LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NARYS

Stasys Kružinauskas

 

Kodas 8860529     Gedimino pr. 53, LT-2002 Vilnius     Tel. (8~22) 396401     Faks. (8~22) 396439

El.p. stkruz@lrs.lt

_____________________________________________________________________________________________________

 

PASIŪLYMAI

LIETUVOS RESPUBLIKOS

DARBO KODEKSO

III DALIES  15 - 19 SKYRIAMS

IXP-1268

 

1. Pakeisti ir papildyti 190 straipsnį (Darbo užmokesčio minimumas) ir jį išdėstyti taip:

1. Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Lietuvos Respublikos trišalės tarybos teikimu, nustato minimalų valandinį atlygį ir minimalią mėnesinę algą. Atskiroms ūkio šakoms, regionams ar darbuotojų grupėms Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Lietuvos Respublikos trišalės tarybos teikimu, gali nustatyti skirtingus minimalaus valandinio atlygio ir minimalios mėnesinės algos dydžius.

2. Kolektyvinėse sutartyse gali būti nustatyti didesni kitokie, negu nustatyti šio straipsnio 1 dalyje nustatyti minimalaus darbo užmokesčio dydžiai. , bet jie negali būti mažesni už šio straipsnio 1 dalyje numatytą dydį.

3. Minimalus valandinis atlygis ir minimali mėnesinė alga,  studentams ir moksleiviams atliekantiems praktiką arba kai darbdavys moko darbuotoją tam tikrą darbą, nustatoma kolektyvinėse arba darbo sutartyse ir negali būti mažesnė negu pusė nustatyto atlygio dydžio.

3. Darbuotojo valandinis atlygis arba mėnesinė alga negali būti mažesnė už šio straipsnio 1, ir 2 ir 3 dalyse nustatytus minimalius dydžius.

 

2. Pakeisti 212 straipsnio (Lengvatos ir garantijos besimokantiems darbuotojams) 1 dalį taip:

1. Darbuotojams, kurie dirbdami mokosi mokymo įstaigose  gamyboje, neatsitraukdami nuo darbo, darbdavys privalo sudaryti reikiamas sąlygas dirbti ir kartu mokytis.

 

3. Pakeisti 215 straipsnio (Sudarymas reikiamų sąlygų dirbti ir kartu mokytis gamyboje) pavadinimą ir 2 dalį taip:

215 straipsnis. Sudarymas reikiamų sąlygų dirbti ir kartu mokytis gamyboje

2. Darbuotojų, kurie dirbdami mokosi mokymo įstaigose besimokančių gamyboje, mėnesinis uždarbis visais atvejais negali būti mažesnis už Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir šio kodekso 190 straipsnyje nustatytą minimalią mėnesinę algą.

 

4. Pakeisti 234 straipsnio (Darbo tvarkos taisyklės) 1 dalį taip:

Darbo tvarką darbovietėje apibrėžia darbo tvarkos taisyklės, kurias tvirtina darbdavys, suderinęs su darbuotojų atstovais (šio kodekso 19 straipsnis).

 

5. Pakeisti 261 straipsnio (Visiškos materialinės atsakomybės sutartis) 1 dalį taip:

1. Visiškos materialinės atsakomybės sutartis gali būti sudaroma su darbuotojais, kurių darbas susijęs su materialinių vertybių saugojimu, priėmimu, išdavimu, pardavimu, pirkimu, transportavimu bei dėl priemonių, perduotų darbuotojui naudotis darbe. Konkrečių darbų ir pareigų sąrašas nustatomas kolektyvinėje sutartyje. Ši sutartis įforminama raštu, joje turi būti nustatyta, už kokias materialines vertybes darbuotojas prisiima visišką materialinę atsakomybę ir kokius įsipareigojimus prisiima darbdavys, užtikrinant sąlygas, kad žala neatsirastų.

 

6. Pakeisti 274 straipsnio (Darbuotojų dalyvavimas įgyvendinant darbuotojų saugos ir sveikatos priemones) 1 dalį taip:

1. Darbdavys privalo informuoti ir konsultuotis su darbuotojais visais darbuotojų saugos ir sveikatos analizės, planavimo, organizavimo, vykdymo ir kontrolės klausimais. Darbdavys sudaro sąlygas darbuotojams ir jų atstovams dalyvauti diskusijose svarstant darbuotojų saugos ir sveikatos klausimus. Šiuo tikslu steigiami įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos komitetai arba renkami darbuotojų atstovai, kurie veikia pagal Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos komisijos patvirtintus įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos komiteto bendruosius nuostatus. Įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos komiteto nuostatus tvirtina darbdavys, juos  suderinęs su įmonės darbuotojų atstovais (šio kodekso 19 straipsnis).

 

7. Pakeisti 282 straipsnį (Asmenų iki aštuoniolikos  metų (jaunų asmenų) darbas) ir dalių numeraciją taip:

1. Asmenys, jaunesni kaip aštuoniolikos metų, negali būti skiriami dirbti:

1) darbą, kuris fiziškai ir psichologiškai per sunkus;

2) darbą, kuriame naudojamos toksinės, kancerogeninės, mutageninės ar kitos sveikatą veikiančios medžiagos;

3) darbą, kur galimas jonizuojančios radiacijos poveikis, kitų sveikatai kenksmingų ir (ar) pavojingų veiksnių poveikis;

4) darbo, kur didesnė tikimybė nelaimingiems atsitikimams ar susirgimams profesinėmis ligomis, taip pat darbo, kurio dėl nepakankamo atsargumo ar patyrimo jausmo asmuo saugiai dirbti gali nesugebėti.

1. 2. Jaunų asmenų įdarbinimo, jų sveikatos patikrinimo ir jų galimybių dirbti konkretų darbą nustatymo tvarką, darbo laiką, jiems draudžiamų dirbti darbų, kenksmingų, pavojingų veiksnių sveikatai sąrašą tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos.

2. 3. Jaunesnių kaip aštuoniolikos  metų asmenų profesinio pasirengimo sąlygas ir tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos.

3. 4. Asmenys, jaunesni kaip aštuoniolikos  metų negali vienu metu dirbti daugiau negu vienoje darbovietėje, jei bendra darbo trukmė viršija šio kodekso 144 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatytą darbo trukmę.

4. 5. Įmonėje privalo būti sudarytas jaunesnių kaip aštuoniolikos metų darbuotojų sąrašas.

 

8. Pakeisti 286 straipsnio (Pranešimai apie nelaimingus atsitikimus darbe, profesines ligas) 2 dalį ir išbraukti 3 dalį:

2. Nelaimingų atsitikimų darbe, ūmių profesinių ligų, dėl kurių nukentėjęs asmuo mirė, sunkių nelaimingų atsitikimų darbe, taip pat kai darbuotojas mirė darbovietėje dėl ligos, nesusijusios su darbu, atvejais, darbdavys nedelsdamas privalo pranešti artimiausiam policijos skyriui  apylinkės prokuratūrai, Lietuvos Respublikos Valstybinei darbo inspekcijai.

            3. Ūmių profesinių ligų, dėl kurių nukentėjęs asmuo mirė, atvejais darbdavys nedelsdamas privalo pranešti atitinkamos apylinkės prokuratūrai, Lietuvos Respublikos Valstybinei darbo inspekcijai ir Visuomeninės sveikatos priežiūros tarnybos teritorinei įstaigai.

 

9. Pakeisti 293 straipsnio (Darbo ginčų komisijos sudarymas) 3 dalį taip:

3. Komisija sudaroma nedelsiant ginčo atvejui nagrinėti ne ilgesniam kaip dvejų  metų laikotarpiui.

Seimo narys                                                                             Stasys Kružinauskas