Seimo posėdžių sekretoriatui                                                                          2002-03-05

 

PASIŪLYMAI

LIETUVOS RESPUBLIKOS DARBO KODEKSO PROJEKTUI IXP-1268(2)

 

1. Pakeisti 4 straipsnio 2 dalį ir išdėstyti taip:

“2. Vyriausybė, kitos valstybės ar savivaldybių institucijos turi teisę pagal savo kompetenciją priimti norminius teisęs aktus darbo santykių reguliavimo klausimais tik šio Kodekso ar kitų įstatymų nustatytais atvejais.”

 

2. Išbraukti Darbo kodekso projekto 4 straipsnio 4 dalį.

 

3. Išbraukti Darbo kodekso projekto 11 straipsnio 2 dalį.

 

4. Pakeisti Darbo kodekso projekto 16 straipsnio 2 dalį ir išdėstyti taip:

“2. Darbdaviu gali būti bet koks fizinis asmuo. Darbdavio (fizinio asmens) teisnumą ir veiksnumą reglamentuoja Lietuvos Respublikos Civilinis kodeksas.”

 

5. Pakeisti Darbo kodekso projekto 18 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Kolektyviniuose darbo santykiuose įsipareigojimai yra privalomi tiems darbuotojams, kurie įgaliojo jiems atstovauti atitinkamus atstovaujančius subjektus.”

 

6. Pakeisti Darbo kodekso projekte 23 straipsnio 2 dalies 2 punktą ir išdėstyti taip:

“2) priimdamas sprendimus, galinčius įtakoti darbuotojų padėtį, privalo įstatymų nustatytais atvejais konsultuotis su darbuotojų atstovais”.

 

7. Pakeisti Darbo kodekso projekto  59 straipsnio 2 dalį ir išdėstyti taip:

2. Kolektyvinė sutartis yra privaloma ją pasirašiusioms šalims.

 

8. Pakeisti Darbo kodekso projekto 89 straipsnio 1 dalį ir išdėstyti taip:

“1. Ieškantys darbuotojų darbdaviai gali informuoti teritorines darbo biržas apie laisvas darbo vietas, darbo funkcijas ir darbo pobūdį, apmokėjimo ir kitas sąlygas bei pretendentams įsidarbinti keliamus kvalifikacinius reikalavimus.”

 

9. Pakeisti 98 straipsnio 2 dalį ir išdėstyti ją taip:

“2. Nelegaliu darbu nelaikomi pagalbos (talkos) ir savanoriški darbai. Jų sąlygas ir tvarką nustato Vyriausybė.”

 

10. Išraukti Darbo kodekso projekto 109 straipsnio 1 dalį.

 

 

11. Pakeisti 129 straipsnio 3 dalį ir išdėstyti ją taip:

“129 straipsnis. Įspėjimas apie darbo sutarties nutraukimą

3. Per įspėjimo laikotarpį darbdavys turi duoti laisvo nuo darbinių pareigų vykdymo laiko naujo darbo paieškoms, kurio trukmė nustatyta kolektyvinėse sutartyse. Jei kolektyvinėse sutartyse  nėra nustatyta laisvo nuo darbinių pareigų vykdymo laiko naujo darbo paieškoms trukmė, ji negali būti mažesnė negu dešimt  procentų darbo laiko normos, tenkančios darbuotojui per įspėjimo terminą. Laisvas nuo darbo laikas suteikiamas darbuotojo ir darbdavio sutarta tvarka. Už šį laiką darbuotojui paliekamas jo vidutinis darbo užmokestis.”

 

12. Papildyti 139 straipsnio 2 dalį ir išdėstyti jį taip:

“139 straipsnis. Išeitinė išmoka

2. Nutraukus darbo sutartį kitais šiame skirsnyje (išskyrus šio kodekso 125  straipsnio 1 dalyje, 126 straipsnio 1 dalyje, 127 straipsnio  1 dalyje, 135 straipsnio 1 ir 2 dalyje numatytus atvejus) ir kituose įstatymuose nustatytais atvejais, kai nėra darbuotojo kaltės, jam išmokama jo dviejų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka, jeigu įstatymai nenustato kitaip.”

 

13. Pakeisti ir papildyti 140 straipsnio 1 dalį ir išdėstyti ją taip:

“140 straipsnis. Atsiskaitymo su atleidžiamu darbuotoju tvarka

1. Darbdavys privalo visiškai atsiskaityti su atleidžiamu iš darbo darbuotoju sekančią dieną po jo atleidimo dienos, jeigu įstatymais ar darbdavio ir darbuotojo susitarimu nenustatyta kitokia atsiskaitymo tvarka.”

 

14. Pakeisti Darbo kodekso projekto 143 straipsnio 1 ir 2 dali ir išdėstyti jas taip:

“143 straipsnis. Darbo trukmė

Darbo laikas negali būti ilgesnis kaip 40 valandų per savaitę, jeigu darbuotojo ir darbdavio susitarimu nenustatyta kitaip.

Kasdieninė darbo trukmė neturi viršyti 8 darbo valandų, jeigu darbuotojo ir darbdavio susitarimu nenustatyta kitaip.”

 

15. Pakeisti Darbo kodekso projekto 149 straipsnio 1 ir 2 dalį ir išdėstyti taip:

“1. Viršvalandiniu darbu laikomas darbas, dirbamas viršijant darbo sutartyje nustatytą arba įstatymo reikalaujamą maksimalią darbo laiko trukmę.

2. Darbdavys  savo iniciatyva gali naudoti viršvalandinius darbus tik išimtiniais atvejais, kuriuos nustato šio Kodekso 150 straipsnis. Darbuotojo rašytiniu sutikimu viršvalandinius darbus galima dirbti ir kitais atvejais.

 

16. Papildyti ir pakeisti 205 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir išdėstyti šį straipsnį taip:

205 straipsnis. Darbo užmokesčio mokėjimas atleidžiant iš darbo ar darbuotojui mirus

1. Darbuotoją atleidžiant iš darbo visos jam priklausančios darbo užmokesčio sumos išmokamos:

1) kai nutraukiama darbo sutartis su darbuotoju, kuris dirba iki atleidimo iš darbo dienos - ne vėliau kaip sekančią dieną po jo atleidimo iš darbo dienos;

2) kai nutraukiama darbo sutartis su darbuotoju, kuris atleidimo dieną nebedirba (dėl laikino nedarbingumo, pravaikštos, laisvės atėmimo ir kt.) - per vieną  dieną nuo tos dienos, kurią atleistas iš darbo darbuotojas pareikalavo atsiskaityti;

2. Darbuotojui mirus, jam priklausantis darbo užmokestis ir kitos sumos išmokamos mirusiojo šeimos nariams arba tiems asmenims, kurie jį laidojo, - ne vėliau kaip per tris  darbo dienas pristačius mirties faktą patvirtinantį  dokumentą.

 

 

 

Teikia:

 

Seimo nariai: