Lyginamasis variantas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NARYS

ALGIRDAS MONKEVIČIUS

 

PASIŪLYMAI LIETUVOS RESPUBLIKOS AUKŠTOJO MOKSLO ĮSTATYMO IR MOKSLO IR STUDIJŲ ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMO PROJEKTUI  NR. IXP-3155

 

2004-      -

Vilnius

           

Siūlau:

            Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatymo ir Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto Nr. IXP-3155 :

 

 I skirsnyje:

 

1. Papildyti I skirsnio 1 straipsniu keičiamą Aukštojo mokslo įstatymo 2 straipsnį 4 ir 9 dalių pakeitimu ir jį išdėstyti taip:

 

1 straipsnis. 2 straipsnio 4, 6 ir 9 dalių pakeitimas

1.      Pakeisti 2 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Diplomas – asmens įgytą profesinę kvalifikaciją arba profesinę kvalifikaciją ir kvalifikacinį laipsnį ir (arba) profesinę kvalifikaciją, taip pat mokslo laipsnį liudijantis pažymėjimas, išduodamas baigus pagrindines studijas, specialiąsias profesines studijas, magistrantūrą, meno aspirantūra, apginus daktaro disertaciją.

            2. Pakeisti 2 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Kvalifikacijaprofesinė kvalifikacija arba profesinė kvalifikacija ir kvalifikacinis laipsnis (bakalauro, magistro, meno licenciato) ir (arba) profesinė kvalifikacija, suteikiamas suteikiama baigus atitinkamos pakopos nuosekliąsias studijas.“

3. 2 straipsnio 9 dalyje po žodžio „magistrantūros“ įrašyti žodžius „arba vientisųjų“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„9. Magistras - kvalifikacinis laipsnis, suteikiamas asmeniui, išėjusiam magistrantūros arba vientisųjų studijų programą, taip pat asmuo, turintis magistro kvalifikacinį laipsnį.“

 

2. Papildyti projektą Aukštojo mokslo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies, 8 straipsnio 5 dalies ir 12 straipsnio pakeitimu:

 

11 straipsnis. 4 straipsnio 2 dalies pakeitimas

4 straipsnio 2 dalyje po žodžio „diplomą“ įrašyti žodžius “o baigus rezidentūrą – rezidentūros pažymėjimą“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„2. Asmeniui, išėjusiam bet kurios nuosekliųjų studijų pakopos programą, aukštoji mokykla išduoda tai patvirtinantį nustatytos formos diplomą, o baigus rezidentūrą – rezidentūros pažymėjimą.“

 

12 straipsnis. 8 straipsnio 5 dalies pakeitimas

8 straipsnio 5 dalyje išbraukti paskutinį sakinį ir šią dalį išdėstyti taip:

„5. Nevalstybinės aukštosios mokyklos statutas priimamas jos steigėjo nustatyta tvarka, o keičiamas – statute nustatyta tvarka. Nevalstybinės aukštosios mokyklos statutą registruoja Ministerija.

 

13 straipsnis. 12 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 12 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

12 straipsnis. Aukštųjų mokyklų ir studijų programų registrais

Švietimo įstaigų bei mokslo ir studijų institucijų valstybės registrą bei Studijų ir mokymo programų registrą steigia Vyriausybė. Šiuos registrus tvarko Ministerija.

„12 straipsnis. Studijų programų registras

Studijų ir mokymo programų registrą steigia ir tvarko Ministerija.“

 

3. I skirsnio 2 straipsnį išdėstyti taip:

 

2 straipsnis. 13 straipsnio 4 dalies pakeitimas

            Pakeisti 13 straipsnio 4 dalį  ir ją išdėstyti taip:

            „4. Nevalstybinę aukštąją mokyklą ar užsienio aukštosios mokyklos filialą gali steigti tik fizinis arba juridinis asmuo (išskyrus Lietuvos Respublikos valstybines aukštąsias mokyklas), ne mažiau kaip penkis metus vykdantis neformaliojo arba formaliojo švietimo programas bei turintis materialinę bazę, būtiną aukštosios mokyklos veiklai užtikrinti ir Vyriausybės nustatyta tvarka gavęs leidimą vykdyti studijas. Užsienio aukštoji mokykla gali steigti Lietuvoje filialą, jeigu turi Lietuvoje materialinę bazę, būtiną aukštosios mokyklos filialo veiklai užtikrinti ir Vyriausybės nustatyta tvarka gavo leidimą vykdyti studijas. Ministerija Vyriausybės nustatyta tvarka teikia Vyriausybei išvadą dėl leidimo steigti aukštąją mokyklą išdavimo pritarimo išduoti leidimą vykdyti studijas arba informuoja pareiškėjus apie neigiamo sprendimo priėmimo priežastis.“

 

4. I skirsnio 3 straipsnio 1 dalį išdėstyti taip:

 

„1. Pakeisti 16 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

            „1. Aukštoji mokykla turi teisę pradėti savo veiklą nuo jos ir studijų programų įregistravimo Švietimo įstaigų bei mokslo ir studijų institucijų valstybės juridinių asmenų registre bei Studijų ir mokymo programų registre dienos. Nauja aukštoji mokykla registruojama Švietimo įstaigų bei mokslo ir studijų institucijų valstybės juridinių asmenų registre po to, kai Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos sudaryta komisija patvirtina, kad sąlygos, kurios buvo nurodytos priimant nutarimą steigti aukštąją mokyklą ar išduoti licenciją pritarti leidimo vykdyti studijas išdavimui, yra įvykdytos.“

 

5. Papildyti I skirsnio 4 straipsnį 3 dalimi ir visą straipsnį išdėstyti taip:

 

4 straipsnis. 17 straipsnio 5 dalies 1 punkto bei 8 ir 9 dalių pakeitimas

1. 17 straipsnio 5 dalies 1 punkte vietoj žodžio „licenciją“ įrašyti žodžius „leidimą vykdyti studijas“ ir šį punktą išdėstyti taip:

            „1) panaikinti nevalstybinės aukštosios mokyklos licenciją leidimą vykdyti studijas;“

            2. 17 straipsnio 8 dalyje vietoj žodžio „licencijos“ įrašyti žodžius „leidimo vykdyti studijas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

            „8. Nuo nevalstybinės aukštosios mokyklos licencijos leidimo vykdyti studijas panaikinimo dienos ta aukštoji mokykla neturi teisės absolventams išduoti aukštąjį išsilavinimą patvirtinančių diplomų.“

3. 17 straipsnio 9 dalyje vietoj žodžių „Švietimo įstaigų bei mokslo ir studijų institucijų valstybės “ įrašyti žodžius „juridinių asmenų“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„9. Aukštoji mokykla laikoma likviduota nuo jos išregistravimo iš Švietimo įstaigų bei mokslo ir studijų institucijų valstybės juridinių asmenų registro dienos.“

 

 

6. Papildyti projektą Aukštojo mokslo įstatymo 27, 29 straipsnių ir 31 straipsnio 1 dalies pakeitimu:

 

„41 straipsnis. 27 straipsnio 3 dalies pakeitimas ir papildymas 4 dalimi

1. 27 straipsnio 3 dalies pirmajame ir ketvirtajame sakiniuose prieš žodį „pareigybių“ įrašyti žodžius „išskyrus daktarus-stažuotojus“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„3. Minimalius kvalifikacinius dėstytojų ir mokslo darbuotojų, išskyrus daktarus-stažuotojus, pareigybių reikalavimus, konkursų šias pareigas eiti organizavimo, dėstytojų ir mokslo darbuotojų atestavimo tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.Vertinant dėstytojų peratestavimo rezultatus, turi būti atsižvelgiama ir į studentų vertinimus. Kitus reikalavimus dėstytojų ir mokslo darbuotojų pareigoms nustato aukštosios mokyklos. Šie reikalavimai negali būti mažesni už minimalius kvalifikacinius dėstytojų ir mokslo darbuotojų pareigybių, išskyrus daktarus-stažuotojus,  reikalavimus.“

2. Papildyti 27 straipsnį 4 dalimi:

4. Minimalius kvalifikacinius daktarų-stažuotojų pareigybių reikalavimus, skyrimo į šias pareigas tvarką bei daktarų stažuočių finansavimo tvarką nustato Vyriausybė.“

 

42 straipsnis. 29 straipsnio 1 dalies pakeitimas ir papildymas 7 dalimi

1. Papildyti 29 straipsnio 1 dalį nauju 2 punktu, buvusį 2 punktą laikyti 3 punktu ir visą dalį išdėstyti taip:

„1. Aukštoji mokykla savo funkcijoms vykdyti gali turėti mokslo darbuotojų. Aukštosios mokyklos mokslo darbuotojai yra:

1) mokslininkai, einantys vyriausiojo mokslo darbuotojo, vyresniojo mokslo darbuotojo, mokslo darbuotojo pareigas;

2) daktarai-stažuotojai;

23) asmenys su aukštuoju išsilavinimu, einantys jaunesniojo mokslo darbuotojo pareigas.“

2. Papildyti 29 straipsnį 7 dalimi:

7. Daktaro-stažuotojo pareigas gali eiti ne vyresnis kaip 35 metų mokslininkas, kuris apginė mokslininko disertaciją ne anksčiau kaip prieš 3 metus iki skyrimo į šias pareigas dienos.“

 

43 straipsnis. 31 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 31 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Į aukštųjų mokyklų dėstytojų ir mokslo darbuotojų, išskyrus daktarus-stažuotojus, pagrindines pareigas asmenys skiriami viešo konkurso būdu ne ilgesnei kaip 5 metų kadencijai. Į daktarų-stažuotojų pareigas asmenys skiriami Vyriausybės nustatyta tvarka ne ilgesnei kaip 2 metų kadencijai, kuri gali būti pratęsta dar iki 1 metų.“

 

 

7. I skirsnio 5 straipsniu keičiamame Aukštojo mokslo įstatymo 32 straipsnyje atsisakyti paskutinio sakinio ir jį išdėstyti taip:

 

5 straipsnis. 32 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 32 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„32 straipsnis. Profesoriai emeritai

Vyresniems kaip 65 metų profesoriams ir vyriausiesiems mokslo darbuotojams, aktyviai dirbusiems mokslinį ir pedagoginį darbą universitete, turintiems profesoriaus pedagoginį vardą, universiteto statute nustatytus ypatingus nuopelnus mokslui ar menui senatas gali suteikti profesoriaus emerito vardą. Profesoriui emeritui universiteto statuto nustatyta tvarka sudaromos sąlygos dalyvauti universiteto mokslinėje ir kitoje veikloje. Profesoriui emeritui aukštosios mokyklos universiteto senato nustatyta tvarka iš universitetui patvirtintų bendrųjų valstybės biudžeto asignavimų gali būti mokama universiteto senato nustatyto ne didesnė kaip 75 procentų Vyriausybės nustatyto minimalaus profesoriaus arba vyriausiojo mokslo darbuotojo atlyginimo dydžio profesoriaus emerito mėnesinė išmoka.“

 

8. Papildyti projektą Aukštojo mokslo įstatymo 39 straipsnio papildymu:

 

51 straipsnis. 39 straipsnio papildymas 21 dalimi

Papildyti 39 straipsnį 21 dalimi:

„21. Kolegijoje yra pagrindinės, vienos pakopos, nuosekliosios studijos.“

 

9. I skirsnio 6 straipsnį išdėstyti taip:

 

6 straipsnis. 47 straipsnio 1, 2 ir 3 dalių pakeitimas          

Pakeisti 47 straipsnio 1, 2 ir 3 dalis ir jas išdėstyti taip:

„1. Į aukštąją mokyklą priimami asmenys, turintys ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą. Visos valstybinės aukštosios mokyklos dalyvauja bendrame studentų priėmime į pagrindines ir vientisąsias studijas (valstybinės kolegijos bendrame studentų priėmime dalyvauja ne vėliau kaip po trejų metų nuo jų veiklos teigiamo įvertinimo, atlikto Studijų kokybės vertinimo centro). Bendrąjį studentų priėmimą vykdo Vyriausybės įgaliota (įgaliotos) institucija (institucijos), jos (jų) nustatyta tvarka, suderinta su Ministerija. Bendru priėmimu stojantis asmuo turi teisę vienu prašymu dalyvauti konkurse į kelių aukštųjų mokyklų kelias pasirinktas studijų programas.

2. Priėmimo į aukštąją mokyklą taisykles nustato pati aukštoji mokykla, Vyriausybės nustatyta tvarka jas suderinusi su Ministerija. Priėmimo į pagrindines ir vientisąsias studijas sąlygos dėl konkursinių mokomųjų dalykų pagal studijų kryptis ir dėl konkursinio balo formavimo principų derinamos Vyriausybės nustatyta tvarka ir skelbiamos ne vėliau kaip prieš 2 metus iki priėmimo pradžios. Stojantis asmuo turi teisę pateikti prašymą stoti į kelias aukštąsias mokyklas.

2. Studentų priėmimo sąlygas ir taisykles nustato valstybinės aukštosios mokyklos, Vyriausybės nustatyta tvarka jas suderinusios su Ministerija. Priėmimo sąlygose nurodomi studentų priėmimo į pagrindines ir vientisąsias studijas konkursinio balo formavimo principai ir konkursinių mokomųjų dalykų pagal studijų kryptis sąrašas. Priėmimo taisyklėse nurodoma konkursinio balo sandara ir konkursinių mokomųjų dalykų pagal studijų programas, į kurias tais studijų metais numatoma priimti studentus, sąrašas, priėmimo etapai bei kita su priėmimu susijusi informacija stojantiesiems į pagrindines, vientisąsias, antrosios ir trečiosios pakopų studijas.

 3. Į aukštąją mokyklą priimami asmenys, turintys ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą. Studentai į aukštąją mokyklą priimami konkurso būdu. Pagrindinių ir vientisųjų studijų konkursinį balą turi sudaryti ne daugiau kaip keturių mokomųjų dalykų mokymosi rezultatai (iš jų – ne daugiau kaip 3 mokomųjų dalykų brandos egzaminų rezultatai). Specialiesiems gebėjimams nustatyti aukštoji mokykla papildomai gali organizuoti ne daugiau kaip du egzaminus ar testus. Jei mokomojo dalyko brandos egzaminą organizuoja ir administruoja Ministerijos įgaliota institucija, aukštoji mokykla šio mokomojo dalyko egzamino ar testo neorganizuoja. Priimant į antrosios ir trečiosios pakopos studijas turi būti atsižvelgiama į žemesnės arba tos pačios pakopos studijų rezultatus ir aukštosios mokyklos nustatytus kitus kriterijus.

 

10. Papildyti projektą Mokslo ir studijų įstatymo 35 straipsnio 1 dalies pakeitimu:

 

1 straipsnis. 35 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 35 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Į mokslinių tyrimų įstaigų mokslo darbuotojų, išskyrus daktarus-stažuotojus, ir kitų tyrėjų pareigas asmenys skiriami viešo konkurso būdu ne ilgesniam kaip penkerių metų laikotarpiui. Į daktarų-stažuotojų pareigas asmenys skiriami Vyriausybės nustatyta tvarka ne ilgesniam kaip dvejų metų laikotarpiui, kuris gali būti pratęstas dar iki vienerių metų.“

 

 

2. II skirsnio 1 straipsniu keičiamo Mokslo ir studijų įstatymo 38 straipsnio 3 dalyje atsisakyti paskutinio sakinio, šį straipsnį laikyti 2 straipsniu ir visą straipsnį išdėstyti taip:

 

2 straipsnis. 38 straipsnio pakeitimas

            Pakeisti 38 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

            „38 straipsnis. Profesoriai emeritai

            1. Vyresniems kaip šešiasdešimt penkerių metų profesoriams ir vyriausiesiems mokslo darbuotojams, turintiems profesoriaus pedagoginį vardą, aktyviai dirbusiems mokslinį ir pedagoginį darbą universitete, valstybės ar universiteto mokslo institute, už įstaigos statute nustatytus ypatingus nuopelnus mokslui ar menui įstaigos senatas (taryba) gali suteikti profesoriaus emerito vardą.

2. Profesoriui emeritui statuto nustatyta tvarka sudaromos sąlygos dalyvauti įstaigos mokslinėje ir kitoje veikloje. Kiekvieno universiteto profesorių emeritų skaičius nustatomas universiteto sutartyje su Švietimo ir mokslo ministerija. Valstybės ar universiteto mokslo instituto profesorių emeritų skaičius turi būti suderintas su Švietimo ir mokslo ministerija.

3. Profesoriaus emerito vardas suteikia teisę gauti profesoriaus emerito valstybinę mokslininko pensiją. Profesoriui emeritui universiteto senato arba valstybės ar universiteto mokslo instituto tarybos nustatyta tvarka iš įstaigai patvirtintų bendrųjų valstybės biudžeto asignavimų gali būti mokama ne didesnė kaip 75 procentų Vyriausybės nustatyto minimalaus profesoriaus arba vyriausiojo mokslo darbuotojo atlyginimo dydžio profesoriaus emerito mėnesinė išmoka.“

 

Lietuvos Respublikos Seimo narys,

švietimo ir mokslo ministras                                                                            Algirdas Monkevičius