AIŠKINAMASIS RAŠTAS
DĖL Estijos Respublikos, Latvijos Respublikos ir
Lietuvos Respublikos laisvosios prekybos sutarties
jungtinio komiteto Sprendimo Nr. 1/2000
“Dėl Estijos Respublikos, Latvijos Respublikos ir
Lietuvos Respublikos laisvosios prekybos sutarties
A protokolo pakeitimų” RATIFIKAVIMO ĮSTATYMO
Įstatymo projekto tikslas – ratifikuoti Estijos Respublikos, Latvijos Respublikos ir Lietuvos Respublikos laisvosios prekybos sutarties (toliau LPS) jungtinio komiteto sprendimą Nr.1/2000 “Dėl Estijos Respublikos, Latvijos Respublikos ir Lietuvos Respublikos laisvosios prekybos sutarties A protokolo pakeitimų”, pasirašytą 2000 m. gruodžio 28 d.
Minėtas A protokolas, kuriame atliekami pakeitimai, nustato prekių kilmės taisykles, t.y. sąlygas, kurias įvykdžius prekės įgyja vienos ar kitos šalies kilmę. Jau keletą metų galioja daugiašalė (pan-europinė) kumuliacija, kuriai priklauso ES, ELPA, CEFTA, Baltijos valstybės ir Turkija. Daugiašalė kumuliacija nustatyta prekių kilmės protokole, kuris yra visiškai identiškas visų valstybių, dalyvaujančių kumuliacijoje, sudarytose laisvosiose prekybos sutartyse. Kiekvienais metais galiojančios prekių kilmės taisyklės koreguojamos, papildomos ar keičiamos. Dėl pakeitimų tariamasi Briuselyje vykstančiuose muitinės ir prekių kilmės ekspertų susitikimuose, kuriuose dalyvauja visų šalių, įskaitant Lietuvos, priklausančių pan-europinei kumuliacijai, ekspertai. Kiekviena kumuliacijoje dalyvaujanti valstybė turi iniciatyvos teisę siūlyti kilmės taisyklių pakeitimus, kurie vėliau ekspertų susitikimuose svarstomi, atsižvelgiant į ekspertų pastabas dėl jų poveikio tarpusavio prekybai. Galutinis prekių kilmės taisyklių protokolo pakeitimų tekstas patvirtinamas bendru visų valstybių sutarimu. Vėliau šie pakeitimai turi būti atlikti visų laisvosios prekybos sutarčių atitinkamuose protokoluose.
LPS jungtinio komiteto sprendimu Nr.1/2000 atlikti prekių kilmės taisyklių pakeitimai yra redakcinio pobūdžio, nedidelės apimties. Vienas iš pakeitimų yra susijęs su operacijų, kurias atlikus prekė kilmės statuso neįgauna, sąrašo patikslinimu. Minėtame sąraše smulkiai išvardinamos operacijos, naudojamos iš esmės ne prekių perdirbimui, o tik jų sandėliavimui, fasavimui, prekinės formos palaikymui ir pan., pavyzdžiui plovimas, valymas, išfasavimas, dažymas, etikečių klijavimas ir kitos. Kilmės taisyklių protokole naujai įvedamas 20a straipsnis numato, kokiu būdu turi būti taikomas apskaitos atskyrimo metodas, tvarkant ir sandėliuojant kilmės statusą turinčias ir jo neturinčias medžiagas. Taip pat daromi pakeitimai, susiję su nuo 2000 m. sausio 1 dienos taikomais kilmės taisyklių pakeitimais dėl Euro įsigaliojimo ir sumų išreikštų Eurais, siekiant patobulinti taikomas procedūras ir suteikti didesnį pastovumą sumoms išreikštoms nacionaline valiuta. Kitomis pataisomis patikslinamos kai kurių tekstilės prekių kilmės suteikimo taisyklės. Paprastai visais atvejais kilmės taisyklių pakeitimai atliekami stengiantis palengvinti tam tikros prekės kilmės įgijimo taisykles.
Minėti LPS pakeitimai, prieš juos pasirašant, buvo suderinti su Ūkio, Žemės ūkio ministerijomis, Muitinės ir Europos teisės departamentais.
Ratifikavus teikiamus LPS pakeitimus, neigiamų pasekmių nenumatoma. Šie pakeitimai neprieštarauja nei Vyriausybės programai, nei Europos Sąjungos teisei.
Reikšminiai įstatymo projekto žodžiai, kurių reikia šiam projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą: “laisvosios prekybos sutartis”, “Latvija”, “Estija”, “prekių kilmės taisyklės”.
Projektą parengė Užsienio reikalų ministerijos Ekonomikos departamento Užsienio prekybos politikos skyrius (skyriaus vedėjas A.Zananavičius tel. 362 587). Tiesiogiai įstatymo projektą parengė Ekonomikos departamento Užsienio prekybos politikos skyriaus trečioji sekretorė A.Budrauskaitė. (tel. 362 589)
Užsienio reikalų ministras A. Valionis