LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

                                                                                                                                                                       

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS BAUDŽIAMOJO PROCESO KODEKSO 308 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO 

PROJEKTO NR. XIVP-2405

 

2023-03-29   Nr. 102-P-13

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkė Irena Haase, komiteto pirmininko pavaduotoja Agnė Širinskienė, nariai: Arvydą Anušauską pavaduojanti Jurgita Sėjonienė, Česlav Olševski, Julius Sabatauskas, Vilius Semeška, Algirdas Stončaitis, Andrius Vyšniauskas.

Komiteto biuro vedėja Dalia Komparskienė, patarėjos: Martyna Civilkienė, Jurgita Janušauskienė, Rita Karpavičiūtė, Dalia Latvelienė, Irma Leonavičiūtė, Rita Varanauskienė, Loreta Zdanavičienė, vyriausioji specialistė Aidena Bacevičienė, padėjėjos: Meilė Čeputienė, Rivena Zegerienė.

Institucijų atstovai: Teisingumo ministerijos Bausmių vykdymo politikos grupės patarėjas Rimvydas Laukis, Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kairys, Seimo kanceliarijos Teisės departamento Viešosios tiesės skyriaus patarėja Eglė Drėgvaitė.

 

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2023-02-03

 

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

1.                Projektu siūloma nustatyti pareigą teisiamojo posėdžio pirmininkui išsiaiškinti, ar nukentėjusysis pageidauja, kad jam būtų pranešta apie nuteistojo išleidimą į trumpalaikes išvykas iš bausmės atlikimo vietos, numatytas Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso (toliau - BVK) 67-69 straipsniuose, o nukentėjusiajam išreiškus tokį pageidavimą, išrašyti pažymą apie nuteistojo išleidimą į trumpalaikes išvykas iš bausmės atlikimo vietos. Pažymėtina, kad laikiną laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų išvykimą iš bausmės atlikimo vietos reglamentuoja BVK devintas skirsnis, kurio 67 - 69 straipsniuose įtvirtintos trumpalaikių išvykų suteikimo sąlygos bei kriterijai, kuriais vadovaujantis nuteistiesiems suteikiamos trumpalaikės išvykos iš bausmės atlikimo vietos. Atsižvelgiant į nustatytą teisinį reguliavimą, siūlytina projekto nuostatas tikslinti redakciniu aspektu, nurodant, jog teisiamojo posėdžio pirmininkas turėtų išsiaiškinti, ar nukentėjusysis pageidauja, kad jam būtų pranešta apie „nuteistajam suteiktas trumpalaikes išvykas iš bausmės atlikimo vietos“, numatytas BVK 67-69 straipsniuose, o nukentėjusiajam išreiškus tokį pageidavimą, išrašyti pažymą apie „nuteistajam suteiktas trumpalaikes išvykas iš bausmės atlikimo vietos“, numatytas BVK 67-69 straipsniuose.

Pritarti

Teikiamas Komiteto  patobulintas projektas – XIVP- 2405(2).

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2023-02-03

 

 

 

2.                Svarstytina, ar, siekiant teisinio aiškumo ir norint išvengti galimų įstatymo taikymo problemų, projektas neturėtų būti papildytas įstatymo taikymą reglamentuojančiomis nuostatomis, aiškiai apibrėžiant įstatymo nuostatų taikymą (ar netaikymą) iki jo įsigaliojimo teisiamojo posėdžio pirmininko surašytų pažymų atžvilgiu, t. y. aiškiai reglamentuoti, ar laisvės atėmimo vietų įstaiga turėtų pareigą informuoti nukentėjusįjį ir dėl trumpalaikių išvykų nuteistajam suteikimo tuo atveju, kai nukentėjusysis yra pareiškęs valią gauti informaciją tik dėl nuteistojo paleidimo į laisvę ar jo pabėgimo iš laisvės atėmimo vietos įstaigos.

Pritarti

Teikiamas Komiteto  patobulintas projektas – XIVP- 2405(2).

3.

Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Europos Sąjungos teisės grupė

2023-02-21

 

 

 

Įvertinę Lietuvos Respublikos Seimo pateikto derinti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 308 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-2405 atitiktį Europos Sąjungos teisei, pažymime, kad pastabų ir pasiūlymų neturime.

Atsižvelgti

 

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

 

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra

2023-03-10

 *

 

 

Generalinė prokuratūra, susipažinusi su pateiktais Baudžiamojo proceso kodekso 308 straipsnio pakeitimo įstatymo projektu Nr. XIVP-2405 ir Bausmių vykdymo kodekso 96 straipsnio pakeitimo įstatymo projektu Nr. XIVP-2404, šiems projektams iš esmės pritaria, esminių pastabų ar pasiūlymų neturi. 

Pritarti

 

2.

Lietuvos kalėjimų tarnyba

2023-03-20

1

 

 

Lietuvos kalėjimų tarnyba (toliau – LKT), susipažinusi su Jūsų 2023 m. vasario 24 d. raštu Nr. S-2023-824 „Dėl Žmogaus teisių komiteto 2023-02-23 posėdžio metu priimto sprendimo“ nurodytomis aplinkybėmis, teikia pastabas dėl Bausmių vykdymo kodekso 96 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-2404 (toliau – Įstatymo projektas Nr. XIVP-2404) ir Baudžiamojo proceso kodekso 308 straipsnio pakeitimo projekto Nr. XIVP-2405 tobulinimo.

Pažymėtina, kad, pagal dabar galiojančio Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso (toliau – BVK) 69 straipsnio nuostatas nuteistasis į trumpalaikes išvykas gali vykti nors ir kiekvieną dieną. LKT nuomone, įstatyme negali būti keliamas reikalavimas laisvės atėmimo vietų įstaigai nukentėjusiajam apie nuteistojo išleidimą į trumpalaikes išvykas iš bausmės atlikimo vietos pranešti ne vėliau kaip likus trims dienoms iki šio išleidimo dienos.

LKT paaiškina, kad pagal tokį teisinį reguliavimą gali kilti moralinis konfliktas įgyvendinant nuteistojo teisę į trumpalaikes išvykas vadovaujantis BVK 67 straipsnio nuostatomis. Pažymėtina, kad pagal šį  straipsnį trumpalaikė išvyka paprastai suteikiama dėl artimojo mirties ar sunkios ligonio gyvybei gresiančios ligos. Galimai susidarytų situacija, kai nuteistasis pateikęs prašymą leisti išvykti dėl artimojo sunkios gyvybei gresiančios ligos, šia teise negalėtų sklandžiai pasinaudoti dėl numatomos nukentėjusiojo informavimo pareigos. Šiuo metu nuteistųjų prašymai išvykti mirus artimajam, atsižvelgiant į jų aktualumą sprendžiami kuo operatyviau, vadovaujantis Laisvės atėmimo vietų įstaigos vidaus tvarkos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2022 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 1R-444 „Dėl Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso, Lietuvos Respublikos probacijos įstatymo ir Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymo įgyvendinimo“ (toliau – Taisyklės). Taisyklių 142 punkte įtvirtintas 12 valandų terminas nuteistojo prašymui leisti išvykti išnagrinėti.

Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad Įstatymo projektas Nr. XIVP-2404 tik iš dalies atliepia Įstatymo projekto Nr. XIVP-2404 iniciatoriaus nurodomą tikslą, nes į Įstatymo projektą Nr. XIVP-2404 neįtraukiamas reglamentavimas dėl pranešimų apie atviro tipo bausmės atlikimo vietose laikomų nuteistųjų išvykas. Pažymėtina, kad atviro tipo bausmės atlikimo vietose bausmę atlieka, be kita ko, ir nuteistieji, kuriems laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė pakeista terminuoto laisvės atėmimo bausme. (Pasiūlyta BVK redakcija).

Atsižvelgus į aukščiau išdėstytą, LKT taip pat siūlo atitinkamai tikslinti keičiamą Baudžiamojo proceso kodekso 308 straipsnio pakeitimo projektu Nr. XIVP-2405 Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 308 straipsnį.

Pritarti

Atsižvelgiant į pastabas, teikiamas patobulintas BPK įstatymo projektas XIVP-2405(2).

 

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6.  Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

 

Žmogaus teisių komitetas

2023-03-22

 

 

 

 

Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:  

     6.1. pritarti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 308 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui XIVP-2405;

                 6.2.siūlyti pagrindiniam komitetui tobulinti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 308 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-2405, atsižvelgus į Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas, kurioms komitetas pritarė.

Pritarti

Teikiamas Komiteto  patobulintas projektas – XIVP- 2405(2).

 

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

7.1. Pritarti Komiteto patobulintam įstatymo projektui XIVP-2405(2) ir Komiteto išvadoms.

7.2. Pasiūlymas:

 

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

2023-03-29

2

 

 

 

Atsižvelgiant, kad projektas Seime bus svarstomas balandžio mėnesį, tikslinga atsisakyti 2 straipsnio, numatančio įstatymo įsigaliojimą 2023m. balandžio 1 d. Tokiu atveju įstatymas įsigaliotų kitą dieną po jo  paskelbimo.

 

Siūloma išbraukti 2 straipsnį:

„2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja 2023 m. balandžio 1 d.“

 

Pritarti

 

 

 

8. Balsavimo rezultatai: už – 8, prieš – 0, susilaikė – 0.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: Irena Haase, Agnė Širinskienė.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: negauta.

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas įstatymo projektas.

 

 

Komiteto pirmininkė                                                                                                                                                                                     Irena Haase

 

 

 

Komiteto biuro patarėja Dalia Latvelienė