LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NARYS

 

Kodas 8860529     Gedimino pr. 53, LT-2002 Vilnius     Tel. (8~5)  2396-617  

____________________________________________________________________________________________________________

 

 

2004-02-13

                                                                                                                             Vilnius

 

PASIŪLYMAI

TRANSPORTO PRIEMONIŲ SAVININKŲ IR VALDYTOJŲ CIVILINĖS ATSAKOMYBĖS PRIVALOMOJO DRAUDIMO ĮSTATYMO PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTUI  IXP-3117(2SP)

 

 

                    

1. Papildyti įstatymo projekto 2 straipsnio 12 dalį ir ją išdėstyti taip:

“12. Išmoka – draudiko ar Biuro nukentėjusiam trečiajam asmeniui mokama pinigų suma arba kita sutarta mokėjimo forma, skirta žalai asmeniui ir (ar) , turtui ir (ar) neturtinei žalai atlyginti.”

 

2. Papildyti įstatymo projekto 2 straipsnį nauja 15 dalimi:

“15. Neturtinė žala – asmens fizinis skausmas, dvasiniai išgyvenimai, nepatogumai, dvasinis sukrėtimas, emocinė depresija, pažeminimas, reputacijos pablogėjimas, bendravimo galimybių sumažėjimas ir kitos piniginės išraiškos neturinčios pasekmės, atsiradusios dėl eismo įvykio metu padarytos žalos asmens sveikatai ar dėl asmens gyvybės atėmimo.

Buvusias 15-28 dalis laikyti atitinkamai 16-29 dalimis.

                           

 

3. Pakeisti 11 straipsnio  1 dalį ir išdėstyti ją taip:

“11 straipsnis. Draudimo sumos ir įmokos

1. Transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo suma dėl vieno eismo įvykio, nepaisant to, kiek yra nukentėjusių trečiųjų asmenų, yra 500 000 eurų dėl žalos asmeniui, bei 100 000 eurų dėl žalos turtui ir  500 eurų dėl neturtinės žalos.”

 

 

4. Pakeisti 14 straipsnio pavadinimą, jo 1 dalį ir pavadinimą bei 1 dalį išdėstyti taip:

“14 straipsnis. Žalos turtui nustatymas

1. Nukentėjęs trečiasis asmuo, norėdamas gauti išmoką už patirtą žalą turtui iš draudiko ar Biuro, pats ar per savo atstovą per 3 darbo dienas po eismo įvykio dienos privalo raštu pranešti apie eismo įvykį atsakingam draudikui arba – šio Įstatymo 17 straipsnyje nurodytais atvejais – Biurui. Nukentėjęs trečiasis asmuo pats ar per savo atstovą privalo pateikti pretenziją dėl padarytos žalos ir informaciją bei dokumentus apie kaltininką, eismo įvykio aplinkybes ir dokumentus, įrodančius eismo įvykio metu padarytos žalos faktą,išsaugoti sugadintą transporto priemonę ar kitą turtą tokį, koks jis buvo po eismo įvykio, tol, kol jį apžiūrės draudiko arba Biuro įgaliotas asmuo, ir suteikti galimybę draudiko ar Biuro įgaliotam asmeniui apžiūrėti sugadintą ar sunaikintą turtą, taip pat leisti susipažinti su dokumentais, galinčiais patvirtinti padarytos žalos aplinkybes, faktą ir dydį.”

5. Pakeisti 14 straipsnio 3 dalį ir ją iš dėstyti taip:

“3. Padarytos žalos dydį nustato atsakingas draudikas arba – šio Įstatymo 17 straipsnyje nurodytais atvejais – Biuras, vadovaudamasis įgaliotų asmenų ir (ar) turto vertintojų ataskaitomis bei dokumentais, įrodančiais padarytos žalos aplinkybes, faktą ir dydį. Jeigu draudiko ar Biuro įgaliotas asmuo neatvyko per šio straipsnio 2 dalyje nustatytą terminą, nukentėjęs trečiasis asmuo turi teisę pasamdyti turto vertintoją, kad jis nustatytų turtui padarytos žalos dydį. Tokiu atveju draudikas ar Biuras privalo atlyginti protingas nukentėjusio trečiojo asmens turėtas turto vertintojo samdymo išlaidas. Jeigu yra pateikta pretenzija dėl sveikatai padarytos žalos, draudikas ar Biuras vadovaujasi įstaigų bei įmonių, turinčių teisę nustatyti sveikatos sužalojimo dydį, išvadomis, taip pat turi teisę siųsti nukentėjusį trečiąjį asmenį atlikti medicininės apžiūros, apmokėdamas apžiūros išlaidas. Nukentėjęs trečiasis asmuo turi teisę savo iniciatyva ir savo lėšomis papildomai kreiptis į ekspertus dėl padarytos žalos dydžio nustatymo.”

 

 

6. Papildyti 14 straipsnį nauja 5 dalimi:

“5. Jeigu nukentėjęs trečiasis asmuo dėl sunkių pasekmių sveikatai ar mirties atveju negali pateikti visų reikiamų dokumentų ar negali pranešti visų aplinkybių, susijusių su eismo įvykiu ar žalos padarymu, draudikas privalo priimti tokią informaciją nukentėjusiam patogiu metu ir būdu, jeigu iki to laiko pats negavo visos reikiamos informacijos.”

 

 

7. Papildyti įstatymą nauju 15 straipsniu:

“15 straipsnis. Žalos asmeniui atlyginimas

1. Nukentėjęs trečiasis asmuo, norėdamas gauti išmoką už patirtą žalą asmeniui iš draudiko ar Biuro, pats ar per savo atstovą per 3 darbo dienas po eismo įvykio dienos privalo pranešti apie eismo įvykį atsakingam draudikui arba – šio Įstatymo 17 straipsnyje nurodytais atvejais – Biurui. Nukentėjęs trečiasis asmuo pats ar per savo atstovą privalo pateikti turimą informaciją apie kaltininką, eismo įvykio aplinkybes, medicinos apžiūros pažymas, įrodančias eismo įvykio metu padarytą žalą sveikatai, išskyrus šio Įstatymo 14 straipsnio 5 dalyje nustatytus atvejus. Nukentėjęs trečiasis asmuo turi suteikti galimybę draudiko ar Biuro įgaliotam asmeniui įsitikinti nukentėjusio trečiojo asmens sveikatos sutrikdymu, o jei tuo metu gydymas nėra baigtas ir jei draudikas to pageidauja - taip pat leisti susipažinti su dokumentais, galinčiais patvirtinti padarytos žalos asmeniui aplinkybes, faktą ir dydį.

2. Draudikas ar Biuras nedelsdami, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo nukentėjusio trečiojo asmens rašytinio pranešimo apie eismo įvykį gavimo dienos, privalo nusiųsti įgaliotą asmenį susipažinti su nukentėjusio trečiojo asmens gautais sužalojimais, surašyti apžiūros ataskaitą ir pateikti ją pasirašytinai susipažinti nukentėjusiam trečiajam asmeniui ar jo atstovui.  Draudikas ar Biuras vadovaujasi įstaigų bei įmonių, turinčių teisę nustatyti sveikatos sužalojimo dydį, išvadomis, taip pat turi teisę siųsti nukentėjusį trečiąjį asmenį atlikti medicininės apžiūros, apmokėdamas apžiūros išlaidas.

3. Žalos dydis apskaičiuojamas įvertinant visą asmens patirtą žalą. Nuostolius dėl sveikatos  sudaro negautos pajamos, kurias nukentėjęs asmuo būtų gavęs, jeigu jo sveikata nebūtų sužalota, ir su sveikatos grąžinimu susijusios išlaidos (gydymo, papildomo maitinimo, vaistų įsigijimo, protezavimo, sužaloto asmens priežiūros, specialių transporto priemonių įsigijimo, sužaloto asmens perkvalifikavimo išlaidos bei kitos sveikatos grąžinimui būtinos išlaidos).

4. Fizinio asmens mirties atveju atlyginamos laidojimo ir su tuo susijusios išlaidos. Asmenims, turintiems teisę į žalos atlyginimą netekus maitintojo, atlyginama ta mirusiojo pajamų dalis, kurią jie gavo ar turėjo teisę gauti mirusiajam esant gyvam. Teisę į žalos atlyginimą turi asmenys, kurie buvo mirusiojo išlaikomi arba jo mirties dieną turėjo teisę gauti iš jo išlaikymą (nepilnamečiai vaikai, sutuoktinis, nedarbingi tėvai ar kiti faktiniai nedarbingi išlaikytiniai), taip pat mirusiojo vaikas, gimęs po jo mirties.

 

 

8. Papildyti įstatymą nauju 16 straipsniu:

“16 straipsnis. Neturtinės žalos atlyginimas

Nukentėjęs trečiasis asmuo turi teisę pateikti pretenzijas draudikui arba – šio Įstatymo 17 straipsnyje nurodytais atvejais – Biurui dėl patirtos neturtinės žalos. Jei draudikas ir nukentėjęs trečiasis asmuo nesutaria dėl neturtinės žalos atlyginimo dydžio, nukentėjęs trečiasis asmuo turi teisę kreiptis į teismą. Tokiais atvejais kreipimosi išlaidas apmoka draudikas. Teisę į neturtinės žalos atlyginimą turi ir asmenys išvardinti 15 straipsnio 4 dalyje.”

 

 

9. Pakeisti įstatymo projekto 19 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

“6.  Draudikas ar Biuras moka eismo įvykio metu nukentėjusiam trečiajam asmeniui tik įrodymais pagrįstos eismo įvykio metu padarytos žalos dydžio išmoką, kuri neviršija šio Įstatymo 11 straipsnyje nustatytų draudimo sumų, ir turi teisę atmesti nepagrįstus reikalavimus dėl eismo įvykio metu padarytos žalos atlyginimo. Draudikui ar Biurui ir nukentėjusiam trečiajam asmeniui susitarus dėl įmonės, kurioje bus remontuojamas sugadintas turtas, ir susitarus, kad draudikas ar  Nukentėjusio trečiojo asmens pageidavimu, draudikas ar Biuras išmoką perveda tiesiogiai nukentėjusio trečiojo asmens pasirinktai turtą remontuojančiai įmonei. ,  Draudikas ar Biuras, gavęs mokėjimo dokumentą, privalo pervesti išmoką šiai įmonei ne vėliau kaip per 1 darbo dieną po to, kai sugadintas turtas buvo suremontuotas ar buvo pateiktas mokėjimo dokumentas.”

 

 

10. Įstatymo projektą papildžius naujais 15 ir 16 straipsniais, pernumeruoti buvusius Įstatymo 15-44 straipsnius atitinkamai į 17-46 straipsnius, o taip pat atitinkamai patikslinti Įstatymo projekte esančias nuorodas į pasikeitusius projekto straipsnius.

                    

 

                           

 

Teikia Seimo nariai

Sigita Burbienė

 

Pranas Vilkas