LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS BAUSMIŲ VYKDYMO KODEKSO 43, 48, 49, 68, 102, 121, 157, 173, 178 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2004-06-07 Nr. IXP-3520(2)

Vilnius

 

            Alternatyvių projektų Teisės departamente negauta.

            Vertinant projektą juridinės technikos požiūriu ir jo santykį su galiojančiais įstatymais, pastebėtina, kad kodekso 121 straipsnio 2 dalies 6 punkto pakeitimas yra svarstytinas. Pagal galiojančią redakciją kodekso 121 straipsnio 2 dalies 4 punktas reglamentuoja antrankių arba tramdomųjų marškinių ar surišimo priemonių naudojimą konvojuojant nuteistąjį lėktuvu. Projekto 6 straipsniu numatomas 121 straipsnio 2 dalies 4 punkto pakeitimas įteisintų minėtų specialiųjų priemonių panaudojimą konvojuojant nuteistuosius ne tik lėktuvais, bet ir kitomis specialiai neįrengtomis transporto priemonėmis. Pažymėtina, jog Transporto veiklos pagrindų įstatymo 2 straipsnio 8 punkte pateikta transporto priemonės sąvoka “Transporto priemonė – bet koks savaeigis mechanizmas ar mechanizmų junginys, skirtas keleiviams, bagažui ir (arba) kroviniams vežti” sudarytų prielaidas nuteistiesiems būti konvojuojamais ne tik lėktuvu, traukiniu, bet ir kitomis transporto priemonėmis (pvz., autobusais, troleibusais, laivais, motorinėmis, bevariklio ir kt.). Atsižvelgiant į teikiamą kodekso pakeitimo formuluotę, galima būtų teigti, kad visi minėti nuteistųjų konvojavimo būdai formaliai atitiktų Transporto veiklos pagrindų įstatyme nustatytus reikalavimus. Todėl manytina, kad reikėtų sukonkretinti minėto pakeitimo formuluotę.

            Be to, abejotina projekto aiškinamajame rašte išdėstyta nuostata, kad nuteistuosius “gali prireikti konvojuoti visuomeniniu transportu”. Tokiu atveju galėtų būti pažeistos visuomeninio transporto vairuotojų ir keleivių teisės.


 

Taip pat pastebėtina, kad 2003 m. rugsėjo 2 d. Vyriausybė priėmė nutarimą Nr. 1109 “Dėl nuteistųjų arešto, terminuoto laisvės atėmimo ir laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmėmis pristatymo į bausmės atlikimo vietą tvarkos patvirtinimo”, kurio 2 punktu pavedė Teisingumo ministerijai ir Vidaus reikalų ministerijai iki 2003 m. lapkričio 1 d. patvirtinti konvojavimo tvarką. Ši tvarka iki šiol nėra patvirtinta, ir nei Bausmių vykdymo kodeksas, nei kiti Lietuvos Respublikos įstatymai ar poįstatyminiai aktai konvojavimo tvarkos nereglamentuoja. Nereglamentavus konvojavimo tvarkos, sudėtinga įsivaizduoti projekto 6 straipsnio galiojimą. Svarstytina galimybė projekto 6 straipsnio įsigaliojimą susieti su minėtos konvojavimo tvarkos įsigaliojimu.

 

 

 

Teisės departamento vyresnysis patarėjas                                                       Antanas Jatkevičius

 

Teisės departamento vyriausioji specialistė                                                     Erika Sadauskienė

 

Sutinku:

Teisės departamento direktorius                                                                     Kęstutis Virketis