PASIŪLYMAI

 

Lietuvos Respublikos teismų įstatymo pakeitimo įstatymo projektui IXP-729(3)

           

 

1. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 57 str. 3 d. ir pakeisti 4 d. ir ją išdėstyti taip:

3. Teisėjo, sulaukusio 65 metų, įgaliojimus, jį paskyrusi institucija be egzamino ir atrankos gali pratęsti iki tol, kol jam sukaks 70 metų. Tokiais atvejais teisėjas, pageidaujantis, kad jo  įgaliojimai būtų  pratęsti, kreipiasi į Respublikos Prezidentą. Dėl įgaliojimų pratęsimo sprendžiama pagal šiame įstatyme nustatytą atitinkamo teismo teisėjo skyrimo tvarką.

            4. Nesuėjus šio straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse nustatytiems terminams, teisėjo įgaliojimai gali būti nutraukti tik Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir šiame įstatyme numatytais teisėjo atleidimo ar pašalinimo iš pareigų atvejais.

 

2. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 57 str. 5 d.

5. Jeigu bylos nagrinėjimo metu pasibaigia teisėjo įgaliojimų laikas, jo įgaliojimai pratęsiami iki tol, kol  byla bus baigta nagrinėti arba jos nagrinėjimas bus atidėtas, tačiau ne ilgiau kaip šiam teisėjui sukaks 70 metų.

 

 

3. Siūlome pakeisti įstatymo projekto 94 str. 2 d.

“2. Teismų išlaidų sąmatose teisėjų planiniam mokymui numatomos lėšos, kurios turi sudaryti ne mažiau kaip 1,5 0,3 procentus teisėjų darbo užmokesčiui skirtų asignavimų.”

 

4. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 96 str. 2 d.

2. Teisėjo darbo teisme metu draudžiama mažinti teisėjo darbo užmokestį, išskyrus šio įstatymo numatytus atvejus, ar kitas socialines garantijas.”  

 

5. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 98 str. 2 d.

2. Atsižvelgiant į Baudžiamojo proceso kodekse  ir Civilinio proceso kodekse numatytus teisėjo darbo ypatumus (pareigą po darbo valandų, poilsio ir švenčių dienomis atlikti teisėjo funkcijas - taikyti laikinąsias apsaugos priemones, išduoti teismo leidimus, sankcionuoti kardomąjį kalinimą, kratas, telefoninį pasiklausymą, apklausti liudytojus, nukentėjusius asmenis, skirti administracinį areštą ir kita) ir kitų įstatymuose numatytų funkcijų, nesusijusių su tiesioginėmis teisėjo pareigomis, atlikimą, be šio straipsnio 1 dalyje nurodytų atostogų, teisėjams gali būti suteiktos papildomos apmokamos iki 14 kalendorinių dienų kasmetinės atostogos.

 

6. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 100 str.

100 straipsnis. Teisėjų pensinis aprūpinimas

1. Teisėjui, kuriam sulaukus senatvės pensijos amžiaus ir kurio pasibaigė teisėjo įgaliojimų laikas, mokama valstybinio socialinio draudimo pensija.

2. Teisėjui, kuris turi daugiau kaip penkiolika metų teisėjo ir/ar valstybinio arbitro  darbo stažą arba kuris turi bendrą ne mažesnį kaip dvidešimties metų teisėjo ir prokuroro, prokuroro pavaduotojo, advokato, teisinio darbo valstybės tarnyboje stažą ir iki pensijos paskutinius penkerius metus dirbo tesėju sulaukė senatvės pensijos amžiaus ir kurio pasibaigė teisėjo įgaliojimų laikas, mokama 45 procentų paskutinio jo darbo teisėju užmokesčio dydžio tesėjo pensija.

3. 1 ir 2 dalyse numatytų  pensijų suma negali viršyti pusantro vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VDU).

 

7. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 101 str. 1 d. ir 2 d.

1.  Teisėjui, kuris  atleidžiamas iš pareigų dėl sveikatos būklės, kai sulaukia įstatymo nustatyto pensinio amžiaus arba kai pasibaigia jo įgaliojimų iki 65 metų terminas,  jeigu šis terminas šio įstatymo 57 straipsnio 3 dalyje numatyta tvarka buvo pratęstas iki 70 metų, kai pasibaigia įgaliojimų iki 70 metų terminas,  išmokama dviejų mėnesių jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė pašalpa. Asmeniui, kuris yra atleistas ar pašalintas iš teisėjo pareigų dėl jo kaltų veiksmų, išeitinė pašalpa nemokama.

2. Aukščiausiojo Teismo teisėjui mokamos išeitinės pašalpos dydį bei jos mokėjimo tvarką nustato Aukščiausiojo Teismo statutas.

 

Teikia: Seimo narys A. Poplavski

               Seimo narys A. Sysas

               Seimo narys St. Kružinauskas

               Seimo narys A. Melianas

               Seimo narys V. Lapėnas

               Seimo narys V. Fiodorov