Stenogramą galima rasti |
Seimo posėdžių stenogramų rinkinyje Nr. 23, 2024 |
Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VII (RUDENS) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 304
STENOGRAMA
2023 m. rugsėjo 21 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkė V. ČMILYTĖ-NIELSEN,
Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas J. RAZMA
ir Seimo Pirmininko pavaduotojas P. SAUDARGAS
PIRMININKĖ (V. ČMILYTĖ-NIELSEN). Gerbiami kolegos Seimo nariai, garbūs svečiai, pradedame šios dienos rytinį Seimo posėdį. (Gongas)
10.01 val.
Vilniaus geto likvidavimo 80-ųjų metinių paminėjimas
Ir pradedame minėjimą, skirtą Vilniaus geto likvidavimo 80-osioms metinėms paminėti.
Minėjime dalyvauja Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė, Vyriausybės nariai, ekscelencijos ambasadoriai, Lenkijos Respublikos Senato Pirmininko pavaduotojas M. Kaminskis, Pasaulinio Holokausto atminimo centro pirmininkas D. Dajanas, Jad Vašemo muziejaus direktorė R. Bad Kaplan, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė F. Kukliansky, Lietuvos žydų bendruomenių atstovai.
Gerbiamieji, Antrojo pasaulinio karo metais nuo nacių ir jų kolaborantų žuvo apie 6 mln. Europos žydų, tarp jų – apie 200 tūkst. Lietuvos žydų. Prašau Lietuvos žydų genocido, visas Holokausto aukas paminėti tylos minute.
Tylos minutė
Dėkoju. Toliau posėdžiui pirmininkaus Seimo Pirmininko pavaduotojas P. Saudargas.
PIRMININKAS (P. SAUDARGAS, TS-LKDF*). Kviečiu gerbiamą Seimo Pirmininkę V. Čmilytė-Nielsen pasisakyti.
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kalba
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Garbūs svečiai, visi, išgyvenę Holokaustą! Gelbėtojai ir jų šeimų nariai! Ekscelencijos ambasadoriai! Kolegos Seimo nariai! Visi brangūs susirinkusieji!
Šiandien minime svarbią ir skausmingą sukaktį – Vilniaus geto likvidavimo 80-ąsias metines. Šiemet, kaip žinote, pažymime ir mūsų sostinės Vilniaus 700 metų jubiliejų. Šios dvi datos yra neatskiriamai susijusios – kaip istorijos pradžia ir pabaiga.
1323 metais Lietuvos valdovas Gediminas laišku kreipėsi į Vakarų Europos nagingus žmones – amatininkus, žemdirbius, prekiautojus. Siūlė palankias sąlygas, kvietė atvykti, prisidėti prie šalies gerovės kūrimo. Neabejotina, kad gandas apie tolerantišką kraštą pasiekė ir Europos žydų bendruomenes – taip Gedimino laiškas, kuriame pirmą kartą paminėtas Vilnius, tapo realia prielaida prasidėti žydų istorijai Lietuvoje.
Kiek daugiau nei po pusšimčio metų Vytauto ir jo įpėdinių suteiktos privilegijos įtvirtino žydų autonomiją, užtikrino teisinę valstybės apsaugą, nustatė palankias galimybes dalyvauti ekonominiame gyvenime. Žydų bendruomenių skaičius augo, jos stiprėjo, veikla įvairėjo. Atsirado skirtingas bendruomenes telkiančių ir koordinuojančių organizacinių struktūrų, kurios jau nuo XVI amžiaus pabaigos užtikrino Lietuvos žydams plačią autonomiją ir stiprią savivaldą. Tuo laiku formavosi žydiška švietimo sistema, dėl kurios kone visi jaunuoliai pažino raštą. Žydai tapo svarbia jėga, keliančia Lietuvos miestų ir miestelių ūkį, amatus, prekybą. Vilniuje, kurį imta vadinti Šiaurės Jeruzale, telkėsi intelektualiniai ir dvasiniai judėjiškos tradicijos pajėgumai. Tai atspindėjo ir žinomas posakis: „Uždarbio važiuok į Varšuvą, o išminties – į Vilnių.“ Istorinės Lietuvos teritorijoje formavosi savitas žydo litvako tipas, pasižymintis tam tikra pasaulėžiūra, specifiniu mąstymo būdu.
Po XVII amžiaus nuosmukio žydų litvakų gyvenimas XVIII amžiuje vėl atgavo jėgas. Vienas iš dvasinio atgimimo ženklų – S. Z. ben Elijas, pasaulyje žinomas Vilniaus Gaono vardu. Vilniaus Gaonas tapo lietuviškos, arba litvakiškos, judaizmo krypties pradininku, ji ir dabar turi didžiulę įtaką Izraelyje. Neatsitiktinai 2020-uosius Seimas paskelbė būtent Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais.
1918-aisiais Lietuvai atkūrus valstybingumą žydų bendruomenei buvo garantuotos visos mažumų teisės. Žydų reikalų ministrai be portfelio šalies vyriausybėse dirbo iki 1924 metų – tai unikalus atvejis Europoje tarpukario laikotarpiu. Žydų reikalų ministrai rūpinosi ne tik savo tautiečių – tautinės mažumos – reikalais, bet ir užsienio politika, mokesčiais, socialinėmis pašalpomis bei švietimu, taip projektuodami ir veikdami bendrąją Lietuvos politiką. Kai naciai įžengė į Lietuvą ir žydams iškilo mirtinas pavojus, toks, kokio nebuvo per visą beveik 700 metų istoriją, pirmasis žydų reikalų ministras J. Vygodskis, tuomet jau 84-erių sulaukęs gydytojas, Vilniaus miesto tarybos narys, žydų bendruomenės pirmininkas, bandė aiškintis su vokiečių administracija, bet buvo įmestas į kalėjimą. Jo žmona žuvo Vilniaus gete kartu su beveik 60 tūkst. kitų Vilniaus žydų.
Tai skaudi, be galo tragiška pabaiga įspūdingos istorijos, po kruopelytę kurtos kone septynis amžius. Tai pabaiga be pabaigos, tarsi pakibusi klausimu, kaipgi vis dėlto galėjo nutikti, kad per tokį istoriškai nereikšmingą laikotarpį, vos porą metų, buvo nubrauktos beveik 30 kartų pastangos? Tai pabaiga, davusi pradžią naujai istorijai – atminties istorijai, kuri reikalauja susikaupimo ir pagarbos, empatijos ir supratimo.
Atmintis nepadės sugrąžinti ano gyvenimo, pilno energijos, vitališkumo, svajonių, idealų, tačiau ji gali padaryti šį gyvenimą jautresnį, prasmingesnį ir teisingesnį. Todėl prisiminkime, kad niekada nepasikartotų! Dėkoju už dėmesį. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkojame gerbiamai Pirmininkei. Dabar kviečiu gerbiamą Pirmininkę perskaityti mus pasiekusį Europos Parlamento Pirmininkės R. Metsolos laišką. Prašau.
Europos Parlamento Pirmininkės Robertos Metsolos laiškas, perskaitytas Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. „Gerbiamieji, šia iškilminga proga, kai prisimename tamsų ir neapykantos kupiną Lietuvos ir Europos istorijos etapą, Europos Parlamentas dar kartą įsipareigoja niekuomet netylėti diskriminacijos, neapykantos ir persekiojimo akivaizdoje. Europos Parlamentas dar kartą įsipareigoja veikti pagal Europos Sąjungos devizą, suvienijusį įvairovę. Net vykstant prieš juos nukreiptam genocidui, Lietuvos Jeruzalės žydai rengė teatro pasirodymus, vykdė mokslinę veiklą, išlaikė atvirą muziejų ir atkakliai kovojo su baisiomis negandomis. Norime pagerbti jų atsparumą, stiprybę ir atminimą.“ Dėkoju. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkojame Europos Parlamento Pirmininkei R. Metsolai ir gerbiamai Pirmininkei.
Dabar kviečiu dėmesį nukreipti į ekranus, kur matysime Izraelio Kneseto Pirmininko A. Ohanos vaizdo įrašą.
Izraelio Kneseto Pirmininko Amiro Ohanos kalba (vaizdo įrašas)
A. OHANA. Gerbiama ponia Pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, parlamento nariai, Holokaustą išgyvenusieji, gerbiamieji svečiai. Man didelė garbė dalyvauti, kad ir nuotoliu, šiame Seimo rengiamame minėjime, minint Nacionalinę žydų genocido atminimo dieną. Šių metų renginys turi dar didesnę reikšmę, nes minime 80-ąsias Vilniaus geto likvidavimo metines.
Lietuva šimtmečius buvo unikalus, žydų tradicijų turtingas centras. Lietuvoje bendruomenėms vadovavo iškilūs rabinai, klestėjo judaizmo dvasinės akademijos – ješivos, o rabinai lyderiai nustatydavo žydų teisės elementus, kurie iki šiol yra priimtini žydų ortodoksų pasaulyje. Be to, šalyje gyveno intelektualaus ir kultūrinio pasaulio veikėjai, menininkai ir filosofai, kurių veiklos poveikis buvo jaučiamas visame pasaulyje. Visa tai pasibaigė per Holokaustą, kai naciai ir vietiniai kolaborantai sunaikino didžiąją dalį žydų bendruomenės šalyje. Ištisos bendruomenės visoje Lietuvoje buvo visiškai sunaikintos, o didžioji dauguma jų narių buvo nužudyti.
Šiandienos renginys Seime atspindi Lietuvoje įvykusius svarbius pokyčius, nes jis susijęs su atminties apie Holokaustą išsaugojimu. Šie pokyčiai taip pat matomi ir įvairiuose pastaraisiais metais Seimo priimtuose sprendimuose, tarp jų ir įstatymas dėl nuosavybės grąžinimo, ir Lietuvos žydų gelbėtojų dienos minėjimas. Šie žingsniai demonstruoja drąsią ir vertybėmis grindžiamą lyderystę. Už tai mes reiškiame savo dėkingumą.
Ryšiai tarp Izraelio ir Lietuvos yra stiprūs ir nuoširdūs. Jie grindžiami ne tik tragiška praeitimi, bet ir bendromis vertybėmis bei glaudžiu bendradarbiavimu daugelyje sričių. Tačiau svarbu prisiminti, kad dar reikia daug nuveikti ir dabar ne metas užmigti ant laurų. Stebime nerimą keliantį antisemitizmo plitimą visame pasaulyje ir ypač Europoje. Mes čia, Knesete, tvirtai palaikome jus šioje bekompromisėje kovoje su antisemitizmu ir Holokausto istorijos iškraipymu. Turime dirbti išvien, kad skatintume kurti saugesnį, laisvesnį ir įtraukesnį pasaulį, kad ta neapsakoma Holokausto tragedija daugiau niekada nepasikartotų. Niekada!
Baigdamas norėčiau dar kartą padėkoti jums, ponia Pirmininke, už tai, kad surengėte šį specialų plenarinį posėdį. Šiandien prisimindami praeitį, užtikrinsime geresnę ateitį. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Labai dėkojame Izraelio Kneseto Pirmininkui A. Ohanai už parodytą mums dėmesį ir išmintingus bei svarbius žodžius.
Dabar kviečiame pasisakyti mus pagerbusį Lenkijos Respublikos Senato Pirmininko pavaduotoją M. Kaminskį. Prašom į tribūną.
Lenkijos Respublikos Senato Pirmininko Tomašo Grodzkio kalba, perskaityta Lenkijos Respublikos Senato Pirmininko pavaduotojo Michalo Kaminskio
M. KAMINSKIS. „Gerbiamoji ponia Pirmininke, su derama pagarba kartu su jumis minint Lietuvos žydų genocido atminimo dieną noriu prisijungti prie tragiškų Antrojo pasaulinio karo įvykių minėjimo. Nacių nusikaltėlių nulemtas Europoje, ypač Vidurio ir Rytų Europoje, gyvenančios žydų bendruomenės likimas yra šokiruojantis. Turėtume to nepamiršti ir niekuomet neleisti šiems įvykiams pasikartoti. Per Antrąjį pasaulinį karą vokiečiai nužudė per 6 mln. žydų. Žydai buvo suvaryti į specialiai sukurtus getus, kuriuose jie kentė badą ir įvairias ligas. Visa tai išnaikino bendruomenę. Iš getų jie buvo išvesti, išvežti į naikinimo stovyklas arba masinių egzekucijų vietas. Taip vokiečiai išžudė bemaž visus žydus gyventojus, beveik sunaikindami tiek žydų tautą, tiek ir jų kultūrą Europoje.
Vidurio ir Rytų Europos gyventojams Holokausto nusikaltimas turi ypatingą reikšmę. Vokiečiai jėga užvaldė mūsų šalis, atėmė iš mūsų laisvę, įvedė savo įstatymus ir plėtojo savo mirties pramonę, ypač nukreiptą prieš žydus, juos jie naudojo kaip vergus ir galiausiai naikino.
Mes esame įsipareigoję išsaugoti ir perduoti ateities kartoms tiesą apie tai, kas čia vyko vokiečių okupacijos metais. Turime branginti tų laikų aukų atminimą, kad šie žiaurūs nusikaltimai niekada daugiau nepasikartotų.
Ši žinia šiandien turi ypatingą reikšmę vykstant karui Ukrainoje. Šiandien mes esame kartu su jumis dvasiškai ir noriu patikinti, kad mes, šiuolaikiniai europiečiai, nepamirštame savo praeities ir, remdamiesi istorine patirtimi, norime kurti geresnę ateitį, tačiau mes visada atsiminsime savo tautiečius žydus, kurie buvo nužudyti ir kurie mirė dėl vokiečių persekiojimo. Mes gerbiame jų atminimą. Pagarbiai T. Grodzkis, Lenkijos Respublikos Senato Pirmininkas.“ Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju Lenkijos Respublikos Senato Pirmininko pavaduotojui M. Kaminskiui, kuris mums perdavė Lenkijos Respublikos Senato Pirmininko T. Grodzkio žodžius.
Norėčiau dabar pakviesti į tribūną Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkę F. Kukliansky.
Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky kalba
F. KUKLIANSKY. Laba diena, gerbiamas Seime. Dėkoju už tai, kad ši sesija, speciali sesija, vyksta. Dėkoju Seimo Pirmininkei ir už sesiją, ir už jautrią kalbą. Bandysiu pasisakyti Lietuvos žydų bendruomenės vardu.
Apie atmintį. Man atrodo, kad Lietuvos žydų istorijos, Vilniaus geto atminimas lengva ranka supaprastinamas iki minėjimų ir ekskursijų – oficialių protokolinių valdžios atstovų minėjimų ir interaktyvių ekskursijų užsieniečiams. Abiem užtenka pusantros valandos. Dabar čia visi irgi susirinkome, kad oficialiai paminėtume prieš 80 metų įvykusį Vilniaus geto sunaikinimą.
O aš kviečiu, raginu jus Vilniaus getą ne minėti, o atsiminti. Tam neužtenka tik žinoti Vilniaus geto ribas, nors ir tai būtų sveikintina pradžia. Vilniaus getas nėra tik teritorija, gatvės ir namai senamiestyje. Visų pirma ten gyveno žmonės. Sakau: gyveno, nors nėra žodyne žodžio, apibūdinančio būvį tų, kurie prievarta buvo iškeldinti iš savo namų, pasiėmę tik tai, ką gali panešti, ir suvaryti į siauras gatveles, į ankštus butus, jei pasisekė gauti butą, tiksliau, kambarį, koridorių ar sandėliuką, kuriame jie šalo ne tik dėl to, kad nebuvo kuo kūrenti, bet ir dėl nuolatinės mirties grėsmės. Bet noras gyventi buvo stipresnis, todėl Vilniaus getas yra ne tik mirties, bet ir gyvenimo istorija.
Yra tų, kurie klausia: kaip galima mirties akivaizdoje eiti į teatrą, koncertą, parodas? Kaip galima kurti? Kodėl verta skaityti knygas? Kokia prasmė mokytis, kai kitą dieną gali mirti? Kam gydyti ligonius, jei rytoj juos nužudys? Yra tų, kuriems pasiduoti, susitaikyti paprasčiau. Bet Vilniaus getas niekada nepasidavė – jis buvo žiauriai sunaikintas: pastatai ir gatvės susprogdinti, žmonės, deja, nužudyti Paneriuose arba išvežti lėtai mirti koncentracijos stovyklose. Kas liko? Minėjimai? O aš sakau – liko atmintis.
Lentelė, kabanti ant namo Žemaitijos ir Mikalojaus gatvių sankryžoje, kukliai primena apie Vilniaus geto pasipriešinimo judėjimą. Iš tiesų – tai įspūdingas, kelerius metus trukęs, mirtinai pavojingas šimtų žmonių darbas, ruošiantis neįmanomai kovai su nacių režimu. Nemanau, kad jie naiviai tikėjosi laimėti. Bet jie tikrai nesutiko pasiduoti be kovos.
Leiskite pacituoti V. Ė. Franklį: „Tuo, kaip žmogus pasitinka neišvengiamą likimą, o kartu su šiuo likimu ir jo skirtą kančią – kaip tik tuo atsiskleidžia daugybė galimybių prasmingai formuoti gyvenimą net sunkesnėmis aplinkybėmis, net paskutinę gyvenimo minutę.“
A. Kovnerio, Š. Kačerginskio, F. Brancovskajos – ji vis dar su mumis, gyva Vilniaus žydų bendruomenės tragedijos liudininkė – ir kitų geto kovotojų pasirinkimas prisijungti prie pasipriešinimo judėjimo tuo metu reiškė tik viena: mirtis gete pakeičiama į mirtį miškuose. Tie, kurie išgyveno, pradėjo naują kovą, ji tęsiasi ir dabar, – išsaugoti atminimą.
Šiandien jau tradicija tapo iniciatyva skaityti Vilniaus geto kalinių sąrašus ir garsiai ištarti vardus ten buvusių įkalintų žmonių. Noriu tikėti, kad jūs žinote bent vieno Vilniaus geto kalinio vardą. Noriu tikėti, kad žinote apie miesto inžinierių Š. Kaplinskį, požeminiais kolektoriais išvedusį iš geto pasipriešinusius naciams žydus. Noriu tikėti, kad žinote, kurioje vietoje buvo įsikūręs Vilniaus geto teatras, kuriame Vilniaus senamiesčio kieme augo vienintelis gete likęs žaliuoti medis, kurioje gatvėje stovi šimtus tūkstančių knygų išdavusi geto biblioteka, geto mokyklos, ligoninės pastatai ir daug kitų vietų, kurių atminimo sunaikinti negalima. Noriu tikėti, kad jums yra žinomi Knygų brigados žygdarbiai gelbėjant ir išsaugant neįkainojamą žydų kultūros lobyną, kuriuo dabar didžiuojasi YIVO institutas Niujorke. Noriu tikėti, kad jūs žinote, kas buvo J. Stakauskas, vienuolė M. Mikulska ir O. Šimaitė, bibliotekininkas A. Ulpis.
Jei nuleidžiate akis ir jums manęs klausytis nepatogu – kviečiu iki kito minėjimo skirti bent truputį laiko Vilniaus getui atminti. Skirkite pusantros dienos perskaityti bent vieną knygą ar dienoraštį, išlikusius tam, kad liudininkų akimis papasakotų mums apie Vilniaus geto gyvenimą ir sunaikinimą. Skirkite pusantros valandos aplankyti žydų istorijai ir kultūrai skirtus muziejus arba ekskursijai po Vilniaus getą – juk savo miestą pažinti verta ne tik užsieniečiams turistams. Per daug? Skirkite pusantros minutės sustoti prie Atminimo akmenų, senamiestyje žyminčių namus, kuriuose gyveno Vilniaus žydai. Perskaitykite ir atsiminkite bent vieną vardą. Tada kitąmet mes visi jau ne minėsime, o atsiminsime.
Šiuose minėjimuose dalyvauju jau ne vienerius metus. Nedaug kas keičiasi – nebent dalyvių veidai. Mažai keičiasi ir mano kalba, tiksliau – metai iš metų mano kartojami prašymai. Adekvatus Panerių įamžinimas muziejuje ir toliau lieka tik planuose – norintys sužinoti baisią šios žudynių vietos paslaptį turi iš anksto tartis su mažo silikatinių plytų namelio – dešimčių tūkstančių žmonių mirties vietoje esančio „muziejaus“ – prižiūrėtojais. Paminklo, įamžinančio žydų gelbėtojus, nėra, o juk jo reikia ne man, ne žydų bendruomenei. Jo reikia Lietuvai, kad pagerbtų vienus iš drąsiausių ir labiausiai užmirštų savo piliečių – žmones, kurie rizikavo savo šeimos gyvybe, ryžosi priglausti neabejotinai mirčiai pasmerktus žydus. Jie aukštai iškėlė žmogiškumo, atjautos ir drąsos kartelę, todėl jie yra ne tik Lietuvos, bet ir Pasaulio teisuoliai. Jei tiek dešimtmečių nepavyksta pagerbti jų tiesiogiai, tai bent jau baikime gerbti tuos, kurie sėjo mirtį ir neapykantą žydų tautai.
80 metų yra daug, bet ne per daug, kad pamirštume antisemitizmo keliamą grėsmę. Ne per daug, nes dar yra gyvų žmonių, savo akimis su siaubu mačiusių, prie ko priveda antisemitiški pasisakymai iš valdžios tribūnų. Šiandien tokie pasisakymai mums turi kelti ne baimę, o pasišlykštėjimą ir pyktį – besąlygiškas pasmerkimas yra vienintelė įmanoma reakcija į neapykantos kalbas, kurių, deja, girdžiu vis daugiau. Ar kiti negirdi? Ar girdi, bet tyli? Baisi yra tyla kaupiantis neapykantos audrai.
Todėl sakau – atsiminkime. Praeities nepaslėpsi. Simboliška, kad praėjus tiek metų po žydų bendruomenės sunaikinimo iš po silikatinių priespaudos plytų atsivėrė senosios Vilniaus sinagogos pamatai, o Panerių žemė atskleidė naują nusikaltimų įrodymą – dar vieną mirties duobę. Dabar, kai praėjo jau du kartus po 40 metų nuo beveik totalaus Lietuvos žydų bendruomenės sunaikinimo, kai pasikeitė mažiausiai dvi kartos, gal jau turime drąsos nuristi sąžinę slegiantį gėdos akmenį? Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju gerbiamai F. Kukliansky. Norėčiau pakviesti pasisakyti Pasaulinio Holokausto atminimo centro pirmininką poną D. Dajaną. Prašom.
Pasaulinio Holokausto atminimo centro pirmininko Danio Dajano kalba
D. DAJANAS. Dėkoju, ponia Pirmininke. Išgyvenusieji Holokaustą ir jų šeimos, ponia Pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai, jūsų ekscelencijos, gerbiami svečiai, ponios ir ponai! A. Kovneris, Vilniaus geto partizanų kovotojų vadas, kuris užaugo šiame mieste, Vilniuje, kažkada vienoje iš savo knygų yra parašęs taip: „Vieną dieną mano sūnus man pasakė: tėti, norėčiau kada nors nuvykti su tavimi į Vilnių ir tu galėtum man papasakoti, parodyti, kur visa tai įvyko.“ Mano sūnus nustebo, kai aš jam pasakiau: „Sūnau, ta vieta jau nebeegzistuoja. Mano name, kur aš gyvenau, gyvena nepažįstami. Mes negalime jo pamatyti. Mokykla, kurioje aš mokiausi hebrajų, dabar tapusi malkine. Getas tiesiog suartas. Vilniaus Gaono beit midrašo taip pat nėra. Nėra net atminimo ženklo jam. Žydų gatvės buvo paverstos stadionais, viešaisiais parkais, ir kadangi visa tai išnyko (kaip sakė A. Kovneris savo sūnui), ta vieta man nebeteikia prasmės.“
Šiandien čia stoviu prieš jus Vilniuje, nepriklausomos, laisvos Lietuvos parlamente. Man tai yra didelė garbė. Ir visgi jaučiuosi liūdnas, labai liūdnas todėl, kad tos vietos, kuriose gyveno A. Kovneris, kaip ir draugai žydai prieš Holokaustą, ta legendinė Lietuvos Jeruzalė nebeegzistuoja. Vilniaus Gaono, beit midrašo nebėra, nebėra senojo žydų turgaus. Šimtai tūkstančių Lietuvos žydų buvo išžudyti šioje šalyje, tą darė vokiečiai ir jų vietos kolaborantai lietuviai. Bene visa žydų bendruomenė Lietuvoje išnyko. Toks sunaikinimo mastas, tokios bendruomenės sunaikinimo, gyvybingos žydų bendruomenės, kūrybingos žydų bendruomenės, kone neprilygstančios kitoms… Ši bendruomenė buvo sunaikinta taip žiauriai, taip sistemingai per Holokaustą, per Šoa. Tai didele dalimi darė taip pat ir vietos gyventojai, tuo itin pasižymėjo ir Lietuva. Beprotiška, užnuodyta antisemitinė neapykanta išnaikino ištisą civilizaciją, mano civilizaciją jūsų gimtojoje šalyje. Leiskite pacituoti pranašo Jeremijo žodžius iš Raudų knygos:
Dėl šių dalykų aš verkiu,
mano akys plūsta ašaromis.
Toli nuo manęs, kas galėtų paguosti
ir atgaivinti mano dvasią.
Ir visgi drįstu suabejoti su pagarba bent jau iš dalies dėl A. Kovnerio, žymaus žydų didvyrio, žodžių, kuriuos jis pasakė, tai yra kad ši vieta jam nebeteikia prasmės. Tai bent jau man ir daugeliui žydų, lietuviams taip pat, taip pat ir kitiems ši vieta, Vilnius, iš tiesų turi prasmę, ji turi prasmę dabar, turės ir ateityje, bent jau privalo turėti.
Lietuvoje aš lankausi jau antrą kartą per pastaruosius 12 mėnesių. Man teko susitikti tiek su jūsų premjere, tiek su parlamento Pirmininke Vilniuje, taip pat ir Jeruzalėje. Teko susitikti ir su jūsų užsienio reikalų ministru, kurio prosenelė O. Jablonskytė-Landsbergienė buvo pripažinta Pasaulio tautų teisuole, o šiandien taip pat ir jos sūnus pagerbė mus būdamas čia, šiame minėjime.
Šiandien turiu vilties, jog atsiranda supratimas dėl dalykų, kurie susiję su Holokausto atminimo įamžinimu Lietuvoje, imamasi rimtų veiksmų. Nors vis dar reikia daug ką nuveikti, tai, kas yra daroma dabartinės Lietuvos vadovybės, taip pat ir parlamento, man suteikia vilties. Mums suteikia vilties ir laipsniška, bet esminė pažanga, kuri yra daroma per pastaruosius metus Lietuvoje, apimanti įvairias svarbias iniciatyvas, siekiant paminėti Holokaustą ir išsaugoti žydų paveldą kartu su Jad Vašemo pastangomis.
Deja, dar nepakankamai pažangos buvo pasiekta, nors požiūriai, kurie yra taikomi, politikos, kurios įgyvendinamos, tą daro Lietuvos vadovybė, taip pat Lietuvos parlamentas, priimdamas rezoliucijas, nors visa tai suteikia vilties, tačiau vis dar yra daug ką nuveikti. Mūsų bendra užduotis nėra visapusiškai įgyvendinta, kol tas supratimas apie Holokaustą pasiekia ne tik šalies vadovybę, bet ir visus visuomenės narius.
Mane taip pat įkvepia galimybė pagarbiai, bet aiškiai paminėti šią jautrią temą, prisimenant ir mano pirmtako pavyzdį, tai yra amžinąjį atilsį I. Aradą (Rudnickį), kuris taip pat dar buvo žinomas kaip Tolka. Tai jo slapyvardis, kuomet jis veikė kaip partizanas.
Jis gimė Švenčionyse, kovojo miškuose prieš nacius ir jų kolaborantus, buvo infiltravęsis net Vilniaus gete. Daktaras I. Aradas tapo labai žymiu Holokausto istoriku, daug prisidėjo prie jo tyrimų ir atminimo įamžinimo. Tolka mirė 2021 metų gegužę, prieš man tampant Jad Vašemo direktorių valdybos pirmininku. Aš žinau, kad jis tikrai paragintų mane pasakyti jums čia šiandien, kad antisemitas, ypač toks, kuris žudė, šiaip jau negali būti laikomas geru asmeniu, o ką jau kalbėti apie jo laikymą didvyriu. Reikia vengti suteikti garbės tokiems skerdikams.
Tačiau Lietuva taip pat turi nuolat pripažinti, kad dauguma Lietuvos žydų Holokausto metu buvo išžudyti ir Lietuvos bendrapiliečių rankomis ir kad lietuviai taip pat dalyvavo naikinant žydus kaimyninėse šalyse. Tokį pripažinimą mes esame skolingi žydų aukoms, bet taip pat esame įsipareigoję tai padaryti ir dabartinėms, ir būsimoms lietuvių kartoms. Užmaršumas yra blogas pavyzdys, kai kalbame apie jaunuolių mokymą. Turėtume netoleruoti antisemitizmo taip pat ir šiuose rūmuose. Tokia nulinė tolerancija turi būti taikoma ir karo nusikaltėlių šlovinimui, nusikaltėlių, susijusių su žydų žudynėmis. Tokios pavardės kaip J. Noreika, K. Škirpa, J. Krikštaponis nesuteikia garbės jūsų tautai, taip pat nepadeda laikytis ir tarptautinių standartų, susijusių su tinkamo atminimo įamžinimu.
Lietuvos istorija Holokausto metu tikrai pasižymėjo ir paminėtinais gelbėtojais. Kartu su jūsų premjere esu suteikęs Pasaulio tautų teisuolio vardą daugeliui tų didvyrių, tačiau Lietuvos istorijoje Holokausto metu taip pat buvo ir piktų nusikaltėlių, ir tiesiog nusikaltimo stebėtojų. Visus juos reikia atsiminti šiame kontekste. Toks atminimas taip pat turėtų būti proporcingas. Todėl būtina tęsti mūsų pastangas siekiant skatinti tikslų, teisingą Holokausto tyrinėjimą, švietimą šia tema, jo įamžinimą. Tai yra būtina. Tai turime daryti kartu su jūsų visuomene. Tai turi būti daroma visapusiškai, gerbiama ponia Pirmininke.
Kitą sekmadienį, saulei leidžiantis, hebrajų tišrėjaus 10 dieną, žydai minės Jom Kipurą. Tai yra švenčiausia diena žydų kalendoriuje. Aš tuo metu būsiu Izraelyje, išdidžiai ir saugiai jausiuosi nepriklausomoje žydų valstybėje, tačiau jau būsiu praleidęs 48 valandas savo šalyje nuo grįžimo iš Vilniaus. Tad žinau, kad ir mano maldos tuo metu tikrai bus kiek kitokios nei tos, kurios buvo prieš 81 metus.
1942 m. rugsėjo 21 d. taip pat buvo minimas Jom Kipuras. Tą pačią dieną H. Krukas savo dienoraštyje čia, Vilniuje, užrašė taip: „Buvo pasirengta Jom Kipuro minėjimui. Svarbiausia buvo maldos teatro auditorijoje. Salėje susirinko žydai, kurie atvyko paminėti šią dieną. Visi laukė, kol atvyks ir Žydų tarybos pirmininkas. Galiausiai atvyksta ir jis. Trumpai pasimeldžia. Tuomet prasideda didžiulė rauda, tai yra vėjas, iš Panerių atpūtęs mirties dvelksmą, vaikų, moterų, vyrų, kurie buvo išplėšti iš mūsų, raudas.“
H. Krukas kažkaip išgyveno Vilniaus getą, tačiau jis neišgyveno Holokausto. 1944 metų rugsėjį, praėjus dvejiems metams po to, kai jis parašė šią raudą, jisai sugebėjo paslėpti savo dienoraščius ir likus 1 dienai iki išlaisvinimo H. Kruką nužudė naciai koncentracijos stovykloje Estijoje. Kartu su kitais kaliniais jis buvo priverstas tempti rąstus į krūvą, išskleisti juos į eilę, galiausiai buvo priverstas atsigulti nuogas greta jų, ten buvo nužudytas. Kūnai buvo užkasti masinėje kapavietėje.
Pabaigoje norėčiau tarti žydų maldos žodžius, skirtus tiems, kurie žuvo: „Gailestingasis Dieve, suteik ramybę, ramybės sparnus jiems visiems, tiems visiems 6 milijonams, jų sieloms!“ Dėkoju. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju gerbiamam D. Dajanui.
Dabar kviečiu pažiūrėti vaizdo įrašą, kurio metu į Seimą kreipsis Vilniuje gimęs ir Holokaustą išgyvenęs žydų kilmės dailininkas ir rašytojas S. Bakas.
Vilniuje gimusio ir Holokaustą išgyvenusio žydų kilmės dailininko ir rašytojo Samuelio Bako kalba (vaizdo įrašas)
S. BAKAS. Gerbiamoji Seimo Pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai, gerbiami svečiai! Esu dėkingas už kvietimą iš savo namų kreiptis į jus šiame iškilmingame renginyje. Dėkoju už suteiktą garbę. Man tai labai daug reiškia. Vilnius, kaip dauguma tikriausiai žinote, yra mano gimtasis miestas. Vilnius – tai miestas, tai rojus, kuriame su šeima gyvenau septynerius metus. Tada prasidėjo karas.
Išmintingi žmonės sako, kad net paprasčiausi skaičiai gali daug byloti. Mano miestui yra 700 metų, o man pačiam – 90 metų. 90 yra nuostabus amžius: tiek daug nugyventų dešimtmečių, tiek daug gyvenamųjų vietų, tiek daug draugų iš viso pasaulio. Džiuginanti menininko karjera. Manau, kad mano darbai teikia žmonėms malonumo, juos lavina ir įkvepia.
Turiningas gyvenimas, kuriame esu ir šeimos vyras, tėvas, senelis, ir draugas daugeliui žmonių, – visa tai, o man tik 90! O dabar liūdnasis skaičius – 80. Praėjo 80 metų nuo Vilniaus geto likvidavimo. Ši data – barbariško, žiauraus ir tragiško Lietuvos žydų naikinimo simbolis. Taip, aš vienas iš tų nedaugelio išgyvenusiųjų. Liudijimas yra viena iš mano šventų pareigų. Aš ten buvau. Prieš 80 metų aš viską mačiau savo akimis.
Prašau nusikelti su manimi į 1943 metų rugsėjį. Man dešimt metų ir aš glaudžiuosi prie mamos. Mes su kitomis moterimis ir vaikais spaudžiamės vokiečių armijos sunkvežimyje. Sunkvežimis stovi šalia geto vartų. Keletas mažų vaikų verkia – šlapi veidai, varvančios nosys. Kai kurie sėdi ant suolų, kitiems lieka purvinos ir slidžios grindys. Kelionės tikslas – Subačius.
Sunkvežimis dar neužvestas. Ko mes laukiame? Gal dar neužpildyti kiti sunkvežimiai? Lauke girdisi susimaišę balsai, dejonės ir raudos. Karininkai rėkia nurodymus. Dangus tamsus, dulksnoja. Sunkvežimis dar neuždengtas brezentu ir spaudžiu seną savo piešinių knygelę prie krūtinės. Privalau ją apsaugoti nuo vandens. Aš žinau, kad dabar vyksta Vilniaus geto likvidavimas. Pasuku galvą ir pro kitus matau vyrų, moterų, vaikų eiles, nusidriekusias iš siaurų geto gatvių link iš dalies atidarytų vartų. Kuprinės, gertuvės su vandeniu, maišai, rakandai, susuktos antklodės, lagaminai. Mano mama, aš ir kiti žmonės šiame sunkvežimyje buvome priskirti stovyklai, kurioje dirba mano tėvas, ten mus ir veža.
Žinau, kad žmonėms gatvėje nepasisekė taip, kaip mums – juos išveš į tolimas stovyklas. Mes sunkvežimyje esame privilegijuoti. Mūsų priverstinio darbo stovykla Subačiaus gatvėje (HKP 562) turi viršininką, kuris yra „gerasis vokietis“. Ir taip, man prireiks dar 60 metų, kol išsiaiškinsiu jo ypatingą istoriją. Majoras K. Plagė buvo nacis, kuris gelbėjo žydus. Darbo stovykloje mano tėvas virino karines transporto priemones, kurios pritaikytos važiuoti medieną deginant kaip kurą. Stovykloje buvo smulkinama mediena ir kraunama į maišus. Mano tėvas išgelbėjo mane vieną tų maišų užsimetęs ant peties ir įdėjęs į jį mane. Vėliau prarado savo gyvybę, bet tai jau kita istorija ir tai įvyks ateityje. Ta stovykla buvo šalia miesto, ir tai geras ženklas, nes tai ne viena iš tolimųjų stovyklų, apie kurias getą pasiekdavo siaubingi gandai.
Tik vėliau aš sužinojau, ką iš tiesų reiškė tokie pavadinimai kaip Aušvicas, Treblinka, Maidanekas. Tik vėliau aš sužinojau, kas iš tiesų buvo Holokaustas – tai buvo industrializuota žiaurumo mašina, 6 mln. žydų žmogžudystė. Be šių nusikaltimų, kaip matome šiandien, tai buvo ir tam tikra žmogaus elgesio laboratorija, kraštutinumų laboratorija, ką žmonės gali padaryti vieni kitiems. Gėrio ir blogio, slypinčių kiekviename iš mūsų, laboratorija.
Holokausto tyrimų neįmanoma atlikti iki galo, bet neturėtume baigti, nes yra nesuskaičiuojama daugybė liudijimų, kuriuose pasakojamos istorijos apie oportunizmą, nesąžiningumą, vandalizmą, žiaurumą, sadizmą, apie abejingumą, neišmanymą, kvailumą, gėdą ir nenorą pripažinti. Iš kitos pusės – istorijos apie heroizmą, altruizmą, dosnumą, pasiaukojimą… Net nebereikia tęsti. Jūs žinote, kad mane išgelbėjo trys puikūs lietuviai, kurie nedvejojo, rizikavo savo gyvybe.
Taigi, aš sėdžiu vokiečių sunkvežimyje, laukiame, kol prisipildys kiti sunkvežimiai. Ir aš nenutuokiu, kad tokie kaip mes, kuriems neva pasisekė (tokių buvo apie 1 tūkst. 200), galiausiai vis tiek bus nužudyti, tik vėliau.
Ar panika ir neviltis turi kvapą? Manau, kad aš tą kvapą prisimenu. Matau keletą vaikų, vaikštinėjančių ant permirkusios žemės, kai kurie veidai atrodo matyti. Ar dar kada nors juos pamatysiu? Mus veža į stovyklą ir mums dar leidžiama viltis. Sugebėjimas neprarasti vilties yra tai, kas padėjo mums išlikti gyviems. Savyje visada turėjau tarsi vidinę akį, kuri gali atkurti praeitį. Sunkvežimyje akis mane nukelia į jau prarastą gyvenimą gete ir aš ilgiuosi to gyvenimo. Aš praradau savo mylimus senelius. Gete gyvenau su tėvu ir motina ir mūsų kiekviena diena buvo besitęsiantys vargai. Tačiau būdamas aštuonerių ir devynerių aš turiu dažų, popieriaus ir laiko. Ir, svarbiausia, stiprų tikėjimą stebuklingu išsigelbėjimu.
Aš įsivaizduoju neįtikimus scenarijus. Iš medinių lentų sumeistrauju paukštį, kuris mane išskraidina ant savo sparnų. Dar geriau – lėktuvą, kuris subombarduoja nacius. Hitlerį ištinka širdies priepuolis. Dar geriau – Hitleris pakariamas. Spartus sąjungininkų triumfas sutriuškina blogąjį Reichą.
Realiau kalbant, sumažėjus geto gyventojų žudymui, žmonės ėmė manyti, kad naciai pakeitė savo politiką. Atrodo, kad jiems reikia darbo jėgos. Žinoma, žmonių mušimas, kankinimai, žudymai tęsiasi, bet ką jau padarysi?
Žmonių sielos vis labiau alksta dvasios gyvenimo. Tikriausiai Mozė Biblijoje sakė, kad žmogus gyvas ne vien duona. Todėl paskutiniais geto metais kultūrinis gyvenimas buvo itin aktyvus. Žmonės susirenka, sutelkia visa, kas juose gyva, ir užsiima kultūrine veikla. Visa tai vyksta pamažu, lėtai, vakarais, po išsekinančių darbo dienų. Užsiimama muzika, tapyba, teatru, poezijos skaitymu…
Du garsūs poetai A. Suckeveris ir Š. Kačerginskis susidomi mano piešiniais ir akvarelėmis. Gete esančiame nedideliame teatre jie surengia mano parodą ir staiga aš tampu žinomu geto vunderkindu. Taigi, likviduojant getą, devynerių metų vaikas, talentingas vaikas, spaudžiantis savo eskizų knygelę prie krūtinės, išvežamas į Subačių, kad būtų nužudytas, kaip ir kiekvienas kitas žydas.
Bet, kaip matote, aš išgyvenau…
Kaip ir mano eskizų knygelė, kuri dabar yra saugoma Samuelio Bako muziejuje. Tai yra dalis mano aštuonių dešimtmečių kūrybos, kurią ten galite pamatyti. Galbūt tai yra tęstinio kūrybiškumo pasaulio rekordas. Muziejus tvarkosi puikiai, todėl aš dar kartą skyriau didelę savo meno kolekcijos dalį (daugiau nei 150 paveikslų ir piešinių). Tai mano antroji dovana muziejui, ji papildys muziejaus fondus. Taip reiškiu gilų dėkingumą Lietuvai už mano nesibaigiančio darbo vaisiams pasiūlytus nuolatinius namus.
Dabar mano darbai kantriai laukia, kol bus suderinti reikalai dėl jų išsiuntimo iš JAV, o gal greičiau reiktų sakyti – dėl jų grįžimo namo. Taip, mano paveikslai ir knygos apie mano kūrybą jų savininkams ir skaitytojams siekia sugrąžinti kartų atmintį – tų kartų, kurių gyvenimai buvo žiauriai sunaikinti ir kurių gyvenimai neturėtų būti pamiršti.
Nekyla jokio klausimo. Holokaustas buvo industrializuotas genocidas, vykdytas nusikaltėlių. Šiurpiausias nusikaltimas žmoniškumui. Bet tai buvo ne vienintelis genocidas. Per daug tokių žiaurių genocidų vyko ir prieš Holokaustą, ir po jo, vyksta ir dabar. Taip, gyvenimas šiame pasaulyje turi daug šviesių pusių, tačiau ir labai daug tamsių bei ilgų šešėlių.
Mano kūryba. Joje bandau kalbėti apie tamsią žmonijos istoriją ir keliu klausimus apie žmonijos likimą. Ir nėra paprastų atsakymų. Tačiau atrodo, kad yra daug pamokų, kurias reikia išmokti.
Kai šiandien matau ukrainietes motinas, su vaikais ieškančias prieglobsčio svetingame Vilniuje, aš negaliu neprisiminti savęs ir savo motinos. Kartais sakoma, kad istorija nesikartoja, bet pasireiškia vis kitomis variacijomis. Aš galiu įsivaizduoti, kaip karas jūsų kaimynystėje sužadino jūsų budrumą ir ryžtą, ir linkiu, kad jūs Seime, kur tikrai žinote, kaip užduoti klausimus, ieškotumėte ir tinkamų atsakymų.
Leiskite jums palinkėti visa ko geriausio ir nuoširdžiai padėkoti už galimybę būti šio renginio dalimi ir pasidalinti savo asmeniniu liudijimu. Labai dėkoju. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkojame S. Bakui už nuostabiai jautrią ir gražią kalbą.
Dabar norėčiau į tribūną pakviesti Seimo narę L. Pociūnienę, Pasaulio tautų teisuolės, 1926–1927 metų Seimo narės S. Paliulytės-Ladigienės anūkę.
Pasaulio tautų teisuolės, 1926–1927 metų Seimo narės Stefanijos Paliulytės-Ladigienės anūkės, Seimo narės Liudvikos Pociūnienės kalba
L. POCIŪNIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamieji ekscelencijos, brangūs svečiai, kolegos! Nemaniau, kad savo kalbą šiandien turėsiu pradėti nuo atsiprašymo, bet šviesus močiutės atminimas įpareigoja mane atsiprašyti šiandien už tai, ką užvakar šioje salėje išdarinėjo mūsų kolegos iš opozicijos, svarstant apkaltos pradėjimo procesą vienam iš Seimo narių. Taigi, atsiprašau ir tikiu, kad vis dėlto čia nugalės suvokimas, jog neatsakingas žodis kartais tampa didelio blogio sėkla.
Minint tragišką šios dienos sukaktį svarbu pastebėti, kad kiekvienais nepriklausomos Lietuvos gyvavimo metais žmonėse daugėja supratimo, kad per Holokaustą išžudyti Lietuvos žydai nėra mums svetimi, kad jie yra mūsų bendrapiliečiai ir jų netektis – visos Lietuvos netektis. Gaila, kad to supratimo daugėja ne taip greitai, kaip norėtųsi. Daugėja kartu ir supratimo, kad masiniam žydų naikinimui mūsų šalyje placdarmą parengė Stalino ordų vykdytos represijos, neaplenkusios, beje, ir žydų. Su pirmąja masinių trėmimų banga daugelis šviesiausių Lietuvos žmonių atsidūrė Sibire. Neabejoju, kad, jeigu jie būtų likę Lietuvoje, jie būtų buvę rimta kliūtis nacių užmojams „išspręsti žydų klausimą“.
Visai neseniai sužinojau, kad, nepaisant pirmojo sovietmečio represijų, Vilniaus Gaono muziejaus duomenimis, Lietuva pagal žinomų gelbėtojų dalį nuo gyventojų skaičiaus nusileidžia tik Danijai, kuri yra visuotinai pripažinta tarp Europos šalių kaip efektyviausiai pasipriešinusi Holokaustui. Be to, nacių bausmės už žydų gelbėjimą Vakarų ir Rytų Europoje buvo nevienodos: Danijoje didžiausia bausmė slėpusiems žydus buvo 10 mėnesių sunkiųjų darbų, o Lietuvoje žinoma atvejų, kai buvo išžudytos ištisos gelbėtojų šeimos.
Suprantama, kad aplink tvyrančią baimę įveikti nebuvo lengva. Vis dėlto drąsos savyje surado patys įvairiausi žmonės. Tarp beveik tūkstančio Pasaulio teisuolių yra ir paprastų ūkininkų, ir kunigų, ir vienuolių, ir notarų, ir gydytojų, ir našlaičių namų auklėtojų. Visos tos istorijos – apie šviesą, šviečiančią tamsoje, apie drąsą ir meilę, apie nuoširdų išgelbėtųjų dėkingumą. Paminėsiu tik keletą tų istorijų.
Antai Petrauskų šeima priglaudė D. Pomerancaitę, pusantrų metukų bulvių maiše išneštą iš geto. Ji vėliau tapo garsia smuikininke, akademijos profesore Bostone.
Mano močiutė S. Paliulytė-Ladigienė priglaudė iš geto pabėgusią paauglę I. Veisaitę. Mama ir dabar prisimena, kaip ilgai močiutė vakarais kalbėdavosi su Irena, kai jos su sese Jone jau eidavo miegoti. Močiutei rūpėjo, kad šešiolikmetė, ką tik praradusi motiną, turėtų į ką atsiremti, pasikalbėti, stengėsi apgaubti ją motiniška šiluma, kad nepalūžtų ir rastų jėgų gyventi toliau. Paskui jau pati Irena spinduliavo tą nepaprastą dėmesingumą, jį prisimena visi, kam teko laimė ją pažinti. Daugybei savo studentų ji įkvėpė meilę mokytojo pašaukimui, o vadovaudama Atviros Lietuvos fondui pasirūpino labai svarbių visuomenės brandai pasaulinės klasikos knygų vertimu ir leidyba.
Legendinio Lietuvos partizano J. Lukšos-Daumanto sužadėtinė N. Bražėnaitė – viena iš 20 uždaryto Kauno universiteto studentų, gavusių teisę tęsti mokslus Vokietijoje, išnaudojo šią aplinkybę ir tam, kad laisvąjį pasaulį pasiektų žinios apie neregėto masto žydų naikinimą Lietuvoje. Iš bendraminčių čia, Lietuvoje, ji gaudavo siuntinius su duonos kepale paslėptais biuleteniais, naujausia informacija. Tada, 1943-aisiais, apie tai Vakaruose žinojo nedaugelis, o tie, kurie žinojo, tiesiog negalėjo patikėti.
Tuo tarpu Lietuvoje likusi Nijolės motina K. Bražėnienė savo namuose priglaudė du iš geto ištrūkusius vaikus – A. Gringauzą ir S. Šilingauskaitę. Po karo vienas jų įsikūrė Jungtinėse Valstijose, kitas – Izraelyje. Kai jau našle tapusi Nijolė susitiko su savo naujaisiais šeimos nariais, visi trys ėmė rūpintis išlaisvinti iš Gulago mamą Konstanciją. Į jų laiškus ir prašymus sovietinių funkcionierių atsakymas buvo ciniškas: net nemanykite, kad išleisime bandito uošvę į laisvę. Bet jaunimas nenuleido rankų ir pasiūlė sprendimų priėmėjams porą tūkstančių dolerių. Suveikė ir jau netrukus K. Bražėnienė glėbesčiavosi su Nijole, Aleksu ir Sara Amerikoje.
Kartais pagalvoju, kaip šiandien atrodytų mūsų tuštėjantys miesteliai, jeigu jų žydų tautybės gyventojai – amatininkai, prekybininkai, gydytojai, muzikantai su visomis šeimomis – nebūtų išguldyti gretimose žvyrduobėse ar miškeliuose. Tikriausiai ten kunkuliuotų gyvenimas, kaip ir šurmuliuojančiose Vilniaus gatvėse. Bėgiotų vaikai, o vakarais ūžtų pilnos kavinės…
Ūžė jos ir šalia kadaise tiek skausmo ir nevilties sugėrusių Vilniaus geto sienų, o prie tuos laikus primenančios gerojo daktaro ir mergaitės skulptūros dažnai galima pamatyti besifotografuojančius mokinukus ir miesto svečius. Ta skulptūra jautriai primena apie tamsiausiais laikais nenugalėtą žmoniškumą, o tragedijos mastą turbūt ryškiausiai parodo geto policijos viršininko J. Genso likimas. Jis, kaip ir Judenrato nariai, priėmė nacių primesto sprendimo galią, lėmusią vieniems mirtį, kitiems gyvenimą. Per vaikų naikinimo akciją J. Gensas rado, kaip vieną kitą išgelbėti pastumdamas tą trečią pasmerktą vaiką prie šeimos, kuri teturėjo vieną. Bet jo sąžinė neatlaikė ją prislėgusio nekalto kraujo naštos ir galiausiai jis pakėlė prieš save ranką. Tikiu, kad jis kartu su to žiauraus susidorojimo aukomis dabar yra ten, kur viešpatauja gailestingumas.
Šiandien minime kraupių žudynių sukaktį ne šiaip sau, o tam, kad tai niekada daugiau nepasikartotų. Tik ar tardami „never again“, mes, europiečiai, neveidmainiaujame? Ar ant mūsų sąžinės nekrenta šiandien Ukrainoje liejamas kraujas? Gal tas karas net nebūtų prasidėjęs, jeigu ne mūsų lengvabūdiškas aklumas. Blogis ir prieš 80 metų, ir dabar įsisiautėja ne todėl, kad yra nenugalimas, o dėl šiaip jau neblogų žmonių abejingumo, baimės, savanaudiškumo, paprasčiausio neišmanymo. Ir pasirinkimas šiandien tas pats – pasiduoti ar nenuleisti rankų. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju Seimo narei L. Pociūnienei.
Kalbės istorikas, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotojas ir mokslinės monografijos „Atminties miškas. Paneriai istorijoje, kultūroje ir politikoje“ autorius daktaras Z. Vitkus.
Istoriko, Klaipėdos universiteto, Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotojo ir mokslinės monografijos „Atminties miškas. Paneriai istorijoje, kultūroje ir politikoje“ autoriaus daktaro Zigmo Vitkaus kalba
Z. VITKUS. Gerbiami Lietuvos Respublikos vadovai, brangūs renginio svečiai, prieš 33 metus Nepriklausomybę atkūrusi Lietuva pradėjo vykdyti savo atminties politiką. Šios politikos gairės išryškėjo jau Atgimimo laikotarpiu, ankstyviausiuose Sąjūdžio tekstuose.
Vienas pirmųjų laisvę atgavusios Lietuvos dokumentų taip pat buvo susijęs su Lietuvos žydų bendruomenės likimu Antrojo pasaulinio karo metais. Turiu galvoje 1990 m. gegužės 8 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos pareiškimą „Dėl žydų tautos genocido Lietuvoje“. Jame, be kita ko, rašoma, kad, cituoju: „Lietuvos valstybė pasirūpins žydų tautos genocido aukų įamžinimu“.
Tai nebuvo tuščia retorika. Per pirmuosius septynerius metus buvo pažymėtos Holokausto aukų kapų vietos, pakeisti užrašai (neliko „tarybinių piliečių“), vietos pagal galimybes sutvarkytos. Pamažu klostėsi Holokausto atminties ženklų Lietuvoje kraštovaizdis, leidęs smalsesniam piliečiui įžvelgti šį ligi tol sovietų ignoruotą Antrojo pasaulinio karo paveldo Lietuvoje sluoksnį.
Lietuvos atminimo politikoje visada dominavo sovietų vykdytų represijų temos ir tyrimai, tačiau ir Holokaustas pamažu (iš pradžių politikų, istorikų ir žydų bendruomenės pastangomis) buvo įpintas į oficialų Lietuvos istorijos naratyvą. Ir per 33 metus išaugo žmonių, kuriems Holokaustas yra išties svarbi ir jaudinanti artima tema, bendruomenė.
Holokausto atminties kultūra Lietuvoje šiandien yra nepalyginamai turtingesnė ir labiau sava nei anksčiau, tačiau yra viena sritis – ir šioje kalboje norėsiu tai akcentuoti, – kuriai vis dar pritrūksta dėmesio ir kurioje matyčiau politinės lyderystės poreikį. Tai Holokausto muziejai ir jų vystymas. Lietuvos visuomenė, na, ta jos dalis, kuriai iš tikrųjų rūpi ryšys su praeitimi, jau norėtų pereiti į kitą lygmenį.
Ir čia visų pirma turiu galvoje Panerių memorialo kompleksinį sutvarkymą ir Vilniaus geto muziejaus steigimą, kas buvo pradėta prieš penkerius–devynerius metus. Pastaruoju metu viešojoje erdvėje nemažai kalbėta ir apie Lietuvos žydų istorijos muziejų Vilniuje – ir toks galėtų atsirasti, tačiau visų pirma galbūt reikėtų pabaigti tai, kas pradėta anksčiau, būtent Panerius ir Vilniaus geto muziejų. Juolab kad įdirbis, ypač kalbant apie Panerius, yra tikrai didelis. Galima pasvajoti ir apie Lietuvos žydų gelbėtojų ekspoziciją kad ir tame pačiame Benediktinių vienuolyne Vilniuje, kuriame buvo gelbėjamas S. Bakas. Tai buvo ypatinga slėptuvė – už knygų ir iš knygų. Viskas buvo iš knygų. Galbūt ateis eilė ir jai.
Žinoma, Holokausto muziejai visuomenėje atlieka daugelį svarbių funkcijų. Vokiečių istorikas J. Riuzenas išskyrė penkias: dokumentacijos, praeities interpretacijos, politinio ir moralinio kreipimosi, edukacijos ir estetinės reprezentacijos. Ir visos jos, drįsčiau sakyti, Lietuvoje tebėra nepakankamai išnaudojamos, nors šių muziejų pridėtinė vertė visuomenei ilguoju laikotarpiu yra didžiulė. Jie yra ne tik paveiki istorinės sąmonės ugdymo priemonė, bet ir teikia visuomenei vertybinę orientaciją.
Šių atminties institucijų svarba juo didesnė mūsų dienomis, praėjus 80 metų nuo Holokausto, nes kaip tik dabar, šiuo laikotarpiu, mes pereiname iš vadinamosios komunikatyvinės (kasdienės, gyvosios) į kultūrinės atminties būklę. Ir mums lieka kas? Mums lieka tekstai, pasakojimai, įrašai, meno kūriniai ir paminklai bei muziejai, per kuriuos ateityje turėsime išlaikyti gyvą santykį su praeitimi.
Beje, paprastai tokie muziejai turi specialių edukacinių programų mokiniams, pagal kurias jie mokomi pastebėti ir reaguoti į antisemitizmo pasireiškimus. Įsivaizduoju, kad susipažinęs su tokia medžiaga ir grįžęs namo tūlas maištingas paauglys savo tėvui, laidančiam antisemitines pastabas, galėtų užduoti klausimą, pavyzdžiui: „Tėti, kodėl tu šneki kaip idiotas?“ (turėdamas galvoje pirminę šio žodžio reikšmę; senovės Graikijoje taip apibūdindavo žmogų, kuriam rūpi tik jis pats).
Esu įsitikinęs, kad kiekvieno tokio objekto atsiradimas ar atnaujinimas pagal aukštus standartus kiekvienai nacionalinei atminimo kultūrai suteikia gylio ir masto, o valstybei – prestižo. Ką jau kalbėti apie tai, kad viena iš tokių muziejų misijų yra visuomenės narių empatijos ir moralinės vaizduotės ugdymas. Kaip yra pastebėjęs ukrainiečių rašytojas A. Kuznecovas savo romane „Babin Jaras“: „Kai turi vaizduotę, labai sunku užmušti netgi žuvį.“
Viešųjų renginių metu galime dažnai girdėti raginimus neužmiršti Holokausto, mokytis iš praeities – tai geri ir teisingi žodžiai, bet tam, kad neužmirštume ir pasimokytume, reikia tam tikro konteksto, kuriame tas atminties ir mokymosi darbas būtų dirbamas. Geriausi Holokausto muziejai, kurie, kaip žinome, yra ir paminklai, ir tyrimų, ir edukacijos centrai, ir kuria tą kontekstą.
Norėčiau baigti 1993 metais tuometinio Amsterdamo žydų istorijos muziejaus darbuotojo R. Levio išsakytais žodžiais (1993 metais įvyko pirmoji mokslinė konferencija apskritai Lietuvos istorijoje apie Holokaustą), taigi, jo žodžiais: „Pirmajai kartai užtenka ir akmens – ji turi savo prisiminimus, tačiau vėliau akmens jau nebeužtenka, reikia pasakoti, kodėl tas akmuo yra čia“. Holokausto muziejai ir yra tokių pasakojimų erdvės, sakyčiau, pasaulėžiūras keičiančių pasakojimų erdvės. Norėtųsi, kad Lietuvos atminimo kultūroje jos nebūtų antraeilės. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju daktarui Z. Vitkui.
Atmintis yra gyva tiek, kiek ji perduodama iš kartos į kartą. Mūsų minėjimą šiandien stebi ir gyvai, ir nuotoliu daug jaunų žmonių. Į tribūną norėčiau pakvieti jaunosios kartos atstovę, visuomenininkę, Šiaulių apskrities žydų bendruomenės narę V. Ražinskytę.
Visuomenininkės, Šiaulių apskrities žydų bendruomenės narės Vanesos Ražinskytės kalba
V. RAŽINSKYTĖ. Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, Ministre Pirmininke Ingrida Šimonyte, pirmasis atkurtos Nepriklausomos Lietuvos valstybės vadove profesoriau Vytautai Landsbergi, ekscelencijos ambasadoriai, Seimo nariai, svečiai, priešais jus stovi iš Šiaulių kilusi mergina, kuri niekada neneigė ir nebijojo pasakyti, kad yra žydė. Šiandien noriu su jumis trumpai pasidalinti savo šeimos istorija – skaudžia, sunkia, tačiau įkvepiančia bei pamokančia, kad po audros ateina šviesa. Tikiu, kad su panašiomis istorijomis jus gali supažindinti kiekvienas ar bent jau daugelis Lietuvoje gyvenančių žydų.
1901 metais gimė mano prosenelis S. Markas, amatininkas iš pašaukimo, tvirto sudėjimo, kruopštus bei nebijantis sunkaus darbo. Turėjo jis žmoną Simę Reizę, dvi dukras – Merę ir Sarą, bei sūnų Ruveną. Gyveno ramų gyvenimą Šiauliuose, kol prasidėjo karas… Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, žydų persekiojimas sustiprėjo: jie buvo verčiami nešioti skiriamąjį ženklą, buvo kalinami koncentracijos stovyklose, o šviesesnių dienų nebuvo matyti.
Uždarytas į Šiaulių getą, vėliau išvežtas į Štuthofą Lenkijoje, o galiausiai į Dachau, į šiaurę nuo Miuncheno, jis buvo priverstas palikti savo šeimą. Iškeliavo prosenelis ne savo noru, o priverstas vokiečių režimo, kaip ir kiti tūkstančiai Lietuvos žydų.
Dėl savo stipraus sudėjimo ir begalinės valios jis nebuvo nužudytas, o buvo priverstas daug ir sunkiai dirbti. Galiausiai jam pavyko sulaukti karo pabaigos ir grįžti į tėvynę, tačiau savo šeimos namuose neberado. Prosenelio dukros Sara ir Merė buvo išvežtos į Lenkiją – jos savo paskutines dienas pasitiko Aušvice. Apie sūnų bei žmoną archyvai neturi informacijos.
Grįžęs į Šiaulius prosenelis sutiko jau mano prosenelę Chaną, kuriai karo metu pasisekė labiau. 1909 metais gimusi Chana, tuo metu Gleizer, kartu su savo broliais ir seserimis bei kitais Žagarėje gyvenusiais žydais, dėl brolio Natano atkaklumo ir drąsos spėjo paskutiniu traukiniu pasitraukti į Rusijos gilumą, o vėliau – į Vidurinę Aziją, ten sulaukė karo pabaigos.
Iš Žagarės į Rygą jie ėjo pėsčiomis, aplinkui lekiant kulkoms. Babos Chanos (mes taip ją vadindavome visa šeima) brolis Natanas buvo pašauktas į 16-ąją lietuviškąją diviziją, su ja iki karo pabaigos kovojo prieš nacius. Deja, jam nepavyko išgelbėti vienos iš seserų vardu Ester, ji pateko į Šiaulių getą, o po to buvo išvežta į koncentracijos stovyklą Vokietijoje. Ten ji buvo nužudyta, kai jai buvo tik 16 metų. Kitas babos Chanos brolis Šrolis kartu su mažamečiais vaikais turėjo tokį pat likimą – iš Šiaulių geto buvo išvežti į koncentracijos stovyklą Vokietijoje ir nužudyti. Dar vienas brolis Chaimas kartu su šeima nužudytas Panevėžyje. Galėjome turėti dar platesnę šeimą ir giminę, bet…
Babai Chanai pasisekė labiau. Kirgizijoje ar Uzbekistane sulaukusi karo pabaigos, grįžo į Lietuvą, čia sutiko mano prosenelį Siją ir susilaukė mano močiutės Doros, dukros Mašos ir sūnaus Jankelio. Nuo pat mažų dienų buvau mokoma savo šeimos ir tautos istorijos. Nors žydų tautos istorija apima daugiau nei 4 tūkst. metų, mano šeima rasdavo progų kasdien papasakoti jos bent dalelytę. Suprasdama, kokia tai galinga tauta ir kokią didingą ir sudėtingą istoriją esame pragyvenę, su pasididžiavimu priimdavau faktą – aš žydė. Niekada to neišsižadėjau ir niekas neprivers išsižadėti.
Pirmosiose mokyklos klasėse šis faktas niekam netrukdė – nei man, nei aplinkiniams, tačiau augant ir keičiantis, mokykloje atsirandant istorijos pamokoms bei mokantis apie tikrai sunkius žydų tautos istorinius etapus, o ir užduočių pratyboms „paskatinant“, prasidėjo užgauliojimai, šauksmai ir eilėraščių deklamavimai, ką su tais žydais reikia daryti. Aš užaugau, užaugo ir tie žmonės, kurie taip elgėsi. Ne kartą po mokyklos baigimo girdėjusi jų atsiprašymus ir pasakymus: „Mes tada nesupratome, ką kalbame, nesupratome, kaip elgiamės“, galiu pasakyti tik viena: pradėkime kalbėti apie patyčias ir kultūrą savo namuose, kad viešumoje ši stigma dingtų, ir ne tik tautinių mažumų atžvilgiu.
Šiandien čia susirinkome pagerbti žydų, kurie buvo suvaryti į Vilniaus getą, prisiminti visą pasaulį sukrėtusios istorijos. Dabar irgi gyvename įvykiais, kurie bus įrašyti į istorijos vadovėlius – šiuo metu Ukrainoje vyksta karas. Šie įvykiai taip pat krečia visą pasaulį. Ukrainiečiai jau daugiau nei metus yra priversti bėgti iš savo šalies ir prieglobsčio ieškoti svetur.
Šiandien, minint Vilniaus geto likvidavimo sukaktį, pasakodama jums savo šeimos istoriją, apie savo patyrimus mokykloje ir tą begalinį pasididžiavimo jausmą, kurį jaučiu garsiai sakydama, kad esu žydė, noriu paskatinti prisiminti mano tautos istoriją ir mokyti savo vaikus, kad kiekvienos tautos istorijos yra svarbios, negalime engti ar tyčiotis tik dėl to, kad tu esi kitos tautybės. Padėkime šiandien ukrainiečiams Lietuvoje, palaikykime juos paprasčiausioje kasdienybėje, o ypač vaikus mokykloje.
Svarbu prisiminti, kad istorijos pamokos yra ne tik apie liūdesį ir skausmą, bet ir apie išmintį, stiprybę ir atkūrimą. Mokymasis iš praeities klaidų yra mūsų žinių šaltinis, leidžiantis kurti geresnę visuomenę, kurioje solidarumas, tolerancija, skirtingų tautybių ir kultūrų supratimas yra vertinami. Priimkime tai.
Tad šiandien, kai mes atsimename praeitį ir dalinamės šia istorija, siekiame ne tik pagerbti tuos, kurie buvo paveikti audros, bet ir įkvėpti kitus siekti šviesos, siekti sutaikymo ir geresnės ateities. Tai yra mūsų atsakomybė. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju V. Ražinskytei. Baigiamąjį mūsų minėjimo žodį kviečiu tarti signatarą, ilgametį Seimo narį, Tarpparlamentinių ryšių su Izraelio Valstybe grupės pirmininką, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus steigėją E. Zingerį.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, ilgamečio Seimo nario, Tarpparlamentinių ryšių su Izraelio Valstybe grupės pirmininko, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus steigėjo Emanuelio Zingerio kalba
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Didžiai gerbiama Seimo Pirmininke, labai svarbūs svečiai, pirmiausia mano kolegos Seimo nariai! Noriu padėkoti visiems tiems, kurie mane čia, šiame Seime, rinko aštuonis kartus, turiu galvoje plačios Lietuvos gyventojus, rinkėjus. Rinko mane kaip žmogų, plačiai šnekantį apie visą Lietuvos baisią praeitį, skausmingą praeitį, taip pat pirmiausia ir apie Holokaustą. Labai svarbu šiandien pasakyti, kad tarp mūsų yra žmonių, kurie iš antros kartos arba netgi pirmos kartos Holokaustą išgyvenusių. Taip pat matau čia, salėje, M. Kantor, Vilniaus žydų išeivių sąjungos vadovę Izraelyje. Matau D. Porat. Ačiū jums už daugybę metų, skirtų Jad Vašemui. Virš 300 Lietuvos mokytojų su jumis, Dina, sėdėjo Jad Vašeme ir buvo jūsų dialogo dalyviai. Mūsų komisija pasidarbavo kartu su Jad Vašemu. Taip pat labai džiaugiuosi matydamas K. Dikmaną, paskyrusį visą savo gyvenimą Lietuvos žydų Holokaustui ir Lietuvos žydų praeičiai, ir, žinoma, Jad Vašemo vadovą.
Aš atsimenu, kai mano mama mane stipriai stipriai vaikystėje laikydavo savo glėbyje. Aš sakydavau: mama, kodėl tu mane taip stipriai laikai? Ji man sakydavo: aš mačiau, kai Kauno gete, o po to Štuthofe vaikus ištraukė iš to glėbio. Pasakė man tai daug vėliau. Ji mane tausojo, kai aš buvau mažas.
Bet man įdomu tik vienas dalykas, kaip mūsų palikimas tų žmonių, kurie statė kartu su lietuviais ir lenkais, gyvenusiais Lietuvoje, čia, ir kitomis tautybėmis, kaip ta istorija tampa mūsų kraujotakos istorija, mūsų rinkiminių apygardų istorija? Čia yra be galo svarbus dalykas. Izraelio vėliava kabojo per mūsų Sausio įvykius. Aš pats kartu su kolegomis buvau ją čia pakabinęs. Ji kabojo su Ukrainos, Gruzijos vėliavomis. Izraeliečių širdyje yra daug erdvės ir Lietuvos pasipriešinimui sovietams.
Turime padėkoti, kad per 50 metų sovietų okupacijos izraeliečiai, negalėdami pasiekti Lietuvos, kuri tuo metu buvo pavadinta niekingu pavadinimu LTSR, Jad Vašemo teisuolių granito galerijose iškalė žodį „Lietuva“. Šimtų šimtai žmonių atstovavo Lietuvai šeštame, septintame, aštuntame, devintame, dešimtame dešimtmetyje. Jie bandė Izraelyje surasti jų pavardes, apie tūkstantį žmonių. Tūkstantis žmonių su užrašu „Lietuva“. Manau, namų darbus Izraelio visuomenė atliko tada, kada mes buvome okupuoti, kada jie ieškojo tų, apie kuriuos čia kalbėjo kolegė Liuda, teisuolių.
Kita vertus, mes bandome suprasti, koks yra mūsų visuomenės pakantumo lygmuo šiuo metu. Įsiklausykite į skaičių – 94 % Lietuvos žydų žuvo. Ar tai nereiškia, kad Holokaustas yra unikalus ir mes turime suprasti, kad kiekvieno vaiko iki pat karo pabaigos ieškojo gestapas ir vietiniai kolaborantai? Mano pasakymas „Zayn a mentsh“ („Būk žmogus“) užvakar diskusijoje šiame Seime, metu, kai mes čia diskutavome apie antisemitizmą: ar tas priesakas „Būk žmogus“ nebūtų pagrindinis mūsų valstybės netgi Konstitucijos elementas? Aš nekalbu apie juridinę pusę, aš kalbu apie žmoniškumą. Jūs galite įsivaizduoti rabiną Š. Sniegą iki karo (Sniegas buvo tokia pavardė rabino), šventinantį žydų karius, žydų karius, kurių buvo labai gausu, žydų karius, kurie padėjo galvas už Lietuvą. Žydų karių sąjungą J. Stalinas represavo 1940 metais. Noriu pasakyti jums, istorikams, gerai žinomą faktą, kad žydų kilmės žmonių, išvežtų į Sibirą, skaičius procentiškai yra Nr. 1. Tarp J. Stalino NKVD represuotų ir išvežtų tautybių žydų yra procentiškai daugiausia. Visa Laisvės alėja išvežta, visas Vilniaus elitas pačioje pradžioje buvo pradėtas vežti, bundistai, Bundas, „Hashomer Hatzair“.
Ir kam kyla dabar mintis laikyti šitą nuodą savo širdyse, kad žydai buvo sovietų pusėje? Kas šitą antisemitinį melą drįsta dabar teigti Lietuvos rinkimuose, rinkimų apygardose? Žydai buvo Lietuvos valstybės pusėje 700 metų, gerbiama Pirmininke, ir tai yra be galo svarbus faktas. Kiekviename miestelyje jų yra po pusę gyventojų. Atsiverčiate žemėlapį pagal tautybes ir žiūrite: Marijampolė, Ukmergė, Kaišiadorys, Biržai – pusė, pusė, pusė, pusė. Vilniuje – 40 % XIX amžiaus pabaigoje. Šitas miestas, kuris yra už šių langų, yra pastatytas tų žmonių, kurių dabar nebėra. Tai darsyk norėčiau pasakyti, kad tvirtai manau, kad mūsų šalyje visuomenės pakantumo kartelė ir atsparumo populizmui ir, deja, naujiems nacizmo aidams lygmuo turi būti aukštesni, jeigu mes remiamės tuo siaubingu, unikaliu ir galbūt Europoje Nr. 1 sunaikinimo iki galo faktu, iki galo – 94–95 % tautos sunaikinta.
Aš atsimenu, žiūrėdamas į poną M. Kaminskį ir į Lenkijos ambasadorių, kaip Varšuva prieš kelis mėnesius, gerbiama Pirmininke, mieli kolegos, paminėjo Varšuvos geto sukilimą. Tai buvo didinga. Geto pasipriešinimo dalyviams buvo suteikti aukščiausi apdovanojimai, kariniai apdovanojimai. Įsivaizduojate, lenkų kariuomenė suteikė saliutus tiems, kurie kovojo prieš nacius. Didingi apdovanojimai. Aš pasiūliau, gerbiama Viktorija, jūs žinote, šitą dieną pavadinti ne Vilniaus geto likvidavimo diena, nors irgi esu autorius to pirmo pavadinimo, o kitaip – Lietuvos, Vilniaus geto žuvimo diena ir Vilniaus geto bei kitų getų pasipriešinimo diena. Jie priešinosi. Ką tik S. Bakas čia jums sakė, kaip jie priešinosi. Jie Vilniaus geto pogrindyje, parodydami, kad nepasiduoda žmogiškumo sunaikinimui, atidarydavo savo parodas, dailės parodas, grojo L. van Bethoveną ir J. S. Bachą, V. A. Mocartą, kai jų vaikai buvo atimti, kad parodytų, kad jie netapo vergais, jie yra laisvi žmonės. Šita laisvų žmonių bendrija – Vilniaus getas, Šiaulių getas, Kauno getas, iš kurio mano šeima kilusi, – yra be galo svarbi pasauliui suprantant, kaip žmogus išlieka laisvas. Taip, kaip S. Bakas ir mūsų geto kaliniai, būdami gąsdinami ir naikinami, nenulenkė savo galvų. Tokiu pagrindu atkurta Izraelio Valstybė. Pasipriešinimo pagrindu – neleisk sunaikinti tautos. Žydų dabar būtų buvę 36 mln., po 6 mln. sunaikinimo Antrojo pasaulinio karo metais jų yra tik 14 mln.
Aš labai džiaugiuosi matydamas savo Izraelio draugus, kad galiu pasakyti, kad Lietuvos valstybė Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje nuolat balsuoja už Izraelio teisę išgyventi. Kartu su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis ir su kitomis valstybėmis (kai kada jų negausu) balsuoja už Izraelį, prieš Izraelį menkinančias rezoliucijas. Čia yra didelis dalykas.
Prezidentas užvakar atidengė lentelę A. Ulpiui, lietuvių bibliografui, kuris išsaugojo tą A. Suckeverio, A. Kovnerio tausotą palikimą pokario metais. Dalį tų Torų mes perdavėme: 300 Torų mes įteikėme izraeliečiams, kad jie galėtų naudotis, nes jie hebrajiškai skaito kaip savo gimtąja kalba, ir XVI amžiuje, XV amžiuje, XVIII amžiuje Lietuvoje parašyti Šventraščio puslapiai galėtų būti naudojami Izraelio ir kitų bendruomenių rankose.
Aš norėčiau pasakyti, kad kalbant apie aštresnius dalykus… Ką tik, ne taip seniai, atidarėme su gerbiama Viktorija Šiauliuose teisuoliams skirtą skverą. Deja, Ukmergėje mes turime J. Krikštaponio paminklą. Mes visi jau dešimt metų laukiame, kada jis bus demontuotas. Lietuvos genocido ir rezistencijos tyrimo centras turėtų suderinti tą visą statusų suteikimą. Kaip sakė Jad Vašemo direktorius, mes negalime turėti tarp Lietuvos jaunimo, pavyzdžiui, tų žmonių, kurie pokario metais, ko gero, didvyriškai, taip, kovojo su sovietais, bet metai iki to šaudė į vaikus ir moteris. Šitie žmonės nėra sektinas pavyzdys mūsų jaunimui, todėl mes turėtume rimtai peržiūrėti tuos sąrašus ir pasižiūrėti… Aš įsitikinęs, kad tarp jų virš 90 % yra didvyriai, bet kiti negali būti didvyriais. Tai yra mūsų bendras požiūris. Aš abejoju, kad šitoje salėje atsirastų žmonių, kurie balsuotų kitaip.
Grįžtu prie pastabų, kaip dabar vartojamas žodis „holokaustas“. Mes su F. Kukliansky, kuri šiandien puikiai kalbėjo, nusiuntėme laišką tokiam prezidentui V. Putinui ir pasakėme: „Pone Putinai, prašytume Holokausto nenaudoti savo geopolitiniams grobuoniškiems tikslams ir kitoms šalims užimti. Mes, žydų tauta, galime kalbėti apie tai, apie likimą. Nenaudokite to propagandai ir geopolitiniams imperiniams tikslams.“ Ir šis laiškas buvo paskelbtas visuomenei.
Ką tik, kaip aš jau minėjau, minėjome Varšuvos getą. Mano brolis M. Zingeris, rašytojas, ilgametis Žydų muziejaus direktorius, intelektualas, poetas, išėjo iš gyvenimo tą pačią dieną. Pone Kaminski, tuo metu, kai mes su Faina buvome Varšuvoje, jisai mirė, kai mes minėjome Holokausto metines ir minėjome tai, kad Vilniaus geto himnas, Vilniaus geto pasipriešinimo himnas, tapo Varšuvos geto pasipriešinimo himnu: Zog nit kejnmol, az du gejst dem lectn weg – „Niekada nesakyk, kad tu eini į paskutinį mūšį, į paskutinį kelią.“ Tai yra H. Gliko sukurtas himnas, jauno poeto, žuvusio Vilniaus gete. Jeigu leistumėte, aš norėčiau perskaityti kelias eilutes, kurias jaunystėje parašė mano brolis M. Zingeris Varšuvos geto sukilimui atminti. Tos eilutės yra tokios. Pavadinimas – „Sudegęs getas“, 1943 metų balandžio mėnesio Varšuvos geto sukilimui atminti.
Aš – Varšuvos getas.
Gurvolis jo kietas.
Jo bulvių maišelis
ir vaikas suskretęs.
Aš – Varšuvos getas.
O, mano tėvyne,
patvino patvino
Saliamono vynas
krauju nuo balkonų
ir stogo lavonu.
Aš amžinas mėnuo
virš gatvių skeletų,
virš meilės skeleto,
aš – Varšuvos getas.
Išeikim į mūšį
iškėlę lazdas,
išrietę barzdas
už virtuvės godas.
Vaikai kaip karveliai –
nuo mūsų balkonų!..
…Kai saulės medalis
ant purvino fono,
ir pilkas jų kraujas,
ir akys jų gyvos –
spurdėjimas gyvas
ir smuiko motyvas
su šimtmečiais kaujas.
Norėčiau padėkoti jums už dėmesį ir balsavimus, už tą pažangą, kurią Lietuva padarė įveikdama… grąžindama atmintį. Padarydama taip, kad ir rinkėjams kasdien būtų svarbu Lietuvos žydų atminimas. Kad mes turėtume tuos pusę miestelių ir miestų gyventojų kasdien savo politiniame gyvenime ir tie mūsų pasisakymų standartai šitoje salėje būtų susiję su šiuo atminimu. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju E. Zingeriui, dėkoju visiems dalyvavusiems: pirmajam atkurtos Lietuvos valstybės vadovui V. Landsbergiui, Lenkijos Respublikos Senato Pirmininko pavaduotojui M. Kaminskiui, Pasaulinio Holokausto atminimo centro pirmininkui D. Dajanui, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkei F. Kukliansky ir visiems kitiems. Skelbiu minėjimą baigtą.
Darome 3 minučių techninę pertraukėlę ir tuomet tęsime posėdį. Dėkui.
Pertrauka
PIRMININKĖ. Gerbiami kolegos, kviečiu užimti vietas. Skelbiu registraciją.
Užsiregistravo 105 Seimo nariai.
11.36 val.
Seimo seniūnų sueigos patikslintos 2023 m. rugsėjo 21 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Darbotvarkės 1-2 klausimas – darbotvarkės tvirtinimas. Matau, keli Seimo nariai jau pasiruošę siūlyti kažką. Pirmoji – R. Tamašunienė. Prašom.
R. TAMAŠUNIENĖ (MSNG). Ačiū, Pirmininke. Aš noriu kolegų paprašyti dėl darbotvarkės 1-4 klausimo ir lydimųjų teisės aktų, tai yra Policijos įstatymo ir ypač Viešojo saugumo tarnybos įstatymo pripažinimo netekusiu galios, išbraukimo iš darbotvarkės, nes atliekami netikslingi ir klaidingi struktūriniai pokyčiai policijos viduje, naikinant apskrities komisariatus. Tikriausiai įsižeidusios ministrės ambicijos negali virsti įstatymų projektais naikinant labai svarbią Viešojo saugumo tarnybą. Todėl labai prašau išbraukti, o ministrei palinkėčiau ateiti su įstatymais, kurie skatintų pareigūnus ateiti į visas tarnybas, o ne kamšyti vienos tarnybos sąskaita policijos darbuotojų trūkumą, nes padaryta daug klaidų, bet tai ne ten kelias. Todėl visų labai prašyčiau išbraukti.
PIRMININKĖ. Supratau siūlymą ir argumentaciją. Ačiū, visi išgirdome. Siūlo K. Vilkauskas.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Frakcijos vardu taip pat norime pasiūlyti išbraukti tą patį Policijos įstatymą, nes tikrai su profsąjungomis neaptarta, reikia didesnių diskusijų. Manau, kad dar turime laiko. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū. V. Ąžuolas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Frakcijos vardu prašau išbraukti Gyvūnų gerovės įstatymą dėl nepakankamo kompensavimo. Ačiū. Darbotvarkės 1-5 klausimas.
PIRMININKĖ. V. Bakas.
V. BAKAS (DFVL). Gerbiami kolegos, gerbiama Pirmininke, aš tik dėl argumentų dėl darbotvarkės 1-4 klausimų bloko. Čia nėra paprasta struktūra, pertvarkymai. Kolegos, visas paketas yra nukreiptas prieš mūsų nacionalinį saugumą…
PIRMININKĖ. Gerbiamas kolega, bet jau dvi frakcijos paprašė išbraukti.
V. BAKAS (DFVL). Aš galiu pasakyti argumentus?
PIRMININKĖ. Tai ne tas žanras. Jūs frakcijos vardu prašote išbraukti, ar ne?
V. BAKAS (DFVL). Mes gauname, bet sakau, kad neargumentuojame. Leiskite man minutę argumentuoti. Labai ačiū.
Gerbiami kolegos, jeigu jūs pažiūrėsite, šitas paketas nukreiptas prieš svarbias 30 metų veikiančias nacionalinio saugumo institucijas, kurios yra mūsų kariuomenės… kurios užtikrindavo konstitucinę santvarką riaušių metu. Šituo projektu siūloma naikinti iš esmės regionų centruose policijos įstaigas, nors policininkų reikia mokykloms siekiant sustabdyti narkotikų plitimą. Ministrė siūlo naikinti ištisas įstaigas. Aš tikrai siūlyčiau, jeigu ministrė to nesupranta…
PIRMININKĖ. Gerbiamas kolega, mes išgirdome…
V. BAKAS (DFVL). …Seimui nesvarstyti šitų klausimų.
PIRMININKĖ. …siūlymą. Ačiū. V. Mitalas.
V. MITALAS (LF). Gerbiamieji kolegos, šiandien tikrai yra daug akių, į mus žiūrinčių, ir aš manau, kad taip pat ir gyvūnų gerove suinteresuoti žmonės žiūri, nes Seimas vis dėlto gali priimti istorinį sprendimą rytiniame Seimo posėdyje. Į vakarinį Seimo posėdį yra įrašytas Laukinės gyvūnijos įstatymo pakeitimas dėl naktinių optinių taikiklių. Mano supratimu, taip neturėtų būti, todėl aš frakcijos vardu prašau išbraukti 2-3.1 ir 2-3.2 klausimus, įrašytus įstatymų projektus, iš popietinės Seimo darbotvarkės. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. R. Lopata.
R. LOPATA (LSF). Ponia Pirmininke, šiandien, kai prisimename Holokausto aukas ir mąstome apie genocidą, Armėnijos Respublika švenčia savo nepriklausomybės dieną. Vakar mūsų Tarpparlamentinių ryšių su Armėnijos Respublika grupės nariai anksti ryte, čia laikas labai svarbus, padarė pareiškimą, kuriame pasveikino armėnus su nepriklausomybės diena, griežtai pasmerkė rugsėjo 19 dieną Azerbaidžano pradėtą karinę agresiją Kalnų Karabache, paragino nedelsiant nutraukti karinės jėgos naudojimą, pažymėjo, kad Azerbaidžanui nesulaukus griežtos tarptautinės reakcijos kyla reali grėsmė Armėnijos nepriklausomybei ir suverenumui, pakvietė tarptautinę bendruomenę skubiai imtis neatidėliotinų priemonių, kad humanitarinė krizė būtų įveikta, ir pasveikino Armėnijos draugų tinklą, kuris įkurtas Lietuvos Respublikos Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Armėnijos Respublika grupės iniciatyva ir kuriam vadovauja A. F. Rasmusenas, jų pastangas skatinti tarptautinę paramą Armėnijai, demokratinių procesų raidą šalyje, informuoti pasaulio bendruomenę apie būtinybę išvengti atsinaujinusio konflikto Pietų Kaukaze. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju gerbiamam R. Lopatai už šį pareiškimą. Ir E. Zingeris per šoninį dar turi pasiūlymą.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Labai jums ačiū. Aš jums visiems dėkingas, visoms frakcijoms, kurios pasirašė vieningai, daugelis žmonių, dėl paminėjimo, minėjimo 80-ųjų metinių Holokausto Lietuvoje. Bet kadangi dabar vyksta renginiai už mūsų Seimo ribų ir daugelis iš mūsų negalės dalyvauti, kadangi išvažiuos, mes prašome po pietų, techniškas dalykas, po pietų tai svarstyti, jeigu galima, o ne dabar, kadangi renginiai vyksta Vilniaus senamiestyje. Jeigu leisite po pietų, o ne iš karto. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Prašote 1-3 klausimą perkelti į popietinę darbotvarkę. Ačiū.
Taigi apsispręskime dėl nuskambėjusių siūlymų. Pirmasis siūlymas – net dvi frakcijos prašo išbraukti iš šios dienos darbotvarkės… Girdžiu: trys, trys, šaukia garsiai vyrai galinėje eilėje, kad trys. Taigi 1-4.1 klausimo pateikimą ir lydimuosius išbraukti iš šios dienos darbotvarkės. Kas pritariate išbraukimui, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 121: už – 58, prieš – 52, susilaikė 11. Išbraukimui nepritarta. Klausimas lieka šios dienos darbotvarkėje.
Antrasis pasiūlymas yra dėl 1-5 klausimo – Gyvūnų gerovės įstatymo pakeitimo. Yra taip pat siūlymas vienos frakcijos išbraukti iš šios dienos darbotvarkės. Kas pritariate išbraukimui, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 117: už – 42, prieš – 60, susilaikė 15. Išbraukimui nepritarta. Klausimas lieka šios dienos darbotvarkėje.
Trečiasis pasiūlymas – V. Mitalo, Laisvės frakcijos, – išbraukti 2-3.1 klausimą bei lydimuosius, tai yra taip pat gyvūnijos, šiuo atveju Laukinės gyvūnijos įstatymo pakeitimo projektas. Kas pritariate išbraukimui, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 109: už – 38, prieš – 50, susilaikė 21. Pasiūlymui nepritarta, klausimas lieka šios dienos darbotvarkėje.
Ir ketvirtasis pasiūlymas – E. Zingerio, paties iniciatoriaus, – perkelti rezoliuciją iš rytinės darbotvarkės į popietinę. Siūlau pritarti bendru sutarimu. Ar galime pritarti? Nematau prieštaraujančių. Dėkoju. Pritarta.
Ir dėl visos darbotvarkės. Ar reikėtų balsuoti? Pabalsuokime dėl viso pikto, kad po to nebūtų priekaištų. Kas pritariate šios dienos darbotvarkei, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 114: už – 70, prieš – 4, susilaikė 40. Darbotvarkei pritarta.
11.45 val.
Policijos įstatymo Nr. VIII-2048 1, 2, 6, 7, 10, 16, 17, 18, 19, 27, 29, 30 straipsnių ir priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 61 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2957, Viešojo saugumo tarnybos įstatymo Nr. X-813 pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-2958, Administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2959, Bausmių vykdymo kodekso 73 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2960, Įstatymo „Dėl Europos Sąjungos valstybių narių sprendimų baudžiamosiose bylose tarpusavio pripažinimo ir vykdymo“ Nr. XII-1322 12, 13, 14, 55, 58 ir 87 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2961, Karinės jėgos naudojimo statuto 2 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2962, Karo padėties įstatymo Nr. VIII-1721 2, 8, 11 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2963, Karo prievolės įstatymo Nr. I-1593 26 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2964, Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 3, 14 ir 18 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2965, Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymo Nr. VIII-971 16 ir 35 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2966, Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo Nr. VIII-49 priedėlio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2967, Saugiųjų dokumentų ir saugiųjų dokumentų blankų gamybos įstatymo Nr. IX-1601 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2968, Suėmimo vykdymo įstatymo Nr. I-1175 26 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2969, Vidaus tarnybos statuto 4, 25 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2970, Įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Norvegijos Karalystės Vyriausybės susitarimo dėl nuosprendžių baudžiamosiose bylose, kuriais paskirtos laisvės atėmimo bausmės ar su laisvės atėmimu susijusios priemonės, pripažinimo ir vykdymo ratifikavimo“ Nr. XII-800 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2971 (pateikimas)
Taigi pradedame nuo 1-4.1 – projektas Nr. XIVP-2957. Kviečiu A. Bilotaitę į tribūną.
A. Vyšniauskas dėl vedimo tvarkos.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Frakcijos vardu norėčiau paprašyti pusvalandžio… Frakcijos vardu norėčiau paprašyti pusvalandžio pertraukos.
PIRMININKĖ. Supratau. Prašoma pusvalandžio pertraukos. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Balsuojame. Kas pritariate pusvalandžio pertraukai dėl šio klausimo, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 113: už – 62, prieš – 44, susilaikė 7. Pusvalandžio pertraukai pritarta.
R. Žemaitaitis per šoninį mikrofoną. Prašau.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Tai opozicija norime paklausti, ar Vyriausybės valanda bus, ar ne, nes lygiai pusę valandos bus Vyriausybės valanda 12 val. 30 min. Tai gal iš karto perkelkime į popietinį?
PIRMININKĖ. Pusvalandį galime fiksuoti, aš manau.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Jau, taip ar taip, Pirmininke, yra… (Balsai salėje) Taip ar taip, yra trumpinama. Tai tokiu atveju…
PIRMININKĖ. Patvirtinta darbotvarkė. Ką tiktai dėl darbotvarkės apsisprendėme.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Ką darysime dėl Policijos įstatymo šito teikimo, nes jis ateina lygiai su Vyriausybės valanda, puse valandos? Ar keliate į popietinį, ar ką?
PIRMININKĖ. Dar laiko yra, jeigu dabar labai daug kalbėsime, tai nepavyks.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Tai taip ar taip nepavyks.
PIRMININKĖ. O jeigu nedeginsime dabar laiko, tai pavyks. Matau, kad P. Saudargas nori pasakyti. Prašau.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dėkoju. Aš irgi nenoriu deginti laiko, bet tiesiog ir kolegos klausinėja – balsavimo langai. Kaip mes planuojame dirbti, jeigu galite, paskelbkite, nes gerokai užsitęsė posėdis. Ačiū.
PIRMININKĖ. Taip, kaip tik apie tai norėjau, tą norėjau pasakyti. Kadangi balsavimo langas buvo numatytas tarp 11 val. 20 min ir 12 val. 30 min., šiek tiek vėliau pradedame, tai balsuosime nuo dabar. Taigi, apsvarstę klausimus, balsuosime iki 12 val. 30 min., iki Vyriausybės pusvalandžio pradžios.
11.48 val.
Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo Nr. VIII-500 2, 10, 12 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1104(2) (priėmimas)
Dėkui ir norėčiau pakviesti į tribūną… Sekundėlę, pradedame 1-4.1 klausimo svarstymą, tai yra Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo projektas Nr. XIVP-1104. Priėmimo stadija. Priėmimas pastraipsniui.
Pasiūlymų, beje, nėra gauta nė dėl vieno iš šių straipsnių – nuo 1 iki 5 straipsnio pasiūlymų nėra. Ar galime kiekvienam straipsniui pritarti bendru sutarimu? Dėkui, pritarta bendru sutarimu. Motyvai. Dėl motyvų turime užsirašiusių… Na, iš esmės pusė Seimo užsirašė. Tai pirmoji už kalba I. Pakarklytė. Prieš – ruošiasi V. Ąžuolas.
I. PAKARKLYTĖ (LF). Dėkoju, gerbiama Seimo Pirmininke. Gerbiami kolegos, šiandien mes turime istorinę galimybę priimti atsakingą, brandų, savalaikį ir progresyvų bei empatišką sprendimą nelaukdami, kol kas nors iš Europos Sąjungos lieps tai padaryti, nes net neabejoju, kad taip bus.
Jau net 20 šalių yra uždraudusios kailinių žvėrelių fermas Europoje, tarp jų trys šalys net nemokėjo jokių kompensacijų – tai kaimyninė Latvija, Estija, Vokietija. Manau, kad tai išties yra brandus sprendimas dar ir dėl to, kad… Ar žinote, kur yra pagrindinė kailių rinka ir kur yra didžiausia paklausa? Taigi ji yra didžiausia – taip, Rusijoje ir Kinijoje, o Europos Sąjungoje kailių paklausa metai iš metų mažėja ir per dešimtmetį sumažėjo net 60 procentinių punktų.
Tikiu, kad mes, kaip valstybė ir kaip visuomenė, kaip rodo ir didžiulis pilietinės visuomenės įsitraukimas į šią temą, kad mes esame pasiekę tokią brandą, kad nebetęstume veiklos, kuri sukelia skausmą ir kančias kitoms gyvoms būtybėms ne gyvybinėms žmonių reikmėms patenkinti, bet tik dėl kažkokios kvailos užgaidos, prabangos prekės, kuri turi tiktai prabangos funkciją, o net nuo šalčio neapsaugo. Turime siekti, kad bet kokioje mūsų veikloje, bet kokiame versle būtų kuo mažiau smurto, kuo mažiau skausmo, net jei tai daroma šiuo atveju gyvūnui. Jo jausmai yra tarsi mažiau, deja, vis dar vertinami ir gyvybė ta menkesnė, tačiau vis dėlto manau, kad toks elgesys normalizuoja žiaurumą ir normalizuoja tą skausmo kėlimą.
Aš labai tikiu, kad Europos ateitis ir Lietuvos ateitis yra be gyvūnų žudymo dėl kailio. Klausimas yra tik toks, ar mes patys savarankiškai, brandžiai apsisprendžiame ir savo noru priimame šiandien tą sprendimą, ar esame tempiami už ausų kitų valstybių.
PIRMININKĖ. Laikas!
I. PAKARKLYTĖ (LF). Kviečiu rinktis oriai ir palaikyti šį projektą.
PIRMININKĖ. Motyvai prieš – V. Ąžuolas. Už kalbėti ruošiasi V. Valkiūnas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Iš tikrųjų pasiklausius, kolegos, istorinė galimybė sunaikinti verslą neskiriant jam adekvačių kompensacijų, na, tai tikrai istorinė galimybė. Aišku, po 30 metų Seime atsirado tokių Seimo narių, kuriuos veikia šlapių vištų performansai. Deja, toks Seimas, nieko nepadarysi.
Aš norėčiau duoti patarimą žvėrelių augintojams: ramiai žiūrėkite į visas tas nesąmones, po metų bus kiti rinkimai, atsiras daugiau sveiko proto Seimo narių, kurių šlapių vištų performansai neveiks, ir galėsite dirbti toliau. Bus atšaukta visa ta nesąmonė. Bet, žinoma, reikia padėti toms šalims, kurios augina tuos žvėrelius, iš to uždirbs didelius pelnus, kad jie uždirbtų dar daugiau. Turime tokią realybę.
Mielieji, neskubėkite nieko naikinti, palaukite metus ir galėsite toliau ramiai dirbti, nes, pavyzdžiui, praeitoje kadencijoje mes stengėmės verslams padėti ir šiam verslui padėti, kad jis gyventų ir dirbtų. O jeigu jūs turite žinių, kad ten žvėreliai kankinami, kažkaip blogai su jais elgiamasi, pažeidžiamas Gyvūnų gerovės įstatymas, tai praneškite tarnyboms, kad jos tai darytų, bet nebauskime visų ir neliepkime visiems sunaikinti.
Bet jau teko matyti, į ką šlapių vištų organizacija nusitaikė toliau. Tai ji nusitaikė į veršelius – reikia veršelius drausti trumpai skraidinti, bet geriau juos ilgai vežti furgonais, kad jie ilgiau kankintųsi. Tokia logika vadovaudamiesi sužinosime, kiek yra tokių Seimo narių, kurie tai logikai pritaria. Balsuokime prieš.
PIRMININKĖ. Motyvai už – V. Valkiūnas.
V. VALKIŪNAS (DPF). Ačiū, Pirmininke. Aš, kaip Darbo partijos narys, už verslumą Lietuvoje, už darbo vietas. Turime pozityvią emociją, turime ir negatyvią emociją. Pozityvi emocija, kai kailiniai moterims suteikia ypač pozityvią emociją, šalina stresą ir neleidžia depresijos, skatina meilę ir santarvę. Negatyvi, kaip yra posakis: paukščiuko gaila, vištos gaila, jautuko, kaip čia minėjo, gaila, medelio gaila. Tačiau niekas nėra amžina ir visiems reikia maitintis dvasiškai ir fiziškai ir išgyventi.
Kolegė kalbėjo, kad prabangos prekė, tačiau ši prekė, tai yra kailiniai, ilgai tarnaujantys. Aš manau, kad ne viena tai kalbėjusi moteris pasinaudojo kaip ne prabangos preke dėvėtų drabužių parduotuvėje.
O palaikyti tai, kad būtų sunaikinti šie žvėreliai ir kailiniai, yra lobavimas Kinijos ir Rusijos labui, nes jie tiktai to ir laukia, kad pas mus nieko negamintume. Kaip dabar atsibudo Europos Sąjunga ir net pati ta europeidų viršininkė, kad reikia elektromobilius žiūrėti, nes užplūdo Europą. Tai tiek tūkstančių Briuselyje lobistų. Aišku, jie lobuoja, kad pas mus nieko negamintume, o pirktume iš Kinijos. Mąstykime realiai ir balsuokime adekvačiai. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Kolega, nors kaip Seimo Pirmininkė turėčiau likti neutrali, jūsų pasisakyme kaip moteris įžvelgiu labai labai daug negerų dalykų.
Prieš kalba A. Veryga.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju. Gerbiami kolegos, šitas įstatymas yra labai geras emocinio manipuliavimo pavyzdys, kai Seimo narių paštai yra užverčiami tokiomis manipuliacijomis, kalbant apie spiegiančius gyvūnus ir taip toliau, pagal geriausias šito žanro, tokio demagoginio žanro, tradicijas. Tai aš norėčiau, kad mes visgi grįžtumėme prie sveiko proto. Čia jau kai kas iš kolegų minėjo, kad šitas verslas niekur nedings, jis tiesiog dings iš Lietuvos, persikels į kitas valstybes ir jokių gyvūnų gyvūnų gynėjai tokiu sprendimu neapsaugos.
Dar daugiau, Seimą pasiekė teisininkų išvados, kurios leidžia daryti prielaidą, kad tokie sprendimai galimai net ir prieštarautų mūsų šalies Konstitucijai. O nustatyta kompensacija yra apgailėtinas pasityčiojimas iš ilgus metus savo verslą Lietuvoje kūrusių ūkininkų ir jų šeimų.
Aš norėčiau paklausti: koks kitas sektorius bus, kurio bus imtasi? Spėčiau, kad tai bus turbūt vištos, vėliau gyvulininkystė, kiaulininkystė. Yra mokslinių tyrimų, kurie rodo, kad netgi augalai pažįsta savo skriaudėją ir reaguoja į jį. Tai gali būti, kad kitas įstatymas bus, pavyzdžiui, Augalų gerovės įstatymas ir bus draudžiama pardavinėti, na, tarkime, skintus augalus. Tai aš kviečiu, kolegos, neapsimesti, nes turbūt didžioji dalis tų, kurie teikia šituos įstatymus, valgo mėsą, geria pieną, valgo kiaušinius ir apsimeta, kad yra dideli gyvūnų mylėtojai. Tai, kolegos, kviečiu balsuoti prieš.
PIRMININKĖ. Motyvai už – M. Ošmianskienė.
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). Dėkoju. Gerbiami Seimo nariai ir Veryga, noriu atkreipti dėmesį, kad vis dėlto yra labai svarbus ir tikslas, dėl ko mes auginame ir kankiname tuos gyvūnus – dėl būtinojo poreikio ar tiesiog dėl pramogos pasipuošti ir pasipuikuoti? Priežasčių atsisakyti gyvūnų auginimo tik dėl kailinių yra tikrai daug. Kailių fermos, be abejo, prieštarauja gyvūnų gerovei. Kanadinės audinės priverstos gyventi ankštuose narvuose, kai gamtoje jos turi pabėgioti, o tenai negali nei išsibėgioti, nei išsimaudyti. Gamtoje jos gyvena prie vandens. Jos paprastai, beje, gamtoje gyvena po vieną, o čia priverstos tankiai, vienos šalia kitų, gyventi visą savo gyvenimą. Tokios šalys kaip Vokietija arba Šveicarija nuėjo gyvūnų gerovės keliu, liepdamos užtikrinti tokias sąlygas, kokios turi būti gyvūnams komfortiškos, ir tokiu keliu einant kailinių žvėrelių fermos pačios išnyko.
Be abejo, kaip jau buvo minėta, gyvūnų veisimas ir žudymas tik dėl kailio yra neetiškas, žiaurus ir pasmerktas verslas, jo negalima pateisinti mūsų laikais, tačiau šiandieniniame karo Ukrainoje kontekste tai įgauna ir politinį atspalvį, kadangi pirmieji importuotojai yra kas? Būtent teroristinė Rusija, žmogaus teisių nepaisanti Kinija.
Kailių fermų jau atsisakė Estija ir Latvija. Didžiausias fermas, daugiausiai fermų turinčios Suomija ir Lenkija taip pat juda uždarymo link. Lenkijoje jau svarstoma teisėkūros iniciatyva, Suomijoje per 1 dieną surinkta 50 tūkst. reikalingų parašų. Europos Sąjungos peticija, taip pat 1,5 mln., jau yra pateikta Europos Parlamentui. Tai yra kur kas daugiau, negu yra reikalinga teisėkūros iniciatyvai.
Taip pat kailių atsisakyta jau ir įvairių žinomų gamintojų, tokių kaip „Gucci“, „Versace“ ar „Armani“. Kailių jie jau nebepardavinėja.
PIRMININKĖ. Laikas!
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). Lietuva yra viena iš paskutinių Europos Sąjungos valstybių, iki šiol neturinčių ribojimų. Tikrai yra tam tikros numatytos kompensacijos, latviai, estai jų nematė. Tad tikrai neverta čionai krūpčioti ir padėkime tašką šitoje nešvarioje industrijoje.
PIRMININKĖ. Motyvai prieš – A. Gedvilienė.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Dėkoju. Kadangi V. Valkiūnas užsirašė kalbėti už verslą, tai aš pasirašiau kalbėti prieš gyvūnų kankinimą. Prieš pusę metų buvo parodytos slaptų kamerų transliacijos, kaip vis dėlto elgiamasi su gyvūnais, kuriuos neva „humaniškai“ dusina kamerose ir „humaniškai“ atima gyvybę. Nieko panašaus, ten yra ne kas kita, bet sadistiškas, labai žiaurus elgesys su gyvūnais. Jau kolegos kalbėjo apie tai, kad daugelis Europos Sąjungos valstybių juda draudimų keliu, juda savarankiškai. Šitas įstatymo projektas priėjo paskutinę – priėmimo – stadiją. Po Europos Komisijos peržvalgų mes negavome nė vienos pastabos.
Dar noriu pastebėti, kad Aplinkos apsaugos komitete svarstydami šį klausimą mes tikrai susitikome su visais socialiniais partneriais, išklausėme tiek mokslininkus, tiek medikus, tiek kailininkus, tiek nevyriausybininkus. Įvertinę visus argumentus, įrašėme tam tikrus dalykus dėl kompensacijų. Įvedėme trijų laiptelių pasitraukimo modelį. Pirmieji besitraukiantys gauna didžiausias kompensacijas – 3 eurus už praėjusių metų vieno gyvūnėlio auginimą, antraisiais – 2 eurus, paskutiniais – 1 eurą. Taip pat kompensuosime darbuotojų išeitines išmokas ir teritorijos sutvarkymą. Taigi tikrai klausėmės, įvertinome ir išgirdome, įrašėme į įstatymą.
Labai kviečiu šiandien padaryti tą istorinį žingsnį, priimti sprendimą dėl gyvūnų gerovės užtikrinimo ir parodyti, kad Lietuva daugiau netoleruos žiauraus elgesio su gyvūnais, kad ir fermose. Ačiū.
PIRMININKĖ. Motyvai už – M. Danielė.
M. DANIELĖ (LF). Aš noriu atkreipti dėmesį, kad šiandien turime galimybę užbaigti žmogaus tuštybės erą Lietuvoje. Nešildo tie kailiai, yra XXI amžiaus audiniai, seniai juos pakeitę. Gana ciniška yra kalbėti apie kokį nors verslą. Nereikalingas toks verslas išsivysčiusiai šaliai. Toks verslas nekuria jokios pridėtinės vertės, toks verslas nėra ateities verslas. Ir labai juokinga girdėti, kai dabar atsiranda verslo gynėjų opozicijos pusėje. Dar labiau vemti verčia tie ciniški pasisakymai apie augalus ir visos kitos nesąmonės. Man atrodo, palikime šitą pseudoverslą, sakykime, toms atsilikusioms valstybėms, kurios dar neatėjo iki savo raidos, iki savo brandos, kai mes jau suprantame, kad toks dalykas kaip reiškinys iš viso yra nereikalingas.
Šiandien jau buvo paminėta, kad mados namai atsisako kailių, šiandien jau buvo paminėta, kad tie kailiai nešildo, tai yra tiktai kraujas ant mūsų kūno. Man atrodo, kuo greičiau mūsų verslininkai persiorientuos ir pasitrauks, padės tašką šioje savo darbo srityje, tuo geresnę kompensaciją jie gaus. Tiesiog raginu žiūrėti į priekį, visus verslininkus kuo greičiau persiorientuoti ir pradėti kurti didesnės pridėtinės vertės dalykus Lietuvai. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. V. Pranckietis – motyvai prieš.
V. PRANCKIETIS (LSF). Ačiū. Ką tik psichiatrijos profesorius pasakė diagnozę tokiems pasisakymams kaip ką tik nuskambėjęs. Šiandien mes kalbame apie gyvūnų gerovės emocijas ir argumentus. Balsavimas yra emocijos prieš argumentus. Manau, kad mes turime padėti tašką šiose diskusijose. Bet kreipiuosi į liberalias jėgas. Ar naikiname verslus? Kreipiuosi į socialdemokratines jėgas. Ar naikiname darbo vietas tuose kaimuose, už kuriuos mes čia labai kovojame, už regionus? Ar mes sieksime ateityje, bent jau pasiekę tą teisingą kompensaciją tiems žmonėms, kurie įdėjo savo gyvenimus, pirmiausia gyvenimus, o ne milijonus, ir dabar jiems pasiūlome kapeiką už tai?
Lietuvos Respublikos Vyriausybės teisininkai atsiribojo nuo tos vietos, kur buvo paminėta kompensacija. Kompensavimo klausimas nėra išspręstas. Aš labai norėčiau ir tikėčiausi, kad antros arba trečios kartos išeiviai iš kaimo, kuriuos užaugino kaimas, atstovautų tam kaimui taip, kad tas kaimas ir toliau galėtų tuos žmones ugdyti, auginti ir atiduoti miestų gerovei kurti. Dabar mes atimame dar vieną verslą, pasmerkiame 1 tūkst. 500 šeimų kokiam nors neįgalumui arba lėšų neturėjimui.
Todėl kviečiu visus išsiblaivyti, pasvarstyti ir nutarti. Mes neremiame Rusijos, mes turime puikią galimybę išsaugoti verslus čia. O kalbėti apie kailinius rusėms arba kinėms turbūt yra žemiau, kaip mėgdavo sakyti vienas žmogus, plintuso. Todėl tikiuosi, kad jeigu šiandien ir balsuosime prastai…
PIRMININKĖ. Laikas!
V. PRANCKIETIS (LSF). …tai Prezidentas, būdamas ekonomistas, turbūt atkreips dėmesį į kompensavimo tvarką ir sieks gerovės visiems Lietuvos gyventojams, tarp jų ir kaimo. Ačiū.
PIRMININKĖ. Motyvai išsakyti. Balsuokime dėl 1-5 klausimo… atsiprašau, dėl 1-4.1 klausimo – Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo projekto Nr. XIVP-1104(2). Balsuojame. Kas pritariate, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 108: už – 68, prieš – 25, susilaikė 15. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-1104) priimtas. (Gongas)
Premjerė I. Šimonytė – repliką po balsavimo.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Nenorėjau pasisakyti argumentų sakymo metu, kad nepaveikčiau kieno nors blaivios ar neblaivios nuomonės, bet po balsavimo vis dėlto norėčiau išreikšti nusistebėjimą. Kai apie manipuliacijas kalba žmonės, kurie jau kelinta savaitė nieko nedaro kito, kaip tik manipuliuoja Gyvenimo įgūdžių programa, tai, sakyčiau, kolegos, išlikite nuoseklūs.
PIRMININKĖ. V. Semeška.
V. SEMEŠKA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, norėjau padėkoti visiems, kurie balsavo už. Tikrai buvo sarmata klausyti kai kurių Seimo narių manipuliacijų, ypač to asmens, kuris kalba apie blaivumą, o gerbiama A. Širinskienė visąlaik klausia dėl jo blaivumo. Tai tikrai buvo nejauku klausytis.
PIRMININKĖ. V. Ąžuolas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Įdomu buvo klausytis premjerės. Krikščioniškų vertybių žmonės, kurie prieštarauja satanistiniam genderizmui, – tai yra blogai, manipuliacijos. Bet aš noriu pasveikinti kitą pusę – tuos Seimo narius, kurie balsavo už, kad juos veikia šlapių vištų performansai. Todėl ir pasidžiaukime.
PIRMININKĖ. K. Mažeika.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, Seimo Pirmininke. Premjere, būčiau nereagavęs, bet premjerė irgi taip reagavo. Buvo mano paklausimas per Vyriausybės valandą praeitą savaitę ir premjerė pasakė, kad žemės ūkiui pinigų nėra. Tai, premjere, kalbant apie kompensacijas, jūs tiesiog uždegate žvakę dar vienai žemės ūkio šakai ant kapo ir lauksite kitos kadencijos, kai kita Vyriausybė biudžete turės ieškoti pinigų kompensacijoms. Tai tikrai jums labai nesolidu.
PIRMININKĖ. A. Butkevičius.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dėkoju, Seimo Pirmininke. Gerbiami kolegos, jeigu jūs kalbėjotės su žvėrelių augintojais, tai, manau, tikriausiai turite informaciją, kad jokie komerciniai bankai jokių paskolų jau toms įmonėms, kurios užsiima tuo verslu, nebesuteikia. Ilga diskusija jau ir dabar yra sužlugdžiusi šį verslą. Aš manau, tikrai šiandien reikėjo priimti galutinį sprendimą, kad ta agonija nesitęstų.
PIRMININKĖ. A. Širinskienė.
A. ŠIRINSKIENĖ (MSNG). Gerbiamai premjerei kažkaip vis nepavyksta savo siauro politinio mąstymo nukelti nuo tų vienkrypčių bėgių. Tai jūs padėkokite už tai, kad jūs gavote balsus ir iš opozicijos priimti projektui, kuris tikrai, reikia pripažinti, yra kontroversiškas. Užuot padėkojusi, jūs dar ateinate ir spjaudotės nuodais. Tai tikrai yra labai negražu ir apmaudu.
PIRMININKĖ. P. Gražulis, T. V. Raskevičius ir tuomet baigsime.
P. GRAŽULIS (MSNG). Aš norėjau reaguoti į premjerės pasisakymą. Gyvenimo įgūdžių programa tiek sumanipuliavo galvas, kad net švietimo ministras, paklaustas, kiek yra lyčių, nežino. Įdomu, ar žino jis pats, kokios yra lyties. Ir gal premjerė tikrai žino, kokios ji lyties?
PIRMININKĖ. T. V. Raskevičius.
T. V. RASKEVIČIUS (LF). Aš tikrai manau, kad kolegės A. Širinskienės pastaba buvo teisinga. Aš asmeniškai gerbiamai A. Širinskienei norėčiau padėkoti, kad ji balsavo už kailių fermų draudimo projektą. Tikiuosi, kad tai yra pirmas ir paskutinis klausimas, kada mūsų su Agne nuomonės sutampa.
PIRMININKĖ. Valio!
12.06 val.
Laukinės gyvūnijos įstatymo Nr. VIII-498 8 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1105(2) (priėmimas)
Darbotvarkės lydimasis 1-4.2 klausimas – Laukinės gyvūnijos įstatymo Nr. VIII-498 8 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1105(2). Motyvai už… Atsiprašau, priėmimas pastraipsniui. Trys straipsniai. Pasiūlymų nėra gauta. Ar galime kiekvienam iš jų pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. Motyvai už – T. Tomilinas. Prieš kalbės V. Valkiūnas.
T. TOMILINAS (DFVL). Gerbiami kolegos, tikrai šitas pagrindinis įstatymas jau priimtas ir reikia pasidžiaugti pačia diskusija ir pačiu kompromisu. Labai negražiai atrodė būtent gerbiamos M. Danielės pasisakymas, kad čia opozicija kažkokia atsilikusi – opozicija turi teisę į nuomonę ir turi teisę į kritišką nuomonę. Aš taip pat esu iš opozicijos ir pasisakau už surastą kompromisą. Ilgai mes jo ieškojome, metus laiko šioje kadencijoje ir dar praeitoje kadencijoje vyko diskusijos. Tikrai klausimas subrendęs.
Bendra pasaulinė tendencija yra aiški. Mes mažiname ne tik žmonių kančią, tą mes privalome daryti ir mūsų civilizacija apie tai sako, kad smurto, kančios mažėja. Mes uždraudėme, pavyzdžiui, vaikų auklėjimą diržu praeitoje kadencijoje. Ir taip, šiandien civilizuotas žmogus rūpinasi aplinka, gyvūnija, jis nori, kad kuo mažiau gyvūnų kentėtų, kad kuo mažiau būtų teršiama aplinka ir panašiai. Dėl to buvo ieškoma kompromiso. Virš 20 pasaulio valstybių tuos sprendimus, vienokius ar kitokius, jau yra priėmusios… ne pasaulio, Europos valstybes turėjau omenyje. Šiandien Lietuva žengia šį žingsnį.
Tikrai labai raginu kolegas neblokuoti nei lydimųjų projektų, nei… Jeigu yra diskusijos, na, norima diskutuoti apie kompensacijų padidinimą dar, tai galima daryti registruojant projektus. Man atrodo, kad tai yra pribrendęs istorinis sprendimas, humanizuojantis tą ūkio šaką, kurios būtinumo nėra. Negalima lyginti to su gyvūnais, kuriuos mes naudojame maistui, tai yra net nekorektiškas palyginimas. Tai yra pramoga ir prabanga, kurių galime atsisakyti dėl aukštesnių vertybių.
PIRMININKĖ. Motyvai prieš – V. Valkiūnas.
V. VALKIŪNAS (DPF). Dėl Lietuvos ekonomikos griovimo negali būti kompromiso, mes viską turime daryti. Paskui tie patys, kurie dabar balsuoja už verslo likvidavimą, verkšlens, kad negali biudžeto surinkti: neturime pinigėlių, ajajai, vai vai vai, ką daryti – tam neduosime, iš to atimsime. Mokytojams atlyginimų nėra, o čia viską daro, kad nesurinktume tų pinigų. Tai baikite tą šizofreniją ir prieikite prie proto.
PIRMININKĖ. Priėmimo stadijoje gali ir daugiau kalbėti. V. Pranckietis – prieš.
V. PRANCKIETIS (LSF). Noriu atkreipti dėmesį į prieš tai buvusį balsavimą ir pasakyti Lietuvos žmonėms: du ministrai, vienas, atsakingas už ekonomiką ir inovacijas, balsavo už verslo uždarymą, kitas, atsakingas už žemės ūkį, balsavo už žemės ūkio šakos uždarymą. Žmonės, įsidėmėkite šitas pavardes, kaip jie remia mūsų ekonomiką. Ačiū.
PIRMININKĖ. Motyvai išsakyti. Balsuokime dėl 1-4.2 klausimo, projekto Nr. XIVP-1105. Kas pritariate, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 79: už – 69, prieš – 2, susilaikė 8. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-1105) priimtas. (Gongas)
12.14 val.
Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymo Nr. VIII-499 102 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3090 (pateikimas)
Ir 1-4.3 klausimas, kitas lydimasis, – Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3090. Pranešėja – A. Gedvilienė. Prašau,
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiama Pirmininke. Aš dėkoju visiems: tiek valdančiųjų atstovams, tiek opozicijos atstovams, priėmusiems pagrindinius teisės aktus, draudžiančius kailinių žvėrelių fermas. Teikiame lydimąjį teisės aktą – Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymo vieno straipsnio pakeitimą, kur tiesiog išbraukiame eilutę dėl to, kad yra prekiaujama saugomų rūšių laukiniais gyvūnais, skirtais veislinei bandai specializuotuose kailinių žvėrelių auginimo ūkiuose sudaryti. Tai mūsų įstatymą priėmus tampa nebeaktualu. Prašau pritarti po pateikimo.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Jūsų nori paklausti A. Skardžius. Gerbiama Aiste, neskubėkite išeiti. Yra vienas klausimas. A. Skardžius nori jums užduoti klausimą. Prašau.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, gerbiamoji Pirmininke. Gerbiamoji komiteto pirmininke, kadangi įstatymas liečia ir grybus, kiek žinome, Europos Parlamente yra iniciatyvų riboti, drausti ir grybų rinkimą.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Aš nežinau, kad toks projektas yra, todėl negalėčiau komentuoti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Dėl motyvų užsirašiusių po pateikimo nėra. A. Vyšniauskas. Taip?
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Aš tik vieną komentarą, kadangi Seime turi būti sakoma tiesa. Domėjausi šiuo klausimu – nei Europos Parlamente, nei kitame parlamente nėra tokios iniciatyvos uždrausti grybavimą.
PIRMININKĖ. Taigi balsuojame. Kas pritariate 1-4.3 klausimui, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 89: už – 72, prieš – 6, susilaikė 11. Po pateikimo pritarta. Siūlomas pagrindiniu komitetu Aplinkos apsaugos komitetas. Siūloma svarstyti spalio 17 dieną. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Nematau prieštaraujančių, pritarta.
12.17 val.
Policijos įstatymo Nr. VIII-2048 1, 2, 6, 7, 10, 16, 17, 18, 19, 27, 29, 30 straipsnių ir priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 61 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2957, Viešojo saugumo tarnybos įstatymo Nr. X-813 pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-2958, Administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2959, Bausmių vykdymo kodekso 73 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2960, Įstatymo „Dėl Europos Sąjungos valstybių narių sprendimų baudžiamosiose bylose tarpusavio pripažinimo ir vykdymo“ Nr. XII-1322 12, 13, 14, 55, 58 ir 87 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2961, Karinės jėgos naudojimo statuto 2 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2962, Karo padėties įstatymo Nr. VIII-1721 2, 8, 11 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2963, Karo prievolės įstatymo Nr. I-1593 26 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2964, Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 3, 14 ir 18 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2965, Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymo Nr. VIII-971 16 ir 35 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2966, Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo Nr. VIII-49 priedėlio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2967, Saugiųjų dokumentų ir saugiųjų dokumentų blankų gamybos įstatymo Nr. IX-1601 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2968, Suėmimo vykdymo įstatymo Nr. I-1175 26 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2969, Vidaus tarnybos statuto 4, 25 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2970, Įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Norvegijos Karalystės Vyriausybės susitarimo dėl nuosprendžių baudžiamosiose bylose, kuriais paskirtos laisvės atėmimo bausmės ar su laisvės atėmimu susijusios priemonės, pripažinimo ir vykdymo ratifikavimo“ Nr. XII-800 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2971 (pateikimo tęsinys)
Dabar grįžtame į rytinę darbotvarkę. Praėjo lygiai pusvalandis. Kviečiu ministrę A. Bilotaitę į tribūną. Taip pat kviečiu pirmąjį pavaduotoją J. Razmą, jis pirmininkaus posėdžiui. Dėkoju.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Laba diena, gerbiami kolegos. Pirmiausia pradėsiu nuo to, kad visi suvokiame, kad geopolitinė ir saugumo situacija yra pasikeitusi ir jinai reikalauja sisteminių sprendimų saugumo srityje. Todėl siekiant stiprinti valstybės saugumą, visuomenės saugumą būtina mažinti mūsų tarnybų fragmentaciją ir konsoliduoti viešąjį saugumą užtikrinančių tarnybų kompetencijas.
Šiandien aš teikiu visą įstatymų paketą, kurį sudaro du blokai. Pirmas blokas yra susijęs su struktūrine, administracine policijos pertvarka, o antrasis yra susijęs su Viešojo saugumo tarnybos pokyčiais ir mūsų siūlomu modeliu. Pirmiausia labai trumpai ir koncentruotai pristatysiu, kas yra siūloma susiejant su pokyčiais policijos sistemoje.
Pagrindinis akcentas, dėl ko šiandieną bus siūloma pritarti parlamentui, yra susijęs su tuo, kad siūloma keisti pajėgų valdymo visą modelį, tobulinti jį stambinant struktūrą, veiklą organizuojant modeliu penkių apygardų: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio. Čia noriu iš karto atremti argumentą, kad bus mažiau saugumo, kad nebeliks pareigūnų, kad komisariatai bus uždaryti. Taip tikrai nebus. Kaip tik bus siekiama užtikrinti mūsų bendruomenių geresnį saugumą. Sustambinę struktūrą, net ir atokiausiuose šalies kampeliuose galėsime pasitelkti didelius policijos pajėgumus, tai yra specializuotas policijos pajėgas. Taip pat papildomai bus įsteigti keturi policijos komisariatai. Tai tikrai niekaip nepakeis vietose gyvenančių žmonių saugumo jausmo. Kaip tik mūsų tikslas yra užtikrinti, kad būtų vienodas saugumo standartas visoje Lietuvoje gyvenantiems žmonėms.
Girdžiu daug argumentų, kad pokyčiai vyksta po pokyčių, ir, matyt, klausiama, kokia prasmė, todėl noriu atkreipti dėmesį į skaičius. Nuo 2013 metų iki 2023 metų registruotų nusikaltimų sumažėjo nuo 85 tūkst. iki 46 tūkst., pasitikėjimas policija padidėjo nuo 69 % 2013 metais iki 82 %.
Toliau norėčiau trumpai pristatyti pokyčius, susijusius su Viešojo saugumo tarnyba. Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad mes šiandien diskutuojame apie tai, kad mums reikia stiprių tarnybų. Esame labai detaliai išanalizavę situaciją. Kaip žinote, Viešojo saugumo tarnyba atlieka dvi ypač svarbias nacionalinio saugumo požiūriu funkcijas, tai yra strateginių objektų apsauga ir antroji funkcija yra susijusi su buvimu ginkluotojų pajėgų dalimi, esant karo situacijai. Tai yra dvi kertinės funkcijos, kurias būtina stiprinti. Esame išanalizavę šią situaciją ir matome, kad, na, šios funkcijos turi trūkumų, tai pripažįsta ir socialiniai partneriai, ir ekspertai – tiek gynybos, tiek karybos, tiek viešojo saugumo. Mes negalime palikti, kaip yra.
Kas yra siūloma? Siūloma pereiti prie kitokio modelio, tai yra… Noriu paneigti iš karto, kai bandoma sakyti, kad siekiame sunaikinti Viešojo saugumo tarnybą. Mes kaip tik siūlome ją sustiprinti, tai yra integruoti į policijos sistemą, paliekant ją kaip atskirą juridinį asmenį su savo funkcijomis ir uždaviniais, kurie ir šiuo metu yra atliekami. Mes tikrai nepabloginsime pareigūnų darbo sąlygų, motyvacinės sistemos, o kaip tik, matydami tai, kad iš mūsų visų tarnybų Viešojo saugumo tarnyboje pareigūnai yra mažiausiai patenkinti savo darbo sąlygomis, mes tikrai sieksime gerinti šias sąlygas, tiek motyvuodami juos, tiek aprūpindami.
Na ir apie argumentus. Kalbėkime argumentų kalba. Žinau, daug yra emocijų, yra daug mitų, bet kalbėkime apie argumentus. Prieš šį sprendimą pateikiant buvo atlikta išsami analizė. Pirmas dalykas – peržiūrėtos funkcijos, ar Viešojo saugumo tarnyba atlieka kokias nors unikalias funkcijas, išskirtines funkcijas. Mes matome, kad ne, ji atlieka besidubliuojančias funkcijas su kitomis mūsų tarnybomis, panašias funkcijas.
Antras dalykas – išanalizavome tarptautinę patirtį Europos Sąjungos šalių. Ką mes matome, kad Viešojo saugumo tarnyba, kuri įvardijama kaip žandarmerija, nėra tolygi toms žandarmerijoms, kurios yra likusios Europos Sąjungoje, nieko panašaus. Tokios funkcijos, kurios šiuo metu yra vykdomos mūsų Viešojo saugumo tarnybos, kitose Europos Sąjungos šalyse yra vykdomos policijos. Kalbėdami apie argumentus, pirmiausia turėtume kalbėti apie tai.
Kitas argumentas, kad policijai čia yra naudinga, kad kažkaip savo spragas spręs. Tai kalbėkime apie nekomplektą. Šiuo metu Viešojo saugumo tarnyboje nekomplektas yra 30 %, o policijoje yra 14 %.
Ir kalbant apie pliusus. Mes matome šiandien Viešojo saugumo tarnyboje didžiulį potencialą – tai kovinis pasirengimas, tai yra jų stiprybė. Bet ko šiandien trūksta? Trūksta technologijų, trūksta intelekto, trūksta analitinių gebėjimų, visų šitų dalykų. Taip, jų reikia, technologijų reikia, reikia eiti į priekį. Tai mes planuojame sujungti tuos dalykus, tai yra išeiti po to stipresni.
Kolegos, aš manau, kad argumentai yra labai aiškūs. Ir žiūrint valstybiškai pirmiausia, valstybiškai mes turime galvoti ne apie savo kokius nors patinka, nepatinka, politinius dalykus, bet galvoti apie valstybę. Šiandien yra svarbiausia, kad esant šiam geopolitiniam kontekstui mūsų visos tarnybos dirbtų kaip laikrodis, būtų pasirengusios ir tą padarytų, na, be jokių abejonių, maksimaliai gerai.
Tai trumpai tiek. Aš mielai atsakysiu į visus iškilusius klausimus, nes, kaip suprantu, jų bus tikrai nemažai.
PIRMININKAS (J. RAZMA, TS-LKDF). Taip, dabar klausimai ir atsakymai. Tik pastebėsiu, kad balsavimo intervalą pratęsiu iki 13 valandos, galbūt tiek ir neprireiks. Akivaizdu, kad Vyriausybės pusvalandis bus šiek tiek vėliau. Pagal susiklosčiusią laiko situaciją, matyt, dėl Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas reikės nukelti po pietų. Dabar klausimai. Pirmoji – L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Gerbiama ministre, aš kalbėsiu konkrečiu faktu, nes Telšių apskritis jau dalyvauja eksperimente. Jie yra prijungti konkrečiai prie Šiaulių ir policija jau vadovaujasi tuo nauju principu, kaip jūs sakote, stambinant. Bet, patikėkite, penktą valandą visos langinės uždarytos, niekas nebedirba ir jeigu yra iškilusi kokia nors problema, aišku, skambina. Jeigu kažkuris artimesnis postas yra, ar iš Akmenės, ar iš kažkur kitur, gali privažiuoti ir atvažiuoti į įvykio vietą. Tai vienas dalykas. Jūs ne artinate paslaugą, o tolinate.
Kitas momentas dėl specialistų. Jeigu šiandien savivaldybė nespręstų klausimo ir neprisidėtų prie specialistų rengimo, finansiškai net apmokėdama, tai tokiu atveju, aš galiu pasakyti, šiandien specialistų trūkumas būtų dar didesnis, nes po reformos dalis iš tikrųjų pasitraukė. Pritraukti specialistų nėra taip lengva. Ar nemanote, kad jūs bandote užkamšyti šitas skyles, atsiprašau, kad taip pasakiau, Viešojo saugumo tarnybą prijungdami ir policijos specialistų trūkumą padengdami iš Viešojo saugumo tarnybos.
Kaip jūs įvertinote, antras klausimas, sakote, Viešojo saugumo tarnybos specialistams trūksta intelekto…
PIRMININKAS. Laikas.
L. NAGIENĖ (DFVL). Kaip jūs įvertinote? Ačiū.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Pirmas dalykas, kalbant apie nekomplektą. Aš norėčiau pažymėti, kad nekomplektas Viešojo saugumo tarnyboje yra 30 %, o policijoje – 14 %. Kalbant apie pačius darbo metodus ir principus, tai, matyt, reikėtų atkreipti dėmesį, kad yra mobilūs ekipažai, ir tai yra labai svarbu. Nesvarbu galbūt tai, ar ten dega šviesa, ar ne. Svarbiausia, kad laiku, per nustatytą laiką į A, B, C kategorijos įvykius atvyktų pareigūnai; kad ikiteisminiai tyrimai, visi tyrimai, kurie vyksta, būtų maksimaliai gerai padaromi. Man atrodo, tai yra svarbiausia šiandien žmogui, kuriam rūpi jo saugumas.
O kalbėdama apie analitiką, aš norėčiau atkreipti dėmesį, kad kalbėjau apie analitinius gebėjimus ir analitinį potencialą. Šiuo atveju mes tikrai matome, kalbėdami apie IT sektorių, policija investuoja, kiekvienais metais investicijos 6 mln. O Viešojo saugumo tarnyba net negali prilygti tokiems skaičiams. Skirtumai, dedant ant svarstyklių, yra netolygūs.
PIRMININKAS. Klausia A. Butkevičius.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiama ministre… (Balsai salėje)
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Rekordinis biudžetas, buvusi ministre, jeigu žinote.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Ministre, ministre, Vidaus reikalų ministerija yra atsakinga ir už regioninę politiką. Tikriausiai žinote, kad Vokietija Europoje yra labiausiai pasižymėjusi valstybė, kad valstybės funkcijų nekoncentruodavo dideliuose miestuose. Jūs kalbate apie valstybės saugumo užtikrinimą žmonėms. Tai aš dabar matau, kad, pavyzdžiui, anksčiau mano apygardoje – Vilkaviškio rajone – galėdavai susitikti su policijos komisariato vadovu, aptarti. Netgi ne su juo pačiu, bet ir su visais darbuotojais. Kai buvo stambinimas apskričių lygiu, tai Marijampolės komisariatas tapo pagrindinis. Tada faktiškai rajonų policijos darbuotojai nebesusitikdavo, sakydavo, važiuok į Marijampolę. O geografiniu požiūriu dabar kai kuriems, pavyzdžiui, gyvenantiems prie Lenkijos ir Kaliningrado srities, į Kauną reikės vykti apie 150 kilometrų. Kaip, jūsų manymu, tai čia yra paslaugos, saugumo užtikrinimo priartinimas prie žmonių ar nutolinimas? Ačiū.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Pirmas dalykas, atkreipėme dėmesį į tai, kad šiandien mūsų pajėgumai ir krūviai skirtingose Lietuvos vietose yra skirtingi, kaip mes suprantame, dėl to, kad, matyt, skiriasi ir situacijos, ir nusikalstama kriminogeninė situacija, ir kiti dalykai. Kas man yra svarbiausia? Svarbiausia, kaip ir minėjau, kad pareigūnai atvyktų tinkamu laiku į vietą. Aš suprantu, kad jūs galbūt norite, kad jų fiziškai būtų daugiau. Tai ir yra daroma, noriu pažymėti. Kalbant apie bendruomenių pareigūnus, čia ir mano kaip ministrės yra keliamas lūkestis ir tikslas Policijos departamentui tam, kad būtų daugiau bendruomenių pareigūnų. Tai ir yra daroma. Dėl saugumo užtikrinimo, reagavimo, tai šitas pokytis kaip tik leis mums pasitelkti reikiamus specializuotus pajėgumus ir juos pakelti, ir paskirti ten, kur labiausiai reikia. Saugumo nuo to bus tik daugiau.
PIRMININKAS. Klausia V. Bakas.
V. BAKAS (DFVL). Ačiū. Gerbiama ministre, jūs savo pristatyme pasakėte, kad 800 pareigūnų trūksta intelekto. Tai yra tiems pareigūnams, kuriems 2015 metais profesorius V. Landsbergis, vienam iš šitos tarnybos įkūrėjų… Tarnybą, kuri stovėjo prie nepriklausomybės ištakų, jūs pavadinote kaip tarnyba, kuriai trūksta intelekto. Iš tikrųjų aš tik priminsiu, aš manau, kad tai daug ką pasako apie jus kaip ministrę, jūsų, kaip ministrės, intelektą, kai jūs iš Seimo tribūnos šitaip pažeminate tarnybą, kuri atliko didžiulę istorinę misiją ir turi dabar didžiulę misiją nacionalinio saugumo srityje.
Aš jums priminsiu ne tik tris funkcijas. Aš jums priminsiu, kad Viešojo saugumo tarnyba, kuriai, pasak jūsų, trūksta intelekto, stovėjo migrantų krizės priešakyje, kai jūs darėte viešųjų ryšių akcijas ir naikinote žmogaus teisių sistemą. Viešojo saugumo tarnyba stovėjo priešakyje, kai reikėjo atkurti konstitucinę santvarką Lietuvoje…
PIRMININKAS. Laikas!
V. BAKAS (DFVL). …dėl riaušių, dėl provokacijų, ir tą padarė. Mano klausimas: ar jums netrūksta intelekto suprasti, kad naikinti Viešojo saugumo tarnybą reiškia susilpninti mūsų nacionalinio saugumo institucijas? Ir kodėl jūs tai darote? Kas per intelektualūs patarėjai jums pataria tokias nesąmones?
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Ponas kolega, pirmiausia aš noriu atkreipti dėmesį, kad aš kalbu apie analitinį potencialą, ir prašau neklaidinti ir neakcentuoti tokių dalykų. Jūs puikiai žinote, apie ką aš kalbu, ir kad Viešojo saugumo tarnyba yra kovinis pasirengimas. Aš puikiai žinau, kokias funkcijas vykdo, gal net geriau už jus, manau, nepaisant to, kad dirbote NSGK pirmininku. Ir tikrai esu įsigilinusi į funkcijų dubliavimąsi. Tikrai esu dėkinga visiems pareigūnams, kurie krizių metu sugeba dirbti sutelktai, nes taip ir turi būti. Viena iš Viešojo saugumo tarnybos funkcijų yra teikti pagalbą kitoms tarnyboms, kai jos reikia, kaip žinote. Tai tą ši tarnyba ir daro.
Bet kalbant apie mūsų strateginių objektų apsaugą, aš manau, kad jums, kaip buvusiam pirmininkui, yra svarbu, matyt, žinoti ir suprasti, kad šiame geopolitiniame kontekste strateginių objektų apsauga yra ypač svarbi ir tam, kad būtų vykdoma maksimaliai gerai šitų strateginių objektų apsauga, reikia ne tik šiaip fizinės apsaugos, bet reikia daugiau dalykų, tai yra ir IT tam tikrų sprendimų, analitinių dalykų. Tai aš kalbu apie tai. Norėčiau jus patikslinti ir prašau neklaidinti.
PIRMININKAS. Klausia S. Skvernelis.
S. SKVERNELIS (DFVL). Gerbiama kolege, panašu, kad susiduriame su situacija, kai trūksta ne tik intelekto, bet ir sąžinės. Jūs dabar iš tribūnos sakote tokius skaičius dėl VST pareigūnų pasitenkinimo tarnyba. 2020 metų tyrimas, jūsų ministerijos atliktų tyrimų duomenimis, Viešojo saugumo tarnyba yra labiausiai motyvuota ir patenkinta savo darbu. Kada pradėjote tarnybą naikinti, 2022 metais, aišku, tie skaičiai yra kitokie.
Dėl nekomplekto. Visą laiką šitoje tarnyboje nekomplektas buvo apie 70 %, kai pradėjote ją naikinti, natūralu, kad jis išaugo iki 38 nekomplektų… Tai jau du faktai. Trečias – apie žvalgybinius gebėjimus, kas vakar komiteto posėdyje irgi buvo akivaizdus melas pateiktas. Atsiprašau už tokį pasakymą, bet kitaip negaliu įvardinti.
Viešojo saugumo tarnyba 2021 m. birželio 16 d. raštu kreipėsi į jus, kad būtų suteiktas tarnybai kriminalinės žvalgybos subjekto statusas dėl to, kad būtų galima gauti visą analizę. Jūs po 11 mėnesių, pabrėžiu, po 11 mėnesių atsakote ir duodate neigiamą atsakymą, kad ta informacija turi dalintis kitos tarnybos. Tai apie kokius intelektinius gebėjimus galima čia kalbėti, kad ko nors trūksta?
Jeigu tai yra politinis sprendimas, pasakykite, kokiais motyvais tas politinis sprendimas toks yra priimtas, ir mes tada galėsime apie ką nors diskutuoti. Tai gal galite įvardinti to politinio motyvo esminę priežastį, dėl ko reikia sujungti, integruoti arba panaikinti Viešojo saugumo tarnybą?
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Viešasis interesas ir valstybės nacionalinio saugumo dalykai, kaip žinote.
Pirmas dalykas, jūs tikriausiai taip pat gerai esate susipažinęs su tarptautine Europos Sąjungos šalių patirtimi, kalbant apie žandarmerijos kaip tarnybos buvimą. Žinote, kad tokio dydžio šalys yra atsisakiusios tokių tarnybų, kurios atlieka žandarmerijos funkcijas, tuo keliu yra nuėjusios. Žinoma, galima galbūt investuoti į tam tikrus įrankius, žvalgybinius ar kitus, bet klausimas, ar mūsų valstybė gali tai daryti.
Man atrodo, įvertinus tą funkcijų dubliavimąsi, užsienio šalių patirtį, nacionalinio saugumo aspektus, kad mums būtina konsoliduoti savo dabar esančių institucijų pajėgumus, tai yra tas žingsnis, kuris mums kaip tik leistų stiprėti. Ir aš noriu pabrėžti, gerbiamas premjere, tai, kad šis klausimas yra ne politinis. Šis klausimas yra valstybiškas klausimas, tai yra valstybinis klausimas, saugumo klausimas ir čia kitų argumentų net negali būti. Šį sprendimą įgyvendinę mes turėtume daugiau saugumo, stipresnę Viešojo saugumo tarnybą. Taip pat bus išlaikyta, noriu pažymėti, ir ta pati ginkluotųjų pajėgų funkcija, apie ką buvo daug diskutuojama, ir net ji bus sustiprinta.
PIRMININKAS. Taip, klausinėjimo laiką pratęsime šiek tiek, nes ne vienas projektas yra. Tai klausia V. Valkiūnas.
V. VALKIŪNAS (DPF). Ačiū, Jurgi, kad necenzūruojate, šiandien davėte žodį paklausti. Miela Agne, jūsų racionalius pasiūlymus aš palaikau, čia ir iš kolegų gaunu priekaištų ir pasipiktinimo. Tačiau šį kartą jūs kalbate ne savo balsu, jaučiu. Ką galiu pasakyti ir paklausti – su liberalais jūs, konservatoriai, neišeisite stipresni, kaip jūs sakėte.
Viešojo saugumo tarnybos likvidavimas. Kaip jūs tai matote? Ar jūs modeliavote? Dabar čia vėl apkaltins Seimo Pirmininkė kokia nors, kad moterys ar kaip, ar čia dabar be lyčių bus. Kaip su vadinamosiomis riaušėmis tvarkysis, jeigu bus tik moterys, ar ta kritinė masė moterų bus? Ar jūs išvis sumodeliavote situaciją? Išeina, kad čia kažkas jums primetė šitą. Ar tiesa, kad jūs įkaitė čia šios idėjos?
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Kolega, tai yra valstybei stiprinti skirtas sprendimas. Kalbant apie riaušes, man atrodo, ir 2009 metai, ir 2021 metai yra pavyzdys, ką reiškia turėti skirtingas tarnybas, kurios dalyvauja malšinant riaušes, kurios turi skirtingas taktikas. Yra, na, vadovavimo problemos, tai, matyt, viena iš priežasčių, kad mes neturėtumėme tokio, kaip sakant, skirtingo taktikų buvimo, o ateityje visus iššūkius, kurie bus, atremtumėme žymiai stipriau.
PIRMININKAS. Klausia A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamoji ministre, jūs minite, kad ši reforma reikalinga valstybei stiprinti ir kad tai geopolitinė situacija diktuoja, tačiau Viešojo saugumo tarnyba būtent tam tikros situacijos metu integruojasi į krašto apsaugą, į gynybos struktūras. Šiuo atveju jūs kaip tik, mano įsitikinimu, ją silpninate, prijungdami prie policijos. Tai koks tikrasis tikslas? Ar tai yra dėl kylančio žmonių nepasitenkinimo dabartinės Vyriausybės darbu noras sustiprinti policiją, kad galima būtų efektyviai malšinti, na, protestus, riaušes ir taip toliau? Ir jūs minėjote, kad šiose tarnybose, vidaus saugumo tarnybose dirbantys pareigūnai nepatenkinti savo vadovybe. Ar jūs nemanote, kad jie daugiau nepatenkinti yra tiek ministerija, tiek pačios ministerijos pozicija šios tarnybos atžvilgiu? Labai ačiū.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Na, kalbant apie pačius sprendimus, tai jie yra skirti tam, kad sustiprintų, kaip ir minėjau. Manau, kad čia galėtų pasisakyti ir krašto apsaugos ministras, nes mes turėjome tikrai daug pasitarimų ir diskusijų tiek su kariuomene, tiek su Krašto apsaugos ministerija tam, kad Viešojo saugumo tarnyba, policijos sudėtyje būdama atskiru juridiniu asmeniu, galėtų išlaikyti ginkluotųjų pajėgų funkciją. Tai tas yra pasakyta, kad tą galima padaryti, nes pradžioje, kiek girdėjau, buvo atitinkamų abejonių, bet tą leidžia mums tarptautinės konvencijos, tas yra galima.
Šią savaitę vyko neviešas posėdis NSGK ir TTK, jame buvo pristatyta situacija, tam tikri trūkumai, jų nenorėčiau čia dabar viešai įvardinti. Akivaizdu, kad būtina stiprinti, ir mes esame pasiūlę sprendimus. Vienas iš sprendimų yra būtent per šitą integracijos procesą. Jau mes matome, kaip tai darysime, ir padarysime taip, kad mūsų Viešojo saugumo tarnyba, kaip atskiras juridinis asmuo, galės tikrai maksimaliai gerai atremti įvairias hibridines grėsmes, kurios gali būti. Jų gali būti įvairių, kaip miniu. Visai neseniai buvo situacija, kai už sienos buvo „Wagneris“, galimi teroristiniai įvairiausi incidentai, incidentai mūsų strateginiuose objektuose. Mūsų tarnybos turi dirbti maksimaliai gerai ir būti geriausios parengties. Šis sprendimas leis mums nueiti tuo keliu.
PIRMININKAS. Klausia A. Širinskienė.
A. ŠIRINSKIENĖ (MSNG). Ministre, jūs čia taip gerokai pakeltu tonu aiškinate, ką turi ir ko neturi Europos Sąjungos valstybės. Aš manau, Europos Sąjungos valstybės tikrai neturi tokio ministro, kuris jam pavaldžias institucijas išvadintų tokiomis, kurioms trūksta intelekto. Jūs perklausykite savo kalbą. Jūsų visi reformos rėmimo argumentai iš tiesų žlunga. Dar vakar jūs ir uždarame posėdyje aiškinote apie žvalgybinius pajėgumus, apie analitinius gebėjimus, kurių neturi tarnybos, kurių trūksta ir taip toliau. Dabar paaiškėja, tai mes girdėjome iš gerbiamo premjero, kad tos tarnybos į jus kreipėsi dar prieš kelerius metus prašydamos suteikti galimybę gauti žvalgybinę informaciją. Matyt, Seime visi tam pritartų. Kodėl jūs trejus metus stekenote tarnybą, nieko nedarėte, nors matėte, kaip viskas yra blogai, o dabar ateinate ir bandote įteigti pseudoargumentus, kad reforma yra gera, kai realiai visi suprantame, kad rezultatą galima pasiekti kitaip? Ar nėra taip, kad jūs bandote uždaryti tarnybą, nes norite panaikinti vadovų etatus ir siekiate, kad tam tikri žmonės negalėtų dirbti?
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Ponia Agne, kalbame argumentų kalba. Mes analizavome funkcijas, jų dubliavimąsi, užsienio šalių patirtį. Šis sprendimas tikrai buvo pristatytas ir pareigūnų bendruomenei, ir profesinėms sąjungoms. Šiandien visi pripažįsta, sutinka, kad šiuo metu Viešojo saugumo tarnybos situacija nėra gera, būtina stiprinti pagrindines mūsų funkcijas. Su tuo visi sutinka. Žinoma, buvo galima pasirinkti keletą kelių, kaip jūs rekomenduojate, kosmetiškai pataisyti, tiesiog uždažyti fasadą ir turėti galbūt gražų fasadą. Mes, ministerija, pasirinkome sisteminį sprendimą, kuris, mūsų nuomone, viešojo saugumo požiūriu ir nacionalinio saugumo požiūriu būtų žymiai geresnis ir atneštų žymiai didesnę naudą mūsų žmonėms.
PIRMININKAS. Klausia A. Veryga.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju. Gerbiama ministre, aš pradėsiu nuo tokio žmogiško klausimo. Ar jūs nemanote, kad jums trūksta emocinio intelekto, jeigu jūs nejaučiate, kad tokie pasakymai, jog Viešojo saugumo tarnybai trūksta intelekto, gali įžeisti žmones? Taip pat ir jūsų kolegoms, kurie mokytojus broileriais išvadino. Čia viena klausimo dalis.
Kita. Noriu labai dalykiškai paklausti. Jeigu jau sakote, kad tai sustiprins tarnybą, dėl to visiems bus geriau, gal jūs galėtumėte konkrečiai iš karto ir įvardinti, kiek ir kokių investicijų yra suplanuota? Tai leistų tą tarnybą padaryti patrauklesnę, į ją ateitų daugiau žmonių. O dabar tiek policija, tiek ugniagesiai, tiek kitos vidaus reikalų sistemos tarnybos skundžiasi lėšų trūkumu. Kiek tų lėšų padaugės?
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, tikrai noriu pažymėti, kad neturiu kokio nors nusistatymo ar nuomonės apie vienos ar kitos tarnybos kokią nors… jūs įvardijote sąvoką. Aš juos visus vertinu. Ypač vertinu Viešojo saugumo tarnybos kovinį pasirengimą. Tai mes visi tikrai matome. Bet kalbame apie įrankius. Aš norėčiau įvardinti, kad aš kalbėjau apie įrankius, ne apie žmones, jų gebėjimus. Patikėkite, man empatijos tikrai netrūksta, aš jos tikrai turiu pakankamai. Kalbu apie įrankius, tai yra informacines technologijas. Tai XXI amžiuje yra labai svarbu. Be žvalgybos įrankių gyvenimas šiandien yra neįmanomas. Šiandien mes to neturime.
Esame apskaičiavę, kiek šitas pokytis mums leistų sutaupyti. Per pirmus metus – 2,6 mln. Tai mes jau iš karto investuosime būtent į šiuos įrankius tam, kad turėtume atitinkamą sistemą, reikalingą strateginių objektų apsaugai užtikrinti. Tai yra mūsų prioritetas Nr. 1.
PIRMININKAS. Ir paskutinė klausia O. Leiputė.
O. LEIPUTĖ (LSDPF). Dėkoju. Jūsų pasakyta frazė, kiek pokytis leis sutaupyti, tarsi parodo, kokiu tikslu iš dalies ir yra daromi šie jungimai. Aiškinamajame rašte rašoma, kad VST inkorporuojama, kaip ir keičiasi pavaldumas.
Mano klausimas būtų apie žmones. Tai lyg ir nesiskaito kaip reorganizacija, bet jeigu žmonėms vis tiek keisis darbo pobūdis, profilis, sąlygos, pareigos galų gale, tai kaip bus su žmonėmis elgiamasi, jeigu jie nesutiks, nes čia ne reorganizacija ir įspėjimo turbūt dėl darbo sąlygų pasikeitimo negaus? Gal galėtumėte pakomentuoti?
Kitas momentas – nuolat akcentuojamas saugumas. Tai tie struktūriniai pokyčiai, kuriuos jūs planuojate atlikti, ir mažinamas komisariatų skaičius tikrai lems didesnį saugumą ir policijos pareigūnų didesnį skaičių tose vietovėse, tarkime, ne didžiuosiuose miestuose, bet regionuose? Ačiū.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Kalbant apie atleidimo lapelius, kaip jūs suprantate, jie nebus įteikiami, nes tiesiog yra toks sprendimas. Išanalizavus Civilinį kodeksą, priimtas sprendimas bus ne remiantis kokia nors reorganizacija, kaip kai kas bando pasakyti, ar likvidacija, nes tai yra integracijos procesas išlaikant tą patį juridinį asmenį. Juridinio asmens pasikeis tiktai pavadinimas. Ir dar labai svarbu pažymėti dėl pačių pareigūnų darbo aprašymų, uždavinių ir funkcijų – jos išlieka tokios pačios. Kalbant apie pareigūnus ir jų padėties pablogėjimą, tai tikrai net nėra kalbos, kaip tik Vidaus reikalų ministerija yra susikoncentravusi į tai, kaip dar papildomai gerinti atitinkamai ir motyvaciją, ir aprūpinimą, ir pačių pareigūnų darbo sąlygas.
O kai kalbame apie regionus, aš suprantu jūsų nerimą, girdžiu tokių mitų daug, kad žmonėms gali būti mažiau saugu dėl šito sprendimo. Noriu jus patikinti, kad mums yra labai svarbu, kad pareigūnų, galbūt ten ir nedegs šviesa, bus, ekipažas bus, bus tokios specializuotos pajėgos, kokių reikės. Būna įvairių kriminalinių situacijų ir reikalingi atitinkami mūsų specializuoti pajėgumai tam, kad jie atvyktų laiku ir padėtų žmonėms spręsti tuos iškilusius saugumo iššūkius.
PIRMININKAS. Dėkui. Klausimų intervalo laikas baigėsi. Dabar motyvai. A. Anušauskas – už.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš siūlau nespekuliuoti krašto gynybos klausimais. Po tarnybos prijungimo prie policijos, kaip atskiro padalinio, kaip tik bus sutvarkytas vadovavimas, bus nedubliuojamos ir stiprinamos atliekamos funkcijos, nes vien tik strateginių objektų apsauga galėtų būti sustiprinta. Tai svarbu ne tik krizių metu. Man, ko gero, būtų sunku įsivaizduoti, jei šalia kariuomenės būtų institucija, kuri vadintųsi specializuota, bet su šarvuočiais ir artilerija, vadintųsi, pavyzdžiui, Karinio saugumo tarnyba, bet funkcijos būtų tapačios, besidubliuojančios. Valdymas krizių metu visada yra svarbus. Padalinys, esantis policijos sudėtyje, vykdantis policines funkcijas, būdamas atskiru padaliniu, tikrai suteiks galimybių ir darbuotojams, aš manau, kad ir geresnes sąlygas, ir perspektyvas, kad, tiesą sakant, funkcijas įgyvendintų kur kas efektyviau. Šiuo atveju aš siūlau po pateikimo palaikyti, nes čia išties, sprendžiant iš klausimų kiekio, yra daug ką apie ką diskutuoti. Pats principas, kai policines funkcijas vykdanti institucija pavadinama policijos dalimi, tikrai nesukelia jokių baisių padarinių, kad ir kaip jūs juos įsivaizduotumėte.
PIRMININKAS. Prieš – D. Gaižauskas.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Ačiū. Gerbiami kolegos, išties, kai dabar išgirdome mūsų vidaus reikalų ministrę su savo pasisakymais, dėl ko daroma ši reforma, mes visi tiktai pamatėme, kokia makalošė mūsų ministrės galvoje. Klausantis jos išties plaukai šiaušiasi ne tik man, bet turbūt ir Viešojo saugumo tarnybos, ir policijos pareigūnų profesinėms sąjungoms, kurios šiuo metu rodo savo poziciją ir bando mus įtikinti, kodėl to daryti nereikia, kokių grėsmių tai gali kelti nacionaliniam saugumui, nes laikas daryti šią reformą, ne tik laikas, bet apskritai ir tikslas yra tikrai netinkamas. Kai sakėme, kad tai grėsmės mums dėl pabėgėlių, dėl „Wagnerio“ teroristų atsiradimo, dėl Rusijos karo grėsmės, mes visą laiką svarstėme, ką mes galime priešpriešinti šiai grėsmei, ir visada sakėme, kad Viešojo saugumo tarnyba yra ta pirmoji, kuri būtent ir yra pagrindinė mūsų jėga. Būtent tą patį ir A. Bilotaitė visą laiką akcentuodavo iki riaušių meto prie Seimo. Sakydavo, kai reikėdavo apginti biudžetą Viešojo saugumo tarnybos, kad tai pati stipriausia, pati reikalingiausia tarnyba būtent šioms grėsmėms atremti, kad reikalingas biudžetas ir taip toliau, ir taip toliau. Šiandien po konflikto su generolu ši tarnyba tapo visiškai nereikalinga ir, pasakė, be intelekto. Tai yra baisus palyginimas, dėl kurio įsižeidusios tarnybos tikrai negalės jai atleisti iki kadencijos pabaigos.
Bet ką aš noriu pasakyti, kai teikė šią reformą, mes neišgirdome nei vakar Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, nei apskritai, kad būtent, kai rengė šią reformą… nėra visiškai parengtas joks vertinimas, kaip dabar bus su mūsų nacionaliniu saugumu. Koks bus poveikis? Koks poveikis viešojo saugumo sričiai, Viešojo saugumo tarnybai, policijos pareigūnams? Policijos funkcijų, kurios yra perteklinės, ne tik neatsisakoma, jos dar ir primetamos. Tai susiję ir su objektų apsauga, ir riaušių malšinimu, ir taip toliau.
Mano galva, šis sprendimas yra sniego gniūžtė, kuri sukels ne tiktai grėsmę mūsų nacionaliniam saugumui, bet ir nepasitenkinimo bangą tarp mūsų visų tarnybų pareigūnų. Manau, kad reikia stabdyti būtent šios reformos pradžią, iš tikrųjų analizuoti, pasirengti bet kokiam siūlymui ir būtinai įtraukti profesinių sąjungų atstovus, kitaip mes turėsime didelių iššūkių, kurių tikrai nesuvaldysime šiuo pavojingu metu. Balsuokime visi prieš.
PIRMININKAS. Tuoj galėsime ir balsuoti. Motyvai išsakyti. Balsuosime, ar pritariame vidaus reikalų ministrės pateiktam 15 įstatymų projektų paketui po pateikimo.
Balsavo 107: už – 54, prieš – 47, susilaikė 6. Po pateikimo pritarta. (Balsai salėje: „Perbalsuojame.“) Nėra jokių motyvų perbalsuoti, visi galėjo išreikšti nuomonę. Būna rezultatas ir 1 balso skirtumu, nieko čia nepadarysi. Dabar siūlomas pagrindiniu komitetu Teisės ir teisėtvarkos komitetas, papildomu – Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Ar galime tam pritarti bendru sutarimu? Balsuojame. Balsuojame, kad pagrindinis… (Balsai salėje: „Palauk, palauk. Jurgi, palauk!“) V. Bakas – replika po balsavimo. Prašom.
V. BAKAS (DFVL). Aš frakcijos vardu norėčiau paprašyti perbalsuoti, nes yra kolegų, kurie nespėjo balsuoti.
PIRMININKAS. Konkrečiai įvardinkite, kas nespėjo, kad negudrautumėte. (Balsai salėje) Jeigu Seimo nariai nebuvo salėje ir nepabalsavo, dėl to nėra perbalsuojama. (Balsai salėje: „Perbalsuojame!“) Motyvai tikrai nėra pagrįsti. Tęsiame apsisprendimą dėl komitetų.
V. BAKAS (DFVL). Tada replika po balsavimo.
PIRMININKAS. Neteikiu perbalsuoti. (Balsai salėje) Balsuojame, kad pagrindinis komitetas – Teisės ir teisėtvarkos komitetas, papildomas – Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas.
V. TARGAMADZĖ (DFVL). Prašom perbalsuoti.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, visada būna pavėlavusių, kurie atbėga į salę negalėję balsuoti, dėl to nėra perbalsuojama. V. Pranckietis.
V. PRANCKIETIS (LSF). Gerbiamas kolega, jūs turbūt suprantate… ar jums reikalingos žmonių nuomonės, Seimo narių, ar nereikalingos? Ne taip, kad pavėlavo – nepavėlavo. Ar yra ta nuomonė, ar ne? Malonėkite išgirsti tai, kas siūloma.
PIRMININKAS. Už – 62, prieš – 23, susilaikė 2. Man atrodo, šis balsavimas taip pat iškalbingai parodo pritarimą paketui. Pagrindinis – Teisės ir teisėtvarkos komitetas, papildomas – Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Svarstymo data siūloma už daugiau kaip 2 mėnesių, gruodžio 5 dieną. Ar tinka? (Balsai salėje) Balsuojame ir dėl svarstymo datos, kad gruodžio 5 diena.
Už – 61, prieš – 44, susilaikė 3. Dėl svarstymo datos apsispręsta.
12.55 val.
Švietimo įstatymo Nr. I-1489 28, 37, 42, 43, 44, 66 ir 67 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2759(2) (priėmimo tęsinys)
Dabar dar du balsavimai. Darbotvarkės 1-6.1 klausimas – Švietimo įstatymo pataisų projektas Nr. XIVP-2759. Buvo atidėtas balsavimas.
Balsavo 63, už – 63. Dar kartą nėra pakankamai Seimo narių, kad priimtume šiuos projektus. Be abejo, nebalsuojame ir dėl lydimojo projekto, nėra jokios prasmės.
Replika po balsavimo – P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (MSNG). Gerbiamas posėdžio pirmininke, visada, kai balsavimas skirdavosi tik 1 balsu, visi pirmininkai pagal susiklosčiusią tradiciją teikdavo perbalsuoti. Jūs visą laiką keičiate savo naudai balsavimus ir įvedate savo diktatą. Jūs negerbiate Seimo narių, jų pozicijos, užtai ir gavote tik 63 balsus.
PIRMININKAS. Gerbiamas kolega, tikrai nėra tokios tradicijos. Galite paprašyti, kad Seimo posėdžių sekretoriatas jums pateiktų statistiką, kiek kartų buvo perbalsuojama, kai buvo 1 balso skirtumas. Galite raštu kreiptis ir pamatysite, kad tokio dėsningumo nėra. (Balsai salėje)
V. Aleknaitė-Abramikienė – replika po balsavimo.
V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Gerbiamieji Tarpparlamentinių ryšių su Austrijos Respublika grupės nariai, primenu, kad pirmą valandą nuotoliniu būdu su mumis bendraus Lietuvos ambasadorė Austrijoje. Labai prašau (ir visų nuotaika pagerės) visų narių nepatingėti prieiti prie savo kompiuterių ir dalyvauti šitame nuotoliniame susitikime. Ačiū.
PIRMININKAS. Dabar tuoj bus Vyriausybės valanda. Kviečiu ministrus užimti savo vietas. Ir dar matau, kad V. Bakas nori pasakyti repliką po balsavimo. Prašom.
V. BAKAS (DFVL). Gerbiamas posėdžio pirmininke, klausimas, kaip skiemenavo ministrė, susijęs su nacionalinio saugumo interesais. Jūs kviečiate bendrai susitarti ir tai galioja. Kai reikia svarstyti su nacionalinio saugumo interesais susijusius klausimus, jūs nusispjaunate į didžiosios dalies… nes mes būtume nebalsavę už tokį projektą. Ministrė neįtikino Seimo. Jūs neleidžiate to daryti. Aš noriu pasakyti, kad jūs, kaip ir ministrė, tokiu būdu griaunate Lietuvos politikos tradiciją nacionalinio saugumo srityje ir tai yra labai blogas jūsų precedentas.
PIRMININKAS. D. Gaižauskas, kad nereiktų ko nors keisti.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Labai ačiū. Gerbiami kolegos ir ypač valdantieji, Laurynai Kasčiūnai, krašto apsaugos ministre, premjere, mes visą laiką sutardavome dėl sprendimų arba siūlymų, kurie susiję su mūsų viešuoju saugumu. Tiek pozicija, tiek opozicija. Tai galbūt dėl vienintelio klausimo mes mažiausiai riejomės ir pykomės tiek viešai, tiek neviešai. Vakar, kai šis sprendimas buvo teikiamas į darbotvarkę, mes, tiek Demokratų partija, tiek Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, įspėjome, kad jeigu jūs darysite viską, ne tik kad mūsų neišgirsite ir ne tik neleisite pasisakyti arba išreikšti savo pozicijos teisėtais būdais, kalbant apie viešąjį saugumą, mes svarstysime klausimą dėl pasitraukimo iš nacionalinio susitarimo dėl gynybos. Tą padarėme dėl švietimo, nes nenorėjome aiškinti tai, kad kolaboruoti… ir kad vėliau tos grėsmės arba tie iššūkiai, kurie kils dėl švietimo, gali kristi ir ant Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos.
Lygiai tą patį mes dabar sakome dėl viešojo saugumo. Jeigu jūs ir toliau sieksite būtent tokiais tikslais, neteisėtais tikslais, būtent rizikuoti mūsų viešuoju saugumu, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija svarstys susitarimą dėl pasitraukimo iš mūsų bendro susitarimo dėl gynybos stiprinimo. Aš noriu, kad jūs išgirstumėte.
PIRMININKAS. Manau, visi girdėjo. Taip, toliau M. Puidokas – replika. Prašyčiau trumpiau, kiek įmanoma, vėluojame.
M. PUIDOKAS (MSNG). Kaip visi žinome, švietimo ministras G. Jakštas yra edukuotas, vakcinuotas, bet vakar paklaustas, kiek yra lyčių, negebėjo atsakyti be ekspertų pagalbos, tai dėl to aš noriu jam įteikti dovanų dvi knygas. Viena knyga yra kišeninis žmogaus anatomijos atlasas, kurį naudoja visi gydytojai. Kita knygelė yra žaisminga knygelė vaikams. Jeigu tokias knygeles dovanotumėte Gyvenimo įgūdžių programai, tai, manau, šių problemų Lietuvoje tikrai nebūtų. Visi, ir tėveliai, ir vaikai, būtų patenkinti. Visi žmonės gebėtų atsakyti, kad lyčių yra dvi – vyras ir moteris.
PIRMININKAS. Tai gražu, dovanų tradicijos pas mus plėtojasi. Kol dovanos bus įteikiamos, A. Gedvilas – replika.
A. GEDVILAS (MSNG). Gerbiamasis posėdžio pirmininke, nenorėdamas papulti į nepatogią situaciją ir paragintas rinkėjų, noriu į jus kreiptis ir užsitikrinti, kad užduodant klausimą būtų skiriamas visiems vienodas laikas.
Deja, kaip praktika parodė, jau nemažai posėdžių mane bandoma nutraukti, bandoma, kaip sakyti, sustabdyti, nors savo pasisakymu, na, būna, viršiju 1, 2 ar 3 sekundėmis. O 14 dienos posėdyje, pirmininkaujant vicepirmininkui V. Mitalui, galiu pasakyti, kad kolegos klausimus uždavinėjo 1 minutę 42 sekundes, 1 minutę 23 sekundes, 1 minutę 11, 1 minutę 7, 1 minutę 27, 1 minutę 9 ir 1 minutę 21 sekundę.
Tai mano klausimas: ar šiame Vyriausybės posėdyje turėsime visi vienodas sąlygas ir galėsime tinkamai suformuluoti iki galo klausimą? Ačiū.
PIRMININKAS. Kad ištaisyčiau jūsų paskelbtą neteisybę, į kitus klausiančiuosius žiūrėsiu labai griežtai – 1 minutė, o jūsų laiko jau neribosiu tuo klausimu.
Dabar premjerė nori atsakyti čia, kadangi įvairių replikų nuskambėjo. Po to jau bus klausimai.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Taip, jums leidus, aš jau nebeisiu prie mikrofono, bet pasinaudosiu savo teise kalbėti tada, kada man atrodo reikalinga.
Gerbiamas kolega Gaižauskai, jūs nesate originalus savo pareiškimu, jau jūs turbūt tą suprantate, kadangi buvo tokių grasinimų ir iš kitų partijų vadovų. Mano supratimu, galbūt jūsų toksai būdas, gal niekaip kitaip klausimus spręsti, kaip tiktai grasindamas, jūs tiesiog negalite. Bet tam ir yra Seimas, tam ir yra Seimo komitetai, kad jie šiuos klausimus dabar, kai jiems yra pritarta po pateikimo, svarstytų.
Ir aš nematau čia jokios dramos, kad komitetuose gali atsirasti pasiūlymų, gali būti kokių nors kitų nuomonių. Jos visos bus aptartos. Juk svarstymo data, kuriai pritarė ką tik Seimas, yra beveik po 2 mėnesių, net daugiau negu po 2 mėnesių. Tikrai 2 mėnesių geroms diskusijoms užtenka, man atrodo.
Jūs esate NSGK narys, jeigu aš neklystu, komitetas yra papildomas, gali savo iniciatyva visi komitetai svarstyti. Tai aš niekaip nežinau, kodėl reikia išties taip radikaliai kelti klausimą. Bet, kita vertus, manęs tai nestebina, nes realiai iš susitarimo dėl švietimo jūsų partija paskelbė pasitraukianti net ne dėl švietimo, o dėl vienos pamokos, kuri atsirado nuo šių metų ugdymo programoje. Taip, aš tik apgailestauju dėl to.
13.04 val.
Vyriausybės valanda
PIRMININKAS. Gerai, galų gale pradėsime Vyriausybės valandą. Pirmasis klausia. S. Tumėnas.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Kreipiuosi į premjerę ir jos kaimynę finansų ministrę. Mano tokia humanitarinė problema.
Jūs gerą savaitę patariate nesikėsinti į artėjančio biudžeto tą tokią priešrinkiminę kišenę. Tai aš tą ir darau, kad nereikėtų dalyvauti tame artėjančiame pageidavimų koncerte. Ar galite atsakyti, ar jau yra svarstoma sudarant, formuojant biudžetą, tarėmės su susisiekimo ministru, su finansų ministre, ar numatoma, kad ir toliau kitais metais bus tikimybė, kad bus kompensuojama už prenumeratos pristatymą atokesniems ir mažai apgyvendintiems rajonams, nes tai išgelbėjo ne vieną redakciją praeitus keletą metų ir taip pratęsė gyvenimą regionų periodinių leidinių, suteikė galimybę atokesnių regionų žmonėms kaimuose nelikti be spaudos. Tai buvo…
PIRMININKAS. Laikas! Atjungiame. (Balsai salėje)
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Aš pasistengsiu atsakyti. Tikrai biudžetas yra šiuo metu rengiamas.
Aš noriu atkreipti dėmesį, kad per tą laiką nuo praėjusių metų yra atsiradusi nauja paramos priemonė, jai Seimas yra pritaręs. Ta paramos priemonė vadinasi Medijų fondas, per kurį taip pat bus numatyta parama ir visų pirma tiems leidiniams, kuriems yra sudėtingiau konkuruoti, sakykime, savo patrauklumu dėl to, kad jie galbūt mažiau rašo apie tai, kas kokią suknią apsivilko ar ten kokį lambordžinį nusipirko. Mes esame dėmesingi tam, kad žmonės ne tik kaime galėtų gauti spaudą, bet taip pat kad žmonės galėtų gauti kultūrinę spaudą ar kitą tokio galbūt siauresnio turinio ir specializacijos spaudą. Kai Vyriausybė pateiks biudžetą, visus atsakymus į visus klausimus jūs ten rasite. O dabar aš tiesiog susikonspektuoju šitą jūsų humanitarinį klausimą. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia A. Butkevičius.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Mano klausimas būtų susisiekimo ministrui, bet jo nematau, tai gal, gerbiamoji premjere, tiesiog pavesite, kad raštu atsakytų dėl to, kad turiu įpareigojimą iš statybininkų organizacijos. Druskininkuose buvo tokia šventė – Statybininkų asociacijos 30-metis ir dėl „Rail Baltica“ darbo projektų kai kurios organizacijos yra susirūpinusios. Viešieji konkursai yra įvykę. Kaip pavyzdys buvo paminėta, kad Jonavos rajone turi būti suprojektuotas geležinkelio tiltas. Buvo minėta, kad lyg ir ispanų kompanija tą konkursą laimėjo, italai turėtų pradėti vykdyti darbus, jeigu mano atmintis nemeluoja, bet sako, kad dar netgi nėra darbų projektų. Avansiniai mokėjimai yra pervesti toms organizacijoms, kurios yra laimėjusios, čia, Lietuvoje, medžiagas susipirkę, bet tolesni darbai nevyksta. Ar galėčiau gauti išsamesnį atsakymą?
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Žinau, apie kurį projektą kalbate, bet tikrai negaliu pasakyti, kokia yra aktuali stadija. Tikrai ministras jums atsakys raštu. Jis šiuo metu yra komandiruotėje Ispanijoje, neformaliame susitikime.
PIRMININKAS. Klausia O. Leiputė.
O. LEIPUTĖ (LSDPF). Mano klausimas būtų vidaus reikalų ministrei. Jūs kalbėjote apie empatiją. Kaip jūs manote, šitie visi pokyčiai, kuriuos mes šiandien išklausėme, ką planuojate, kaip veikia pareigūnų, policijos pareigūnų psichologinę savijautą? Mes tikrai žinome, kad nelabai renkasi šitą profesiją, kad kalbama, bent jau iš pareigūnų girdime, apie pokyčius dėl socialinių garantijų, kad nebus priemokų už laipsnius, kad pensija kitaip bus skaičiuojama. Tokiu svarbiu momentu jūs gal paneikite, gal aš čia neteisingai kalbu. Kokia yra ta tikroji atmosfera tarp pareigūnų? Tai, kad šiandien buvo piketas, tai, kad mes gauname krūvas laiškų, rodo, kad ne viskas gerai. Ačiū.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Pirmas dalykas. Kai vyksta kokie nors pokyčiai, jie visada sukelia kokių nors klausimų. Ką mes pastebėjome, kad, siekiant pateikti tą tikrą informaciją, ne visada yra sudaromos sąlygos, kad ta informacija pasiektų pačius pareigūnus. Ieškome kitų būdų tam, kad pareigūnai ne kokius nors mitus žinotų, bet žinotų, kaip yra iš tiesų.
Kalbant apie darbo sąlygų gerinimą, apie biudžetus, man atrodo, reikia pažymėti, kad šios Vyriausybės realūs sprendimai ir biudžetai, skirti mūsų tarnyboms, yra išskirtiniai. Jeigu palygintume, pavyzdžiui, policijos biudžetą, jis, kalbant apie darbo užmokestį ir apie visų tarnybų, visų pareigūnų darbo užmokesčio augimą, kiekvienais metais yra nuosekliai augantis. Tikimės, ir šiuo derybų dėl biudžeto laikotarpiu mes irgi einame su prioritetu, kad pareigūnų motyvacijos didinimas būtų mūsų pagrindinis tikslas, kurį mes siekiame įgyvendinti. Man atrodo, šitie dalykai, tai yra finansinis aspektas, tikrai yra nuosekliai sprendžiamas, nes tai mums yra labai svarbu ne tik kad komunikuojant, bet ir darant realius darbus.
Antras dalykas. Kas susiję su pareigūnų tiek psichologine, tiek fizine sveikata, tai mes ir šiuo klausimu tikrai daug dirbame ir daug dėmesio skiriame.
Kalbant apie kažkokius tokius protestus, aš suprantu, kad pareigūnai turi teisę išsakyti savo nuomonę, bet aš pakviečiau pareigūnus pas save atvykti. Mano durys yra atviros.
Jeigu yra kokių nors klausimų, kokia nors klaidinga informacija yra pateikta, jie gavo ją netikslią, esame pasirengę viską paaiškinti ir atsakyti. Ir pareigūnų darbo sąlygos tikrai neblogės, jos tiktai gerės, nes tai yra mūsų pagrindinis prioritetas.
PIRMININKAS. Klausia A. Gedvilas.
A. GEDVILAS (MSNG). Prieš užduodamas klausimą premjerei trumpai noriu priminti, kad Seimo narių klausimai Vyriausybei yra skirti politinėms problemoms spręsti ir kartu politinei atsakomybei prieš rinkėjus didinti. O reikšti asmeniškumus – iš tikrųjų nėra ta stadija. Ir klausimo vertė niekaip nepriklauso nuo to, ar klausimas yra užduotas raštu, ar jis skaitomas, ar kalbama be pasiruošimo.
Jūsų Vyriausybės ministras užvakar nesugebėjo atsakyti į paprastą klausimą, todėl privalau paklausti jūsų, gal jūs sugebėsite atsakyti. Kaip galvojate, kiek vis dėlto, jūsų manymu, yra lyčių? Ir kaip jūs manote, ar asmuo, nesugebantis įvardinti vyro ir moters lyčių, gali užimti bet kokias pareigas Vyriausybėje ir valstybėje, ir tuo labiau ministro pareigas? Kaip reikia teisingai atsakyti į klausimą, kiek yra lyčių, kad mūsų žmonės žinotų tokį atsakymą? Ačiū.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Kolega, jūs čia ką tik kalbėjote, kad negalima leistis į asmeniškumus, bet jūs nieko daugiau savo paklausimuose nedarote, kaip tik į juos leidžiatės. Ir man visiškai nesvarbu, ar jūs ten pasirašote, ar jums kas nors parašo tą paklausimą, visą laiką yra asmeniškumai ir juose dalyvauti aš nematau jokio reikalo.
Jūs puikiai žinote atsakymą į šitą klausimą, biologijos kursą turbūt mokykloje esate išklausęs, jį yra išklausęs, be abejonės, ir švietimo ministras, ir manau, kad švietimo ministras gerai eina savo pareigas. O kad pasitaiko kartkartėmis kam nors užduoti provokacinių klausimų, tai aš galiu jūsų irgi paklausti: apie kokias lytis jūs kalbate? Apie tas, kurios plaukia upėmis, Nerimi arba Nemunu, žiemą, pavasarį? Taigi tai yra toks pats klausimas, kaip ir jūsų klausimas. Tiek aš galiu pasakyti šiuo klausimu.
PIRMININKAS. Gerai, pagilinome žinias apie įvairias lytis. Dabar klausia A. Veryga.
A. VERYGA (LVŽSF). Oi, kaip sunku jums į tuos klausimus atsakyti. Tai aš irgi švietimo ministro noriu paklausti. Ar jums atrodo normalu, kad, vos priėmus Gyvenimo įgūdžių programą, jos rengėjai jau iš karto siūlo brangius mokamus kvalifikacijos kėlimo kursus? Jie vienam mokytojui kainuotų 120 eurų, turint galvoje jų atlyginimą… O jūs man aną kartą melavote sakydamas, kad jie jau yra parengti. Tai čia pirmas klausimas.
Kadangi labai sunku atsakyti į tą klausimą, aš vis tiek jūsų paklausiu: gal jau jums pavyko paskaityti 9 klasės biologijos vadovėlį ir rasti atsakymą, kiek yra lyčių, ne tų, kur Nemune plaukia ar ten Neryje, kaip čia premjerė bando šaržuoti, o žmonių lyčių? Nes tam nereikia būti ekspertu, tam net vidurinio išsilavinimo nereikia. Labai ačiū jums.
G. JAKŠTAS. Ačiū už klausimą. Prašysiu dar patikslinti. Galėsime pakalbėti ir po posėdžio dėl tų mokymų už 120 eurų. Mes organizuojame per Vilniaus universitetą, Vytauto Didžiojo universitetą. Yra patvirtintos kvalifikacijos kėlimo programos mokytojams ir jos bus nemokamos.
Dėl lyčių, aišku, žinau, kiek yra lyčių. Ir klausimas, kuris buvo užduotas, tai buvo apie tai, kaip reikėtų mokyti vaikus apie lytis, nepasakant viso konteksto, apie kokias mes lytis kalbame. Suprantame, kad lytinių ląstelių yra dviejų tipų, yra vyriškos, moteriškos, individai dažniausiai turi vieno tipo, bet jeigu kalbame apie hermafroditus, tai gali būti, kad turi ir abiejų. Tai čia klausimas nėra toks, į kurį galima dabar atsakyti tiesiog skaičiumi, tai yra konteksto reikalaujantis klausimas. Ir jeigu norėtumėte daugiau apie tai žinoti, aš rekomenduočiau iš tikrųjų kreiptis į biologus. Aš galiu paaiškinti tiek, kiek žinau.
PIRMININKAS. Taip, T. Tomilinas klaustų. Nėra. K. Mažeika. Nėra. A. Sysas yra.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Neklausiu nei apie ledus, nei apie lytis, dar neatplaukė. Mano klausimas būtų socialinės apsaugos ir darbo ministrei. Mes čia turėjome turėti posėdį dėl Socialinių paslaugų įstatymo, bet neįvyko, ten iškyla finansavimo klausimai. Bet mes esame priėmę ir Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą, jis įsigalios nuo sausio 1 dienos. Daug ginčų buvo pavasarį priimant šitą įstatymą. Reikėjo labai daug poįstatyminių aktų. Mes grįšime prie parlamentinės kontrolės, nes pirmą kartą taip ir nesugebėjome gauti normalių atsakymų. Tai mano klausimas ir būtų: kokia dabar pasirengimo priimti šitą reformą visu tempu situacija? Kokia situacija dėl Ginčų sprendimo komisijos? Nes žinau, kad toliau klausimai pakibę. Norėčiau žinoti, kas laukia tų žmonių, kurie susiduria su šitomis problemomis? Ačiū.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Visi reikalingi tiek teisės aktai, tiek poįstatyminiai nutarimai dėl Ginčų komisijos, jeigu jie yra priimti, tai esame sutarę, kad Ginčų komisija bus likviduojama. Iki vasario 1 dienos ji veiks, o po to bus funkcijos perduotos Administracinių ginčų komisijai. Tokie yra sprendimai.
O dėl visos reformos, tai, be abejo, procesas vyksta, manau, kad gana sklandžiai, daug dalykų jau yra padaryta. Deriname dėl koordinatorių funkcijų atsiradimo savivaldybėse. Pokytis yra tikrai labai didelis, bet, man atrodo, jam mes esame pasirengę tinkamai. Jeigu iškils kokių nors nedidelių trikdžių ar kliūčių, tai juos spręsime pakeliui. Manau, kad ir parlamentinės kontrolės visada yra sveikintinas dalykas, bet iš principo kol kas neturiu jokių indikacijų, kad viename ar kitame įgyvendinimo etape būtų kokių nors strigimų. Tai manau, kad dirbame, dirbame tam, kad įgyvendintume.
PIRMININKAS. Klausia A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, pirmininke. Mano klausimas būtų gerbiamam energetikos ministrui. Visa Europa pildo saugyklas ir džiaugiasi, kad dujų saugyklos pilnos. Lietuva – 2023 metais „Igničio“ įkaitė – dujas buitiniams vartotojams perka po 1 eurą 25 centus už kubinį metrą, kai biržoje dujų kaina yra apie 30 centų. 300 mln. kub. metrų padauginkite iš euro – 1 eurą permokame. Dalis eina iš Vyriausybės pasiskolintų pinigų, kita dalis iš vartotojų kišenės. Ar „Ignitis“ savo pelnu kompensuos kaip privatus juridinis asmuo? Kodėl Lietuva neišsinuomojo Inčukalno saugyklos bent jau buitiniams vartotojams kokių 3 teravatvalandžių? Ir kodėl jūs manote, kad kitais metais dujų kaina negalėtų būti mažesnė negu dabar buitiniams vartotojams? Ačiū.
D. KREIVYS (TS-LKDF). Aš ateinančių metų kainų neprognozuoju ir jūsų minima kaina biržoje yra kaina biržoje. Kaip žinote, netgi dedant į saugyklą reikia pridėti dujų išdujinimą, jų kelionę į Latvijos saugyklas, mokesčius pasienyje, grįžtame atgal – vėl mokesčiai pasienyje, pasaugojimai ir visi kiti dalykai. Tai vienas aspektas.
Kitas aspektas yra… Norėčiau paklausti, ar jūs draudžiate savo automobilį? Turbūt draudžiate. Tai draudimas visą laiką kainuoja – tu draudiesi nuo nelaimės, nelaimingo atsitikimo ar įvykių, ar panašiai. „Ignitis“ su reguliatoriumi yra pasitvirtinę metodiką, ja draudžia ir ateinantiems metams tam tikrus kiekius. Praėjusių metų pabaigoje, šių metų pradžioje buvo didelis neužtikrintumas, todėl draudimo kiekis buvo didesnis. Šiais metais užtikrintumo yra daugiau, draudžiamas kiekis yra mažesnis, bet tai yra technikos klausimas, kurį reguliuoja reguliatorius. Nuo šių metų yra parašytos metodikos ir taip toliau.
PIRMININKAS. Klausia D. Kepenis.
D. KEPENIS (LVŽSF). Dėkoju. Noriu paklausti švietimo ministro. Prieš trejetą mėnesių aš jums įteikiau Vydūno knygą „Sveikata. Jaunumas. Grožė“. Tą knygą tarpukario jaunimas skaitė kasdien, ji buvo stalo knyga ir tai buvo geriausia gyvenimo įgūdžių programa. Dabar gi Vydūnas yra iš mokyklos išmestas, vietoj jo mes studijuojame A. Tapiną ir kitus, turbūt jums patinkančius autorius. Tėvai šiandien nebegali pasirinkti to, ką jie galėtų pagal Konstituciją pasirinkti, – kaip auklėti savo vaikus. Jie privalo dalyvauti, leisti savo vaikus į programą, kurią mums primetė neomarksistai, globalistai, kurie dabar kuria savo pasaulyje. Mes tuo pagrindu skaldome savo žmones, sukeliame tarp jų nesantaiką, ir tą programą dabar žmonės jau vadina vaikų tvirkinimo programa. Tai gal leiskite tėvams pasirinkti, kaip savo vaikus auklėti. Tai jiems leidžia Konstitucija. Ačiū.
G. JAKŠTAS. Ačiū už klausimą. Išties didėja pasirinkimas mokytojams. Jei kalbėtume apie lietuvių kalbos ir literatūros programas, iki šiol būdavo užfiksuota, kokius kūrinius turės skaityti vaikai, ir tai keisdavosi retai, nors atsiranda tikrai daug puikių naujų kūrinių. Dabar atsiranda laisvė mokytojams pasirinkti, iš kokių kūrinių galės mokyti vaikus.
Kalbant apie Gyvenimo įgūdžių programos dedamąsias, pavyzdžiui, socialinio ir emocinio intelekto ugdymas, prevencinės programos, sveikatos, lytiškumo ugdymo temos – visa tai buvo integruota į ugdymo programas nuo 2017 metų ir tai buvo ugdoma. Didelio pokyčio šiuo atveju nėra, tiesiog šiems klausimams skiriama daugiau laiko, sudaroma atskira pamoka. Pasirinkti ir nelankyti šios pamokos nėra galimybės.
PIRMININKAS. Klausia K. Vilkauskas.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Klausimas gerbiamai finansų ministrei. Popietinėje darbotvarkėje jūs teiksite Biudžeto sandaros įstatymą. Yra lydimasis Vietos savivaldos įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. Jame randame vieną įdomią frazę, kad seniūnija dabar gali būti asignavimų valdytoja. Iš kur tokios mintys, gerbiama ministre? Ar jūs nemanote, kad tada iš seniūnijos beliks pavadinimas? Dar kartą pakartosiu: dabar įstatyme yra, kad seniūnija yra asignavimų valdytoja, o jūs įdedate žodį „gali“. Tai iš esmės keičia situaciją. Ačiū.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Turbūt bus galimybė dėl siūlomų nuostatų padiskutuoti ir įstatymo pateikimo metu, ne tiktai per Vyriausybės valandą. Kadangi savivaldybių ir seniūnijų yra tikrai labai įvairių, ir įvairaus dydžio, ir turbūt įvairių pajėgumų, tai siūloma, kad būtų pasirinkimo galimybė. Bet aš manau, kad Biudžeto ir finansų komitetas, svarstydamas įstatymo projektą, galės įvertinti įvairias aplinkybes ir pateikti savo poziciją, taip pat ir vėliau balsuodamas Seimas.
PIRMININKAS. Klausia R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Mano klausimas būtų susisiekimo ministrui dėl lengvatų studentams perkant traukinio ar autobuso bilietus. Dabar pagal Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatymą nuolatinių ir dieninių studijų studentai…
PIRMININKAS. Aš atsiprašau, nėra susisiekimo ministro.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Nėra?
PIRMININKAS. Ne. Čia turbūt jūsų tikrai detalus klausimas, kiti ministrai nežinos apie tuos visus bilietų reikalus.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Gerai.
PIRMININKAS. Ačiū už supratimą. G. Kindurys klausia toliau.
G. KINDURYS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Mano klausimas gal būtų keliems ministrams. Susisiekimo nėra, tai vidaus reikalų ir gal šiek tiek krašto apsaugos.
Palei Lietuvos valstybės sieną statant užtvarą nuo Baltarusijos pusės buvo vežamos statybinės medžiagos ir beveik pačiame paskutiniame Ignalinos kaime prie Baltarusijos sienos yra stipriai sugadintas kelias. Dabar ten vežamas žvyras, siekiama padaryti kelią palei valstybės sieną. Neilgas ruožas, apie 1 kilometrą 300 metrų, yra visiškai sugadintas. Matyt, ten buvo seniausias ir silpniausias asfaltas. Aišku, gyventojai tikrai supranta valstybės sienos apsaugos svarbą, tačiau patiria didžiulį diskomfortą. Sakykite, gal galėtų vidaus reikalų, susisiekimo ministrai, gal šiek tiek Krašto apsaugos ministerija susitarti ir tokį neilgą ruožą suremontuoti?
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Tikrai pasikalbėsime su susisiekimo ministru konkrečiai apie šią situaciją. Jei kalbėtume apie visą pasienio infrastruktūrą, mes ne tik kad fizinį barjerą pastatėme, bet taip pat šiuo metu vyksta patrulio tako statybos darbai. Tam yra numatyta 10 mln. eurų, gautų iš Europos Sąjungos. Ta kryptimi mes dirbame, bet aptarsime ir tą jūsų minėtą klausimą su susisiekimo ministru.
PIRMININKAS. Klausia A. Vinkus.
A. VINKUS (LVŽSF). Kadangi buvau pasiruošęs sveikatos ministro klausti, jo nėra, tai aš kitą kartą. Bet užduodu klausimą gerbiamam žemės ūkio ministrui. Gerbiamas ministre, mano apygardoje, ypač po tų paskutinių lietų, labai bloga padėtis dėl melioracijos reikalų. Aplieja gerus žemės plotus, pradedami sėti žiemkenčiai ir taip toliau. Prarandama daug daug dalykų. Už tuos vamzdynus bent iki 10 centimetrų diametro atsako patys žemdirbiai, savininkai, už didesnį atsako savivaldybė. Žmonės kreipiasi į savivaldybę, savivaldybėje nėra pinigų. Koks valstybės požiūris ir Žemės ūkio ministerijos?
K. NAVICKAS (TS-LKDF). Ačiū, tai tinkamas ir laiku klausimas. Valstybė padeda tiek, kiek išgali jos finansiniai ištekliai. Bet kaip tik dabar, vakar ir šiuo pastaruoju metu, intensyviai mano viceministras važinėja po Lietuvą, po savivaldybes pristatydamas Melioracijos fondo koncepciją. Iš tikrųjų sulaukėme gana pozityvios savivaldybių reakcijos, visi sutinka, kad negalima žaisti ilgą laiką katės ir pelės žaidimo, nes, jeigu norime padaryti kokį nors kokybinį pokytį melioracijos sistemų, ypač tų, kurios yra stipriai nusidėvėjusios, reikia rasti papildomą finansavimo šaltinį. Tikiuosi, kad pritarimas bus, mes jau patys rengiame įstatymų paketus, tikiuosi, kad pasieks Seimą, o tada apsispręsime, kai pasieks Seimą. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia V. Ąžuolas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Jeigu galima, du klausimus žemės ūkio ministrui. Pasigirsta nuogąstavimų, kad planuojama mažinti finansavimą žemės ūkio skyriams, kur dirba deklaravimo specialistai. Ar galite nuraminti dėl šios srities, ar nebus finansavimas mažinamas? Nes iš tikrųjų šiems metams jiems jau trūksta dėl minimalios algos pakėlimo to finansavimo. Tai kokia su tuo susijusi yra situacija? Žinoma, prie to paties: ar iš Vyriausybės melioracijai finansavimas bus mažinamas, ar ne kitiems metams?
Ir antras klausimas. Labai gaila, kad nėra sveikatos ministro. Sujungus greitąją pagalbą, atsitiko tokia situacija, kad anksčiau greitoji pagalba atvažiuodavo į masinius renginius, savivaldybės rengiamus, ir budėdavo šalia, kad suteiktų pagalbą žmonėms. Dabar tai tarnybai nurodyta imti mokestį už tai, kad padeda žmonėms, – po 60 eurų už valandą. Tai klausimas: gal ir policijai jau bus greitai toks nurodymas, kad užtikrintų saugumą, irgi imti mokestį? Kokia situacija? Ačiū,
K. NAVICKAS (TS-LKDF). Pradėsiu nuo melioracijos, kadangi atsakiau gerbiamam A. Vinkui. Dėl biudžeto derybos dar nebaigtos, Vyriausybė dar nepateikė tokio dalyko, tai aš negaliu komentuoti. Bet dar kartą sakau tą patį, kad vėliau valstybė gali padėti tiek, kiek gali padėti šiuo atveju, ir šių poreikių tikrai yra daug įvairiose srityse.
O kalbant apie mažinimą, tai mažinti nenumatyta, nežinau, iš kur tos kalbos eina, nes vakar kaip tik vyko susitikimas mūsų su savivaldybių… su – kaip jis vadinasi? – Kaimo reikalų komitetu, tas klausimas yra keliamas. Reikia labai atvirai pasakyti: taip, gali būti, kad deleguotoms funkcijoms yra nepakankamas finansavimas, bet sprendimai yra du. Vienas iš jų, kurį dabar mums vertina ir Valstybės kontrolė, tai yra peržiūrėti apskritai deleguotų funkcijų skaičių, jas mažinti ir tada rasti tą dalyką. Tai savivaldybės gana ramiai suprato, ką mes darome, ir tas pratimas dėl funkcijų peržiūrėjimo pirmiausia kalbės apie medžiojamų gyvūnų padarytos žalos skaičiavimus. Yra tokių dalykų, kurių savivaldybės galėtų ir nedaryti, nes ir technologijos leidžia, yra kitų sprendimų, kaip tą būtų galima išspręsti.
PIRMININKAS. Ir paskutinis klausia D. Gaižauskas.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Ačiū. Pasinaudodamas ta proga, kad galiu paklausti, aš kartu ir atsakysiu galbūt premjerei. Kaip, premjere, jūs pasakėte, kad grasiname, kad išeiname ir taip toliau, tai nesinorėtų nei grasinti, nei ultimatumus tokius teikti, bet kai kalbama apie viešąjį saugumą ir kai matėme, kad du Seimo nariai nespėjo, būtent iš Demokratų partijos, balsuoti, prašė perbalsuoti tokį svarbų klausimą, ir to neleisti, tai, be jokios abejonės, ir sukelia tuos konfliktus, kurie vėliau ir tokius ultimatumus pagarsinti priverčia.
Bet dabar klausimas išties krašto apsaugos ministrui, kaip sakyti, dėl tikrai suklusti verčiančios situacijos. Aš kalbu apie konfliktą, galbūt diplomatinį konfliktą tarp Ukrainos ir Lenkijos. Kai prasidėjo karas, Lenkija išties rodė lyderystę dėl paramos Ukrainai, išties visos NATO sąjungininkės tikrai atsižvelgdavo į Lenkijos poziciją, bet visą laiką lenkai sakydavo, kad, teikdami paramą Ukrainai, visą laiką gins savo nacionalinį interesą. Būtent grūdų klausimas tą akivaizdžiai parodė, bet ir atidarė Pandoros skrynią. Lenkijos premjeras viešai pasakė, kad…
PIRMININKAS. Laikas!
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). …viskas, stabdo ginkluotės tiekimą.
PIRMININKAS. Laikas!
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Kaip elgsis Lietuva, jeigu išties… Kalbėkime apie tai, kad nepakeis savo pozicijos, nebetieks ginklų, ką darys Lietuva ir kokios pozicijos laikysis?
PIRMININKAS. Laikas!
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Aš atsakysiu trumpai. Vakar teko kalbėtis su Lenkijos gynybos ministru tiesiogiai, ne telefonu, ir mes kalbėjome apie paramą Ukrainai po jau jūsų įvardintų viešai paskelbtų, pasakytų žodžių. Kalbėjome apie būdus, formas, kur galima prisidėti. Šiuo atveju aš nematau veiksmų, konkrečių darbų pokyčių. Darbai yra daromi, jie vykdomi ir aš tikiuosi, kad taip bus ir toliau.
PIRMININKAS. Vyriausybės valandą baigėme.
13.31 val.
Seimo narių pareiškimai
Dabar pareiškimai. V. Ąžuolas pageidauja perskaityti pareiškimą.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Iš tikrųjų šiandien turėjome tokią išskirtinę dieną, kai matėme politikus, kurie labai susirūpinę gyvūnėlių globojimu, gelbėjimu, jų apsauga, pateikė ir priėmė įstatymą, uždraudžiantį kailinių žvėrelių auginimą. Bet iš tikrųjų liūdniausia yra tai, kad tai tik parodo jų veidmainiškumą. Veidmainiškumas labai paprastas – jie vaizduoja, kad gina tuos žvėrelius, bet kartu valgo burgerius su žvėrelių mėsa, lapnoja juos apsiputoję ir sako, kad čia nėra jokios problemos, kaip jie žudomi, kaip jie auginami ir kas daroma. Tada vėl teikia tokius melagingus faktus, kad neva ten jie kankinami, neva ten jiems labai blogai, bet jeigu jūs žinote tokius faktus, kad yra pažeidžiami įstatymai, pažeidžiamas Gyvūnų gerovės įstatymas, kaip jie turi būti prižiūrimi, laikomi, tai praneškite apie tokius atvejus. Praneškite tarnyboms, kurios užkardytų tai ir to nebūtų, ir viskas vėl bus vykdoma pagal įstatymą. Dabar vaizdas išeina toks: nupaveikslavai kur nors vieną nuotrauką, pasakei, kad daugiau tokių nuotraukų yra, ir viską uždraudė. Logika labai įdomi.
Bet kas atsitiko, ką aš ir anksčiau sakiau, ta organizacija, šlapių vištų performansų rengėjai, neketina sustoti. Jie eina toliau. Iš pradžių patvarkė kailinių žvėrelių augintojus, dabar nusitaikė į veršelius. Įdeda kelias veršelių nuotraukas, neva labai kenčiančių, nes, matote, dabar veršelius skraidina lėktuvais į kitą šalį, ten juos augina ir, žinoma, paskerdžia mėsai, ir iš to išeina steikas. Neva tai yra labai blogai, reikia uždrausti juos skraidinti ir tada juos reikia vežti furgonais. Dabar jie skrenda 3–4 valandas, o furgonais veš 4, 5 arba 6 paras. Toks veidmainiškumas reiškia, kad tai yra tik melas, bandymas apgauti tautą. Tada jie dar labiau kentės. Bet jie nekreipia dėmesio, kai įvairios fyfos, tos pačios, kaip sakant, šlapių vištų performanso gerbėjos, tempiasi savo naminius gyvūnėlius dėžutėse į kurortus. Juos ten leisgyvius tampo po kurortą kaip papuošalus, kaip kokius rankinukus ar kokias nors detales. Joms tai nekliūna, jokios problemos nekelia. Ta pati fyfa valgo toje šalyje iš lietuviško jautuko iškeptą steiką ir jai taip pat nesukelia jokios problemos, labai skanu.
Iš tikrųjų mes gyvename tokių veidmainių politikų, veikėjų šalyje ir šiandieninis balsavimas turbūt tą įrodė. Kai jie bandė apsimesti, kad verslui atlygins už tą uždarymą, tai buvo tik akivaizdus pasityčiojimas – už žvėrelį skirti nuo 1 iki 3 eurų. Nuo vadinamojo lygiavimosi į kitas šalis, kurios adekvačiai atlygina už tokio verslo uždarymą, mes būsime labai toli. Žinoma, ciniškumas buvo dar toks didelis, kad tą žalą turės atlyginti kiti politikai ir kita Vyriausybė. Tačiau iš viso to yra vienas pliusas – mes pamatome politikų tikrus veidus. Ir toliau galės graudinti ir būti veidmainiais.
PIRMININKAS. Ką gi, pareiškimai baigėsi. Taigi galime baigti rytinį posėdį. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; DPF – Darbo partijos frakcija; LF – Laisvės frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.