LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
I (RUDENS) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 6
STENOGRAMA
2016 m. lapkričio 17 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja I. DEGUTIENĖ
PIRMININKĖ (I. DEGUTIENĖ, TS-LKDF*). Gerbiamieji kolegos, pradedame lapkričio 17 dienos vakarinį plenarinį posėdį. (Gongas)
Registruojamės.
Užsiregistravo 109 Seimo nariai.
15.04 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje“ projektas Nr. XIIIP-19 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Pirmasis popietinės darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje“. Pranešėja – Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. Baškienė.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Gerbiamieji Seimo nariai, gerbiamoji posėdžio pirmininke, leiskite pateikti Lietuvos Respublikos Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje projektą. O išties skubu tai, kad vyksta Ministrų Tarybos didžiulis posėdis ir mums reikėtų prioriteto tvarka Baltijos Asamblėjos delegaciją patvirtinti. Juo labiau kad jūs išties žinote, kokia svarbi ši delegacija ir kaip svarbu joje labai aktyviai ir sąžiningai dirbti.
Jums pateiktas nutarimo projektas. Siūloma sudaryti Seimo delegaciją Baltijos Asamblėjoje iš 15 narių. Galiu perskaityti sąrašą, kad visiems būtų džiugu, kokie Seimo nariai atstovaus mūsų Lietuvos Respublikos Seimui: L. Balsys, K. Bartkevičius, P. Gražulis, E. Jovaiša, V. Juozapaitis, A. Kubilius, P. Nevulis, Ž. Pavilionis, V. Simulikas, A. Stančikas, L. Staniuvienė, I. Šiaulienė, A. Šimas, G. Vaičekauskas ir A. Vinkus. Čia pagal frakcijų pateiktus pasiūlymus. Siūlau pritarti po pateikimo.
PIRMININKĖ. Dėkui. Kol kas negalime, palaukite, kolege, jūsų nori paklausti keturi Seimo nariai. Pirmasis – K. Glaveckas.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiamoji pranešėja, sakykite, koks yra Asamblėjos biudžetas ir kokią ji naudą atneša? Koks numatytas biudžetas – apimtis, pinigų suma? Ir kokios naudos tikimės iš to – be nuvažiavimo, pasivaikščiojimų, be kitų dalykų, be pasišnekėjimų? Ačiū.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Labai ačiū. Jūsų klausime įžvelgiu tam tikrą skeptišką požiūrį, nes teko ir pačiai dalyvauti. Aš manau, daugelis iš senųjų Seimo narių, kurie seniau dirbo Lietuvos Respublikos Seime, žino, kad būtent Baltijos Asamblėjos delegacija yra nepaprastai reikšminga ir veiksminga bendradarbiaujant su mūsų šalimis Latvija ir Estija, taip pat su Šiaurės Tarybos šalimis. Ir jos rezultatą ir darbą iš tikrųjų vertina, yra jų pateikiamos ataskaitos, kurias mes turime. Atleiskite, aš šiandien negalėčiau tiksliai pasakyti sumos, apie kurią jūs klausiate. Aš asmeniškai jums pateiksiu, informuosiu apie šią sumą, kuri skirta Seimo kanceliarijos. Beje, labai prižiūrima, kad nuosekliai būtų viskas vykdoma.
PIRMININKĖ. Klausia J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamoji pranešėja, svarbus dalykas yra, kas bus šios delegacijos vadovas? Aš suprantu, kad formalių mes teikimų neturime, bet jums turbūt nedidelė paslaptis, kaip tai numatoma spręsti, vis tiek formuojant sudėtį mintyse tai turima. Tai viena klausimo dalis.
O kitas klausimas dėl P. Gražulio. Sakykite, ar jo įrašymas į šią delegaciją yra grįstas tuo, kad automobilį jis nuomoja iš Latvijos bendrovės ir taip prisideda prie šios šalies biudžeto įplaukų?
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Labai ačiū. Šito klausimo jūs tikriausiai turėtumėte paklausti ne manęs, o frakcijos, kuri jį delegavo, ji turi prisiimti atsakomybę. Matyt, yra tikrai įžvalgiai pažiūrėta, kodėl būtent šis Seimo narys, kokius ryšius jis turi ir kiek tinkamai atstovaus Lietuvos Respublikos Seimui. Manyčiau, jūs tai išsiaiškinsite su frakcija „Tvarka ir teisingumas“.
Dėl pirmininkų ir pavaduotojų. Šiandien negaliu jums šito atsakyti, nes iš tikrųjų mes turime visų pirma dar patvirtinti kvotą ir atitinkamai tada komitetas, t. y. Baltijos Asamblėjos delegacija, išsirinks pirmininką ir pavaduotoją.
PIRMININKĖ. Klausia K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiamoji pranešėja, aš noriu paklausti apie kitus klausimus. Mes turėtume dar kitas delegacijas svarstyti, bet nematau projektų.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Taip, iš tikrųjų. Kai kurios frakcijos nesuskubo dar priimti sprendimų, matyt, yra daug diskusijų. Todėl nenorime skubinti, nes tokios spėros ir tokio skubėjimo iš tikrųjų kitoms delegacijoms nereikia. O ši delegacija, kaip aš minėjau pateikdama, reikalinga, kad jau penktadienį galėtų dalyvauti, kitos savaitės penktadienį galėtų dalyvauti numatytoje sesijoje. Kitas delegacijas mes, manau, sėkmingai suderinsime su frakcijomis ir teiksime kitą savaitę.
PIRMININKĖ. Klausia V. Simulikas. Nebenorite? Ačiū. Dėkui pranešėjai, atsakėte į visus klausimus. Ar galime bendru sutarimu po pateikimo pritarti? (Balsai salėje: „Galima!“) Pritarta.
Seimo Pirmininkas siūlo ypatingos skubos tvarka priimti. Ar galime tam pritarti? Pritarta. Svarstymas. Ar po svarstymo galime pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Atsiprašau, negalime, nes diskusijos. Kviečiu T. Langaitį. Į tribūną prašom.
T. LANGAITIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, labai trumpai sutrukdysiu. Neišgirdome atsakymo dėl biudžeto, koks yra metinis delegacijos biudžetas. Tikrai vertėtų išgirsti, kadangi esame įjungę taupymo programą Seime, tai norėtųsi išgirsti, kiek verta yra delegacija, kad galėtume lyginti su kitomis taupymo programos mintimis, idėjomis ir galimais būsimais pasiūlymais. Dėkui.
PIRMININKĖ. Gerbiami kolegos, gal man netinka kaip pirmininkei į šį klausimą atsakyti, bet kaip buvusi Baltijos Asamblėjos delegacijoje… Tiems, kas nežinote biudžeto formavimo tvarkos, tai yra Baltijos Asamblėjos prezidiumas, t. y. trijų valstybių Estijos, Latvijos ir Lietuvos, ten yra tvirtinamas biudžetas ir mes gauname įpareigojimą, kiek reikia Estijos, Latvijos ir Lietuvos pinigų lygiomis dalimis. Jeigu kam nors įdomu, yra Baltijos Asamblėjos sekretoriatas ir jau yra numatyti pinigai kitų metų biudžete, jūs ten galite tiksliai gauti atsakymą. Aš dabar mintinai neatsimenu, todėl jums negaliu pasakyti.
Po svarstymo yra noras kalbėti tik už. Valerijau, ar jūs norite kalbėti?
V. SIMULIK (LVŽSF). Aš per priėmimą.
PIRMININKĖ. Ne. Tada galime bendru sutarimu po svarstymo pritarti? Pritarta.
Priėmimas. Pastraipsniui, yra du straipsniai. 1 straipsnis. Atsiprašau, vienas straipsnis. Ar galime vieną straipsnį priimti? Dabar dėl viso keturi – už, keturi – prieš.
V. Simulikas – už.
V. SIMULIK (LVŽSF). Dėkoju, gerbiama pirmininke. Labai džiaugiuosi, kad jūs jauniesiems kolegoms paaiškinote, kas yra Baltijos Asamblėja. Aš labai noriu pasidžiaugti operatyvumu, nes kitą savaitgalį Šiaurės Taryba laukia Lietuvos, Latvijos ir Estijos Baltijos Asamblėjos atstovų kaip bičiuliai, kaip nuolatiniai partneriai. Be visa kito, Baltijos Asamblėja bendrauja ir su Višegrado šalimis, ką mes esame truputį nuošalyje palikę, o Baltijos Asamblėjoje yra tie žmonės, kurie tai daro. Labai džiaugiuosi, kad Baltijos Asamblėja yra modelis, kurį perėmė Guamo valstybės. Tai čia istoriniai leitmotyvai.
Aišku, 25 metai, kai Baltijos Asamblėja gyvuoja, bendradarbiauja, ir tai yra Lietuvos, Latvijos ir Estijos parlamentarų institucija, kuri vykdo parlamentinę kontrolę bendraudama su BMT – Baltijos Ministrų Taryba.
Mielieji kolegos, paimkite Statutą, kam įdomu, ypač tie, kurie nauji, pasiskaitykite, pažiūrėkite. Labai ačiū.
PIRMININKĖ. Gerbiami kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas Seimo nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje“, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 128 Seimo nariai: už – 127, prieš nėra, susilaikė 1. Seimo nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje“ (projektas Nr. XIIIP-19) priimtas. (Gongas)
15.14 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo komitetų pirmininkų ir jų pavaduotojų patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-21 (pateikimas ir svarstymas)
Gerbiami kolegos, dar vienas Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo komitetų pirmininkų ir jų pavaduotojų patvirtinimo“ projektas. Vėl kviečiu R. Baškienę. Pateikimas.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Gerbiamoji pirmininke, gerbiamieji kolegos, dėl Lietuvos Respublikos Seimo komitetų pirmininkų ir jų pavaduotojų patvirtinimo labai nuoširdžiai ir aktyviai dirbo mūsų Seimo komitetai ir išrinko komitetų pirmininkus ir jų pavaduotojus. Leiskite pagarsinti Lietuvos Respublikos Seimo komitetų pirmininkų išrinkimą.
Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininku išrinktas Seimo narys K. Mažeika, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotoju išrinktas Seimo narys S. Gentvilas. Audito komiteto pirmininke išrinkta I. Šimonytė, pavaduotoju – N. Puteikis. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininku išrinktas V. Rinkevičius, komiteto pirmininko pavaduotoju išrinktas Seimo narys A. Palionis, kadangi žinote, kad pagal Statutą yra skiriami du pavaduotojai, taip pat pavaduotoja išrinkta Seimo narė R. Tamašunienė. (Balsai salėje) Rita. Atsiprašau, aš tikriausiai ne taip pasakiau vardą. Ačiū. Taip pat patvirtinti Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko rinkimų rezultatai ir juo išrinktas V. Sinkevičius, Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotoju – D. Kreivys, Kaimo reikalų komiteto pirmininku – A. Stančikas, komiteto pirmininko pavaduotoju – K. Starkevičius. Kultūros komiteto pirmininku išrinktas R. Karbauskis, Kultūros komiteto pirmininko pavaduotoju – Seimo narys A. Gelūnas.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas V. Bakas, komiteto pirmininko pavaduotoja – R. Juknevičienė. Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininku išrinktas A. Sysas, pavaduotoju – T. Tomilinas. Sveikatos reikalų komiteto pirmininke išrinkta A. Širinskienė, pirmininko pavaduotoju išrinktas R. Žemaitaitis. Švietimo ir mokslo komiteto pirmininku išrinktas E. Jovaiša, pavaduotoju – M. Adomėnas. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininku išrinktas J. Sabatauskas, pirmininko pavaduotoju – S. Šedbaras. Užsienio reikalų komiteto pirmininku išrinktas J. Bernatonis, pirmininko pavaduotoju – E. Vareikis. Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininku išrinktas P. Urbšys, pavaduotoju – A. Strelčiūnas ir Žmogaus teisių komiteto pirmininku – Seimo narys V. Simulikas, pirmininko pavaduotoja – V. Čmilytė-Nielsen.
PIRMININKĖ. Dėkoju, kolege. Jūsų daug nori klausti po pateikimo. Pirmasis – A. Kubilius.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiama Pirmininko pavaduotoja, aišku, čia yra kai kurių klausimų dėl užsienio politikos konsensuso ir t. t. Bet aš noriu jūsų paklausti klausimo dėl Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojų rinkimų, aš pats esu tame komitete ir aš tiesiog noriu informuoti, kad mes dviese su M. Majausku pasirašėme raštą, būdami opozicijos atstovai, kadangi nėra Etikos ir procedūrų komisijos, Seimo Pirmininkui, valdybai ir Seniūnų sueigai. Aš noriu jūsų paklausti, kodėl iš tikrųjų buvo pasirinktas toks sprendimas, kuris pačiu aiškiausiu būdu prieštarauja Seimo statutui? Aš tikrai gerbiu R. Tamašunienę ir vertinu jos kvalifikaciją, bet Lenkų rinkimų akcija nėra pasiskelbusi opozicija, yra mažumos frakcija, o Seimo statuto 46 straipsnio 6 dalis sako labai aiškiai: „Biudžeto ir finansų komiteto ir Audito komiteto pirmininku arba jo pavaduotoju renkamas opozicinės frakcijos arba frakcijų koalicijos, turinčios daugiau kaip pusę Seimo mažumai priklausančių Seimo narių, atstovas.“
Tai nei frakcijų koalicijos, nei opozicinės frakcijos atstovė R. Tamašunienė nėra. Kodėl taip šiurkščiai yra pažeidžiamas Statutas? Jeigu R. Tamašunienei yra suteiktas pavaduotojo statusas, tai gal jūs tada galėtumėte pasiūlyti Seimo opozicijai, kaip numato Seimo statutas, pirmininko postą, mes galėtume pasiūlyti, nes tokia galimybė irgi yra numatyta Statute. Aš tiesiog norėčiau jūsų komentaro dėl to, kad yra šiurkščiai pažeistas Statutas, ir mes siūlysime iš tikrųjų stabdyti būtent šitos pozicijos tvirtinimą.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Labai ačiū už jūsų pastabas. Iš tikrųjų Seniūnų sueiga dėl šio svarstymo, dėl šio punkto balsavo ir tokia buvo Seniūnų sueigos valia. (Balsai salėje) Po to Biudžeto ir finansų komitetas atitinkamai taip pat balsavo. (Balsai salėje)
Viskas gerai. Jeigu toliau yra jūsų tam tikrų pastabų, mūsų valia bus į jas įsiklausyti. Šiandien mes turime tokį rezultatą. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Klausia E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Ačiū. Opozicinė Liberalų frakcija (pabrėžiu – opozicinė) pasiūlė K. Glavecką į Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojus. Dabar valdančioji dauguma sako: mes dėl to balsavome ir kaip suprasti – nutarėme pažeisti Statuto 46 straipsnio 6 dalį? Kas čia per, atsiprašau, išdykavimai? Aš irgi prisidėsiu prie to parengto kreipimosi į Etikos ir procedūrų komisiją, nes per tris dienas trečią kartą pažeidžiamos opozicijos teisės – Statuto pakeitimas, Vyriausybės valandos neįtraukimas į darbotvarkę ir šiandien yra pažeista opozicinės frakcijos teisė.
Ponia pirmoji Seimo vicepirmininke, aš pamenu, kai jūs buvote opozicijoje arba Mišriojoje grupėje, jūs labai vertinote opozicijos teises. Prašau vertinti ir gerbti jas ir toliau.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Labai ačiū. Iš tikrųjų stengiamės daryti viską, kad opozicija turėtų galimybę veikti. Kaip jūs žinote, Audito komitetas – buvo pažadas ir yra atiduotas opozicijai. Antikorupcijos komisija, dėl kurios netrukus spręsime, tikrai bus taip. Kas gali paneigti, kad Lenkų rinkimų akcija įsiregistruos kaip opozicinė? Iš tikrųjų dar palikime jiems spręsti. Nereikėtų taip labai ir piktai barti ir ypač nereikėtų pykti dėl Vyriausybės valandos, dėl kurios irgi ne Seimo Pirmininko pavaduotojai, o Seimas apsisprendė nedaryti Vyriausybės valandos turėdamas tam svarius argumentus.
PIRMININKĖ. Gerbiama kolege, aš labai atsiprašau, bet niekas mums nedavė teisės – nei Seniūnų sueigai, nei valdybai, nei Pirmininkui, nei pavaduotojams pažeisti Statuto. Kai Lenkų rinkimų akcija įsiregistruos kaip opozicinė, tada bus galima spręsti šitą klausimą. Į tai aš norėčiau atkreipti dėmesį, nes jokio skirtumo, ar iš valdančiosios daugumos, ar iš opozicijos, bet visi turime nuo pirmų dienų tvarkingai laikytis Statuto reikalavimų.
Toliau jūsų klausia J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Iš tikrųjų, jeigu iki priėmimo Lenkų rinkimų akcijos frakcija pasiskelbs opozicine, turbūt viskas bus gerai. O dabar gal pranešėja sutiktų palaukti Teisės departamento išvadų iki priėmimo, kaip jie pasakytų, galbūt mums būtų lengviau apsispręsti. Bet mano klausimas dėl Sveikatos reikalų komiteto vadovybės, kai dabar komiteto vadovais patvirtinami nieko arba nedaug bendra su šia sritimi turintys vadovai. Gerbtina jūsų valia, kaip didžiausios frakcijos, skirti vadovą, bet mes galėjome subalansuoti ir vadovybę, jeigu pavaduotoju būtų paskirtas mūsų siūlomas patyręs politikas, medikas, daug dirbęs šioje srityje, daugelį kadencijų, t. y. A. Matulas. Sakykite, kas lėmė, kad jūsų frakcija Seniūnų sueigoje alternatyviai balsuojant palaikė R. Žemaitaičio kandidatūrą, ir kaip jūs manote, kokį signalą medikų bendruomenei, apskritai sveikatos sistemai mes pasiunčiame, jeigu tvirtiname…
PIRMININKĖ. Laikas!
J. RAZMA (TS-LKDF). …tokią vadovybę?
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Labai ačiū. Įdomus ir geras jūsų klausimas, mielai į jį atsakysiu teikdama savo nuomonę ir kai kurių kitų šalių parlamentų patirtį. Nebūtinai komitetuose turi būti tos srities specialistai – gydytojai ar atitinkantys tiktai tą profilį. Gal kitas sritis – išmanantys teisę, žinantys ekonomiką šitame komitete dirbantys žmonės iš tikrųjų nėra ta blogybė, apie kurią jūs taip manote.
Kita pastaba. Jūsų paminėto gerbiamo A. Matulo niekas neišbraukė iš šito komiteto. Tai yra tik komiteto pirmininko pavaduotojo pareigybė. Kaip aktyvus Seimo narys, dirbantis šiame komitete (aš nuoširdžiai tikiu), A. Matulas ir toliau bus labai iniciatyvus, teiks daug pasiūlymų ir nematau čia problemos.
PIRMININKĖ. Klausia Ž. Pavilionis.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). Laba diena. Pratęsiant gerbiamo A. Kubiliaus klausimą dėl Biudžeto ir finansų komiteto, lygiai ta pati istorija įvyko ir Užsienio reikalų komitete, kai pirmą kartą per 26 metus yra pažeista tradicija suteikti opozicijai pavaduotojo vietą. Partija, kuri deklaravo įtraukimą, skaidrumą ir neseniai labai vieningai balsavo dėl įvairių deklaracijų, pasirodo, tik žodžiais, bet ne darbais tą principą gina. Klausimas būtų toks: ar Biudžeto ir finansų ir Užsienio reikalų komitetai yra tie komitetai, kur valdantieji pasirengę nukrypti nuo nacionalinių tradicijų, galiojusių iki šiol Lietuvoje?
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Atsakau labai atsakingai – valdantieji tikrai nežada nukrypti nuo tradicijų ir ką nors daryti negero užsienio politikos srityje, tačiau vėlgi manau, kad buvimas pavaduotoju neturėtų būti taip sureikšminamas, kaip jūs bandote įžvelgti. Jūsų dalyvavimas šiame komitete, kaip kiekvieno kito nario, iš tikrųjų yra išskirtinis, svarbus ir reikalingas, o buvimas pavaduotoju nesudarytų tokios prielaidos teigti taip, kaip jūs sakote.
PIRMININKĖ. Dėl vedimo tvarkos – Rita.
R. TAMAŠUNIENĖ (LLRA-KŠSF). Aš gerbiamai pirmininkei ir klausiantiems noriu priminti, kad mūsų partijos ir frakcijos pavadinimas yra pasikeitęs ir mes esame Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga. Labai dėkojame opozicijai, kad jie taip nori mus matyti opozicijoje ir kad jie labai laukia. Ačiū. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Klausia P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (TTF). Gerbiama pranešėja, čia iškeltas A. Kubiliaus klausimas, kad Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija nėra pasiskelbusi opozicija, bet kiek aš žiūriu į Statutą, arba yra opozicijoje, arba valdančiojoje daugumoje. Tik Mišriai Seimo narių grupei Statutas numato kokį nors kitą statusą. Jeigu lenkai nepasiskelbia opozicija, kodėl jūs tada neišsirenkate opozicijos lyderio? Kodėl jums trūksta vieno Seimo nario? Jūs taip pat įskaičiuojate lenkus į opoziciją, mano skaičiavimais. Gal čia pranešėja paaiškins, koks tokiu atveju yra Lenkų rinkimų akcijos statusas?
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Gerbiamas Petrai, šitas klausimas tikriausiai ne tiek man, kiek gerbiamiems Tėvynės sąjungos atstovams. Aš manau, jie galbūt jums ir paaiškintų. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Aš norėčiau abiem atsakyti – ir P. Gražuliui, ir R. Baškienei. Pagal Statutą opozicine frakcija tampa tiktai tada, kada ji oficialiai pasiskelbia ir atneša čia, į Sekretoriatą, ir padeda tokį dokumentą. Lenkų rinkimų akcija nepasiskelbė. (Balsai salėje) Kada? Ar mes turime dokumentą? Neturime tokio dokumento. (Balsai salėje)
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Galiu?
PIRMININKĖ. Prašau.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, čia yra labai aiškus dalykas. Yra valdanti koalicija, kurios frakcijos ir partijos pasirašo susitarimą, ir tai yra valdančiosios koalicijos frakcijos. Yra opozicinės frakcijos, kurios pagal Statutą turi paskelbti savo deklaracijoje, kuo jos skiriasi nuo valdančiosios koalicijos. Tai buvo padaryta – tai padarė trys frakcijos, įskaitant ir P. Gražulio frakciją. Yra frakcijos, kurios nėra valdančiosios koalicijos narės, bet kurios taip pat nepaskelbė ir to, kad jos yra opozicinės. Tokiu atveju jos priklauso tiesiog parlamentinei mažumai. Bet Seimo statutas kalbant apie Biudžeto ir finansų ir Audito komitetus labai aiškiai pasako, kad atstovus gali deleguoti tiktai tos frakcijos, kurios yra aiškiai pasiskelbusios, kad jos yra opozicinės.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Labai ačiū.
PIRMININKĖ. Prašom. Dėl vedimo tvarkos.
J. OLEKAS (LSDPF). Gerbiama pirmininke, aš manau, kad šiuo metu yra pranešėjos atsakymų į klausimus žanras. Jūsų ir kitų komentarai čia yra ne vietoje. Baikime atsakymus ir toliau svarstykime kitus klausimus. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. R. Tamašunienė.
R. TAMAŠUNIENĖ (LLRA-KŠSF). Gerbiama pirmininke, mes pirmojo posėdžio metu pasiskelbėme daugumai nepriklausančia frakcija. Nėra prievolės prisiskirti opozicijai. Iš viso kitų šalių parlamentuose, ypač kur yra tautinių mažumų atstovų, jūs pažiūrėkite, kaip jie atrodo ir kaip dalyvauja parlamentų veikloje. Todėl mūsų pozicija yra tokia, ir mes frakcijos pozicijos kol kas nekeičiame. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Labai gaila, kad dar neturime Etikos ir procedūrų komisijos…
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Gerbiamoji pirmininke, gal Teisės departamentas mums galėtų pagelbėti?
PIRMININKĖ. Gal tada, gerbiamoji pirmininke, kreipiamės į Teisės departamentą, kad išsiaiškintų. (Balsas salėje: „Pirmininke!“) Laikas baigėsi. Gerbiamieji kolegos, atsakymų į klausimus periodui buvo skirta 10 minučių. Gerbiamoji Rima, ačiū jums.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Dėl vedimo tvarkos.
PIRMININKĖ. Prašau, A. Širinskienė.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Noriu atkreipti dėmesį į Statuto 6 straipsnį. Ten kalbama, kad ne tik opozicinė frakcija, bet pavaduotoju renkamas opozicinės frakcijos ar frakcijų koalicijos, turinčios daugiau kaip pusę Seimo mažumai priklausančių balsų… Ar jūs turite pusę Seimo mažumai priklausančių balsų?
PIRMININKĖ. Neturi. Tai gal…
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). (…) Seime nerenkamas.
PIRMININKĖ. Gerbiamoji kolege, baigiame šitas diskusijas. Dabar po pateikimo vienas – už, vienas – prieš. Gerbiamieji kolegos, J. Olekas – už.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Gerbiamieji kolegos, siūlau pritarti pateiktam projektui. Svarstėme Seniūnų sueigoje, radome kompromisą, visos frakcijos norėjo daugiau, negu gavo. Man atrodo, kad tai yra pats geriausias atsakymas, kai visi likome nepatenkinti. Bet todėl galėsime labai ramiai dirbti. Neįsivelkime vėl į destrukcijas ir nevilkinkime šio klausimo. Aš kviečiu pritarti pateiktam projektui.
PIRMININKĖ. Dėkui. A. Ažubalis – prieš.
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Kolegos, iš tikrųjų negaliu pritarti, nes jau vien tai, kad opozicija… Ne opozicija yra prilyginama opozicijai ir skiriamas postas rodo, kad iš tikrųjų nėra tikro solidarumo ir tikro noro bendradarbiauti tarp pozicijos ir opozicijos. Dar daugiau galiu pasakyti, kad šiandien Užsienio reikalų komiteto pirmame posėdyje mes pareiškėme atskirąją nuomonę, nes per visus 26 metus mes siekėme išlaikyti parlamentinių politinių partijų konsensusą svarbiausiais Lietuvos užsienio politikos klausimais, ir pozicija ar opozicija mes buvome, visada vieta būdavo ir opozicijai komiteto pirmininko pavaduotojų.
Pirmą kartą per 26 metus šis principas buvo sulaužytas. Ir tai yra simbolis. Iš tikrųjų Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas nėra kokia nors ypatinga pozicija, bet mes visada rodydavome ir savo nedraugams simbolį. Taip, mes vieningi čia ir šį kartą, pirmą kartą per 26 metus tai buvo sulaužyta, todėl tikrai negaliu pritarti tokiam dokumentui. Ačiū.
PIRMININKĖ. Balsuojame. Kas pritariate, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 126 Seimo nariai: už – 85, prieš – 3, susilaikė 38. Po pateikimo Seimo nutarimui pritarta.
Dabar svarstymas. Diskusija. Kviečiu A. Kubilių į tribūną. (Balsai salėje) Dėl vedimo tvarkos, prašom.
R. BUDBERGYTĖ (LSDPF). Atsiprašau, dar du balsai: R. Budbergytės ir A. Vinkaus – už.
PIRMININKĖ. Už?
R. BUDBERGYTĖ (LSDPF). Už.
PIRMININKĖ. R. Budbergytė ir A. Vinkus – už. Dėl vedimo tvarkos. Prašau, A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Aš manau, kad šioje… (Balsai salėje) Alio! Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Jūs sakėte, kad demokratiškai vadovausite parlamentui, ypač posėdžiams. Norėčiau, gerbiamieji kolegos, atkreipti dėmesį, kad turbūt opozicija pasiklydo tarp trijų pušų. Juk Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija nepriklauso valdančiajai daugumai. Jeigu Statute yra numatyta, kad opozicijai, tai labai nesunku padaryti Statuto korekciją ir papildyti, kad būtų aišku net ir ponui E. Gentvilui. (Kalba visi kartu)
PIRMININKĖ. Dėl vedimo tvarkos ir tada… E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Taip, dėl vedimo tvarkos E. Gentvilas, kuris labai gerai supranta, kas čia vyksta. Nutarė pažeisti opozicijos teises, tada A. Skardžius pasiūlo – klausykite, jaučiame, kad pažeidėme, gal pakeiskime Statutą. Aš kol kas frakcijos vardu siūlau klausimo svarstymo pertrauką iki kito posėdžio. Prašome balsuoti.
PIRMININKĖ. Gerbiamieji kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų pertrauka dėl šio klausimo iki kito posėdžio, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 126: už – 43, prieš – 71, susilaikė 12. (Balsai salėje) Pagal Statutą vienas penktadalis turi būti ir dar yra opozicinės frakcijos prašymas. Pertrauka iki kito posėdžio.
Gerbiamasis A. Kubilius – replika po balsavimo.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Taip, replika. Aš tik noriu informuoti, kad esu įregistravęs pataisą išbraukti iš šio nutarimo tą straipsnio dalį, pagal kurią R. Tamašunienė būtų skiriama komiteto pirmininko pavaduotoja. Tą bus galima padaryti ir iš tikrųjų išsiaiškinti, kaip turi būti įgyvendinta štai ta Statuto nuostata. Mes įsitikinę, kad mūsų reikalavimas, kad tai būtų tikros opozicijos atstovas, yra visiškai aiškiai apibrėžtas Statute, bet, kaip jau sakiau, būtų galima šitą problemą išspręsti labai paprastai – laikinai neturėti to pavaduotojo tol, kol vyks visi aiškinimaisi, o visą nutarimą bus galima patvirtinti po pertraukos.
PIRMININKĖ. Replika po balsavimo – gerbiamasis J. Narkevičius.
J. NARKEVIČ (LLRA-KŠSF). Labai ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Aš manau, kad čia dabar daugumai nepriklausanti mažuma tarpusavyje negali sutarti ir yra tam tikras chaosas. Tas chaosas gali toliau tęstis, nes gautas Audito komitetas, gautas ir kitas mažumai arba opozicijai… vis tiek teisingumo nėra. Dabar Užsienio reikalų komitete pagal kvotą priklauso kam kitam, bet opozicija nepatenkinta. Vėl nepasitenkinimas. Manau, kad reikia sutarti tarpusavyje. O jeigu bus tenkinamas gerbiamojo A. Kubiliaus siūlymas, tai kaip bus tenkinamas siūlymas, sakykim, mūsų frakcijos, kurios pavadinimą dar taip sudėtinga atsiminti, dėl kvotų, nes kituose komitetuose kvotų realizavimo kol kas nematome. Reikės vėl peržiūrėti visų komitetų pirmininkų pavaduotojų rinkimus. Pamąstykime apie tai. Ačiū.
PIRMININKĖ. R. Baškienė.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Gerbiamoji posėdžio pirmininke, mielieji kolegos, iš tikrųjų, jei pašalintume aistras, labai gražiai viską išsiaiškintume, nes niekas čia nieko blogo ir nenori. Kol nėra Etikos ir procedūrų komisijos, labai prašyčiau Teisės departamento, kad šitą situaciją išaiškintų, nes opozicinės frakcijos reikalavimai dėl 46 straipsnio, mes puikiai žinome, kokie yra, ir čia mums patalkintų Teisės departamentas. Lauksime jų paaiškinimo.
PIRMININKĖ. Ar galime, kolegos, pritarti Seimo Pirmininko pirmos pavaduotojos siūlymui, kad Teisės departamentas iki kito posėdžio pateiktų išvadą, koks statusas yra frakcijos Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ir toliau ten, tikrai negaliu pabaigos pasakyti. Tada bus aišku, ar jiems priklauso opozicinė pavaduotojo kvota. Pritariame ponios R. Baškienės siūlymui? (Balsai salėje) Dėkoju.
Gerbiamoji Baškiene, kviečiu jus į tribūną pristatyti kitos savaitės darbotvarkę.
15.39 val.
Seimo savaitės (2016-11-21–2016-11-25) – 2016 m. lapkričio 22 d. (antradienio) ir 24 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės pateikimas ir tvirtinimas
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Gerbiamieji kolegos, noriu dėmesio dėl kitos savaitės darbotvarkės. Šis klausimas, kuris dabar nebuvo priimtas, nukeliamas į kitą savaitę, mes iki tol gausime Teisės departamento išvadą. Manau, kad vienu iš pirmųjų antradienio darbotvarkės klausimų bus galima pratęsti, pabaigti, kad trečiadienį galėtume sėkmingai dirbti.
Toliau. Jūs turite pateiktą antradienio darbotvarkę. Vienas iš labai svarbių klausimų po jūsų susitikimų frakcijose su kandidatu į Ministro Pirmininko postą bus to svarstymas ir priėmimas. Po pertraukos mes turėsime daugiau kitų įstatymų. Taip pat noriu atkreipti jūsų dėmesį į tai, ko nespėjome šiandieną, nes kai kurios frakcijos nebuvo aptarusios dėl asamblėjų, dėl delegacijų dalyvavimo ar komisijų sudarymo, visa tai padarysime antradienį. Tikiuosi, mums pavyks sėkmingai.
Dėl ketvirtadienio darbotvarkės. Pradėsime iškilmingu Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, Seimo Pirmininko, vyskupo J. Staugaičio 150-ųjų gimimo metinių paminėjimu. O toliau darbotvarkėje vėlgi labai svarbūs klausimai: tai Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektas, jį lydintieji Privalomojo sveikatos draudimo fondo rodiklių patvirtinimo, Valstybės socialinio draudimo įstatymų projektai ir kiti lydimieji įstatymų projektai.
Po pertraukos mes esame numatę galutinai patvirtinti komisijų pirmininkus ir jų pavaduotojus. Noriu atkreipti jūsų dėmesį, kad frakcijos iš tikrųjų labai atsakingai pateiktumėte ir padarytumėte tuos namų darbus, kuriuos turite padaryti, kad mes viską turėtume ir tą savaitę sėkmingai užbaigtume.
Noriu atkreipti jūsų dėmesį dar į tai, kad prašome jūsų pateikti įstatymų projektus, kuriuos jūs norite įtraukti į sesijos darbų programą. Manau, ateinančios savaitės darbotvarkę dar papildytume sesijos darbų programos pateikimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju, kolege. Klausia K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiamoji Rima Baškiene, aš norėčiau paklausti jūsų tokio dalyko. Ar taip, kaip praeitą kadenciją būdavo tokios savaitės, kai nebūna plenarinių posėdžių, numatomos, ar yra apie tai kas nors svarstyta?
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Labai ačiū. Iš tikrųjų šis Seimas tik pradėjo darbą, mes Seimo valdyboje pasitarsime, priimsime sprendimus, bet aš manau, kad mes turime tiek daug padaryti, kad planuoti dabar iki mūsų sesijos pabaigos, kuri turėtų baigtis gruodžio 23 dieną, tikrai nederėtų.
PIRMININKĖ. Dėkoju pranešėjai. Ar galime bendru sutarimu pritarti? Pritarta bendru sutarimu kitos savaitės darbotvarkei.
Šiandien… Dar A. Kubilius. Prašom. Dėl vedimo tvarkos ar replika?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Posėdžio pirmininke, aš, kaip nepatyręs Seimo narys, pasimečiau dėl kortelių ir negalėjau laiku užsirašyti. Iš tikrųjų kitą savaitę yra labai svarbus klausimas, matau, kad ketvirtadienį yra pirmasis biudžeto svarstymas. Tai yra vienas etapas iš Seimo darbų. Aš žinau, kad visada po Seimo rinkimų naujiems Seimo nariams tai būna gana sudėtinga. Suprantu, kad yra daug spaudimo – ir Vyriausybę reikia formuoti, ir kitus dalykus, bet šių metų biudžeto svarstymas yra ypatingas ir tuo, kad tiek Valstybės auditas, tiek Lietuvos bankas, tiek galų gale ir Europos Komisija yra išsakę labai rimtų pastabų, arba, kitaip sakant, neigiamų išvadų, dėl kitų metų biudžeto projekto. Todėl mano siūlymas būtų, čia nieko mes nepakeisime darbotvarkėje, bet kai šį darbotvarkės klausimą svarstysime, pakviesti ir valstybės kontrolierių, ir Lietuvos banko atstovą, jeigu galima, ir Komisijos atstovą arba kas galėtų pristatyti Komisijos išvadą, kad čia, Seime, mes galėtume išgirsti jų išvadas ir galėtume jų paklausti, kaip tas išvadas reikia interpretuoti. Čia dėl darbo pasiūlymas.
PIRMININKĖ. Jūs išsakėte tiesiog tokį pageidavimą ar prašote, kad Seimas balsuotų?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Tiesiog darbo tvarka sutvarkytų.
PIRMININKĖ. Darbo tvarka. Gerbiamoji Rima Baškiene, labai atsiprašau. Jūs išgirdote pageidavimą dėl ketvirtadienio darbotvarkės? Ačiū.
Gerbiamieji kolegos, šios dienos vakarinį posėdį baigiame. Registruojamės.
Užsiregistravo 101 Seimo narys. Gerbiamieji kolegos, 2016 m. lapkričio 17 d. vakarinį plenarinį posėdį baigiame. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF – frakcija „Tvarka ir teisingumas“.