieš? Susilaikymu, taip?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš 36.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 3.

PIRMININKAS. Taigi 71 Seimo nariui balsavus už, 36 balsavus prieš ir 3 susilaikius pridėtosios vertės mokesčio įplaukos padidinamos 2 mlrd. talonų.

Dabar čia liko tik vienas siūlymas dėl įrašymo pajamose palūkanų už Lietuvos banko disponuojamus valstybės piniginius resursus      10 mlrd. talonų. Ar reikia pasisakyti dėl balsavimo motyvų, ar iš karto balsuojam? Nėra reikalo.

L.K.JASKELEVIČIUS. Galima?

PIRMININKAS. Prašau. Seimo narys K.Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Šis pasiūlymas, kurį pateikė Tėvynės Santara, būtų pritartinas, bet pats šaltinis, kuris čia siūlomas, yra nerealus. Jo nėra. Todėl net ir norėdami tam pritarti, praktiškai negalim, nes tų pinigų nebus. Mes į tą situaciją gilinomės kartu su Finansų ministerija ir siūlome šiam pasiūlymui nepritarti.

PIRMININKAS. Seimo narys A.Baskas. Ne. Ačiū.

Taigi kas už tai, kad būtų priimtas ketvirtasis siūlymas pajamose įrašyti palūkanas už Lietuvos banko disponuojamus valstybės piniginius resursus 10 mlrd. talonų? Kas už, prašome balsuoti. Sutarėm rankų pakėlimu. Tai ir visus siūlymus reikia balsuoti vienodai.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už - 30.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš - 68.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 5.

PIRMININKAS. 30 Seimo narių balsavus už, bet 68 balsavus prieš ir 5 susilaikius, pasiūlymus pajamose įrašyti palūkanas už Lietuvos banko disponuojamus valstybinius piniginius resursus 10 mlrd. talonų nepriimtas.

K.SKREBYS. Dėl vedimo tvarkos galima?

PIRMININKAS. Prašom. Seimo narys K.Skrebys.

K.SKREBYS. Aš sveikinu mūsų didžiąją frakciją su tokiais vieningais balsavimais, kada vienas balsas viską lemia. Bet norėčiau tokią kuklią abejonę pareikšti. Šitame balsavime aš išdrįsau padaryti tokį vieną kuklų eksperimentą ir balsavau kartu su kairiaisiais. Deja, rezultatas nesikeičia. Todėl aš norėčiau pasakyti, kad tas balsų "už" arba "prieš" skaičius yra žinomas dar prieš balsavimą.

PIRMININKAS. Aš džiaugiuosi, kad mūsų salėje esama nors ir jaunų, bet aiškiaregių.

Taigi, gerbiamieji kolegos, dėl kitų skaičių, aš turiu galvoje pajamų skaičių tiek mokestinėje dalyje, tiek nemokestinėje dalyje, abejonių nebuvo, gerbiamasis ministre, gerbiamasis Jaskelevičiau. Gerbiamasis Jaskelevičiau, prašau dėmesio. Jeigu aš teisingai supratau, daugiau siūlymų, kurie reikalautų balsuoti, nebuvo.

L.K.JASKELEVIČIUS. Nebuvo.

PIRMININKAS. Gerai.

E.VILKELIS.Aš tiktai norėčiau patikslinti, bet jeigu norėtume pereiti prie išlaidų dalies, tai dar yra komiteto pasiūlymai dėl kai kurių išlaidų dalies mažinimo, kas sąlygotų balansą.

PIRMININKAS. Gerai. Tai gal nuo šito tada ir pradėsim. Vis tiek mes šito bendro skaičiaus dabar netvirtinkim, dar skaičiuoja ministerijos specialistai, ir tada iš karto pereikime prie siūlymų mažinti išlaidas.

Taigi prašom, ministre, gal jūs referuokite šitą dalį.

E.VILKELIS. Yra Vyriausybės pateiktas projektas. Dėl paskutinio varianto mes sutinkam, kad būtų sumažinta banko įstatinio kapitalo formavimui skirtos lėšos 300 mln. talonų. O komiteto pateiktus pasiūlymus, manau, pristatys gerbiamasis K.Jaskelevičius. Aš galiu paaiškinti dėl to mūsų sutikimo sumažinti finansavimą įstatinio kapitalo formavimui, nes pagal Vyriausybės nutarimą yra patvirtintas šito banko statutas, numatyta, kad šito banko dalininkas yra valstybė (51% dalyvauja šito banko įstatiniam kapitale), ir per dvejus metus turi suformuoti jai skirtą dalį. Banko įstatinis kapitalas yra patvirtintas - 2 mlrd. talonų. Laikydami tuos metus finansiškai sunkesniais (laukiami gal bus geresni), mes šių metų įnašą darom mažesnį, o kitais metais skirtumą padengsim iš 1994 metų biudžeto.

PIRMININKAS.Prašau. Seimo narys K.Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš išklausiau, ir man atrodo, kad tie motyvai... jiems ateis eilė, kadangi tai yra jau pajamų sumažinimo dalyje septintas Lietuvos valstybinis komercinis bankas, tose alternatyvose. Bet siūlau eiti iš eilės.

PIRMININKAS. Aš manau, kad ministras neprieštaraus.

 E.VILKELIS. Aš paprasčiausiai pasakiau Vyriausybės poziciją, kur mes sutinkame, o dabar galima pereiti iš eilės.

PIRMININKAS. Gerai. Taigi iš eilės. Čia dabar yra vienas balsavimas, manau, t. y. 1 punktas, sumažinti asignavimus valstybės valdymo aparatui išlaikyti Ekonomikos ministerijai ir Pramonės ir prekybos ministerijai, Statybos ir urbanistikos ministerijai. Iš viso susidaro 16 mln. Ar čia reikia dėl šito balsuoti, ar galim pritarimu?

Seimo narys V.Jarmolenka.

V.JARMOLENKA. Aš dar prieš tai nesupratau, gerbiamasis ministre, ką reiškia padengimas iš 1994 metų biudžeto? Gal paaiškinsit plačiau?

E.VILKELIS. Valstybinio komercinio banko įstatinis kapitalas yra numatytas 2 mlrd. talonų. Šito kapitalo formavimas numatytas per dvejus metus. Valstybė šitame įstatiniame kapitale turi 51% akcijų. Tai tam, kad valstybė suformuotų šitą kapitalą per dvejus metus, mums reikalinga milijardas su kapeikom. Tai mes šiais metais įstatinio kapitalo formavimui skiriam 400 mln. (buvo numatyta 700). Mes 300 atiduodam perskirstymui, laikydamiesi pozicijos, kad šie metai finansiškai vis dėlto yra sunkesni. Ir mes tikimės, kad kiti metai bus gal kiek lengvesni ir bus lengviau skirti 700 mln., negu šiais metais formuoti šitą įstatinį kapitalą didesniu absoliučiu skaičiumi.

PIRMININKAS. Seimo narys K.Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Dėl asignavimų sumažinimo valstybės valdymo aparatui. Iš tiesų Vyriausybės pasiūlymas čia yra pateiktas ir tas sumažinimas sudarė 129 mln. Tai iš tiesų buvo peržiūrėtos tos sąmatos. Tačiau mes dar siūlom tas išlaidas sumažinti 16 mln. Kadangi daug Seimo narių per pirmąjį ir antrąjį svarstymą pasisakė, tai išreikšdami procentais, ir kolega K.Antanavičius, ir Agrarinis komitetas - praktiškai visi, tai mes tuos pasiūlymus įvertinom ir maždaug tam, kad tas procentas siektų tarp 22 ir 23, reikia dar sumažinti 16 mln. Mes tą procentą skaičiavom ne nuo visų išlaidų, o nuo paprastųjų išlaidų. Tai yra tai, kas yra valdymo išlaidos. Todėl aš siūlau, galbūt ir gerbiamasis ministras sutiks su tuo pasiūlymu, ir nereikės balsuoti.

PIRMININKAS. Tai aš į ministrą ir kreipiuosi.

E.VILKELIS. Vyriausybė pateiktame patikslinime sutinka su 50% šitų išlaidų sumažinimu, t. y. Ekonomikos ministerijai vietoj numatytų 10 mln. sumažinti 5 mln., Pramonės ir prekybos ministerijai numatyta 1 mln. ir sutinkam su 1 mln., ir Statybos ir urbanistikos ministerijai 2 mln. Tai yra 50% komiteto siūlomos sumos.

PIRMININKAS. Aš kreipčiausi į komitetą, kad jis irgi sutiktų, ir mes čia greičiau įveiksim visus barjerus.

L.K.JASKELEVIČIUS. Taip, ir aš siūlyčiau pritarti paskutiniam Vyriausybės pasiūlymui. Man atrodo, kad tai priimtina.

PIRMININKAS. Ar reikia tada balsuoti dėl šitų skaičių?

Nereikia. Ačiū. Būtent su tais patikslinimais: 5 mln., 1 mln. ir 2 mln. priimta.

M.STAKVILEVIČIUS. Dėl vedimo tvarkos galima?

PIRMININKAS. Seimo narys M.Stakvilevičius.

M.STAKVILEVIČIUS. Aš siūlyčiau padaryti pertrauką, kaip priklauso, ir tuo metu gal ką nors suderintų du žmonės.

PIRMININKAS. Geras pasiūlymas. Gerai.

E.VILKELIS. Aš labai atsiprašau Seimo. Pas mus dalyvauja Finansų ministerijos darbuotojai, ir būtų labai gerai, jeigu mes dabar nutartume dėl pajamų dalies dydžio. Tai mums, žinokit, reikės daryti labai didelius perskaičiavimus. Jeigu mes... Prašau? Čia grynai techninė pusė. Kaip jūs nuspręsit, taip...

PIRMININKAS. Gal čia greitai spėsim. Teisingai. Dabar 2 punktas yra "Sumažinti asignavimus Krašto apsaugos sistemai 400 mln. talonų".

E.VILKELIS. Ne ne, čia ir yra pajamų dalis.

PIRMININKAS. Ministras teisingai sako ir sutarta. Prašau. Seimo narys K.Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Mes tą klausimą svarstėme Finansų ir biudžeto komitete ir buvo nubalsuota vis dėlto sumažinti. Vyriausybės nuomone, to sumažinimo nereikia daryti. Aš irgi linkęs dabar peržiūrėti komiteto poziciją. Jeigu man komiteto nariai leistų, aš irgi siūlyčiau nemažinti. Palikti tuos asignavičus, kurie yra numatyti Vyriausybės projekte.

PIRMININKAS. Ar pritariam? Gerai, 2 punktas atkrito.

3 punktas. "Sumažinti asignavimus Pramonės ir prekybos bei Žemės ūkio ministerijos valstybės rezervams sudaryti 1 mlrd. 798,6  mln. talonų.

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš norėčiau motyvuoti šį pasiūlymą.

PIRMININKAS. Prašau. Seimo narys K.Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Čia tokie patys 3 ir 4 punktas. Esmė čia yra ta, kad Tėvynės Santara nesiūlo nesudaryti tų rezervų, kurie numatyti iš Pramonės ir prekybos ministerijos bei Žemės ūkio ministerijai skirtų lėšų. Taip pat ketvirtoje eilutėje iš Lietuvos kurui skirtų asignavimų. Tačiau siūlo kitokį jų sudarymo principą: sudaryti juos iš kreditų. Kada mes skaičiavome, sudaryti juos kreditų sąskaita ir mokėti bankams palūkanas būtų neracionalu, kadangi tam reikėtų 6 mlrd. talonų. Tai yra gerokai daugiau. Todėl kviečiu Tėvynės Santarą atsiimti šiuos du savo pasiūlymus.

PIRMININKAS. Seimo narė E.Kunevičienė. Prašom.

E.KUNEVIČIENĖ. Aš jau aiškinau ir spaudoje, ir komitete - visur aiškinau, bet nesugebėjau. Tai dar kartą bandysiu.

Valstybės rezervo padidinimui mes siūlome iš kreditų, iš bankų kreditų, iš valstybės lėšų, ir todėl čia kalbėti, kad papildomai reikės palūkanoms mokėti, yra kaip tik nerealu. Jei mes kreditus steigsim iš valstybės lėšų, tai komerciniai bankai už tas valstybines lėšas turi mokėti. O tos pačios sumos užtat ir prašėm užpajamuoti palūkanas už valstybės lėšas, jos ir persidengia. O jeigu jūs numatote, kad nereikia imti palūkanų už valstybės lėšas, tegul komerciniai bankai veltui naudoja ir darosi pelnus ir atlyginimus, ir ką tik nori, švaisto tas valstybines lėšas. Tai čia yra kitas reikalas.

Ir todėl dar kartą kartoju, kad valstybės rezervams sudaryti pats tinkamiausias šaltinis yra iš valstybės lėšų per Lietuvos banką teikiami kreditai. Jis pats neteikia, bet per komercinius bankus, per valstybinius, nes valstybės rezervai keičiasi, pastovūs nebūna.

Antras dalykas. Jeigu jūs jau kalbat, kad tas palūkanas sumokėsite, jos patekusios į banką irgi daro apyvartą ir ta apyvarta vėl kompensuojasi pajamomis. Ir čia taip tiesiogiai kalbėti, kad valstybės rezervus reikia sudaryti iš Lietuvos biudžeto šiuo metu, kada nėra nei mokytojams, nei gydytojams iš ko atlyginimų mokėti, aš nežinau, kaip jūs šitai drįstate.

PIRMININKAS. Gerai. Seimo narys A.Rudys, ir tada balsuojam.

A.RUDYS. Aš norėčiau palaikyti Biudžeto komiteto pasiūlymą dėl to, kad reikėtų spręsti klausimą iš esmės. Ar jau Lietuvos bankas turi numatytą įstatinį kapitalą, ar ne? Mano akimis žiūrint, daug racionaliau yra ne teikti jam iš biudžeto lėšas, kaip turėtų būti daroma, o leisti pačiam šitas palūkanas, apie kurias čia dabar kalbėjo Seimo narė E.Kunevičienė, naudoti to paties banko kreditinių išteklių didinimui. Dėl to aš nematau prasmės varyti į vieną pusę, paskui atgal.

PIRMININKAS. Viskas aišku. Ačiū.

Kas už tai, kad būtų sumažinti asignavimai Pramonės ir prekybos, taip pat Žemės ūkio ministerijoms valstybės rezervams sudaryti l mlrd. 798 mln. ir 600 tūkst. talonų? Kas už, prašome balsuoti.

Ar galima 3 ir 4 kartu? Ar gerbiamasis K.Jaskelevičius sutinka? Gerai. Jeigu čia tas pats, tai sutrumpinsim balsavimus. Taigi kas     už 3 ir 4 pataisų punktą, t. y. už asignavimų sumažinimą atitinkamai l mlrd. 798 mln. ir 600 tūkst. talonų plius 4 mlrd. 845 mln. ir 100 tūkst., prašom balsuoti.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už - 28.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš - 68.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 5.

PIRMININKAS. 28 Seimo nariams balsavus už, 68 balsavus prieš ir 5 susilaikius, 3 ir4 punktas nepriimti.

Kolega L.Milčius dėl darbo tvarkos.

L.MILČIUS. Aš norėjau jūsų paklausti, kodėl šiandien toks svarbus posėdis netransliuojamas per radiją. Juo labiau kad mes buvom sutarę, jog biudžeto svarstymas bus transliuojamas, kada bus priimama, ištisai. Aš labai prašau (tikriausiai yra daromas įrašas), kad vėliau būtų perduodamas įrašas, kadangi nuo šio posėdžio priklauso, kokia bus infliacija, koks bus gyvenimas Lietuvoje. Žmonės turėtų žinoti, kaip vyko visas svarstymas ir kas darė spaudimą.

PIRMININKAS. Gerbiamasis Milčiau, jeigu aš teisingai prisimenu ankstesnį susitarimą, buvo nutarta transliuoti tik pasisakymus dėl balsavimo motyvų dėl viso biudžeto. Manau, kolega A.Sakalas patikslins.

A.SAKALAS. Aš kaip tik tada pirmininkavau ir galiu patvirtinti, kad buvo sutarta transliuoti tada, kad bus pastraipsniui visas biudžetas priimtas ir bus pasiruošta balsuoti dėl viso biudžeto. 5 turbūt pasisakys už, 5 prieš. Tai va šitą dalį yra nutarta transliuoti.

PIRMININKAS. Viskas aišku. Gerai. Ačiū.

Taigi aš siūlau šiek tiek padirbėti. Kaip ministras prašė, galima būtų štai dar likusius 3, 4 balsavimus atlikti, ir tada pertrauka. Mes gi jau vieną pauzę turėjome, gerbiamieji.

Taigi kas už tai, kad būtų sumažinta 100 mln. talonų asignavimai Vsevolžsko namų statybai? Prašau balsuoti. Kas už?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už - 26.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš - 69.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 8.

PIRMININKAS. 26 Seimo nariams balsavus už, 69 prieš ir 8 susilaikius, pataisa nepriimta.

BALSAS IŠ SALĖS. Dėl vedimo tvarkos galima?

PIRMININKAS. Seimo narys A.Kunčinas. Prašau.

A.KUNČINAS. Visiškai pritardamas Seimo nario L.Milčiaus minčiai, kad dabar vyksta labai svarbus balsavimas, norėčiau pareikšti pastabą pirmininkaujančiam, kad balsavimo metu salėje vaikščiojo ne Seimo nariai, kurie konsultavo, matyt, kai kuriuos narius, kurie nežino kaip balsuoti. Konkrečiai, jeigu klausite, galėsiu pasakyti, kas buvo prisėdę prie atitinkamų Seimo narių.

PIRMININKAS. Gerai, per pertrauką jūs man pasakysite.

A.KUNČINAS. Ir asmeniškai Seimo nariams.

PIRMININKAS. Gerai. Ačiū. Tada perduosiu kitiems. Dabar dėl siūlymo dėl 6 pataisos. Sumažinti 4 mlrd. talonų asignavimus valstybinei įmonei "Lietuvos dujos" - Tėvynės Santaros siūlymas. Seimo narys K.Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš trumpai norėčiau motyvuoti. Čia esmė ta, kad yra šios įmonės įsiskolinimas ir jiems reikia skirti tam tikrus asignavimus iš biudžeto. Tėvynės Santara motyvuoja tuo, kad tegu tą skolą išieško iš tų, kas skolingas "Lietuvos dujoms", bet aš manau, kad tokį reikalavimą kelti nerealu, ir siūlau Tėvynės Santarai šį pasiūlymą atsiimti.

PIRMININKAS. Gerai. Seimo narė E.Kunevičienė. Prašom.

E.KUNEVIČIENĖ. Lietuvos įmonės ne tik viena kitai skolingos, ir Lietuvos įmonėms yra daug daugiau skolingos kitos valstybės. Jeigu dabar kalbėsime apie vieną įmonę, tai mes įsivelsime į tokią situaciją, kada valstybės lygiu pripažįstam atskiros įmonės skolas. Faktiškai mes ratifikuojam valstybės lygiu vienos įmonės skolą, o tų skolų yra, jūs žinote, kiek milijardų. Todėl mes ir siūlėm, kad šitos skolos dabar pripažinti negalima. Jeigu reikia atsiskaityti, irgi iš kreditų turi atsiskaityti, o po to, kai suvesim tarpvalstybines skolas, ir jeigu mes tikrai būsime daugiau skolingi, valstybė pripažins ir Seimas tai patvirtins, tik tada galima iš biudžeto numatyti. O šiaip už įmonę kredituoti, nepatvirtinus tarpvalstybinių skolų ir nepripažinus, kad tai yra valstybės skola, yra nekorektiška.

PIRMININKAS. Ačiū. Taigi vienas už, vienas prieš. Kas už tai, kad būtų sumažinta 4 mlrd. talonų asignavimai valstybinei įmonei "Lietuvos dujos", prašom balsuoti. Kas už sumažinimą, tas kelia ranką.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už - 32.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš - 69.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 3.

PIRMININKAS. 32 Seimo nariams balsavus už, 69 balsavus prieš, 3 susilaikius, šeštasis punktas nepriimtas. Dabar prašome, gerbiamasis ministre ir gerbiamasis Jaskelevičiau, tiksliai pasakyti, kokie čia skaičiai. Yra 700, jeigu aš teisingai perskaitau, 300 ir 500.

L.K.JASKELEVIČIUS. Taip.

PIRMININKAS. Tai mes tada renkamės tarp 700 ir 500, taip?

E.VILKELIS. Ne, yra Vyriausybės siūlymas 300 mažinti.

PIRMININKAS. Seimo narys K.Jaskelevičius. Prašom.

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš, jeigu galima, pakomentuosiu. Čia iš tiesų atsiranda 3 alternatyvos. Kadangi Tėvynės Santaros pasiūlymas buvo visiškai neskirti tų asignavimų Lietuvos valstybiniam komerciniam bankui įstatiniam kapitalui suformuoti, Komiteto nuomonė buvo skirti tik 200, t.y. sumažinti 500, tačiau dabar paskutinis Vyriausybės pasiūlymas yra sumažinti 300 ir tokiu būdu skirti 400. Aš kviesčiau Biudžeto ir finansų komiteto narius pritarti šitam Vyriausybės pasiūlymui be balsavimo.

PIRMININKAS. Ar Tėvynės Santara sutinka, ar reikia balsuoti? Ar sutinkat su Vyriausybės siūlymu?

BALSAS IŠ SALĖS. Sutinkam.

PIRMININKAS. Sutinkat. Tai skaičius tada 400... Prašom.

E.VILKELIS. Biudžeto projekte buvo numatyta 700, Vyriausybė ir Finansų biudžeto komitetas siūlo sumažinti 300.

L.K.JASKELEVIČIUS. Vadinasi, liktų 400.

PIRMININKAS. Ar Tėvynės Santara sutinka? Gerai. Ačiū. Tada be balsavimo sutariam. Dabar lieka paskutinis aštuntasis punktas, ir tada darysime pertrauką. Sumažinti asignavimus valstybinei draudimo įstaigai, čia irgi skaičius neaiškus - 332 mln.talonų, Komitetas siūlo pritarti Vyriausybės pasiūlymui sumažinti 132, skirtumas 200 mln. Aš teisingai pasakiau?

E.VILKELIS. Taip.

PIRMININKAS. Seimo narys K.Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Kadangi ta situacija buvo svarstyta dar prieš tuos uraganus, praūžusius per Lietuvą, tai aš manyčiau, kad šiandien kolegos iš Tėvynės Santaros irgi supranta, kad mes negalime neatsižvelgti į valstybinės draudimo įstaigos įstatinį kapitalą, todėl kviesčiau Tėvynės Santarą tą pasiūlymą atsiimti.

PIRMININKAS. Sutinkat? Gerai. Tada lieka taip, kaip pasiūlyta Vyriausybės - 132 mln. Vadinasi, tas, kas buvo sutarta padaryti iki pertraukos - sumažinti arba nesumažinti išlaidas, yra padaryta. Tai dabar, gerbiamasis ministre, pertrauka iki 12.20. Ačiū.

E.VILKELIS. Ačiū.

 

Pertrauka

 

PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, atsiprašau už per ilgą pertrauką. Tęsime antrojo klausimo nagrinėjimą, t.y. įstatymo priėmimą pastraipsniui. Kviečiu į tribūną finansų ministrą E.Vilkelį. Gerbiamasis Jaskelevičiau, prašau pasiruošti. Gerbiamieji kolegos, gerbiamieji deputatai, prašom sėsti. Taigi dabar mes turėtume pereiti prie išlaidų dalies.

E.VILKELIS. Aš turiu labai trumpai informuoti, kad tai, kas buvo numatyta Vyriausybės, pajamų didinimo šaltiniai ir tam tikrų išlaidų pozicijų mažinimas, į tai buvo atsižvelgta, ir, sudarant biudžeto projektą, kuris jums yra išdalintas, šitie skaičiai yra įkalkuliuoti. Dabar, kada yra papildomai numatyta biudžeto pajamų dalį didinti atitinkamais skaičiais, ir šitie skaičiai turėtų būti Biudžeto ir finansų komiteto suderinti su išlaidų dalimi, tai manyčiau, kad reikėtų pereiti prie Biudžeto ir finansų komiteto siūlomų išlaidų dalies didinimo svarstymo.

PIRMININKAS. Tai tada iš karto pirmasis punktas.

A.SAKALAS. Gerbiamasis pirmininke, norėčiau tik trumpos informacijos.

PIRMININKAS. Seimo narys A.Sakalas.

A.SAKALAS. Kaip pamenate, Seimas buvo priėmęs rezoliuciją dėl indėlių indeksavimo. Aš labai prašyčiau trumpai pakomentuoti gerbiamąjį ministrą, kokia suma tai būtų ir kur ta suma atsispindi mūsų išlaidų sąmatoje. Ačiū.

E.VILKELIS. Kada buvo priimta Seimo rezoliucija dėl indėlių indeksavimo ir buvo nustatyti terminai, šitas klausimas visų pirma buvo apsvarstytas Vyriausybėje, priimtas protokolinis įrašas, pavedant Finansų ministerijai  ir Taupomajam bankui pateikti projektus, kaip visa tai turėtų atrodyti, kada tam tikri taupomuosiuose indėliuose esantys likučiai bus indeksuojami. Toks projektas yra pateiktas Vyriausybei. Pateiktas ne vienas projekto variantas, pateikti berods šeši variantai, labai gaila, kad aš tų projektų paprasčiausiai nesu paėmęs. Galiu tiktai pasakyti, kad likučiai š.m. sausio 1 d. taupomuosiuose indėliuose sudarė per 13 mlrd. talonų, tai jeigu indeksuotume pagal dabar oficialiai pripažintą nuvertėjimo koeficientą, tai kaip šaltinio reikėtų ieškoti maždaug apie 450 mlrd. talonų lėšų, bet čia kalbama apie tą bendrą sumą, kuri indeksuojama atitinkamu koeficientu (berods apie 60 koeficientas). Buvo pateikti ir kiti projektai, sakykim, indeksuoti tą dalį, kuri buvo fiksuota 1991 m. vasario mėn., indeksuoti iki tam tikro lygio indėlius. Taupomajame banke šita informacija buvo preliminariai surinkta ir ten buvo parengti labai įvairūs variantai, kurie reikalaudavo nuo 450 mlrd. (tai - pats didžiausias skaičiavimas), kiti reikalaudavo apie 13, 17 mlrd. Gaila tiktai, kad aš dabar negaliu jums pateikti konkrečių skaičių. Aš kalbėjau su premjeru ir šitą klausimą praeitam Vyriausybės posėdyje bandžiau užduoti, kada mes prie jo grįšime. Kitas dalykas, kad buvusiam "Vnešekonombanke" taip pat yra likusios fizinių asmenų santaupos, irgi dabar užšaldytos. Yra parengti projektai, jie pateikti Vyriausybei. Kiek žinau, vieną iš projektų gerbiamasis B.Lubys yra įteikęs gerbiamajam Č.Juršėnui, nežinau, jisai taip sakė, gal iš tikro taip ir nėra.

Č.JURŠĖNAS.Yra, yra - nuo 14 iki 140 mlrd.

E.VILKELIS. Taip, panašiai, aš visko neatsimenu. Taigi yra pateiktas Vyriausybės posėdžiui. Premjeras formuoja posėdžio darbotvarkę, kada bus įrašytas šito klausimo svarstymas, gal jums atsakys pats premjeras iš šitos tribūnos, jūs jį paklauskit. Finansų ministerija ir Taupomasis bankas viską, kas buvo reikalinga, atliko.

PIRMININKAS. Ačiū. Prašom nereplikuoti. Yra pirmasis punktas padidinti asignavimus žemės ūkiui 5 mlrd. talonų, siūlo Seimo narys A.Baležentis.

L.K.JASKELEVIČIUS. Jeigu galima, aš pakomentuosiu.

PIRMININKAS. Seimo narys K.Jaskelevičius. Prašom.

L.K.JASKELEVIČIUS. Čia situacija tokia. Antrojo svarstymo metu gerbiamasis premjeras šią problemą siūlė spręsti valstybės kredito sąskaita, o ne biudžeto sąskaita. Tokiu būdu čia buvo du pasiūlymai: Agrarinio komiteto - 27 mlrd. ir gerbiamojo A.Baleženčio - 5 mlrd. Jeigu tas principas iš esmės priimtinas spręsti tai valstybės skolos sąskaita, tuomet, matyt, kolegai A.Baleženčiui gal galime pasiūlyti savo alternatyvą atsiimti.

PIRMININKAS. Ar Seimo narys A.Baležentis sutinka?

L.K.JASKELEVIČIUS. Papildomai prie ko? Prie kredito? Jūs tada siūlėte papildomai prie to, kas buvo skirta. Dabar papildomai skiriama 20 mlrd., ir mes tą punktą siūlysime į nutarimą. Tai jūs prie ko papildomai siūlot?

A.BALEŽENTIS. Aš tada pasisakydamas kalbėjau apie tai, kad reikia materialinei bazei - technikai, traktoriams, servisui sukurti. Štai tiems tikslams.

L.K.JASKELEVIČIUS. Tai aš noriu atsakyti, kad kreditas būtent tiems tikslams, ir noriu jums priminti, kad jūs apskritai balsavot prieš pajamų didinimą, taigi jūsų pozicija visiškai nenuosekli.

PIRMININKAS. Gerai. Gerbiamieji kolegos, klausimas yra aiškus, reikia balsuoti. Prašau. Kas už tai, kad būtų padidinti asignavimai žemės ūkiui pagal kolegos A.Baleženčio siūlymą 5 mlrd. talonų, prašom balsuoti. Komitetas siūlo šitų lėšų poreikio klausimą spręsti valstybės kredito sąskaita. Taigi kas už kolegos A.Baleženčio siūlymą, prašom balsuoti.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už - 35.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš - 57.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 6.

PIRMININKAS. 35 Seimo nariams balsavus už, 57 - prieš ir 6 susilaikius, pasiūlymas nepriimtas.

Antrasis punktas. Skirti 6 mlrd. talonų palūkanoms už kreditus valstybės rezervams finansuoti. Prašom. K.Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Kadangi mes šiek tiek anksčiau susitarėm, kad tuos rezervus sudarysim biudžeto asignavimų sąskaita, tuomet šis Tėvynės Santaros pasiūlymas tam tikra prasme yra prieštaraujantis. Galbūt atsiimtumėt šį savo pasiūlymą, nes dvigubai finansuoti nėra reikalo.

PIRMININKAS. Gerbiamoji Kunevičiene, dėl antrojo punkto ar jūs atsiimat, ar ne? 6 mlrd. talonų palūkanoms už kreditus valstybės rezervams finansuoti. Dabar gal jau nebereikia?

E.KUNEVIČIENĖ. Kadangi nebuvo numatyta, kad valstybės rezervai bus formuojami iš banko kreditų, todėl šitas punktas atkrenta.

PIRMININKAS. Aišku. Ačiū.

Trečiasis punktas. Padidinti asignavimus švietimo, kultūros, mokslo ir studijų organizacijoms 3 mlrd. talonų. Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas siūlo 5 milijardus 141 milijoną 900 tūkstančių.

E.KUNEVIČIENĖ. Čia irgi mūsų pasiūlymas.

PIRMININKAS. Aišku.

E.KUNEVIČIENĖ.Ir už šitą prašyčiau balsuoti.

PIRMININKAS. Už 3 mlrd., taip?

E.KUNEVIČIENĖ. Taip.

PIRMININKAS. Aišku. Prašom, Komiteto vardu - K.Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš noriu pasakyti, kad Vyriausybė sutinka padidinti šiuos asignavimus 700 mln. Biudžeto komitetas siūlo tai padaryti skiriant šiam tikslui 1 mlrd. 700 mln. kartu su mokslu. Gerbiamajai E.Kunevičienei noriu pasakyti, kad jeigu būtų balsuota už pajamas, tada galima būtų balsuoti už 3 mlrd. Todėl šiuo klausimu (manau, kad tam pritars ir gerbiamasis ministras) mes galėtume be balsavimo priimti 1 mlrd.700 mln.

PIRMININKAS. Ministre, prašom, jūsų pozicija.

E.VILKELIS. Dabar, kada yra nubalsuota už pajamų dalies padidinimą, yra galimybė padidinti ir išlaidų dalį. Vyriausybės pozicija buvo atsižvelgiant į tuos skaičius, kuriuos siūlė. Kadangi dabar yra faktiškai didesnis padidinimas, aš manau, kad galima pritarti, nes yra šaltinis šitai sumai.

PIRMININKAS. Prašome nereplikuoti iš vietos. Gerai. Tai, gerbiamoji Kunevičiene, ar reikalaujate balsuoti dėl tų 3 mlrd., ar ne?

T.LIDEIKIS. Būtinai reikia balsuoti.

PIRMININKAS. Seimo narys T.Lideikis. Prašau. Gerai. Tada balsuosime alternatyva.

T.LIDEIKIS. Aš nežinau, kodėl Mokslo ir švietimo komiteto atstovai tyli, jų pasiūlymas buvo irgi...

PIRMININKAS. Aš manau, kad jie suderino su Biudžeto komitetu. Seimo narys B.Genzelis. Prašom.

B.GENZELIS. Mokslo komitetas laikosi tos pačios nuomonės, kaip ir anksčiau, tai yra 3 mlrd.

PIRMININKAS. 5 mlrd.

T.LIDEIKIS. 5 mlrd.

E.VILKELIS. 5,1 mlrd.

T.LIDEIKIS. Aš noriu pasakyti, kad toks skurdus mokslo biudžetas stato mokslą prie išnykimo ribos, ir mes...

PIRMININKAS. Taigi dabar yra trys pasiūlymai. Biudžeto komiteto ir Vyriausybės - milijardas 700 mln., jeigu imsime vieną skaičių, 3 mlrd. - Tėvynės Santaros ir 5 mlrd. 141 mln. 900 tūkstančių - Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto. Taip, gerbiamasis Genzeli? Tada mums reikia alternatyviai balsuoti. Prašom dar kartą, gerbiamasis Jaskelevičiau, savo poziciją pagrįst.

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš vis dėlto noriu paprašyti Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto, kadangi mes tą situaciją vakar gana detaliai išnagrinėjom, kol kas savo pasiūlymą atsiimti. Sakau kol kas, kadangi ir Vyriausybės yra pasiūlymas, jeigu bus viršplaninės lėšos, jos bus skirstomos drauge su Seimo Biudžeto komitetu. Tokiu būdu tai bus viena iš prioritetinių šakų ir taip mes tą finansavimą spręsime, o jeigu pajamų nebus, vadinasi, ir nebus.

PIRMININKAS. Dar kartą Seimo narys B.Genzelis.

B.GENZELIS. Aš neturiu juridinės teisės atsiimti, kadangi vienbalsiai Komitetas priėjo prie tos išvados.

PIRMININKAS. Tai neatsiimat?

B.GENZELIS. Aš neturiu juridinės teisės.

PIRMININKAS. Gerai. Viskas aišku. Tada balsuosime iš eilės. Pradėsime nuo didžiausio. Tai šiuo atveju, kadangi Vyriausybė prieštarauja, Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pasiūlymui pritarti reikia 71 balso. Seimo narys S.Šaltenis.

S.ŠALTENIS. Man atrodo, už Tėvynės Santaros pasiūlymą galime nebalsuoti, nes Tėvynės Santaros žmonės balsuos už kitus variantus.

PIRMININKAS. Gerai. Aišku. Balsuojam dėl Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pasiūlymo padidinti asignavimus Švietimo, kultūros ir mokslo studijų organizacijoms 5 mlrd. 141 mln. 900 tūkstančių talonų. Primenu, kad Vyriausybės ir Biudžeto komiteto siūlymas yra milijardas 700 mln. Taigi balsuojame už šitą didesnįjį skaičių. Šiuo atveju reikia 71 balso. Kas už, prašom balsuoti. Yra du skaičiai, dabar balsuojame už 5 mlrd. Prašom nereplikuot balsuojant.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už - 51.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš - 11.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 58. 38, atsiprašau.

PIRMININKAS. Taigi 51 Seimo nariui balsavus už, 11 - prieš ir 38 susilaikius, Švietimo mokslo ir kultūros komiteto pasiūlymas nepriimtas. Ar yra...

T.LIDEIKIS. Gerbiamasis posėdžio pirmininke!

L.K.JASKELEVIČIUS. Dėl vedimo tvarkos.

PIRMININKAS. Seimo narys T.Lideikis. Prašau.

T.LIDEIKIS. Mes tada siūlome balsuoti ir už Tėvynės Santaros pasiūlymą.

PIRMININKAS. Prašau. 3 mlrd., viskas gerai. Čia jų teisė. Taigi kas už siūlymą, kad būtų skiriami 3 mlrd. talonų asignuoti švietimo, kultūros, mokslo ir studijų organizacijas, prašom balsuoti. (Balsai salėje) Prašom nediskutuoti balsavimo metu!

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už - 50.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš - 8.

PIRMININKAS. Kas susilaikė? Prašom, gerbiamasis Pangoni, nereplikuot.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 36.

PIRMININKAS. 50 Seimo narių balsavus už, 8 - prieš, 36 susilaikius, pasiūlymas dėl               3 mlrd. skyrimo taip pat nepriimtas. Ar reikia balsuoti dėl 1 mlrd. 700 mln.? Priimam?

BALSAI IŠ SALĖS. Priimam.

PIRMININKAS. Priimam. Ačiū. Priimta.

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš norėčiau dar trumpai prie šito grįžti.

PIRMININKAS. Seimo narys K.Jaskelevičius. Prašau.

L.K.JASKELEVIČIUS. Kadangi švietimui ir kultūrai skiriamas milijardas, aš norėjau paprašyti gerbiamojo ministro, kad paskirstymas tarp savivaldybių biudžeto ir Kultūros ir švietimo ministerijos būtų suderintas su Kultūros ir švietimo komitetu.

PIRMININKAS. Gerbiamasis R.Šarkinas ar ne? Prašau.

R.ŠARKINAS. Aš tai ir norėjau paklausti. Kad įrašytume galutinį skaičių kaip paskirstymą, bet dabar...

L.K.JASKELEVIČIUS. Na, tai tiesiog čia eigoje, per pertrauką...

PIRMININKAS. Gerai. Ačiū. Dabar toliau. 4 punktas. "Padidinti asignavimus sveikatos apsaugos ministerijai. Kraujo perpylimo stočiai - 375 mln. talonų diagnostinėms tyrimo sistemoms įsigyti. Ir kompensacija Druskininkų, Birštono, Likėnų ir Palangos kurortų sanatorijoms - 60 mln. talonų." Komitetas siūlo pritarti. Vyriausybės pozicija? 435. Ministre, kaip jūs? Už ar ne?

E.VILKELIS. Prašau. Priimam.

PIRMININKAS. Sutinkat?

E.VILKELIS. Taip.

PIRMININKAS. Gerai. Priimta. 5 punktas. "Padidinti asignavimus kūno kultūros ir sporto reikalams 157 mln. talonų." Komitetas siūlo padidinti 100 mln. Gerbiamasis Jaskelevičiau, tebesilaikote tos pačios pozicijos?

L.K.JASKELEVIČIUS. Taip. Mes siūlom 100 mln. talonų.

PIRMININKAS. Ar komiteto vardu kas nori ginti šitą skaičių? Balsuosim, ar sutinkam su 100 mln.?

BALSAS IŠ SALĖS. (Negirdėti)

PIRMININKAS. Sutinkat su 100 mln. Ar reikia balsuoti? Ačiū. Priimta.

6 punktas. "Padidinti asignavimus teismams 154 mln. talonų." Siūlė Valstybės ir teisės komitetas. Biudžeto komitetas siūlo padidinti tik 49 mln. Gal dabar Biudžeto komitetas persigalvojo?

L.K.JASKELEVIČIUS. Ne. Mes vakar irgi tą skaičių dar aptarėme. Manome, kol kas ties tuo ir sustoti. Man atrodo, kad ir Vyriausybės pozicija yra panaši.

PIRMININKAS. Ministre, prašom.

E.VILKELIS. Taip. Mes vakar derinome šitą klausimą.

PIRMININKAS. 49?

E.VILKELIS. Taip.

PIRMININKAS. Ar sutinkam? Ar Valstybės ir teisės komitetas reikalauja balsuoti, ar sutinka su 49 mln.? Sutinkam. Ačiū.

7. "Padidinti asignavimus Aukščiausiajam Teismui 1 mln. talonų." Čia siūloma pritarti. Sutinkam?

E.VILKELIS. Taip.

PIRMININKAS. Gerai. Priimta. 8. "Padidinti asignavimus 1,5 mlrd. Vidaus reikalų ministerijai." Siūloma pritarti.

BALSAS IŠ SALĖS. (Negirdėti)

PIRMININKAS. Aš apie 8 ir kalbu, o ne apie 9.

E.VILKELIS. 8 punktas. "Dėl Vidaus reikalų ministerijos..."

PIRMININKAS. Ar ministras sutinka?

E.VILKELIS. Taip.

PIRMININKAS. Sutarėm. 9 punktas. "Ryšių ir informatikos ministerijos valstybinė įmonė "Lietuvos paštas" pamainoms..." Neaišku.

BALSAS IŠ SALĖS. Papildomai...

PIRMININKAS. Atsiprašau. " ...papildomai skirti 100 mln. talonų laiškinės korespondencijos nuostoliams dengti." Prašom, gerbiamasis...

T.LIDEIKIS. Atsiprašau, galima dėl vedimo tvarkos?

PIRMININKAS. Prašau.

T.LIDEIKIS. Jūs taip greitai sakote, kad aš nespėju suprasti. Čia mes 8 punkte lyg ir pritarėme 1,5 mlrd. Vidaus reikalų ministerijai.

PIRMININKAS. Taip.

T.LIDEIKIS. Bet net neaišku, kas gi siūlo tuos 1,5 mlrd. ir iš kur atsirado, ir kam jie skirti.

L.K.JASKELEVIČIUS. Šiuo atveju tai yra...

PIRMININKAS. Prašom. Kęstutis Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Šiuo atveju tai yra Biudžeto ir finansų komiteto pasiūlymas, kuriam dabar padidinus pajamų dalį pritarė ir Vyriausybė.

T.LIDEIKIS. Palaukit, bet mes dabar lengva ranka nubraukėme 0,5 mlrd. krašto apsaugai, o dabar 1,5 mlrd. Vidaus reikalams. (Balsai salėje)

L.K.JASKELEVIČIUS. Nenubraukėm.

PIRMININKAS. Tai jūs reikalaujate perbalsuoti šitą dalyką, nes čia dabar nauji pasiūlymai nepriimami. Už arba prieš.

T.LIDEIKIS. Aš norėčiau, kad kas nors motyvuotų, ir tada balsuoti.

A.BALEŽENTIS. Seimo narys A.Baležentis. Taip pat norėčiau paprašyti detalizuoti. 1,5 mlrd. - tai vis dėlto ne 1,5 mln.

PIRMININKAS. Prašom.

E.VILKELIS. Čia iš esmės šitos lėšos yra skirtos Vidaus reikalų ministerijos įrangai įsigyti. Šita suma gal ir yra nemaža, bet žinant šiandieninę vidaus reikalų sistemos techninę būklę ir įrangą, ji yra ne tokia jau didelė, kaip kad atrodo. Ir aš manau...

PIRMININKAS. Gerai. Dar kartą klausiu. Ačiū, ministre.

J.BERNATONIS. Dėl vedimo tvarkos.

PIRMININKAS. Prašau. Seimo narys J.Bernatonis.

J.BERNATONIS. Aš norėčiau paprašyti, kad ponas T.Lideikis neklaidintų Seimo narių.

PIRMININKAS. O kuriuo klausimu?

J.BERNATONIS. Krašto apsaugai nebuvo nubraukta. Taigi nereikia klaidinti.

J.BEINORTAS. Gerbiamasis posėdžio pirmininke, ar galėčiau dar.

PIRMININKAS. Prašau. Seimo narys J.Beinortas.

J.BEINORTAS. Būtų daug aiškiau, jeigu vis dėlto, na, motyvas, sakykim, aiškus, kad tai yra įrangai įsigyti, bet aš vis dėlto norėčiau, kad čia iš to 1,5 mlrd. būtų ne tik Vidaus reikalų ministerijos centralizuotiems, vadinkim, įsigijimams, bet kad tam tikra dalis būtų duota ir savivaldybėms. Juk savivaldybėse kuriasi policijos komisariatai, kurių įranga yra nulinė. Todėl aš balsuočiau už šitą skaičių, jeigu čia būtų Vidaus reikalų ministerijos bei savivaldybių policijos, sakykim, įrangai įsigyti. Na, būkim, kaip sakoma, labai teisingi. O paskirstys vis tiek Vyriausybė dalyvaujant Nacionalinio saugumo komitetui ir Vidaus reikalų ministerijai. Bet negalima, kad būtų aprioriškai pasakyta, kad tik Vyriausybė.

PIRMININKAS. Gerai. Aišku. Seimo narys A.Ivaškevičius. Prašom.

A.IVAŠKEVIČIUS. Labai supaprastintai suprantami tie 1,5 mlrd. rublių...

BALSAS IŠ SALĖS. Talonų...

A.IVAŠKEVIČIUS. Tai yra talonų, atsiprašau. Tai yra ne tik Vidaus reikalų ministerija, į kurios struktūrą įeina ir priešgaisrinė apsauga. Mes žinome, kokia buvo vasara šiais metais, kiek turėjome nuostolių. Ir ši struktūra neturi netgi naujos technikos. Jeigu toliau šnekėtume, į tuos 1,5 mlrd. įeina ir Vidaus reikalų ministerijos darbuotojų atlyginimai.

PIRMININKAS. Ačiū. Tai, gerbiamasis ministre, dėl šito siūlymo skaldyti centralizuotam fondui ir savivaldybėms.

E.VILKELIS. Kiek aš žinau, Vidaus reikalų ministerija savo struktūrinius padalinius savivaldybėse centralizuotai aprūpina įranga. Šita įranga centralizuota todėl, kad kanalais jinai sueina į tam tikrus regioninius ir ministerijos centrus. Galima, be abejo, įrašyti, kad šita dalis sumos pateks ir savivaldybėms, bet ji ir taip mechaniškai pateks.

PIRMININKAS. Dar kartą Seimo narys K.Jaskelevičius ir...

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš vis dėlto siūlyčiau gal įsiklausyti į kolegos J.Beinorto pasiūlymą. Ir galutinį paskirstymą tarp Vidaus reikalų ministerijos ir savivaldybių biudžeto atlikti drauge su Nacionalinio saugumo komitetu, nes iš tiesų tie dalykai galbūt nėra taip iš karto matomi ir dar gal verta papildomai apie tai pakalbėti.

E.VILKELIS. Aš manyčiau, kad išdraskymas šitų lėšų tikrai būtų negatyvus reiškinys todėl, kad, aš dar kartą kartoju, šitie pirkimai yra centralizuoti ir čia yra visos Vidaus reikalų ministerijos sistemos kūrimui. O kada bus numatytas finansavimas atskiriems vidaus reikalų padaliniams rajonuose, kitaip sakant, per savivaldybes, mes nesudarysime tos bazės, kuriai skiriamos šitos lėšos.

PIRMININKAS. Gerai. Ar reikia balsuoti už 1,5 mlrd. Vidaus reikalų ministerijai? Reikia balsuoti?

BALSAI IŠ SALĖS. Ne...

PIRMININKAS. Ne. Gerai. Ačiū. Priimta. Dabar 9 punktas. "Ryšių ir informatikos ministerijos valstybinei įmonei "Lietuvos paštas" papildomai skirti 100 mln. talonų laiškinės korespondencijos nuostoliams dengti." Čia, atrodo, LSDP frakcijos pasiūlymas. Komitetas. Prašom.

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš noriu trumpai paaiškinti dėl šito punkto. Čia galbūt įvyko tam tikras nesklandumas, kadangi jis buvo pateiktas antrojo svarstymo metu, mes iššifravome iš stenogramos, ir kolega J.Pangonis sako, kad jis ne taip suredaguotas. Tai aš paprašyčiau gerbiamojo J.Pangonio, kad jis pateiktų tokią redakciją, kuri tada buvo turėta galvoje.

PIRMININKAS. ...nesijungia diskusija... Prašom nuo šoninio mikrofono, gerbiamasis Pangoni.

J.PANGONIS. Ne. Ten buvo ne paštui siūlomos papildomos išlaidos, bet jiems sumažinti. Kad paskirtume kareivių motinoms, Afganistano ir kitoms organizacijoms, kurios šiuo metu Lietuvoje yra. O užrašyta visiškai ne taip, kaip buvo siūloma.

L.K.JASKELEVIČIUS. Mes paėmėm jūsų... stenogramoj...

J.PANGONIS. Čia parašyta didinimas. Ir nesakykite, kad stenogramoje taip parašyta,   nes visi gerai atsimena, ką aš kalbėjau.

PIRMININKAS. Visi ne. Pardon.

E.VILKELIS. Jeigu čia buvo paminėta Kareivių motinų sąjunga, tai aš galiu pasakyti tik tiek, kad praeitame Vyriausybės posėdyje iš Vyriausybės rezervo fondo šiai struktūrai skirta 400 tūkst. talonų. Taip? Aš gaudau save. Tai aš manyčiau, jeigu gerbiamąjį J.Pangonį tenkintų tai, ką jau padarė Vyriausybė, tai gal reikėtų sutikti su Biudžeto ir finansų komiteto išvada - 9 punktui nepritarti, kitaip sakant, jo nesvarstyti, kadangi jau yra padaryta tai, ko jūs pageidavote.

PIRMININKAS. Sutinkam? Reikia balsuoti? Kas už tai, kad Ryšių ir informatikos ministerijos valstybinei įmonei "Lietuvos paštas" būtų skiriama 100 mln. talonų, prašom balsuoti. (Balsai salėje) Na, prašom dar sykį, gerbiamasis Pangoni, performuluosime tada.

J.PANGONIS. Gerbiamasis posėdžio pirmininke! Buvo siūloma sumažinti 100 mln. tai ministerijai ir paskirti tuos pinigus kaip tik reikmėms įvairių Lietuvos organizacijų - tai Sausio 13 osios brolijai ir įvairioms kitoms.

PIRMININKAS. Tai čia tiesiog permesti iš vieno straipsnio į kitą.

J.PANGONIS. Ir motinų, ir Afganistano... Tokios organizacijos, kurios susiję, taip sakant, su įvairiais tais kariniais patriotiniais reikalais. Kadangi norint kažkam paskirti, reikia surasti, iš ko paimti. Tai ir buvo pasiūlyta kaip tik mūsų ministerijai sumažinti tas lėšas, skiriamas pašto komerciniams klausimams spręsti. Tačiau, nežinau, kodėl Biudžeto komitetas čia įrašė ne taip, kaip buvo siūloma. Nes pirminiame variante vis dėlto buvo teisingai parašyta.

PIRMININKAS. Žodžiu, iš vieno straipsnio permesti į kitą. Taip reikia suprasti?

L.K.JASKELEVIČIUS. Ne. Čia ne taip. Aš dar sykį noriu pasakyti. Kolegos, mes šifravome iš stenogramos. Komiteto aparatas iššifravo šitaip. Aš per pertrauką pasitikrinau, patvirtinu, kad būtent šitaip yra stenogramoje. Ir...

PIRMININKAS. Taigi išbraukiame šitą punktą ar paliekame? (Balsai salėje) Pabaigos. Gerai, atidedam. 9 punktas atidedamas.

10 punktas. "Skirti lėšų Šiaulių odos gamyklai "Stumbras"." Komitetas siūlo 250 mln. talonų. Ar Vyriausybė tam pritaria?

E.VILKELIS. Vyriausybėje šitas klausimas buvo svarstomas. Ir kada nebuvo šaltinio, jam nebuvo pritarta. Mes daugiau orientavomės, kad tas klausimas turėtų būti sprendžiamas investicijos iš užsienio arba kreditų tvarka. Bet dabar, kada yra pajamų šaltinis šitoms išlaidoms daryti, manau, kad galima pritarti.

PIRMININKAS. Ar reikia balsuoti dėl šito? Seimo narys T.Lideikis. Prašom.

T.LIDEIKIS. Vis dėlto ketvirtis milijardo vienai gamyklai yra labai didelė suma. Norėtųsi girdėti motyvus, kodėl čia staiga ta gamykla... Ar jos nenumatoma privatizuoti, pavyzdžiui?

PIRMININKAS. Seimo narys V.Juškus. Prašom.

V.JUŠKUS. Aš galiu pabandyti motyvuot. Todėl, kad šita gamykla yra... Šiuo metu, sakysim, yra parduodama žalia odos žaliava, o jinai aprūpintų ne tik visas Pabaltijo respublikas,    bet parduotų išdirbtą odą. Pirmasis paleidimo etapas jau eina visiškai į pabaigą. Todėl jiems reikėtų galbūt 500 mln., tačiau juos patenkina ir 250 mln. Po to jau galima būtų "užsikabinti" ir bendravimui su vokiečiais,.. ir kad gautų užsienio investicijas. Todėl mes ir siūlom pritarti šitiems 250.

PIRMININKAS. Ar sutinkam? Reikia balsuoti? Nereikia. Ačiū. Priimta. 11 punktas - skirti lėšų Susisiekimo ministerijos reguliavimo sferai, konkrečiai Šiaulių aviacijos bazės konversijai 9 mln. talonų. Komitetas siūlo pritarti. Sutinkam? Gerai. Priimta.

12 punktas. "Skirti lėšų atstovavimui Lietuvai tarptautinėse organizacijose 45 mln. talonų." Komitetas siūlo pritarti.

A.BALEŽENTIS. Norėtume...

PIRMININKAS. Seimo narys A.Baležentis.

A.BALEŽENTIS. Norėtume sužinoti adresatą. Kur pateks šitos lėšos? Kokia ministerija ar kas čia gaus, per kur jas naudos?

PIRMININKAS. Seimo narys K.Jaskelevičius. Prašau.

L.K.JASKELEVIČIUS. Šių lėšų tvarkytojas būtų Užsienio reikalų ministerija.

PIRMININKAS. Sutinkam? Ačiū. 13 punktas. "Padidinti asignavimus Valstybės paramos fondui gyvenamiesiems namams, butams statyti 5 mlrd. talonų." LDDP frakcija siūlė 2,5 mlrd. talonų. Prašom. Kas dabar pasisakys? Kęstutis Jaskelevičius. Prašom.

L.K.JASKELEVIČIUS. Norėčiau papasakoti apie susitikimą, kuris pertraukos metu įvyko su kooperatinių namų...

PIRMININKAS. Prašom labai trumpai.

L.K.JASKELEVIČIUS. ...atstovais, kurie šiandien atėjo piketuoti. Iš tiesų situacija nėra tokia paprasta. Suprantame, kad iš biudžeto tam taip pat labai sunku skirti lėšas. Ir nors mūsų komiteto pritarimas buvo 5 mlrd., tačiau dabar aš kviesčiau sutikti jau su kitu skaičiumi - 2,5 mlrd, kurį siūlo LDDP frakcija.

PIRMININKAS. Ar reikia dėl 2,5 mlrd. balsuoti? Priimam? Seimo narys J.Beinortas. Prašom.

J.BEINORTAS. Aš norėčiau pasisakyti. Čia yra du dalykai... (Balsai salėje)

E.VILKELIS. Priimtinas dalykas. Priimtinas.

J.BEINORTAS. Pirmas dalykas. Norėčiau pirmiausia...

PIRMININKAS. Prašom, kolegos, klausyti Seimo nario J.Beinorto.

J.BEINORTAS. ...motyvuoti trupučiuką. Mes buvom paprašę, ir su labai tiksliais paskaičiavimais, daugiau kaip 6,5 mlrd., kad maždaug išlaikytume vadinamąjį statybų tempą, kad žmogus eilėje stovėtų 10 metų. O socialiai remtinus - galbūt galima būtų aprūpinti 5 metus pastovėjus. Taigi anas poreikis išsiplėtė maždaug iki 6,5 mlrd. Dabar dėl to, ką čia sakė šiandien Kooperatinių namų savininkų asociacijos vadovas. Jis pasakė tai, kad šiuo metu mes išeiname į 1993 m., į vadinamąjį naująjį apsirūpinimą butais pagal naują įstatymą, išeinam su skolom. Tos skolos kaip uodegos yra taip pat pakankamai didelės. Todėl aš pirmiausia prašau, kadangi mes turime galimybę, mes šitiek padidinome pajamas, todėl vis dėlto reikėtų kalbėti būtent apie tą 5 mlrd. talonų sumą. Bet dar norėčiau pasakyti štai ką. Čia, kaip yra parašyta pačiame tekste, "padidinti asignavimus valstybės paramos fondui", aš norėčiau, kad būtų parašyta "valstybės paramos fondams", nes tų fondų yra daug. Vienas yra valstybinis, o kiti yra savivaldybių. Yra persikeliantiems iš grąžintinų pastatų ir t.t., ir t.t. Tikrai aš agituoju, mielieji kolegos, kadangi mums neišėjo tas susitarimas, kad mes galime banko palūkanų sumažinimo sąskaita kiek nors išlošti pinigų, mums verkiant reikia čia numatyti statybai didesnę sumą palūkanų kreditų skirtumui dengti.

PIRMININKAS. Gerai. Ačiū. Seimo narys G.Paviržis.

G.A.PAVIRŽIS. Aš pritariu kolegai J.Beinortui, kadangi 6 mlrd. - 5 mlrd. ir 1 mlrd. buvo numatytas, yra papildomai dar ir Vyriausybės siūlomame variante. Tačiau mes dabar turime Kooperatyvų asociacijos atstovų išdalytą dokumentą, kuriame kalbama apie 8 mlrd. Tačiau ten šiek tiek gal padidinta, kadangi Statybos ir urbanistikos ministerija, šiandien galutinai susumavusi rezultatus, teigia, kad vis dėlto reiktų apie 7 mlrd., jog mes užbaigtume tą skolą, kuri tęsiasi dėl kooperatinių gyvenamųjų namų statybos nuo, sakykim, 1988 m. Tai LDDP frakcija siūlo 2,5 mlrd. Tai galėtų būti priimtina su ta intencija, jeigu ten būtų priimama ir nutariamoji dalis papildomai, kurioje mes teigiame, kad bus anuliuojamos tos didelės palūkanos, paliekama tiktai maržos dydžio ir jeigu bus garantija, kad bus kredito ištekliais padidinamas poreikis gyvenamajai statybai iki 7 mlrd. Dabar tokia suma, be abejo, kooperatyvus tenkintų, nes žinote, kad jau keli mėnesiai statybos yra sustabdytos todėl, kad jie negali susimokėti. Padengus, anuliavus šitas paskolas, palūkanas bankui ir šita suma galėtų jau pradėti gyvenimas vykti. O po to, atradus tam tikrų lėšų, galima būtų papildyti. Taigi galima būtų sutikti, jeigu mes nutariamąją dalį griežčiau parašytume ir garantuotume jos priėmimą.

PIRMININKAS. Tai nutariamoji dalis vėliau šiek tiek. Dabar dar kolega V.Petrauskas. Prašom.

V.PETRAUSKAS. Mieli kolegos, iš tikrųjų šitas išlaidų punktas yra pakankamai svarbus. Problema yra tikrai didžiulė. Visiškai pritariu tam, ką sakė kolega J.Beinortas, kad sumos iš tikrųjų reikalingos, būtinos, galbūt nesiekia 8 mlrd. ar dar didesnių skaičių, tačiau 6 mlrd. ar 6,5 mlrd. yra tikrai ta būtina žmonėms parama. Kad ir kaip būtų, prašyčiau pritarti Sveikatos, socialinių reikalų ir darbo komiteto siūlymui - būtent 5 mlrd. talonų skyrimui. Nes visi tie papildomi nutarimai, kad ir kaip būtų priimtas biudžetas, pavyzdžiui, kad ir 2,5 mlrd. bus suprantamas grynai žiūrint į tas eilutes, skaičius. Papildomai ten nutariamosios dalys dėl tų procentų yra pakankamai migloti reikalai ir garantijų, kad vėliau atsiras lėšų paskolų procentams bent iš dalies padengti, maža. Todėl prašau jus pritarti šitam skaičiui - 5 mlrd. Prašau, kad būtų teikiamas klausimas balsavimui, jeigu jau tokia alternatyva yra.

PIRMININKAS. Gerai. Ir dar kartą K.Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Čia visi kolegos, kurie kalbėjo, yra teisūs. Tuose 5 mlrd. iš tiesų yra 2,5 mlrd. skolų už 1992 metus. Bet kolega G.Paviržis minėjo, kad nutariamojoje dalyje mes siūlome punktą, kad tos skolos būtų nurašytos. Tai tada mums nereiks papildomai skirti iš biudžeto, bet tiesiog mes banko palūkanų, banko pelno sąskaita, ką siūlė, beje, ir gerbiamoji E.Kunevičienė, tas skolas nurašysim. Galiu pacituoti tą punktą, jeigu kas į nutariamąją dalį nespėjo žvilgtelėti. "12 punktas. Nustatyti, kad už paskolintus Lietuvos banko kredito išteklius, panaudotus iki 1993 m. vasario 1 d. lengvatinių gyvenamųjų namų, butų statybai kredituoti, kredituojantys bankai palūkanų Lietuvos bankui nemoka." Taip problema išsprendžiama. Todėl kviesčiau sutikti su 2,5 mlrd. ir prisiminti tai, kaip kalbėsim apie nutarimą. Ir net ir balsuoti nereikėtų.

PIRMININKAS. Gerai. Ar gerbiamieji kolegos reikalauja dėl 5 mlrd. balsuoti? Gerai, tada prašom balsuoti. Bet prašau prisiminti, kadangi Vyriausybė tam prieštarauja, tai čia reikės 71 balso. Kas už tai, kad būtų padidinti asignavimai valstybės paramos fondams gyvenamiesiems namams, butams statyti 5 mlrd. talonų? Prašom balsuoti.

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už - 39.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš - 8.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 41.

PIRMININKAS. Taigi 39 Seimo nariams balsavus už, 8 - prieš ir 49 susilaikius, 5 mlrd. neskiriami. Ar yra reikalas balsuoti dėl 2,5 mlrd.? Pritarta. "14 punktas. Skirti 130 mln. talonų Pramonės ir prekybos ministerijos reguliavimo sferai, t.y. Visagino siuvimo fabriko statybai." Gal dabartinėje situacijoje komitetas kitaip galvoja? Bet prieš tai Seimo narys P.Papovas. Prašom.

P.PAPOVAS. Čia siūlo skirti 130 mln. talonų. Siūlo Savivaldybių komitetas. Tam pritaria ir LDDP frakcija bei turbūt dabar pritars ir Vyriausybė, kadangi pajamos yra padidintos. Vyriausybė nagrinėjo šį klausimą Visagino gyvenvietėje, ir yra premjero B.Lubio rezoliucija pritarti pasiūlymams ir ieškoti būdų finansuoti šią statybą, nes ji buvo finansuojama praėjusiais metais iš valstybės biudžeto.

PIRMININKAS. Gerbiamasis ministre, ar priimtina?

E.VILKELIS. Jeigu tai yra Vyriausybės vadovo rezoliucija tokia, aš negaliu prieštarauti.

PIRMININKAS. Aišku. Gerbiamasis K.Jaskelevičius. Prašom.

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš irgi kviesčiau Biudžeto komiteto narius pritarti šiam pasiūlymui, kadangi iš tiesų dabar padidinus pajamų dalį... Problemos, mes žinom, Visagino yra nepaprastai aštrios. Gresia didelis nedarbas, todėl siūlau...

PIRMININKAS. Pritariam. Ar reikia balsuoti? Nereikia. Ačiū. "15 punktas. Padidinti asignavimus saugumo tarnybai 600 mln. talonų." Siūlo Nacionalinio saugumo komitetas, Biudžeto komitetas pritaria. Vyriausybė? Prašom, ministre.

E.VILKELIS. Aš dabar tiktai bijau, kad jeigu mes šitai sumai pritarsim, tai nebeužteks patvirtintų pajamų dalies. Kiek aš suprantu, 14 punkte buvo Biudžeto ir finansų komiteto išvada "nepritarti". Ir, matyt, šita suma dabar nebetilps į padidintų pajamų dydį. O šiaip, be abejo, pritariam.

PIRMININKAS. Jūs siūlytumėte 500 mln.?

E.VILKELIS. Jeigu iš 600 atimtume 130, kurie nebuvo numatyti Visagino siuvimo fabriko statybai, tai tada lieka 470 mln. Jeigu aš teisus. Čia gal gerbiamasis K.Jaskelevičius patikslintų.

L.K.JASKELEVIČIUS. Ten balansas turėtų būti. Mes balansavom po vakarykščio LDDP frakcijos posėdžio, skaičiavom. Ir su šituo 130 mln. balansas yra.

PIRMININKAS. Tai tada jeigu nesusibalansuos, teks dėl šito punkto perbalsuoti. O dabar siūlau pritarti. Niekas nesipriešina? Ačiū. "16 punktas. Padidinti asignavimus remontuojamiems ir pradėtiems statyti maldos namams 576 mln. 300 tūkst. Komiteto išvada - šiam tikslui biudžete numatyta 200 mln. talonų ir 150 mln. talonų Šventojo Tėvo sutikimo pasiruošimo priemonėms." Taigi prašom pasisakyti.

PIRMININKAS. Taip. Seimo narys K.Jaskelevičius. Prašom.

L.K.JASKELEVIČIUS. Jis iš tiesų iki tų papildomų skyrimų buvo remtinas. Kadangi ir Vyriausybė atsižvelgė į varganą bažnyčių būklę bei skyrė papildomai Vyskupų rūmų remontui, manom, kad 200 mln. būtent tiems tikslams ir 150 mln. Šventojo Tėvo sutikimo priemonėms, iš kurių taip pat dalis bus panaudota bažnyčių remontui, turint galvoje vis dėlto ir sunkią biudžeto būklę, galbūt ir pakaktų. Todėl kviečiu Tėvynės Santarą atsiimti savo pasiūlymą.

PIRMININKAS. Seimo narys J.Janonis. Prašom.

J.JANONIS. Aš vis dėlto norėčiau kreiptis į gerbiamuosius Seimo narius ir priminti vieną labai paprastą dalyką. Žmonės pradėjo statyti bažnyčias iš savo santaupų. Šiandien tęsti šios statybos jau jie nepajėgia. Pajamos tiek sumažėjo, kad geriausiais norais, atiduodant paskutines savo santaupas bažnyčių statybai bei remontui, deja, viskas stoja, stoja, stoja. Aš prašyčiau įdėti šias lėšas į bažnyčių statybą, nes tai yra mūsų tautos dvasinio atgimimo laidas. Labai gerai pagalvokite. Ir norėčiau, kad balsuotumėte būtent už Santaros pasiūlymą.

PIRMININKAS. Ačiū. Kolega J.Beinortas. Prašom.

J.BEINORTAS. Pirmiausia čia nekorektiškai yra parašyta vienoje eilutėje. Ir atstatymas, ir 150 mln. pasiruošimo priemonėms. Tos pasiruošimo priemonės... Mielieji, jūs juk puikiai žinote, kad yra ne bažnyčiai skirtos. Tai yra skirtos visoms tarnyboms ir visokiems pasiblizginimams, ir eskortams. Tai ne tas pats. Nepainiokim šitų dviejų dalykų. Antra, juk siūlymas vietoj 600, kaip čia prašo, skirti beveik 200... Atsimenate, kad mes nubalsavome už, vadinkim, už spausdinimo mašinos pedalo spaudimą, tai yra dar devalvacija. 200 mln. talonų ten yra lašas jūroje. Jau galima būtų kalbėti, jei neišgalim 600, tai, tarkim, nors 500 ar 450. Bet tiktai ne šitaip sumažinti. O šita eilutė, kurią užrašė gerbiamasis K.Jaskelevičius sutikimui, yra visiškai skirtingi dalykai ir jų nereikia painioti.

PIRMININKAS. Ačiū. Kolega Z.Adomaitis. Prašom.

Z.ADOMAITIS. Per visą valstybės istoriją maldos namai buvo statomi tikinčiųjų lėšomis. Buvo statoma dešimtmečiais, o kartais ir šimtmečiais. Be to, reikia neužmiršti, kad Lietuvoje gyvena ne vien tiktai krikščionys, yra ir netikinčių, yra ir kitų tikėjimų žmonių. Todėl aš manyčiau, kad švaistytis pinigais, ypač esant tokiai varganai biudžeto būklei, skirti pusę milijardo nėra tikslinga. Ir aš siūlau pritarti Biudžeto komiteto ir Vyriausybės pozicijai. Ačiū.

BALSAS IŠ SALĖS. Jeigu galima?

PIRMININKAS. Prašau, jau pakankamai pasisakyta. Du - už, du - prieš. Bus jau dabar trečias - už. Gerbiamasis Baleženti, jūs prieš pasisakysit?

A.BALEŽENTIS. Aš norėčiau dėl balsavimo motyvų, kadangi...

PIRMININKAS. Na, tai jau pasisakyta. Bet prašom, ką darysi.

A.BALEŽENTIS. Gerbiamieji Seimo nariai, ištisus dešimtmečius daug bažnyčių buvo paverstos sandėliais, buvo paverstos gamyklomis. Ir visa tai buvo valstybinė griovimo politika. Man atrodo, kad mes privalome. Daugumai čia esančių žmonių, kurie balsuotų už šitą pasiūlymą, būtų tiesiog moralinė atgaila prieš bažnyčią ir prieš tautą. Aš labai prašau pritarti šitam pasiūlymui.

PIRMININKAS. Čia jau politinio spaudimo priemonė, bet ką darysi. Primenu, kad šitam balsavimui reikia 71 balso. Kas už tai, kad būtų padidinti asignavimai remontuojamiems ir pradėtiems statyti maldos namams 576 mln. 300 tūkst. talonų?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Už - 35.

PIRMININKAS. Kas prieš?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Prieš - 31.

PIRMININKAS. Kas susilaikė?

BALSŲ SKAIČIUOTOJAS. Susilaikė 32.

PIRMININKAS. Taigi 35 Seimo nariams balsavus už, 31 - prieš, 32 susilaikius, 576 mln. neskiriami. Ar dėl 200 mln. reikia balsuoti? Ačiū. Pritarta. Seimo narys B.Rupeika.

B.V.RUPEIKA. Aš noriu pasakyti repliką, kad šis balsavimas nebūtų sutapatintas su Seimo narių požiūriu į bažnyčią. Dar daug kas šiame Seime tebegyvena rinkimų į Seimą ir Prezidento rinkimų nuotaikomis. Ir, deja, matyt, balsuojant atsiliepė ir tai, kad ne vieni maldos namai buvo paversti agitaciniu punktu rinkimuose. Ir dėl to toks rezultatas gali būti.

PIRMININKAS. Prašom dabar nesiginčyti. 17 punktas iš kelių dalių, ir dėl kiekvieno skaičiaus balsuosime atskirai, jeigu nesutarsim konsensu. "Padidinti savivaldybių biudžetų išlaidas." Dabar balsuosim dėl punkto "a". "Miestų ir gyvenviečių tvarkymui 1 mlrd. 800 mln." Tai siūlo Savivaldybių komitetas. Tuo tarpu Vyriausybės pasiūlymui asignuoti šiems tikslams 1 mlrd. Biudžeto komitetas pritaria. Ar Savivaldybių komitetas tebesilaiko tos pačios pozicijos? Seimo narys A.Sadkauskas.Prašau.

A.SADKAUSKAS. Taip, tai yra pati žemiausia suma, kuri reikalinga tiems reikalams.

PIRMININKAS. Gerai. Seimo narys K.Jaskelevičius. Prašom.

L.K.JASKELEVIČIUS. Aš irgi manau, kad dabar galima būtų pritarti 1 mlrd. 800 mln. Ir turbūt gerbiamasis ministras irgi su tuo sutiks.

PIRMININKAS.Gerbiamasis Jaskelevičiau, aš galiu už ministrą paklausti. Jis jau anksčiau sakė, kad nesusibalansuoja. Dabar dar 800 mln., vadinasi, jau visas milijardas. Ar tikrai užtenka? Ar nukeliam po pietų šitą balsavimą, kai suskaičiuosime? Prašau, Seimo narys P.Papovas.

P.PAPOVAS. Čia viskas susibalansuoja, kadangi vakar frakcijoje buvo svarstyta ir buvo pritarta. 1,8 ir tai yra įvertinta didinant pajamas. Nes buvo nurodytas šaltinis, kurias pajamas padidinti, kaip tiktai Savivaldybių komiteto. Todėl čia viskas susibalansuoja.

PIRMININKAS. Gerai. Ačiū. Ministras tegu pasisakys. Tada žiūrėsim, kokia balsų dauguma reikia priimti. Prašau.

E.VILKELIS. Man sufleruoja irgi, kad susibalansuoja. Jeigu susibalansuoja, be abejo, tada šitai priemonei reikėtų numatyti...

PIRMININKAS. Gerai. Ar yra reikalas balsuoti tada? Ačiū. Priimtas 1 mlrd. 800 mln. Dabar melioracijai 2 mlrd. Tai siūlo Savivaldybių komitetas. 1,5 mlrd. - Tėvynės Santara, Biudžeto komitetas ir Vyriausybė - 1 mlrd. Gal kokį vidurinį skaičių rinksimės? Prašom, Seimo narys...

P.PAPOVAS. Čia ir yra išrinktas vidurinis skaičius - 2 mlrd. Ir tai irgi susibalansuoja.

PIRMININKAS. Ar tikrai čia susibalansuoja?

E.VILKELIS. Aš jau pradedu abejoti, nežinau.

R.ŠARKINAS. Susibalansuoja...

PIRMININKAS. Gerbiamasis R.Šarkinas tvirtina, kad susibalansuoja, tai gal tikrai nėra reikalo balsuoti. Tada dėl 2 mlrd. ar yra reikalas balsuoti? Ačiū. Pritarta. "c" punktas. "Respublikinių miestų savivaldybėms, stovėjusioms eilėje lengvatinėmis sąlygomis butams gauti, - 250 mln. talonų." Čia yra Sveikatos, socialinių reikalų ir darbo komiteto siūlymas. Biudžeto komitetas siūlo nepritarti. Gerbiamasis G.Paviržis. Prašau, kolega.

G.A.PAVIRŽIS. Komitetas siūlo pritarti šitai 250 mln. sumai.

PIRMININKAS. Ministre?

E.VILKELIS. Aš manyčiau, kad reikėtų sutikti su Biudžeto ir finansų komiteto išvada, juo labiau kad, matyt, čia šitos sumos jau ir nebesusibalansuos.

PIRMININKAS. K.Jaskelevičius.

L.K.JASKELEVIČIUS. Matot, aš už balansą galiu garantuoti, nes iš tiesų mes pakankamai atidžiai tą dalyką atlikome. Tas nepritarimas irgi buvo iki anos situacijos su pajamomis. Ir šia prasme aš irgi neturiu teisės sakyti dabar, kad pritartume, kadangi buvo jau komiteto pasiūlymas nepritarti per posėdį. Tačiau dabar, žinodamas situaciją, kviesčiau vis dėlto komiteto vardu pritarti, jeigu būtų balsuojama.

PIRMININKAS. Tai balsuoti reikia, kadangi ministras nepritaria. Reikia 71 balso.

E.VILKELIS. Aš labai atsiprašau, man irgi sufleruoja, kad dar užtenka vis dėlto to padidinto pajamų kiekio.

PIRMININKAS. Tada priimta. Gerai. Priimti 250 mln. Punktas "d". "Mažeikių rajono savivaldybei - 220 mln. talonų akušerinio-ginekologinio korpuso statybai užbaigti." Čia parašyta, kad nebuvo nagrinėta. Gerbiamasis Jaskelevičiau?

L.K.JASKELEVIČIUS. Taip, iš tiesų komitete šitas klausimas nebuvo nagrinėtas. Iš tiesų buvo atvykusi delegacija iš Mažeikių, aiškino, kad jeigu nebus statyba užbaigta, konservuoti beveik nėra galimybių ir bus didelių nuostolių. Ir aš siūlau tam pasiūlymui pritarti.

PIRMININKAS. Ministre?