PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS Seimo kontrolierių įstatymo Nr. VIII-950 7, 9, 19, 22, 25 ir 28 straipsnių, V skirsnio pakeitimo

ir Įstatymo papildymo 91 straipsniu

ĮSTATYMo projektO Nr. XIVP-2078(4)

 

2023-05-09

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

6

 

 

Argumentai:

Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstatymo (toliau – Įstatymas) 5 straipsnis paaiškina, kas yra Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierius: tai Lietuvos Respublikos Seimo skiriamas valstybės pareigūnas, ginantis žmogaus teises ir laisves, tiriantis pareiškėjų skundus dėl pareigūnų piktnaudžiavimo ar biurokratizmo bei siekiantis gerinti viešąjį administravimą.

Taigi Seimo kontrolieriaus institucijos tikslas yra ginti žmogaus teises ir laisves. Tuo tikslu šis valstybės pareigūnas yra įgaliotas tirti galimo pareigūnų piktnaudžiavimo ir (ar) biurokratizmo atvejus ir tokiu būdu prisidėti prie viešojo administravimo gerinimo.

Įstatymo 6 straipsnis, įtvirtinantis kvalifikacinius reikalavimus, kuriuos turi atitikti Seimo kontrolierius, inter alia numato, kad Seimo kontrolieriumi gali būti skiriamas Lietuvos Respublikos pilietis, turintis ne mažesnį kaip 10 metų teisinio ar teisinio pedagoginio darbo stažą.

Atsižvelgiant į tai, kad Seimo kontrolierius yra viena iš pagrindinių institucijų, skirtų užtikrinti asmens teisių ir laisvių apsaugą, būtų tikslinga pakeisti Įstatymą ir sudaryti galimybę į Seimo kontrolieriaus pareigas skirti ir tokius piliečius, kurie turi atitinkamą patirtį žmogaus teisių bei laisvių apsaugos srityje. Šiuo metu galiojanti Įstatymo redakcija tokios galimybės nenumato.

 

Pasiūlymas:

Papildyti Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstatymo Nr. VIII-950 7, 9, 19, 22, 25 ir 28 straipsnių, V skirsnio pakeitimo ir įstatymo papildymo 91 straipsniu įstatymo projektą Nr. XIVP-2078(4) (toliau – Projektas) nauju 1 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

1 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 6 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„Seimo kontrolieriumi skiriamas nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, turintis teisės bakalauro ir teisės magistro arba vienpakopį teisinį universitetinį išsilavinimą ir ne mažesnįius kaip 10 metų teisinio, ar teisinio pedagoginio darbo stažą ir (ar) patirtį vykdant veiklą, susijusią su  žmogaus teisių ir laisvių apsauga.

 

2.

 

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į pirmąjį pasiūlymą, yra tikslinga pakeisti Projekto straipsnių numeraciją.

 

Pasiūlymas:

Buvusius Projekto 1‒9 straipsnius laikyti atitinkamai Projekto 2‒10 straipsniais.

 

 


 

Teikia                                                                                                

Viktorija Čmilytė-Nielsen

Eugenijus Gentvilas