PASIŪLYMAS

DĖL UŽIMTUMO ĮSTATYMO Nr. XII-2470 5(1), 41 IR 42 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-1275

 

 

2022-01-12

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

1

 

 

Argumentai:

Karantino metu labiausiai ribojimų pažeistiems sektoriams skiriama parama buvo nepakankama net padengti pagrindinius išgyvenimo kaštus. Dabartinis paramos dydis (išmoka savarankiškai dirbančiam asmeniui)  yra lygus vienam  minimalių vartojimo poreikių dydžiui (toliau – MVPD). Tokia parama niekaip negali padengti minimalių išlikimo kaštų, pavyzdžiui būsto paskolos ar nuomos. Dėl šitos priežasties labiausiai karantinų ribojimo sektoriai ir juose veiklą vykdantys asmenys yra priversti skolintis ir tai reikšmingai didina susikaupusių vėluojančių įsiskolinimų dydį.

Dabartinė paramos individualią veiklą vykdžiusiems asmenims tvarka neskatina Vyriausybės objektyviai rūpintis karantino ribojimų švelninimu ir atskirų sektorių atvėrimu ir daro nepagrįstą žalą žmonėms, kurie vykdė veiklą apribotuose sektoriuose.

2021 metais minimalios algos dydis, atskaičius mokesčius sudaro, priklausomai nuo kitų aplinkybių, apie 533 eurus. Įstatymo pataisa siūloma padidinti dabar taikomą paramos dydį, ir jį prilyginti 1,5 MVPD dydžiams, kas sudarytų 400,5 eurų per mėnesį.

Tai pat reikia pažymėti, jog įmonėms ar įstaigoms visiškai ar iš dalies sustabdytos veiklos (prastovos) atveju siūloma gerokai ženklesnė parama darbdaviui prastovos subsidijos pavidalu. Šiuo metu ji siekia pusantros minimalios mėnesinės algos (MMA).

Taip pat pažymėtina, kad 2021 m. kovo 10 dieną Seime identiškos pataisos pateikimui yra pritarta.

 

Pasiūlymas: Siūlome pakeisti šio įstatymo 1 straipsnį, išdėstant jį taip:

1 straipsnis. 51 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 51 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Šiame straipsnyje nustatyta išmoka savarankiškai dirbančiam asmeniui mokama kas mėnesį už praėjusį kalendorinį mėnesį, kurį dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino buvo nustatyti ūkinės veiklos apribojimai, ir yra lygi vienam 1,5 einamųjų metų minimalių vartojimo poreikių dydžiui, apskaičiuotam Socialinės paramos išmokų atskaitos rodiklių ir bazinio bausmių ir nuobaudų dydžio nustatymo įstatymo nustatyta tvarka. Jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskelbta ekstremalioji situacija ir karantinas, kurių metu nustatyti ūkinės veiklos apribojimai, truko ne visą mėnesį, už kurį savarankiškai dirbančiam asmeniui mokama išmoka, savarankiškai dirbančiam asmeniui mokamos išmokos dydis proporcingai mažinamas.“

 


 

 

Teikia

Seimo narys                                                     (Parašas)                                  Gintautas Paluckas