PASIŪLYMAS

DĖL PACIENTŲ TEISIŲ IR ŽALOS SVEIKATAI ATLYGINIMO ĮSTATYMO NR. I-1562 2 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-773

 

2022-01-06

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

1

 

 

Argumentai:

Pandeminių vakcinų sukeltos žalos paciento sveikatai atlyginimas neturi  civilinės atsakomybės požymių (sunkius padarinius sukėlusi nepageidaujama reakcija į pandeminę vakciną nėra susijusi su kitų asmenų neteisėtais veiksmais ar neveikimu, dėl kurių kiltų žala pandemine vakcina pasiskiepijusio asmens sveikatai). Žalos atlyginimas iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų lėšų, t. y. Vyriausybės įgaliotos institucijos administruojamos sąskaitos, kurioje kaupiamos asmens sveikatos priežiūros įstaigų įmokos žalai atlyginti, būtų  nepagrįstas ir neteisingas. Atsižvelgiant į tai, žalos atlyginimas dėl pandeminių vakcinų sukeltos žalos turėtų būti siejamas ne su „žalos be kaltės“ atlyginimo mechanizmu, o - iš valstybės biudžeto lėšų mokant kompensacijas asmenims, patyrusiems žalą. Tokiu atveju turėtų būti keičiamas ne įstatymo 2 straipsnis, o įstatymo 24 ir 25 straipsniai, taip pat siūloma įstatymą papildyti nauju 241 straipsniu, kuriame būtų reglamentuotas vakcinų sukeltos žalos (turtinės ir neturtinės) paciento sveikatai kompensavimas .

Pasiūlymas: pakeisti 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 2 straipsnio 91 dalį ir ją išdėstyti taip:

„91Neišvengiama žala – paciento sveikatai padaryta žala, susijusi su teiktomis asmens sveikatos priežiūros paslaugomis, tačiau atsiradusi dėl aplinkybių, kurių asmens sveikatos priežiūros specialistas ir (ar) asmens sveikatos priežiūros įstaiga negalėjo numatyti, kontroliuoti ir (ar) užkirsti joms kelio. Neišvengiama žala nelaikoma sunkius padarinius sukėlusi nepageidaujama reakcija į vakciną, kuomet ta vakcina sveikatos apsaugos ministro įsakymu yra įtraukta į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių arba ta vakcina pagal jos preparato charakteristikų santrauką yra skirta vakcinuoti nuo infekcijos, dėl kurios paskelbta valstybės lygio  ekstremali situacija ir (ar) karantinas. Neišvengiamos žalos kriterijus nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.“

1 straipsnis. 24 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 24 straipsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

24 straipsnis. Paciento sveikatai padarytos žalos (turtinės ir neturtinės), išskyrus šio Įstatymo 241 straipsnyje nurodytą žalą, atlyginimas

2.

2

 

 

Argumentai: tie patys.

 

Pasiūlymas: papildyti nauju 2 straipsniu:

2 straipsnis. Įstatymo papildymas  241 straipsniu.

         Papildyti įstatymo 241 straipsniu:

 241 straipsnis. Vakcinų sukeltos žalos (turtinės ir neturtinės) paciento sveikatai kompensavimas  

1. Pacientas ar kitas asmuo, turintis teisę į žalos atlyginimą, norėdamas, kad jam būtų kompensuota žala, kilusi dėl sunkius padarinius sukėlusios nepageidaujamos reakcijos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje metu pasiskiepijus Vyriausybės nutarime dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo nurodyta vakcina (toliau – vakcinų sukelta žala), ne vėliau kaip per 3 metus nuo dienos, kai sužinojo ar turėjo sužinoti apie vakcinų sukeltą žalą, Vyriausybės nustatyta tvarka turi kreiptis į Komisiją su rašytiniu prašymu dėl vakcinų sukeltos žalos kompensavimo (toliau – kompensacija). Komisija prašymus dėl kompensacijos nagrinėja neatlygintinai.

2. Prašymų dėl kompensacijos pateikimui ir nagrinėjimui mutatis mutandis taikomos šio Įstatymo 24 straipsnio 2–7 dalys.

3. Kompensacija mokama, jeigu Komisija nustato, kad žala paciento sveikatai yra vakcinų sukelta žala ir vakcinų sukeltos žalos atlyginimui netaikomos Civilinio kodekso 6.292 straipsnio nuostatos.

4. Komisijos sprendime nurodyto dydžio žalos atlyginimą per 30 dienų po Komisijos sprendimo priėmimo dienos išmoka Sveikatos apsaugos ministerija iš jai skirtų valstybės biudžeto lėšų.“

3.

3

 

 

Argumentai: tie patys.

 

Pasiūlymas: papildyti 3 straipsniu:

„3 straipsnis. 25 straipsnio pakeitimas.

Papildyti 25 straipsnį 4 dalimi:

         „4. Komisijos sprendimas, priimtas išnagrinėjus prašymą dėl kompensacijos, Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka gali būti skundžiamas administraciniam teismui. Šioje dalyje nurodytu atveju atsakovas byloje yra Komisija.“

4.

4

 

 

Argumentai: siekiant teisinio aiškumo, siūloma patikslinti įstatymo įgyvendinamąsias nuostatas, taip pat patikslinti įstatymo įsigaliojimo datą.

 

Pasiūlymas: pakeisti 2 straipsnį, jį laikyti 4 straipsniu ir išdėstyti taip:

“4 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas

1.      Šis įstatymas, išskyrus  šio straipsnio 2 da, įsigalioja 2022 m. sausio vasario 1 d.

2.      Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir sveikatos apsaugos ministras iki 2022 m. sausio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

3. Šis įstatymas taikomas ir žalos, atsiradusios iki šio įstatymo įsigaliojimo, atlyginimui. kompensacijoms dėl žalos, kilusios iki šio Įstatymo įsigaliojimo dėl sunkius padarinius sukėlusios nepageidaujamos reakcijos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje metu pasiskiepijus Vyriausybės nutarime dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo nurodyta vakcina. Šioje dalyje nurodytu atveju 3 metų terminas kreiptis dėl kompensacijos skaičiuojamas nuo šio Įstatymo įsigaliojimo dienos.“

 

 

Teikia

 

Seimo nariai