Lietuvos Respublikos Firmų vardų įstatymo 2 ir 4 straipsnių
pakeitimo ir papildymo įstatymo
AIŠKINAMASIS RAŠTAS
Projekto tikslai ir uždaviniai:
Šio įstatymo pakeitimo įstatymo projekto tikslai ir uždaviniai yra palengvinti parenkant ar sudarant firmų pavadinimą, išplečiant galimų naudoti firmų pavadinimams simbolinių vardų parinkimo galimybes. Taip pat įtvirtinti galimybę firmų simboliniams pavadinimams vartoti įvairesnius pavadinimus, praplėsti firmų vardų ratą, taip pat tokius, kurie palengvintų firmų bendravimą su užsienio subjektais.
Šiuo metu aptarti klausimai reguliuojami įstatyme taip:
LR firmų vardų įstatymo 4 straipsnyje šiuo metu įtvirtinta nuostata, kad firmos vardas turi būti sudarytas laikantis lietuvių bendrinės kalbos normų ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos prie LRS nutarimų. Taip pat nustatoma, kad firmos varde esantis simbolinis vardas ar tiesioginės reikšmės pavadinimas, susidedantis iš raidžių, kurios negali būti suprantamos kaip žodžiai, ir (ar) skaitmenų arba jų derinių, gali būti įregistruojamas tik tada, jeigu toks firmos vardas nusistovėjęs rinkoje.
Numatomos naujos įstatymo nuostatos ir laukiami po jų įtvirtinimo įstatyme teigiami rezultatai:
Įstatymo 4 str. pakeitimo projekte siūloma keisti 4 straipsnio 2 dalies nuostatą, panaikinant reikalavimą sudarant ir naudojant firmos vardą vadovautis Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimais, o paliekant nuostatą, jog sudarant firmos vardą privalu laikytis lietuvių bendrinės kalbos normų. Toks pakeitimas sumažintų biurokratines procedūras ir paspartintų firmų steigimąsi, registravimąsi, teisėtai patentuojant, o vėliau ir naudojant tą patį firmos vardą. Sumažintų tokių atvejų, kai firmos patentuoja vieną pavadinimą, o praktinėje veikloje ir reklamoje vartoja skambesnius ir visuomenei suprantamesnius vardus.
Taip pat siūloma pakeisti 4 str. 7 dalies nuostatas panaikinant draudimą registruoti simbolinį firmos vardą, sudarytą iš raidžių, skaitmenų ar jų derinių, kurie negali būti suprantami kaip žodžiai, išskyrus atvejus kai toks vardas nusitovėjęs rinkoje, ir vietoj jo įtvirtinant nuostatą, kad simbolinis vardas, sudarytas iš raidžių ar skaitmenų bei jų darinių gali būti registruojamas tik tada, jeigu toks firmos vardo darinys yra suprantamas ir neklaidinantis visuomenės. Toks pakeitimas suteiktų galimybę aiškiai praplėsti firmų simbolinių vardų ratą, palengvintų firmos vardo parinkimą. Taip pat būtų panaikinta, vargu ar atitinkanti logikos dėsnius, dabartinė įstatymo nuostata, kad firmos simbolinis vardas gali būti registruojamas tik tada, jei toks vardas yra nusistovėjęs rinkoje, - o jis nusistovėti rinkoje gali tik tuo atveju, jei jis patenka į rinką (neregistruotas, savaime suprantama, rinkoje vartojamas nebus, netaps nusistovėjusiu, taigi ir registruojamas niekada negalės būti). Siūloma nuostata, kad simbolinis vardas gali būti registruojamas tik jei jis suprantamas ir neklaidinantis visuomenės, išplėstų vardo parinkimo galimybes, kartu neleistų ir piktnaudžiauti šia galimybe, nes yra aiškus parinkimo kriterijus, kuris apsprendžia, ar vardas gali būti registruojamas, ar ne.
Galimos neigiamos įstatymo pakeitimo pasekmės ir kaip jų išvengti:
Įstatymo pakeitime neigiamų pasekmių nenumatoma.
Įstatymo inkorporavimas į teisinė sistemą:
Inkorporavimas sunkumų nesukeltų, nes įstatymas ir iki šiol buvo teisinės sistemos dalis, o pakeitimai nėra esminiai.
Galiojantys šios srities teisės aktai:
1. LR civilinis kodeksas
2. LR firmų vardų įstatymas
3. LR valstybinės kalbos įstatymas
4. LR valstybinės kalbos įstatymo įgyvendinimo įstatymas
5. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimas “Dėl firmų vardų”
6. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimas “Dėl pavadinimų gimininių žodžių vartojimo ir rašymo”
7. Kt. teisės aktai.
Teisės aktai, kuriuos būtina pakeisti ar panaikinti, priėmus įstatymą:
Priėmus šiuos pakeitimus, nebetektų prasmės VLKK nutarimas “Dėl firmų vardų”.
Papildomų išlaidų įgyvendinant projektą nenumatoma.
Projektą teikia:
Seimo narys Arminas Lydeka