Projekto

lyginamasis variantas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

BRANDUOLINĖS ENERGIJOS ĮSTATYMO 1, 2, 48, 49, 50, 51 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

ĮSTATYMAS

 

2001 m.                       d. Nr.

Vilnius

(Žin., 1996, Nr.119-2771)

 

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1. 1 straipsnio 2 dalies 8 punkte po žodžio ,,objektų” įrašyti žodžius ,,ir branduolinių medžiagų” ir šį punktą išdėstyti taip:

,,8) branduolinės energetikos objektų ir branduolinių medžiagų fizinės saugos pagrindinius reikalavimus;”

2. Papildyti 1 straipsnį 3 dalimi:

,,3. Šio įstatymo IX skirsnio nuostatos taikomos ir kitose veiklos su branduolinėmis medžiagomis srityse.”

 

2 straipsnis. 2 straipsnio 9 dalies pakeitimas ir papildymas 32 dalimi

1.      Pakeisti 2 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

Branduolinės energetikos objekto fizinė sauga – visuma organizacinių, teisinių ir techninių priemonių, kurių tikslas yra apsaugoti branduolinius įrenginius ir branduolines bei radioaktyviąsias medžiagas nuo neteisėto jų užvaldymo ar pagrobimo ir nuo nesankcionuoto pašalinių asmenų patekimo į branduolinio objekto teritoriją.

 

,,9. Branduolinės energetikos objekto fizinė sauga – visuma organizacinių, teisinių, techninių ir specialiųjų priemonių, kurių tikslas yra apsaugoti branduolinius įrenginius ir branduolines bei radioaktyviąsias medžiagas nuo neteisėto jų užvaldymo ar pagrobimo ir nuo nesankcionuoto pašalinių asmenų patekimo į branduolinio objekto teritoriją.”

 

2. Papildyti 2 straipsnį 32 dalimi:

,,32. Projektinė grėsmė – potencialių vidaus ir (arba) išorės pažeidėjų, galinčių mėginti neteisėtai užvaldyti branduolinės energetikos objektą ir (ar) branduolines medžiagas arba įvykdyti diversiją charakteristikų ir ketinimų visuma. Šiems veiksmams užkirsti kelią yra projektuojama fizinės saugos sistema.”

 

3 straipsnis. Devintojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Devintojo skirsnio pavadinime po žodžio ,,objektų” įrašyti žodžius ,,ir branduolinių medžiagų” ir jį išdėstyti taip:

,,BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS OBJEKTŲ IR BRANDUOLINIŲ MEDŽIAGŲ FIZINĖ SAUGA”

 

4 straipsnis. 48 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 48 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

48 straipsnis. Fizinės saugos tikslai

Branduolinės energetikos objektų, branduolinių ir radioaktyviųjų medžiagų fizinės saugos tikslai:

1) apsaugoti branduolinės energetikos objektą arba branduolines medžiagas nuo visokių tyčinių veiksmų, kurie tiesiogiai arba netiesiogiai sukeltų pavojų žmonių sveikatai ir saugumui dėl radioaktyvaus spinduliavimo, išvengti branduolinės energetikos objektų normalios veiklos sutrikdymo;

2) užkirsti kelią branduolinių įrenginių ir branduolinių ar radioaktyviųjų medžiagų užvaldymui ar pagrobimui;

3) atlikti veiksmus, numatytus atominės elektrinės ir kitų branduolinės energetikos objektų antiteroristinės bei antiintervencinės apsaugos tarpžinybinės sąveikos planuose.

,,48 straipsnis. Fizinės saugos tikslai

Branduolinės energetikos objektų ir branduolinių medžiagų fizinė sauga yra branduolinės saugos užtikrinimo dalis. Fizinės saugos tikslai:

1) apsaugoti branduolinės energetikos objektą arba branduolines medžiagas nuo veiksmų, kurie tiesiogiai arba netiesiogiai sukeltų pavojų žmonių sveikatai ir saugumui dėl radioaktyvaus spinduliavimo, išvengti branduolinės energetikos objektų normalios veiklos sutrikdymo;

2) užkirsti kelią branduolinių įrenginių ir branduolinių ar radioaktyviųjų medžiagų užvaldymui ar pagrobimui.”

 

5 straipsnis. 49 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 49 straipsnio 1 dalį, pripažinti netekusia galios šio straipsnio 2 dalį ir visą straipsnį išdėstyti taip:

49 straipsnis. Branduolinės energetikos objekto apsaugos zonos

1. Branduolinės energetikos objektų, branduolinių ir radioaktyviųjų medžiagų fizinės saugos tikslams įgyvendinti Lietuvos Respublikos Vyriausybė nustato branduolinės energetikos objektų teritorijos apsaugos zonas. Šiose zonose, atsižvelgiant į atstumą iki šių objektų ir objektų svarbą, nustatomi specialūs apribojimai bei reikalavimai, įrengiama speciali, šiuos apribojimus ir reikalavimus užtikrinanti technika ir atsakingiems pareigūnams suteikiami atitinkami įgaliojimai.

2. Atominės elektrinės fizinei saugai užtikrinti nustatomos penkios apsaugos zonos: 1) riboto patekimo zonos; 2) izoliuojančioji zona; 3) saugoma zona; 4) vidinė zona; 5) ypač svarbi zona. Šių zonų ribas ir apsaugos sąlygas nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

 

,,49 straipsnis. Branduolinės energetikos objekto apsaugos zonos

Branduolinės energetikos objektų fizinės saugos tikslams įgyvendinti Lietuvos Respublikos Vyriausybė arba jos įgaliota institucija nustato branduolinės energetikos objektų teritorijos apsaugos zonas ir apsaugos sąlygas. Šiose zonose nustatomi specialūs apribojimai bei reikalavimai, įrengiama speciali, šiuos apribojimus ir reikalavimus užtikrinanti technika ir skiriami atsakingi pareigūnai.”

 

6 straipsnis. 50 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 50 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

50 straipsnis. Organizaciniai ir teisiniai fizinės saugos pagrindai

1. Branduolinės energetikos objektą eksploatuojanti organizacija kartu su Vidaus reikalų ministerija, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos įstatymais bei kitais norminiais dokumentais, organizuoja bei užtikrina jai priklausančio branduolinės energetikos objekto ir branduolinių bei radioaktyviųjų medžiagų fizinę saugą.

2. Branduolinės energetikos objektų ir branduolinių bei radioaktyviųjų medžiagų fizinės saugos reikalavimų įgyvendinimo tvarką kontroliuoja Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija.

 

,,50 straipsnis. Organizaciniai ir teisiniai fizinės saugos pagrindai

1. Tam tikrą branduolinių medžiagų kategoriją atitinkančios fizinės saugos priemonės turi būti taikomos šias medžiagas naudojant, saugant bei transportuojant, taip pat turi būti užtikrinta visų branduolinės energetikos objektų fizinė sauga.

2. Branduolinės energetikos objektą eksploatuojanti organizacija kartu su Vidaus reikalų ministerija ir kitos branduolinėmis medžiagomis teisėtai disponuojančios įmonės, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos įstatymais bei kitais norminiais aktais ir nustatyta projektine grėsme organizuoja ir užtikrina branduolinės energetikos objekto ir branduolinių bei radioaktyviųjų medžiagų fizinę saugą.

3. Branduolinių medžiagų kategorijas bei branduolinės energetikos objektų ir branduolinių medžiagų fizinės saugos bendruosius reikalavimus nustato ir jų įgyvendinimą kontroliuoja VATESI.

4. Branduolinės energetikos objektų projektinę grėsmę nustato ir kasmet peržiūri Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas, dalyvaujant Krašto apsaugos ir Vidaus reikalų ministerijoms, VATESI bei branduolinės energetikos objektą eksploatuojančiai organizacijai.”

 

7 straipsnis. 51 straipsnio pavadinimo ir 1 dalies pakeitimas

1. Pakeisti 51 straipsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

Objekto fizinės saugos prevencija ,,Prevencinės priemonės branduolinės energetikos objekto fizinei saugai užtikrinti

2. Pakeisti 51 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Kad būtų garantuota branduolinės energetikos objekto fizinė sauga, draudžiama be eksploatuojančios organizacijos leidimo įeiti į šio objekto teritoriją pašaliniams asmenims (išskyrus TATENA bei VATESI inspektorius (specialistus), turinčius įgaliojimus dirbti arba lankytis branduolinės energetikos objektuose), fotografuoti bei filmuoti ten esančius įrenginius ir įrengimus. Be leidimo į objekto teritoriją patekusiems asmenims taikomos įstatymų nustatytos poveikio priemonės.

 

,,1. Kad būtų garantuota branduolinės energetikos objekto fizinė sauga, draudžiama asmenims ir transporto priemonėms be eksploatuojančios organizacijos išduoto galiojančio leidimo patekti į šio objekto saugomą teritoriją, įgabenti ir išgabenti krovinius, fotografuoti bei filmuoti ten esančius įrenginius ir įrengimus.Be leidimo į objekto teritoriją patekusiems asmenims taikomos įstatymų nustatytos poveikio priemonės. Eksploatuojanti organizacija užtikrina TATENA inspektorių Lietuvai ir VATESI bei kitų valstybinę kontrolę ir priežiūrą atliekančių organizacijų darbuotojų, turinčių įgaliojimus lankytis tame branduolinės energetikos objekte, savalaikį patekimą į saugomą šio objekto teritoriją ir sudaro jiems tinkamas sąlygas pareigoms vykdyti.”

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS