PASIŪLYMAI

 

Lietuvos Respublikos teismų įstatymo pakeitimo įstatymo projektui IXP-729(2)

           

 

1. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 47 str. 4 d.

4. Teisėjas negali atsakyti administracine tvarka. Jei teisėjas padaro administracinį teisės pažeidimą, medžiaga perduodama Teisėjų etikos ir drausmės komisijai.

 

2. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 48 str. 6 d.

6. Teisėjas nešaukiamas į privalomąją karo tarnybą.

 

3. Siūlome pakeisti įstatymo projekto 51 str. 1 d. ir ją išdėstyti taip:

“1. Apylinkės teismo teisėju gali būti skiriamas nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, turintis teisės bakalauro ir teisės magistro laipsnį (dvipakopį aukštąjį teisinį universitetinį išsilavinimą) arba teisininko profesinį kvalifikacinį laipsnį (vienpakopį aukštąjį teisinį universitetinį išsilavinimą), ne mažesnį kaip penkerių metų teisinio darbo stažą, išlaikęs pretendentų į teisėjus egzaminą ir Atrankos komisijos pripažintas tinkamu apylinkės teismo teisėjo pareigoms (išskyrus šio įstatymo 56 straipsnio 7 dalyje numatytą atvejį). Nuo pretendentų į teisėjus egzamino atleidžiamas teisės krypties socialinių mokslų daktaras ir habilituotas daktaras, taip pat asmuo, turintis ne mažesnį kaip penkerių metų teisėjo darbo stažą, jeigu nuo darbo teisėju pabaigos praėjo ne daugiau kaip penkeri metai.”

 

4. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 58 str. 3 d. ir pakeisti 4 d. ir ją išdėstyti taip:

3. Teisėjo, sulaukusio 65 metų, įgaliojimus, jį paskyrusi institucija be egzamino ir atrankos gali pratęsti iki tol, kol jam sukaks 70 metų. Tokiais atvejais teisėjas, pageidaujantis, kad jo  įgaliojimai būtų  pratęsti, kreipiasi į Respublikos Prezidentą. Dėl įgaliojimų pratęsimo sprendžiama pagal šiame įstatyme nustatytą atitinkamo teismo teisėjo skyrimo tvarką.

            4. Nesuėjus šio straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse nustatytiems terminams, teisėjo įgaliojimai gali būti nutraukti tik Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir šiame įstatyme numatytais teisėjo atleidimo ar pašalinimo iš pareigų atvejais.

 

5. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 58 str. 5 d.

5. Jeigu bylos nagrinėjimo metu pasibaigia teisėjo įgaliojimų laikas, jo įgaliojimai pratęsiami iki tol, kol  byla bus baigta nagrinėti arba jos nagrinėjimas bus atidėtas.

 

6. Siūlome pakeisti įstatymo projekto 75 str. 1 d. ir ją išdėstyti taip:

“1. Kandidatūras į Aukščiausiojo Teismo teisėjus Respublikos Prezidentui parenka Aukščiausiojo Teismo pirmininkas. Kandidatūros į Aukščiausiojo Teismo teisėjus svarstomos Teisėjų taryboje šio įstatymo 57 straipsnio 3, 4, 5 ir 6 dalyse nustatyta tvarka.

 

7. Siūlome pakeisti įstatymo projekto 96 str. 2 d.

“2. Teismų išlaidų sąmatose teisėjų planiniam mokymui numatomos lėšos, kurios turi sudaryti ne mažiau kaip tris 0.3 procentus teisėjų darbo užmokesčiui skirtų asignavimų.”

 

8. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 98 str. 2 d.

2. Teisėjo darbo teisme metu draudžiama mažinti teisėjo darbo užmokestį ar kitas socialines garantijas.”  

 

9. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 99 str. 2 d.

2. Į teisėjo darbo stažą priedams apskaičiuoti ir atostogų trukmei nustatyti įskaitomas ir darbo prokuroru, prokuroro pavaduotoju, valstybiniu arbitru, advokatu stažas, taip pat asmenų, turinčių teisės krypties socialinių mokslų daktaro ar habilituoto daktaro laipsnį, teisinis pedagoginis darbo stažas.

 

10. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 100 str. 2 d.

2. Atsižvelgiant į Baudžiamojo proceso kodekse  ir Civilinio proceso kodekse numatytus teisėjo darbo ypatumus (pareigą po darbo valandų, poilsio ir švenčių dienomis atlikti teisėjo funkcijas - taikyti laikinąsias apsaugos priemones, išduoti teismo leidimus, sankcionuoti kardomąjį kalinimą, kratas, telefoninį pasiklausymą, apklausti liudytojus, nukentėjusius asmenis, skirti administracinį areštą ir kita) ir kitų įstatymuose numatytų funkcijų, nesusijusių su tiesioginėmis teisėjo pareigomis, atlikimą, be šio straipsnio 1 dalyje nurodytų atostogų, teisėjams gali būti suteiktos papildomos apmokamos iki 14 kalendorinių dienų kasmetinės atostogos.

 

11. Siūlome pakeisti įstatymo projekto 100 str. 3 d. ir ją išdėstyti taip:

“3. Dėl svarbių priežasčių teisėjui gali būti suteiktos tikslinės atostogos. Tikslinių atostogų rūšis, trukmę ir mokėjimo už jas sąlygas reglamentuoja įstatymai. Jos suteikiamos  laikantis kasmetinių atostogų suteikimo tvarkos.”

 

12. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 102 str.

102 straipsnis. Teisėjų pensinis aprūpinimas

1. Teisėjui, kuriam sulaukus senatvės pensijos amžiaus ir kurio pasibaigė teisėjo įgaliojimų laikas, mokama valstybinio socialinio draudimo pensija.

2. Teisėjui, kuris turi daugiau kaip penkiolika metų teisėjo darbo stažą, sulaukė senatvės pensijos amžiaus ir kurio pasibaigė teisėjo įgaliojimų laikas, mokama 30 procentų paskutinio jo darbo teisėju užmokesčio dydžio, tačiau neviršijant pusantro vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VDU), valstybinė pensija.

 

13. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 103 str. 1 d. ir 2 d.

1.Teisėjui, kuris  atleidžiamas iš pareigų dėl sveikatos būklės, kai sulaukia įstatymo nustatyto pensinio amžiaus arba kai pasibaigia jo įgaliojimų iki 65 metų terminas,  jeigu šis terminas šio įstatymo 58 straipsnio 3 dalyje numatyta tvarka buvo pratęstas iki 70 metų, kai pasibaigia įgaliojimų iki 70 metų terminas,  išmokama šešių mėnesių jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė pašalpa. Jei teisėjas mirė, tokio pat dydžio pašalpa išmokama jo šeimos nariams. Asmeniui, kuris buvo paskirtas teisėju iki 65 metų, bet yra atleistas ar pašalintas iš teisėjo pareigų dėl jo kaltų veiksmų, išeitinė pašalpa nemokama.

2. Aukščiausiojo Teismo teisėjui mokamos išeitinės pašalpos dydį bei jos mokėjimo tvarką nustato Aukščiausiojo Teismo statutas.

 

14. Siūlome pakeisti įstatymo projekto 103 str. 3 d. ir ją išdėstyti taip:

“3. Teisėjui, paskirtam žemesnės pakopos teismo teisėju šio įstatymo 45 straipsnio 5 dalyje numatytu atveju, jam tris mėnesius mokamas ankstesnis darbo užmokestis.”

 

15. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 103 str. 6 d.

6. Teisėjas, kurio įgaliojimų iki 65 metų amžiaus laikas pasibaigė, gali būti priimtas į bet kurios pakopos teismo pirmininko patarėjo, skyriaus pirmininko patarėjo, teisėjo padėjėjo, teismo konsultanto ar kitas teismo bei Lietuvos nacionalinės teismų administracijos prie Teisėjų tarybos tarnautojo pareigas.

 

16. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 103 str. 7 d.

7. Teisėjams užtikrinama galimybė valstybės lėšomis plėsti savo žinias, reikalingas teisėjo pareigoms atlikti, ir kelti profesinę kvalifikaciją.

 

17. Siūlome pakeisti įstatymo projekto 129 str. 7 ir 12 punktus ir juos išdėstyti taip:

“7) užtikrina finansinę atskaitomybę teismų sistemoje, sudaro Nacionalinės teismų administracijos ir teismų, išskyrus Aukščiausiąjį Teismą, biudžetų išlaidų sąmatų įvykdymo suvestinę ataskaitą;

12) Teisėjų tarybos pavedimu tikrina teismų, išskyrus Aukščiausiąjį Teismą, ūkinę finansinę veiklą ir atlieka jos revizijas;”

 

18. Siūlome išbraukti įstatymo projekto 131 str. 2 d.

2. Aukščiausiojo Teismo finansavimą reglamentuoja Aukščiausiojo Teismo statutas.

 

 

 

Teikia: Seimo narys A. Poplavski

               Seimo narys A. Sysas

               Seimo narys St. Kružinauskas

               Seimo narys A. Melianas

               Seimo narys V. Lapėnas

               Seimo narys V. Fiodorov