PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS ĮSTATYMO NR. IX-884 2, 4, 6, 8, 19, 19-1, 22, 24-1 IR 36 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 24-2 STRAIPSNIU ĮSTATYMO PROJEKTO NR.  XIVP-3732

 

2024-06-13

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma papildyti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

41

  

Argumentai:

Didesni nei 150 MW galios elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių projektai paprastai reikalauja 150-200 milijonų eurų investicijų, o juos įgyvendinus tampa svarbiais elektros gamintojais, kurie užtikrina tiek ,,žaliosios“ elektros gamybą tiek bendrai energetinę nepriklausomybę. Tokie projektai svarbūs bendrai valstybės energetinės sistemos ateičiai. Tuo pačiu yra skatintinas ir ,,Žaliosios“ energetikos naudojimas naujoms, didelės pridėtinės vertės gamyboms.

Atitinkamai, siūlome pakeisti Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo Nr. IX-884 2, 4, 6, 8, 19, 19-1, 22, 24-1 ir 36 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 24-2 straipsniu įstatymo projektą Nr.  XIVP-3732 (toliau – Įstatymo projektas Nr. XIVP-3732), numatant, jog didesnės nei 150 MW leistinos generuoti galios elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių numatomos gamybos ir/arba daugiau nei 100 MW leistinos naudoti galios elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių numatomo  vartojimo  projektai yra laikomi valstybei svarbiais projektais. Toks Įstatymo projekto pakeitimas užtikrintų nuoseklią bei greitą švarios (atsinaujinančios) energijos plėtra, žaliojo kurso įgyvendinimą bei Lietuvos energetinę nepriklausomybę.

Pirma, atsinaujinančios energetikos svarba yra neabejotina. Energija iš atsinaujinančių išteklių mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, kuris yra ribotas ir darantis įtaką jautriems kainų svyravimams. Atsinaujinančių energijos šaltinių, tokių kaip saulė, vėjas ir vanduo, naudojimas leidžia diversifikuoti energijos šaltinius ir taip sumažinti riziką, susijusią su energijos tiekimu.

Be to, atsinaujinančios energetikos projektai skatina inovacijas ir technologijų pažangą. Investicijos į šiuos projektus gali sukurti naujas darbo vietas, skatinti ekonomikos augimą ir padėti užtikrinti tvarų vystymąsi. Todėl būtina pakeisti Įstatymo projektą, siekiant skatinti ir prioretizuoti didesnės nei 150 MW galios atsinaujinančios energetikos projektus, kadangi tai leistų efektyviau plėtoti šią svarbią sritį.

Antra, Europos Sąjungos Žaliasis kursas siekia, kad Europa taptų pirmuoju klimatui neutraliu žemynu iki 2050 metų. Siekiant šio tikslo, Lietuva turėtų imtis drąsių žingsnių energetikos sektoriuje. Vienas iš svarbiausių tikslų yra perėjimas prie atsinaujinančių energijos šaltinių. Pakeitus Įstatymo projektą ir numačius, kad didesnės nei 150 MW galios energijos iš atsinaujinančių išteklių gamintojai bei didesnės nei 100 MW galios elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių vartotojai yra laikomi valstybei svarbiais projektais, būtų skatinamas greitesnis bei efektyvesnis perėjimas prie švarios energijos ir prisidedama prie Žaliojo kurso tikslų įgyvendinimo.

Toks žingsnis taip pat parodytų Lietuvos įsipareigojimą prisidėti prie pasaulinės kovos su klimato kaita, sustiprintų šalies tarptautinį įvaizdį ir pritrauktų investicijas į tvarius ir ekologiškus projektus.

Trečia, energetinė nepriklausomybė yra esminis valstybės saugumo ir stabilumo aspektas. Priklausomybė nuo importuojamo iškastinio kuro, ypač iš geopolitinių konfliktų paveiktų regionų, kelia didelę riziką tiekimo grandinėms ir nacionaliniam saugumui.

Plėtodama atsinaujinančius energijos šaltinius, Lietuva gali žymiai sumažinti šią priklausomybę ir užtikrinti stabilų energijos tiekimą. Didesnės nei 150 MW leistinos generuoti galios elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių numatomos gamybos ir/arba daugiau nei 100 MW leistinos naudoti galios elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių numatomo  vartojimo  projektų pripažinimas valstybei svarbiais projektais leis spartinti šių projektų įgyvendinimą, taip didinant šalies energetinę nepriklausomybę.

Be to, tai sudarys sąlygas geriau valdyti energijos kainas ir sumažinti jų svyravimus, kurie dažnai priklauso nuo išorinių veiksnių. Energetinė nepriklausomybė ne tik užtikrins šalies saugumą, bet ir leis lanksčiau reaguoti į pasaulinius energetikos rinkos pokyčius.

Apibendrinant, pakeitus Įstatymo projektą Nr. XIVP-3732 ir įtraukus nuostatą, numatančią, jog didesnės nei 150 MW leistinos generuoti galios elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių numatomos gamybos ir/arba daugiau nei 100 MW leistinos naudoti galios elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių numatomo  vartojimo  projektai yra laikomi valstybei svarbiais projektais, būtų užtikrinta nuosekli ir greita švarios energijos plėtra, prisidėta prie Žaliojo kurso tikslų įgyvendinimo bei stiprinama Lietuvos energetinė nepriklausomybė.

Pasiūlymas:

Papildyti Įstatymo projektą Nr. XIVP-3732 41 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

„41 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 15 straipsnį 5 dalimi:

„5. Didesnės nei 150 MW leistinos generuoti galios elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių numatomos gamybos ir/arba daugiau nei 100 MW leistinos naudoti galios elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių numatomo  vartojimo  projektai yra pripažįstami ir laikomi valstybei svarbiais projektais. Šiems projektams valstybinė žemė be aukciono nenuomojama.“

 

 

Teikia:

 

Seimo nariai

 

Romualdas Vaitkus

Kazys Starkevičius