PASIŪLYMAI

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO

APSAUGOS ĮSTATYMO NR. I-733

2 IR 5 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTUI Nr. XIVP-492(2)

 

2021-06-14

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

 

 

 

 

Argumentai:

Lietuvoje įstatymo lygiu nėra apibrėžta, kas yra Kultūros kelias, kas yra Kultūros kelio lygmuo, nenustatyta Kultūros kelių lygmenų sistema.

Pakeitimai ir papildymai dėl Kultūros kelio apibrėžimo ir Kultūros kelių lygmenų apibrėžimo parengti remiantis:

1)      ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) Kultūros kelių chartija.

ICOMOS yra pagrindinis UNESCO ekspertas, UNESCO įtraukia Kultūros kelius į pasaulio paveldo sąrašus.

2) Europos Tarybos dokumentais: Išplėstiniu daliniu susitarimu dėl Europos Tarybos kultūros kelių ir Europos Tarybos Ministrų Komiteto rezoliucijomis (CM/Res(2013)66 ir CM/Res(2013)67). Šiais dokumentais remiantis yra sertifikuojami Europos Tarybos kultūros keliai.

 

Pasiūlymai:

Pakeisti Lietuvos Nekilnojamo kultūros paveldo apsaugos įstatymo NR. I-733 2 ir 5 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-492(2) ir išdėstyti jį taip:

 

1.

1

1

 

 

Pasiūlymas: Pakeisti „Kultūros kelio“ apibrėžimą ir jį išdėstant taip:

 

“Kultūros kelias – kultūros paveldo, kultūrinių kraštovaizdžių, kultūros ir švietimo bendradarbiavimo priemonėmis sukurta teminių komunikacijos kelių sistema, kuria siekiama atgaivinti  ir įprasminti su istoriniais keliais, asmenybėmis ir reiškiniais, įvykiais, papročiais ar tradicijomis susijusias  kultūros vertybes, sudaryti  sąlygas  jas  pažinti, skatinti visuomenės bei vietos bendruomenių įsitraukimą ir atsakingumą, atskleidžiant ir išryškinant jų kultūrinį tapatumą nacionaliniame ir europiniame kontekste”.

 

2.

1

2

 

 

Pasiūlymas: Pakeisti „Kultūros kelio lygmuo“ apibrėžimą (prieš žodį „geografinė“ įterpti žodžius „kultūrinė bei“ ir po žodžio „kuria“ išbraukti žodžius „rengiams ir“) ir tekstą  išdėstyti taip:

 

„112. Kultūros kelio lygmuo kultūrinė bei geografinė ir (ar) teritorinė administracinė aprėptis, kuria rengiamas ir įgyvendinamas kultūros kelias. Išskiriami šie kultūros kelio Lietuvoje lygmenys: regioninis, nacionalinis, tarptautinis ir Europos Tarybos kultūros kelio lygmuo.“

 

3.

2

 

 

 

Pasiūlymas: Papildyti Įstatymo projektą 2 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

 

2 straipsnis. Papildyti įstatymą 31 straipsniu:

„31 straipsnis. Kultūros kelio lygmenys

Kultūros kelio lygmenys Lietuvoje yra:

1.     Regioninis lygmuo – kultūros kelias, vystomas ne mažiau kaip trijų savivaldybių lygmeniu, kurio tema remiasi regiono ir vietos kultūros ištekliais: istorija, materialiuoju ir nematerialiuoju paveldu, krašto istorijai reikšmingomis asmenybėmis, siekiant ne tik vietos bendruomenės, bet ir suinteresuotų grupių įtraukimo, jų kultūrinės edukacijos bei kultūrinės tapatybės stiprinimo. Šiame lygmenyje siekiama sukurti pažintinius maršrutus, juos nuolat aktualizuojant populiarinimo akcijomis, siekiant pritraukti lankytojų iš visos Lietuvos.

2.     Nacionalinis lygmuo – kultūros kelias, vystomas ne mažiau kaip trijuose Lietuvos regionuose arba apimantis ne mažiau kaip šešias Lietuvos savivaldybes, kai dalis projekto gali būti vykdoma ne Lietuvos teritorijoje ir (arba) bendradarbiaujant su kitos šalies organizacijomis. Šiame lygmenyje remiamasi reikšmingais Lietuvai istoriniais procesais ir reiškiniais, atskleidžiamas ir populiarinamas materialusis ar nematerialusis kultūros paveldas ir (arba) istorinės asmenybės, atskleidžiamos sąsajos su bendra istorija ir vertybėmis. Šiame lygmenyje sukuriami tęstiniai kultūrinio turizmo maršrutai Lietuvos teritorijoje ir už jos ribų, jie populiarinami, skatinant vietinį bei atvykstamąjį turizmą.

3.     Tarptautinis lygmuo – bendradarbiavimo per Lietuvos valstybės sieną kultūros kelias, kuris vystomas ne mažiau kaip dviejų valstybių teritorijoje, įskaitant Lietuvą, bendradarbiaujant su kaimyninių valstybių organizacijomis. Šiame lygmenyje kultūros kelio tema remiasi Lietuvai reikšmingu materialaus ir nematerialaus kultūros paveldo užsienyje buvimu,  jo aktualizavimu, šioms valstybėms  abipusiai reikšmingais kultūros reiškiniais, istorinėmis asmenybėmis, atskleidžiamos sąsajos su Lietuvos ir Europos istorija bei vertybėmis. Šiame lygmenyje siekiama sukurti tęstinius kultūrinio turizmo maršrutus projekto vystymo teritorijose, juos populiarinti, skatinant vietinį ir atvykstamąjį turizmą.

4.     Europos Tarybos kultūros kelio lygmuo – Europos Tarybos kultūros kelias, kurio dalis vystoma Lietuvos teritorijoje. Šio lygmens kultūros kelias yra sertifikuojamas Išplėstinio dalinio susitarimo dėl Europos Tarybos kultūros kelių valdybos sprendimu, priimtu remiantis Europos kultūros kelių instituto teikimu ir pagal šio instituto nustatytą tvarką bei remiantis Europos Tarybos Ministrų komiteto sprendimais.“

 

4.

 

 

 

Pasiūlymas: Įstatymo projekto 2 straipsnį laikyti 3 straipsniu:

 

2 3 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

 

5.       

 

 

 

Pasiūlymas: Pakeisti pavadinimą „Lietuvos Nekilnojamo kultūros paveldo apsaugos įstatymo NR. I-733 2 ir 5 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-492(2)“ ir išdėstyti jį taip:

 

„Lietuvos Nekilnojamo kultūros paveldo apsaugos įstatymo NR. I-733 2, 5 ir 31 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-492(3)“

 

 

 

Teikia

Seimo narys                       Laima Liucija Andrikienė