PASIŪLYMAI

 

Lietuvos Respublikos teismų įstatymo pakeitimo įstatymo projektui IXP-729(3)

 

1. Siūlau papildyti įstatymo projekto 43 str. 4 dalimi ir buvusią 4 d. laikyti 5 dalimi  ir jas išdėstyti taip:

         

“4. Teisėjas privalo tikrintis sveikatą pagal Teismų tarybos aprobuotą bei Sveikatos apsaugos ir Teisingumo ministro patvirtintą tvarką.

5. Už teisėjo pareigų nevykdymą teisėjas atsako šiame įstatyme nustatyta tvarka.”

  

2. Siūlau pakeisti įstatymo projekto 52 str. vietoje žodžių “įstatymų nustatyta tvarka” įrašyti žodį “teismo” ir  jį išdėstyti taip:

 

52 straipsnis. Nepriekaištinga reputacija

                Asmuo negali būti laikomas turinčiu nepriekaištingą reputaciją ir skiriamas teisėju, jeigu jis:

                1) teismo pripažintas padaręs nusikalstamą veiką;

                2) atleistas iš teisėjo, prokuroro, advokato, notaro, antstolio, policijos ar vidaus reikalų sistemos darbuotojo pareigų arba iš valstybės tarnybos už profesinės ar tarnybinės veiklos pažeidimus, jei po šio atleidimo nepraėjo penkeri metai;

                3) piktnaudžiauja psichotropinėmis, narkotinėmis, toksinėmis medžiagomis ar alkoholiu;

                4) neatitinka Teisėjų etikos taisyklių kitų reikalavimų.”

 

3. Siūlau papildyti įstatymo projekto 57 str. 3 dalimi ir pakeisti buvusią 3 d. ir ją laikyti 4 dalimi  ir jas išdėstyti taip:

 

 “3. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Lietuvos Apeliacinio Teismo ir Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjo, sulaukusio 65 metų, įgaliojimus, jį paskyrusi institucija gali pratęsti iki tol, kol jam sukaks 70 metų. Tokiais atvejais teisėjas, pageidaujantis, kad jo  įgaliojimai būtų  pratęsti, kreipiasi į Respublikos Prezidentą. Dėl įgaliojimų pratęsimo sprendžiama pagal šiame įstatyme nustatytą atitinkamo teismo teisėjo skyrimo tvarką.

4. Nesuėjus šio straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse nustatytiems terminams, teisėjo įgaliojimai gali būti nutraukti tik Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir šiame įstatyme numatytais teisėjo atleidimo ar pašalinimo iš pareigų atvejais.”

 

4. Siūlau papildyti įstatymo projekto 66 str.po žodžių“ taip pat”  žodžiais “pateikęs sveikatos pažymėjimą” ir ją išdėstyti taip:

 

“66 straipsnis. Reikalavimai asmeniui, siekiančiam tapti apygardos administracinio teismo  ar apygardos teismo teisėju

Apygardos administracinio teismo ar apygardos teismo teisėju gali būti skiriamas įrašytas teisėjų karjeros siekiančių asmenų registre teisėjas, turintis ne mažesnį kaip penkerių metų apylinkės teismo teisėjo darbo stažą, taip pat pateikęs sveikatos pažymėjimą teisės krypties socialinių mokslų daktaras ar habilituotas daktaras,  turintis ne mažesnį kaip penkerių metų teisinio pedagoginio darbo stažą.” 

5. Siūlau papildyti įstatymo projekto 67 str. 1 d. po žodžių “taip pat”  žodžiais “pateikęs sveikatos pažymėjimą” ir ją išdėstyti taip:

 

“1. Vyriausiojo administracinio teismo ar Apeliacinio teismo teisėju gali būti skiriamas įrašytas teisėjų karjeros siekiančių asmenų registre teisėjas, turintis ne mažesnį kaip ketverių metų  apygardos administracinio teismo ar apygardos teismo teisėjo darbo stažą, taip pat pateikęs sveikatos pažymėjimą teisės krypties socialinių mokslų daktaras ar habilituotas daktaras, turintis ne mažesnį kaip dešimties metų teisinio pedagoginio darbo stažą.”

 

6. Siūlau papildyti įstatymo projekto 68 str.  3p.  po žodžio “daktaras”     žodžiais “pateikęs sveikatos pažymėjimą” ir jį išdėstyti taip:

 

“68 straipsnis. Reikalavimai asmeniui, siekiančiam tapti Aukščiausiojo Teismo teisėju

               

Aukščiausiojo Teismo teisėju gali būti skiriamas:

1) apygardos administracinio teismo, apygardos teismo teisėjas, pateikęs sveikatos pažymėjimą, turintis ne mažesnį kaip aštuonerių metų šių teismų teisėjo darbo stažą;

2) Vyriausiojo administracinio teismo, Apeliacinio teismo teisėjas, pateikęs sveikatos pažymėjimą, turintis ne mažesnį kaip penkerių metų šių teismų teisėjo darbo stažą;

3) teisės krypties socialinių mokslų daktaras ar habilituotas daktaras, pateikęs sveikatos pažymėjimą ,turintis ne mažesnį kaip penkiolikos metų teisinio pedagoginio darbo stažą.”

 

7. Siūlau pakeisti įstatymo projekto 98 str. 2 d. ir ją išdėstyti taip:

 

“2. Teisėjams už pareigų po darbo valandų, poilsio ir švenčių dienomis atlikti  teisėjo funkcijas, nurodytas Baudžiamojo proceso kodekse, Civilinio proceso kodekse bei kituose įstatymuose vykdymą  gali būti kompensuojama, suteikiant papildomas apmokamas kasmetines atostogas iki 14 kalendorinių dienų. Šių atostogų suteikimo tvarką nustato Vyriausybė.”

 

8. Siūlau pakeisti įstatymo projekto 100 str. 3 d. ir ją išdėstyti taip:

 

“3. 1 ir 2 dalyse numatytų  pensijų suma negali viršyti užpraeito ketvirčio prieš tą mėnesį  , už kurį mokama pensija, Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskelbto šalies ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio 1,5 dydžio. Pensijos ribojimą taiko pensiją mokanti institucija.”

 

9. Siūlau pakeisti įstatymo projekto 101 str. 1 d.  ir ją išdėstyti taip:

 

“1.  Teisėjui, kuris  atleidžiamas iš pareigų dėl sveikatos būklės, arba kai sulaukia įstatymo nustatyto pensinio amžiaus, arba kai pasibaigia jo įgaliojimų terminas,  išmokama dviejų mėnesių jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė pašalpa. Asmeniui, kuris yra atleistas ar pašalintas iš teisėjo pareigų dėl jo kaltų veiksmų, išeitinė pašalpa nemokama.”

 

10. Siūlau pakeisti įstatymo projekto 124 str. 3 d., išbraukiant antrąjį sakinį,   ir ją išdėstyti taip:

“3. Nacionalinės teismų administracijos veiklą reglamentuoja šis ir kiti įstatymai bei Nacionalinės teismų administracijos nuostatai. “

 

11. . Siūlau papildyti įstatymo projekto 125 str. 7 punktu ir buvusius 7, 8, 9, 10, 11, 12, p. atitinkamai laikyti 8, 9, 10, 11, 12, 13 p. ir jį išdėstyti taip:

 

 

“7) formuoja ir įgyvendina informacinių technologijų, kompiuterinių- techninių ir  programinių priemonių , orgtechnikos diegimo politiką, teikia teismams praktinę ir metodinę pagalbą,susijusią su kompiuterinės technikos, programinės įrangos įsigijimu ir eksploatavimu;

 

12. . Siūlau papildyti įstatymąVII dalimi bei 131 str. ir jį išdėstyti taip:

 

VII DALIS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

               

131 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas.

 

Įstatymas įsigalioja nuo 2002 m.  gegužės 1 d.”

 

 

 

Teikia:

          Seimo narys  J.Sabatauskas