LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

 

PAPILDOMO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS DIPLOMATINĖS TARNYBOS ĮSTATYMO NR. VIII-1012 PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR.

XIIIP-1622

 

2018-05-16  Nr. 102-P-15

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė, komiteto pirmininko pavaduotojas Stasys Šedbaras, nariai:  Rimas Andrikis, Vitalijus Gailius, Arvydas Nekrošius, Česlav Olševski, Lauras Stacevičius, Irena Šiaulienė, Petras Valiūnas.

Komiteto biuro vedėja Dalia Komparskienė, patarėjai: Martyna Civilkienė, Jurgita Janušauskienė, Rita Karpavičiūtė, Dalia Latvelienė, Irma Leonavičiūtė, Rita Varanauskienė, Loreta Zdanavičienė, padėjėja Meile Čeputienė.

Užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius, kiti Užsienio reikalų ministerijos atstovai: Teisės ir tarptautinių sutarčių departamento direktorius Andrius Namavičius, Teisės ir tarptautinių sutarčių departamento Teisės skyriaus vedėja Jurgita Satkūnienė, Teisės ir tarptautinių sutarčių departamento Teisės skyriaus vyriausioji specialistė Birutė Kunigėlytė-Žiūkienė, Finansų departamento direktorė Jolanta Tubaitė, Personalo departamento direktorius Vytautas Pinkus, Personalo departamento direktoriaus pavaduotojas Donatas Aškinis, Darbo tarybos pirmininkas Marijus Dunda, Seimo kanceliarijos Užsienio reikalų komiteto biuro patarėja Laura Plyniuvienė.

 

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

1

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1.     Įstatymo projekto 1 straipsniu nauja redakcija dėstomo Lietuvos Respublikos diplomatinės tarnybos įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 1 straipsnio pavadinimas neatspindi šio straipsnio 2 dalies nuostatų turinio. Be to, svarstytina, ar 2 dalies paskutinio sakinio nuostatos neturėtų būti dėstomos atskirame straipsnyje.

 

Pritarti

 

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

2

2

 

2.     Keičiamo įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje, atsižvelgiant į tai, kad diplomatinė atstovybė gali būti steigiama ir prie kelių tarptautinių organizacijų,  po žodžių „ar oficialiems santykiams su tarptautine organizacija“ įrašytinas žodis „(organizacijomis)“.

 

Pritarti

 

3.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

2

2

 

3.     Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje įvedamas trumpinys „atstovybė prie tarptautinių organizacijų“ (pabraukimas – mūsų), atitinkamai reikėtų tikslinti keičiamo įstatymo 2 straipsnio 4 dalį, 8 straipsnio 1 dalį, 10 straipsnį, 14 straipsnio 5 dalį, 17 straipsnio pavadinimą ir 1 dalį, 45 straipsnio 2 dalį, 48, 51, 52 straipsnius ir t.t.

 

Pritarti

 

4.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

2

7

 

4.     Keičiamo įstatymo 2 straipsnio 7 dalyje apibrėžiamas sąvokos „lygiavertės pareigos“ turinys, tačiau atkreiptinas dėmesys, kad projekte apibrėžiant diplomato statuso ypatumus šalia minėtosios sąvokos taip pat vartojamos ir „aukštesnių pareigų“ bei „žemesnių pareigų“ sąvokos. Siekiant teisės akto nuostatų dėstymo nuoseklumo bei aiškumo, svarstytina, ar keičiamo įstatymo 2 straipsnyje neturėtų būti apibrėžtos ir aukščiau minėtosios sąvokos. Taip pat siūlytina nurodyti, kad šioje dalyje minimos diplomatų pareigybių grupės yra nustatytos šio įstatymo 1 priede.

Nepritarti

Keičiamo įstatymo 2 straipsnio 7 dalyje apibrėžta, kad lygiavertėmis pareigomis laikomos tai pačiai diplomatų grupei priklausančios pareigos, o 31 straipsnio 2 dalyje nustatyta, jog „Diplomatų pareigybės skirstomos į 11 grupių. Aukščiausia yra 1 grupė, žemiausia – 11 grupė.“ Sistemiškai vertinant šias dvi nuostatas, reguliavimas yra aiškus. Pareiginės algos nustatymo klausimus perkėlus į aukštesnes ir žemesnes pareigas reguliuoja 33 straipsnio 3 dalis.

 

5.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

3

 

 

5.     Keičiamo įstatymo 3 straipsnyje siūloma nustatyti diplomatinės tarnybos principus bei   diplomato veiklos principus. Abi principų grupės dėstomos nevienodai: veiklos principų turinys yra atskleidžiamas atskiruose straipsnio 2 dalies punktuose, tuo tarpu tarnybos principai 3 straipsnio 1 dalies punktuose tik išvardijami, plačiau neatskleidžiant jų turinio. Atsižvelgiant į tai, jie gali būti suprantami ir vertinami tik lingvistiškai, t.y. remiantis tiesioginėmis lietuvių kalbos žodžių reikšmėmis. Toks teisinis reguliavimas vertintinas kaip stokojantis teisinio aiškumo.

Pritarti

Pažymėtina, kad atitinkama pastaba yra pateikta ir Valstybės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1316 pakeitimo įstatymo (toliau – VTĮ) projektui, kurio lydinčiuoju yra šis projektas. Todėl šis projektas turėtų būti tikslintinas atsižvelgiant į tai, kaip pagrindiniame komitete bus patikslintos VTĮ projekto atitinkamos nuostatos. Be to, atkreiptinas dėmesys, kad tiek ši, tiek keletas sekančių pastabų yra susiję ir reikėtų sisteminio požiūrio tikslinant visą straipsnį.

 

6.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

3

 

 

6.     Nėra aišku, kuo skiriasi viešumo kaip diplomatinės tarnybos principo, numatyto keičiamo įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 4 punkte, turinys, nuo šio straipsnio 2 dalies 12 punkte įtvirtinto viešumo kaip diplomato veiklos principo turinio.

 

Pritarti

Tie patys argumentai kaip ir dėl Teisės departamento 5 pastabos.

7.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

3

 

 

7.     Atkreiptinas dėmesys, kad, pvz., 3 straipsnio 2 dalies 2 punkte pateikiamas atvirumo principo ar 3 straipsnio 2 dalies 4 punkte pateikiamas kūrybingumo principo apibrėžimas grindžiamas vertinamojo pobūdžio kriterijais, todėl nepritaikomas praktikoje. Nėra aišku kas tai yra „kitoks“ požiūris, kas yra „pozityvi iniciatyva“, „dialogas“, „naujovės“. Taip pat nėra aišku kokiais konkrečiai veiksmais ir sprendimais diplomatas įgyvendintų šiuos principus.

 

Pritarti

Tie patys argumentai kaip ir dėl Teisės departamento 5 pastabos.

8.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

3

2

5

8.     Keičiamo įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 5 punkte vietoj žodžių ,,darbo organizavimo“ įrašytini žodžiai ,,tarnybos organizavimo“.

Nepritarti

Nurodytoje nuostatoje nustatytas diplomato veiklos lankstumo principas, kuris numato, kad diplomatas turi gebėti prisitaikyti prie kintančių veiklos sąlygų ir reikalavimų. Manytina, kad terminai „darbo organizavimas“ ir „tarnybos organizavimas“ nėra tapatūs, o principo kontekste, atsižvelgiant ir į VTĮ projekte įtvirtintą atitinkamo principo formuluotę,  tinkamesnis yra darbo organizavimo pokyčių terminas.

 

9.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

3

2

7

9.     Siekiant teisinio aiškumo, reikėtų arba atskleisti keičiamo įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 7 punkte vartojamos formuluotės „su diplomatu susiję asmenys“ turinį, arba nurodyti įstatymą, kuriame apibrėžiamas tokios formuluotės turinys taip pat suprantamas ir šiame įstatyme.

 

Pritarti

 

10.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

3

2

9

10.   Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo tekste vartojama sąvoka ,,įmonės, įstaigos, organizacijos“ bei siekiant teisinio aiškumo,  siūlytina keičiamo įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 9 punkte vietoj žodžių ,,asmenys ar organizacija“ rašyti žodžius ,,fiziniai asmenys ar įmonės, įstaigos, organizacijos“.

 

Pritarti

 

11.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

4

2

1

11.   Keičiamo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 1 punkte po žodžio ,,nusikaltimo“ įrašytinas žodis ,,padarymo“.

Pritarti

 

12.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

4

2

2

12.   Keičiamo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 2 punkte po žodžio „nuosprendžio“ skliausteliuose parašytas žodis „(nutarties)“ brauktinas. Atkreiptinas dėmesys, kad remiantis Baudžiamojo proceso kodekso 303 straipsnio 2 dalimi, asmuo kaltu pripažįstamas tik teismo nuosprendžiu.

 

Pritarti

 

13.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

4

2

5

13.   Keičiamo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 5  punkte asmens nelaikymo esančiu nepriekaištingos reputacijos pagrindu yra tai, kai jis buvo „atleistas iš skiriamų“ (pareigų) arba „pašalintas iš renkamų pareigų“. Nėra aišku, kodėl iš šio pagrindo eliminuoti atvejai, kai asmuo buvo pašalintas (o ne atleistas) iš skiriamų pareigų. Pažymime, kad Konstitucijos 74 straipsnyje įtvirtinta, kad „<...>Konstitucinio Teismo pirmininką ir teisėjus, Aukščiausiojo Teismo pirmininką ir teisėjus, Apeliacinio teismo pirmininką ir teisėjus, <...> šiurkščiai pažeidusius Konstituciją arba sulaužiusius priesaiką, taip pat paaiškėjus, jog padarytas nusikaltimas, Seimas <...> gali pašalinti iš užimamų pareigų“. Konstitucijoje minimi teisėjai yra skiriami, o ne renkami, todėl asmenys, pašalinti iš minėtų pareigų, pagal projektu siūlomą teisinį reguliavimą būtų laikomi esančiais nepriekaištingos reputacijos.

 

Pritarti

Remiantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos (toliau – Konstitucija) 74 straipsnio nuostata ir atsižvelgiant į šią Teisės departamento pastabą siūlytina keičiamo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 5  punktą tikslinti taip:

„5) atleistas ar pašalintas iš skiriamų arba pašalintas iš renkamų pareigų dėl priesaikos ar pasižadėjimo sulaužymo, pareigūno vardo pažeminimo ir nuo atleidimo ar pašalinimo iš pareigų dienos nepraėjo 3 metai.“

 

14.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

4

2

6

14.   Svarstytinas keičiamo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 6 punkto nuostatos, pagal kurią asmuo nelaikomas nepriekaištingos reputacijos, jei jis bet kada praeityje buvo įstatymų nustatyta tvarka uždraustos organizacijos narys, pagrįstumas. Atkreiptinas dėmesys, kad net labai sunkaus nusikaltimo padarymo atveju, asmens nepriekaištingos reputacijos reikalavimui būtų taikomas senaties terminas, tuo tarpu buvimas uždraustos organizacijos nariu, nepaisant nei narystės pobūdžio, trukmės, laikotarpio, praėjusio nuo narystės pasibaigimo, laikomas negrįžtamas teisines pasekmes turinčiu juridiniu faktu.

 

Pritarti

 

15.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

4

3

4

15.   Derinant keičiamo įstatymo 4 straipsnio 3 ir 4 dalių nuostatas tarpusavyje, keičiamo įstatymo 4 straipsnio 3 dalies nuostata turėtų būti dėstoma kaip diplomatą į pareigas priimančio asmens pareiga, o ne kaip traukimą atsakomybėn lemianti sąlyga, t.y. vietoj žodžių „diplomatą į pareigas priimantis asmuo atsako“ reikėtų įrašyti žodžius „diplomatą į pareigas priimantis asmuo privalo užtikrinti“.

 

Pritarti

 

16.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

4

4

 

16.   Keičiamo įstatymo 4 straipsnio 4 dalies antrasis sakinys nustato institucijoms, įstaigoms ir įmonėms pareigą pateikti apie asmenį turimą informaciją, būtiną nustatyti atitiktį nepriekaištingos reputacijos reikalavimams. Tačiau tuo pačiu nustatoma, kad išimtį iš šios taisyklės gali nustatyti bet kokios galios kitas teisės aktas. Atkreipiame dėmesį, kad pagal šią normą galima situacija, kad bet kuri institucija gali priimti teisės aktą, nustatantį kitokias turimos minėtos informacijos teikimo ar net neteikimo sąlygas. Siekiant išvengti galimo netinkamo įstatymo taikymo, siūlytina nustatyti, kad išimtis iš šios taisyklės gali nustatyti ne bet kokios galios teisės aktai, o būtent įstatymai.

 

Pritarti

 

17.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

4

4

 

17.   Keičiamo įstatymo 4 straipsnio 4 dalis tikslintina tuo aspektu, kad privatūs juridiniai asmenys, o taip pat ir viešieji juridiniai asmenys, kuriuose valstybė ar savivaldybė kaip savininkas ar dalyvis neturi valdymo kontrolės, neturi pareigos teikti jų turimą informaciją apie į diplomatinę tarnybą priimamų asmenų asmens duomenis.

 

Pritarti

 

18.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

6

 

 

18.   Keičiamo įstatymo 6 straipsnyje vietoj žodžio ,,stažuoti“ įrašytinas žodis ,,stažuotėse“.

Pritarti

 

19.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

7

 

 

19.   Atsižvelgiant  tai, kad keičiamo įstatymo 7 straipsnyje Užsienio reikalų ministerija įvardinta kaip diplomatinės tarnybos institucija, siekiant teisinio reguliavimo nuoseklumo, siūlytina keičiamo įstatymo II skyriuje aptarti Užsienio reikalų ministerijos personalo struktūrą.

Pritarti

Atsižvelgiant į šią Teisės departamento pastabą siūlytina įterpti naują 8 straipsnį (atitinkamai pernumeruoti likusius) ir jį išdėstyti taip:

 

„8 straipsnis. Užsienio reikalų ministerijos personalas

 

Užsienio reikalų ministerijos personalą sudaro diplomatai, kiti valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis.“

 

20.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

8

1

 

20.   Siekiant teisinio aiškumo, svarstytina, ar nereikėtų keičiamo įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžio ,,sudėtį“ įrašyti ,,pareigybių sąrašą“.

Nepritarti

Pagal  Vienos konvencijos dėl diplomatinių santykių (patvirtintą Aukščiausios Tarybos ir Lietuvai galiojančią nuo 1992-02-14) 11 straipsnio 2 dalies nuostatas, užsienio reikalų ministras nėra laisvas priimti sprendimus dėl diplomatinės atstovybės personalo. Diplomatinės atstovybės sudėtis suprantama plačiau nei pareigybių sąrašas. Pagal Įstatymo projekto ir šiuo metu galiojančio Diplomatinės tarnybos įstatymo nuostatas, užsienio reikalų ministras nustato, kiek  įstatymo projekto 14 straipsnyje nurodyto diplomatinio personalo, administracinio techninio ir aptarnaujančio personalo narių yra konkrečioje atstovybėje, atitinkamai neįvardydamas konkrečių pareigybių sąrašo, kuris, gali keistis priklausomai ir nuo priimančiosios valstybės pozicijos. Tai laikytina diplomatinės tarnybos ypatumais.

 

21.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

8

2

 

21.   Pagal keičiamo įstatymo 8 straipsnio 2 dalį esant susitarimui, užsienio valstybė gali atstovauti Lietuvos Respublikos interesams kitose valstybėse, jeigu šios valstybės sutinka, o sprendimą dėl tokio atstovavimo priima Vyriausybė užsienio reikalų ministro teikimu, Seimui pritarus (pabraukimas – mūsų). Pastebėtina, kad Seimo statute nėra numatyta, kokia forma Seimas turėtų pritarti tokiam Vyriausybės sprendimui, pavyzdžiui, ar tokiam sprendimui turėtų pritarti Užsienio reikalų komitetas ar visas Seimas, todėl nėra aišku, kaip ši projekto nuostata būtų įgyvendinama praktikoje.

 

Pritarti

 

22.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

12

3

 

22.   Keičiamo įstatymo 12 straipsnio 3 dalyje po žodžių ,,Lietuvos Respublikai“ įrašytini žodžiai ,,užsienio valstybėje“.

Iš dalies pritarti

Tikslinga siūlomus žodžius įterpti detalizuojant diplomatinės atstovybės rūšį, kitu atveju nuostata netenka prasmės:

„3.  Diplomatinės atstovybės užsienio valstybėje vadovas gali būti paskirtas atstovauti Lietuvos Respublikai ir tarptautinėje organizacijoje.“

 

23.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

14

4

 

23.   Atsižvelgiant į tai, kad pagal keičiamo įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 1 punktą, diplomatinį personalą, be kita ko, sudaro ir specialiųjų atašė pavaduotojai, kurių skyrimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė, siūlytina atitinkamai patikslinti keičiamo įstatymo 14 straipsnio 4 dalį.

 

Pritarti

 

24.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

14

1

2

24.   Keičiamo įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 2 punkto nuostata, pagal kurią diplomatinės atstovybės, konsulinės įstaigos ir specialiosios misijos personalui priskiriamas administracinis techninis personalas – kiti valstybės tarnautojai nedera su kartu teikiamo Valstybės tarnybos įstatymo Nr. VIII – 1316 pakeitimo įstatymo projekte (Reg. Nr. XIIIP-1596) (toliau - Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas) siūlomu reguliavimu, pagal kurį valstybės tarnautojo veikla nėra siejama su administracinio techninio pobūdžio funkcijų atlikimu. Pagal šio įstatymo projekto 2 straipsnio 11 dalį, sąvoka „valstybės tarnyba“ suprantama kaip valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose pareigas einančių asmenų profesinė veikla, kuria vykdomos viešojo administravimo funkcijos ir (arba) padedama valstybės ar vietos valdžią įgyvendinantiems asmenims vykdyti jiems nustatytas funkcijas, išskyrus ūkinio ir (ar) techninio pobūdžio funkcijas. Pritarus šiai pastabai, atitinkamai turėtų būti peržiūrėtas šio straipsnio 3 dalyje nurodytas darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis pareigybių sąrašas bei šio įstatymo XIV skyrius.

Nepritarti

VTĮ projekto 23 straipsnio 6 dalis nustato, kad karjeros valstybės tarnautojų tarnybos užsienyje ypatumus nustato įstatymai. Atitinkamai Diplomatinės tarnybos įstatymas gali nustatyti karjeros valstybės tarnautojų, perkeltų į kitas pareigas Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse, konsulinėse įstaigose ir dirbti į specialiąsias misijas, tarnybos ypatumus, o konkrečiu atveju ypatumu laikomas atliekamų funkcijų pobūdis.

Terminas „administracinis techninis personalas“ yra perkeltas iš Vienos konvencijos dėl diplomatinių santykių, kurios 1 straipsnyje įtvirtintos sąvokos (f) „administracinio ir techninio personalo nariai“ yra atstovybės personalo nariai, dirbantys administracinį ir techninį darbą atstovybėje; g) „aptarnaujančiojo personalo nariai“ yra atstovybės personalo nariai, aptarnaujantys diplomatinę atstovybę;“.

 

25.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

14

2

 

25.   Keičiamo įstatymo 14 straipsnio 2 dalies nuostata, kuria nustatytas reikalavimas atitikti teisės aktų reikalavimus, būtinus ,,teisei dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma ,,Riboto naudojimo“ suteikti“ tarpusavyje derintinas su keičiamo įstatymo  20 straipsnio 2 dalies 6 punktu.

Nepritarti

Įstatymo projekto 14 straipsnio 2 dalyje ir 20 straipsnio 2 dalies 6 punkte kalbama apie skirtingas asmenų grupes: 14 straipsnio  2 dalyje nustatomi reikalavimai asmenims (įstatymo projekte – kiti asmenys), kurie nėra diplomatai, ir skiriami specialiosios misijos nariais; o įstatymo projekto  20 straipsnio 2 dalies 6 punkte nustatomas reikalavimas  diplomatams, kuriems keliami griežtesni reikalavimai nei 14 straipsnio 2 punkte nurodytiems kitiems asmenims. Todėl, manytina, kad nuostatos dera tarpusavyje ir prieštaravimo nėra.

 

26.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

17

2

 

26.   Keičiamo įstatymo 17 straipsnio 2 dalyje išbrauktini pertekliniai žodžiai „tam tikrais atvejais“.

Pritarti

 

27.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

19

1

 

27.   Pagal keičiamo įstatymo 19 straipsnio 1 dalį specialiosios misijos nariai ir jų šeimos nariai naudojasi privilegijomis ir imunitetais, numatytais 1969 m. Konvencijoje dėl specialiųjų misijų. Pažymėtina, kad pagal keičiamo įstatymo 15 straipsnio 1 dalį, šeimos nariais yra laikomi diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje dirbančio diplomato šeimos nariai, kurie kartu su juo gyvena. Atsižvelgiant į tai, nėra aišku, kokie asmenys būtų laikomi specialiųjų misijų narių šeimos nariais.

 

Pritarti

Atsižvelgiant į šią Teisės departamento pastabą siūlytina papildyti 15 straipsnį 3 dalimi:

3. Specialiosios misijos nario šeimos nariais mutatis mutandis laikomi šio straipsnio 1 dalyje nurodyti asmenys.“

28.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

20

2

5

28.   Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo 20 straipsnio 2 dalyje yra nustatomi reikalavimai asmenims, pretenduojantiems į diplomatinę tarnybą, keičiamo įstatymo 20 straipsnio 2 dalies 5 punkte išbrauktini pertekliniai žodžiai „diplomatinėje tarnyboje reikalingų“.

 

Pritarti

Siūlytina išbraukti 5 punkto antrą sakinį, nes įstatymo projekto 20 straipsnio 1 dalis nustato, kad konkurso į diplomatinę tarnybą tvarką nustato užsienio reikalų ministras, o konkurso organizavimo tvarka, manytina, apima ir  užsienio kalbų mokėjimo tikrinimo tvarką. Siūlytina išdėstyti 20 straipsnio 2 dalies 5 punktą taip:  „5) mokėti ne mažiau kaip dvi užsienio kalbas. Diplomatinėje tarnyboje reikalingų užsienio kalbų mokėjimas tikrinamas užsienio reikalų ministro nustatyta tvarka;“

 

29.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

24

 

 

29.   Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo 3 straipsnyje nustatyti diplomatinės tarnybos ir diplomatų veiklos principai, siūlytina keičiamo įstatymo 24 straipsnyje vietoj žodžių ,,kituose įstatymuose ir Užsienio reikalų ministerijos teisės aktuose nustatytų diplomatinės tarnybos principų ir taisyklių“ įrašyti žodžius ,,nustatytų diplomatinės tarnybos ir diplomato veiklos principų“. Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į tai, kad projekte siūloma nuostata, kad diplomatas įsipareigoja laikytis Užsienio reikalų ministerijos teisės aktuose nustatytų taisyklių, ydinga ir tuo aspektu, kad ministerijos kompetencijai priklausančius klausimus sprendžia bei privalomos galios administracinius aktus (įsakymus) kaip valstybės pareigūnas priima ministras, o ne ministerija.

 

Pritarti

 

30.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

25

2

 

30.   Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo 12 straipsnio 1 dalyje įvestas sąvokos ,,Lietuvos Respublikos laikinasis reikalų patikėtinis“ trumpinys, siūlytina keičiamo įstatymo 25 straipsnio 2 dalyje atsisakyti žodžių „Lietuvos Respublikos“.

 

Pritarti

 

31.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

25

7

 

31.   Pagal keičiamo įstatymo 25 straipsnio 7 dalį pasibaigus terminuotos diplomato tarnybos sutarties su šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytu asmeniu terminui, jeigu šis asmuo pageidauja, užsienio reikalų ministras, atsižvelgdamas į Atestacijos komisijos rekomendacijas, šio įstatymo nustatyta tvarka su juo gali sudaryti diplomato tarnybos sutartį (analogiška nuostata yra įtvirtinta ir keičiamo įstatymo 41 straipsnio 3 dalyje). Pažymėtina, kad teikiamame projekte nėra numatyta jokia tvarka (konkurso būdu, be konkurso ar kokiu nors kitu būdu), pagal kurią su nurodytais asmenimis galėtų būti sudaromos diplomato tarnybos sutartys, todėl projektas atitinkamai pildytinas. Be to, aptariamoje keičiamo įstatymo 25 straipsnio 7 dalyje po žodžio „skirti“ įrašytinas žodis „jį“.

 

Pritarti

Atsižvelgiant į šią Teisės departamento pastabą siūlytina keičiamo įstatymo 25 straipsnio 7 dalį tikslinti taip:

 

„7. Pasibaigus terminuotos diplomato tarnybos sutarties su šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytu asmeniu terminui, toks asmuo, neatsižvelgiant į jo turėtą ar turimą diplomatinį rangą ir eitas pareigas, gali kreiptis į užsienio reikalų ministrą, kad su juo būtų sudaryta diplomato tarnybos sutartis. Sprendimą dėl diplomato tarnybos sutarties sudarymo ir tokio asmens skyrimo į jo diplomatinį rangą atitinkančias pareigas be konkurso priima jeigu šis asmuo pageidauja, užsienio reikalų ministras, atsižvelgdamas į Atestacijos komisijos rekomendacijas., šio įstatymo nustatyta tvarka su juo gali sudaryti diplomato tarnybos sutartį ir skirti į jo diplomatinį rangą atitinkančias pareigas.“

Siūlytina tikslinti 41 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Pasibaigus terminuotai diplomato tarnybos sutarčiai, asmuo, su kuriuo buvo sudaryta terminuota diplomato tarnybos sutartis pagal šio įstatymo 25 straipsnio 2 ar 3 dalį, neatsižvelgiant į jo turėtą ar turimą diplomatinį rangą ir eitas pareigas, gali kreiptis į užsienio reikalų ministrą, kad su juo būtų sudaryta diplomato tarnybos sutartis šio įstatymo 25 straipsnio 7 dalyje nustatyta tvarka. Jis taip pat turi teisę per 3 mėnesius nuo terminuotos diplomato tarnybos sutarties pasibaigimo grįžti į iki terminuotos diplomato tarnybos sutarties sudarymo eitas ar, jei tokios galimybės nėra, į kitas ne mažiau nei iki terminuotos diplomato sutarties sudarymo apmokamas karjeros valstybės tarnautojo, statutinio valstybės tarnautojo ar pareigūno pareigas valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje arba kitoje iš valstybės ar savivaldybės biudžetų finansuojamoje įstaigoje ar organizacijoje, kurioje dirbo iki terminuotos diplomato sutarties sudarymo, jei tokią galimybę nustato atitinkamas įstatymas ar statutas.“

 

32.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

26

1

5

32.   Atsižvelgiant į tai, kad diplomatams Valstybės tarnybos įstatymas netaikomas ir įvertinus tai, kad keičiamo įstatymo 3 straipsnyje nustatyti diplomatinės tarnybos ir diplomatų veiklos principai, siūlytina keičiamo įstatymo 26 straipsnio 1 dalies 5 punkte vietoj žodžių ,,kituose įstatymuose nustatytų diplomatų ir valstybės tarnautojų veiklos principų ir taisyklių“ įrašyti žodžius ,,nustatytų diplomatinės tarnybos ir diplomato veiklos principų“.

 

Pritarti

 

33.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

26

2

 

33.   Keičiamo įstatymo 26 straipsnio 2 dalį reikėtų dėstyti taip: „2. Įstatymai gali nustatyti ir kitų pareigų diplomatams“.

Pritarti

 

34.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

27

1

1

34.   Atsižvelgiant į tai, kad keičiamas įstatymas nustato diplomatų darbo užmokestį, siūlytina keičiamo įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 1 punkte vietoj žodžio ,,įstatymų“ įrašyti žodžius ,,šio įstatymo“.

 

Pritarti

 

35.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

 

 

 

35.   Atkreiptinas dėmesys, kad keičiamo įstatymo 27 straipsnio 1 dalies c punkte, 28 straipsnio 3 dalyje, 76 straipsnio 1 bei 2 dalyse vartojami terminai „Europos Sąjungos, tarptautinių organizacijų, užsienio valstybių finansuojamuose paramos teikimo arba Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo projektai“, 32 straipsnio 3 dalyje vartojamas terminas „Europos Sąjungos, tarptautinių organizacijų, užsienio valstybių finansuojamoje paramos vystymuisi teikimo arba Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai projektinėje veikloje“, 81 straipsnio pavadinime ir šio straipsnio 1 dalyje vartojamas terminas „Europos Sąjungos, tarptautinės organizacijos finansuojamuose paramos teikimo arba Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai projektuose“, o 87 straipsnio 3 dalyje vartojamas terminas „Europos Sąjungos, tarptautinių organizacijų, užsienio valstybių finansuojamuose paramos teikimo arba Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai projektuose“ yra skirtingi, todėl, siūlytina vartojamus terminus suvienodinti.

 

Pritarti

 

36.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

27

1

8

36.   Pagal keičiamo įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 8 punktą diplomatas turi teisę tobulinti kvalifikaciją šio įstatymo ir užsienio reikalų ministro nustatyta tvarka, o kvalifikacijos tobulinimas finansuojamas iš Užsienio reikalų ministerijai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų ar kitų teisėtų lėšų. Ši projekto nuostata svarstytina keliais aspektais:

        1) projekto aiškinamajame rašte pažymima, kad  įstatymo projekte nurodytos diplomatų teisės ir pareigos sutampa su Valstybės tarnybos įstatymo projekte nurodytomis valstybės tarnautojų teisėmis ir pareigomis, išskyrus teisę gauti darbo užmokestį ar atlyginimą už darbą atliekant savivaldybės tarybos nario pareigas. Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į tai, kad Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo projekto 19 straipsnyje valstybės tarnautojo kvalifikacijos tobulinimas įvardijamas ne kaip valstybės tarnautojo teisė, bet kaip jo pareiga. Be to, skirtingai nei teikiamame projekte,  valstybės tarnautojų kvalifikacijos tobulinimas gali būti finansuojamas iš valstybės ir savivaldybės institucijai ir įstaigai skiriamų valstybės biudžeto  asignavimų ir kitų teisėtų lėšų. Pastebėtina, kad Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad juo „siūloma atsisakyti valstybės tarnautojų privalomo mokymo valstybės lėšomis“ bei „pakeisti pačią kvalifikacijos tobulinimo paradigmą vietoj esamos, kurioje valstybės tarnautojų kvalifikacijos tobulinimas yra pirmiausias institucijos, kurioje dirba atitinkamas valstybės tarnautojas, interesas (atsakomybė), į tokią, kur šia atsakomybe institucija dalinasi su pačiu valstybės tarnautoju, t.y. ne tik darbdavys, bet ir darbuotojas turi aktyviai dėti pastangas, būti suinteresuotas tobulinti savo kvalifikaciją“. Atsižvelgiant į tai nėra aišku, kodėl teikiamame projekte yra nustatomos kitokios kvalifikacijos tobulinimą reglamentuojančios nuostatos,  nei Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo projekte;

2) atkreiptinas dėmesys į tai, kad teikiamame projekte diplomatų kvalifikacijos tobulinimo tvarka nėra nustatoma, todėl reikėtų arba projekte aptarti pagrindines diplomatų kvalifikacijos tobulinimo nuostatas, arba keičiamo įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 8 punkte atsisakyti nuorodos į „šį įstatymą“.

Pritarti

Atsižvelgiant į šią Teisės departamento pastabą siūlytina įstatymo projektą  papildyti nauju 31 straipsniu (atitinkamai pernumeruojant likusius) ir jį išdėstyti taip:

Papildyti įstatymo projektu keičiamą įstatymą nauju 31 straipsniu:

 

„31 straipsnis. Diplomatų kvalifikacijos tobulinimas ir finansavimas

1. Diplomatai turi tobulinti kvalifikaciją. Diplomatų kvalifikacijos tobulinimo prioritetus ir tvarką nustato užsienio reikalų ministras.

2. Įgyvendinant užsienio reikalų ministro nustatytus kvalifikacijos tobulinimo prioritetus arba diplomatinės tarnybos institucijai, kurioje diplomatas eina pareigas, tikslus ir uždavinius atsiradus poreikiui diplomatui įgyti naujų žinių ar kompetencijų, diplomatų kvalifikacijos tobulinimas finansuojamas iš Užsienio reikalų ministerijai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų ar kitų teisėtų lėšų. Kitais atvejais, suderinus su į pareigas priimančiu asmeniu, diplomatų kvalifikacijos tobulinimas gali būti finansuojamas iš užsienio reikalų ministerijai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų ir (ar) kitų teisėtų lėšų, įskaitant diplomato lėšas.

3. Lėšos diplomatų kvalifikacijai tobulinti numatomos valstybės biudžete. Jos turi sudaryti ne mažiau kaip 1 procentą diplomatų darbo užmokesčiui nustatytų asignavimų.

Išbraukti 27 straipsnio 1 dalies 8 punktą:

8) tobulinti kvalifikaciją šio įstatymo ir užsienio reikalų ministro nustatyta tvarka. Kvalifikacijos tobulinimas finansuojamas iš Užsienio reikalų ministerijai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų ar kitų teisėtų lėšų.

Taip pat papildyti įstatymo projekto 87 straipsnio 2 dalį naujais 9 ir 10 punktais:

9) kai diplomatas šiame įstatyme numatytais atvejais tobulina kvalifikaciją;

10) kai diplomatas dalinasi specialiomis profesinėmis žiniomis su kitais diplomatais, valstybės tarnautojais ar darbuotojais.

 

37.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

27

2

 

37.   Keičiamo įstatymo 27 straipsnio 2 dalyje straipsniai turėtų būti dėstomi eilės tvarka, todėl siūlytina skaičius ir žodžius „90 straipsnio 10 dalyje“ rašyti po skaičių ir žodžių „58 straipsnio 3, 4 ir 5 dalyse“.

 

Pritarti

 

38.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

28

1

 

38.   Siūlytina keičiamo įstatymo 28 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodžius ,,ir atlyginimą“, kadangi visas keičiamo įstatymo 28 straipsnis reguliuoja diplomato teisę dirbti kitą darbą tik pagal darbo sutartį, pagal kurią mokamas darbo užmokestis.

 

Pritarti

 

39.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

28

5

 

39.   Keičiamo įstatymo 28 straipsnio 5 dalyje reguliuojama dviejų rūšių sprendimų apskundimo tvarka. Vienas iš jų – sprendimas neleisti diplomatui dirbti kito darbo pagal darbo sutartį – nurodytas šios dalies turinyje, o nurodant kitą sprendimą (dėl leidimo diplomatui dirbti kitą darbą pagal darbo sutartį atšaukimo) teikiama nuoroda į šio straipsnio 4 dalį. Tokia normos konstrukcija yra nenuosekli, todėl vietoj nuorodos į šio straipsnio 4 dalį reikėtų nurodyti sprendimą atšaukti leidimą ir taip suvienodinti šios dalies formuluotes.

 

Pritarti

 

40.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

28

5

 

40.   Derinant keičiamo įstatymo nuostatas tarpusavyje, keičiamo įstatymo 28 straipsnio 5 dalyje vietoje žodžio „teismui įstatymų“ įrašytini žodžiai „Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo“.

 

Pritarti

 

41.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

30

1

2

41.   Keičiamo įstatymo 30 straipsnio 1 dalies 2 punktą reikėtų papildyti nuostata, pagal kurią diplomatas negalėtų eiti daugiau negu vienas diplomato pareigas.

Nepritarti

Vadovaujantis keičiamo įstatymo 2 straipsnio 1 dalies nuostatomis diplomatas yra valstybės tarnautojas, o pastaboje nurodytoje nuostatoje yra įtvirtintas draudimas diplomatui eiti daugiau kaip vienas valstybės tarnautojo pareigas. Atsižvelgiant į tai, papildymas būtų perteklinis.

 

42.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

32

 

 

42.   Pagal keičiamo įstatymo 32 straipsnį diplomatų darbo užmokestį sudaro: pareiginė alga; priedai; priemokos; mokėjimas už darbą poilsio ir švenčių dienomis, nakties, viršvalandinį darbą ir budėjimą, o priedų ir priemokų suma negali viršyti 70 procentų diplomatui nustatytos algos dydžio (pabraukimas – mūsų). Pagal keičiamo įstatymo 35 straipsnį diplomatams būtų mokamos priemokos: 1) už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą, kai yra padidėjęs darbų mastas atliekant pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas neviršijant nustatytos darbo laiko trukmės; 2) už papildomų užduočių atlikimą, kai atliekamos pareigybės aprašyme nenustatytos funkcijos; 3) už darbą kenksmingomis, labai kenksmingomis ir pavojingomis darbo sąlygomis. Priemokos, nurodytos keičiamo įstatymo 35 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose negali viršyti 40 procentų, o 3 punkte nurodyta priemoka – 20 procentų diplomato pareiginės algos. Toks siūlomas teisinis reguliavimas iš esmės reiškia, kad projektu siūloma palikti tokią darbo užmokesčio struktūrą,  kokia yra nustatyta šiuo metu galiojančiame Valstybės tarnybos įstatyme, įskaitant priemokas. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad galiojanti valstybės tarnautojų darbo užmokesčio sistema kritikuojama dėl pareiginės algos ir priedų bei priemokų dydžio santykio, dėl neaiškios ir dažnai neskaidrios priedų ir priemokų skyrimo tvarkos, todėl šiuo projektu siekiama iš esmės keisti valstybės tarnautojų darbo užmokesčio reglamentavimą, atsisakyti visų priemokų ir priedų, kurie pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą gali būti skiriami valstybės tarnautojams, paliekant tik priemoką už pavadavimą ir priedą už tarnybos Lietuvos valstybei stažą. Šiame kontekste kelia abejonių keičiamo įstatymo 35 straipsnyje nustatytų priemokų pagrįstumas. Pažymėtina, kad pagal keičiamo įstatymo 2 straipsnio 3 dalį diplomatinės tarnyba yra valstybės tarnybos dalis, o Diplomatinės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1012 pakeitimo įstatymo projektas yra teikiamas kaip lydintysis Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo projekto teisės aktas. Projekto aiškinamajame rašte, kiek tai susiję su diplomatų darbo užmokesčiu, paaiškinamos tik diplomatų pareiginių algų koeficientų didinimo priežastys, tačiau nenurodoma, kokiais objektyviais kriterijais remiantis projekte yra nustatoma kitokia (paliekama šiuo metu galiojanti) priemokų sistema, nei Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo projekte.

 

Nepritarti

Atsižvelgiant į tai, kad Valstybės tarnybos įstatymo projektas įtvirtina, kad jis netaikomas statutiniams valstybės tarnautojams ir, kad pastarųjų darbo užmokesčio ir kitus klausimus reguliuoja atitinkami statutai ar Diplomatinės tarnybos įstatymas, nėra tikslinga siekti visiško suderinamumo tarp atitinkamų statutų ar Diplomatinės tarnybos įstatymo ir Valstybės tarnybos įstatymo projekto.

Be to, keičiamo įstatymo 35 straipsnio 1 dalyje nurodytas priemokų rūšis, atsižvelgiant ir į šiuo metu galiojančio įstatymo nuostatas, yra tikslinga išlaikyti atsižvelgiant į diplomatinės tarnybos specifiką:

1) papildomų funkcijų atlikimas terminuotai nebūtinai siejamas su tais atvejais, kai tenka pavaduoti laikinai nesantį darbuotoją – diplomatinėje tarnyboje dažni atvejai, papildomų funkcijų vykdymo poreikis  atsiranda dėl kitų objektyvių aplinkybių, pvz. pirmininkavimas darbo grupei tarptautiniame formate (įskaitant tarptautines organizacijas), derybinei grupei, stojimo į tarptautines organizacijas ar formatus proceso koordinavimas ir vykdymas ir t.t.;

2) padidėjęs darbų mastas, vykdant pareigybės aprašyme numatytas funkcijas, siejamas ir su aukščiau nurodytomis aplinkybėmis, ir į diplomatų darbo krūvį, kuris atskirais atvejais gerokai išauga priklausomai nuo tarptautinės situacijos, kurią atskirais atvejais sudėtinga iš anksto prognozuoti (pvz. padidėję prašymų išduoti vizas mastai, krizinės situacijos užsienyje, kai tenka koordinuoti ir vykdyti konsulinės pagalbos teikimą ir kt.);

3) priemoka už darbą kenksmingomis, labai kenksmingomis ar pavojingomis darbo sąlygomis daugiau siejama su darbu ar konkrečių funkcijų vykdymu valstybėse, kuriose yra nesaugu, kyla grėsmė diplomato sveikatai ar gyvybei (didelė teroro išpuolių tikimybė, karas ar nepaprastoji padėtis, ekstremali situacija užsienio valstybėje ir t.t), tačiau konkrečias funkcijas jis privalo vykdyti.

 

43.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

33

3

 

43.   Siekiant suderinti įstatymo projekto nuostatas tarpusavyje, keičiamo įstatymo 33 straipsnio 3 dalis papildytina ir nuostatomis, kada pareiginė alga nustatoma, ją keliant ar mažinant diplomato tarnybinę veiklą įvertinus labai gerai arba nepatenkinamai.

 

Pritarti

 

44.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

33

4

 

44.   Keičiamo įstatymo 33 straipsnio 4 dalyje tikslintina nustatyta taisyklė, pagal kurią apskaičiuojamas diplomatų dirbusių ne visas mėnesio darbo dienas ar dirbančių ne visą darbo dieną, pareiginė alga – ji turėtų būti apskaičiuojama pareiginės algos dydį padalijus iš to mėnesio darbo valandų skaičiaus pagal diplomatui nustatytą darbo laiko normą, bet ne pagal diplomato valstybės įstaigos darbo grafiką.

 

Pritarti

 

45.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

36

 

 

45.   Keičiamo įstatymo 36 straipsnyje numatyta, kad diplomatams už darbą poilsio ir švenčių dienomis, nakties, viršvalandinį darbą ir budėjimą darbą mokama Darbo kodekso nustatyta tvarka. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad pagal Darbo kodekso 144 straipsnį, už darbą poilsio ir švenčių dienomis, nakties ir viršvalandinį darbą mokamas pusantro ar dvigubas darbuotojo darbo užmokestis. Tačiau keičiamo įstatymo 32 straipsnyje darbo užmokesčio struktūra apibrėžta kitaip nei Darbo kodekso 139 straipsnyje, todėl neaišku, kaip turėtų būti apskaičiuojamas apmokėjimas diplomatams už minėtą darbą.

 

Pritarti

 

46.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

37

5

 

46.   Svarstytina, ar keičiamo įstatymo 37 straipsnio 5 dalis neturėtų būti papildyta punktu, numatančiu galimybę diplomatą, kurio tarnybinė veikla įvertinama nepatenkinamai, perkelti į žemesnes pareigas, nes gali būti situacijų, kada tiesiog objektyviai pareiginės algos koeficientas negalėtų būti sumažintas net 0,5 (jei iki tarnybinės veiklos vertinimo jam jau ir taip būtų nustatytas minimalus tai pareigybei taikomas koeficientas).

 

Pritarti

Atsižvelgiant į šią Teisės departamento pastabą siūlytina tikslinti 37 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Kai diplomato tarnybinė veikla įvertinama nepatenkinamai, Atestacijos komisijos siūlymu, užsienio reikalų ministras priima vieną šių sprendimų:

1) nustatyti mažesnę pareiginę algą, taikant ne daugiau kaip 0,5 mažesnį koeficientą negu jam iki tarnybinės veiklos vertinimo nustatytas pareiginės algos koeficientas, tačiau ne mažesnį negu tai pareigybei nustatytas mažiausias koeficientas;

2) jei diplomato pareiginė alga iki tarnybinės veiklos vertinimo buvo nustatyta taikant žemiausią jo pareigybei nustatytą pareiginės algos koeficientą, - perkelti diplomatą į žemesnes pareigas ir nustatyti mažesnę pareiginę algą, taikant ne daugiau kaip 0,5 mažesnį koeficientą negu jam iki tarnybinės veiklos vertinimo nustatytas pareiginės algos koeficientas, tačiau ne mažesnį, nei pareigybei, į kurią diplomatas perkeliamas, nustatytas mažiausias koeficientas;

2) 3) nutraukti diplomato tarnybos sutartį arba terminuotą diplomato tarnybos sutartį. “

 

47.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

37

6

 

47.   Siekiant teisinio aiškumo bei tikrumo, keičiamo įstatymo 37 straipsnio 6 dalis pildytina nuostatomis, nustatančiomis pagrindus, kuriems esant tiesioginis vadovas gali siūlyti atlikti neeilinį diplomato tarnybinės veiklos vertinimą.

 

Pritarti

 

48.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

40

1

 

48.   Atkreiptinas dėmesys, kad keičiamo įstatymo 40 straipsnio 1 dalies pirmajame sakinyje yra aptariamas diplomato, išdirbusio diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje šio įstatymo 38 straipsnyje nustatytą laikotarpį, paskyrimas į pareigas Užsienio reikalų ministerijoje. Nėra suprantama, kodėl aptariamoje nuostatoje yra nurodoma į visą 38 straipsnį, o ne į 38 straipsnio 1 punktą, nes tik šiame punkte yra įtvirtinamas diplomato, išdirbusio atitinkamą laikotarpį diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje, rotacijos ir grąžinimo į Užsienio reikalų ministeriją principas.

 

Pritarti iš dalies

Įstatymo projekto 38 straipsnio 2 ir 3 punktai taip pat nustato atitinkamus laikotarpius, todėl tikslinga palikti nuorodą į 38 straipsnio 1–3 punktus.

49.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

42

4

 

49.   Tikslintinas keičiamo įstatymo 42 straipsnis, kadangi Užsienio reikalų ministerijoje, diplomatinėse atstovybėse, konsulinėse įstaigose dirba ne tik darbuotojai, bet ir diplomatai bei valstybės tarnautojai. Pastebėtina, kad ši asmenų grupė keičiame įstatyme būtų bendrai vadinami darbuotojais nenurodyta.

 

Pritarti

Atsižvelgiant į šią Teisės departamento pastabą siūlytina tikslinti 42 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4.  Užsienio reikalų ministras privalo sudaryti sąlygas nuotolinį darbą dirbantiems diplomatams bendradarbiauti su kitais Užsienio reikalų ministerijoje ir diplomatinėse atstovybėse, konsulinėse įstaigose ar specialiosiose misijose dirbančiais diplomatais, kitais valstybės tarnautojais ir darbuotojais, dirbančiais pagal darbo sutartis, gauti funkcijų vykdymui reikalingą informaciją.“

 

50.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

42

 

 

50.   Iš keičiamo įstatymo 42 straipsnio nuostatų nėra aišku, ar nuotolinis darbas būtų galimas tik Užsienio reikalų ministerijoje, ar ir kitose diplomatinėse institucijose - diplomatinėse atstovybėse, konsulinėse įstaigose ar specialiosiose misijose.

Nepritarti

Įstatymo projekte nenurodoma, kad nuostatos dėl nuotolinio darbo būtų taikomos atskirai diplomatų grupei, todėl darytina išvada, jog būtų taikoma visiems diplomatams. Dėl galimybių diplomatui dirbti nuotoliniu būdu būtų sprendžiama kiekvienu konkrečiu atveju.

 

51.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

43

2

 

51.   Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 2 straipsnio 10 dalyje apibrėžtą ,,valstybinio socialinio draudimo įmokos“ sąvoką, keičiamo įstatymo 43 straipsnio 2 dalyje kaip perteklinis brauktinas žodis ,,Lietuvos“.

 

Pritarti

 

52.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

45

3

 

52.   Siekiant nuoseklumo ir teisinio aiškumo, keičiamo įstatymo 45 straipsnio 3 dalies nuostatą, kurioje nurodoma, kas gali būti diplomatiniu atstovu, reikėtų išdėstyti keičiamo įstatymo 45 straipsnio 1 dalyje, o šio straipsnio 1 bei 2 dalių nuostatas – atitinkamai šio straipsnio 2 ir 3 dalyse. 

Pritarti

 

53.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

46

2

 

53.   Keičiamo įstatymo 46 straipsnio 2 dalyje po žodžių „diplomatinis atstovas“ įrašyti žodžiai „diplomatinėje atstovybėje“.

Nepritarti

Diplomatinis atstovas, atsižvelgiant į įstatymo projekto 2 straipsnio 4 dalyje pateiktą diplomatinio atstovo sąvoką, gali reziduoti ir Lietuvos Respublikoje.

 

54.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

50

3

 

54.   Siekiant normų teisinio apibrėžtumo, siūlytina patikslinti keičiamo įstatymo 50 straipsnio 3 dalyje vartojamą vertinamojo pobūdžio nuostatą ,,ypatingas tarnybinės būtinybės atvejis“.

 

Nepritarti

Nuostata siekiama pabrėžti tokių atvejų išimtinumą, aprašyti situacijų, kurioms esant ši nuostata būtų taikoma, nėra galimybių, nes jos priklauso nuo įvairių tarptautinių aplinkybių.

 

55.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

54

1

 

55.   Siūlytina keičiamo įstatymo 54 straipsnio 1 dalyje nurodytus laikinojo reikalų patikėtinio funkcijų pasibaigimo pagrindus dėstyti į atskirus šios dalies punktus.

 

Pritarti

 

56.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

57

1

 

56.   Siekiant teisinio reguliavimo aiškumo, siūlytina keičiamo įstatymo 57 straipsnio 1 dalyje prieš žodžius ,,tarnybinių nuobaudų“ įrašyti žodžius ,,galiojančių“.

Pritarti

 

57.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

58

1

 

57.   Siūlytina tikslinti keičiamo įstatymo 57 straipsnio 1 dalyje nuostatą „į pensiją išeina“, kadangi neaišku, ar tai turima omenyje teisės gauti senatvės pensiją įgijimo momentas, ar momentas, kai asmuo sukanka senatvės pensijos amžių.

 

Pritarti

Manytina, kad pastaba yra dėl 58 straipsnio 1 dalies.

58.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

58

4,5

 

58.   Keičiamo įstatymo 58 straipsnio 4 bei 5 dalyse aptariami atvejai, kai diplomato statuso atkūrimui netaikomas 5 metų terminas, esant tarnybinei būtinybei, šiose dalyse nurodytiems diplomatams. Tai iš esmės reiškia, kad diplomato statusas tam tikrų kategorijų diplomatams gali būti atkuriamas, jei šie asmenys yra reikalingi diplomatinėje tarnyboje. Atsižvelgiant į tai, manytina, kad aptariamose 58 straipsnio 4 ir 5 dalyse sakiniai, prasidedantys žodžiais „šie asmenys teisę atkurti diplomato statusą“ turėtų būti performuluoti taip, kad juose atsispindėtų ne šių asmenų, bet institucijos teisė atkurti jiems diplomato statusą.

 

Pritarti

 

59.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

60

 

 

59.   Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo 60 ir 63 straipsnių nuostatos tarpusavyje susijusios, siūlytina jas dėstyti viename keičiamo įstatymo 60 straipsnyje.

Pritarti

 

60.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

61

1

10

60.   Keičiamo įstatymo 61 straipsnio 1 dalies 10 punkte nurodyta pareigybė ,,etatinis diplomatinis kurjeris“ tarpusavyje derintina su keičiamo įstatymo 14 straipsnio 3 dalimi, kurioje nurodyta ,,specialiojo kurjerio“ pareigybė.

 

Nepritarti

Diplomatinis kurjeris ir specialusis kurjeris yra skirtingos pareigybės ir tarpusavyje nesusijusios, todėl nuostatų atitinkamai tikslinti nereikia.

 

61.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

61

4

 

61.   Keičiamo įstatymo 61 straipsnio 4 dalyje bei 62 straipsnio 1 dalies 3 punkte vietoj žodžių ,,Nepriklausomybės atstatymo akto signatarai“ rašytini žodžiai ,,Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai“, kadangi tokia sąvoka vartojama ir yra atskleista Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės Akto signatarų ir Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio tarybos 1946 m. vasario 16 d. deklaraciją pasirašiusių asmenų statuso įstatyme Nr. IX-1789.

 

Pritarti

 

62.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

64

1

 

62.   Keičiamo įstatymo 64 straipsnio 1 dalyje tikslintinas nurodytas „7 dienas“ terminas, jį atitinkamai susiejant su kalendorinėmis ar darbo dienomis. Analogiško turinio pastaba teiktina ir dėl projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 92 straipsnio 1 dalyje nurodyto „10 dienų“ termino ir 2 dalyje nurodyto „5 dienų“ termino.

 

Pritarti

 

63.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

64

1

1

63.   Pagal keičiamo įstatymo 64 straipsnio 1 dalies 1 punktą diplomatinius pasus per 7 dienas nuo nurodytų aplinkybių dienos Užsienio reikalų ministerijai privalo grąžinti asmenys, baigę eiti šio įstatymo 61 straipsnyje nurodytas pareigas. Nėra aišku, kodėl šioje nuostatoje yra nurodoma į visą 61 straipsnį, nors asmenys, užimantys tam tikras pareigas, dėl kurių jiems yra išduodami diplomatiniai pasai, yra nurodomi tik 61 straipsnio 1 bei 4 dalyse, tuo tarpu keičiamo įstatymo 61 straipsnio 2 bei 3 dalyse įvardijami asmenų, užimančių tam tikras pareigas, šeimos nariai. Aptariama nuostata tikslintina. Be to, siekiant teisinio aiškumo, keičiamo įstatymo 64 straipsnio 1 dalies 1 punkto nuostata, pagal kurią asmenims, išvardintiems šio įstatymo 61 straipsnio 4 dalyje, diplomatiniai pasai paliekami, turėtų būti išdėstyta atskiroje keičiamo įstatymo 64 straipsnio dalyje.

 

Pritarti iš dalies

Siūlytina patikslinti 64 straipsnio 1 punktą:

 

1) asmenys, baigę eiti šio įstatymo 61 straipsnyjeio 1 dalyje nurodytas pareigas, išskyrus išvardytuosius šio įstatymo 61 straipsnio 4 dalyje, kuriems diplomatiniai pasai paliekami;

Manytina, kad įstatymo projekto 64 straipsnio pildyti atskira nauja dalimi, pagal kurią įstatymo projekto 61 straipsnio 4 dalyje nurodytiems asmenims diplomatiniai pasai paliekami, netikslinga – tai būtų perteklinė nuostata įstatymo projekto 61 straipsnio 4 dalies atžvilgiu (šioje dalyje nustatoma, kad nurodyti kadenciją pabaigę ar pareigas eiti nustoję asmenys turi teisę turėti diplomatinius pasus).

 

 

64.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

66

 

 

64.   Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo 66 straipsnyje reglamentuojami ne tik užsienio valstybių apdovanojimai, bet ir dovanos, atitinkamai reikėtų papildyti keičiamo įstatymo 66 straipsnio pavadinimą. Be to keičiamo įstatymo 66 straipsnio 1 dalyje reikėtų konkretizuoti per kiek laiko ir kokiu būdu Užsienio reikalų ministerija turėtų būti informuota apie užsienio valstybių apdovanojimus.

 

Pritarti

Atsižvelgiant į šią Teisės departamento pastabą siūlytina 66 straipsnį tikslinti taip:

 

66 straipsnis. Dovanos ir Uužsienio valstybių apdovanojimai

1. Apie užsienio valstybių apdovanojimus diplomatas privalo informuoti Užsienio reikalų ministeriją ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo tokių apdovanojimų gavimo.

2. Gautų dovanų priėmimo, deklaravimo ir saugojimo tvarką nustato Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas.

 

65.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

68

2

 

65.   Atsižvelgiant į teisės technikos taisyklių reikalavimus, pagal kurias pirmą kartą tekste minimas pavadinimas negali būti trumpinamas, keičiamo įstatymo 68 straipsnio 2 dalyje pirmą kartą minimus Korupcijos prevencijos įstatymą ir Kriminalinės žvalgybos įstatymą būtina nurodyti su pilnais pavadinimais „Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo“ ir „Lietuvos Respublikos kriminalinės žvalgybos įstatymo“. Analogiško turinio pastaba teiktina ir dėl keičiamo įstatymo 69 straipsnio 6 dalyje vartojamo pavadinimo „Administracinių bylų teisenos įstatymo“ (tuo atveju jei būtų pritarta šios išvados 40 punktui šio įstatymo pavadinimą galima nepildyti žodžiais „Lietuvos Respublikos“) bei keičiamo įstatymo 85 straipsnio 1 dalyje vartojamų „Valstybinio socialinio draudimo“, „Sveikatos draudimo“, „Socialinio draudimo pensijų“, „Nedarbo socialinio draudimo“ pavadinimų. Atkreiptinas dėmesys, kad keičiamo įstatymo 84 straipsnio 1 dalyje nurodžius pilną Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo pavadinimą, keičiamo įstatymo 85 straipsnio 3 dalyje brauktini žodžiai „Lietuvos Respublikos“.

 

Pritarti

 

66.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

68

4

 

66.   Keičiamo įstatymo 65 straipsnio 4 dalies nuostatos „arba kitaip šiurkščiai nusižengiama diplomato pareigoms ar diplomato veiklos principams“ yra perteklinės, nes diplomato pareigos jau yra nustatytos keičiamo įstatymo 26 straipsnyje, o veiklos principai – 3 straipsnyje, o keičiamo įstatymo pažeidimas jau yra laikomas šiurkščiu tarnybiniu nusižengimu pagal ankstesnę šios dalies nuostatą.

 

Pritarti

Manytina, kad pastaba yra dėl  68 straipsnio 4 dalies.

67.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

69

4

 

67.   Keičiamo įstatymo 69 straipsnio 4 dalyje vartojama buitinio pobūdžio formuluotė „iškelti baudžiamąją arba administracinę bylą“ keistina procesinėse teisės normose vartojamais terminais: „pradėti ikiteisminį tyrimą arba administracinių nusižengimų teiseną“.

 

Pritarti

 

68.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

70

1

 

68.   Svarstytina, ar keičiamo įstatymo 70 straipsnio 1 dalyje turi būti nustatytas baigtinis lengvinančių aplinkybių sąrašas. Šiame kontekste kaip pavyzdinis reguliavimas pateiktinas Administracinių nusižengimų kodekso 35 straipsnio 2 dalis ir Baudžiamojo kodekso 59 straipsnio 2 dalis.

 

Pritarti

 

69.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

70

2

5

69.   Keičiamo įstatymo 70 straipsnio 2 dalies 5 punkte nustatyta tarnybinę atsakomybę sunkinanti aplinkybė „tarnybinis nusižengimas padarytas pažeidus viešąjį interesą“ savo logine konstrukcija reiškia, kad ji taikoma visiems be išimties tarnybiniams nusižengimams. Pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 2 straipsnio 3 dalį, viešieji interesai apibrėžiami kaip „visuomenės suinteresuotumas, kad asmenys, dirbantys valstybinėje tarnyboje, visus sprendimus priimtų nešališkai ir teisingai“, todėl bet koks tarnybinis nusižengimas gali būti padaromas tik pažeidžiant viešąjį interesą.

 

Pritarti

 

70.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

70

1

6

70.   Tikslintinas keičiamo įstatymo 70 straipsnio 1 dalies 6 punktas, kadangi pagal siūlomą formuluotę, kad „tarnybinį nusižengimą padarė diplomatė dėl nėštumo“ galima suprasti, kad tarnybinio nusižengimo tyrimą atliekantis subjektas turėtų nustatyti priežastinį ryšį tarp nusižengimo (veikos) ir nėštumo. Kažin, ar tai realu ir vykdoma praktiškai. Labiau tikėtina, kad pats nėštumo faktas yra vertinamas kaip lengvinanti aplinkybė, o priežastinis ryšys nėra nustatinėjamas. Todėl siūlytina aptariamą projekto nuostatą formuluoti taip: tarnybinį nusižengimą padarė nėščia diplomatė.

Pritarti iš dalies

Manytina, kad nėštumas pats savaime neturėtų būti laikomas lengvinančia aplinkybe.

Administracinių nusižengimų kodekso 35 straipsnio 1 dalies 8 punkte nustatyta, kad lengvinanti aplinkybė yra kai administracinį nusižengimą padarė nėščia moteris, jeigu ši aplinkybė turėjo įtakos nusižengimo padarymui (paryškinta mūsų).

Siūlome atitinkamai tikslinti įstatymo projektą.

 

71.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

73

2

 

71.   Keičiamo įstatymo 73 straipsnio 2 dalies paskutinį sakinį reikėtų tikslinti ir nustatyti, kad žalos atlyginamas išieškomas šio įstatymo 42 straipsnyje nustatyta tvarka arba šiame sakinyje po žodžių „iš diplomato“ įrašyti žodžius „darbo užmokesčio“.

 

Nepritarti

Manytina, kad pastaboje turėtas omenyje ne 42, o 72 straipsnis. Jei turėtas omenyje 72 straipsnis, nuoroda, kad žalos atlyginimas išieškomas iš diplomato šio įstatymo 72 straipsnyje nustatyta tvarka, įstatymo projekto 73 straipsnio 2 dalies paskutiniame sakinyje jau yra.

 

72.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

74

1

3

72.   Keičiamo įstatymo 74 straipsnio 1 dalies 3 punkte brauktinas perteklinis žodis „tyčinį“, nes jau nusikaltimo sunkumo laipsnio (sunkus, labai sunkus) nurodymas suponuoja, kad tai yra tyčinis, o ne neatsargus nusikaltimas.

 

Pritarti

Baudžiamojo kodekso 11 straipsnio 2, 5 ir 6 dalys.

73.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

74

2

2

73.   Svarstytina, kodėl keičiamo įstatymo 74 straipsnio 2 dalies 2 punkte nėra nustatyta, kad į nušalinimo terminą neįskaitomas diplomato nedarbingumo ar atostogų laikas, kaip tai numatyta šios dalies 1 punkte, kuriame reglamentuojama iš esmės analogiškas nušalinimo nuo pareigų pagrindas.

 

Pritarti

 

74.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

75

2

 

74.   Pažymėtina, kad Lietuvos Respublikoje nėra įtvirtinta deleguotoji įstatymų leidyba, todėl nėra aiškus keičiamo įstatymo 75 straipsnio 2 dalies nuostatos, pagal kurią įstatymo nustatytas delspinigių dydis kartą per metus indeksuojamas Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka, turinys. Pažymėtina, kad nors ir Vyriausybei indeksavus šį dydį, tam, kad jis naujas indeksuotas dydis būtų taikomas, jis turi būti įtvirtintas įstatyme. Atsižvelgiant į tai, minėta nuostata tikslintina.

 

Pritarti

 

75.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

75

3

 

75.   Keičiamo įstatymo 75 straipsnio 3 dalyje numatyta pareiga diplomatui grąžinti valstybės tarnautojo pažymėjimą. Pažymėtina, kad keičiamame įstatyme nėra jokių nuostatų, kuriose būtų numatyta, kad diplomatams išduodami valstybės tarnautojo pažymėjimai. Pastebėtina, kad Valstybės tarnybos įstatymas diplomatams nebus taikomas.

 

Pritarti

 

76.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

76

1,2

 

76.   Atsižvelgiant į tai, kad pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą yra mokamos ligos išmokos, siūlytina patikslinti keičiamo įstatymo 76 straipsnio 1 ir 2 dalis ir vietoj žodžių ,,ligos pašalpos“ įrašyti žodžius ,,ligos išmokos“. 

 

Pritarti

 

77.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

76

2

 

77.   Pagal keičiamo įstatymo 76 straipsnio 2 dalį į diplomatinės tarnybos stažą, be kita ko, įskaitomas ir darbo tarptautinėje institucijoje ar užsienio valstybės institucijoje laikotarpiai. Pažymėtina, kad šią nuostatą būtų galima suprasti ir taip, kad į diplomatinės tarnybos stažą šie laikotarpiai gali būti įskaitomi ir diplomatams, savo noru nutraukusiems diplomato tarnybos sutartį ir priimtiems dirbti į tarptautinę ar užsienio valstybės instituciją. Atsižvelgiant į tai, nuostata tikslintina.

 

Pritarti

 

78.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

83

3

 

78.   Keičiamo įstatymo 83 straipsnio 3 dalyje vartojama sąvoka ,,ikimokyklinio auklėjimo“ derintina su Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 7 straipsnyje vartojama sąvoka ,,ikimokyklinis ugdymas“.

 

Pritarti

 

79.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

84

1

 

79.   Svarstytinas keičiamo įstatymo 84 straipsnio 1 dalyje numatyto diplomatų gyvybės draudimas valstybės lėšomis tikslingumas. Pastebėtina, kad pagal kartu teikiamo Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 4 ir 6 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-1619, diplomatai draudžiami visų rūšių valstybiniu socialiniu draudimu, taip pat nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu. Be to, pagal keičiamo įstatymo 86 straipsnį, diplomatui žuvus, jo artimiesiems mokama kompensacija iš valstybės biudžeto lėšų.

 

Pritarti

 

80.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

85

2

 

80.   Keičiamo įstatymo 85 straipsnio 2 dalyje nustatyta pensijų, motinystės ir nedarbo socialinio draudimo įmokų dydžio skaičiavimo taisyklė, pagal kurią įmoka skaičiuojama nuo 0,5 diplomato pareiginės algos tarpusavyje derintina su Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 1 dalimi, pagal kurią įmoka skaičiuojama nuo 0,5 darbo užmokesčio. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad pagal keičiamo įstatymo 32 straipsnį, darbo užmokestį sudaro pareiginė alga, priedai, priemokos, mokėjimas už darbą poilsio  ir švenčių dienomis, nakties, viršvalandinį darbą ir budėjimą.

Nepritarti

Pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 1 dalį įmokos nuo darbo užmokesčio skaičiuojamos tik pagal delegavimo sutartį deleguotiems asmenimis. Valstybės tarnautojams (įskaitant diplomatus) ar profesinės tarnybos kariams, įmokos skaičiuojamos nuo 0,5 pareiginės algos, kaip ir nurodyta įstatymo projekto 85 straipsnio 2 dalyje.  Todėl nuostatų prieštaravimo nėra.

 

81.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

85

3

 

81.   Keičiamo įstatymo 85 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžio „įmokos“ įrašytinas žodis „įmokas“.

Pritarti

 

82.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

86

1

 

82.   Keičiamo įstatymo 86 straipsnio 1 dalies nuostatos derintinos  su Mokslo ir studijų įstatymu, kuriame numatytos šios dvi studijų formos: nuolatinės studijos ir ištęstinės studijos (dieninės studijų formos Mokslo ir studijų įstatymas nebenumato).

 

Pritarti

 

83.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

87

2

5

83.   Keičiamo įstatymo 87 straipsnio 2 dalies 5 punkte ir 7 punkte suvienodintina teisės Technika: dienų skaičius rašytinas arba žodine, arba skaitine išraiška.

Pritarti

 

84.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

88

2

 

84.   Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo 88 straipsnio 2 dalyje nustatytas teisinis reguliavimas yra susijęs su asmenų teisėmis – kitiems valstybės tarnautojams ir jų šeimos nariams taikomomis socialinėmis garantijomis, ir atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo suformuluotą doktriną, pagal kurią su asmenų teisėmis susijęs teisinis reguliavimas turi būti nustatytas įstatymu, keičiamo įstatymo 88 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „kai įstatymai ar Vyriausybė nustato kitaip“ įrašytina „kai kiti įstatymai nustato kitaip“.

 

Nepritarti

Analogiška nuostata įtvirtinta ir šiuo metu galiojančiame Diplomatinės tarnybos įstatyme.  Įstatymo projekto 88 straipsnio 2 dalis nenustato socialinių garantijų, tik nurodo, kuris asignavimų valdytojas turi padengti atitinkamas išlaidas. Manytina, kad konkrečių išlaidų, kurios bet kokiu atveju finansuojamos iš valstybės biudžeto, padengimo iš vienai ar kitai institucijai skirtų biudžeto lėšų, pasidalijimas tarp institucijų neturi įtakos pačioms valstybės tarnautojui taikomoms socialinėms garantijoms: jų dydžiui, apimčiai ar mokėjimo pagrindams, t. y. konkrečiu atveju kalba eina apie išlaidų pasidalijimą tarp institucijų, o ne apie pačias socialines garantijas.

 

85.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

89

2

 

85.   Siekiant teisinio aiškumo,  keičiamo  įstatymo 89 straipsnio 2 dalyje turėtų būti aiškiau atskleistas terminuotos darbo sutarties dėl mentorystės institutas.

Pritarti

Analogiška nuostata yra ir VTĮ projekto 48 str. 7 d., todėl turėtų būti tikslinama sistemiškai, atsižvelgiant į tai, kaip bus patikslintas VTĮ projektas.

 

86.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

90

1

11

86.   Pagal keičiamo įstatymo 90 straipsnio 1 dalies 11 punktą diplomato tarnybos sutartis ir terminuota diplomato tarnybos sutartis turi būti nutraukta, jei diplomatas įstatymų nustatyta tvarka netenka specialios teisės, susijusios su jo tiesioginių pareigų atlikimu. Nėra aišku, kokia specialioji teisė šioje nuostatoje turima mintyje. Jeigu turimos minty specialiosios teisės, numatytos Administracinių nusižengimų kodekse, pavyzdžiui teisė vairuoti, ir pan., kelia abejonių, ar tokios teisės atėmimas galėtų būti pagrindas privalomai nutraukti diplomato tarnybos ir terminuotos diplomato tarnybos sutartis.

 

Pritarti

Analogiška nuostata yra ir VTĮ projekto 50 str. 1 d. 14 p., todėl turėtų būti tikslinama sistemiškai, atsižvelgiant į tai, kaip bus patikslintas VTĮ projektas.

 

87.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

91

 

 

87.   Atsižvelgiant į keičiamo įstatymo 91 straipsnio nuostatų turinį, jos turėtų būti dėstomos kaip 90 straipsnio struktūrinės dalys.

Pritarti

 

88.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

93

 

 

88.   Keičiamo įstatymo 93 straipsnyje siūloma numatyti, kad ginčai dėl diplomato tarnybos sutarties ir terminuotos diplomato tarnybos sutarties nutraukimo nagrinėjami šio ir kitų Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka. Atkreiptinas dėmesys, kad keičiamo įstatymo nuostatos nenumato jokios ginčų nagrinėjimo tvarkos, todėl atsižvelgiant į tai, siūlytina šią nuostatą tobulinti.

 

Pritarti

 

89.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

95

3

 

89.   Keičiamo įstatymo 95 straipsnio 3 dalies nuostatos tikslintinos atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo 33 straipsnio 1 dalyje yra įvestas Lietuvos Respublikos Seimo patvirtinto atitinkamų metų Lietuvos Respublikos valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, valstybės tarnautojų bei valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio trumpinys  ,,pareiginės algos bazinis dydis“.  

 

Pritarti

 

90.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

1P

 

 

90.   Tikslintinas keičiamo įstatymo 1 priede nurodytų diplomatinių pareigybių sąrašas, atsižvelgiant į tai, kad pagal keičiamo įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 1 punktą diplomatinį personalą sudaro ir specialiųjų atašė pavaduotojai.

Nepritarti

Nors specialieji atašė ar jų pavaduotojai priskiriami prie diplomatinių atstovybių ar konsulinių įstaigų diplomatinio personalo, jie nėra diplomatai, todėl jų pareiginė alga įstatymo projektu nenustatoma.

 

91.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-02-19

3

1

 

91.   Įstatymo projekto 3 straipsnio 1 dalyje po žodžio ,,išskyrus“ įrašytini žodžiai ,,šio įstatymo“.

Pritarti

 

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

 

6. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

6.1. Sprendimas: pritarti iniciatorių pateiktam Lietuvos Respublikos diplomatinės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1012 pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIIP-1622 ir siūlyti pagrindiniam komitetui jį tobulinti pagal pastabas ir pasiūlymus, kuriems komitetas pritarė.

 

6.2. Pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

2018-05-09

4

2

5

 

Argumentai:

 

Remdamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos (toliau – Konstitucija) 74 straipsnio nuostata ir atsižvelgdamas į Teisės departamento 13 pastabą komitetas siūlo keičiamo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 5  punktą tikslinti taip:

 

Pasiūlymas:

 

„5) atleistas ar pašalintas iš skiriamų arba pašalintas iš renkamų pareigų dėl priesaikos ar pasižadėjimo sulaužymo, pareigūno vardo pažeminimo ir nuo atleidimo ar pašalinimo iš pareigų dienos nepraėjo 3 metai.“

 

Pritarti

 

2.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

2018-05-09

8

 

 

N

Argumentai:

Atsižvelgdamas į Teisės departamento 19 pastabą komitetas siūlo įterpti naują 8 straipsnį (atitinkamai pernumeruoti likusius) ir jį išdėstyti taip:

 

Pasiūlymas:

 

„8 straipsnis. Užsienio reikalų ministerijos personalas

 

Užsienio reikalų ministerijos personalą sudaro diplomatai, kiti valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis.“

 

Pritarti

 

3.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

2018-05-09

15

3

 

N

Argumentai:

 

Atsižvelgdamas į  Teisės departamento 27 pastabą komitetas siūlo papildyti 15 straipsnį 3 dalimi:

 

Pasiūlymas:

 

3. Specialiosios misijos nario šeimos nariais mutatis mutandis laikomi šio straipsnio 1 dalyje nurodyti asmenys.“

 

Pritarti

 

4.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

2018-05-09

20

2

5

 

Argumentai:

 

Atsižvelgiant į  Teisės departamento 28 pastabą ir tai, kad įstatymo projekto 20 straipsnio 1 dalis nustato, kad konkurso į diplomatinę tarnybą tvarką nustato užsienio reikalų ministras, o konkurso organizavimo tvarka, manytina, apima ir  užsienio kalbų mokėjimo tikrinimo tvarką, siūlytina išbraukti 20 straipsnio 2 dalies 5 punkto antrą sakinį.

 

Pasiūlymas:

 

Siūlytina išdėstyti 20 straipsnio 2 dalies 5 punktą taip:

 „5) mokėti ne mažiau kaip dvi užsienio kalbas. Diplomatinėje tarnyboje reikalingų užsienio kalbų mokėjimas tikrinamas užsienio reikalų ministro nustatyta tvarka;“

 

Pritarti

 

5.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

2018-05-09

25

7

 

 

Argumentai:

 

Atsižvelgiant į Teisės departamento 31 pastabą komitetas siūlo keičiamo įstatymo 25 straipsnio 7 dalį tikslinti taip:

 

Pasiūlymas:

 

„7. Pasibaigus terminuotos diplomato tarnybos sutarties su šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytu asmeniu terminui, toks asmuo, neatsižvelgiant į jo turėtą ar turimą diplomatinį rangą ir eitas pareigas, gali kreiptis į užsienio reikalų ministrą, kad su juo būtų sudaryta diplomato tarnybos sutartis. Sprendimą dėl diplomato tarnybos sutarties sudarymo ir tokio asmens skyrimo į jo diplomatinį rangą atitinkančias pareigas be konkurso priima jeigu šis asmuo pageidauja, užsienio reikalų ministras, atsižvelgdamas į Atestacijos komisijos rekomendacijas., šio įstatymo nustatyta tvarka su juo gali sudaryti diplomato tarnybos sutartį ir skirti į jo diplomatinį rangą atitinkančias pareigas.“

 

Pritarti

Kartu žr. ir TTK 9 pasiūlymą.

6.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

2018-05-09

27

1

8

 

Argumentai:

 

Atsižvelgiant į  Teisės departamento 36 pastabą komitetas siūlo išbraukti 27 straipsnio 1 dalies 8 punktą:

 

Pasiūlymas:

 

8) tobulinti kvalifikaciją šio įstatymo ir užsienio reikalų ministro nustatyta tvarka. Kvalifikacijos tobulinimas finansuojamas iš Užsienio reikalų ministerijai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų ar kitų teisėtų lėšų.

 

Pritarti

Kartu žr. ir TTK 7 bei 12 pasiūlymus.

7.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

2018-05-09

31

 

 

N

Argumentai:

 

Atsižvelgiant į Teisės departamento 36 pastabą komitetas siūlo įstatymo projektą  papildyti nauju 31 straipsniu (atitinkamai pernumeruojant likusius) ir jį išdėstyti taip:

 

Pasiūlymas:

 

Papildyti įstatymo projektu keičiamą įstatymą nauju 31 straipsniu:

„31 straipsnis. Diplomatų kvalifikacijos tobulinimas ir finansavimas

1. Diplomatai turi tobulinti kvalifikaciją. Diplomatų kvalifikacijos tobulinimo prioritetus ir tvarką nustato užsienio reikalų ministras.

2. Įgyvendinant užsienio reikalų ministro nustatytus kvalifikacijos tobulinimo prioritetus arba diplomatinės tarnybos institucijai, kurioje diplomatas eina pareigas, tikslus ir uždavinius atsiradus poreikiui diplomatui įgyti naujų žinių ar kompetencijų, diplomatų kvalifikacijos tobulinimas finansuojamas iš Užsienio reikalų ministerijai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų ar kitų teisėtų lėšų. Kitais atvejais, suderinus su į pareigas priimančiu asmeniu, diplomatų kvalifikacijos tobulinimas gali būti finansuojamas iš užsienio reikalų ministerijai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų ir (ar) kitų teisėtų lėšų, įskaitant diplomato lėšas.

3. Lėšos diplomatų kvalifikacijai tobulinti numatomos valstybės biudžete. Jos turi sudaryti ne mažiau kaip 1 procentą diplomatų darbo užmokesčiui nustatytų asignavimų.

 

Pritarti

Kartu žr. ir TTK 6 bei 12 pasiūlymus.

8.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

2018-05-09

37

5

 

 

Argumentai:

 

Atsižvelgiant į Teisės departamento 46 pastabą komitetas siūlo tikslinti 37 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

Pasiūlymas:

 

„5. Kai diplomato tarnybinė veikla įvertinama nepatenkinamai, Atestacijos komisijos siūlymu, užsienio reikalų ministras priima vieną šių sprendimų:

1) nustatyti mažesnę pareiginę algą, taikant ne daugiau kaip 0,5 mažesnį koeficientą negu jam iki tarnybinės veiklos vertinimo nustatytas pareiginės algos koeficientas, tačiau ne mažesnį negu tai pareigybei nustatytas mažiausias koeficientas;

2) jei diplomato pareiginė alga iki tarnybinės veiklos vertinimo buvo nustatyta taikant žemiausią jo pareigybei nustatytą pareiginės algos koeficientą, - perkelti diplomatą į žemesnes pareigas ir nustatyti mažesnę pareiginę algą, taikant ne daugiau kaip 0,5 mažesnį koeficientą negu jam iki tarnybinės veiklos vertinimo nustatytas pareiginės algos koeficientas, tačiau ne mažesnį, nei pareigybei, į kurią diplomatas perkeliamas, nustatytas mažiausias koeficientas;

2) 3) nutraukti diplomato tarnybos sutartį arba terminuotą diplomato tarnybos sutartį. “

 

Pritarti

 

9.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

2018-05-09

41

3

 

 

Argumentai:

 

Žr. argumentus prie keičiamo įstatymo 25 straipsnio 7 dalies.

 

Pasiūlymas:

 

Siūlytina tikslinti 41 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Pasibaigus terminuotai diplomato tarnybos sutarčiai, asmuo, su kuriuo buvo sudaryta terminuota diplomato tarnybos sutartis pagal šio įstatymo 25 straipsnio 2 ar 3 dalį, neatsižvelgiant į jo turėtą ar turimą diplomatinį rangą ir eitas pareigas, gali kreiptis į užsienio reikalų ministrą, kad su juo būtų sudaryta diplomato tarnybos sutartis šio įstatymo 25 straipsnio 7 dalyje nustatyta tvarka. Jis taip pat turi teisę per 3 mėnesius nuo terminuotos diplomato tarnybos sutarties pasibaigimo grįžti į iki terminuotos diplomato tarnybos sutarties sudarymo eitas ar, jei tokios galimybės nėra, į kitas ne mažiau nei iki terminuotos diplomato sutarties sudarymo apmokamas karjeros valstybės tarnautojo, statutinio valstybės tarnautojo ar pareigūno pareigas valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje arba kitoje iš valstybės ar savivaldybės biudžetų finansuojamoje įstaigoje ar organizacijoje, kurioje dirbo iki terminuotos diplomato sutarties sudarymo, jei tokią galimybę nustato atitinkamas įstatymas ar statutas.“

 

Pritarti

Kartu žr. ir TTK 5 pasiūlymą.

10.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

2018-05-09

42

4

 

 

Argumentai:

 

Atsižvelgiant į Teisės departamento 49 pastabą komitetas siūlo tikslinti 42 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

Pasiūlymas:

 

„4.  Užsienio reikalų ministras privalo sudaryti sąlygas nuotolinį darbą dirbantiems diplomatams bendradarbiauti su kitais Užsienio reikalų ministerijoje ir diplomatinėse atstovybėse, konsulinėse įstaigose ar specialiosiose misijose dirbančiais diplomatais, kitais valstybės tarnautojais ir darbuotojais, dirbančiais pagal darbo sutartis, gauti funkcijų vykdymui reikalingą informaciją.“

 

Pritarti

 

11.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

2018-05-09

66

 

 

 

Argumentai:

 

Atsižvelgiant į Teisės departamento 64 pastabą komitetas siūlo 66 straipsnį tikslinti taip:

 

Pasiūlymas:

 

66 straipsnis. Dovanos ir Uužsienio valstybių apdovanojimai

1. Apie užsienio valstybių apdovanojimus diplomatas privalo informuoti Užsienio reikalų ministeriją ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo tokių apdovanojimų gavimo.

2. Gautų dovanų priėmimo, deklaravimo ir saugojimo tvarką nustato Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas.

 

Pritarti

 

12.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

2018-05-09

87

2

9, 10

N

Argumentai:

 

Siūlome numatyti garantiją, jog diplomatui tobulinant kvalifikaciją šiame įstatyme numatytais atvejais yra garantuojamos einamos pareigos ir nustatytas darbo užmokestis.

Taip pat siūlome numatyti, jog diplomatas, išlaikydamas einamas pareigas ir nustatytą darbo užmokestį, gali dalintis  specialiomis profesinėmis žiniomis su kitais diplomatais, valstybės tarnautojais ar darbuotojais. Numatant galimybę diplomatinę praktiką turintiems asmenims dėstyti kvalifikacijos tobulinimo temas, bus sutaupoma valstybės biudžeto lėšų, nes nereikės samdyti lektorių iš išorės. Kvalifikacijos tobulinimas bus įdomesnis ir efektyvesnis, užtikrinama gerosios praktikos sklaida ir atgalinis ryšys.

 

Pasiūlymas:

 

Taip pat siūlome papildyti įstatymo projekto 87 straipsnio 2 dalį naujais 9 ir 10 punktais:

9) kai diplomatas šiame įstatyme numatytais atvejais tobulina kvalifikaciją;

10) kai diplomatas dalinasi specialiomis profesinėmis žiniomis su kitais diplomatais, valstybės tarnautojais ar darbuotojais.

 

Pritarti

Kartu žr. ir TTK 6 bei 7 pasiūlymus.

 

7. Balsavimo rezultatai: už – 7, prieš – 0, susilaikė – 0.

8. Komiteto paskirti pranešėjai: Agnė Širinskienė, Julius Sabatauskas.

 

 

 

Komiteto pirmininkė                                                                                                                                                             Agnė Širinskienė

 

 

 

 

 

 

 

 

Komiteto biuro patarėja (ES) Rita Varanauskienė