LIETUVOS RESPUBLIKOS karo padėties įstatymo 37 straipsnio

pakeitimo įstatymo projekto

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

           

Sveikatos apsaugos ministerija teikė Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl radioaktyviųjų medžiagų laikino paėmimo  nepaprastosios padėties atveju taisyklių“ projektą. Vyriausybės kanceliarijos Teisės ir teisėtvarkos departamentas, atsižvelgęs į tai, kad radioaktyviųjų medžiagų laikinąjį paėmimą reglamentuoja ne tik Nepaprastosios padėties įstatymas, bet ir Karo padėties įstatymas, pasiūlė atitinkamai papildyti taisyklių projektą.

Karo padėties įstatymo 37 straipsnio 1 punktas reglamentuoja ne tik laikinąjį radioaktyviųjų medžiagų paėmimą, bet ir jų rekviziciją, todėl taisyklių projektas turėjo būti išplėstas taip, kad reglamentuotų civilinėje apyvartoje esančių radioaktyviųjų medžiagų laikinąjį paėmimą ir/ar rekviziciją karo arba nepaprastosios padėties atveju.

Karo padėties metu netikslinga vykdyti radioaktyviųjų medžiagų rekvizicijos, todėl Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva, buvo parengtas Lietuvos Respublikos karo padėties įstatymo 37 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas. Projekte buvo numatyta, kad radioaktyviosios medžiagos laikinai paimamos, laikinąjį radioaktyviųjų medžiagų paėmimą vykdo apskričių viršininkai ir savivaldybių administracijos direktoriai.

2004 m. balandžio 6 d. svarstant minėto įstatymo pakeitimo įstatymo projektą ministerijų valstybės sekretorių pasitarime, Vidaus reikalų ir Ūkio ministerijų valstybės sekretoriai bei Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovas nesutiko su nuostata, kad laikinąjį radioaktyviųjų medžiagų paėmimą vykdytų apskričių viršininkai ir savivaldybių administracijos direktoriai, motyvuodami, kad apskritims ir savivaldybių administracijoms šios funkcijos vykdymui neskiriamas finansavimas.

Nesutarus, kas turėtų vykdyti laikinąjį radioaktyviųjų medžiagų paėmimą karo padėties metu, 2004 m. balandžio 30 d. Vyriausybės kanceliarijoje, dalyvaujant Krašto apsaugos, Vidaus reikalų, Sveikatos apsaugos, Ūkio ministerijų ir Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovams, organizuotame pasitarime, nuspręsta, kad laikinąjį radioaktyviųjų medžiagų paėmimą turėtų organizuoti ir koordinuoti Radiacinės saugos centras kartu su savivaldybėmis, o į teisės aktų nustatytas vietas laikinai paimamas radioaktyviąsias medžiagas pristatytų radioaktyviųjų medžiagų turėtojai.

Atsižvelgus į aukščiau minimą nuostatą, Lietuvos Respublikos karo padėties įstatymo 37 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas teikiamas svarstyti pakartotinai

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                  Juozas Olekas