LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ŠEIMOS IR VAIKO REIKALŲ KOMISIJA

                                                      

I Š V A D A

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS  CIVILINIO  KODEKSO 3.16 STRAIPSNIO  PAPILDYMO  ĮSTATYMO   PROJEKTO  Nr. IXP- 942(2)

 

                                                                             2003 m. kovo  19 d.    Nr. 9'3                                                      119-02-73  

Vilnius

1. Komisijos posėdyje dalyvavo:

            Komisijos nariai:  Ona Babonienė, Irena Degutienė, Janė Narvilienė, Dalia Teišerskytė, Valerij Tretjakov, Virmantas Velikonis,  Komisijos pirmininkė  Giedrė Purvaneckienė,  patarėja Justina Kirnienė.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados: Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvada, Europos teisės departamento išvada.

Eil Nr

Pasiūlymo teikėjas

                        Pasiūlymo  turinys

Komisijos nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

1.

LR Seimo kanceliarijos Teisės departamento      išvada

Alternatyvių projektų Teisės departamente negauta.

Įstatymo projektas iš esmės atitinka juridinės technikos reikalavimus.

Vertinant projektą pagal santykį su galiojančiais įstatymais galima būtų atkreipti dėmesį į tai, kad Civilinio kodekso trečiosios knygos XV skyriaus nuostatos nustato turtinius santykius tarp vyro ir moters, kurie įregistravę savo partnerystę įstatymų nustatyta tvarka.  Civilinio kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo 28 straipsnyje nustatyta, kad Civilinio kodekso trečiosios knygos XV skyriaus normos dėl  bendro gyvenimo neįregistravus santuokos įsigalioja nuo įstatymo, reglamentuojančio partnerystės įregistravimo tvarką, įsigaliojimo momento. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad Civiliniame kodekse nenustatyti bendro gyvenimo neįregistravus santuokos pasibaigimo pagrindai ir tvarka, todėl projekte siūlomos nuostatos negalės būti įgyvendintos. Antra vertus, nevisiškai priimtina partnerystės teisinius santykius reglamentuojančias nuostatas numatyti santuokos teisinius santykius reglamentuojančiuose skyriuose, nes partnerystės ir santuokos teisiniai institutai reglamentuoja skirtingus teisinius santykius. Atsižvelgiant į šias aplinkybes, galima būtų pasiūlyti projekte teikiamų nuostatų atsisakyti ir jas numatyti įstatyme, kuris reglamentuos partnerystės įregistravimo tvarką.

Iš dalies pritarti

Monogamijos principas yra bendras. Tačiau tam, kad nebūtų painiavos su tei-siniais santykiais, siūloma perfor-minti pataisą.

 

Europos teisės departamento išvada

           Išnagrinėję pateiktą Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso trečiosios knygos “Šeimos teisė” 3.16 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą (IXP-942) pažymime, kad projekto nuostatos neprieštarauja 1950 m. Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 8 str. nuostatoms, garantuojančioms kiekvieno asmens teisę į tai, kad būtų gerbiamas jo privatus ir šeimos gyvenimas. Šeimos santykiai Konvencijos taikymo praktikoje taikomi ir gyvenimo kartu atvejams, kai vyras ir moteris gyvena kartu neįregistravę santuokos. Atsižvelgiant į tai, pritariame projekto nuostatoms.

Pritarti

 

 

3. Piliečių, visuomeninių organizacijų, politinių partijų bei politinių organizacijų, kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai, pataisos, pastabos:   nebuvo.

4. Valstybės institucijų, savivaldybių pasiūlymai, pataisos, pastabos:

 

Eil Nr

Pasiūlymo teikėjas

                                   Pasiūlymo  turinys

Komisijos nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

1.

AT Civilinių bylų skyrius

Išnagrinėję pateiktus Civilinio kodekso 3.16 straipsnio papildymo įstatymo projektą Nr. IXP-942(2), Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjai reiškia tokias pastabas bei pasiūlymus:

1. Diskutuotinas įstatymo projekto Nr. IXP-942(2) siūlymo papildyti Civilinio kodekso 3.16 straipsnį nuostatomis, kurių esmė ta, kad monogamijos principas galioja ne tik santuokai, bet ir partnerystei, tikslingumas. Projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad juo siekiama įvertinti naujas teisines sąvokas, šiuo atveju – partnerystės sąvoką, ir įtvirtinti fundamentalų monogamijos principą visais įstatymu numatytais šeimos sudarymo atvejais. Manome, kad minėtiems tikslams pasiekti nebūtina keisti įstatymą.

Civilinio kodekso 3.16 straipsnis, kaip ir bet kuri kita Civilinio kodekso norma turi būti aiškinama sistemiškai, atsižvelgiant į kodekso struktūrą, normos tikslus bei uždavinius (Civilinio kodekso 1.9 straipsnis). Monogamijos principo samprata negali būti atskleista vien pagal lingvistinių Civilinio kodekso 3.16 straipsnio formuluočių prasmę, neįvertinant partnerystės instituto atsiradimo ir atsietai nuo partnerystės instituto esmės. Pagal Civilinio kodekso 3.229 straipsnį partnerystė yra vyro ir moters, ne mažiau kaip vienerius metus gyvenančių kartu neįregistravus santuokos, įstatymų nustatyta tvarka įregistruoti santykiai, kai gyvenimo kartu tikslas – sukurti šeiminius santykius. Taigi įstatymas nustato, kad partnerystės atveju susiklosto šeiminiai santykiai. Pripažinus, kad partnerystės atveju susiklosto šeiminiai santykiai, partnerystei taikytini šeiminių santykių apsaugos principai (Civilinio kodekso 3.3 straipsnio 2 dalis), taip pat ir bendrieji teisėtų lūkesčių, teisinio apibrėžtumo, teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principai (Civilinio kodekso 1.3 straipsnio 1 dalis, 1.5 straipsnis, 3.3 straipsnio 1 dalis). Šių principų taikymas visiems šeiminiams santykiams (ir santuokai, ir partnerystei) suponuoja tai, kad monogamijos principas gali ir turi būti aiškinamas kaip reiškiantis draudimą sudaryti naują šeimą (santuoką arba partnerystę) asmeniui, kuris nenutraukė anksčiau tarp jo ir kito asmens susiklosčiusių šeiminių santykių (santuokos arba partnerystės). Toks įstatymų aiškinimas Lietuvos teisės doktrinoje jau įsitvirtino (žr. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso komentaras. Trečioji knyga: Šeimos teisė. Pirmasis leidimas. – Vilnius: Justitia, 2002, p. 29, 53, 54, 443). Susiformavusi teisės doktrina lemia teismų ir kitų institucijų veiklą aiškinant ir taikant įstatymus.

Dėl išdėstytų priežasčių siūlome sumanymo papildyti Civilinio kodekso 3.16 straipsnį atsisakyti, kadangi įstatymo projekto Nr. IXP-942(2) rengėjų deklaruoti tikslai gali būti pasiekti tinkamai, įvertinus Civilinio kodekso sisteminius ryšius ir teisės doktriną, aiškinant ir taikant galiojančios redakcijos Civilinį kodeksą. Siekiant įstatymuose papildomai pabrėžti, kad monogamijos principas galioja ir partnerystei, tai galima būtų padaryti partnerystės įregistravimo tvarką reglamentuojančiame įstatyme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nepritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentaras nėra įstatymas

 

Teisės institutas

Iš esmės pritariame siūlymams dėl Civilinio kodekso 3.214 straipsnio bei Civilinio kodekso 3.16 straipsnio papildymo.

 

Pritarti

 

 

TU Civilinės ir komercinės teisės katedra

Civilinio kodekso 3.16 straipsnyje įtvirtintas monogamijos principas negali būti pažeistas, nes nėra priimtas įstatymas dėl partnerystės įregistravimo, todėl Civilinio kodekso 3.16 str. papildymas neteiktinas. Projekte minima problema turėtų būti išspręsta įstatyme dėl partnerystės įregistravimo, kaip ir vaikų, kilusių iš partnerių, kilmė, kuri turėtų būti prilyginta kilmei vaikų, kilusių iš susituokusių tėvų.

Nepritarti

Monogamijos principas yra universalus,o CK kodekse yra kal-bama apie part-nerystę.

 

VU Teisės fakultetas

           Dėl Civilinio kodekso 3.16 str. papildymo įstatymo projekto IXP-942(2).

Manome, kad CK 3.16 str. papildymas neturi jokios prasmės. Visų pirma, pažymėtina, jog monogamijos principas yra vienas iš pagrindinių ir kertinių šeimos teisės, šeiminio gyvenimo teisinio reguliavimo principų, įtvirtintų CK 3.3 str. 1 dalyje. Todėl šis principas taikomas visoms šeimos formoms – tiek sudarius santuoką, tiek gyvenant bendrą gyvenimą nesudarius santuokos (esant registruotai partnerystei), nes registruota partnerystė taip pat reiškia šeimos gyvenimą, ir tokius šeimos teisinius santykius reguliuoja teisė. Vadinasi, visi principai, įtvirtinti CK 3.3 str., taikomi visų šeimos teisinių santykių, nežiūrint, kaip jie formalizuoti, atžvilgiu. Tokia pozicija, be abejo, labai aiškiai išsakoma ir CK komentaro autorių (žr. LR Civilinio kodekso komentaras. Trečioji knyga. Šeimos teisė. Vilnius: Justitia, p. 29, 53-54, 443-444). Priešingai, be abejo, ir negali būti. Net tose valstybėse, kur tarp skirtingos lyties asmenų partnerystė neregistruojama, partneriams teisinė apsauga netaikoma, jeigu šie pažeidžia monogamijos principą. Lietuvos Respublikoje, įtvirtinus registruotos partnerystės tarp skirtingos lyties asmenų institutą, monogamijos principo laikymasis būtų tikrinamas registruojant partnerystę ir/arba registruojant santuoką. Atsižvelgiant į tai, kad jau ir taip monogamijos prioncipo taikymas bet kokiems šeimos teisiniams santykiams, yra įtvirtintas CK 3.3 str., kaip savaime suprantama visuomenės tradicijoms bei geros moralės normomis pagrįsta vertybė, CK 3.16 str. papildymas būtų  aiškiai perteklinis.

           Kita vertus, norėtume atkreipti dėmesį į tai, kad CK 3.16 str. yra įtvirtintas CK trečiosios knygos II dalies II skyriuje, kuris skirtas santuokos sudarymui, o ne partnerystės institutui. Santuoka yra vienas iš šeimos teisinių santykių atsiradimo pagrindinių (juridinis faktas), tiesa, vienas iš tradicinių principų.

            Trečia, CK 3.16 str. papildyme vartojamas terminas ,,partnerystės sutartis’’ nėra vartojamas CK, nes bendras gyvenimas nesudarius santuokos, nors, be abejo, kaip ir santuoka, yra sutartis tarp dviejų skirtingos lyties asmenų, tačiau jų susitarimą bendrai gyventi patvirtins jų bendro gyvenimo fakto – partnerystės – įregistravimas įstatymų nustatyta tvarka (šiuo metu dar toks įstatymas nepriimtas), kaip ir santuokos, kaip susitarimo bendrai gyventi šeimyninį gyvenimą, buvimą patvirtina santuokos registravimas. Partneriai gali sudaryti sutartį, kurioje jie aptartų bendrai įgyto ir naudojamo turto padalijimo klausimus pasibaigus jų bendram gyvenimui (CK 3.231str. 2 d.), tačiau ši sutartis nėra partnerystės sutartis, kaip kad ir vedybų sutartis nėra sutartis dėl santuokos.

Nepritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentaras ir praktika tai ne įstatymas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pakeisti formuluotę nenaudojant termino "sutartis".

5. Asmenų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai, pataisos, pastabos: nebuvo.

 

6. Komisijos pasiūlymai, pataisos, pastabos:

1. Iš esmės pritarti LIETUVOS RESPUBLIKOS  CIVILINIO  KODEKSO 3.16 STRAIPSNIO  PAPILDYMO  ĮSTATYMO   PROJEKTUI Nr. IXP- 942(2).

           

2. Siūlyti pagrindiniam komitetui patikslinti svarstomo projekto 1 straipsnio formuluotę ir ją įišdėstyti  taip:

"3.16 straipsnis Draudimas pažeisti monogamijos principą

            Sudaręs santuoką ar įregistravęs partnerystę ir jos įstatymų nustatyta tvarka nenutraukęs asmuo negali sudaryti kitos santuokos  ar įregistruoti partnerystės".

 

7. Balsavimo rezultatai:   Pritarta bendru sutarimu "už".

8. Komisijos paskirta pranešėja:   Giedrė Purvaneckienė.

9. Komisijos narių atskiroji nuomonė:  nebuvo.

 

Komisijos pirmininkė                                                                                                                                                  Giedrė  Purvaneckienė

 

 

 

isv-942(2)-9’3