LIETUVOS RESPUBLIKOS
ATMINTINŲ DIENŲ ĮSTATYMO NR. VIII-397 1 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO
AIŠKINAMASIS RAŠTAS
1. Įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys. Įstatymo projekto tikslai ir uždaviniai.
Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymo Nr. VIII-397 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas (toliau – Įstatymo projektas) parengtas siekiant gruodžio 7 –ąją dieną paskelbti Nacionaline vyno kultūros diena.
2021 m. gruodžio 7 d. Lietuva Europos Sąjungos (ES) buvo pripažinta vynuogininkystės šalimi. Lietuvos įtraukimas į ES vyndarystės žemėlapį buvo vienas didžiausių lūžių Lietuvos vyndarystės ir vynuogininkystės istorijoje.
Tai į šalį padėjo pritraukti ir naujas ES paramos rūšis, ir sukūrė naują žemės ūkio sritį. ES pripažinimas ir išmokos taip pat netiesiogiai skatina daugiau vyndarių Lietuvoje siekti vyndarystės licencijos ir taip mažina šešėlinę prekybą užmiesčiuose. Šiuo metu Lietuvoje yra vos 16 vyndarystės licencijų, tuo tarpu kaimyninėje Latvijoje – daugiau nei 130.
Nacionalinės vyno kultūros dienos paskelbimas suteiktų daugiau galimybių vyndariams stiprinti ir plėsti savo ūkinę veiklą, skatinti licencijuotis mažinant šešėlinę ekonomiką, auginti vynuoges, net ir negaminant vyno, bet tiekiant žaliavas kitiems.
Nacionalinės vyno kultūros dienos paskelbimas skatintų vietinį turizmą, ypač kaimo vietovėse, toliau nuo didžiųjų miestų, padėtų plėtoti verslą kaimo vietovėse. Stiprintų kaimo turizmo verslą.
2. Įstatymo projekto iniciatoriai (institucija, asmenys ar piliečių įgalioti atstovai) ir rengėjai:
Įstatymo projekto iniciatorius Seimo narys Vytautas Mitalas.
3. Kaip šiuo metu yra reguliuojami Įstatymo projekte aptarti teisiniai santykiai.
Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatyme nėra numatyta dienos, kuri būtų skirta paminėti Nacionalinę vyno kultūros dieną.
4. Siūlomos naujos teisinio reguliavimo nuostatos ir kokių teigiamų rezultatų laukiama.
Įstatymo projektu siūloma papildyti Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymo 1 straipsnio 2 dalyje nustatytą atmintinų dienų sąrašą, nustatant, kad gruodžio 7-oji yra Nacionalinė vyno kultūros diena.
5. Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo rezultatai, galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta.
Neigiamų pasekmių nenumatoma.
6. Galima priimto įstatymo įtaka kriminogeninei situacijai, korupcijai.
Priimtas įstatymas įtakos kriminogeninei situacijai ir korupcijai neturės.
7. Galima priimto įstatymo įgyvendinimo įtaka verslo sąlygoms ir jo plėtrai.
Įstatymo pakeitimai verslo sąlygoms ir jo plėtrai neigiamos įtakos neturės. Nacionalinės vyno kultūros dienos paskelbimas skatintų vietinį turizmą, ypač kaimo vietovėse, toliau nuo didžiųjų miestų, padėtų plėtoti verslą kaimo vietovėse. Stiprintų kaimo turizmo verslą.
8. Įstatymo projekto atitiktis strateginio lygmens planavimo dokumentams.
Įstatymų projektas neprieštarauja strateginio lygmens dokumentams.
9. Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą, kokius teisės aktus būtina priimti, kokius galiojančius teisės aktus reikia pakeisti ar pripažinti netekusiais galios.
Priėmus įstatymų projektus, kitų teisės aktų keisti nereikės.
10. Įstatymo projekto atitiktis Valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimams, įstatymų projektų sąvokų ir jas įvardijančių terminų įvertinimas Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka.
Įstatymo projektas parengtas laikantis Valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymo reikalavimų ir atitinka bendrinės lietuvių kalbos normas.
11. Įstatymo projekto atitiktis Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatoms ir Europos Sąjungos teisei.
Įstatymo projektas atitinka Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas bei Europos Sąjungos dokumentus.
12. Įstatymo įgyvendinimui reikalingi įgyvendinamieji teisės aktai, juos priimti turintys subjektai.
Įstatymui įgyvendinti įgyvendinamųjų teisės aktų priimti nereikės.
13. Kiek valstybės, savivaldybių biudžetų ir kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų prireiks įstatymui įgyvendinti, ar bus galima sutaupyti.
Įstatymo projekto nuostatų įgyvendinimas papildomų valstybės biudžeto lėšų nepareikalaus.
14. Įstatymo projekto rengimo metu gauti specialistų vertinimai ir išvados.
Rengiant Įstatymo projektą, specialistų vertinimų ir išvadų negauta.
15. Reikšminiai žodžiai, kurių reikia Įstatymo projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant Europos žodyno „Eurovoc“ terminus, temas bei sritis.
Reikšminiai žodžiai, kurių reikia Įstatymo projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant reikšminius žodžius pagal Europos žodyną Eurovoc: „Vynas“, „Nacionalinė vyno kultūros diena“.
16. Kiti, iniciatorių nuomone, reikalingi pagrindimai ir paaiškinimai.
Nėra.