Projekto

lyginamasis variantas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

TARNYBOS LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖJE STATUTO 2 IR 16 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR DVYLIKTOJO SKIRSNIO PRIPAŽINIMO NETEKUSIU GALIOS ĮSTATYMAS

 

2004 m.                             d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 2000, Nr. 94-2917; 2003, Nr. 64-2881)

 

 

1 straipsnis. 2 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 2 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1.    Muitinės pareigūnas – statutinis valstybės tarnautojas, tarnaujantis muitinėje, kurio įgaliojimus, teises, pareigas, atsakomybę, statusą ir tarnybos ypatumus nustato šis Statutas, Muitinės įstatymas, Valstybės tarnybos įstatymas bei jų taikymą reglamentuojantys teisės aktai“.

1.      Muitinės pareigūnas – statutinis valstybės tarnautojas, tarnaujantis muitinėje ir pagal pareigas turintis viešojo arba vidaus administravimo įgaliojimus pavaldiems ar nepavaldiems asmenims.

 

2 straipsnis. 16 straipsnio 1 dalies pakeitimas

16 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžio „kodeksas“ įrašyti žodį „įstatymas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1.    Muitinės pareigūnų bendrąsias teises ir pareigas nustato Muitinės kodeksas įstatymas, Valstybės tarnybos įstatymas ir kiti teisės aktai“.

 

3 straipsnis. Dvyliktojo skirsnio pripažinimas netekusiu galios

Pripažinti netekusiu galios dvyliktąjį skirsnį.

 

DVYLIKTASIS SKIRSNIS

ŠAUNAMOJO GINKLO IR FIZINĖS PRIEVARTOS NAUDOJIMAS

 

57 straipsnis. Prievartos ir šaunamojo ginklo naudojimo sąlygos

1.      Muitinės pareigūnas, atlikdamas tarnybines pareigas, turi teisę naudoti prievartą, kai ji yra būtina užkertant kelią teisės pažeidimams, sulaikant pažeidimus padariusius asmenis ir kitais atvejais saugant bei ginant asmens, visuomenės ir valstybės teisėtus interesus.

2.      Prievartą, dėl kurios gali būti sunkių padarinių žmogaus gyvybei ir sveikatai, galima naudoti tik tiek, kiek to reikia profesinei pareigai atlikti, ir tik tuo atveju, kai visos galimos įtikinėjimo arba kitos priemonės nėra įmanomos arba veiksmingos. Prievartos rūšį ir jos naudojimo ribas pasirenka muitinės pareigūnas, atsižvelgdamas į konkrečią situaciją, teisės pažeidimo pobūdį bei individualias pažeidėjo savybes.

3.      Muitinės pareigūnas Statuto nustatytais pagrindais ir sąlygomis gali naudoti fizinę prievartą ir (arba) šaunamąjį ginklą.

4.      Fizine prievarta laikoma:

1)      bet kokio pobūdžio fizinės jėgos bei kovinių imtynių veiksmų naudojimas;

2)      specialiųjų priemonių, t. y. lazdų, antrankių bei rišimo priemonių, dujų, transporto priemonių priverstinio sustabdymo, bei kitų įstatymų leidžiamų ir Muitinės departamento direktoriaus patvirtintų gynybos priemonių naudojimas.

5.      Muitinės pareigūnas, ketindamas naudoti fizinę prievartą arba šaunamąjį ginklą prieš asmenį, privalo jį apie tai įspėti suteikdamas asmeniui galimybę įvykdyti teisėtus pareigūno reikalavimus, išskyrus atvejus, kai delsimas kelia grėsmę muitinės pareigūno arba kito asmens gyvybei ar sveikatai arba toks įspėjimas yra neįmanomas.

6.      Muitinės pareigūnai, turintys teisę naudoti specialiąsias priemones ir šaunamąjį ginklą, turi būti specialiai parengti ir ne rečiau kaip vieną kartą per metus tikrinami, ar gali tinkamai veikti prireikus naudoti specialiąsias priemones ir šaunamąjį ginklą.

7.      Jei dėl muitinės pareigūno panaudotų specialiųjų priemonių arba šaunamojo ginklo asmuo mirė arba patyrė sveikatos sutrikimą, įstaigos, kurioje dirba muitinės pareigūnas, vadovas apie tai privalo nedelsdamas pranešti prokurorui.

 

58 straipsnis. Fizinės prievartos naudojimo pagrindai

Muitinės pareigūnas, atlikdamas tarnybines pareigas, turi teisę naudoti fizinę prievartą:

1)      gindamasis arba gindamas kitą asmenį nuo pradėto ar tiesiogiai gresiančio pavojingo gyvybei arba sveikatai kėsinimosi;

2)      sulaikydamas įtariamą padariusį teisės pažeidimą asmenį, kuris aktyviais veiksmais vengia sulaikymo;

3)      kai kėsinamasi į muitinės kontroliuojamą arba saugomą objektą, transporto priemonę, šaunamąjį ginklą, specialiąsias priemones bei kitą muitinės turtą;

4)      kai yra tarnybinis būtinumas sulaikyti transporto priemonę vairuojantį asmenį.

 

59 straipsnis. Šaunamojo ginklo naudojimo pagrindai

1.      Muitinės pareigūnas, atlikdamas tarnybines pareigas, kaip išimtinę priemonę turi teisę naudoti šaunamąjį ginklą, kai kitos prievartos priemonės yra neveiksmingos.

2.      Muitinės pareigūnas turi teisę naudoti šaunamąjį ginklą prieš asmenį šiais atvejais:

1)      gindamasis arba gindamas kitą asmenį nuo pradėto ar tiesiogiai gresiančio pavojingo gyvybei arba sveikatai kėsinimosi;

2)      sulaikydamas įtariamą padariusį nusikalstamą veiką asmenį, kuris aktyviais veiksmais vengia sulaikymo, jeigu kitaip jo neįmanoma sulaikyti, taip pat kai asmuo atsisako įvykdyti teisėtą reikalavimą padėti ginklą arba kitą daiktą, kurį panaudojus gali būti sunkių padarinių žmogaus gyvybei arba sveikatai, jeigu kitaip jo neįmanoma nuginkluoti.

3.      Muitinės pareigūnas taip pat turi teisę naudoti šaunamąjį ginklą prieš asmenį, transporto priemones bei gyvūnus būtinojo reikalingumo ir būtinosios ginties atvejais.

 

4 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja nuo 2004 m. gegužės 1 dienos.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS