AIŠKINAMASIS RAŠTAS
DĖL Lietuvos RESPUBLIKOS ir ČEKIJOS RESPUBLIKOS LAISVOSIOS PREKYBOS SUTARTIES jungtinio komiteto sprendimo Nr. 2/2000 “Dėl prekybos žemės ūkio prekėmis” RATIFIKAVIMO ĮSTATYMO
Įstatymo projekto tikslas – ratifikuoti Lietuvos Respublikos ir Čekijos Respublikos laisvosios prekybos sutarties (toliau – LPS) jungtinio komiteto sprendimą Nr. 2/2000 “Dėl prekybos žemės ūkio prekėmis”, pasirašytą 2000 m. spalio 31 d. Prahoje.
Šiuo Jungtinio komiteto sprendimu keičiamas Lietuvos Respublikos ir Čekijos Respublikos laisvosios prekybos sutarties 3 protokolas, kuris nustato prekybos žemės ūkio prekėmis sąlygas. Derantis ir pasirašant Sutarties 3 protokolo pakeitimą siekta išspręsti daugiau kaip 1,5 metų trukusį ginčą dėl skirtingo LPS nuostatų traktavimo. Ginčas kilo, kai 1998 m. spalio 20 d. LR Vyriausybės nutarimu Nr. 1245 kai kurioms žemės ūkio ir maisto prekėms nuo 1998 m. lapkričio 1 d. buvo pakelti konvenciniai importo muitai dėl Rusijos finansinės krizės.
Nesutarimai dėl skirtingo Sutarties nuostatų, reglamentuojančių prekybą žemės ūkio prekėmis, interpretavimo tęsiasi jau keletą metų, kai Lietuvos pusė, Čekijos pusės teigimu, pažeisdama Sutartį, pakėlė konvencinius importo muitus dėl Rusijos finansinės krizės. Čekijos pusė, remdamasi LPS 12 straipsniu teigė, kad Lietuva, padidindama importo muitus, pažeidė LPS nuostatas. Lietuvos pusė, remdamasi LPS 11 straipsniu teigė, jog ji turėjo teisę importo muitus prekėms, išvardintoms LPS 3 protokolo priede F, padidinti. Nesutarimai buvo sprendžiami Sutarties jungtinių komitetų susitikimo metu, taip pat abi šalys ne kartą savo argumentacijas pateikė susirašinėdamos. Nežiūrint to ir nesitenkinant vien Sutartyje numatytomis ginčų sprendimo procedūromis, Čekijos pusė aktyviai ieškojo kitų, alternatyvių ginčo sprendimo būdų, todėl Lietuvos stojimo į PPO proceso pabaigoje, kai visos kitos PPO šalys narės baigė dvišales derybas su Lietuva, pateikė prašymą derėtis dėl rinkos apsaugos lygio žemės ūkio prekėmis sumažinimo. Tiek Ženevoje, tiek kitais diplomatiniais kanalais Čekijos pusę pavyko įtikinti atsiimti savo prašymą ir neblokuoti Lietuvos stojimo į PPO, tačiau Lietuva įsipareigojo artimiausiu metu nesutarimus išspręsti dvišale, o ne daugiašale forma, t.y. pakeičiant Sutarties nuostatas taip, kad būtų išvengta skirtingo jų interpretavimo.
Todėl minėtu LPS jungtinio komiteto sprendimu buvo susitarta atstatyti 1996 m. liepos 1 d. didžiausio palankumo statuso muitus žemės ūkio prekėms, importuojamoms iš Čekijos, išskyrus cukrų. Norėtųsi pabrėžti, jog toks klausimo sprendimo būdas tuo metu buvo vienintelė galimybė baigti dvišales derybas su Čekija dėl Lietuvos narystės PPO. Tuo būdu ginčo sprendimas nebuvo perkeltas į daugiašalį, PPO lygmenį, nes buvo keičiama dvišalė laisvosios prekybos sutartis. Nežiūrint, kad kai kurioms žemės ūkio prekėms importo muitai buvo sumažinti, Čekija, pasirašydama tokį LPS pakeitimą, prarado galimybę Lietuvą kaltinti LPS pažeidimu ir reikalauti gražinti sumokėtus muitus už visą ginčijamą laikotarpį, nes jungtinio komiteto sprendimu buvo nustatyti nauji preferenciniai muitai. Be to, 2000 m. spalio 23-24 d.d. Prahoje vykusių paskutinių ekspertų konsultacijų, kuriose dar kartą buvo nagrinėti LPS nuostatų interpretavimo ir prekybos sąlygų pasikeitimo klausimai, metu pavyko išsiderėti, jog, atsižvelgiant į cukraus sektoriaus jautrumą, restruktūrizavimo procesus bei santykių su investitoriais klausimus, cukrui Lietuva neatstatytų muitų, o taikytų tuo metu galiojančius konvencinius importo muitus. Čekijos pusė, sutikdama su Lietuvos prašymu ir argumentacija, padidėjusį rinkos apsaugos lygį cukrui paprašė kompensuoti nuolaidomis pieno milteliams, pieno koncervams, sviestui, alui. Šis prašymas, Užsienio reikalų ir Žemės ūkio ministerijoms sutarus, buvo patenkintas, suteikiant nedideles nuolaidas (iki 5 proc. punktų)
LPS pakeitimo projektas, prieš jį pasirašant, buvo suderintas su suinteresuotomis institucijomis. Šio LPS pakeitimo pasirašymui Respublikos prezidento dekretu buvo suteikti įgaliojimai.
Ratifikavus teikiamą LPS jungtinio komiteto sprendimą, kuriuo iš dalies keičiamos prekybos žemės ūkio prekėmis sąlygos su Čekija, neigiamų pasekmių nenumatoma. Teikiami teisės aktų projektai ir LPS pakeitimai neprieštarauja nei Vyriausybės programai, nei Europos Sąjungos teisei.
Reikšminiai projekto žodžiai, kurių reikia šiam projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą: “laisvosios prekybos sutartis”, “Lietuva”, “Čekija”, “žemės ūkio prekės”.
Projektą parengė Užsienio reikalų ministerijos Ekonomikos departamento Užsienio prekybos politikos skyrius (tiesiogiai projektą rengė Užsienio prekybos politikos skyriaus III sekretorė A.Budrauskaitė tel.362-589, skyriaus vedėjas A.Zananavičius tel. 362-587).
Užsienio reikalų ministras A. Valionis