Šešiasdešimt penktasis (116) neeilinis posėdis
2001 m. liepos 11 d.

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas A.PAULAUSKAS

 

 

PIRMININKAS. Pradedame liepos 11 dienos, trečiadienio, neeilinį plenarinį posėdį. Noriu jums pranešti, tą jūs jau turbūt žinote, kad valdyba nusprendė sukviesti nenumatytą Seimo posėdį ir inicijavo keturis darbotvarkės klausimus. Šie klausimai jums yra pateikti ir jūs su jais susipažinote. Pagal Statutą darbotvarkę tvirtina valdyba, iniciatoriai teikia klausimus ir pagal šią darbotvarkę neeilinio posėdžio metu dirba Seimo nariai.

 

Seimo nutarimo “Dėl Seimo nutarimo “Dėl Seimo komitetų narių skaičiaus” pakeitimo” projektas Nr.IXP-879(2) (priėmimas) (taikoma ypatingos skubos tvarka)

 

Tęsiame 1 klausimo svarstymą, kurį pradėjome dar vakar. Seimo nutarimo “Dėl Seimo nutarimo “Dėl Seimo komitetų narių skaičiaus” pakeitimo” projektas, registracijos Nr.IXP-879. Pranešėjas tęsia svarstymo ir priėmimo procedūras. Seimo Pirmininko pavaduotojas Č.Juršėnas.

A.Salamakinas. Prašom.

A.SALAMAKINAS. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, žinodamas opozicijos norą, kad dirbtume ne tik penktadienį, bet ir šeštadienį, frakcijos vardu prašau padaryti pusės valandos šio klausimo svarstymo pertrauką.

PIRMININKAS. Seimo narys A.Kubilius. Prašom.

A.KUBILIUS. Gerbiamasis Pirmininke, nesuprantu, kuo vadovaudamiesi jūs dirbate? Kai jūs sudarėte koaliciją su kairiaisiais, jūs žiūrite tik į kairiuosius.

PIRMININKAS. Į dešinę žiūriu.

A.KUBILIUS. Aš čia stovėjau jau pusę valandos, o jūs į mane nežiūrėjote. Norėčiau pasakyti, kad tokiu atveju turime daryti posėdžio pertrauką.

PIRMININKAS. Tai jūs čia lenktyniaujate dėl pertraukų ar norite ką nors rimčiau pasakyti?

A.KUBILIUS. Jeigu nesvarstome 1 klausimo, tai kitų nėra ko svarstyti.

PIRMININKAS. Yra.

A.KUBILIUS. Na, kaip?

PIRMININKAS. Investicijų įstatymas, Seimo nutarimas dėl pavadavimo…

A.KUBILIUS. Ne tuo laiku tada.

PIRMININKAS. Ne tuo laiku, bet pačiu laiku. Gerai. Pagal Statuto 109 straipsnį yra pasiūlyta daryti pusės valandos pertrauką. Seimo narys A.Klišonis. Prašom.

A.KLIŠONIS. Norėčiau patikinti gerbiamąjį A.Salamakiną. Jūs nebijokite savo šešėlio. Liberalai, kaip matot, šiandien atstovauja labai negausiai, nes mes turime tarybą ir visiškai nesipriešiname tam dalykui, kurį siūlote. Bet jūsų bugštumas tiesiog gąsdina jus. Patikėkite, mes visiškai palankiai žiūrime į tuos sprendimus, kuriuos jūs norite priimti. Bet tai, ką jūs dabar darote, tiesiog daro nešlovę jums patiems. Man labai gaila. Aš siūlyčiau jums atsiimti tą savo siūlymą, tiesiog tą patį posėdį galėtume baigti kur kas greičiau.

PIRMININKAS. Prašom, Seimo nariai, registruotis. Vyksta registracija.

Salėje 91 Seimo narys. Dėl vedimo tvarkos Seimo narys A.Vidžiūnas. Prašom.

A.VIDŽIŪNAS. Gerbiamasis posėdžio pirmininke, pagal Seimo statuto straipsnį, pagal tą straipsnį, pagal kurį pertraukos paprašė A.Salamakinas, yra ir kita pertraukos galimybė – iki kito posėdžio. Mes dėl šio klausimo svarstymo opozicinės frakcijos vardu kreipiamės pateikti alternatyviai balsuoti siūlymą dėl pertraukos iki kito posėdžio. (Balsai salėje) šio klausimo.

PIRMININKAS. Na, nepradėkime užsiiminėti… (Balsai salėje) Nereikia. Aš į šį klausimą jums atsakysiu. Taip niekas nedaro. Paaiškinsiu, kodėl. (Balsai salėje) Gerai. Leiskite man dirbti. Formuluoju klausimą. Kas remia A.Salamakino siūlymą, kad padarytume šio klausimo svarstymo pusės valandos pertrauką, prašom balsuoti.

63 parėmė A.Salamakino prašymą – daroma 1 klausimo svarstymo pertrauka. Kadangi jis susijęs su 2 klausimu, aišku, dabar negalime svarstyti ir 2 klausimo. Turi būti logiška – pirma padidiname, o paskui ką nors perkeliame.

Seimo narys A.Vidžiūnas šiandien aktyvus.

A.VIDŽIŪNAS. Pone posėdžio pirmininke, jeigu žvilgteltumėte dabar į Statutą, tai visa tai, kas vyksta, yra pažeidinėjimas, tą pripažįsta ir kai kurie kairieji. Pagal Seimo statutą mes iš pradžių turime pasitvirtinti Seimo narių skaičių komitetuose, paskui proporcijas, o paskui komitetų skaičių. Taigi šie klausimai yra visiškai nesusiję. Tai yra kitas klausimas, kitas nutarimas. Prašom pradėti kito nutarimo svarstymą. Mes suinteresuoti, kad antrasis nutarimas būtų priimtas kuo greičiau.

PIRMININKAS. Seimo narys Č.Juršėnas.

Č.JURŠĖNAS. Mielieji kolegos, mes gi turėjome kelias Seniūnų sueigas šiuo klausimu. Galų gale viską susiderinome – kas į kokius komitetus eina, kas ką daro. Darbų seka yra tokia, kad pirma yra komitetų narių skaičiaus nustatymas arba patikslinimas. Kadangi yra padaryta šio klausimo pertrauka, tai suprantama, kad negalima nagrinėti 2 klausimo, kuris susijęs su 1. Aš siūlau taip, kaip yra darbotvarkėje, o dar yra 3, 4, 5 ir rezervinis klausimai, tuos klausimus ir nagrinėti, nes pusė valandos greitai praeis. Jau praėjo 5 minutės. Taigi siūlau imtis 3 ar 4 klausimo pagal darbotvarkę.

 

Investicijų įstatymo 2, 3 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr.IXP-632* (priėmimas)

 

PIRMININKAS. Ar įtikino jus? Dėkui. Pradedame svarstyti darbotvarkės 3 klausimą – Investicijų įstatymo 2, 3 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr.IXP-632. Pranešėjas – Seimo narys E.Savickas. Priėmimo stadija. Prašom.

E.SAVICKAS. Gerbiamieji kolegos, Lietuvos Respublikos investicijų įstatymo 2, 3 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto tikslas – patikslinti Investicijų įstatymo nuostatas, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos civilinio kodekso Antrosios knygos 2 dalies nuostatas, reglamentuojančias juridinio asmens sąvoką. Įstatymo projektą parengė Finansų ministerija. Alternatyvių projektų Teisės departamentas negavo. Projektas iš esmės atitinka juridinės technikos reikalavimus. Komitete šis klausimas buvo svarstytas. Balsavimo rezultatai – pritarta bendru sutarimu.

PIRMININKAS. Dėkui. Taigi pradedame priėmimo procedūrą pagal straipsnius. Ar dėl 1 straipsnio yra norinčių kalbėti? Nėra. Ar galėtume bendru sutarimu jį priimti? Nėra prieštaraujančių. Straipsnis priimtas.

2 straipsnis. Ar yra norinčių kalbėti? Nėra. Ar galėtume bendru sutarimu jį priimti? Straipsnis priimtas.

3 straipsnis. Nėra norinčių kalbėti. Ar galime bendru sutarimu jį priimti? Straipsnis priimtas.

4 straipsnis dėl įsigaliojimo. Ar, pranešėjau, ši data, kad nuo liepos 1 dienos, teisingai parašyta? Nuspauskite mygtuką, bus lengviau ieškoti. Prašom.

E.SAVICKAS. Šis klausimas iš tikrųjų buvo svarstytas labai seniai, komitetas datos nepakeitė. Todėl parašyta, kad įsigaliojimo data yra liepos 1 diena.

PIRMININKAS. Gerai, bet liepos 1 diena jau buvo.

E.SAVICKAS. Taip.

PIRMININKAS. Tai kaip įsigalios, jeigu dar nepriėmėm įstatymo? Čia sukursime kažkokią ne visai protingą normą.

Aš siūlau išbraukti datą, nes jinai yra… (Balsai salėje) Palaukit, nesikarščiuokit, dėl visko susikalbėsim, juk protingi žmonės. Kaip jūs siūlot?

E.SAVICKAS. Aš negaliu komentuoti. Komiteto sprendimas buvo priimtas daugiau kaip prieš mėnesį, o dabar kokį sprendimą mes priimsim, reikėtų gal pabalsuoti.

PIRMININKAS. Gerai. G.Šivickas. Prašau.

G.ŠIVICKAS. Galima įsigaliojimo nuostatą išbraukti ir įstatymas įsigalios nuo priėmimo momento.

PIRMININKAS. Taip, dėl 4 straipsnio norit kalbėti? A.Klišonis. Prašau.

A.KLIŠONIS. Taip, posėdžio pirmininke, dėl 4 straipsnio aš norėčiau papildyti tai, ką sakė Seimo narys ponas A.Kubilius ir ponas A.Vidžiūnas, kad tokie teikimai turi būti teikiami raštu. Aš manau, kad jūs, kaip tikrai labai geras Statuto žinovas, galėtumėt tą dalyką netgi patikslinti, kuris Statuto straipsnis tai numato. Ačiū.

PIRMININKAS. Visiškai sutinku su jumis, kad pasiūlymai turi būti teikiami raštu prieš tiek tai laiko ir visa kita. Gerai. Kadangi yra ir prieš, ir už, prašau balsuoti, ar 4 straipsnį reikia priimti, ar ne. Prašau registruotis. Ir jo nereikės tada visai priimti. Atsiprašau, dar kompiuteris neveikia dėl registracijos. Įjunkit. Neveikia kompiuteris. Tada kviečiu balsų skaičiavimo grupę: S.Burbienę, E.Karečką, S.Lapėną, J.Palionį ir G.Vagnorių. Ar yra šitie Seimo nariai? Prašau užimti vietą, kol pataisys kompiuterį, suskaičiuosim. Taip. Gerai, tai tada prašau registruotis. Ne, neveikia kompiuteris. Tai jus reikia suskaičiuoti. Suskaičiuokit, kiek.

Taip, 91. Kas už tai, kad pritartume įstatymo 4 straipsniui, prašau balsuoti. Kas už tai, kad pritartume? Kas už tai, kad pritartume? Nėra. Kas už tai, kad nepritartume? Suskaičiavot? Kas susilaikė? Nėra. Yra. Susilaikiusiuosius prašau aukščiau pakelti ranką. Nuo liepos 1 d. norit, kad galiotų? Patys darot (Balsai salėje) Taip. Kokie rezultatai? 6.

Taip, už nėra, prieš – 71, 6 susilaikė. 4 straipsnis nepriimtas. Dabar dėl viso įstatymo reikės balsuoti. Ar atėjo naujų Seimo narių? Reikėtų perskaičiuoti? Yra. Tuoj, minutę, neskubėkim, gal pradės veikti. Prašau registruotis jau dabar spausdami mygtukus. Ačiū balsavimo komisijos nariams. Vyksta registracija. Prašau registruotis.

100 Seimo narių salėje. Dabar dėl balsavimo motyvų. Ar nori kalbėti Seimo narys A.Kubilius? Išsibraukė. Ar nėra norinčių kalbėti dėl motyvų? Nėra. Tada prašau balsuoti, kas už tai, kad Lietuvos Respublikos investicijų įstatymo 2, 3 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymas būtų priimtas, prašau balsuoti. Be 4 straipsnio.

95 – už, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas priimtas.

Aš dabar dėl rezervinio noriu paklausti Seimo nario A.Sakalo. Jūs gal pasakykit. Prašau.

A.SAKALAS. Gerbiamasis Pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai, ryšium su tuo, kad vakar buvo nepriimta pataisa Valstybės tarnybos įstatymo, tai aš prašyčiau šiandien šio klausimo nesvarstyti, perkelti rytdienai, o iki rytojaus aš išsiaiškinsiu, ar jo reikia. Galbūt jo visiškai nereikia. Tada aš normalia tvarka atsiimsiu jį iš mūsų Sekretoriato.

 

Seimo nutarimo “Dėl Seimo Pirmininko pavadavimo” projektas Nr.IXP-888 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

PIRMININKAS. Dėkui. Rezervinio klausimo šiandien nesvarstome. Svarstome 4 darbotvarkės klausimą. Aš kviečiu į tribūną Seimo Pirmininko pavaduotoją Č.Juršėną pateikti jį.

Č.JURŠĖNAS. Mieli kolegos, pagal galiojantį Statutą, jeigu Seimo Pirmininkas išvyksta, tai jį turi kas nors pavaduoti iš Pirmininko pavaduotojų ir tas turi būti daroma Seimo nutarimu. Todėl siūloma ryšium su Pirmininko kelione į Suomiją priimti nutarimą, kad jį tuo metu, t.y. liepos 17-19 dienomis, pavaduotų Seimo Pirmininko pavaduotojas A.Skardžius. Kviečiu pritarti.

PIRMININKAS. Jus nori paklausti Seimo narys A.Vidžiūnas. Prašom.

A.VIDŽIŪNAS. Pone pranešėjau, mums atrodytų normaliau, jeigu tokį nutarimo projektą teiktų ponas A.Skardžius, o jame būtų įrašyta Seimo Pirmininko pavaduotojo Č.Juršėno pavardė – to Seimo Pirmininko pavaduotojo, kuris dabar faktiškai yra Seimo lyderis ir tvarko visus personalinius, organizacinius ir kitus reikalus. Kaip jūs manote, kodėl šito žingsnio Seimo Pirmininkas nežengė?

Č.JURŠĖNAS. Mielasis kolega, jūs jau kartojatės, nes vienąsyk jau jūs mane paaukštinote, tai jeigu dar kartą ir dar kartą, ko gero, ir išsipildys jūsų pranašystė. Bet kol neišsipildė, turime dirbti taip, kaip yra sutarta. Aš siūlau vieningai pritarti mano teiktam nutarimo projektui, kad Seimo Pirmininką pavaduotų A.Skardžius.

PIRMININKAS. Jus dar nori paklausti Seimo narys J.Razma.

J.RAZMA. Gerbiamasis pranešėjau, kokiu atstumu turi išvykti Seimo Pirmininkas, kad mums prireiktų štai tokio nutarimo? Aš to klausiu todėl, kad vakar plenarinio posėdžio metu Seimo Pirmininkas išvyko į Šiaulius, kur pataikaudamas savo apygardos rinkėjams aiškino, kokia negera yra siūloma muitinių reorganizacija. Ir, atrodo, mes nebuvome suspėję priimti sprendimo, kas jį pavaduos. Taigi koks galėtų būti tas orientacinis atstumas?

Č.JURŠĖNAS. Gerbiamasis kolega, man nepatogu tamstai aiškinti, aš galiu kuriam kitam jaunesniam pasakyti, o tamstai tikrai man nepatogu aiškinti, bet primenu, kad pagal nusistovėjusią tvarką, kuri buvo ir prie Č.Juršėno, ir prie V.Landsbergio, pavaduojama tada, kai išvažiuojama į užsienį. Tai prašome skaičiuoti atstumus. Užsienis yra už keliasdešimt kilometrų.

PIRMININKAS. Seimo narys G.Kirkilas. Dėl balsavimo motyvų. Gerai. Ačiū pranešėjui.

Č.JURŠĖNAS. Ačiū.

G.KIRKILAS. Ačiū, gerbiamasis Pirmininke, iš tikrųjų stebina mūsų konservatorių motyvai, jie visiškai pamiršta savo veiklą. Būtų įdomu pono J.Razmos paklausti, kiek kartų buvo priimti sprendimai dėl V.Landsbergio, kai jis važiuodavo į Balbieriškį, į Kauną ar dar kur nors, tačiau bet kuriuo atveju, aš manau, šitos aistros nurims, Vyriausybė bus suformuota, komitetai taip pat. Aš siūlau pritarti šiam nutarimo projektui. Ačiū.

PIRMININKAS. Seimo narys A.Kubilius kalbės prieš. Prašom.

A.KUBILIUS. Na, aš tiesiog noriu priminti kolegai G.Kirkilui, kuris turi selektyvinę atmintį ir kai ką užmiršta, atrodo. Prie V.Landsbergio, kaip jis sakė, Seimo statutas buvo visiškai įgyvendintas ir buvo paskirtas pirmasis Seimo Pirmininko pavaduotojas, kurio pareigas teko eiti ir man. Pagal Statutą nereikia priiminėti šitokių nelabai reikalingų nutarimų, jeigu yra visiškai įgyvendintas Statutas ir Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas eina Seimo Pirmininko pareigas jam išvykus. Šiuo atveju kadangi jūs, gerbiamasis kolega Kirkilai, susidėjote su socialliberalais, kurie iki šiol nesugebėjo šito nutarimo įgyvendinti, todėl mes dabar visi turime problemų ir turime nuodugniai svarstyti šį nutarimą. Ir dar rimčiau turime jį svarstyti, nes ką tik kolega Č.Juršėnas pasakė, kad taip yra daroma pagal susitarimą. Pagal kokį susitarimą? Su manim niekas nesitarė. Tai koks čia slaptas susitarimas dabar, kad turi ponas A.Skardžius pavaduoti poną A.Paulauską? O kodėl ne ponas Č.Juršėnas arba ne ponas G.Steponavičius? Tai reikia susitarti. Aš siūlau galbūt tada pagalvoti apie pertrauką.

PIRMININKAS. Nebūtų to klausimo, nebūtų kuo pertraukos užpildyti. Gerai. Ar galime po pateikimo pritarti bendru sutarimu? Ačiū. Ar galėtume šį nutarimą svarstyti ypatingos skubos tvarka? Ar yra dėl priėmimo procedūros dar norinčių kalbėti? Seimo narys Č.Juršėnas. Prašom.

Č.JURŠĖNAS. Gerbiamieji kolegos, gerbiamasis pirmininke, aš vėlgi esu tokioje nepatogioje situacijoje: turiu priminti žmonėms, kurie rašė ir taisė Statutą, kad siūlymas yra tik Seimo Pirmininko, o ne kurio nors kito, nors ir labai garbingo Seimo nario. Taigi Seimo Pirmininkas pasiūlė ir aš kviečiu balsuoti už.

PIRMININKAS. Ačiū. Dabar prašom registruotis.

Užsiregistravo 94 Seimo nariai. Kas už tai, kad būtų priimtas nutarimas dėl Seimo Pirmininko pavadavimo, prašom balsuoti.

Už – 76, prieš – 3, susilaikė 9. Nutarimas priimtas.

Dabar norėčiau perskaityti gautą Liberalų frakcijos posėdžio š.m. liepos 10 d. protokolo išrašą Nr.63. “Svarstyta Liberalų frakcijos vadovybės rinkimai. Nutarta: slaptu balsavimu Liberalų frakcijos seniūnu išrinktas R.Paksas, pirmąja seniūno pavaduotoja – D.Kutraitė-Giedraitienė, pavaduotojais – E.Maldeikis, E.Masiulis, A.Matulevičius ir K.Rimšelis.” Pasirašo posėdžio pirmininkė D.Kutraitė-Giedraitienė. (Plojimai salėje) Sveikiname.

 

Seimo narių pareiškimai

 

Dabar norėtų perskaityti pareiškimą V.P.Andriukaitis. Prašom.

V.P.ANDRIUKAITIS. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, gerbiamieji kolegos, nors šis pareiškimas yra formalus, bet tą formalumą tikrai reikia atlikti, kad visi statutiniai dalykai būtų daug lengviau sprendžiami.

Leiskite perskaityti deklaraciją “Pagrindiniai bendro darbo tikslai”, kurią pasirašė Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas A.Brazauskas, Naujosios sąjungos pirmininkas A.Paulauskas ir Naujosios demokratijos partijos pirmininkė K.D.Prunskienė.

“Mes, Lietuvos socialdemokratų partija, Naujoji sąjunga ir Naujosios demokratijos partija, inicijuodami politinių jėgų bendradarbiavimą ir atsakomybę už Lietuvos ateitį, tvarką ir stabilumą, sieksime šių tikslų: plėtosime politinę, ekonominę, socialinę bei kultūrinę demokratiją; imsimės priemonių ryžtingai ginti žmonių teises ir užtikrinti jų gyvybės, sveikatos, turto, saugumo ir socialines garantijas; sutelksime jėgas svarbiausioms gyventojų problemoms išspręsti – užimtumo didinimo ir skurdo mažinimo; garantuodami užsienio politikos tęstinumą, laikysimės tarptautinių įsipareigojimų ir toliau sieksime Lietuvos integracijos į Europos Sąjungą ir NATO bei gerų kaimyninių santykių; prioritetinį dėmesį skirsime investicijoms į žmogų, švietimo, kultūros, mokslo bei sveikatos apsaugos sistemoms, spartinsime informacijos ir žinių visuomenės kūrimą, mokslo ir technologijų plėtrą. Vykdydami apgalvotas ir efektyvias ekonomines reformas, skatindami gamybą ir paslaugas, įgyvendinsime socialiai orientuotos rinkos ekonomiką, vykdysime skaidrią bei racionalią privatizaciją, atitinkančią nacionalinius Lietuvos interesus, išsaugosime valstybės įtaką strateginių objektų valdymui, sudarysime palankias sąlygas užsienio ir vidaus investicijoms, skatinsime verslo plėtrą, ypač smulkaus ir vidutinio, šalinsime biurokratinius suvaržymus. Keisime neigiamą požiūrį į kaimo problemas, sieksime, kad Lietuvos žemės ūkis būtų efektyvus ir konkurencingas Europos Sąjungoje. Tobulinsime valstybės valdymą, reikalausime Vyriausybės narių bei valstybės tarnautojų atsakomybės už pareigų vykdymą, sutvarkysime jų darbo apmokėjimo sistemą. Sieksime kuo platesnio politinių jėgų sutarimo svarbiausiais tautos gyvenimo klausimais.

Kviečiame politines, jėgas pritariančias šiems tikslams, susitelkti bendram darbui.” Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū. Dar liko dvi minutės, dar norėtų A.Vidžiūnas kažką pasakyti, ar ne? Ar galėtume tas dvi minutes sutaupę pradėti svarstyti pirmąjį klausimą? (Balsai salėje) Ne, dvi minutės liko formaliai. Prašau registruotis.

 

Seimo nutarimo “Dėl Seimo nutarimo “Dėl Seimo komitetų narių skaičiaus” pakeitimo” projektas Nr.IXP-879(2) (priėmimo tęsinys)

 

Salėje 96 Seimo nariai. Pradedame svarstyti darbotvarkės 1 klausimą – Seimo nutarimo “Dėl Seimo nutarimo “Dėl Seimo komitetų narių skaičiaus” pakeitimo” projektą Nr.IXP-879. Kviečiu į tribūną Seimo Pirmininko pavaduotoją Č.Juršėną.

Č.JURŠĖNAS. Palydi su gera muzika. Gerai.

Mielieji kolegos, Seimo nutarimo projektas yra registruotas su skaičiumi 2, t.y. antrasis variantas. Jis yra lygiai toks pat, koks ir vakar pateiktas su tuo patikslinimu, apie kurį vakar taip pat iš šios tribūnos kalbėjau. Kai manęs buvo klausinėjama dėl aritmetikos, tai paaiškinau, kad dviejuose komitetuose lyg ir lieka vienu Seimo nariu daugiau. Bet tai buvo padaryta tikintis, kad paaiškės, į kurį komitetą eina vienas tikrai labai garbingas Seimo narys. Kadangi dėl šio dalyko yra susitarta ir yra aiškus komitetas, kur turėtų dirbti iki šiol komitete nedirbęs Seimo narys, jums teikiamas antrasis nutarimo “Dėl Seimo nutarimo “Dėl Seimo komitetų narių skaičiaus” pakeitimo” projekto variantas, kuriame yra pakeistas tik vienas skaičius – 1 straipsnio 9 punkte vietoj 13 yra 12. Kviečiu paremti, nes šie klausimai yra suderinti ir Seniūnų sueigoje.

Papildomai galėčiau pasakyti, kad Seniūnų sueigoje taip pat buvo tartasi dėl komitetų sudėties patikslinimo, griežčiau laikantis frakcijų turimų proporcijų, nes esama komiteto sudėtis kai kuriais atvejais arba į vieną pusę, arba į kitą pusę neatitinka frakcijų dydžio. Kadangi norint iš esmės pertvarkyti komitetus reikia daugiau darbo, Seniūnų sueigoje dauguma jos narių sutiko, kad dabar sprendžiame minimalų uždavinį, o eilinėje rudens sesijoje sprendžiame iš esmės. Todėl ir jums siūlomas štai šis šiek tiek, palyginti su vakar diena, patikslintas projektas.

PIRMININKAS. Ačiū pranešėjui. Pradėsime priiminėti nutarimą.

Ar dėl 1 straipsnio yra norinčių kalbėti? Užsirašė Seimo narys A.Klišonis. Prašom.

A.KLIŠONIS. Norėčiau klausti, nes nėra…

PIRMININKAS. Ne, pateikimo stadija buvo vakar, o dabar jau priėmimas. Dėl motyvų tiktai.

A.KLIŠONIS. Kadangi projektas yra truputį pasikeitęs, aš, pritardamas šiam projektui, norėjau tik paklausti. Statuto 44 straipsnio 2 punktas aiškiai sako, kad gavus Seimo Pirmininko nutarimo projektą. Aš norėjau paklausti. Kadangi teikėjai yra du: gerbiamasis Seimo Pirmininkas A.Paulauskas ir Seimo narys Č.Juršėnas, ar Seimo Pirmininkas jaučiasi taip nestabiliai, kad reikia dar pono Č.Juršėno paramos šiam įstatymo projektui? Taip pat norėjau priminti, kad šiam įstatymo projektui pritarus Seniūnų sueigoje, buvo gautas dabartinės pozicijos pažadas, jog šis klausimas dar bus peržiūrėtas rudens sesijoje. Ar iš tikrųjų taip buvo? Aš noriu išgirsti tą pažadą iš jūsų.

Č.JURŠĖNAS. Pirmininke, jeigu galima.

PIRMININKAS. Prašom.

Č.JURŠĖNAS. Aš iš karto paaiškinu, kad ką tik, prieš maloningajam Seimo nariui klausant, aš jam paaiškinau, kad rudens sesijoje mes imsimės perkratyti visus komitetus, kad būtų griežčiau laikomasi proporcijų. Pavyzdį, jeigu jau reikia taip konkrečiai, kolegos prašo, tai galiu pasakyti. Kaimo reikalų komitete, jeigu neklystu, yra 12 Seimo narių, o vienos didelės frakcijos atstovų yra tik vienas. Ar tai yra proporcijų laikymasis, ar ne? Man atrodo, kad ne visai. Štai reikia pagalvoti, kaip tuos klausimus spręsti. Aš tos garbingos frakcijos pavadinimo neminiu, jos nariai tai žino. Taigi iš tikrųjų rudenį aš būsiu pirmasis, kuris siūlys imtis šio klausimo. Kad klausimas būtų sprendžiamas efektyviai, neprarandant visam Seimui daug laiko, tie dalykai turi būti suderinti pirmąją rugsėjo savaitę, t.y. iki sesijos pradžios, iki rugsėjo 10 dienos.

Dabar noriu paaiškinti dėl to, kodėl čia yra du parašai. Manau, esant normaliai vadybai, turi būti darbo pasidalijimas. Pirmininkas nurodė, Pirmininkas pavedė, ir aš štai čia, šioje tribūnoje, prieš jus, ir jūs visi turite džiaugsmą. (Balsai salėje)

PIRMININKAS. Prieš – Seimo narys A.Kubilius. Prašom argumentuoti.

A.KUBILIUS. Gerbiamasis Pirmininke, aš norėčiau pasakyti motyvus prieš. Tikiuosi, kad bus elgiamasi pagal Statutą ir Č.Juršėnas po to nekomentuos mano motyvų.

PIRMININKAS. Atsiprašau, bet A.Klišonis prašė komentaro.

A.KUBILIUS. Ačiū, gerbiamasis Pirmininke, jūsų komentaro taip pat neprašau.

Pirmas dalykas, mes aiškiai matome, kad Č.Juršėno pavedimu A.Paulauskas pasirašė. Tai yra daroma tiktai dėl vieno dalyko, mums nereikia čia drumsti akių, – kad rytoj socialliberalai, balsuojantys už Vyriausybės programą, manytų, kad jie taip pat balsuoja už savo postus. Rytoj iš ryto mes turėsime rinkti, tai akivaizdu, naujus komitetų pirmininkus. Taigi, kad vargšai socialliberalai būtų įtikinti, jog jie tikrai turi savo išsvajotus komitetų postus, ir, balsuodami už programą, jie jau negalvotų apie savo postus, o galvotų, kad jie ir toliau bus komitetų pirmininkai. (Balsai salėje)

Gerbiamieji kolegos, pirmas dalykas, turiu pasakyti, kad rugsėjo mėnesį Č.Juršėnas turės porą socialliberalų išmesti iš komitetų pirmininkų postų. Kaip jausis tie, kurie gaus tuos patvirtinimus, o rugsėjo mėnesį iš jų bus atimta? Todėl siūlau tikrai, gerbiamasis Pirmininke, gerbiamasis Česlovai, neskubėti ir nedrumsti vargšų socialliberalų gyvenimo, palikti viską savieigai ir patikrinti, ar jie tikrai remia jūsų Vyriausybės programą. Kitaip jūs rytoj taip ir nežinosite, už ką jie balsavo.

Č.JURŠĖNAS. Mielieji kolegos, aš siūlau balsuoti. Nedalinkime lokio odos, kol lokys nenukautas.

A.KUBILIUS. Na, aš prašau nekomentuoti. Aš G.Dalinkevičiui sakau. (Balsai salėje)

PIRMININKAS. Gerai. Kalbėjo už… D.Mikutienė. Prašom.

D.MIKUTIENĖ. Gerbiamasis Pirmininke, gal jūs galėtumėte uždrausti konservatoriams kalbėti? Nagi kalba ne iš esmės. Visa tauta pagalvos, kad Seimas susirgo kempinlige, dievaži. (Šurmulys salėje, plojimai)

PIRMININKAS. Taip, daugiau norinčių nėra kalbėti. Prieš balsavimą dėl vedimo tvarkos – G.Dalinkevičius. Prašom.

G.DALINKEVIČIUS. Labai ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Kadangi visą laiką gerbiamojo A.Kubiliaus buvo nuosekliai minimas socialliberalų vardas, aš, gavęs leidimą, Socialliberalų frakcijos vardu norėčiau pasakyti štai ką. Gerbiamasis Andriau Kubiliau, kolega Seimo nary, mes jau esame išaugę iš tų mažų pėdkelnių ir nesijaučiame, kad mums būtina tokia tėvystė, kokią jūs mums norite primesti. Manyčiau, būtų labai patartina iš tikrųjų rūpintis tais vaikais, kuriais jums rūpintis dera. Kaip matyti iš spaudos, yra rūpesčių. O mūsų frakcija yra labai dėkinga apskritai už dėmesį, bet mes, atėję čia iš tiesų sąmoningai, norime sąmoningai ir toliau elgtis. Labai ačiū.

PIRMININKAS. Prašom registruotis. Vyksta registracija. Užsiregistravo 100 Seimo narių. Kas už tai, kad būtų priimtas nutarimas “Dėl Seimo nutarimo “Dėl Seimo komitetų narių skaičiaus” pakeitimo”, prašom balsuoti.

100 Seimo narių – už, 1 – prieš, 7 susilaikė. Nutarimas priimtas. 90 – už. Aš atsiprašau. Pranešėjas pateikė ir antrąjį nutarimą, kurį pradedame svarstyti ir iš esmės jau pradėjome. Tai yra dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo. Pateikimas jau įvyko. Taip, pateikimas buvo vakar. Ne, palaukit, viskas vyks pagal tvarką. Ar yra norinčių kalbėti dėl balsavimo motyvų? Taip, prašau, A.Kunčinas.

 

Seimo nutarimo “Dėl Seimo nutarimo “Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo” 2, 5, 8, 9 ir 10 straipsnių pakeitimo” projektas Nr.IXP-880(2) (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)

 

A.KUNČINAS. Aš norėjau kalbėti dėl šio teikiamo nutarimo 2 straipsnio. Pirmajame variante buvo numatyta, kad mūsų komitetą palieka G.Kirkilas, ir dėl to nemažai komiteto narių apgailestauja. Naujajame variante mes pamatėme, kad G.Kirkilą keičia premjeras. Mums labai malonu, kad buvęs premjeras kreipia tokį didelį dėmesį nacionaliniam saugumui. Na, o mes tikimės, kad iš mūsų komiteto išėjęs G.Kirkilas taps premjeru, jeigu jį keičia premjeras, todėl aš siūlau pritarti nutarimo projektui.

PIRMININKAS. Ar galėtume po pateikimo bendru sutarimu pritarti šiam projektui? Ačiū. Po pateikimo projektui pritarta. Ar sutiktumėte nagrinėti ypatingos skubos tvarka šį nutarimą? (Balsai salėje: taip.) Prašau? Pritariate. Ačiū. (Balsai salėje) Tai garsiau tada rėkite. Dėl vedimo tvarkos A.Salamakinas.

A.SALAMAKINAS. Gerbiamasis posėdžio pirmininke, mes priėmėme pirmą labai svarbų nutarimą. Štai matau kolegos A.Vidžiūno pavardę ekrane, bet jis šiandien labai daug kalbėjo, todėl turbūt nori pailsėti. Prašau padaryti šio klausimo pusės valandos pertrauką. (Triukšmas salėje)

PIRMININKAS. Seimo narys A.Vidžiūnas.

A.VIDŽIŪNAS. Na, pone posėdžio pirmininke, pone Seimo Pirmininke, ar jūs dar turite nors trupučiuką, kaip teisininkas, kaip politikos lyderis, kokių nors teisių, kad kairėje pusėje padarytumėte tvarką? Mes kategoriškai prieštaraujame, kad G.Kirkilo atlyginimo klausimas būtų atidedamas dar pusvalandį. Taip pat A.Sakalo ir kitų. Gerbiamieji kolegos, mes daugiau nedalyvausime G.Kirkilo algos atidėjimų klausimų svarstymuose.

PIRMININKAS. Taip, reikėtų balsuoti ir paremti. Dar Č.Juršėnas. Prašom.

Č.JURŠĖNAS. Pirmininke, aš siūlau bendru sutarimu. Iš mūsų oponentų kolegų konservatorių tikrai korektiško elgesio aš supratau, kad jie sutinka su pertrauka, juo labiau kad pertraukos metu, gerbiamasis Pirmininke, aš siūlyčiau sukviesti Seniūnų sueigą, dėl to buvo šiokia tokia kalba iš anksto. Kaip tik tą laiką mes prasmingai praleistume.

PIRMININKAS. Gerai, reikėtų, kad šį siūlymą paremtų ne mažiau kaip vienas trečdalis Seimo narių. Prašau paspausti mygtukus, kas paremia A.Salamakino siūlymą padaryti pusės valandos pertrauką. Prašau balsuoti.

66 Seimo nariai parėmė šį siūlymą. Skelbiu pertrauką iki 19.10 val., o visus Seniūnų sueigos narius kviečiu į Seniūnų sueigą. 19.10 val.

 

 

Pertrauka

 

 

Seimo nutarimo “Dėl Seimo nutarimo “Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo” 2, 5, 8, 9 ir 10 straipsnių pakeitimo” projektas Nr.IXP-880(2) (pateikimo tęsinys, svarstymas ir priėmimas)

 

PIRMININKAS. Tęsiame posėdį. Baigėsi pertrauka. Ar galėtume bendru sutarimu pritarti po pateikimo nutarimui dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo? Nėra prieštaraujančių. Pritarta. Ar sutiktumėte svarstyti ypatingos skubos tvarka? Dėkoju. Pradedame svarstyti ir priimti ypatingos skubos tvarka. Ar yra norinčių kalbėti dėl motyvų dėl 1 straipsnio? Nėra. Ar galima bendru sutarimu 1 straipsnį priimti? Straipsnis priimtas. Dėl 2 straipsnio yra norinčių kalbėti? Norėtų kalbėti prieš J.Razma. Prašom. Dėl 2 straipsnio.

J.RAZMA. Gerbiamieji kolegos, aš siūlyčiau neskubėti priimti 2 straipsnį, nes jis prieštarauja Seimo statutui. Statutas, priminsiu, reikalauja, kad komitetuose būtų išlaikomas proporcinis frakcijų atstovavimas. Kartais mes demokratizuodavome tą požiūrį ir žiūrėdavome, kad bent būtų išlaikyta daugumos, mažumos aspektu. Dabar, jeigu jūs pasižiūrėsite, išbraukus 2 straipsnyje G.Kirkilą iš Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto sudėties…

PIRMININKAS. 2 straipsnis – Biudžeto ir finansų komitetas…

J.RAZMA. Ne, aš turiu 2… Turiu 2 straipsnį pagal projektą, aš tą turiu galvoje. Mes juk dabar svarstome projekto 2 straipsnį.

PIRMININKAS. Teisingai, atsiprašau.

J.RAZMA. Tai ten, jeigu jūs pasižiūrėsite, po pakeitimų lieka 7 socialdemokratų ir socialliberalų atstovai iš 15. Vadinasi, tame komitete persvarą turi būsimoji Seimo mažuma. Tai gresia nestabilumu, nuolatiniais nepasitikėjimais to komiteto pirmininku ir t.t. Tas proporcinio atstovavimo principas vis dėlto yra pakankamai apgalvotas dalykas. Kita vertus, man labai gaila, kad G.Kirkilas, turėdamas kelių kadencijų patirtį nacionalinio saugumo srityje, dėl kelių šimtų litų (kaip komiteto pirmininkui) priedo kitame komitete iškeičia šitą patirtį ir išeina iš to komiteto, kuriame galėtų, manau, dirbti daug sėkmingiau ir produktyviau.

PIRMININKAS. Gaila, kad jo paties nėra.

Č.JURŠĖNAS. Jeigu galima, Pirmininke. Man tikrai nepatogu, bet aš priverstas reaguoti į tokias kalbas. Aš matau, kad konservatoriai, praradę savo pozicijas, taip verkia dėl tų algų, kad kiekviena proga vis kitam pavydi ir pavydi. Tai yra vienas momentas. Antras momentas dėl nestabilumo. Jeigu konservatoriai nekels nestabilumo ir kolegė R.Juknevičienė, kuri yra karšta integracinių ir kitų procesų šalininkė, atitinkamai elgsis, tai mes turėsime daugiau negu reikia, plius dar A.Gricius – ir jokių problemų. Tai kas nestabilumą kelia? Aš siūlau pritarti šiam straipsniui.

PIRMININKAS. Seimo narys V.Einoris – už. Prašau.

V.EINORIS. Pone Jurgi, na, kam aiškius klausimus jūs suveliate į visiškai neaiškius? Viskas labai aišku. Man atrodo, reikėtų spręsti šitą klausimą ir čia negaišti laiko.

PIRMININKAS. Dėkui. Prašau registruotis, nes buvo nuomonė ir už, ir prieš. Vyksta registracija.

Salėje – 78 Seimo nariai. Kas už tai, kad priimtume šio nutarimo 2 straipsnį, prašom balsuoti.

71 – už, prieš – 1, susilaikė 3. 2 straipsnis priimtas. Dėl 3 straipsnio ar yra norinčių kalbėti? Nėra. Ar galime bendru sutarimu priimti šį straipsnį? Nėra prieštaraujančių. Straipsnis priimtas.

4 straipsnis. Nėra norinčių kalbėti dėl balsavimo motyvų? Nėra. Ar galime bendru sutarimu pritarti? 4 straipsnis priimtas. 5 straipsnis dėl G.Kirkilo taip pat. Nėra norinčių kalbėti? Ar galime bendru sutarimu priimti? 5 straipsnis priimtas. Ir 6 straipsnis, paskutinis straipsnis. Ar jis gali būti priimtas bendru sutarimu? 6 straipsnis priimtas. Dabar galite kalbėti dėl… Ačiū pranešėjui. G.Steponavičius dėl balsavimo motyvų dėl viso nutarimo. Prašom. Nenorite? Atsiprašau. Už norėtų kalbėti J.Olekas. Prašom.

J.OLEKAS. Gerbiamieji kolegos, aš siūlyčiau pritarti pateiktam mūsų nutarimo projektui. Tai leistų Seimui dirbti produktyviai ir mūsų vasaros atostogų metu naujai suformuoti komitetai naujai paskirtai Vyriausybei ir Seimo komitetams tikrai sudarytų sąlygas dirbti bendru sutarimu. Todėl kviečiu visus pritarti pateiktam nutarimo projektui.

PIRMININKAS. Dėkui. Prieš Seimo narys J.Razma. Prašom.

J.RAZMA. Šiaip iš tikrųjų frakcijų ir Seimo narių valia į kokį komitetą kam reikia eiti dirbti, bet vis tiek tam tikrų komitetų užsirašymai neturėtų būti atliekami pažeidžiant Seimo statutą, o taip, deja, atsitiko 2 straipsnio atveju. Todėl aš balsuodamas negaliu palaikyti šio projekto ir susilaikysiu.

PIRMININKAS. Seimo narys A.Kunčinas už. Prašom.

A.KUNČINAS. Man atrodo, kad tie argumentai, kurie buvo sakomi šio svarstymo metu, tikrai rodo, kad šis klausimas yra gerai suderintas ir nepaisant tam tikrų prieštaravimų, dėl to buvo rastas kompromisas, kuris patenkina tikrai visas puses, išskyrus vieną Seimo narį. O kad nuraminčiau tą Seimo narį, aš galiu pasakyti, kad tikrai Nacionalinio saugumo komitete nuo pat Atkuriamojo Seimo pagrindiniais klausimais sutardavo visų partijų atstovai ir niekuomet nekildavo tokios politinės erzelynės, kuri kartais kyla kitose vietose. Todėl aš manau, kad tie pakeitimai tikrai nepagadins, o gal net ir pagerins komitetų darbą. Siūlau pritarti.

PIRMININKAS. Seimo narys V.Einoris.

V.EINORIS. Siūlau negaišti laiko, priimti sprendimą.

PIRMININKAS. Dėkui. Prašom prieš balsavimą registruotis. Vyksta registracija.

Užsiregistravo 85 Seimo nariai. Kas už tai, kad būtų priimtas Seimo nutarimas “Dėl Seimo nutarimo “Dėl Seimo komitetų sudėties patvirtinimo” 2, 5, 8, 9 ir 10 straipsnių pakeitimo”, prašom balsuoti.

76 Seimo nariai – už, prieš nėra, susilaikė 3. Nutarimas priimtas.

Gerbiamieji Seimo nariai, noriu padėkoti už darbą vėlų vakarą. Dar Č.Juršėnas norėtų tarti žodį. Prašom. Seimo narys Č.Juršėnas.

Č.JURŠĖNAS. Gerbiamasis Pirmininke, mielieji kolegos, aš tikrai noriu padėkoti visų frakcijų atstovams už sutartinį darbą. Nors ir ne be kai kurių gal ne visai gerų žodžių, bet vis tiek mes kartu padarėme tai, ką reikėjo padaryti, kad būtų užtikrintas Seimo darbo tęstinumas, efektyvumas ir mūsų iš tikro bendras darbas Lietuvos labui.

Dabar noriu pasakyti, kad per pertrauką įvykusiame Seniūnų sueigos posėdyje buvo iš principo susitarta dėl kai kurių komitetų vadovybės pakeitimų. Taigi komitetas, kuris pirmas susirinks, tai yra Užsienio reikalų komitetas, turėtų susirinkti 8 valandą. Kiti komitetai – kai jie sugebės susitarti, t.y. rytoj. Tada atitinkamai rytoj vakariniame posėdyje galima būtų pateikti, jeigu būtų komitetų sprendimai, jų sprendimus tvirtinti Seimui. Taigi kartą ačiū, mielieji kolegos, už supratimą ir už bendrą darbą.

PIRMININKAS. Dėkui. Posėdis baigtas.