LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS
IŠVADA
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO ĮSTATYMO NR. I-1489 46 STRAIPSNIO 2 DALIES PAKEITIMO ĮSTATYMO
PROJEKTO
2023-07-12 Nr. XIVP-2975
Vilnius
Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.
1. Projekto 1 straipsniu keičiamo Švietimo įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 46 straipsnio 2 dalyje siūloma nustatyti, kad „mokinys, Mokyklos vidaus tvarkos taisyklėse nustatyta tvarka arba policijos pareigūnui pareikalavus, privalo parodyti asmeninius daiktus, siekiant patikrinti, ar į mokyklą neįnešamos draudžiamos medžiagos, gaminiai ir kiti reikmenys“. Siūlomas reguliavimas svarstytinas ir tobulintinas dėl šių priežasčių.
Pirma, pažymėtina, kad pagal Policijos įstatymo 21 straipsnį, policijos pareigūno reikalavimai ir nurodymai turi būti vykdomi nedelsiant ir jie yra privalomi visiems asmenims, įskaitant ir mokinius, todėl siūlymas atskirai įstatymu įtvirtintini mokiniui pareigą vykdyti policijos pareigūnų reikalavimus yra perteklinis ir vertintinas kaip ne šio įstatymo reguliavimo dalykas.
Antra, atkreiptinas dėmesys, kad siūlomas teisinis reguliavimas formuluojamas kaip teisė bet kuriems asmenims (Mokyklos vidaus taisyklės gali nustatyti bet kokius asmenis) reikalauti mokinių parodyti asmeninius daiktus ir kaip mokinio besąlygiška pareiga parodyti asmeninius daiktus, nesant jokių tokio siūlomo reguliavimo alternatyvų, pavyzdžiui, galimybės atsisakyti parodyti asmeninius daiktus, reikalauti, kad apžiūrą atliktų reikiamą kvalifikaciją turintis asmuo ir pan. Pažymėtina tai, jog teikiamas reguliavimas yra tiesiogiai susijęs su asmens teisių ir pareigų apimties reguliavimu bei Konstitucijoje įtvirtinta asmens privataus gyvenimo apsauga. Todėl pažymime, kad atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo oficialiosios doktrinos nuostatas, kuriose teigiama, kad „<...> pagal Konstituciją su žmogaus teisių ir laisvių turinio apibrėžimu ar jų įgyvendinimo garantijų įtvirtinimu susijusį teisinį reguliavimą galima nustatyti tik įstatymu.“ (Konstitucinio Teismo 2004 m. gruodžio 13 d. nutarimas) siūlomas teisinis reguliavimas, kiek jis susijęs su asmenų teisių ribojimo galimybe, turi būti iš esmės papildytas ir pakeistas atsisakant nuorodų į poįstatyminius teisės aktus su galimybe tokiuose teisės aktuose nustatyti asmeninių daiktų apžiūros tvarką, besiskiriančią nuo įstatyminės tvarkos, (pavyzdžiui, Mokyklos vidaus taisyklės) ir sistemiškai, detaliai išdėstytas įstatyme. Šiame kontekste pastebėtina, kad įstatyme turi būti aiškiai nurodyta, kokie asmenys gali reikalauti mokinių parodyti daiktus, kokiais atvejais, pagrindais tai galėtų būti daroma, kaip būtų užtikrinama pagarba mokiniams, jų orumui, kokie veiksmai turėtų būti atliekami aptikus draudžiamus daiktus, kaip būtų užtikrinama, jog specialių kriminalistinių žinių neturintys asmenys nepakenktų įrodomajai informacijai, kai draudžiami daiktai galėtų būti vertinami kaip nusikalstamos veikos įrodymai (ar kokiame įstatyme tai sureguliuota). Be to, įstatyme taip pat turėtų būti aiškiai ir nedviprasmiškai apibrėžiama sąvoka „draudžiamos medžiagos, gaminiai ir kiti reikmenys“, pavyzdžiui, kaip tai apibrėžiama Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2012 m. rugpjūčio 28 d. įsakymu Nr. V-1268 „Dėl pritarimo rekomendacijoms dėl poveikio priemonių taikymo netinkamai besielgiantiems mokiniams“, patvirtintose rekomendacijose, kurios suderintos su Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriumi, kad būtų aišku, kokie daiktai įstatymo leidėjo požiūriu yra draudžiami.
2. Projektas taisytinas vadovaujantis Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijomis, patvirtintomis teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 „Dėl Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijų patvirtinimo“.
2.1. Įstatymo projekto pavadinime ir 1 straipsnio pavadinime brauktini skaičius ir žodis „2 dalies“, 1 straipsnio pakeitimo esmėje brauktini žodžiai ,,ir jį išdėstyti taip:“
2.2. Projekto 1 straipsniu dėstomo keičiamo įstatymo 46 straipsnio 2 dalies 4 punkto tekstą reikėtų susieti kalbiniu ir loginiu ryšiu su keičiamo įstatymo 46 straipsnio 2 dalimi.
2.3. Atsižvelgiant į tai, kad 2023 m. birželio 27 d. Seime buvo priimtas Švietimo įstatymo Nr.I-1489 16, 29, 46, 47 ir 49 straipsnių pakeitimo įstatymas, kuriuo keičiamo įstatymo 46 straipsnio 2 dalis buvo išdėstyta nauja redakcija (šią dalį dabar sudaro 7 punktai), keičiamo įstatymo 46 straipsnio 2 dalis turėtų būti pildoma ne 4 punktu, bet 8 punktu.
Departamento direktorius Dainius Zebleckis
E. Drėgvaitė, tel. (8 5) 239 6891, el. p. [email protected]
I. Šambaraitė, tel. (8 5) 239 6850, el. p. [email protected]