LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

KAIMO REIKALŲ KOMITETAS

                                                                                                                                                                                                                                                                              

PAGRINDINIO KOMITETO PAPILDOMA IŠVADA

DĖL GAUTŲ NAUJŲ PASTABŲ IR PASIŪLYMŲ DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO PASKIRTIES ŽEMĖS ĮSIGIJIMO ĮSTATYMO NR. IX-1314 4 IR 5 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-4091(2)

 

2024-11-11 Nr. 110-P-36

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Viktoras Pranckietis – Komiteto pirmininkas, Vidmantas Kanopa – Komiteto pirmininko pavaduotojas, Komiteto nariai: Jonas Gudauskas, Sergejus Jovaiša, Kęstutis Mažeika.

2. Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados ir kitų ekspertų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto sprendimas

Argumentai,

pagrindžiantys sprendimą

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,

2024-11-11

1(4)

(6)

(1)

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šią pastabą.

                 Projekto 1 straipsniu keičiamo Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 4 straipsnio 6 dalies 1 punkte siūloma nustatyti, kad 10 procentų lėšų, gautų už parduotus valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypus, paskiriama į Nacionalinės žemės tarnybos sąskaitą ir be kitų nurodytų tikslų gali būti naudojama „apleistiems valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypams formuoti“ ir „teisėtai pastatytų statinių ir (ar) įrenginių išpirkimui“. Pažymėtina, kad projekto nuostatos „apleistų valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų formavimas“ turinys nėra pakankamai aiškus. Neaišku, kokiu tikslu yra formuojami būtent „apleisti“ valstybinės žemės sklypai. Kartu kyla abejonių, ar siūloma formuluotė yra tiksli. Pažymėtina, kad keičiamame įstatyme vartojama kiek kitokia sąvoka „apleistas žemės plotas“. Atsižvelgiant į tai, svarstytina, ar nuostatos „apleistiems valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypams formuoti“ nereikėtų pakeisti nuostata  „valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypams formuoti apleistuose valstybinės žemės plotuose“. Be to, svarstytina, ar projekte neturėtų būti nustatyti kriterijai, kuriais remiantis būtų nustatoma, ar tam tikras žemės ūkio paskirties žemės plotas yra priskirtinas apleistai valstybinei žemei. Kartu reikėtų nurodyti įstatyminį pagrindą (keičiamo įstatymo ar kito įstatymo straipsnį, jo struktūrinę dalį), kuriuo remiantis Nacionalinė žemės tarnyba išpirktų teisėtai pastatytus statinius ir (ar) įrenginius.

 

Pritarti

 

Komiteto siūloma 4 straipsnio 6 dalies 1 punkto formuluotė:

 „1) 10 procentų – į Nacionalinės žemės tarnybos sąskaitą apleistiems valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypams formuoti apleistuose valstybinės žemės plotuose ar Žemės įstatymo 22 straipsnio 2 dalies 8 punkte nurodytais atvejais žemės ūkio paskirties žemės sklypų servitutams nustatyti, ar žemės ūkio paskirties žemėje teisėtai pastatytiems statiniams ir (ar) įrenginiams išpirkti Vyriausybės nustatyta tvarka, atlyginant jų rinkos vertę, apskaičiuotą taikant Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatyme nustatytą individualų turto vertinimą, ir 10 procentų – į akcinės bendrovės Žemės ūkio duomenų centro sąskaitą valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių ir (ar) sistemų rekonstravimo ir projektavimo darbams atlikti ir apleistų žemės plotų mažinimo priemonėms įgyvendinti, įskaitant privačios žemės įsigijimą valstybės nuosavybėn pasinaudojus šio įstatymo 5 straipsnio 2 dalyje nustatyta pirmumo teise;“.

 

 

 

Balsavimo rezultatai: už – 5, prieš – 0, susilaikė – 0.

 

3. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                                     Viktoras Pranckietis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komiteto biuro patarėja Donata Černiavskienė