Lietuvos Respublikos Seimui

 

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

Dėl Lietuvos Respublikos įstatymo

„Dėl Europos konvencijos dėl informacijos apie užsienio teisę papildomo protokolo ratifikavimo“

 

 

2004 m. sausio 29 d., suteikus įgaliojimus Lietuvos Respublikos nepaprastajam ir įgaliotajam ambasadoriui prie Europos Tarybos Neriui Germanui, buvo pasirašytas Europos konvencijos dėl informacijos apie užsienio teisę papildomas protokolas (toliau – Papildomas protokolas). Šio Papildomo protokolo tikslas – teikti Susitariančioms šalims viena kitai informaciją apie materialiąją ir procesinę teisę ir teismų sistemos organizavimą baudžiamosios teisės srityje, įskaitant baudžiamąjį persekiojimą vykdančias institucijas, o taip pat teikti informaciją apie teisę, susijusią su baudžiamųjų priemonių vykdymu.

Papildomas protokolas numato įpareigojimą Susitariančioms šalims teikti aukščiau minėtą informaciją visoms byloms dėl nusikalstamų veikų, už kurių padarymą, informacijos prašymo metu, yra traukiama baudžiamojon atsakomybėn ir tai priklauso prašančiosios Šalies teisminės institucijos jurisdikcijai. Papildomas protokolas numato, jog prašymą pateikti aukščiau minėtą informaciją gali bet kuri teisminė institucija bei bet kuri nepasiturinčių asmenų vardu oficialiose teisinės pagalbos sistemose veikianti institucija ar asmuo.

Europos konvencijos dėl informacijos apie užsienio teisę papildomo protokolo dalyvėmis yra 32 valstybės.

1996 m. vasario 6 d. Lietuvos Respublikos Seimas ratifikavo Europos konvenciją dėl informacijos apie užsienio teisę. Šios Konvencijos pagrindu Konvencijos dalyvės įsipareigoja teikti viena kitai informaciją apie savo teisę, civilinį ir komercinį procesą bei teismų sistemos organizavimą. Šios Konvencijos pagrindu, Teisingumo ministerija yra paskirta priimti ir perduoti prašymus dėl informacijos apie užsienio teisę.

Papildomo protokolo ratifikavimas numatytas 2001 m. spalio 4 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1196 patvirtintose  Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001-2004 metų programos įgyvendinimo priemonėse.

Teikiamo ratifikuoti Papildomo protokolo 5 str. atžvilgiu siūloma padaryti pareiškimą, jog Lietuvos Respublika bus saistoma tik Papildomo protokolo I skyriaus, t.y. Teisingumo ministerija vykdys tik tuos prašymus dėl informacijos apie užsienio teisę, kurie bus pateikti teisminių institucijų. Tokio Lietuvos Respublikos pareiškimo tikslingumas grindžiamas tuo, jog šiuo metu nė vienos valstybės institucijos funkcijoms nėra priskirta teikti informaciją apie galiojančią Lietuvos Respublikos teisę neteisminėms institucijoms ar privatiems asmenims arba ruošiantis bylos iškėlimui teisme. Tiek Lietuvos Respublikos piliečiams, tiek užsienio valstybių piliečiams bet kokią informaciją apie Lietuvos Respublikos teisę gali suteikti privačios ir viešosios advokatų kontoros, teisinių paslaugų firmos ir kt.

Teikiamas įstatymo projektas neprieštarauja Europos Sąjungos teisei ir atitinka Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas.

Įstatymui įgyvendinti priimti naujų ar keisti galiojančių įstatymų ar poįstatyminių teisės aktų nereikės.

Įstatymui įsigaliojus, papildomų finansinių išteklių jo įgyvendinimui skirti nereikės.

Teikiamą įstatymo projektą parengė Teisingumo ministerija.

Reikšminiai žodžiai: užsienio teisė, teisminė institucija.

 

 

 

 

Teisingumo ministras                                                                          Vytautas Markevičius